PDA

Επιστροφή στο Forum : E39 E46 E53 EU2 emissions



stefm5
05-01-14, 23:19
ξέρατε ότι για τα Μ54 μοτέρ υπάρχει firmware με eu2 emissions;
με καταλύτες χωρίς λάμδα από πίσω ή χωρίς καταλύτες.

EU2 exhaust emissions standard Yes S168A
Or
Without catalytic converter Yes S199A
Or
Data record without EOBD Yes S861A

απ'ότι διάβασα, με καλύτερη απόκριση γκαζιού και αυξημένη ροπή σε όλο το εύρος των στροφών. επίσης για όσους έχουν χταπόδια λύνει το πρόβλημα με το λαμπάκι στο καντράν.
η bmw έβαζε ως έξτρα το συγκεκριμένο πρόγραμμα με ένδειξη "δυναμομετρημένο/αυτοκίνητο για περιοδικό".
διαθέσιμο με ένα απλό φλασάρισμα

stefm5
05-01-14, 23:29
"SA Leistungsgeprüft/Pressefahrzeug"

Bazil Van Sinner
06-01-14, 00:43
δηλαδη???

stefm5
06-01-14, 00:47
δηλαδή πετάς καταλύτες λάμδα, φλασάρεις τον εγκέφαλο με αυτούς τους χάρτες και το μοτόρι πετάει

Χρίστος
06-01-14, 01:23
συμφωνω, αλλα μετα θα περνεις καρτα??

Bazil Van Sinner
06-01-14, 10:48
συμφωνω, αλλα μετα θα περνεις καρτα??

Σωστος ο Χριστος,αλλα παιρνεις δεν παιρνεις,δεν με νοιαζει!

Stef σε Μ54Β22 γινεται?

Που "φλασαρω" ?σε αντιπροσωπια?

wheelman
06-01-14, 11:30
Σωστος ο Χριστος,αλλα παιρνεις δεν παιρνεις,δεν με νοιαζει!

Stef σε Μ54Β22 γινεται?

Που "φλασαρω" ?σε αντιπροσωπια?
Μάλλον υπάρχει και για το δικό σου μοτέρ (https://2009.bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/320i-M54/LHD/N/2002/browse/engine_electrical_system/control_unit_dme_programmed/)

Τέλος για οποιον ενδιαφέρεται να το κάνει μόνος του ας ρίξει μια ματιά σε αυτά
τα Thread 1 (https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=1009137), Thread 2 (https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=898241)

:popcorn::popcorn:

enatos
06-01-14, 12:35
Ο κωδικός εξοπλισμού για αυτοκίνητο που δίνεται σε περιοδικό για δοκιμή με δυναμομετρημένο μοτερ πριν την παράδοση είναι ο S902A
Εγώ πάντως το τελευταίο διμηνο είμαι άνευ λ (δεν τους διαβάζει) και υπάρχει σαφής διαφορά απο τις 3000 και άνω, έβγαλα και καρτούλα κανονικά μην μας κυνηγήσει το οικολογικό κράτος μας..

Bazil Van Sinner
06-01-14, 13:48
ποσο??????

wheelman
06-01-14, 14:17
ποσο??????
Στο έβαλα για να δεις τον κωδικό,
αυτά τα χρήματα ζητάει η BMW όταν αγοράζεις όλο τον εγκέφαλο.

Δέν νομίζω ότι κοστίζει τόσο για να σου περάσουν πρόγραμμα

Χρίστος
06-01-14, 18:27
Σωστος ο Χριστος,αλλα παιρνεις δεν παιρνεις,δεν με νοιαζει!


Βρε ουτε εμενα με νοιαζει και θα το εκανα χωρις δευτερη σκεψη αλλα αν σε σταματησουν με τη φυσουνα στο δρομο για ελεγχο δε ξερω τι γινεται...:thumbsdown:
Ετυχε σε ibiza γνωστου :ranting2:

Bazil Van Sinner
06-01-14, 18:40
αντε πειτε τιποτα ρε παιδια!

που θα την κανουμε την μοντα αυτη?

ghost-rider
06-01-14, 19:14
Σε οποιονδηποτε εχει gt1 πρεπει να γινεται λογικα.

Dermatis
06-01-14, 19:36
Κανει και για μας τους 4κιλυνδρους ν42αριδες?
:fountwtis::fountwtis:

enatos
06-01-14, 19:51
Κανει και για μας τους 4κιλυνδρους ν42αριδες?
:fountwtis::fountwtis:

Και γω στο κλαμπ με τους Ν42 είμαι και το δουλεύω αντι-οικολογικά (χωρίς λ) και με καρτούλα...:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Dermatis
06-01-14, 20:07
Για δωσε info σχετικα με την μοντα! Τι και πως πρεπει να κανουμε?

Bazil Van Sinner
06-01-14, 20:21
Παρη κατσε ρε φιλε ακομη δεν μαθαμε εμεις!Ανοιξε αλλο θρεντ για Ν42

Dermatis
06-01-14, 20:23
:fountwtis::fountwtis:thumb

ghost-rider
06-01-14, 21:21
παιδια κ να μην εχει προεπιλογη στη χαρτογραφιση αυτο ειναι ετσι κ αλλιως κατι που οι προγραμματιστες το μονταρουν σχετικα απλα.
Τωρα βεβαια αν υπαρχει σαν προεπιλογη γινεται πολυ απλα με ελαχιστη (η χωρις καθολου αν γινει παρεα με καποιο σερβις υποθετω) χρεωση.

stefm5
06-01-14, 22:32
θα το κάνω συντόμα γιατί βαρέθηκα να σβήνω το λαμπάκι παρ'ότι έχω πιό ελεύθερους καταλύτες.
γενικώς όμως είναι διαφορετική η χαρτογράφηση

ghost-rider
06-01-14, 23:06
θα το κάνω συντόμα γιατί βαρέθηκα να σβήνω το λαμπάκι παρ'ότι έχω πιό ελεύθερους καταλύτες.
γενικώς όμως είναι διαφορετική η χαρτογράφηση

Στεφανε οι πιο ελευθεροι καταλυτες που εβαλες εχουν το ιδιο euro με τους εργοστασιακους?

stefm5
06-01-14, 23:19
Στεφανε οι πιο ελευθεροι καταλυτες που εβαλες εχουν το ιδιο euro με τους εργοστασιακους?

υποθέτω πως ναι αφού το κιτ ήταν για Μ54.

ένα ακόμα ενδιαφέρον σημείο είναι ότι με αυτό το λογισμικό μπορείς να παίξεις με μείγματα αφού πλέον δεν υπάρχουν λάμδα να διορθώνουν συνεχώς.
μάλιστα διαβάζω ότι μέσω του gt1 σου δίνει την επιλογή "set idle mixture".
πιθανότατα λοιπόν είναι πιό φιλικό σε βελτιώσεις

stefm5
14-01-14, 08:47
στην αναζήτηση πληροφοριών σχετικά με τον Μ54Β30 σε γερμανικά φόρα, έπεσα σε μια συζήτηση για βελτίωση του εγκεφάλου.
ένας τύπος λοιπόν με ένα Ζ1 Μ54Β30 με φίλους τεχνικούς και προγραμματιστές μέσα από τη bmw, είπε ότι η bmw όταν έφτιαξε το συγκεκριμένο κινητήρα έφτιαξε διάφορες εκδόσεις λογισμικού. μία με 231 άλογα, μία με 250, μία με 270 και μία με ακόμα παραπάνω άλογα. στην παραγωγή βγήκε αυτή με τα 231 για λόγους οικονομίας,εκπομπών ρύπων κτλ.
αυτός λοιπόν είχε ανεπίσημα την έκδοση με τα 270 με κατα τ'αλλα στοκ κινητήρα. επίσης είπαν και άλλοι ότι το συγκεκριμένο λογισμικό χρησιμοποίησε η bmw στα group n στην αυστραλία.
η επιβεβαίωση ήρθε από έναν άλλο με Ζ4 ο οποίος είπε ότι είχε 231 άλογα κανονικά και 270 με sport button.

και τώρα εγώ ρωτώ,
είναι δυνατόν μετά από τόσα χρόνια να μην υπάρχει ένας βελτιωτής/προγραμματιστής να καταφέρει να πλησιάσει το λογισμικό που έφτιαχνε η bmw τότε;

trifonas
14-01-14, 09:09
Για να δουμε τσακακαλια θα βγαλουμε λαβρακι;
:popcorn::popcorn::popcorn:

dark knight
14-01-14, 09:18
πρεπει να είναι αληθεια αυτό με την αποδοση ,χωρις να ξερω κατι παραπανω. το 3λιτρο είναι φιμωμενο μοτερ.αν αποφασιζε να το πουλησει ο γερμανος θα εβγαζε πολλα λεφτα

zaharias
14-01-14, 09:21
Μου ακουγονται λιγο "περιεργα" ολα αυτα.. δεν ξερω αν ισχυουν..
Θα ειχε συζητηθει γενικα στο νετ αν υπηρχε 3λιτρο Μ54 που να βγαζει περισσοτερα αλογα..
Εδω το Alpina το 3,3 βγαζει 280 αλογα ατμοσφαιρικα και εχει ενα σωρο πραγματα αλλαγμενα.. δεν γινεται με επεμβαση απο το software να ανεβεις τοσο πολυ σε αλογα σε ενα Μ54Β30..
Τι καταλυτες εβαλες Στεφανε?
Εγω με 200αρηδες Magnaflow μεταλλικους, κανενα λαμπακι ποτε..
Κι εγω ξερω οτι μεσω software μπορουν να διαγραφουν οι πισω λ..

Στεφανακο, το κομπρεσσερ θα το βαλουμε, τι θα γινει..??? :D

dark knight
14-01-14, 09:36
το αλπινα b3 -b3s βασιζεται στον κινητηρα της αμερικανικης εκδοσης Μ3 ε36(240 αλογα) s52b32 ο οποιος με τη σειρα του βασιζεται στον Μ50.αν σκεφτουμε ότι στη σειρα ε9χ ο τριλιτρος αποδιδει 218 και 272 και ουσιαστικα μιλαμε για τον ιδιο κινητηρα με μικρες διαφοροποιήσεις.τοτε κατι παρομοιο είναι πολύ πιθανο να ισχυει και στο Μ54.

wheelman
14-01-14, 09:41
Μου ακουγονται λιγο "περιεργα" ολα αυτα.. δεν ξερω αν ισχυουν..
Θα ειχε συζητηθει γενικα στο νετ αν υπηρχε 3λιτρο Μ54 που να βγαζει περισσοτερα αλογα..
Εδω το Alpina το 3,3 βγαζει 280 αλογα ατμοσφαιρικα και εχει ενα σωρο πραγματα αλλαγμενα.. δεν γινεται με επεμβαση απο το software να ανεβεις τοσο πολυ σε αλογα σε ενα Μ54Β30..
Τι καταλυτες εβαλες Στεφανε?
Εγω με 200αρηδες Magnaflow μεταλλικους, κανενα λαμπακι ποτε..
Κι εγω ξερω οτι μεσω software μπορουν να διαγραφουν οι πισω λ..

Στεφανακο, το κομπρεσσερ θα το βαλουμε, τι θα γινει..??? :D
Ζαχαρία νομίζω για το 3,3 είχαν χρησιμοποιήσει τον Μ52 2,8.
Αν δεν απατώμαι ο Μ54 χρησιμοποιήθηκε στο Β3s και απέδιδε 305Hp

Edit
Με πρόλαβε ο σκοτεινός ιππότης

BILL007
14-01-14, 09:46
Να το δούμε και αυτό ύστερα απο 100 χρόνια που ο Μ54 είναι στην κυκλοφορία και να χτυπήσουμε εγκεφαλικά! :D :p

Οσο και φιμωμένο να είναι ενα μοτέρ ατμόσφαιρα, +40-50 άλογα ακούγεται απλά ουτοπικό για απλό καύσιμο. Έχω πολύ περιέργια να δω αν θα βρεθεί και άλλος που θα πετύχει να βγάλει έστω και -10 απο αυτά που είπε ο τύπος με το Ζ1...

ghost-rider
14-01-14, 11:11
Στην αμερικη πηγε λιγο ενισχυμενος ο Β30 για το 330zhp.
Νομιζω ομως οτι δεν ειχε αλλαγες μονο στο λογισμικο.

Kostas Maras
14-01-14, 11:17
Άντε μας αναψατε φωτιές......

330Ci STEPTRONIC
14-01-14, 12:00
πολυ ενδιαφερον thread
αντε να παιρνουμε ιδεες 350 και σημερα...

zaharias
14-01-14, 12:07
Στην αμερικη πηγε λιγο ενισχυμενος ο Β30 για το 330zhp.
Νομιζω ομως οτι δεν ειχε αλλαγες μονο στο λογισμικο.

Αυτο νομιζω φοραει αλλους εκκεντροφορους-προγραμμα-εξατμιση..

ghost-rider
14-01-14, 12:23
Αυτο νομιζω φοραει αλλους εκκεντροφορους-προγραμμα-εξατμιση..

Ναι, πρεπει να εχει κ τετοια πραγματακια αυτο.
Αν και σε καποια ξενα θρεντ καποιοι ισχυριζονται οτι εχει μονο προγραμμα και σορτ σιφτ.

stefm5
14-01-14, 12:31
με τα σημερινά προγράμματα που κυκλοφορούν λίγο πολύ φτάνουν το μοτέρ στα 250. αυτό που υποθέτω είναι ότι οι προγραμματιστές δεν μπαίνουν στον κόπο να πειράξουν όλους τους χάρτες γιατί μάλλον χρειάζεται ειδικές γνώσεις.
προφανώς η bmw χρησιμοποίησε εντελώς διαφορετικό λογισμικό σε κάθε τεστ.

το αμερικάνικο zhp είχε άλλο λογισμικό και διαφορετικούς εκκεντροφόρους. 10 άλογα παραπάνω.

ζαχαρία ο κομπρέσσορας θα μπαχθεί σύντομα αφού βγάλω άκρη πρώτα με τον προγραμματισμό. επίσης θα φλασαριστεί προκαταβολικά ο εγκέφαλος με eu2 λογισμικό.

Kostas Maras
14-01-14, 12:45
Νομίζω τα έχουμε πει ξανά κι άλλες φορές......προγραμμα, φίλτρο, εξατμιση, εκκεντροφορους.....άντε και πεταλούδα με τροχαλιες.....260 αλογάκια......

stefm5
14-01-14, 13:04
Νομίζω τα έχουμε πει ξανά κι άλλες φορές......προγραμμα, φίλτρο, εξατμιση, εκκεντροφορους.....άντε και πεταλούδα με τροχαλιες.....260 αλογάκια......

οι αμερικάνοι ξεκινώντας από 225 άλογα φτάνουν και τα 280 σε πολλές δυναμομετρήσεις

ghost-rider
14-01-14, 13:26
Mετραει το προγραμμα.
Και οι αμερικανοι στα προγραμματα παιζουν τα μανικια τους.

Kostas Maras
14-01-14, 13:46
Το μόνο που μένει......είναι να βρούμε το προγραμμα τους..........ψάχνω απο χθες στο νετ....

Kostas Maras
14-01-14, 13:56
οι αμερικάνοι ξεκινώντας από 225 άλογα φτάνουν και τα 280 σε πολλές δυναμομετρήσεις

Το δικό μου προγραμμα είναι made German απο βελτιωτή........(που έχει καεί απο αστοχίες στο παρελθόν)........και ύστερα απο ψάξιμο απο no name προγραμματιστή.......μου έδωσε 20 άλογα μόνο απο το προγραμμα........και τώρα ίσως.....σίγουρα κάποια παιδιά πουν ότι είναι πολλά αλλα αν βασιστώ στα γραφόμενα του stefm5 τότε.....ναι είναι αλήθεια........

stefm5
14-01-14, 15:25
Το δικό μου προγραμμα είναι made German απο βελτιωτή........(που έχει καεί απο αστοχίες στο παρελθόν)........και ύστερα απο ψάξιμο απο no name προγραμματιστή.......μου έδωσε 20 άλογα μόνο απο το προγραμμα........και τώρα ίσως.....σίγουρα κάποια παιδιά πουν ότι είναι πολλά αλλα αν βασιστώ στα γραφόμενα του stefm5 τότε.....ναι είναι αλήθεια........

κώστα κι εγώ αυτά που διαβάζω παραθέτω...
από τη λίγη ενασχόληση με το θέμα προγραμματισμός έχω καταλάβει ότι είναι θέμα ικανοτήτων και γνώσεων. ικανότητες που δεν έχουν όλοι.
πχ παλιότερα εδώ μου είχαν πει ότι για τον κομπρέσσορα οι περισσότεροι προγραμματιστές ζητάνε παράλληλο, ενώ αποδεδειγμένα οι ξένοι δουλεύουν με απόλυτη επιτυχία τον εργοστασιακό.

ποιό πρόγραμμα έχεις βάλει αν επιτρέπεται;

zaharias
14-01-14, 17:02
Το δικό μου προγραμμα είναι made German απο βελτιωτή........(που έχει καεί απο αστοχίες στο παρελθόν)........και ύστερα απο ψάξιμο απο no name προγραμματιστή.......μου έδωσε 20 άλογα μόνο απο το προγραμμα........και τώρα ίσως.....σίγουρα κάποια παιδιά πουν ότι είναι πολλά αλλα αν βασιστώ στα γραφόμενα του stefm5 τότε.....ναι είναι αλήθεια........

Μπορει να ακουγονται πολλα αλλα, αν εσυ οντως τα εχεις δει αυτα τα αλογα (με δυναμομετρηση πριν και μετα), τοτε σημαινει οτι εχεις βρει τον καταλληλο ανθρωπο.. και φυσικα μπορεις να το μοιραστεις και με εμας εδω μεσα.. :D διοτι σιγουρα θα ενδιαφερονται κι αλλα ατομα..

Υπαρχει Ελληνας στην Αμερικη ο οποιος εχει την Technique Tuning..
Εχει προγραμματισει ενα σωρο τουρμπο Ε46 (Μ3 και απλα) με "ΜΑΜΑ" εγκεφαλο και δεν υπαρχει ουτε ενα αρνητικο σχολιο στα Αμερικανικα φορουμ.. ουτε σπασμενα μοτερ, ουτε τπτ..!!!
Μαλιστα εκανε προσφατα ρεκορ με Ε36 Μ3 τουρμπο με "ΜΑΜΑ" εγκεφαλο και εβγαλε 1000+ κατι ψιλα αλογα!!!!!!!!!!!

Σιγουρα θα υπαρχει και Ελλαδα καποιος που θα κανει κατι αντιστοιχο..

Kostas Maras
14-01-14, 17:12
κώστα κι εγώ αυτά που διαβάζω παραθέτω...
από τη λίγη ενασχόληση με το θέμα προγραμματισμός έχω καταλάβει ότι είναι θέμα ικανοτήτων και γνώσεων. ικανότητες που δεν έχουν όλοι.
πχ παλιότερα εδώ μου είχαν πει ότι για τον κομπρέσσορα οι περισσότεροι προγραμματιστές ζητάνε παράλληλο, ενώ αποδεδειγμένα οι ξένοι δουλεύουν με απόλυτη επιτυχία τον εργοστασιακό.

ποιό πρόγραμμα έχεις βάλει αν επιτρέπεται;

Φιλοι μου είμαι από τους ανθρώπους που μοιράζομαι αυτό το κατι παραπανω που ξερω ή ότι δεν γνωριζει καποιος.........δυστυχως αυτος που μου εκανε την μετατροπή.....δεν λεει το ονομα του γερμανου που μας εδωσε το πρόγραμμα παρεα με την αλλαγη των εκκεντροφόρων δηλαδή 20 αλογα χωρις να εχω βαλει φουλ εξατμιση και καταλυτες......όμως μπορω να πω ποιος είναι αυτος που μου το πουλησε; ρωταω κι οποιος υπεύθυνος του φορουμ πει ναι εγω το λεω ειδαλως σας το στελνω με πμ......

PANOS-E60
14-01-14, 17:28
Φιλοι μου είμαι από τους ανθρώπους που μοιράζομαι αυτό το κατι παραπανω που ξερω ή ότι δεν γνωριζει καποιος.........δυστυχως αυτος που μου εκανε την μετατροπή.....δεν λεει το ονομα του γερμανου που μας εδωσε το πρόγραμμα παρεα με την αλλαγη των εκκεντροφόρων δηλαδή 20 αλογα χωρις να εχω βαλει φουλ εξατμιση και καταλυτες......όμως μπορω να πω ποιος είναι αυτος που μου το πουλησε; ρωταω κι οποιος υπεύθυνος του φορουμ πει ναι εγω το λεω ειδαλως σας το στελνω με πμ......

πες το ελευθερα Κωστα, η θετική εμπειρία καθολου δεν απαγορευεται στο φορουμ μας. thumb

toubas
14-01-14, 17:41
Φιλοι μου είμαι από τους ανθρώπους που μοιράζομαι αυτό το κατι παραπανω που ξερω ή ότι δεν γνωριζει καποιος.........δυστυχως αυτος που μου εκανε την μετατροπή.....δεν λεει το ονομα του γερμανου που μας εδωσε το πρόγραμμα παρεα με την αλλαγη των εκκεντροφόρων δηλαδή 20 αλογα χωρις να εχω βαλει φουλ εξατμιση και καταλυτες......όμως μπορω να πω ποιος είναι αυτος που μου το πουλησε; ρωταω κι οποιος υπεύθυνος του φορουμ πει ναι εγω το λεω ειδαλως σας το στελνω με πμ......

Κωστα αμα ειναι το ατομο που σου εβαλε το μοτερ πανω στο αμαξι ....δεν θα μαθουμε ποτε τον γερμανο :banghead::banghead:

Kostas Maras
14-01-14, 17:46
πες το ελευθερα Κωστα, η θετική εμπειρία καθολου δεν απαγορευεται στο φορουμ μας. thumb

ενταξει αφου εχω και το ok......την αλλαγη των εκκεντροφόρων την εκανα στον Καφουνη και φυσικα ομοιως και το πρόγραμμα made german......και συνεχιζω λεγοντας ότι πριν εστειλε το κωδικο του εγκεφαλου στον προγραμματιστη και αυτος επεξεργαστηκε πανω σε αυτόν τα δικα του δεδομενα.......στη συνεχεια στατικα μετρηθηκε το αμαξι με αποτέλεσμα 14 αλογα.....στην συνεχεια αποστηλαμε τις μετρήσεις μας και εστειλε εκ νεου πρόγραμμα κερδίζοντας συν 6 ακομα δηλαδή συνολο 20. Επισης να πω ότι ειχα κανει δυναμομετρηση πριν την τοποθετηση για να είμαι οσο μπορω σιγουρος για το τι θα κερδισω.......όταν πια εβαλα supersprint χταποδι, κατ hjs, μεσαιο, τελικο και σωλήνες 54mm εκανα νεα μετρηση και πηρα χωρις νεα διορθωση στο πρόγραμμα διοτι δεν χρειαζοταν με την συμφωνη γνωμη του γερμανου αλλα 10 αλογα.......αυτό εγινε και σας το λεω και ελπιζω να βοηθησα και ελπιζω να σας συμπαθησει και ο εν λογω βελτιωτης για τα περαιτέρω όπως εκανε με εμενα!

stefm5
14-01-14, 19:54
οι εκκεντροφόροι schrick; πόσες μοίρες;
τη μεγαλύτερη βελτίωση τη δίνουν οι εκκεντροφόροι να ξέρεις..

stefm5
14-01-14, 19:59
πέμπτη ή παρασκεύη θα φλασαριστεί ο εγκέφαλος με eu2 software.
η δουλειά θα γίνει στην QSDS στην τατοϊου

ΔημήτρηςΜ3
14-01-14, 21:11
Πόλεμος !!!!
Θα ηταν σούπερ να βλέπαμε τέτοια νούμερα
Με ενα προγραμματισμό !!

mitsos_chania
14-01-14, 22:09
Και σε Μ54Β22 γινεται?Και εαν γινεται,με τι αποτελεσματα αραγε?...


Sent from my iPad mini using Tapatalk (https://tapatalk.com/m?id=1)

stefm5
14-01-14, 22:17
μήτσο γίνεται.
υποτίθεται ότι δουλεύει πιό καλά ο κινητήρας αφού δεν ασχολείται με το πόσα καυσαέρια βγάζει. αλλά προυπόθεση είναι να βγάλεις καταλύτες και λάμδα.

Bazil Van Sinner
14-01-14, 22:34
^

εχω ψηθει κρατα μας ενημερους!

ΔημήτρηςΜ3
14-01-14, 23:45
^

εχω ψηθει κρατα μας ενημερους!

καλα ειπα εγω θα γινει χαμος..
:warriorsmiley::warriorsmiley::warriorsmiley::warr iorsmiley::warriorsmiley:

Bazil Van Sinner
15-01-14, 07:33
^
δεν ξερω αμα θα γινει καμος,αλλα σιγουρα κατι πρεπει να γινει!

trifonas
15-01-14, 08:00
Και σε Μ54Β22 γινεται?Και εαν γινεται,με τι αποτελεσματα αραγε?...

Για πειτε και σε μας τους ταπεινους Μ54Β22 τι μπορουμε να κερδισουμε;

mitsos_chania
15-01-14, 08:05
Πρεπει αναγκαστικα να ειναι χωρις καταλυτη το αμαξι?

Kostas Maras
15-01-14, 10:09
οι εκκεντροφόροι schrick; πόσες μοίρες;
τη μεγαλύτερη βελτίωση τη δίνουν οι εκκεντροφόροι να ξέρεις..

Οι εκκεντροφοροι έχουν 264°/248° και είναι πρώτο στάδιο.

dark knight
15-01-14, 10:21
όταν ειχα παει στο μηχανικο για εγκατασταση μεταγενεστερου λογισμικού στο Μ54β22 για την εξαλειψη ενός στολαρισματος του κινητηρα ,όπως και εγινε μου ειπε οτι δεν θα διαβαζουν οι 2 από τους 4 λαμδα(μαλλον αυτοι στους προκαταλυτες) και θα ακουει το αυτοκινητο καλυτερα.δεν εδωσα και πολλυ σημασια γιατι το στολαρισμα με ενδιεφερε να εξαλειφθει.μαλλον εννοουσε αυτό που αναφερει ο στεφ.αλλα δεν μου ειπε τιποτα για αφαιρεση καταλυτων και λαμδα.απο τοτε εχω παει 3 φορες ΚΤΕΟ και εχω βγαλει κανονικα καρτα καυσαεριων

zaharias
15-01-14, 10:36
μήτσο γίνεται.
υποτίθεται ότι δουλεύει πιό καλά ο κινητήρας αφού δεν ασχολείται με το πόσα καυσαέρια βγάζει. αλλά προυπόθεση είναι να βγάλεις καταλύτες και λάμδα.

Να κανεις delete τους λ ναι.. αλλα καταλυτες δεν θελω να καταργησω (εγω) για 2-3 ψωροαλογα και να αναπνεω ολο τον καρκινο εγω και οι γυρω μου..

Θα εχει αραγε θετικα αποτελεσματα αλλα το αμαξι να ειναι ΜΕ καταλυτες..??

Kostas Maras
15-01-14, 10:38
όταν ειχα παει στο μηχανικο για εγκατασταση μεταγενεστερου λογισμικού στο Μ54β22 για την εξαλειψη ενός στολαρισματος του κινητηρα ,όπως και εγινε μου ειπε οτι δεν θα διαβαζουν οι 2 από τους 4 λαμδα(μαλλον αυτοι στους προκαταλυτες) και θα ακουει το αυτοκινητο καλυτερα.δεν εδωσα και πολλυ σημασια γιατι το στολαρισμα με ενδιεφερε να εξαλειφθει.μαλλον εννοουσε αυτό που αναφερει ο στεφ.αλλα δεν μου ειπε τιποτα για αφαιρεση καταλυτων και λαμδα.απο τοτε εχω παει 3 φορες ΚΤΕΟ και εχω βγαλει κανονικα καρτα καυσαεριων

Όταν λες εξάλειψη στολαρισματος......τι εννοείς......;

Kostas Maras
15-01-14, 10:45
Να κανεις delete τους λ ναι.. αλλα καταλυτες δεν θελω να καταργησω (εγω) για 2-3 ψωροαλογα και να αναπνεω ολο τον καρκινο εγω και οι γυρω μου..

Θα εχει αραγε θετικα αποτελεσματα αλλα το αμαξι να ειναι ΜΕ καταλυτες..??

Συμφωνώ κι εγώ........

dark knight
15-01-14, 10:46
όταν ειχα πρωτοφερει το αυτοκινητο το 2005 και εβγαζα ταχυτητα με χαμηλες στροφεςκαι λιγα χλμ μερικες φορες εσβηνε.τοτε το ιδιο πρόβλημα ειχε και ενας κυπριος με το ιδιο αυτοκινητο και μου συνεστησε να εγκαταστήσω λογισμικο με μετεπειτα ημερομηνια.ετσι και εγινε και δεν το ξαναπαρουσιασε ποτε.

stefm5
15-01-14, 15:35
παιδιά όταν λέω αφαίρεση καταλυτών εννοώ τους εργοστασιακούς.
κι εγώ έχω καταλύτες ελεύθερους μετά τα χταπόδια, οι οποίοι δε θα βγουν.
το πρόβλημα είναι η εξαγωγή

dark knight
15-01-14, 15:56
μαλλον εννοεις τους προκαταλυτες πανω στα χταποδια

stefm5
15-01-14, 16:19
μαλλον εννοεις τους προκαταλυτες πανω στα χταποδια

όχι δεν είναι προκαταλύτες. είναι οι καταλύτες. δεν υπάρχουν άλλοι. εκτός από εκδόσεις εκτός ευρώπης

Kostas Maras
15-01-14, 16:29
όχι δεν είναι προκαταλύτες. είναι οι καταλύτες. δεν υπάρχουν άλλοι. εκτός από εκδόσεις εκτός ευρώπης

επειδή εχω βαλει χταποδι supersprint και στην προσπαθεια μου να σφαξω την εργοστασιακη πολλαπλη τοποθετοντας τους καταλυτες αυτους πιο κατω......διαπιστωσα ότι κάθε καταλυτης εχει και προκαταλυτη σε πολύ κοντινη αποσταση......ασχετα αν τελικα προχωρησα στην τοποθετηση hjs......

stefm5
15-01-14, 16:36
κι εγώ έχω βάλει χταπόδι. που είναι οι προκαταλύτες αφού οι καταλύτες είναι πάνω στην εξαγωγή; άλλωστε το ανταλλακτικό είναι ένα

Kostas Maras
15-01-14, 17:05
κι εγώ έχω βάλει χταπόδι. που είναι οι προκαταλύτες αφού οι καταλύτες είναι πάνω στην εξαγωγή; άλλωστε το ανταλλακτικό είναι ένα

αν κοψεις στη μεση τον καταλυτη αν τους εχεις ακομα θα δεις δυο κομματια μεσα χωρις να ενωνονται μεταξυ τους και συμφωνα με εξατμισαδες προκειται για καταλυτη με προκαταλυτη μαζι......τους ειδα με τα ματια μου.....

λεμε το ιδιο πραγμα κι δυο μας απλα το εχω δει κόβοντας την εξαγωγή......

stefm5
15-01-14, 18:00
α οκ!
τους εχω αλλά δεν τους άνοιξα
άρα είναι μαζί οπότε η αφαίρεση είναι πλήρης

Kostas Maras
15-01-14, 18:22
α οκ!
τους εχω αλλά δεν τους άνοιξα
άρα είναι μαζί οπότε η αφαίρεση είναι πλήρης

ετσι ακριβως......με μεγαλο κερδος αφου με την αφαιρεση τους και θερμοκρασίες γλυτώνουμε και παιρνει μεγαλη ανασα το μοτερ.....αλλα όπως εχω αναφερει ξανα μετα θελει εκκεντρα.....πρόγραμμα.....φιλ τροχοανη.......

Kostas Maras
15-01-14, 18:46
πέμπτη ή παρασκεύη θα φλασαριστεί ο εγκέφαλος με eu2 software.
η δουλειά θα γίνει στην QSDS στην τατοϊου

περιμενουμε νεα σου με αγωνια......(εκκεντροφόρους φορας?)

stefm5
15-01-14, 22:47
εκκεντροφόροι θα μπαχθούν μαζι με τον κομπρέσσορα.
κρίμα να πλερώνω δύο φορες για πρόγραμμα

stefm5
17-01-14, 20:11
ένα update για s54 χωρίς καταλύτες ή με ελεύθερους καταλύτες.

λύση: For vehicles with
Data record without EOBD Yes S861A

https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=383668

ΔημήτρηςΜ3
18-01-14, 01:39
βεββαια εδω πρεπει να αλλάξεις εισαγωγη !!
325 σε 330 220hp σε 265 !!!!!

https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=371461

φωτιες !!!!https://www.1erforum.de/tuning/ds-motorsport-bringt-125i-auf-ca-270-ps-16355.html

stefm5
20-01-14, 11:17
παιδιά υπάρχει κάποιος από το forum που έχει λαπτοπ, καλώδιο obd2 και το winkfp;
δε βρίσκω άκρη με την QSDS οπότε λέω να το κάνω μόνος μου. λόγω φόρτου εργασίας δεν ασχολούνται με ένα φλασάρισμα και με πάνε από μέρα σε μέρα.

stefm5
20-01-14, 16:34
εβρέθη συνάδελφος με τον εξοπλισμό οπότε θα προχωρήσουμε στο εγχείρημα

stefm5
21-01-14, 09:31
λοιπόν τα νέα.
παλεύαμε ατέλειωτες ώρες με τον wheelman να στήσουμε σωστά το πρόγραμμα για το φλασάρισμα. καταφέραμε να λειτουργήσει αλλά κατά πάσα πιθανότητα κάτι δεν έχει πάει καλά. το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι το φλασάρισμα δεν διήρκεσε ούτε 3 λεπτά ενώ κανονικά το μισάωρο είναι το λιγότερο που χρειάζεται.
το αποτέλεσμα είναι το αυτοκίνητο να έχει χάσει μεγάλη απόδοση. σκέτη απογοήτευση
αν κάποιος ξέρει πού μπορώ να πάω σύντομα να φλασάρω σωστά ας μου πει

Kostas Maras
21-01-14, 12:25
λοιπόν τα νέα.
παλεύαμε ατέλειωτες ώρες με τον wheelman να στήσουμε σωστά το πρόγραμμα για το φλασάρισμα. καταφέραμε να λειτουργήσει αλλά κατά πάσα πιθανότητα κάτι δεν έχει πάει καλά. το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι το φλασάρισμα δεν διήρκεσε ούτε 3 λεπτά ενώ κανονικά το μισάωρο είναι το λιγότερο που χρειάζεται.
το αποτέλεσμα είναι το αυτοκίνητο να έχει χάσει μεγάλη απόδοση. σκέτη απογοήτευση
αν κάποιος ξέρει πού μπορώ να πάω σύντομα να φλασάρω σωστά ας μου πει

και τώρα τι γίνετε φίλε μου.......εύχομαι να ξεμπλεξεις με το θέμα σου.......κατα κάποιο τροπο στεναχωρέθηκα......

stefm5
21-01-14, 12:50
εγώ να δεις πόσο στενοχωρέθηκα...δεν έκλεισα μάτι το βράδυ

ευτυχώς δεν ήρθε το τέλος. θα φλασαριστεί εκ νέου με πιό ασφαλή τρόπο κι ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα

Kostas Maras
21-01-14, 12:59
εγώ να δεις πόσο στενοχωρέθηκα...δεν έκλεισα μάτι το βράδυ

ευτυχώς δεν ήρθε το τέλος. θα φλασαριστεί εκ νέου με πιό ασφαλή τρόπο κι ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα

Σε καταλαβαίνω γιατί έχω περάσει κι εγώ διάφορα στο παρελθόν και ξέρω......μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω.......περιμένω νέα σου!

stefm5
21-01-14, 17:09
για να δείτε πόσο κλασική περίπτωση βλάβης έχει ο εγκέφαλος, εκεί που δουλεύει close loop με μηδενικό φορτίο γυρνάει σε open loop

BILL007
21-01-14, 17:22
για να δείτε πόσο κλασική περίπτωση βλάβης έχει ο εγκέφαλος, εκεί που δουλεύει close loop με μηδενικό φορτίο γυρνάει σε open loop

Δηλαδή ο εγκέφαλος βγήκε ελατωματικός απο μόνος του ή το πρόγραμμα που φλασάρατε τον έστειλε αδιάβαστο? Τι εννοείς Στέφανε με το "κλασσική περίπτωση βλάβης"?

wheelman
21-01-14, 17:29
Δηλαδή ο εγκέφαλος βγήκε ελατωματικός απο μόνος του ή το πρόγραμμα που φλασάρατε τον έστειλε αδιάβαστο? Τι εννοείς Στέφανε με το "κλασσική περίπτωση βλάβης"?
Βασίλη δεν νομίζω ότι έχει το H/W πρόβλημα.

Το πρόβλημα πιθανόν να ήταν στα daten files (v.43)
που χρησιμοποιήσαμε με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί μεν
το flashάρισμα, αλλά να μην δουλεύει σωστά.

BILL007
21-01-14, 17:32
Βασίλη δεν νομίζω ότι έχει το H/W πρόβλημα.

Το πρόβλημα πιθανόν να ήταν στα daten files (v.43)
που χρησιμοποιήσαμε με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί μεν
το flashάρισμα, αλλά να μην δουλεύει σωστά.

Δοκιμάσατε να του περάστε ξανά το πρώτο του πρόγραμμα? Το πήρατε backup? Δοκιμάσατε επίσης με το Tool32?

wheelman
21-01-14, 17:46
Δοκιμάσατε να του περάστε ξανά το πρώτο του πρόγραμμα? Το πήρατε backup? Δοκιμάσατε επίσης με το Tool32?

Με το tool32 δεν ξέρω καν αν μπορείς να flashάρεις την ecu.

Kαι όχι δεν πήραμε backup το .man για να μπορέσει να γίνει restore

BILL007
21-01-14, 19:39
Kαι όχι δεν πήραμε backup το .man για να μπορέσει να γίνει restore

Ηλία εχω την εντύπωση ότι μπορείς να φλασάρεις και με το tool32.
TRC checkάρατε αν κράτησε? Πάντα backup πάντως, ειδικά σε τέτοιες επεμβάσεις... :(

stefm5
21-01-14, 20:17
Δηλαδή ο εγκέφαλος βγήκε ελατωματικός απο μόνος του ή το πρόγραμμα που φλασάρατε τον έστειλε αδιάβαστο? Τι εννοείς Στέφανε με το "κλασσική περίπτωση βλάβης"?

χιουμοριστικά το λέω μπιλ!
αποτυχημένη ή ελλειπής εγκατάσταση λογισμικού είναι το πρόβλημα...βασικά είμαι τυχερός που παίρνει μπροστά

stefm5
21-01-14, 20:33
Ηλία εχω την εντύπωση ότι μπορείς να φλασάρεις και με το tool32.
TRC checkάρατε αν κράτησε? Πάντα backup πάντως, ειδικά σε τέτοιες επεμβάσεις... :(

δε σκέφτηκα για backup αφού θεώρησα (κακώς) ότι και κάτι να πάει στραβά θα φλασάρουμε πάλι από τα daten files...
μάθημα ελήφθη :facepalm:

katsaraios
21-01-14, 21:51
Δλδ τα ' παιξε ο εγκεφαλος με τα αρχεια που φορτωθηκαν?
Απο που τα βρηκες τα αρχεια ?

stefm5
21-01-14, 22:03
ο εγκέφαλος ως hardware δεν έχει πρόβλημα...το λογισμικό ασθενεί.
τα αρχεία τα βρήκε ο συνάδελφος ηλίας από το διαδίκτυο.
αύριο το απόγευμα πιστεύω θα λυθεί το πρόβλημα

BILL007
21-01-14, 23:48
χιουμοριστικά το λέω μπιλ!
αποτυχημένη ή ελλειπής εγκατάσταση λογισμικού είναι το πρόβλημα...βασικά είμαι τυχερός που παίρνει μπροστά

thumbthumbthumbthumb

Αμα λυθεί το πρόβλημα και το φλασάρεις με αυτό που θες, βάλτε μια δοκιμαστικά με τον Ηλία να τραβήξετε τα αρχεία και ανεβάστε τα, μπορεί κάποιος να θέλει να το επιχειρήσει, ώστε να έχει τύχη thumb

Με το καλό πάντως, καλά ξεμπερδέματα! :original:

katsaraios
22-01-14, 12:36
thumbthumbthumbthumb

Αμα λυθεί το πρόβλημα και το φλασάρεις με αυτό που θες, βάλτε μια δοκιμαστικά με τον Ηλία να τραβήξετε τα αρχεία και ανεβάστε τα, μπορεί κάποιος να θέλει να το επιχειρήσει, ώστε να έχει τύχη thumb

Με το καλό πάντως, καλά ξεμπερδέματα! :original:

:facepalm:
Tυχη να φλασαρεις απο το σπιτι σου εναν εγκεφαλο με αρχεια του ιντερνετ !!!!
Δεν γινονται ολοι "μαστορες" παιδια μην λεμε οτι θελουμε ...
Σε συνεργειο με καταλληλα προγραμματα μονο !

toubas
22-01-14, 13:36
Στεφ εδω κολλαει η παροιμια οποιος παει για τα πολλα χανει και τα λιγα.... !!

stefm5
22-01-14, 15:05
ναι ναι παιδιά έχετε δίκιο αλλά φανταστείτε ότι βαρέθηκα να παρακαλάω διάφορα συνεργεία να μου κάνουν τη δουλειά.
βλέπετε δεν έχει αρκετό φαγητό η δουλειά για να ασχοληθούν. ελάχιστοι οι επαγγελματίες στην ελλάδα. αυτοί που δεν ασχολήθηκαν μαζί μου έχασαν κι άλλες δουλειές που θα κάνω.

γι αυτό ευχαριστώ τον ηλία (wheelman) που αμέσως ανταποκρίθηκε να με βοηθήσει κι ας τα θαλασσώσαμε.
μέσα από αυτές τις διαδικασίες μαθαίνουμε κι ας παθαίνουμε

A8hnaios
22-01-14, 16:24
Στέφαν για ψάξε εδώ...


https://bmwcoders.com/

BILL007
22-01-14, 16:49
:facepalm:
Tυχη να φλασαρεις απο το σπιτι σου εναν εγκεφαλο με αρχεια του ιντερνετ !!!!
Δεν γινονται ολοι "μαστορες" παιδια μην λεμε οτι θελουμε ...
Σε συνεργειο με καταλληλα προγραμματα μονο !

Δεν το καταλαβαίνω το πνεύμα σου Γιώργο...
Δηλαδή οι χάρτες του Vishnu στο νετ τι είναι? Άνετα μπορείς να μοιραστείς αρχεία απο το internet και τα προγράμματα (που ευτυχώς υπάρχουν για τα BMW) κάνουν άψογα για flashαρίσματα! Το συνεργείο τα ίδια ακριβώς προγράμματα έχει (μιλάω για Ε46 οχι νεότερα μοντέλα). Απλά πρέπει να ξέρεις τι ακουμπάς και τι κάνεις thumb


Υ.Γ Και φυσικά ολοι δεν είναι μάστορες, ούτε οι μάστορες θα γίνουν κλέφτες

wheelman
22-01-14, 17:00
thumbthumbthumbthumb

Αμα λυθεί το πρόβλημα και το φλασάρεις με αυτό που θες, βάλτε μια δοκιμαστικά με τον Ηλία να τραβήξετε τα αρχεία και ανεβάστε τα, μπορεί κάποιος να θέλει να το επιχειρήσει, ώστε να έχει τύχη thumb

Με το καλό πάντως, καλά ξεμπερδέματα! :original:

τι να ανεβάσω ρε Bill, είναι 16GB !!!

Αν κάποιος θέλει μπορεί με μια αναζήτηση (https://bit.ly/1edBWO0)να τα βρεί...


:facepalm:
Tυχη να φλασαρεις απο το σπιτι σου εναν εγκεφαλο με αρχεια του ιντερνετ !!!!
Δεν γινονται ολοι "μαστορες" παιδια μην λεμε οτι θελουμε ...
Σε συνεργειο με καταλληλα προγραμματα μονο !
Γίωργο κανείς δεν το έπαιξε "Μάστορας", never the less με αυτήν
την λογική κανείς μας δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιεί τα πενβέ tools.
Και θα έπρεπε κάθε φορά να σκάμε και Χ Ευρώ έστω για μια διαγνωση.

Εννοείτε ότι είναι καλύτερα σε κάποιο συνεργείο, άλλα ο καθείς
παίρνει τα ρίσκα του και πράττει αναλόγως...

Εγώ είχα την διάθεση και τα μηχανήματα,
αν κάποιος είχε το know how ας βοηθούσε !!!


Στεφ εδω κολλαει η παροιμια οποιος παει για τα πολλα χανει και τα λιγα.... !!
Εσύ κάτσε φρόνιμα, μην πετάξω κάνα σαλίγκαρο πάνω και δεν θα με βλέπεις
ούτε με κυάλια μετά :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

BILL007
22-01-14, 18:04
τι να ανεβάσω ρε Bill, είναι 16GB !!!


Παρανόηση Ηλία! :D Με τι λέξη πρόγραμμα εννούσα το dump αρχείο απο τον εγκέφαλο εφόσον φλασαριστεί σωστά thumb



Εσύ κάτσε φρόνιμα, μην πετάξω κάνα σαλίγκαρο πάνω και δεν θα με βλέπεις
ούτε με κυάλια μετά :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

ωχ ωχ ωχ... Για TORNADO ΚΑΤΑΔΙΩΚΤΙΚΟ σε βλέπω Ηλία παρέα με τον Γιώργη... :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1: :hystericalbs1: (πλακίτσα :original: )

stefm5
22-01-14, 18:56
όλα καλά.
ο εγκέφαλος προγραμματίστηκε άψογα αυτή τη φορά.
το αυτοκίνητο ζωντάνεψε ξανά, η ροπή άμεσα εμφανής παρ'όλο που χρειάζεται κάποια χιλιόμετρα για να κάνει προσαρμογές ο εγκέφαλος.

σήμερα θα κοιμηθώ σαν πουλάκι :thumbsup:

stefm5
22-01-14, 19:01
Στεφ εδω κολλαει η παροιμια οποιος παει για τα πολλα χανει και τα λιγα.... !!

εγώ θα πάω για τα ακόμη πιό πολλά :tease:

Kostas Maras
22-01-14, 19:17
όλα καλά.
ο εγκέφαλος προγραμματίστηκε άψογα αυτή τη φορά.
το αυτοκίνητο ζωντάνεψε ξανά, η ροπή άμεσα εμφανής παρ'όλο που χρειάζεται κάποια χιλιόμετρα για να κάνει προσαρμογές ο εγκέφαλος.

σήμερα θα κοιμηθώ σαν πουλάκι :thumbsup:

ωραία......πολύ ωραία......χάρηκα.......

Kostas Maras
22-01-14, 19:20
εγώ θα πάω για τα ακόμη πιό πολλά :tease:

Yes.....yes.....yes.....

kostas109
22-01-14, 19:34
Με ποιο πρόγραμμα δουλεύει;Με το αρχικό που είχε το αυτοκίνητο ή αυτό για τη βελτίωση;

stefm5
22-01-14, 19:37
Με ποιο πρόγραμμα δουλεύει;Με το αρχικό που είχε το αυτοκίνητο ή αυτό για τη βελτίωση;

ε με το καινούριο φυσικά
[7545679]

kostas109
22-01-14, 20:46
Πως το βλέπεις αξίζει τον κόπο η άδικα η ταλαιπωρία;έχει διαφορά;

stefm5
22-01-14, 21:15
20 λεπτά διαδικασία ταλαιπωρία δεν το λες...
φυσικά αξίζει τον κόπο ο πιό ζωντανός κινητήρας και η κατάργηση του σφάλματος "Catalyst system efficiency below threshold"

katsaraios
22-01-14, 23:15
Δεν το καταλαβαίνω το πνεύμα σου Γιώργο...
Δηλαδή οι χάρτες του Vishnu στο νετ τι είναι? Άνετα μπορείς να μοιραστείς αρχεία απο το internet και τα προγράμματα (που ευτυχώς υπάρχουν για τα BMW) κάνουν άψογα για flashαρίσματα! Το συνεργείο τα ίδια ακριβώς προγράμματα έχει (μιλάω για Ε46 οχι νεότερα μοντέλα). Απλά πρέπει να ξέρεις τι ακουμπάς και τι κάνεις thumb


Υ.Γ Και φυσικά ολοι δεν είναι μάστορες, ούτε οι μάστορες θα γίνουν κλέφτες
Βασιλη προβλημα σου και του καθενος βεβαια να προγραμματιζει κατι ετσι στο ποδι σε φιλικο κλιμα και καφεδακι αλλα οπως ακριβως το λες ειναι στην ΤΥΧΗ !!!
Οσο για το βισνιου εχουμε παραδειγμα τρανο του τι απεγινε καποιο μοτερ με το σκαλισμα ...:whistle:

τι να ανεβάσω ρε Bill, είναι 16GB !!!

Αν κάποιος θέλει μπορεί με μια αναζήτηση (https://bit.ly/1edBWO0)να τα βρεί...


Γίωργο κανείς δεν το έπαιξε "Μάστορας", never the less με αυτήν
την λογική κανείς μας δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιεί τα πενβέ tools.
Και θα έπρεπε κάθε φορά να σκάμε και Χ Ευρώ έστω για μια διαγνωση.

Εννοείτε ότι είναι καλύτερα σε κάποιο συνεργείο, άλλα ο καθείς
παίρνει τα ρίσκα του και πράττει αναλόγως...

Εγώ είχα την διάθεση και τα μηχανήματα,
αν κάποιος είχε το know how ας βοηθούσε !!!


Εσύ κάτσε φρόνιμα, μην πετάξω κάνα σαλίγκαρο πάνω και δεν θα με βλέπεις
ούτε με κυάλια μετά :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

Ακριβως για διαγνωση καλα ειναι ,παραπερα θελει ειδικες γνωσεις !!!
Αφου το εφτιαξες πες μας αν τελικα το εκανες μονος η σε ειδικο...

stefm5
23-01-14, 08:32
ζορίζεστε χωρίς λόγο.
με πλήρη γνώση του ρίσκου αποφάσισα να δοκιμάσω με τον ηλία να κάνω κάτι που δεν είναι επιστήμη, αλλά εγκατάσταση προγράμματος (ούτε καν προγραμματισμός).
αν πχ έκαιγα τον εγκέφαλο θα έπαιρνα άλλον. τόσο απλό.
αν έπρεπε να πάω πίσω το χρόνο, πάλι θα το έκανα γιατί έμαθα κάποιες διαδικασίες που δε θα τις μάθαινα αλλιώς.
δε μου αρέσει να είμαι αποκομμένος από τις λειτουργίες του αυτοκινήτου μου, δηλαδή απλώς να πληρώνω άλλους να μου το φτιάχνουν κι εγώ να μην έχω ιδέα.

το φλασάρισμα το έκανε ένας πολύ καλός πιτσιρικάς (κυριολεκτικά) παρουσία του πατέρα του που είναι ειδικός. απ'ότι μου είπε το πρόβλημα που δημιουργήθηκε ήταν από το καλώδιο usb, μιας και δεν περνάνε όλα τα δεδομένα.

ξαναοδήγησα το αυτοκίνητο το βράδυ και μου φάνηκε ακόμα πιο δυνατό. άκουγε με έκτη και 900 στροφές

kostas109
23-01-14, 09:38
Για 325 μ54 κάνει;η είναι μόνο για 330;

stefm5
23-01-14, 09:49
Για 325 μ54 κάνει;η είναι μόνο για 330;

το πρόγραμμα που κάνει για σένα αν έχεις MS43 είναι αυτό: 7 564 476

katsaraios
23-01-14, 12:00
Ο πιτσιρικας προφανως ειναι σε συνεργειο ετσι ?
Αν ειναι ο γιος του Ηλια (οχι του Γουιλμαν :th_Laie_67-1:) που γνωριζουμε καποιοι δεν θα σου πηρε ουτε ενα ευρω.

stefm5
23-01-14, 12:06
Ο πιτσιρικας προφανως ειναι σε συνεργειο ετσι ?
Αν ειναι ο γιος του Ηλια (οχι του Γουιλμαν :th_Laie_67-1:) που γνωριζουμε καποιοι δεν θα σου πηρε ουτε ενα ευρω.

αυτός ναι thumb

zaharias
23-01-14, 12:12
Καλο ειναι να τα συζηταμε ολα εδω μεσα πριν κανουμε κατι..
Για παραδειγμα.. για καποιους που ειναι πιο διαβασμενοι με οτι εχει να κανει γυρω απο τους υπολογιστες και τα προγραμματα κτλ.. ειναι αυτονοητο να εκαναν ενα back up του "μαμα" προγραμματος..
Καποιοι λιγοτερο γνωστες.. δεν τα σκεφτονται ολα.. (οπως πχ εκανε ο Στεφανος).. και πιθανον κι εγω αν εκανα κατι αντιστοιχο..
Βεβαια τελος καλο ολα καλα.. και φυσικα αν γινοταν μλκι@, υπηρχε λυση οκ.. οπως λεει ο Στεφανος και φυσικα πηρε το ρισκο εις γνωση του..

Ολα ΟΚ λοιπον.. :)



Θα ηθελα να πειραματιστω κι εγω.. αλλα τα ψιλο φοβαμαι αυτα.. :D

stefm5
23-01-14, 12:26
Καλο ειναι να τα συζηταμε ολα εδω μεσα πριν κανουμε κατι..
Για παραδειγμα.. για καποιους που ειναι πιο διαβασμενοι με οτι εχει να κανει γυρω απο τους υπολογιστες και τα προγραμματα κτλ.. ειναι αυτονοητο να εκαναν ενα back up του "μαμα" προγραμματος..
Καποιοι λιγοτερο γνωστες.. δεν τα σκεφτονται ολα.. (οπως πχ εκανε ο Στεφανος).. και πιθανον κι εγω αν εκανα κατι αντιστοιχο..
Βεβαια τελος καλο ολα καλα.. και φυσικα αν γινοταν μλκι@, υπηρχε λυση οκ.. οπως λεει ο Στεφανος και φυσικα πηρε το ρισκο εις γνωση του..

Ολα ΟΚ λοιπον.. :)



Θα ηθελα να πειραματιστω κι εγω.. αλλα τα ψιλο φοβαμαι αυτα.. :D

κανένας δεν κάνει back up σε αυτή τη διαδικασία αφού αν αποτύχεις, ξαναφλασάρεις με όποιο πρόγραμμα θέλεις. δηλαδή πουθενά δεν το έχω διαβάσει, ούτε γίνεται στα συνεργεία.
το πρόβλημα ήταν ότι οποιοδήποτε πρόγραμμα δε μπορούσε να φλασαριστεί σωστά, ακόμα και το back up, αφού το πρόβλημα είναι στο hardware.

τώρα μη φοβάσαι...αφού έπεσε φως στο ζήτημα :original:

Dermatis
23-01-14, 12:47
Χαιρομαι που εβγαλες ακρη !! Παρακολουθουσα το θεμα γενικα μιας θα πηρω και εγω ρισκο ( με αδεια του φιλου μου και ιδιοκτητη του οχηματος) και θα φλασαραω ενα smart 450 με νεο προγραμμα ! Ευχομαι να πετυχει ....εμεις παντως θα κρατησουμε backup μιας και το software μας δινει την δυνατοτητα!

Ακυρο αλλα μπορω να βρω προγραμμα και για το ε46 316ι με τον Ν42 ? :fountwtis::fountwtis:

wheelman
23-01-14, 12:58
Καλο ειναι να τα συζηταμε ολα εδω μεσα πριν κανουμε κατι..
Για παραδειγμα.. για καποιους που ειναι πιο διαβασμενοι με οτι εχει να κανει γυρω απο τους υπολογιστες και τα προγραμματα κτλ.. ειναι αυτονοητο να εκαναν ενα back up του "μαμα" προγραμματος..
Καποιοι λιγοτερο γνωστες.. δεν τα σκεφτονται ολα.. (οπως πχ εκανε ο Στεφανος).. και πιθανον κι εγω αν εκανα κατι αντιστοιχο..
Βεβαια τελος καλο ολα καλα.. και φυσικα αν γινοταν μλκι@, υπηρχε λυση οκ.. οπως λεει ο Στεφανος και φυσικα πηρε το ρισκο εις γνωση του..

Ολα ΟΚ λοιπον.. :)



Θα ηθελα να πειραματιστω κι εγω.. αλλα τα ψιλο φοβαμαι αυτα.. :D


κανένας δεν κάνει back up σε αυτή τη διαδικασία αφού αν αποτύχεις, ξαναφλασάρεις με όποιο πρόγραμμα θέλεις. δηλαδή πουθενά δεν το έχω διαβάσει, ούτε γίνεται στα συνεργεία.
το πρόβλημα ήταν ότι οποιοδήποτε πρόγραμμα δε μπορούσε να φλασαριστεί σωστά, ακόμα και το back up, αφού το πρόβλημα είναι στο hardware.

τώρα μη φοβάσαι...αφού έπεσε φως στο ζήτημα :original:
Παιδιά μην μπερδεύουμε τα πράγματα,
backup μέσω του winkfp απλά δεν υφίσταται σαν επιλογή.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να έχεις πάρει backup
μέσω του ncsexpert όλα τα module, αλλά και αυτό δεν βοηθάει
στην συγκεκριμένη περίπτωση...
Όπως είπε και ο Στέφανος απλά ξαναφλασάρεις.

Στέφανε σαφώς αλλάζει το πράγμα όταν έχεις OPS,
αλλά δεν νομίζω ότι είναι πανάκεια, εδώ ο άλλος το κάνει στον πάγκο!!!

https://www.youtube.com/watch?v=dfgKh1I8QpA"]https://www.youtube.com/watch?v=dfgKh1I8QpA

katsaraios
23-01-14, 13:34
Back up δεν κανει κανεις γιατι απλα δεν χρειαζεται οταν διαθετεις τα σωστα εργαλεια και προγραμματα και βασικοτερο οταν γνωριζεις καλα την διαδικασια ..
Αυτο που ΔΕΝ πρεπει να γινεται ειναι η υπερεκτιμηση καποιων δυνατοτητων και η προσπαθεια στην τυχη με ευχολογια...
Καλο το μικροβιο των DIY αλλα επειδη ασχολουνται και διαβαζουν πολλοι που ισως το παρουν αψηφιστα καλο ειναι να γνωριζουν μεχρι που φτανουν καποιες δυνατοτητες..

Στην τελικη βεβαια ολα φτιαχνονται ,πληρωνεις και επισκευαζεις !thumb

Υ.Γ αν διαβαζε ο Τζορνταν Χ3 θα με ευχαριστουσε που δεν τον ακουσα να "μπουμε" στον εγκεφαλο του δικου του:hystericalbs1::hystericalbs1:

stefm5
23-01-14, 13:49
Back up δεν κανει κανεις γιατι απλα δεν χρειαζεται οταν διαθετεις τα σωστα εργαλεια και προγραμματα και βασικοτερο οταν γνωριζεις καλα την διαδικασια ..
Αυτο που ΔΕΝ πρεπει να γινεται ειναι η υπερεκτιμηση καποιων δυνατοτητων και η προσπαθεια στην τυχη με ευχολογια...
Καλο το μικροβιο των DIY αλλα επειδη ασχολουνται και διαβαζουν πολλοι που ισως το παρουν αψηφιστα καλο ειναι να γνωριζουν μεχρι που φτανουν καποιες δυνατοτητες..

Στην τελικη βεβαια ολα φτιαχνονται ,πληρωνεις και επισκευαζεις !thumb

Υ.Γ αν διαβαζε ο Τζορνταν Χ3 θα με ευχαριστουσε που δεν τον ακουσα να "μπουμε" στον εγκεφαλο του δικου του:hystericalbs1::hystericalbs1:

ΔΕΝ υφίσταται απαγόρευση. αν θέλει κάποιος να δοκιμάσει, να παίξει, να μάθει, να το κάψει, είναι ελεύθερος να το κάνει αφού επωμίζεται την ευθύνη.
επίσης δεν είναι rocket science. δεν είναι καν σοβαρό το θέμα.

θα μπορούσα να πω ΔΕΝ πρέπει να αγνοείτε τις συμβουλές των γιατρών να μην καπνίζετε. μιλάμε για το σώμα σας κι όχι για ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα. αλλά αφού γνωρίζετε τα ρίσκα σας, μπορείτε να το κάνετε :original:

ελευθερία παιδιά

Bitz
23-01-14, 14:07
Τον δικο μου εγκεφαλο μπορει να τον φλασαρει κανεις;;αν και ειμαι σε σειβ μοντ.....συνεχιζει και κανει μαλακιες

:thnx:

Υ.Γ ειχαμε διαροη σημερα....Τoubas knows

ΔημήτρηςΜ3
23-01-14, 14:12
κατι διαφορετικο...
https://mosselmanturbo.com/remapping-carstyling-chiptuning/bmw/car-tuning/performance-packages/x/bmw-325i-e90-218hp/

wheelman
23-01-14, 14:13
Τον δικο μου εγκεφαλο μπορει να τον φλασαρει κανεις;;αν και ειμαι σε σειβ μοντ.....συνεχιζει και κανει μαλακιες

:thnx:

Υ.Γ ειχαμε διαροη σημερα....Τoubas knows

Εσύ φιλαράκι δε σώζεσαι, πρέπει να αλλάξεις μυαλά!!!

Μήπως πρέπει να ακολουθήσεις τον Kats σε κάνα ταξιδάκι...

Kostas Maras
23-01-14, 18:19
Στεφανε εγω που εχω τοποθετηση εκκεντρα, φουλ εξατμιση, καταλυτες και πρόγραμμα και εχοντας τους λ επανω στο αμαξι μηπως χρειαζεται φλασαρισμα κι εμενα ή εχει γινει ηδη μεσω του προγράμματος; (ολοι οι λ βγαινουν εκτος;) ......μηπως δεν μου ειπε ο βελτιωτης ότι πρεπει να τους βγαλω εκτος; ......ευχαριστω Στεφανε για τις χρησιμες πληροφοριες σου κι εις ανωτερα!

stefm5
23-01-14, 18:57
Στεφανε εγω που εχω τοποθετηση εκκεντρα, φουλ εξατμιση, καταλυτες και πρόγραμμα και εχοντας τους λ επανω στο αμαξι μηπως χρειαζεται φλασαρισμα κι εμενα ή εχει γινει ηδη μεσω του προγράμματος; (ολοι οι λ βγαινουν εκτος;) ......μηπως δεν μου ειπε ο βελτιωτης ότι πρεπει να τους βγαλω εκτος; ......ευχαριστω Στεφανε για τις χρησιμες πληροφοριες σου κι εις ανωτερα!

εσύ σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να φλασάρεις γιατί θα χάσεις το πρόγραμμα.
στην δική μου περίπτωση βγαίνουν εκτός οι μετά καταλύτες λάμδα.
με το ίδιο πρόγραμμα μπορείς να δουλέψεις χωρίς καθόλου λάμδα και καταλύτες αλλά όπως έμαθα από ρωσία μεριά, με αυξημένη κατανάλωση