PDA

Επιστροφή στο Forum : εναλλακτικες καλλιεργειες



ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
14-01-14, 11:17
επειδη με τις συμβατικες καλλιεργειες οι περισσοτεροι εχουμε καταπιαστει αλλα δεν βλεπω προοδο ξερει κανεις ή εχει ασχοληθει με καμια εναλλακτικη καλλιεργεια?:thnx:

Tsakirakos
14-01-14, 11:20
ποσα στρεμματα σπερνεις και δε βλεπεις προοδο;

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
14-01-14, 11:22
δεν σπερνω εχω πορτοκαλιες...καμια προοδο.απο την αλλη εχω ενα μικρο χωραφακι γυρω στα 3 στρεμματα που συνηθως το νοικιαζουμε.ετσι λεω να τα αξιοποιησω για αρχη και μετα βλεποντας και για το μεγαλο.

Tsakirakos
14-01-14, 11:29
ωραιος... εγω μιας και καλλιεργω αρκετα, παω με την πεπατημενη...
δοκιμασε τιποτα αρωματικα φυτα(λεβαντα,κλπ)

bill_m3
14-01-14, 11:47
ωραιος... εγω μιας και καλλιεργω αρκετα, παω με την πεπατημενη...
δοκιμασε τιποτα αρωματικα φυτα(λεβαντα,κλπ)

Στέφανε αν είναι εφικτό, λίγο πιο αναλυτικά......

Π.χ. στα λίγα στρέμματα το τάδε γιατί τάδε

:D:D:D:D

Θα ενδιέφερε πολλούς το θέμα!!

Ptboul
14-01-14, 11:52
Άπατα τα πορτοκάλια και τα μανταρίνια σε εξευτελιστικές τιμές δυστηχώς.

Να ένα ωραίο άρθρο (https://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/47572/mythos-to-efkolo-kai-grhgoro-kerdos-ton-aromatiko.html) που μεταξύ άλλων συμβουλεύει τους νέους αγρότες που θέλουν να ασχοληθούν με εναλλακτική καλλιέργεια, να μην εγκαταλείψουν την υφιστάμενη αλλά να προσχωρούν με αργά βήματα. https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/01/farmersmileyface-1.gif

Panos 316T
14-01-14, 11:52
νομίζω ότι πρώτα πρέπει να "μάθεις" τη γή σου (ph κλπ) και μετά να προχωρήσεις

πάρε και μια ιδέα :

https://www.fimes.gr/2013/10/nees-kalliergeies/

maris7
14-01-14, 14:54
δυο απο τα πολλα ειδη που καλλιεργω ειναι η μεντα και ο δυοσμος,το μονο που εχω να σου πρωτεινω ειναι οτι αν δεν εχεις καποιον εμπειρο να σε καθοδηγησει εκτος απο τον κοπο σου θα χασεις και τα λεφτα σου,
φιλικα παντα

HLIAS - E36
14-01-14, 15:23
Αν σου το επιτρέπει το έδαφός σου σκέψου και για πατάτα...

Δεν ξέρω και πολλά από καλλιέργειες κλπ όμως πρόσφατα το ξεκίνησε ο θείος μου και πάει πολύ καλύτερα απ' όσο περίμενε...thumb

ΜΙΧΑΛΗΣ
14-01-14, 19:15
Ψαξε τις υδροπονικες καλλιεργειες!:original:

fanisk
14-01-14, 19:29
Ψαξε τις υδροπονικες καλλιεργειες!:original:

Τα υδροπονικα χασισια σιγουρα θα σε κανουν πλουσιο :th_Laie_67-1:

Bazil Van Sinner
14-01-14, 20:24
Αρωματικα φυτα.

Harisp
14-01-14, 20:47
Ψαξε τις υδροπονικες καλλιεργειες!:original:

Σίγουρα έχουνε τεράστια πλεονεκτήματα αλλά το κόστος για το πρώτο στρέμμα είναι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ...μετά κάπως μειώνεται αναλογικά με τα στρέμματα.

paganis
14-01-14, 23:23
ως γεωπονος..και εχοντας ασχοληθει με το θεμα..θα πρεπει να λαβεις πολλους παραγοντες.
κατα πρωτον θα πρεπει να εισαι μονιμος κατοικος της περιοχης...δεν υπαρχει καλλιεργεια που την ελενχεις απο μακρυα και χρειαζεται περιστασιακες επισκεψεις...πρεπει να εισαι εκει! κατοικοι αττικης και πολεων...αποκλειονται.
2ον ολα εχουν να κανουν με το μπατζετ που διαθετεις και την εκταση.(δεν μπορεις να κανεις ονειρα για υδροπονικες καλλιεργειες αν δεν εχεις χρημα, ουτε μεγαλα κερδη με εκτασεις 2-3 στρεμματων)
3ον εξεταζουμε τις κλιματικες και τις εδαφολογικες συνθηκες..''κανονας'' βλεπουμε τι αποδιδει στον ''γειτονα''...ειναι περισσοτερα χρονια απο εμας...και δεν ειναι ασχετος, οπως θελουμε να νομιζουμε.
4ο και πολυ σημαντικο..ποσοτητα και ποιοτητα νερου....χωρις αυτο λιγα μπορουμε να κανουμε. Αν περιμενουμε να βρεξει...για να ποτισουμε , ζησε μαη μου..
5ο..αφου ελενξουμε και συνδιασουμε τα προηγουμενα...(και μερικα ακομα//που δεν γραφονται σε 5 γραμμες) ...και εχουμε αποφασισει πως αγροτης , δεν σημαινει αμορφωτος σκαφτιας ...αλλα ενας συνεχως ενημερωμενος πανω στον τομεα του επαγγελματιας...επιλεγουμε μια καλλιεργεια που μπορει να προσαρμοστει στα δεδομενα της εγκαταστασης μας.