PDA

Επιστροφή στο Forum : NON STOP PROJECT 316 TURBO



Panos 316T
08-04-10, 11:10
Σκοπός του project ήταν να φτάσει το μοτεράκι από 230 ρόδα σε 270.

Μετά από κάποιες καίριες επεμβάσεις όπως μπιέλες, περιποίηση στροφάλου και άλλα μικροπράγματα το μοτέρ έγινε αλεξίσφαιρο.

Επίσης σε αυτή τη φάση μπήκε και η πολυπόθητη χειροποίητη ανοξείδωτη πολλαπλή εξαγωγής η οποία ήταν αναγκαία για να ανεβάσουμε bar.

με αυτά και με αυτά η μπέμπα ανέβηκε στο δυναμόμετρο με 1.7 bar και 1.9 overboost και μας έδειξε 267,7 στις 5380 ρόδα και 38,7 ροπή στις 4220.

το αποτέλεσμα (τουλάχιστον στα χαρτιά) κρίνεται απολύτως επιτυχημένο αν αναλογιστούμε ότι είμαστε οριακά μέσα στο φάσμα της τουρμπινούλας(28άρα).

υγ1:επισυνάπτω την δυναμομέτρηση
υγ2:επειγόντως λάστιχα γιατί χαροπαλεύω
υγ3:επόμενη «στάση» στα 320 ρόδα
υγ4:για το τι έχω κάνει μέχρι τώρα βλ."γκαράζ μου"
υγ5: ευχαριστώ τον μηχανικό μου

Kostas_1
08-04-10, 11:12
ΣΟΚ

:shok::shok::shok::shok::shok:

Χωρις λόγια. Δεν περιγραφω αλλο

VanVIC
08-04-10, 11:14
Προφανώς και έχει γίνει πολλή μελέτη και δουλειά.
Συγχαρητήρια !
Σου ευχομαι να το χαρείς και να μπορείς να το πηγαίνεις όπως το θές.

καλή συνέχεια ! (μιας και ξέρω απο 1ο χέρι οτι αυτά τα project δεν τελειώνουν ποτέ...)

Panos 316T
08-04-10, 11:21
Προφανώς και έχει γίνει πολλή μελέτη και δουλειά.
Συγχαρητήρια !
Σου ευχομαι να το χαρείς και να μπορείς να το πηγαίνεις όπως το θές.

καλή συνέχεια ! (μιας και ξέρω απο 1ο χέρι οτι αυτά τα project δεν τελειώνουν ποτέ...)

ευχαριστώ Βαγγέλη
(δες το υγ no 3,χαχαχαααα)

NickE60
08-04-10, 11:21
Αυτό το 16αρι έχει αποδείξει στην πράξη ότι ...δεν παίζεται!!! Αυτό έχω να πω εγώ που το ξέρω...... :original:

Panos 316T
08-04-10, 13:10
να συμπληρώσω...

stratos
08-04-10, 13:53
Πωωωωω θέλω να το δώ απο κοντά σήμερα :shock:

Stamatis
08-04-10, 15:08
Αυτα ειναι κυριοι.
Αντε και εις ανωτερα και καλα χιλιομετρα.

Χρίστος
08-04-10, 15:16
αυτο ξεκινησε απο Μ43Β16????

Vasilis
08-04-10, 19:31
μπραβο ρε πανουλη....να το χαιρεσαι φιλε μου....οπως εσυ γουσταρεις.....!

Libanner
09-04-10, 00:43
Μπράβο Πάνο και από μένα αν και με αυτά που βλέπω μου μπαίνουν και μένα ιδέες για εξέλιξη...

Πολύ καλό νούμερο και από αξιόπιστο δυναμόμετρο.

Έτσι οι Μ43 δυνατά, είναι και μια ευχαρίστηση να βλέπεις αυτό το μοτερ που απο το εργοστάσιο ήταν ασθενικό (σε επιδόσεις μόνο γιατι σε όλα τα άλλα σκίζει) να καταβροχθίζει άλλα με πολλά περισσότερα κυβικά κυλίνδρους ίππους κτλ...

stratos
09-04-10, 03:36
Σήμερα τρομοκράτησε πολύ κόσμο. Πάντα τέτοια και να είσαι γερός εσύ και αυτό να το χαίρεσαι

Χρίστος
09-04-10, 03:50
και πανω απο ολα χαμηλων τονων.
δε ξερεις τι σε χτυπησε.....

Panos 316T
09-04-10, 07:32
αυτο ξεκινησε απο Μ43Β16????

οοοοουοουουουογεςςςςςς!!!
και ξεκίνησε και τελείωσε σε Μ43Β16:original:

Kostas_1
09-04-10, 10:11
και πανω απο ολα χαμηλων τονων.
δε ξερεις τι σε χτυπησε.....

Ακριβως!!! Low profile Stealth ενα πραμμα.

Αν και οταν πλησιαζε στου Ταμταμ το καταλαβαμε ...:shok:...

Panos 316T
09-04-10, 10:22
μου τέλιωσαν τα καψούλια για να shootάρω κανα thanks...

BILL007
09-04-10, 14:02
Μπράβο φίλε μου!Να το χαίρεσαι!:original::original::original:

Εγώ το έχω πει...Μια μέρα το Μ43 θα ακουμπήσει τα 400+...:D:D:D

Nick bmwlover
09-04-10, 17:26
Αχ,ωραια μοτερακια αυτα,και ακομα πιο ωραια τα νουμερα που "βγαζει" πλεον Παναγιωτη,να το χαιρεσαι!!!

paganis
10-04-10, 01:20
πανο να το χαιρεσαι το εργαλειο...και πανω απο ολα μπραβο ,που δεν δοκιμασες την πεπατημενη της αλλαγης σε μεγαλυτερο μοτερ! εχεις κατι διαφορετικο...ιδιαιτερο...ξε χωριστο..και σιγουρα πολυ δυνατο!

Panos 316T
12-04-10, 08:59
Μπράβο φίλε μου!Να το χαίρεσαι!:original::original::original:

Εγώ το έχω πει...Μια μέρα το Μ43 θα ακουμπήσει τα 400+...:D:D:D

όχι απλώς να τα "ακουμπήσει" αλλά να τα "ξεντεριάσει" (που λεν κ στου χωριό μ):thumbsup:

Κωνσταντίνος
12-04-10, 09:38
Μπράβο φίλε μου!Να το χαίρεσαι!:original::original::original:

Εγώ το έχω πει...Μια μέρα το Μ43 θα ακουμπήσει τα 400+...:D:D:D

Υπήρχε (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα) Μ43Β18 που ήταν γύρω στα 600 ! (jmuller) :shok:

Panos 316T
12-04-10, 09:51
Υπήρχε (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα) Μ43Β18 που ήταν γύρω στα 600 ! (jmuller) :shok:

Ζει και βασιλεύει!!! (έχουμε τον ίδιο μηχανικό)

patriNOS
12-04-10, 10:07
Ζει και βασιλεύει!!! (έχουμε τον ίδιο μηχανικό)

ζει και βασιλευει? δεν ειχε σπασει το καλοκαιρι? το συγκεκριμενο μονο (m43b18) δεν ειναι.... δεν θα πω κατι παραπανω αφηνω τον ιδιο να μιλησει για το αμαξι του το οποιο θεωρω προσωπικα πολυ επιτυχια και για αυτα που ειχε τραβηξει πολυ αξιοπιστο... α και δεν ηταν 600.... ηταν κατι λιγοτερο αλλα ηταν πριονι.

Κωνσταντίνος
12-04-10, 10:11
Εσπασε ;;;

patriNOS
12-04-10, 10:17
Εσπασε ;;;


κοιτα δεν ξερω αν εσπασε ποσο εσπασε και τι εσπασε παντως απουσιαζε απο γνωστα σημεια λογω ζημιας....τωρα κατι παραπανω δεν θελω να πω αν θελει μπορει να πει ο ιδιος.. παντως το συγκεκριμενο αμαξι ηταν υποδειγμα αξιοπιστιας και δυναμης.. εχει καλο ονομα σε νυχτερινα στεκια και σας διαβεβαιω οτι δεν ειναι jmuler το ονομα που οι περισσοτεροι τον γνωριζουν..

Panos 316T
13-05-10, 09:31
Ήρθε και η πρώτη κακή στιγμή...
παρκαρισμένο το αμάξι...βάζω το κλειδί στη μίζα...γυρίζω...
γκγκγκγκγκ.....κράκ!
αυτό ήταν!
έκανες μιζιά και ένιωθες ότι κάτι μέσα στο μοτέρ γυρνούσε ελεύθερο ...
το αυτοκίνητο φορτώθηκε σε γερανό και εστάλη στο μηχανικό μου.
θα δούμε τι θα δείξει η νεκροψία...

υγ: την ώρα που το φόρτωναν στο γερανό το έβλεπε ο πιτσιρικάς (3 χρ.) ο οποίος έπεσε σε στεναχώρια,δε μιλιόταν...

paganis
13-05-10, 14:38
οχι ρε φιλε....κριμα!! μακαρι.. να μην ειναι κατι σοβαρο και ολα να πανε καλα!! καλη τυχη ...

Libanner
13-05-10, 16:43
Πάνο εδώ χαλάνε τα εργοστασιακά...
Μέσα στο πρόγραμμα είναι και αυτά μη στεναχωριέσαι πιστεύω να είναι κάτι πολύ απλό και γρήγορα πάλι να βγει το θηρίο στο δρόμο!

Panos 316T
14-05-10, 07:13
Πάνο εδώ χαλάνε τα εργοστασιακά...
Μέσα στο πρόγραμμα είναι και αυτά μη στεναχωριέσαι πιστεύω να είναι κάτι πολύ απλό και γρήγορα πάλι να βγει το θηρίο στο δρόμο!

το αμάξι το χω κάνει κανίβαλο και όμως με πρόδωσε γνήσιο ανταλλακτικό από αντιπροσωπεία!
πρόκειται για τον τεντωτήρα της καδένας όπου τη στιγμή που έκανα μιζιά δεν την τέντωσε (έχει σχέση με τη τρόμπα λαδιού που αλλάχτηκε ,αν κατάλαβα σωστά).

