PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευη ελαστικου,κορδονι ή μανιταρι?



Moufas E46
12-12-13, 18:07
γυρνωντας απο τη δουλεια βρηκα το λαστιχο ξεφουσκωτο και αμεσως καλεσα την οδικη βοηθεια να συνδραμει γιατι πρωτη φορα μου συνεβει κατι τετοιο και δε ηθελα να πειραματιστω ασε που βαριομουνα κιολας. η αλλαγη ηταν περιπετειωδης γιατι ο γρυλος εσπασε το πλαστικο κομματι για την ακριβεια και το αμαξι στο τσακ που δε εσκασε κατω :ranting2: βεβαια επεσε και το λαστιχο εκατσε στραβα αυτο βασικα το συγκρατησε. αφου το ξανασηκωσε με δικο του γρυλο αυτη τη φορα εβαλε τη ρεζερβα. φευγοντας ο τυπος μου πε να βαλω μανιταρι και οχι κορδονι λεγοντας μου εχεις καινουργια λαστιχα ειναι κριμα να βαλεις κορδονι. πριν απο λιγο πηγα σε κανα 3 αρι βουλκανιζατερ και κανενα δε βαζει μανιταρι. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αξιζει τελικα το ψαξιμο για το μανιταρι η να βαλω κορδονι και να ξεμπερδευω?

trifonas
12-12-13, 19:04
Δηλ τι θα παθει το λαστιχο αν μπει σωστα το κορδονι;

Moufas E46
12-12-13, 19:10
Δηλ τι θα παθει το λαστιχο αν μπει σωστα το κορδονι;

δε λεω οτι θα παθει κατι απλα ρωταω επειδη τα λαστιχα ειναι ολοκαινουργια μολις 2 μηνων και θα τα κρατησω μια 4 ετια μηπως ηταν πιο αξιοπιστη λυση να μπει το κλασσικο μπαλωμα απο μεσα

JimE36
12-12-13, 19:17
Τον μαϊο που μας περασε εβαλα 2 καινουργια λαστιχα πισω.Κλασσικα τοσα χρονια δεν εχω πατησει ποτε προκα.Ε μολης εβαλα τα καινουργια λαστιχα , να μην πατησω μια ετσι για το καλο;;; :ranting2: Τελος παντων πηγα και εβαλα κορδονι και μεχρι σημερα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Και επειδη τσεκαρω τον αερα συχνα, δεν εχει χασει καθολου.

trifonas
12-12-13, 19:26
δε λεω οτι θα παθει κατι απλα ρωταω επειδη τα λαστιχα ειναι ολοκαινουργια μολις 2 μηνων και θα τα κρατησω μια 4 ετια μηπως ηταν πιο αξιοπιστη λυση να μπει το κλασσικο μπαλωμα απο μεσα

Αν μπει σωστα δεν θα χεις προβλημα μεχρι να τα λιωσεις!!

Christopherk
12-12-13, 20:55
Το ίδιο είναι απλά το μανιτάρι με την πίεση του αέρα έχει μια έξτρα πίεση πάνω στο λάστιχο

playmaker
12-12-13, 21:38
Καινούργιο λαστιχο ;; Αξίζει ;

Lambros46
12-12-13, 21:41
Καινούργιο λαστιχο ;; Αξίζει ;

Ε όχι και να αλλάξει ολόκληρο λάστιχο για να μην κάνει ενα μπάλωμα

nikos valvetronic
12-12-13, 21:51
Ρε φίλε moufa βλέπω κι εγώ τίτλο και λέω να μπω να δω τι είδος εσώρουχου είναι το μανιτάρι,γιατί το κορδόνι το ξέρουμε και έπεσα σε είδη βουλκανισμού :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Υ.Γ.Κορδόνι μου βάζουν πάντα και ποτέ δεν είχα θέμα thumb

Lambros46
12-12-13, 22:29
Υ.Γ.Κορδόνι μου βάζουν πάντα και ποτέ δεν είχα θέμα thumb

:shok::shok::shok::shok: Σεμνάαααα :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

gregE36
13-12-13, 06:59
καλυτερα μπαλωμα απο μεσα και οχι κορδονι .το κορδονι σε λιγους μηνες ξερενεται και αρχιζει να χανει αερα

kplc16
13-12-13, 08:24
το καλοκαιρι με το κορδονι θα χανεις αερα. με το μανιταρι (η ομπρελλα εναλλακτικη οινομασια) δε θα εχεις προβλημα.
Η πιο σιγουρη λυση ομως ειναι ξεζανταρισμα και τοποθετηση αυτοκολλητου μπαλωματος.

Dimimav
13-12-13, 08:36
Τι μάρκα λάστιχα έχεις ?
Γιατι απο όσο ξέρω Goodyear και Dunlop έχουν εγγύηση
αντικατάστασης ενός χρόνου οτιδήποτε και αν πάθει το ελαστικό.
Και αυτο ειναι το σωστό.σε ολοκαίνουργια λάστιχα μπαλώματα δεν ειναι ότι καλύτερο.
Δεν θα υπάρχει κάποιο προβλημα αλλα εγώ θα το είχα συνέχεια στο μυαλό μου
και αυτο με εκνευρίζει :th_Laie_67-1:

Bitz
13-12-13, 08:46
Τρυπα εχει η' σκισιμο;;
Αν ειναι σκισμενο το ξεχνας,αν εχει τρυπα στην περιοχη του πελματος το σωνεις και με φυτιλι αρκει να τοποθετηθει σωστα.

Moufas E46
13-12-13, 08:56
Τρυπα εχει η' σκισιμο;;
Αν ειναι σκισμενο το ξεχνας,αν εχει τρυπα στην περιοχη του πελματος το σωνεις και με φυτιλι αρκει να τοποθετηθει σωστα.

τρυπα ειναι απο προκα που εχει μπει ολη μεσα

gregE36
13-12-13, 08:59
επειδη τα λαστιχα σου ειναι καινουργια κανε μπαλωμα απο μεσα και ξεμπερδεψες

Moufas E46
13-12-13, 09:09
Τι μάρκα λάστιχα έχεις ?
Γιατι απο όσο ξέρω Goodyear και Dunlop έχουν εγγύηση
αντικατάστασης ενός χρόνου οτιδήποτε και αν πάθει το ελαστικό.
Και αυτο ειναι το σωστό.σε ολοκαίνουργια λάστιχα μπαλώματα δεν ειναι ότι καλύτερο.
Δεν θα υπάρχει κάποιο προβλημα αλλα εγώ θα το είχα συνέχεια στο μυαλό μου
και αυτο με εκνευρίζει :th_Laie_67-1:

continental sport contact 5 ειναι. εγγυηση παντως δε μου δωσανε

Bitz
13-12-13, 09:13
continental sport contact 5 ειναι. εγγυηση παντως δε μου δωσανε

Αν εχει η εισαγωγη ειναι απο την επισημη αντιπ. τοτε εχεις, αν και νομιζω οτι ειναι δυσκολο να σε καλυψει για τρυπα απο καρφι.

Moufas E46
13-12-13, 09:16
Αν εχει η εισαγωγη ειναι απο την επισημη αντιπ. τοτε εχεις, αν και νομιζω οτι ειναι δυσκολο να σε καλυψει για τρυπα απο καρφι.

μιχαλη απο μεγαλο καταστημα τα πηρα που εχει και υποκαταστηματα αλλα δε μου δωσε καποια καρτα. παιζει δηλαδη να ειναι παραεισαγωγης?

Bitz
13-12-13, 09:22
μιχαλη απο μεγαλο καταστημα τα πηρα που εχει και υποκαταστηματα αλλα δε μου δωσε καποια καρτα. παιζει δηλαδη να ειναι παραεισαγωγης?

Σαφως...εισαγωγη κανουν πολλοι.

Koyotte
13-12-13, 15:52
το καλοκαιρι με το κορδονι θα χανεις αερα. με το μανιταρι (η ομπρελλα εναλλακτικη οινομασια) δε θα εχεις προβλημα.
Η πιο σιγουρη λυση ομως ειναι ξεζανταρισμα και τοποθετηση αυτοκολλητου μπαλωματος. Γιατί να χάνει αέρα το καλοκαίρι? Δύο φορές έχει χρειαστεί να βάλω κορδόνι σε λάστιχα και δεν έχασαν ουτε κατ' ελάχιστο. Για μένα αν η τρύπα είναι απο καρφί δεν θα έχει κανένα πρόβλημα (κατά σύμπτωση κι εγω σε CSC 5 την έπαθα, μαγνήτη έχουν τα ρημάδια?:ranting2:)

jkourkoulis
14-12-13, 10:19
continental sport contact 5 ειναι. εγγυηση παντως δε μου δωσανε

Λίγο άσχετο με το θέμα σου αλλά για τα ίδια λάστιχα πριν από 2 εβδομάδες μου έδωσαν κανονικά μια κάρτα εγγύησης για 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Απλά για ενημέρωση το γράφω.

Moufas E46
14-12-13, 17:21
Λίγο άσχετο με το θέμα σου αλλά για τα ίδια λάστιχα πριν από 2 εβδομάδες μου έδωσαν κανονικά μια κάρτα εγγύησης για 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Απλά για ενημέρωση το γράφω.

εμενα πριν 2 μηνες που τα βαλα σε πασιγνωστο καταστημα της αθηνας το οποιο διαθετει και υποκαταστηματα μου πανε πως δε εχουνε εγγυηση:whistle:

nikos bob
14-12-13, 20:51
Η σωστη και μονη σωστη επισκευη (βουλκανισμος) ειναι η επισκευη του σωματος του ελαστικου μονον απο μεσα με ''μασον'' αυτοκολητο ή με το λεγομενο αυτοκολητο μανιταρι.
Ο λογος ειναι οτι με το κορδονι που ειναι η γρηγορη λυση δεν διασφαλιζεται η στεγανοτητα των ''λινων'' (συρματινου σκελετου) με αποτελεσμα να διαβρωνεται ολος ο σκελετος και να επερχεται λογω υγρασιας η καταστροφη του ελαστικου.
Επισης για οσα κορδονια εχουν μπει και εχουν οδηγηθει τα αυτοκινητα απο γρηγορα εως πολυ γρηγορα (πιστα) αμεσως ξεκολανε παρασερνονται με την μετατοπιση της ''γομας'' και απλα η τρυπα ξαναανοιγει.

Το κορδονι ειναι λυση αναγκης και μονον και αμεσως πρεπει να αντικαθισταται.
Αυτο ειναι το σωστο ηται ειναι καινουργιο το λαστιχο ειται παλιο, τωρα ο καθενας οτι θελει κανει...!