PDA

Επιστροφή στο Forum : Περί Μ3 Ε36



deepBLUE
11-12-13, 16:39
Με αφορμή μια αγγελία (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=20556) σχετικά με Μ3 Ε36 όπου ζήτησε το μέλος να κλειδωθεί το θέμα ,ανοίγουμε ένα καινούργιο για όποιον θέλει να συζητήσει επι του θέματος .

aristent
11-12-13, 17:30
Για τη δικη μας γενια Βαγγελη,ηταν ενα ονειρο!!!....και θελαμε ολοι να το αποκτησουμε!!!......ομως τοτε,εδω στη χωρα μας,ηταν πολυτελεια ακομη και να εχεις το 318is..... Μ3???.....σπανια εβλεπες......:original:

Σημερα,παραμενει ενα οχημα με δυνατο εξακυλινδρο ατμοσφαιρικο μοτερ,"παιχνιδιαρικο" εως και "επικινδυνο" στα χερια του φιλοδοξου αρχαριου "ντριφτερ" ,με εμφανιση ομως που αρεσει, παρ'ολη την ηλικια του.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/8723_521750076626_12501777_31167230_4085-1.jpg

https://www.mym3.co.uk/images/s572gan.jpg

και "ανοιχτο":
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/50x8d-1.jpg

αλλα και 4θυρο:
https://paultan.org/images.paultan.org/images/BMW_E36_M3_1_Large.jpg

hades7
11-12-13, 17:35
Κάπου στο 2000 συναλλασομουν με ενα επιχειρηματία στην δουλειά μου και οταν πήγαινα στην εταιρία του χάζευα ενα μαύρο με κανέλα σαλόνι αν θυμάμαι καλα σε εκπληκτική κατάσταση . Μόνο οι λεφταδες είχαν τέτοια αυτοκίνητα εκείνη την εποχη

Bazil Van Sinner
11-12-13, 17:43
Ειχε φερει Μ3 Ε36 κοκκινο σαν το πρωτο που ανεβασε ο Aristent το 97' απο Γερμανια,ενας

ξαδερφος μου....

Την ιδια εικονα την ειδα φετος το καλοκαιρι σε διπλανο χωριο,γυρω απο μια Superleggera !!

Αυτοκινητο θρυλος!

Δεν ειναι τυχαιο που σημερα πολλοι 30αρηδες+ εχουν 36αρι thumb

stef
11-12-13, 18:32
Δεν θα ξεχάσω ποτέ το κίτρινο Μ3 Ε36 γιου γνωστού βιομήχανου που κυκλοφορούσε νότια αγορασμένο από Σπανο!
Θυμάμαι και πινακίδα.... ΥΕΖ- ΧΧΧΧ

beck m power
11-12-13, 18:32
Παιδιά καλησπέρα!! με λένε Αντώνη και είμαι ο κάτοχος του ασημί Μ3 του οποίου η τιμή σε κάποιους φάνηκε πολύ ακριβή.
Ναι συμφωνώ πως το νούμερο ακούγεται υψηλό,αλλά πέρα από τα έξτρα του αυτ/του!! έχουν δαπανηθεί και αρκετά χρήματα για να φτάσει σε αυτή την κατάσταση!!!
Τεσπα δεν θέλω να σας κουράσω αν βρεθεί ο κατάλληλος που ξέρει τι ψάχνει έχει καλώς.
Θα προσπαθήσω να έρθω στήν συνάντηση σας στις 20/12/13 να γνωριστούμε και να τα πούμε απο κοντά!!:original:

stef
11-12-13, 18:37
Να είσαι καλά & να χαίρεσαι το κουκλί σου Αντώνη!
Τέτοια original αυτοκίνητα σε αυτή την κατάσταση σπανίζουν!

leo328
11-12-13, 18:43
Εγώ θα το πω και ας γίνω γραφικός....
Όταν φαντάζομαι τον εαυτό μου χωρίς το ε36 με πιάνει κατάθλιψη.
Όταν το πρωτοειδα γυαλισμένο πλυμμεΒο
Φτερουγισε η καρδιά μου..
Άρτιες γραμμές και επιθετική και ταυτόχρονα πολυτελή εμφάνιση...
Δεν λέω αλλά θα με περάσετε για ψυχασθενη...
Χαχα...
Υ.Γ. Κρατήστε τα όσο πιο γνησια-OEM γίνετε ιδιαίτερα στα ανταλλακτικά!

gnx
11-12-13, 18:48
Πολύ ωραίο το αμάξι σου Αντώνη! Τυχερός αυτός που θα το πάρει.

6ylinder
11-12-13, 19:20
Εγώ θα το πω και ας γίνω γραφικός....
Όταν φαντάζομαι τον εαυτό μου χωρίς το ε36 με πιάνει κατάθλιψη.


:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

beck m power
11-12-13, 19:36
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!!
Για την κατανόηση - αναγνώριση που δείχνετε!! στο μεράκι και την τρέλα που έχουν κάποιοι απο εδω μέσα για τα αυτοκινητά τους!

Ε91
11-12-13, 19:40
Εξαιρετικό πράγματι το Μ3 Ε36 του μέλους μας Αντώνη.
Ακόμη θυμάμαι εξώφυλλο των 4Τ με ολόιδιο ασημί Μ3 Ε36 σε συγκριτικό με ασημί Alfa Romeo GTV...
Τι να πει κανείς για τη σειρά Ε36. Ακόμη χαζεύω στο δρόμο περιποιημένα Ε36. Ίσως ένα από τα πιο διαχρονικά σχέδια της BMW.
Θα ήθελα να ακούσω σκέψεις,εμπειρίες,αγαπημέν ες διαδρομές ενός ιδιοκτήτη Μ3 Ε36,ενός (κακώς) παρεξηγημένου ως low profile M μοντέλου, σε σχέση με τα αντίστοιχα M Ε30 και Ε46.

EVERGET
11-12-13, 20:08
Προσωπικά πάντα μου άρεσε το Μ3 Ε36. Όσο ήμουν Αγγλία είχα πολύ συχνή επαφή με δύο EVO φίλων μου. Πάντα το 36 μου έδινε μία αίσθηση ότι το αυτοκίνητο έχει πιο άμεση και πιο μηχανική αντίδραση στις εντολές του οδηγού σε σχέση με το 46. Αισθανόσουν ότι οδηγάς ένα πιο ελαφύ, πιο μικρό και πιο νευρικό στα inputs αμάξι...παρότι δεν έχει το τιμόνι του 46 ούτε και τη σαφήνεια της μούρης. Επίσης στο 36 μου αρέσει πολύ ο ήχος επειδή δεν έχει το σύγχρονο κόψιμο ρευμάτων στον κόφτη αλλά ακούς πραγματικούς κλασικούς και ξερούς κόφτες στα κόκκινα...χωρίς όμως να rasp-άρει όπως το 46. Πολύ ωραίο όχημα και παρεξηγημένο, ίσως γιατί ήταν πολύ GT ή ίσως επειδή είχε λίγο υποτονικό look χωρίς φουσκώματα. Παρόλο το σεμνό παρουσιαστικό όμως, η χαμηλή και κομψή σιλουέτα των coupe Ε36 θα είναι πάντα κλασική και πανέμορφη όσα χρόνια και να περάσουν.

Dimimav
11-12-13, 20:08
Παιδιά με airbox και ολόσωμη εξατμιση ο ήχος ειναι αρρωστημένος
Δεν μπορείς να κοιμηθείς για πολλές νύχτες.
Τι να λέμε τωρα :tt1:

6ylinder
11-12-13, 20:38
Μα πώς κάνει έτσι το 36άρι ρε γμτ :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

https://www.youtube.com/watch?v=FXNTx3Az8yw

JimE36
11-12-13, 20:58
Μιας και ειναι και ο ιδιοκτητης εδω, εχω μια ερωτηση.Καταρχην να χαιρεσε το εργαλειο σου.Εγω παιζει και να μην το πουλουσα ποτε.Τελος παντων.Μηπως μπορεις να μου πεις που βρηκες τις θηκες για τα ηχεια στις πορτες;Τα ειχε απο το εργοστασιο ή τα εβαλες εσυ;

HLIAS - E36
11-12-13, 21:14
Όπως μου είχε πει και ο Αλέξης (alexm) στη συνάντηση στην Πάτρα με αφορμή μια συζήτηση που είχαμε για τις τιμές μεταχειρισμένων και ειδικά BMW που τα έχουν "σκοτώσει":

"Κάποτε οι BMW ήταν αυτοκίνητα για γιατρούς και δικηγόρους"

Τώρα τα τελευταία χρόνια μπορει όμως οποιοσδήποτε να πάρει μία και όχι μία απλή...

Tsik.D.
11-12-13, 21:42
Παιδιά καλησπέρα!! με λένε Αντώνη και είμαι ο κάτοχος του ασημί Μ3 του οποίου η τιμή σε κάποιους φάνηκε πολύ ακριβή.
Ναι συμφωνώ πως το νούμερο ακούγεται υψηλό,αλλά πέρα από τα έξτρα του αυτ/του!! έχουν δαπανηθεί και αρκετά χρήματα για να φτάσει σε αυτή την κατάσταση!!!
Τεσπα δεν θέλω να σας κουράσω αν βρεθεί ο κατάλληλος που ξέρει τι ψάχνει έχει καλώς.
Θα προσπαθήσω να έρθω στήν συνάντηση σας στις 20/12/13 να γνωριστούμε και να τα πούμε απο κοντά!!:original:

αντωνη καλησπερα και να χαιρεσαι το εργαλειο σου !!!εγω εχω αγορασει ενα 318is και με μαζεμματα και πολλα ακομα μου εχει βγει σχεδον στα μισα που πουλας το δικο σου, και ακομα δεν εχω φτασει στο επιθυμητο αποτελεσμα !!!! οποτε η τιμη του Μ3 EVO ειναι μια χαρα αν αναλογιστει καποιος την διαφορα!! οποιος θελει να παρει γνησιο και σωστο Μ3 EVO και ξερει τι παει να πει αυτο, θα το αγορασει !!!! (βεβαια αν ηταν δικο μου δεν θα το πουλουσα σε καμια περιπτωση thumb ) καλως ορισες στο φορουμ και καλα, ασφαλη και ντριφταριστα χιλιομετρα με την κουκλαρα σου να εχεις !!!!!

playmaker
11-12-13, 21:44
Και το e36 δεν εχει το potentional να ειναι πιο γρήγορο σε πίστα απο e46 ;

zaharias
11-12-13, 21:49
Και το e36 δεν εχει το potentional να ειναι πιο γρήγορο σε πίστα απο e46 ;

Μπορει..




Αντωνη.. γιατι το πουλας ρε φιλε.. ειναι ΤΕΛΕΙΟ!!!!!! :shok::tt1::cheers::original:

HLIAS - E36
11-12-13, 22:52
Αντωνη.. γιατι το πουλας ρε φιλε.. ειναι ΤΕΛΕΙΟ!!!!!! :shok::tt1::cheers::original:

Κι εγώ το είχα απορία όσο κοιτούσα τις φωτό... Είναι πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!:shok:

Ελπίζω να το καταφέρω κι εγώ αυτό το αποτέλεσμα μια μέρα (κι ας είναι μετατροπή, όχι γνήσιο) γιατί είμαι στ' αλήθεια "ερωτευμένος" με το 36άρι μου...:tt1:

Συγχαρητήρια οπως και να 'χει για την κατάσταση που το διατηρείς...thumb

Stunt Mike
12-12-13, 00:31
Παιδιά καλησπέρα!! με λένε Αντώνη και είμαι ο κάτοχος του ασημί Μ3 του οποίου η τιμή σε κάποιους φάνηκε πολύ ακριβή.
Ναι συμφωνώ πως το νούμερο ακούγεται υψηλό,αλλά πέρα από τα έξτρα του αυτ/του!! έχουν δαπανηθεί και αρκετά χρήματα για να φτάσει σε αυτή την κατάσταση!!!
Τεσπα δεν θέλω να σας κουράσω αν βρεθεί ο κατάλληλος που ξέρει τι ψάχνει έχει καλώς.
Θα προσπαθήσω να έρθω στήν συνάντηση σας στις 20/12/13 να γνωριστούμε και να τα πούμε απο κοντά!!:original:


αντωνη καλησπερα και να χαιρεσαι το εργαλειο σου !!!εγω εχω αγορασει ενα 318is και με μαζεμματα και πολλα ακομα μου εχει βγει σχεδον στα μισα που πουλας το δικο σου, και ακομα δεν εχω φτασει στο επιθυμητο αποτελεσμα !!!! οποτε η τιμη του Μ3 EVO ειναι μια χαρα αν αναλογιστει καποιος την διαφορα!! οποιος θελει να παρει γνησιο και σωστο Μ3 EVO και ξερει τι παει να πει αυτο, θα το αγορασει !!!! (βεβαια αν ηταν δικο μου δεν θα το πουλουσα σε καμια περιπτωση thumb ) καλως ορισες στο φορουμ και καλα, ασφαλη και ντριφταριστα χιλιομετρα με την κουκλαρα σου να εχεις !!!!!

Να με συγχωρεσετε,αν και πραγματικα πανεμορφο και αψογο στις φωτο το αμαξι του Αντωνη,αλλα οι νομοι της αγορας δεν καθοριζονται απο τα συναισθηματα...Ειναι συγκεκριμενοι,προσφορα και ζητηση,ανελεητοι με οτιδηποτε δεν αποτελει επενδυτικο χαρτι,ειδικα με το αυτοκινητο!Τα οικοπεδα κρατανε και ανεβαζουν ενιοτε αξια,τ'αυτοκινητα οχι.Αυτη την νοοτροπια του ''ξοδεψα ενα καρο λεφτα,θελω να τα παρω πισω'' η αγορα δεν την συμμεριζεται,περα απο καποια σπανια και δυσευρετα στο περας του χρονου μοντελα,που γινονται εως και συλλεκτικα(βλ.Mini cooper,πιθανον κανα M3 E30 και διαφορα αλλα).
Ο λογος που ποσταρα μια τυχαια αγγελια ενος Αγγλικου Μ3 Ε36(αλλες 10 βρηκα σε διαφορες χωρες) ηταν για να σας δειξω οτι το συγκεκριμενο αμαξι ΔΕΝ μπορει να'χει την αξια αυτη των 15000 ευρω σε καμια χωρα,ποσο μαλλον στην Ελλαδα των χαρατσιων και με δηλωμενο μοτερ των 3200 κυβικων!!Ο ρομαντισμος και η αγαπη για τη λαμαρινα,δεν γενναει χρημα.Για να το χαιρεσαι,πρεπει να χωνεις χρημα κι οταν ερθει η στιγμη που δεν σε ''γεμιζει'' πια,το αποχωριζεσαι για κατι ανωτερο.Δλδ αν αυτο το Ε36 πουληθει στα 7-8000 ευρω,που τοσο περιπου κοστολογειται και ο Αντωνης αγορασει ενα Μ3 Ε92 2ετιας των 100.000+ ευρω,σε τιμη 25000Ε,θεωρειτε ακομη οτι ''σκοτωθηκε'' το Ε36???Τι να πει και ο ιδιοκτητης του Ε92 δλδ!!
Με την ιδια λογικη λοιπον κι εγω που το πηρα σαν 316,το'κανα 328 full extra M-pack με Vader καθισματα κτλ,το'κανα 328 πισταδικο και στο τελος 325 τουρμπο ντριφταδικο φουλ ομολογκε,αν το πουλησω πρεπει να ζητησω καμια 30αρια χιλιαδες ευρω?? :original: Προφανως κι οχι.....
Υ.Γ 1 Ωραιο τ'αμαξι σου Αντωνη αλλα αν θες πραγματικα να το δωσεις,θ'αναγκαστεις να πεσεις πολυ σε τιμη,εκτος αν βρεις καποιον εξισου ρομαντικο να στο πληρωσει,που στο ευχομαι ολοψυχα.......
Υ.Γ 2 Οποιος πουλαει παλιοτερο μοντελο κι αγοραζει μτχ πιο καινουριο,οπως στο παραδειγμα με το Μ3 Ε92,δεν βγαινει οικονομικα χαμενος καθοτι παιρνει κατι σαφως ανωτερο σε πολυ χαμηλοτερη τιμη.Οποτε δεν νιωθεις ''ριγμενος''.Αν το πουλησεις ομως απλως για τα χρηματα,τοτε παντα θα σε καιει που το'δωσες.