τέσπα, θα αλλαχτούν και οι βαλβίδες...

υγ: τα παραπάνω τα αναφέρω και για τις κακές τις γλώσσες...

fanisk
14-05-10, 07:38
Πανο κρεμα μια αρμαθια σκορδα στο καθρεφτη :D

z3 2.2
14-05-10, 07:38
ωωωω ρε π.....η μου.....
δεν εχω λογια.....
αμα θελει να σου κατσει ρε Πανο η στραβη...θα σου κατσει.
αυτη να ειναι ολη η στεναχωρια σου Πανουλη! :)

kloukakis
14-05-10, 10:02
Περαστικά στο κτήνος σου Πάνο, τυχαίνουν αυτά, παλιά αμάξια είναι.....

Μεγάλη ζημιά? Χτύπησαν οι βαλβίδες τα πιστόνια?
Να η ευκαιρία να βάλεις τιτανίου!!!

Panos 316T
14-05-10, 10:09
Περαστικά στο κτήνος σου Πάνο, τυχαίνουν αυτά, παλιά αμάξια είναι.....

Μεγάλη ζημιά? Χτύπησαν οι βαλβίδες τα πιστόνια?
Να η ευκαιρία να βάλεις τιτανίου!!!

μόνο βαλβίδες ευτυχώς ,
το σκέφτομαι για τιτανίου...

το θέμα είναι ότι πάει ο μηχανικός μου με το ανταλλακτικό στην αντιπροσωπεία που το αγόρασε, να ζητήσει τον λόγο...

ανεπίτρεπτο αυτό που έγινε, είδωμεν...

stratos
14-05-10, 10:50
Τι να πω, τόση δουλειά έχει πέσει στο αυτοκίνητο και βρήκε να χαλάσει η μαμακία... Πάνο περαστικά, έρχοντά άλλα :)

Stamatis
15-05-10, 13:35
Ελα τιποτα δεν ηταν τελικα.
Αντε και ειχα ανησυχια.
Αργησα να διαβασω το θρεντ και εβαζα διαφορα με το μυαλο μου.

Φτου φτου φτου.

patriNOS
15-05-10, 13:57
το αμάξι το χω κάνει κανίβαλο και όμως με πρόδωσε γνήσιο ανταλλακτικό από αντιπροσωπεία!
πρόκειται για τον τεντωτήρα της καδένας όπου τη στιγμή που έκανα μιζιά δεν την τέντωσε (έχει σχέση με τη τρόμπα λαδιού που αλλάχτηκε ,αν κατάλαβα σωστά).

τέσπα, θα αλλαχτούν και οι βαλβίδες...

υγ: τα παραπάνω τα αναφέρω και για τις κακές τις γλώσσες...

ο τεντωτηρας της καδενας ειναι το συστημα το οποιο ρυθμιζει τα περιττα μποσκα(μιας και η καδενα δεν ειναι πληρως τεντωμενη) της καδενας για να μην πηδηξει δοντι κατα την λειτουργια του κινητηρα.cam chain tensioner νομιζω ειναι η ονομασια του στα αγγλικα.ο τεντωτηρας ειτε ρυθμιζεται απο την πιεση λαδιων ειτε απο καποιο ελλατηριο ειτε χειροκινητα στα σερβις.αν εχεις τεντοτηρα που λειτουργει με την πιεση του λαδιου εχει να κανει με την αλλαγη τρομπας σου....

πηγη: οι πηγες κεφαλοβρυσου και τα ακαρνανικα ορη

bmw316turbo
15-05-10, 16:30
Mε ολο το σεβασμο.Αμφιβαλω αν φταιει για τη ζημια ο τεντωτηρας.
Αφου δεν εσπασε ο καδενας αναρωτιεμαι αν και πως καρφωσε βαλβιδες?
Πρεπει να πηδηξει δοντι-α που μου φαινεται αφυσικο για καδενα ή πολυ μεγαλο στροφαρισμα ωστε οι βαλβιδες να καρφωθουν λογω ανυπαρκτης επαναφαρας ελατηριων .Απο την αλλη ο τεντωτηρας σωστα- ειπε ο πατρινος!!!!- εχει να κανει με την αντλια λαδιου.
Αλλα και παλι για οποιον εχει λυσει τεντωτηρα θα δει πως ειναι ενα εμβολο με ελατηριο που γεμιζει με λαδι και εκτονωνεται με σκοπο να τεντωσει την αλυσιδα.Τωρα πως μπορει να αστοχησει αυτο, τη στιγμη που δεν φερει στεγανοποιητικη τσιμουχα αλλα ειναι ολο μεταλικο μαλλον δυσκολο μου φαινεται.Το να παρω ομως τον τεντωτηρα και να τον παω στην αντιπροσωπια για διαμαρτυρια για αμαξι τελευταιου σταδιου βελτιωσης ... ειναι too much για μενα...
Δεν πειραζει Πανο...
Καθε εμποδιο σε καλο.Καντο καλυτερο

Libanner
16-05-10, 11:44
μόνο βαλβίδες ευτυχώς ,
το σκέφτομαι για τιτανίου...

το θέμα είναι ότι πάει ο μηχανικός μου με το ανταλλακτικό στην αντιπροσωπεία που το αγόρασε, να ζητήσει τον λόγο...

ανεπίτρεπτο αυτό που έγινε, είδωμεν...

Πάνο χωρίς παρεξήγηση αλλά μάλλον απο τον μηχανικό σου πρέπει να ζητήσεις το λόγο και όχι απο την αντιπροσωπεία.
Οπως έγραψε και ο φίλος bmw316turbo δε μπορείς σε ένα τέτοιο αμάξι να ζητάς το λόγο απο την αντιπροσωπεία η οποία δεν το εγκατέστησε στο κάτω κάτω κιόλας.(μιλάω πάντα από αντίστοιχες προσωπικές εμπειρίες)

Panos 316T
17-05-10, 06:56
Πάνο χωρίς παρεξήγηση αλλά μάλλον απο τον μηχανικό σου πρέπει να ζητήσεις το λόγο και όχι απο την αντιπροσωπεία.
Οπως έγραψε και ο φίλος bmw316turbo δε μπορείς σε ένα τέτοιο αμάξι να ζητάς το λόγο απο την αντιπροσωπεία η οποία δεν το εγκατέστησε στο κάτω κάτω κιόλας.(μιλάω πάντα από αντίστοιχες προσωπικές εμπειρίες)


ο τεντωτηρας της καδενας ειναι το συστημα το οποιο ρυθμιζει τα περιττα μποσκα(μιας και η καδενα δεν ειναι πληρως τεντωμενη) της καδενας για να μην πηδηξει δοντι κατα την λειτουργια του κινητηρα.cam chain tensioner νομιζω ειναι η ονομασια του στα αγγλικα.ο τεντωτηρας ειτε ρυθμιζεται απο την πιεση λαδιων ειτε απο καποιο ελλατηριο ειτε χειροκινητα στα σερβις.αν εχεις τεντοτηρα που λειτουργει με την πιεση του λαδιου εχει να κανει με την αλλαγη τρομπας σου....

πηγη: οι πηγες κεφαλοβρυσου και τα ακαρνανικα ορη


ακριβώς αυτό έγινε ,

αλλάχτηκε η τρόμπα λαδιού αλλά φαίνεται να ήταν ελλαττωματική με τα παραπάνω επακόλουθα...


υγ: ο μηχανικός μου δεν θα μου χρεώσει ΤΙΠΟΤΑ

patriNOS
18-05-10, 19:22
ακριβώς αυτό έγινε ,

αλλάχτηκε η τρόμπα λαδιού αλλά φαίνεται να ήταν ελλαττωματική με τα παραπάνω επακόλουθα...


υγ: ο μηχανικός μου δεν θα μου χρεώσει ΤΙΠΟΤΑ

αν η τρομπα δεν εδινε σωστη πιεση στο λαδι τοτε ο τεντωτηρας εδινε περισσοτερο τζογο στην καδενα... για αυτο καρφωσες..

Panos 316T
27-05-10, 09:32
το όχημα βγήκε χθες από το συνεργείο και δοκιμάστηκε "ζωηρά" στην βραδινή βόλτα του φόρουμ μας.
τα αποτελέσματα κρίνονται ακρως ικανοποιητικά!

τέλος (για να μην ξεχνιόμαστε) αφού μπήκε που μπήκε στο συνεργείο μπάξαμε και ένα down pipe 70mm καθώς είχε μείνει μόνο αυτό το κομμάτι παραπονούμενο (63mm).

και το "ταξίδι" συνεχίζεται...

z3 2.2
27-05-10, 09:57
καλα χιλιομετρα Πανουλη :)

M_Dolce
27-05-10, 13:21
καλα και απροβληματιστα χιλιομετρα να εχεις Πανο και πανω απο'ολα ασφαλη!! Το ακουσα (αν και τυχαια) εχτες το βραδυ περνωντας απο
τα λιμανακια τελικα μαλλον εσυ ησουν με το κυπαρισσι Ε36... να το
χαιρεσαι παλικαρι μου!! Ειναι και πολυ ομορφο το ατιμο...

BILL007
27-05-10, 14:01
το όχημα βγήκε χθες από το συνεργείο και δοκιμάστηκε "ζωηρά" στην βραδινή βόλτα του φόρουμ μας.
τα αποτελέσματα κρίνονται ακρως ικανοποιητικά!



Και εγω που το είδα απο κοντά χτες-ΑΠΛΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup :
Τρομερή και πολυ ψαγμένη δουλειά στο μοτέρ!!!!!

Να το χαίρεσαι φίλε μου!!!!!!Μ43 POWER!!!!thumbthumb

:warriorsmiley: :warriorsmiley::rally:

manos
27-05-10, 15:52
αξα να το χαιρεσαι το τουμπανο...

αξιωσε με ρε θεε να τον ραψω με ατμοσφαιρικο :rally:

Panos 316T
28-05-10, 07:13
αξα να το χαιρεσαι το τουμπανο...

