PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυξημένη κατανάλωση στο υπολογιστή ταξιδίου χωρίς να ισχύει!!!



Nikos320
08-01-14, 02:00
Είναι το πρώτο μου ποστ για το νέο έτος και εύχομαι καλή χρονιά και καλά χιλιόμετρα σε όλους μας. Το νέο έτος μου προέκυψε ένα περίεργο θεματάκι και θα ήθελα την γνώμη σας στο τι μπορεί να φταίει, αρχικά βάζω την πλακέτα στο αμάξι και είχαν χαθεί ημερομηνίες, ώρα κτλ και μου έδειχνε την ένδειξη που έχει το αμάξι σηκωμένο ότι και καλά θέλει έλεγχο, φτιάχνω ημερομηνίες, περπατάω το αμάξι όλα καλά, σβήνω και ξαναβάζω μπρος και όλα πάλι καλά, ούτε ένδειξη ούτε τπτ, το μόνο που παρατήρησα ότι έχω αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με πρώτα σύμφωνα με τον υπολογιστή ταξιδίου ενώ στην ουσία δεν έχω, δηλαδή κάτω από 11 δεν πέφτει εύκολα η κατανάλωση του αυτοκινήτου ενώ πρώτα έκανα ταξίδι και με 8,2 και με 7,5 τέσταρα όμως και τα καύσιμα μου και δεν βλέπω διαφορά τι μπορεί να φταίει???

Nick bmwlover
08-01-14, 11:51
Είναι το πρώτο μου ποστ για το νέο έτος και εύχομαι καλή χρονιά και καλά χιλιόμετρα σε όλους μας. Το νέο έτος μου προέκυψε ένα περίεργο θεματάκι και θα ήθελα την γνώμη σας στο τι μπορεί να φταίει, αρχικά βάζω την πλακέτα στο αμάξι και είχαν χαθεί ημερομηνίες, ώρα κτλ και μου έδειχνε την ένδειξη που έχει το αμάξι σηκωμένο ότι και καλά θέλει έλεγχο, φτιάχνω ημερομηνίες, περπατάω το αμάξι όλα καλά, σβήνω και ξαναβάζω μπρος και όλα πάλι καλά, ούτε ένδειξη ούτε τπτ, το μόνο που παρατήρησα ότι έχω αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με πρώτα σύμφωνα με τον υπολογιστή ταξιδίου ενώ στην ουσία δεν έχω, δηλαδή κάτω από 11 δεν πέφτει εύκολα η κατανάλωση του αυτοκινήτου ενώ πρώτα έκανα ταξίδι και με 8,2 και με 7,5 τέσταρα όμως και τα καύσιμα μου και δεν βλέπω διαφορά τι μπορεί να φταίει???

Τι πλακετα εβγαλες και ξαναεβαλες που ειπες;;;Ειχες αποσυνδεσει μπαταρια,dme;Kανεις μεγαλες διαδρομες;Αν κανεις μικρες διαδρομες τωρα οχι ταξιδια οπως ανεφερες και το πατας λογικο ειναι να σου δειχνει μεγαλα νουμερα...

Nikos320
08-01-14, 14:14
Πλακέτα εννοώ το κλειδί τπτ δεν πείραξα όλα έγιναν μόνα τους, και εγώ στην αρχή είπα ότι ίσως επειδή το κινούσα μες την πόλη μου έδειχνε πιο υψηλή κατανάλωση, αλλά και χτες που βγήκα εκτός πάλι τα ίδια μ κάνει....

freddys
08-01-14, 15:08
Μηδενισε το μετρητη καταναλωσης και δωσε του λιγο χρονο να στρωσει...

Nikos320
08-01-14, 15:25
Μηδενισε το μετρητη καταναλωσης και δωσε του λιγο χρονο να στρωσει...

Το έκανα και αυτό τέσσερις φορές ανα κάποια διαστήματα...

Koyotte
08-01-14, 16:15
Έχεις ένδειξη πίεσης ελάστικών? Αν οχι, μήπως έχουν χάσει αέρα τα λάστιχά σου?

Nikos320
08-01-14, 16:50
Έχεις ένδειξη πίεσης ελάστικών? Αν οχι, μήπως έχουν χάσει αέρα τα λάστιχά σου?

Έχω ένδειξη αλλά παρόλα αυτά τους έριξα ένα κοίταγμα γιατί μου είχε μπει και αυτή η ιδέα, αλλά έχουν όλα σωστή πίεση.

Βασιλης
08-01-14, 16:55
Καπου εχω ακουσει οτι θελει σεταρισμα απο την αρχη.Μην το δεσεις δεν ειμαι σιγουρος.
Υπαρχουν εδω μεσα παιδια αρκετα εμπειρα και με γνωσεις,σιγουρα θα σε βοηθησουν.

Nikos320
08-01-14, 17:00
Καπου εχω ακουσει οτι θελει σεταρισμα απο την αρχη.Μην το δεσεις δεν ειμαι σιγουρος.
Υπαρχουν εδω μεσα παιδια αρκετα εμπειρα και με γνωσεις,σιγουρα θα σε βοηθησουν.


Αυτά τα παιδιά περιμένω και εγώ Βασίλη που κατέχουν κάτι παραπάνω αλλά δεν τα βλέπω…

Koyotte
08-01-14, 18:02
Αν είχε περάσει καιρός που δεν μηδένισες το μετρητή και έκανες αρκετά ταξίδια χωρίς να πολυκυκλοφορείς μέσα στην πόλη είναι λογικό να είχε κρατήσει τα χαμηλά νούμερα που έβλεπες. Μετά το μηδενισμό αν έκανες μικρές διαδρομές (αστικές) έχει κρατήσει τις υψηλές καταναλώσεις, οπότε θέλει μπόλικα ταξίδια και ελαφρύ πόδι για να δεις να πέφτουν ξανά

Andri
08-01-14, 18:05
Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες όμως είναι δύσκολο να έχει νούμερα πάνω από 11 σε κατανάλωση με το E92 πάντως...

Koyotte
08-01-14, 18:19
Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες όμως είναι δύσκολο να έχει νούμερα πάνω από 11 σε κατανάλωση με το E92 πάντως...

Δεν ξέρουμε όμως πόσο το πιέζει και τι διαστάσεις φοράει στα λάστιχα

Andri
08-01-14, 18:25
Δεν ξέρουμε όμως πόσο το πιέζει και τι διαστάσεις φοράει στα λάστιχα

Για το πόσο το πιέζει όντως δεν το γνωρίζουμε ...
Για τις διαστάσεις ελαστικών αν δεν άλλαξε κάτι έχει τα ίδια με μένα , για αυτό είπα το παραπάνω περί κατανάλωσης... thumb

Nikos320
08-01-14, 18:59
Για το πόσο το πιέζει όντως δεν το γνωρίζουμε ...
Για τις διαστάσεις ελαστικών αν δεν άλλαξε κάτι έχει τα ίδια με μένα , για αυτό είπα το παραπάνω περί κατανάλωσης... thumb

Παιδιά μιλάω για χαλαρή οδήγηση εδώ με δευτέρα το αμάξι στης 2000 στροφές και δεν κατεβαίνει κάτω από 11, κάτι περίεργο πρέπει να είναι εκτός και αν το έχουν πιάσει τα ψυχολογικά του, λάστιχα φοράω τα ιδία με τον Αντρέα, 225 40 18 μπροστά και 255 35 18 πίσω…θα το μηδενίσω αρκετές φορές και θα ξεκινάω και σταματώ σε λίγο μπας και στρώση…..

Andri
08-01-14, 19:11
Μην περιμένεις να δεις σωστή μέτρηση μόνο με δευτέρα χωρίς να το περπατήσεις για χλμ...
Αν δεν ζεσταθεί κιόλας, παραπάνω από 11 θα δεις... κάνε μερικά χλμ, μηδένισε το και κάνε απευθείας μερικά χλμ ακόμα, έτσι θα βγάλεις άκρη... με συνεχόμενους μηδενισμούς και εκκινήσεις ότι να'ναι θα σου δείχνει και είναι λογικό ...

Koyotte
08-01-14, 19:22
Παιδιά μιλάω για χαλαρή οδήγηση εδώ με δευτέρα το αμάξι στης 2000 στροφές και δεν κατεβαίνει κάτω από 11, κάτι περίεργο πρέπει να είναι εκτός και αν το έχουν πιάσει τα ψυχολογικά του, λάστιχα φοράω τα ιδία με τον Αντρέα, 225 40 18 μπροστά και 255 35 18 πίσω…θα το μηδενίσω αρκετές φορές και θα ξεκινάω και σταματώ σε λίγο μπας και στρώση…..Με το σταματα-ξεκινα μάλλον υψηλότερες καταναλώσεις θα δεις.Ρολαρισε το σε μεγάλες ευθείες αρκετές φορές και θα δεις ότι θα πέσει η ένδειξη

Nikos320
08-01-14, 19:30
Με το σταματα-ξεκινα μάλλον υψηλότερες καταναλώσεις θα δεις.Ρολαρισε το σε μεγάλες ευθείες αρκετές φορές και θα δεις ότι θα πέσει η ένδειξη

Οκ παιδιά απλά αν είδατε και στην αρχή που έγραψα ότι το δοκίμασα και μέσα στην πόλη, και ταξίδι έκανα και δεν είδα να στρώνει…άρα Ανδρέα δεν περιμένω με δευτέρα να δω σωστή μέτρηση, όσο για το σταμάτα ξεκίνα έχετε δίκιο θα δείξει σίγουρα ψηλά απλά ελπίζω μην στρώση στην συνέχεια από τα πολλά reset , θα το πάω πάλι μια βολτουλα τώρα να δω, και ελπίζω να στρώση….

gant
08-01-14, 22:50
reset θέλει ρε παιδιά κάθε τόσο. Μέσο όρο βγάζει ο έρμος, δεν δείχνει στιγμιαία κατανάλωση.

Nick bmwlover
08-01-14, 23:12
reset θέλει ρε παιδιά κάθε τόσο. Μέσο όρο βγάζει ο έρμος, δεν δείχνει στιγμιαία κατανάλωση.

Υπαρχει και ενα reset που γινεται με το κρατημα του κουμπιου και πατημενο το γκαζι για καποια δευτερολεπτα αλλα δεν θυμαμαι ακριβως τη διαδικασια,με το που το βαζεις,πριν το βγαλεις,παντως θυμαμαι οτι ακουγεται ενας παρατεταμενος ηχος οπως οταν κλεινει ο εγκεφαλος τα ρευματα...

Nikos320
09-01-14, 01:06
reset θέλει ρε παιδιά κάθε τόσο. Μέσο όρο βγάζει ο έρμος, δεν δείχνει στιγμιαία κατανάλωση.

Αυτός ο μέσος όρος όμως αυξήθηκε κατά 2 λίτρα μετά από αυτό που έγινε με το κλειδί....γιαυτό ψάχνομαι..