PDA

Επιστροφή στο Forum : bmw z3 μπάζει νερά!!



Andreasz3
25-11-13, 15:29
Καλησπερα, μετα απο τις τελευταιες καταιγιδες το πορτ παγκαζ της z3 κολυμπαει στο νερο!!!Εχετε καμια ιδεα απο που μπορει να μπαζει?Να σημειωσω οτι πριν κανα 3-4 μηνες βγηκε η κουκουλα για να αλλαξω το πισω τζαμι.Μηπως εκανε καμια βλακεια ο ταπετσερης?Μιλαμε για 3-4 ποντους νερο!!!SOS!!!:facepalm:

mark e92
25-11-13, 15:30
λάστιχο καπώ ή απο κανένα φανάρι ...
Η λύση είναι να μπείς μεσα εσύ με φακό και να σου ρίχνουν νερό για να το βρείς ...

dark knight
25-11-13, 17:18
για να χωρεσει στο πορτ μπαγκαζ δεν πρεπει να ειναι ανθρωπος αλλα χομπιτ.σορυ για το:offtopic:

Andreasz3
25-11-13, 17:27
για να χωρεσει στο πορτ μπαγκαζ δεν πρεπει να ειναι ανθρωπος αλλα χομπιτ.σορυ για το:offtopic:

Όντως δεν παίζει να χωρέσω με τίποτα!!!

zografias
25-11-13, 17:37
Βάλε κανένα πιτσιρίκι.... Μόνο αν το δεις live είσαι σίγουρος!!!
Αν έχεις αλλαγμένα φανάρια, πολύ πιθανό!!!
Είναι από τα φανάρια ή από το λάστιχο που έχει γύρω γύρω στο πορτ παγκάζ ή έχουν κάνει μα...κία οι κουκουλιέριδες!

savvas bmwdakias
25-11-13, 17:55
Στο Ε36 που ειχα , ειχα αλλαξει φαναρια και εμπαζε απο κει.

Andreasz3
25-11-13, 18:17
Στο Ε36 που ειχα , ειχα αλλαξει φαναρια και εμπαζε απο κει.

Ίσως είναι απο τα φανάρια γιατι βγήκαν πριν ένα μήνα γιατι ντύθηκε το αμαξι με μεμβράνη.τι να τσεκάρω όμως?υπάρχει κάτι εργοστασιακό που πλέον δεν έχει μπει σωστά?

savvas bmwdakias
25-11-13, 18:28
Ίσως είναι απο τα φανάρια γιατι βγήκαν πριν ένα μήνα γιατι ντύθηκε το αμαξι με μεμβράνη.τι να τσεκάρω όμως?υπάρχει κάτι εργοστασιακό που πλέον δεν έχει μπει σωστά?

Εγω περασα με μια σιλικονη διαφανη πανω απο το λαστιχο και σταματησε να παιρνει νερο.

mark e92
25-11-13, 19:27
Ίσως είναι απο τα φανάρια γιατι βγήκαν πριν ένα μήνα γιατι ντύθηκε το αμαξι με μεμβράνη.τι να τσεκάρω όμως?υπάρχει κάτι εργοστασιακό που πλέον δεν έχει μπει σωστά?

Θα βγάλεις τα φανάρια και θα βάλεις τσίχλα (ειναι μαύρη για στεγανοποίηση)
Για να είσαι σίγουρος οτι δεν είναι απο κει , αλλα αφου τα βγάλαν 99% ειναι απο εκεί.

mark e92
25-11-13, 19:28
για να χωρεσει στο πορτ μπαγκαζ δεν πρεπει να ειναι ανθρωπος αλλα χομπιτ.σορυ για το:offtopic:

Συγνώμη δεν το ήξερα.

dark knight
25-11-13, 19:33
Συγνώμη δεν το ήξερα.

πλακα κανουμε!:thumbsup:

bmwz3
26-11-13, 00:37
οταν το ειχα εγω επαιρνε σταγονες απο το τριτο στοπ και το αλλαξα!απο τοτε δεν ξαναπηρε...
βασικα ριξε εναν κουβα καθε φορα σε αλλο σημειο και ανοιξε να δεις σε πιο σημειο παιρνει!!
καταραμενο z3 φιλε.

Loukas
26-11-13, 01:15
.καπνος στο πορτ μπαγκαζ και εντοπιζεις τη διαρροη.υπαρχουν κατι μηχανηματακια που παραγουν καπνο,αλλιως κανα αοσμο καπνογονο, μεσα σε κλειστο χωρο(κανα γκαραζ) με φως και θα δεις λογικα.απλα μετα καλο εξαερισμο κανε.

Andreasz3
26-11-13, 15:23
Λοιπόν τα νερά μπαίνουν απο τα φανάρια.απο όλα τα φανάρια όμως!!η βλακεια εγινε απο αυτον που το αφησα να μου ντύσει το αμαξι.τα πλαϊνά φανάρια έχουν μολις ανοίγεις το Πορτπαγκαζ κάτι σαν αυτακια πλαστικά τα οποία αφηνουν κενό και περνάει το νερό και το πάει μέσα στο φανάρι.Στο τρίτο στοπ δεν φαίνεται κενό αλλα μπαίνει πολύ νερό και απο εκεί.Τι προτείνετε να κάνω?Να πάω σε αυτον και να αναλάβει να το φτιάξει?Να βαλω μόνος μου σιλικόνη?

mark e92
26-11-13, 15:33
Που μένεις; αν μπορείς να το φτιάξουμε μαζί, δεν είναι τίποτα σπουδαίο βγάζεις φανάρια βάζεις τσίχλα στεγανοποίησης ξαναβαζεις φανάρια και είσαι οκ .
Μην βάλεις σιλικόνη θα θέλεις να τα βγάλεις αργότερα και τότε...

Andreasz3
26-11-13, 15:37
Που μένεις; αν μπορείς να το φτιάξουμε μαζί, δεν είναι τίποτα σπουδαίο βγάζεις φανάρια βάζεις τσίχλα στεγανοποίησης ξαναβαζεις φανάρια και είσαι οκ .
Μην βάλεις σιλικόνη θα θέλεις να τα βγάλεις αργότερα και τότε...

Στο Γαλάτσι μένω,σ'ευχαριστώ πολύ,θα πάω αυριο απο αυτον να δω τι θα μου πει και θα σου πω αν είναι.Που μένεις εσύ?Λες με τη σιλικόνη να μη βγαινουν μετά?Νομίζω ότι η σιλικόνη βγαινει σχετικά εύκολα.Την τσίχλα που τη βρισκουμε?

mark e92
26-11-13, 15:47
Στο Γαλάτσι μένω,σ'ευχαριστώ πολύ,θα πάω αυριο απο αυτον να δω τι θα μου πει και θα σου πω αν είναι.Που μένεις εσύ?Λες με τη σιλικόνη να μη βγαινουν μετά?Νομίζω ότι η σιλικόνη βγαινει σχετικά εύκολα.Την τσίχλα που τη βρισκουμε?

Λογικά θα σου το φτιάξει.
Η σιλικόνη είναι η εύκολη λύση,μετά θα βγαίνουν αλλά το λάστιχο θα θελει αλλαγή.
Σε μαγαζί για χρώματα αυτοκινήτων έχουν.

Andreasz3
28-12-13, 15:03
Καλησπερα και χρονια πολλα!!Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος αν στο πισω μερος της κουκουλας εκει που βιδωνει με το αμαξι χρειαζεται να μπει τσιχλα στεγανοποιησης ή ειναι οκ μονο με το βιδωμα.Το λεω γιατι μαλλον απο εκει μπαζει το z3.Tη δευτερα θα παω σε αυτον που αλλαξε το πισω τζαμι να δω τι θα μου πει.

mark e92
28-12-13, 16:39
Ακόμα δεν βρήκες τίποτα...

gupakos
28-12-13, 17:18
Καλησπερα, μετα απο τις τελευταιες καταιγιδες το πορτ παγκαζ της z3 κολυμπαει στο νερο!!!Εχετε καμια ιδεα απο που μπορει να μπαζει?Να σημειωσω οτι πριν κανα 3-4 μηνες βγηκε η κουκουλα για να αλλαξω το πισω τζαμι.Μηπως εκανε καμια βλακεια ο ταπετσερης?Μιλαμε για 3-4 ποντους νερο!!!SOS!!!:facepalm:

Αφου θα πας στον ταπετσέρη σου, έχε υπόψη σου ότι δε χρειαζεται να βγει η κουκούλα για να αλλαχθεί το πίσω πλαστικό τζάμι. Και αν το εκανε θα είναι για να σε χρεώσει παραπάνω. Πόσα σου πήρε;

Το θέμα του νερού στο πορτ-μπαγκάζ είναι γνωστό θέμα στις Ζ3. Εμένα μου έμπαζε από το 3ο stop. Σιλικόνη, και λύθηκε

NikoZ3
28-12-13, 17:45
... πισω μερος της κουκουλας εκει που βιδωνει με το αμαξι χρειαζεται να μπει τσιχλα στεγανοποιησης ή ειναι οκ μονο με το βιδωμα..

Φυσικα και χρειαζεται και μαλιστα υπαρχει και ως ανταλλακτικο απο την BMW, βεβαια υπαρχει και της 3Μ. Και να πας να στο φτιαξουν αμεσα
γιατι μπορει να μπει παντου απο 'κει το νερο... και στο πατωμα και στο πορτ μπαγκαζ.
Πες καλου κακου να τσεκαρουν και πατωμα κατω απο την μοκετα, αρκει να ειναι προθυμος ο μαστορας σου. thumb

Libanner
28-12-13, 17:54
Προσπάθησε να βρείς απο που μπάζει νερά...αλλά να ξέρεις οτι το Ζ3 μπάζει νερά απο το εργοστάσιο...τελείως στεγανό δεν θα γίνει ποτέ! :original:

Andreasz3
28-12-13, 18:35
[QUOTE=gupakos;461078]Αφου θα πας στον ταπετσέρη σου, έχε υπόψη σου ότι δε χρειαζεται να βγει η κουκούλα για να αλλαχθεί το πίσω πλαστικό τζάμι. Και αν το εκανε θα είναι για να σε χρεώσει παραπάνω. Πόσα σου πήρε;

200 ευρω εδωσα, αλλα η κουκουλα επρεπε να βγει γιατι ειχε χαλασει το φερμουαρ και δεν γινοταν το απλο βγαλε παλιο τζαμι και βαλε καινουριο..

Andreasz3
28-12-13, 18:38
Αφου θα πας στον ταπετσέρη σου, έχε υπόψη σου ότι δε χρειαζεται να βγει η κουκούλα για να αλλαχθεί το πίσω πλαστικό τζάμι. Και αν το εκανε θα είναι για να σε χρεώσει παραπάνω. Πόσα σου πήρε;

Το θέμα του νερού στο πορτ-μπαγκάζ είναι γνωστό θέμα στις Ζ3. Εμένα μου έμπαζε από το 3ο stop. Σιλικόνη, και λύθηκε

Στο τριτο στοπ εβαλα τσιχλα οπως και σε ολα τα φαναρια..Περυσι δεν ειχα τετοιο θεμα, μιλαμε για πολυ νερο οτι μπαζει πλεον..Εχω ξενερωσει και κουραστει τοσο πολυ..Ελπιζω να ειναι απο την κουκουλα και να σταματησει.Δεν εννοω ψιχαλες, εννοω ΠΟΛΥ νερο!!

gupakos
28-12-13, 18:41
200 ευρω εδωσα, αλλα η κουκουλα επρεπε να βγει γιατι ειχε χαλασει το φερμουαρ και δεν γινοταν το απλο βγαλε παλιο τζαμι και βαλε καινουριο..

Εντάξει δεν επιμένω, αν χάλασε το φερμουάρ, και αν τα 200 είναι με το πλαστικό τζάμι μέσα είναι πολύ καλή τιμή (το πλαστικό το είχα πάρει 65 ευρώ + ~15 ευρώ μεταφορικά για Γερμανία, από ebay.de).

Andreasz3
28-12-13, 18:44
Εντάξει δεν επιμένω, αν χάλασε το φερμουάρ, και αν τα 200 είναι με το πλαστικό τζάμι μέσα είναι πολύ καλή τιμή (το πλαστικό το είχα πάρει 65 ευρώ + ~15 ευρώ μεταφορικά για Γερμανία, από ebay.de).

Ναι ηταν ''φιλικη'' τιμη γιατι πηγα συστημενος..Ηθελε οντως δουλια επειδη ειχαν σαπισει οι ραφες στο φερμουαρ..Αυτο που ειδα ομως εχτες με τη βροχη δε μου αρεσε καθολου!Ελπιζω να μου το διορθωσει τη δευτερα που θα παω..

gupakos
28-12-13, 18:45
Στο τριτο στοπ εβαλα τσιχλα οπως και σε ολα τα φαναρια..Περυσι δεν ειχα τετοιο θεμα, μιλαμε για πολυ νερο οτι μπαζει πλεον..Εχω ξενερωσει και κουραστει τοσο πολυ..Ελπιζω να ειναι απο την κουκουλα και να σταματησει.Δεν εννοω ψιχαλες, εννοω ΠΟΛΥ νερο!!

Κοίτα και εμένα μου μάζευε πολύ νερό, και γενικα όπως είπε φίλος πριν, μην στεναχωριέσαι...συμβαίνει σε όλους μας, το αμάξι έχει τα ωραία του αλλά έχει και αρκετά προβλήματα...μιλάμε για αμάξια 12-15 ετών (το δικό μου πάει στα 14)...δεν έχω πολλές απαιτήσεις...πήγαινε πάλι στον ταπετσέρη σου, αλλά από κουκούλα τόσο νερό στο πορτ-μπαγκάζ μου φαίνεται δύσκολο...

Andreasz3
28-12-13, 18:55
Κοίτα και εμένα μου μάζευε πολύ νερό, και γενικα όπως είπε φίλος πριν, μην στεναχωριέσαι...συμβαίνει σε όλους μας, το αμάξι έχει τα ωραία του αλλά έχει και αρκετά προβλήματα...μιλάμε για αμάξια 12-15 ετών (το δικό μου πάει στα 14)...δεν έχω πολλές απαιτήσεις...πήγαινε πάλι στον ταπετσέρη σου, αλλά από κουκούλα τόσο νερό στο πορτ-μπαγκάζ μου φαίνεται δύσκολο...

Τι να πω, σιγουρα ειδα με τα ματια μου οτι απο την κουκουλα μπαζει.Ισως και να εχεις δικιο οτι τοσο νερο δε δικαιολογειται.Θα του πω να βαλει τσιχλα στεγανοποιησης και επειτα βλεπουμε..Σιγουρα δεν περιμενα οταν το αγοραζα οτι θα μενει στεγνο 100% το χειμωνα αλλα αυτο που γινεται με τις τελευταιες καταιγιδες δε μου φαινεται φυσιολογικο..Θα δουμε...

mark e92
28-12-13, 19:54
μεχρι να λύσεις το πρόβλημα βγάλε μοκέτα και τις τάπες κάτω απο την ρεζέρβα.

z3 2.2
28-12-13, 23:14
Προσπάθησε να βρείς απο που μπάζει νερά...αλλά να ξέρεις οτι το Ζ3 μπάζει νερά απο το εργοστάσιο...τελείως στεγανό δεν θα γίνει ποτέ! :original:
thumb
Εγω ηξερα ενα που δεν εμπαζε σταγονα.:original: