PDA

Επιστροφή στο Forum : Απομνημόνευση Σταθμων



PANOS-E60
07-04-10, 11:17
Mιά "ασκησούλα" : οταν επιλέξω τα FM στο ραδιόφωνο, δεν μου κρατάει στη μνήμη (presets) τους σταθμούς που επιλέγω, ενώ στα MW και SW το κάνει. Αν κατεβάσεις καμμιά ιδέα εσύ, ή όποιος άλλος διαβάζει, παρακαλώ να την πει.
By the way, με το navigation, όλα καλά ?

Konstantinos E60
07-04-10, 11:34
μιά "ασκησούλα" : οταν επιλέξω τα FM στο ραδιόφωνο, δεν μου κρατάει στη μνήμη (presets) τους σταθμούς που επιλέγω, ενώ στα MW και SW το κάνει. Αν κατεβάσεις καμμιά ιδέα εσύ, ή όποιος άλλος διαβάζει, παρακαλώ να την πει.
By the way, με το navigation, όλα καλά ?

Θα τους αποθηκευσεις στο "memorised stations" απο το iDrive.

Konstantinos E60
07-04-10, 11:41
1.Επιλέγεις FM.
2.Επιλέγεις την συχνότητα που που θέλεις.
3.Πίεσε το κεντρικό χειριστήριο-επιλέγεις set-save.
4.Θα εμφανιστεί το Memorised stations.Αποθήκευεις στο νούμερο που θέλεις και τέλος.

PANOS-E60
07-04-10, 11:55
Κωνσταντίνε, ευχαριστώ γιά την άμεση απάντηση. Τη διαδικασία που περιγράφεις ακολουθώ, αλλά δεν τα αποθηκεύει στα memorised. Και με ξενίζει ιδιαίτερα το γεγονός ότι στις υπόλοιπες μπάντες το κάνει κανονικά. Αν μπορώ έτσι να βοηθήσω τη σκέψη σου, θα προσθέσω ότι στα FM δεν μου ανοίγει καθόλου την επιλογή autostore, ενώ στις υπόλοιπες μπαντες το κάνει.

Konstantinos E60
07-04-10, 12:37
Thanks Konas. !!!
Εχεις ψηφιακό δεκτη?

PANOS-E60
07-04-10, 12:55
Χα χα ! Με πιάνεις αδιάβαστο ! Τι είναι ο ψηφιακός δέκτης ...?

NickE60
07-04-10, 13:04
Thanks Konas. !!!
Εχεις ψηφιακό δεκτη?

Ναι Κωνσταντίνε, έχει navi και στα Ε60 τουλάχιστον, αυτό αυτόματα σημαίνει ότι έχει Radio Professional με διπλό tuner - 1 για το ραδιόφωνο και 1 για οδηγίες κατά την πλοήγηση (TMC - Traffic Message Channel)

Πάντως όλα τα Ε60 έχουν ψηφιακό δέκτη με RDS.

Δεν μπορώ να βοηθήσω στην απομνημόνευση των σταθμών, γιατί ακούω ελάχιστα ράδιο κι όταν γυρίσω σε ράδιο ακούω μόνο 1 μουσικό σταθμό κάτι χρόνια τώρα. Θα το ψάξω πάντως...

Konstantinos E60
07-04-10, 13:21
Δλαδή μπαίνεις στο Manual Frequency selection (αυτό που δείχνει τις συχνότητες με μια μεγάλη βελόνα σαν παλιό ραδιόφωνο) και δεν σου έχει πάνω αριστερα την ένδειξη Set ?

PANOS-E60
07-04-10, 13:42
Την επιλογή set την ανοίγει, από τα 4 βήματα που περιγράφεις πιό πάνω, δεν ολοκληρώνει το 4ο. Δεν καταχωρεί την επιλογή του σταθμού που κάνω στα memorised. Και επίσης στα FM δεν μου δίνει επιλογή autostore. Δίνει μόνο manual tuning (αυτό που περιγράφεις σαν βελόνα παλιού ραδιοφώνου), all stations (εκεί ιεραρχεί αυτόματα όλους τους σταθμούς με κριτήριο την ισχύ του σήματος) και memorised (εκεί κανονικά έπρεπε να καταχωρεί τις επιλογές μου).

Konstantinos E60
07-04-10, 14:03
1.Επιλέγεις FM.
2.Επιλέγεις την συχνότητα που που θέλεις.
3.Πίεσε το κεντρικό χειριστήριο-επιλέγεις set-save.
4.Θα εμφανιστεί το Memorised stations.Αποθήκευεις στο νούμερο που θέλεις και τέλος.

Πήγα στο αμάξι και το ξαναδοκίμασα και δουλευει έτσι ακριβώς.
Δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο.Ισως ο Νίκος βρεί κατι.

PANOS-E60
07-04-10, 14:15
Σε ευχαριστώ πολύ γιά τον κόπο και το ενδιαφέρον ! Τη λύση θα δώσει ο Νίκος και πάλι ! Χα χα !
Ελπίζω να βρεις τη λύση και γιά το PDC σύντομα και ανώδυνα.

Konstantinos E60
07-04-10, 14:23
Να'σαι καλά.Την Δευτέρα θα μάθουμε και για το PDC :ranting2:

fast-enough
07-04-10, 14:55
Μήπως έχει 2 μπάντες για τα FM και σε αυτή που είσαι δείχνει μόνο όσους έχουν RDS ή καλό σήμα χωρίς τη δυνατότητα αποθήκευσης?

strof
07-04-10, 19:13
Την επιλογή set την ανοίγει, από τα 4 βήματα που περιγράφεις πιό πάνω, δεν ολοκληρώνει το 4ο. Δεν καταχωρεί την επιλογή του σταθμού που κάνω στα memorised. Και επίσης στα FM δεν μου δίνει επιλογή autostore. Δίνει μόνο manual tuning (αυτό που περιγράφεις σαν βελόνα παλιού ραδιοφώνου), all stations (εκεί ιεραρχεί αυτόματα όλους τους σταθμούς με κριτήριο την ισχύ του σήματος) και memorised (εκεί κανονικά έπρεπε να καταχωρεί τις επιλογές μου).

Είχα την εντύπωση πως αποθηκεύει με αλφαβητική σειρά τους σταθμούς, ανάλογα με την λέξη του rds που θα γράφει την στιγμή που θα βρει τον σταθμό. Τελικά τί ισχύει;

PANOS-E60
08-04-10, 07:09
Καλημέρα παιδιά,
αφενός ο φίλος strof έχει δίκιο ότι στην επιλογή all stations ιεραρχεί τους σταθμούς αλφαβητικά με βάση το σήμα που παίρνει από το RDS τη στιγμή που τους εντοπίζει και αφετέρου το πρόβλημά μου λύθηκε χτες το βράδυ. Ηταν απίτευτη η χαζομάρα μου, όταν πατούσα save και με πήγαινε κατευθείαν στα memorised, εκεί χρειάζεται ένα δεύτερο πάτημα το save, το οποίο δεν είχα κάνει ποτέ ! Τόσο απλό ! Sorry σε όσους ταλαιπώρησα άδικα !

Konstantinos E60
08-04-10, 07:14
Χαχα..και ειπα να το αναφέρω εχθές !!

stratos
08-04-10, 13:56
Νίκο θα το κάνεις και στο δικό μου σήμερα? Εχω το ίδιο πρόβλημα