PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδέες για να γίνουμε καλύτεροι



vagmag
07-12-13, 19:55
Με αφορμή διάφορα τοπικ, όπως αυτο που κραζουμε γραφοντας τις κακές συμπεριφορές πχ, όπως αυτο που μας φτιάχνει τη μέρα που η ευγενια ειναι κατι τόσο σημαντικό , αλλα ακόμα κ εκείνο με την επικαιρότητα κ τους προβληματισμούς , θα έλεγα να ξεκινήσουμε αυτο το τοπικ, για να γράψουμε πραγματα , συμπεριφορές κλπ, που θα μας κάνουν καλύτερους ανθρώπους.
Πραγματα απλα , που ομως θα μας βοηθήσουν όλους να γίνουμε καλύτεροι, και μετα σα σύνολο να λειτουργούμε πιο σωστά απέναντι στο διπλανό μας, στο κρατος κλπ...

Πχ ...

Δεν πετάμε τσιγάρα, σκουπίδια κλπ απο το παράθυρο του αυτοκινήτου. Τα μαζεύουμε εντός του αυτοκινήτου και τα ρίχνουμε σε ένα κάδο.

Δεν πετάμε σκουπίδια στο δρόμο γενικότερα. Τα κρατάμε μέχρι τον πρώτο διαθέσιμο κάδο.

Σε τόσα ποστ γράφουμε σε τι είμαστε κακοί. Ευκαιρία να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα αρχίζοντας απο εμάς.

Πάμε λοιπόν...

alexm
07-12-13, 20:34
Ωραιο ποστ Βαγγελη.....thumb

Θεωρω μεγαλη αγενεια να παιρνει καποιος την σειρα του αλλου παρακαμπτοντας την σειρα προτεραιοτητας!!!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
07-12-13, 20:39
Βοήθα οπού μπορείς αθόρυβα.από το να περάσεις κάποιον στο δρόμο έως να δώσεις κάτι σε μια πάσχουσα οικογένεια...

jkourkoulis
07-12-13, 21:01
Γενικότερα ας είμαστε όλοι όσο πιο ευγενικοί μπορούμε. Εμένα μου φτιάχνουν απίστευτα την ημέρα όσοι είναι ευγενικοί. Είναι το πιο απλό που μπορούμε να κάνουμε για να ζούμε σε μια όμορφη κοινωνία. Η αγένεια είναι κακό πράγμα.

Sent from my LT22i using Tapatalk

vagmag
07-12-13, 21:01
Πες καλημέρα σε αυτούς που συναντάς το πρωί, στο σπίτι , στη δουλεια, στο φούρνο, στο δρόμο, στο ασανσέρ κλπ . Στην αρχή μπορει να φανεί περίεργο, αλλα κανεις τόσο τους άλλους όσο και τον εαυτό σου να αισθάνεται όμορφα.

Θυμάμαι την πρώτη φορά που βρέθηκα στο χουδετσι Ηρακλείου Κρήτης, και κάνοντας βόλτα πρωί στο χωριό, μου έλεγαν όλοι ( άγνωστοι σε εμένα) ΚΑΛΗΜΕΡΑ , κ εγω ειχα ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά .

Edit: έχω και μεγάλα αυτιά οποτε ειναι εύκολο το χαμόγελο να φτάσει εκεί. :)

freddys
07-12-13, 21:07
O καθε ανθρωπος που μας μιλαει,δεν ειναι ο ιδιος με τον προηγουμενο που μολις μας εχει ζαλισει με οτιδηποτε.Οποτε ας αντιμετωπιζουμε τον καθε ενα που ερχεται σαν εναν καινουργιο πελατη,αντι για εναν που μολις ξυπνησε και ηρθε να μας ζαλισει με τα προβληματα του.Επισης θα συμφωνησω με το ποστ του Κωνσταντινου και θα προσθεσω το να ειναι κανεις εγωιστης με την εννοια εγω δινω,εγω κανω,εγω κλπ κλπ,οπως πχ να αναλαμβανεις το λαθος του αλλου ωστε να ειναι 50-50,αλλα και να δεχεσαι αλλα πραγματα,εντος ανθρωπινων οριων...

vagmag
07-12-13, 21:13
Γενικότερα ας είμαστε όλοι όσο πιο ευγενικοί μπορούμε. Εμένα μου φτιάχνουν απίστευτα την ημέρα όσοι είναι ευγενικοί. Είναι το πιο απλό που μπορούμε να κάνουμε για να ζούμε σε μια όμορφη κοινωνία. Η αγένεια είναι κακό πράγμα.

Sent from my LT22i using Tapatalk

Εκπληκτικό χάρισμα η ευγενια. Λείπει απο πολύ κόσμο. Ομως αν φερθούμε ευγενικά , αν μιλήσουμε ευγενικά θα λάβουμε και καυτερά αντιμετώπιση, ένα χαμόγελο κλπ...

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
07-12-13, 21:22
Από προσωπική Πειρα θα πω ότι μέχρι ένα σημείο ήμουν πολύ ευγενικός χωρίς ανταπόκρισή από τους περισσότερους και χαλιομουν να πω την αλήθεια.μμετα δεν εδινα σημασια

vagmag
07-12-13, 21:32
Από προσωπική Πειρα θα πω ότι μέχρι ένα σημείο ήμουν πολύ ευγενικός χωρίς ανταπόκρισή από τους περισσότερους και χαλιομουν να πω την αλήθεια.μμετα δεν εδινα σημασια

Θέλει πολύ δουλεια για να περάσουμε την καλη νοοτροπία σε όλο τον κόσμο και σε εμάς... Ας μην τα παρατάμε... Να διορθώσουμε , να βελτιώσουμε θελουμε, σαν μονάδες, σαν άνθρωποι, σα σύνολο.

Όλη αυτη η κατάσταση μας έχει αποξενώσει, μας έχει κάνει εγωιστές... Και δεν κοιτάμε ούτε το κοινό καλο, ούτε το διπλανό μας.

Θέλει προσπάθεια κ υπομονή απο ολους μας. Μπορει να ακούγεται ρομαντικό, αλλα εμείς θα αλλάξουμε τον κόσμο προς το καλύτερο... Δε θα αλλάξει ο κόσμος μόνος του. Ας κάνουμε όλοι μας αυτο που μπορούμε. Αυτο που μας αναλογεί για να ένα καλύτερο δικό μας παρών και μέλλον.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
07-12-13, 21:38
Πολύ φοβάμαι Βαγγέλη οτιεμαστε σαν το δον Κιχώτη που πολεμούσε ανεμόμυλους..δεν λέω ότι ππρεπει νασταματησει η προσπάθειάαλλα λείπει η βουληση

vagmag
07-12-13, 21:52
Πολύ φοβάμαι Βαγγέλη οτιεμαστε σαν το δον Κιχώτη που πολεμούσε ανεμόμυλους..δεν λέω ότι ππρεπει νασταματησει η προσπάθειάαλλα λείπει η βουληση

Ας είμαστε...

Ειναι και η εποχή δύσκολη, με μεγάλα προβλήματα οικονομικά, και αλλα προσωπικά ο καθένας. Ομως, πρέπει να κάνουμε τη διαφορα. Το χρωστάμε στον εαυτό μας.

Κάποιος έγραψε πιο πάνω, να βλέπουμε τον καθε πελάτη, σαν να ειναι καινούργιος. Αν ο καθένας μας το κάνει σε οποία θέση και αν βρίσκεται , τότε τόσο η εξυπηρέτηση θα ειναι καλύτερη, όσο και τα αποτελέσματα. Σιγουρα θα υπάρξουν στριφνοι, περίεργοι κλπ, αλλα αν αλλάξουμε οι πολλοί και αυτοί θα ακολουθήσουν. Στο κάτω κάτω ας κάνουμε αυτούς εξαίρεση του κανόνα μας.

E60_Arkadia
07-12-13, 22:10
Nα αφήνουμε τους πεζους να διασχιζουν τον δρομο..είναι κατι πολύ απλο που ο Ελληνας πρεπει σιγα σιγα να αρχισει να το κανει.Στο εξωτερικο που ζουσα μου φαινοταν απολυτα φυσιολογικο,εδω εκνευρίζομαι αφανταστα γτ δε σταματα κανεις..όχι σε ταχειας κυκλοφοριας κτλ

vagmag
07-12-13, 22:31
Να μην παρκάρουμε σε θέσεις για αναπήρους, για ασθενείς,για έγκυες.
Επίσης να μην κλείνουμε τις ράμπες που ειναι για καροτσάκια αναπήρων ...

freddys
07-12-13, 23:01
Nα μην λεμε για μενα δεν ισχυει!Σε οποιοδηποτε θεμα,δεν γινεται εσυ που ξυπνησες χτες να λες πως δεν ισχυει για εσενα,χωρις τεκμηριωση.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΗ!Εκτος αν ξερετε καποιον που αποφασισε οτι θα σας την ''χαρισει'' σημερα και αυριο και μεθαυριο και του χρονου.Γιατι αλλιως ισχυει για ολους.Πχ ο στρατος,ακουμε ολοι αριστερα δεξια δεν θα παω θα την γλιτωσω,θα βαλω μεσο κλπ.Ολοι πηγαμε στρατο!Τωρα το αν εγω ημουν στην ακρη της Ελλαδας και εσυ μισο μετρο απο το σπιτι,ειναι τα τυχερα.Αλλα εγω που βασανιστηκα κερδισα στα ματια μου γιατι εκανα 10 πραγματα ειδα αλλα 100 και εμαθα αλλα 1000,εσυ που πηγες στο μισο μετρο δεν νομιζω πως εμαθες κατι που δεν θα μαθαινες ετσι και αλλιως!
Δεν παει πουθενα το μηνυμα μην γινουν παρεξηγησεις!

Panos 316T
08-12-13, 00:02
θα δανειστω την φραση του Χαντε που εχει κατω απο το nickname του και με αντιπροσωπευει απολυτα:

"Λαθε βιωσας"

ψαχτε το !

(το σκεφτομαι σοβαρα για τατου :) )

vagmag
08-12-13, 07:13
θα δανειστω την φραση του Χαντε που εχει κατω απο το nickname του και με αντιπροσωπευει απολυτα:

"Λαθε βιωσας"

ψαχτε το !

(το σκεφτομαι σοβαρα για τατου :) )

Για εξήγησε το ....

vagmag
08-12-13, 07:17
Θυμάμαι επίσης την ημέρα που πήραμε το euro 2004.
Την επόμενη όλοι με ένα χαμόγελο , χαρούμενοι , περήφανοι, όλοι γίναμε καλύτεροι άνθρωποι.

Το πιο απλό, όλοι αφήναμε προτεραιότητα στον άλλο με το αυτοκινητο.

Δε χρειαζεται να να οδηγούμε σα να είμαστε μόνοι στο δρόμο. Σα να εχουμε πάντα προτεραιότητα. Σα να βιαζόμαστε πάντα. Ας σεβαστούμε τους άλλους μηχανάκια, αυτοκίνητα, πεζούς. Και να παει να γίνει κατι στραβό και τη γλυτωσουμε, ας χαμογελασουμε, και ας προσπεράσουμε το γεγονός. Σιγουρα ειναι καλύτερο απο το να βρίσκουμε, κορν άρουμε έντονα μετα.. Και τελικά απλα να συγχιστουμε.

katsaraios
08-12-13, 11:30
Οδηγικα καλυτεροι να βγαζουμε κανα φλας και να περιμενουμε πισω απο προπορευομενα αν ειναι να βγουμε σε 50 μετρα δεξια και του κανουμε την σφηνα γιατι ειμαστε βιαστικοι και γΛηγοροι.

Vasilis M3
08-12-13, 11:45
Το θέμα φλας με εξοργίζει και εμένα... :thumbsdown:

vagmag
08-12-13, 12:02
Το θέμα φλας με εξοργίζει και εμένα... :thumbsdown:

Λογικό, αφού μπορει να προκαλέσει κ ατύχημα . Αφού τη γλυτωσουμε ομως, και αν υπάρχει η ευχέρεια , αντί να εξοργιστουμε, ανοίγουμε το παράθυρο κ αντι να βρίσκουμε πχ, μπορούμε να πούμε ¨ δεν λειτουργεί το φλας σας ¨ , ή κατι παρόμοιο . Πιάνει πιο πολύ τόπο...

katsaraios
08-12-13, 12:05
Λογικό, αφού μπορει να προκαλέσει κ ατύχημα . Αφού τη γλυτωσουμε ομως, και αν υπάρχει η ευχέρεια , αντί να εξοργιστουμε, ανοίγουμε το παράθυρο κ αντι να βρίσκουμε πχ, μπορούμε να πούμε ¨ δεν λειτουργεί το φλας σας ¨ , ή κατι παρόμοιο . Πιάνει πιο πολύ τόπο...
Βαγγελη καποια μερα πηρα αφορμη απο παλιοτερη υπογραφη που ειχα και ειπα σε εναν κυριο με Πορσε (σε φαναρι εννοειται) οτι τα φλας δεν ειναι διακοσμητικα ουτε εξτρα εξοπλισμος ...μαλλον δεν με καταλαβε κοιταζε σαν χανος και εκλεισε το παραθυρο :hystericalbs1:
Λ.Κηφισιας το περιστατικο ,,,ευτυχως δεν ηταν ο Ντοκτορ:original:

vagmag
08-12-13, 12:13
Και ομως ο κόσμος καταλαβαίνει.

Όλοι εχουμε τα προβλήματα μας. Αντιδρούμε περίεργα όταν μας βρίσκουν, όταν μας χλευάσουν, όταν μας ειρωνευτουν... Και είμαι σίγουρος πως πολλα απο αυτα πηγαίνουν αρχικώς χαμένα, αλλα οτι και να μείνει, οτι και να αφομοιώθει ... Κέρδος ειναι. Πιο εύκολα δέχεται κάποιος ( όλοι μας ) μια ευγενική παρατήρηση , που που μπορει να αποδωθει σε αφέλεια ή απροσεξεια .

dafidack
08-12-13, 12:16
Οταν καποιος λογω αφηρημαδας ή προβληματων φρεναρει μπροστα μας την τελευταια στιγμη,δεν χρειαζεται να του κατεβασουμε ολα τα καντιλια του Αγιου Ορους.Απλα τον αφηνουμε να συνεχισει και δεν δινουμε εκταση στο θεμα!

A8hnaios
08-12-13, 13:15
Ωραια ολα τα προσυπογραφω αλλα πρεπει ο καθενας μας να πολεμησει πρωτα κατι ..

Τον Εγωισμο του..

Bazil Van Sinner
08-12-13, 13:31
Για εξήγησε το ....


Το “Λάθε Βιώσας” είναι μια φράση που συνοψίζει τη φιλοσοφία του Επίκουρου για την ζωή. Περιφραστικά σημαίνει να ζεις στο περιθώριο της τρέχουσας τάξης πραγμάτων, εν κρυπτώ, διαφυλάσσοντας προπάντων την ψυχική σου ηρεμία. Αποτελεί μια άποψη πλήρως αντίθετη με την τρέχουσα, όπου η διασημότητα, το life style, η καταξίωση, η αναγνωρισιμότητα αποτελούν τις εκ των ον ουκ άνευ έννοιες της σύγχρονης μιντιακής πραγματικότητας. Η αποξένωση του ανθρώπου από τον αντικατοπτρισμό του και η εξοικείωση του με το δήθεν και τον ατέρμονα ανακυκλούμενο κεντρισμό του θυμικού (με την έννοια της ανάσυρσης ζωωδών αναγκών, ενστίκτων), τον παρεκκλίνουν από την αναζήτηση της ευτυχίας. Κι αν η ευτυχία αποτελεί, παραμυθένια εικόνα, ο Επίκουρος αναφέρει πως μπορεί να επιτευχθεί και πάνω απΆ όλα να διαρκέσει. Καθώς η διάρκεια της ευτυχίας αποτελεί το πιο εύστοχο στοίχημα. Από τις επιθυμίες, ορισμένες είναι φυσικές και αναγκαίες, άλλες είναι φυσικές και όχι αναγκαίες κι άλλες δεν είναι ούτε φυσικές ούτε αναγκαίες, αλλά γεννιούνται από ματαιοδοξία- Επίκουρος (341-270 π.Χ.)


σεβασμος.

tokiko
08-12-13, 23:38
Η υπομονή είναι αρετή!!

Ptboul
09-12-13, 13:34
και κυρίως να φροντίσουμε να μεταλαμπαδεύσουμε όλη μας την ευγένεια και τον αλτρουϊσμό που μας διέπει, στα παιδιά μας.

doctore
09-12-13, 16:14
Αφού φύγουμε από τον μηχανικό μας, και μετά από δοκιμές διαπιστώσουμε
ότι το πρόβλημα που είχαμε λύθηκε, τον παίρνουμε τηλέφωνο ή περνάμε και
τον ενημερώνουμε.

Δεν το περνάμε στο ντούκου.

Bazil Van Sinner
13-12-13, 09:11
https://www.youtube.com/watch?v=ePWUeVWy3Sw



thumb

vagmag
13-12-13, 15:09
Αφού φύγουμε από τον μηχανικό μας, και μετά από δοκιμές διαπιστώσουμε
ότι το πρόβλημα που είχαμε λύθηκε, τον παίρνουμε τηλέφωνο ή περνάμε και
τον ενημερώνουμε.

Δεν το περνάμε στο ντούκου.

σε αυτό συμφωνώ...
Με τρώει η περιέργεια πάντως.
Πάς σε συνεργείο και για λόγους έστω marketing σου τηλεφωνούν αν είσαι ευχαριστημένος κλπ.
Γενικά εκτιμώ πολύ όταν με πάρει κάποιος τηλέφωνο, να δει αν η λύση που μου πρότεινε επιασε τόπο, αν είμαι ευχαριστημένος κλπ...

Από την άλλη πας σε γιατρό, σου δίνει φάρμακο, και δεν του καίγεται καρφί, αν ζεις ή αν πέθανες... ανθρώπινα βρε παιδί μου.

Προσωπικά αν μπορώ να βοηθήσω κάπου, βοηθάω ακόμα και αν δεν είναι της δικής μου δικαιοδοσίας, και προσπαθώ να έχω μία επικοινωνία και μετά με τον κάθε συνεργάτη.

σε αυτό συμφωνώ...
Με τρώει η περιέργεια πάντως.
Πάς σε συνεργείο και για λόγους έστω marketing σου τηλεφωνούν αν είσαι ευχαριστημένος κλπ.
Γενικά εκτιμώ πολύ όταν με πάρει κάποιος τηλέφωνο, να δει αν η λύση που μου πρότεινε επιασε τόπο, αν είμαι ευχαριστημένος κλπ...

Από την άλλη πας σε γιατρό, σου δίνει φάρμακο, και δεν του καίγεται καρφί, αν ζεις ή αν πέθανες... ανθρώπινα βρε παιδί μου.

Προσωπικά αν μπορώ να βοηθήσω κάπου, βοηθάω ακόμα και αν δεν είναι της δικής μου δικαιοδοσίας, και προσπαθώ να έχω μία επικοινωνία και μετά με τον κάθε συνεργάτη.

vagmag
13-12-13, 15:12
Θα περίμενα αυτό το τόπικ να έχει μεγάλη συμμετοχή...

Ptboul
13-12-13, 15:36
Εδώ είμαστε όλοι και γ@μώ τα παιδιά ρε :hystericalbs1:

zaharias
13-12-13, 16:03
Ολα ειναι θεμα παιδειας.. πως θα μαθεις/θα σε μαθουν στην οικογενεια..
Το εζησα πολυ καλα στο προσφατο ταξιδι στη Γερμανια.. Κορνες στο φαναρι, ΔΕΝ υπαρχουν.. σε κλειστους χωρους καπνιζαν εξω (ναι, δηλωνω φανατικος αντικαπνιστης..!!).. εδω, ουτε στα καλυτερα μας ονειρα..
Φαναρι κοκκινο για τους πεζους να περασεις πληρωνεις προστιμο.. αν προκαλεσεις και ατυχημα και εχεις διπλωμα, σου παιρνουν ΚΑΙ το διπλωμα..
Αυτο με τις διαβασεις προσπαθω κι εγω τις περισσοτερες φορες να σταματαω για τους πεζους.. διοτι εκνευριζει κι εμενα αμα ειμαι με τα ποδια σε διαβαση και δεν σταματαει κανεις.. προσπαθω να μην κανω αυτα που δεν θελω να κανουν σε μενα..

Γενικα, εχω πολυ υπομονη.. Και εχει επιβεβαιωθει πολλες φορες οτι.. η υπομονη ειναι αρετη... :original:

Bazil Van Sinner
13-12-13, 18:09
Να νοιαζομαστε για τους διπλα μας,για τον αγνωστο,για την ανυπερασπιστη γυναικα!!!!


Δεν θα ξεχασω πριν καμια 10αρια χρονια,περιοδος αποκριας και βρισκομαι στην Ξανθη,με τον κουμπαρο μου και ενα φιλο του απο την σχολη,Ειδικες δυναμεις και οι δυο σαν ντουλαπες.Ειμαστε λοιπον εξω ντυμενοι,"φτιαγμενοι" μεχρι τα μπουνια και διασκεδαζουμε.
Φυσικα γινεται το αδιαχωρητο,πολυ δυνατα μουσικη,καρναβαλια και πολυ ποτο.Στον χωρο που βρισκομασταν και ακριβως διπλα μας ειχε 2 παρεες με κοριτσια(ωωω τι τυχαιο),οπως επισης και εναν poustoγερο να περιφερεται αναμεσα μας.Με την ακρη του ματιου μου
αντιλαμβανομαι κινηση...."ακουμπαει" μια κοπελα,η κοπελα δυσανασχετει,ο γερος συνεχιζει,το κοριτσι αισθανεται ασχημα,ταυτοχρονα το χουν αντιληφθει και μια παρεα απο την αλλη μερα......δεν περασε παραπανω απο 30δευτερα και με ενα βημα φευγει ο κουμπαρος μου και ενας απο απεναντι και πιανουν τον γερο απο τις μασχαλες,αγκαζε,
σηκωτος και εξω οπου τον περιμεναμε και οι αλλοι!!!!!Το τι κλωτΣα εριξα εκεινο το βραδυ δεν λεγεται!!!!!!!

Να και ενα παραδειγμα απο τους malakes τους αμερικανους!!!!!
Ο τυπος "επιτηθεται" στην κοπελα που φοραει το τσεμπερι και κανενας δεν συγκινητε ρε
κανενας..... το χω ζησει και στην Αθηνα,οταν ημουν στον ηλεκτρικο,διαφορα συμβαντα
και κανενας να μην κουνιεται!!!!!!

Κουνηθητε μαγκες θα μπορουσε να ειναι η μανα σας η αδερφη σας η κοπελα σας...


https://www.youtube.com/watch?v=6XPjQrQs3JY

Nick bmwlover
13-12-13, 20:39
Nα αφήνουμε τους πεζους να διασχιζουν τον δρομο..είναι κατι πολύ απλο που ο Ελληνας πρεπει σιγα σιγα να αρχισει να το κανει.Στο εξωτερικο που ζουσα μου φαινοταν απολυτα φυσιολογικο,εδω εκνευρίζομαι αφανταστα γτ δε σταματα κανεις..όχι σε ταχειας κυκλοφοριας κτλ

Eχει τυχει πολλες φορες να εχω σταματησει σε διαβαση πεζων κ ο πεζος να με κοιταει σαν χανος κ να μην κανει τιποτα,να του κανω νοηματα να περασει τπτ,να ειμαστε οι δυο μας κ να κοιταζομαστε,μια φορα περασα εγω γιατι δεν εκανε τπτ τελικα...

Οταν αναγκαστικα θελουμε να τιναξουμε κατι απο το μπαλκονι,κοιταμε πρωτα κατω για διερχομενους και οταν πλενουμε το μπαλκονι να ειμαστε ιδιαιτερα προσεκτικοι.

Οι φιλοζωοι που βγαζουν βολτα τα σκυλακια τους,να τα εχουν δεμενα κ να τα ελεγχουν παντα,εχω δει λυμενο σκυλι(δεν ηταν αδεσποτο)να ορμαει χωρις λογο σε βεσπα με διπλο σταντ κ να την ριχνει κατω,απεκτησε κατι γραντουνιες στα πλαινα πλαστικα,σταματησα το αφεντικο του σκυλου,ειδοποιησα τον ιδιοκτητη της μηχανης καθοτι απλα ετυχε να γνωριζω που μενει,δεν τον ηξερα προσωπικα κ τα βρηκαν μεταξυ τους,
να μην τα αφηνουν να εχουν αυτη την "ιδιαιτερη" επαφη με σταθευμενα αμαξια η μηχανες να συλλεγουν τα προιοντα της αλλης "μεγαλης απελευθερωσης" σε σακκουλιτσα κ να την πετανε σε ενα καδο απορριμματων.

Οι πεζοι να μην καθονται στα ξενα σταθμευμενα αμαξια(καπω,φτερα,πορτμπαγ αζ) οταν ουτε καν οι ιδιοκτητες αυτων δεν καθονται ετσι στα αμαξια τους.

michaelp900
17-12-13, 03:21
Στο πρωτο εχω ακουσει και κατι ατακες του στυλ απο πισω αυτο/τα
-καλα ******ς εισαι??
-Οχι ευρωπαιος εν αντιθεση με εσενα που εισαι χωρις το ευρω.
Να μαθουμε να βοηθαμε τον συνανθρωπο μας, ειδικα τριτης ηλικιας.Εχω σταματησει σε κεντρικοτατο δρομο για να βοηθησω ηλικιωμενη γιαγια η οποια δεν μπορουσε να περασει με τιποτα.Βλεπεις στο βλεμα τους τον φοβο και τη μη σωστη αντιληψη του χρονου στο να μπορεσουν να κανουν κατι τοσο απλο και αλλες φορες δακρυζουν μεσα σε αυτο το μηχανοκινητο χαος της πολης.
Αν ειμαστε καπου και μας ζητησει ενας ανθρωπος να φαει κ οχι λεφτα καντε ενα διαλλειμα και παρτε του κατι.Δεν μας σωζουν τα 3-5 ευρω...
Ας παψουμε να ασχολουμαστε με τον καθε βλαχο που σεξουαλιζει τον οπισθιο προφυλακτηρα μας με αναβοσβημα των φανων του και την ενοχλητικη εξατμιση του που μονο ηχορυπανση και πονοκεφαλο μας προκαλει.Κατεβαστε τον καθρεπτη αυξηστε την ενταση του ηχο/τος ακουγοντας enigma, army of lovers, george michael διχως τα εγκεφαλικα σας κυτταρα να δουλευουν στα 3 bar και αφηστε τον να χτυπαει παλαμακια με τα μπουτια του.(Δοκιμασμενο δουλευει).

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 4

ntinos
20-12-13, 13:28
UP !!


