PDA

Επιστροφή στο Forum : Το τέλος ενός εξαιρετικού εργαλείου



liakos
01-12-13, 15:56
Αφού κουβάλησε άτομα, φρούτα, λαχανικά, εργαλεία, έπιπλα κ.ο.κ μιας και ήταν το μοναδικό αυτοκίνητο που χρησιμοποιούσαν 3 άτομα μετά από 13 χρόνια και 4 μήνες η BMW Ε39 520i μας εγκατέλειψε με σχεδόν 300.000 χλμ στο οδόμετρο. Το 90% των χιλιομέτρων είχανε γίνει μέσα στην πόλη.

Πρέπει να πω πως οι προειδοποιήσεις υπήρχαν εδώ και σχεδόν δύο χρόνια. Η κατανάλωση λαδιού άρχισε να ανεβαίνει σιγά σιγά σε πολύ υψηλό σημείο. Τους τελευταίους μήνες είχαμε φτάσει στο 1 λίτρο λαδιού ανά 1000 χλμ (αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν οι φίλοι από τη βόρεια Ελλάδα:whistle::whistle:). Μετά από μερικά ταξίδια αυτό το καλοκαίρι αρχίσανε τα προβλήματα ψύξης. Και έτσι ένα σαββατοκύριακο κατά τη διάρκεια μιας διαδρομής άρχισαν τα τραντάγματα από τον κινητήρα. Η αυτοψία έδειξε ότι έμπαινε νερό στον 2ο κύλινδρο. Το κόστος επισκευής αυτού του προβλήματος καθώς και διαφόρων άλλων τεχνικών μικροπροβλημάτων αύξανε το ποσό σε υψηλό σημείο. Δεν θα άξιζε μια τέτοια επένδυση σε ένα αυτοκίνητο τέτοιας ηλικίας και καθημερινής χρήσης. Και έτσι πάρθηκε η απόφαση να αποσυρθεί.


Θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά του φόρουμ για τις βοήθειες και τις συμβουλές που προσέφεραν είτε διαδικτυακά είτε μέσα από τους καφέδες μας έτσι ώστε να διατηρηθεί αυτό το όχημα σε καλή κατάσταση χωρίς να με «γδέρνουν» οικονομικά.:thumbsup::thumbsup:

Επίσης βρήκα την ευκαιρία να γνωρίσω τρομερά άτομα από όλη την Ελλάδα με κοινό μας πάθος το αυτοκίνητο.
Έχω πολλές όμορφες εμπειρίες και εικόνες στο μυαλό μου από εκδρομές, καφέδες και τραπεζώματα.
Για αυτό σας ευχαριστώ πάρα πολύ:clap1:


Μια φωτογραφία από το τελευταίο μεγάλο ταξίδι που έκανε στην Καστοριά
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=22850&stc=1&d=1385908314

Λιάκος

mark e92
01-12-13, 15:59
Με το καλό το καινούργιο!

nikos valvetronic
01-12-13, 16:05
Ηλία σε χάσαμε τελευταία φίλε! Βλέπω είσαι κάπως φορτισμένος με τον αποχωρισμό της,πως να μην είσαι άλλωστε,το 39 είναι από τα καλύτερα σενταν ever ανεξαρτήτος φίρμας και μια κορυφαία στιγμή της BMW.Εύχομαι να βρεις κάτι καλό για την συνέχεια και ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!

aristent
01-12-13, 17:07
Λιακο με το καλο να ερθει "αντικαταστατης" και ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια.:original:

playmaker
01-12-13, 18:23
παντως περιμενα παρπαανω..Km...βεβαια παιζει ρολο και η χρηση συντηρηση κτλ με το καλο το καινουργιο

oldcarskickass
01-12-13, 19:02
Χωρίς να θέλω να υπονοήσω κάτι αρνητικό, αλλά θεωρώ πολύ λίγα τα 300.000 χλμ και ότι το μοτέρ αν συντηρούνταν σωστά θα έβγαζε αρκετά παραπάνω.

Και αυτό το λέω γιατί έχω μπει και οδηγήσει Μ50/Μ52 με αρκετά παραπάνω χλμ, επίσης το Ε36 του πατέρα μου (Μ52ΤUB20) έχει πλέον 230.000 χλμ στα χέρια του (το πήραμε το 05 με 120.000 χλμ μεταχειρισμένο, δεν ξέρω αν και κατά πόσο ήταν πραγματικά), δεν έχει παρουσιάσει σημαντικά προβλήματα. Η κατανάλωση λαδιού είναι περίπου ένα λίτρο ανά 5000 χλμ.

Επίσης είχα και ένα Ε30 Μ10Β16 με 380.000 το οποίο μέχρι την στιγμή που το έβγαλα δεν είχε τπτ σημαντικό.

Και μην ξεχνάμε ότι στα σύγχρονα μοτέρζ συντήρηση δεν είναι μόνο λάδια φίλτρα μπουζί, αλλά και χίλια δυο άλλα, όπως έλεγχος vanos, έλεγχος/αντικαταστάση μπεκς afms κλπ κλπ.

PANOS-E60
01-12-13, 19:50
Εγω φίλε Ηλία θα του έβαζα έναν μεταχειρισμένο κινητηρα Μ52 (τσαμπα) και θα το κρατούσα τουλαχιστον για άλλα 100.000 χλμ. Προυπόθεση να μην ειχα προβλημα με τα παγια του (τ.κ.).

Ε39 στην πρέσα ειναι κριμα νομιζω τοσο νωρίς.

Konstantinos E60
01-12-13, 19:53
Εγω φίλε Ηλία θα του έβαζα έναν μεταχειρισμένο κινητηρα Μ52 (τσαμπα) και θα το κρατούσα τουλαχιστον για άλλα 100.000 χλμ. Προυπόθεση να μην ειχα προβλημα με τα παγια του (τ.κ.).

Ε39 στην πρέσα ειναι κριμα νομιζω τοσο νωρίς.

Σκέψου και αυτη την περίπτωση Λιακο.thumb

liakos
01-12-13, 20:01
Χωρίς να θέλω να υπονοήσω κάτι αρνητικό, αλλά θεωρώ πολύ λίγα τα 300.000 χλμ και ότι το μοτέρ αν συντηρούνταν σωστά θα έβγαζε αρκετά παραπάνω.



Δυστυχώς πέρασε τα πρώτα 7 χρόνια συντήρησης στην επίσημη αντιπροσωπεία, όπου εγώ ήμουν πολύ μικρός και οι υπόλοιποι είχανε άγνοια ώστε να ελέγχουν την ποιότητα των παρεχομένων υπηρεσιών.

Πού ξέρω εγώ αν αλλάξανε τα λάδια κάποιες φορές κ.ο.κ.

Στα 18 μου κατάφερα να πάρω το αυτοκίνητο από εκεί και να το πάω σε ένα συνεργείο που μπορούσα να είμαι πιο σίγουρος για τις επισκευές που γίνονταν.

Τώρα αν είναι λίγα ή πολλά τι να πω???
Άλλοι λένε ότι είναι λίγα, άλλοι λένε ότι είναι πολλά.

stefm5
01-12-13, 20:11
κρίμα..
με ξενίζει αυτό που είπες για μεγάλο κόστος επισκευής. δεν ξέρω από πού προκύπτει αυτό όταν τα μοτέρ αυτά τα δίνουν με το κιλό. το αυτοκίνητο αυτό μπορεί να κυκλοφορεί κυρία για άλλα 13 χρόνια.

liakos
01-12-13, 20:12
Εγω φίλε Ηλία θα του έβαζα έναν μεταχειρισμένο κινητηρα Μ52 (τσαμπα) και θα το κρατούσα τουλαχιστον για άλλα 100.000 χλμ. Προυπόθεση να μην ειχα προβλημα με τα παγια του (τ.κ.).

Ε39 στην πρέσα ειναι κριμα νομιζω τοσο νωρίς.

Αγαπητέ Πάνο συμφωνώ αλλά άμα τον έβαζα θα άλλαζα και άλλα πάνω στο αυτοκίνητο (κιβώτιο, δέρματα και άλλα) για να διατηρηθεί για άλλα 100.000 χλμ.

Και έτσι επειδή χρησιμοποιείται κυρίως από τους γονείς μου είναι καλύτερα να έχουνε κάτι καινούργιο.

Τέλος πάντων μια άποψη είναι και αυτή thumb

mark e92
01-12-13, 20:14
Αγαπητέ Πάνο συμφωνώ αλλά άμα τον έβαζα θα άλλαζα και άλλα πάνω στο αυτοκίνητο (κιβώτιο, δέρματα και άλλα) για να διατηρηθεί για άλλα 100.000 χλμ.

Και έτσι επειδή χρησιμοποιείται κυρίως από τους γονείς μου είναι καλύτερα να έχουνε κάτι καινούργιο.

Τέλος πάντων μια άποψη είναι και αυτή thumb

Ηλία έκανες την καλύτερη κίνηση!!!thumb

tokiko
01-12-13, 20:52
Εστιάζω στο πρόβλημα κατανάλωση λαδιού και εισαγωγή νερού στο θάλαμο καύσης και στο κόστος αλλαγής μιας φλάντζας κεφαλής. Πόσο πάει το μαλλί?
Γιατί 1 λίτρο λάδι στα 1000 χιλιόμετρα δεν νομίζω ότι οφειλόταν στα ελατήρια ή στις βαλβίδες να πεις ότι πάει και για ρεκτιφιέ. Λέω τώρα εγώ!

spar@
01-12-13, 23:00
Μιχαλη γιατι δεν το νομιζεις?

εκει που εχουν φτασει τα μοτερ δεν συμφερει να αλλαξεις σωστα φλατζα!

playmaker
01-12-13, 23:48
Ρε παιδια λίγο άκυρο αλλα μιας και ανέφερε φίλος τελικα με τα μπεκ τι κάνουμε και ποτε :( π σε καρότσα με 118.000 χωρις προβλημα πρεπει να τ βγάλω για μέτρημα ;;καθάρισμα δεν ξέρω ακομα κάποιον μάστορα εγγυηση Μπέκα εχω δει κ σε φορούν ...οχι εξουσιοδοτημένο pm αν ξέρει κάποιος μη χαλάμε το θέμα

spar@
02-12-13, 00:46
Ρε παιδια λίγο άκυρο αλλα μιας και ανέφερε φίλος τελικα με τα μπεκ τι κάνουμε και ποτε :( π σε καρότσα με 118.000 χωρις προβλημα πρεπει να τ βγάλω για μέτρημα ;;καθάρισμα δεν ξέρω ακομα κάποιον μάστορα εγγυηση Μπέκα εχω δει κ σε φορούν ...οχι εξουσιοδοτημένο pm αν ξέρει κάποιος μη χαλάμε το θέμα

το ποστ σου ειναι λες και εχει μπει στο γκουγκλ τρανσλειτ αχχαχα....
τα μπεκ δεν εχουν καποια στανταρ κμ για να τα καθαρισεις, εχεις λιγα κμ, πηγαινε τα καπου για μετρημα και αν χρειαζονται καθαρισμα, αν νομιζεις οτι εχεις θεμα!

6ylinder
02-12-13, 08:18
...γιατί εμένα μου φαίνεται απλά κακή συντήρηση; Όταν αναφέρεις ότι αρχίσανε τα προβλήματα ψύξης, έκανες κάτι για να το συνεφέρεις...ή το άφηνες με τα προβλήματα ψύξης;;; Και συμφωνώ με κάποιους, πως αξίζει το Ε39 να κυκλοφορεί για πολλά χρόνια ακόμη και εγώ θα ήμουν υπέρ της επισκευής του. Εξάλλου πολλοί γνώστες έχουν πει πως ποιοτικότερο αυτοκίνητο από την Ε39 δεν έχει βγάλει η BMW ακόμα και σχεδόν όλοι το καταλαβαίνουν μόλις το αλλάξουν με κάποιο άλλο...

