PDA

Επιστροφή στο Forum : βλάβη κινητήρα-αλλαγή κινητηρα κ αδειας κυκλοφορίας



leonidasgr2003
15-12-13, 16:05
γεια σας,

εχω καταθεσει πινακιδες κ αδεια κυκλοφορίας απο τον 12/ 2012 στην ΔΟΥ.

Το αμάξι ειναι σε ακινησία.

Η μηχανή εχει βγάλει βλάβη κ πρεπει να αλλαξω κινητήρα.

Δεν βρήκα ίδιο κινητήρα 2000κεκ αλλα έναν στα 1800κεκ.

Μπορώ να το παω το αμάξι με γερανό για την αλλαγή και να μπει ο νεος κινητηρας. κ με δοκιμαστικες πινακιδες να το τσουλίσω.

Η αδεια κυκλοφορίας πως θα αλλάξει ώστε να πληρώσω τα 300Ε κ όχι 660Ε+φόρος πολυτελειας ?

Λαμβάνοντας υποψη πως την αδεια κυκλοφορίας την εχει η ΔΟΥ και την αλλαγή της αδειας την κάνει το Υπ. μεταφ. Πως θα γίνει ;

ευχαριστώ

Dermatis
15-12-13, 16:45
Καταρχην τι βλαβη ειναι και χρειαζεται ολοκληρος αλλαγη?
Εκτος και αν το κανεις για να κανεις υποκυβισμο λογω τελων κυκλοφοριας!

Για να γινει νομιμο το αμαξι θα πρεπει ο κινητηρας που θα μπει να εχει φορεθει απο το εργοστασιο σε αυτο το σασι και η μετατροπη να ειναι πληρης ωστε να παρει εγκριση απο την μαμα bmw που θα την καταθεσεις ετσι ωστε να αλλαξεις αδεια κυκλοφοριας του αυτοκινητου.
Τα περισσοτερα διαδικαστικα θα σου τα πουν και αλλα μελη που εχουν κανει κατι παρομοιο .
Παντως το πιο σημαντικο ωστε να το νομιμοποιησεις ειναι να βαλεις κινητηρα bmw που εχει φορεθει στο σασι αυτο!

Για τι αμαξι μιλαμε και για ποιον κινητηρα?

leonidasgr2003
15-12-13, 17:33
απο 318 μοντ 3/2005 1995κεκ ε46 εισαγωγής θα μπει ο κινητηρας 318 ε46 μικρότερων κυβικών 1895κεκ αν θυμαμαι καλα. Μπορώ ν το κανω , η bmw το κανει κ μου το επιβεβαιώνει ο μηχανικός ο οποίος αναλαμβάνει όλα τα εγγραφα μετατροπής.
Θα το ψάξει βέβαια κ ο μηχανικός για το πως θα γίνει η αλλαγή της αδειας.

Δεν έχει σημασία τι βλάβη προέκυψε.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το αρχικό μου ερώτημα. Αν γνωρίζει κάποιος να μου πει.

Ευχαριστώ

ghost-rider
15-12-13, 18:47
Αμα κανεις μειωση μεχρι 20 κατι % βαζεις οτι μοτερ θες αρκει να ειναι bmw κ να μην αλλαξεις καυσιμο.
ενα αυτο.

Για το αλλο που ρωτας νομιζω οτι πρεπει να πληρωσεις τελη (με βαση τα τωρα κυβικα σου) να παρεις την αδεια κ μετα να κανεις τον υποκυβισμο.

Κ για τα δυο απευθυνσου σε εναν τεχνικο του γραφειου συγκοινωνιων της περιοχης σου.

Dathanaso
15-12-13, 19:40
Για τον φορο πολυτελειας δεν θα πληρωσεις το 100% που σου αντιστοιχει αλλα ενα ποσοστο για το ετος.
Για το υπολοιπο κομματι της ερωτησης μαλλον ενας εφοριακος θα σε βοηθησει

Kostas_1
15-12-13, 20:12
Δυσκολο το ερωτημα σου.

Εχοντας μαλιστα υπόψη ότι οταν περαστει ο νεος κινητηρας ειναι περιορισμένος ο χρονος που θα πρεπει να πας να τον δηλώσεις.

Δεν ξερω αν υπαρχει λυση.

trifonas
15-12-13, 20:12
Οτι κανεις πρεπει να το κανεις πριν 31/12/13
αν θες να γλιτωσεις τα τελη τουλαχιστον του 2014.

Kostas_1
15-12-13, 20:14
Τοτε Τρυφωνα θα πρεπει να πληρωσει ολα τα τελη του 2013. Κριμα ειναι. Καλυτερα τη νεα χρονια να το εχει να το κυκλοφορει κιολας

trifonas
15-12-13, 20:22
Αυτο ειναι παλι μπερδεμενο.ουτε αυτο ειναι σιγουρο.
Αν χρειαστει να παρει την αδεια απο το μηχανολογικο ναι, αν δεν χρειαστει και γινει επιτοπου η μετατροπη ολα καλα.Το πιο πιθανο ομως ειναι να μην γλυτωσει να πληρωσει διπλα τελη.

stefm5
15-12-13, 20:41
για να δηλώσεις αλλαγή κινητήρα πρέπει πρώτα να πάρεις την άδεια από την εφορία, που σημαίνει να πληρώσεις τέλη κυκλοφορίας. οπότε το ξεχνάς μέχρι 31/12.

giorgos320d
15-12-13, 21:48
ΔΙΚΕΟΛΟΓΙΤΙΚΑ,
1)παραβολο απο αγρωτηκη τραπεζα 75 ευρο.
2)τιμολογιο αγωρας κινητηρα.
3)αιτιση απο μηχανολογο ιδιωτη για την πιστοποιηση αλαγης κινητηρα.
4)αποτιποματα του νεου κινητηρα.
5)την αδια του αυτοκινητου.
6)την αποδιξη πληρομης τελων κυκλοφοριας.
7)το χαρτι του κτεο.
Coolταυτοτιτα.

στο 3 αν σου δωσει χαρτι ο μηχανικος που θα κανει τοποθετηση δεν χριαζεσε απο μηχανολογο, ή το ενα ή το αλλο. οπως εγραψε και ο προηγουμενος συμφορουμιτης θα περημενεις το 2014 για να παρεις την αδια γιατι τωρα θα τα πληρωσεις δυπλα. Εμενα μου κρατησαν 440ευρο φορο πολυτελειας για το ετος 2012. Δυστιχως εσυ θα τον πληρωσεις τον φορο πολυτελειας γιατι ηταν σε κυκλοφορια ολλο το 2012. Δεν υα πληρωσεις για το 2013 που καθοτανε και απο τη νεα χρονια που θα το κανεις 1800.

dklitiro
15-12-13, 22:26
Νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθείς πρώτα στο υπουργείο ή σε κάποιο γραφείο διεκπεραιώσεων.
Αν η αλλαγή και η δήλωση γίνει μέσα στο 2013, ίσως προλάβεις να πληρώσεις μειωμένα τέλη για το
2014. Τον φόρο πολυτελείας για το '13 νομίζω δεν τον γλυτώνεις...

giorgos320d
15-12-13, 22:50
Νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθείς πρώτα στο υπουργείο ή σε κάποιο γραφείο διεκπεραιώσεων.
Αν η αλλαγή και η δήλωση γίνει μέσα στο 2013, ίσως προλάβεις να πληρώσεις μειωμένα τέλη για το
2014. Τον φόρο πολυτελείας για το '13 νομίζω δεν τον γλυτώνεις...
Αν κανει φετος την αλλαγη θα πρεπει να πληρωσει 660 τα τελη κανει την αλλαγη και το 2014 θα πληρωσει 300ευρο στο καπακι γιατι αλαζει η χρονια και θα τα πληρωσει και μαληστα πρην μπουμε στο 2014 εκτος αν δωσουν παραταση. Η δευτερη περηπτοση που ειναι και η καλυτερη θα πληρωσει τα 660 για το 2014 θα κανει την αλαγη κυβικων αρχες του 2014 και εφοσον το αμαξι θα ειναι 1800 κιβικα τους εντεκα μηνες του 2014 ενοητε οτι θα δηλωθει για το ετος 2014 1800κιβικα. Φορο πολυτελειας για το 2013 δεν θα πληρωσει γιατι δεν θα φενετε δηλομενο στην εφορια. Πια απο τις δυο περηπτωσεις πηστευεις οτι ειναι η σωστη???

Kostas_1
16-12-13, 10:03
Νομιζω οτι ολοι το ιδιο λεμε.

Ρωτας εφορια-λογιστη κλπ για σιγουρια, αλλα με βαση τις γνωσεις μας το καλυτερο ειναι να το αφησεις για τη νεα χρονια

leonidasgr2003
16-12-13, 15:06
Ευελπιστώ να πληρώσω μόνο τα τέλη για τον ιανουάριο κ όχι όλο το έτος.

Θα ρωτησω στη ΔΟΥ κ στο Υπ μεταφορων.
ίσως να εχει μαθει κ ο μηχανικος μεχρι τωρα.

ευχαριστώ παντως

leonidasgr2003
19-12-13, 20:37
ρώτησα στη ΔΟΥ και μου είπαν κάνω υπεύθυνη δήλωση για το λόγο που χρειάζομαι την άδεια , μου τη δίνουν, κάνω την αλλαγή στο μεταφορών κ επιστρέφω την καινούργια αδεια. Πληρώνω τα νεα τέλη και παίρνω πινακίδες.

giorgos320d
21-12-13, 01:09
ρώτησα στη ΔΟΥ και μου είπαν κάνω υπεύθυνη δήλωση για το λόγο που χρειάζομαι την άδεια , μου τη δίνουν, κάνω την αλλαγή στο μεταφορών κ επιστρέφω την καινούργια αδεια. Πληρώνω τα νεα τέλη και παίρνω πινακίδες.

στην ΔΟΥ ΚΙΛΚΙΣ υσχηουν αλλα πραγματα, οτι νανε ειναι και οι εφοριες. Ναι δηλωνεις τον λογο που θελεις για να μετακηνησεις το οχημα και σου δηνουν ενα χαρτι για 24 ωρες και πληρωνεις 4ευρο ή για 48 ωρες και πληρωνεις 8ευρο. Αυτα υσχηουν στη ΔΟΥ ΚΙΛΚΙΣ.

Θα προτημουσα την αλλη ΔΟΥ που ειναι και λογηκοτερη!!!