Με αφορμή διάφορα τοπικ, όπως αυτο που κραζουμε γραφοντας τις κακές συμπεριφορές πχ, όπως αυτο που μας φτιάχνει τη μέρα που η ευγενια ειναι κατι τόσο σημαντικό , αλλα ακόμα κ εκείνο με την επικαιρότητα κ τους προβληματισμούς , θα έλεγα να ξεκινήσουμε αυτο το τοπικ, για να γράψουμε πραγματα , συμπεριφορές κλπ, που θα μας κάνουν καλύτερους ανθρώπους.
Πραγματα απλα , που ομως θα μας βοηθήσουν όλους να γίνουμε καλύτεροι, και μετα σα σύνολο να λειτουργούμε πιο σωστά απέναντι στο διπλανό μας, στο κρατος κλπ...

Πχ ...

Δεν πετάμε τσιγάρα, σκουπίδια κλπ απο το παράθυρο του αυτοκινήτου. Τα μαζεύουμε εντός του αυτοκινήτου και τα ρίχνουμε σε ένα κάδο.

Δεν πετάμε σκουπίδια στο δρόμο γενικότερα. Τα κρατάμε μέχρι τον πρώτο διαθέσιμο κάδο.

Σε τόσα ποστ γράφουμε σε τι είμαστε κακοί. Ευκαιρία να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα αρχίζοντας απο εμάς.

Πάμε λοιπόν...


Πχ...
Πολυ πολυ ευκολα...

Συμμετεχουμε εδω:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=20659

vagmag
21-12-13, 06:51
UP !!




Πχ...
Πολυ πολυ ευκολα...

Συμμετεχουμε εδω:

https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=20659

Πολύ καλη ιδέα .

Επίσης σήμερα στη θεσσαλονικη και νομίζω και στην αθηνα υπάρχει σημείο που μαζεύονται τρόφιμα για απορες οίκογενειες.

Παραθέτω παρακάτω...

Πρόσκληση «Νοιάζομαι | Μοιράζομαι» απευθύνει το Mega σε Αθηναίους και Θεσσαλονικείς για τις 21 Δεκεμβρίου 2013 μέσα από ειδικό τηλεοπτικό σποτ που προβάλλεται από σήμερα.
Για δεύτερη συνεχή χρονιά, το Mega, ανταποκρινόμενο στην ανάγκη για τρόφιμα πολλών συμπολιτών μας που βρίσκονται σε ανάγκη, στηρίζει τον Κόμβο Αλληλοβοήθειας του Δήμου Αθηναίων και τις Κοινωνικές Υπηρεσίες του Δήμου Θεσσαλονίκης. Έτσι, το κανάλι θα απευθύνει πρόσκληση σε όλους όσοι θέλουν, στις 21 Δεκεμβρίου από τις 10.00 το πρωί έως τις 6.00 το απόγευμα να προσφέρουν μόνο τυποποιημένα τρόφιμα (π.χ. όσπρια, μακαρόνια, ρύζι, γάλα εβαπορέ, αλεύρι, ζάχαρη, κονσέρβες κλπ) στην πλατεία Κλαυθμώνος στην Αθήνα και στον πεζόδρομο Αγίας Σοφίας στη Θεσσαλονίκη.
Όπως και πέρυσι, οι προσφορές των πολιτών θα βοηθήσουν χιλιάδες άπορες οικογένειες να αισθανθούν διαφορετικά αυτές τις γιορτές.


Read more: https://www.newsbomb.gr/media-agb/story/381281/prosklisi-noiazomai-moirazomai-apeythynei-to-mega#ixzz2o5NRbJRi

vagmag
21-12-13, 06:54
Πηγαινεται με τα παιδια σας.

Θα κατανοήσουν, θα καταλάβουν, θα γίνουν καλύτεροι άνθρωποι ...

Υπαρχουν επίσης σημεία πώλησης του χαμογελού του παιδιού, της λαμψης κλπ...
Οποίος μπορει , όπως μπορει, σας βοηθήσει, ας το επικοινωνήσει και σε άλλους.

Αν μπορείτε παρασύρεται γνωστούς και φίλους .

zaharias
15-04-14, 10:10
Μερες που ειναι..

Να κανουμε ενα up στο θρεντ..!!