PDA

Επιστροφή στο Forum : upgrade εξάτμισης...



Σελίδες : [1] 2

Thomelef
28-12-09, 07:12
καλημέρα παιδιά...
τις ταιλευταίες μέρες είμαι στο ψάξιμο για αλλαγή εξαγωγής...
η κατάληξη μου λοιπόν μέχρι τώρα είναι στη σούπερσπρίντ...
μιλάω για τελικό - καταλύτες 200άρηδες...
γενικά απο αυτά που διαβάζω σε διάφορα φόρουμ του εξωτερικού,
και στο μότορσπορτ είναι η πιο καλή λύση απο θέμα εξαγωγής μαζί
με τη πρόταση της μίλτεκ.
δυστηχώς η δεύτερη είναι κάπως ακριβούτσική και δε νομίζω πως
μια διαφορά της τάξεως του 25 - 30% διακιολογείτε για το συγκεκριμένο
upgrade...
απο την άλλη απο όσα έχω ακούσει όσον αφορά την ακουστική μελωδία
των εξατμίσεων στο εν λόγο μοτέρ, οι απόψεις είναι πολές και διαφορετικές.
για να είμαι ειλικρινής η σούπερσπρίντ και έιζμανείναι αυτές που με ενθουσιάζουν, με την δεύτερη να μου κάνει ένα κλίκ παραπάνω...
λόγο απόδοσης όμως μιάς και μιλάμε και για καταλύτες τα γραφόμενα
δεν αφήνουν χώρο για επιλογή...
τη γνώμη έχετε εσείς???

Konstantinos E60
28-12-09, 07:16
Eisenman φίλε μου....απλα κορυφαία...!

Thomelef
28-12-09, 10:53
Eisenman φίλε μου....απλα κορυφαία...!

κοίτα σε αυτά τα επίπεδα όλες οι λύσεις
είναι καλές...
τόσο καλές που πλέον ο ήχος είναι
αυτός ο οποίος γίνεται το σημαντικότερο
κρητήριο επιλογής...
απο την άλλη τα σχόλια για σούπερσπρίντ όσο
τα διαβάζω, καθιστούν τη μάρκα αυτή συνώνημο
της μάρκας του αυτοκινήτου...
πραγματικά τα σχόλια όσον αφορά την απόδοση
είναι κατά πολύ υπέρ της και της έιζμαν σε δεύτερη
μοίρα.
δλδ οκ καλή η έιζμαν αλλά δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο
ποστ κάπου που να εξηγεί τι καλύτερο έχει σε θέμα απόδοσης.
απο την άλλη η σούπερσπριντ έχει πολά θετικά σχόλια και
εξηγήσεις για θέματα απόδοσης...

alexm
28-12-09, 22:06
Eisenman φίλε μου....απλα κορυφαία...!

eisenman konstantine αλλα τι? race or sport.

gyiama
29-12-09, 10:17
Θωμα αν πας σε τελικο eisenman εχε υποψην σου τον θορυβο που κανει!!να και ειναι ακρως πορωτικος ισως σε ενα ταξιδακι να σε κουρασει !!! την ειχε φιλος σε Μ3 και καποια στιγμη που πηγε Λευκαδα απο Θεσ/νικη ηθελε να γυρισει πισω με το ΚΤΕΛ (δεν αντεχε ουτε την γκρινια της γυναικας του για την εξατμιση ουτε τον θορυβο απ το αυτοκινητο)αλλα δεν ξερω ποια ειχε race sport klp

ΦΑΝΗΣ
29-12-09, 10:49
Και για μένα η eisenman είναι κορυφή,αλλά και η πιο ακριβή,δες στο YouTube και σύγκρινε μια Sport με μια Race,αλλά αν δεν ακούσεις από κοντά δεν μπορείς να καταλάβεις!!
https://www.youtube.com/watch?v=NraaIGl8YMg&feature=related

Konstantinos E60
29-12-09, 15:02
eisenman konstantine αλλα τι? race or sport.

Εμένα προσωπικά μου αρέσει ο ξερός ήχος της race.....

Konstantinos E60
29-12-09, 15:17
κοίτα σε αυτά τα επίπεδα όλες οι λύσεις
είναι καλές...
τόσο καλές που πλέον ο ήχος είναι
αυτός ο οποίος γίνεται το σημαντικότερο
κρητήριο επιλογής...
απο την άλλη τα σχόλια για σούπερσπρίντ όσο
τα διαβάζω, καθιστούν τη μάρκα αυτή συνώνημο
της μάρκας του αυτοκινήτου...
πραγματικά τα σχόλια όσον αφορά την απόδοση
είναι κατά πολύ υπέρ της και της έιζμαν σε δεύτερη
μοίρα.
δλδ οκ καλή η έιζμαν αλλά δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο
ποστ κάπου που να εξηγεί τι καλύτερο έχει σε θέμα απόδοσης.
απο την άλλη η σούπερσπριντ έχει πολά θετικά σχόλια και
εξηγήσεις για θέματα απόδοσης...

Δεν ξέρω τι αυτοκίνητο έχεις και δεν γνωρίζω κατα πόσο έχεις ψάξει το θέμα "εξάτμηση" αλλα φαντάζομαι το έψαξες αρκετά σύμφωνα με αυτά που γράφεις.Το θέμα απόδοση και γενικά βελτίωση απόδοσης μην το δίνεις ΚΑΘΟΛΟΥ σημασία γιατι είναι "κοροϊδία" και τίποτα παραπάνω.
Δες τι σου αρέσει απο θέμα ήχου και μόνο....
Οπως σου είπε και ο Φάνης μπες στο utube και άκου.... γιατί Live λίγο δύσκολα...!!
Εμένα μου αρέσει ή race γιατι έχει πιο ξερό θόρυβο σε σχέση με την sport που έχει πιο μπάσο. Δες τι σου "κάθεται" καλύτερα στο αυτί και πράξε.....

BILL007
29-12-09, 15:21
Θωμα αν πας σε τελικο eisenman εχε υποψην σου τον θορυβο που κανει!!να και ειναι ακρως πορωτικος ισως σε ενα ταξιδακι να σε κουρασει !!! την ειχε φιλος σε Μ3 και καποια στιγμη που πηγε Λευκαδα απο Θεσ/νικη ηθελε να γυρισει πισω με το ΚΤΕΛ (δεν αντεχε ουτε την γκρινια της γυναικας του για την εξατμιση ουτε τον θορυβο απ το αυτοκινητο)αλλα δεν ξερω ποια ειχε race sport klp

Eγω σε αυτό νομίζω πρέπει να επικεντρώσει ο φίλος μας...Διαφορά σε απόδοση τρομέρη δεν πρόκειται μεταξύ supersprint,eisenman και άλλων κορυφέων κατασκευαστών στο χώρο...
Ο ήχος για ταξίδια και διαδρομές μεγάλες είναι νομίζω το μεγάλο στοίχημα...:rally:

5555
29-12-09, 21:29
Θωμα για κοιτα και την Bastuck
Την εχω σχεδον 2 χρονια ,τουλαχιστον σε εμενα λογω vert ακουγεται πολυ ιδιως στα πολλα
το ξαναλεω δεν ηθελα πιο πολυ bass

sokinm3
30-12-09, 08:58
οντως η eisenmann race ειναι κορυφη και ειδικα χωρις καταλυτες γινεται μαχη

ΔημήτρηςΜ3
07-01-10, 22:58
Θωμα για κοιτα και την Bastuck
Την εχω σχεδον 2 χρονια ,τουλαχιστον σε εμενα λογω vert ακουγεται πολυ ιδιως στα πολλα
το ξαναλεω δεν ηθελα πιο πολυ bass

για πες τιμη?
εχω βρει κατι στο νετ! με καλες τιμες!

deepBLUE
07-01-10, 23:34
Εγω εχω supersprint απο την αρχη μεχρι το τελος.
Δεν εχω κανενα προβλημα.
Αν αποφασισεις για κατι τετοιο απλα παρεμε τηλεφωνο να σου πω τι να κανεις για να τις παρεις πιο φθηνα.

ΔημήτρηςΜ3
08-01-10, 18:34
Εγω εχω supersprint απο την αρχη μεχρι το τελος.
Δεν εχω κανενα προβλημα.
Αν αποφασισεις για κατι τετοιο απλα παρεμε τηλεφωνο να σου πω τι να κανεις για να τις παρεις πιο φθηνα.

για πες!
βασικα στειλε π.μ!:thumbsup:

turbodog
09-01-10, 19:09
Αγορασε εξατμιση με βαση την ακουστικη χροια που σου αρεσει προσωπικα και οχι με βαση την αποδοση μιας και που τα επιπλεον αλογα ειναι ελαχιστα. Η μαμα εξατμιση οπως και το τελικο ειναι απλα κορυφαια απο αποψη αποδοσης. Οι καταλυτες (μαζι με προγραμμα) θα βοηθησουν για καποια επιπλεον αλογα αλλα αλλαζοντας ενα τελικο μην περιμενεις να δεις καποια διαφορα στην αποδοση. Στο + των aftermarket ειναι και τα λιγοτερα κιλα που ζυγιζουν. Στο site της supersprint χταποδια+καταλυτες+ x-pipe +τελικο εδωσαν 13 αλογα(που ειμαι σιγουρος οτι ειναι η καλυτερη δυναμομετρηση τους) . Καταλυτες+xpipe+τελικο εδωσε 8-9 αλογα (και αυτα απο τους καταλυτες).
Οποτε ακουσε την αν εχεις την δυνατοτητα (και οχι στο internet) και αποφασισε τι σου αρεσει πιο πολυ

turbodog
11-01-10, 00:57
...και διαβασε και το παρακατω αρθρο που αναφερεται στην μελετη, την σχεδιαση και κατασκευη της μαμα εξατμισης, και θα καταλαβεις γιατι ειναι τοσο δυσκολο να βγουν επιπλεον αλογα απο τις aftermarket εξατμισεις...


https://www.arvinmeritor.com/products/car/pdfs/BMW_M3_Exhaust_System.pdf

Stathis
11-01-10, 01:10
παρα πολυ σωστα.
και το αρχειο πολυ διαφωτιστικο. ευχαριστουμε.
επιβεβαιωνει αυτο που υποστηριζα χρονια.
η καλυτερη εξατμιση ειναι η "μαμα"... εχει ωρες εξελιξης στην "πλατη" της που ουτε μπορουν να πλησιασουν οι ανεξαρτητοι κατασκευαστες...

οτι αλογα δινουν οι aftermarket ειναι απο πιο ελευθερους καταλυτες.
για χταποδια πολυ αμφιβαλω αν υπαρχουν καλυτερα απο τα νορμαλ...

το τελικο αλλη ιστορια. δεν δινει τιποτα οπως ειπες, αλλα εχω ακουσει πολλες φορες να χανεται κανενα αλογακι... αυτο βεβαια μπορει να οφειλεται στις συνθηκες δυναμομετρησης. ειναι μεσα στο ευρος... ποτε δεν εχουμε δυο μετρησεις απολυτα ιδιες...

το καλο των aftermarket συμφωνω πως ειναι το μικροτερο βαρος, αλλα εχω δει και νορμαλ και aftermarket μετα απο μικρη εκ των οπισθεν επαφη (οχι κανενα σοβαρο τρακαρισμα), και ενω η μαμα δεν εχει παθει τιποτα εκτος απο τα "ακροφυσια" (οπως δειχνει και το pdf, τα οποια εχουν και αυτα αρκετες ωρες μελετη), η αλλη ειναι για πεταμα...
ειναι και η αντοχη ενας παραγοντας που ανεβαζει το βαρος...

Thomelef
11-01-10, 06:50
βασικά ευχαριστώ όλους για τα reply...
να υπενθημίσω πως δε θέλω μόνο τελικό,
οπότε κοιτάω και άλλα πράγματα πέραν
του ήχου...
όσο για χταπόδι,Στάθη έχεις δίκιο δεν υπάρχει
λόγος να αλαχτεί για αυτά που προσφέρει μιάς
και θέλει και πρόγραμμα απο την αρχή...
οπότε καταλύτες - τελικό και είμαστε οκ...
deep μπορείς να στείλεις με ένα πμ info
για soupersprint σε παρακαλώ???
ευχαριστώ...

Christos 330
11-01-10, 10:40
Θωμα πρεπει να ακουσεις τωρα το 335 του yoda . . .

chief
11-01-10, 11:44
Θωμα, βαλε καταλυτες Miltek και τιποτα αλλο.
Εναι οι ιδιοι ακριβως με τους supersprint απο την ιδια γερμανικη εταιρια και ειναι αρκετα πιο φτηνοι.

Stathis
11-01-10, 11:48
συμφωνω θωμα...
τα τελικα ειναι πεταμενα χρηματα...
με πιο ελευθερους καταλυτες, θα ανεβει και η ενταση του ηχου αρκετα, οχι σε ενοχλητικα επιπεδα ομως...

και θα φαινεσαι και "μαμα"...;)

σε καθε περιπτωση, βαλε πρωτα τους καταλυτες και αν θες κατι ακομα σε ηχο προχωρα στο τελικο.
ξερω 2-3 φιλους, που μετα την αλλαγη καταλυτων ξαναβαλαν το νορμαλ καζανακι...

zannis
23-01-10, 02:01
Εγω θα πηγαινα με σουπερσπριντ race φιλε

Thomelef
23-01-10, 08:52
Χριστοφορε...
Μιλτεκ καταλυτες κουμπωνουν με σουπερσπριντ
τελικό η θα έχουμε τπτ διάφορες στις σωλήνες;;
Ενοω κουμπωματα κτλ.

Christos 330
23-01-10, 09:46
Θωμα . . .

Φιλος με Μ5 39 εκανε εξατμησεις χειροποιητες . . .

Στην Θεσσαλονικη . . .

Απο χαμηλα ειναι χαλαρο μετα τις 3 μεχρι τις 5 γινεται ενα παχνιδι με την

ορχηστρα των 8 κυλινδρων και σε κολαζει . . .

Αλλαζεις τριτη σε τεταρτη και νομιζεις οτι εισαι σε ενα μικρο τανκερ . . .

Απο δυναμη μου ειπε οτι δεν καταλαβε και πολλα ισως με τα ss χταποδια που ειναι να

βαλει κατι να γινει . . .

Ισως σκεφετεις και αυτην την λυση τι λες ; ; ;

NICK_M3
23-01-10, 10:47
εξατμιση στο Μ...

ωραίο θέμα...

1) χταπόδια δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να αλλαχτούν εκτός αν βγαίνεις πολύ πιο μπροστά απο τα μαμα spec του αυτοκινήτου( που δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις..)

2) καταλύτες : hjs 100-200 cpi εξατμισάς να φτιάξει 2 σωλήνες να μπούν στις ΜΑΜΑ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ κ τελειωσες κ απο εκει...

3) μεσαίο : η μαμα εξάτμιση ειναι όντως ΘΕΙΚΗ δεν υπάρχει κανένα θέμα πάνω σε αυτό
όταν ομως αλλάζεις τους καταλύτες ή τους βγάζεις αλλάζεις την ταχύτητα κ τον τρόπο ροής του καυσαερίου με αποτέλεσμα το μαμα " Η " design να μην είναι σωστό για να εξισοροπεί αυτην την αλλαγή. το πιο σωστό μεσαίο ειναι το "X-pipe" by supersprint που κάνει το Χ ανεβαίνει σε διάμετρο η σωλήνα μονή πλεόν και κάνει balance exhaust fumes με την μεγαλύτερη ταχύτητα που έρχονται...τι σημαίνει αυτό : οτι χαμηλά θα "αδειάσεις λίγο αλλά ψηλά θα είναι πιο ομαλή η λειτουργία του αυτοκινήτου...α και κατι ψιλολόγια σε δύναμη μετά τις 6...

3) τελικό : δεν υπάρχει σωτηρία καμία....το μαμα τελικό ειναι για σεμινάριο σε πυραύλους της NASA..αλλά...ειναι εξαιρετικά βαρύ...το οποιο aftermarket τελικό σου δίνει κάτι σε βάρος κ σε ήχο...απο άλογα τίποτα...οσο κ αν ακούω κάποιους να λένε οτι παπατζα θέλουν οι διαφορές ειναι 1-3 άλογα στον τροχο...η απόδειξη μπορεί να φανεί σε δυναμόμετρο πολύ εύκολα...άρα καταλήγεις σε ότι σου κάνει στην τσέπη πρώτα κ σε ήχο δεύτερο...μην πάς σε πολύ δυνατό τελικό θα τραβάς τα βυζία σου μετά απο λίγο...

εγω φοράω custom χταπόδια πιο μεγάλης διαμέτρου με 63,5mm τελείωμα,εξω οι καταλύτες με 63,5 σωλήνα, supersprint Xpipe χωρίς καζάνι κ τελικό race lightweight supersprint...κ οταν ειναι για πίστα η για δυναμόμετρο το μονόμπουκο.....
αλλα πρέπει να ακούσεις το race για να καταλάβεις σωστό ήχο στο αμάξι...
γενικά θα πρότεινα το sport supersprint , el diadlo race, eisenmann race...

αυτα...

chief
23-01-10, 10:48
Χριστοφορε...
Μιλτεκ καταλυτες κουμπωνουν με σουπερσπριντ
τελικό η θα έχουμε τπτ διάφορες στις σωλήνες;;
Ενοω κουμπωματα κτλ.

Κουμπωνουν ρε Θωμα.
Ειναι οι καταλυτες μετα το μεσέο και μετα το τελικο.
Επ ευκαιρια να σου πω οτι ξανα οτι οι καταλύτες της Miltek και της Supersprint ειναι οι ιδιοι και ειναι της HJS (γερμανικοι ) . Εχουν διαφορα στην τιμη περιπου 250-300 ευρω.

ΔημήτρηςΜ3
23-01-10, 10:58
για δες εδω!
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110417229337&viewitem=&sspagename=STRK%3AMEWAX%3AIT
και εδω!
https://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170403270750&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

ΔημήτρηςΜ3
23-01-10, 11:00
εξατμιση στο Μ...

ωραίο θέμα...

1) χταπόδια δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να αλλαχτούν εκτός αν βγαίνεις πολύ πιο μπροστά απο τα μαμα spec του αυτοκινήτου( που δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις..)

2) καταλύτες : hjs 100-200 cpi εξατμισάς να φτιάξει 2 σωλήνες να μπούν στις ΜΑΜΑ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ κ τελειωσες κ απο εκει...

3) μεσαίο : η μαμα εξάτμιση ειναι όντως ΘΕΙΚΗ δεν υπάρχει κανένα θέμα πάνω σε αυτό
όταν ομως αλλάζεις τους καταλύτες ή τους βγάζεις αλλάζεις την ταχύτητα κ τον τρόπο ροής του καυσαερίου με αποτέλεσμα το μαμα " Η " design να μην είναι σωστό για να εξισοροπεί αυτην την αλλαγή. το πιο σωστό μεσαίο ειναι το "X-pipe" by supersprint που κάνει το Χ ανεβαίνει σε διάμετρο η σωλήνα μονή πλεόν και κάνει balance exhaust fumes με την μεγαλύτερη ταχύτητα που έρχονται...τι σημαίνει αυτό : οτι χαμηλά θα "αδειάσεις λίγο αλλά ψηλά θα είναι πιο ομαλή η λειτουργία του αυτοκινήτου...α και κατι ψιλολόγια σε δύναμη μετά τις 6...

3) τελικό : δεν υπάρχει σωτηρία καμία....το μαμα τελικό ειναι για σεμινάριο σε πυραύλους της NASA..αλλά...ειναι εξαιρετικά βαρύ...το οποιο aftermarket τελικό σου δίνει κάτι σε βάρος κ σε ήχο...απο άλογα τίποτα...οσο κ αν ακούω κάποιους να λένε οτι παπατζα θέλουν οι διαφορές ειναι 1-3 άλογα στον τροχο...η απόδειξη μπορεί να φανεί σε δυναμόμετρο πολύ εύκολα...άρα καταλήγεις σε ότι σου κάνει στην τσέπη πρώτα κ σε ήχο δεύτερο...μην πάς σε πολύ δυνατό τελικό θα τραβάς τα βυζία σου μετά απο λίγο...

εγω φοράω custom χταπόδια πιο μεγάλης διαμέτρου με 63,5mm τελείωμα,εξω οι καταλύτες με 63,5 σωλήνα, supersprint Xpipe χωρίς καζάνι κ τελικό race lightweight supersprint...κ οταν ειναι για πίστα η για δυναμόμετρο το μονόμπουκο.....
αλλα πρέπει να ακούσεις το race για να καταλάβεις σωστό ήχο στο αμάξι...
γενικά θα πρότεινα το sport supersprint , el diadlo race, eisenmann race...

αυτα...

Νικο στο θεμα καταλυτες σαν αυτους που ποσταρα η πρεπει να μπουν καποιοι συγκεκριμενοι?

NICK_M3
23-01-10, 11:05
για δες εδω!
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110417229337&viewitem=&sspagename=STRK%3AMEWAX%3AIT
και εδω!
https://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170403270750&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

το agency power ειναι το λεγόμενο rasp terminator με 2 AR25's για να κόψεις το λεγόμενο rasp...θα βάλω κάτι ανάλογο κ εγω για άλλους λόγους...

όσο για τους καταλύτες αν δεν ξέρεις τι είναι δεν τους μπάζεις απλά...

ΔημήτρηςΜ3
23-01-10, 11:09
το agency power ειναι το λεγόμενο rasp terminator με 2 AR25's για να κόψεις το λεγόμενο rasp...θα βάλω κάτι ανάλογο κ εγω για άλλους λόγους...

όσο για τους καταλύτες αν δεν ξέρεις τι είναι δεν τους μπάζεις απλά...

επειδη ειμαι ακομα νεος- ασχετος στο θεμα Μ3
θα μπορουσες να μας πεις τι ειναι το το (λεγόμενο rasp terminator με
2 AR25's για να κόψεις το λεγόμενο rasp):thanks:

NICK_M3
23-01-10, 12:27
επειδη ειμαι ακομα νεος- ασχετος στο θεμα Μ3
θα μπορουσες να μας πεις τι ειναι το το (λεγόμενο rasp terminator με
2 AR25's για να κόψεις το λεγόμενο rasp):thanks:

τα 2 πράγματα που βλέπεις πάνω στις σωλήνες δεν ειναι τίποτα αλλο απο 2 καζανάκια εντελώς ελεύθερα τα οποία μπαίνουν στο ύψος της εξάτμισης το συγκεκριμένο με αποτέλεσμα να μείωνουν εως και να εξαλείφουν το κροτάλισμα που κάνει το Μ3 ( αυτόν τον κατσαρολέ ήχο που ακούς πολύ με την μαμα εξάτμιση..)

υπάρχουν σε 2" κ 2.5" ιντσες εσωτερικής διαμέτρου κ ζυγίζουν περίπου 1,7 κιλά το ένα...

στα euro αυτοκίνητα είναι η θέση που βρίσκονται οι μαμα καταλύτες....

κάνουν τον ήχο πιο μπάσο στο αυτοκίνητο κ μειώνουν κ τον θόρυβο μέσα στην καμπίνα εαν είσαι decat...
την επόμενη βδομάδα θα είναι πάνω στο αμάξι μου διότι είναι απάλευτο το βουητο μέσα σε ορισμένες στροφές

πάρε κ ενα παράδειγμα με τα 2 AR resonators με το race το εξατμισάκι....


https://www.youtube.com/watch?v=DBVK_bysHCc


https://www.youtube.com/watch?v=N2gumvYvGSo&NR=1

chief
23-01-10, 13:02
για δες εδω!
https://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=110417229337&viewitem=&sspagename=STRK%3AMEWAX%3AIT
και εδω!
https://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170403270750&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

Τα πρωτα ειναι καζανια. Δεν ειναι καταλύτες. Θα εχεις και λαμπάκι...

Τα δευτερα μην τολμισει κανεις και τα βάλει. Εκανα την μαλακια και τα εβαλα εγω. Ειναι universal καταλύτες και κανουν για πολλους τυπους αυτοκινήτων. Ειναι πολύ μικροι, δεν κανουν για Μ3 και εχεις και λαμπακι... Ασε που μου στειλανε δύο και ο ένας ηταν λιγο διαφορετικός απο τον αλλο.
Χιλιες φορες να εδινα κατι τις παραπάνω και να αγοραζα HJS

Thomelef
23-01-10, 13:12
Thx Νικόλα...
Πολύ κατατοπιστικος.
Χριστοφορε ονστελιος μου είπε
πως ακόμα περιμένει απάντηση.
Κατα την Τρίτη Τετάρτη θα μας πει.

Christos 330
23-01-10, 13:25
of topic . . .

Κυριε Νικο εσεις με το Μ3 σας . . .

Παμε στον πεμπτο χρονο που με χρωστατε βολτα θα γινει τιποτα ; ; ;

Που σε ρε φιλε εσυ ολα καλα σε εχασα και ολο αναρωτιομουν τι να κανεις ; ; ;

sokinm3
23-01-10, 13:48
τα 2 πράγματα που βλέπεις πάνω στις σωλήνες δεν ειναι τίποτα αλλο απο 2 καζανάκια εντελώς ελεύθερα τα οποία μπαίνουν στο ύψος της εξάτμισης το συγκεκριμένο με αποτέλεσμα να μείωνουν εως και να εξαλείφουν το κροτάλισμα που κάνει το Μ3 ( αυτόν τον κατσαρολέ ήχο που ακούς πολύ με την μαμα εξάτμιση..)

υπάρχουν σε 2" κ 2.5" ιντσες εσωτερικής διαμέτρου κ ζυγίζουν περίπου 1,7 κιλά το ένα...

στα euro αυτοκίνητα είναι η θέση που βρίσκονται οι μαμα καταλύτες....

κάνουν τον ήχο πιο μπάσο στο αυτοκίνητο κ μειώνουν κ τον θόρυβο μέσα στην καμπίνα εαν είσαι decat...
την επόμενη βδομάδα θα είναι πάνω στο αμάξι μου διότι είναι απάλευτο το βουητο μέσα σε ορισμένες στροφές


τελικα κατι ξερεις και εσυ απο Μ3:hystericalbs1:

Thomelef
23-01-10, 13:54
Νίκο δεν ανοίγεις κανά τοπικ για το αμαξι σου
να χαιδευτουμε και λίγο;;;
Για ανανέωση πειρε το αυτί μου...

sokinm3
23-01-10, 14:33
γιατι εχει σηστηθει?:th_Laie_67-1:

VanVIC
23-01-10, 14:35
...εγω φοράω custom χταπόδια πιο μεγάλης διαμέτρου με 63,5mm τελείωμα,εξω οι καταλύτες με 63,5 σωλήνα, supersprint Xpipe χωρίς καζάνι κ τελικό race lightweight supersprint...κ οταν ειναι για πίστα η για δυναμόμετρο το μονόμπουκο.....



Νίκο δεν ανοίγεις κανά τοπικ για το αμαξι σου
να χαιδευτουμε και λίγο;;;
...


Αν το ακούσεις με το μονόμπουκο να 'ρχεται full throtle, σου σηκώνονται ΟΛΑ ΤΣΙΤΑ, δεν προλαβαίνεις καν να χαϊδευτείς και αισθάνεσαι την υγρασία...

Ασε, μια φορά το ακούσαμε να ανοίγει στην μεγάλη ευθεία του αεροδρομίου (με μονόμπουκο γιατί έκανε μετρήσεις εκείνες τις μέρες) κι ακόμα το θυμάμαι.
Ευκολο να πιτσιλιστείς μ'αυτό το αμάξι...

zannis
23-01-10, 14:50
το agency power ειναι το λεγόμενο rasp terminator με 2 AR25's για να κόψεις το λεγόμενο rasp...θα βάλω κάτι ανάλογο κ εγω για άλλους λόγους...

όσο για τους καταλύτες αν δεν ξέρεις τι είναι δεν τους μπάζεις απλά...

Παρτε τωρα το βιντεακι μου με ΑGENCY POWER Χωρις το λεγομενο rasp

https://www.youtube.com/watch?v=rzqa10MDli4

https://www.youtube.com/watch?v=10xFjTvlmE4&feature=related
το 2ο βιντεο ειναι απο την 1η μερα που τα φοραω και εννοειται οτι οι σωληνες και η εξατμιση δεν εχει ανοιξει ακομα ο ηχος.Το 1ο βιντεο ειναι και με κ&ν φιλτροχοανη. :original:

ΔημήτρηςΜ3
23-01-10, 14:52
Παρτε τωρα το βιντεακι μου με ΑGENCY POWER Χωρις το λεγομενο rasp
https://www.youtube.com/watch?v=rzqa10MDli4
https://www.youtube.com/watch?v=10xFjTvlmE4&feature=related
το 2ο βιντεο ειναι απο την 1η μερα που τα φοραω και εννοειται οτι οι σωληνες και η εξατμιση δεν εχει ανοιξει ακομα ο ηχος.Το 1ο βιντεο ειναι και με κ&ν φιλτροχοανη. :original:

Ζαννη ποσα dollars σου βγηκε η ολοι φαση?

zannis
23-01-10, 14:55
Ζαννη ποσα dollars σου βγηκε η ολοι φαση?

Ολα μαζι $1560 :thumbsup:

VanVIC
23-01-10, 14:57
Ολα μαζι $1560 :thumbsup:

περίπου 1100 ευρω !

Καλά να πάθουμε που καθόμαστε ακόμα εδώ και πληρώνουμε περιουσίες.

ΔημήτρηςΜ3
23-01-10, 14:57
αν δε κανω λαθος το τελικο που εχεις ειναι τιτανιο η εχει μπουκες τιτανιου?

zannis
23-01-10, 14:58
αν δε κανω λαθος το τελικο που εχεις ειναι τιτανιο η εχει μπουκες τιτανιου?

εχει μπουκες τιτανιου οπως το ειπες.

zannis
23-01-10, 15:02
περίπου 1100 ευρω !

Καλά να πάθουμε που καθόμαστε ακόμα εδώ και πληρώνουμε περιουσίες.

Αστα φιλε φαντασου να μιλησουμε και τιμες Μ3 Μ6 Μ5 θα λιποθθμησουν πολοι:pimp:

sokinm3
23-01-10, 15:03
αν δεν κανω λαθος ειναι το τελικο ολο απο τιτανιο

παντως κανει εξαιρετικο θορυβο και νομικζω οτι πλησιαζει πολυ το race της supersprint

sokinm3
23-01-10, 15:12
στο Μ3 φοραω χταποδια απο την supersprint

ειμαι χωρις καταλυτες μαμα μεσαιο και τελικο eisenmann race

ο θορυβος τουλαχιστον μεσα δεν ειναι ενοχλητικος

εξω ομως κατι γινεται

βιντεακι η υπογραφη μου

η αποσταση ειναι απο σταση στα 700 μετρα

GEO
23-01-10, 15:55
εξατμιση στο Μ...

ωραίο θέμα...

1) χταπόδια δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να αλλαχτούν εκτός αν βγαίνεις πολύ πιο μπροστά απο τα μαμα spec του αυτοκινήτου( που δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις..)

2) καταλύτες : hjs 100-200 cpi εξατμισάς να φτιάξει 2 σωλήνες να μπούν στις ΜΑΜΑ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ κ τελειωσες κ απο εκει...

3) μεσαίο : η μαμα εξάτμιση ειναι όντως ΘΕΙΚΗ δεν υπάρχει κανένα θέμα πάνω σε αυτό
όταν ομως αλλάζεις τους καταλύτες ή τους βγάζεις αλλάζεις την ταχύτητα κ τον τρόπο ροής του καυσαερίου με αποτέλεσμα το μαμα " Η " design να μην είναι σωστό για να εξισοροπεί αυτην την αλλαγή. το πιο σωστό μεσαίο ειναι το "X-pipe" by supersprint που κάνει το Χ ανεβαίνει σε διάμετρο η σωλήνα μονή πλεόν και κάνει balance exhaust fumes με την μεγαλύτερη ταχύτητα που έρχονται...τι σημαίνει αυτό : οτι χαμηλά θα "αδειάσεις λίγο αλλά ψηλά θα είναι πιο ομαλή η λειτουργία του αυτοκινήτου...α και κατι ψιλολόγια σε δύναμη μετά τις 6...

3) τελικό : δεν υπάρχει σωτηρία καμία....το μαμα τελικό ειναι για σεμινάριο σε πυραύλους της NASA..αλλά...ειναι εξαιρετικά βαρύ...το οποιο aftermarket τελικό σου δίνει κάτι σε βάρος κ σε ήχο...απο άλογα τίποτα...οσο κ αν ακούω κάποιους να λένε οτι παπατζα θέλουν οι διαφορές ειναι 1-3 άλογα στον τροχο...η απόδειξη μπορεί να φανεί σε δυναμόμετρο πολύ εύκολα...άρα καταλήγεις σε ότι σου κάνει στην τσέπη πρώτα κ σε ήχο δεύτερο...μην πάς σε πολύ δυνατό τελικό θα τραβάς τα βυζία σου μετά απο λίγο...

εγω φοράω custom χταπόδια πιο μεγάλης διαμέτρου με 63,5mm τελείωμα,εξω οι καταλύτες με 63,5 σωλήνα, supersprint Xpipe χωρίς καζάνι κ τελικό race lightweight supersprint...κ οταν ειναι για πίστα η για δυναμόμετρο το μονόμπουκο.....
αλλα πρέπει να ακούσεις το race για να καταλάβεις σωστό ήχο στο αμάξι...
γενικά θα πρότεινα το sport supersprint , el diadlo race, eisenmann race...

αυτα...

Νικο για να εχουμε καλυτερο αποτελεσμα σε ολο το φασμα των στροφων ποιος ειναι ο καλυτερος συνδιασμος μιλαμε παντα για μαμα m3 χωρις καμια αλλη βελτιωση

1. μαμα εξατμιση με hjs καταλυτες 100 η 200?
2. aftermarket τελικο με hjs καταλυτες 100 η 200?

και αν εχεις και part number απο καταλυτες θα με βοηθουσε.

Το λεω αυτο γιατι το να ειμαι καλυτερα μεταξυ 7000-8000 σαλ και απο εκει και κατω χειροτερα δεν μου λεει κατι.:original:

sokinm3
23-01-10, 15:59
Νικο για να εχουμε καλυτερο αποτελεσμα σε ολο το φασμα των στροφων ποιος ειναι ο καλυτερος συνδιασμος μιλαμε παντα για μαμα m3 χωρις καμια αλλη βελτιωση

1. μαμα εξατμιση με hjs καταλυτες 100 η 200?
2. aftermarket τελικο με hjs καταλυτες 100 η 200?

και αν εχεις και part number απο καταλυτες θα με βοηθουσε.

Το λεω αυτο γιατι το να ειμαι καλυτερα μεταξυ 7000-8000 σαλ και απο εκει και κατω χειροτερα δεν μου λεει κατι.:original:

για μενα παρε εβο:th_Laie_67-1:

περα απο την πλακα καταλυτες χταποδια απο σουπερσπριντ αλλα ξερεις Βαγγελη γιατι χρηματα μηλαμε

VanVIC
23-01-10, 16:21
Ποιός είναι ο Βαγγέλης;

NICK_M3
23-01-10, 17:14
Νικο για να εχουμε καλυτερο αποτελεσμα σε ολο το φασμα των στροφων ποιος ειναι ο καλυτερος συνδιασμος μιλαμε παντα για μαμα m3 χωρις καμια αλλη βελτιωση

1. μαμα εξατμιση με hjs καταλυτες 100 η 200?
2. aftermarket τελικο με hjs καταλυτες 100 η 200?

και αν εχεις και part number απο καταλυτες θα με βοηθουσε.

Το λεω αυτο γιατι το να ειμαι καλυτερα μεταξυ 7000-8000 σαλ και απο εκει και κατω χειροτερα δεν μου λεει κατι.:original:

δεν υπάρχει κάτι μαγικο ρε συ το ξερεις...

οταν λέμε χειρότερος μην φανταστείς κάτι εξωφρενικό οπως θα αρχίσει το Μ3 να σέρνεται και κάτι τέτοιο..
το δικο μου με 304 μοίρες εκκεντρα κ αδειος απο κάτως κ δουλεύει μια χαρα χαμηλά...αν κάνουμε dyno δίπλα δίπλα θα είσαι 10-12 αλογα καλύτερος απο μένα απο τις 1500 μέχρι τις 4500-4800...αλλα μιλάμε για το δικό μου...

οπότε 200cpi hjs ( δεν γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένο part number ) Χpipe και οτι τελικό γουστάρεις...
είναι καλό το αποτέλεσμα που θα έχεις....

ΔημήτρηςΜ3
25-01-10, 10:46
δεν υπάρχει κάτι μαγικο ρε συ το ξερεις...

οταν λέμε χειρότερος μην φανταστείς κάτι εξωφρενικό οπως θα αρχίσει το Μ3 να σέρνεται και κάτι τέτοιο..
το δικο μου με 304 μοίρες εκκεντρα κ αδειος απο κάτως κ δουλεύει μια χαρα χαμηλά...αν κάνουμε dyno δίπλα δίπλα θα είσαι 10-12 αλογα καλύτερος απο μένα απο τις 1500 μέχρι τις 4500-4800...αλλα μιλάμε για το δικό μου...

οπότε 200cpi hjs ( δεν γνωρίζω κάποιο συγκεκριμένο part number ) Χpipe και οτι τελικό γουστάρεις...
είναι καλό το αποτέλεσμα που θα έχεις....

αν και εψαξα στο net δεν μπορεσα να βρω αυτους τουσ καταλητες

manos///3
25-01-10, 10:57
Eχω παραγγειλει τελικο supersprint racing lightweight και καταλυτες supersprint race 100cpi. Το μεσαιο δε το αλλαζω ακομα. Γνωστος ''μας'' με παροτρυνε να το αφησω οπως ειναι.

Σκοπος των αλλαγων (οι καταλυτες περισσοτερο) ειναι να παρει το μοτερ ψηλα ,οχι αλογα, αλλα περισσοτερη ευστροφια. Το τελικο το επελεξα για τον απιστευτο ξερο του ηχο...και το βαρος του βεβαια που ειναι τα μισα κιλα απο το μαμα.

Πιστευω σε καμια 15αρια μερες να τα βαλω πανω και θα σας πω εντυπωσεις.

NICK_M3
25-01-10, 11:01
αν και εψαξα στο net δεν μπορεσα να βρω αυτους τουσ καταλητες

ελα ρε πλακα μου κάνεις????

πάρε https://www.hjs-motorsport.de/english/produkte_kat.php

ΔημήτρηςΜ3
25-01-10, 11:02
ελα ρε πλακα μου κάνεις????

πάρε https://www.hjs-motorsport.de/english/produkte_kat.php

αρε καταραμενο google!:ranting2:
αυτο δεν το εβγαλε!

NICK_M3
25-01-10, 11:03
Eχω παραγγειλει τελικο supersprint racing lightweight και καταλυτες supersprint race 100cpi. Το μεσαιο δε το αλλαζω ακομα. Γνωστος ''μας'' με παροτρυνε να το αφησω οπως ειναι.

Σκοπος των αλλαγων (οι καταλυτες περισσοτερο) ειναι να παρει το μοτερ ψηλα ,οχι αλογα, αλλα περισσοτερη ευστροφια. Το τελικο το επελεξα για τον απιστευτο ξερο του ηχο...και το βαρος του βεβαια που ειναι τα μισα κιλα απο το μαμα.

Πιστευω σε καμια 15αρια μερες να τα βαλω πανω και θα σας πω εντυπωσεις.

οταν θα ξανα έχεις διάθεση να χαλάσεις λεφτά στον κουμπαρά δοκίμασε και το Χpipe resonated...αν δεν σου αρέσει το βγάζεις κ το πουλάς εύκολα...

ΔημήτρηςΜ3
25-01-10, 11:06
με αυτους τους 2 .τους σωληνες τους κανει ο εξατμησας μας λογικα ετσι?

manos///3
25-01-10, 11:09
οταν θα ξανα έχεις διάθεση να χαλάσεις λεφτά στον κουμπαρά δοκίμασε και το Χpipe resonated...αν δεν σου αρέσει το βγάζεις κ το πουλάς εύκολα...

Καλημερα Νικο!

H αληθεια ειναι οτι το αφησα τελευταιο διοτι αυξανει πολυ το θορυβο, ειδικα αν ειναι και ελευθερο.

Θα δειξει....

NICK_M3
25-01-10, 11:10
Καλημερα Νικο!

H αληθεια ειναι οτι το αφησα τελευταιο διοτι αυξανει πολυ το θορυβο, ειδικα αν ειναι και ελευθερο.

Θα δειξει....

για αυτο σου λέω ρε συ το resonated με το καζανάκι στην μέση...

οτι θέλει ο καθένας φυσικά...thumb:whistle:

chief
25-01-10, 12:05
αν και εψαξα στο net δεν μπορεσα να βρω αυτους τουσ καταλητες

www.tikkos-racing.gr

ΔημήτρηςΜ3
25-01-10, 17:22
θωμα ! να και η Μιλτεκ!
δεν νομιζω να ειναι και τρελα τα λεφτα τι λες?
https://cgi.ebay.co.uk/BMW-M3-E46-EXHAUST-MILLTEK-CAT-BACK-SYSTEM-MILLTEK-NEW_W0QQitemZ330374627218QQcmdZViewItemQQptZUK_Car sParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item4cebdcbf92

Thomelef
25-01-10, 21:58
θωμα ! να και η Μιλτεκ!
δεν νομιζω να ειναι και τρελα τα λεφτα τι λες?
https://cgi.ebay.co.uk/BMW-M3-E46-EXHAUST-MILLTEK-CAT-BACK-SYSTEM-MILLTEK-NEW_W0QQitemZ330374627218QQcmdZViewItemQQptZUK_Car sParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item4cebdcbf92


Τελικό είναι αυτό ρε δημητρο.
Για καταλυτες της μιλτεκ έγραψε
ο αυμπεθερος.
Από τελικό για σουπερσπριντ
είμαι εγώ πάντως. Πολύ ξεραιλα.
Το μπάσο τηε ειζμαν δε μου κάνει
τόσο όσο ο ξερος θόρυβος της
σούπερ...

ΔημήτρηςΜ3
25-01-10, 22:02
Τελικό είναι αυτό ρε δημητρο.
Για καταλυτες της μιλτεκ έγραψε
ο αυμπεθερος.
Από τελικό για σουπερσπριντ
είμαι εγώ πάντως. Πολύ ξεραιλα.
Το μπάσο τηε ειζμαν δε μου κάνει
τόσο όσο ο ξερος θόρυβος της
σούπερ...

το καταλαβα μετα αλλα δεν το εκανα delate!:hystericalbs1:

mo328i
01-09-10, 00:24
λοιπον ερωτηση,φοραω ενα μεσαιο της supersprint οχι xpipe αλλα ενα μεσαιο που γινεται απο 2 σε 1 η εξατμιση και μετα στο τελικο ξαναγινεται σε 2 (πεζει ρολο που δεν ειναι αυτο το x-pipe?και το δικο μου μεσαιο αδειο ειναι δλδ βλεπεις απο μεσα ),στην σελιδα της supersprint το εχει (centre pipe),λοιπον απο τελικο ειμαστε κομπλε οποτε το επομενο βημα ειναι καταλυτες?? 1)θα εχω ενδειξη στο κοντερ?? 2)μπαινουν οι ιδιοι αισθητηρες λ? 3)υπαρχει κινδυνος να τους καψει? 4)για να δεις καποια διαφορα με τους καταλυτες πρεπει να βαλεις οπωςδηποτε και προγραμμα ή και ετσι θα ικανοποιηθεις? 5) οσον αφορα για m3 που εχω ακουσει οτι αλλαξαν ή καταργησαν καταλυτες και δεν πανε (μεχρι και συνεργειο bmw μου το ειπε) τι λετε φημες και αυτο ή μπορει και να αληθευει οποτε καταργουνται ολα τα παραπανω?? τα φωτα σας please γιατι πολλα ακουγονται και για αυτο (οπως και για την εισαγωγη τυπου csl..αλλο παραμυθι αυτο!!),sorry αν σας ζαλησα

ΔημήτρηςΜ3
01-09-10, 00:44
θωμα!!
ασε τις αυτες
εγω παω για magnaflow!
απο καταλυτες και πισω τρελο ηχο!!
θα το ακουσεις απο κοντα γιατι θα ερθει και ο φιλος απο Καβαλα τη κυριακη!

GEO
01-09-10, 07:53
λοιπον ερωτηση,φοραω ενα μεσαιο της supersprint οχι xpipe αλλα ενα μεσαιο που γινεται απο 2 σε 1 η εξατμιση και μετα στο τελικο ξαναγινεται σε 2 (πεζει ρολο που δεν ειναι αυτο το x-pipe?και το δικο μου μεσαιο αδειο ειναι δλδ βλεπεις απο μεσα ),στην σελιδα της supersprint το εχει (centre pipe),λοιπον απο τελικο ειμαστε κομπλε οποτε το επομενο βημα ειναι καταλυτες?? 1)θα εχω ενδειξη στο κοντερ?? 2)μπαινουν οι ιδιοι αισθητηρες λ? 3)υπαρχει κινδυνος να τους καψει? 4)για να δεις καποια διαφορα με τους καταλυτες πρεπει να βαλεις οπωςδηποτε και προγραμμα ή και ετσι θα ικανοποιηθεις? 5) οσον αφορα για m3 που εχω ακουσει οτι αλλαξαν ή καταργησαν καταλυτες και δεν πανε (μεχρι και συνεργειο bmw μου το ειπε) τι λετε φημες και αυτο ή μπορει και να αληθευει οποτε καταργουνται ολα τα παραπανω?? τα φωτα σας please γιατι πολλα ακουγονται και για αυτο (οπως και για την εισαγωγη τυπου csl..αλλο παραμυθι αυτο!!),sorry αν σας ζαλησα

λοιπον το μ3 μου ειναι μαμα τελειος. Kανω δυναμομετρηση στον δημητριαδη και το μονο που φοραγε το αμαξι ειτανε ενα τελικο eisenman και βγαζει 292 τροχο και 31 κιλα ροπη.
Μετα βαζω καταλυτες milltek kai xpipe supersprint με μαμα τελικο και το ξαναπηγαινω για δυναμομετρηση και βγαζει 301 τροχο και 31.5 κιλα ροπη. το ωραιο της υποθεσης ειναι οτι το αμαχι πηρε παντου σε ολο το φασμα στροφων αφου στις μεσαιες στροφες πηρε 12 αλογα. Στον δρομο σε δοκιμες που εκανα με φιλους ειμουνα 2 αμαξια πιο μπροστα απο πριν. ελπιζω να σε βοηθησα

NICK_M3
01-09-10, 08:08
λοιπον το μ3 μου ειναι μαμα τελειος. Kανω δυναμομετρηση στον δημητριαδη και το μονο που φοραγε το αμαξι ειτανε ενα τελικο eisenman και βγαζει 292 τροχο και 31 κιλα ροπη.
Μετα βαζω καταλυτες milltek kai xpipe supersprint με μαμα τελικο και το ξαναπηγαινω για δυναμομετρηση και βγαζει 301 τροχο και 31.5 κιλα ροπη. το ωραιο της υποθεσης ειναι οτι το αμαχι πηρε παντου σε ολο το φασμα στροφων αφου στις μεσαιες στροφες πηρε 12 αλογα. Στον δρομο σε δοκιμες που εκανα με φιλους ειμουνα 2 αμαξια πιο μπροστα απο πριν. ελπιζω να σε βοηθησα

παρακαλώ ρε!!!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα:th_Laie_6 7-1:

Gregory_///M
01-09-10, 08:25
Ρε μην με φουντώνετε με τις εξατμίσεις τώρα...Κι άλλα έξοδα? Βλέπω να μην παίρνω καινούριο αυτοκίνητο στη γυναίκα τελικά!

GEO
01-09-10, 08:43
παρακαλώ ρε!!!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα:th_Laie_6 7-1:

στην πρωτη δυναμομετρηση εισουνα και εσυ εκει στην δευτερη δεν εισουνα χαχαχ

chief
01-09-10, 08:53
λοιπον ερωτηση,φοραω ενα μεσαιο της supersprint οχι xpipe αλλα ενα μεσαιο που γινεται απο 2 σε 1 η εξατμιση και μετα στο τελικο ξαναγινεται σε 2 (πεζει ρολο που δεν ειναι αυτο το x-pipe?και το δικο μου μεσαιο αδειο ειναι δλδ βλεπεις απο μεσα ),στην σελιδα της supersprint το εχει (centre pipe),λοιπον απο τελικο ειμαστε κομπλε οποτε το επομενο βημα ειναι καταλυτες?? 1)θα εχω ενδειξη στο κοντερ?? 2)μπαινουν οι ιδιοι αισθητηρες λ? 3)υπαρχει κινδυνος να τους καψει? 4)για να δεις καποια διαφορα με τους καταλυτες πρεπει να βαλεις οπωςδηποτε και προγραμμα ή και ετσι θα ικανοποιηθεις? 5) οσον αφορα για m3 που εχω ακουσει οτι αλλαξαν ή καταργησαν καταλυτες και δεν πανε (μεχρι και συνεργειο bmw μου το ειπε) τι λετε φημες και αυτο ή μπορει και να αληθευει οποτε καταργουνται ολα τα παραπανω?? τα φωτα σας please γιατι πολλα ακουγονται και για αυτο (οπως και για την εισαγωγη τυπου csl..αλλο παραμυθι αυτο!!),sorry αν σας ζαλησα
1) πιθανον να εχεις. Εγω ειχα
2) ναι
3)οχι
4)θα δεις καλη διαφορα ψηλα.
5) εμενα το δικο μου για ενα διαστημα ηταν χωρις καταλυτες και ηταν πιο γρηγορο απο μαμα. Απλα ειναι καπως ψωφιο πριν απο τις 3500. Ομως ειναι και θεμα προγραμματιστη οπως και το λαμπακι που μπορει να το σβησει και να μην ξανα αναψει

turbodog
01-09-10, 10:35
Το Μ3 εχει stock τελικο που ειναι παραδειγμα προς μελετη για το πως πρεπει να ειναι σχεδιασμενο ενα τελικο. Ειναι το μοναδικο τελικο (και το εννοω) που λογω σωστης σχεδιασης δεν εχει βομβο χαμηλα (droning) χωρις να στραγγαλιζει τα καυσαερια ψηλα. Σε ατμοσφαιρικες εφαρμογες ΔΕΝ το αλλαζουμε εκτος αν μας ενδιαφερει αλλη χροια ηχου και καποια κιλα μειωμενου βαρους. Αλογα απο αλλαγη τελικου ΔΕΝ παιρνουμε.
Το x-pipe και αυτο σε ατμοσφαιρικες εφαρμογες δεν προσφερει και τιποτα το ιδιαιτερο απο αποδοση, κυριως αλλαγη σε ηχο. Το μαμα ειναι αριστο ροικα αλλα αρκετα raspy και σε αλλους αρεσει, σε αλλους οχι. Αυτο ειναι προβλημα οταν συνδυαζεται με ελευθερο τελικο γιατι με το stock το rasp ποτε δεν γινεται υπερβολικο.
Οι καταλυτες ειναι το μονο κομματι της εξατμισης που εχει κερδος σε αποδοση. Το λαμπακι που πιθανον να αναψει με την αλλαγη δεν επηρεαζει την αποδοση καθως η DME παιρνει δεδομενα απο τους pre-cat sensors και οχι απο τους post-cat για τυχον διορθωσεις. Αυτο το προβλημα(λαμπακι) μπορει να διορθωθει (post-cat sensors delete,το εχω ηδη κανει στο δικο μου).

Επειδη ομως οι καταλυτες ειναι αρκετα ακριβοι υπαρχει και η ενδιαμεση λυση (για οποιον δεν εχει προβλημα να λειτουργει χωρις) να μπει στην θεση των καταλυτων το section 1 της AP που εχει resonators αντι καταλυτες (και βοηθα και στην μειωση του rasp για οποιον εχει aftermarket τελικο) και ειναι ακομη πιο ελευθερο απο τους καταλυτες. Υπαρχει βεβαια και η λυση με σκετους σωληνες που ειναι ακομη πιο φθηνη αλλα με αυξημενο θορυβο και rasp. Και αυτο σε αλλους αρεσει, σε αλλους οχι.

https://www.agency-power.com/catalog/agency-power-section-1-midpipes-bmw-e46-m3-01-05-p-48054.html

chief
01-09-10, 10:56
μπραβο Μητσο. Ετσι ειναι τα πραγματα. Πολυ κατατοπιστικό πόστ

manos///3
01-09-10, 11:38
Oπως τα λεει ο Δημητρης...

Στο δικο μου εχω βαλει καταλυτες 100 cell της SS , εχω αφησει μαμα το μεσαιο και εχω αλλαξει το πολυ καλο τελικο ,αλλα πολυ βαρυ, με ενα ελαφρυτερο της SS (racing lightweight). Στο τελικο κερδισα 12 κιλα!
Με του καταλυτες δε μπορω να κανω σύγκριση μιας και αλλαξα μαζι και το βημα του διαφορικου σε πιο κοντο. Οι περισσοτεροι λενε οτι κερδιζεις στις μεσαιες στροφες.

Για μενα η καλυτερη λυση (αν δε σε ενδιαφερει το βαρος) ειναι να μπαξεις πιο ελευθερους καταλυτες και μεσαιο. Το τελικο το αφηνεις μαμα. Κερδιζεις σε θορυβο και επιδοσεις.

Για αφαιρεση καταλυτών δε το συζητω για μη αγωνιστικες κατασκευες. Ας σεβομαστε λιγο το περιβαλλον.

Thomelef
01-09-10, 11:47
Oπως τα λεει ο Δημητρης...

Στο δικο μου εχω βαλει καταλυτες 100 cell της SS , εχω αφησει μαμα το μεσαιο και εχω αλλαξει το πολυ καλο τελικο ,αλλα πολυ βαρυ, με ενα ελαφρυτερο της SS (racing lightweight). Στο τελικο κερδισα 12 κιλα!
Με του καταλυτες δε μπορω να κανω σύγκριση μιας και αλλαξα μαζι και το βημα του διαφορικου σε πιο κοντο. Οι περισσοτεροι λενε οτι κερδιζεις στις μεσαιες στροφες.

Για μενα η καλυτερη λυση (αν δε σε ενδιαφερει το βαρος) ειναι να μπαξεις πιο ελευθερους καταλυτες και μεσαιο. Το τελικο το αφηνεις μαμα. Κερδιζεις σε θορυβο και επιδοσεις.

Για αφαιρεση καταλυτών δε το συζητω για μη αγωνιστικες κατασκευες. Ας σεβομαστε λιγο το περιβαλλον.

thumbthumb

z3 2.2
01-09-10, 14:31
τι ειναι το rasp παρακαλω?

mo328i
01-09-10, 14:32
εγω δλδ που δεν εχω το x-pipe και εχω αλλο μεσαιο της supersprint πειραζει??

Thomelef
01-09-10, 14:58
τι ειναι το rasp παρακαλω?


ο μεταλικός ήχος που βγάζουν τα ///Μ3

z3 2.2
01-09-10, 15:30
ο μεταλικός ήχος που βγάζουν τα ///Μ3

μμμ ωστε εχει και ονομασια αυτος ο καυ..... ηχος.....!!!!!
:thnx:

mo328i
01-09-10, 21:49
section 1 της AP που εχει resonators αντι καταλυτες

φιλε η ap δεν νομιζω να στελνει Ελλαδα,υπαρχει καποιος που να το εχει αυτο ή κατι παρομοιο στην ελλαδα ?? ειτε καταλυτες ειτε section 1 της AP ιδια αποδοση παιρνεις ετσι?

turbodog
02-09-10, 12:34
Section 1 της AP εχω εγω στο δικο μου. Υπαρχουν official dealer της Agency Power που εχουν την δυνατοτητα για overseas shipping.

ΔημήτρηςΜ3
02-09-10, 14:59
αυτος εχει καλες τιμες αλλα δεν απανταει στα email που το εστειλα!
https://www.supersprint.com/USP00bmwE4626.asp

mo328i
02-09-10, 22:38
Section 1 της AP εχω εγω στο δικο μου. Υπαρχουν official dealer της Agency Power που εχουν την δυνατοτητα για overseas shipping.

φιλε turbodog δεν θα επρεπε τα resoration της ap να ειχαν καποια τρυπα για τον αισθητηρα??η δεν φενεται στην φωτο που εχουν στην σελιδα??α και αν μπορεις να στειλεις καποιο link με τον dealer που στελνει ελλαδα!thanks!

turbodog
03-09-10, 10:45
φιλε turbodog δεν θα επρεπε τα resoration της ap να ειχαν καποια τρυπα για τον αισθητηρα??η δεν φενεται στην φωτο που εχουν στην σελιδα??α και αν μπορεις να στειλεις καποιο link με τον dealer που στελνει ελλαδα!thanks!

Εχεις PM

mo328i
04-09-10, 14:36
φιλε turbodog δεν θα επρεπε τα resoration της ap να ειχαν καποια τρυπα για τον αισθητηρα??η δεν φενεται στην φωτο που εχουν στην σελιδα??α και αν μπορεις να στειλεις καποιο link με τον dealer που στελνει ελλαδα!thanks!


ξερει μηπως καποιος να με βοηθησει οσον αφορα τον αισθητηρα?τον καταργεις τι κανεις?

saulm3
05-09-10, 12:13
λοιπον εγω εβαλα για αρχη την eismann race τελικο κ μεσαιο με μαμα καταλυτεσ ,ωραιοσ ηχοσ μπασατοσ αλλα.... μετα δοκιμασα μεσαιο τελικο magnaflow με καταλυτεσ hjs 200κυψελεσ 12αλογατακια πανω τρελο ηχο ξερο κ χωρισ κροταλισματα κτλ.ομωσ ειχα θεμα με τουσ καταλυτεσ αναβε λαμπακι στα τελικιασματα κ εκανα ανταπτορεσ στουσ αισθητηρεσ λ κ τωρα ολα οκ.προσωπικη μου γνωμη οποιοσ ειναι μαμα ασ βαλει eismann race τελικο οποιοσ ειναι φτιαγμενοσ ασ το σκεφτει καλυτερα..............................

mo328i
05-09-10, 12:38
λοιπον εγω εβαλα για αρχη την eismann race τελικο κ μεσαιο με μαμα καταλυτεσ ,ωραιοσ ηχοσ μπασατοσ αλλα.... μετα δοκιμασα μεσαιο τελικο magnaflow με καταλυτεσ hjs 200κυψελεσ 12αλογατακια πανω τρελο ηχο ξερο κ χωρισ κροταλισματα κτλ.ομωσ ειχα θεμα με τουσ καταλυτεσ αναβε λαμπακι στα τελικιασματα κ εκανα ανταπτορεσ στουσ αισθητηρεσ λ κ τωρα ολα οκ.προσωπικη μου γνωμη οποιοσ ειναι μαμα ασ βαλει eismann race τελικο οποιοσ ειναι φτιαγμενοσ ασ το σκεφτει καλυτερα..............................

δλδ λες καλυτερα να βαλω 2 καταλυτες οπως ειναι τωρα η εξατμιση μου?εχω x-pipe μεσαιο και hamann τελικο,να παω σε εξατμισα να μου κοψει τους μαμα καταλυτες να βαλω τους 200αρηδες?να σου πω την αληθεια δεν θελω τα κοψε ραψε στην εξατμιση προτιμω να παρω κατι και να ταιριαζει κουτι μονο βαλε βγαλε βιδες...και το αλλο που σκεφτηκα ειναι οτι οταν πηγαινω για καρτα καυσαεριων ή κτεο να μπορω να βαλω τους μαμα καταλυτες και μετα ξανα τραμπα!

saulm3
05-09-10, 14:02
δλδ λες καλυτερα να βαλω 2 καταλυτες οπως ειναι τωρα η εξατμιση μου?εχω x-pipe μεσαιο και hamann τελικο,να παω σε εξατμισα να μου κοψει τους μαμα καταλυτες να βαλω τους 200αρηδες?να σου πω την αληθεια δεν θελω τα κοψε ραψε στην εξατμιση προτιμω να παρω κατι και να ταιριαζει κουτι μονο βαλε βγαλε βιδες...και το αλλο που σκεφτηκα ειναι οτι οταν πηγαινω για καρτα καυσαεριων ή κτεο να μπορω να βαλω τους μαμα καταλυτες και μετα ξανα τραμπα!

αυτο ειναι στο χερι το δικο σου εαν εχεισ καλο εξατμισα κ καλο χερι μπορει να σου κανει καλη δουλεια δεν ειναι τπτ πολυπλοκο.περναω κτεο ανετα με τουσ200κυψ hjs.η αλλα επιλογη ειναι h miltek τοποθετηση ευκολη βιδωτη αποδοση καλη αλλα μεγαλη διαφορα χρηματων με τουσ hjs.η επιλογη δικη σου.

chief
05-09-10, 17:15
δλδ λες καλυτερα να βαλω 2 καταλυτες οπως ειναι τωρα η εξατμιση μου?εχω x-pipe μεσαιο και hamann τελικο,να παω σε εξατμισα να μου κοψει τους μαμα καταλυτες να βαλω τους 200αρηδες?να σου πω την αληθεια δεν θελω τα κοψε ραψε στην εξατμιση προτιμω να παρω κατι και να ταιριαζει κουτι μονο βαλε βγαλε βιδες...και το αλλο που σκεφτηκα ειναι οτι οταν πηγαινω για καρτα καυσαεριων ή κτεο να μπορω να βαλω τους μαμα καταλυτες και μετα ξανα τραμπα!

παρε ενα σετ 100αριδες της Miltek και θα εισαι σουπερ. Θα εχεις και HJS στο αμαξι και μπαινουν - βγαινουν πολυ ευκολα.
Ουτε εξατμησαδες, ουτε κοψε - ραψε .
Eιναι πιο φτηνοι απο supersprint και ειναι και οι ιδιοι.
thumb

m-power_01
05-09-10, 17:22
ή miltek ή αντιγραφη της miltek. Δηλαδη παιρνεις hjs καταλυτες πας σε εξατμισα, φτιαχνεις σωληνα με πλακακια και τελος!
Βεβαια σκεψου το καλα γιατι καποιοι πρωτοκλασατοι εξατμισαδες με τα λεφτα που ζητανε ,βαζεις αλλους δυο καφεδες και παραγγελνεις miltek απο αγγλια φυσικα!

chief
05-09-10, 19:55
Σωστος ο Σπυρος.
Εγω ομως αν ηταν να κερδισω 50-100 ευρω για να πηγαινα σε εξατμησα δεν θα το εκανα.
Πιο πολυ ταλαιπωρία θα τραβουσα μην πω οτι και στο τέλος μπορει να μου εβγαινε και πιο ακριβά

mo328i
05-09-10, 20:27
πολυ καλο το συστημα της miltek αλλα πολυ ακριβο για εμενα,φανταστειτε οτι εαν δεν βαλω 2 καταλυτες στην εξαμιση μου,θα βαλω το section 1 της agency power το οποιο κοστιζει 400 ευρω..οι καταλυτες hjs ποσο κανουν??

chief
05-09-10, 20:32
ψαξε εδω
https://www.tikkos-racing.gr/

mo328i
05-09-10, 23:23
ψαξε εδω
https://www.tikkos-racing.gr/
οοοοοοοοοοοο ρε φιλε τι λες τωρα,σιγα μην δωσω 1000 ευρω για 2 καταλυτες!!!!ευχαριστω πολυ για την πληροφορια παντως!!!

chief
06-09-10, 06:50
ειδες, καλυτερα ενα σετ ετοιμοι Milltek.
Εκει ειναι και οι τιμη τους αυτους αλλα γλυτωνεις τρεχαματα και εξατμησαδες.

bakalos
06-09-10, 08:54
Συγνώμη που χαλάω το thread του φίλου, αλλά μια ερώτηση..

Σε E36 325 με χταπόδι και τελικό Supersprint τι καταλύτες προτείνετε?
και πόσων κυψελών?

manos///3
06-09-10, 11:31
παρε ενα σετ 100αριδες της Miltek και θα εισαι σουπερ. Θα εχεις και HJS στο αμαξι και μπαινουν - βγαινουν πολυ ευκολα.
Ουτε εξατμησαδες, ουτε κοψε - ραψε .
Eιναι πιο φτηνοι απο supersprint και ειναι και οι ιδιοι.
thumb

Ακριβως Χριστοφορε...Εγω τη πατησα...το εμαθα μετα..

ΔημήτρηςΜ3
07-09-10, 00:16
λοιπον
εχουμε και λεμε!
περα απο τους κλασικους hjs 200cells 350 ευρω το τεμαχιο!
μετα εχω βρει magnaflow 200ριδες και αυτοι τιμη 129 το τεμαχιο!
καποιους γερμανικους απο ebay 200ριδες και αυτοι 269 και οι δυο!!!

https://cgi.ebay.de/2x-200-cpsi-cat-catalytic-converter-BMW-E46-M3-3-2-CSL-/170535051440?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item27b4ae60b0


https://cgi.ebay.de/MagnaFlow-Metall-Rennkat-Sportkat-200-Zeller-BMW-E46-/300261606647?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item45e8fc84f7
τη γνωμη σας παιδες!

yodas
07-09-10, 15:48
από μένα Μητσάρα hjs με κλειστά μάτια....

mo328i
07-09-10, 16:19
ρε παιδια εχω μπερδευτει,στο χταποδι επανω ειναι ολοι οι αισθητηρες επανω στους προκαταλυτες και το χταποδι σωστα?μετα συνεχιζει και εχει στην μια μερια ενα κατι σαν καταλυτης δλδ (το section 1) που δεν εχει αισθητηρες επανω και μετα συνεχιζει το μεσαιο και το τελικο,αρα το section 1 δεν εχει αισθητηρες επανω.Εαν βαλεις καταλυτες θα εχεις 2 προκαταλυτες και 2 καταλυτες στους οποιους επανω δεχεται αισθητηρες,δεν καταλαβαινω πρεπει να αλλαξεις και χταποδι για να βγαλεις τους 2 απο τους 3-4 αισθητηρες του μαμα χταποδιου και να τους βαλεις στους καταλυτες??βασικα εγω θελω να αλλαξω το section 1,βλεπω οτι το section 1 της agency power δεν εχει τρυπες ενω της supersprint το section 1 το οποιο καταργει τους καταλυτες εχει τρυπες για τους αισθητηρες,επισης το supersprint section 1 που καταργει τους καταλυτες δεν εχει πλακακια απο την μια μερια,πως το συνδεεις στο μαμα χταποδι??λιγη βοηθεια..

turbodog
07-09-10, 16:41
Τα Ε46 Μ3 Euro spec εχουν διαφορετικη εξατμιση απο τα US spec. Στα πρωτα οι καταλυτες ειναι μετα τα χταποδια (στο section 1 δηλ) ενω στα δευτερα οι καταλυτες ειναι ενσωματωμενοι στα χταποδια και το US section 1 ειναι απλοι σωληνες με την προσθηκη resonator για μειωση του rasp. Στα Ε46 Μ3 δεν υπαρχουν προκαταλυτες. Η τοποθετηση στα χταποδια στα US spec γινεται ωστε να ερχονται γρηγοροτερα σε θερμοκρασια λειτουργιας (και πιθανον και οι καταλυτες τους να ειναι λιγοτερο ελευθεροι απο τα euro spec)

mo328i
07-09-10, 16:58
Τα Ε46 Μ3 Euro spec εχουν διαφορετικη εξατμιση απο τα US spec. Στα πρωτα οι καταλυτες ειναι μετα τα χταποδια (στο section 1 δηλ) ενω στα δευτερα οι καταλυτες ειναι ενσωματωμενοι στα χταποδια και το US section 1 ειναι απλοι σωληνες με την προσθηκη resonator για μειωση του rasp. Στα Ε46 Μ3 δεν υπαρχουν προκαταλυτες. Η τοποθετηση στα χταποδια στα US spec γινεται ωστε να ερχονται γρηγοροτερα σε θερμοκρασια λειτουργιας (και πιθανον και οι καταλυτες τους να ειναι λιγοτερο ελευθεροι απο τα euro spec)

συνεννοηθηκα με εναν για την agency section 1 και μου ειπε οτι χρειαζεται να ανοιξεις κατι σαν τρυπες ( J shaped O2 bongs ) για να μπουν οι αισθητηρες και μια πατεντουλα στο χταποδι,αρα μια ωραια λυση ειναι το section 1 της ss η οποια στην ουσια καταργει τους καταλυτες,απλα δεν ξερω εαν θα μπαινει στο χταποδι το εργοστασιακο και εαν θα εχω θεμα καυσαερια και πολυ θορυβο!!επισης λογικα θα ειναι μεγαλυτερη η σωληνα του ss απο το απλα να βγαλω τους καταλυτες μου..δεν πιστευω να κοψει το αμαξι ε?
ευχαριστω turbodog

manos///3
07-09-10, 17:10
H SS βγαινει σε 60 και 64mm διαμετρο σωληνα. Οι ΟΕΜ του Μ3 ειναι 60mm.

To δικο σου ειναι US specs?

mo328i
07-09-10, 17:30
οχι euro spec,μπορουν να καταργηθουν οι αισθητηρες των καταλυτων η θα χρειαζεταο προγραμμα μετα οπωςδηποτε?

manos///3
07-09-10, 17:45
στο χταποδι επανω ειναι ολοι οι αισθητηρες επανω στους προκαταλυτες και το χταποδι σωστα?.

Aν εχεις τους καταλυτες πανω στο χταποδι τοτε εισαι US specs..

manos///3
07-09-10, 17:49
οχι euro spec,μπορουν να καταργηθουν οι αισθητηρες των καταλυτων η θα χρειαζεταο προγραμμα μετα οπωςδηποτε?

Αν δε συνδεθουν οι αισθητηρες θα αναβει το κιτρινο λαμπακι (με το σχημα του μοτερ) , πας σε GT1 και το σβηνεις.

manos///3
07-09-10, 17:51
Πιο τεκμηριωμένη απαντηση.



Το λαμπακι που πιθανον να αναψει με την αλλαγη δεν επηρεαζει την αποδοση καθως η DME παιρνει δεδομενα απο τους pre-cat sensors και οχι απο τους post-cat για τυχον διορθωσεις. Αυτο το προβλημα(λαμπακι) μπορει να διορθωθει (post-cat sensors delete,το εχω ηδη κανει στο δικο μου).

mo328i
07-09-10, 17:53
thankssss,καταλαβα!

manos///3
07-09-10, 17:56
Αν σε ενδιαφερει εχω καταλυτες csl στα 200cell..Κανε μου αντιπροταση.

Με 100 cell περναω ΚΤΕΟ? Ξερει κανεις?

chief
07-09-10, 18:02
δεν νομιζω Μανο

fanisk
07-09-10, 20:11
Αν σε ενδιαφερει εχω καταλυτες csl στα 200cell..Κανε μου αντιπροταση.

Με 100 cell περναω ΚΤΕΟ? Ξερει κανεις?

Με επιφυλαξη, περνας αρκει να ειναι εντελως ζεστος ο καταλυτης. Αν ειναι "κρυος" σιγουρα οχι.

paganis
07-09-10, 20:34
σωστος ο Φανης...κανε μια γρηγορη βολτα...ζεστανε το μοτερ καλα και τους καταλυτες και ισως οριακα βγαλεις κτεο! αλλα υπαρχει παντα και το παραθυρο ..του να βγαλεις καρτα καυσαεριων σε ''δικο'' σου συνεργειο και στο ιδιωτικο κτεο να τους δειξεις το χαρτακι σου...

mo328i
07-09-10, 22:20
στα πιο πολλα ξενα forum λενε οτι πραγματικα δουλευει ειναι σχετικα φθηνο,δεν ξερω εαν θα κανει υπερβολικο θορυβο το αυτοκινητο (φανταστειτε λενε οτι οταν περνας απο μπ@τσους πρεπει να εισαι με 3η 4η και χαλαρα το γκαζι),υποθετω κτεο και καυσαερια ξεχνας,ΑΛΛΑ λενε οτι κερδιζεις τα ιδια ισως και περισσοτερο απο τους 200αρηδες καταλυτες οτι ο ηχος ειναι πολυ ξεσηκωτικός,εχει ακουσει καποιος m3 χωρις καταλυτες??πως του φανηκε?εγω δεν κανω και πολλα ταξιδια (βασικα γενικα πιο πολυ σαββατοκυριακα το αυτοκινητο) αλλα δεν θελω να ειμαι βολτα και εξακριβωση,μην κανει και σαν κατσαρολα σπασμενη δεν λεει!!

Thomelef
07-09-10, 22:54
στα πιο πολλα ξενα forum λενε οτι πραγματικα δουλευει ειναι σχετικα φθηνο,δεν ξερω εαν θα κανει υπερβολικο θορυβο το αυτοκινητο (φανταστειτε λενε οτι οταν περνας απο μπ@τσους πρεπει να εισαι με 3η 4η και χαλαρα το γκαζι),υποθετω κτεο και καυσαερια ξεχνας,ΑΛΛΑ λενε οτι κερδιζεις τα ιδια ισως και περισσοτερο απο τους 200αρηδες καταλυτες οτι ο ηχος ειναι πολυ ξεσηκωτικός,εχει ακουσει καποιος m3 χωρις καταλυτες??πως του φανηκε?εγω δεν κανω και πολλα ταξιδια (βασικα γενικα πιο πολυ σαββατοκυριακα το αυτοκινητο) αλλα δεν θελω να ειμαι βολτα και εξακριβωση,μην κανει και σαν κατσαρολα σπασμενη δεν λεει!!

μια γέυση...

https://www.youtube.com/watch?v=DM-clISQsCo&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=uz2zzx_IpMk

https://www.youtube.com/watch?v=r13y1auJc9s&NR=1

mo328i
08-09-10, 00:17
κοιτα ειναι υπερβολικο αλλα αυτα τα υτοκινητα εχουν race τελικο που ουτως η αλλιως κανει θορυβο,εγω εχω hamann το οποιο οταν το αλλαξα δεν καταλαβα και καμια τρελη διαφορα σε σχεση με το oem,λιιιιγο πιο μπασο τιποτα το τρελο οποτε νομιζω δεν θα εχει τοσο πολυ rasp ηχο..ξερω και εγω ακομα το σκεφτομαι..αν ακουγα παρομοιο με τα πραγματα που εχω και εγω θα αποφασιζα πιστευω

chief
08-09-10, 07:55
στα πιο πολλα ξενα forum λενε οτι πραγματικα δουλευει ειναι σχετικα φθηνο,δεν ξερω εαν θα κανει υπερβολικο θορυβο το αυτοκινητο (φανταστειτε λενε οτι οταν περνας απο μπ@τσους πρεπει να εισαι με 3η 4η και χαλαρα το γκαζι),υποθετω κτεο και καυσαερια ξεχνας,ΑΛΛΑ λενε οτι κερδιζεις τα ιδια ισως και περισσοτερο απο τους 200αρηδες καταλυτες οτι ο ηχος ειναι πολυ ξεσηκωτικός,εχει ακουσει καποιος m3 χωρις καταλυτες??πως του φανηκε?εγω δεν κανω και πολλα ταξιδια (βασικα γενικα πιο πολυ σαββατοκυριακα το αυτοκινητο) αλλα δεν θελω να ειμαι βολτα και εξακριβωση,μην κανει και σαν κατσαρολα σπασμενη δεν λεει!!

το δικο μου το ειχα για λιγο καιρο χωρις καταλυτες και με μαμα τελικο.
Ο ηχος ειναι πολύ ωραιος και ανεβαζε πολύ ευκολα στις ψηλές στροφες.
Ομως,
το αμαξι "πνιγοταν" και δυσκολευοταν κατω απ τις 3500 και ηταν κουραστικό μεσα στην πολη,
ειχα λαμπακι συνεχως,
οι μυρωδιες και οι αναθυμιασεις ηταν σκετος καρκινος ιδιως για μενα που εχω και παιδια.
Μακρια απο decat...

Specialized
13-11-10, 22:48
Ομολογώ ότι πριν καν πάρω το "κορίτσι" μου είχα ακούσει στον δρόμο και στο you tube θεϊκά soundtracks συνδυασμών του 54 με ελεύθερες...
Την ψάχνω λοιπόν κι εγώ.. Το έχω ήδη συζητήσει αρκετά με τον πρών "μπαμπά" GEO ο οποίος είχε πετυχημένη συνταγή καταλύτες Milltek + XPipe SuperSprint κι απ' ότι φαίνεται εκεί πάει το Χριστουγεννιάτικο δώρο...
Με προβληματίζει όμως το τελευταίο καθώς πιστεύω στην γνώμη κάποιων ότι η πιο ελεύθερη ροή των καταλυτών και μεσαίου θα χρειαστεί να μην "μπλοκάρεται" από το μαμά τελικό. Έχω διαβάσει όλο το thread εδώ και πολλά άλλα forum έξω. Γνωριζω ότι το 46άρι Μ3 φοράει τελικό για σεμινάριο αλλά θεωρώ ότι η κίνησή μου παρότι θα μου κοστίσει θα είναι πιο ολοκληρωμένη βάζοντας και πιο ελεύθερο τελικό συν το ελάφρωμα... Φοβάμαι όμως την ενδεχόμενη αυξημένη βοή καθώς ταξιδεύω πολύ. Έτσι από SS (https://www.supersprint.com/USP00bmwE4626.asp) έχω απoρρύψει το Race Lightweight και σκέφτομαι το Racing (cod.043926) ακούγοντας ότι είναι η πιο μετριασμένη επιλογή ώντας κι ελαφρύτο από το Street (cod.787506) και όχι τόσο φασαριόζικο όσο το Race Lightweight.
Έχει κανείς εμπειρία από τα τελικά της SS? Ευχαριστώ και σόρρυ για το μακροσκελές όλο ερωτήσεις post!

mo328i
14-11-10, 03:31
Ομολογώ ότι πριν καν πάρω το "κορίτσι" μου είχα ακούσει στον δρόμο και στο you tube θεϊκά soundtracks συνδυασμών του 54 με ελεύθερες...
Την ψάχνω λοιπόν κι εγώ.. Το έχω ήδη συζητήσει αρκετά με τον πρών "μπαμπά" GEO ο οποίος είχε πετυχημένη συνταγή καταλύτες Milltek + XPipe SuperSprint κι απ' ότι φαίνεται εκεί πάει το Χριστουγεννιάτικο δώρο...
Με προβληματίζει όμως το τελευταίο καθώς πιστεύω στην γνώμη κάποιων ότι η πιο ελεύθερη ροή των καταλυτών και μεσαίου θα χρειαστεί να μην "μπλοκάρεται" από το μαμά τελικό. Έχω διαβάσει όλο το thread εδώ και πολλά άλλα forum έξω. Γνωριζω ότι το 46άρι Μ3 φοράει τελικό για σεμινάριο αλλά θεωρώ ότι η κίνησή μου παρότι θα μου κοστίσει θα είναι πιο ολοκληρωμένη βάζοντας και πιο ελεύθερο τελικό συν το ελάφρωμα... Φοβάμαι όμως την ενδεχόμενη αυξημένη βοή καθώς ταξιδεύω πολύ. Έτσι από SS (https://www.supersprint.com/USP00bmwE4626.asp) έχω απoρρύψει το Race Lightweight και σκέφτομαι το Racing (cod.043926) ακούγοντας ότι είναι η πιο μετριασμένη επιλογή ώντας κι ελαφρύτο από το Street (cod.787506) και όχι τόσο φασαριόζικο όσο το Race Lightweight.
Έχει κανείς εμπειρία από τα τελικά της SS? Ευχαριστώ και σόρρυ για το μακροσκελές όλο ερωτήσεις post!

συμφωνω με την συνταγη που λες γενικα με τους 200αρηδες καταλυτες,αλλα για το τελικο εκτος απο βαρος δεν κερδιζεις τιποτα μεχρι και η ροη του μαμα ειναι μια χαρα πιστευω..

///M Arios
14-11-10, 04:24
Eisenman φίλε μου....απλα κορυφαία...!


https://www.youtube.com/watch?v=SVM6fWjNVEk Καλοοοο.........:thumbsup:

Thomelef
14-11-10, 08:43
Ομολογώ ότι πριν καν πάρω το "κορίτσι" μου είχα ακούσει στον δρόμο και στο you tube θεϊκά soundtracks συνδυασμών του 54 με ελεύθερες...
Την ψάχνω λοιπόν κι εγώ.. Το έχω ήδη συζητήσει αρκετά με τον πρών "μπαμπά" GEO ο οποίος είχε πετυχημένη συνταγή καταλύτες Milltek + XPipe SuperSprint κι απ' ότι φαίνεται εκεί πάει το Χριστουγεννιάτικο δώρο...
Με προβληματίζει όμως το τελευταίο καθώς πιστεύω στην γνώμη κάποιων ότι η πιο ελεύθερη ροή των καταλυτών και μεσαίου θα χρειαστεί να μην "μπλοκάρεται" από το μαμά τελικό. Έχω διαβάσει όλο το thread εδώ και πολλά άλλα forum έξω. Γνωριζω ότι το 46άρι Μ3 φοράει τελικό για σεμινάριο αλλά θεωρώ ότι η κίνησή μου παρότι θα μου κοστίσει θα είναι πιο ολοκληρωμένη βάζοντας και πιο ελεύθερο τελικό συν το ελάφρωμα... Φοβάμαι όμως την ενδεχόμενη αυξημένη βοή καθώς ταξιδεύω πολύ. Έτσι από SS (https://www.supersprint.com/USP00bmwE4626.asp) έχω απoρρύψει το Race Lightweight και σκέφτομαι το Racing (cod.043926) ακούγοντας ότι είναι η πιο μετριασμένη επιλογή ώντας κι ελαφρύτο από το Street (cod.787506) και όχι τόσο φασαριόζικο όσο το Race Lightweight.
Έχει κανείς εμπειρία από τα τελικά της SS? Ευχαριστώ και σόρρυ για το μακροσκελές όλο ερωτήσεις post!

του μανωλάκη που είδα εγώ με καταλύτες και τελικό ss κάνει αρκετή βαβούρα.
τελικό φοράει το race lightweight. πιστεύω στην καθημερινή χρήση, ειδικά αν
έχεις και οικογένεια κάποια στιγμή θα γίνει πολύ κουραστικό...κατά τα άλλα είναι
πολύ κ@υλ@...στο θέμα με την εκδρομή στις σέρρες παίζουν 3 βίντεο...εκεί μπορείς
να δείς με αρκετά καλή χρειά απο το βίντεο πως ακούγονται τα παραπάνω...
ο νίκος μου είχε πεί πάντως, όχι το race. to racing είναι καλή επιλογή για ένα
καθημερινό αυτοκίνητο...

alexk
14-11-10, 10:27
Ένα καλό βίντεο του Rob με την race lightweight που φοράω και εγώ.
Αυτός με έπεισε μετά από μερικούς γύρους στο Ρινγκ.


https://www.youtube.com/watch?v=zhFG2WN5HdY"]https://www.youtube.com/watch?v=zhFG2WN5HdY

Specialized
14-11-10, 10:49
του μανωλάκη που είδα εγώ με καταλύτες και τελικό ss κάνει αρκετή βαβούρα.
τελικό φοράει το race lightweight. πιστεύω στην καθημερινή χρήση, ειδικά αν
έχεις και οικογένεια κάποια στιγμή θα γίνει πολύ κουραστικό...κατά τα άλλα είναι
πολύ κ@υλ@...στο θέμα με την εκδρομή στις σέρρες παίζουν 3 βίντεο...εκεί μπορείς
να δείς με αρκετά καλή χρειά απο το βίντεο πως ακούγονται τα παραπάνω...
ο νίκος μου είχε πεί πάντως, όχι το race. to racing είναι καλή επιλογή για ένα
καθημερινό αυτοκίνητο...
Επειδή την έχω πατήσει σε προηγούμενό μου αμάξι με πολύ μπασάρισμα-συντονισμό σε ταχύτητες ταξιδιού 130-150 έχω απορρύψει (δυστυχώς γιατί κατά τ'αλλα είναι κ@.λα το ξύρισμα ψηλά) την Race οπότε φίλε alexk μένω μόνο να σε "ζηλεύω"..
Το αμάξι δεν είναι το απόλυτα καθημερινό μου όχημα άλλα το σπίτι μου είναι 50χλμ από Αθήνα κι έχω Ε.Ο. που αν το αμάξι κάνει τέτοια βαβούρα θα ξενερώσω κι εγώ κι ακόμη πιο πολύ η... γυναίκα μου :sm-angry05:

Thomelef
14-11-10, 11:07
πάντως το γ@μηδάκι σας το csl τι πράμα είναι ρε γμτ...
απο μπροστά όπως έρχεται αλλιώς ακούγεται με την εισαγωγή
και μόλις περάσει, ακούς άλλον ήχο...τρέλα είναι το γ@μηδι...
και μετά μιλάμε για τουρμπάκια και μ@λ@κίες...

Specialized
14-11-10, 11:14
πάντως το γ@μηδάκι σας το csl τι πράμα είναι ρε γμτ...
απο μπροστά όπως έρχεται αλλιώς ακούγεται με την εισαγωγή
και μόλις περάσει, ακούς άλλον ήχο...τρέλα είναι το γ@μηδι...
και μετά μιλάμε για τουρμπάκια και μ@λ@κίες...
+1000 :hyper:
Το ξέρω ότι είναι :offtopic: αλλά πόσο δύσκολη είναι η προσαρμογή της εισαγωγής στα δικά μας πιο.. "φλώρικα" 46άρια? Λίγο που έχω διαβάσει έξω άληθεύει ότι θέλει ξηλώματα, remap κλπ..?

turbodog
14-11-10, 11:14
Το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα πολλες φορες. Το τελικο στα Ε46 Μ3 δινει 0 αλογα. Αν το αυτοκινητο δεν εχει Ν/Α βελτιωσεις τελευταιου σταδιου η SC/turbo τοτε μην το αλλαζετε για να παρετε αλογα! Αλλαχτε το αν βεβαια σας ενδιαφερει να αυξησετε τον θορυβο/ποιοτητα ηχου και καποια κιλα λιγοτερα αναλογως ποιο τελικο επιλεξετε. Μαζι βεβαια με αυτο θα παρετε και το λεγομενο droning που ειναι ο χαρακτηριστικος βομβος συντονισμου στις χαμηλες στροφες (2000-3000σαλ) με οποιο τελικο και αν επιλεξετε. Μονο το stock τα καταφερνει καλα σε αυτο τον τομεα. Σε αλλους δεν ενοχλει, εγω το θεωρω ενοχλητικο σε ταξιδια με 6η και 120-140 χλμ η μεσα στην πολη με χαλαρους ρυθμους κινησης.

Specialized
14-11-10, 11:30
Το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα πολλες φορες. Το τελικο στα Ε46 Μ3 δινει 0 αλογα. Αν το αυτοκινητο δεν εχει Ν/Α βελτιωσεις τελευταιου σταδιου η SC/turbo τοτε μην το αλλαζετε για να παρετε αλογα! Αλλαχτε το αν βεβαια σας ενδιαφερει να αυξησετε τον θορυβο/ποιοτητα ηχου και καποια κιλα λιγοτερα αναλογως ποιο τελικο επιλεξετε. Μαζι βεβαια με αυτο θα παρετε και το λεγομενο droning που ειναι ο χαρακτηριστικος βομβος συντονισμου στις χαμηλες στροφες (2000-3000σαλ) με οποιο τελικο και αν επιλεξετε. Μονο το stock τα καταφερνει καλα σε αυτο τον τομεα. Σε αλλους δεν ενοχλει, εγω το θεωρω ενοχλητικο σε ταξιδια με 6η και 120-140 χλμ η μεσα στην πολη με χαλαρους ρυθμους κινησης.
Σέβομαι την άποψη σου γιατί έχω δει πως είσαι αρκετά ψαγμένος. Όμως δεν υπάρχει ενδεχόμενο καλύτερης ροηκότητας που θα χρειάζεται από τους 100άρηδες Milltek και το χωρίς καζανάκι SS XPipe?
Σύμφωνα και με τα λεγόμενα του εισαγωγέα-εμπόρου το Racing τελικό διασφαλίζει 76% λιγότερο back pressure από το μαμά. Εγώ λέω και 30% να είναι δεν θα εχει πιο ολοκληρωμένο αποτέλεσμα η αλλαγή μου στα άλλα 2?
Φυσικά ο θόρυβος που αναφέρεις ότι θα αυξηθεί με οποιοδήπτε με προβληματίζει. Ξέρω, ξέρω δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα... αλλά πάντα αυτό δεν προσπαθούμε..?

turbodog
14-11-10, 11:45
Σέβομαι την άποψη σου γιατί έχω δει πως είσαι αρκετά ψαγμένος. Όμως δεν υπάρχει ενδεχόμενο καλύτερης ροηκότητας που θα χρειάζεται από τους 100άρηδες Milltek και το χωρίς καζανάκι SS XPipe?
Σύμφωνα και με τα λεγόμενα του εισαγωγέα-εμπόρου το Racing τελικό διασφαλίζει 76% λιγότερο back pressure από το μαμά. Εγώ λέω και 30% να είναι δεν θα εχει πιο ολοκληρωμένο αποτέλεσμα η αλλαγή μου στα άλλα 2?
Φυσικά ο θόρυβος που αναφέρεις ότι θα αυξηθεί με οποιοδήπτε με προβληματίζει. Ξέρω, ξέρω δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα... αλλά πάντα αυτό δεν προσπαθούμε..?

Το λιγοτερο backpressure δεν ειναι παντα επιθυμητο. Ν/Α εχεις οχι turbo, μην μπερδευεσαι με τα υπερτροφοδοτουμενα συνολα. thumb Ο εμπορας ειτε πουλαει SS ειτε πατατες θα εκθειαζει το προιον του. Μην λαμβανεις σοβαρα αυτα που λεει. Ακου εδω μεσα δυο-τρεις γνωμες απο καποιους που τα εχουν ηδη περασει αυτα. Ναι στους καταλυτες για αυξηση της αποδοσης, οκ για το x-pipe (που και to stock ειναι ηδη πολυ καλο, αλλα αν βαλεις το unresonated θα αλλαξεις λιγο και την χροια του ηχου). Τωρα αν εχεις αποφασισει να βαλεις και τελικο, να το βαλεις. Αλλα αυτο που θα παρεις ειναι κυριως droning και αυξημενο θορυβο/διαφορετικη χροια και οχι αλογα. Ελπιζω να εγινα κατανοητος σε αυτο.

manos///3
14-11-10, 11:46
Oι επιλογες ειναι τρεις.

Α. Καταλυτες 200 ή 100 cell με μεσαιο xpipe ή χωρις. (οχι αλλαγη τελικου)
Ο θορυβος αυξανεται λιγο και θεωριτικα κερδιζεις λιγο σε ροπη.

Β. Αλλαγη μονο τελικου.
Δε κερδιζεις τιποτα παρα μονο σε βαρος. Το SS lightweight ειναι η καλυτερη αναβαθμιση σε θεμα ηχου. Χαμηλα κανει ενα μπασο βομβο, οπως ανεφερε ο Δημητρης, στα ψηλα ειναι εντελος ξερος,μεταλικος!

Γ. Αλλαγη καταλυτες ,μεσαιο και τελικο.
Συνδιαζεις ολα τα παραπανω αλλα ο θορυβος δεν ειναι για ολα τα γουστα. Μιλαμε για πολυ βαβουρα...

Specialized
14-11-10, 11:51
Oι επιλογες ειναι τρεις.
Γ. Αλλαγη καταλυτες ,μεσαιο και τελικο.
Συνδιαζεις ολα τα παραπανω αλλα ο θορυβος δεν ειναι για ολα τα γουστα. Μιλαμε για πολυ βαβουρα...
Άρα ακόμη κι αν το τελικό είναι το Racing κι όχι το Race Lightweight την πολλή βαβούρα δεν την γλιτώνω? Είναι διαπιστωμένο αυτό ή όλοι έχουμε ακούσει μέχρι τώρα μόνο το σίγουρα πολύ φασαριοζικό Race Lt?

manos///3
14-11-10, 12:04
Γιατι τωρα δε κανει θορυβο παραπανω το δικο σου?

Specialized
14-11-10, 12:11
Γιατι τωρα δε κανει θορυβο παραπανω το δικο σου?
Ακόμη είμαι μαμά :original:
Από βδομάδα θα είμαι ελπίζω με καταλύτες και μεσαίο :original:

Specialized
14-11-10, 12:41
Το λιγοτερο backpressure δεν ειναι παντα επιθυμητο. Ν/Α εχεις οχι turbo, μην μπερδευεσαι με τα υπερτροφοδοτουμενα συνολα. thumb Ο εμπορας ειτε πουλαει SS ειτε πατατες θα εκθειαζει το προιον του. Μην λαμβανεις σοβαρα αυτα που λεει. Ακου εδω μεσα δυο-τρεις γνωμες απο καποιους που τα εχουν ηδη περασει αυτα. Ναι στους καταλυτες για αυξηση της αποδοσης, οκ για το x-pipe (που και to stock ειναι ηδη πολυ καλο, αλλα αν βαλεις το unresonated θα αλλαξεις λιγο και την χροια του ηχου). Τωρα αν εχεις αποφασισει να βαλεις και τελικο, να το βαλεις. Αλλα αυτο που θα παρεις ειναι κυριως droning και αυξημενο θορυβο/διαφορετικη χροια και οχι αλογα. Ελπιζω να εγινα κατανοητος σε αυτο.

Απόλυτα κατανοητός σε σημείο να με αποτρέπεις πλέον για το τελικό. Φυσικά ο έμπορος θέλει να πουλήσει. Κι εγώ έμπορος είμαι αλλά δεν λέω ανακρίβειες.. Όσο για το X-Pipe ναι το χωρίς καζανάκι θέλω να βάλω μια κι έχω δει ότι αυτό κάνει κάποια διαφορά..

Specialized
14-11-10, 12:56
Milltek καταλύτες από που και πόσο ψωνίζουμε Ελλάδα ή Αγγλία?
Λέω να τους πάρω από εδώ καθώς η διαφορά από όσους έχω ρητήσει έξω είναι σχετικά μικρή.
Αυτός εδώ www.roadrunnermotorsport.co.uk μου τους στέλνει με 966 λίρες δηλαδή περίπου 1150 Ευρώ την στιγμή που ο "δικός" μας τους έχει 1380.
Οπωσδήποτε δεν μου περισεύουν κάπου 230 Ευρώ αλλά αν πάω εκεί ελπίζω ότι θα κόψει κάτι και θα γλιτώσω και το ρίσκο της αποστολής ενώ θα έχω υποστηρίξει και μια ελληνική επιχείρηση...

mo328i
14-11-10, 18:35
καλυτερα 100 cell ή 200 cell δλδ σε θεμα αποδοσης 100-200-decat εχει το ιδιο αποτελεσμα??

mo328i
18-11-10, 02:09
Οι καταλυτες ειναι το μονο κομματι της εξατμισης που εχει κερδος σε αποδοση. Το λαμπακι που πιθανον να αναψει με την αλλαγη δεν επηρεαζει την αποδοση καθως η DME παιρνει δεδομενα απο τους pre-cat sensors και οχι απο τους post-cat για τυχον διορθωσεις. Αυτο το προβλημα(λαμπακι) μπορει να διορθωθει (post-cat sensors delete,το εχω ηδη κανει στο δικο μου).
[/url]

να ρωτησω αφου διορθωνουν οι pre-cat sensors τοτε οι post-cat sensors τι ρολο εχουν?απλα για την ενδειξη οτι το αυτοκινητο εχει προβλημα στα καυσαερια ας πουμε??και κατι αλλο που μπορω να κανω post-cat sensors delete??και πως γινεται??

Specialized
18-11-10, 10:01
Να καταθέσω εδώ κι εγώ ότι δεν άντεξα παραπάνω και υπέπεσα στην "αμαρτία"!
Παρήγγειλα καταλύτες Milltek από Αγγλία και μέχρι να έρθουν (θα μου πάρει 3-4 βδομάδες) έβαλα Supersprint μεσαίο X-Pipe χωρίς καζανάκι + τελικό Supersprint Racing
Παρά λοιπόν την κουβέντα μας παραπάνω δεν κρατήθηκα και πήρα και το τελικό με την συμβολή βέβαια και του κου Ηλία (εισαγωγέα Supersprint) που βοήθησε στην τελική τιμή...
Πρώτες εντυπώσεις:
1. Η ποιότητα δείχνει εξαιρετική.
2. Η προσαρμογή είναι facory bolt on..
3. To drone (βοή) είναι περισσότερο ακριβώς όπως το αναφέρει ο turbodog ανάμεσα σε 2-3000rpm! Πριν και μετά είναι σαν "μαμά" με αποτέλεσμα να κάνεις ταξίδι με cruise control στις 3000 στροφες και πλήρη ησυχία!! Με λίγα λόγια σε γενικές γραμμές είναι περισσότερο ευχάριστο το γουργουρητό παρά κουραστικό εκτός από λίγες περιπτώσεις που πας να φορτώσεις μια 4η ψιλοκρεμσμένος από 2000rpm όπου μέχρι να περάσει ο δείκτης το 3 το μπασάρισμα είναι αρκετά έντονο. Πιστεύω όμως ότι μπορείς να προσαρμόσεις λίγο και την οδήγηση σου για να αποφεύγεις και αυτό..
4. Ο ήχος μετά τις 5000 και τέρμα γκάζι είναι από ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ!!! Δεν υπάρχει. Παθαίνεις..!
5. Η απόδοση πιστεύω ότι θα έχει νόημα και με την προσθήκη των καταλυτών που όπως λέτε όλοι κάνουν την διαφορά. Έχω την αίσθηση ότι ψηλά έχω κάτι καλύτερο αυτήν την στιγμή αλλά είναι και ο ήχος που σε "ντοπάρει" οπότε δεν γίνεσαι και πολύ αντικειμενικός.. Το θετικό για μένα είναι ότι ο φόβος μου για χάσιμο χαμηλά και μεταβολή της ροπής σε άλλο φάσμα ΔΕΝ συνέβη.

Thomelef
18-11-10, 10:11
άντε καλορίζικα...

EVERGET
18-11-10, 11:16
Να καταθέσω εδώ κι εγώ ότι δεν άντεξα παραπάνω και υπέπεσα στην "αμαρτία"!
Παρήγγειλα καταλύτες Milltek από Αγγλία και μέχρι να έρθουν (θα μου πάρει 3-4 βδομάδες) έβαλα Supersprint μεσαίο X-Pipe χωρίς καζανάκι + τελικό Supersprint Racing
Παρά λοιπόν την κουβέντα μας παραπάνω δεν κρατήθηκα και πήρα και το τελικό με την συμβολή βέβαια και του κου Ηλία (εισαγωγέα Supersprint) που βοήθησε στην τελική τιμή...
Πρώτες εντυπώσεις:
1. Η ποιότητα δείχνει εξαιρετική.
2. Η προσαρμογή είναι facory bolt on..
3. To drone (βοή) είναι περισσότερο ακριβώς όπως το αναφέρει ο turbodog ανάμεσα σε 2-3000rpm! Πριν και μετά είναι σαν "μαμά" με αποτέλεσμα να κάνεις ταξίδι με cruise control στις 3000 στροφες και πλήρη ησυχία!! Με λίγα λόγια σε γενικές γραμμές είναι περισσότερο ευχάριστο το γουργουρητό παρά κουραστικό εκτός από λίγες περιπτώσεις που πας να φορτώσεις μια 4η ψιλοκρεμσμένος από 2000rpm όπου μέχρι να περάσει ο δείκτης το 3 το μπασάρισμα είναι αρκετά έντονο. Πιστεύω όμως ότι μπορείς να προσαρμόσεις λίγο και την οδήγηση σου για να αποφεύγεις και αυτό..
4. Ο ήχος μετά τις 5000 και τέρμα γκάζι είναι από ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ!!! Δεν υπάρχει. Παθαίνεις..!
5. Η απόδοση πιστεύω ότι θα έχει νόημα και με την προσθήκη των καταλυτών που όπως λέτε όλοι κάνουν την διαφορά. Έχω την αίσθηση ότι ψηλά έχω κάτι καλύτερο αυτήν την στιγμή αλλά είναι και ο ήχος που σε "ντοπάρει" οπότε δεν γίνεσαι και πολύ αντικειμενικός.. Το θετικό για μένα είναι ότι ο φόβος μου για χάσιμο χαμηλά και μεταβολή της ροπής σε άλλο φάσμα ΔΕΝ συνέβη.

Kαλοφόρετα εύχομαι!

Εάν μπορείς δώσε μας τις τιμές που σου κοστίσανε τα parts που έμπαξες όπως και τα στοιχεία του Ηλία ώστε να παίρνουμε κι άλλοι σειρά thumb

Ερώτηση: Μετά την αλλαγή του μεσαίου σου με το x pipe μήπως εξαφανίστηκε το χαρακτηριστικό rasp του m3? Σε ρωτάω διότι όπως έχω διαβάσει στην ανάλυση της μαμά εξάτμησης στο μεσαίο οφείλεται το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό στρίγκλισμα.

manos///3
18-11-10, 11:23
To τελικο ειναι το leightweight???

Mε τους miltek εκανες τη καλυτερη επιλογη...Εγω εβαλα καταλυτες ss και τους πληρωσα 300 ευρω πανω...Ειναι ακριβως ιδιοι καταλυτες.

mo328i
18-11-10, 11:42
να ρωτησω αφου διορθωνουν οι pre-cat sensors τοτε οι post-cat sensors τι ρολο εχουν?απλα για την ενδειξη οτι το αυτοκινητο εχει προβλημα στα καυσαερια ας πουμε??και κατι αλλο που μπορω να κανω post-cat sensors delete??και πως γινεται??

Ο αισθητηρας μετα τον καταλυτη, εχει αλλη αναλυση (πολυ μικροτερη), δεν παιζει κανενα ρολο στην ρυθμιση του καυσιμου και η μονη του δουλεια ειναι να ελεγχει το αν δουλευει ο καταλυτης. Ακομα και να χαλασει, θα αναψει το λαμπακι αλλα ουτε η αποδοση του κινητηρα αλλαζει, ουτε η καταναλωση..αρα οι pre-cat ειναι για τα μειγματα και οι post-cat ελενχουν την θερμοκρασια των καυσαεριων για το αν δουλευει ο καταλυτης!!αρα το ερωτημα ειναι ποιος κανει post-cat delete?με gt1?

Specialized
18-11-10, 11:50
To rasp χανεται στην περίπτωση που βάλεις το Resonated X-Pipe. Δηλαδή αυτό με το καζανάκι. Το είχα διαβάσει αυτό και ήταν κάτι που δεν ήθελα ούτε εγώ να χάσω ακουστικά κι έτσι έβαλα το NON Resonated που όχι μόνο δεν το αφαιρεί αλλά νομίζω ότι του έδωσε μάλιστα...! Για την τιμή μπορώ να την αναφέρω κι εδώ αν κι εφόσον μου επιτρέψουν οι moderators αλλιώς πολύ ευχαρίστως pm

Specialized
18-11-10, 12:01
To τελικο ειναι το leightweight???

Mε τους miltek εκανες τη καλυτερη επιλογη...Εγω εβαλα καταλυτες ss και τους πληρωσα 300 ευρω πανω...Ειναι ακριβως ιδιοι καταλυτες.

Όχι δεν είναι το Leightwaeight. Θα το ήθελα αλλά κάνει πολύ βαβούρα..
Αν τους πλήρωσες μόνο 300 ευρώ πάνω τότε ίσως άξιζε καθώς έχω την εντύπωση ότι η ποίοτητα κολλήσεων των Supersprint είναι καλύτερη.... Εμένα μου έβγαινε ή διαφορά κάπου 500 κι έτσι κατέληξα στους Milltek

manos///3
18-11-10, 12:14
Ετοιμασου για περισσοτερη βαβουρα με τους καταλυτες.

Αν δε το αντεξεις , μιας και το εχεις για καθημερινο , να βαλεις το τελικο μαμα ξανα και να πουλησεις το τελικο ss..

Θα δεις μονος σου!

Specialized
18-11-10, 13:03
Ετοιμασου για περισσοτερη βαβουρα με τους καταλυτες.

Αν δε το αντεξεις , μιας και το εχεις για καθημερινο , να βαλεις το τελικο μαμα ξανα και να πουλησεις το τελικο ss..

Θα δεις μονος σου!

Ωωχ μην μου λες τέτοια! :think:
Είσαι σίγουρος?

manos///3
18-11-10, 13:19
Οταν εβαλα το τελικο leightweight ο θορυβος αυξηθηκε σε ανεκτα επιπεδα.
Μετα τη τοποθετηση και των καταλυτων εγινε πολυ πιο εντονος..

Ας μη λεω ομως μεγαλα λογια...

Βλεπεις και κανεις....

Specialized
18-11-10, 13:26
Οταν εβαλα το τελικο leightweight ο θορυβος αυξηθηκε σε ανεκτα επιπεδα.
Μετα τη τοποθετηση και των καταλυτων εγινε πολυ πιο εντονος..

Ας μη λεω ομως μεγαλα λογια...

Βλεπεις και κανεις....

Σε ευχαριστώ Μάνο για την "προετοιμασία".. Μου κάνει εντύπωση που από καταλύτες άλλαξε ο ήχος δεδομένου ότι δεν έχουν χαρακτήριστικα ηχομόνωσης..

turbodog
18-11-10, 13:55
Σε ευχαριστώ Μάνο για την "προετοιμασία".. Μου κάνει εντύπωση που από καταλύτες άλλαξε ο ήχος δεδομένου ότι δεν έχουν χαρακτήριστικα ηχομόνωσης..

Σιγουρα εχουν την δυνατοτητα να φιμωνουν τον θορυβο. Το εχω διαπιστωσει και ο ιδιος οταν αντικατεστησα το section 1 δηλ. τους stock καταλυτες με resonated s-pipes της Agency Power.
Το setup που εχω αυτην την στιγμη ειναι AP resonated section 1 (no cats) , Milltek resonated section 2, Eisenmann race τελικο και εχω και rasp (κροταλισμα) kai drone (βομβος). Ο συνολικος θορυβος ειναι σε ανεκτα επιπεδα και δεν ενοχλει καθολου. Ειδικα ψηλα ειναι πολυ καλος ακουστικα. Ακομη και η χροια του rasp ειναι κανονικη. Μονο το drone ειναι παρων στις χαμηλες στροφες και ωρες ωρες σε χαλαρους ρυθμους πολης ειναι εκνευριστικο.

Specialized
18-11-10, 15:31
Σιγουρα εχουν την δυνατοτητα να φιμωνουν τον θορυβο. Το εχω διαπιστωσει και ο ιδιος οταν αντικατεστησα το section 1 δηλ. τους stock καταλυτες με resonated s-pipes της Agency Power.
Το setup που εχω αυτην την στιγμη ειναι AP resonated section 1 (no cats) , Milltek resonated section 2, Eisenmann race τελικο και εχω και rasp (κροταλισμα) kai drone (βομβος). Ο συνολικος θορυβος ειναι σε ανεκτα επιπεδα και δεν ενοχλει καθολου. Ειδικα ψηλα ειναι πολυ καλος ακουστικα. Ακομη και η χροια του rasp ειναι κανονικη. Μονο το drone ειναι παρων στις χαμηλες στροφες και ωρες ωρες σε χαλαρους ρυθμους πολης ειναι εκνευριστικο.
Μου μυρίζεσαι Porsche killer αγαπητέ turbodog....

Thomelef
18-11-10, 15:38
Μου μυρίζεσαι Porsche killer αγαπητέ turbodog....

και βάλε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:original:thumb...
του δημήτρη παίζει να είναι ίσως το πιο καλοφτιαγμένο
και γρηγορότερο Μ3 Ε46 στους ελληνικούς δρόμους,
με πολύ ποιοτικά πράγμτα επάνω...το κιτ της aa είναι
κορυφή για το συγκεκριμένο αμάξι...και πάνω απ'όλα
σε άριστη κατάσταση απο ότι είχα προσέξει όταν το
είχα δεί μπροστά μου...

billarasm3
18-11-10, 15:45
Ερώτηση: Μετά την αλλαγή του μεσαίου σου με το x pipe μήπως εξαφανίστηκε το χαρακτηριστικό rasp του m3? Σε ρωτάω διότι όπως έχω διαβάσει στην ανάλυση της μαμά εξάτμησης στο μεσαίο οφείλεται το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό στρίγκλισμα.

έβαλα κ εγώ το x pipe της ss με τελικό eisenman race
Kai to rasp είναι πολύ εντονο όπως μαμά!!!

turbodog
18-11-10, 17:09
Μου μυρίζεσαι Porsche killer αγαπητέ turbodog....

...Τα ενα-δυο πραγματακια που εχω βελτιωσει στο αυτοκινητο μου, φαινεται οτι εχουν πιασει τοπο. Μιας και που αναφερεσαι στα porsche, κατι κανουμε και με αυτα. Βεβαια παντα υπαρχουν δυνατοτερα αυτοκινητα και μαλιστα καποια απο αυτα πολυ πιο δυνατα οπως τα Porsche turbo (εξαιρουνται τα cayenne). Με τα ατμοσφαιρικα ομως δεν υπαρχει προβλημα κανενα. thumb

turbodog
18-11-10, 17:40
Ερώτηση: Μετά την αλλαγή του μεσαίου σου με το x pipe μήπως εξαφανίστηκε το χαρακτηριστικό rasp του m3? Σε ρωτάω διότι όπως έχω διαβάσει στην ανάλυση της μαμά εξάτμησης στο μεσαίο οφείλεται το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό στρίγκλισμα.

To rasp οφειλεται στον σχεδιασμο κινητηρα/κεφαλης και κυριως στις βαλβιδες εξαγωγης που ειναι κουφιες και γεμισμενες με νατριο (sodium filled exhaust valves).
Το x-pipe (μεσαιο) παιζει προτευοντα ρολο κυριως στον συντονισμο των καυσαεριων για την πιο αποτελεσματικη απαγωγη τους καθως η θεση του Χ (merge collector-το σημειο που ενωνονται τα χταποδια και γινεται η εξισωση πιεσης των καυσαεριων) επηρεαζει κυριως τις τιμες ροπης στις χαμηλες στροφες. Η θεση του ειναι πολυ σημαντικη καθως οταν τοποθετηθει πολυ νωρις, μπορει να αποφερει λιγο καλυτερη αναπνοη ψηλα αλλα να 'αδειασει' υπερβολικα το μοτερ (τρυπα) σε χαμηλες στροφες.

Οταν προσθετουμε resonators μειωνουμε το φαινομενο του rasp. Η θεση δεν ειναι απαραιτητα να ειναι στο section 2 (x-pipe). Μπορει να βρισκεται και στο section 1 η καπου αλλου και το μεγεθος/θεση του καθοριζει και την ποσοτητα μειωσης του θορυβου και του rasp

Stathis
18-11-10, 17:53
Με τα ατμοσφαιρικα ομως δεν υπαρχει προβλημα κανενα. thumb

μητσαρα μου εσυ στη σουηδια θα εκανες μεγαλη καριερα...!:whistle::th_Laie_67-1:
στην ελλαδα που εχουμε 8 μηνες το χρονο καλοκαιρι χαντακωνεσαι...:no:

εικαζεται οτι στα γνωστα στεκια κανεις δεν σε εχει δει με κοντομανικο...

κατι σαν τα αποδημητικά πτηνα ενα πραγμα, μονο που εσυ "μεταναστευεις" το καλοκαιρι και ξαναβγαινεις με τα πρωτα κρυα...thumb

παντως θαυμαζω την επιστημονικη σου καταρτιση! εισαι κινητη εγκυκλοπαιδια ρε μπαγασα... :thumbsup:

turbodog
18-11-10, 18:05
μητσαρα μου εσυ στη σουηδια θα εκανες μεγαλη καριερα...!:whistle::th_Laie_67-1:
στην ελλαδα που εχουμε 8 μηνες το χρονο καλοκαιρι χαντακωνεσαι...:no:

εικαζεται οτι στα γνωστα στεκια κανεις δεν σε εχει δει με κοντομανικο...

κατι σαν τα αποδημητικά πτηνα ενα πραγμα, μονο που εσυ "μεταναστευεις" το καλοκαιρι και ξαναβγαινεις με τα πρωτα κρυα...thumb

παντως θαυμαζω την επιστημονικη σου καταρτιση! εισαι κινητη εγκυκλοπαιδια ρε μπαγασα... :thumbsup:

Σταθη μου, μπορει εδω στο Ελλαντα να μην εχουμε μπιλοζηρια συχνα αλλα δεν με πειραζει. Το καλοκαιρι και κυριως τα βραδυα ασχολουμαι με αλλα πραγματα εξισου 'δυνατα' thumb
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Οι γνωσεις ειναι για να βοηθαμε αυτους που την χρειαζονται...

turbodog
18-11-10, 18:12
μητσαρα μου εσυ στη σουηδια θα εκανες μεγαλη καριερα...!:whistle::th_Laie_67-1:


Στην Σουηδια θα εκανα σιγουρα μεγαλη καριερα...με τις Σουηδεζες :whistle:
Ειναι αλλωστε και η αγαπημενη μου κατηγορια. Εγω δεν θελω μπαλωμενο παπουτσι απο τον τοπο μου. Προτιμω μοντελακι τελευταιας γενιας αβαδιστο και ας ειναι και εισαγωγης :D:D:D

EVERGET
18-11-10, 18:37
To rasp οφειλεται στον σχεδιασμο κινητηρα/κεφαλης και κυριως στις βαλβιδες εξαγωγης που ειναι κουφιες και γεμισμενες με νατριο (sodium filled exhaust valves).
Το x-pipe (μεσαιο) παιζει προτευοντα ρολο κυριως στον συντονισμο των καυσαεριων για την πιο αποτελεσματικη απαγωγη τους καθως η θεση του Χ (merge collector-το σημειο που ενωνονται τα χταποδια και γινεται η εξισωση πιεσης των καυσαεριων) επηρεαζει κυριως τις τιμες ροπης στις χαμηλες στροφες. Η θεση του ειναι πολυ σημαντικη καθως οταν τοποθετηθει πολυ νωρις, μπορει να αποφερει λιγο καλυτερη αναπνοη ψηλα αλλα να 'αδειασει' υπερβολικα το μοτερ (τρυπα) σε χαμηλες στροφες.

Οταν προσθετουμε resonators μειωνουμε το φαινομενο του rasp. Η θεση δεν ειναι απαραιτητα να ειναι στο section 2 (x-pipe). Μπορει να βρισκεται και στο section 1 η καπου αλλου και το μεγεθος/θεση του καθοριζει και την ποσοτητα μειωσης του θορυβου και του rasp

Πολύ καλή πληροφορία, μου κίνησε το ενδιαφέρον και βρήκα αυτό:

Each exhaust valve contains pure sodium in its hollow stem. Sodium has high thermal conductivity.
The entrapped sodium will liquefy at high temperatures and move inside the stem as the valve is
operated. Thus the sodium will effectively transfer heat from the valve head to the valve stem, contributing
to cooling down the valve head faster.

Τώρα όσων αφορά το μεσαίο, το μαμά m3 κομμάτι δεν είναι ακριβώς X αλλά Η. Για ποιο λόγω η Βmw δεν έβαλε κλασικό Χ-pipe και τι πλεονεκτήματα (ή μη) προσφέρει η αλλαγή του με aftermarket Χ???

Stathis
18-11-10, 18:59
Σταθη μου, μπορει εδω στο Ελλαντα να μην εχουμε μπιλοζηρια συχνα αλλα δεν με πειραζει. Το καλοκαιρι και κυριως τα βραδυα ασχολουμαι με αλλα πραγματα εξισου 'δυνατα' thumb
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Οι γνωσεις ειναι για να βοηθαμε αυτους που την χρειαζονται...


Στην Σουηδια θα εκανα σιγουρα μεγαλη καριερα...με τις Σουηδεζες :whistle:
Ειναι αλλωστε και η αγαπημενη μου κατηγορια. Εγω δεν θελω μπαλωμενο παπουτσι απο τον τοπο μου. Προτιμω μοντελακι τελευταιας γενιας αβαδιστο και ας ειναι και εισαγωγης :D:D:D

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

turbodog
18-11-10, 19:24
Τώρα όσων αφορά το μεσαίο, το μαμά m3 κομμάτι δεν είναι ακριβώς X αλλά Η. Για ποιο λόγω η Βmw δεν έβαλε κλασικό Χ-pipe και τι πλεονεκτήματα (ή μη) προσφέρει η αλλαγή του με aftermarket Χ???

Και τα δυο κανουν ακριβως την ιδια δουλεια. Εξισσοροπηση της πιεσης των καυσαεριων απο τις δυο ξεχωριστες σειρες των χταποδιων (bank 1 & 2) Το ενα ειναι σε μορφη Η και το αλλο σε μορφη Χ. Απο το σχημα τους πηραν και τις ονομασιες τους.
Το πιο σημαντικο ειναι το σημειο τοποθετησης τους και οχι το σχημα τους. Το Η που τελικως διαλεξε η BMW προφανως και θα ειχε τους λογους της. Οχι απαραιτητα λογοι μεγιστης ισχυος στις ψηλες στροφες. Θα μπορουσε να ακολουθησει το Χ (οπως η Milltek) η το 2 σε 1 σε 2 οπως η supersprint.
Παντως σε ΟΛΑ τα γνωστα aftermarket section 2 το σημειο που ενωνονται τα χταποδια ειναι στην ιδια θεση με το OEM.

Thomelef
19-11-10, 08:13
βασικά για τους 200άριδες του csl τι λέτε???

Specialized
19-11-10, 09:37
βασικά για τους 200άριδες του csl τι λέτε???

Το σκέφτηκα κι εγώ βρε Θωμά αλλά οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες και η διαφορά νομίζω ότι είναι υπέρ των εκάστοτε HJS...

ΔημήτρηςΜ3
19-11-10, 11:00
μια ερωτηση στα γρηγορα..
μεσαιο χ pipe ss μεταχειρησμενο ποια τιμη ειναι καλη για αγορα μεταχειρησμενου λεω εχω βρει κατι αλλα δε ξερω αν η τιμη ειναι καληthumb

billarasm3
19-11-10, 14:27
μια ερωτηση στα γρηγορα..
μεσαιο χ pipe ss μεταχειρησμενο ποια τιμη ειναι καλη για αγορα μεταχειρησμενου λεω εχω βρει κατι αλλα δε ξερω αν η τιμη ειναι καληthumb

εγω αγορασα χ pipe ss και τελικο eisenman race 500e!!!
οποτε ενα 200 καλα ειναι!!!
καινουργιο ποσο εχει????

ΔημήτρηςΜ3
19-11-10, 14:40
500 και τα 2????? πωπω!
380 το βγηκα καινουργιο

και 300 μεταχει.

Specialized
19-11-10, 14:40
καινουργιο ποσο εχει????

Περίπου 500€ (380+ΦΠΑ+μεταφορικά όπως αναφέρει κι εδώ: https://www.supersprint.com/USP00bmwE4626.asp)

Specialized
19-11-10, 14:41
380 το βγηκα καινουργιο


Μια χαρά! Κάπου εκεί μου βγήκε κι εμένα με την έκπτωση..

billarasm3
19-11-10, 18:48
500 και τα 2????? πωπω!
380 το βγηκα καινουργιο

και 300 μεταχει.

πες του να σου κοψει ενα 50αρικο και παρτο!!!!
βασικα κ 300 παρτο γιατι ετσι κι αλλιως σωληνα ειναι!!!
δεν φθειρεται!!!!
thumb

mo328i
19-11-10, 20:40
δεν ειναι το θεμα μας ποσο ψαλιδι θα κανει ο προμηθευτης και εαν θα μας κανει καλη τιμη upgrade εξατμισης λεγεται το threat για να βοηθησει τους ιδιοκτητες m3 να κανουν σωστες επιλογες,εννοω δωστε σημαντικα στοιχεια μην εχει 30 post ασχετα χωρις πληροφοριες ..

GEO
20-11-10, 12:36
το εχω ξαναπει σε παλαιοτερο thread
δυναμομετρο mustang (dimitriadis)

1η δυναμομετρηση
specs oλα μαμα εκτος απο τελικο eisenmann race

292 αλογα
31 κιλα ροπη

2η δυναμομετρηση
specs ολα μαμα εκτος απο καταλυτες milltek (100 cell), xpipe supersprint unresonated και τελικο μαμα

301 αλογα
32 κιλα ροπη

στην δευτερη δυναμομετρηση αξιζει να σημειωθει οτι ειχε πιο ζεστη

ελπιζω να βοηθησα

GEO
20-11-10, 12:38
Μια χαρά! Κάπου εκεί μου βγήκε κι εμένα με την έκπτωση..

νικο οταν βαλεις ολα τα πραγματα πανω κανε μια δυναμομετρηση στον καραφλα να δουμε τι θα κανει τωρα που θα εχει και τελικο πανω

mo328i
20-11-10, 19:37
2η δυναμομετρηση
specs ολα μαμα εκτος απο καταλυτες milltek (100 cell), xpipe supersprint unresonated και τελικο μαμα

301 αλογα
32 κιλα ροπη


δηλαδη πηρες 9 αλογα απο το x-pipe?πως γινεται αυτο??μηπως αλλαξες κατι αλλο που επαιξε ρολο?

Specialized
20-11-10, 19:38
νικο οταν βαλεις ολα τα πραγματα πανω κανε μια δυναμομετρηση στον καραφλα να δουμε τι θα κανει τωρα που θα εχει και τελικο πανω

Θέλω ρε Βαγγέλη αλλά το λυπάμαι το έρημο να φάει το "ξύλο" του δυναμόμετρου :crying: Θα δούμε, αν είναι θα σε πάρω τηλέφωνο..

Specialized
20-11-10, 19:39
δηλαδη πηρες 9 αλογα απο το x-pipe?πως γινεται αυτο??μηπως αλλαξες κατι αλλο που επαιξε ρολο?

Στο πρώτο είχε μόνο τελικό και στο δεύτερο έβγαλε τελικό κι έβαλε καταλύτες + X-Pipe

Thomelef
20-11-10, 19:46
Θέλω ρε Βαγγέλη αλλά το λυπάμαι το έρημο να φάει το "ξύλο" του δυναμόμετρου :crying: Θα δούμε, αν είναι θα σε πάρω τηλέφωνο..

μην λυπάσαι τπτ...εδώ και στην πίστα δεν νιώθει τπτ...
το 46άρι γεννήθηκε για να το στραμπουλάς στην πρώτη
ευκαιρεία που θα βρείς μπροστά σου...
είναι ένα πράγμα σαν κάτι μυστήριες γυναίκες, όπου που
και που τις χρειάζεται ένα πολύ γερό γ@μήσι για να έρθουν
στα ίσα τους.thumbthumb

Specialized
20-11-10, 20:04
μην λυπάσαι τπτ...εδώ και στην πίστα δεν νιώθει τπτ...
το 46άρι γεννήθηκε για να το στραμπουλάς στην πρώτη
ευκαιρεία που θα βρείς μπροστά σου...
είναι ένα πράγμα σαν κάτι μυστήριες γυναίκες, όπου που
και που τις χρειάζεται ένα πολύ γερό γ@μήσι για να έρθουν
στα ίσα τους.thumbthumb

:thumbsup::thumbsup: Καλό Θωμά :original:
Είναι αλήθεια ότι σε τσιγγλάει η πουτ@αν@ σε κάθε της βόλτα.
Το κινώ 2 φορές την εβδομάδα κι όχι κάθε μέρα. Για να πάω δουλειά και πάλι σπίτι περνάω από επαρχειακό (και λίγο εσκεμμένα είναι η αλήθεια) εε μου είναι πολύ δύσκολο να μην πατήσω σε ένα μέρος της διαδρομής την απενεργοποιήση και το magic Sport... Ειδικά τώρα με τον τρελό ήχο :rally: έχω πάθει εθισμό κι όταν είναι καλά καλά ζεστό θα ανέβω εκεί ψηλά μετά τις 5-6 να στριγγλιάξει σε 2 ανηφορικές με πόρτες.. Και πάλι όμως τον κόφτη δεν τον αγγίζω!

billarasm3
20-11-10, 23:54
Και πάλι όμως τον κόφτη δεν τον αγγίζω!

κρίμα!!!
Εκεί είναι τα καλά!!
Βασικά μετα τις 8 είναι τα καλυτερα!!!!:original:

EVERGET
21-11-10, 02:51
κρίμα!!!
Εκεί είναι τα καλά!!
Βασικά μετα τις 8 είναι τα καλυτερα!!!!:original:

Μα...στις 8 κοφτιάζει το Μ3...εκτός κι αν εσύ έχεις ανεβάσει κόφτη!

Νίκο, το Μ3 είναι για λύπηση όταν τρώει το πακέτο της πόλης και την κίνηση! Το να το πλακώνεις που και που σε κανένα καλό στροφιλίκι του κάνει καλό!!!thumb

Βλέπω πως μιλάμε για 9 άλογα με καταλύτες αλλά από ροπή τπτ, άρα μιλάμε για βελτίωση ψηλά. Χρήσιμο θα ήταν να δούμε τις καμπύλες για να έχουμε πλήρη συμπεράσματα...

GEO
21-11-10, 08:04
Μα...στις 8 κοφτιάζει το Μ3...εκτός κι αν εσύ έχεις ανεβάσει κόφτη!

Νίκο, το Μ3 είναι για λύπηση όταν τρώει το πακέτο της πόλης και την κίνηση! Το να το πλακώνεις που και που σε κανένα καλό στροφιλίκι του κάνει καλό!!!thumb

Βλέπω πως μιλάμε για 9 άλογα με καταλύτες αλλά από ροπή τπτ, άρα μιλάμε για βελτίωση ψηλά. Χρήσιμο θα ήταν να δούμε τις καμπύλες για να έχουμε πλήρη συμπεράσματα...

ροπη πηρε 1 κιλο εχω τα διαγραματα αλλα πρεπει να τα σκαναρω. παντως παντου ειναι πιο δυνατο και οχι στο peak και πιστευω πως σε αυτο βοηθησε το μαμα τελικο που κρατησε καπως το back pressure

billarasm3
21-11-10, 15:02
Μα...στις 8 κοφτιάζει το Μ3...εκτός κι αν εσύ έχεις ανεβάσει κόφτη!

Νίκο, το Μ3 είναι για λύπηση όταν τρώει το πακέτο της πόλης και την κίνηση! Το να το πλακώνεις που και που σε κανένα καλό στροφιλίκι του κάνει καλό!!!thumb

Βλέπω πως μιλάμε για 9 άλογα με καταλύτες αλλά από ροπή τπτ, άρα μιλάμε για βελτίωση ψηλά. Χρήσιμο θα ήταν να δούμε τις καμπύλες για να έχουμε πλήρη συμπεράσματα...

ναι έχω σηκώσει κοφτη στις 8250!!!
Το αμάξι απλώνει πολύ καλητερα!!!!
Σορρυ για το off!!!

Specialized
21-11-10, 19:37
Νίκο, το Μ3 είναι για λύπηση όταν τρώει το πακέτο της πόλης και την κίνηση! Το να το πλακώνεις που και που σε κανένα καλό στροφιλίκι του κάνει καλό!!!thumb

Βλέπω πως μιλάμε για 9 άλογα με καταλύτες αλλά από ροπή τπτ, άρα μιλάμε για βελτίωση ψηλά. Χρήσιμο θα ήταν να δούμε τις καμπύλες για να έχουμε πλήρη συμπεράσματα...

Ακρίβώς εκεί το χαίρομαι Νάσο στην παλιά Ε.Ο. Αθηνών-Κορίνθου :rally:
Απλά με τους κόφτες δεν τα είχα ποτέ καλά στα αυτοκίνητά μου.. :original:
Περιμένω με σχετική ανυπομονισία να δω τι θα κάνει με τους καταλύτες πάντως μέχρι στιγμής δεν αισθάνομαι καθόλου χάσιμο χαμηλά.

Βαγγέλη, λες ο καράφλας να έχει κρατήσει ιστορικό? Λέω να πάω όταν με το καλό τους βάλω τους καταλύτες κι αν είναι να πάρω όλες τις μετρήσεις μαζί..

turbodog
21-11-10, 19:58
Θέλω ρε Βαγγέλη αλλά το λυπάμαι το έρημο να φάει το "ξύλο" του δυναμόμετρου :crying: Θα δούμε, αν είναι θα σε πάρω τηλέφωνο..

Φιλε μου δεν παθαινει τιποτα, μα απολυτως τιποτα το αμαξι οταν περασει δυναμομετρο. Τι ξυλο να φαει? Αυτα ειναι εντελως λαθεμενα συμπερασματα. Και μια και 2 και τρεις φορες να μετρηθει και να παει στον κοφτη η 4η ταχυτητα (που μετρανε τα Μ3) δεν παθαινει τιποτα. Οταν πας ενα ταξιδι και αποφασισεις να δεις τι ψαρια πιανει και φορτωνεις και 5η στα κοκκινα η και 6 κοντα στα κοκκινα για ωρα (που και μεγαλυτερο φορτιο εχει λογω κλιμακωσης και ποιο πολλη ωρα κανει να ανεβασει στροφες λογω κανονικων συνθηκων), εκει να δεις καταπονηση! Τωρα αν νομιζεις οτι το αμαξι θα χαλασει αν χτυπας κοκκινα, τοτε το δικο μου οπως και τα περισσοτερα απο εδω μεσα δεν θα υπηρχαν απο την πρωτη εβδομαδα κατοχης. Οπως και το δικο σου αφου στα χερια του πρωην κατοχου του ειχε αποδειξει την αξια του (και τα αλογα του) σαν ενα απο τα πιο δυνατα stock μοτερ. Και αυτα δεν αποδεικυονται με ρεπριζ μεχρι τις 5 χιλιαδες στροφες. thumb Οποτε μην ανυσηχεις χωρις λογο και πηγαινε δυναμομετρο. Να δουμε τελικα τι ψαρια πιανει (αν πιανει) το SS τελικο.

turbodog
21-11-10, 20:05
Ακρίβώς εκεί το χαίρομαι Νάσο στην παλιά Ε.Ο. Αθηνών-Κορίνθου :rally:
Απλά με τους κόφτες δεν τα είχα ποτέ καλά στα αυτοκίνητά μου.. :original:
Περιμένω με σχετική ανυπομονισία να δω τι θα κάνει με τους καταλύτες πάντως μέχρι στιγμής δεν αισθάνομαι καθόλου χάσιμο χαμηλά.

Βαγγέλη, λες ο καράφλας να έχει κρατήσει ιστορικό? Λέω να πάω όταν με το καλό τους βάλω τους καταλύτες κι αν είναι να πάρω όλες τις μετρήσεις μαζί..

Και αλλη μια ερωτηση...εφοσον το αμαξι δεν το 'στιβεις' ωστε να βγαλεις την μεγιστη ιπποδυναμη του (που στο Μ3 ειναι κοντα στα κοκκινα) τους καταλυτες γιατι τους βαζεις? Αν σε ενδιαφερει να κινησαι σε πιο χαλαρους ρυθμους (και καλα κανεις...δεν το κατακρινω αυτο. Ειναι δικαιωμα του καθενος να οδηγει οπως θελει) ειναι ουτοπια να αλλαζεις καταλυτες για να παρεις 7-8 αλογα που δεν θα τα χρησιμοποιησεις σχεδον ποτε.

Thomelef
21-11-10, 20:13
μπορεί να του αρέσει το feeling δημήτρη μου.
δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο να του γ@μ@ει και την
μανούλα για να ρίξει και κάνα φράγκο ο άνθρωπος. στο
κάτω κάτω τώρα το πείρε το αυτοκίνητο και είναι φουντωμένος.

Specialized
21-11-10, 20:17
Και αλλη μια ερωτηση...εφοσον το αμαξι δεν το 'στιβεις' ωστε να βγαλεις την μεγιστη ιπποδυναμη του (που στο Μ3 ειναι κοντα στα κοκκινα) τους καταλυτες γιατι τους βαζεις? Αν σε ενδιαφερει να κινησαι σε πιο χαλαρους ρυθμους (και καλα κανεις...δεν το κατακρινω αυτο. Ειναι δικαιωμα του καθενος να οδηγει οπως θελει) ειναι ουτοπια να αλλαζεις καταλυτες για να παρεις 7-8 αλογα που δεν θα τα χρησιμοποιησεις σχεδον ποτε.

Καλά είπαμε δεν είμαι και μούχλα, αν ήμουν δεν θα έπαιρνα τέτοιο αυτοκίνητο.
Οι "κόφτες" είπα ότι δεν μου αρέσουν όχι οτι δεν φλερτάρω με αυτόν.. Αν με διαβάσεις λίγο πριν θα δεις πως αναφέρω ότι δυσκολεύομαι να το οδηγήσω κάθε φορά και κατα την διάρκεια όλης της διαδρομής νορμάλ. Σήμερα δεν μιλιέμαι όλη μέρα με την γυναίκα μου για τον τρόπο με τον οποίο πήγαμε σε μια βάφτιση το πρωί... :ranting2:
Σόρρυ για το offtopic

turbodog
21-11-10, 20:26
Καλά είπαμε δεν είμαι και μούχλα, αν ήμουν δεν θα έπαιρνα τέτοιο αυτοκίνητο.
Οι "κόφτες" είπα ότι δεν μου αρέσουν όχι οτι δεν φλερτάρω με αυτόν.. Αν με διαβάσεις λίγο πριν θα δεις πως αναφέρω ότι δυσκολεύομαι να το οδηγήσω κάθε φορά και κατα την διάρκεια όλης της διαδρομής νορμάλ. Σήμερα δεν μιλιέμαι όλη μέρα με την γυναίκα μου για τον τρόπο με τον οποίο πήγαμε σε μια βάφτιση το πρωί... :ranting2:
Σόρρυ για το offtopic

Ok! thumb

mo328i
21-11-10, 20:29
περι εξατμισης μιλησα με γνωστο προγραμματιστη περι των καταλυτων και το κλασσικο λαμπακι που βλεπουμε οταν τους βαλουμε αυτους (οχι παντα) και μου επεμενε οτι οι post cat sensor ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ την αποδοση του κινητηρα διοτι ο dme μπαινει σε αλλο mode στο οποιο "κοβει" η ποδοση του κινητηρα κυριως τα αβανς...επισης δεν αρκει να βαλουμε τον αισθητηρα καπου που απλα δεν θα αναβει το λαμπακι δλδ μακρια απο τον κυριο ογκο ροης των καυσαεριων,οπως εχω διαβασει καποιοι που ασχολουνται με το αντικειμενο λενε οτι οι αισθητηρες στους καταλυτες ειναι μονο για την θερμοκρασια και οι pre cat για τα μειγματα,δεν αντιλεγω με κανεναν αλλα δεν ξερω και τι ισχυει..σας παρακαλω εαν γινεται να απαντηθει τεκμηριομενα το ερωτημα μου το οποιο ΑΦΟΡΑ την βελτιωση της εξατμισης και μην ξεκινησετε παλι να ΓΡΑΦΕΤΕ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ..ανοιξτε αλλο threat και μην χαλατε αυτο,διαβαστε τις πρωτες σελιδες να δειτε την διαφορα με τις τελευταιες καμια επαφη!!

turbodog
21-11-10, 20:32
αν και λιγο off μιας και το ειδα... Στην υπογραφη σου χρειαζεσαι μια μικρη διορθωση. Ειναι Alcadara Interior και οχι Internal. Το internal παραπεμπει σε αλλους σκοπους συνηθως πιο πονηρους οπως πχ All internal, internal combustion κλπ thumb

Specialized
21-11-10, 20:47
αν και λιγο off μιας και το ειδα... Στην υπογραφη σου χρειαζεσαι μια μικρη διορθωση. Ειναι Alcadara Interior και οχι Internal. Το internal παραπεμπει σε αλλους σκοπους συνηθως πιο πονηρους οπως πχ All internal, internal combustion κλπ thumb
Καλό, σωστό :thumbsup: μου είχε ξεφύγει κι είναι αλήθεια ότι γενικά δεν μου πολυάρεσε κι έτσι κόπηκαν και τα υπόλοιπα... thumb
Φίλε mo sorry πάλι, end offtopic.. Κάτι μου είπαν κι εμένα για τα ίδια αλλά χωρίς πολλη τεκμηρίωση..

turbodog
21-11-10, 20:51
περι εξατμισης μιλησα με γνωστο προγραμματιστη περι των καταλυτων και το κλασσικο λαμπακι που βλεπουμε οταν τους βαλουμε αυτους (οχι παντα) και μου επεμενε οτι οι post cat sensor ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ την αποδοση του κινητηρα διοτι ο dme μπαινει σε αλλο mode στο οποιο "κοβει" η ποδοση του κινητηρα κυριως τα αβανς...επισης δεν αρκει να βαλουμε τον αισθητηρα καπου που απλα δεν θα αναβει το λαμπακι δλδ μακρια απο τον κυριο ογκο ροης των καυσαεριων,οπως εχω διαβασει καποιοι που ασχολουνται με το αντικειμενο λενε οτι οι αισθητηρες στους καταλυτες ειναι μονο για την θερμοκρασια και οι pre cat για τα μειγματα,δεν αντιλεγω με κανεναν αλλα δεν ξερω και τι ισχυει..σας παρακαλω εαν γινεται να απαντηθει τεκμηριομενα το ερωτημα μου το οποιο ΑΦΟΡΑ την βελτιωση της εξατμισης και μην ξεκινησετε παλι να ΓΡΑΦΕΤΕ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ..ανοιξτε αλλο threat και μην χαλατε αυτο,διαβαστε τις πρωτες σελιδες να δειτε την διαφορα με τις τελευταιες καμια επαφη!!
Το ερωτημα σου το εχουμε ηδη απαντησει. Το ειπαμε ξεκαθαρα οτι οι post cat δεν επηρεαζουν καθως η DME παιρνει δεδομενα απο τους pre-cat για τισ διορθωσεις. Αν ο προγραμματιστης σου λεει κατι αλλο, ειναι δικαιωμα σου να τον πιστευεις. (Οποτε συμφωνα και με τον προγραμματιστη σου οταν τους ακυρωνουμε εντελως και δεν τους βλεπει καθολου, δεν θα επρεπε να παιρνει ουτε μπροστα). Μην ξαναρωτας τα ιδια πραγματα ομως γιατι ετσι αμφισβητεις τα λεγομενα μας (οταν εχουμε ηδη απαντησει σε αυτα)
Στο συγκεκριμενο site επειδη ειμαστε και φιλοι, σαν μια μεγαλη παρεα, μερικες φορες κατα την διαρκεια των απαντησεων μας κανουμε και λιγο χιουμορ. Αν εσυ εισαι συνηθισμενος σε κατι 'διαφορετικο' απο το "αλλο" site να σου πω οτι εδω περα, αν παρακολουθησεις και τα αλλα topic (ακομα και οι mods) γραφουμε χιουμοριστικα. Αλλωστε δεν ξεκινησες εσυ αυτο το topic αλλα καποιος αλλος. Αυτη ειναι η αποψη μου και εγω θα συνεχισω να γραφω οπως ακριβως εγραφα ολο αυτον τον καιρο.

mo328i
21-11-10, 23:31
Το ερωτημα σου το εχουμε ηδη απαντησει. Το ειπαμε ξεκαθαρα οτι οι post cat δεν επηρεαζουν καθως η DME παιρνει δεδομενα απο τους pre-cat για τισ διορθωσεις. Αν ο προγραμματιστης σου λεει κατι αλλο, ειναι δικαιωμα σου να τον πιστευεις. (Οποτε συμφωνα και με τον προγραμματιστη σου οταν τους ακυρωνουμε εντελως και δεν τους βλεπει καθολου, δεν θα επρεπε να παιρνει ουτε μπροστα). Μην ξαναρωτας τα ιδια πραγματα ομως γιατι ετσι αμφισβητεις τα λεγομενα μας (οταν εχουμε ηδη απαντησει σε αυτα)
Στο συγκεκριμενο site επειδη ειμαστε και φιλοι, σαν μια μεγαλη παρεα, μερικες φορες κατα την διαρκεια των απαντησεων μας κανουμε και λιγο χιουμορ. Αν εσυ εισαι συνηθισμενος σε κατι 'διαφορετικο' απο το "αλλο" site να σου πω οτι εδω περα, αν παρακολουθησεις και τα αλλα topic (ακομα και οι mods) γραφουμε χιουμοριστικα. Αλλωστε δεν ξεκινησες εσυ αυτο το topic αλλα καποιος αλλος. Αυτη ειναι η αποψη μου και εγω θα συνεχισω να γραφω οπως ακριβως εγραφα ολο αυτον τον καιρο.

δεν αντιλεγω με τα λεγομενα κανενος απλα ψιλοβαρεθηκα να δινω λεφτα για πραγματα που τελικα δεν δουλευουν σε αυτο το αυτοκινητο,εαν διαβασεις γραφω οτι εχω διαβασει απο ατομα ψαγμενα οτι δεν επηρεαζουν οι post-cat συμπεριλαμβανομενου και εσενα οποτε δεν σε αμφισβητω ισα ισα..επεμενα να απαντηθει γιατι ειμαι ετοιμος να αγορασω straight pipes απο την ss και δεν θελω να πανε και αυτα τα λεφτα σε κατι ασκοπο..ευχαριστω για τις πληροφοριες,post cat delete που μπορω να κανω??εαν ξερει καποιος ας μου στειλει πμ,thanks

EVERGET
21-11-10, 23:57
ροπη πηρε 1 κιλο εχω τα διαγραματα αλλα πρεπει να τα σκαναρω. παντως παντου ειναι πιο δυνατο και οχι στο peak και πιστευω πως σε αυτο βοηθησε το μαμα τελικο που κρατησε καπως το back pressure

Δηλαδή εάν κάποιος εντελώς stock αλλάξει μόνο το τελικό με ένα ss race ας πούμε τότε το μοτέρ θα πέσει χαμηλά λόγω μικρότερου back-pressure του ss τελικού;

Για δείτε αυτό της Rogue Engineering υπόσχεται +27,9 hp:shok:
Nα το πιστέψω?????

https://store.bimmerworld.com/rogue-engineering-e46-m3-diablo-exhaust-p916.aspx

turbodog
22-11-10, 02:50
Δηλαδή εάν κάποιος εντελώς stock αλλάξει μόνο το τελικό με ένα ss race ας πούμε τότε το μοτέρ θα πέσει χαμηλά λόγω μικρότερου back-pressure του ss τελικού;

Για δείτε αυτό της Rogue Engineering υπόσχεται +27,9 hp:shok:
Nα το πιστέψω?????

https://store.bimmerworld.com/rogue-engineering-e46-m3-diablo-exhaust-p916.aspx

Επειδη εχω ψαξει πολυ το θεμα των εξατμισεων θα το πω αλλη μια φορα. Το τελικο απο μονο του δινει 0 αλογα. Σε καποιες περιπτωσεις αυξανει το θορυβο μονο και μειωνει τα αλογα.

Και για να σου αποδειξω ποσο καλο ειναι το μαμα τελικο, διαβασε το πολυ ενδιαφερον παρακατω link που συγκρινει το μαμα τελικο με το προαναφερθεν Rogue El Diablo σε Μ3 HPF στα 600 περιπου αλογα. Τα αποτελεσματα θα σε εκπληξουν για το ποσο καλη ροικοτητα εχει το μαμα ακομα και στα 600 αλογα! Εχε υποψιν οτι στα turbo less restriction-> less back pressure-> γρηγοροτερο spool & περισσοτερα αλογα.
Οχι μονο λογια, αλλα και με αποδειξεις για το ποσο καλο ειναι το μαμα τελικοthumb

https://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=520068

turbodog
22-11-10, 03:10
δεν αντιλεγω με τα λεγομενα κανενος απλα ψιλοβαρεθηκα να δινω λεφτα για πραγματα που τελικα δεν δουλευουν σε αυτο το αυτοκινητο,εαν διαβασεις γραφω οτι εχω διαβασει απο ατομα ψαγμενα οτι δεν επηρεαζουν οι post-cat συμπεριλαμβανομενου και εσενα οποτε δεν σε αμφισβητω ισα ισα..επεμενα να απαντηθει γιατι ειμαι ετοιμος να αγορασω straight pipes απο την ss και δεν θελω να πανε και αυτα τα λεφτα σε κατι ασκοπο..ευχαριστω για τις πληροφοριες,post cat delete που μπορω να κανω??εαν ξερει καποιος ας μου στειλει πμ,thanks

H συμβουλη μου ειναι αν θες straight pipes, ειναι να κρατησεις ολη την αλλη εξατμιση stock (section 2 και τελικο δηλαδη). Ο θορυβος θα αυξηθει χωρις να ειναι ενοχλητικος και θα παρεις 7-10 αλογα. Μην πειραξεις το υπολοιπο κοματι. Αν βαλεις σωνει και καλα section 2 SS unresonated, κρατα το μαμα τελικο γιατι αλλιως το rasp θα ειναι υπερβολικο. Post cat delete εχω κανει εγω, αλλα εγινε στην Αμερικη απο την Active οταν εστειλα εκει την DME για reflash, οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο.

Specialized
22-11-10, 08:32
Παρεπιπτόντως συζητούσα με τον μηχανικό μου (Ραπατζή στον Πειραιά) ο οποίος έχει κι εκείνος 46άρι κι έχει ένα σετ σχεδόν καινούρια Straight Pipes που δεν τα χρησιμοποιεί πλέον καθώς έβαλε τελικά Racing Cats SS. Αν ενδιαφέρει κανέναν να του δώσω τηλέφωνα να μιλήσει. Πιστεύω ότι θα συμφέρει δεδομένου ότι δεν παθαίνουν τίποτα και σίγουρα η τιμή θα είναι αρκετά κάτω από καινούριους thumb

mo328i
22-11-10, 16:41
Παρεπιπτόντως συζητούσα με τον μηχανικό μου (Ραπατζή στον Πειραιά) ο οποίος έχει κι εκείνος 46άρι κι έχει ένα σετ σχεδόν καινούρια Straight Pipes που δεν τα χρησιμοποιεί πλέον καθώς έβαλε τελικά Racing Cats SS. Αν ενδιαφέρει κανέναν να του δώσω τηλέφωνα να μιλήσει. Πιστεύω ότι θα συμφέρει δεδομένου ότι δεν παθαίνουν τίποτα και σίγουρα η τιμή θα είναι αρκετά κάτω από καινούριους thumb

εχεις πμ

GEO
22-11-10, 18:17
Ακρίβώς εκεί το χαίρομαι Νάσο στην παλιά Ε.Ο. Αθηνών-Κορίνθου :rally:
Απλά με τους κόφτες δεν τα είχα ποτέ καλά στα αυτοκίνητά μου.. :original:
Περιμένω με σχετική ανυπομονισία να δω τι θα κάνει με τους καταλύτες πάντως μέχρι στιγμής δεν αισθάνομαι καθόλου χάσιμο χαμηλά.

Βαγγέλη, λες ο καράφλας να έχει κρατήσει ιστορικό? Λέω να πάω όταν με το καλό τους βάλω τους καταλύτες κι αν είναι να πάρω όλες τις μετρήσεις μαζί..

εχει ιστορικο σιγουρα πες του να σου δωσει ολες τις μετρησεις μαζι θα εχει πολυ ενδιαφερον

ΔημήτρηςΜ3
05-12-10, 19:12
με το μεσαιο κοματι της ss
https://www.supersprint.com/eng/SPP2000000787513.asp
αυξανενεται η μειωνεται το back pressure??

billarasm3
05-12-10, 21:59
με το μεσαιο κοματι της ss
https://www.supersprint.com/eng/SPP2000000787513.asp
αυξανενεται η μειωνεται το back pressure??

το μειωνει!!!!

ΔημήτρηςΜ3
05-12-10, 23:59
το μειωνει!!!!

αυτο νομιζω ειναι κακο?

billarasm3
06-12-10, 00:01
αυτο νομιζω ειναι κακο?

για τα χαμηλα ναι!!!
για ψηλα καλο!!!
μην το παρακανουμε ομως!!!

turbodog
06-12-10, 08:09
Για μια ακομη φορα θα πω οτι η Stock εξατμιση ειναι παρα πολυ καλα σχεδιασμενη. Η supersprint με αλλαγη καταλυτων, x-pipe, και race τελικου πηρε μονο 9 αλογα (και αυτο ειμαι σιγουρος οτι ειναι και η καλυτερη τους μετρηση)

https://www.supersprint.com/USPG00bmwE4626.asp

Τα επιπλεον 6-7 αλογα οπως εχουμε συζητησει, ερχονται απο τους καταλυτες. Οποτε τι μας μενει? 2-3 αλογα απο το μεσαιο-τελικο (που στο παραδειγμα ειναι και το race δηλ. οτι πιο free flow υπαρχει). Αν νομιζετε οτι αυτο ονομαζεται βελτιωση σε ενα μοτερ 343 αλογων τοτε καντε το.

Αλλαγη x-pipe-τελικου σε stock μοτερ γινεται κυριως για αλλαγη θορυβου/μειωσης κιλων. Μην ασχολειστε με το back pressure και το ποσα αλογα θα παρετε (αν και σε μερικες περιπτωσεις κακοσχεδιασμενων εξατμισεων μαλλον θα χασετε) γιατι δεν υπαρχουν αλογα να παρετε.

Specialized
23-12-10, 19:06
:mpaks: χθες αισίως και τους καταλύτες αφηχθέντες εκ της Γηραιάς Αλβιόνος... :original:
Πρώτες εντυπώσεις νομίζω πολύ καλές! Θόρυβος ένα κλίκ πάνω κυρίως μέχρι τις 3. 3-4 ταξιδεύεις σαν πουλάκι (ειδικά με το Sport off).
Αλλιώς πατάς το μαγικό κουμπάκι και εκεί ψηλά αρχίζει το πανηγύρι από όλες τις απόψεις... Γουστάρησα ΠΟΛΥ γενικά χθες το αμάξι μου, ίσως είναι και το ότι το μαθαίνω όλο και καλύτερα και τόλμησα πιο πολύ.. αλλά έχει κάνει διαφορά thumb

Thomelef
23-12-10, 19:18
άντε καλορίζικα...πριονιάζει πιο ωραία τώρα εεεε???

Specialized
23-12-10, 20:41
Ναι ρε Θωμά το άτιμο :rally:

billarasm3
24-12-10, 13:56
ωραιο δωρακι για τα χριστουγεννα στο μ3 σου!!!
καλοριζικα!!!

manos///3
24-12-10, 14:31
Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα εμενα μου εχει λειψει ο θορυβος του airbox....ο γνησιος θορυβος ενος csl!

billarasm3
24-12-10, 15:01
Δεν ξερω τι λετε εσεις αλλα εμενα μου εχει λειψει ο θορυβος του airbox....ο γνησιος θορυβος ενος csl!

εγω δεν τον εχω ακουσει ποτε απο κοντα!!
:original:

manos///3
24-12-10, 15:16
εγω δεν τον εχω ακουσει ποτε απο κοντα!!
:original:

Πρεπει οπωσδηποτε να το ακουσεις..

Οτι πιο πορωτικο σε ηχο υπαρχει για μενα , ειδικα αν το ακους απο εξω, και δε συγκρινεται ουτε με την καλυτερη εξατμιση σε ηχο!

Με τους τενεκεδοσωληνες που εμπαξα δεν ακουω τιποτα τωρα...

Παρε τηλ. τον Σεφακο ενα βραδυ που ειναι τσαρκα και ψαχνει για παρθενες και πες του να πατησει μια δευτερα........

billarasm3
24-12-10, 15:38
Πρεπει οπωσδηποτε να το ακουσεις..

Οτι πιο πορωτικο σε ηχο υπαρχει για μενα , ειδικα αν το ακους απο εξω, και δε συγκρινεται ουτε με την καλυτερη εξατμιση σε ηχο!

Με τους τενεκεδοσωληνες που εμπαξα δεν ακουω τιποτα τωρα...

Παρε τηλ. τον Σεφακο ενα βραδυ που ειναι τσαρκα και ψαχνει για παρθενες και πες του να πατησει μια δευτερα........

το φανταζομαι πως κανει!!!
ποιος ειναι ο σεφακος??

chief
24-12-10, 15:58
ελα ντε...

ποιος να ειναι με τοσα ονοματα που του βγαλατε του ανθρωπου?

billarasm3
24-12-10, 16:33
ελα ντε...

ποιος να ειναι με τοσα ονοματα που του βγαλατε του ανθρωπου?

εσενα λενε ρε τρελε???

chief
24-12-10, 16:42
νομιζω οτι εγω πρεπει να ειμαι...

@οφ τοπικ.
Μπιλ κοιτα να καθαρισεις με τον Σταματη.

billarasm3
24-12-10, 19:00
νομιζω οτι εγω πρεπει να ειμαι...

@οφ τοπικ.
Μπιλ κοιτα να καθαρισεις με τον Σταματη.

δεν θελω να μου ανχωνεσε!!!:thumbsup:

Thomelef
24-12-10, 21:55
εγω δεν τον εχω ακουσει ποτε απο κοντα!!
:original:

καλύτερα μείνε έτσι όπως είσαι...δλδ μην τον ακούς ποτέ...
αν το ακούσεις, πρέπει οπωσδήποτε να το βάλεις μετά...thumb

billarasm3
24-12-10, 23:33
καλύτερα μείνε έτσι όπως είσαι...δλδ μην τον ακούς ποτέ...
αν το ακούσεις, πρέπει οπωσδήποτε να το βάλεις μετά...thumb

λες;;;
Όλα στην ώρα τους!!!!

Thomelef
25-12-10, 10:52
λες;;;
Όλα στην ώρα τους!!!!

καλά...άκουσέ το και θα δείς...
μην πείς όμως πως δεν σε προειδοποίησα...:th_Laie_67-1:
υγ.την μεγαλύτερη μ@λ@κία την έκανα πρίν ενάμιση χρόνο,
που κόλλησα και δεν έδινα το αμάξι κάτω απο 43 χιλιάρικα...
είχα προσφορές στα 40 και 41...θα είχα τώρα στα χέρια μου,
του alexcsl το αμάξι πχ, ή μπορεί και κάποιο άλλο...:thumbsdown:
ένα σετ φρένα και τέλος...μεγάλος βλάκας είμαι τελικά :ranting2:

alexk
25-12-10, 14:48
Έχεις κάνει τέτοια πατάτα ρε Θωμά ?
:thumbsdown:

billarasm3
25-12-10, 16:30
καλά...άκουσέ το και θα δείς...
μην πείς όμως πως δεν σε προειδοποίησα...:th_Laie_67-1:
υγ.την μεγαλύτερη μ@λ@κία την έκανα πρίν ενάμιση χρόνο,
που κόλλησα και δεν έδινα το αμάξι κάτω απο 43 χιλιάρικα...
είχα προσφορές στα 40 και 41...θα είχα τώρα στα χέρια μου,
του alexcsl το αμάξι πχ, ή μπορεί και κάποιο άλλο...:thumbsdown:
ένα σετ φρένα και τέλος...μεγάλος βλάκας είμαι τελικά :ranting2:

αααα σορρυ το ξεχασα!!!
εχω παει βολτα με τον νικο!!!!
τρελο!!!!:original:

Thomelef
25-12-10, 17:55
Έχεις κάνει τέτοια πατάτα ρε Θωμά ?
:thumbsdown:

άστα να πάνε ρε άλεξ...αλλά και πάλι δεν ήξερα πως θα είναι τα πράγματα σήμερα.
τότε τα Μ3 έκαναν 45-46 χιλιάρικα...και παραπάνω απο ενάμιση χρόνο έχει αυτό...
εγώ το είχα ήδη 3-4 χιλιάρικα κάτω απο τις τιμές που έπαιζαν τότε...περίπου τέλη του
2008 ήταν. θεωρούσα πως θα ήταν κοροιδία να το δώσω ακόμα πιο φθηνά. μετά
βγήκε η νέα δημοκρατία ανακοινώνοντας τα σήματα για το 2009 και σε μια εβδομάδα,
το αμάξι έκανε 33 - 34 χιλιάρικα...εκεί ξεροκατάπια και είπα καλά άστο...τώρα φάτο βλάκα.

billarasm3
25-12-10, 19:28
άστα να πάνε ρε άλεξ...αλλά και πάλι δεν ήξερα πως θα είναι τα πράγματα σήμερα.
τότε τα Μ3 έκαναν 45-46 χιλιάρικα...και παραπάνω απο ενάμιση χρόνο έχει αυτό...
εγώ το είχα ήδη 3-4 χιλιάρικα κάτω απο τις τιμές που έπαιζαν τότε...περίπου τέλη του
2008 ήταν. θεωρούσα πως θα ήταν κοροιδία να το δώσω ακόμα πιο φθηνά. μετά
βγήκε η νέα δημοκρατία ανακοινώνοντας τα σήματα για το 2009 και σε μια εβδομάδα,
το αμάξι έκανε 33 - 34 χιλιάρικα...εκεί ξεροκατάπια και είπα καλά άστο...τώρα φάτο βλάκα.

μια απο τα ιδια εκανα επαθα εγω!!!
τωρα κλαμα!!!
με τοσα ευρο που τα δινουν το κανω κοτετσι!!!

ποσο παιζει ενα csl τωρα???

panos90
25-12-10, 19:36
βεβαια οταν πολυας φτηνα αγοραζεις και φτηνα.. φανταζομαι η διαφορας τιμης μεταξυ m3 e46 και csl παραμενει η ιδια...

οποτε μια η αλλη.. το ιδιο ειναι...

Specialized
26-12-10, 21:39
βεβαια οταν πολυας φτηνα αγοραζεις και φτηνα.. φανταζομαι η διαφορας τιμης μεταξυ m3 e46 και csl παραμενει η ιδια...

οποτε μια η αλλη.. το ιδιο ειναι...
Μπααα, το CSL δείχνει ανεπηρέαστο! Τουλάχιστον ένα που έχει ο Κορφιάτης και γλυκοκοίταζα για καιρό δεν είχε κατέβει κάτω από 65 χιαλιάρικα μέχρι να πάρω το δικό μου τον Οκτώβρη!!!

Thomelef
26-12-10, 21:47
υπήρξαν κάνα δυό και σε καλή κατάσταση, στα 45 χιλιάρικα...
ένα ήταν του αλέξη απο εδώ απο την θεσσαλονίκη, που έφυγε
περί τα 40 χιλιάρικα...αν και δεν το ξέρω προσωπικά, γινόταν
λόγος για πολύ καλό αμάξι...

Specialized
20-02-11, 19:50
Το τριήμερο που πέρασε έκανα ένα μεγάλο επαγγελματικό ταξίδι. Η διαδρομή μου είχε πρώτο σταθμό το Μεσολόγγι συνέχιζε μέχρι τα Γιαννινα και μετά μέσω Εγνατίας Αλεξανδρούπολη κι επιστροφή με πολλούς σταθμούς! Αμέσως μετά την στάση μου στο Μεσολόγγι όμως και πηγαίνοντας προς Αμφιλοχία μου άναψε η ένδειξη του check engine. Το αναφέρω σε αυτό το Thread γιατί 99% πρέπει να οφείλεται στους καταλύτες δεδομένου ότι το αυτοκίνητο συνέχιζε να λειτουργεί άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα..!

Τα ερώτηματά μου είναι:
1. Πώς και γιατί οι λ επηρεάστηκαν μετά από περίπου 3.500 χλμ. για να "θυμηθούν" να λάβουν λάθος ροή?
2. Αν όντως (που σχεδόν το εύχομαι) είναι αυτό η αιτία που άναψε η ένδειξη τι κάνουμε? Κάνουμε reset. Λογικά θα ξαναανάψει?
3. Ο μηχανικός μου είχε μιλήσει για κάτι αντάπτορες, έχετε άποψη??

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

manos///3
20-02-11, 20:24
Το τριήμερο που πέρασε έκανα ένα μεγάλο επαγγελματικό ταξίδι. Η διαδρομή μου είχε πρώτο σταθμό το Μεσολόγγι συνέχιζε μέχρι τα Γιαννινα και μετά μέσω Εγνατίας Αλεξανδρούπολη κι επιστροφή με πολλούς σταθμούς! Αμέσως μετά την στάση μου στο Μεσολόγγι όμως και πηγαίνοντας προς Αμφιλοχία μου άναψε η ένδειξη του check engine. Το αναφέρω σε αυτό το Thread γιατί 99% πρέπει να οφείλεται στους καταλύτες δεδομένου ότι το αυτοκίνητο συνέχιζε να λειτουργεί άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα..!

Τα ερώτηματά μου είναι:
1. Πώς και γιατί οι λ επηρεάστηκαν μετά από περίπου 3.500 χλμ. για να "θυμηθούν" να λάβουν λάθος ροή?
2. Αν όντως (που σχεδόν το εύχομαι) είναι αυτό η αιτία που άναψε η ένδειξη τι κάνουμε? Κάνουμε reset. Λογικά θα ξαναανάψει?
3. Ο μηχανικός μου είχε μιλήσει για κάτι αντάπτορες, έχετε άποψη??

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Μην ανησυχεις..Μου συνεβει το ιδιο ενω ειχα κανει 2.000 χλμ. Το εσβησα και δεν αναψε ξανα...βεβαια αυτο δεν σημαινει πως δε θα ξαναναψει...

chief
20-02-11, 20:26
Τα ερώτηματά μου είναι:
1. Πώς και γιατί οι λ επηρεάστηκαν μετά από περίπου 3.500 χλμ. για να "θυμηθούν" να λάβουν λάθος ροή?
2. Αν όντως (που σχεδόν το εύχομαι) είναι αυτό η αιτία που άναψε η ένδειξη τι κάνουμε? Κάνουμε reset. Λογικά θα ξαναανάψει?
3. Ο μηχανικός μου είχε μιλήσει για κάτι αντάπτορες, έχετε άποψη??

Ευχαριστώ προκαταβολικά...
εγω νομιζω κατα 99% ειναι οι καταλύτες γιατι το check engine το ειχα και εγω οταν ειχα καταλύτες στο προηγούμενο μου Μ3.
- Και reset να κανεις θα ξανα αναψει το check engine
- H καλύτερή λύση είναι να σου κανονισει κάποιος προγραμματιστης μεσα απ το χάρτη του αυτοκινήτου να μην ανάβει το λαμπάκι.
Ανταπτορες εβαλα και εγω και παλι αναβε το check engine.

mo328i
20-02-11, 22:07
εμενα αναψε το check στα 500 χιλιομετρα το εσβησα και ξανααναψε μετα απο 10 χιλιομετρα,το ξαναεσβησα και εβαλα ανταπτορες με καταλυτακι και τωρα για 50 χιλιομετρα δεν εχει αναψει...θα δειξει γενικα,με το προγραμμα μπορει να σβησει και αλλαζοντας τις αναμενομενες τιμες να μην ξανααναψει..

turbodog
20-02-11, 23:02
Post cat sensors delete λεγεται και το εχω κανει εγω στο αυτοκινητο μου (ταυτοχρονα με Alpha N/καταργηση του MAF δηλ. + κοφτη τελικης) οταν πηγα απο N/A σε FI. Εδω και ενα χρονο και περιπου 15000χλμ δεν μου εχει αναψει τιποτα. Ολα εγιναν στην Active.Τωρα ποιος μπορει να στο κανει απο τους εδω προγραμματιστες, αυτο δεν το γνωριζω. Παντως ειναι σιγουρο οτι γινεται thumb

GEO
24-02-11, 20:22
Το τριήμερο που πέρασε έκανα ένα μεγάλο επαγγελματικό ταξίδι. Η διαδρομή μου είχε πρώτο σταθμό το Μεσολόγγι συνέχιζε μέχρι τα Γιαννινα και μετά μέσω Εγνατίας Αλεξανδρούπολη κι επιστροφή με πολλούς σταθμούς! Αμέσως μετά την στάση μου στο Μεσολόγγι όμως και πηγαίνοντας προς Αμφιλοχία μου άναψε η ένδειξη του check engine. Το αναφέρω σε αυτό το Thread γιατί 99% πρέπει να οφείλεται στους καταλύτες δεδομένου ότι το αυτοκίνητο συνέχιζε να λειτουργεί άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα..!

Τα ερώτηματά μου είναι:
1. Πώς και γιατί οι λ επηρεάστηκαν μετά από περίπου 3.500 χλμ. για να "θυμηθούν" να λάβουν λάθος ροή?
2. Αν όντως (που σχεδόν το εύχομαι) είναι αυτό η αιτία που άναψε η ένδειξη τι κάνουμε? Κάνουμε reset. Λογικά θα ξαναανάψει?
3. Ο μηχανικός μου είχε μιλήσει για κάτι αντάπτορες, έχετε άποψη??

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

νικο βαλε τουσ ανταπτορες και εμενα ειχε αναψει και οταν τους εβαλα δεν ξανααναψε ποτε

Specialized
25-02-11, 08:57
νικο βαλε τουσ ανταπτορες και εμενα ειχε αναψει και οταν τους εβαλα δεν ξανααναψε ποτε

Θενξ Boss thumb

ΔημήτρηςΜ3
25-02-11, 09:04
απο θορυβο πως πατε???
μετα απο χωρηγια του SAULM3 σε τελικο
φωναζει λιγο.. εχω παρει εδω και κανα 2μηνο το xpipe supersprint kαι δε τολμαω
να το βαλω...

Specialized
25-02-11, 09:42
απο θορυβο πως πατε???
μετα απο χωρηγια του SAULM3 σε τελικο
φωναζει λιγο.. εχω παρει εδω και κανα 2μηνο το xpipe supersprint kαι δε τολμαω
να το βαλω...

Βάλτο Δημήτρη, το X-Pipe μαζί με καταλύτες (αργότερα) κάνουν δουλίτσα..
Όντως ο θόρυβος είναι αυξημένος αν είσαι εντός πόλης ανάμεσα σε 2-3χιλ. στροφές αλλά ταξιδάκι κάνεις ΑΝΕΤΟ με 120-150 χλμ.
Ψηλά ο ήχος όμως είναι ανατριχιαστικός και σε κάνει να συγχωρείς το drone χαμηλά!!!
Επίσης η φασαρία είναι πολύ πιο ανεκτή με μαμά καταλύτες..!

manos///3
25-02-11, 10:43
Πολυ φασαρια......τοση που καμια φορα μετανιωνω το μπαξιμο διοτι δεν ακουω την εισαγωγη! Ο γνωστος ηχος του csl παει περιπατο....

Επισης να αναφερω πως εκανα δυναμομετρηση και εδειξε 370 αλογα στροφαλο. Μαλλον οι καταλυτες εδωσαν κατι αλλα το μειγμα (afr) βρεθηκε πολυ πλουσιο, 11,5 για την ακριβεια. Και αυτο οφειλεται στους καταλυτες.

chief
25-02-11, 11:46
Επισης να αναφερω πως εκανα δυναμομετρηση και εδειξε 370 αλογα στροφαλο. Μαλλον οι καταλυτες εδωσαν κατι αλλα το μειγμα (afr) βρεθηκε πολυ πλουσιο, 11,5 για την ακριβεια. Και αυτο οφειλεται στους καταλυτες.
Στο εχω ξαναπει. Κάποιο λάθος εγινε πάνω σε αυτο.

Με τοσο πλουσιο μιγμα (11,5) που βρηκαν ουτε 250 άλογα δεν θα είχες.
Δηλαδή αμα στο φτίαξουν το μιγμα και πάει 13,1 οπως πρέπει να είναι, θα εισαι καμια 450αριά αλογα ??

z3 2.2
25-02-11, 12:00
θελω και γω Μ-τριο με εξατμιση :(

χαχαχα αντε ρε αλανια!!! καντε λιγο φασαρια !!!!

manos///3
25-02-11, 12:02
Δηλαδή αμα στο φτίαξουν το μιγμα και πάει 13,1 οπως πρέπει να είναι, θα εισαι καμια 450αριά αλογα ??

ΝΑΙ και θα ζηλευεις :tease::tease::tease:

chief
25-02-11, 12:05
Κατσε να σου ερθει σε λιγο το email και θα δω ποιος ζηλευει ποιον.
xixixixixi

Και θελω και αναλυση, οκ ?

stamatis m3 e30
25-02-11, 12:20
και εγω ειμαι κατοχος πλεον ενος τελικου supersprint race "lightweight" !!!!
τα παρελκομενα τα ειχα βαλει πιο μπροστα βεβαια(καταλυτες κλπ κλπ)

οι εντυπωσεις μου ειναι για οτι αφορα αποδοση ειναι ικανοποιητηκες,βεβαια χανεις λιγο χαμηλα αλλα ψηλα ειναι αρκετα καλο συμφωνα με οτι εδειξε η παλια δυναμομετρηση με την καινουργια.

για οτι αφορα τον ηχο...προτεινω σε οσους δεν τους αρεσει αρκετα να ακουγεται το αμαξι να ΜΗΝ ΤΗΝ ΒΑΛΟΥΝ!!!

χαμηλα κανει ενα μπασο θορυβο και ψηλα απλα ΤΡΕΛΕΝΕΤΑΙ!!! νομιζεις οτι εχεις μπει σε αλλο αμαξι....λες και ειναι αλυσοπριονο!!!

για οτι αφορα το βαρος ειναι 11.5 κιλα το καζανακι...οπου σε σχεση με το μαμα ειναι παναλαφρο!!! στο μαμα την ψιλοακους για να το σηκωσεις..ενω αυτο στο πολυ χαλαρο!!!

manos///3
25-02-11, 12:33
Εγω θα προτεινα (για αυτους που δε θελουν πολυυυυυ φασαρια) για μπαξιμο
Α. καταλυτες και μεσαιο αφτερμαρκετ , μαμα τελικο
Β. μονο τελικο αφτερμαρκετ.


Οταν εβαλα το SS lightweight τελικο ο ηχος ηταν πολυ πιο μπασος χαμηλα και δυνατος αλλα ανεκτος στα ψηλα.

Ο ηχος ομως ξεφυγε οταν εβαλα και τους καταλυτες.

turbodog
25-02-11, 13:02
Επισης να αναφερω πως εκανα δυναμομετρηση και εδειξε 370 αλογα στροφαλο. Μαλλον οι καταλυτες εδωσαν κατι αλλα το μειγμα (afr) βρεθηκε πολυ πλουσιο, 11,5 για την ακριβεια. Και αυτο οφειλεται στους καταλυτες.

Οπα κουμπαρε κατι δεν παει καλα εδω...Η το δυναμομετρο ειναι λαθος, η το οργανο μετρησης AFR δεν δουλευει σωστα(το πιθανοτερο). Αν υποθεσουμε οτι το μετρησες και στην εξατμιση (που απο οτι καταλαβα, πηρες μετρηση κατα την δυναμομετρηση) που εκει δειχνει ακομα φτωχοτερο λογω θεσης, τοτε θα εχεις ενα αυτοκινητο που δουλευει κοντα στο 11. Δυο μοναδες κατω απο το κανονικο. Οπως και αναφερες σωστα, οι καταλυτες επηρεαζουν (σε ενα πολυ μικρο βαθμο ομως-καποια δεκατα) το AFR αλλα οχι και δυο μοναδες. Εδω εγω που ειμαι FI και δεν δουλευω κατω απο 11,5 ποτε. Και οπως ειπε και ο συμπε αν εχεις αυτα τα αλογα με 11αρια τοτε με 13αρια θα εισαι στα 380-390. Για ξανατσεκαρε το thumb

z3 2.2
25-02-11, 13:07
Και οπως ειπε και ο συμπε αν εχεις αυτα τα αλογα με 11αρια τοτε με 13αρια θα εισαι στα 380-390. Για ξανατσεκαρε το thumb

ρε συ Μανο !!! τι κανεις? εχεις τα αλογα και τα εχεις αφησει να τεμπελιαζουν???
χαχαχαα!!!

manos///3
25-02-11, 13:42
Οπα κουμπαρε κατι δεν παει καλα εδω...Η το δυναμομετρο ειναι λαθος, η το οργανο μετρησης AFR δεν δουλευει σωστα(το πιθανοτερο). Αν υποθεσουμε οτι το μετρησες και στην εξατμιση (που απο οτι καταλαβα, πηρες μετρηση κατα την δυναμομετρηση) που εκει δειχνει ακομα φτωχοτερο λογω θεσης, τοτε θα εχεις ενα αυτοκινητο που δουλευει κοντα στο 11. Δυο μοναδες κατω απο το κανονικο. Οπως και αναφερες σωστα, οι καταλυτες επηρεαζουν (σε ενα πολυ μικρο βαθμο ομως-καποια δεκατα) το AFR αλλα οχι και δυο μοναδες. Εδω εγω που ειμαι FI και δεν δουλευω κατω απο 11,5 ποτε. Και οπως ειπε και ο συμπε αν εχεις αυτα τα αλογα με 11αρια τοτε με 13αρια θα εισαι στα 380-390. Για ξανατσεκαρε το thumb

Δημητρη ισως να εχεις δικιο...δε ξερω...

Αυριο θα ξαναμπει συνεργειο και θα το διορθωσουμε...θα σας πω.

Thomelef
25-02-11, 13:49
το θέμα με το σαζμάν να λυθεί και όλα τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες...το αμάξι είναι
πάρα πολύ καλό...αν μπορεί να γίνει και καλύτερο με λίγο σωστότερο προγραμματισμο,
τότε ακόμα καλύτερα...αυτό που έχω να πώ πάντως για τους 100ρηδες καταλύτες με
το συγκεκριμένο τελικό, είναι πως η βαβούρα είναι τεράστια στις χαμηλές, ενώ στις
ψηλές, απλά σε τρελαίνει...βέβαια του μανωλάκη, δεν έχει καθήσματα και επενδύσεις
πίσω, αλλά καταλαβαίνεις πως και επενδύσεις να'χεις, ο θόρυβος είναι πάρα πολύς...
πιστεύω πως μια μέση λύση, όπως 200ρηδες καταλύτες με το τελικό το race, είναι η
χρησή τομή για κάποιον που θέλει να έχει και ωραίο θόρυβο, αλλά να μην τον κουράζει
μετά απο μιά ώρα οδήγησης...επίσεις αν μιλάμε για ήχο, με σχεδόν το ίδιο κόστος, θα
προτιμούσα μια εισαγωγούλα με άλφα-ν...αν δεν κάνω λάθος, καταλύτες - μεσαίο -
τελικό, το τριχίλιαρο το ξεπερνάνε...οπότε!!!!!!!

chief
25-02-11, 13:53
200αριδες ειναι οι εργοστασιακοι του CSL

Thomelef
25-02-11, 13:56
γενικά μιλάμε ρε συμπέ...τα Μ3άκια, 400άρηδες έχουν...

chief
25-02-11, 14:05
συμπε, μπερδευτικα γιατι νομισα οτι ελεγες για το αμαξι του Μανου.

Thomelef
25-02-11, 15:00
αρχικά για του μανωλάκη γράφω, απλά λέω τα συμπεράσματα μου για εξάτμιση πάνω σε
ένα Μ3, όσον αφορά την βαβούρα...

NICK_M3
25-02-11, 15:21
Πολυ φασαρια......τοση που καμια φορα μετανιωνω το μπαξιμο διοτι δεν ακουω την εισαγωγη! Ο γνωστος ηχος του csl παει περιπατο....

Επισης να αναφερω πως εκανα δυναμομετρηση και εδειξε 370 αλογα στροφαλο. Μαλλον οι καταλυτες εδωσαν κατι αλλα το μειγμα (afr) βρεθηκε πολυ πλουσιο, 11,5 για την ακριβεια. Και αυτο οφειλεται στους καταλυτες.

σε τι δυναμόμετρο μέτρησες στρόφαλο????????

τώρα για το μείγμα θα συμφωνήσω με τους υπολοίπους...

δεν ταιριαζει το ενα με το αλλό ποτέ όμως!

manos///3
25-02-11, 15:30
To δυναμομετρο ειναι autodyn της superflow και μετραει τροχο.
Εβγαλε 313 τροχο.

NICK_M3
25-02-11, 15:34
To δυναμομετρο ειναι autodyn της superflow και μετραει τροχο.
Εβγαλε 313 τροχο.

και απο τον τροχό κάνει μόνο του την απαγωγή στο στρόφαλο ή την κάνει κάποιος πρακτικά?


πάντως δοκιμάστε εναν άλλο αναλυτή γιατί αν όντως έχει το αμάξι 11,5 μείγμα και είναι μαμα κάτι δεν πάει καλά....

stamatis m3 e30
25-02-11, 17:34
νομιζω οτι εγω πρεπει να ειμαι...

@οφ τοπικ.
Μπιλ κοιτα να καθαρισεις με τον Σταματη.

@οφ τοπικ.

ΧΑΧΑΧΑΧΑ τωρα το ειδα!!!!

λοιπον μπιλ μολις "καθαρισεις" κανε και ενα πιατο φαι ρε συ!!!!:hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalb s1:

ΔημήτρηςΜ3
25-02-11, 17:57
Βάλτο Δημήτρη, το X-Pipe μαζί με καταλύτες (αργότερα) κάνουν δουλίτσα..
Όντως ο θόρυβος είναι αυξημένος αν είσαι εντός πόλης ανάμεσα σε 2-3χιλ. στροφές αλλά ταξιδάκι κάνεις ΑΝΕΤΟ με 120-150 χλμ.
Ψηλά ο ήχος όμως είναι ανατριχιαστικός και σε κάνει να συγχωρείς το drone χαμηλά!!!
Επίσης η φασαρία είναι πολύ πιο ανεκτή με μαμά καταλύτες..!


εχεις δικοιο απο 2-3 ακουγετε μπασο μετα τρελενετε το θεμα ειναι οτι τρελενομαι και γω... και με εχουν σταμπαρει τα στουμφ.....:ranting2: