PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιακούμπ αυτοκινήτων.



gant
06-04-10, 19:43
Σύμφωνα με το πνεύμα του φόρουμ, καλό είναι όπως έχει γραφτεί, όποιος γνωρίζει κάτι διαπιστωμένα καλό να το αναφέρει.
Ετσι λοιπόν θα αναφέρω προσωπική εμπειρία από επιδιόρθωση μικρού χτυπήματος στο καπό της μπέμπας μου, εμπερία για την οποία έχω γράψει και σε άλλο φόρουμ παλαιότερα.

Επειδή είμαι πολύ ψείρας με το αμάξι, διαπίστωσα μιά μέρα, τον περασμένο Νοέμβρη, ένα χτυπηματάκι κάπου 1,5εκ μήκους αλλά πολύ επιφανειακό πάνω στο καπό, χωρίς να πειραχτεί καθόλου το χρώμα. Προφανώς από πέσιμο αιχμηρού αντικειμένου η και πιθανόν κάποιου χτυπήματος.
Ηταν τόσο ρηχό που και με την παλάμη να το ψιλάφιζες δεν ένοιωθες τίποτα.
Για να το δεις δε, έπρεπε να έχεις κόντρα τον ήλιο και να ρολάρεις με το μάτι σου το καθρέπτισμα του ουρανού πάνω στο καπό.
Ελα όμως που στο μέρος της πυλωτής που το χω, αυτό ακριβώς συνέβαινε και δεν ησύχαζα 'οταν έπεφτε η ματιά μου σαν μαγνήτης σε κείνο το σημείο.
Απευθύνθηκα λοιπόν σε φραντζάιζ εταιρεία που το αφεντικό είναι παλιός αγωνιζόμενος και πολύ γνωστός μου.
Αφου το είδαν μου πρότειναν να με στείλουν σε άλλη εταιρία επειδή αυτοί δεν έχουν τόσο λεπτά εργαλεία.
Στην δεύτερη που πήγα, άρχισαν τα μεν αλλά , ξέρω εγώ, να δούμε αν δεν έχει πάρει καθόλου χρώμα κλπ και με έκλεισαν ραντεβού σε βάθος μήνα.
Οταν τους πήρα τηλέφωνο την παραμονή, έκπληκτος άκουσα να μου λένε πως δεν έχουν στο κομπιούτερ του, τέτοιο ραντεβού και δέχθηκαν, κάνοντας μου χάρη να το πάω σε μια βδομάδα.
Οπως καταλαβαίνετε, την κοπάνησα και προσπάθησα να βρώ τον Γιακούμπ (παρατσούκλι είναι και μ αυτό έγινε γνωστός), ο οποίος δουλεύει μόνος του.
Είχα ακούσει κατά καιρούς πολύ καλά λόγια, αλλά προσωπικά τίποτε παραπάνω.
Νε την τηλεφωνική επικοινωνία, ευγενικότατος, μου είπε να το παω κιόλας.

Λοιπόν παιδιά, οι εντυπώσεις μου άριστες.
Πολύ ψείρας, κατακάθαρος χώρος, τα πάντα στην θέση τους. Δεν φαίνεται φυσικά απολύτως τίποτα απ την επισκευή και χωρίς να γνωρίζω προσωπικά τον συμφορουμίτη Κώστα (Monsta), αλλά απ όσα διαβάζω εδώ μέσα, πρέπει να είναι κάτι σαν αυτόν σε νοοτροπία και υπευθυνότητα εργασίας.

Οποιος φίλος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας μου στείλει p.m
Μιλώ φυσικά για Θεσσαλονίκη.

https://www.fileden.com/files/2007/3/4/848255/DSC00215_small.JPG

https://www.fileden.com/files/2007/3/4/848255/DSC00214_res.jpg

scania124
06-04-10, 20:03
Σύμφωνα με το πνεύμα του φόρουμ, καλό είναι όπως έχει γραφτεί, όποιος γνωρίζει κάτι διαπιστωμένα καλό να το αναφέρει.
Ετσι λοιπόν θα αναφέρω προσωπική εμπειρία από επιδιόρθωση μικρού χτυπήματος στο καπό της μπέμπας μου, εμπερία για την οποία έχω γράψει και σε άλλο φόρουμ παλαιότερα.

Επειδή είμαι πολύ ψείρας με το αμάξι, διαπίστωσα μιά μέρα, τον περασμένο Νοέμβρη, ένα χτυπηματάκι κάπου 1,5εκ μήκους αλλά πολύ επιφανειακό πάνω στο καπό, χωρίς να πειραχτεί καθόλου το χρώμα. Προφανώς από πέσιμο αιχμηρού αντικειμένου η και πιθανόν κάποιου χτυπήματος.
Ηταν τόσο ρηχό που και με την παλάμη να το ψιλάφιζες δεν ένοιωθες τίποτα.
Για να το δεις δε, έπρεπε να έχεις κόντρα τον ήλιο και να ρολάρεις με το μάτι σου το καθρέπτισμα του ουρανού πάνω στο καπό.
Ελα όμως που στο μέρος της πυλωτής που το χω, αυτό ακριβώς συνέβαινε και δεν ησύχαζα 'οταν έπεφτε η ματιά μου σαν μαγνήτης σε κείνο το σημείο.
Απευθύνθηκα λοιπόν σε φραντζάιζ εταιρεία που το αφεντικό είναι παλιός αγωνιζόμενος και πολύ γνωστός μου.
Αφου το είδαν μου πρότειναν να με στείλουν σε άλλη εταιρία επειδή αυτοί δεν έχουν τόσο λεπτά εργαλεία.
Στην δεύτερη που πήγα, άρχισαν τα μεν αλλά , ξέρω εγώ, να δούμε αν δεν έχει πάρει καθόλου χρώμα κλπ και με έκλεισαν ραντεβού σε βάθος μήνα.
Οταν τους πήρα τηλέφωνο την παραμονή, έκπληκτος άκουσα να μου λένε πως δεν έχουν στο κομπιούτερ του, τέτοιο ραντεβού και δέχθηκαν, κάνοντας μου χάρη να το πάω σε μια βδομάδα.
Οπως καταλαβαίνετε, την κοπάνησα και προσπάθησα να βρώ τον Γιακούμπ (παρατσούκλι είναι και μ αυτό έγινε γνωστός), ο οποίος δουλεύει μόνος του.
Είχα ακούσει κατά καιρούς πολύ καλά λόγια, αλλά προσωπικά τίποτε παραπάνω.
Νε την τηλεφωνική επικοινωνία, ευγενικότατος, μου είπε να το παω κιόλας.

Λοιπόν παιδιά, οι εντυπώσεις μου άριστες.
Πολύ ψείρας, κατακάθαρος χώρος, τα πάντα στην θέση τους. Δεν φαίνεται φυσικά απολύτως τίποτα απ την επισκευή και χωρίς να γνωρίζω προσωπικά τον συμφορουμίτη Κώστα (Monsta), αλλά απ όσα διαβάζω εδώ μέσα, πρέπει να είναι κάτι σαν αυτόν σε νοοτροπία και υπευθυνότητα εργασίας.

Οποιος φίλος θέλει περισσότερες πληροφορίες ας μου στείλει p.m
Μιλώ φυσικά για Θεσσαλονίκη.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/DSC00215_smallJPG-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/DSC00214_res-1.jpg
ωραιοςςςςςςς......για δωσε και τα στοιχεια του να εχουμε....

gant
06-04-10, 20:18
Φίλε Scania, έχεις p.m

Monsta
06-04-10, 20:25
Γιατί έχω την υποψία ότι ξέρω για ποια franchise εταιρεία μιλάς??? :D

Ειλικρινά χαίρομαι να διαβάζω θετικά σχόλια για επαγγελματίες του χώρου μου, μιας που αυτές τις μέρες δυστυχώς είναι η εξαίρεση στον κανόνα...

Kostas_1
06-04-10, 20:34
@ Gant: Θα προτεινα να το πεις ανοιχτα ποιος ειναι. Αλλωστε οι θετικες εμπειριες ειναι παντα αποδεκτες γιατι θα βοηθησουν και καποιον αλλο που θα θελει

Monsta
06-04-10, 20:37
Είναι μήπως εκείνη η εταιρεία που ασχολείται αποκλειστικά με paintless dent repairs?

gant
06-04-10, 21:02
Είναι μήπως εκείνη η εταιρεία που ασχολείται αποκλειστικά με paintless dent repairs?

Ακριβώς Κώστα! Εψαχνα τόση ώρα τα τεύχη των 4τ του προηγούμενου χρόνου για να βεβαιωθώ.

gant
06-04-10, 21:09
@ Gant: Θα προτεινα να το πεις ανοιχτα ποιος ειναι. Αλλωστε οι θετικες εμπειριες ειναι παντα αποδεκτες γιατι θα βοηθησουν και καποιον αλλο που θα θελει

Konas, το γνωρίζω αυτό και έχει αναφερθεί στο φ;oρουμ, αλλά καλύτερα να μου επιτρέψει κάποιος administrator.

deepBLUE
06-04-10, 22:13
Konas, το γνωρίζω αυτό και έχει αναφερθεί στο φ;oρουμ, αλλά καλύτερα να μου επιτρέψει κάποιος administrator.

πεστο φιλε gantthumb

NickE60
06-04-10, 22:17
Konas, το γνωρίζω αυτό και έχει αναφερθεί στο φ;oρουμ, αλλά καλύτερα να μου επιτρέψει κάποιος administrator.

Δεν χρειάζεται, όταν λέει ο konas κάτι, να ξέρεις πως είναι έτσι ....ξέρει τους όρους καλύτερα απ' όλους μας thumb

deepBLUE
06-04-10, 22:18
Δεν χρειάζεται, όταν λέει ο konas κάτι είναι έτσι ....ξέρει τους όρους καλύτερα απ' όλους μας thumb

Πολυ σωστα Νικο !!!:thumbsup:

gant
06-04-10, 22:49
Okey λοιπόν,

ΤheoPro
Γιακούμπ
Επισκευές Αυτοκινήτων από χαλαζόπτωση & βαθουλώματα χωρίς βαφή.

Θεόδωρος Γουλιελμάκης
Ιωνία Θεσσαλονίκης
Τηλ/Fax : 2310784635, κιν. : 6938788497

katsaraios
06-04-10, 22:52
Okey λοιπόν,

ΤheoPro
Γιακούμπ
Επισκευές Αυτοκινήτων από χαλαζόπτωση & βαθουλώματα χωρίς βαφή.

Θεόδωρος Γουλιελμάκης
Ιωνία Θεσσαλονίκης
Τηλ/Fax : 2310784635, κιν. : 6938788497

και το κουστουμακι?

gant
06-04-10, 23:00
και το κουστουμακι?

Ανάλογα με το μέγεθος της ζημιάς. Οι τιμές του είναι πάνω κάτω, ίδιες με των εταιριών.

bomberman 3.28
28-04-10, 22:10
Τα τελευταια 2 χρονακια, υπηρχε στο πορτ παγκαζ μου, μια λακουβα αρκετα μεγαλη και εμφανη..
Δημιουργηθηκε απο πορεια οπισθεν και σταματημα σε εναν καδο απορριματων [μεταλλικο] και συγκεκριμενα στο σημειο που ''σηκωνουν'' τον καδο τα απορριματοφορα. Ειναι οι δυο γνωστοι πειροι, που εξεχουν δεξια & αριστερα απο τους καδους αυτους. Σε καποιο φαναρτζηδικο ''χαμενο'' στα αγνωστα [για 'μενα] χωραφια στο Κορωπί, με πηγε φιλος [και ομοιδεάτης]. Ηταν ευκαιρια να επισκευασω και τον μπροστινο προφυλακτηρα [ιμιτα...] μετα απο στενη επαφη που ειχα σε κατι λαστιχα.. Τις δυο προηγουμενες φορες που ειχα ξαναεπισκευασει τον ιδιο προφ/ρα, στο ιδιο ακριβως σημειο, ειχα πληρωσει απο 120euro την καθε φορα...
Η επισκευη στο καπο [+ βαψιμο χωρις τοποθετηση] στοιχησε.....:50 euro και
η επισκευη του προφ/ρα [δεν χρειαστηκε βαψιμο]...40 euro...
Στο σπιτι, περασα με μαυρο ματ σπρεϊ, το νυχακι...
Η δουλεια του Νικου [φαναρτζης], ειναι παρα πολυ καλη και λεπτομερης....
Η τιμες του, απλα δεν υπαρχουν...
Δεν εχω περισσοτερα στοιχεια απο το εν λογω συνεργειο. Οποιοσδηποτε χρειαστει κατι, θα μπορεσω να μαθω...

kplc16
15-06-10, 13:07
ο Θοδωρος ειναι εξαιρετικος στη δουλεια του.
Και το ποιο σημαντικο ο ανθρωπος που δε μοιραζει αντιβιωση μαζι με το λογαριασμο

