PDA

Επιστροφή στο Forum : v3 vs. v4



stratos
09-04-10, 04:56
Πολλές φορές θα έχετε δεί να γράφω οτι έβαλα το V4 και είναι αρκετά καλό και οτι παλιά είχα το v3... Τι είναι άραγε αυτό?

Το αυτοκίνητο μου (335i E92) φοράει παράλληλο εγκέφαλο της Vishnu tuning μαζί με κάποια άλλα περιφεριακά με σκοπό την αύξηση της ισχύος. Περισσότερες λεπτομέρειες για τον παράλληλο εγκέφαλο με ονομασία PROcede Rev. II Canbus θα βρείτε εδώ: https://www.bmwfans.gr/forum/showpost.php?p=23012&postcount=3


Αφού διαβάσατε το παραπάνω link θα μπορέσετε να καταλάβεται οτι μπορώ να αλλάξω την χαρτογράφηση του εγκεφάλου κατα βούληση με το laptop μου. Κατα καιρούς κυκλοφορούν διάφορες εκδόσεις λογισμικού με την ονομασία v1, v2, v3 και την πιο πρόσφατη ν4.

Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα την έκδοση ν3 κατά την οποία υπάρχει ο εργοστασιακός χάρτης, ένας χάρτης δυνατός και ένας χάρτης μεθανόλης. Στο καινούριο ν4 υπάρχει ο κανονικός, ένας δυνατός και ένας δεύτερος το ίδιο δυνατός αλλά δεν ρίχνει πίεση όταν ανέβει η θερμοκρασία εισαγωγής και άλλα τέτοια καλούδια.

Οταν είχα το ν3 με τον δυνατό χάρτη το αυτοκίνητο είχε σαφώς μεγαλήτερη κατανάλωση και όταν πάταγες τέρμα γκάζι αυτό έκανε μια σούζα στην κυριολεξία και "φούσκωνε" σαν τρελό επιταχύνοντας πολύ δυνατά.

Οταν έβαλα πρόσφατα το v4 και το ρύθμισα με μερικά πατήματα η απόδοση δεν με εντυπωσίασε. Η κατανάλωση είναι αρκετά χαμηλότερη, μπορεί ίσως να πηγαίνει ελαφρώς πιο αργά στην αίσθηση αλλά αποδίδει πιο γραμμικά την δύναμη. Λίγο γκάζι λίγη δύναμη, μέτριο γκάζι μετρια πίεση και δύναμη, πολύ γκάζι και μεγάλη πίεση και πολύ δύναμη. Το παρακάτω βίντεο δείχνει πώς συμπεριφέρεται το v4:


https://www.youtube.com/watch?v=qbH7_8f6MfE


Εντυπώσεις: ένιωθα το αυτοκίνητο πιο δυνατό με το v3 σε σχέση με το ν4 σε όλο το φάσμα των στροφών. Δεν ξέρω αν ήταν η ιδέα μου αλλά έτσι ένιωθα. Στο site της εταιρίας τονίζεται οτι το ν4 is not tuned for maximum horsepower but for maximum driveability. Δηλαδή δεν είναι φτιαγμένο για μέγιστη ισχύ αλλά για μέγιστη οδηγισιμότητα, κάτι που η μέση ωραιαία ταχύτητα των 120 km/h και τα 8.5 lt/100 km σε ταξίδι στο Ναύπλιο τα απέδειξαν. Αντίθετα, σε φιλικά πατήματα έδειξε το v4 ίσως λίγο πιο αδύναμο απο το ν3.

Σύντομα, θα γίνει δυναμομέτρηση σε γνωστό δυναμόμετρο με το v4 και μετά πάλι όταν επιστρέψω με το ν3 για να δούμε διαφορές στις μέγιστες τιμές αλλά και στην μορφή των καμπυλών ροπής και ιπποδύναμης για να βγούν πιο έγκυρα αποτελέσματα.

Σημείωση: το ν3 ήταν stage 2 και το ν4 stage 3 και το νιώθω πιο αδύναμο τώρα. Θα γίνουν οι δυναμομετρήσεις να μας φύγει η απορία

Panos 316T
09-04-10, 07:42
αναμένουμε με ενδιαφέρων...

yodas
09-04-10, 08:17
Να πω και εγώ με τη σειρά μου τις δικές μου εντυπώσεις μιας και φοράω πλέον το v4 αρκετό καιρό και πιστεύω πως έχω χρησιμοποιήσει αρκετά το learning curve του.

Το v4 δίνει στο αυτοκίνητο ένα εκπληκτικά γραμμικό έλεγχο με το γκάζι. Βλέπεις τον κινητήρα να αντιδράει αμέσως (ναι ακόμα πιο άμεσα σε σχέση με το v3) και έτσι μπορείς να οδηγήσεις πιο εύκολα με μεγαλύτερες ταχύτητες χωρίς παράλληλα να κουράζεις τόσο το αυτοκίνητο. Στις αλλαγές επίσης έγινε ακόμα πιο γρήγορο (τουλάχιστον στα ΑΤ) και η απώλεια πίεσης σε σχέση με το παρελθόν είναι σχεδόν μηδαμινή (κι ας έχω και το γνωστό πρόβλημα με τα wg).

Επίσης οι τελευταίοι χάρτες ήρθανε και με ένα τύπου launch control για τους έχοντες steptronic. Αυτό το τελευταίο πραγματικά λύνει τα χέρια σε δύσκολες εκινήσεις και φυσικά διαλύει όλα τα συστήματα τα οποία συμμετέχουνε στο να γίνει αυτό πραγματικότητα. Έχω την εντύπωση πάντως πώς οι χρήστες με μεθανόλοη επειδή ολοένα και αυξάνονται στην Αμερική θα βρούνε ακόμα περισσότερα καλούδια σε αυτό το μεγάλο upgrade.

Οπότε για τα δικά μου τα γούστα του μη κοντράκια V4. Αν στηνόμουνα κάθε βράδυ για πάτημα τότε V3 με την τρελλή ροπή από χαμηλά και με το γνωστό ανίκητο πέταγμα των 335.

Μέχρι πάντως να σταθεροποιηθεί το v4 πιστεύω πώς θα δούμε πολλά ακόμα. Αναμένουμε με ανυπομονησία.

υ.γ Στράτο όρμα στο δυναμόμετρο για να ξέρουμε πραγματικές διαφορές ώστε να μας λυθούν οι όποιες απορίες. Στην Αμερική πάντως το v4 έδειξε περισσόοτερη δύναμη παντού (φυσικά με τις ανάλογες ρυθμίσεις) οπότε ίσως να είναι η ιδέα μας πως το αμάξι χάνει λόγο της γραμικότητας που πλέον έχει.

deepBLUE
09-04-10, 10:53
Στρατο οπως σου ειπα και απο κοντα μετα απο τις δοκιμες που καναμε εχθες εχω την αισθηση οτι εχεις πεσει σε δυμανη λιγο.
Βεβαια μπορει να με ξεγελαει και η προσθηκη της μεθανολης στο δικο μου αμαξι που εχει αισθητα δυναμωσει ψηλα.
Περα απο ολα αυτα ομως η γνωμη μου ειναι πως για καθε τι που κανεις δλδ προσθηκη στο αμαξι ο μονος τροπος για να δεις τι γινεται τουλαχιστον στα χαρτια ειναι το δυναμομετρο ασχετα αν το ρητο λεει πως το καλυτερο δυναμομετρο ειναι ο δρομος.
Ασφαλως παιζει ρολο και που εκανες πριν τη δυναμομετρηση και που θα την κανεις τωρα γι αυτο καλο ειναι να γινονται ολες σε ενα !!!
Βαση λοιπον του ρητου αυτου εγω λεω οτι εισαι πιο λιγο χαμηλα απο πριν.
Πιστευω πως σε λιγες μερες θα ξερουμε !!!

stratos
09-04-10, 13:29
Δυστηχώς θα αργήσουμε να μάθουμε νέα απο δυναμόμετρο. Δεν υπάρχει ελεύθερη ώρα εκεί που σου είπα οτι θα ζητούσα. Οπότε αναγκαστηκά μετά απο 5 εβδομάδες. Κρίμα, με την απορία θα μείνουμε

deepBLUE
09-04-10, 14:15
Δυστηχώς θα αργήσουμε να μάθουμε νέα απο δυναμόμετρο. Δεν υπάρχει ελεύθερη ώρα εκεί που σου είπα οτι θα ζητούσα. Οπότε αναγκαστηκά μετά απο 5 εβδομάδες. Κρίμα, με την απορία θα μείνουμε

Υπαρχει και ο Ανδριανακης στην Βαρης Κορωπιου !!!