αξιωσε με ρε θεε να τον ραψω με ατμοσφαιρικο :rally:

Μικρέ θέλεις πολύ δουλειά ακόμα!
Ακόμα και τότε ,θα το σκεφτώ...:th_Laie_67-1:

Panos 316T
08-06-10, 14:00
είπα να βάλω και τις προηγούμενες δυναμομετρήσεις,να είναι συγκεντρωμένες (τις βλέπω και συγκινούμαι) από το 2002 που πρωτοξεκίνησα.

σε κάθε «πτυχίο» αναφέρω επιγραμματικά τι έχω κάνει…

dyno 01 :
25αρα ,5ο μπεκ

dyno 02 :
πιστονάκια

dyno 03 :
28άρα και εκκεντροφόρο

dyno 04 :
άγραφος εγκέφαλος, πολλαπλή εισαγωγής

dyno 05 :
μπιέλλες

dyno 06 :
αργά ή γρήγορα θα γίνει και αυτό.

Panos 316T
21-12-10, 14:12
Πάμε για άλλα ; θα δείξει...

βέβαια λόγω κρίσης δεν πραγματοποίησα αυτό που χα σαν αρχικό στόχο αλλά κάτι είναι και αυτό που έρχεται.

Δεδομένου ότι,

1)την τουρμπινίτσα (G28r) την δούλευα όταν βρισκόμουν σε φουντωτικές καταστάσεις σχεδόν εκτός χάρτη της 1.7 με 1.9 over κάποια στιγμή την «άκουσε» και αρνιόταν πεισματικά να ξαναδουλέψει σε αυτήν την πίεση

2)αν παρατηρήσετε στο προηγούμενο πόστ την τελευταία δυναμομέτρηση που επισυνάπτω θα διαπιστώσετε ότι μετά τις 5300στρ. περίπου "λαχάνιαζα" , η δύναμη έπαιρνε την κατιούσα…

βγήκα στο κουρμπέτι για αναζήτηση ελαφρώς μεταχειρισμένης & μεγαλύτερης τουρμπίνας ώστε να μην αναγκαστώ να προχωρήσω και σε περιφερειακές αλλαγές όπως μεγαλύτερα μπεκ & i/c, σασμάν με μεγαλύτερες ανοχές , για μείωση κόστους.

Το πολυπόθητο τουρμπινάκι ευρέθη σχεδόν καινούργια σε σύντομο χρονικό διάστημα και αφού τεσταρίστηκε αγοράστηκε και είναι αυτή

https://www.turbohellas.gr/gt2860rs_739548-0005.html


Βασικό της χαρακτηριστικό είναι ότι σπουλάρει από χαμηλά μέχρι κόφτες.

Επίσης, θα αλλαχθούν οι σωληνώσεις του i/c(το οποίο δεν κρίθηκε σκόπιμο να αλλαχθεί) από 53 περίπου σε 63 .

Η (α)γριόγατα παραδόθηκε στον μηχανικό για την μεταμόσχευση και από κει θα πάει στον προγραμματιστή για την ολοκλήρωση του μίνι project με στόχο 300 + - στις ρόδες .

Να είμαστε καλά θα βρίσκομαι στις επάλξεις προς ενημέρωση.


έχω αφήσει ένα «κενό» κάπου στην υπόθεση για σπαζοκεφαλιά.

nikos1400
21-12-10, 15:24
ωραιος !! :thumbsup:

(εκει 3200 μεχρι 4 γινοταν ενας ΧΑΜΟΣ, ε ??)

περιμενουμε και την 6η δυναμομετρηση !




αλλα θες και ενα τετοιο ρε Πανο....

https://cgi.ebay.co.uk/SINGLE-DIN-RADIO-3X-GAUGE-POD-HOLDER-52MM-NEW-/260702557670?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3cb31555e6

Nick bmwlover
21-12-10, 16:23
Ρε Παναγιωτη τι εχεις φτιαξει???Να το χαιρεσαι,πολυ δυναμη!!!

manos
21-12-10, 17:47
Πάμε για άλλα ; θα δείξει...

βέβαια λόγω κρίσης δεν πραγματοποίησα αυτό που χα σαν αρχικό στόχο αλλά κάτι είναι και αυτό που έρχεται.

Δεδομένου ότι,

1)την τουρμπινίτσα (G28r) την δούλευα όταν βρισκόμουν σε φουντωτικές καταστάσεις σχεδόν εκτός χάρτη της 1.7 με 1.9 over κάποια στιγμή την «άκουσε» και αρνιόταν πεισματικά να ξαναδουλέψει σε αυτήν την πίεση

2)αν παρατηρήσετε στο προηγούμενο πόστ την τελευταία δυναμομέτρηση που επισυνάπτω θα διαπιστώσετε ότι μετά τις 5300στρ. περίπου "λαχάνιαζα" , η δύναμη έπαιρνε την κατιούσα…

βγήκα στο κουρμπέτι για αναζήτηση ελαφρώς μεταχειρισμένης & μεγαλύτερης τουρμπίνας ώστε να μην αναγκαστώ να προχωρήσω και σε περιφερειακές αλλαγές όπως μεγαλύτερα μπεκ & i/c, σασμάν με μεγαλύτερες ανοχές , για μείωση κόστους.

Το πολυπόθητο τουρμπινάκι ευρέθη σχεδόν καινούργια σε σύντομο χρονικό διάστημα και αφού τεσταρίστηκε αγοράστηκε και είναι αυτή

https://www.turbohellas.gr/gt2860rs_739548-0005.html


Βασικό της χαρακτηριστικό είναι ότι σπουλάρει από χαμηλά μέχρι κόφτες.

Επίσης, θα αλλαχθούν οι σωληνώσεις του i/c(το οποίο δεν κρίθηκε σκόπιμο να αλλαχθεί) από 53 περίπου σε 63 .

Η (α)γριόγατα παραδόθηκε στον μηχανικό για την μεταμόσχευση και από κει θα πάει στον προγραμματιστή για την ολοκλήρωση του μίνι project με στόχο 300 + - στις ρόδες .

Να είμαστε καλά θα βρίσκομαι στις επάλξεις προς ενημέρωση.


έχω αφήσει ένα «κενό» κάπου στην υπόθεση για σπαζοκεφαλιά.



τελικα εχεις βαλει σκοπο να με ραψεις ε?:whistle: εγω φταιω που πηγα και πηρα το μαντεμι απ την turbo hellas.

keep baxing αξα!!!:thumbsup:

Panos 316T
21-12-10, 18:07
τελικα εχεις βαλει σκοπο να με ραψεις ε?:whistle: εγω φταιω που πηγα και πηρα το μαντεμι απ την turbo hellas.

keep baxing αξα!!!:thumbsup:

αφού έκανες καμιά δεκαρια φορές πάνω κάτω την καβάλας και έφτασες μέχρι το δαφνί ,πάλι καλά :)

να σε ευχαριστήσω και από δω αξά...

υγ:όταν το βγάλω με το καλό θα σε χρειαστώ για πειράματα :whistle:

Panos 316T
21-12-10, 18:18
https://cgi.ebay.co.uk/SINGLE-DIN-RADIO-3X-GAUGE-POD-HOLDER-52MM-NEW-/260702557670?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3cb31555e6[/url]

το χω υπόψιν μου και θα δρομολογηθεί εν καιρώ ...

manos
21-12-10, 19:49
αφού έκανες καμιά δεκαρια φορές πάνω κάτω την καβάλας και έφτασες μέχρι το δαφνί ,πάλι καλά :)

να σε ευχαριστήσω και από δω αξά...

υγ:όταν το βγάλω με το καλό θα σε χρειαστώ για πειράματα :whistle:

ποιο δαφνι ρε?σκαραμαγκα εφτασα!!!

υγ:υπολογισε και το μ3ακι ομως οτι θα εχει καμια 20αρια αλογακια ακομα μεχρι τοτε :whistle::whistle::whistle:

DIMITr|S
09-01-11, 17:21
καταρχην φιλε συγχαρητηρια για τη δουλεια που εχεις κανει στο αμακι σου .
εχω μια απορια.....
τι καταναλωσεις πετυχαινεις αν πηγαινεις νορμαλ(αν τα καταφερνεις δηλαδη)
και ποσα χιλιομετρα σου βγαζει το ντεποζιτο?

Jimmakos
09-01-11, 18:09
Αυτό το τουρμπάκι ζαχαρώνω και εγώ φίλε! Πολύ ωραία δουλειά!

Panos 316T
09-01-11, 20:56
καταρχην φιλε συγχαρητηρια για τη δουλεια που εχεις κανει στο αμακι σου .
εχω μια απορια.....
τι καταναλωσεις πετυχαινεις αν πηγαινεις νορμαλ(αν τα καταφερνεις δηλαδη)
και ποσα χιλιομετρα σου βγαζει το ντεποζιτο?

λοιπόν σε μια διαδρομή 250 χλμ (συν τον γυρισμό ) εκ των οποίων τα 150 είναι σε ΕΟ,τα 50 σε επαρχιακό και τα υπόλοιπα 50 σε ειδική [εννοώντας στροφιλίκια,αναβάσεις καταβάσεις] χρειάζομαι σχεδόν ένα ντεπόζιτο . με το υπόλοιπο βγάζω καμιά 60αριά χλμ εντός πόλης.

αυτή η διαδρομή πραγματοποείται κατά μέσο οικογενειακό όρο 2.45 ώρες,σε συνθήκες μοναχικού καβαλάρη έχω γράψει 2.15 περίπου :).

τώρα,σε μια βραδυνή φουντωτική βόλτα θα κάψ κανά 30ευρώ για πλάκα.

εντός πόλης φουλαρισμένος με νορμάλ οδήγηση καμιά 370 περίπου.

ελπίζω να γινα κατανοητός.

Panos 316T
09-01-11, 21:06
Αυτό το τουρμπάκι ζαχαρώνω και εγώ φίλε! Πολύ ωραία δουλειά!

πραγματικά είναι μια τουρμπίνα η οποία καλύπτει μεγαλύτερο φάσμα στροφών χωρίς να γίνει ιδιαίτερα απότομο το αμάξι.μένει να το δούμε και στην πράξη.

Jimmakos
09-01-11, 21:09
Εντάξει και σε καταναλώσεις δεν το βλέπω άσχημο.... Εφόσον είναι και άγρια πουσαρισμένο το μοτέρ σου κιόλας!

Lambros46
09-01-11, 21:59
Ποσα λιτρα ντεποζιτο εχει η 36άρα??

Jimmakos
09-01-11, 22:30
Ποσα λιτρα ντεποζιτο εχει η 36άρα??

60άρι αν θυμάμαι καλά

DIMITr|S
17-01-11, 13:26
φιλε εσυ με την τρελα που εχεις επρεπε να εχεις ενα cosworth και να τα κανεις αυτα πανω του.....8α δουλευες στα 500 αλογα.....χωρις φοβο!

Panos 316T
17-01-11, 13:48
φιλε εσυ με την τρελα που εχεις επρεπε να εχεις ενα cosworth και να τα κανεις αυτα πανω του.....8α δουλευες στα 500 αλογα.....χωρις φοβο!

και ποιός σου είπε ότι δεν θα το κάνω 500 άλογα; και χωρίς φόβο;:original:

Jimmakos
17-01-11, 13:55
Να το δώ κ αυτό, θα είμαι ευτυχισμένος!

Όχι πως δεν γίνεται απλά θέλει προσοχή και σύνεση!

bmw316turbo
17-01-11, 14:18
Τι εγινε μικρε? Γεννησαμε την καινουρια δυναμομετρηση? Περιμενωωωω.

DIMITr|S
17-01-11, 14:31
και ποιός σου είπε ότι δεν θα το κάνω 500 άλογα; και χωρίς φόβο;:original:

σωστος!:original:

Panos 316T
17-01-11, 15:11
Τι εγινε μικρε? Γεννησαμε την καινουρια δυναμομετρηση? Περιμενωωωω.

με έχουν πιάσει οι «πόνοι »,ζώη!!! ;)

υγ: σου πα κάτι και κρατάω τον λόγο μου.

z3outofmind
22-01-11, 17:55
με έχουν πιάσει οι «πόνοι »,ζώη!!! ;)

υγ: σου πα κάτι και κρατάω τον λόγο μου.

ρε επτασαθλιε αθηναιο δυναμονεις κιαλλο??βιασου γιατι την γεμισα και εγω
την καραμπινα...κοιτα να τα πουμε απο κοντα το 12κα εκεινο τον καφε προς το αβλακι μερια ακομα τον πινουμε....καβουρα!!θελω και ζωη μαζι!!!ακουει???
καλομπαξοτο και πολλα μουλαρια ευχομαι....:original:
Υ.Γ παρε και τον ξαδερφο..(εσυ θα κερασεις ετσι κιαλλιος):th_Laie_67-1:

Panos 316T
27-01-11, 09:39
το αμάξι πήγε για ρύθμιση και δυναμομέτρηση και έγραψε 262 ρόδα και 42.3 ροπή με 1.55bar πίεση με την νέα τουρμπίνα 2860rs.
Περίπου τα ίδια άλογα είχα βγάλει με την προηγούμενη τουρμπίνα 28r αλλά με 1.9bar.
Εντοπίστηκε προβληματάκι με την wastegate το οποίο θα τακτοποιηθεί ώστε να σηκώνει 1.9 και να δούμε σχεδόν 300 στη ρόδα.

Στο δρόμο η αίσθηση είναι φοβερή καθώς ανεβάζει αβίαστα από χαμηλά μέχρι κόφτες (7500) αβίαστα.
ορίστε και η δυναμομέτρηση (μέχρι να γίνει επόμενη) :

nikos1400
27-01-11, 10:37
Δε σε πιστευουμε.
Να μπουνε και τα σχετικα βιντεακια !
:hyper:

bmw316turbo
27-01-11, 13:35
το αμάξι πήγε για ρύθμιση και δυναμομέτρηση και έγραψε 262 ρόδα και 42.3 ροπή με 1.55bar πίεση με την νέα τουρμπίνα 2860rs.
Περίπου τα ίδια άλογα είχα βγάλει με την προηγούμενη τουρμπίνα 28r αλλά με 1.9bar.
Εντοπίστηκε προβληματάκι με την wastegate το οποίο θα τακτοποιηθεί ώστε να σηκώνει 1.9 και να δούμε σχεδόν 300 στη ρόδα.

Στο δρόμο η αίσθηση είναι φοβερή καθώς ανεβάζει αβίαστα από χαμηλά μέχρι κόφτες (7500) αβίαστα.
ορίστε και η δυναμομέτρηση (μέχρι να γίνει επόμενη) :


Αντε ρε ψευτη, δουλευεις 2.4 bar με νιτρομεθανιο και χαλας τους ....δρομους και τα πεζοδρομια. (χι! χι!)

Panos 316T
27-01-11, 13:43
Αντε ρε ψευτη, δουλευεις 2.4 bar με νιτρομεθανιο και χαλας τους ....δρομους και τα πεζοδρομια. (χι! χι!)

και όταν τελειώνει τρώω φασολάδα με κάστανα για να το ξαναγεμίζω:p


υγ:στο τέλος εκεί θα φτάσω με το μυαλό που κουβαλάω:original:

:thnx:

Panos 316T
27-01-11, 21:49
να συμπληρώσω επίσης ότι τελικά αλλάχτηκε το ίc με πολύ μεγαλύτερο,μπήκαν σωληνώσεις 63,5mm και 80mm εισαγωγής και η θερμοκρασία εισερχόμενου αέρα έπεσε κατακόρυφα τουλάχιστον 20c .
τέλος να πω ότι η αίσθηση του lag είναι μηδαμινή.

Panos 316T
04-02-11, 23:27
λοιποοοόν για πάμε από κει που χαμε μείνει...

το πρόβλημα της wastegate αποκαταστάθηκε με την λύση μιας άλλης με πολύ σκληρότερο ελατήριο αφού έκανε κάτι πατέντες ο πολυμήχανος μάστοράς μου Παντελής.
βγήκαμε στο δρόμο για να ρυθμίσουμε μικρή και μεγάλη πίεση όπου στέφθηκε με επιτυχία.
η διαφορά μεγάλη στο δρόμο και τα φρένα ταυτόχρονα αποδυναμώθηκαν.
οπότε προχωρήσαμε σε μια πολύ καλή αναβάθμιση τους τοποθετώντας 4πίστονες μπρέμπο και δίσκους 325χιλ. σε εντελώς αδελφική τιμή παρεπιμπτώντος.
Επίσης στο συνεργείο που βρισκόμουν μου «γυάλισε» μια μεταλική χοάνη hks που του χε ξεμείνει και του ζήτησα να μου την κάνει τράμπα με την δικιά μου και το κανε !

Επόμενη κίνηση μου ήταν να τοποθετήσω ένα 100c καταλύτη καθότι παραλίγο να την φάω(την κλήση,τη γλίτωσα με 10 ευρώ sony και καλά δεν είχα την άδεια κυκλοφορίας ) και ένα σπιράλ για να απορροφάει τους κραδασμούς και να μην την «ακούνε» χταπόδι και τουρμπίνα.

Πλέον έλειπε η επιβεβαίωση για το τυπικό της υπόθεσης οπότε χάραξα πορεία προς στον Ανδριανάκη ο οποίος έχει αναλάβει από το 2002 το αμάξι μου αφού συνεργάζεται με τον μηχανικό μου.

Χρειάστηκε να κάνει μια ρύθμιση πρώτα γιατί ήμουν «φτωχός» ψηλά και μετά γράψαμε στο 1.85 bar πίεση, 292 τροχό με 42,5 κιλά ροπή.
Μπορούσε να βγάλει ακόμα λίγο παραπάνω αλλά αυτό που θα κερδίζαμε θα χάναμε στο διπλάσιο σε κάτι άλλο.

και επειδή εδώ λέμε τα συν και τα πλην να επισημάνω ότι επειδή πλέον είμαι σ άλλη «κλίμακα» κάποια στιγμή θα χρειαστώ ακόμα καλύτερο δίσκο.


υγ1:Ευχαριστώ τον Παντέλο που «ικανοποιεί τις ορέξεις μου»
υγ2: ευχαριστώ τους manos και bmw316turbo[αυτοί ξέρουν]
υγ3:θα ανέβουν σχετικές φώτο και δυναμομετρήσεις από βδομάδα.

NickE60
04-02-11, 23:34
Έκανες δουλίτσα Πάνο!!! Τα φρένα απαραίτητα με τέτοια δύναμη..!

Panos 316T
04-02-11, 23:46
όντως Νίκο,
αξιοσημείωτο δε τα φρένα που φόραγα μέχρι πρότεινως από το 2,5 Ε36 ήταν (και είναι) πολύ αξιόμαχα.

Lambros46
07-02-11, 10:12
Παιζει να'ναι η δεκατη φορα που διαβαζω αυτο το θεμα...Καθε φορα "φτιαχνομαι" ακομα περισσοτερο!!!keep on τρελε!!!

Panos 316T
07-02-11, 10:36
να και τα αποδεικτικά :

Panos 316T
07-02-11, 10:40
τα φρενάκια μας(πριν και μετά):

Panos 316T
07-02-11, 10:43
η χοάνη μας(πριν και μετά) :

Panos 316T
07-02-11, 10:45
το cooler :

Panos 316T
07-02-11, 10:50
μία overall (πριν και μετά):

Panos 316T
07-02-11, 10:53
πριν και μετά(δεν είμαι εγώ στη φώτο):hystericalbs1:

kloukakis
07-02-11, 11:11
Χαχαχαχαχαχαχαχαχ δεν την παλέυεις!!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ρε φιλε να σε ρωτήσω κάτι? Σε εκείνα τα βουνά που μας έδειξες..... εκεί μεταξύ 5000 και 6000 πόδια χιονίζει??:shok::shok:

Panos 316T
07-02-11, 11:32
Χαχαχαχαχαχαχαχαχ δεν την παλέυεις!!!!!:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Ρε φιλε να σε ρωτήσω κάτι? Σε εκείνα τα βουνά που μας έδειξες..... εκεί μεταξύ 5000 και 6000 πόδια χιονίζει??:shok::shok:

και σκέψου ότι το κακόμοιρο είναι 8βάλβιδο,
αν ήταν 16βάλβιδο θα βλέπαμε καλύτερες καμπύλες και σαφώς ακόμα πιο πολλά άτια thumb

kloukakis
07-02-11, 11:34
Έχω ένα αν θέλεις να αντλάξουμε! Τσαμπε εντελώς δεν θα δώσεις τίποτα!

bmw316turbo
07-02-11, 11:37
πριν και μετά(δεν είμαι εγώ στη φώτο):hystericalbs1:

Τι να μας πουν τα αλογα... φερε το κατσικι και πειναμε.,.

stratos
07-02-11, 12:38
Μπράβο Πανούλη. Χαίρομαι που έχεις φτάσει σε τέτοιο σημείο και δουλεύει σωστά το αυτοκίνητο σου

Panos 316T
10-02-11, 10:33
πέρασα Κτεο και ζήτησα να ζυγιστεί για να δω πόσο ευτραφούλα είναι τώρα η μπουμπού.

710 κιλά μπροστά και 740 πίσω αλλά
με φούλ φούλ ντεπόζιτο (περίπου 60lt)
με τον υπάλληλο μέσα βάρους 100 κιλών

οπότε άδειος υπολογίζω ότι είμαι 1300
1250 εργοστασιακά συν 50 τα τουρμποπράγματα
καλά είμαστε...

και μια φώτο από κάτω

nik200
10-02-11, 11:05
ενα μπραβο και απο μενα για την πολυ ομορφη παρουσιαση και την συνεχη βελτιωση του αμαξιου σου πανο...περα απο την απολαυση που σου προσφερει το αμαξι τωρα αναγκαστικα εχεις μαθει και παρα πολλα πραγματα..και αυτη ειναι και η ουσια της αυτοκινησης....γνωση με απολαυση μαζι...ευγε..

Panos 316T
10-02-11, 11:23
όντως
το "ταξίδι" είναι και εκπαιδευτικό και απολαυστικό!

σε ευχαριστώ Νίκοthumb

υγ:την "Ιθάκη" δεν βλέπω μόνο...

nik200
10-02-11, 14:54
όντως
το "ταξίδι" είναι και εκπαιδευτικό και απολαυστικό!

σε ευχαριστώ Νίκοthumb

υγ:την "Ιθάκη" δεν βλέπω μόνο...

την ιθακη δεν την βλεπεις γιατι οι μηχανικοι ειναι γιδια στην χωρα μας....ποτε δεν φταιει το αμαξι....απλα οπως και σε ολα τα υπολοιπα το καλυτερο συνεργειο εδω ειναι αρπακολλατζιδικο σε σχεση με ενα βελτιωτικο οικο εξω...

και για να μοιραστω και κατι..ενα απο τα καλυτερα αμαξια πειραγμενα που εχω δει και οδηγησει αν οχι το καλυτερο ηταν ενα audi σ3 με 310hp απο την b & b..πληρωσε τοτε το παιδι 11χηνες αλλα...3 χρονια εγγυηση μοτερ!!!!και φυσικα ουτε αναψε, ουτε πυρωσε..ουτε τιποτα..εργοστασιο το μοτερ...οταν το ακουγες..α και περναγε και τα ελληνικα S3 μεχρι 350 αλογα!!!!!

Panos 316T
10-02-11, 17:32
παρεξήγηση...

λέγοντας για ιθάκη εννοούσα ότι με τρώει συνέχεια ο πισινός μου για αναβάθμιση και δεν ηρεμώ,εμαι άρρωστος !

με τον μηχανικό μου ίσα ίσα είμαι καταευχαριστημένος εξού και τα εννιά συναπτά έτη συνεργασίας.
ότι του ζητάω το κάνει και μάλιστα άριστα .

nik200
10-02-11, 17:55
απο τους λιγους εισαι.....

bmwz3
28-05-11, 16:14
επιδοσεις απο σταση εχετε μετρησει κατα τη διαρκεια της βελτιωσης?οταν το ειχατε 150 αλογα τροχο στο 1ο σταδιο,στο 2ο.. κτλ.τωρα με 300 τροχο εχετε επιδοσεις αντιστοιχες με m3?

kloukakis
28-05-11, 18:43
επιδοσεις απο σταση εχετε μετρησει κατα τη διαρκεια της βελτιωσης?οταν το ειχατε 150 αλογα τροχο στο 1ο σταδιο,στο 2ο.. κτλ.τωρα με 300 τροχο εχετε επιδοσεις αντιστοιχες με m3?

Λογικά θα είναι σαφώς πιο γρήγορο, αλλά όντως για πες ρε Πάνο:original:

Panos 316T
28-05-11, 19:43
επιδοσεις απο σταση εχετε μετρησει κατα τη διαρκεια της βελτιωσης?οταν το ειχατε 150 αλογα τροχο στο 1ο σταδιο,στο 2ο.. κτλ.τωρα με 300 τροχο εχετε επιδοσεις αντιστοιχες με m3?

καλησπερα,
δεν το χω μετρησει μεχρι τωρα παρα μονο στο "δρομο" απο ρολ ;)

πιστευω οντως σε αυτο το σταδιο αξιζει να δω τι κανει με μετρητικο εξοπλισμο μιας και εχω βελτιωση την προσφυση.
εξαλλου ηταν και η πρωτη κουβεντα του μηχανικου μου.
θα ενημερωσω..

Lambros46
02-07-11, 17:38
Κανά νέο από το μέτωπο???

Panos 316T
02-07-11, 19:17
Να σου πω....
Περιμενω καποια ψυχη να τελειωσει με το δικο του προτζεκτ ο οποιος διαθετει το μαραφετι να παμε να τα μετρησουμε.

Lambros46
02-07-11, 19:51
Θέλω τόσο πολύ ένα βιντεάκι από αυτό το αμάξι...Μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό??εεε,φανταστικέ Πάνο????

Panos 316T
02-07-11, 19:58
O καιρος γαρ εγγυς ;)

bmw316turbo
02-07-11, 20:09
O καιρος γαρ εγγυς ;)

ΟΥΣΤ!

Panos 316T
02-07-11, 20:49
ΟΥΣΤ!

ΣΟΥΤ!


Υγ:εκδηλωθηκες τρελο αγορι

kloukakis
02-07-11, 22:54
Θέλω τόσο πολύ ένα βιντεάκι από αυτό το αμάξι...Μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό??εεε,φανταστικέ Πάνο????

Και που να το δεις-ακούσεις απο κοντά!!:salias:

z3outofmind
03-07-11, 01:18
O καιρος γαρ εγγυς ;)

ΟΥΞΟΥ........

leo328
06-07-11, 12:00
πανο συγχαρητηρια για το μερακι σου την υπομονη και την επιμονη σου.πραγματικα τα σπαει το μπεμπε σου.θα ηθελα πολυ να το δω εν κινηση σε κανα βιντεο η' απο κοντα.χαχαχαχαχ.
υ.γ. αρε μ43 αθανατο....

Lambros46
19-08-11, 23:26
Το διάβασα πάλι...!!Δεν χορταίνω...

Θα ήταν δύσκολο να έκανες και μια περιγραφή τις "περιποιήσεις" πριν φτάσεις τα 230 ρόδα??Έτσι για να παίρνουμε ιδέες!

z3outofmind
21-08-11, 15:49
ρε παλιο αθηναιο..........τετοια λες στον κοσμο 230ροδα????:th_Laie_67-1:
2ρες στις τρεις κορνες και στην 2ρη πουλους.....εχεις αρχισει τα καλα τα σχεδια???πρεπει να σε προσεχουμε τελικα.....ζωης ακουει????????:original:

bmw316turbo
21-08-11, 16:25
ρε παλιο αθηναιο..........τετοια λες στον κοσμο 230ροδα????:th_Laie_67-1:
2ρες στις τρεις κορνες και στην 2ρη πουλους.....εχεις αρχισει τα καλα τα σχεδια???πρεπει να σε προσεχουμε τελικα.....ζωης ακουει????????:original:

Ακουει,ακουει..,και ετοιμαζει 4πεταλουδο...ΧΙΧΙ

Panos 316T
23-03-12, 13:00
- παρακαλώ….;
- εγώ είμαι
- τι θες ρε τρίχα;
- πάρε τα μπιμπλίκια σου και έρχομαι να σε πάρω να πάμε για μέτρηση
- όρεξη που την έχεις….τέλος πάντων
………………
- εδώ θα μετρήσουμε ;
- ναι ρε…
- το μπλιμπίκι να ρυθμίσουμε :sm-scared5:
- ακούω…
- βάρος;
- με τους δυο μας και με την βενζίνη στο μισό, γράψε 1490
- πάτα στις 3000 κ 5000 στροφές να καλιμπράρω
- οκ
- είμαστε έτοιμοι τώρα , όποτε θες ξεκίνα
- θα κάνω πρώτα με την μικρή πίεση 1,3 με 1,5 over (περίπου 240 μουαγιέ)
……………..:rally:
- τι έγραψα ;
- 14,2 με 173 χλμ εξόδου, πάρα πολύ καλά…thumb
- πιστεύω μονοκάβαλος και στο 1/4 βενζίνη το σπάω το 14άρι
……………..
- να μετρήσουμε τώρα με την μεγάλη πίεση 1,8 με 2,0 over (292 μουαγιέ)
- οκ , όποτε θέλεις ξεκινάς….
…………….:rally:

- τι έγραψα;
- ρε……ρε…….τι είναι αυτό;;;;;;;; :shok:΄
- τι έγινε ρε μλκ ; μίλα…..
- όχι δεν σου λέω……:original:
- θα σου ρίξω κουτουλίδι ! λέγε….:hyper:
- 13,2 με 189 χλμ εξόδου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
- τι είπες τώρα ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; :shok:
- 5,4 τα 0-100
- το μπουρδελάκι! κάτσε να ανάψω τσιγάρο….


κάπως έτσι εξελίχθηκε μια φουντωτική βραδιά των 16 βαθμών εξωτερικής θερμοκρασίας πάνω σε καλή άσφαλτο με τον φίλο μου τον Ζώη.

Συμπεράσματα:
Έπρεπε να κάνω την διαδικασία αυτή για διαφόρους λόγους αλλά το κυριότερο ότι έπιασαν τόπο οι «κόποι» μου.
Οι επόμενες δοκιμές που ακολούθησαν δεν ήταν τόσο αντιπροσωπευτικές λόγω των απανωτών πατημάτων , οι απώλειες περισσότερες βλέπετε,
του μικρού σχετικά i/c και σωληνώσεων .
ΚΑΙ το κυριότερο λόγω τέχνης από στάση…
την μια φορά ξεκίναγα καλά , την άλλη χάλια , την άλλη ακόμα πιο χάλια, κλπ
ποτέ σχεδόν δεν ήταν το φόρτε μου να το ξεκινάω τάπα χαχαχα (φανταστείτε σε φανάρι στημένος που είναι τελείως διαφορετικό χαχαχα)
πρέπει να λιώσεις πολλούς δίσκους για να μάθεις να το ξεκινάς και βέβαια δεν είμαι διατεθειμένος (εκτός και αν βάλω lc)
λόγω γρηγορότερων φθορών αλλά και του βήματος διαφορικού που είναι σχετικά μακρύ (3.15) και δεν βοηθάει στις 1ες και 2ες .
Το ευχαριστιέμαι περισσότερο(και στα ταξίδια) από ρολαριστές ,εκεί μετράει το αυτοκίνητο και όχι τόσο οδηγός θα μου πείτε, σωστό.

Εκανε και ο Ζώης ένα πάτημα με το δικό μου που αν και σπινιαριστός έγραψε άνετα 13.8

Μίλησα με τον μηχανικό που έχει αναλάβει το αυτοκίνητο και μου πε ότι αν ασχοληθώ παραπάνω με το «άθλημα» μπορεί να γράψω και κάτω από 13(εδώ έγραψα 13.2 με δύο άτομα και μισό ντεπόζιτο, άρα το θεωρώ εφικτό)!

Επίσης θα τολμήσω να πω μια ακόμα (αυθαίρετη προσωπική)επιβεβαίωση όσον αφορά την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου.
Το G-Tech έδειξε περί τα 260 άλογα στην ρόδα που συμβαδίζει απόλυτα με την αναγωγή στα 292 που μέτρησα στο μουαγιέ και στα 320 με 330 περίπου στο στρόφαλο(γύρω στο 10-12 % σε παλαιότερη συζήτηση με τον Ανδριανάκη).



Σόρυ αν κούρασα με τις παπαρολογίες μου αλλά με λένε Πάνο και είμαι καλά χαχαχαχαα :thnx:



υγ: τα σχετικά διαγράμματα θα μπουν από βδομάδα

Ptboul
23-03-12, 13:05
Εεχς ξεφύγει

https://cdn.thebest.gr/media/images/frontNews/wcaiyxcktm4f5f509c7691f.jpg

m-power_01
23-03-12, 13:05
Με το g tech μετρησατε; Ευχαριστημένος απο το μπλιμπλικι; Ποιο μοντέλο ;

Panos 316T
23-03-12, 13:13
Με το g tech μετρησατε; Ευχαριστημένος απο το μπλιμπλικι; Ποιο μοντέλο ;

ναι είναι του Ζώη ....τώρα specs δεν γνωρίζω , αλλά κάνει παπάδες.
θα μπεί ο συνάδελφος να μας πει...

bmw316turbo
23-03-12, 13:17
Φτιαξτε τα κασονια (που ειναι το Κορινθιο οεοεοοο????) να σας μετρησω μολις τελειωσω τα νερα...
Μπραβο Πανο, μου αρεσε πολυ το αμαξι απο τα 140χλμ και μετα και πανω απο τις 6000στροφες.Θα ηθελα μεγαλυτερη τουρμπινα και περισσοτερο θορυβο
Για την ιστορια οι Μετρησεις εγιναν με GTECH PRO COMPETITION kai μπορει να συνδεθει με το προγραμμα pc pass της tesla.

z3outofmind
25-03-12, 00:38
Φτιαξτε τα κασονια (που ειναι το Κορινθιο οεοεοοο????) να σας μετρησω μολις τελειωσω τα νερα...
Μπραβο Πανο, μου αρεσε πολυ το αμαξι απο τα 140χλμ και μετα και πανω απο τις 6000στροφες.Θα ηθελα μεγαλυτερη τουρμπινα και περισσοτερο θορυβο
Για την ιστορια οι Μετρησεις εγιναν με GTECH PRO COMPETITION kai μπορει να συνδεθει με το προγραμμα pc pass της tesla.

Είστε αλήτες και κοντρακιδες!!!ου να χαθείτε εφτασαθλιοι!!!!
Υ.Γ λεγε ζωή τι θα κάνουμε γιατι με τα νούμερα που έβγαλε το Αθηναίο θα με ραψει..
Έχω σκεφτεί να βάλω στο τετρακοσαρι ένα φιλαράκι με το υπηρεσιακό και με το που παίξω αλαρμ,να ανάψει φάρους!!!!!

Panos 316T
07-06-12, 12:20
Έκανα μια καλή "συντήρηση" και βρήκα κάτι κρυμμένα άλογα ....χαχαχαχαχααχ
(έπιασα στο κίνο 7 στα 8 λέμε αχαχαχα)

Άλλαξα τρόμπας βενζίνης walbro(κυκλοφορεί πολύ κινεζιά ρε παιδί μου) ,
φρεζαρίστηκαν οι βαλβίδες,
άλλαξα ελατήρια βαλβίδων (cat cams) μιας και τα μτχ από το Μ3 (με τα 286) έχασαν την δυναμικότητά τους από το 2002 που τα είχα βάλει,
με αποτέλεσμα να έχω καλύτερη στεγανοποίηση και
τέλος προχώρησα σε ένα light επαναπρογραμματισμό που χρειαζόταν.

Το αυτοκίνητο έχει αλλάξει προς το καλύτερο σε όλο το φάσμα της λειτουργίας του και για το ψυχολογικό κομμάτι της υπόθεσης πήγα στο δυναμόμετρο (dynapack) .

Ελέω κρίσης σταματώ εδώ το project μου και το μόνο που θα επιδιώκω, καλή συντήρηση και αντικατάσταση κάποιων αναλώσιμων μερών με καλύτερα.

ορίστε και το "πτυχίο" 332,2 στο στρόφαλο με 48,19 ροπή :D

α! μου έκαναν για πρώτη φορά επίδειξη μεσαίου δακτύλου, κάτοχος μοντέλου ΤΤ αφού δροσίστηκε με ice tea ,σε φανάρι άνοδο κηφισίας με ρωτάει αν είναι Μ3 (την τουρμπίνα δεν την άκουσε λόγω φασαρίας της εξάτμισης του υποθέτω) και του λέω όχι 316 και πριν προλάβω να του σθμπληρώσω "turbo" μου εξαπολύει ανάταση μεσαίου δακτύλου και την κάνει :th_Laie_67-1:

Andri
07-06-12, 12:22
Συγχαρητήρια για το δημιούργημα και για το τσαγάκι στο ΤΤ... ;)
Υ.Γ πόσο κοστίζει μία δυναμομέτρηση?

Panos 316T
07-06-12, 12:25
thnks

θα βρείς από 40 μέχρι 80 στο περίπου...

m-power_01
07-06-12, 12:27
Συγχαρητήρια για το δημιούργημα και για το τσαγάκι στο ΤΤ... ;)
Υ.Γ πόσο κοστίζει μία δυναμομέτρηση?

Από 50 ευρώ νομίζω

VanVIC
07-06-12, 12:51
...

α! μου έκαναν για πρώτη φορά επίδειξη μεσαίου δακτύλου, κάτοχος μοντέλου ΤΤ αφού δροσίστηκε με ice tea ,σε φανάρι άνοδο κηφισίας με ρωτάει αν είναι Μ3 (την τουρμπίνα δεν την άκουσε λόγω φασαρίας της εξάτμισης του υποθέτω) και του λέω όχι 316 και πριν προλάβω να του σθμπληρώσω "turbo" μου εξαπολύει ανάταση μεσαίου δακτύλου και την κάνει :th_Laie_67-1:

Κέρνα κόσμο, δρόσιζε αβέρτα, έεεετσι να μοιράζεις "χαρές" !
Μπράβο ρε Πάνο.

Stunt Mike
07-06-12, 14:36
Πανο εχεις πολυ overboost??Γιατι βλεπω οτι χανεις 14κιλα ροπης απ'τις 4500+ που βγαζει μεγιστο μεχρι τον κοφτη...Επισης νομιζω οτι επρεπε να'παιζες με μεγαλυτερη τουρμπινα(με Τ3 πατημα) με μικρο μαντεμι...Φαινεται απ'την δυναμομετρηση οτι κρυβονται κι αλλα αλογα στο μοτερ σου.Σαν να την τερματιζεις την GT28RS μου φαινεται....
Υ.γ ο τυπακος με το ΤΤ πρεπει σημερα να μπηκε συνεργειο για βελτιωση!!!χαχαχαχα!!

Panos 316T
07-06-12, 14:50
Πανο εχεις πολυ overboost??Γιατι βλεπω οτι χανεις 14κιλα ροπης απ'τις 4500+ που βγαζει μεγιστο μεχρι τον κοφτη...Επισης νομιζω οτι επρεπε να'παιζες με μεγαλυτερη τουρμπινα(με Τ3 πατημα) με μικρο μαντεμι...Φαινεται απ'την δυναμομετρηση οτι κρυβονται κι αλλα αλογα στο μοτερ σου.Σαν να την τερματιζεις την GT28RS μου φαινεται....
Υ.γ ο τυπακος με το ΤΤ πρεπει σημερα να μπηκε συνεργειο για βελτιωση!!!χαχαχαχα!!

Τι διαολος εισαι ρε;;;; σε ολα μεσα εισαι!

Ημουν μεταξυ μικρου και μεγαλου κωλου αλλα φοβουμενος το lag εβαλα το μικρο.
Οντως την τερματιζω την ρουφιαννα χαχαχα

ελα και στα δικα σου λεμεεεε

Andri
07-06-12, 14:52
Κάτοχος μεταπτυχιακού τούρμπο-σπιντερ ο κύριος...Μπράβο του!

Azurius
07-06-12, 19:07
α! μου έκαναν για πρώτη φορά επίδειξη μεσαίου δακτύλου, κάτοχος μοντέλου ΤΤ αφού δροσίστηκε με ice tea ,σε φανάρι άνοδο κηφισίας με ρωτάει αν είναι Μ3 (την τουρμπίνα δεν την άκουσε λόγω φασαρίας της εξάτμισης του υποθέτω) και του λέω όχι 316 και πριν προλάβω να του σθμπληρώσω "turbo" μου εξαπολύει ανάταση μεσαίου δακτύλου και την κάνει :th_Laie_67-1:

Καλα ξηγηθηκες!! Αν του ξυνοταν ο κωλος δεν φταις εσυ για το φρεζαρισμα που του εριξες... (Παροτι Audακιας....) Παντα υπαρχει καποιος πιο γρηγορος! Φανταζομαι ακομα θα το σφυραει απο τα αυτια το τσαγακι!! Χαχαχαχαχαχαχα!

ΥΓ. Παρακαλω για την εχεμυθια σας οσον αφορα το σχολιο μου! Μην φαω καμμια Banαναρα απο το δικο μου συναφι..... Χαχαχαχα.

Lambros46
07-06-12, 19:10
Καλα ξηγηθηκες!! Αν του ξυνοταν ο κωλος δεν φταις εσυ για το φρεζαρισμα που του εριξες... (Παροτι Audακιας....) Παντα υπαρχει καποιος πιο γρηγορος! Φανταζομαι ακομα θα το σφυραει απο τα αυτια το τσαγακι!! Χαχαχαχαχαχαχα!

ΥΓ. Παρακαλω για την εχεμυθια σας οσον αφορα το σχολιο μου! Μην φαω καμμια Banαναρα απο το δικο μου συναφι..... Χαχαχαχα.

:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

ΥΓ:Εμείς είμαστε οκ!Πες το και στον Άρη(S8Ν) για σιγουριά μην ξεχαστεί.Είναι επίτιμο μέλος στα audοφόρουμ και θα στην κάνει τη κουτσουκέλα!

Stunt Mike
07-06-12, 21:49
Τι διαολος εισαι ρε;;;; σε ολα μεσα εισαι!

Ημουν μεταξυ μικρου και μεγαλου κωλου αλλα φοβουμενος το lag εβαλα το μικρο.
Οντως την τερματιζω την ρουφιαννα χαχαχα

ελα και στα δικα σου λεμεεεε

thumb Tωρα σου ανοιξα πληγες ε??Αμα δεν δεις 400hp στο δυναμομετρο,δεν θα ησυχασεις!!Κι εμενα αγορι μου'πεσε μικρη η GT30-76,περιμενω τη καινουρια μου GT35 ειδικα φτιαγμενη για ντριφτοκαταστασεις και παω για προγραμμα παλι...

Panos 316T
07-06-12, 23:31
thumb Tωρα σου ανοιξα πληγες ε??Αμα δεν δεις 400hp στο δυναμομετρο,δεν θα ησυχασεις!!Κι εμενα αγορι μου'πεσε μικρη η GT30-76,περιμενω τη καινουρια μου GT35 ειδικα φτιαγμενη για ντριφτοκαταστασεις και παω για προγραμμα παλι...

Αν μου ξυνεις λεει;;;;;

μετα πρεπει να το ξαναστησω φτου απο την αρχη!
Τουρμπινες, χταποδοεξατμισεις,ic,external,μ εκ,συμπλεκτες,φρενα
μονο το μοτερ κραταω αχαχαχα αλλα θα γραφαμε καμια 400αρια τουλαχιστον!
Τεσπα καλα ειναι ως εδω....

Gt35;;;;; ωρε μανα μου!αυτα εινα....κανε υπομονη αγορι....

Υγ1:το χερι πως παει;
υγ2: για την ροπη μου μην ξεχνας οτι ειναι ενα ταπεινο 8βαλβιδο ;)

Stunt Mike
07-06-12, 23:56
Ισως να μην χρειαστουν ολα αυτα ρε τρελε.Θα τα συζητησουμε απο κοντα.Ξεχασα οτι εισαι 8βαλβιδος!!!Ρε το γ@μηδι το Μ43!!
Υ.γ το χερι εχει επανελθει σε μεγαλο βαθμο,οχι ομως πληρης ιαση ακομη...σιγα σιγα.. :(
Αντε να πιουμε κανα καφε ρε γαμωτο...

zaharias
08-06-12, 06:29
Έκανα μια καλή "συντήρηση" και βρήκα κάτι κρυμμένα άλογα ....χαχαχαχαχααχ
(έπιασα στο κίνο 7 στα 8 λέμε αχαχαχα)

Άλλαξα τρόμπας βενζίνης walbro(κυκλοφορεί πολύ κινεζιά ρε παιδί μου) ,
φρεζαρίστηκαν οι βαλβίδες,
άλλαξα ελατήρια βαλβίδων (cat cams) μιας και τα μτχ από το Μ3 (με τα 286) έχασαν την δυναμικότητά τους από το 2002 που τα είχα βάλει,
με αποτέλεσμα να έχω καλύτερη στεγανοποίηση και
τέλος προχώρησα σε ένα light επαναπρογραμματισμό που χρειαζόταν.

Το αυτοκίνητο έχει αλλάξει προς το καλύτερο σε όλο το φάσμα της λειτουργίας του και για το ψυχολογικό κομμάτι της υπόθεσης πήγα στο δυναμόμετρο (dynapack) .

Ελέω κρίσης σταματώ εδώ το project μου και το μόνο που θα επιδιώκω, καλή συντήρηση και αντικατάσταση κάποιων αναλώσιμων μερών με καλύτερα.

ορίστε και το "πτυχίο" 332,2 στο στρόφαλο με 48,19 ροπή :D

α! μου έκαναν για πρώτη φορά επίδειξη μεσαίου δακτύλου, κάτοχος μοντέλου ΤΤ αφού δροσίστηκε με ice tea ,σε φανάρι άνοδο κηφισίας με ρωτάει αν είναι Μ3 (την τουρμπίνα δεν την άκουσε λόγω φασαρίας της εξάτμισης του υποθέτω) και του λέω όχι 316 και πριν προλάβω να του σθμπληρώσω "turbo" μου εξαπολύει ανάταση μεσαίου δακτύλου και την κάνει :th_Laie_67-1:

Μαλλον περιμενε ice tea, αλλα τελικα το τσαι ηταν καΥτοοοοοοοοοοο... :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Μπραβο ρε Πανουλη.. Η αΓριογατα γ@μ@ει..!!!!

Τα βραδυα πρεπει να παιζει στο ραδιο μεσα στη μπεμπα, το "κερναω αποψε εγω" του Πετρελη.. :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Panos 316T
08-06-12, 08:12
χαχαχαχα

εντάξει μη τα παραλέμε ,θα νομίζει το αναγνωστικό κοινό ότι έχω κανα υπερόπλο :D


επ΄ευκαιρίας θυμάμαι παλιότερα που έκανα το λάθος και κόλλησα πίσω στο προφυλακτήρα από ένα evo στο φανάρι.

Το λάθος δεν ήταν που ήπια εγώ το τσάι αλλά που μου μαύρισε τον προφυλακτήρα μου από την φλόγα που πέταξε :nitro: :th_Laie_67-1:

Stradale
08-06-12, 09:54
Άριστο!προσεγμενη βελτίωση με φοβερα αποτελέσματα!Να τα χαίρεσαι!
Με 46ρι Μ3 εχεις ανοίξει; Σε βλέπω καμία κολώνα μπροστά μέχρι τα 200...

NIKOS Z3
31-07-12, 09:09
πανο κερνα τσαι το λαο.....

Panos 316T
31-07-12, 09:24
Σε ευχαριστώ ρε Νικολή , επίσης!


πιπεράτο νέο : το αμάξι του muller βρίσκεται πλέον μόνιμα στην κρήτη σε ανταλλαγή με (φτού σκόρδα) audi

m-power_01
31-07-12, 09:33
Σε ευχαριστώ ρε Νικολή , επίσης!


πιπεράτο νέο : το αμάξι του muller βρίσκεται πλέον μόνιμα στην κρήτη σε ανταλλαγή με (φτού σκόρδα) audi

Αυτό έχει μπαγιατέψει εδω και κανα δυο μήνες ρε!

Panos 316T
31-07-12, 09:42
το ξαναζέστανα :tease:

NIKOS Z3
31-07-12, 10:00
μα τι λες που κυκλοφορει και δεν το εχω δει?

HLIAS - E36
11-03-13, 17:36
Panos τρομερό το project σου! Συγχαρητήρια!

Να το χαρεις όσο περισσότερο μπορείς (χωρις όρια)...

Panos 316T
31-05-13, 20:54
Αφού μπήκαμε στην διαδικασία επισκευής μετά από αυτό : https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=16231 είπα δεν το σουλουπώνουμε λίγο και να αυξήσουμε παραπάνω την αξιοπιστία του ;

Έτσι προχωρήσαμε σε κάποιες αλλαγές :

-τα μπεκ RC 450 αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερα της ίδιας μάρκας
- μπήκε καλύτερη μπεκιέρα
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/05/epsiloniotasigmaalphagammaomegagammaeta_-1.jpg

- ο μαμά ρυθμιστής πίεσης βενζίνης αλλάχθηκε με έναν μηχανικό της aero motive

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/05/rhoupsilonthetamuiotasigmatau3AE0sigmafp-1.jpg
- τοποθετήθηκε σωληνάκι αεροπορικού τύπου βενζίνης

-Αλλάχθηκε o κόλος της τουρμπίνας a/r 0.64 με μεγαλύτερο a/r 0.86 για μείωση θερμοκρασιών καυσαερίων
- κολλήθηκε το πορτάκι της τουρμπίνας και έτσι από internal waste gate κοτσάραμε μια external 38” ώστε να καταργήσουμε τα μεγάλα over boost και να «παίζουμε» πλέον μόνο με σταθερή πίεση.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/05/external2_zpsfe9bcd2b-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/05/external1_zps58a7692a-1.jpg

Μετά από τα παραπάνω ανεβήκαμε στο δυναμόμετρο (έγινε και στον δρόμο ρύθμιση) με στόχο:

- αύξηση ορίων αξιοπιστίας
- να πλησιάσουμε την ίδια ιπποδύναμη αλλά με λιγότερη πίεση και « πίεση»
- καλύτερες καμπύλες και εμβαδά ροπής και δύναμης


Πιστεύω ότι τα καταφέραμε καθώς στο στρόφαλο :

- Με 1.4 σταθερή γράψαμε 260
- Με 1.8 σταθερή γράψαμε 315


για να δούμε...:warriorsmiley:

Azurius
31-05-13, 21:34
Αξιος!!!! Μπραβο Πανο! Δωσε πονο αφοβα. Να εισαι γερος να το γουσταρεις.

Panos 316T
31-05-13, 21:38
thanks , το ελπίζω...

τώρα παίζουμε και με πιο πλούσιο μείγμα γύρω στο 11.5 από το 12.5 που ήμουν πριν,είδωμεν ...

Stunt Mike
31-05-13, 22:31
Καυλοριζικο ρε φιλε!!!Τωρα ειναι πολυ πιο σωστες οι καμπυλες σου,Πανο.Και πρεπει να'χει μειωθει αισθητα και το λαγκαρισμα,ενω παρατηρω οτι κραταει 35+kg ροπης σχεδον μεχρι τον κοφτη!Περιμενω βολτα συντομα!

Panos 316T
31-05-13, 22:42
ευχαριστω ρε Μαικ ;)

τα 30 κιλα τα εχω 1000 στροφες νωριτερα σε σχεση με πριν ητοι 3.500

fanisk
31-05-13, 23:56
Μπραβο Πανο, εισαι ωραιος thumb

bmw316turbo
01-06-13, 00:04
Ομορφονιε, να σου πω την αληθεια , μου τα ειπες στο τηλεφωνο αλλα δεν πολυ πειστηκα για 80 αλογα διαφορα στις 3 με 4000rpm.τωρα συγκρινοντας τα δυο διαγραμματα μου φαινεται οτι το αμαξι τωρα μετα 315 αλογα ειναι καλυτερο μερα με τη νυχτα πριν τις 4500 με παρα πολυ ροπη.το παλιο setup δειχνει καλυτερο μονο στα ψηλα ....μαλλον μου βρωμαει εκκεντροφορος ,χρονισμος και συμπιεση.
Μπραβο νεαρε!!!

Panos 316T
01-06-13, 00:11
με μπερδεψες με τον χρονισμο ρε Ζωη, τι εννοας;

bmw316turbo
01-06-13, 00:23
με μπερδεψες με τον χρονισμο ρε Ζωη, τι εννοας;

Μαλον διαφορετικο ρυθμισμα στο γραναζι του εκκεντροφορου και η ροπη μετακινηθηκε στα χαμηλα .ρε μηπως σου εβαλε τον μαμα εκκεντροφορο?

Panos 316T
01-06-13, 00:38
οχι τον ατιθασο εχω πανω , τα πικ ειναι στις ιδιες στροφες περιπου check it.

katsaraios
01-06-13, 02:07
Μπραβο Πανο καλα χιλιομετρα φιλε !!

Stunt Mike
01-06-13, 08:45
Παντως εχει δικιο ο Ζωης,πρεπει να εχεις ανεβασει πολυ συμπιεση για να εχει τοση δυναμη στα χαμηλα,με 1600cc και τουρμπιναρα!!Πρεπει να το οδηγησω σε γνωστη ορεινη διαδρομη ;)

Nino
01-06-13, 08:56
Μπραβο Πανο καλα γκαζια!!!

Panos 316T
01-06-13, 09:10
Παντως εχει δικιο ο Ζωης,πρεπει να εχεις ανεβασει πολυ συμπιεση για να εχει τοση δυναμη στα χαμηλα,με 1600cc και τουρμπιναρα!!Πρεπει να το οδηγησω σε γνωστη ορεινη διαδρομη ;)

συμπιεση 9.2 και λιγα κυβικα παραπανω :whistle:

Samaro
01-06-13, 12:16
Πάνο, ο πεθερός σου σε πέρασε πρίν η μετά τη βελτίωση ;; :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Μπράβο ρε φίλε καλοτάξιδο !!

.

wheelman
01-06-13, 13:25
συμπιεση 9.2 και λιγα κυβικα παραπανω :whistle:

Μπράβο ρε φίλε, να το χαίρεσαι το θηρίο σου!!!!!!!!
:rally: :rally: :rally:

Panos 316T
01-06-13, 18:15
Πάνο, ο πεθερός σου σε πέρασε πρίν η μετά τη βελτίωση ;; :th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Μπράβο ρε φίλε καλοτάξιδο !!

.

ειμαι απο το 2002 τουρμπιστος Αντωνη,

η πλακα τοτε ηταν πως διπλα μου ηταν η κορη του ( ξερει οσα πρεπει να γνωριζει :D ) , η οποια ειπε "ο κακομοιρης...και που να ξερε..."

nik200
01-06-13, 19:26
πανο το set up δειχνει "μπομπα"....με το καλο να το χαρεις man οπως γουσταρεις..

Azurius
01-06-13, 19:53
συμπιεση 9.2 και λιγα κυβικα παραπανω :whistle:

Mιλάς με γρίφους Κόναν..... :whistle: :whistle: :whistle: Αν δεν έχεις πρόβλημα πόσο το υπερκύβισες; Με διαδρομή το έκανες ή με ρεκτιφιέ; thumb

Panos 316T
01-06-13, 20:18
απο διαδρομη Στελιο

gant
01-06-13, 23:23
Μπράβο ρε Πάνο. Έκανες πρα΄ξη αυτό που λένε ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.
Εύχομαι πολλά πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα.

Panos 316T
11-05-17, 22:03
πωπω αράχνες έπιασε εδώ μέσα!

μερικοί θα λέτε με αυτά που θα γράψω "τι έκανε ο τύπος'" !

λοιπόν το αυτοκίνητο εδώ και 4 χρόνια περίπου από όχημα νυχτερινής βόλτας και ΣΚου έγινε καθημερινό πήγαινε-έλα αναγκαστικά στη δουλειά.

Μου δημιουργούσε προβλήματα όπως όταν το έβαζα μπροστά το πρωί κατά τις 06:30 σειόταν η πολυκατοικία κανα τέταρτο και μύριζε ο τόπος καύσιμο καθώς το είχα μόνο με σωλήνα (μ@λ@κία το ξέρω) και με κανίβαλο εκκεντροφόρο . Τα γεροντάκια στον πρώτο όροφο απέναντι ειδικά είχαν αγανακτήσει γιατί είχαν φάτσα τον πισινό της μπέμπας :th_Laie_67-1:

Έπειτα το αυτοκίνητο ήταν ρυθμισμένο με βενζίνη 100 οκτανίων οπότε η μηνιαία κατανάλωση ήταν σεβαστή και βέβαια ο κίνδυνος για μπλόκο ελέγχου καυσαερίων καραδοκούσε. Επίσης θα ήθελα να τελειώσω και την υπόθεση με ΚΤΕΟ :wink:

Ύστερα , το να οδηγάς το αυτοκίνητο στην υποπίεση μέσα στη κίνηση το έκανε νωχελικό και νόμιζα ότι το ταλαιπωρούσα.

Και το κερασάκι στην τούρτα αποτέλεσε ο άδοξος τερματισμός των νυχτερινών εξορμήσεων που κάναμε μαζί με τους παλιούς συμφορουμίτες.

Έτσι πήρα την απόφαση και έδιωξα άλογα από το στάβλο :facepalm::sm-angry05:


Έβαλα το μαμά εκκεντροφόρο , καζανάκι για τον ήχο , καταλύτη,αισθητήρα λάμδα και πήγε για επαναπρογραμματισμό πλέον με 95 οκτανίων .

Το αποτέλεσμα ήταν να πέσω στα 255 περίπου άλογα στο 1.5 bar αλλά να δω ένα διαφορετικό αυτοκίνητο προς το καλύτερο για μένα γιατί πλέον το προσάρμοσα στις σημερινές μου συνθήκες.

Καλύτερο όσον αφορά τα καυσαέρια , το θόρυβο, την κατανάλωση αλλά κυρίως στην οδήγηση γιατί με την επανατοποθέτηση του μαμά εκκεντροφόρου το αυτοκίνητο ζωντάνεψε χαμηλά όπως και τουρμπίζει πιο χαμηλά περίπου στις 2500 στρ. (εννοείται ότι έχασα στις ψηλές στροφές αλλά σπάνια ανέβαινα εκεί).

Βέβαια επειδή κάνω ταξίδια προς Αρκαδία μεριά, να σας πω ότι δεν υπολείπεται καθόλου σε δύναμη ειδικά σε προσπεράσεις.

Γενικά εκπολίτισα τον κανίβαλο χαχαχα



υγ δεν νομίζω ότι "θα γυρίσει ο τροχός"

savvas bmwdakias
12-05-17, 10:32
Α ρε Πανο χαθηκες-χαθηκαμε 255 δεν τα λες και λιγα αλογα. Παντως εκει παραμενεις πιστος μπραβο σου.

nikos valvetronic
15-05-17, 21:42
Ωραίος ο Πάνος! Άλλος στην θέση σου θα το σκότωνε για μια χούφτα δολλάρια.Εσύ το γουστάρεις
και το έφερες στα μέτρα σου σύμφωνα με τις ανάγκες σου και εξακολουθείς και το χαίρεσαι.
Όλοι προσαρμοζόμαστε Πάνο thumb

VanVIC
16-05-17, 21:19
...νυχτερινών εξορμήσεων που κάναμε μαζί με τους παλιούς συμφορουμίτες.

Εμειναν τα video τουλάχιστον για νά'χουμε να θυμόμαστε...



υγ δεν νομίζω ότι "θα γυρίσει ο τροχός"
Μην το αφήνεις να σε ξαπλώσει, αλλά ακόμα κι αν το καταφέρει, να ξανασηκωθείς !
Πού θα πάει ;