Ειναι και κορυφαιος και λογικος σε αυτα που ζηταει

Fad3In
15-06-10, 14:19
Πολύ ψείρας, κατακάθαρος χώρος, τα πάντα στην θέση τους. Δεν φαίνεται φυσικά απολύτως τίποτα απ την επισκευή και χωρίς να γνωρίζω προσωπικά τον συμφορουμίτη Κώστα (Monsta), αλλά απ όσα διαβάζω εδώ μέσα, πρέπει να είναι κάτι σαν αυτόν σε νοοτροπία και υπευθυνότητα εργασίας.
Προσωπικη μου αποψη οτι καλυτερα να ξερεις αντι να διαβαζεις εδω...
Δεν το λεω για τον Monsta,αλλα γενικα για φαναρτζοδουλειες και επισκευες κτλ κτλ καλο ειναι να χεις δει δουλεια απο κοντα! :original:
Εξ αλλου αν δε παινεψεις και το σπιτι σου...
Ξερω ξερω,θα το παρετε προσωπικα,αλλα μιλαω γενικα παντα.
Ν.

Monsta
15-06-10, 19:06
Προσωπικη μου αποψη οτι καλυτερα να ξερεις αντι να διαβαζεις εδω...
Δεν το λεω για τον Monsta,αλλα γενικα για φαναρτζοδουλειες και επισκευες κτλ κτλ καλο ειναι να χεις δει δουλεια απο κοντα! :original:
Εξ αλλου αν δε παινεψεις και το σπιτι σου...
Ξερω ξερω,θα το παρετε προσωπικα,αλλα μιλαω γενικα παντα.
Ν.

Δυστυχώς οι περισσότεροι ΔΕΝ ξέρουν, άρα διαβάζουν εδώ για να μάθουν.

Ακόμα και αν δουν κάποια δουλειά, όταν δεν έχουν την εμπειρία να κρίνουν, να δουν τις όποιες ατέλειες ή όταν δεν ξέρουν καν τι να κοιτάξουν, δεν θα καταλάβουν πολλά πράγματα.

m-power_01
15-06-10, 20:30
Δυστυχώς οι περισσότεροι ΔΕΝ ξέρουν, άρα διαβάζουν εδώ για να μάθουν.

Ακόμα και αν δουν κάποια δουλειά, όταν δεν έχουν την εμπειρία να κρίνουν, να δουν τις όποιες ατέλειες ή όταν δεν ξέρουν καν τι να κοιτάξουν, δεν θα καταλάβουν πολλά πράγματα.

Συμφωνω οτι οταν δεν ξερει το ματι σου να ξεχωριζει, δεν μπορεις να δεις νερα, θαμπαδες, κυματα, διχρωμιες ,μπιμπικια κλπ...
Αλλα αν δεν τα βλεπεις...Τι προβλημα να εχεις? Αν δε τα βλεπεις ...για σενα =δεν υπαρχουν! Μονο για μεταπωλητικη αξια ...αλλαζει το πραγμα!

Fad3In
16-06-10, 21:26
Δυστυχώς οι περισσότεροι ΔΕΝ ξέρουν, άρα διαβάζουν εδώ για να μάθουν.

Ακόμα και αν δουν κάποια δουλειά, όταν δεν έχουν την εμπειρία να κρίνουν, να δουν τις όποιες ατέλειες ή όταν δεν ξέρουν καν τι να κοιτάξουν, δεν θα καταλάβουν πολλά πράγματα.

Βασικα,οκ,συμφωνω οτι πρεπει,οπως και σε ολα τα θεματα,να ξερεις τι βλεπεις,αλλιως δεν το βλεπεις/παρατηρεις καθολου,αλλα οκ,δεν ειναι και πυρηνικη επιστημη το να ξεχωρισεις ενα ποιοτικο βαψιμο απο ενα μονης στρωσης (οπως σε κατι παλια αυτοκινητα που απλα περαστηκαν ενα χερι για να βλεπονται ή κατι ταξι) ή απο μια προχειροδουλεια σε βαψιμο.Μην τα παραλεμε κιολας!

Επιμενω,μην δεχεστε μασημενη τροφη! Βγειτε,δειτε,ρωτηστε,παρ τε γνωμες εδω και κυριως εξω και μετα καν τε οτι κανετε...Ειναι αμετρητα τα παραδειγματα κακης εμπειριας απο συστημενα αλλα αγνωστα για σενα ή εμενα ατομα.

Ν.