Libanner
02-12-13, 08:53
Πάντως 300.000 χ.μ για ένα διαμάντι 6 κύλινδρο μοτερ δεν είναι τίποτα...Η συντήρηση βέβαια είναι σημαντικός παράγοντας.
Οπως είπε και ο φίλος παραπάνω,τα μικρά 4 κύλινδρα (πχ Μ43) βγάζουν τόσο χιλιόμετρα για πλάκα και πολύ παραπάνω.Ηταν πρώτο χέρι το αυτοκίνητο;Aν δεν ήταν μπορεί να έχει κάνει και καμιά 200.000 ακόμα και απλά να μη το ξέρεις.

Bazil Van Sinner
02-12-13, 09:52
Αφού κουβάλησε άτομα, φρούτα, λαχανικά, εργαλεία, έπιπλα κ.ο.κ μιας και ήταν το μοναδικό αυτοκίνητο που χρησιμοποιούσαν 3 άτομα μετά από 13 χρόνια και 4 μήνες η BMW Ε39 520i μας εγκατέλειψε με σχεδόν 300.000 χλμ στο οδόμετρο. Το 90% των χιλιομέτρων είχανε γίνει μέσα στην πόλη.

Το κόστος επισκευής αυτού του προβλήματος καθώς και διαφόρων άλλων τεχνικών μικροπροβλημάτων αύξανε το ποσό σε υψηλό σημείο. Δεν θα άξιζε μια τέτοια επένδυση σε ένα αυτοκίνητο τέτοιας ηλικίας και καθημερινής χρήσης. Και έτσι πάρθηκε η απόφαση να αποσυρθεί.


Θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά του φόρουμ για τις βοήθειες και τις συμβουλές που προσέφεραν είτε διαδικτυακά είτε μέσα από τους καφέδες μας έτσι ώστε να διατηρηθεί αυτό το όχημα σε καλή κατάσταση χωρίς να με «γδέρνουν» οικονομικά.:thumbsup::thumbsup:

Επίσης βρήκα την ευκαιρία να γνωρίσω τρομερά άτομα από όλη την Ελλάδα με κοινό μας πάθος το αυτοκίνητο.
Έχω πολλές όμορφες εμπειρίες και εικόνες στο μυαλό μου από εκδρομές, καφέδες και τραπεζώματα.
Για αυτό σας ευχαριστώ πάρα πολύ:clap1:



Λιάκος

Παιδια τι δεν καταλαβαινετε?Το παλικαρι το δουλεψε και το 'φχαρηστηθηκε

το αμαξι εδω και 14 χρονια εκανε και τα χιλιομετρα του κουβαλησε και

δουλεψε και κατω απο 3 οδηγους,προφανως εχει κανει την αποσβεση του!!!

επισημανθηκε επισης οτι θα κυκλοφορουν οι γονεις του παιδιου και θα ηθελε

κατι πιο ασφαλες,ισχυει,ασφαλεια δεν ειναι μονο οι αεροσακοι ενος

αυτοκινητου,αλλα και τα περισσοτερα μηχανικα η' μη μερη,που θα χρηζουν

αλλαγης.Αποχαιρετηστηριο μυνημα ηταν στην τελικη.thumb

freddys
02-12-13, 10:57
Αφού κουβάλησε άτομα, φρούτα, λαχανικά, εργαλεία, έπιπλα κ.ο.κ μιας και ήταν το μοναδικό αυτοκίνητο που χρησιμοποιούσαν 3 άτομα μετά από 13 χρόνια και 4 μήνες η BMW Ε39 520i μας εγκατέλειψε με σχεδόν 300.000 χλμ στο οδόμετρο. Το 90% των χιλιομέτρων είχανε γίνει μέσα στην πόλη.

Πρέπει να πω πως οι προειδοποιήσεις υπήρχαν εδώ και σχεδόν δύο χρόνια. Η κατανάλωση λαδιού άρχισε να ανεβαίνει σιγά σιγά σε πολύ υψηλό σημείο. Τους τελευταίους μήνες είχαμε φτάσει στο 1 λίτρο λαδιού ανά 1000 χλμ (αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν οι φίλοι από τη βόρεια Ελλάδα:whistle::whistle:). Μετά από μερικά ταξίδια αυτό το καλοκαίρι αρχίσανε τα προβλήματα ψύξης. Και έτσι ένα σαββατοκύριακο κατά τη διάρκεια μιας διαδρομής άρχισαν τα τραντάγματα από τον κινητήρα. Η αυτοψία έδειξε ότι έμπαινε νερό στον 2ο κύλινδρο. Το κόστος επισκευής αυτού του προβλήματος καθώς και διαφόρων άλλων τεχνικών μικροπροβλημάτων αύξανε το ποσό σε υψηλό σημείο. Δεν θα άξιζε μια τέτοια επένδυση σε ένα αυτοκίνητο τέτοιας ηλικίας και καθημερινής χρήσης. Και έτσι πάρθηκε η απόφαση να αποσυρθεί.


Θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά του φόρουμ για τις βοήθειες και τις συμβουλές που προσέφεραν είτε διαδικτυακά είτε μέσα από τους καφέδες μας έτσι ώστε να διατηρηθεί αυτό το όχημα σε καλή κατάσταση χωρίς να με «γδέρνουν» οικονομικά.:thumbsup::thumbsup:

Επίσης βρήκα την ευκαιρία να γνωρίσω τρομερά άτομα από όλη την Ελλάδα με κοινό μας πάθος το αυτοκίνητο.
Έχω πολλές όμορφες εμπειρίες και εικόνες στο μυαλό μου από εκδρομές, καφέδες και τραπεζώματα.
Για αυτό σας ευχαριστώ πάρα πολύ:clap1:


Μια φωτογραφία από το τελευταίο μεγάλο ταξίδι που έκανε στην Καστοριά
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=22850&stc=1&d=1385908314

Λιάκος

Φίλε συμφορουμιτη,εγώ στην θέση σου θα το κρατούσα.Χωρίς πινακίδες,χωρίς κινητήρα,σε μία γωνία για μία εβδομάδα.Έξω από το σπίτι να το χαζεύω.Να πάω στην δουλειά και να γυρνώ να το βλέπω. Πιστεύω είναι δύσκολο κάποιος να αποχωριστεί ένα αμάξι που έχει ζήσει μέσα του.πχ ύπνος,βόλτα το βράδυ
και στροφές,τρελές προσπερασεις κλπ κλπ.Μετά θα το συνόδευα μέχρι την πρέσα η την μάντρα,θα έκανα ένα τσιγάρο και θα έφευγα.Έβγαλε τα λεφτά του σε ταξίδεψε και το ταξιδέψετεολυ.300000 χλμ και μετά ήθελε να να να ...Εγώ λέω μεγεια το καινούργιο και να διαλέξεις οποίο είναι καλύτερο.

E60_Arkadia
02-12-13, 11:24
Ακου τι υα κανεις liako,στο αυτοκίνητο θα πετάξεις έναν 2.8 M52,θα το κάνεις υγραέριο και θα το λιώσεις στα χλμ με την ΔΙΚΗ σου αποκλειστική συντήρηση,για την σωστή λειτουργία.Το Ε39 είναι αμαξάρα και δεν σπάει δεν χαλάει,στα χρήματα που θα δωσεις να πάρεις μια πιπ@ με ρόδες θα εχεις την αμαξάρα σου και θα σου περισσέψουν και χρήματα.Σιγα σιγά θα βάλεις και ένα ωραίο σαλονάκι,μια ζαντουλα και θα είσαι ωραίος.

6ylinder
02-12-13, 11:39
Το Ε39 είναι αμαξάρα και δεν σπάει δεν χαλάει,στα χρήματα που θα δωσεις να πάρεις μια πιπ@ με ρόδες θα εχεις την αμαξάρα σου και θα σου περισσέψουν και χρήματα

+1000

mark e92
02-12-13, 15:53
Ακου τι υα κανεις liako,στο αυτοκίνητο θα πετάξεις έναν 2.8 M52,θα το κάνεις υγραέριο και θα το λιώσεις στα χλμ με την ΔΙΚΗ σου αποκλειστική συντήρηση,για την σωστή λειτουργία.Το Ε39 είναι αμαξάρα και δεν σπάει δεν χαλάει,στα χρήματα που θα δωσεις να πάρεις μια πιπ@ με ρόδες θα εχεις την αμαξάρα σου και θα σου περισσέψουν και χρήματα.Σιγα σιγά θα βάλεις και ένα ωραίο σαλονάκι,μια ζαντουλα και θα είσαι ωραίος.

Και θα έχεις ένα αυτοκίνητο 10+ετών Αδηλωτο και θα εχεις ρίξει μη πω πετάξει και ένα καρο λεφτά στην γριά...

Konstantinos E60
02-12-13, 16:04
Για να το στέλνει ο Λιακος στην πρέσα το 39αρι μαλλον θα μπαξει κανα F10!

mark e92
02-12-13, 16:07
Για να το στέλνει ο Λιακος στην πρέσα το 39αρι μαλλον θα μπαξει κανα F10!

Τώρα τα λες σωστά!!!

Bassakos
02-12-13, 17:22
Σόρρυ για την σκληρή γλώσσα

Αλλά οποίος πετάει ένα αμάξι αξίας πολλών χιλιάδων ευρώ γιατί θέλει μια φλατζα..
Το βρίσκω αστείο .. να Πει κάποιος ότι το βαρέθηκα βρε αδελφέ!! Δεν δίνω 1000 - 2000- 3 000ευρώ να το μάζεψω, αλλά θα δώσω 10000 , 20000, 30000 κτλ να πάρω ένα νέο αμάξι γιατί μπορώ!
Εκεί ναι!! Μαζί του!

Τα περί ασφαλείας , το αφήνω επίσης ασχολίαστο, ανασφαλείς οι επιβάτες ενός Ε39? Δεν νομίζω

Sent from my ALCATEL_one_touch_918D using Tapatalk 2

oldcarskickass
02-12-13, 17:24
Μιχαλη γιατι δεν το νομιζεις?

εκει που εχουν φτασει τα μοτερ δεν συμφερει να αλλαξεις σωστα φλατζα!

Γιατί αλλάχτηκε ποτέ σωστά φλάτζα σε ελληνικό συνεργείο; (πλάκα κάνω dont flame on)


Ακου τι υα κανεις liako,στο αυτοκίνητο θα πετάξεις έναν 2.8 M52,θα το κάνεις υγραέριο και θα το λιώσεις στα χλμ με την ΔΙΚΗ σου αποκλειστική συντήρηση,για την σωστή λειτουργία.Το Ε39 είναι αμαξάρα και δεν σπάει δεν χαλάει,στα χρήματα που θα δωσεις να πάρεις μια πιπ@ με ρόδες θα εχεις την αμαξάρα σου και θα σου περισσέψουν και χρήματα.Σιγα σιγά θα βάλεις και ένα ωραίο σαλονάκι,μια ζαντουλα και θα είσαι ωραίος.

Το αυτοκίνητο είναι αναλώσιμο και η ημερομηνία λήξης του έρχεται όταν ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να το κρατήσει πλέον σε καλή κατάσταση.

