PDA

Επιστροφή στο Forum : [E36] Πρόβλημα Ψυγείου??



m_sak
08-04-10, 20:48
Καλησπέρα, πριν ένα χρόνο και κάτι μήνες έγινε μετατρωπή στο αμάξι μου.Όλα καλά όλα ανθηρά.

Μετά από 10 μήνες μου ανάβει λαμπάκι για χαμηλή στάθμη ψυγείου.Βάζω γύρω στα 400ml και φτάνει στο όριο.Από τότε ξεκίνησε ένας γολγοθάς ψάχνοντας τι και πως.

Μετά παρατήρησα οτι δεν είχα ζέστη από την μεριά του συνοδηγού.Αλλάζουμε ένα ρουμπινέτο (αν το λέω καλά)και από τότε παρατήρησα οτι μόλις γεμίζω το παγούρι του νερού στο όριο που είναι το μαξ, μου βγάζει γύρω στα 250ml από την τάπα του ψυγείου την μεγάλη και μετά μένει εκεί χωρίς να χάνει άλλα νερά.
Αυτό το παρατηρούσα συνέχεια για να δω τι γίνεται αλλά χωρίς μεταβολή.

Τώρα λοιπόν το πάσχα και πηγαίνοντας στο χωριό φτάνοντας λίγο πριν το σπίτι και κάνοντας μια στάση 5 λεπτα πριν το σπίτι βλέπω να στάζουν νερά από μπροστά.....Το βάζω μπρος και βουρ στο σπίτι.Μετά τίποτα.

Παρατήρησα το νερό αφού κρύωσε το αμάξι και είχε κατέβει λίγο ακόμα η στάθμη λίγο πριν φανεί ο αισθητήρας που έχει στον πάτω.

Η διαδρομή είναι γύρω στα 300 χιλιόμετρα.Στον γυρισμό δεν είχα κάποιο πρόβλημα (δόξα το θεό) αλλά δεν συμπλήρωσα κιόλας νερό.Το άφησα ως έχει.

Τώρα δεν ξέρω που μπορεί να είναι το πρόβλημα γιατί σίγουρα υπάρχει.

Βουλωμένο ψυγείο? Πρόβλημα τάπας ψυγείου(γιατί από εκεί χάνει τα νερά μόλις τα φουσκώνει)?

Θερμοκρασία δεν ανεβάζει.Νερό στα λάδια δεν έχει.Θερμοστάτης αλλαγμένος στην μετατροπή και αντλία νερού με μεταλλική.

Sorry αν σας τα έπρηξα.

Rudy
08-04-10, 21:12
Εαν θυμάμαι καλά κάτω απο την πολλαπλή"εισαγωγής" έχει ενα ελαστικό ρακόρ με διακλαδώσεις που στέλνει νερά στο μπλόκ αλλά και στο καλοριφέρ .Αυτό λόγο υψηλών θερμοκρασιών πολλές φορές αρχίζει να έχει διαρροές. Για κάνε ένα έλεγχο μπας και χάνεις απο εκεί.
Εάν δεν εχεις εμφανείς διαρροές τότε μάλλον το πρόβλημα θα είναι "εσωτερικό"("ψωρίαση" στο καπάκι??) ή φλάτζα.
Και τα δύο αυτά προβλήματα αντιμετώπισα στο δικό μου Ε36/325 στο παρελθόν μετά απο αρκετά χλμ.......150Κ και 210Κ αντίστοιχα.
Καλά ξεμπερδέματα

Stamatis
08-04-10, 21:26
Εαν θυμάμαι καλά κάτω απο την πολλαπλή"εισαγωγής" έχει ενα ελαστικό ρακόρ με διακλαδώσεις που στέλνει νερά στο μπλόκ αλλά και στο καλοριφέρ .Αυτό λόγο υψηλών θερμοκρασιών πολλές φορές αρχίζει να έχει διαρροές. Για κάνε ένα έλεγχο μπας και χάνεις απο εκεί.
Εάν δεν εχεις εμφανείς διαρροές τότε μάλλον το πρόβλημα θα είναι "εσωτερικό"("ψωρίαση" στο καπάκι??) ή φλάτζα.
Και τα δύο αυτά προβλήματα αντιμετώπισα στο δικό μου Ε36/325 στο παρελθόν μετά απο αρκετά χλμ.......150Κ και 210Κ αντίστοιχα.
Καλά ξεμπερδέματα


Το να είναι από το λάστιχο στο καπάκι της τάπας παίζει?

m_sak
08-04-10, 21:41
Τα νερά τα έχω δει από που βγαίνουν στάνταρ.Είναι από την τάπα την μεγάλη του ψυγείου 100%. Την άλλη φορά είχα αλλάξει την τάπα με μία άλλη αλλά όχι καινούργια.

