PDA

Επιστροφή στο Forum : M-PACK



strof
28-12-09, 08:38
Επειδή τον τελευταίο καιρό στριφογυρνάει στο μυαλό μου η λέξη m-pack και επειδή αν δεν μπει στην diesel μου δεν υπάρχει περίπτωση να το ξεχασω, είπα να ανοίξω αυτό το thread προκειμένου να:
1.Μας πουν οι γνώστες τι ακριβώς περιλαμβάνει ο όρος m-pack όταν θα πάμε να το ζητήσουμε από την αντιπροσωπεία.
2.Μάθουμε αν πρέπει υποχρεωτικά να απευθυνθούμε σε αντιπροσωπεία.
3.Μάθουμε το κόστος.
4. Μας βάλουν- οι έχοντες κάνει την μετατροπή- φώτο από το οχημά τους τόσο πριν όσο και μετά από αυτή.

Και εννοείται ό,τι άλλο εσείς κρίνετε πως είναι χρήσιμο...

gyiama
28-12-09, 10:30
αν θελεις πες μας για ποιο αυτοκινητο αναφερεσαι η απλα ειναι γενικη ερωτηση?

Z4 DCT
28-12-09, 10:46
κοιταξε.... το mpack περιλαμβανει μεσα και εξω καλουδια.....\
Μεσα...
Τιμονι,καθισματα,αλουμινιο στο ταμπλο κια πορτες, λεβιε, footrest,μαυρο ουρανο, και προστατευτικα μαρσπιε Μ.

Εξω....
Ζαντες, αναρτηση Μ, εμπρος και πισω προφυλακτηρες, πλαινες ποδιες,και μαυρα γυαλιστερα καλυματα γυριο απο τα πλαισια των παραθυρων....

Τωρα απο οσα γνωριζω η αμτιπρωσοπεια δινει το εξωτερικο πακετο και το δινει και τμηματικα....εμπρος πισω προφυλακτηρες μονο για παραδηγμα!!!!!

Απο τιμες μετα την αγορα του αμαξιου δεν ξερω να σου πω τι παιζει.....

strof
28-12-09, 10:51
αν θελεις πες μας για ποιο αυτοκινητο αναφερεσαι η απλα ειναι γενικη ερωτηση?

Εγώ έχω και ενδιαφέρομαι για e90 αλλά και οι κάτοχοι άλλων αυτοκινήτων θέλουν να ενημερωθούν καλό θα ήταν να το κάνουν από εδω για να μην ανοίγουν πολλά threads και στο τέλος χανόμαστε. Ίσως επειδή το ανέβασα στο 'σειρά 3΄θέματα καλό θα ήταν εδώ να αναφερθούμε μόνο για αυτή τη σειρά.

strof
28-12-09, 10:55
κοιταξε.... το mpack περιλαμβανει μεσα και εξω καλουδια.....\
Μεσα...
Τιμονι,καθισματα,αλουμινιο στο ταμπλο κια πορτες, λεβιε, footrest,μαυρο ουρανο, και προστατευτικα μαρσπιε Μ.

Εξω....
Ζαντες, αναρτηση Μ, εμπρος και πισω προφυλακτηρες, πλαινες ποδιες,και μαυρα γυαλιστερα καλυματα γυριο απο τα πλαισια των παραθυρων....

Τωρα απο οσα γνωριζω η αμτιπρωσοπεια δινει το εξωτερικο πακετο και το δινει και τμηματικα....εμπρος πισω προφυλακτηρες μονο για παραδηγμα!!!!!

Απο τιμες μετα την αγορα του αμαξιου δεν ξερω να σου πω τι παιζει.....

Μάλιστα... Μιλάμε για ολική μεταμόρφωση λοιπόν... Εντούτοις τα πιο συνηθισμένα μπαξίματα περιλαμβάνουν ζάντες, προφυλακτήρες, πλαινές ποδιές άντε και κανέναν λεβιέ ή τιμόνι..
Ενδεικτικές τιμές πείτε παιδιά να αρχίσουμε να μαζεύουμε χρήμα!!!

dimtz
15-05-10, 19:16
κοιταξε.... το mpack περιλαμβανει μεσα και εξω καλουδια.....\
Μεσα...
Τιμονι,καθισματα,αλουμινιο στο ταμπλο κια πορτες, λεβιε, footrest,μαυρο ουρανο, και προστατευτικα μαρσπιε Μ.

Εξω....
Ζαντες, αναρτηση Μ, εμπρος και πισω προφυλακτηρες, πλαινες ποδιες,και μαυρα γυαλιστερα καλυματα γυριο απο τα πλαισια των παραθυρων....

Τωρα απο οσα γνωριζω η αμτιπρωσοπεια δινει το εξωτερικο πακετο και το δινει και τμηματικα....εμπρος πισω προφυλακτηρες μονο για παραδηγμα!!!!!

Απο τιμες μετα την αγορα του αμαξιου δεν ξερω να σου πω τι παιζει.....

δε μου λες φιλε Γιαννη το δικο μου εχει ολα τα παραπανω που ανεφερες, εκτος απο το αλουμινιο στο νταμπλο και πορτες, δηλ δεν ειναι γνησιο mpack???????? ειναι 4πορτο facelift και επειδη το πηρα μεταχειρισμενο δεν ξερω αν ειναι η οχι μαμα, τι λες εσυ?

Skyline_IS
15-05-10, 20:02
δε μου λες φιλε Γιαννη το δικο μου εχει ολα τα παραπανω που ανεφερες, εκτος απο το αλουμινιο στο νταμπλο και πορτες, δηλ δεν ειναι γνησιο mpack???????? ειναι 4πορτο facelift και επειδη το πηρα μεταχειρισμενο δεν ξερω αν ειναι η οχι μαμα, τι λες εσυ?



για να εισαι σιγουρος,δες στο στο βιβλιο service στις πρωτες σελιδες γραφει τα εξτρα που εχει το αμαξι απο το εργοστασιο.Αν ειναι γνησιο m-pack πρεπει να αναφερει καπου AERODYNAMIK-PAKET M

scania124
15-05-10, 20:05
o ΦΑΝΗΣ εχει κανει το δικο του Ε90 μ-πακ απο εξω....
καντου μια ερωτηση να σου πει τι ακριβως χρειαστηκε......

dimtz
15-05-10, 20:13
για να εισαι σιγουρος,δες στο στο βιβλιο service στις πρωτες σελιδες γραφει τα εξτρα που εχει το αμαξι απο το εργοστασιο.Αν ειναι γνησιο m-pack πρεπει να αναφερει καπου AERODYNAMIK-PAKET M

δυστυχως φιλε μου δεν το εχω το βιβλιο αλλος τροπος υπαρχει??????????????????? και συγνωμη στο φιλο που ανοιξε αυτο το θρεντ και παρεμβαινω

mitsos_chania
15-05-10, 21:27
δε μου λες φιλε Γιαννη το δικο μου εχει ολα τα παραπανω που ανεφερες, εκτος απο το αλουμινιο στο νταμπλο και πορτες, δηλ δεν ειναι γνησιο mpack???????? ειναι 4πορτο facelift και επειδη το πηρα μεταχειρισμενο δεν ξερω αν ειναι η οχι μαμα, τι λες εσυ?

To εχεις αγορασει καινουριο?Παντως δεν ισχυει.Αν εχεις τους προφυλακτηρες και ολα τα υπολοιπα,επειδη δεν εχεις το αλουμινιο μεσα δεν σημαινει οτι δεν ειναι μ-πακ.το λεβιε ταχυτητων τον εχεις?

NickE60
15-05-10, 22:07
Για μετατροπή σε Μ αεροδυναμικό πακέτο (εργοστασιακό κιτ) στα Ε60 τουλάχιστον χρειάζεσαι προφυλακτήρες μπρος-πίσω και μαρσπιέ. Προαιρετικά Μ αεροτομή πίσω, Μ καθρέπτες, και Μ ζάντες.

Για Μ σπορ πακέτο χρειάζεσαι τα παραπάνω + Μ αναρτήσεις χαμηλώματος με ελατήρια μπρος-πίσω, Μ Τιμόνι, Μ κατώφλι εισόδου στις πόρτες, Μ λεβιέ ταχυτήτων, Σπορ καθίσματα, Μαύρο διάκοσμο σε ουρανό - κολώνες,

nikos-Mpacket
16-05-10, 00:17
Για μετατροπή σε Μ αεροδυναμικό πακέτο (εργοστασιακό κιτ) στα Ε60 τουλάχιστον χρειάζεσαι προφυλακτήρες μπρος-πίσω και μαρσπιέ. Προαιρετικά Μ αεροτομή πίσω, Μ καθρέπτες, και Μ ζάντες.

Για Μ σπορ πακέτο χρειάζεσαι τα παραπάνω + Μ αναρτήσεις χαμηλώματος με ελατήρια μπρος-πίσω, Μ Τιμόνι, Μ κατώφλι εισόδου στις πόρτες, Μ λεβιέ ταχυτήτων, Σπορ καθίσματα, Μαύρο διάκοσμο σε ουρανό - κολώνες,


Νικολα που θα βρουμε τετοιους σε καλη τιμη?Γνησιους κατα προτιμηση,γιατι οσους εχω ρωτησει μου λενε μακρια απο ημιτασιον.
Για κανονισε τιποτα καλο.

NickE60
16-05-10, 01:22
Έχεις λειτουργία auto-fold??

Αν είναι καλή τιμή 1170 μεταχειρισμένοι (από 1800+ καινούριοι στην Ελλάδα)

έχει ένα ζευγάρι εδώ μαζί με το διακόπτη της πόρτας.... https://cgi.ebay.co.uk/BMW-E60-E61-M5-Mirrors-5-Series-Power-Fold-Carbon-/370342860964?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item563a2798a4#ht_936wt_1165

κι εδώ καινούριοι.... 1170 με τα μεταφορικά από Αμερική + δασμοί? https://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E60-M5-Genuine-M5-Side-Mirrors-Primed-Brand-New-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem29f85676c8QQitemZ18026 0075208QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccesso ries#ht_1187wt_1165

οπουδήποτε τους βρεις μέχρι 1000 (χωρίς διακόπτη) είναι ευκαιρία, δαγκωσέ τους...

αν τους ψάξεις μεμονωμένα σε μεταχειρισμένους θα σου βγουν πολύ πιο φθηνά, αλλά θέλει πολύ και επίμονο ψάξιμο....

dimtz
16-05-10, 10:35
To εχεις αγορασει καινουριο?Παντως δεν ισχυει.Αν εχεις τους προφυλακτηρες και ολα τα υπολοιπα,επειδη δεν εχεις το αλουμινιο μεσα δεν σημαινει οτι δεν ειναι μ-πακ.το λεβιε ταχυτητων τον εχεις?

εννωειτε φιλε μου οτι εχω και τον λεβιε και ολα οσα αναφερθηκαν πιο πριν, μεταχειρισμενο το πηρα το car, αντι για αλουμινιο εμενα ειναι σε χρωμα καρμπον :original:

Andreas_E92
17-05-10, 09:14
κοιταξε.... το mpack περιλαμβανει μεσα και εξω καλουδια.....\
Μεσα...
Τιμονι,καθισματα,αλουμινιο στο ταμπλο κια πορτες, λεβιε, footrest,μαυρο ουρανο, και προστατευτικα μαρσπιε Μ.

Εξω....
Ζαντες, αναρτηση Μ, εμπρος και πισω προφυλακτηρες, πλαινες ποδιες,και μαυρα γυαλιστερα καλυματα γυριο απο τα πλαισια των παραθυρων....

Τωρα απο οσα γνωριζω η αμτιπρωσοπεια δινει το εξωτερικο πακετο και το δινει και τμηματικα....εμπρος πισω προφυλακτηρες μονο για παραδηγμα!!!!!

Απο τιμες μετα την αγορα του αμαξιου δεν ξερω να σου πω τι παιζει.....

Αυτά που λέει ο Γιάννης αποτελούν όντως το m-pack σε 3άρι από μαμά. Να προσθέσω μόνο ότι εκτός από δερμάτινο λεβιέ ταχυτήτων έχει και δερμάτινο χειρόφρενο (για να τα λέμε όλα :) ). Η τιμή για αγορά μαζί με το αμάξι περίπου 4.500 ευρώ... Καταλαβαίνεις ότι για αγορά μετά θα πρέπει να ανέβεις... αν τα θες όλα βέβαια!

Andreas_E92
17-05-10, 09:15
δε μου λες φιλε Γιαννη το δικο μου εχει ολα τα παραπανω που ανεφερες, εκτος απο το αλουμινιο στο νταμπλο και πορτες, δηλ δεν ειναι γνησιο mpack???????? ειναι 4πορτο facelift και επειδη το πηρα μεταχειρισμενο δεν ξερω αν ειναι η οχι μαμα, τι λες εσυ?

Το αλουμίνιο στο ταμπλό έρχεται με το m-pack μεν αλλά αλλάζει πολύ εύκολα και σχετικά φτηνά, οπότε ίσως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης να το είχε αλλάξει. Δεν είναι σίγουρο κριτήριο αυτό όπως καταλαβαίνεις...

Konstantinos E60
17-05-10, 09:25
Έχεις λειτουργία auto-fold??

Αν είναι καλή τιμή 1170 μεταχειρισμένοι (από 1800+ καινούριοι στην Ελλάδα)

έχει ένα ζευγάρι εδώ μαζί με το διακόπτη της πόρτας.... https://cgi.ebay.co.uk/BMW-E60-E61-M5-Mirrors-5-Series-Power-Fold-Carbon-/370342860964?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item563a2798a4#ht_936wt_1165

κι εδώ καινούριοι.... 1170 με τα μεταφορικά από Αμερική + δασμοί? https://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E60-M5-Genuine-M5-Side-Mirrors-Primed-Brand-New-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem29f85676c8QQitemZ18026 0075208QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccesso ries#ht_1187wt_1165

οπουδήποτε τους βρεις μέχρι 1000 (χωρίς διακόπτη) είναι ευκαιρία, δαγκωσέ τους...

αν τους ψάξεις μεμονωμένα σε μεταχειρισμένους θα σου βγουν πολύ πιο φθηνά, αλλά θέλει πολύ και επίμονο ψάξιμο....

Νικο δεν έχω auto-fold,μπαίνει ευκολα,χρειαζεται κωδικοποίηση,το μπουτόν της αναδίπλωσης ειναι ίδιο με του facelift ??


Το χαρακτηριστικότερο των Μ pack είναι ο μαυρος ουρανός...Σπάνια κάποιος τον αντικαθιστά και ας μπάξει μετά σχεδόν αλλο το πακέτο.

NickE60
17-05-10, 09:47
Είναι διαφορετικός ο διακόπτης αλλά και η καλωδίωση του καθρέπτη στα F/L και ναι, θέλει ειδική κωδικοποίηση (προσθήκη κωδικού SA - δεν την κάνουν τα εξουσιοδοτημένα γιατί το power-autofold δίνεται σαν option μόνο από το εργοστάσιο και όχι σαν "retrofit" πακέτο)

Konstantinos E60
17-05-10, 10:00
Είναι διαφορετικός ο διακόπτης αλλά και η καλωδίωση του καθρέπτη στα F/L και ναι, θέλει ειδική κωδικοποίηση (προσθήκη κωδικού SA - δεν την κάνουν τα εξουσιοδοτημένα γιατί το power-autofold δίνεται σαν option μόνο από το εργοστάσιο και όχι σαν "retrofit" πακέτο)

Τωρα μάλιστα.....!!!!
Νικο εσυ που τα ψάχνεις, υπάρχει κατι για μένα στο ebay ή εδω στην Ελλάδα
ή πάμε για καινούργια ?????

NickE60
17-05-10, 10:22
Τωρα μάλιστα.....!!!!
Νικο εσυ που τα ψάχνεις, υπάρχει κατι για μένα στο ebay ή εδω στην Ελλάδα
ή πάμε για καινούργια ?????

Ήταν ένας Τούρκος τον οποίο είχα γνωρίσει προσωπικά σε ένα meeting του 5series.net στην Κολωνία καλό άτομο απ' το Βέλγιο. Αυτός είχε μια άκρη και τους έδινε (τους γνήσιους) με 700-800 ευρώ κομπλέ-βαμμένους και έβγαζε και χαρτζιλίκι. Πούλησε αρκετά ζευγάρια και για F/L και για τα πρώτα, ειδικά σε Αμερικάνους. Κάποια στιγμή σταμάτησε. Η τιμή είχε φτάσει στα 900 κομπλέ με κρύσταλλο-άβαφοι για τα τελευταία κομμάτια που έδωσε. https://forums.5series.net/topic/56873-bmw-e60-genuine-m5-m6-mirror/page__st__270__p__1068385&#entry1068385

Μιλάμε για αυτούς με το ηλεκτρικό-αυτόματο δίπλωμα, οι απλοί είναι πιο φθηνοί, έχουν περίπου μισή τιμή (χωρίς το κρύσταλλο πάντα) https://bmwfans.info/parts/catalog/E60/Sedan/Europe/M5-S85/LHD/N/2008/july/browse/vehicle_trim/m_outside_mirror/

dimtz
17-05-10, 10:39
Το αλουμίνιο στο ταμπλό έρχεται με το m-pack μεν αλλά αλλάζει πολύ εύκολα και σχετικά φτηνά, οπότε ίσως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης να το είχε αλλάξει. Δεν είναι σίγουρο κριτήριο αυτό όπως καταλαβαίνεις...

τι να πω φιλε μου δεν ξερω εχει τα παντα εκτος απο αυτο, λες να εμπαινε σε διαδικασια ο ιδικτητης που το ειχε να βαλει μαυρο ουρανο με κολονακια (επενδυση) μπακετ καθισματα δερματινα κλπ και να μην εβαζε αυτα τα αλουμινιο που λεμε? μηπως σε 4πορτο δεν εβαζαν στο στανταρ????????? ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας