PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεργασία BMW και Toyota...



enatos
17-11-13, 00:28
Σύμφωνα με πρόσφατο άρθρο που παραθέτω θα γίνουμε θεατές συνεργασίας μεταξύ BMW και Toyota για super car...
https://www.zougla.gr/automoto/article/to-proto-sport-car-ton-bmw-ke-toyota
Ήθελα να ξερα τι άλλο θα δουν τα μάτια μας....
Συνεργασία με την εταιρία με τις περισσότερες ανακλήσεις???
Συνεργασία με την εταιρία που όταν συνεργάζεται με άλλη ούτε κινητήρα προωθεί ούτε μετάδοση???
:drive:

fanisk
17-11-13, 01:03
Ανακληση..ε και?
Δες ποσα χοντρα θεματα εχει η BMW και δεν εγινε ποτε ανακληση..

nikos1400
17-11-13, 07:26
δεν το'χω ψαξει σε βαθος το θεμα, αλλα η Toyota ειναι σοβαροτατη εταιρια, με τη δικη της ιστορια.
οι ανακλησεις δειχνουν και επαγγελματισμο. θελει @@ να κανεις ανακληση χιλιαδων αυτοκινητων τη φορα, δειχνει και ενδιαφερον για το after sales.

και αν το σκεφτουμε, ΚΑΙ με το motorsport εχει ασχοληθει.
στο μυαλο μου ερχονται corolla celica rally cars. supra, μεγαλη επιτυχια με τον τροπο της ακομα και σημερα που εχει τελειωει προ πολλου η παραγωγη.

και παρολο που νομιζω οτι εχουν ακριβυνει αναλογικα τα αυτοκινητα της, και ειναι (τα "καθημερινα" τουλαχιστον) λιγο "αχρωμα/αοσμα",
ειναι ακομα διαβοητα για την αξιοπισιτα τους.

εγω δε βλεπω κατι κακο που μπορει να ερθει απο τη συνεργασια, αν σκεφτουμε και τα βηματα των τελευταιων ετων που εχει κανει ηδη μονη της η πεμβε.

enatos
17-11-13, 10:11
δεν το'χω ψαξει σε βαθος το θεμα, αλλα η Toyota ειναι σοβαροτατη εταιρια, με τη δικη της ιστορια.
οι ανακλησεις δειχνουν και επαγγελματισμο. θελει @@ να κανεις ανακληση χιλιαδων αυτοκινητων τη φορα, δειχνει και ενδιαφερον για το after sales.

και αν το σκεφτουμε, ΚΑΙ με το motorsport εχει ασχοληθει.
στο μυαλο μου ερχονται corolla celica rally cars. supra, μεγαλη επιτυχια με τον τροπο της ακομα και σημερα που εχει τελειωει προ πολλου η παραγωγη.

και παρολο που νομιζω οτι εχουν ακριβυνει αναλογικα τα αυτοκινητα της, και ειναι (τα "καθημερινα" τουλαχιστον) λιγο "αχρωμα/αοσμα",
ειναι ακομα διαβοητα για την αξιοπισιτα τους.

εγω δε βλεπω κατι κακο που μπορει να ερθει απο τη συνεργασια, αν σκεφτουμε και τα βηματα των τελευταιων ετων που εχει κανει ηδη μονη της η πεμβε.

Η Toyota όντως άφησε εποχή με το άλυτο μυστηριο-κλεψιά στα turbo του wrc με την αλλαγή διατομής της εισαγωγής κατα την διάρκεια του αγώνα....
Και μιας και μιλάμε για αγώνες ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ Ιαπωνέζικη ομάδα αγώνων δεν κέρδισε πρωταθλήματα χωρίς να έχουν Ευρωπαϊκή καθοδήγηση(McLaren-Honda, Toyota Team Europe, Subaru Prodrive, Mitsubishi Ralliart κλπ.).
Όσο για τις ανακλήσεις θα προτιμούσα να μην κόλλαγε το γκάζι και να πιάνουν τα φρένα από το να μην το ξέρω και να με κλαίνε οι δικοί μου.Στην τελευταία συνεργασία της με την Subaru για το GT86, κινητήρα και μετάδοση έδωσε η Subaru...Γράφει Toyota είναι Subaru όπως παλία έπαιρνες Hyundai με κινητήρα Mitsubishi...Όσο για την αξιοπιστία τους τουλάχιστον τα μοτερ είναι βράχοι γιατί αποτελούν εξέλιξη αντιγραφής άλλων εταιριών το vvt αντιγραφή και εξέλιξη κινητήρα της Alfa Romeo δεκαετίας 80!!.

strof
17-11-13, 13:00
Ειναι γνωστο τον τελευταιο καιρο σαν δυστυχης κατοχος auris πως ειμαι αρνητικος ως προς τα προιοντα της toyota.
Οφειλω ομως να παραδεχτω πως το aftersales της δεν παιζεται. Το αυτοκινητο μου ειναι στην εγγυηση και αν και εισαγωγης (δεν το πηρα απο αυτους), μου αλλαξαν τρεις φορες (!!!!) ελλατωματικο καθισμα αβιαστα, χωρις καν να το προτεινω εγω.

aristent
17-11-13, 13:07
Ειναι γνωστο τον τελευταιο καιρο σαν δυστυχης κατοχος auris πως ειμαι αρνητικος ως προς τα προιοντα της toyota.
Οφειλω ομως να παραδεχτω πως το aftersales της δεν παιζεται. Το αυτοκινητο μου ειναι στην εγγυηση και αν και εισαγωγης (δεν το πηρα απο αυτους), μου αλλαξαν τρεις φορες (!!!!) ελλατωματικο καθισμα αβιαστα, χωρις καν να το προτεινω εγω.

και 13 φορες να σου το αλλαξουν, παλι ελλατωματικο θα ειναι !!!:thumbsup:


ΥΣ....Πανο,αυτη η συνεργασια δεν προκειτε να σε ικανοποιησει,αφου καποια στιγμη στο μελλον που θα ξαναπαρεις BMW,το καθισμα θα "χορευει" ζεϊμπεκικο!!!!

τουλαχιστον εσυ θα ξερεις οτι πρεπει να στειλεις επιστολη διαμαρτυριας στην Τογιοτα!!!:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :thumbsup:

strof
17-11-13, 13:22
Εννοειται Αρη γιατι απο κατασκευης του ειναι ετσι. Ειπαμε, αθλιο αυτοκινητο σε ολα του και με τιποτα δεν δικαιολογει την τιμη του η οποια υπολειπεται κατα μολις 5 χιλιαρικα απο τον ασσο!
Ελπιζω η συμβιωση μαζι του να ειναι μικρη και συντομα να επιστρεψω στην αγαπημενη μας μαρκα. Εως τοτε και για να μην σκεφτομαι και γκρινιαζω συνεχεια εχω πεισει τον εαυτο μου πως δεν εχω αυτοκινητο, παρα μονο 4 ροδες και ενα τιμονι που με παει σουπερ μαρκετ και τα παιδια στο σχολειο...

enatos
17-11-13, 14:39
Ανακληση..ε και?
Δες ποσα χοντρα θεματα εχει η BMW και δεν εγινε ποτε ανακληση..

Το θέμα είναι ότι πολλές ήταν σιωπηλές ανακλήσεις-δωρεάν αντικαταστάσεις τις οποίες γνώριζαν οι αντιπροσωπίες αλλά κατα κύριο λόγο εν Ελλάδι ποτε δεν μάθαιναν οι καλοπληρωτές πελάτες. Αντιθέτως πολλά λαμόγια των αντ/πειων-συνεργείων μέσω των αντικαταστάσεων φτιάξανε τα δικα τους bimmerακια. Δυστυχώς στην Ελλάδα επιπλέουν οι σε εισαγωγικά "επαγγελματίες" πρωην κατσαπλιάδες

scania124
17-11-13, 16:49
Σαν πρωην κάτοχος Toyota........

Η Toyota εχει τα αρ@@@ια και βγαζει ανακλήσεις......η BMW? ?????????

Ενταξει δεν λεω εβγαλε τους πολλαπλασιαστες.......κολωνε τιμονιου??? Μπεκ???? Σκουριασμενα καθίσματα? ????? Nox???? Lamba???? Maf????

Οσο για το οτι ειναι η εταιρία με τις περισσότερες ανακλήσεις πιστεύω οτι οφείλεται στο οτι πουλαει εκατομμύρια αυτοκινητα, και ειναι απο τους λιγους που το κάνει.
Αν και πιστευω για τα παραπάνω φταίει η bosch.

Ζητω η denzo! !!!

scania124
17-11-13, 16:53
Στην τελευταία συνεργασία της με την Subaru για το GT86, κινητήρα και μετάδοση έδωσε η Subaru...Γράφει Toyota είναι Subaru όπως παλία έπαιρνες Hyundai με κινητήρα Mitsubishi...

Μην ξεχνατε οτι η subaru ειναι πλεον της Toyota. Γι αυτο το ae86 φτιάχτηκε στο εργοστάσιο της subaru.

alexm
17-11-13, 16:58
Η Toyota όντως άφησε εποχή με το άλυτο μυστηριο-κλεψιά στα turbo του wrc με την αλλαγή διατομής της εισαγωγής κατα την διάρκεια του αγώνα....


μπορεις να το αναλυσεις λιγο αυτο εαν θελεις;

enatos
17-11-13, 17:12
Σαν πρωην κάτοχος Toyota........

Η Toyota εχει τα αρ@@@ια και βγαζει ανακλήσεις......η BMW? ?????????

