PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε36 Μ42 ΜΕΣΑΙΟ ΚΑΖΑΝΑΚΙ



giannhs
03-01-14, 04:24
παιδες θέλω κάποιος αν ξέρει από προσωπική εμπειρία να με πει τι γίνετε στην απόδοση αν κατάργησης στο is(m42) το μεσαίο καζανάκι ???

trifonas
03-01-14, 08:52
Δεν κερδιζεις κατι..περισσοτερη φασαρια και μαλιστα ενοχλητικη ναι.
Το ειχα δοκιμασει και γω Μ42Β18.

nikos bob
03-01-14, 10:04
μη το βγαλεις, αποσυντονιζει και δεν κερδιζεις και τιποτα, απεναντιας για το συγκεκριμενο μοτερ ...το κρεμαει (χανει βακουμ στα καυσαερια).

ziaba
03-01-14, 11:55
Το χα κατάργησει αλλά τοτε έχω βάλει άλλη εξάτμιση (μαμά χταπόδι, μεγαλύτερης διάμετρο σωλήνες, 200αρι καταλύτη και χειροποίητο τελικο) + φίλτρο + πρόγραμμα
(chip) + διαφορικό και δεν έχασα καθολου χαμηλά ούτε πήρα βέβαια αλλά ψηλά από τις 4,5k έως τον κόφτη το μοτέρακι ξυρίζε το μόνο κακό οτι ανέβηκε η κατανάλωση

α κι από φασαρία σε ταξίδια-βόλτες δε με κουράζε καθόλου ούτε μου χει κάνει παράπονο κάποιος

giannhs
04-01-14, 01:54
ευχαριστω για της απάντησης σας αλλα και εδώ η άποψης δίστανται τελικά χάνω η κερδίζω δύναμη???? το εργαλείο φορα τελικό supersprint magnum

trifonas
04-01-14, 08:45
ευχαριστω για της απάντησης σας αλλα και εδώ η άποψης δίστανται τελικά χάνω η κερδίζω δύναμη???? το εργαλείο φορα τελικό supersprint magnum
Δεν δουλευουν ετσι φιλε μου αυτα. Θες τουλαχιστον προγραμμα για να πεις οτι κατι κανεις.αφαιρεις μεσαιο χανεις υποπιεση.
Το τριπτυχο φπε μπορει κατι να σου δωσει αλλα ειναι πολυ αναιπαισθητο. Δεν κερδισεις κατι ουσιαστικο μονο αυξηση καταναλωσης και τρυπα εσοδων.
Ουσια σε compressor ,turbo η' αλλαγη μοτερ. Και θα σου προτεινα το 2500. Τα βρισκεις πλεον φτηνα.

aggelosmk2
04-01-14, 20:52
Συμφωνω κ εγώ με αυτή την άποψη.



Δεν δουλευουν ετσι φιλε μου αυτα. Θες τουλαχιστον προγραμμα για να πεις οτι κατι κανεις.αφαιρεις μεσαιο χανεις υποπιεση.
Το τριπτυχο φπε μπορει κατι να σου δωσει αλλα ειναι πολυ αναιπαισθητο. Δεν κερδισεις κατι ουσιαστικο μονο αυξηση καταναλωσης και τρυπα εσοδων.
Ουσια σε compressor ,turbo η' αλλαγη μοτερ. Και θα σου προτεινα το 2500. Τα βρισκεις πλεον φτηνα.

Φέρω αποψη επειδή τα είχα κάνει κ στο δικό μου.

Φ.Π.Ε + 200άρι ή 300άρι μεταλλικό καταλύτη.

Μικρές οι διαφορές. Ακόμα και σε άνοιγμα με άλλο stock Μ42 ή διαφορές ήταν μικρές.

ΜΗΝ αφαιρέσεις καζανάκι.

giannhs
05-01-14, 02:37
εγώ δεν το κάνω για να αυξήσω την απόδοση του κινητήρα απλά θέλω να ακούγεται ποιο καλά το τελικό που έβαλα όχι όμως να χάσω απόδοση.

trifonas
05-01-14, 02:51
Φτιαξε πιο ελευθερο τελικο.

aggelosmk2
05-01-14, 09:38
Δε μπορεις να φανταστείς για τι φασαρία μιλάμε....εγω αναγκάστηκα να φτιαξω επιπλεον σιγαστηράκια στο τελικό γιατι μου χε πάρει τα αυτιά .
Ήταν ενοχλητικο πλέον.

DaywalkeR
05-01-14, 19:04
Το μεσαίο καζανάκι δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο εκτό αυτό του σιγαστήρα, είτε το αφαιρέσεις είτε όχι δεν αλλάζει τίποτα εκτός από τον θόρυβο που θα κάνει το αυτοκίνητο σου.

giannhs
07-01-14, 02:01
Απότι παρατηρώ δεν αλλάζει η απόδοση οποτε μάλλον θα βγάλω το καζανάκι για να κερδίσω σε ήχο ευχαριστώ για την βοήθεια

ΔημήτρηςΜ3
07-01-14, 03:21
Γιάννη δε τα λέμε 1000φορες αντε
Τραβα και βγαλε το !
Άμα δεν το ξαναβάζεις με ζαλίσες σημερα