PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζημια απο το κτεο.



Βασιλης
14-01-14, 21:39
Παω να περάσω το αυτοκίνητο κτεο.Σε ιδιωτικό στην θηβα.8-1-2014.
Φτάνω 11,15,η ουρά μεγάλη η αναμονή επίσης.
Βρίσκω κάτι γνωστούς και η ωρα περνα και παη 15,40 περιπου.
Το 5αρι κρυο.Το παίρνει ο υπαλληλάκος και παη στον έλεγχο καυσαερίων.Εγω μεσα κάθομαι στο σαλονάκι και κουβεντιάζω.Δεν εχουν περάσει 2 λεπτά απο την ωρα που το πήρε,και ακουω το χαρακτηριστικό στρίγκλισμα και τον κοφτή.
Αποτέλεσμα.Απώλεια νερού,σαπουνάδα στην ταπα και υδρατμοι στην εξατμιση στο φουλ........Οι μαγκες του κτεο παρα την ενημερωση ουτε καν πηραν τηλ.......
Οχι για να αναλαβουν την ζημια,τουλαχιστον να δικαιολογηθουν.
Μαλον το m50b20 ράγισε κεφαλή.

nikos1400
14-01-14, 21:49
Παω να περάσω το αυτοκίνητο κτεο.Σε ιδιωτικό στην θηβα.8-1-2014.
Φτάνω 11,15,η ουρά μεγάλη η αναμονή επίσης.
Βρίσκω κάτι γνωστούς και η ωρα περνα και παη 15,40 περιπου.
Το 5αρι κρυο.Το παίρνει ο υπαλληλάκος και παη στον έλεγχο καυσαερίων.Εγω μεσα κάθομαι στο σαλονάκι και κουβεντιάζω.Δεν εχουν περάσει 2 λεπτά απο την ωρα που το πήρε,και ακουω το χαρακτηριστικό στρίγκλισμα και τον κοφτή.
Αποτέλεσμα.Απώλεια νερού,σαπουνάδα στην ταπα και υδρατμοι στην εξατμιση στο φουλ........Οι μαγκες του κτεο παρα την ενημερωση ουτε καν πηραν τηλ.......
Οχι για να αναλαβουν την ζημια,τουλαχιστον να δικαιολογηθουν.
Μαλον το m50b20 ράγισε κεφαλή.

:shok:
τι εννοεις Βασιλη ?? εκεινη την ωρα ΤΙ ειπανε οι "υπευθυνοι" ???

:ranting2:

dionisisM3
14-01-14, 21:50
Αστυνομία ,καταγραφή του συμβάν , μήνυση , ζητάς αποζημίωση ενα καινούργιο μοτέρ , δεν το δέχονται ...απειλής με κανάλια και έχεις ενα καινούργιο μοτέρ στο 5αρι σου

Βασιλης
14-01-14, 22:13
H χαζομάρα μου είναι οτι έφυγα μετα το σκηνικό με το μαρσάρισμα,λέγοντας τους οτι αν δω οτι παρουσιάσει πρόβλημα σας ενημερώνω.Και παρολο που εβγαζε υδρατμους απο την εξατμιση,μου ελεγαν.Απο το κρυο θα ειναι.
Ακρη δεν θα βγαλω το ξερω.

z3 2.2
14-01-14, 22:16
πιστευω οτι,οτι και αν επαθε το μοτερ δεν το επαθε εκεινη την στιγμη.

ας υποθεσουμε οτι το πηρε ο υπαλληλος να ξεκινησει τον ελεγχο και το πηγε πρωτα για καρτα καυσαεριων.
το ειδε κρυο και πατησε κανα δυο ξερες να καθαρισει η εξατμιση απο τα νερα και να ζεσταθει και λιγο για να βγουν και οι τιμες στο μηχανημα.

αν εκεινη την στιγμη πεταξε τα νερα,ειναι κατι που προυπηρχε.
δεν μπορει να βλεπεις σαπουναδα στα νερα και να εχει γινει σε 5-10 λεπτα που το δουλεψε ο υπαλληλος.
για να γινουν τα νερα σαπουναδα το προβλημα πρεπει να υπηρχε καιρο.

νομιζω οτι το κτεο δεν εχει καποια ευθυνη για την βλαβη.

dafidack
14-01-14, 22:17
Αναλογη περιπτωση εχω ξαναακουσει οταν απο λαθος των υπαλληλων καποιου ιδιωτικου ΚΤΕΟ και αφου δεν κλεισανε καλα το καπω,αυτο ανοιξε στο δρομο και του προξενησε σοβαρη ζημια και οπως ηταν φυσικο απειληθηκε και η ζωη του.Αποζημιωθηκε ομως αμεσως απ οτι ξερω!

Dimimav
14-01-14, 22:21
Εσυ πως έφυγες απο εκεί το αμαξι δούλευε ?
Τι τους είπες ?
Δεν ξέρω εσυ τι έκανες εγώ πάντως θα τους είχα καθαρίσει :ranting2:
Edit απαντησες πιο πάνω

Dathanaso
14-01-14, 22:24
πιστευω οτι,οτι και αν επαθε το μοτερ δεν το επαθε εκεινη την στιγμη.

ας υποθεσουμε οτι το πηρε ο υπαλληλος να ξεκινησει τον ελεγχο και το πηγε πρωτα για καρτα καυσαεριων.
το ειδε κρυο και πατησε κανα δυο ξερες να καθαρισει η εξατμιση απο τα νερα και να ζεσταθει και λιγο για να βγουν και οι τιμες στο μηχανημα.

αν εκεινη την στιγμη πεταξε τα νερα,ειναι κατι που προυπηρχε.
δεν μπορει να βλεπεις σαπουναδα στα νερα και να εχει γινει σε 5-10 λεπτα που το δουλεψε ο υπαλληλος.
για να γινουν τα νερα σαπουναδα το προβλημα πρεπει να υπηρχε καιρο.

νομιζω οτι το κτεο δεν εχει καποια ευθυνη για την βλαβη.

συμφωνω, δεν ειναι δυνατον να επαθε εκει..

stefm5
14-01-14, 22:24
νομίζω πως τέτοιου είδους βλάβη είναι από συσσωρευμένη φθορά, έστω κι αν υπήρξε κακός χειρισμός

Dermatis
14-01-14, 22:36
Δεν θα βγαλουμε πορισμα εδω περα πιστευω! thumb
Μονο εσυ ξερεις τι πραγματικα συναιβει και αν αυτο προυπηρχε !
Παντως αν οντως ευθυνεται το ΚΤΕΟ κυνηγησε το με οτι και αν χρειαστει!thumb

Βασιλης
14-01-14, 22:46
Την σαπουναδα στα νερα την ειδα σημερα το μεσημερι.
Νερα συμπληρωσα την επομενη του κτεο περιπου 200γραμ.
Χθες εβαλα 500γραμ. Σημερα εβγαλα την ταπα και την ειδα ασπρη.
Επειδη το αυτοκινητο δεν ειχε πινακιδες το κυκλοφορουσα βραδια μετα τις 2 τα ξημερωματα.Εκανα συνολικα απο τον Ιουνιο 1800χλμ.περιπου.
Κατι θα ειχα δει.Επισης αυτο εβγαζε λιγους υδρατμους οταν ηταν κρυο.Μετα καθαριζε.Απο την μερα του κτεο και μετα βγάζει υδρατμούς μόνιμα.
Το θεμα ειναι οτι εγω δεν μαρσαρω αυτοκίνητο ποτέ.Ούτε καν ζεστό.Τι δουλεια εχει ο αλος να το μαρσάρει κρυο φθάνοντας το, στον κόφτη.
Εγω αφου τους εβαλα χερι μετα ειπα στον υπευθυνο.Αν δω οτι εγινε ζημια θα σας ενημερώσω.
Καθε μερα στον δρόμο ειμαι κουβαλώντας 40 και 44 τόνους.Κάνω μέσο ορο 3000χλμ την εβδομάδα.Επαγγελματίας οδηγός είμαι.Η νταλικα που οδηγαω εχει μεχρι και σημερα 1.550.000χλμ.Ξερω πως να δουλεψω ενα αμαξι για να μην του κανω ζημια.
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν το ζόρισε ποτε.Και το ξέρω καλά αυτό,απο το ιδιο χωριό ήμαστε.Η συντηρηση του δε ηταν μονιμα στν bmw, και πριν την ωρα της. Ο κινητηρας δε ζητημα να εχει 120000χλμ.

tokiko
14-01-14, 22:55
όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος:thumbsdown:
πολύ κρίμα πραγματικά, αν ήταν κρύο και το πάτησε τέρμα δεν θέλει και πολύ

Βασιλης
14-01-14, 22:58
συμφωνω, δεν ειναι δυνατον να επαθε εκει.. Τι να πω μακαρι να εχετε δικιο.Αλλα.....
.........Εγω παλι ειμαι σιγουρος οτι εκει το επαθε.Γιατι εχω το ελατωμα καθημερινα πριν παω καπου να ελεγχω.Λαδια,ταπα λαδιου Υγρα φωτα λαστιχα.Αυτο το κανω καθε πρωι εδω και πολα χρονια στην νταλίκα,όποτε είναι κατι που το κανω με ευχαρίστηση.
Συν της αλλης δεν εχω κανένα λόγο να τους φορτώσω κατι που δεν εκαναν.
Οταν βλεπω το αυτοκίνητο μου,να το μαρσάρουν στον κοφτη κρυο.Τρεχω και τους την λεω.Εκει ελεγαν δεν εχει αναγκη(λες και ειμαι ασχετος).Επειδη δεν ειμαι και της μανουρας αμεσωςΤους ειπα το παρακολουθώ και αν δω οτι εχει κατι σας ενημερώνω.
Χθες ενημέρωσα οτι συμπλήρωσα νερα.Την υπαλληλο παντα[η οποια εχει κρατησει και το τηλεφωνο μου) ο υπεύθυνος απουσιάζει.

Βασιλης
14-01-14, 23:17
Παραθεση.Πως μπορεί να γίνει ζημιά σε κρύο κινητήρα


Τα πλεονεκτήματα του αλουμινίου είναι η μεγάλη αντοχή και το χαμηλό βάρος, καθιστώντας το ιδανικό για την περίπτωση. Ταυτόχρονα, αποβάλλει πολύ γρήγορα τη θερμότητα, οπότε καταπονείται ελάχιστα θερμικά. Αυτός είναι και ο λόγος που τα έμβολα των σύγχρονων κινητήρων αντέχουν για εκατοντάδες χιλιόμετρα, παρά το γεγονός ότι οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος στις οποίες λειτουργούν, βρίσκονται κοντά στο σημείο τήξης τους! Το αλουμίνιο όμως έχει κι ένα βασικό μειονέκτημα: μεγάλο συντελεστή διαστολής (μεγαλώνουν πολύ οι διαστάσεις του με την αύξηση της θερμοκρασίας). ΓιΆ αυτό και η ανοχή (τζόγος, κενό) ανάμεσα σε αυτό και τον κύλινδρο είναι αρκετά μεγάλη σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, ώστε με την αύξηση της θερμοκρασίας, όταν ο κινητήρας αρχίσει να λειτουργεί, αυτό το κενό να μικραίνει. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίον οι κινητήρες χρειάζονται προθέρμανση, δηλαδή λειτουργία με χαμηλό φορτίο και στροφές, μέχρι να φτάσουν σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας. Σε αντίθετη περίπτωση, δηλαδή όταν ο κινητήρας δεχθεί μεγάλο φορτίο ή πολλές στροφές όσο είναι κρύος, τα έμβολα κινούνται έκκεντρα μέσα στον κύλινδρο, αυξάνοντας τη φθορά στα τοιχώματα. Η μεγάλη διαστολή του αλουμινίου υποχρεώνει τους κατασκευαστές να σχεδιάζουν τα έμβολα κωνικά και με ελλειψοειδή διατομή. Παρά το φαινομενικά κυλινδρικό σχήμα τους, λοιπόν, τα έμβολα έχουν στην πραγματικότητα τέτοια μορφή. Η διάμετρος στην κεφαλή του εμβόλου είναι μικρότερη από αυτήν στην ποδιά, δημιουργώντας έτσι ένα κωνικό σχήμα! Λόγω του ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα σε αυτά τα δύο σημεία (η κεφαλή έρχεται σε άμεση επαφή με τη φλόγα, ενώ η ποδιά όχι), η κεφαλή διαστέλλεται περισσότερο από την ποδιά, οπότε σε θερμοκρασία λειτουργίας, το κωνικό γίνεται κυλινδρικό. ΚατΆ ανάλογο τρόπο, η διατομή είναι ελλειψοειδής και όχι στρογγυλή. Η μάζα του εμβόλου στη διάμετρο που βρίσκεται ο πίρος, είναι μεγαλύτερη από την κάθετή της, οπότε σε αυτή τη διάμετρο το έμβολο διαστέλλεται περισσότερο. Κάνοντας αυτή τη διάμετρο μικρότερη από την κάθετή της (έλλειψη), σε θερμοκρασία λειτουργίας το έμβολο αποκτά κυκλική διατομή.

HLIAS - E36
15-01-14, 00:08
Κυνήγησέ το Βασίλη και μην το αφήσεις να περάσει έτσι αν εντοπίσεις έστω και το παραμικρό πρόβλημα... Δεν χρωστάς να πληρώσεις εσύ τις μ@λ@κίες άλλων γιατί αν το αυτοκίνητο είναι στην κατάσταση που περιγράφεις δεν παίζει να είχε από πριν τέτοιο πρόβλημα...

Γενικά μου τη δίνει πολύ άγρια όταν δεν σέβονται την ξένη περιουσία!:ranting2: Κάτσε ρε φίλε δηλαδή, ποιός είσαι εσύ που θα βαρέσεις κόφτη στο δικό μου το αυτοκίνητο???:ranting2: Εδώ δεν το κάνω εγώ και έρχεσαι εσύ να το σκίσεις??? Είναι κι άλλα παραδείγματα κακομεταχείρισης είτε από ΚΤΕΟ, είτε από συνεργεία κλπ...

ΚΡΑ σε όλους αυτούς!!!:ranting2:



Δεν ξέρω εσυ τι έκανες εγώ πάντως θα τους είχα καθαρίσει :ranting2:


Eίμαι σίγουρος...!!!:th_Laie_67-1:

paganis
15-01-14, 00:09
δεν μπορει αυτη η ζημια ,να σου εγινε απο ενα μαρσαρισμα στο κτεο! να δεχθω πως σου εφθειρε σε ενα ποσοστο τα πιστονια...λογω μη επαρκους λιπανσης...αλλα να ανοιξει ρηγμα ή να σου καψει φλαντζα, χωρις παρατεταμενες θερμοκρασιες δεν γινεται.
απλα ηταν η ωρα του...

JimE36
15-01-14, 00:15
Κριμα για το μοτερακι σου ρε φιλε.
Η γνωμη μου ειναι οτι μια τετοια ζημια δεν γινεται σε μια μερα και με μια γκαζια στον κοφτη.Απο την αλλη ομως 120.000 χιλιομετρα και με πολυ καλο service δεν δικαιολογειται αυτη η ζημια.Τελος παντων.Εσυ φυσικα ξερεις καλυτερα καθως ειναι το αμαξι σου.
Σκεφτεσαι να επισκευασεις το ιδιο ή να το αλλαξεις;

Bassakos
15-01-14, 00:31
Παραθεση.Πως μπορεί να γίνει ζημιά σε κρύο κινητήρα

Τα πλεονεκτήματα του αλουμινίου είναι η μεγάλη αντοχή και το χαμηλό βάρος, καθιστώντας το ιδανικό για την περίπτωση. Ταυτόχρονα, αποβάλλει πολύ γρήγορα τη θερμότητα, οπότε καταπονείται ελάχιστα θερμικά. Αυτός είναι και ο λόγος που τα έμβολα των σύγχρονων κινητήρων αντέχουν για εκατοντάδες χιλιόμετρα, παρά το γεγονός ότι οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος στις οποίες λειτουργούν, βρίσκονται κοντά στο σημείο τήξης τους! Το αλουμίνιο όμως έχει κι ένα βασικό μειονέκτημα: μεγάλο συντελεστή διαστολής (μεγαλώνουν πολύ οι διαστάσεις του με την αύξηση της θερμοκρασίας). ΓιΆ αυτό και η ανοχή (τζόγος, κενό) ανάμεσα σε αυτό και τον κύλινδρο είναι αρκετά μεγάλη σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, ώστε με την αύξηση της θερμοκρασίας, όταν ο κινητήρας αρχίσει να λειτουργεί, αυτό το κενό να μικραίνει. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίον οι κινητήρες χρειάζονται προθέρμανση, δηλαδή λειτουργία με χαμηλό φορτίο και στροφές, μέχρι να φτάσουν σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας. Σε αντίθετη περίπτωση, δηλαδή όταν ο κινητήρας δεχθεί μεγάλο φορτίο ή πολλές στροφές όσο είναι κρύος, τα έμβολα κινούνται έκκεντρα μέσα στον κύλινδρο, αυξάνοντας τη φθορά στα τοιχώματα. Η μεγάλη διαστολή του αλουμινίου υποχρεώνει τους κατασκευαστές να σχεδιάζουν τα έμβολα κωνικά και με ελλειψοειδή διατομή. Παρά το φαινομενικά κυλινδρικό σχήμα τους, λοιπόν, τα έμβολα έχουν στην πραγματικότητα τέτοια μορφή. Η διάμετρος στην κεφαλή του εμβόλου είναι μικρότερη από αυτήν στην ποδιά, δημιουργώντας έτσι ένα κωνικό σχήμα! Λόγω του ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας ανάμεσα σε αυτά τα δύο σημεία (η κεφαλή έρχεται σε άμεση επαφή με τη φλόγα, ενώ η ποδιά όχι), η κεφαλή διαστέλλεται περισσότερο από την ποδιά, οπότε σε θερμοκρασία λειτουργίας, το κωνικό γίνεται κυλινδρικό. ΚατΆ ανάλογο τρόπο, η διατομή είναι ελλειψοειδής και όχι στρογγυλή. Η μάζα του εμβόλου στη διάμετρο που βρίσκεται ο πίρος, είναι μεγαλύτερη από την κάθετή της, οπότε σε αυτή τη διάμετρο το έμβολο διαστέλλεται περισσότερο. Κάνοντας αυτή τη διάμετρο μικρότερη από την κάθετή της (έλλειψη), σε θερμοκρασία λειτουργίας το έμβολο αποκτά κυκλική διατομή.

[

μα το Μ50Β20 δεν εχει εμβολα αλουμινιου , τε σπα....
η ζημια που εχεις παθει δεν εχει να κανει με τα εμβολα
απλα εκαψε φλατζα το αμαξι , ΠΟΛΥ δυσκολο να ραγισε κεφαλη
εαν ηταν ενα μοτερ με 120.000κμ να παθαινε τοσο ευκολα ζημια με ενα μαρσαρισμα κρυο , θα ειχαν χαλασει τα μισα απο οσα κυκλοφορουν στους δρομους με πανω απο 120-140.000κμ στο κοντερ

πιστευω το προβλημα προϋπηρχε στο μοτερ και απλα συνεπεσε
με το ΚΤΕΟ , απο εκει και περα κατα ποσο θα βρεις το δικιο σου ειναι αλλο θεμα, μακαρι να ξεμπλεξεις (δυσκολο το βλεπω....)

dafidack
15-01-14, 00:31
Κάτσε ρε φίλε δηλαδή, ποιός είσαι εσύ που θα βαρέσεις κόφτη στο δικό μου το αυτοκίνητο???:ranting2: Εδώ δεν το κάνω εγώ και έρχεσαι εσύ να το σκίσεις???

Ηλια εσυ δεν δικαιουσαι να μιλας... :th_Laie_67-1: :rally:

HLIAS - E36
15-01-14, 00:37
Ηλια εσυ δεν δικαιουσαι να μιλας... :th_Laie_67-1: :rally:

Ότι και να κάνω, κόφτη ΠΟΤΕ...! Μόνο μία φορά έτυχε στη Χαλκίδα και πάλι κατά λάθος (ήταν πάνω στο driftαρισμα)...:thumbsup:

Πάντα το ελέγχω να μην ξεπερνάω τις 5000 - 5500 στροφές...thumb

Άσχετα αν ανεβάζει δαιμονισμένα στροφές ως εκεί...!:th_Laie_67-1:

DIMITr|S
15-01-14, 00:41
γιαυτο εγω το αφηνω αναμενο μεχρι να περασει για ελεγχο!ετσι ωστε να το παραλαβουν ζεστο κ μαχημο!να ειναι και σωστη η μετρηση

Bitz
15-01-14, 08:40
Εγω θα σταθω στο 1800 χλμ. χωρις πινακιδες....και χωρις ασφαλεια να υποθεσω;
Καταλαβα κατι λαθος;

gregE36
15-01-14, 08:51
δυστυχως την ζημια την ειχες ........αποκλειετε να το επαθες εκεινη την στιγμη.

mark e92
15-01-14, 09:15
Κρίμα φίλε... Δες μήπως θέλει μόνο φλάντζα...

dafidack
15-01-14, 09:15
Εγω θα σταθω στο 1800 χλμ. χωρις πινακιδες....και χωρις ασφαλεια να υποθεσω;
Καταλαβα κατι λαθος;

Ναι ρε 'συ Βασιλη.Πολλα τα χιλ. και μεγαλο το ρισκο ρε φιλε!:shok: Και 'γω στην ιδια φαση με σενα ειμαι αλλα δεν "παω τοσες πολλες φορες τη σταμνα στη βρυση γιατι υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να σπασει."
Οσον αφορα τη ζημια που εγινε αν ειναι φλατζα,οπως πολλα παιδια ειπαν πιο πριν,προυπηρχε και το λεω γιατι "την εχω φαει" αρκετες φορες στα φορτηγακια και ποτε δεν μου ετυχε να καει μια κι εξω.

mark e92
15-01-14, 09:17
Ναι ρε 'συ Βασιλη.Πολλα τα χιλ. και μεγαλο το ρισκο ρε φιλε!:shok: Και 'γω στην ιδια φαση με σενα ειμαι αλλα δεν "παω τοσες πολλες φορες τη σταμνα στη βρυση γιατι υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να σπασει."
Οσον αφορα τη ζημια που εγινε αν ειναι φλατζα,οπως πολλα παιδια ειπαν πιο πριν,προυπηρχε και το λεω γιατι "την εχω φαει" αρκετες φορες στα φορτηγακια και ποτε δεν μου ετυχε να καει μια κι εξω.

Ανάλογα που μένεις ... Στην Αθήνα πχ δεν μπορεις να το κάνεις , πάνω στο βουνό μπορείς...

ntinos
15-01-14, 09:50
Εγω θα σταθω στο 1800 χλμ. χωρις πινακιδες....και χωρις ασφαλεια να υποθεσω;
Καταλαβα κατι λαθος;

Θεία δικη....

Βασιλης
15-01-14, 18:51
Σημερα ξεκινησα να λυνω.Η φλάντζα μια χαρά.
Το καπάκι το έστειλα για πρεσάρισμα,δεν είδα κάτι με γυμνό μάτι.
Αύριο θα έχω αποτελέσματα.Ο κινητήρας με το μάτι δείχνει αψογος.
Αυριο θα παρω όργανο μέτρησης σφαιρικότητας κυλίνδρου για να τους μετρησω.Με το ωρολογιακό μικρομετρο σκετο δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.
Κινητηρα για να παρω καπακι βρηκα απο φιλο.Φλατζα θα βάλω διμεταλλική.
Ασε που οσο ελυνα ν(παρολο που θελω να βαλω 2,5αρι )παρακάλαγα να μην εχει το μοτερ σοβαρη φθορα.Οταν δε ειδα την κατάσταση στο πάνω μέρος των κυλίνδρων και τον πιστονιών,χάρηκα δέοντος,
Πιστευω οτι τα μοτέρ αυτα με σωστή συντήρηση και χρήση,φτανουν άνετα πανω απο 500,000.Με σιγουρια θα σας πω αυριο αφου μετρήσω πρωτα.
Οσο για τα 1800χλμ ναι έγιναν νυχτες σε δρόμους χωρις κυκλοφορία,μετα τοις 2,00 τα ξημερώματα.Με την ψυχή στο στομα.Κάθε μηνα εκανα χρήση του δικαιώματος με Μ πινακίδες(δεν το ηξερα φιλος μου ανοιξε τα ματια).Οτι και να πειτε εχαιτε δικιο.Ειχα τετοια καψα να το οδηγήσω που εκανα αυτο το λαθος.Το μονο ελαφρυντικό οτι ειναι δρομοι που δεν συναντας αυτοκινητο.Ποτε δεν θα πήγαινα μερα και σε δρόμους με κυκλοφορία.

Βασιλης
15-01-14, 19:04
Ενημερωτικα.Η Φλάντζα δεν αρπαζει ποτε σε κρύο μοτέρ.Για να κάψουμε φλάντζα θέλουμε κύκλωμα με ατμοποίηση,υψηλή θερμοκρασία και διάρκεια.Ρήγμα παθαίνουμε στο καπακι η στον κορμό την ωρα που συμπληρώνουμε νερό σε κινητήρα που εχει ατμοποίηση,και η θερμοκρασία ειναι στα κόκκινα.Δεν βάζουμε νερο ποτε σε κινητηρα που εχει ανεβασει θερμοκρασία και εχει ατμοποίηση η βραζει τα νερα.Πρωτα περιμείνουμε να κρυωσει φυσιολογικά.

Επισης ρήγμα στο καπακι παθαινουμε με αποτομο ανεβασμα στροφων σε κρυο κινητηρα.
Σε προηγουμενο μυν. σας εγραψα τι γινεται στα εμβολα και σους κυλινδρους ,οταν ανεβαζουμε στροφες σε κρυο μοτερ.Δεν ειναι τυχαιο που πολλα συγχρονα μοτερ δεν ανεβαζουν ανω των 3000rmp οταν ειναι κρυα.Τωρα οσοι νομίζεται οτι δεν γίνεται ζημιά.Παρολο τις αναλυσεις που σας εχω γραψει,συγνωμη αλα δεν μπορω να σας αλαξω γνωμη,

Βασιλης
15-01-14, 19:19
Οριστε και μερικες φωτο.

gregE36
15-01-14, 19:25
βγαλε μια καλη φωτο την φλατζα

Βασιλης
21-01-14, 19:09
Tελικα ειχαμε ριγμα στο καπακι.Στον δευτερο κυλινδρο κοντα στην βαλβιδα εξαγωγης.Με γυμνο ματι δεν φαινοταν καθολου.
Απολογισμος ζημιας.
Πρεσαρισμα καπακιου μαζι με βενζινες για Αθηνα,για να το πεταξω. 50.00
Καπακι..140.00
Σετ φλατζες καπακιου τσιμουχακια βαλβιδων 200.00
Αντιπυκτικο πλεων g12 αφου θα μπει νεα φλατζα 18,00ε τα 3 λιτρα.
Πλανισμα νεου καπακιου + καθαρισμος 80,00
Αυριο περιμενω και τις καινουργιες βιδες,δεν ξερω ακομα τιμη.
Μεχρι στιγμης 490.00ε,συν τον κοπο μου.Και ολα αυτα για την κ@@λα του πιτσιρικα να το ματσουκωσει κρυο το μοτερ,για να περασει κτεο.

aristent
21-01-14, 22:28
:sad: ....κριμα Βασιλη,αλλα τι να πεις τωρα,αλλος κανει τη ζημια και αλλος την πληρωνει!!!:thumbsdown:

HLIAS - E36
21-01-14, 22:38
Tελικα ειχαμε ριγμα στο καπακι.Στον δευτερο κυλινδρο κοντα στην βαλβιδα εξαγωγης.Με γυμνο ματι δεν φαινοταν καθολου.
Απολογισμος ζημιας.
Πρεσαρισμα καπακιου μαζι με βενζινες για Αθηνα,για να το πεταξω. 50.00
Καπακι..140.00
Σετ φλατζες καπακιου τσιμουχακια βαλβιδων 200.00
Αντιπυκτικο πλεων g12 αφου θα μπει νεα φλατζα 18,00ε τα 3 λιτρα.
Πλανισμα νεου καπακιου + καθαρισμος 80,00
Αυριο περιμενω και τις καινουργιες βιδες,δεν ξερω ακομα τιμη.
Μεχρι στιγμης 490.00ε,συν τον κοπο μου.Και ολα αυτα για την κ@@λα του πιτσιρικα να το ματσουκωσει κρυο το μοτερ,για να περασει κτεο.

Θ Α Ν Α Τ Ο Σ . . . ! ! ! :gun_bandana: :gun_bandana: :gun_bandana: :gun_bandana:

freddys
21-01-14, 23:19
Tελικα ειχαμε ριγμα στο καπακι.Στον δευτερο κυλινδρο κοντα στην βαλβιδα εξαγωγης.Με γυμνο ματι δεν φαινοταν καθολου.
Απολογισμος ζημιας.
Πρεσαρισμα καπακιου μαζι με βενζινες για Αθηνα,για να το πεταξω. 50.00
Καπακι..140.00
Σετ φλατζες καπακιου τσιμουχακια βαλβιδων 200.00
Αντιπυκτικο πλεων g12 αφου θα μπει νεα φλατζα 18,00ε τα 3 λιτρα.
Πλανισμα νεου καπακιου + καθαρισμος 80,00
Αυριο περιμενω και τις καινουργιες βιδες,δεν ξερω ακομα τιμη.
Μεχρι στιγμης 490.00ε,συν τον κοπο μου.Και ολα αυτα για την κ@@λα του πιτσιρικα να το ματσουκωσει κρυο το μοτερ,για να περασει κτεο.

Tα εχεις σε αποδειξη,πας στο κτεο και παιρνεις τα χρηματα πισω.Η καταστροφη,δεν ξερω αν πραγματικα εγινε στο κτεο ή οχι.Το θεμα ειναι οτι και ασφαλεια να ειχες κλπ το οχημα την στιγμη της ''καταστροφης'' δεν ηταν στον δικο σου ελεγχο,αλλα στου ''γειτονα-κτεο''.Λογικα πρεπει να εχουν και οι ιδιοι καποια ασφαλεια για τετοιες ζημιες.Ισως τρεξεις λιγο παραπανω,αλλα αν δεν τα εχεις το κυνηγας.Για καποιους ειναι τα τελη ενος χρονου...Οποτε οπλισου με υπομονη,τα δυσκολα συνεχιζουν...

Dimzan
22-01-14, 02:10
ρηγμα στο καπακι απο ενα μονο μαρσαρισμα με κρυα μηχανη δε γινεται.


Επειδη δε σε παρακολουθω απο καιρο, να ρωτησω τα εξης:

το ειχες απο καινουριο?
αν οχι τι προφιλ ειχε ο προηγουμενος ιδιοκτητης και πως ξερεις οτι δεν το εσκιζε?
θερμοκρασιες σου εχει ανεβασει ποτε?

Βασιλης
22-01-14, 06:57
Το αυτοκίνητο το ξερω απο την μερα που αγοράστηκε.
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης,δεν εχει ζορίσει το αυτοκινητο ποτε μα ποτε.
Ο κινητηρας αυτος μπηκε το 2002 εχοντας ελαχιστα χιλιομετρα.
Το ιστορικο του κινητηρα.Απο τουμπαρισμενο 520 e34 αγορασμενο το 1996 με 47000χλμ.Μαζι πηγαμε και το ειδαμε.Το ειχε στναδελφος του στην Χαλκιδα.Μαζι πηγαμε σε αντιπρωσοπεια στην χαλκιδα για να αναλαβει την μετατροπη.
Εκτοτε το αυτοκινητο,συντηρηθηκε ευλαβικα και δεν ζοριστηκε ποτε.
Αν το δεις θα καταλαβεις.Το μονο ελατωμα του γιατρου ειναι η οπισθεν.Προχθες που τον βρηκα με ρωταγε σε ποιον φανοποιο να παμε το E60.Εξισε την μιση δεξια πλευρα στον τοιχο του γκαραζ.:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Το καλοκαιρι εκανε πισω και μαζεψε ενα βαρελι με ασβεστη.
:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

giannis_compact
22-01-14, 07:37
Οι εξακύλινδροι κινητήρες BMW μπορεί να είναι τέρατα αξιοπιστίας, δεν πρέπει όμως, ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ να ανεβάζουν στροφές με τον κινητήρα κρύο. Πάντα πρέπει να είναι στη θερμοκρασία λειτουργίας.

Στέφανος
22-01-14, 07:58
εφοσον ο κινητηρας ητανε κρυος ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να το μαρσαρει τοσο ατσαλα με κρυο κιντηρα και τοσες πολλες στρφες τα πιστονια δεν κανανε την καθιερομενη κινηση αλλα ανεβοκατεβενανε καπως ατσουμπαλα λολο τις θερμοκρασιας το κινητηρα επεισης ολλα ειναι πιθανα αν το μαρσαρεις τερμα και ειναι κρυο

ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ χεχεχε

κριμα που βγηκε τοσο πολυ η ζημια παντως και τωρα προσοχη στους υπαλληλους

Βασιλης
22-01-14, 10:06
Παιδια μωλις παρελαβα και τις βιδες καπακιου
18ε μαζι με τα μεταφορικα.Σε λιγο ξεκιναω το δεσιμο.
Μαζι με τα λαδια Mobil 1 0w60 6x14.00 +_το φιλτρο.Η ζημια θα φθασει τα.

600,00ε με προσωπικη εργασια.Ελπιζω να πανε ολλα καλα,μιας και δεν εχω ξαναλυσει τετοιο μοτερ.

Ptboul
22-01-14, 10:21
Βασίλη όταν είχα το 34άρι αυτό το site (https://www.bmwe34.net/E34main/Maintenance/Engine/headgasket_M30.htm)το είχα κάνει θεό.

Δεν ξέρω τα Αγγλικά σου, αλλά αυτό το λινκ, θα σε οδηγήσει κατευθείαν σε αυτό που θέλεις να κάνεις.

Όλα καλά να πάνε.

Στέφανος
22-01-14, 10:39
απ οτι φενεται πιανεσαι απο αυτα για να εκατσες να ελυσες ξερεις απο κινητηρες πιστευω το μονο δυσκολο σημειο θα ειναι στο δυναμοκλιδο στην κεφαλι που θελει να σφιξεις με συγκεκριμενα κιλα που δινει ο κατασκευαστης ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΜΩΣ για αυτο που λεω

giannis_compact
22-01-14, 10:59
Γιατί 0w60 λάδια Βασίλη;

Ptboul
22-01-14, 10:59
Πολύ βασικό το παραπάνω!΄

Άλλωστε αναφέρει:


8.Once everything is connected (please double check), torque the head to the specified values:
Add 50% BMW coolant and 50% distilled water then bleed the cooling system. Let the engine run 25min then torque the head 35 + 5 degree. (It will be warm).

E60_Arkadia
22-01-14, 11:31
Γιατί 0w60 λάδια Βασίλη;

Ακριβως...γτ 0-60? Ένα 5-30 η 10-40 θα βαλεις

Bassakos
22-01-14, 12:13
5-40 ή 5-30 παιρνει ο Μ50

HLIAS - E36
22-01-14, 14:57
Πολύ σωστός ο Στέφανος!thumb

Το έμβολο κατασκευαστικά έχει μικρότερη διάμετρο από αυτή του κυλίνδρου έτσι ώστε όταν δουλεύει ο κινητήρας και η θερμοκρασία αυξάνεται τα μέταλλα διαστέλλονται με αποτέλεσμα τότε το έμβολο να εφαρμόζει ακριβώς στα τοιχώματα του κυλίνδρου...

Όταν τα μέταλλα είναι κρύα τότε υπάρχει ένα πολύ μικρό κενό μεταξύ εμβόλου και κυλίνδρου κι έτσι η κίνηση του εμβόλου δεν εφάπτεται ακριβώς στα τοιχώματα του κυλίνδρου με αποτέλεσμα να χτυπάει σ' αυτά κάπως "άτσαλα"... Φανταστείτε όμως ότι αυτά τα μικροχτυπήματα σε συνδυασμό με τις πιέσεις που δέχονται τα μέταλλα του κινητήρα εκείνη τη στιγμή από τις υψηλές στροφές λειτουργίας μπορούν να προκαλέσουν σοβαρές φθορές και ζημιές...:shok:

Bitz
22-01-14, 15:12
Παιδια μην το συνεχιζεται με την μηχανολογια....
Οτι εγινε-εγινε,για καποιους φταει το οτι ηταν κρυο το μοτερ για καποιους οτι η βλαβη προυπηρχε,τωρα ζεστα-κρυα μεταλα,εμβολα-κυλινδροι .....μεταδιδεται λαθος γνωσεις.:original:

HLIAS - E36
22-01-14, 15:28
Παιδια μην το συνεχιζεται με την μηχανολογια....
Οτι εγινε-εγινε,για καποιους φταει το οτι ηταν κρυο το μοτερ για καποιους οτι η βλαβη προυπηρχε,τωρα ζεστα-κρυα μεταλα,εμβολα-κυλινδροι .....μεταδιδεται λαθος γνωσεις.:original:

Που διαφωνείς...?

pilot
22-01-14, 15:42
το έμβολο δεν εφάπτεται ποτέ στον κύλινδρο! Μόνο τα ελατήρια, γι'αυτό τον λόγο και το υλικό τους είναι ποιο ''μαλακό'' απο του κυλίνδρου ώστε να ''φαγώνονται αυτά και όχι ο κύλινδρος. Και η συμπίεση εξασφαλίζεται απο τα ελατήρια συμπιέσεως..Ανάμεσα στον κύλινδρο και το έμβολο υπάρχει ένα λεπτό φιλμ λαδιού..

Βασιλης
22-01-14, 16:02
Μια μια οι απαντησεις.
α) Καθε σετ φλάντζες καπακιού,στην συσκευασία γράφουν τα κιλα και τις μοίρες σύσφιξης.Απαραιτητο να έχουμε καλο ροποκλειδο -δυναμοκλειδο,και πάντα ρυθμισμένο.Επισης ενα καλο μοιρομετρο ακριβειας μας βοηθα αρκετα.
β) Σε πριηγουμενο ποστ,εχω κανει ανάλυση για το τι συμβενει σε κρυο κινητήρα,οταν μαρσαρουμε κοντα στον κοφτη η και μεσα σε αυτον. Επισης εγραψα τι καταπονήσεις δέχονται τα αλουμινενια πιστονια.
[[[[[[Καποιος φιλος ειπε οτι ο m50b20 δεν εχει αλουμινενια πιστονια..]]]]]]]]]]


γ)Το θεμα λαδια ειναι μεγαλο κεφαλαιο.:original::original: Εγω βαζω 0w60 γιατι ειναι αρκετα καλυτερο για τον κινητηρα εφοσον υπερκαλυπτειτις προδιαγραφες.Το ιξωδες παιδια εχει να κανει με την εξωτερικη θερμοκρασια.
Αλο λαδι θα βαλουμε στην Αφρικη και αλο στην Ρωσια.
Για τις θερμοκρασιες της χωρας μας το 15w50 ειναι οτι καλύτερο.Οτι κατω απο 50αρι για μενα ειναι καταστροφικό,ειδικα το καλοκαίρι που βαράμε 40βαθμους για πλακα.Εκει το 5w30 η το 10w40 γινεται νερακι.Το 10w40 μια χαρα ειναι για τον χειμωνα.

Τι ειναι το ιξωδες.

Το ιξώδες μέγεθος που δινει την εσωτερική τριβή ενός ρευστού, μας δείχνει δηλαδή την αντίσταση που εχει το ρευστό στην ροή του. Όσο μεγαλύτερο είναι το ιξώδες τόσο μεγαλύτερη είναι η αντίσταση του ρευστού , ενώ στο μικρό ιξώδες έχουμε μικρή αντίσταση . Με πολύ απλά λόγια το ιξώδες μας δείχνει το πόσο ρευστό η το πόσο παχύρρευστο είναι το λιπαντικό η το υγρό.
Όταν λέμε ότι έχουμε ένα λάδι 10W30, τότε το 10W είναι τo εύρος χρήσης του λαδιού ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία και το 30 για την πυκνότητα του στους 100 βαθμούς.
Επειδή ο κινητήρας πρέπει να ανάψει κρύος... το λάδι πρέπει να έχει τέτοιο ιξώδες που να του επιτρέπεται η περιστροφή η άντληση και λίπανση στις χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος το πρώτο νούμερο λοιπόν δείχνει ακριβώς αυτό! Για την Ελλάδα το 10W είναι αρκετά κάλο για γενική χρήση. Σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες λειτουργίας το λάδι πρέπει να έχει επαρκή λιπαντική ιδιότητα χωρίς να σπαει το ιξώδες.Το 40 η το 50 μας δίνει την πυκνότητα η το ευρος αν θελεται του ιξώδους στους 100 βαθμούς . Ας δουμε πως δουλευει το 10w30η 40.θα ρέει σε χαμηλές θερμοκρασίες όπως ρέει το μονότυπο 10άρι, ενώ στις υψηλές θερμοκρασίες θα ρέει όπως τομονοτυπο 40 η 50.
Συμφωνα με τις γνωσεις μου θεωρώ καταστροφικό για την χωρα μας λαδ με μικροτερο κινηματικό δευτερο, ιξωδες κατω απο 40.Απορώ πως το προτείνουν μηχανικοί και αντιπροσωπείες.Οταν γνωρίζουν οτι το 30 το καλοκαίρι θα τρεχει σαν νερο ανάμεσα απο τα κινούμενα μερη
Για αυτο βαζω 0w60 για να εχω μεγάλο ευρος λειτουργειας και σιγουργια.

freddys
22-01-14, 16:43
Παιδια μην το συνεχιζεται με την μηχανολογια....
Οτι εγινε-εγινε,για καποιους φταει το οτι ηταν κρυο το μοτερ για καποιους οτι η βλαβη προυπηρχε,τωρα ζεστα-κρυα μεταλα,εμβολα-κυλινδροι .....μεταδιδεται λαθος γνωσεις.:original:

Συμφωνω για οτι εγινε εγινε,οσο για τις γνωσεις δεν ξερω και δεν θελω να τις διαβασω γιατι θεωρω οτι κανεις τα μπερδευει οταν δεν εχει ορεξη να μαθει και δεν εχει ενα δασκαλο απο διπλα να του λυνει καθε απορια κλπ...
Το θεμα κατα την δικια μου αποψη,ειναι οτι η ζημια βγηκε στον ελεγχο του κτεο μετα την ξερογκαζια=ζημια απο τον αυτον που εκανε τον ελεγχο=πληρωνει το ΚΤΕΟ και οχι ο ιδιοκτητης.Γνωμη μου...
Εκτος αν εχουμε τοσες γνωσεις ωστε να ειμαστε 1000% σιγουροι οτι δεν φταιει ο ελεγχος,εκανε σωστα τον προκαθορισμενο ελεγχο,με αποτελεσμα να βγει το προβλημα,οποτε το αποτελεσμα ηταν ασχετο απο την ξερογκαζια...

spar@
22-01-14, 17:04
αν με ενα μαρσαρισμα στον κοφτη με κρυο κινητηρα ραγιζαν οι κυλινδροκεφαλες, οι παλιατζηδες θα εσκαγαν με ιδιωτικα ελικοπτερα στις εταιριες τους...
Οι μισοι θα τον ειχατε τεμαχισει τον υπαλληλο του Κτεο και θα τον ειχατε ριξει στα γουρουνια, ΑΝ σας ειχε γινει το ιδιο.
Ωραια η θεωρια (αν και με πολλα λαθη) ωραια ολα , αλλα στην Πραξη αυτο δεν γινεται δεν ραγιζουν ετσι οι κεφαλες σε ενα εργοστασιακο αυτοκινητο απο μια φορα!

Bazil Van Sinner
22-01-14, 17:18
Δεν γραφω γιατι δεν το χω.

Συμφωνω με sp@r@,αλλα, ο Βασιλης,εκτος οτι φαινεται οτι εχει γνωσεις,εχει προχωρησει και στην επισκευη,που σημαινει οτι δεν καθεται και κλαιει.Για το λογο αυτο και μονο,δινω καποιες πιθανοτητες.Βασιλη δεν θυμαμαι να διαβασα κατι για το πως πηγε το αμαξι κτεο και ποση ωρα περιμενε,ωστε να ξανακρυωσει τοσο ο κινητηρας.

@Μιχαλη και η σκονη κερδος ειναι!

Bitz
22-01-14, 17:40
αν με ενα μαρσαρισμα στον κοφτη με κρυο κινητηρα ραγιζαν οι κυλινδροκεφαλες, οι παλιατζηδες θα εσκαγαν με ιδιωτικα ελικοπτερα στις εταιριες τους...
Οι μισοι θα τον ειχατε τεμαχισει τον υπαλληλο του Κτεο και θα τον ειχατε ριξει στα γουρουνια, ΑΝ σας ειχε γινει το ιδιο.
Ωραια η θεωρια (αν και με πολλα λαθη) ωραια ολα , αλλα στην Πραξη αυτο δεν γινεται δεν ραγιζουν ετσι οι κεφαλες σε ενα εργοστασιακο αυτοκινητο απο μια φορα!

Οριστε....απο μικρο και απο τρελο μαθαινεις την αληθεια. :th_Laie_67-1:

Bitz
22-01-14, 17:43
Δεν γραφω γιατι δεν το χω.

Συμφωνω με sp@r@,αλλα, ο Βασιλης,εκτος οτι φαινεται οτι εχει γνωσεις,εχει προχωρησει και στην επισκευη,που σημαινει οτι δεν καθεται και κλαιει.Για το λογο αυτο και μονο,δινω καποιες πιθανοτητες.Βασιλη δεν θυμαμαι να διαβασα κατι για το πως πηγε το αμαξι κτεο και ποση ωρα περιμενε,ωστε να ξανακρυωσει τοσο ο κινητηρας.

@Μιχαλη και η σκονη κερδος ειναι!

Αυτο με την σκονη ισχυει για τα μαγαζια (ετσι λενε οι εβραιοι)
Για το θεμα μας ισχυει οτι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.

Bassakos
22-01-14, 18:01
Μπλα μπλα μπλα!
Καλή τύχη!

Bitz
22-01-14, 18:05
Μια μια οι απαντησεις.
α) Καθε σετ φλάντζες καπακιού,στην συσκευασία γράφουν τα κιλα και τις μοίρες σύσφιξης.Απαραιτητο να έχουμε καλο ροποκλειδο -δυναμοκλειδο,και πάντα ρυθμισμένο.Επισης ενα καλο μοιρομετρο ακριβειας μας βοηθα αρκετα.
β) Σε πριηγουμενο ποστ,εχω κανει ανάλυση για το τι συμβενει σε κρυο κινητήρα,οταν μαρσαρουμε κοντα στον κοφτη η και μεσα σε αυτον. Επισης εγραψα τι καταπονήσεις δέχονται τα αλουμινενια πιστονια.
[[[[[[Καποιος φιλος ειπε οτι ο m50b20 δεν εχει αλουμινενια πιστονια..]]]]]]]]]]


γ)Το θεμα λαδια ειναι μεγαλο κεφαλαιο.:original::original: Εγω βαζω 0w60 γιατι ειναι αρκετα καλυτερο για τον κινητηρα εφοσον υπερκαλυπτειτις προδιαγραφες.Το ιξωδες παιδια εχει να κανει με την εξωτερικη θερμοκρασια.
Αλο λαδι θα βαλουμε στην Αφρικη και αλο στην Ρωσια.
Για τις θερμοκρασιες της χωρας μας το 15w50 ειναι οτι καλύτερο.Οτι κατω απο 50αρι για μενα ειναι καταστροφικό,ειδικα το καλοκαίρι που βαράμε 40βαθμους για πλακα.Εκει το 5w30 η το 10w40 γινεται νερακι.Το 10w40 μια χαρα ειναι για τον χειμωνα.

Τι ειναι το ιξωδες.

Το ιξώδες μέγεθος που δινει την εσωτερική τριβή ενός ρευστού, μας δείχνει δηλαδή την αντίσταση που εχει το ρευστό στην ροή του. Όσο μεγαλύτερο είναι το ιξώδες τόσο μεγαλύτερη είναι η αντίσταση του ρευστού , ενώ στο μικρό ιξώδες έχουμε μικρή αντίσταση . Με πολύ απλά λόγια το ιξώδες μας δείχνει το πόσο ρευστό η το πόσο παχύρρευστο είναι το λιπαντικό η το υγρό.
Όταν λέμε ότι έχουμε ένα λάδι 10W30, τότε το 10W είναι τo εύρος χρήσης του λαδιού ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία και το 30 για την πυκνότητα του στους 100 βαθμούς.
Επειδή ο κινητήρας πρέπει να ανάψει κρύος... το λάδι πρέπει να έχει τέτοιο ιξώδες που να του επιτρέπεται η περιστροφή η άντληση και λίπανση στις χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος το πρώτο νούμερο λοιπόν δείχνει ακριβώς αυτό! Για την Ελλάδα το 10W είναι αρκετά κάλο για γενική χρήση. Σε μεγαλύτερες θερμοκρασίες λειτουργίας το λάδι πρέπει να έχει επαρκή λιπαντική ιδιότητα χωρίς να σπαει το ιξώδες.Το 40 η το 50 μας δίνει την πυκνότητα η το ευρος αν θελεται του ιξώδους στους 100 βαθμούς . Ας δουμε πως δουλευει το 10w30η 40.θα ρέει σε χαμηλές θερμοκρασίες όπως ρέει το μονότυπο 10άρι, ενώ στις υψηλές θερμοκρασίες θα ρέει όπως τομονοτυπο 40 η 50.
Συμφωνα με τις γνωσεις μου θεωρώ καταστροφικό για την χωρα μας λαδ με μικροτερο κινηματικό δευτερο, ιξωδες κατω απο 40.Απορώ πως το προτείνουν μηχανικοί και αντιπροσωπείες.Οταν γνωρίζουν οτι το 30 το καλοκαίρι θα τρεχει σαν νερο ανάμεσα απο τα κινούμενα μερη
Για αυτο βαζω 0w60 για να εχω μεγάλο ευρος λειτουργειας και σιγουργια.

Λοιπον περιληπτικα...
Ιξωδες ειναι μοναδα μετρησης της ταχυτητας ενος ρευτου μεσα σε μια σωληνα.
Το W σημαινει winter
Tο 10w το χειμωνα θα γινει δεκαρακι και ο δευτερος βαθμος μας δειχνει τι θα γινει το καλοκαιρι....αυτη ειναι η ικανοτητα που εχουν τα πολυτυπα λιπαντικα δηλ. να αλλαζουν το ιξωδες μονα τους αναλογα με την εξωτερικη θερμοκρασια.
Τωρα τι λιπαντικο πρεπει να βαζουμε οκαθενας ασ το ψαξει μονος του συλεγοντας στοιχεια απο διαφορες πηγες οπως βιβλιο κατασκευαστη ας πουμε....εναλακτικα οτι του ειπε ο φιλος του που ξερει απο αυτα.

HLIAS - E36
22-01-14, 18:24
το έμβολο δεν εφάπτεται ποτέ στον κύλινδρο! Μόνο τα ελατήρια, γι'αυτό τον λόγο και το υλικό τους είναι ποιο ''μαλακό'' απο του κυλίνδρου ώστε να ''φαγώνονται αυτά και όχι ο κύλινδρος. Και η συμπίεση εξασφαλίζεται απο τα ελατήρια συμπιέσεως..Ανάμεσα στον κύλινδρο και το έμβολο υπάρχει ένα λεπτό φιλμ λαδιού..

Σωστός!thumb Δικό μου λάθος που δεν έγινα τοοοοσο αναλυτικός στην περιγραφή μου...:whistle:

ghost-rider
22-01-14, 18:52
Ας πουμε οτι καμια φορα ακουμπαει και το εμβολο στον κυλινδρο.
Γι αυτο αλλωστε εχουν και τις φουστες(η αυτια η οπως αλλιως θελετε) οι οποιες στα συγχρονα εμβολα ειναι επικαλυμμενες με αντιτριβικα υλικα...

Το περιβοητο σλαπινγκ ειναι πολυ πιο εντονο οταν το μοτερ ζοριζεται κρυο.

Σαφως βεβαια με ενα κρυο γκαζωμα δεν σπαει καμια μηχανη.
Για να φτασει σε σημειο να ραγισει ενα καπακι θα εχει στην πλατη του πολυ "κουραση" απο το παρελθον.

Η θα εχει μεινει απο νερο η θα εχει κολλησει ο θερμοστατης(συνηθεις λογοι ραγισματων).

Βασιλης
22-01-14, 19:09
Oτι εγινε,εγινε. Εγω το τελειωσα.Ο κινητηρας ειναι αψογος για αυτο ασχοληθηκα και μαζι του.Με τα ιδια λ7,πιστευω οτι θα εβρισκα 2,5αρι.
Οταν τον ελυσα και την επομενη μετρησα την σφαιρικοτητα των κυλινδρων στο ανω μερος εκει που δεν πατανε τα ελατηρια και στο μεσο της διαδρομης,βρηκα οτι ο κυλινδρος δεν ειχε καμια απολυτος φθορα.Τοτε ξεκινησα την επιδιορθωση του.
Το θεμα δεν ειναι η ζημια που εγινε,αλα η αιτια της ζημιας.Δεν μπορει ο καθε ενας να παιρνει την δικια μου περιουσια και να μην την σεβεται.Και στο κατω κατω εγω ποτε δεν θα εβαζα στον κοφτη,κανενα αυτοκινητο για να το ζεστανω.Γιατι ξερω τι μπορει να παθει κρυος κινητηρα οταν τον κοφταρεις μερικες φορες.
Στο διαταυτα.Το ολο ενχειρημα πετυχε.Τα νερα δεν φουσκωνουν και ο κινητηρας δουλευει γλυκα και μελωδικα.Αυτην την στιγμη το οδομετρο γραφει 236000.Ειμαι σιγουρος οτι θα τα τριπλασιασει.Αυτο σας το λεω με σιγουρια.Τωρα το εχω και δουλευει στις 2000 στροφες.Αλαζω ρουχα και το παω βολτα.Να το χαρω λιγο ρε παιδια,ακομα δεν το πηρα μου εκαναν ζημια

Βασιλης
22-01-14, 19:12
Δεν γραφω γιατι δεν το χω.

Συμφωνω με sp@r@,αλλα, ο Βασιλης,εκτος οτι φαινεται οτι εχει γνωσεις,εχει προχωρησει και στην επισκευη,που σημαινει οτι δεν καθεται και κλαιει.Για το λογο αυτο και μονο,δινω καποιες πιθανοτητες.Βασιλη δεν θυμαμαι να διαβασα κατι για το πως πηγε το αμαξι κτεο και ποση ωρα περιμενε,ωστε να ξανακρυωσει τοσο ο κινητηρας.

@Μιχαλη και η σκονη κερδος ειναι!

Το εχω γραψει.Ας το ξαναπω.Πηγα στο κτεο κατα τις 11,30 και το πηραν στις 14,30. Λεπτομερειες αργοτερα.Παω να το βολταρω.

Στέφανος
22-01-14, 21:52
καλες βολτουλες λοιπων
επεισης τα ελατηρια στα πιστονια δεν ειναι μονο για να μην βρισκει το πιστονι στον κυλινδρο κανει και αλλες δουλειες

pilot
22-01-14, 23:12
είπε κανείς οτι δεν κάνουν άλλες δουλειές? Βασικά για τις άλλες δουλειές είναι εκεί που είναι..

Στέφανος
22-01-14, 23:32
είπε κανείς οτι δεν κάνουν άλλες δουλειές? Βασικά για τις άλλες δουλειές είναι εκεί που είναι..

τωρα μιλας σωστα χεχεχε
αν και ποτε δεν καταλαβα οταν το εμβολο εχει 3 ελατηρια ΓΙΑΤΙ εχει 2 ελατηρια συμπιεσης και 1 ελατηριο λαδιου και οχι το αντιθετο η 1 απο το καθενα?
οποιος ξερει ας μου το απαντησει

pilot
23-01-14, 00:51
για να διασφαλιστεί οτι δεν θα υπάρχει απώλεια συμπίεσης και καυσαερίων προς τον στροφαλοθάλαμο, ειδικά απο την εγκοπή του πρώτου ελατηρίου..

Στέφανος
23-01-14, 08:07
ναι φιλε μου αυτο το εχω καταλαβει το θεμα ομως ειναι γιατι δεν εχει 2 ελατηρια συμπιεσης και 2 ελατηρια λαδιου? και εχει 2 συμπιεσης και 1 λαδιου η το αντιθετο?

Bitz
23-01-14, 09:16
Γιωργο σημερα γραφεις Μ.Ε.Κ την δευτερα θα εξεταστεις στους αεριοστροβιλους και την τεταρτη θερμοδυναμικη :original:

ghost-rider
23-01-14, 09:33
ναι φιλε μου αυτο το εχω καταλαβει το θεμα ομως ειναι γιατι δεν εχει 2 ελατηρια συμπιεσης και 2 ελατηρια λαδιου? και εχει 2 συμπιεσης και 1 λαδιου η το αντιθετο?

Γιατι ενα υπερεπαρκει.
Το μονο που κανει ειναι να σκουπιζει το λαδι που ειναι στα χιτωνια(και δεν θες να το σκουπισει και τελειως. Γι αυτο και τα χιτωνια φαινονται σα βουρτσισμενα).

Τα συμπιεσης ειναι δυο γιατι ο ρολος τους ειναι πιο δυσκολος.
Θες να μπορει να ανεβασει καμια 200αρου psi εκει μεσα(οπως εχω δει σε διαφορες συμπιεσομετρησεις. Δεν ξερω πως αυτο αντιστοιχει στους λογους συμπιεσης).

Στέφανος
23-01-14, 09:36
Γιατι ενα υπερεπαρκει.
Το μονο που κανει ειναι να σκουπιζει το λαδι που ειναι στα χιτωνια(και δεν θες να το σκουπισει και τελειως. Γι αυτο και τα χιτωνια φαινονται σα βουρτσισμενα).

Τα συμπιεσης ειναι δυο γιατι ο ρολος τους ειναι πιο δυσκολος.
Θες να μπορει να ανεβασει καμια 200αρου psi εκει μεσα(οπως εχω δει σε διαφορες συμπιεσομετρησεις. Δεν ξερω πως αυτο αντιστοιχει στους λογους συμπιεσης).


οκ ευχαριστω πολυ τωρα καταλαβα
αντε αντε και λεινω σασμαν σημερα στο σχολειο χεχεχε

Βασιλης
23-01-14, 17:10
Η 5αρα αν και παλιά κελαηδάει.
Το μοτερ δουλευει σαν ηλεκτρικο.Επι της ευκαιρειας αλαξα και oring στο βανος.
Ηθερμοκρασια σταθερα στην μεση.
Και ξεκιναω για μια απλη βολτα,και χωρίς να το καταλάβω εχω φθάσει εξω απο Λαμια. Παιδια επαθα πλακα με την ποιοτητα ταξιδιου για τα χρονια της.Μεσα στην καμπίνα δεν τριζει τίποτα,και το μονο που ακους ειναι το φυσημα του αερα και ενα γλυκο ανεπαίσθητο γουργουρητό απο το μοτέρ.Εδω να δώσω άριστα στα dunlop sport bluresponse 205/65/15,για την απουσία θορυβου κύλισης σε σχέση με τα michelin energy,που ειχε οταν το πηρα.Αν και ξεμαθημενος στις μεγαλες ταχυτητες με αυτοκινητο αποφασισα να το ανοιξω.Εφθασε ανετα τα 180 και μπορω να πω οτι σε αυτην την ταχυτητα ενιωσα ασφαλης απο την συμπεριφορα του....Ανοιγω λιγο ακομα 190,εκει αρχιζω να νιωθω ψαρεμα στην μουρη .Παρολα αυτα συνεχιζω,200 ,210 και εκει στα 210 νιωθω την αισθηση του τιμονιου και της μουρης,να μην μου εμπνεει καμια ασφαλεια.Αυτο ηταν και το μονο αρνητικο που διαπιστωσα.Σημερα εκανα ελενχο ξανα σε ολο το μπροστινο συστημα.Δεν βρηκα πουθενα κενα η φθορες.Για περισοτερη σιγουρια πηγα σε τζογομετρο.Ουτε εκει έδειξε κατι,ολα ηταν τέλεια.Το βαζω και σε αμορτισερομετρο,ολα μια χαρα.Τωρα η εγω ξεμαθα στις μεγαλες ταχύτητες,γιατι με το hilux τοσα χρονια δεν ξεπερασα τα 140,η ετσι ειναι η φιλοσοφια της 5αρας,η πιθανών να θελει ποιο σφιχτή ανάρτηση.Γενικα μεχρι τα 180 ειναι αριστο,και λωρίδα μπορείς να αλαξεις με σιγουριά και το εμπιστεύεσαι. Παντως το e36 320 αν και πανε 14 απο τοτε χρονια δεν θυμαμαι να ψαρευε την μουρητου.Ισως επειδη του ειχα ποιο σφιχτη αναρτηση.Η ο ατερμονας που εχει το 5αρι δεν κανει για αυτες τις ταχυτητες.Και απορω πως του βαλανε ατερμονα και οχι κρεμαγιερα.Φορτηγο ειναι?

gregE36
23-01-14, 17:28
καλες βολτες!!

Βασιλης
27-01-14, 18:09
Ολα καλα παιδια,εκτος απο το vanos.
To καλοκαιρι το ειχα βγαλει το ειχα καθαρισει και ειχα αλαξει το τετραγωνο oring απο τον μηχανισμο.
Μετα απο λιγα χλμ.αρχισε να κροταλιζει οταν ζεσταινοταν.
Τωρα του ξαναπερασα oring,ξανακαθαρισα την βαλβιδα και παλι τα ιδια.
Δεν βγαζω ακρη.
Σε ολα τα αλα ειναι αψογο.Το νεο καπακι μια χαρα,η θερμοκρασια σταθερη.
Απο καταναλωση 547χλμ 39 λιτρα.Χαλαρη οδηγηση με αλαγες στις 2500.
Συνεση στο γκαζι,σε διαδρομες μικτες. Μια φορα τελικιασμα στην εθνικη.

Leonidas_E39
27-01-14, 19:04
Ριξτου μια Mpack αναρτηση και θα στρωσει. Για ποιο extreme καταστασεις βαλε ρυθμιζομενη. :D:D

Βασιλης
27-01-14, 19:25
Ριξτου μια Mpack αναρτηση και θα στρωσει. Για ποιο extreme καταστασεις βαλε ρυθμιζομενη. :D:D
Λεωνιδα δεν θελω να χασω την ανεση.Ασε που δεν τρεχω.
Το Σαββατο κατεβηκα Αθηνα με 110.:thumbsup::thumbsup:
Αν η mpack ειναι ανετη το συζηταμε.Ευχαριστω παντως.

Leonidas_E39
27-01-14, 19:45
Η μπακ ειναι η ποιο ιδανικη σφιγγει το αμαξι οσο πρεπει χωρις να κοπαναει. Να φανταστεις μου φαινοταν μαλακη για τα δεδομενα μου πηγα σε ρυθμιζομενη χαμηλονωντας λιγο ακομα το αμαξι και εγινε οπως το ηθελα.

stefm5
27-01-14, 20:03
Ολα καλα παιδια,εκτος απο το vanos.
To καλοκαιρι το ειχα βγαλει το ειχα καθαρισει και ειχα αλαξει το τετραγωνο oring απο τον μηχανισμο.
Μετα απο λιγα χλμ.αρχισε να κροταλιζει οταν ζεσταινοταν.
Τωρα του ξαναπερασα oring,ξανακαθαρισα την βαλβιδα και παλι τα ιδια.
Δεν βγαζω ακρη.
Σε ολα τα αλα ειναι αψογο.Το νεο καπακι μια χαρα,η θερμοκρασια σταθερη.
Απο καταναλωση 547χλμ 39 λιτρα.Χαλαρη οδηγηση με αλαγες στις 2500.
Συνεση στο γκαζι,σε διαδρομες μικτες. Μια φορα τελικιασμα στην εθνικη.

Single Vanos Rattle Repair Kit (6-cyl)

https://www.beisansystems.com/products.html

Βασιλης
27-01-14, 20:29
Τελικά είστε θησαυρός εδώ μέσα.