Ενταξει δεν λεω εβγαλε τους πολλαπλασιαστες.......κολωνε τιμονιου??? Μπεκ???? Σκουριασμενα καθίσματα? ????? Nox???? Lamba???? Maf????

Οσο για το οτι ειναι η εταιρία με τις περισσότερες ανακλήσεις πιστεύω οτι οφείλεται στο οτι πουλαει εκατομμύρια αυτοκινητα, και ειναι απο τους λιγους που το κάνει.
Αν και πιστευω για τα παραπάνω φταίει η bosch.

Ζητω η denzo! !!!

Σε παραπέμπω στο προηγούμενο post μου..Απλά να σου πώ μιας και είσαι επαγγελματίας ότι με φίλο που δουλευε στην BMW στην Γερμανία οι ανακλήσεις και αντικαταστάσεις έδιναν και έπαιρναν και δω ύπνο δικαίου...Το ότι μια εταιρία πουλάει πολλά αυτοκίνητα δεν σημαίνει ούτε ποιότητα αλλά και συγκεκριμένα για την Toyota ότι οι πελάτες τις έχουν τις ίδιες απαιτήσεις και ιδιαιτερότητες με μας.

scania124
17-11-13, 17:16
Σε παραπέμπω στο προηγούμενο post μου..Απλά να σου πώ μιας και είσαι επαγγελματίας ότι με φίλο που δουλευε στην BMW στην Γερμανία οι ανακλήσεις και αντικαταστάσεις έδιναν και έπαιρναν και δω ύπνο δικαίου...Το ότι μια εταιρία πουλάει πολλά αυτοκίνητα δεν σημαίνει ούτε ποιότητα αλλά και συγκεκριμένα για την Toyota ότι οι πελάτες τις έχουν τις ίδιες απαιτήσεις και ιδιαιτερότητες με μας.

Δεν ειμαι επαγγελματίας.....ενας απλος ιδιοκτήτης bmw και πρωην toyota.

enatos
17-11-13, 17:18
Στην τελευταία συνεργασία της με την Subaru για το GT86, κινητήρα και μετάδοση έδωσε η Subaru...Γράφει Toyota είναι Subaru όπως παλία έπαιρνες Hyundai με κινητήρα Mitsubishi...

Μην ξεχνατε οτι η subaru ειναι πλεον της Toyota. Γι αυτο το ae86 φτιάχτηκε στο εργοστάσιο της subaru.

Και τι σημαίνει κινητήρας Subaru, 4κίνηση Subaru (Καλά που είχε και εμπειρία από wrc η Toyota).

Konstantinos E60
17-11-13, 17:18
Σε παραπέμπω στο προηγούμενο post μου..Απλά να σου πώ μιας και είσαι επαγγελματίας ότι με φίλο που δουλευε στην BMW στην Γερμανία οι ανακλήσεις και αντικαταστάσεις έδιναν και έπαιρναν και δω ύπνο δικαίου...Το ότι μια εταιρία πουλάει πολλά αυτοκίνητα δεν σημαίνει ούτε ποιότητα αλλά και συγκεκριμένα για την Toyota ότι οι πελάτες τις έχουν τις ίδιες απαιτήσεις και ιδιαιτερότητες με μας.

Ιδιες απαιτήσεις και ιδιαιτερότητες με την διαφορά οτι εμεις εχουμε πληρώσει ίσως και τριπλάσιο αντίτιμο για τα αυτοκινητά μας χωρίς να έχουμε εστω τον στοιχειώδη σεβασμό . Τουλάχιστων η TOYOTA δείχνει σεβασμό στους πελάτες της ανεξαρτήτως χώρας αντίθετα με την BMW.

scania124
17-11-13, 17:25
Και τι σημαίνει κινητήρας Subaru, 4κίνηση Subaru (Καλά που είχε και εμπειρία από wrc η Toyota).

Ειπαμε subaru = Toyota

enatos
17-11-13, 17:28
Αν μπείς από Toyota δεκαετίας σε BMW δεκαετίας μπαίνεις σε ΑΛΛΟ πλανήτη και αναθεωρείς το πως μπορεί να είναι ένα αυτοκίνητο...Το κόστος κτήσης είναι διαφορετικό σιγουρα αλλά εσύ από το Ε60 μπορείς να μπείς σε Avensis και να μην σε χαλάνε διάφορα.Πάντως κατα γενική ομολογία οι οδηγοί της BMW έχουν και ανησυχίες στον πίσω άξονα και στο πετάλ.

enatos
17-11-13, 17:28
Ειπαμε subaru = Toyota

Ναι ξέρει από boxer χρόνια τώρα...

scania124
17-11-13, 17:39
Ναι ξέρει από boxer χρόνια τώρα...

Απο το 2005 και μετα έμαθε.

alexm
17-11-13, 17:44
Δεν νομιζω οτι θα βρεθει καποιος που να αμφιβαλει για την αξιοπιστια της toyota και ειδικα για τα made in Japan μοντελα!!!
Η αξιοπιστια toyota αρχισε να χαλαει οταν ξεκινησαν οι ευρωπαικες κατασκευες και την θεση των Νιποντενσο - αισιν - μιτσουμποσι, πηραν οι βαλεο - μαγκνετι-μαρελι - ζετεφ και αλλες.
Η toyota παρ'ολες τις αστοχιες των ευρωπαικων κατασκευων και εχοντας το after sale service σε πρωτη προτεραιοτητα, φροντιζει οι πελατες της να μην εχουν παραπονα.
Δεν μπορουμε να συγκρινουμε την toyota με την bmw καθως ειναι μεγαλες οι διαφορες στην φιλοσοφια των δυο εταιριων, με την bmw να ειναι ανωτερη στην τιμη κτισης, στην ποιοτητα κατασκευης, στην ποιοτητας οδηγησης και την toyota στην ευχαριστηση του πελατη μεσω του after sale!!!
Απο την συνεργασια ομως των δυο εταιριων με σκοπο την κατασκευη σουπερ καρ μπορει να βγει κατι πολυ καλο για την αυτοκινηση, αφου εκει η toyota εχει στο συρταρι την τεχνογνωσια της Lexus.....thumb

fanisk
17-11-13, 18:31
Αν μπείς από Toyota δεκαετίας σε BMW δεκαετίας μπαίνεις σε ΑΛΛΟ πλανήτη και αναθεωρείς το πως μπορεί να είναι ένα αυτοκίνητο...Το κόστος κτήσης είναι διαφορετικό σιγουρα αλλά εσύ από το Ε60 μπορείς να μπείς σε Avensis και να μην σε χαλάνε διάφορα.Πάντως κατα γενική ομολογία οι οδηγοί της BMW έχουν και ανησυχίες στον πίσω άξονα και στο πετάλ.

Ποσο κανει το Ε60 και ποσο το Avensis?

oldcarskickass
17-11-13, 19:47
μπορεις να το αναλυσεις λιγο αυτο εαν θελεις;

Έλα ρε συ είχε φάει και 12μηνο αν θυμάμαι BAN τη σεζόν 94 - 95 ή 95 - 96 λόγω μιας διάταξης που ουσιαστικά παρέκαμπτε το turbo restrictor.


Αν μπείς από Toyota δεκαετίας σε BMW δεκαετίας μπαίνεις σε ΑΛΛΟ πλανήτη και αναθεωρείς το πως μπορεί να είναι ένα αυτοκίνητο...Το κόστος κτήσης είναι διαφορετικό σιγουρα αλλά εσύ από το Ε60 μπορείς να μπείς σε Avensis και να μην σε χαλάνε διάφορα.Πάντως κατα γενική ομολογία οι οδηγοί της BMW έχουν και ανησυχίες στον πίσω άξονα και στο πετάλ.

Αν μπεις σε BMW με κάτοχο ψείρα και σε BMW με κάτοχο πάρταλο να δεις άλλος πλανήτης.

Πολλά μπορούν να ειπωθούν για την toyota αλλά όχι για το after sales και για τις ανακλήσεις της. Ακόμα και για τις εδώ αντιπροσωπείες, αντίθετα με τα BMW.


Ποσο κανει το Ε60 και ποσο το Avensis?

Ανάλογα τα κυβικά παίζει να κάνουνκαι τα ίδια.(αλλά κατάλαβα τι εννοείς)

enatos
17-11-13, 19:51
Ποσο κανει το Ε60 και ποσο το Avensis?

Το γράφω ότι το κόστος κτήσης είναι διαφορετικό αλλά ακόμα και Ε90 μη σου πω Ε46 με Avensis δεν συγκρίνονται.

enatos
17-11-13, 19:57
Για να μην πλατειάζουμε εγώ εκτιμώ ότι μεγαλύτερο όφελος θα έχει η Toyota μιας και κινητήρα βάζει η BMW. Όσο για το υβριδικό συστημα που θα βάλουν οι Ιάπωνες δεν μπορώ να κρίνω, αλλά ούτως ή άλλως η συνεργασία έρχεται μετα το λανσάρισμα οχημάτων i σειράς από την BMW.
Πάντως αφού βλέπω πολύ λαό στο φόρουμ που έχουν σε υψηλή εκτίμηση την Toyota γιατί δεν αλλάζεται την "έλικα" για κάτι Ιαπωνικό αξιόπιστο και φτηνό??

Nino
17-11-13, 20:05
ενα ειναι σιγουρο, απο αυτη τη συνεργασια...
ξανα πολλαπλασιαστης δεν θα καει :whistle:
:original:

nikos valvetronic
17-11-13, 21:32
Για να μην πλατειάζουμε εγώ εκτιμώ ότι μεγαλύτερο όφελος θα έχει η Toyota μιας και κινητήρα βάζει η BMW. Όσο για το υβριδικό συστημα που θα βάλουν οι Ιάπωνες δεν μπορώ να κρίνω, αλλά ούτως ή άλλως η συνεργασία έρχεται μετα το λανσάρισμα οχημάτων i σειράς από την BMW.
Πάντως αφού βλέπω πολύ λαό στο φόρουμ που έχουν σε υψηλή εκτίμηση την Toyota γιατί δεν αλλάζεται την "έλικα" για κάτι Ιαπωνικό αξιόπιστο και φτηνό??

Φίλε μου υπάρχει υψηλή εκτίμηση στην TOYOTA για τους συγκεκριμένους λόγους που πολλάκις αναφέρθηκαν,την αξιοπιστία και το after sales.Δεν θα αλλάξουμε την έλικα με τον Ιάπωνα γιατί η εκτίμησή μας στα άλλα χαρίσματα τις BMW είναι μεγαλύτερη.Και εμείς είχαμε TOYOTA και όταν μου τρυπάνε τα δοχεία διαστολής, χάνει λάδι η αντλία του vacum και μένω από πολλ/στες το μακαρίζω αλλά όταν κάνω γρήγορο ταξίδι,όταν κάνω διαδρομή με παντός είδους στροφές και όταν το διπλώνω του συγχωρώ τα κουσούρια.Η BMW καλά θα κάνει να εποφεληθεί από αυτήν την συνεργασία στους τομείς που αποδεδειγμένα υστερεί.

alexm
17-11-13, 21:57
Έλα ρε συ είχε φάει και 12μηνο αν θυμάμαι BAN τη σεζόν 94 - 95 ή 95 - 96 λόγω μιας διάταξης που ουσιαστικά παρέκαμπτε το turbo restrictor.


Το θυμαμαι και πολυ καλα μαλιστα!!!
Ηταν την εποχη που περιμεναμε σαν μικρα παιδια ολη την χρονια να ερθει το Ακροπολις, κατασκηνωναμε τριημερα στα βουνα και παρακολουθουσαμε τις ειδικες εκει που ειχε την περισσοτερη σκονη!!!
Την σεζον 95-96 που τους εριξε η FIA ενα χρονο μπαν υπολογιζοντας οτι η Toyota θα κανει εφεση και σε δευτερο βαθμο θα ακυρωναν την ποινη!!!
Στα μπιχλιμπιδια τους ομως οι τογιοτεοι, ουτε εφεση ουτε τιποτα, ενα χρονο, μαλιστα ενα χρονο θα μεινουμε εξω και τραβαγανε τις τριχες τους στη FIA....:whistle:
Το ολο θεμα ομως δεν ηταν ξεκαρφωτο, ηταν δακτυλος της lancia και συνεχεια του επεισοδιου που ειχε γινει την σεζον 94-95 τον προηγουμενο χρονο.
Την σεζον 94-95 ειχε μπει περιοριστης (εαν θυμαμαι καλα 38mm αντι για 40mm) στο στομιο του τουρμπο, την lancia την ειχαν τραβηξει βιντεο που πριν το παρκ φερμε αλλαζαν το 40 που ετρεχαν ολη την ημερα με 38 και ανελαβε η toyota να το δωσει στους αγωνοδικες.
Φυσικα η lancia δεν τιμωρηθηκε ποτε για αυτο το αποδεδειγμενο συμβαν (παντα......:whistle: δεν τιμωρουνται οι Ιταλοι στον μηχανοκινητο αθλητισμο) και φροντισε να ανταποδωσει τον επομενο χρονο σε μια αμφιλεγομενη παρατυπια της Toyota.
Σεβασμος στην lancia και στα παγκοσμια πρωταθληματα της την περιοδο του Group A, με το ιδιο ομως αυτοκινητο για δεκα χρονια, οταν η toyota στον βωμο των πωλησεων καθε δυο το πολυ τρια χρονια εβαζε το καινουργιο μοντελο, με αποτελεσμα μολις ολοκληρωνοταν η εξελιξη και ηταν ετοιμο να παρει τιτλο να το αντικαθιστουν με το νεο!!!

alexm
17-11-13, 22:10
Φίλε μου υπάρχει υψηλή εκτίμηση στην TOYOTA για τους συγκεκριμένους λόγους που πολλάκις αναφέρθηκαν,την αξιοπιστία και το after sales.Δεν θα αλλάξουμε την έλικα με τον Ιάπωνα γιατί η εκτίμησή μας στα άλλα χαρίσματα τις BMW είναι μεγαλύτερη.Και εμείς είχαμε TOYOTA και όταν μου τρυπάνε τα δοχεία διαστολής, χάνει λάδι η αντλία του vacum και μένω από πολλ/στες το μακαρίζω αλλά όταν κάνω γρήγορο ταξίδι,όταν κάνω διαδρομή με παντός είδους στροφές και όταν το διπλώνω του συγχωρώ τα κουσούρια.Η BMW καλά θα κάνει να εποφεληθεί από αυτήν την συνεργασία στους τομείς που αποδεδειγμένα υστερεί.

Με καλυψες απολυτα Νικολα και ευτυχως γιατι δεν εχω ορεξη βραδιατικα να γραφω για κατι σκληρα 500000 χλμ με τον εργοστασιακο δισκο.....thumb

fanisk
18-11-13, 04:14
Για να μην πλατειάζουμε εγώ εκτιμώ ότι μεγαλύτερο όφελος θα έχει η Toyota μιας και κινητήρα βάζει η BMW. Όσο για το υβριδικό συστημα που θα βάλουν οι Ιάπωνες δεν μπορώ να κρίνω, αλλά ούτως ή άλλως η συνεργασία έρχεται μετα το λανσάρισμα οχημάτων i σειράς από την BMW.
Πάντως αφού βλέπω πολύ λαό στο φόρουμ που έχουν σε υψηλή εκτίμηση την Toyota γιατί δεν αλλάζεται την "έλικα" για κάτι Ιαπωνικό αξιόπιστο και φτηνό??

Γιατι αυτο γουσταρουμε και αυτο πληρωσαμε. Το after sales της Toyota δεν θα το φτασουν ποτε ομως. Μπορει να ειναι τενεκεδες σε σχεση με τα γερμανικα, ομως ειναι σκυλια και ο,τι κουσουρι βγαλουν κατα τη παραγωγη θα το διορθωσουν. Για δες ποσα διορθωσε η BMW.. :th_Laie_67-1:

Ποσοι κλαψαν μοτερ απο σπασμενο DISA. Πολλαπλασιαστες, sticky steering, τρομπες smg που κλασαν για 2 τσιμουχακια, κ.α

Και το καλυτερο, οδηγια στους Ασσους να μη παρκαρουν με στραβο τιμονι για να μην εχουν προβλημα.. ελεος. :th_Laie_67-1:

Snoo
21-11-13, 09:37
Γιατι αυτο γουσταρουμε και αυτο πληρωσαμε. Το after sales της Toyota δεν θα το φτασουν ποτε ομως. Μπορει να ειναι τενεκεδες σε σχεση με τα γερμανικα, ομως ειναι σκυλια και ο,τι κουσουρι βγαλουν κατα τη παραγωγη θα το διορθωσουν. Για δες ποσα διορθωσε η BMW.. :th_Laie_67-1:

Ποσοι κλαψαν μοτερ απο σπασμενο DISA. Πολλαπλασιαστες, sticky steering, τρομπες smg που κλασαν για 2 τσιμουχακια, κ.α

Και το καλυτερο, οδηγια στους Ασσους να μη παρκαρουν με στραβο τιμονι για να μην εχουν προβλημα.. ελεος. :th_Laie_67-1:


Θα σου έλεγα τώρα τίποτα άλλα έχει χάρη!! Τα ξέρεις εσυ καλύτερα!!! :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Konstantinos E60
02-12-13, 11:51
Το Toyota Verso θα διατίθεται και με τον 1.600άρη κινητήρα ντίζελ της BMW, ως πρώτη εφαρμογή της τεχνικής συνεργασίας που υπογράφηκε από τους δύο κατασκευαστές τον Δεκέμβριο του 2011.


Το Verso 1.6 D-4D, που θα μπει σε παραγωγή τον Ιανουάριο του 2014 στις εγκαταστάσεις της Toyota στο Adapazari της Τουρκίας θα κινείται από τον 1.600άρη τουρμποντίζελ της BMW που για την περίπτωση θα αποδίδει ισχύ 112 PS στις 4.000 rpm και ροπή 27,5 kgm από τις 1.750 μέχρι τις 2.250 rpm.

Το μοτέρ με αντιρρυπαντική πιστοποίηση Euro 5 κατασκευάζεται στο εργοστάσιο της BMW στην Αυστρία και χρησιμοποιείται επίσης στην BMW 1 Series και στο Mini Μκ2. Η Toyota, που χρειαζόταν διακαώς ένα μικρό σύγχρονο ντίζελ για να ανταγωνιστεί με αξιώσεις τους αντιπάλους της στις ευρωπαϊκές αγορές, δηλώνει ότι το Verso 1.6 D-4D εκπέμπει CO2 119 g/km.

Ο Gerald Killman που ηγείται της εξέλιξης στο εργοστάσιο κινητήρων της BMW, δήλωσε στους συνεργάτες μας στο βρετανικό Autocar, ότι η ομάδα του στην Toyota Motor Europe στο Βέλγιο, προχώρησαν στη σχεδίαση νέων βάσεων για το μοτέρ, ενός νέου σφονδύλου διπλής μάζας και ενός νέου καβουκιού στο σασμάν.

Ωστόσο, όπως δήλωσε, η μεγαλύτερη τεχνική πρόκληση ήταν η δημιουργία του «ηλεκτρονικού πρωτοκόλλου»επικοινωνίας μεταξύ του κινητήρα BMW και του αυτοκινήτου Toyota. H Toyota από τη μεριά της σχεδίασε νέο star/stop για τον κινητήρα.

Καθώς η βασική δομή του Toyota Verso παρέμεινε απαράλλαχτη, ο Killman είπε ότι η μηχανολογική δουλειά για τη μείωση του θορύβου, των κραδασμών και της τραχύτητας του μοτέρ (NVH- Noise, Vibration, Harshness) δεν ήταν τόσο εκτεταμένη όπως θα γινόταν στην περίπτωση που θα είχαν να τοποθετήσουν το μοτέρ σε μια ολοκαίνουργια δομή.

Η ευρεία συνεργασία της Toyota με την BMW περιλαμβάνει μια δοκιμαστική μελέτη για την από κοινού εξέλιξη μιας πλατφόρμας σπορ μοντέλου, μελέτες σε ελαφρά αμαξώματα, έρευνα σε μπαταρίες λιθίου και την εξέλιξη ενός συστήματος κυψελών καυσίμου.




https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=254917&catid=43

enatos
03-12-13, 09:57
Δεν ασχολήθηκα άλλο με το θέμα που εγώ πόσταρα μιας και δεν υπάρχει λόγος να φιλοσοφούμε για τα οφέλη που θα έχει η μάρκα μας από την επικείμενη συνεργασία. Πάντως σε καιρό κρίσης και φιλανθρωπίας είναι καλή και η ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ για diesel κινητήρα με προδιαγραφές Euro5...Ηρθε ο Αγιος Βασίλης νωρίτερα, φτηνό τουότα με κινητήρα ντίζελ μπέμπας τρεχάτε...Μήπως να αδερφοποιηθούμε με κανα φόρουμ της τουότα ή θα αρχίσουμε να βλέπουμε από χαραμάδα...

Bitz
03-12-13, 13:43
Εγω αρνητικα απο αυτην την συνεργασια δεν βλεπω,εδω η bmw παιρνει κινητηρες απο την kymco για να τους βαλει στις μηχανες της......η Toyota θα μας χαλασει;;

nikos valvetronic
03-12-13, 22:18
Το Toyota Verso θα διατίθεται και με τον 1.600άρη κινητήρα ντίζελ της BMW, ως πρώτη εφαρμογή της τεχνικής συνεργασίας που υπογράφηκε από τους δύο κατασκευαστές τον Δεκέμβριο του 2011.


Το Verso 1.6 D-4D, που θα μπει σε παραγωγή τον Ιανουάριο του 2014 στις εγκαταστάσεις της Toyota στο Adapazari της Τουρκίας θα κινείται από τον 1.600άρη τουρμποντίζελ της BMW που για την περίπτωση θα αποδίδει ισχύ 112 PS στις 4.000 rpm και ροπή 27,5 kgm από τις 1.750 μέχρι τις 2.250 rpm.

Το μοτέρ με αντιρρυπαντική πιστοποίηση Euro 5 κατασκευάζεται στο εργοστάσιο της BMW στην Αυστρία και χρησιμοποιείται επίσης στην BMW 1 Series και στο Mini Μκ2. Η Toyota, που χρειαζόταν διακαώς ένα μικρό σύγχρονο ντίζελ για να ανταγωνιστεί με αξιώσεις τους αντιπάλους της στις ευρωπαϊκές αγορές, δηλώνει ότι το Verso 1.6 D-4D εκπέμπει CO2 119 g/km.

Ο Gerald Killman που ηγείται της εξέλιξης στο εργοστάσιο κινητήρων της BMW, δήλωσε στους συνεργάτες μας στο βρετανικό Autocar, ότι η ομάδα του στην Toyota Motor Europe στο Βέλγιο, προχώρησαν στη σχεδίαση νέων βάσεων για το μοτέρ, ενός νέου σφονδύλου διπλής μάζας και ενός νέου καβουκιού στο σασμάν.

Ωστόσο, όπως δήλωσε, η μεγαλύτερη τεχνική πρόκληση ήταν η δημιουργία του «ηλεκτρονικού πρωτοκόλλου»επικοινωνίας μεταξύ του κινητήρα BMW και του αυτοκινήτου Toyota. H Toyota από τη μεριά της σχεδίασε νέο star/stop για τον κινητήρα.