Από την άποψη που το λέει το παληκάρι τα έβγαλε τα λεφτά του και πάει για ανακύκλωση. Δεν είναι δα και κανένα 250GTO να το κρατήσει για συλλεκτικό. Και θεωρώ ότι η προσπάθεια να το συνεφέρει - όπως λέει και ο ίδιος - δεν αξίζει. Το να μπλέξει και να βρει 28άρι (σκισμένο) μοτέρ με μόνο 50.000 χιλιόμετρα (τα οποία έχουν γίνει από παππού μόνο στην εθνική) προφανώς και δεν αξίζει. Γιατί στην τελική σαν αμαξάρα χαρακτηρίζεται ένα αμάξι και όχι ένα φέρετρο με μεγάλο κινητήρα.

Οπότε...
Αυτό που θα μπορούσε να κάνει είναι να δει αν το σπάσει σαν ανταλλακτικά θα έχει περισσότερο όφελος από αυτό της απόσυρσης. Αλλά αυτό προϋποθέτει χρόνο και χώρο.

mark e92
02-12-13, 17:28
Αλλά οποίος πετάει ένα αμάξι αξίας πολλών χιλιάδων ευρώ γιατί θέλει μια φλατζα..


Πριν 10+ χρόνια ναι ήταν ακριβό τώρα πόσο πιάνει???
Αν πιάνει...

E60_Arkadia
02-12-13, 17:50
Και θα έχεις ένα αυτοκίνητο 10+ετών Αδηλωτο και θα εχεις ρίξει μη πω πετάξει και ένα καρο λεφτά στην γριά...

Δεν μας λες όμως τι προτείνεις ,παρά μόνο ότι συμφωνείς να το πετάξει!Οκ αν είναι να χτυπήσει Ε60 η f10 πάω πασο,αν όχι ας δωσει 10000ευρω να πάρει ένα νέο μικρό. Με λίγα λεφτά αγοράζει μοτερ έστω 2000 και εχει ξανά αμαξάρα.Ολα αυτα τα γραφω γτ στεναχωριέται να το πετάξει!

Christos 330
02-12-13, 17:54
Ηλια εισαι απο τα λιγα αληθινα ατομα που γνωρισα τα λογια σου ειναι σπαθι !!!

Οτι αποφαση πηρες ξερω οτι ειναι η σωστη για την οικογενεια σας !!!

Ευχομαι οτι και να παρετε να μην μας ξεχασεις οπως το τελευταιο διαστημα !!!

mark e92
02-12-13, 18:42
Δεν μας λες όμως τι προτείνεις ,παρά μόνο ότι συμφωνείς να το πετάξει!Οκ αν είναι να χτυπήσει Ε60 η f10 πάω πασο,αν όχι ας δωσει 10000ευρω να πάρει ένα νέο μικρό. Με λίγα λεφτά αγοράζει μοτερ έστω 2000 και εχει ξανά αμαξάρα.Ολα αυτα τα γραφω γτ στεναχωριέται να το πετάξει!

Δεν μιλάω καν για Ε60 να κερδίσει τι 5 χρόνια + ...
οποιο μεγάλο και να πάρει θα είναι σαφώς καλύτερο απο ένα μοντέλο του 2000 ετσι το βλέπω εγώ , αλλιώς δεν θα έβγαζαν νέα μοντέλα.
Ολα έχουν Ημερομηνία λήξεως...

stefm5
02-12-13, 19:28
στη ζωή όλα είναι επιλογές.
επιλογή να δεθείς με ένα αυτοκίνητο, επιλογή να το βλέπεις ως αναλώσιμο προϊόν.
επιλογή να αγοράσεις καινούριο αυτοκίνητο, επιλογή να συντηρείς ένα παλιότερο.
σεβαστές όλες οι επιλογές.
τα χρήματα που πάνε σε αυτοκίνητα, είτε είναι σε Ε92 είτε Ε30, είναι εκ προοιμίου πεταμένα. αποδεδειγμένα αυτοί που συντηρούν οχήματα αντί να αλλάζουν, πετάνε λιγότερα χρήματα.
σε ένα αυτοκινητιστικό φόρουμ αγαπάμε λίγο παραπάνω αυτούς που δε βλέπουν το αυτοκίνητο σαν ένα κουτάκι κόκα κόλα. :original:

playmaker
02-12-13, 19:50
Ποσο αποδεδειγμένο ειναι οτι συμφέρει η συντηρηση ;ειδικά σε νεα αμάξια με 6 χρονια εγγυηση κτλ

E60_Arkadia
02-12-13, 20:14
Δεν μιλάω καν για Ε60 να κερδίσει τι 5 χρόνια + ...
οποιο μεγάλο και να πάρει θα είναι σαφώς καλύτερο απο ένα μοντέλο του 2000 ετσι το βλέπω εγώ , αλλιώς δεν θα έβγαζαν νέα μοντέλα.
Ολα έχουν Ημερομηνία λήξεως...

Μάλλον δεν είχες ποτέ παλιά πεντάρα γι αυτο το λες thumb

liakos
02-12-13, 20:54
Παιδιά εγώ θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το μεγάλο ενδιαφέρον που δείχνετε. Μέσα από τα λεγόμενα σας βλέπω άτομα που θέλουν να προστατέψουν, εμένα στην προκειμένη περίπτωση, ώστε να όλα να κυλήσουν πιο ανώδυνα.:thumbsup::thumbsup:

Όλες οι απόψεις σας είναι δεκτές thumb

Εννοείται πως κάποιος άλλος στη θέση μου θα έκανε τις επισκευές και θα το κρατούσε και μπορεί να το έκανα και εγώ ΑΝ το αυτοκίνητο ήταν δικό μου. Η απόφαση όμως δεν ήτανε μόνο δικιά μου. Το θέμα είναι ότι το μεγάλο κόστος δεν είναι μόνο η φλάντζα (και γενικά ο κινητήρας), αλλά και το αυτόματο κιβώτιο το οποίο είχε αρχίσει να φτάνει στο τέλος του. Επιχειρήσαμε πριν από χρόνια να το επισκευάσουμε αλλά η δουλειά που έγινε ήτανε κακή. Τα χτυπήματα πια σε αλλαγές ταχυτήτων άρχισαν να γίνονται όλο και πιο συχνά και ήξερα ότι αν δεν μας άφηνε ο κινητήρας θα μας άφηνε το κιβώτιο. Εδώ μπορεί πολλοί να αναφέρεται πολλοί από εσάς ότι θα μπορούσα να το επισκευάσω και τον κινητήρα και το κιβώτιο.
Για όλα αυτά αποφασίσαμε να μην επενδυθούν τέτοια πόσα ούτε για κινητήρα ούτε για κιβώτιο ούτε για άλλα διάφορα για να συνεχίσει να ζει για πολλά ακόμα χρόνια. Προτιμότερο θεωρήσαμε, μιας και υπήρχε η δυνατότητα, ήτανε η άμεση αγορά άλλου πολύ πιο καινούργιου μεταχειρισμένου αυτοκινήτου.

Τα πράγματα έτσι έγιναν, πάρθηκαν οι αποφάσεις και όλα βαίνουν καλώς. :thumbsup::thumbsup:
Εγώ όπως έγραψε και συμφορουμίτης το συγκεκριμένο thread το άνοιξα ΜΟΝΟ για να ευχαριστήσω ΕΣΑΣ ΚΥΡΙΩΣ και να πω ΑΝΤΙΟ σε κάτι που χρόνια συντρόφευε μια ολόκληρη οικογένεια.

Vasilis M3
02-12-13, 20:56
Κράτα μας ενήμερους για το καινούργιο απόκτημα...με το καλό να έρθει!thumb

aristent
02-12-13, 23:01
Αντιο λοιπον Λιακο στο 39αρι σας,ευχομαι με το καλο να ανοιξεις νεο θρεντ με το νεο σας οχημα.thumb

κλειδωνω εδω, μιας και με το τελευταιο σου ποστ, το θεμα ολοκληρωθηκε.
:thnx: