PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενδειξη αερόσακου



merbeind
18-12-13, 16:52
Μου άναψε χθές την ώρα που ταξίδευα κόκκινη ένδειξη αερόσακου και δυστυχώς έμεινε εκεί.
Ζώνη αν παίζει ρόλο φορούσα κανονικά και δεν προηγήθηκε απολύτως τίποτα.
έχει ξανασυμβεί σε κανέναν και αν ναι τι μπορεί να είναι;

Bazil Van Sinner
18-12-13, 16:55
νομιζω εχει σχεση με τον αισθητηρα καταληψης του συνοδηγου

Kostas_1
18-12-13, 17:10
Ή εχει φυγει η φισσα κατω απο το καθισμα οδηγου. Μηπως το τραβηξε κανεις αποτομα πισω;

tapatalking

bill_m3
18-12-13, 17:13
Κατά 99% αισθητήρας κατάληψης θέσης συνοδηγού!!!

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2492

fanisk
18-12-13, 18:34
Αισθητηρας συνοδηγου. Η δεν κανει καλη επαφη το φισακι, ή εφαγε "γονατια" το καθισμα σε καποιο καθαρισμο και χαλασε.

merbeind
18-12-13, 19:27
Δεν το έκανα τπτ απολύτως πάντως.Ουτε φυσακι πειραξα ούτε κάθισμα τράβηξα τπτ.Τέσπα δευτέρα θα πάω απο αντιπροσωπεία να μάθω περαιτέρω.Ευχαριστώ να ξέρω τι να με περιμένει.

kiros
18-12-13, 20:42
Ενημερωτικα σου λεω κατα πασα πιθανοτητα θα σου ζβησουν την ενδηξει αλλα αργα η γρηγορα θα σου ξανα αναψει.

kwstakhs_Z4
24-12-13, 00:48
και στο δικο μου τα ιδια....πηγα και μου ειπαν θελει αλλαγη ο αισθητηρας...

αν τον αλλαξεις η ρωτησες για πες και σε εμας τιμη γιατι εχω ξεχασει τι μου ειπαν...καπου στα 200 κοντα....

kiros
24-12-13, 18:32
Καλησπερα merbeind ακου φίλε τη εμαθα σήμερα απο το συνεργείο που πήγα για μεγάλο Service. Αφου τελειωσε ο μαστορας μου λεει ολος τυχαια (αααααααααααα και μην ξεχνιομαστε ποτε δεν αφηνουμαι μπουκαλια νερο και γενικος πραγματα κατω απο τα καθισματα γιατι θα αναψει η ενδηξει του αεροσακου ειναι πολυ ευαισθητα)οποτε για σκεψου μην τυχων σου συνεβη και εσενα το ιδιο!

merbeind
24-12-13, 20:12
Kάτω απο το κάθισμα στο z4 δεν γίνεται αφού 1ον δεν σηκώνεται και 2ον απο κάτω έχει το φαρμακείο αλλά ... η αλήθεια είναι οτι τόσο ευαίσθητο αισθητήρα κατάληψης καθίσματος δεν έχω ξαναδεί.Το παραμικρό να αφήσεις αρχίζει να σφυρίζει.Μιλάω έστω και μια μπλούζα για τέτοια ευαισθησία.Αν είναι ίδιος και ο αισθητήρας αερόσακου λογικό είναι ...

ninja2
25-12-13, 01:34
πολλές φορές από υγρασία στην φισα seat belt tension (εκεί που κουμπώνει η ζώνη) έχει αυτό το αποτέλεσμα με reset μπορεί να φύγει ! αν όχι μιλάμε για κόστος 300E-400E αν το κάνει μόνος με μεταχειρισμένο ανταλλακτικο μιλάμε για κόστος 60E-80E απλά θέλει να ξές αν είναι οδηγού η συνοδηγού,οπότε διαγνώσει σε κάποιο Service Bmw και αν ειναι αυτο πες μου να σε βοηθησω πος να το κανει μια και το εχω κανει,δουλεια 20λεπτον.

merbeind
02-04-15, 21:37
Παλιό θέμα. Τελικά μια εβδομάδα μετά που πήγα για service μου έσβησαν την ένδειξη και από τότε έχει ένα 3μηνο δεν έχει ξαναεμφανιστεί.