PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιποιηση δερματων αυτοκινητου...!



Vasilis
09-04-10, 22:27
Θα ηθελα παρακαλω...μετα απο παρακληση - παροτρυνση κ συμφορουμιτη μας....να ποσταρουμε τις εντυπωσεις μας...ή τις γνωσεις μας για την περιποιηση των δερματων των αυτοκινητων μας....ειτε απο προιοντα που χρησιμοποιησαμε κ μειναμε ευχαριστημενοι....ειτε απο το αντιθετο...ειτε απο πραγματα που γνωριζουμε κ καλο θα ταν να τα μοιραστουμε με τους φιλους του φορουμ.....!

προσωπικα γραφω οτι επειδη εκει που τοποθετησα τα δερματα ....εμεινα δυσαρεστημενος....κ ταλαιπωρηθηκα κ μαλωσα μεχρι το αποτελεσμα να ειναι το πρεπων....ΔΕΝ εχω ξαναπατησει εκει...παρα χρησιμοποιω ενα καθαριστικο κ γυαλιστικο-προστατευτικο της AUTOGLYM....με το οποιο εως τωρα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.....

το περναω μια φορα το τριμηνο...κ μεχρι τωρα τα δερματα παραμενουν σαν καινουργια.....

θα ηθελα παρακαλω κ την επαγγελματικη τοποθετηση του συμφορουμιτη μας Μονστα...ο οποιος μοιραζεται τις γνωσεις του μαζι μας....κ οπωσδηποτε ειναι ο κ ο πλεον ειδικος για το θεμα......
:thanks:

Driver M
10-04-10, 00:14
Aπό τα καλύτερα προϊόντα για περιποίηση δερμάτων, είναι της gliptone τα cleaner και conditioner. Περνάς πρώτα το καθαριστικό, το αφήνεις να δράσει λίγο και μετά το σκουπίζεις και στο τέλος περνάς το conditioner (δύο στρώσεις προτείνει η εταιρεία), που μαλακώνει το δέρμα και το ενυδατώνει. Αυτό καλό είναι να γίνεται ανά 3-4 μήνες, ανάλογα τη χρήση. Το καλοκαίρι, επειδή έχεις κάμπριο, ίσως χρειαστεί να περάσεις και καμιά φορά ακόμα conditioner, ώστε πάντα το δέρμα να είναι σωστά ενυδατωμένο. Τα προϊόντα αυτά, έχουν λίγο έντονη μυρωδιά, η οποία ευτυχώς φεύγει γρήγορα. Είναι σίγουρα από τις καλύτερες επιλογές της αγοράς, για απαιτητικούς χρήστες. Εδώ κάποιες επιπλέον πληροφορίες: https://www.thescratchdoctor.co.uk/leather-clean-repair/gliptone-liquid-leather-restorer-cleaner-conditioner-p-447.html

Πολύ καλό επίσης, είναι και το προϊόν της turtlewax που έχω δοκιμάσει, το οποίο είναι cleaner και conditioner μαζί, κάτι που σημαίνει λιγότερα χρήματα και μικρότερος κόπος εφαρμογής. Ωστόσο, δεν καθαρίζει σε καμία περίπτωση το ίδιο καλά με το gliptone και επίσης, υστερεί λιγάκι (όχι ιδιαίτερα πάντως) και στην ενυδάτωση, σε σχέση με το πιο εξειδικευμένο conditioner της εταιρείας που ανέφερα προηγουμένως.

Υπάρχουν πολύ καλά προϊόντα πάντως στον τομέα αυτό, οπότε μπορείς να κοιτάξεις και σε άλλες εταιρείες...

yannisv
10-04-10, 02:13
Κορυφαια προϊόντα είναι και τα Leatherique...σήμερα τα παρέλαβα και θα σας πω εντυπώσεις μετά το Σ/Κ που θα τα περάσω...αυτά δουλεύουν ανάποδα...πρώτα βάζεις την κρέμα...το αφήνεις στον ήλιο...ξερνάει τη βρώμα...και μετά περνάς το καθαριστικό. Τα δέρματά μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση ελέω περιποίησης με Autoglym αλλά θα σας πω εντυπώσεις πάραυτα.

strof
10-04-10, 07:31
Αυτό που δίνει η bmw δεν κάνει τίποτα;

yannisv
10-04-10, 09:38
Ναι καλό είναι το χρησιμοποίησα και έμεινα ευχαριστημένος.

Monsta
10-04-10, 09:52
Βασίλη, αν θυμάμαι καλά, τα έχω ξαναγράψει αυτά σε άλλο θρεντ, αλλά δε πειράζει, ας κάνω λίγο γυμναστική στα δάχτυλα....

Λοιπόν, εμείς αντιμετωπίζουμε συνήθως τις δύο (ακραίες) περιπτώσεις:

α) Δερμάτινα σαλόνια παραμελημένα που δεν έχουν καθαριστεί ποτέ

β) Δερμάτινα σαλόνια που είναι καινούρια και απλά θέλουν μία προστασία / συντήρηση

Να ομολογίσω ότι το gliptone που γράφει ο φίλος ο Άρης δε το γνωρίζω / δεν το έχω δοκιμάσει. Αλλά για να το λέει εκείνος, σίγουρα θα αξίζει. thumb Τη turtle wax σαν εταιρεία τη ξέρω και έχω δοκιμάσει αλοιφές της πολύ παλιά λόγω κατοικίας εκεί πέρα. Όχι πάντως ότι γνωρίζω τι κάνει η κρέμα / καθαριστικό δέρματος, αν και τα 2 σε 1 προσωπικά τα αποφεύγω. Τώρα μάλιστα που το γράφω αυτό, θυμάμαι πωλητή γνωστής εταιρείας να προσπαθεί να με πείσει ότι με μία συγκεκριμένη αλοιφή θα κάνω και γυάλισμα και κέρωμα (4-5 διαφορετικά στάδια), απλά αλλάζοντας σφουγγάρια και 'παίζοντας' με τις στροφές του αλοιφαδόρου :th_Laie_67-1:

Anyway, για τα leatherique που λέει και ο Johny έχω διαβάσει καλά πράγματα, για πες μας ρε Γιάννη τι κάνουν......

Η γνώμη μου πάντως είναι ότι ΠΡΙΝ βάλουμε οποιοδήποτε συντηρητικό δέρματος, τα δέρματά μας πρέπει να είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ καθαρά. Όχι σχεδόν. Και το τονίζω αυτό διότι, σε ένα σχεδόν καθαρό σαλόνι, που να μην έχει φύγει όλο το καυσαέριο, όλη η σκόνη και γενικά όλη η βρώμα που κολλάει πάνω και μέσα στους πόρους του δέρματος, αν πάμε και απλώσουμε μία ωραία κρεμούλα συντήρησης - γιατί κακά τα ψέμματα, το πιο κουραστικό στάδιο, είναι indeed το καθάρισμα - τότε θα κάνουμε μία ωραία ......σαλάτα.

Λοιπόν στη περίπτωση α) που ανέφερα πιο πάνω, δεν υπάρχει μέση λύση.

Ετοιμαστείτε για πολύωρη εργασία και πολύ υπομονή. Ωστόσο απαιτούνται και τα κατάλληλα εργαλεία. Δηλαδή, μη ξεκινήσετε με αυτή τη μέθοδο, αν δεν έχετε α) σκούπα επαγγελματική που να ρουφάει και υγρά με το κατάλληλο στόμιο (μη γρατζουνίσουμε τα δέρματα) και β) πεπιεσμένο αέρα με κομπρεσέρ, όπως στα πλυντήρια / βενζινάδικα.
Τα υπόλοιπα είναι - σχετικά - απλά. Μία ωραία μπάρα πράσινο σαπούνι από το σουπερμάρκετ, ένα μαλακό βουρτσάκι (στρογγυλό κατά προτίμηση), ένα κουβά χλιαρό νερό, ένα μπουκάλι με στόμιο σπρέϋ με καθαρό χλιαρό νερό, και μερικά πανιά μικρο-ινών.

Ξεκινάμε με ένα ένα κομμάτι, δλδ το κάθισμα του οδηγού (όχι τη πλάτη). Φοράμε γάντια. Ψεκάζουμε το κάθισμα με χλυαρό νερό και το χαϊδεύουμε με το χέρι μας να μαλακώσει να πάει παντού. Παίρνουμε τη μπάρα με το πράσινο σαπούνι και κάνουμε μασάζ πάνω στο βρεγμένο κάθισμα. Ψεκάζουμε λίγο ακόμα νερό αν βλέπουμε ότι στεγνώνει. Αφού έχει απλωθεί παντού σαπουνάκι, παίρνουμε τη βούρτσα μας και απαλά απαλά αρχίζουμε να τρίβουμε. Θα παρατηρήσετε ότι μέχρι πριν βάλετε τη βούρτσα, ΗΔΗ η βρωμιά έχει αρχίσει να 'σπάει'. Αφού βουρτσίσουμε παντού, παίρνουμε τη σκούπα μας και ρουφάμε όλη την επιφάνεια καλά! Στη συνέχεια, με ένα καθαρό μικρο-ίνων βρεγμένο και στιμμένο καλά σκουπίζουμε το κάθισμα καλά. Ξεπλένουμε το πανί και ΞΑΝΑ-σκουπίζουμε. Φυσάμε καλά με τον αέρα μας. Συνεχίζουμε με τη πλάτη του καθίσματος (την πάμε σε όσο πιο οριζόντια θέση μπορούμε) με την ίδια διαδικασία αλλά, αφού απλώσουμε πετσέτες πάνω στο κάτω μέρος που μόλις καθαρίσαμε για να μη το λερώσουμε. Δουλεύουμε πιο γρήγορα τώρα, το κάθισμα δεν είναι σε τελείως οριζόντια θέση, και το νερό τρέχει.... Πάμε στο πίσω κάθισμα κ.ο.κ.

Την ίδια διαδικασία θέλουν και οι πόρτες του αυτοκινήτου, τα πλαστικά, όλο το σαλόνι. Το καταλαβαίνω ότι φαίνεται 'βουνό' και όντως είναι, φανταστείτε ότι στη δική μας περίπτωση, παίρνει στα παιδιά 4 - 5 ώρες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Βέβαια μαζί με μοκέτες, ταμπλώ (οδοντόβουρτσες, πινελάκια κτλ).

Αφού τελειώσουμε ΤΟΤΕ μόνο ήρθε η ώρα να απλώσουμε κρέμες....ναι της Αουτογκλιμ είναι μία πολύ καλή λύση που τη χρησιμοποιώ και γω.

Να σημειώσω εδώ ότι θα εκπλαγείτε με το πόσο μαλακά γίνονται τα δέρματα μετά το πράσινο σαπόύνι. Σχεδόν νομίζεις ότι τα έχεις περάσει με κρέμες.

Στη β) περίπτωση και εφόσον το αυτοκίνητο είναι καινούριο, ασκόνιστο, εντελώς καθαρό, ένα σκούπισμα με βρεγμένο πανί μικρο-ίνων και αλοιφές στη συνέχεια και είμαστε τζετ!

Μη χρησιμοποιείτε κρέμες που γυαλίζουν το δέρμα, αφενός έχουν σιλικόνες που δεν κάνει και αφετέρου κάνουν το κάθισμα να γλυστράει επικίνδυνα. Μϊα επίσης πολύ καλή κρέμα που αφήνει τα δέρματα ματ, είναι της Sonax.

Για ότι απορίες.....εδώ είμαστε! :original:

GIWRGOSPR
10-04-10, 15:00
ευχαριστουμε monsta..................

yannisv
10-04-10, 15:13
Παιδιά σήμερα έκανα τα δέρματα με το Leatherique...είμαι πολύ ευχαριστημένος και τα δέρματα δείχνουν ζωηρά και καθαρά χωρίς τη γυαλάδα που αφήνουν κάποια άλλα κορυφαία προϊόντα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά με το Leatherique θέλει χρόνο. Το δέρμα μετά το application με το conditioner (πρώτα μπαίνει η κρέμα την οποία περνάμε με το χέρι και σε μεγάλη ποσότητα) πρέπει να μείνει κάποιες ώρες στον ήλιο ή να στεγνωθεί με πιστολάκι. Μόλις στεγνώσει μένει μια γυαλάδα που ουσιαστικά εκεί μέσα σε αυτό το κολλώδες υλικό έχει ξεράσει ό,τι βρωμιά υπάρχει. Τα καθίσματά μου τα περνάω μια φορά την εβδομάδα με conditioner & cleaner Autoglym οπότε ήταν ήδη καθαρά αλλά βλέπω μια διαφορά πάραυτα. Στη συνέχεια πρέπει να ψεκαστεί με το cleaner (το πέρασα με δερμάτινο πετσί) και τέλος πέρασμα με ένα πανί και το κάθισμα είναι έτοιμο.

bill_m3
10-04-10, 15:15
Aπό τα καλύτερα προϊόντα για περιποίηση δερμάτων, είναι της gliptone τα cleaner και conditioner. Περνάς πρώτα το καθαριστικό, το αφήνεις να δράσει λίγο και μετά το σκουπίζεις και στο τέλος περνάς το conditioner (δύο στρώσεις προτείνει η εταιρεία), που μαλακώνει το δέρμα και το ενυδατώνει. Αυτό καλό είναι να γίνεται ανά 3-4 μήνες, ανάλογα τη χρήση. Το καλοκαίρι, επειδή έχεις κάμπριο, ίσως χρειαστεί να περάσεις και καμιά φορά ακόμα conditioner, ώστε πάντα το δέρμα να είναι σωστά ενυδατωμένο. Τα προϊόντα αυτά, έχουν λίγο έντονη μυρωδιά, η οποία ευτυχώς φεύγει γρήγορα. Είναι σίγουρα από τις καλύτερες επιλογές της αγοράς, για απαιτητικούς χρήστες. Εδώ κάποιες επιπλέον πληροφορίες: https://www.thescratchdoctor.co.uk/leather-clean-repair/gliptone-liquid-leather-restorer-cleaner-conditioner-p-447.html

Πολύ καλό επίσης, είναι και το προϊόν της turtlewax που έχω δοκιμάσει, το οποίο είναι cleaner και conditioner μαζί, κάτι που σημαίνει λιγότερα χρήματα και μικρότερος κόπος εφαρμογής. Ωστόσο, δεν καθαρίζει σε καμία περίπτωση το ίδιο καλά με το gliptone και επίσης, υστερεί λιγάκι (όχι ιδιαίτερα πάντως) και στην ενυδάτωση, σε σχέση με το πιο εξειδικευμένο conditioner της εταιρείας που ανέφερα προηγουμένως.

Υπάρχουν πολύ καλά προϊόντα πάντως στον τομέα αυτό, οπότε μπορείς να κοιτάξεις και σε άλλες εταιρείες...

Άρη για πόση χρήση φτάνουν αυτά τα μπουκαλάκια????

Driver M
10-04-10, 15:28
Άρη για πόση χρήση φτάνουν αυτά τα μπουκαλάκια????

Της gliptone, αρκούν για τρία, ίσως και τέσσερα (με δυσκολία, ιδίως το conditioner) περάσματα, αφού είναι μόλις 250ml το μπουκαλάκι. Εγώ το έχω περάσει 2 φορές και φτάνει οριακά και για άλλη μια, απλά την πρώτη φορά έβαλα πολλή ποσότητα. Το turtlewax πάλι, είναι 500ml και διαρκεί αρκετά παραπάνω.

alexm
10-04-10, 15:50
Βασίλη, αν θυμάμαι καλά, τα έχω ξαναγράψει αυτά σε άλλο θρεντ, αλλά δε πειράζει, ας κάνω λίγο γυμναστική στα δάχτυλα....

Λοιπόν, εμείς αντιμετωπίζουμε συνήθως τις δύο (ακραίες) περιπτώσεις:

α) Δερμάτινα σαλόνια παραμελημένα που δεν έχουν καθαριστεί ποτέ

β) Δερμάτινα σαλόνια που είναι καινούρια και απλά θέλουν μία προστασία / συντήρηση

Να ομολογίσω ότι το gliptone που γράφει ο φίλος ο Άρης δε το γνωρίζω / δεν το έχω δοκιμάσει. Αλλά για να το λέει εκείνος, σίγουρα θα αξίζει. thumb Τη turtle wax σαν εταιρεία τη ξέρω και έχω δοκιμάσει αλοιφές της πολύ παλιά λόγω κατοικίας εκεί πέρα. Όχι πάντως ότι γνωρίζω τι κάνει η κρέμα / καθαριστικό δέρματος, αν και τα 2 σε 1 προσωπικά τα αποφεύγω. Τώρα μάλιστα που το γράφω αυτό, θυμάμαι πωλητή γνωστής εταιρείας να προσπαθεί να με πείσει ότι με μία συγκεκριμένη αλοιφή θα κάνω και γυάλισμα και κέρωμα (4-5 διαφορετικά στάδια), απλά αλλάζοντας σφουγγάρια και 'παίζοντας' με τις στροφές του αλοιφαδόρου :th_Laie_67-1:

Anyway, για τα leatherique που λέει και ο Johny έχω διαβάσει καλά πράγματα, για πες μας ρε Γιάννη τι κάνουν......

Η γνώμη μου πάντως είναι ότι ΠΡΙΝ βάλουμε οποιοδήποτε συντηρητικό δέρματος, τα δέρματά μας πρέπει να είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ καθαρά. Όχι σχεδόν. Και το τονίζω αυτό διότι, σε ένα σχεδόν καθαρό σαλόνι, που να μην έχει φύγει όλο το καυσαέριο, όλη η σκόνη και γενικά όλη η βρώμα που κολλάει πάνω και μέσα στους πόρους του δέρματος, αν πάμε και απλώσουμε μία ωραία κρεμούλα συντήρησης - γιατί κακά τα ψέμματα, το πιο κουραστικό στάδιο, είναι indeed το καθάρισμα - τότε θα κάνουμε μία ωραία ......σαλάτα.

Λοιπόν στη περίπτωση α) που ανέφερα πιο πάνω, δεν υπάρχει μέση λύση.

Ετοιμαστείτε για πολύωρη εργασία και πολύ υπομονή. Ωστόσο απαιτούνται και τα κατάλληλα εργαλεία. Δηλαδή, μη ξεκινήσετε με αυτή τη μέθοδο, αν δεν έχετε α) σκούπα επαγγελματική που να ρουφάει και υγρά με το κατάλληλο στόμιο (μη γρατζουνίσουμε τα δέρματα) και β) πεπιεσμένο αέρα με κομπρεσέρ, όπως στα πλυντήρια / βενζινάδικα.
Τα υπόλοιπα είναι - σχετικά - απλά. Μία ωραία μπάρα πράσινο σαπούνι από το σουπερμάρκετ, ένα μαλακό βουρτσάκι (στρογγυλό κατά προτίμηση), ένα κουβά χλιαρό νερό, ένα μπουκάλι με στόμιο σπρέϋ με καθαρό χλιαρό νερό, και μερικά πανιά μικρο-ινών.

Ξεκινάμε με ένα ένα κομμάτι, δλδ το κάθισμα του οδηγού (όχι τη πλάτη). Φοράμε γάντια. Ψεκάζουμε το κάθισμα με χλυαρό νερό και το χαϊδεύουμε με το χέρι μας να μαλακώσει να πάει παντού. Παίρνουμε τη μπάρα με το πράσινο σαπούνι και κάνουμε μασάζ πάνω στο βρεγμένο κάθισμα. Ψεκάζουμε λίγο ακόμα νερό αν βλέπουμε ότι στεγνώνει. Αφού έχει απλωθεί παντού σαπουνάκι, παίρνουμε τη βούρτσα μας και απαλά απαλά αρχίζουμε να τρίβουμε. Θα παρατηρήσετε ότι μέχρι πριν βάλετε τη βούρτσα, ΗΔΗ η βρωμιά έχει αρχίσει να 'σπάει'. Αφού βουρτσίσουμε παντού, παίρνουμε τη σκούπα μας και ρουφάμε όλη την επιφάνεια καλά! Στη συνέχεια, με ένα καθαρό μικρο-ίνων βρεγμένο και στιμμένο καλά σκουπίζουμε το κάθισμα καλά. Ξεπλένουμε το πανί και ΞΑΝΑ-σκουπίζουμε. Φυσάμε καλά με τον αέρα μας. Συνεχίζουμε με τη πλάτη του καθίσματος (την πάμε σε όσο πιο οριζόντια θέση μπορούμε) με την ίδια διαδικασία αλλά, αφού απλώσουμε πετσέτες πάνω στο κάτω μέρος που μόλις καθαρίσαμε για να μη το λερώσουμε. Δουλεύουμε πιο γρήγορα τώρα, το κάθισμα δεν είναι σε τελείως οριζόντια θέση, και το νερό τρέχει.... Πάμε στο πίσω κάθισμα κ.ο.κ.

Την ίδια διαδικασία θέλουν και οι πόρτες του αυτοκινήτου, τα πλαστικά, όλο το σαλόνι. Το καταλαβαίνω ότι φαίνεται 'βουνό' και όντως είναι, φανταστείτε ότι στη δική μας περίπτωση, παίρνει στα παιδιά 4 - 5 ώρες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Βέβαια μαζί με μοκέτες, ταμπλώ (οδοντόβουρτσες, πινελάκια κτλ).

Αφού τελειώσουμε ΤΟΤΕ μόνο ήρθε η ώρα να απλώσουμε κρέμες....ναι της Αουτογκλιμ είναι μία πολύ καλή λύση που τη χρησιμοποιώ και γω.

Να σημειώσω εδώ ότι θα εκπλαγείτε με το πόσο μαλακά γίνονται τα δέρματα μετά το πράσινο σαπόύνι. Σχεδόν νομίζεις ότι τα έχεις περάσει με κρέμες.

Στη β) περίπτωση και εφόσον το αυτοκίνητο είναι καινούριο, ασκόνιστο, εντελώς καθαρό, ένα σκούπισμα με βρεγμένο πανί μικρο-ίνων και αλοιφές στη συνέχεια και είμαστε τζετ!

Μη χρησιμοποιείτε κρέμες που γυαλίζουν το δέρμα, αφενός έχουν σιλικόνες που δεν κάνει και αφετέρου κάνουν το κάθισμα να γλυστράει επικίνδυνα. Μϊα επίσης πολύ καλή κρέμα που αφήνει τα δέρματα ματ, είναι της Sonax.

Για ότι απορίες.....εδώ είμαστε! :original:
Εχεις απολυτο δικιο.
Εγω χρησιμοποιωντας την κρεμα almoral στο merino leather προξενησα μεγαλυτερη γυαλαδα απο την ηδη υπαρχουσα!

gyiama
25-04-10, 23:46
παιδια θελω να ρωτησω για τα εξης θεματακια που αντιμετοπιζω!!
1) καθαρισα ενα δερματινο σαλονι του οποιου το δερμα ειναι σε πολυ καινουρια κατασταση αλλα:ειχε παρα πολυ βρωμια σκονη κλπ αλλα και ΑΙΜΑ το οποιο εχει καποιες κιλιδες που δεν φευγουν με τπτ!!!!να σημειωσω οτι δυστυχως δεν ειχα πρασινο σαπουνι αλλα χρησημοποιησα σαμπουαν για το σωμα (μαρκας fa αν παιζει ρολο η μαρκα!!ειχα και dove αλλα μου αρεσαι η μυρωδια του fa) καθαρισε αρκετα καλα μπορω να πω και φυγαν οι πολλες βρωμιες εκτος ποα 2-3 σημεια που ειχε πεσει κατι που δεν ξερω τι ειναι (μαλλον καφες) και το αιμα!!!πως στο καλο φευγει το αιμα ρε παιδια τι οινοπνευμα εβαλα τι το ετριβα με σαπουναδα ποση ωρα τι ευχελεο εκανα τπτ αυτο!! εκει οι λεκεδες!!!!
2) χρησημοποιησα την κρεμα που ειναι cealner και conditioner της meguiars αλλα ειναι πολυ παχυρευστη θα ελεγα και οταν βαλεις λιγοπαραπανω ποσοτητα μπαινει στους πορους του δερματος και θελει πολυ τριψιμο για να φυγει!!υπαρχει καποιος αλλος τροπος εφαρμογης??

Tsakirakos
26-04-10, 00:08
ειχε παρα πολυ βρωμια σκονη κλπ αλλα και ΑΙΜΑ το οποιο εχει καποιες κιλιδες που δεν φευγουν με τπτ!!!!
τι εκανες προστυχο αγορι και ετρεξε αιμα στο σαλονι....?:whistle::hystericalbs1:

gyiama
26-04-10, 00:10
αχαχαχαχαχαχ δεν ειναι δικο μου ρε χαμενε!!!!!στο δικο μου σαλονι ουτε νερο δεν πινουν!!!!!

Tsakirakos
26-04-10, 00:17
αλητη!!!! χαχαχαχα!!!!

320d
26-04-10, 00:17
Πάνο το οξυζενέ θα το βγάλει 100%

αλλά δεν ξέρω τι επιπτώσεισ μπορεί να έχει στο δέρμα..

δεν το δοκιμάζεις κάπου που δε φαίνεται? αν στο κάνει εκρού επ' ουδενί δεν το χρησιμοποιείς!!!

gyiama
26-04-10, 00:23
εδω εχω βαλει δυαλυτικο στο οξυζενε θα κολλησουμε????λες να του βαλω και bedadin μπας και κλεισει η πληγη και φυγει μονο του???????

Monsta
26-04-10, 07:49
Και μιας που είναι επίκαιρο....

Τη περασμένη βδομάδα είχαμε ένα ΤΤ cabrio το προηγούμενο μοντέλο, αυτό με τα baseball δέρματα, για όσους θυμούνται. Το χρώμα προς το κανελί της bmw.

Από τα χρόνια, τις αλοιφές και το καυσαέριο, γυαλίζανε ενοχλητικά!

Μετά από την ολοκληρωμένη περιποίηση και καθαρισμό που φάγανε, ματάρανε και γίνανε και πάλι σαν καινούρια. Ούτε εγώ το περίμενα να φύγει τόσο πολύ αυτή η απαίσια λίγδα.

Nino
26-04-10, 08:48
Οι κηλιδες απο αιμα "βγαινουν" μονο με κρυο νερο ή και με οξυζενε (οξυγονουχο υδωρ ειναι).

gyiama
26-04-10, 09:00
ευχαριστω φιλε Νινο με κρυο νερο δοκιμασα (παγωμενο μονο παγακια που δεν εβαλα)εμεινε το οξυζενε!!οποτε παμε φαρμακειο..........!!!!!!!

Stamatis
26-04-10, 09:35
Στην πατριδα μου λενε οτι το αιμα ξεπλενεται με αιμα.

Δοκιμασε με το προϊον που λεγεται ο διαβολακος του λεκε.
Το πουλανε στα σουπερ μαρκετ.
Κανει δουλεια.

gyiama
27-04-10, 19:24
λοιπον σημερα καθαρισα παλι ολοκληρο το σαλονι.το αιμα το εβγαλα τελικα με οξυζενε οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω!!!βρηκα και λεκεδες που δεν τους εβλεπα με το ματι γιατι μαυρο το σαλονι αλλα οταν το περασα με οξυζενε ολο εμφανιστικαν και αλλοι!!!:shok:επειτα το επλυνα με μια μαλακη βουρτσα(για παπουτσια ειναι αλλα ειναι πολυ μαλακη)και με πρασινο σαπουνι(το οποιο ειναι γυρω στα 20 χρονων:shok: και ειναι το γνησιο το πρασινο οχι χαζαthumb!!!!!!)οπως ειπα πιο πανω επλυνα ολο το σαλον με το σαπουνι αντικα που προανεφερα και μπορω να πω οτι πραγματι εγινε παρα πολυ καλο αν και τωρα δεν ξερω αν εφταιγε οτι την πρωτη φορα το επλυνα με σαμπουαν και τωρα με σαπουνι η οτι την πρωτη χρησημοποιησα σφουγκαρι ενω τωρα βουρτσα!!(μαλλον το 2 η ο συνδυασμος ο 2ος γενικα)ομως παρατησηρα το εξης: εννο επλυνα ολο το σαλονι ολα τα κομματια τελευταια αφησα τα μπροστινα καθισματα και μολις τα εβρεξα και αρχισα νατα σαπουνιζω η σαπουναδα εγινε μαυρη και ηταν λες και ξεβαφε το καθισμα!!!! αυτο συνεβενε μονο στην πλατη στον κωλο και στα πλαινα του καθισματος πουθενα αλλου!!!τα σκουπισα καλα (το πανι το ξεπλυνα 10 φορες μεχρι να βγαλο ολη την μαυριλα) και οταν στεγνωσαν δεν ειδα πουθενα ξεβαμμα η οτιδιποτε αλλο!!μπορω να πω οτι ειχε φυγει κιολας εκινη η χαζη γυαλαδα που εχουν με τον καιρο και εγιναν ακομα πιο καλα!!!ειδικα του οδηγου εβγαλε παρα πολυ!!του συνοδηγου σχετικα λιγο!!!! για ποιο λογο εγινε αυτο? ειναι μηπως επειδη φθειρονται περισσοετρο απο τα αλλα?στο τελειωμα ειπα να κανω αλλη μια δοκιμη με την κρεμα της meguiars που ειχα αναφερει στο προιγουμενο ποστ μου και αυτη τη φορα την απλωσα με τη βουρτσα που επλυνα το σαλονι!!!την απλωσα καλα σε ολο το καθισμα (ειχε γινει ασπρο ολο)και την αφησα λιγη ωρα και ειδα οτι την αποροφουσε οποτε δεν χρειαζοταν να καθομαι σαν την προηγουμενη φορα να τριβω σαν τον χαζο!!οι οδηγιες ομως λενε οτι την απλωνεις τριβεις και σκουπιζεις!!αλλα ετσι θελω 3 ζευγαρια χερια για να αλλαζω μεχρι να κανω ολοκληρο το σαλονι!!!!υπαρχει περιπτωση να κανω καμια ζημια στο δερμα αν την αφησω να την τραβηξει?

ΔημήτρηςΜ3
27-04-10, 19:40
λοιπον σημερα καθαρισα παλι ολοκληρο το σαλονι.το αιμα το εβγαλα τελικα με οξυζενε οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω!!!βρηκα και λεκεδες που δεν τους εβλεπα με το ματι γιατι μαυρο το σαλονι αλλα οταν το περασα με οξυζενε ολο εμφανιστικαν και αλλοι!!!:shok:επειτα το επλυνα με μια μαλακη βουρτσα(για παπουτσια ειναι αλλα ειναι πολυ μαλακη)και με πρασινο σαπουνι(το οποιο ειναι γυρω στα 20 χρονων:shok: και ειναι το γνησιο το πρασινο οχι χαζαthumb!!!!!!)οπως ειπα πιο πανω επλυνα ολο το σαλον με το σαπουνι αντικα που προανεφερα και μπορω να πω οτι πραγματι εγινε παρα πολυ καλο αν και τωρα δεν ξερω αν εφταιγε οτι την πρωτη φορα το επλυνα με σαμπουαν και τωρα με σαπουνι η οτι την πρωτη χρησημοποιησα σφουγκαρι ενω τωρα βουρτσα!!(μαλλον το 2 η ο συνδυασμος ο 2ος γενικα)ομως παρατησηρα το εξης: εννο επλυνα ολο το σαλονι ολα τα κομματια τελευταια αφησα τα μπροστινα καθισματα και μολις τα εβρεξα και αρχισα νατα σαπουνιζω η σαπουναδα εγινε μαυρη και ηταν λες και ξεβαφε το καθισμα!!!! αυτο συνεβενε μονο στην πλατη στον κωλο και στα πλαινα του καθισματος πουθενα αλλου!!!τα σκουπισα καλα (το πανι το ξεπλυνα 10 φορες μεχρι να βγαλο ολη την μαυριλα) και οταν στεγνωσαν δεν ειδα πουθενα ξεβαμμα η οτιδιποτε αλλο!!μπορω να πω οτι ειχε φυγει κιολας εκινη η χαζη γυαλαδα που εχουν με τον καιρο και εγιναν ακομα πιο καλα!!!ειδικα του οδηγου εβγαλε παρα πολυ!!του συνοδηγου σχετικα λιγο!!!! για ποιο λογο εγινε αυτο? ειναι μηπως επειδη φθειρονται περισσοετρο απο τα αλλα?στο τελειωμα ειπα να κανω αλλη μια δοκιμη με την κρεμα της meguiars που ειχα αναφερει στο προιγουμενο ποστ μου και αυτη τη φορα την απλωσα με τη βουρτσα που επλυνα το σαλονι!!!την απλωσα καλα σε ολο το καθισμα (ειχε γινει ασπρο ολο)και την αφησα λιγη ωρα και ειδα οτι την αποροφουσε οποτε δεν χρειαζοταν να καθομαι σαν την προηγουμενη φορα να τριβω σαν τον χαζο!!οι οδηγιες ομως λενε οτι την απλωνεις τριβεις και σκουπιζεις!!αλλα ετσι θελω 3 ζευγαρια χερια για να αλλαζω μεχρι να κανω ολοκληρο το σαλονι!!!!υπαρχει περιπτωση να κανω καμια ζημια στο δερμα αν την αφησω να την τραβηξει?

Πανο αν παθει κατι το σαλονι θα σε :warriorsmiley:
αυριο θα κανω αυτο που μου ειπες με το πρασινο σαπουνι:hystericalbs1:

nikos ///M
27-04-10, 19:43
λοιπον σημερα καθαρισα παλι ολοκληρο το σαλονι.το αιμα το εβγαλα τελικα με οξυζενε οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω!!!βρηκα και λεκεδες που δεν τους εβλεπα με το ματι γιατι μαυρο το σαλονι αλλα οταν το περασα με οξυζενε ολο εμφανιστικαν και αλλοι!!!:shok:επειτα το επλυνα με μια μαλακη βουρτσα(για παπουτσια ειναι αλλα ειναι πολυ μαλακη)και με πρασινο σαπουνι(το οποιο ειναι γυρω στα 20 χρονων:shok: και ειναι το γνησιο το πρασινο οχι χαζαthumb!!!!!!)οπως ειπα πιο πανω επλυνα ολο το σαλον με το σαπουνι αντικα που προανεφερα και μπορω να πω οτι πραγματι εγινε παρα πολυ καλο αν και τωρα δεν ξερω αν εφταιγε οτι την πρωτη φορα το επλυνα με σαμπουαν και τωρα με σαπουνι η οτι την πρωτη χρησημοποιησα σφουγκαρι ενω τωρα βουρτσα!!(μαλλον το 2 η ο συνδυασμος ο 2ος γενικα)ομως παρατησηρα το εξης: εννο επλυνα ολο το σαλονι ολα τα κομματια τελευταια αφησα τα μπροστινα καθισματα και μολις τα εβρεξα και αρχισα νατα σαπουνιζω η σαπουναδα εγινε μαυρη και ηταν λες και ξεβαφε το καθισμα!!!! αυτο συνεβενε μονο στην πλατη στον κωλο και στα πλαινα του καθισματος πουθενα αλλου!!!τα σκουπισα καλα (το πανι το ξεπλυνα 10 φορες μεχρι να βγαλο ολη την μαυριλα) και οταν στεγνωσαν δεν ειδα πουθενα ξεβαμμα η οτιδιποτε αλλο!!μπορω να πω οτι ειχε φυγει κιολας εκινη η χαζη γυαλαδα που εχουν με τον καιρο και εγιναν ακομα πιο καλα!!!ειδικα του οδηγου εβγαλε παρα πολυ!!του συνοδηγου σχετικα λιγο!!!! για ποιο λογο εγινε αυτο? ειναι μηπως επειδη φθειρονται περισσοετρο απο τα αλλα?στο τελειωμα ειπα να κανω αλλη μια δοκιμη με την κρεμα της meguiars που ειχα αναφερει στο προιγουμενο ποστ μου και αυτη τη φορα την απλωσα με τη βουρτσα που επλυνα το σαλονι!!!την απλωσα καλα σε ολο το καθισμα (ειχε γινει ασπρο ολο)και την αφησα λιγη ωρα και ειδα οτι την αποροφουσε οποτε δεν χρειαζοταν να καθομαι σαν την προηγουμενη φορα να τριβω σαν τον χαζο!!οι οδηγιες ομως λενε οτι την απλωνεις τριβεις και σκουπιζεις!!αλλα ετσι θελω 3 ζευγαρια χερια για να αλλαζω μεχρι να κανω ολοκληρο το σαλονι!!!!υπαρχει περιπτωση να κανω καμια ζημια στο δερμα αν την αφησω να την τραβηξει?

με του ποντιου το σαλονι πεδευεσαι ρε φιλε?

gyiama
27-04-10, 19:46
χαχα οχι Νικο ο ποντιος οπως βλεπεις πιο πανω θα κανει μονος του το πειραμα!!!!ερε γελιααα χαχαχαχαχ

nikos ///M
27-04-10, 19:55
καταλαβα θα αρχισει να ψαχνει καινουργιο σαλονι!
:th_Laie_67-1:

ΔημήτρηςΜ3
27-04-10, 20:08
Nικο λες να γινει πρασινο το σαλονι??

bill_m3
27-04-10, 20:10
Nικο λες να γινει πρασινο το σαλονι??

Δημήτρη να ξέρεις, μαύρο αυτοκίνητο με πράσινο σαλόνι = μπλιαχ

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

ΔημήτρηςΜ3
27-04-10, 20:11
Δημήτρη να ξέρεις, μαύρο αυτοκίνητο με πράσινο σαλόνι = μπλιαχ

:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

nikos ///M
27-04-10, 20:11
δεν ξερω ρε φιλε!
παντως για καλο και κακο
αφου εχεις σαπουνι παρε και ενα σχοινι!thumb

kplc16
30-05-10, 19:37
Θα ηθελα παρακαλω...μετα απο παρακληση - παροτρυνση κ συμφορουμιτη μας....να ποσταρουμε τις εντυπωσεις μας...ή τις γνωσεις μας για την περιποιηση των δερματων των αυτοκινητων μας....ειτε απο προιοντα που χρησιμοποιησαμε κ μειναμε ευχαριστημενοι....ειτε απο το αντιθετο...ειτε απο πραγματα που γνωριζουμε κ καλο θα ταν να τα μοιραστουμε με τους φιλους του φορουμ.....!

προσωπικα γραφω οτι επειδη εκει που τοποθετησα τα δερματα ....εμεινα δυσαρεστημενος....κ ταλαιπωρηθηκα κ μαλωσα μεχρι το αποτελεσμα να ειναι το πρεπων....ΔΕΝ εχω ξαναπατησει εκει...παρα χρησιμοποιω ενα καθαριστικο κ γυαλιστικο-προστατευτικο της AUTOGLYM....με το οποιο εως τωρα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.....

το περναω μια φορα το τριμηνο...κ μεχρι τωρα τα δερματα παραμενουν σαν καινουργια.....

θα ηθελα παρακαλω κ την επαγγελματικη τοποθετηση του συμφορουμιτη μας Μονστα...ο οποιος μοιραζεται τις γνωσεις του μαζι μας....κ οπωσδηποτε ειναι ο κ ο πλεον ειδικος για το θεμα......
:thanks:

κανει για δερματινο τιμονι;

dimtz
30-05-10, 20:08
[QUOTE=Driver M;43274]Aπό τα καλύτερα προϊόντα για περιποίηση δερμάτων, είναι της gliptone τα cleaner και conditioner. Περνάς πρώτα το καθαριστικό, το αφήνεις να δράσει λίγο και μετά το σκουπίζεις και στο τέλος περνάς το conditioner (δύο στρώσεις προτείνει η εταιρεία), που μαλακώνει το δέρμα και το ενυδατώνει. Αυτό καλό είναι να γίνεται ανά 3-4 μήνες, ανάλογα τη χρήση. Το καλοκαίρι, επειδή έχεις κάμπριο, ίσως χρειαστεί να περάσεις και καμιά φορά ακόμα conditioner, ώστε πάντα το δέρμα να είναι σωστά ενυδατωμένο. Τα προϊόντα αυτά, έχουν λίγο έντονη μυρωδιά, η οποία ευτυχώς φεύγει γρήγορα. Είναι σίγουρα από τις καλύτερες επιλογές της αγοράς, για απαιτητικούς χρήστες. Εδώ κάποιες επιπλέον πληροφορίες: https://www.thescratchdoctor.co.uk/leather-clean-repair/gliptone-liquid-leather-restorer-cleaner-conditioner-p-447.html


εχω παρει πριν μια εβδομαδα περιπου αυτο το προιον το gliptone, ποια ειναι η διαδικασια καθαρισμου φιλε μου? το μπουκαλακι που ειναι για καθαρισμα απλωνεις με ενα πανι το υγρο το αφηνεις λιγο και μετα το περνεις με ενα καθαρο πανι? δε το τρυβεις καθολου????? το τονιζω δε θελει καθολου τρυψημο? η απαντηση σου θα μου φανει πολυ χρησιμη :thnx:

Driver M
30-05-10, 20:21
[QUOTE=Driver M;43274]Aπό τα καλύτερα προϊόντα για περιποίηση δερμάτων, είναι της gliptone τα cleaner και conditioner. Περνάς πρώτα το καθαριστικό, το αφήνεις να δράσει λίγο και μετά το σκουπίζεις και στο τέλος περνάς το conditioner (δύο στρώσεις προτείνει η εταιρεία), που μαλακώνει το δέρμα και το ενυδατώνει. Αυτό καλό είναι να γίνεται ανά 3-4 μήνες, ανάλογα τη χρήση. Το καλοκαίρι, επειδή έχεις κάμπριο, ίσως χρειαστεί να περάσεις και καμιά φορά ακόμα conditioner, ώστε πάντα το δέρμα να είναι σωστά ενυδατωμένο. Τα προϊόντα αυτά, έχουν λίγο έντονη μυρωδιά, η οποία ευτυχώς φεύγει γρήγορα. Είναι σίγουρα από τις καλύτερες επιλογές της αγοράς, για απαιτητικούς χρήστες. Εδώ κάποιες επιπλέον πληροφορίες: https://www.thescratchdoctor.co.uk/leather-clean-repair/gliptone-liquid-leather-restorer-cleaner-conditioner-p-447.htmlεχω παρει πριν μια εβδομαδα περιπου αυτο το προιον το gliptone, ποια ειναι η διαδικασια καθαρισμου φιλε μου? το μπουκαλακι που ειναι για καθαρισμα απλωνεις με ενα πανι το υγρο το αφηνεις λιγο και μετα το περνεις με ενα καθαρο πανι? δε το τρυβεις καθολου????? το τονιζω δε θελει καθολου τρυψημο? η απαντηση σου θα μου φανει πολυ χρησιμη :thnx:


Φίλε μου εννοείται ότι θέλει κάποιο τρίψιμο, ιδίως αν τα καθίσματα είναι αρκετά βρώμικα. Έχει πάντως πολύ καλές καθαριστικές ιδιότητες και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ένταση. Ύστερα σκουπίζεις τα υπολείμματα με ένα άλλο πανί.

Μετά μπορείς να περάσεις το conditioner το οποίο απλώνεται μια χαρά με application pad ή απλό microfibre και στο τέλος σκουπίζεις απαλά όπου έχει πέσει περισσότερο. Δεν χρειάζεται μεγάλες ποσότητες. Το μυστικό είναι να το αφήσεις να απορροφηθεί καλά, γιατί σε αντίθεση με άλλα προϊόντα της αγοράς αργεί αρκετά να απορροφηθεί εντελώς. Για να είσαι σίγουρος, θα σου πρότεινα να το αφήσεις περίπου μια ολόκληρη μέρα και μετά θα φύγει εντελώς η κολλώδης αίσθηση που είχε στην αρχή και το δέρμα θα είναι μια χαρά ενυδατωμένο και προστατευμένο.

dimtz
30-05-10, 20:31
[QUOTE=dimtz;58494]


Φίλε μου εννοείται ότι θέλει κάποιο τρίψιμο, ιδίως αν τα καθίσματα είναι αρκετά βρώμικα. Έχει πάντως πολύ καλές καθαριστικές ιδιότητες και δεν χρειάζεται ιδιαίτερη ένταση. Ύστερα σκουπίζεις τα υπολείμματα με ένα άλλο πανί.

Μετά μπορείς να περάσεις το conditioner το οποίο απλώνεται μια χαρά με application pad ή απλό microfibre και στο τέλος σκουπίζεις απαλά όπου έχει πέσει περισσότερο. Δεν χρειάζεται μεγάλες ποσότητες. Το μυστικό είναι να το αφήσεις να απορροφηθεί καλά, γιατί σε αντίθεση με άλλα προϊόντα της αγοράς αργεί αρκετά να απορροφηθεί εντελώς. Για να είσαι σίγουρος, θα σου πρότεινα να το αφήσεις περίπου μια ολόκληρη μέρα και μετά θα φύγει εντελώς η κολλώδης αίσθηση που είχε στην αρχή και το δέρμα θα είναι μια χαρά ενυδατωμένο και προστατευμένο.

Το ειχα περασει το καθαριστικο και το ειχα τριψει αρκετα, οταν τελειωσα ολη την διαδικασια την επομενη μερα παρατηρησα οτι ειχα καποιες ασπριλες στα καθισματα, δεν ξερω τι εκανα λαθος και εχω αυτο το αποτελεσμα ,με το που εριχνα το υγρο μετα απο 2-3 λεπτα το ετριβα, μηπως θελει απευθειας τριψιμο? το τονιζω γιατι το αποροφουσε λιγο γρηγορα, τι να εκανα λαθος? σ ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου :original:
Υ.Γ τα καθισματα ειναι χρωμα μαυρο

gyiama
30-05-10, 21:38
το διο προσεξα και γω στα δικα μου που ειναι μαυρα!!αυτο που πρεπει να κανεις εναι μετα το καθαριστικο και οπου δεις ασπρα να τα βουρτσισεις με μια μαλακη βουρτσα!!ειναι το καθαριστικο που μενει στις πτυχες του δερματος και ασπριζει!!!!παλευα 2 μερες και γω μεχρι που το βουρτσισα και τελος!!!

dimtz
30-05-10, 21:42
το διο προσεξα και γω στα δικα μου που ειναι μαυρα!!αυτο που πρεπει να κανεις εναι μετα το καθαριστικο και οπου δεις ασπρα να τα βουρτσισεις με μια μαλακη βουρτσα!!ειναι το καθαριστικο που μενει στις πτυχες του δερματος και ασπριζει!!!!παλευα 2 μερες και γω μεχρι που το βουρτσισα και τελος!!!

Ok σ ευχαριστω Παναγιωτη :original:

Driver M
30-05-10, 22:14
[QUOTE=Driver M;58498]

Το ειχα περασει το καθαριστικο και το ειχα τριψει αρκετα, οταν τελειωσα ολη την διαδικασια την επομενη μερα παρατηρησα οτι ειχα καποιες ασπριλες στα καθισματα, δεν ξερω τι εκανα λαθος και εχω αυτο το αποτελεσμα ,με το που εριχνα το υγρο μετα απο 2-3 λεπτα το ετριβα, μηπως θελει απευθειας τριψιμο? το τονιζω γιατι το αποροφουσε λιγο γρηγορα, τι να εκανα λαθος? σ ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου :original:
Υ.Γ τα καθισματα ειναι χρωμα μαυρο

Δεν μου έχει τύχει να σου πω την αλήθεια και μάλιστα κι εγώ μαύρο δέρμα έχω. Μάλλον σε κάποια σημεία θα είχε πέσει παραπάνω προϊόν.
Όσον αφορά στο τρίψιμο, ναι απευθείας κάν'το, σκούπισέ το προσεχτικά μετά και λογικά δεν θα ξαναβγούν οι ασπρίλες που λες.

Apostolos
22-07-10, 09:15
Καιρό τώρα έψαχνα για κάποιο υλικό στην αγορά για να καθαρίσω ολόκληρο το δερμάτινο σαλόνι του αυτοκινήτου μου. Ήταν αρκετά ταλαιπωρημένο μιας και είχε αρκετό καιρό να καθαριστεί και να ενυδατωθεί. Επειδή είχα και μια μικροφθορά στο κάθισμα του οδηγού στην αριστερή πλευρά του (από το μπες - βγες) ρώτησα ένα ταπετσέρη για την επισκευή του καθίσματος αλλά και τον καθαρισμό και ενυδάτωση ολόκληρου του σαλονιού μου. Η φθορά του καθίσματος φαίνεται στην πιο κάτω φωτογραφία στο μπράτσο του
https://img38.imageshack.us/img38/4023/picture016bl.th.jpg (https://img38.imageshack.us/i/picture016bl.jpg/)
Αφού μου "στοκάρισε" τις ραγάδες, πήρε δείγμα με τη χρήση φασματογράφου από το χρώμα του δέρματός μου για να φτιάξει το ακριβές χρώμα. Όταν τον ρώτησα πως σκοπεύει να καθαρίσει όλο το σαλόνι μου και τον ρώτησα αν θα γίνει με τη χρήση βιολογικού καθαρισμού μου απάντησε όχι. Χρησιμοποιώ μου λέει ένα είδος παχύρρευστου υγρού που καθαρίζει την βρωμιά από τους βουλωμένους πόρους του καθίσματος και ταυτόχρονα τρέφει και ενυδατώνει το δέρμα προσφέροντας προστασία από τη σκόνη. Το λοιπόν με την πρώτη ευκαιρία που θα μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες για να δείτε το αποτέλεσμα. Το προϊόν είναι καταπληκτικό. Με τα λίγα και με τα πολλά αφού το ζάλισα το κεφάλι:original::original: κατάφερα να μάθω τη μάρκα και τον τύπο του καθαριστικού - ενυδατικού προϊόντος. Πρόκειται για την εταιρία με την επωνυμία Grison με τίτλο creme essentielle γαλλικό προϊόν σε συσκευασία των 125 και 400ml. Προτιμήστε τα 400ml για ένα ολόκληρο σαλόνι. Παραθέτω και τη φωτογραφία του προϊόντος. https://img822.imageshack.us/img822/672/cremeessentielle400ml.th.jpg (https://img822.imageshack.us/i/cremeessentielle400ml.jpg/)
Μου έκανε μια επίδειξη πριν του αφήσω το αυτοκίνητο. Βάζουμε πάντα μου λέει το υλικό σε ένα σφουγγαράκι και ποτέ απευθείας στο δέρμα. Τρίβουμε απαλά κάνοντάς κυκλικές κινήσεις. Το αποτέλεσμα απλά είναι εκθαμβωτικό. :shok::shok:Καθαρίζει απευθείας η μαυρίλα από τους πόρους, ταυτόχρονα το δέρμα ενυδατώνεται και έχει μια εξαιρετική απαλότητα στην υφή του. Το κόστος του μπουκαλιού των 400ml είναι αστείο μόλις 18¤ από μια πρόχειρη έρευνα στο internet ορίστε και ένα link που βρήκα από ένα μαγαζί στη Γλυφάδα https://www.dimakismarine.com/eshop/product.php?productid=310&cat=37&page=1. Ο ταπετσέρης που ασχολήθηκε με την επισκευή και τον καθαρισμό του σαλονιού μου είναι στην περιοχή του Αλίμου με την επωνυμία glgroup, Δεληγιάννη 3, τηλ. 210 9926370 κος Γιώργος.

Υ.Γ. Κατά την διάρκεια της επισκευής του καθίσματος δεν χρειάστηκε να βγει το κάθισμα. Όλα έγινα επάνω στο αυτοκίνητο

PANOS-E60
22-07-10, 18:06
Ευχαριστούμε φίλε Δημήτρη ! thumb

Εγώ χρησιμοποιώ αντίστοιχη αλοφή της Sonax και το παλεύω μόνος μου το πράγμα. Μόλις τελειώσω, μου αρέσει το αποτέλεσμα. Μετά από 2 - 3 μέρες και 20 - 30 μπες - βγες, νομίζω πως θέλει ξανά από την αρχή. Η είμαι υστερικός ή κάτι δεν κάνω σωστά ... :original:

Προς mods : το ποστ αυτό κολλάει και στις "ψυχώσεις" ... ότι νομίζετε.

Apostolos
22-07-10, 19:33
Ευχαριστούμε φίλε Δημήτρη ! thumb

Εγώ χρησιμοποιώ αντίστοιχη αλοφή της Sonax και το παλεύω μόνος μου το πράγμα. Μόλις τελειώσω, μου αρέσει το αποτέλεσμα. Μετά από 2 - 3 μέρες και 20 - 30 μπες - βγες, νομίζω πως θέλει ξανά από την αρχή. Η είμαι υστερικός ή κάτι δεν κάνω σωστά ... :original:

Προς mods : το ποστ αυτό κολλάει και στις "ψυχώσεις" ... ότι νομίζετε.

Παναγιώτη κατά καιρούς είχα δοκιμάσει στο μαύρο δερμάτινο σαλόνι που είχα, πριν βάλω το merino silverstone αρκετά καθαριστικά- ενυδατικά προϊόντα της Ayto Glym, Meguairs και άλλα με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Ίσως και το μαύρο χρώμα "κρύβει" κάπως τη βρωμιά. Όταν όμως μου έκανε μια επίδειξη ο ταπετσέρης πάνω στο σαλόνι όπου πλέον η βρωμιά φαινόταν ξεκάθαρα στους πόρους του δέρματος με το Grison, απλά τρελάθηκα. Άλλαξε χρώμα το σαλόνι μου όλο. Πρόκειται για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΉ ΣΕΙΡΑ καθαρισμού και ταυτόχρονης ενυδάτωσης με μεγάλη διάρκεια και αντοχή, η οποία δεν πωλείται παντού παρά μόνο σε εξειδικευμένους εισαγωγείς που ασχολούνται με την περιποίηση του δέρματος. Αν σε πετύχω σε καμιά συνάντηση και το έχω αγορασμένο το μπουκαλάκι μαζί μου, θα σου κάνω μια επίδειξη στο σαλόνι σου για να καταλάβεις για τι πράγμα μιλάμε. Αμέσως θα ξεχάσεις ότι χρησιμοποιούσες μέχρι τώρα.:original::original:

Κωνσταντίνος
22-07-10, 19:45
Λοιπόν το πράσινο σαπούνι είναι εγγύηση !
Ευχαριστώ τον φίλο Monsta για την πρόταση που μας έκανε να το χρησιμοποιήσουμε.
Δεν έκανα όλη την διαδικασία που περιγράφει λόγω έλλειψης χρόνου. Ενα γρήγορο καθάρισμα με νερό πρώτα, μετά πέρασμα με πράσινο σαπούνι και ξέβγαλμα.
Το εντυπωσιακό είναι ότι έφυγε η γυαλάδα που είχε το σαλόνι (14 χρονών αυτοκίνητο) και το δέρμα έδειξε αρκετά πιο "φρέσκο".

Θα το επαναλάβω τηρώντας όλα όσα αναφέρει στο post (https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=43307&postcount=6) του.
Και αυτή την φορά θα έχω προμηθευτεί και κρέμα, γιατί το σαπούνι το σκλήρυνε λίγο.
Thanks για ακόμα μια φορά...

Monsta
22-07-10, 21:41
Και αυτή την φορά θα έχω προμηθευτεί και κρέμα, γιατί το σαπούνι το σκλήρυνε λίγο.
Thanks για ακόμα μια φορά...

Kωστή, δε μπορώ να καταλάβω γιατί στο σκλήρυνε. Αν το ξέβγαλες καλά (σκούπισμα με καθαρή νωπή πετσέτα 2-3 φορές), το δέρμα μαλακώνει πάρα πολύ σε σχέση με πριν.

Κωνσταντίνος
22-07-10, 23:06
Kωστή, δε μπορώ να καταλάβω γιατί στο σκλήρυνε. Αν το ξέβγαλες καλά (σκούπισμα με καθαρή νωπή πετσέτα 2-3 φορές), το δέρμα μαλακώνει πάρα πολύ σε σχέση με πριν.

Oχι δεν ήμουν τόσο επιμελής στο ξέβγαλμα. Μάλλον γιαυτό σκλήρυνε.
Δεν πειράζει όμως αφού θα επαναλάβω την διαδικασία, και αυτή την φορά θα ακουλουθήσω κατά γράμμα τις οδηγίες.

manos
23-07-10, 02:43
εμενα παλι περυσι που αλλαξα τα δερματα στην connoly σε ερωτηση μου πως να το καθαριζω η απαντηση που πηρα ειναι χλιαρο νερακι με ava αχρωμο.

απορησα και του λεω σιγουρα?η απαντηση ηταν η ιδια φυσικα,το μονο που μου συμπληρωσε ειναι οτι μετα απο 7-8 μηνες να του το παω να το περασει μια αλοιφουλα οπως και εγινε.επειδη ειναι και ανοιχτοχρωμο(γκρι του παγου) λερωνει σχετικα ευκολα αλλα ακολουθω τις οδηγιες με το ava και ολα καλα,προς το παρων!:thumbsup:

Monsta
23-07-10, 10:46
χλιαρο νερακι με ava αχρωμο.



:th_Laie_67-1:

ΛΑΘΟΣ !!!

Το AVA, όπως όλα τα απορρυπαντικά, έχει ΑΛΑΤΙ. Δεν θα εμβαθύνω άλλο, τα έχω γράψει άπειρες φορές.

S8N
13-08-10, 09:52
Λοιπόν, έκανα κι εγώ τη δοκιμή με το ΑΡΚΑΔΙ και πράγματι ήταν αποκάλυψη.

Είχα φροντίσει να έχω καθαρίσει τα δέρματα με το σπρέυ της BMW και το αποτέλεσμα φαινόταν ικανοποιητικό. Έλα όμως που με το πράσινο σαπούνι πραγματικά έλαμψε το σαλόνι!

Το δύσκολο στην όλη υπόθεση ήταν το ξέβγαλμα. Κατά τα άλλα η διαδικασία ήταν πολύ απλή και εύκολη. Εν συνεχεία πέρασα την αλοιφή της BMW στα πεντακάθαρα δέρματα και έκτοτε το αυτοκίνητο φαίνεται σαν καινούργιο.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κώστα (Monsta) που μας άνοιξε τα μάτια αλλά και στον Κωνσταντίνο που με έβαλε στο τριπάκι!

Ptboul
12-06-12, 11:00
Δηλαδή, μη ξεκινήσετε με αυτή τη μέθοδο, αν δεν έχετε α) σκούπα επαγγελματική που να ρουφάει και υγρά με το κατάλληλο στόμιο (μη γρατζουνίσουμε τα δέρματα) και β) πεπιεσμένο αέρα με κομπρεσέρ, όπως στα πλυντήρια / βενζινάδικα.



Ξεθάβω γιατί σκέφτομαι να ασχοληθώ προσωπικά και δράττομαι του παραπάνω επικού ποστ να υποβάλλω τα εξής ερωτήματα:

α. Δεν διαθέτω επαγγελματική σκούπα για υγρά ούτε κ κομπρεσσέρ αέρα. Δύναμαι να ακολουθήσω την ως άνω διαδικασία αφήνοντας το αμάξι για 24 ώρες να στεγνώσει μόνο του και στην συνέχεια να εφαρμόσω τις κρέμες;

b. Αν ακολουθήσω την διαδικασία του ''σαπουνίσματος'' πόσο ασφαλές είναι να ''ξεβγάλω'' επαναλαμβανόμενα με υγρό πανί μικροϊνών (δηλ. να έχουν βραχεί αρκετά υποθέτω τα δέρματα) μέχρι να φύγουν τα υπολλείματα του σαπουνιού;

c. Μετά το πέρας της εργασίας, εφαρμόζουμε κάποια λοσιόν και κατόπιν με κρέμα;

Γράψτε προτεινόμενα προϊόντα (για 1000στή φορά :D ) λοσιόν & κρέμας.

:thanks:

S8N
12-06-12, 11:17
α. Δεν διαθέτω επαγγελματική σκούπα για υγρά ούτε κ κομπρεσσέρ αέρα. Δύναμαι να ακολουθήσω την ως άνω διαδικασία αφήνοντας το αμάξι για 24 ώρες να στεγνώσει μόνο του και στην συνέχεια να εφαρμόσω τις κρέμες;

Φίλε, η καλύτερη σκούπα για υγρά βρίσκεται Φυλής 27Β. Ζήτα την Ντανίσα, θα σου ρουφήξει όχι μόνο υγρά αλλά και όλα τα αυτοάνοσα.


b. Αν ακολουθήσω την διαδικασία του ''σαπουνίσματος'' πόσο ασφαλές είναι να ''ξεβγάλω'' επαναλαμβανόμενα με υγρό πανί μικροϊνών (δηλ. να έχουν βραχεί αρκετά υποθέτω τα δέρματα) μέχρι να φύγουν τα υπολλείματα του σαπουνιού;

Τα σαπουνίσματα και τα ξεβγάλματα κοστίζουν επιπλέον. Θα στο πει και η τσατσά.


c. Μετά το πέρας της εργασίας, εφαρμόζουμε κάποια λοσιόν και κατόπιν με κρέμα;

Το μόνο που χρειάζεσαι μετά το πέρας της εργασίας είναι τροφή για να πάρεις δυνάμεις κι ένα HIV Fast Test.

...


Και τώρα σοβαρά:

α) Ούτε εγώ έχω. Μια χαρά δούλεψα και χωρίς.

β) Πρώτα έκανα καθαρισμό με τον αφρό της BMW για να φύγουν τα χοντρά. . Εν συνεχεία, αφού ψέκασα το κάθισμα με ζεστό νερό, έτριψα πάνω τη μπάρα του σαπουνιού. Μετά, με ένα μικροϊνών καθάρισα κάθε ίχνος από το αρκάδι. Φρόντισε να μην το παρακάνεις στο τρίψιμο. Θα σου βγει η πίστη αλλά το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό. Το δέρμα είναι πεντακάθαρο και πολύ απαλό. Άφησέ το να στεγνώσει λίγες ώρες.

γ) Μόνο κρέμα έβαλα μετά. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ ενα προϊόν της Gliptone.

Ptboul
12-06-12, 12:01
Φίλε, η καλύτερη σκούπα για υγρά βρίσκεται Φυλής 27Β. Ζήτα την Ντανίσα, θα σου ρουφήξει όχι μόνο υγρά αλλά και όλα τα αυτοάνοσα.


:hystericalbs1::hystericalbs1:



β) Πρώτα έκανα καθαρισμό με τον αφρό της BMW για να φύγουν τα χοντρά. . Εν συνεχεία, αφού ψέκασα το κάθισμα με ζεστό νερό, έτριψα πάνω τη μπάρα του σαπουνιού. ........

γ) Μόνο κρέμα έβαλα μετά. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ ενα προϊόν της Gliptone.

Μήπως έπρεπε πρώτα να καθαρίσεις με σαπόΝι κ μετά με τον αφρό κ τέλος την κρέμα ή αυτός ο αφρός είναι κάτι σαν λοσιόν;

Λέω να πάρω τα προϊόντα της πενφέ να τελειώνω.

Τι ζητάω; Λοσιόν και κρέμα;

S8N
12-06-12, 12:07
Της BMW δεν είναι κρέμα αλλά αφρός-spray καθαρισμού. Από το άρωμά του κρίνω πως πρέπει να περιέχει αιθυλική αλκοόλη. Καθαρίζει και αφαιρεί τη γυαλάδα. Εν συνεχεία, υπάρχει και η κρέμα της BMW σε κουτί με πανάκια. Καλή είναι κι αυτή.

Αν αποφασίσεις ν' αγοράσεις αυτά, πήγαινε στον Σφακιανάκη πίσω από το Mall. Εγώ μόνο εκεί βρήκα τον αφρό, αφού γύρισα όλα τα Β.Π.

Σήμερα χρησιμοποιώ για κρέμα το GT11 της Gliptone:

https://www.liquidleather.com/car-shop.html#gt11

Έχουν γράψει γι' αυτό παλαιότερα τόσο ο Άρης (Driver M) όσο ο stef και ο alexm. Σε μερικούς δεν αρέσει η ιδιαίτερη μυρωδιά, εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Και το καθαριστικό (GT12) καλό είναι αλλά λίγο light σε σχέση με τον αφρό της BMW.

S8N
12-06-12, 12:09
Ξέχασα: Βάζω πρώτα τον αφρό της BMW και μετά το αρκάδι, γιατί το τελευταίο τα μαλακώνει τα δέρματα ενώ το πρώτο τα αφήνει λίγο ξερά.

Vassilis ///M
22-07-13, 17:32
Μόλις τελείωσα με το πλύσημο του δερμάτινου σαλονιού μου...
Η διαδικασία έχει ως εξής:

1)Το άφησα στον ήλιο για κανα 2ώρο για να ανοίξουν οι πόροι...

2)Πέρασα όλο το σαλόνι με καθαρή πετσένα βουτηγμένη σε ζεστό νερό έτσι ώστε να φύγουν οι σκόνες και τα περισσότερα κατάλοιπα...

3)Έτριψα απαλά με μαλακό σφουγγάρι και πράσινο σαπούνι (προσοχή όμως διότι τα καθήσματα καίνε ελαφρώς απο τον ήλιο οπότε θα χρειάζεται να ρίχτεται συνεχώς νεράκι)...

4)Τέλος σκούπισα γύρω στις 3-4 φορές με καθαρή πετσέτα πάλι βουτηγμένη σε ζεστό νεράκι έτσι ώστε να φύγει και το παραμικρό ίχνος σαπουνιού...

5)Το βράδυ θα το περάσω ενυδατική κρέμα για μωρά που αγόρασα απο το φαρμακείο γύρω στα 13€...


Υ.Γ.: Έχω πάθει την πλάκα μου στην κυριολεξία με το αποτέλεσμα...
Τα καθήσματα έγιναν σαν καινούρια...
Επανήλθε η μάτ απόχρωση που είχαν απο το εργοστάσιο και έφυγε όλη η γυαλάδα και το λίπος που είχαν μαζέψει κατα καιρούς...

Πραγματικά ντρέπομαι να καθήσω τώρα μέσα....

:thanks:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
22-07-13, 20:47
ε,μην καθεσαι.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

aristent
22-07-13, 21:48
:worthlesswithoutpic

stef
22-07-13, 22:48
1. Καθαρισμός σαλονιού με interior APC της Valet Pro
2. Kαθαρισμός σαλονιού με Zaino Z9 Soft Leather Cleaner που αφήνει και άρωμα δέρματος καινούριου!
3. Συντήρηση με το σφραγιστικό της BMW για δέρματα
4. Όπου και όταν χρειάζεται ματαριστικό της Swissvax για δέρματα ώστε το σαλόνι σας να είναι μόνιμα σαν να το έχετε πάρει χτες από την αντιπροσωπεία!

zografias
22-07-13, 23:09
Μόλις τελείωσα με το πλύσημο του δερμάτινου σαλονιού μου...
Η διαδικασία έχει ως εξής:

1)Το άφησα στον ήλιο για κανα 2ώρο για να ανοίξουν οι πόροι...

2)Πέρασα όλο το σαλόνι με καθαρή πετσένα βουτηγμένη σε ζεστό νερό έτσι ώστε να φύγουν οι σκόνες και τα περισσότερα κατάλοιπα...

3)Έτριψα απαλά με μαλακό σφουγγάρι και πράσινο σαπούνι (προσοχή όμως διότι τα καθήσματα καίνε ελαφρώς απο τον ήλιο οπότε θα χρειάζεται να ρίχτεται συνεχώς νεράκι)...

4)Τέλος σκούπισα γύρω στις 3-4 φορές με καθαρή πετσέτα πάλι βουτηγμένη σε ζεστό νεράκι έτσι ώστε να φύγει και το παραμικρό ίχνος σαπουνιού...

5)Το βράδυ θα το περάσω ενυδατική κρέμα για μωρά που αγόρασα απο το φαρμακείο γύρω στα 13¤...


Υ.Γ.: Έχω πάθει την πλάκα μου στην κυριολεξία με το αποτέλεσμα...
Τα καθήσματα έγιναν σαν καινούρια...
Επανήλθε η μάτ απόχρωση που είχαν απο το εργοστάσιο και έφυγε όλη η γυαλάδα και το λίπος που είχαν μαζέψει κατα καιρούς...

Πραγματικά ντρέπομαι να καθήσω τώρα μέσα....

:thanks:

thumb Καλό ακούγεται, εύκολο και σχετικά ανέξοδο....
Αλλά.... :think: Με όλο το σεβασμό προς τη δουλειά σου...
Είναι δοκιμασμένο? Είναι οκ? Μήπως γίνει τίποτα μακροπρόθεσμα??

georgebmw
23-07-13, 09:27
Βασίλη, αν θυμάμαι καλά, τα έχω ξαναγράψει αυτά σε άλλο θρεντ, αλλά δε πειράζει, ας κάνω λίγο γυμναστική στα δάχτυλα....

Λοιπόν, εμείς αντιμετωπίζουμε συνήθως τις δύο (ακραίες) περιπτώσεις:

α) Δερμάτινα σαλόνια παραμελημένα που δεν έχουν καθαριστεί ποτέ

β) Δερμάτινα σαλόνια που είναι καινούρια και απλά θέλουν μία προστασία / συντήρηση

Να ομολογίσω ότι το gliptone που γράφει ο φίλος ο Άρης δε το γνωρίζω / δεν το έχω δοκιμάσει. Αλλά για να το λέει εκείνος, σίγουρα θα αξίζει. thumb Τη turtle wax σαν εταιρεία τη ξέρω και έχω δοκιμάσει αλοιφές της πολύ παλιά λόγω κατοικίας εκεί πέρα. Όχι πάντως ότι γνωρίζω τι κάνει η κρέμα / καθαριστικό δέρματος, αν και τα 2 σε 1 προσωπικά τα αποφεύγω. Τώρα μάλιστα που το γράφω αυτό, θυμάμαι πωλητή γνωστής εταιρείας να προσπαθεί να με πείσει ότι με μία συγκεκριμένη αλοιφή θα κάνω και γυάλισμα και κέρωμα (4-5 διαφορετικά στάδια), απλά αλλάζοντας σφουγγάρια και 'παίζοντας' με τις στροφές του αλοιφαδόρου :th_Laie_67-1:

Anyway, για τα leatherique που λέει και ο Johny έχω διαβάσει καλά πράγματα, για πες μας ρε Γιάννη τι κάνουν......

Η γνώμη μου πάντως είναι ότι ΠΡΙΝ βάλουμε οποιοδήποτε συντηρητικό δέρματος, τα δέρματά μας πρέπει να είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ καθαρά. Όχι σχεδόν. Και το τονίζω αυτό διότι, σε ένα σχεδόν καθαρό σαλόνι, που να μην έχει φύγει όλο το καυσαέριο, όλη η σκόνη και γενικά όλη η βρώμα που κολλάει πάνω και μέσα στους πόρους του δέρματος, αν πάμε και απλώσουμε μία ωραία κρεμούλα συντήρησης - γιατί κακά τα ψέμματα, το πιο κουραστικό στάδιο, είναι indeed το καθάρισμα - τότε θα κάνουμε μία ωραία ......σαλάτα.

Λοιπόν στη περίπτωση α) που ανέφερα πιο πάνω, δεν υπάρχει μέση λύση.

Ετοιμαστείτε για πολύωρη εργασία και πολύ υπομονή. Ωστόσο απαιτούνται και τα κατάλληλα εργαλεία. Δηλαδή, μη ξεκινήσετε με αυτή τη μέθοδο, αν δεν έχετε α) σκούπα επαγγελματική που να ρουφάει και υγρά με το κατάλληλο στόμιο (μη γρατζουνίσουμε τα δέρματα) και β) πεπιεσμένο αέρα με κομπρεσέρ, όπως στα πλυντήρια / βενζινάδικα.
Τα υπόλοιπα είναι - σχετικά - απλά. Μία ωραία μπάρα πράσινο σαπούνι από το σουπερμάρκετ, ένα μαλακό βουρτσάκι (στρογγυλό κατά προτίμηση), ένα κουβά χλιαρό νερό, ένα μπουκάλι με στόμιο σπρέϋ με καθαρό χλιαρό νερό, και μερικά πανιά μικρο-ινών.

Ξεκινάμε με ένα ένα κομμάτι, δλδ το κάθισμα του οδηγού (όχι τη πλάτη). Φοράμε γάντια. Ψεκάζουμε το κάθισμα με χλυαρό νερό και το χαϊδεύουμε με το χέρι μας να μαλακώσει να πάει παντού. Παίρνουμε τη μπάρα με το πράσινο σαπούνι και κάνουμε μασάζ πάνω στο βρεγμένο κάθισμα. Ψεκάζουμε λίγο ακόμα νερό αν βλέπουμε ότι στεγνώνει. Αφού έχει απλωθεί παντού σαπουνάκι, παίρνουμε τη βούρτσα μας και απαλά απαλά αρχίζουμε να τρίβουμε. Θα παρατηρήσετε ότι μέχρι πριν βάλετε τη βούρτσα, ΗΔΗ η βρωμιά έχει αρχίσει να 'σπάει'. Αφού βουρτσίσουμε παντού, παίρνουμε τη σκούπα μας και ρουφάμε όλη την επιφάνεια καλά! Στη συνέχεια, με ένα καθαρό μικρο-ίνων βρεγμένο και στιμμένο καλά σκουπίζουμε το κάθισμα καλά. Ξεπλένουμε το πανί και ΞΑΝΑ-σκουπίζουμε. Φυσάμε καλά με τον αέρα μας. Συνεχίζουμε με τη πλάτη του καθίσματος (την πάμε σε όσο πιο οριζόντια θέση μπορούμε) με την ίδια διαδικασία αλλά, αφού απλώσουμε πετσέτες πάνω στο κάτω μέρος που μόλις καθαρίσαμε για να μη το λερώσουμε. Δουλεύουμε πιο γρήγορα τώρα, το κάθισμα δεν είναι σε τελείως οριζόντια θέση, και το νερό τρέχει.... Πάμε στο πίσω κάθισμα κ.ο.κ.

Την ίδια διαδικασία θέλουν και οι πόρτες του αυτοκινήτου, τα πλαστικά, όλο το σαλόνι. Το καταλαβαίνω ότι φαίνεται 'βουνό' και όντως είναι, φανταστείτε ότι στη δική μας περίπτωση, παίρνει στα παιδιά 4 - 5 ώρες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Βέβαια μαζί με μοκέτες, ταμπλώ (οδοντόβουρτσες, πινελάκια κτλ).

Αφού τελειώσουμε ΤΟΤΕ μόνο ήρθε η ώρα να απλώσουμε κρέμες....ναι της Αουτογκλιμ είναι μία πολύ καλή λύση που τη χρησιμοποιώ και γω.

Να σημειώσω εδώ ότι θα εκπλαγείτε με το πόσο μαλακά γίνονται τα δέρματα μετά το πράσινο σαπόύνι. Σχεδόν νομίζεις ότι τα έχεις περάσει με κρέμες.

Στη β) περίπτωση και εφόσον το αυτοκίνητο είναι καινούριο, ασκόνιστο, εντελώς καθαρό, ένα σκούπισμα με βρεγμένο πανί μικρο-ίνων και αλοιφές στη συνέχεια και είμαστε τζετ!

Μη χρησιμοποιείτε κρέμες που γυαλίζουν το δέρμα, αφενός έχουν σιλικόνες που δεν κάνει και αφετέρου κάνουν το κάθισμα να γλυστράει επικίνδυνα. Μϊα επίσης πολύ καλή κρέμα που αφήνει τα δέρματα ματ, είναι της Sonax.

Για ότι απορίες.....εδώ είμαστε! :original:


Ακομα κ τα δικά μου που ειναι σε μαύρο χαλη,με πράσινο σαπούνι κ τειψιμο
Θα καθαρισουνε;απίστευτο μου φενετΑι αλλα θα δοκιμασω

Ptboul
23-07-13, 09:30
Όχι μόνο με πράσινο σαπούνι και τρίψιμο, αυτά για αρχή, μετά τις κρέμες και τα κοντίσιονερ. Αλλά μάλλον θα χρειαστούν επαγγελματία αυτά τα σκασίματα.

Το άφησες πολύ και σου ξέφυγε.

6ylinder
23-07-13, 11:30
Υπάρχει τρόπος να φύγουν φθορές όπως οι παρακάτω;

https://www.google.gr/imgres?q=leather+seats+worn&sa=X&biw=1429&bih=957&tbm=isch&tbnid=3MOSE4S2_bE21M:&imgrefurl=https://forums.nasioc.com/forums/showthread.php%3Ft%3D1735748&docid=7YTOtBgfnlekeM&imgurl=https://img.photobucket.com/albums/v241/mechanizeddeath/Leather/PICT3784.jpg&w=800&h=600&ei=_EzuUcS_DbHu0gWRlYGwDg&zoom=1&ved=1t:3588,r:6,s:0,i:98&iact=rc&page=1&tbnh=165&tbnw=238&start=0&ndsp=31&tx=110&ty=92

https://www.google.gr/imgres?q=leather+seats+worn&sa=X&biw=1429&bih=957&tbm=isch&tbnid=23eNP9Qu9fJ2lM:&imgrefurl=https://thehuangs.com/%3Fp%3D219&docid=V4bwuj9ZvvYnkM&imgurl=https://thehuangs.com/wp-content/uploads/2010/08/LMagic17.jpg&w=768&h=576&ei=_EzuUcS_DbHu0gWRlYGwDg&zoom=1&ved=1t:3588,r:1,s:0,i:83&iact=rc&page=1&tbnh=156&tbnw=214&start=0&ndsp=31&tx=83&ty=78

Ptboul
23-07-13, 11:33
Σε επαγγελματία φεύγουν 100%, με DIY ίσως φεύγουν, δεν ξέρω, να μας πουν τα παιδιά.

BILL007
23-07-13, 12:26
Υπάρχει τρόπος να φύγουν φθορές όπως οι παρακάτω;


https://leatherique.com/ (https://leatherique.com/) thumb

https://www.bmwland.co.uk/forums/viewtopic.php?t=93136


https://www.youtube.com/watch?v=Mi8BrXyMExA

Vassilis ///M
23-07-13, 19:35
:worthlesswithoutpic

Φωτό δεν μπορώ να βγάλω δεν έχω καλή ανάλυση για να φανεί η διαφορά...



thumb Καλό ακούγεται, εύκολο και σχετικά ανέξοδο....
Αλλά.... :think: Με όλο το σεβασμό προς τη δουλειά σου...
Είναι δοκιμασμένο? Είναι οκ? Μήπως γίνει τίποτα μακροπρόθεσμα??

Η απάντηση βρίσκεται ακριβώς μετά απο αυτό που ρώτησες ή στην αρχή του θέματος....

zografias
23-07-13, 21:35
Φωτό δεν μπορώ να βγάλω δεν έχω καλή ανάλυση για να φανεί η διαφορά...




Η απάντηση βρίσκεται ακριβώς μετά απο αυτό που ρώτησες ή στην αρχή του θέματος....

thumb Θα παίξω μπάλα στα δικά μου, αν και είναι μαύρα και τα περνάω που και που με την αλοιφή της bmw, οπότε δεν πιστεύω να δω πολλά πράγματα... Στου πατέρα μου που είναι μπεζ και σε άθλιο χάλι να δω τι θα γίνει... :facepalm:
Θα τραβήξω και φωτο!

1. Να το κάνω και σε ταμπλό - πόρτες λέτε ε (Ρωτάω επειδή είναι σαν πλαστικό, δεν είναι σαν τα καθίσματα..) ??
2. Στου πατέρα μου είναι μισό δέρμα μισό ύφασμα... Στο ύφασμα παίζει άλλη διαδικασία ε??
:thnx:

A8hnaios
23-07-13, 22:50
Κάντο.. Περιμένουμε νέα με φοτο!!

HLIAS - E36
24-07-13, 10:55
thumb Θα παίξω μπάλα στα δικά μου, αν και είναι μαύρα και τα περνάω που και που με την αλοιφή της bmw, οπότε δεν πιστεύω να δω πολλά πράγματα... Στου πατέρα μου που είναι μπεζ και σε άθλιο χάλι να δω τι θα γίνει... :facepalm:
Θα τραβήξω και φωτο!

1. Να το κάνω και σε ταμπλό - πόρτες λέτε ε (Ρωτάω επειδή είναι σαν πλαστικό, δεν είναι σαν τα καθίσματα..) ??
2. Στου πατέρα μου είναι μισό δέρμα μισό ύφασμα... Στο ύφασμα παίζει άλλη διαδικασία ε??
:thnx:

Στο ύφασμα ανάλογα το υλικό που θα χρησιμοποιήσεις για τα δέρματα μπορεί να σου αφήσει και λεκέ γι'αυτό μην το ρισκάρεις...

kapamaru1
05-09-13, 20:35
Έκανα κ το δικό μου σαλόνι με πράσινο σαπούνι.... Κοιτάξτε....οκ πάω πάσο, έφυγε η γυαλάδα που ήταν μάλλον από ιδρώτα κ παλαιότερα κεριά, αλλά κάποια τρομακτική αλλαγή δεν είδα. ΠΧ μια μαυρίλα που είχε το δέρμα του οδηγού δε βγήκε.
Μπορεί να φταίω εγώ που δεν έβαλα βούρτσα κ έτριβα τη σαπουνάδα με ένα σφουγγάρι. (δεν ήξερα αν αυτή που είχα στο σπίτι θεωρείται μαλακή ή σκληρή κ δεν ήθελα να πειραματιστώ :P )

Αλλά οκ, φαντάζομαι πως είναι 1 κλικ ποιο καθαρό απο ότι ήταν κ ας μη το βλέπω...
Μάλλον λόγο των comments εδώ, ενθουσιάστηκα κ περίμενα να δω λίτρα μαυρίλας να βγαίνει λες κ καθαρίζω καμινάδα :P

Αύριο θα του βάλω κ μια Armor All κρέμα που έχω να ολοκληρωθεί ο καθαρισμός

trueno
11-09-19, 14:10
Πήρα σήμερα το γαλάκτωμα της SONAX για να καθαρισω και να ενυδατώσω τα δερματα στο Χ3 μου (Nevada Mocca). Απογοήτευση.......στο τελος αφηνει μια γυαλάδα που δε μου αρεσει καθόλου. Ξερει κανεις καποιο προιον που να αφηνει το δερμα εντελώς ματ μετά την περιποίηση???

BILL007
11-09-19, 14:28
Πήρα σήμερα το γαλάκτωμα της SONAX για να καθαρισω και να ενυδατώσω τα δερματα στο Χ3 μου (Nevada Mocca). Απογοήτευση.......στο τελος αφηνει μια γυαλάδα που δε μου αρεσει καθόλου. Ξερει κανεις καποιο προιον που να αφηνει το δερμα εντελώς ματ μετά την περιποίηση???

Ναι! Της autoglym leather care και παρε να κανεις πρωτα με το leather cleaner παλι της ιδιας εταιρίας. Ματ αποτέλεσμα και καθολου ψευτογυαλαδες

trueno
11-09-19, 14:57
Ναι! Της autoglym leather care και παρε να κανεις πρωτα με το leather cleaner παλι της ιδιας εταιρίας. Ματ αποτέλεσμα και καθολου ψευτογυαλαδες

Σε ευχαριστω!!!

dreamer
11-09-19, 15:26
ειναι πολυ καλα και τα 2.και το ευχαριστο ειναι οτι ειναι απο τα λιγα καλα προιοντα που μπορεις να βρεις ευκολα και σε πολλα μαγαζια στην ελλαδα.η autoglym εχει πολλα προιοντα αλλα δεν ειναι ολα πανω του μετριου.αυτο ειναι απο τα καλυτερα της αγορας και της ιδιας της εταιρειας και σε πολυ καλη τιμη.μια συμβουλη μονο,αν κανεις και το τιμονι σου μην βαλεις εκει leather care μπορει να γλυστραει μετα. βαλε μονο το leather cleaner το καθαριζει και γινεται ματ. δεν πειραζει να βαλεις αλλα μετα αν τα χερια σου ιδρωνουν οπως τα δικα μου θα γλυστραει.βασικα και να μην ιδρωνουν το τιμονι ειναι συνεχεια σε τετοια χρηση που αμεσως βρωμιζει.

alexm
11-09-19, 15:35
Πήρα σήμερα το γαλάκτωμα της SONAX για να καθαρισω και να ενυδατώσω τα δερματα στο Χ3 μου (Nevada Mocca). Απογοήτευση.......στο τελος αφηνει μια γυαλάδα που δε μου αρεσει καθόλου. Ξερει κανεις καποιο προιον που να αφηνει το δερμα εντελώς ματ μετά την περιποίηση???

Εδώ είσαι, δοκίμασε το και θα με θυμηθείς! thumb

https://www.ebay.co.uk/itm/GLIPTONE-GT11-GT12-LEATHER-CLEANER-CONDITIONER-KIT-WITH-2-CLOTHS-PADS/232382404192?epid=1760381874&hash=item361b121660:g:kk0AAOSwSzιRZS5Cm

Vassilis ///M
11-09-19, 17:14
Πήρα σήμερα το γαλάκτωμα της SONAX για να καθαρισω και να ενυδατώσω τα δερματα στο Χ3 μου (Nevada Mocca). Απογοήτευση.......στο τελος αφηνει μια γυαλάδα που δε μου αρεσει καθόλου. Ξερει κανεις καποιο προιον που να αφηνει το δερμα εντελώς ματ μετά την περιποίηση???

Πράσινο σαπούνι και ζεστό νερό...
Ότι πιο φυσικό υπάρχει...

michaelp900
12-09-19, 16:22
Δοκίμασε της Chemical guys το leather.


Sent from my iPhone using Tapatalk

dreamer
13-09-19, 13:27
αν θες κατι πιο ψαγμενο δες και το zaino leather in a bottle που ειναι 2=1 καυθαριστικο και προστασια μαζι.ειναι πολυ καλο και ολα σε ενα προιον.

trueno
13-02-20, 16:26
Μηπως ξερει κανεις κανενα προϊόν που να επαναφερει και τη μυρωδια του δερματος? Πηρα σημερα το κιτ της BMW και εκανα τα δερματινα αλλά ενω εγιναν ωραια και ματ χωρις γυαλάδες η μυρωδια τους εφυγε....

dreamer
13-02-20, 20:46
για ν` την επαναφερουν δεν ξερω αλλα να εχουν μια μυρωδια ιδια δερματος ..απο κριτικες εχω ακουσει για τα autoglym, zaino leather in a bottle ,gliptone