bmwz3
12-12-13, 01:16
η αληθεια είναι οτι στη γερμανια κυκλοφορουν τα 36αρια πολυ περιποιημένα!προφανως εχει δειξει την αξία του στο χρόνο.συγγνωμη παιδια αλλα μονο τουρκοι εχουν 46αρια επάνω.και οι ελληνες στην ελλαδα.

ΔημήτρηςΜ3
12-12-13, 01:24
Παιδιά καλησπέρα!! με λένε Αντώνη και είμαι ο κάτοχος του ασημί Μ3 του οποίου η τιμή σε κάποιους φάνηκε πολύ ακριβή.
Ναι συμφωνώ πως το νούμερο ακούγεται υψηλό,αλλά πέρα από τα έξτρα του αυτ/του!! έχουν δαπανηθεί και αρκετά χρήματα για να φτάσει σε αυτή την κατάσταση!!!
Τεσπα δεν θέλω να σας κουράσω αν βρεθεί ο κατάλληλος που ξέρει τι ψάχνει έχει καλώς.
Θα προσπαθήσω να έρθω στήν συνάντηση σας στις 20/12/13 να γνωριστούμε και να τα πούμε απο κοντά!!:original:

μηπως ησουν παρασκευη στο γκαζι?

ΜΙΧΑΛΗΣ
12-12-13, 06:32
Να με συγχωρεσετε,αν και πραγματικα πανεμορφο και αψογο στις φωτο το αμαξι του Αντωνη,αλλα οι νομοι της αγορας δεν καθοριζονται απο τα συναισθηματα...Ειναι συγκεκριμενοι,προσφορα και ζητηση,ανελεητοι με οτιδηποτε δεν αποτελει επενδυτικο χαρτι,ειδικα με το αυτοκινητο!Τα οικοπεδα κρατανε και ανεβαζουν ενιοτε αξια,τ'αυτοκινητα οχι.Αυτη την νοοτροπια του ''ξοδεψα ενα καρο λεφτα,θελω να τα παρω πισω'' η αγορα δεν την συμμεριζεται,περα απο καποια σπανια και δυσευρετα στο περας του χρονου μοντελα,που γινονται εως και συλλεκτικα(βλ.Mini cooper,πιθανον κανα M3 E30 και διαφορα αλλα).
Ο λογος που ποσταρα μια τυχαια αγγελια ενος Αγγλικου Μ3 Ε36(αλλες 10 βρηκα σε διαφορες χωρες) ηταν για να σας δειξω οτι το συγκεκριμενο αμαξι ΔΕΝ μπορει να'χει την αξια αυτη των 15000 ευρω σε καμια χωρα,ποσο μαλλον στην Ελλαδα των χαρατσιων και με δηλωμενο μοτερ των 3200 κυβικων!!Ο ρομαντισμος και η αγαπη για τη λαμαρινα,δεν γενναει χρημα.Για να το χαιρεσαι,πρεπει να χωνεις χρημα κι οταν ερθει η στιγμη που δεν σε ''γεμιζει'' πια,το αποχωριζεσαι για κατι ανωτερο.Δλδ αν αυτο το Ε36 πουληθει στα 7-8000 ευρω,που τοσο περιπου κοστολογειται και ο Αντωνης αγορασει ενα Μ3 Ε92 2ετιας των 100.000+ ευρω,σε τιμη 25000Ε,θεωρειτε ακομη οτι ''σκοτωθηκε'' το Ε36???Τι να πει και ο ιδιοκτητης του Ε92 δλδ!!
Με την ιδια λογικη λοιπον κι εγω που το πηρα σαν 316,το'κανα 328 full extra M-pack με Vader καθισματα κτλ,το'κανα 328 πισταδικο και στο τελος 325 τουρμπο ντριφταδικο φουλ ομολογκε,αν το πουλησω πρεπει να ζητησω καμια 30αρια χιλιαδες ευρω?? :original: Προφανως κι οχι.....
Υ.Γ 1 Ωραιο τ'αμαξι σου Αντωνη αλλα αν θες πραγματικα να το δωσεις,θ'αναγκαστεις να πεσεις πολυ σε τιμη,εκτος αν βρεις καποιον εξισου ρομαντικο να στο πληρωσει,που στο ευχομαι ολοψυχα.......
Υ.Γ 2 Οποιος πουλαει παλιοτερο μοντελο κι αγοραζει μτχ πιο καινουριο,οπως στο παραδειγμα με το Μ3 Ε92,δεν βγαινει οικονομικα χαμενος καθοτι παιρνει κατι σαφως ανωτερο σε πολυ χαμηλοτερη τιμη.Οποτε δεν νιωθεις ''ριγμενος''.Αν το πουλησεις ομως απλως για τα χρηματα,τοτε παντα θα σε καιει που το'δωσες.


Ας απαντησουμε και σε μερικα ερωτηματα! Μηπως η γνησιοτητα, η κατασταση, και η παλαιοτητα ειναι αυτα που ανεβαζουν την αξια του συγκεκριμενου ή γενικα ανω των 15ετιας αυτοκινητα πχ Μ3 Ε30;;Το Ε36 Μ3 evo στην ηλικια του e92 που ειναι τωρα ποσο ειχε αληθεια;;Ποσο το αγοραζαμε καινουριο και ποσο κατω επεσε με τα χρονια;;Ανεκαθεν τουρμπινες και λοιπες βελτιωσεις περα απ τις εργοστασιακες στην μεταπωληση πιο πολυ κατω κατεβαινει η τιμη παρα πανω. Εσυ για να δωσεις παραδειγμα το δικο σου και να μην πεις οτι το σκοτωσες θα πρεπει να βρεις καποιον ο οποιος θελει πισταδικο, τουρμπατο κλπ ετσι κι αυτο το Μ3 θα βρει τον αγοραστη που θελει πενα,γνησιο,δυνατο,καινουρ ο και απλα σπανιζει στην ευρυτερη αγορα. Το δικο μου για παραδειγμα ειναι πληρωμενο μεχρι τον λαιμο, φοραει οτι ενα καθαρο γνησιο, αλλα ΔΕΝ ειναι γνησιο, οποτε παμε στο δια 2 η τιμη και να ειμαι και ευχαριστημενος.:original:

m_power_lunatic
12-12-13, 07:24
Καταρχην μπραβο στον Βαθυγαλαζιο Administrator για το νεο θεμα που ανοιξε,πολλα παιδια θελουνε να συζητησουμε για την Μ3 Ε36 μιας και παρα πολλοι εχουνε μοντελα της Ε36.

Εγω εζησα με μια Μ3 Ε36 3.0 για 4-4,5 χρονια.Αυτο που μπορω να πω ειναι οτι το αμαξι δεν επαθε ποτε τιποτα,ητανε παρα πολυ αξιοπιστο,διασκεδαστικο σχετικα οικονομικο (ειχα βαλει και 6-αρι σαζμαν απο το 3.2 βεβαια) και σιγουρα πιο low profile απο τα επομενα Μ3 μου το Μ3 Ε46 και την Μ3 Ε30.Αυτο ειναι και το κυριωτερο μειονεκτημα του αυτοκινητου οπως οι περισσοτεροι πιστευουνε.

Η αληθεια ειναι ομως οτι εχει εναν φοβερο κινητηρα,πολυ ωραιο εσωτερικο και με τους εξωτερικους καθρεφτες αφησε την δικια του πινελια στην αυτοκινηση.

Δεν εχει κανενα ηλεκτρονικο βοηθημα οποτε θα το ελεγε καποιος και καθαροαιμο μιας και δεν υπαρχει καν η επιλογη να σε σωσει απο την στραβη.Οπως ολοι ξερουμε αναλογα την εκδοση ειναι και σχετικα ελαφρυ σε σχεση με τα full extra Μ3 Ε46 που ενιοτε εχουνε αποδειχθει και πιο αργα σε κοντρα απο συγκεκριμενα καλοδιατηρηενα Μ3 Ε36.

Πιστευω οτι εχει το δικο του φανατικο κοινο οπως ολα μα ολα τα ///Μ και δεν υπαρχει περιπτωση οι τιμες να μην παρουνε την ανηφορα ακομα και στην χωρα μας που πουληθηκανε ελαχιστα μετρημενα στα δαχτυλα των χεριων.

Να μην ξεχασω να πω οτι οπως αναφερθηκε ο ηχος του ειναι αρκουντως πορωτικος και ιδιαιτερος να μην πω οτι μου λειπει κιολας!!!!!:tt1:

Μην μου πειτε οτι ακομα και οι πιο επικριτικοι δεν ονειρευτηκατε ενα Μ3 Ε36 3.2 ΕVO σε ESTORIL BLAU με οροφουλα,πιτσιλιστιρια στον προφυλαχτηρα μπροστα και λευκο σαλονι!!!!!:tt1::tt1:

aristent
12-12-13, 07:46
.....
Μην μου πειτε οτι ακομα και οι πιο επικριτικοι δεν ονειρευτηκατε ενα Μ3 Ε36 3.2 ΕVO σε ESTORIL BLAU με οροφουλα,πιτσιλιστιρια στον προφυλαχτηρα μπροστα και λευκο σαλονι!!!!!:tt1::tt1:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/6cwx2aqy5fpzvrkxt7i7-1.jpg

και ας μην ειναι ΕΒΟ και ας μην εχει πιτσιλιστιρια στον προφυλαχτηρα μπροστα!!!:thumbsup:

m_power_lunatic
12-12-13, 09:26
Να με συγχωρεσετε,αν και πραγματικα πανεμορφο και αψογο στις φωτο το αμαξι του Αντωνη,αλλα οι νομοι της αγορας δεν καθοριζονται απο τα συναισθηματα...Ειναι συγκεκριμενοι,προσφορα και ζητηση,ανελεητοι με οτιδηποτε δεν αποτελει επενδυτικο χαρτι,ειδικα με το αυτοκινητο!Τα οικοπεδα κρατανε και ανεβαζουν ενιοτε αξια,τ'αυτοκινητα οχι.Αυτη την νοοτροπια του ''ξοδεψα ενα καρο λεφτα,θελω να τα παρω πισω'' η αγορα δεν την συμμεριζεται,περα απο καποια σπανια και δυσευρετα στο περας του χρονου μοντελα,που γινονται εως και συλλεκτικα(βλ.Mini cooper,πιθανον κανα M3 E30 και διαφορα αλλα).
Ο λογος που ποσταρα μια τυχαια αγγελια ενος Αγγλικου Μ3 Ε36(αλλες 10 βρηκα σε διαφορες χωρες) ηταν για να σας δειξω οτι το συγκεκριμενο αμαξι ΔΕΝ μπορει να'χει την αξια αυτη των 15000 ευρω σε καμια χωρα,ποσο μαλλον στην Ελλαδα των χαρατσιων και με δηλωμενο μοτερ των 3200 κυβικων!!Ο ρομαντισμος και η αγαπη για τη λαμαρινα,δεν γενναει χρημα.Για να το χαιρεσαι,πρεπει να χωνεις χρημα κι οταν ερθει η στιγμη που δεν σε ''γεμιζει'' πια,το αποχωριζεσαι για κατι ανωτερο.Δλδ αν αυτο το Ε36 πουληθει στα 7-8000 ευρω,που τοσο περιπου κοστολογειται και ο Αντωνης αγορασει ενα Μ3 Ε92 2ετιας των 100.000+ ευρω,σε τιμη 25000Ε,θεωρειτε ακομη οτι ''σκοτωθηκε'' το Ε36???Τι να πει και ο ιδιοκτητης του Ε92 δλδ!!
Με την ιδια λογικη λοιπον κι εγω που το πηρα σαν 316,το'κανα 328 full extra M-pack με Vader καθισματα κτλ,το'κανα 328 πισταδικο και στο τελος 325 τουρμπο ντριφταδικο φουλ ομολογκε,αν το πουλησω πρεπει να ζητησω καμια 30αρια χιλιαδες ευρω?? :original: Προφανως κι οχι.....
Υ.Γ 1 Ωραιο τ'αμαξι σου Αντωνη αλλα αν θες πραγματικα να το δωσεις,θ'αναγκαστεις να πεσεις πολυ σε τιμη,εκτος αν βρεις καποιον εξισου ρομαντικο να στο πληρωσει,που στο ευχομαι ολοψυχα.......
Υ.Γ 2 Οποιος πουλαει παλιοτερο μοντελο κι αγοραζει μτχ πιο καινουριο,οπως στο παραδειγμα με το Μ3 Ε92,δεν βγαινει οικονομικα χαμενος καθοτι παιρνει κατι σαφως ανωτερο σε πολυ χαμηλοτερη τιμη.Οποτε δεν νιωθεις ''ριγμενος''.Αν το πουλησεις ομως απλως για τα χρηματα,τοτε παντα θα σε καιει που το'δωσες.

Μιχαλη σε καποια συμφωνω αλλα αυτος που θελει το καλυτερο ισως στην Ελλαδα και εντελως ατρακαριστο και γνησιο θα πρεπει να το πληρωσει δυστυχως ή ευτυχως.Κοιτα εμενα για παραδειγμα,δινω αρκετα χρηματα για την εποχη και δεν βρισκω αυτοκινητο,πρεπει να το πληρωσω αυτο που θελω γιατι δεν υπαρχουνε γνησια,δεν υπαρχουνε ατρακαριστα,δεν υπαρχουνε απειραχτα αυτοκινητα.

Αυτα τα αυτοκινητα ειναι ειδικα αυτοκνητα και οποιος τα εχει πλεον γνωριζει και οταν γνωριζεις ζητας χρημα....αν δεν καιγεσαι προφανως.

Αν σου περνουνε σπιτι-γυναικα-δουλεια και χρωστας σε οποιον φοραει παπουτσια τοτε θα το χαρισεις δεν θα σκεφτεις το κωλαμαξο,θα το χαρισεις για οσο κανει το βρακυ της γυναικας σου.

Αυτο το αμαξι και ο ιδιοκτητης του και 2-3 Μ3 Ε36 αναλογα ακομα που γνωριζω εγω δεν ειναι τετοιες περιπτωσεις.Παρεπιπτοντως το συγκεκριμενο εχει κοστισει πιο πανω απο τα διπλα χρηματα απο οτι το ζηταει,οποτε δεν παει να παρει οσα του κοστισε.Αυτο το παιχνιδι δεν ειναι win-win game για ολους,ειναι loose-loose game οπως λεω εγω.Ολοι χανουνε,τουλαχιστον οσοι ειναι σε αυτο το forum.Aυτοι που δεν χανουνε (ζαμπλουτοι με σπανια οχηματα) εμας δεν μας μιλανε καν χαχαχαχαχα!!!!!!!!

Αν ομως καποιος βλεπει στο car.gr M3 E36 με 4 χιλιαρικα και λεει ''να κανω τη δουλεια μου με αυτο το ιδιο ειναι'' τοτε απλα θελει κατι να περασει το χρονο του και μετα να το στειλει στον αγυριστο.Σε λιγα χρονια ακομα η αξια απο τα παρταλια θα ειναι μηδαμινη,μονο τα γνησια και οι πολυ προσεγμενες/πληρωμενες μετατροπες θα εχουνε αξια....τα πληρωμενα αυτοκινητα εχουνε παντα αξια,παντα!

Επειδη καποιοι χρεωκοπησανε δεν θα χαρισουνε οι υπολοιποι τα αυτοκινητα τους,να συμφωνησω ομως μαζι σου οτι αν θες οπωσδηποτε να πουλησεις (καιγεσαι ή το βαρεθηκες) πρεπει να πουλησεις χαμηλοτερα απο αλλες εποχες.

Vasilis M3
12-12-13, 10:25
Πραγματικά πιστεύω ότι κάθε ///Μ που έβγαλε η BMW είναι ξεχωριστό με τα = και τα - του...ίσως και αυτό είναι που κάνει κάθε δημιούργημα του Motorsport τόσο πωθητό και αναλίωτο στον χρόνο.:original:

Χρόνο με το χρόνο το Ε36 ανεβαίνει όλο και πιο πολύ στα μάτια μου...ίσως είναι το σουλούπι του,οι γραμμές του,το φοβερό ακόμα και σήμερα σε ήχο και επιδόσεις μοτέρ του?Μάλλον όλα:original:

Ε μην μου πείτε τώρα ότι δεν θα θέλατε ένα απο τα παρακάτω οχήματα...(εγώ τα θέλω και τα 2!!! :whistle: :thumbsup: )


https://www.youtube.com/watch?v=SEScaQqxKaA"]https://www.youtube.com/watch?v=SEScaQqxKaA


https://www.youtube.com/watch?v=GYskNPSZVe0"]https://www.youtube.com/watch?v=GYskNPSZVe0

Skyline_IS
12-12-13, 10:35
Ο ήχος του είναι απλά αρρώστια!

https://www.youtube.com/watch?v=ZM85JgveYCg"]https://www.youtube.com/watch?v=ZM85JgveYCg
:tt1::tt1:

Bazil Van Sinner
12-12-13, 10:58
μονο τουρκοι εχουν 46αρια επάνω.και οι ελληνες στην ελλαδα.


:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

TSAF
12-12-13, 12:18
Καταρχην μπραβο στον Βαθυγαλαζιο Administrator για το νεο θεμα που ανοιξε,πολλα παιδια θελουνε να συζητησουμε για την Μ3 Ε36 μιας και παρα πολλοι εχουνε μοντελα της Ε36.

Εγω εζησα με μια Μ3 Ε36 3.0 για 4-4,5 χρονια.Αυτο που μπορω να πω ειναι οτι το αμαξι δεν επαθε ποτε τιποτα,ητανε παρα πολυ αξιοπιστο,διασκεδαστικο σχετικα οικονομικο (ειχα βαλει και 6-αρι σαζμαν απο το 3.2 βεβαια) και σιγουρα πιο low profile απο τα επομενα Μ3 μου το Μ3 Ε46 και την Μ3 Ε30.Αυτο ειναι και το κυριωτερο μειονεκτημα του αυτοκινητου οπως οι περισσοτεροι πιστευουνε.

Η αληθεια ειναι ομως οτι εχει εναν φοβερο κινητηρα,πολυ ωραιο εσωτερικο και με τους εξωτερικους καθρεφτες αφησε την δικια του πινελια στην αυτοκινηση.

Δεν εχει κανενα ηλεκτρονικο βοηθημα οποτε θα το ελεγε καποιος και καθαροαιμο μιας και δεν υπαρχει καν η επιλογη να σε σωσει απο την στραβη.Οπως ολοι ξερουμε αναλογα την εκδοση ειναι και σχετικα ελαφρυ σε σχεση με τα full extra Μ3 Ε46 που ενιοτε εχουνε αποδειχθει και πιο αργα σε κοντρα απο συγκεκριμενα καλοδιατηρηενα Μ3 Ε36.

Πιστευω οτι εχει το δικο του φανατικο κοινο οπως ολα μα ολα τα ///Μ και δεν υπαρχει περιπτωση οι τιμες να μην παρουνε την ανηφορα ακομα και στην χωρα μας που πουληθηκανε ελαχιστα μετρημενα στα δαχτυλα των χεριων.

Να μην ξεχασω να πω οτι οπως αναφερθηκε ο ηχος του ειναι αρκουντως πορωτικος και ιδιαιτερος να μην πω οτι μου λειπει κιολας!!!!!:tt1:

Μην μου πειτε οτι ακομα και οι πιο επικριτικοι δεν ονειρευτηκατε ενα Μ3 Ε36 3.2 ΕVO σε ESTORIL BLAU με οροφουλα,πιτσιλιστιρια στον προφυλαχτηρα μπροστα και λευκο σαλονι!!!!!:tt1::tt1:


Kαλημερα εγω δεν ειχα ιδιαιτερη αποψη για τα Ε36, παρολα αυτα το σωστο αυτοκινητο πρεπει να πληρωνετε, την εποχη που ειχε ο Γιαννης το δικο του, ενας κοινος μας φιλος ειχε ενα φανταστικο Ε36 (το παλιο του Τσαρτα) με την μοναδικη μετατροπη της διαιρουμενες ζαντες της Schnitzer. ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΟΙΟ ΟΜΟΡΦΟ Ε36 Μ3 που εχω δει. Επισης γνησιο εχει και ο κολλητος μου απλα πλεον ειναι πιο δυνατο λογο του S54. Tα καλα και προσεγμενα αυτοκινητα κρατανε τα λεφτα τους. Παρολα αυτα το Ε36 παρα ειναι πολυ μοντερνο για εμενα που ειμαι τελειως old school. Το ασημι εγω το γνωρισα απο εναν αλλο κολλητο μου τον Γιαννη τον Αθανασακο ο οποιος πιστεψτε με εχει μια αποψη για τα BMW. Tο αυτοκινητο ειναι πραγματικα ΑΛΛΟΥ!!! Αυτο το 36 ακομα και εγω που ειμαι "ρακοσυλλεκτης" θα το αγοραζα!!!!

Stunt Mike
12-12-13, 14:19
Ας απαντησουμε και σε μερικα ερωτηματα! Μηπως η γνησιοτητα, η κατασταση, και η παλαιοτητα ειναι αυτα που ανεβαζουν την αξια του συγκεκριμενου ή γενικα ανω των 15ετιας αυτοκινητα πχ Μ3 Ε30;;Το Ε36 Μ3 evo στην ηλικια του e92 που ειναι τωρα ποσο ειχε αληθεια;;Ποσο το αγοραζαμε καινουριο και ποσο κατω επεσε με τα χρονια;;Ανεκαθεν τουρμπινες και λοιπες βελτιωσεις περα απ τις εργοστασιακες στην μεταπωληση πιο πολυ κατω κατεβαινει η τιμη παρα πανω. Εσυ για να δωσεις παραδειγμα το δικο σου και να μην πεις οτι το σκοτωσες θα πρεπει να βρεις καποιον ο οποιος θελει πισταδικο, τουρμπατο κλπ ετσι κι αυτο το Μ3 θα βρει τον αγοραστη που θελει πενα,γνησιο,δυνατο,καινουρ ο και απλα σπανιζει στην ευρυτερη αγορα. Το δικο μου για παραδειγμα ειναι πληρωμενο μεχρι τον λαιμο, φοραει οτι ενα καθαρο γνησιο, αλλα ΔΕΝ ειναι γνησιο, οποτε παμε στο δια 2 η τιμη και να ειμαι και ευχαριστημενος.:original:

Μα το θεμα με το Μ3 Ε36,ειναι ακριβως αυτο!Δεν ειναι σπανιο ακομη στην παγκοσμια αγορα!Σε 10-15 χρονια πιθανον η τιμη ενος τετοιου αψογου Μ3 Ε36,να'ναι πολλαπλασια.Αλλα αυτη τη στιγμη,τα καλα πανευρωπαικως κινουνται στα 7-8000 ευρω...Τη στιγμη που ενα καλο αριστα διατηρημενο Μ3 Ε30,ειδικα αν ειναι και ειδικη εκδοση,ξεπερναει τα 12000 ευρω.....Επισης δυστυχως ή ευτυχως τα 36αρια σε γενικες γραμμες δεν χαλανε ευκολα,δεν σαπιζουν και δεν κοβονται οπως τα Ε30 πχ,οποτε ειναι ευκολοτερο να διατηρηθουν σε αψογη κατασταση,μαρτυρες ειναι ενα τεραστιο ποσοστο Ε36 που βλεπεις αψογα ακομη και μεσα στο φορουμ μονο..Ποσο μαλλον παγκοσμιως!
Υ.γ 1εγω αν θελω να το πουλησω το 36αρι μου,μονο σκοτωμενο θα φυγει ακομη και σε γνωστη αγωνιζομενο :thumbsdown:
Υ.γ 2 παρε παραδειγμα τα mini cooper τα παλια,ποσο ανεβαινουν οι τιμες τους,καθοτι ειναι δυσκολο και ακριβο,να διατηρηθουν σε καλη κατασταση με το περας του χρονου.
Υ.γ 3 Τα Μ3 Ε36 αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα,παιζουν στα 4-6000 ευρω τα μετατροπης,ενω τα γνησια,ουσιαστικα κανεις δεν τα θελει,εκτος αν ειναι παρανομως δηλωμενα διαφορετικα ή ο αγοραστης ειναι συλλεκτης,ή εχει τρελο κολλημα να παρει Μ3 Ε36 γνησιο με Ελληνικες πινακιδες και δεν τον νοιαζουν τα χαρατσια.
Εν κατακλειδι,το θεωρω τοσο πιθανο να πουληθει στα 15000 ευρω,οσο πιθανο ειναι να πουλαω το 37αχρονο κορμι μου σε 18χρονες κορασιδες μοντελες για ξεπαρθενιασμα προς 1000 ευρω εκαστη!!!.....σημειωση:ΔΕΝ μοιαζω στον Ρουβα! :)

ALPINAKIAS
12-12-13, 14:46
Καλησπερα,
Ποιο Μ3 ε30 ξεπερνα της 12000????Απο 20000 και πανω για μετρια κατασταση μιλαμε!
Με 15000 στην ευρωπαικη αγορα με μικροσαπιλες και κουσουρακια!
Ενα καλο και γνησιο Μ3 ε36 ειναι σε πληροφωρο σπανιο,εως 10000 αγοραζεις ενα καλο 3λιτρο η 3,2 σε μετρια κατασταση.Δεν πιστευω να εισαι γνωστης της ευρωπαικης αγορας,ερευνησετο λιγο και ξανασυζηταμε.

TSAF
12-12-13, 14:51
Καλησπερα,
Ποιο Μ3 ε30 ξεπερνα της 12000????Απο 20000 και πανω για μετρια κατασταση μιλαμε!
Με 15000 στην ευρωπαικη αγορα με μικροσαπιλες και κουσουρακια!
Ενα καλο και γνησιο Μ3 ε36 ειναι σε πληροφωρο σπανιο,εως 10000 αγοραζεις ενα καλο 3λιτρο η 3,2 σε μετρια κατασταση.Δεν πιστευω να εισαι γνωστης της ευρωπαικης αγορας,ερευνησετο λιγο και ξανασυζηταμε.

Well said!!!

15000 για Ε30 Μ3 = απολυτο σκουπιδι. Τα καλα ξεκινανε απο 22,000 + και ειδικες εκδοσεις αρκετα παραπανω. Για Evo II οι τιμες ειναι κοντα 70,000 +
και για dtm αυτοκινητα με πιστοποιημενο αγωνιστικο παρελθον 200,000 +

Stunt Mike
12-12-13, 14:58
Καλησπερα,
Ποιο Μ3 ε30 ξεπερνα της 12000????Απο 20000 και πανω για μετρια κατασταση μιλαμε!
Με 15000 στην ευρωπαικη αγορα με μικροσαπιλες και κουσουρακια!
Ενα καλο και γνησιο Μ3 ε36 ειναι σε πληροφωρο σπανιο,εως 10000 αγοραζεις ενα καλο 3λιτρο η 3,2 σε μετρια κατασταση.Δεν πιστευω να εισαι γνωστης της ευρωπαικης αγορας,ερευνησετο λιγο και ξανασυζηταμε.

Κωστα,γι'αυτο εγραψα ΑΠΟ 12000 και ΑΝΩ!Γιατι βρισκεις και με 12 αλλα και με 30.000 ευρω αναλογως την εκδοση και την προιστορια του εκαστοτε αυτοκινητου.Αν θυμασαι καλα,εχουμε εναν κοινο γνωστο για πληροφοριες στην Γερμανικη αγορα ;) (περαν του γεγονοτος οτι εχω οικογενεια εκει.)
Τεςπα,το θεμα μας δεν ειναι το Ε30..Μην ξεφευγουμε ή ανοιγουμε ξεχωριστο thread για Ε30 αν θες.Διαφωνεις στο σκεπτικο μου για το Ε36??

gregE36
12-12-13, 15:02
καλα με την πεινα που θα ερθει στο ελλαδισταν το ξανασυζηταμε για τιμες σε αυτοκινητα..............................

Stunt Mike
12-12-13, 15:14
Well said!!!

15000 για Ε30 Μ3 = απολυτο σκουπιδι. Τα καλα ξεκινανε απο 22,000 + και ειδικες εκδοσεις αρκετα παραπανω. Για Evo II οι τιμες ειναι κοντα 70,000 +
και για dtm αυτοκινητα με πιστοποιημενο αγωνιστικο παρελθον 200,000 +

Ενταξει ξεφυγαμε λιγο...μετα μιλαμε γι'αυτοκινητα συλλεκτων κι οχι για καθημερινη κυκλοφορια!Μου'χουν στειλει στ'αρχεια μου,πριν κανα χρονο 2 αψογα Μ3 Ε30,με λιγοτερα απο 15000 ευρω αγορα(οχι Γερμανια)....Μην τρελαινεστε...Ειχα σταμπαρει κι αριστο Μ3 Ε30 με μοτερ ομως V8 M5 E39 στα 22000 ευρω...Βεβαια ο καθενας εχει και τα προσωπικα του δεδομενα στο τι θεωρει αριστο.
Επισης στα 10.000 ευρω υπαρχουν αψογα Μ3 Ε36 3.2 στην Ευρωπη,αλλα μεχρι τα 15000 εχουμε 50% αυξηση που δικαιολογειται απο τι ακριβως???Για να καταλαβω κι εγω που ισως να μην εχω ιδεα απο την Ευρωπαικη αγορα.....

ALPINAKIAS
12-12-13, 15:15
Νομιζω οτι και στα ε36 τα καλα κοματια γινοντε σπανια.Τα καλα ε36 Μ3 πωλουνται αυτη την στιγμη στην Γερμανια στα 15.000!Μιλαμε παντα για αυτοκινητα με προοπτικη ιστορικου,Ατρακαριστα,Γνησ ιο χρωμα,Βιβλιο σερβις,εξτρα,Σαλονι κλπ.Μπορεις να παρεις ομως και με 10000 σε πιο μετρια κατασταση.Το καθε αμαξη εχει και των αγοραστη του.Το θεμα αυτο ειχα με των Στελιο την προηγουμενη εβδομαδα,στην Γερμανια πλεον οι μερακληδες πανε για ε36 Μ3,νομιζω οτι ειρθε η εποχη πλεον και ανεβενουν οι τιμες του(ευρωπαικη αγορα).

hades7
12-12-13, 15:25
γνωμη μου ειναι οτι η τιμη ενος τετοιου αυτοκινητου προσδιοριζεται και απο την εποχη, την συγκεκριμενη εκαστοτε εποχη που πωλειται ενα τετοιο αυτοκινητο.αν υποθεσουμε οτι πανελλαδικος υπαρχουν 2-3 αγοραστες με μπατζετ ασ πουμε στις 15 δραχμες και τα διαθεσιμα αυτοκινητα 10 τοτε η τιμη κατρακυλα ανταγωνιστικα προς οφελος του αγοραστη ,οποιος λοιπον απο τους 10 ιδιοκτητες καιγεται να το δωσει μπορει να κατεβει και στις 10 δραχμες.αν τα αυτοκινητα τα καλα ειναι 2 και οι υποψηφιοι σ αυτην την τιμη ειναι επεισης 2 τοτε οι οροι μπορουν εν δυναμει να αντιστραφουν εις ωφελος του πωλητη

beck m power
12-12-13, 17:35
Συμφωνώ και εγώ πως οι τιμες των αυτοκινητων προσδιοριζονται απο απο την κατασταση την ηλικια τους και βεβαια την εκαστοτε εποχη την οποια πωλουνται!!!


Στην Γερμανια ειδη οι τιμες καλων μ3 ε36 παιζουν απο 10000 εως 20000 για μη αριθμημενα και γτανουν τις 320000+++ για συλλεκτικες εκδοσεις.

Παρακολουθω την Ευρωπαικη αγορα πανω απο 5 χρονια την εποχη που εβρισκες j. cecotto με 16000 λιρες και τωρα εχουν ξεφυγει τελειως!!! το 2009 επαιζαν στο pistonheads 150-160 e36 m3 και τωρα εχει μονο 16 αυτοκινητα!!!

beck m power
12-12-13, 17:49
Δεν μιλαμε βεβαια για Ελβετια εκει ειναι ακομα πιο ακριβα!! καποιος πριν ανεφερθηκε στην χαμηλη σε τιμες αγορα της Αγγλιας!! πως να μην ειναι φθηνα τα αυτοκινητα εκει!! αφου μολις το σηκωσεις απο κατω θα βαλεις τα κλαματα απο την σαπιλα που θα δεις!!!

Εδω οι απλες σειρες των ε30 εχουν αρχισει και ανεβαζουν τιμη!

Ο λογος που πουλαω το αυτοκινητο ειναι καθαρα επαγγελματικος!! εχω ξεκινησει μια επενδυση επανω στην δουλεια μου, αν βρεθει καποιος και το θελει εχει καλως αλλιως θα συνεχισουμε τα μπαξιματα!!! δεν προκειτε να το σκοτωσω!!

Ενα βιντεακι και απο εμενα που δειχνει πως υπαρχει κοσμος στον οποιο αρεσει το ε36 μ3 και ας ειναι αρκετα παρεξηγημενο!!


https://www.youtube.com/watch?v=T2rYDxQlY9c

Bazil Van Sinner
12-12-13, 20:52
Μ'αρεσει και το αμαξι σου και το σκεπτικο σου φιλε beck thumb

O τροπος που γραφεις,οπως και ομολογιες,δηλωνουν δυνατο χαρτι.

Αν δεν τα χεις αναγκη(το προφανες) πιστευω πως θα το πουλησεις στα λ7

που ζητας.




Και το σκεπτικο του Stunt MIke εχει βαση,αλλα οταν μιλαμε για
ιδιαιτερο προ'ι'ον,θα μιλαμε και για "ιδιαιτερους" αγοραστες.

beck m power
12-12-13, 21:15
Απο τα πιο ομορφα ε 36 που εχω δει:https://www.flickr.com/photos/apexraceparts/7741788974/in/photostream/

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/7741789616_f733eb0412_c-1.jpg
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/7741788974_de116b5bcc_c-1.jpg

beck m power
12-12-13, 21:20
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/5959125912_4633094729_b-1.jpg
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/5958567237_394fc23cac_b-1.jpg

https://www.flickr.com/photos/apexraceparts/7741790728/in/photostream/
https://www.flickr.com/photos/58871469@N04/5958567237
https://www.flickr.com/photos/58871469@N04/5959125912

Και αυτα επισης!!!

Vasilis M3
12-12-13, 21:21
Αντωνάκη είσαι τρέλα!!! thumb

Πρέπει να κανονήσουμε με το άλλο αρρωστάκι συνήντηση :whistle:

Vasilis M3
12-12-13, 21:31
Εντάξει καταλάβαμε τι δώρο ζήτησες απο τον Άι Βασίλη φέτος..:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

beck m power
12-12-13, 21:40
Εντάξει καταλάβαμε τι δώρο ζήτησες απο τον Άι Βασίλη φέτος..:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

Apex arc-8 χαχαχα!!! Θα κανονησουμε συναντηση οπωσδηποτε!! μαζι με Νοτη & Γιαννη.

Φιλε Aristent ευχαριστω για την βοηθεια με τις φωτογραφιες!!!! Αλληθεια πως γινεται αυτο?

aristent
12-12-13, 21:55
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/7741790728_7b5fbea454_b-1.jpg

Stunt Mike
12-12-13, 21:55
Η ζαντα ειναι ολα τα λεφτα!Κουκλες και οι 2 Ε36,εκτος απο το χαμηλωμα πισω που θελει 1-1.5 ποντο σηκωμα για να'ναι σωστο και να δουλευουν οπως πρεπει αμορτισερ και ημιαξονια.
Κρατα το σκεπτικο σου ετσι Αντωνη ή δωσε το και παρε ενα Ε92 να συνεχισεις τα μπαξιματα.Ειναι το κορυφαιο //Μ για μενα το 92αρι....Εχει ολα οσα λειπανε απο τα προηγουμενα...

beck m power
12-12-13, 22:07
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/5958567519_25ff9415a6_z-1.jpg

Stunt Mike
12-12-13, 22:21
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/5959125912_4633094729_b-1.jpg
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/12/5958567237_394fc23cac_b-1.jpg

https://www.flickr.com/photos/apexraceparts/7741790728/in/photostream/
https://www.flickr.com/photos/58871469@N04/5958567237
https://www.flickr.com/photos/58871469@N04/5959125912

Και αυτα επισης!!!

Οποιος μου βρει το lip spoiler του ασπρου Ε36 ,κερδιζει βολτα με το ντριφταδικο μου!! :thnx: E-bay κατα προτιμηση....

beck m power
12-12-13, 22:26
Οποιος μου βρει το lip spoiler του ασπρου Ε36 ,κερδιζει βολτα με το ντριφταδικο μου!! :thnx: E-bay κατα προτιμηση....

Καπου τα εχω αποθηκευμενα!! κανε υπομονη μεχρι αυριο και θα σε φτιαξω Mike

beck m power
12-12-13, 22:31
https://store.bimmerworld.com/maxvelocity-e36-m3-gtr-lip-spoiler-p834.aspx

Εδω εισαι!!

beck m power
12-12-13, 22:34
https://store.bimmerworld.com/maxvelocity-e36-m3-rs-lip-spoiler-p833.aspx

και σε λιγο πιο χαμηλο.

Stunt Mike
12-12-13, 22:47
250 δολαρια ενα σποιλερ!!!Πανακριβο!Το γνησιο το απλο,εχει 50-60 λιρες.Μαλλον θα φτιαξω κατι σε custom plexiglass γιατι αμα το σπασω αυτο,θα κλαιω μετα!!Η βολτα ισχυει Αντωνη!Οποτε βρεθεις στα μερη μας... :)

playmaker
13-12-13, 13:14
Υπάρχει csl ???

BILL007
13-12-13, 14:11
Υπάρχει csl ???

Yπήρξε lightweight όπως και GT και GTR και πάρα πολλά άλλα...



There were six special-edition models of the E36 M3 produced: the M3 Euro-Spec (Canadian Edition), M3 LTW, M3 GT, M3 GT-R, M3-R, and the Imola Individual (often referred to as the GT2) (the last of the E36s)
There was also an M3 Anniversary Edition only produced in 1999 for Australia. This was the final year of production for the E36, with only 50 coupes and 70 convertibles being made. Furthermore, "BMW Individual" were able to custom design an M3 with specific coloured leather, woodgrain and other personalized options including polished magnesium alloy wheels from the Anniversary edition. Convertibles lacked the sports seats found in the coupe but retained every other feature.

Περισσότερα εδώ https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_M3

BILL007
13-12-13, 14:23
καποιος πριν ανεφερθηκε στην χαμηλη σε τιμες αγορα της Αγγλιας!! πως να μην ειναι φθηνα τα αυτοκινητα εκει!! αφου μολις το σηκωσεις απο κατω θα βαλεις τα κλαματα απο την σαπιλα που θα δεις!!!


Θα αναφερθώ και εγω λοιπόν σε αυτές τις τιμές. Τα Ε36 και τα Ε46 στην Αγγλία, απλά δεν υπάρχουν.

Είναι πάμφθηνα αυτοκίνητα που δεν τα αγοράζουν πλέον.(Τα σπάνε ανταλλακτικά κάργα μάλιστα, ακόμα και ατρακάριστα) Δυστυχώς κουβαλάνε στην πλάτη τους ηδη 2 δεκαετίες (τα Ε36) και έξω να δεις να κυκλοφορούν δεν σου λένε τίποτα (εδω στην Αγγλία), μπροστά στα καινούργια που κυκλοφορούν.

Αν δεις κανα μπιμπελό θα είναι 98% Μ3 και αυτό καταλαβαίνεις αμέσως ότι το έχει κάποιος για 3ο-4ο αυτοκίνητο και για να το βγάζει βόλτα τίποτα Σαββατοκύριακα.

Στην Ελλάδα οι τιμές τώρα είναι ακριβώς στα εδώ επίπεδα ίσως και κρατάνε και παραπάνω.

Ενδεικτικά για αμάξι που ήξερα, Μ3 Ε46 cabrio individual χρώμα ατρακάριστο, με 75.000 μίλια πουλήθηκε πριν κάμποσο καιρό στις 7000 λίρες Αγγλίας και ο νοών νοείτω...

Τώρα για τα σάπια δεν θα διαφωνίσω, αλλά εχω και παραδείγματα απο ελληνικά αυτοκίνητα που όταν τα σήκωσαν απο κάτω τα σάπια τους ήταν περισσότερα και απο αμάξι που το είχες πετάξει σε λίμνη.

Προσωπικά θεωρώ μύθους τα περι σάπιων και ελληνικών/εισαγώμενων. Αμα πάρεις το αμάξι χωρίς να το τεστάρεις, ναι θα πέσεις πάνω σε τέτοια. Γνώστης όμως να πάρει αμάξι στο σακί δεν υπάρχει περίπτωση, άρα τα υπόλοιπα είναι απλά ιστορίες thumb

Οσο για τις τιμές, αυτές διαμορφώνονται απο την τρέχουσα αγορά σε περίπτωση που θες να το δώσεις για χρηματικούς λόγους.Δυστυχώς αυτός είναι ο κανόνας της προσφοράς και της ζήτησης. Αν δεν ψάχνεσαι γι'αυτο και πας με την προοπτική πως ίσως να μην το δώσεις ποτέ, τότε μπορείς να ζητάς όσα θες (αν και η κατάληξη λογικά θα είναι να το κρατήσεις ή να το σκοτώσεις μελλοντικά).Αυτά είναι προσωπικές επιλογές του καθένα...

Το Ε36 προσωπικά δεν το συμπάθησα ποτέ σαν αμάξι για κάποιους λόγους και ας ήταν ένα μοντέλο που πούλησε αρκετά. Απο μηχανολογικής πλευράς το μοτέρ με τα 286 τρελό σκυλί αξιοπιστίας για μοτέρ ///Μ

Kostas Maras
13-12-13, 16:32
Οποιος μου βρει το lip spoiler του ασπρου Ε36 ,κερδιζει βολτα με το ντριφταδικο μου!! :thnx: E-bay κατα προτιμηση....

Χα..Χα...εχω εγω ένα....

Stunt Mike
13-12-13, 19:51
Χα..Χα...εχω εγω ένα....

Πες μια τιμη και το συζηταμε..... thumb Αν και δεν θα'δινα πανω απο 50 ευρω για κατι που στο δικο μου αμαξι μπορει να σπασει στην πρωτη εξοδο στην πιστα...Σκεφτομουν να φτιαξω ενα λιπ σποιλερ με πλεξυγκλας,με κοστος 30Ε ή να'δινα κατι παραπανω για πιο ΟΕΜ look

HLIAS - E36
18-12-13, 19:14
Καλησπέρα σε όλους! Την Κυριακή είχα την τύχη να μπω για πρώτη φορά σε Ε36 Μ3 ενός μέλους μας, του Δημήτρη (m3e36) με αφορμή να δω πως συμπεριφέρονται τα αμορτισερ που φοράει αφού κι εγώ εδώ και καιρό έψαχνα για ανάρτηση για το δικό μου...

Εκτός όμως από την απόδοση των αναρτήσεων ο Δημήτρης φρόντισε να μου δείξει και την απόδοση του 6κύλινδρου που ειλικρινά δίνει "φτερά" στην καρότσα από το 36άρι ακόμα και με 4 άτομα...!!!:shok: Ο τρόπος με τον οποίο ανέβαζε στροφές και η ικανότητα να μας κολλήσει όλους στα καθίσματα (φαραώthumb) ήταν απίστευτη...!!! Απο στάση τα 200 χλμ ήρθαν για πλάκα στο κοντέρ σε λίγα μόλις μέτρα χωρίς να πάρω χαμπάρι τίποτα... Πόσο μπροστά μπορει να ήταν αυτό το αυτοκίνητο για την εποχή του τόσο στην εμφάνιση όσο μάλλον και στις επιδόσεις αλλά και για τα επόμενα χρόνια αφού και η 46άρα Μ3 δεν καταφέρνει να χτυπάει τέτοια νούμερα...:shok: :thumbsup:

Αν ήμουν μία φορά κολλημένος με την 36άρα, μετά από μία τέτοια εμπειρία μπορώ να δηλώσω ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ!!!
:tt1: :tt1: :tt1: :tt1: :tt1: :tt1:

Αμέσως μετά τη βόλτα περιττό να αναφέρω πως ούτε που σκέφτηκα τα αμορτισερ...:th_Laie_67-1:

Να ευχαριστήσω τον Δημήτρη και από εδώ για τον χρόνο του :thnx: και να τον συγχαρώ για το ΤΕΡΑΣ του...:thumbsup:

Κατάφερε και μου άναψε μεγάλες φωτιές...:fountwtis:

Vasilis M3
18-12-13, 19:28
Ο πατέρας μου έχει έναν πολύ ευκατάστατο φίλο που απο μικρός οδηγούσε πολύ γρήγορα και ακριβά αυτοκίνητα για "τότε"

Στα μέσα των 90's (93-94 κάπου εκεί) αγόρασε ένα μαύρο Μ3 Ε36 το 286 νομίζω..

Με 4 άτομα στην ευθεία των Μεγάρων βλέπανε 270+ στο κοντέρ και μου έλεγε ο πατέρας μου ότι τότε δεν μπορούσες να δεις τέτοια χιλιόμετρα.Του είχε κάνει εντύπωση ότι γύρω του είχαν θολώσει και ο δρόμος είχε στενεύσει πολύ!!!

Πραγματικά τρομερό αυτοκίνητο για την εποχή του!!!thumb