Επίσης σήμερα παρατήρησα μετά από λίγα χιλιόμετρα οταν γύρισα στο γκαράζ οτι ακουγόταν ενα φσιφσιτττττττττττττ απο την τάπα σαν να βγάζει αέρα.

Το πρόβλημα είναι οτι φουσκώνουν τα νερά αρκετά και τα βγάζει από την τάπα.φοβάμαι μήπως έχει πρόβλημα η τάπα και δεν τα βγάζει επειδή φτάνει στα 2μπαρ αλλά επειδή φουσκώνουν.

Το αμάξι έχει 149000 χιλιάδες χιλιόμετρα είναι ε36 328.στην μετατροπη το ψυγείο δεν αλλάχτηκε και δεν ξέρω αν το είχε αλλάξει ποτέ ο γερμαναράς.

Stamatis
08-04-10, 21:44
Βαζεις καινουργια - καινουργια- ταπα.
Αυτο ειναι ολο.

m_sak
08-04-10, 21:55
Βαζεις καινουργια - καινουργια- ταπα.
Αυτο ειναι ολο.

Λες ρε σταμάτη? Αν είναι πραγματικά αυτό θα το σπάσω το κεφάλι μου.

Και 2 τάπες να είχαν πρόβλημα?

Τότε είχα τσιγκουνευτή τα 12 ευρώ γιατί είχα φάει στο μούτρα το ρουμπινέτο που άλλαξα με 270 ευρώ και είχα στερέψει.....

Επίσης αν το ψυγείο είναι βουλωμένο πως το καταλαβαίνουμε?

Γίνεται κάποιος καθαρισμός στο ψυγείο σε αυτήν την περίπτωση?

kplc16
08-04-10, 22:02
αλλαξε πρωτα τη ταπα. Αν συνεχισει το προβλημα πας στο ""Ιαχωβα"" Βουλγαρη με Εγνατια γωνια. Εκεινος θα σου καθαρισει ολο το κυκλωμα. Μετα απο αυτο μονο παραφλου και ποτε νερο

Stamatis
08-04-10, 22:04
Λες ρε σταμάτη? Αν είναι πραγματικά αυτό θα το σπάσω το κεφάλι μου.

Και 2 τάπες να είχαν πρόβλημα?

Τότε είχα τσιγκουνευτή τα 12 ευρώ γιατί είχα φάει στο μούτρα το ρουμπινέτο που άλλαξα με 270 ευρώ και είχα στερέψει.....

Επίσης αν το ψυγείο είναι βουλωμένο πως το καταλαβαίνουμε?

Γίνεται κάποιος καθαρισμός στο ψυγείο σε αυτήν την περίπτωση?

Αν δεν σου ανεβάζει θερμοκρασία δεν έχεις πρόβλημα.

Καθαρισμός γινεται, αλλά καλύτερα να γίνει σωστά απο μάστορα.
Μπορεις και εσύ αν βγάλεις τα κολάρα και το γεμίσεις νερό αρχικά μέχρι να τρέξει ότι έχει μέσα και αν δεις πολλά κατάλοιπα ρίξε μέσα καθαριστικό της wurth αλλά δεν νομίζω να χρειάζεται.

m_sak
08-04-10, 22:05
αλλαξε πρωτα τη ταπα. Αν συνεχισει το προβλημα πας στο ""Ιαχωβα"" Βουλγαρη με Εγνατια γωνια. Εκεινος θα σου καθαρισει ολο το κυκλωμα. Μετα απο αυτο μονο παραφλου και ποτε νερο

Στα χέρια μου το αμάξι έχει μόνο παραφλού μέσα και ποτέ νερό....

Θα τον έχω στα υπόψιν αυτόν.

Κανείς άλλος??

kplc16
08-04-10, 22:09
υπαρχει κι ενας αλλος στη Καρακαση . Δε ξερω για ποιοτητα-αποτελεσμα εργασιας.Διπλα στη ΤΕΟΚΛΗΜ.Παντως για το Ιαχωβα ακουω τα καλυτερα

Rudy
08-04-10, 22:22
Χωρίς να θέλω να φανώ "κακός προφήτης" η τάπα ΔΕΝ φταίει!
1. δεν δουλεύει η αντλία (δύσκολο)
2. χάνει νερά και "βράζει" οπότε δεν κάνει "κύκλωμα"
3.χάνει το ψυγείο στο πλαστικό δοχείο υπεχείλησης (συνήθως στο κάτω μέρος)

Stamatis
08-04-10, 22:32
Χωρίς να θέλω να φανώ "κακός προφήτης" η τάπα ΔΕΝ φταίει!
1. δεν δουλεύει η αντλία (δύσκολο)
2. χάνει νερά και "βράζει" οπότε δεν κάνει "κύκλωμα"
3.χάνει το ψυγείο στο πλαστικό δοχείο υπεχείλησης (συνήθως στο κάτω μέρος)

κακός προφήτης δεν ήσουν ποτέ, ίσα-ίσα πάντα οι συμβουλές σου ήταν by far οι πιο σωστές γατί με 250+ χιλιάδες χιλιόμετρα με 36άρια στάνταρ έχεις αντιμετωπίσει ότι μπορούν να βγάλουν.

Αυτό με την υπερχείλιση πάντως το είχα και εγώ από καμένο-πολυκαιρισμένο πλαστικό στην ένωση.

m_sak
08-04-10, 22:48
Χωρίς να θέλω να φανώ "κακός προφήτης" η τάπα ΔΕΝ φταίει!
1. δεν δουλεύει η αντλία (δύσκολο)
2. χάνει νερά και "βράζει" οπότε δεν κάνει "κύκλωμα"
3.χάνει το ψυγείο στο πλαστικό δοχείο υπεχείλησης (συνήθως στο κάτω μέρος)

1. η αντλία όπως λες και εσύ δύσκολο να μην δουλεύει αλλιώς λογικά θα ανέβαζε θερμοκρασία (πιστεύω)
2.νερά δεν χάνει συνέχεια.έχασε συνολικά 400μλ από τα 10 λίτρα που παίρνει.Μόλις το γεμίζω στο μαξ μετά από δούλεμα χάνει από την τάπα περίπου 250μλ από το μαξ που ήταν γεμάτο(το βλέπω αφου έχει κρυώσει αρκετά το αμάξι).μετα είχα στασιμότητα για αρκετό καιρο και λέω όλα οκ μέχρι που πριν λίγες μέρες όπως λέω και πιο πάνω έχασε λίγα ακόμα.
3.δεν θα έχανε συνέχεια?? εγώ δεν έχω συνεχόμενη χάσιμο αλλά κάτω από κάποιες άγνωστες συνθήκες χάνω από την τάπα αφού φουσκώσουν αρκετά τα νερά.

ευχαριστω που ασχολείστε πάντος

Stamatis
08-04-10, 22:54
1. η αντλία όπως λες και εσύ δύσκολο να μην δουλεύει αλλιώς λογικά θα ανέβαζε θερμοκρασία (πιστεύω)
2.νερά δεν χάνει συνέχεια.έχασε συνολικά 400μλ από τα 10 λίτρα που παίρνει.Μόλις το γεμίζω στο μαξ μετά από δούλεμα χάνει από την τάπα περίπου 250μλ από το μαξ που ήταν γεμάτο(το βλέπω αφου έχει κρυώσει αρκετά το αμάξι).μετα είχα στασιμότητα για αρκετό καιρο και λέω όλα οκ μέχρι που πριν λίγες μέρες όπως λέω και πιο πάνω έχασε λίγα ακόμα.
3.δεν θα έχανε συνέχεια?? εγώ δεν έχω συνεχόμενη χάσιμο αλλά κάτω από κάποιες άγνωστες συνθήκες χάνω από την τάπα αφού φουσκώσουν αρκετά τα νερά.

ευχαριστω που ασχολείστε πάντος

θα σε χρεώσουμε με την ώρα, οπότε μην βιάζεσαι να βρεθεί η λύση.
με ηρεμία, ένα ένα...


γράφει το κοντέρ....

m_sak
08-04-10, 22:58
θα σε χρεώσουμε με την ώρα, οπότε μην βιάζεσαι να βρεθεί η λύση.
με ηρεμία, ένα ένα...


γράφει το κοντέρ....

Χαχα.... πάντα με το χιούμορ σου ρε Σταμάτη

Rudy
08-04-10, 23:01
1. η αντλία όπως λες και εσύ δύσκολο να μην δουλεύει αλλιώς λογικά θα ανέβαζε θερμοκρασία (πιστεύω)
2.νερά δεν χάνει συνέχεια.έχασε συνολικά 400μλ από τα 10 λίτρα που παίρνει.Μόλις το γεμίζω στο μαξ μετά από δούλεμα χάνει από την τάπα περίπου 250μλ από το μαξ που ήταν γεμάτο(το βλέπω αφου έχει κρυώσει αρκετά το αμάξι).μετα είχα στασιμότητα για αρκετό καιρο και λέω όλα οκ μέχρι που πριν λίγες μέρες όπως λέω και πιο πάνω έχασε λίγα ακόμα.
3.δεν θα έχανε συνέχεια?? εγώ δεν έχω συνεχόμενη χάσιμο αλλά κάτω από κάποιες άγνωστες συνθήκες χάνω από την τάπα αφού φουσκώσουν αρκετά τα νερά.

ευχαριστω που ασχολείστε πάντος


Οταν το "πατάς" κόφτες αδειάζει πιό γρήγορα τα νερά?
Στο δικό μου μοτέρ πάντος με παρόμοια συμπτώματα το πρόβλημα ηταν ψορίαση στο καπάκι. Αλλαγή φλάτζας και πλάνισμα στο ελάχιστο γιατί το νερό "επεφτε" στον κύλινδρο και καιγόταν άμεσα! Το μοτέρ δούλευε "ρολοϊ" αλλα τα νερά χανόντουσαν (παραφλού ή νερό)
Σχετικά γνώριμο πρόβλημα σε μοτέρ με αρκετά χλμ. και συνήθως στον δεύτερο κύλινδρο (απο "καθρέπτη")

Stamatis
08-04-10, 23:04
Οταν το "πατάς" κόφτες αδειάζει πιό γρήγορα τα νερά?
Στο δικό μου μοτέρ πάντος με παρόμοια συμπτώματα το πρόβλημα ηταν ψορίαση στο καπάκι. Αλλαγή φλάτζας και πλάνισμα στο ελάχιστο γιατί το νερό "επεφτε" στον κύλινδρο και καιγόταν άμεσα! Το μοτέρ δούλευε "ρολοϊ" αλλα τα νερά χανόντουσαν (παραφλού ή νερό)
Σχετικά γνώριμο πρόβλημα σε μοτέρ με αρκετά χλμ. και συνήθως στον δεύτερο κύλινδρο (απο "καθρέπτη")

Φλαντζόκολα δεν παίζει αντί για πλάνισμα (Ναί, είμαι τσιφούτης και θα παραμείνω έτσι :hystericalbs1: )

m_sak
08-04-10, 23:07
Οταν το "πατάς" κόφτες αδειάζει πιό γρήγορα τα νερά?
Στο δικό μου μοτέρ πάντος με παρόμοια συμπτώματα το πρόβλημα ηταν ψορίαση στο καπάκι. Αλλαγή φλάτζας και πλάνισμα στο ελάχιστο γιατί το νερό "επεφτε" στον κύλινδρο και καιγόταν άμεσα! Το μοτέρ δούλευε "ρολοϊ" αλλα τα νερά χανόντουσαν (παραφλού ή νερό)
Σχετικά γνώριμο πρόβλημα σε μοτέρ με αρκετά χλμ. και συνήθως στον δεύτερο κύλινδρο (απο "καθρέπτη")

Δεν έχει θέμα με το αν το πατάω η όχι.Πριν 3 βδομάδες γυρνούσα από ξάνθη και πήγαινα 200 χωρίς πρόβλημα.

Ξανα λέω οτι δεν χάνω πολλά νερά.Έχασα όταν συμπλήρωσα μετά απο μια αλλαγή σε όλο το κύκλωμα που είχα κάνει.σταθεροποιήθηκε λίγο ποιο κάτω από το μαξ και ήταν εκεί για από τον οκτώμβριο μέχρι προχθές

Ξέρω από που βγαίνουν αλλά δεν ξέρω τον λόγο και γιατί.

Rudy
08-04-10, 23:08
Φλαντζόκολα δεν παίζει αντί για πλάνισμα (Ναί, είμαι τσιφούτης και θα παραμείνω έτσι :hystericalbs1: )

καλά θα ήταν εάν γινόταν! 1000¤ και φιλική τιμή αρκετά χρόνια πίσω:gun_bandana:

gyiama
08-04-10, 23:31
1000ε για πλανιαρισμα το καπακι και αλλαγη φλατζας????σαν πολλα δεν ειναι?απο ταπα δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι μιας και τα 36αρια δεν εχουν δοχειο επιστρεφομενων ξεχωριστο αλλα χρησημοποιουν το ιδιο δοχειο πληρωσης και για να φτασει σε σημειο να ανεβει τοσο πολυ η σταθμη και η πιεση(εφοσων η βαλβιδα ανοιγει στα 2bar)σημαινει οτι σιγουρα κατι δεν παει καλα!!και οπως ειπε ο φιλος πιο πανω ισως κατι συμβαινει εκει στο μπλοκ του κινητηρα ισως καποια καυσαερια να περνανε στο κυκλωμα και να ανεβαζει τοσο πιεση!!!!

ΥΓ το ρουμπινετο σακη αν θυμασαι καλα το αλλαξες γιατι δεν ειχες ζεστο αερα στο καλοριφερ οποτε ενας λογος ηταν αυτος απο κει και περα ισως λογο καλυτερης κυκλοφοριας να ηρεμισε λιγο το θεμα με τα νερα αλλα απ οτι φανηκε δεν λυθηκε το προβλημα!!!!!!!

Kostas_1
09-04-10, 10:31
Παρομοιο προβλημα ειχα στο Ε46, Μ43...

1. Η ταπα ειναι κατι που πρεπει να αλλαξεις.
2. Κοιτα επισης για πιθανη διαρροη απο: α) Το πλαστικο δοχειακι του ψυκτικου υγρου (στις ραφες συνηθως). β) Το Τ διακλαδωσης οπως ειπωθηκε πιο πριν γ) τις ταπιτσες που ειναι για την απαερωση.

3. Οταν βαλεις μπρος το πρωι, κοιτα λιγο τι βγαζει η εξατμιση.....ασπροι καπνοι πχ...

m_sak
22-04-10, 23:26
Επανέρχομαι στο θέμα μετά από λίγες μέρες, και έχουμε κάποια νέα.

Αντικατέστησα το ψυγείο με ένα μεταχειρισμένο ενός φίλου μαζί με τάπα.

Από την τρίτη που έγινε η δουλειά και με αρκετό ξέσκισμα σήμερα για περίπου 1 ώρα νομίζω πως δεν είχα απώλειες παραφλού πουθενά.Αύριο θα δω σίγουρα που θα έχει κρυώσει όμως το αμάξι αν έπεσε η στάθμη.

Αλλά παρατήρησα άλλο πράγμα......Δεν έχω ζέστη στην καμπίνα όταν το αμάξι είναι στο ρελαντί.Στην πορεία έχω κανονικά.Αλλά μόλις είσαι ακίνητος αρχίζει να ελατώνεται μέχρι που γίνεται κρύος.

Το πρόβλημα πρέπει να το είχα και πριν την αλλαγή.

Δεν ξέρω μπορεί να είναι και από εξαέρωση ή να έχω πρόβλημα με το ψυγείο του καλοριφέρ......

NickE60
22-04-10, 23:30
Το βεντιλατέρ της καμπίνας ακούγεται? δουλεύει κανονικά?

m_sak
22-04-10, 23:37
Το βεντιλατέρ της καμπίνας ακούγεται? δουλεύει κανονικά?

To ανεμηστήρι λες που είναι στον κλιματισμό επάνω? δουλεύει κανονικά

Έχω ροή αέρα κανονικά μόνο που έρχεται ζεστός όταν το αμάξι κινείται

NickE60
22-04-10, 23:46
Πως γίνεται όταν έχεις ροή κρύου αέρα απ' έξω να ζεσταίνεσαι και σταματημένος να κρυώνει?? Πολυ πιθανό είναι αυτό που λές, να έχει βουλώσει το στοιχείο του καλοριφερ.
Όταν γκαζώνεις αρχίζει να ζεσταίνει καθόλου??

m_sak
23-04-10, 00:01
ναι αν μαρσάρω για λίγη ώρα πάνω από 2000 χιλιάδες στροφές έρχεται ζεστός αέρας αλλά μετά γίνεται πάλι κρύος....

Με έχει κουράσει αυτή η κατάσταση................................ ...

NickE60
23-04-10, 00:06
Το πιο πιθανό είναι αυτό που σκέφτεσαι, έχει "στομώσει" το στοιχείο του καλοριφέρ..

m_sak
23-04-10, 00:29
Το πιο πιθανό είναι αυτό που σκέφτεσαι, έχει "στομώσει" το στοιχείο του καλοριφέρ..

Έχεις ιδέα αν μπορεί να στρώσει με κανα καθαρισμό σε ειδικό μάστορα?
Η με τα χημικά που θα βάλει παίζει να τρυπήσει τίποτα άλλο και να έχω διαρροές κλπ...?

NickE60
23-04-10, 00:34
Μπορεί να είναι και καμια βαλβίδα, να μην ανοίγει καλά κι όταν μαρσάρεις λόγω της πίεσης να περνάει παραπάνω ζεστό. Αν θέλει καθαρισμό πρέπει να πας σε ψυγειά και θα σου πει..