PDA

Επιστροφή στο Forum : Βελτιωση Ζ4 ε85 2.0L



ClatanosZ4
08-04-10, 20:21
Εχει βελτιώσει κανείς τον N46B20?
Ξέρω οτι δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο απο ΦΠΕ. Είναι αισθητό το αποτέλεσμα? Ποιον βελτιωτη να εμπιστευτώ?
Και σε γενικές γραμμές αξίζει τον κόπο?

Υ: "Παλιοσκατοβλαβετρόνικ"

ΔημήτρηςΜ3
08-04-10, 20:23
τιποτα!!
αλαξε μοτερ αν θελεις γκαζια!

ClatanosZ4
08-04-10, 20:30
Καινουριο ειναι το αυτοκινητο, 6Κ χιλιομετρα εχει το μοτερ. Και εκτος αυτου δε με παίρνει για άλλα κυβικά. Απλα θελω να το κανω πιο ζωηρο, και δεν περιμενω τρελες διαφορες!
Εχω ακουσει για 15 αλογα. Αυτα τα 15 αλογα, εχουν διαφορα στο αυτοκινητο?
Αυτο θελω να μαθω.
Ευχαριστω εκ των προτερων!

bill_m3
08-04-10, 20:53
Καινουριο ειναι το αυτοκινητο, 6Κ χιλιομετρα εχει το μοτερ. Και εκτος αυτου δε με παίρνει για άλλα κυβικά. Απλα θελω να το κανω πιο ζωηρο, και δεν περιμενω τρελες διαφορες!
Εχω ακουσει για 15 αλογα. Αυτα τα 15 αλογα, εχουν διαφορα στο αυτοκινητο?
Αυτο θελω να μαθω.
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Όπως λέγαμε παλιά, τα άλογα δεν είναι στραγάλια!!!

6-7 αν πάρεις, καλά είναι..

Όπως είπες και εσύ: παλιοσκατοβαλβετρόνικ!!!!!! thumb thumb

zaharias
08-04-10, 22:47
Δυστυχως περαν του ΦΠΕ, τιποτα.. Και εξατμιση απο καταλυτη και πισω.. Χταποδια & καταλυτες κτλ δεν βγαζει ΚΑΜΙΑ εταιρεια για αυτο το μοτερ.. Ειχαν βγει καποιοι και ελεγαν για κομπρεσσορ κιτ, αλλα ή ηταν μονο λογια ή δεν δουλευαν σωστα (αναβαν λαμπακια κτλ)..
Αλλα.. ειναι τουλαχιστον αξιοπιστο μοτερ αμα το συντηρεις σωστα (εκτος απο τα στανταρ που ΜΠΟΡΕΙ να σου βγαλει, κανα πολλαπλασιαστη κτλ..).

Stamatis
08-04-10, 22:49
Του ΓΙΑΝΝΗ δεν είναι βλακοτρόνικ?
Τόσα πράματα του κάνανε, ή κάνω λάθος?

m-power_01
09-04-10, 03:47
Φιλτρο στο μαμα φιτροκουτι ,για να συνεχισεις να εκμεταλευεσαι το ram air αλλα να βελτιωσεις λιγο την αναπνοη του. Εναν επαναπρογραμματισμο στην ecu με μια αυξηση του οριου περιστροφης στις 7000σαλ. Με αυτα μπορις να φτασεις τα 150... συμπληρωνοντας με εναν καταλυτη και ενα τελικο (χταποδι δεν πειραζεις) θα φτασεις τα 155 πανω κατω! Οπου ειναι και το οριο για αυτον τον κινητηρα...δεν γνωριζω καποιον να εχει παει παραπανω!
Θα δεις μια διαφορα σε αποκριση ,ενα νευρακι δηλαδη. Διαφορα σε απολυτες επιδοσεις θα σου δωσει το ανεβασμα του κοφτη...αλλα μιλαμε για λιγα πραγματα το καταλαβαινεις!
Οσο για το αν αξιζει...αν δεν θες να αλλαξεις μοτερ ή αυτοκινητο, πολυ απλα δεν εχεις αλλες επιλογες!

merbeind
09-04-10, 08:32
Τιποτα δεν γινεται.Αλλα και 15 αλογα να σου εδινε θα εδινες τοσα λεφτα για 15 αλογα???Η λυση αλλαγη μοτερ ειναι μονοδρομος.

Z4 DCT
09-04-10, 08:34
Του ΓΙΑΝΝΗ δεν είναι βλακοτρόνικ?
Τόσα πράματα του κάνανε, ή κάνω λάθος?

οΧΙ ΡΕ ΣΥ ....τα αμεσου ψεκασμου (μεχρι τωρα) δεν εχουν βλαβητρονικ επανω....

Kostas_1
09-04-10, 10:05
Εχουμε το ιδιο αυτοκινητο...Το εχω ψαξει μεχρι εκει που δεν παιρνει αλλο. Το μεγιστο ειναι αυτο που σου ειπε ο ζαχαριας και ο m-power παραπανω, εχοντας υποψη σου οτι σε καποια που εχουν περασει προγραμμα χτυπανε πειρακια....

Τελικα το αφησα ετσι. Αν βρεις κανενα καλο τροπετο απο Ζ4 3λιτρο βαλε τις φωνες να ερθω....

zaharias
09-04-10, 11:48
Εχουμε το ιδιο αυτοκινητο...Το εχω ψαξει μεχρι εκει που δεν παιρνει αλλο. Το μεγιστο ειναι αυτο που σου ειπε ο m-power παραπανω, εχοντας υποψη σου οτι σε καποια που εχουν περασει προγραμμα χτυπανε πειρακια....

Τελικα το αφησα ετσι. Αν βρεις κανενα καλο τροπετο απο Ζ4 3λιτρο βαλε τις φωνες να ερθω....

Εμενα παντως, κοντα 3 χρονια με προγραμμα superchips ποτε δεν ακουσα πειρακια..

Kostas_1
09-04-10, 11:53
Τι να πω ρε Ζαχαρια...δεν εχω ίδια αποψη μια και δεν το εβαλα τελικα.
Για να το λες κατι θα ξερεις.

ClatanosZ4
09-04-10, 14:32
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις..
Δεν ξερω αν υπαρχει κανενας κινητηρας που μπορει να απογοητευει τοσο πολυ με τη βελτιωσημότητα του....
Το θεμα μου με τα τροπετα ειναι οτι στο ε30 εχω αλλαξει 2 μοτερ, και τα 2 μου βγηκαν σκαρτα...
Τα φοβαμε πολυ και ειναι κριμα καινουριο αυτοκινητο να την παθω ετσι...

Αυτος που σκεφτηκε το Βληματρονικ.... Γ@..ω το πασχα που κανε!! :ranting2:

Kostas_1
09-04-10, 14:34
Ναι αλλα μη ξεχνας πόσο οικονομικοτεροι ειμαστε ε? :D

ClatanosZ4
09-04-10, 14:38
Ναι αλλα μη ξεχνας πόσο οικονομικοτεροι ειμαστε ε? :D

To efficient dynamics ειναι +20hp και ειναι πιο οικονομικο... τι μου λες τωρα!
Τεσπα δε βαρισαι... 23 ειμαι ακομα... ολα θα γινουν..:thumbsup:

m-power_01
09-04-10, 21:39
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις..
Δεν ξερω αν υπαρχει κανενας κινητηρας που μπορει να απογοητευει τοσο πολυ με τη βελτιωσημότητα του....

Αυτος που σκεφτηκε το Βληματρονικ.... Γ@..ω το πασχα που κανε!! :ranting2:

Εχει αλλες αρετες...ομοιογενη γραμμικη λειτουργεια, οικονομια. Μην εισαι απολυτος! Ασε που αν λυσεις καπακι σε τετοιο κινητηρα και καθισεις να σκεφτεις το πως δουλευει αυτο το συστημα ,απλα θα παθεις την πλακα σου...


To efficient dynamics ειναι +20hp και ειναι πιο οικονομικο... τι μου λες τωρα!
Τεσπα δε βαρισαι... 23 ειμαι ακομα... ολα θα γινουν..:thumbsup:

Μην ξεχνας ποτε βγηκε τα valvetronic και ποτε to efficient dynamics! Εχουν καποια σεβαστα χρονακια διαφορα .Αυτη ειναι η ενοια της εξελιξης! Το καινουριο να ειναι ''καλυτερο'' απο το προηγουμενο!

Z-man
12-04-10, 18:26
φιλοι δυστυχως το 2.0 δεν εχει την δυναμη που επρεπε να εχει....Δυστυχως εκοψαν τον εξακυλινδρο 2.2 που ηταν πιο δυνατος κ πιο σπιρτσοζικος (κ με ηχο) για χαρη της καταναλωσης κ των καυσαεριων.Τωρα απλα το αμαξι παει αξιοπρεπες κ οικονομικα.Οποιος ψαχνει για γκαζια ή αλλαζει κινητηρα ή αλλαζει αμαξι....Λυσεις του στυλ φιλτρα ,εξατμισεις κ λοιπα ειναι λεγτα για πεταμα κ νομιζω στις μερες δεν υπαρχουν για τετοια χρηση....