PDA

Επιστροφή στο Forum : Tακακια για Ε60 Μ5?



aristent
09-04-10, 21:26
Ποια αραγε ειναι η καλυτερη επιλογη για να αντικαταστησω τα μπροστινα τακακια
(λογο φθορας)τα γνησια της BMW (TEXTER) η καποια αλλα που βγαζουν και λιγοτερη μαυρη σκονή?
Αν και δεν εχω καταλαβει πως γινεται αυτο,εχω διαβασει οτι πχ.τα AXXIS αφηνουν λιγοτερη μαυρη σκονη στη ζαντα αλλα και σε ολο το οχημα.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας.

Αρης

fanisk
09-04-10, 21:48
Ποια αραγε ειναι η καλυτερη επιλογη για να αντικαταστησω τα μπροστινα τακακια
(λογο φθορας)τα γνησια της BMW (TEXTER) η καποια αλλα που βγαζουν και λιγοτερη μαυρη σκονή?
Αν και δεν εχω καταλαβει πως γινεται αυτο,εχω διαβασει οτι πχ.τα AXXIS αφηνουν λιγοτερη μαυρη σκονη στη ζαντα αλλα και σε ολο το οχημα.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας.

Αρης

Αρη οσο πιο μαλακο ειναι το τακακι, τοσο περισσοτερη μαυριλα αλλα και καλυτερο φρενο..μπακαλιστικα. (Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.)

m-power_01
09-04-10, 21:49
Τα τακακια που αναφερεσαι ειναι τα textar . Μην εισαι σιγουρος οτι τα μαμα ειναι textar. Αναλογα την παρτιδα και τις συμφωνιες που κανει η BMW καθε φορα, αλλαζει και ο προμηθευτης. Τελευταια ήξερα οτι ειναι η ΑΤΕ. Κατα καιρους προμηθευτες ηταν οι JURID, TEXTAR, ATE. Αν θες λιγοτερη μαυριλα μπορεις να πας σε axxis που εχω ακουσει καλα λογια (δεν τα εχω χρησιμοποιησει) ή σε pagid τα οποια τα εχω χρησιμοποιησει και αποδιδουν πολυ καλα.
Ολοι μπορουν να σου προτεινουν απειρες μαρκες. Φροντισε αυτη που θα διαλεξεις να μην ειναι σκληρη παστα ,γιατι θα ''φας'' γρηγορα τους δισκους σου και στο Μ5 είναι αρκετο το κοστος αντικαταστασης τους!

Stamatis
09-04-10, 21:50
Γειά σας, είμαι το τακάκι που ψάχνετε, κάντε κλικ ΕΔΩ (https://www.europeanautosource.com/product_info.php?cPath=67_342&products_id=2786) για να μάθετε περισσότερα για εμένα.

m-power_01
09-04-10, 21:52
Αρη οσο πιο μαλακο ειναι το τακακι, τοσο περισσοτερη μαυριλα αλλα και καλυτερο φρενο..μπακαλιστικα. (Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.)

Θα διαφωνησω Φανη, φιλικο για τον δισκο σιγουρα ειναι
αθορυβο σιγουρα ειναι ,πιο ευκολα σε θερμοκρασια λειτουργειας σιγουρα ερχεται...αλλα δεν μπορεις να πεις οτι αυτο ειναι το ''καλυτερο'' φρενο!

Stathis
09-04-10, 21:59
ειναι καλυτερα τα μαλακά σε αισθηση, σε συνθηκες ηρεμης οδηγησης, πολης, χαμηλων ταχυτητων κλπ κλπ.
σε συνθηκες πιεσης (γρηγορη οδηγηση, συνεχη φρενα απο ψηλες ταχυτητες, πιστα) υπερθερμαινονται πιο ευκολα και χανουν μεγαλο μερος της αποτελεσματικοτητας τους...

οποτε αναλογα με το στυλ οδηγησης μας διαλεγουμε και το αναλογο τακακι.

aristent
09-04-10, 22:00
Γειά σας, είμαι το τακάκι που ψάχνετε, κάντε κλικ ΕΔΩ (https://www.europeanautosource.com/product_info.php?cPath=67_342&products_id=2786) για να μάθετε περισσότερα για εμένα.

Πρωτη φορα τα βλεπω αλλα βλεπω χαμηλη τιμη και πολυ μα πολυ υψηλες προδιαγραφες!!!τα εχεις δοκιμασει?σε βλεπω πολυ σιγουρο.:original:

Stamatis
09-04-10, 22:04
Πρωτη φορα τα βλεπω αλλα βλεπω χαμηλη τιμη και πολυ μα πολυ υψηλες προδιαγραφες!!!τα εχεις δοκιμασει?σε βλεπω πολυ σιγουρο.:original:

Εχω φορέσει όχι αυτά που είναι για Μ5 φυσικά, αλλά για το αμάξι μου.
Μπροστινά μόνο.
Φρενάρουν πολύ καλά, δεν τρώνε το δίσκο και έχω την εντύπωση πως δεν σκονίζουν τόσο πολύ όσο τα άλλα.
Δεν τα ξαναφόρεσα γιατί άλλαξα όλα τα φρένα μπροστά και έχω ακόμα εκείνο το σετ τακάκια που έβαλα τότε.

aristent
09-04-10, 22:09
Τα τακακια που αναφερεσαι ειναι τα textar . Μην εισαι σιγουρος οτι τα μαμα ειναι textar. Αναλογα την παρτιδα και τις συμφωνιες που κανει η BMW καθε φορα, αλλαζει και ο προμηθευτης. Τελευταια ήξερα οτι ειναι η ΑΤΕ. Κατα καιρους προμηθευτες ηταν οι JURID, TEXTAR, ATE. Αν θες λιγοτερη μαυριλα μπορεις να πας σε axxis που εχω ακουσει καλα λογια (δεν τα εχω χρησιμοποιησει) ή σε pagid τα οποια τα εχω χρησιμοποιησει και αποδιδουν πολυ καλα.
Ολοι μπορουν να σου προτεινουν απειρες μαρκες. Φροντισε αυτη που θα διαλεξεις να μην ειναι σκληρη παστα ,γιατι θα ''φας'' γρηγορα τους δισκους σου και στο Μ5 είναι αρκετο το κοστος αντικαταστασης τους!

Τα τακακια μου οντως ειναι TEXTAR(οχι TEXTER που εγραψα κατα λαθος).
Υποψιαζομαι και εγω οτι το κοστος του να μην βρωμιζουν οι τροχοι μου θα ειναι να αλλαζω συντομοτερα τους δισκους:thumbsdown:
Εκτος αν κανω μεγα λαθος και τα αποριματα τριβης δεν υπαρχουν η ειναι διαφανα η.....τι να πω με απλη λογικη?

aristent
09-04-10, 22:12
Εχω φορέσει όχι αυτά που είναι για Μ5 φυσικά, αλλά για το αμάξι μου.
Μπροστινά μόνο.
Φρενάρουν πολύ καλά, δεν τρώνε το δίσκο και έχω την εντύπωση πως δεν σκονίζουν τόσο πολύ όσο τα άλλα.
Δεν τα ξαναφόρεσα γιατί άλλαξα όλα τα φρένα μπροστά και έχω ακόμα εκείνο το σετ τακάκια που έβαλα τότε.

thumb

fanisk
09-04-10, 22:24
Σπυρο και Σταθη εχετε δικιο! Δεν μου ηρθε καθολου στο μυαλο η υπερθερμανση.

NickE60
10-04-10, 02:34
Ποια αραγε ειναι η καλυτερη επιλογη για να αντικαταστησω τα μπροστινα τακακια
(λογο φθορας)τα γνησια της BMW (TEXTER) η καποια αλλα που βγαζουν και λιγοτερη μαυρη σκονή?
Αν και δεν εχω καταλαβει πως γινεται αυτο,εχω διαβασει οτι πχ.τα AXXIS αφηνουν λιγοτερη μαυρη σκονη στη ζαντα αλλα και σε ολο το οχημα.

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας.

Αρης

Για τι ακριβώς χρήση τα θέλεις Άρη? Yπάρχουν τουλάχιστον 5 εταιρίες που βγάζουν μπροστινά τακάκια για Ε60Μ5. Κάποιες έχουν 2 τύπους πάστας.
Πάντως μη βάλεις πάλι Textar. Επίσης σου συνιστώ ούτε EBC

Paypal έχεις?

aristent
10-04-10, 07:14
Για τι ακριβώς χρήση τα θέλεις Άρη? Yπάρχουν τουλάχιστον 5 εταιρίες που βγάζουν μπροστινά τακάκια για Ε60Μ5. Κάποιες έχουν 2 τύπους πάστας.
Πάντως μη βάλεις πάλι Textar. Επίσης σου συνιστώ ούτε EBC

Paypal έχεις?

Nικο οπως ξερεις "ειναι πολλα τα φρενα και λιγα τα αλογα" οποτε δεν ειναι για... σκληρη χρηση.
Οπως εχω διαβασει στο 5 Series Forums τα Axxis deluxe advanced ειναι τα πιο καλα και με την λιγοτερη σκονη,αλλα δεν βγαζει στη σειρα αυτη για Ε60 Μ5 δινει μονο αυτο:https://www.buybrakes.com/store/45-1151EX
εκτος αν κανω λαθος.

Paypal έχω.

(Νικο απαντηση 10-04-10 03:34 με τρομαζεις ....χαχαχαχα)

Apostolos
10-04-10, 08:44
Καλή σου μέρα Άρη...Καλέ μου άνθρωπε κατάφερες να "λιώσεις" τα τακάκια του Μ5 :shok::shok::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:Ρίξε μια ματιά στα κάτωθι, είναι αρκετά οικονομικά σε σχέση με αυτά της αντιπροσωπείας...

https://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=m5+e60+brake+pads&_sacat=See-All-Categories

NickE60
10-04-10, 09:13
Σταμάτη δεν έχω καταλάβει, αυτό είναι σετ μπροστινά? ή πλήρες? στα options λέει front axle +$57.00 :think:

https://www.europeanautosource.com/product_info.php?products_id=2786&osCsid=cc195fb8bff92a50897c9ddff548be75

Δεν τα έχω δοκιμάσει, αν κάνουν πράγματι αυτά που υπόσχονται, φαίνονται καλά. Τα ίδια ακριβώς έλεγαν και τα EBC που είχα στους δίσκους από το 545i που είχα παλαιότερα, παρόμοια τιμή ...αλλά δεν!!......

aristent
10-04-10, 12:50
Καλή σου μέρα Άρη...Καλέ μου άνθρωπε κατάφερες να "λιώσεις" τα τακάκια του Μ5 :shok::shok::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:Ρίξε μια ματιά στα κάτωθι, είναι αρκετά οικονομικά σε σχέση με αυτά της αντιπροσωπείας...

https://shop.ebay.co.uk/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=m5+e60+brake+pads&_sacat=See-All-Categories

Δεν τα εφαγα εγω αλλα ο προηγουμενος κατοχος της γνησιας Μ5 που τα φορουσε.Αυτο ομως που με ενδιαφερει ειναι να μην βγαζουν αυτη τη μαυρη σκονη:ranting2:αλλα φυσικα και να μην τσιριζουν.

NickE60
10-04-10, 13:08
Nικο οπως ξερεις "ειναι πολλα τα φρενα και λιγα τα αλογα" οποτε δεν ειναι για... σκληρη χρηση.
Οπως εχω διαβασει στο 5 Series Forums τα Axxis deluxe advanced ειναι τα πιο καλα και με την λιγοτερη σκονη,αλλα δεν βγαζει στη σειρα αυτη για Ε60 Μ5 δινει μονο αυτο:https://www.buybrakes.com/store/45-1151EX
εκτος αν κανω λαθος.

Paypal έχω.

(Νικο απαντηση 10-04-10 03:34 με τρομαζεις ....χαχαχαχα)

Μη φοβάσαι τίποτα Άρη! :thumbsup:

...έχω μεγάλη τρέλα με τα φρένα ...για μεγάλη τρέλα όμως..! όταν τα χρειάζομαι ..τα χρειάζομαι!

Τα Axxis Deluxe advanced (που παλαιότερα λεγόντουσαν Plus) τα έχω δοκιμάσει. Οργανική πάστα, Σκόνη 0, (στην πραγματικότητα αφηναν 30% αλλά λευκή σκόνη, αόρατη) απόδοση φρένων 70% σε σχέση τα εργοστασιακά, θόρυβος 0, φθορά δίσκου σχετικά μικρή, φθορά τακακιού σχετικά σύντομη, κακή απόδοση όταν ήταν κρύα.

Αυτά που έχει ποστάρει ο Snoopy έχουν κεραμική πάστα, φαίνονται όμως αρκετά εξελιγμένα, αντοχή σε σχετικά υψηλές θερμοκρασίες και πολύ καλή συμπεριφορά όταν είναι κρύα κλπ...να το δω και να μην το πιστέψω!!
...κεραμική είχαν και τα EBC red που πάλι έχω δοκιμάσει, 50% σκόνη, όχι καλά φρένα στα 200+χρειαζόταν δεύτερο πάτημα για να ζεσταθούν καλά, αλλά μετά από λίγο παρέδιδαν το πνεύμα τους... μέτρια χαμηλότερα, χάλια στη βροχή, μαύριζαν το δίσκο, μερικές φορές έκαναν θόρυβο.

Έχω συνομιλήσει με τον Zeckhausen και μου πρότεινε τα Αxxis Ultimate για το Μ5 (βγάζει μόνο για τον εμπρός άξονα, για πίσω ταιριάζουν του 545i) ..το οποία δεν αγόρασα ποτέ.. γιατί ενώ βγάζουν 50% λιγότερη σκόνη και έχουν ίδια περίπου απόδοση (σε σχέση πάντα με τα εργοστασιακά) φθείρουν τους δίσκους πολύ σύντομα ..όπως και τα εργοστασιακά άλλωστε...

Oπότε, κατέληξα σε Posi Quiet με semi-metallic πάστα της Bendix (https://www.bendix.com.au/default.aspx). Έχουν ίδια απόδοση, ίσως και καλύτερη από τα εργοστασιακά κάτω απ' όλες τις συνθήκες, εκπληκτική τιμή, 40% σκόνη, σχετικά χαμηλή φθορά δίσκου ..υπολογίζω γύρω στο 60% σε σχέση με τα εργοστασιακά, ήσυχα, μαλακά και αποδοτικά σε αίσθηση, δεν χρειάζονται καθόλου Bed-In Procedure, είμαι υπερευχαριστημένος!! Δεν έχω σωληνάκια υψηλής (είχα goodridge και τα έβγαλα ...γιατί είδα κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου) έχω υγρά Motul RBF600 (https://store.zeckhausen.com/catalog/product_info.php?cPath=25&products_id=200&osCsid=fhr7bmaql4kccn9k8bblnmi0o4).

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-M5-2006-2007-2008-FRONT-Semi-Metallic-Brake-Pads_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem5ad88e31bfQQitemZ3 90180254143QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAcc essories#ht_2325wt_1165

https://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-M5-E60-06-07-08-09-REAR-Semi-Metallic-Brake-Pads_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem439e904aa5QQitemZ2 90423065253QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAcc essories#ht_2325wt_1165

Με 130 ευρώ στην πόρτα σου (μπρος-πίσω-μεταφ)


Αυτά thumb

Driver M
10-04-10, 13:36
Με 130 ευρώ στην πόρτα σου (μπρος-πίσω-μεταφ)

Συγνώμη για το off, αλλά βλέπω τις τόσο χαμηλές αυτές τιμές που έχουν τα τακάκια που λέτε και μάλιστα για Μ5 και ειλικρινά μου φαίνονται γελοία τα 180 και 220 ευρώ που ζητάνε στα εξουσιοδοτημένα της bmw για τακάκια μπρος πίσω αντίστοιχα, για την 320! Αν είναι δυνατόν να βάζεις τακάκια σε Μ5 με 130 ευρώ μπρος πίσω και για την 320 να θες 400!

Ευτυχώς, έχω ακόμα περιθώρια μέχρι να χρειαστούν αλλαγή (ιδίως τα πίσω), πάντως το μόνο σίγουρο, με τις τιμές που βλέπω, είναι ότι αποκλείεται να βάλω τακάκια από το εξουσιοδοτημένο. Τέλος το off.

NickE60
10-04-10, 13:40
Συγνώμη για το off, αλλά βλέπω τις τόσο χαμηλές αυτές τιμές που έχουν τα τακάκια που λέτε και μάλιστα για Μ5 και ειλικρινά μου φαίνονται γελοία τα 180 και 220 ευρώ που ζητάνε στα εξουσιοδοτημένα της bmw για τακάκια μπρος πίσω αντίστοιχα, για την 320! Αν είναι δυνατόν να βάζεις τακάκια σε Μ5 με 130 ευρώ μπρος πίσω και για την 320 να θες 400!

Ευτυχώς, έχω ακόμα περιθώρια μέχρι να χρειαστούν αλλαγή (ιδίως τα πίσω), πάντως το μόνο σίγουρο, με τις τιμές που βλέπω, είναι ότι αποκλείεται να βάλω τακάκια από το εξουσιοδοτημένο. Τέλος το off.

Τα "εργοστασιακα" του Μ5 έχουν (αν δεν κάνω λάθος) 350+ ευρώ μόνο τα μπροστινά! :original:

Driver M
10-04-10, 13:45
Τα "εργοστασιακα" του Μ5 έχουν (αν δεν κάνω λάθος) 350+ ευρώ μόνο τα μπροστινά! :original:

Το θέμα είναι το γιατί όμως! Αφού τα τακάκια που λέτε είναι παρόμοιων, ίσως και ανώτερων προδιαγραφών, για ποιο λόγο η bmw υπερκοστολογεί τόσο εξώφθαλμα τα εργοστασιακά? Τί παραπάνω υποτίθεται ότι προσφέρουν ώστε να δικαιολογούνται οι πολλαπλάσιες τιμές? Απ'ό,τι φαίνεται τίποτα, απλά μερικοί ψάχνουν για θύματα...

NickE60
10-04-10, 14:05
Είναι μεγάλες οι διαφορές Άρη (και Άρη)

Είναι θέμα μάρκας, ότι πληρώνεις παίρνεις! :whistle:

z3outofmind
10-04-10, 14:09
δεν ξερω τι θα πουν οι ειδικοι εγω αυτα φοραω και ειμαι αρκετα ευχαριστιμενος..δεν εχω πολι βρομια στις ζαντες ΚΑΘΟΛΟΥ θορυβο.....απο τα ποιο βασικα εφοσων και απο αποδοση ειμαι αρκετα ευχαριστιμενος για τα λεφτα τους..

https://global.ebay.com/EBC_YELLOWSTUFF_FRONT_BRAKE_PADS_06_BMW_E60_E63_M5 _M6/350246369960/item

alexm
10-04-10, 14:20
Τα "εργοστασιακα" του Μ5 έχουν (αν δεν κάνω λάθος) 350+ ευρώ μόνο τα μπροστινά! :original:

Δεν κανεις καθολου λαθος,εφαγες και 14 εωροπουλα προς τα κατω!!!!thumb
Τελικα τι τακακι να βαλω εμπρος στο Μ5?

Υ.Γ Εχω 41300 χ.λ.μ. και εχω αλλαξει μια φορα τα πισω τακακια στα 36000 χ.λ.μ. με ελαχιστη φθορα στους πισω δισκους (μαλλον λογο αντισπιν)και μπροστα πλησιαζω την πρωτη αλλαγη με καθολου φθορα (νυχι)στους δισκους

NickE60
10-04-10, 14:34
Κοιτα Αλέξη, αν θέλεις να είσαι σουπερ ουαου από φρένα στα πολλά χλμ και σε επαναλαμβανόμενα φρεναρίσματα κλπ, ρυθμοί πίστας δηλαδή, βάζεις τα Pagid Yellow (racing τακάκια που προτείνει η BMW - τα χρησιμοποιεί και η κοπελιά με το "ταξί" στο Ring) περίπου 550+ το μπροστινό σετ.

Τώρα επειδή λες ότι δεν έχεις καν νύχι, καταλαβαίνω ότι δεν το πολυπιέζεις στα φρένα, οπότε αυτά που έχω βάλει πιο πάνω πιστεύω θα σε γλυτώσουν κατά πολύ από τη σκόνη, και αρκετά χρήματα ίσως, χωρίς να χάσεις κάτι από την τωρινή αίσθηση.

NickE60
10-04-10, 14:40
δεν ξερω τι θα πουν οι ειδικοι εγω αυτα φοραω και ειμαι αρκετα ευχαριστιμενος..δεν εχω πολι βρομια στις ζαντες ΚΑΘΟΛΟΥ θορυβο.....απο τα ποιο βασικα εφοσων και απο αποδοση ειμαι αρκετα ευχαριστιμενος για τα λεφτα τους..

https://global.ebay.com/EBC_YELLOWSTUFF_FRONT_BRAKE_PADS_06_BMW_E60_E63_M5 _M6/350246369960/item

Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, έχω δοκιμάσει μόνο τα Redstuff με τρυπητούς δίσκους 345mm (από 545i) σε Ε60 βάρους 1600Kg + 4 άτομα + μπαγκάζια, και υπήρξαν φάσεις που στα πολλά χλμ ....έμεινα εντελώς από φρένα. Φυσικά τα έβγαλα σύντομα και έβαλα πάλι τα εργοστασιακά...

alexm
10-04-10, 15:22
Νικο οι εμπρος-πισω δισκοι ειναι μαμα.Σε γενικες γραμμες δεν χρησιμοποιω πολυ το πεταλ του φρενου,αντ'αυτου χρησιμοποιω το κατεβασμα ταχυτητων σε υπερβολικο βαθμο θα μπορουσα να πω.Ειναι μια παλια συνηθεια που εφαρμοζω σε ολα τα αυτοκινητα που εχω στην κατοχη μου κατα καιρους και οι αλλαγες στα τακακια συνηθως γινονται σε πολυ αραια διαστηματα.
Προσωπικα πιστευω οτι τα racing τακακια και γενικα οτι racing προιον υπαρχει στην αγορα για τα αυτοκινητα μας εχει περισσοτερα μειονεκτηματα και λιγοτερα πλεονεκτηματα στην χρηση δρομου και το αντιστροφο.π.χ για χρηση δρομου οποιοδηποτε υγρο φρενου πανω απο DOT 4 ειναι λαθος γιατι χρειαζεται αλλαγη καθε 2000 χ.λ.μ λογο φυσαλιδων,χωρις να σου προσφερει τιποτα παραπανω.
Τελικα να παραγγειλω τα τακακια που προτεινεις το εχεις τσεκαρει οτι δεν χανω κατι απο την τωρινη αισθηση?:thanks:
Η foto για το νυχι που λεγαμεthumbthumb

NickE60
10-04-10, 15:37
Νικο οι εμπρος-πισω δισκοι ειναι μαμα.Σε γενικες γραμμες δεν χρησιμοποιω πολυ το πεταλ του φρενου,αντ'αυτου χρησιμοποιω το κατεβασμα ταχυτητων σε υπερβολικο βαθμο θα μπορουσα να πω.Ειναι μια παλια συνηθεια που εφαρμοζω σε ολα τα αυτοκινητα που εχω στην κατοχη μου κατα καιρους και οι αλλαγες στα τακακια συνηθως γινονται σε πολυ αραια διαστηματα.
Προσωπικα πιστευω οτι τα racing τακακια και γενικα οτι racing προιον υπαρχει στην αγορα για τα αυτοκινητα μας εχει περισσοτερα μειονεκτηματα και λιγοτερα πλεονεκτηματα στην χρηση δρομου και το αντιστροφο.π.χ για χρηση δρομου οποιοδηποτε υγρο φρενου πανω απο DOT 4 ειναι λαθος γιατι χρειαζεται αλλαγη καθε 2000 χ.λ.μ λογο φυσαλιδων,χωρις να σου προσφερει τιποτα παραπανω.
Τελικα να παραγγειλω τα τακακια που προτεινεις το εχεις τσεκαρει οτι δεν χανω κατι απο την τωρινη αισθηση?:thanks:
Η foto για το νυχι που λεγαμεthumbthumb

ναι συμφωνώ απόλυτα για τα racing ...να ήταν η πίστα εκεί έτοιμη, να σου πω ότι θα πιάσει τόπο, έστω μια στο τόσο...

Όντως, ο δίσκος φαίνεται μια χαρά!!

Ναι παράγγειλέ τα άφοβα ..και θέλω να μου πεις εντυπώσεις! Όταν τα βάλεις μη σου τα τρίψουν, θα έχεις φρένα από το πρώτο χιλιόμετρο, δεν χρειάζονται καν στρώσιμο ...θα δείς.. (κι εγώ τα εργοστασιακά τακάκια του Μ5 είχα πριν πάω σε αυτά) thumb

Η αποστολή είναι 2 σε 1 (usd45.00 και για τα 2 πακέτα)

alexm
10-04-10, 19:40
ναι συμφωνώ απόλυτα για τα racing ...να ήταν η πίστα εκεί έτοιμη, να σου πω ότι θα πιάσει τόπο, έστω μια στο τόσο...

Όντως, ο δίσκος φαίνεται μια χαρά!!

Ναι παράγγειλέ τα άφοβα ..και θέλω να μου πεις εντυπώσεις! Όταν τα βάλεις μη σου τα τρίψουν, θα έχεις φρένα από το πρώτο χιλιόμετρο, δεν χρειάζονται καν στρώσιμο ...θα δείς.. (κι εγώ τα εργοστασιακά τακάκια του Μ5 είχα πριν πάω σε αυτά) thumb

Η αποστολή είναι 2 σε 1 (usd45.00 και για τα 2 πακέτα)

Mε το τελωνειο τι γινεται? Δεν υπαρχουν δασμοι?

NickE60
10-04-10, 19:44
Mε το τελωνειο τι γινεται? Δεν υπαρχουν δασμοι?

τα $45 είναι για αποστολή με USPS, τέλη εδώ: 3 ¤ thumb

aristent
10-04-10, 20:29
Μη φοβάσαι τίποτα Άρη! :thumbsup:

...έχω μεγάλη τρέλα με τα φρένα ...για μεγάλη τρέλα όμως..! όταν τα χρειάζομαι ..τα χρειάζομαι!




Δεν αμφιβαλω καθολου ουτε για την τρελλα αλλα και ουτε για τις ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ!!!:thumbsup:

Γιατι ειναι ακριβοτερα τα πισω απο τα εμπρος?
Προσφατα αλλαξα τα πισω στην αντιπροσωπεια με 160 ευρω:ranting2:
Τι να κανω να παραγγειλω και τα πισω?
Με τον μπροστινο αισθητηρα τι να κανω να παραγγειλω αλλον?
Στο idrive λεει οτι εχω 3500χιλ. ακομη για τα μπροστινα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

NickE60
10-04-10, 20:49
Κατέβηκα λίγο στην αποθήκη για να σου φωτογραφίσω τα κουτιά με τους κωδικούς.
Επίσης θα δεις φωτογραφίες από τα μαμά τακάκια του Μ5 για να καταλάβεις ότι τα έβγαλα χωρίς να χρειάζονται αλλαγή, είναι σχεδόν καινούρια, απλά ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο που να είναι "low dust" το οποίο όμως δεν θα υστερούσε σε απόδοση ...γιατί η σκόνη που έβγαζαν τα μαμά ήταν ανυπόφορη. Τώρα τα φυλάω για ρεζέρβα... και μάλλον εκεί θα μείνουν για πάντα...

Παρεμπιπτόντως, τα μπροστινά είναι Jurid με σφραγίδα της Αte και τα πίσω είναι Textar με σφραγίδα της Αte.

https://img99.imageshack.us/img99/4743/089large.jpg

https://img707.imageshack.us/img707/982/083large.jpg

https://img714.imageshack.us/img714/9955/085large.jpg

https://img59.imageshack.us/img59/8016/087large.jpg

https://img706.imageshack.us/img706/6614/086large.jpg

NickE60
10-04-10, 20:58
Γιατι ειναι ακριβοτερα τα πισω απο τα εμπρος?
Προσφατα αλλαξα τα πισω στην αντιπροσωπεια με 160 ευρω:ranting2:
Τι να κανω να παραγγειλω και τα πισω?
Με τον μπροστινο αισθητηρα τι να κανω να παραγγειλω αλλον?
Στο idrive λεει οτι εχω 3500χιλ. ακομη για τα μπροστινα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ο Θεός ...και η ψυχή τους... επειδή είναι πιο εμπορεύσιμα μάλλον, είναι ίδιος κωδικός με του 540i 545i 550i, 745i 750i thumb
Τα πίσω θα τα ξαναχρειαστείς πριν χρειαστείς μπροστινά...
Αν δεν έχει πατήσει γίνεται reset o ίδιος thumb

aristent
10-04-10, 21:00
:worthy:Δεν εχω λογια...

Monsta
10-04-10, 21:44
λιγοτερη μαυρη σκονη στη ζαντα

Αρης

Άρη,

Φρόντιζε να πλένεις το όχημα τακτικά.

Σε συνθήκες επιθετικής οδήγησης και πόσο μάλλον σε ένα Μ5, οι τρομερές θερμοκρασίες που αναπτύσουν τα φρένα έχουν ώς αποτέλεσμα να ψήνεται η μαυρίλα πάνω τη ζάντα και να γίνεται μόνιμος μπελάς (πας για βάψιμο αργά ή γρήγορα).

Εάν έχεις επιθετικό στυλ οδήγησης, είναι ένας λόγος παραπάνω η ζάντα να πλένεται τουλάχιστον μία φορά / εβδομάδα.

aristent
11-04-10, 07:51
:whistle:
Άρη,

Φρόντιζε να πλένεις το όχημα τακτικά.

Σε συνθήκες επιθετικής οδήγησης και πόσο μάλλον σε ένα Μ5, οι τρομερές θερμοκρασίες που αναπτύσουν τα φρένα έχουν ώς αποτέλεσμα να ψήνεται η μαυρίλα πάνω τη ζάντα και να γίνεται μόνιμος μπελάς (πας για βάψιμο αργά ή γρήγορα).

Εάν έχεις επιθετικό στυλ οδήγησης, είναι ένας λόγος παραπάνω η ζάντα να πλένεται τουλάχιστον μία φορά / εβδομάδα.

Κωστα το πλενω τακτικα ,ομως επειδη ειμαι λιγο ...πολυ αρωστακι με την καθαριοτητα και το αυτοκινητο ειναι παντα σε κλειστο γκαραζ ,το μονο που εχει συνηθως ειναι σκονη.Αυτο που κανω συνηθως ειναι να βγαζω το ειδικο σκουπακι που ειναι για στεγνο καθαρισμα απο το πορτμπαγκαζ και να ξεσκονιζω ελαφρως την οροφη το καπω και το πορτμπαγκαζ.Μολις κανω μια βολτα 10-20χιλ. βλεπω τις ζαντες που πριν γυαλιζαν να εχουν ηδη ενα μικρο στρωμα μαυριλας.Επιστρεφοντας λοιπον απο τη βολτα βγαζω ενα αλλο σκουπακι και σκουπιζω τις 10 Χ 4= 40 ακτινες και το πελμα τους (εαν εχω ορεξη φυσικα)οπως καταλαβαινεις σκετη ταλαιπωρια συν το οτι το αμαξι μου ειναι λευκο και αν ειναι μεγαλυτερη η βολτα αυτη η μαυρη σκονη κολλαει και στο χρωμα .

Οσο για επιθετικη οδηγηση πολυ σπανια.
Καμμια κοντρα σε εκκινηση στο φαναρι με Zastava σαν του Σταματη...(Snoopy):th_Laie_67-1:

aristent
11-04-10, 09:31
Νικο τους κωδικους που βλεπω στις φωτογραφιες πως μπορω να τις διασταυρωσω στις προσφορες του ebay? η δεν χρειαζεται?

NickE60
11-04-10, 09:57
Kαλό είναι στο checkout της paypal να αναφέρεις εσύ στο πεδίο "μύνημα στον πωλητή" πως πρόκειται για: E60M5 front axle 1 set - Posi 104.11510 + E60M5 rear axle 1 set - Posi 104.09190 shipping to Greece including, δεν είναι απαραίτητο πάντως γιατί αν γίνει λάθος θα έχει αυτός την ευθύνη, απλά για να προλάβεις πιθανό λάθος και λοιπές διαδικασίες, αφού υπάρχουν οι κωδικοί, απλά ανάφερε τους για να το διασταυρώσουν.

aristent
12-04-10, 13:13
Συγνώμη για το off, αλλά βλέπω τις τόσο χαμηλές αυτές τιμές που έχουν τα τακάκια που λέτε και μάλιστα για Μ5 και ειλικρινά μου φαίνονται γελοία τα 180 και 220 ευρώ που ζητάνε στα εξουσιοδοτημένα της bmw για τακάκια μπρος πίσω αντίστοιχα, για την 320! Αν είναι δυνατόν να βάζεις τακάκια σε Μ5 με 130 ευρώ μπρος πίσω και για την 320 να θες 400!

Ευτυχώς, έχω ακόμα περιθώρια μέχρι να χρειαστούν αλλαγή (ιδίως τα πίσω), πάντως το μόνο σίγουρο, με τις τιμές που βλέπω, είναι ότι αποκλείεται να βάλω τακάκια από το εξουσιοδοτημένο. Τέλος το off.

Σημερα πηγα στην αντιπροσωπεια της BMW στη Λαρισα για αλλαγη λαδιων/σερβις 18.000χιλ. δες χρεωσεις:
Eργασια 13,50
φιλτρο λαδιου 6,80
υγρο παμπριζ 0,99
castrol 0w-40 edge sport 5L 74,10

Συνολο 95,39
ΦΠΑ 21% 20,03

ΣΥΝΟΛΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ 115,42

Ουσιαστικα μονο για αλλαγη λαδιων 115 ευρω!!!

NickE60
12-04-10, 13:15
Μια χαρά είσαι! Μην το πεις ούτε του παπά.... :original:

aristent
12-04-10, 13:22
Μια χαρά είσαι! Μην το πεις ούτε του παπά.... :original:

Δηλαδη Νικο στην Αθηνα ποσο θα πληρωνες?
Παρεπιπτωντος ηταν να αλλαξουν και τα υγρα φρενων αλλα τους ειπα οχι επειδη λεω να βαλω και τα τακακια και τα υγρα που μου ειπες.thumb

Apostolos
13-04-10, 13:09
Δεν έχω σωληνάκια υψηλής (είχα goodridge και τα έβγαλα ...γιατί είδα κάτι που δεν μου άρεσε καθόλου)

Νικόλα γιατί τα έβγαλες τα goodridge? Αγόρασα ένα σετάκι και θα τα περάσω σε λίγες μέρες. Τι παρατήρησες ακριβώς, πρέπει να προσέξω κάτι?

Stamatis
13-04-10, 16:38
Νικόλα γιατί τα έβγαλες τα goodridge? Αγόρασα ένα σετάκι και θα τα περάσω σε λίγες μέρες. Τι παρατήρησες ακριβώς, πρέπει να προσέξω κάτι?

Υγρα φρενων στη δαγκανα λεω εγω.

NickE60
13-04-10, 17:05
Νικόλα γιατί τα έβγαλες τα goodridge? Αγόρασα ένα σετάκι και θα τα περάσω σε λίγες μέρες. Τι παρατήρησες ακριβώς, πρέπει να προσέξω κάτι?

Γιατί σε ένα Μ3 Ε46 ενός γνωστού κόπηκε σαν αγγούρι στο σημείο που πρεσσάρεται μέσα στο ρακόρ στη μεριά της δαγκάνας. Το είδαμε να στάζει και πέσαμε κάτω να δούμε τι συμβαίνει και με το που το πιάσαμε και το λυγίσαμε για να δούμε από που χάνει τα υγρά, κόπηκε εντελώς (πίσω αριστερή δαγκάνα) Ίσως να συνέβη λόγω κακής τοποθέτησης, να βιδώθηκε δηλαδή στριμμένο κι όχι ελεύθερο ως προς την καμπύλη που έχει η πορεία του και με την παλινδρόμηση από λακκούβες κλπ σιγά σιγά κόπηκε (τα είχε 1 χρόνο πάνω) ή ίσως λόγω της ακαμψίας του τεφλόν στο σταθερό σημείο (ρακόρ) όταν περιβάλλεται από ατσάλινο πλέγμα να "στρεσάρεται" περισσότερο. Αυτό που ξέρω είναι πως αν πήγαινε μια βόλτα χωρίς να το έχουμε δει ...πιθανώς να ήταν και η τελευταία του...

Του alexm του την έχω πει την ιστορία...

Δεν πειράζει για εμένα, ας έχω λίγη παραπάνω ελαστικότητα στο πεντάλ... συνήθεια είναι...

aristent
19-05-10, 18:16
Εβαλα τελικα τα τακακια της POSI QUIET και για λιγα χιλιομετρα (100περιπου)ειδα καλη αποδοση,αν και πιστευω οτι θα στρωσουν κι αλλο, οπως επισης ειδα αυτο που με ενδιεφερε "ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΑΥΡΙΛΑ " επιτελους εχω καθαρες ζαντες!!!
Αν και αγορασα μονο με 130ευρω και τα πισω (που δεν τα τοποθετησα ακομη)πιστευω οτι ηταν πολυ καλη η επιλογη μου.
Αφου κανουν μερικες εκατονταδες χιλιομετρα ακομη θα σας πω κι αλλα αν και η αποψη μου ειναι οτι θα ακουω τον Νικο(Nicke60) με κλειστα τα ματια!!!

Και μια και αναφερομαι στον Νικο θα ηθελα να πω τα εξης:
Αν και δεν εχω γνωριστει απο κοντα μαζι του αλλα σαν μελος εδω και δυο χρονια στο 5series forum που απαρτιζεται απο σχεδον 40,000 μελη απο ολο τον κοσμο!!!εχω αισθανθει ΕΘΝΙΚΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣγια τις γνωσεις του πανω στα Ε60 αλλα και για το ΗΘΟΣ ΤΟΥ που βγαινει μεσα απο τα γραφομενα του και τις αποψεις/τοποθετησεις του σε ολα τα θεματα!
Δεν ζηλευω το αυτοκινητο του που ειναι πιο δυνατο η και πιο ωραιο απο το δικο μου.... αλλα το χαρακτηρα του που ειναι παραδειγμα προς μιμηση.
Μαζι μου συμφωνει και ο Αλεξης (Alexm)απο την Πατρα (φοβερο ατομο και αυτο αλλα θα γραψω σε αλλη ενοτητα για εκεινον)ειδικα οταν λεει οτι:
"ο Νικος ειναι προσφορα στην κοινωνια!!!" (τον εχει γνωρισει και απο κοντα).
Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν πολυ καλα ατομα μεσα σ'αυτο το φορουμ αλλα προς το παρων για ολα τα παραπανω και για την πολυτιμη βοηθεια του Νικου θελω να πω ενα μεγαλο:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩthumb

ΥΣ σορυ αν θεωρηθει το ανωθεν κειμενο οφ τοπικ αλλα η γνωμη μου για ΤΟΝ Ε60ακια της παρεας μας επρεπε να μπει εδω.

NickE60
19-05-10, 18:51
Εβαλα τελικα τα τακακια της POSI QUIET και για λιγα χιλιομετρα (100περιπου)ειδα καλη αποδοση,αν και πιστευω οτι θα στρωσουν κι αλλο, οπως επισης ειδα αυτο που με ενδιεφερε "ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΑΥΡΙΛΑ " επιτελους εχω καθαρες ζαντες!!!
Αν και αγορασα μονο με 130ευρω και τα πισω (που δεν τα τοποθετησα ακομη)πιστευω οτι ηταν πολυ καλη η επιλογη μου.
Αφου κανουν μερικες εκατονταδες χιλιομετρα ακομη θα σας πω κι αλλα αν και η αποψη μου ειναι οτι θα ακουω τον Νικο(Nicke60) με κλειστα τα ματια.....

....ο Αλεξης (Alexm)απο την Πατρα (φοβερο ατομο και αυτο αλλα θα γραψω σε αλλη ενοτητα για εκεινον)ειδικα οταν λεει λεει οτι: "ο Νικος ειναι προσφορα στην κοινωνια!!!" (τον εχει γνωρισει και απο κοντα)

.....

αχαχαχχαχαχα ...αντε ρε!! (...έτσι για να "πέσει" λίγο το προφιλ μου) :th_Laie_67-1: :thumbsup:

Αλέξη σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Τα ίδια λέω κι εγώ για εσένα... χεχεχε :thumbsup:
..όσο για την προσφορά στην κοινωνία, αυτή τη φυλάω για αργότερα χαχαχαχαχαχαχαχα :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Πολύ μου άρεσε που έμεινες ευχαριστημένος Άρη!! thumb thumb

aristent
19-05-10, 19:05
:th_Laie_67-1:Δε χαλαει με τιποτα το προφιλ σου!!!:thumbsup:
Θα μπορουσα να στειλω πμ για τη γνωμη μου αλλα θελω να ξερουν ολοι οι συμφορουμιτες τι εστι :"NickE60":thanks:

PANOS-E60
20-05-10, 10:35
Εβαλα τελικα τα τακακια της POSI QUIET και για λιγα χιλιομετρα (100περιπου)ειδα καλη αποδοση,αν και πιστευω οτι θα στρωσουν κι αλλο, οπως επισης ειδα αυτο που με ενδιεφερε "ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΑΥΡΙΛΑ " επιτελους εχω καθαρες ζαντες!!!
Αν και αγορασα μονο με 130ευρω και τα πισω (που δεν τα τοποθετησα ακομη)πιστευω οτι ηταν πολυ καλη η επιλογη μου.
Αφου κανουν μερικες εκατονταδες χιλιομετρα ακομη θα σας πω κι αλλα αν και η αποψη μου ειναι οτι θα ακουω τον Νικο(Nicke60) με κλειστα τα ματια!!!

Και μια και αναφερομαι στον Νικο θα ηθελα να πω τα εξης:
Αν και δεν εχω γνωριστει απο κοντα μαζι του αλλα σαν μελος εδω και δυο χρονια στο 5series forum που απαρτιζεται απο σχεδον 40,000 μελη απο ολο τον κοσμο!!!εχω αισθανθει ΕΘΝΙΚΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣγια τις γνωσεις του πανω στα Ε60 αλλα και για το ΗΘΟΣ ΤΟΥ που βγαινει μεσα απο τα γραφομενα του και τις αποψεις/τοποθετησεις του σε ολα τα θεματα!
Δεν ζηλευω το αυτοκινητο του που ειναι πιο δυνατο η και πιο ωραιο απο το δικο μου.... αλλα το χαρακτηρα του που ειναι παραδειγμα προς μιμηση.
Μαζι μου συμφωνει και ο Αλεξης (Alexm)απο την Πατρα (φοβερο ατομο και αυτο αλλα θα γραψω σε αλλη ενοτητα για εκεινον)ειδικα οταν λεει οτι:
"ο Νικος ειναι προσφορα στην κοινωνια!!!" (τον εχει γνωρισει και απο κοντα).
Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν πολυ καλα ατομα μεσα σ'αυτο το φορουμ αλλα προς το παρων για ολα τα παραπανω και για την πολυτιμη βοηθεια του Νικου θελω να πω ενα μεγαλο:ΕΥΧΑΡΙΣΤΩthumb

ΥΣ σορυ αν θεωρηθει το ανωθεν κειμενο οφ τοπικ αλλα η γνωμη μου για ΤΟΝ Ε60ακια της παρεας μας επρεπε να μπει εδω.

Αρη, εγκρίνω και επαυξάνω ! Τα έχω γράψει άλλωστε εδώ και καιρό περί NickE60.
Τα καλύτερα έχω να πω και γιά τον alexm !

Konstantinos E60
20-05-10, 11:24
Ε τώρα τα παραλέτε, τα φουσκώνετε πολύ τα πράγματα....!!!:whistle:

Χαχαχα...!!!

Εξαιτίας του μπήκα τότε στο μοτορσπορτ.....

Για το Fans ,δεν το συζητάω,απο την πρώτη μέρα εγινα μέλος.Κι'ας μην

ήξερα κανέναν (τότε).

Δεν ετυχε να τον γνωρίσω απο κοντά παρα μόνο μέσω τηλ.

Και έχω να πω μόνο Respect.....!!!!

E60_Arkadia
23-05-10, 23:48
Νικοοοο ειμαι και γω συμφωνος με ολα τα παραπανω,εισαι δυναμη και αντε να κατεβω να τα πουμε απο κοντα.Να γινει και μια καλη συναντηση ολων των <εξηνταρηδων> και οχι μονο thumb