Καθώς η βασική δομή του Toyota Verso παρέμεινε απαράλλαχτη, ο Killman είπε ότι η μηχανολογική δουλειά για τη μείωση του θορύβου, των κραδασμών και της τραχύτητας του μοτέρ (NVH- Noise, Vibration, Harshness) δεν ήταν τόσο εκτεταμένη όπως θα γινόταν στην περίπτωση που θα είχαν να τοποθετήσουν το μοτέρ σε μια ολοκαίνουργια δομή.

Η ευρεία συνεργασία της Toyota με την BMW περιλαμβάνει μια δοκιμαστική μελέτη για την από κοινού εξέλιξη μιας πλατφόρμας σπορ μοντέλου, μελέτες σε ελαφρά αμαξώματα, έρευνα σε μπαταρίες λιθίου και την εξέλιξη ενός συστήματος κυψελών καυσίμου.




https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=254917&catid=43

Την π@υτσισε η ΤΟΥΟΤΑ :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: Την βλέπω να κατεβάζει τις εγγυήσεις στα 3 χρόνια :whistle::whistle:

Για το πρωτόκολλο επικοινωνίας ας ρωτήσουν το μέλος μας που φοράει μοτέρ Supra σε 46άρι να τους πει πως δούλεψε!

platanos
03-12-13, 22:38
Δεν ασχολήθηκα άλλο με το θέμα που εγώ πόσταρα μιας και δεν υπάρχει λόγος να φιλοσοφούμε για τα οφέλη που θα έχει η μάρκα μας από την επικείμενη συνεργασία. Πάντως σε καιρό κρίσης και φιλανθρωπίας είναι καλή και η ΕΛΕΗΜΟΣΥΝΗ για diesel κινητήρα με προδιαγραφές Euro5...Ηρθε ο Αγιος Βασίλης νωρίτερα, φτηνό τουότα με κινητήρα ντίζελ μπέμπας τρεχάτε...Μήπως να αδερφοποιηθούμε με κανα φόρουμ της τουότα ή θα αρχίσουμε να βλέπουμε από χαραμάδα...

Τι κακο εχει η συνεργασια οταν ηδη υπαρχει με την πεζο?
Καπου τα ξεχναμε λιγο..
Βλαβοτρονικ και ξερο ψωμι ειδικα στα Ε46 κορυφαια πγιοτητα που ελεγε και τεως πρωθυπουργος:thumbsdown:

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ
01-01-14, 11:50
https://www.zougla.gr/automoto/article/bmw-ke-toyota-simfonisan-gia-tin-ekseliksi-neou-sportscar

mark e92
01-01-14, 23:32
https://www.zougla.gr/automoto/article/bmw-ke-toyota-simfonisan-gia-tin-ekseliksi-neou-sportscar

Μήπως πρέπει η Toyota να τους μάθει τα μυστικά περί αξιοπιστίας...
Μην ξεχνάμε Japan δεν σπάνε δεν χαλάνε έχουν και 6!!!χρόνια εγγύηση...

strof
01-01-14, 23:37
3 χρονια εγγυηση εχουν τα τουοτα. Τα +3 ειναι του εδω εισαγωγεα και ειναι σχεδον ανυπαρκτη. Δεν εχω ακουσει κανεναν να καλυπτεται στα +3 χρονια.
6 εργοστασιακα εχει η ΚΙΑ.

enatos
02-01-14, 15:18
3 χρονια εγγυηση εχουν τα τουοτα. Τα +3 ειναι του εδω εισαγωγεα και ειναι σχεδον ανυπαρκτη. Δεν εχω ακουσει κανεναν να καλυπτεται στα +3 χρονια.
6 εργοστασιακα εχει η ΚΙΑ.

Πρόσεχε γιατι κυκλοφορούνε πολλοί φιλο-τουοταίοι στο φόρουμ, μην τα γράφεις αυτά...
Αν και πιστεύω 3χρόνια εγγύηση είναι λίγα για αυτοκίνητα μωσαϊκά αντιγραφών άλλων εταιριών:drive:

mark e92
02-01-14, 15:18
Απο τα 2 καλύτερα είναι ...

enatos
02-01-14, 20:31
Συμφωνώ γιατι στα 3χρόνια με τις ανακλήσεις, τσάμπα αντικαταστάσεις (εαν ζείς ακόμα) κλπ κάνεις νέες φιλίες εμπιστοσύνης...
Βασικά είχα μια απορία κατα το 2000 θυμάμαι η τουότα πούλαγε κοντά στα 1000 τεμάχια το μήνα στην Ελλάδα σύμφωνα με το autoτρίτη και καταλάμβανε μια εκ των 3 πρώτων θέσεων (μαζί με όπελ και χιούντακα) που πήγαν όλα αυτά τα αξιόπιστα αυτοκίνητα του millenium με vvt???Αντίστοιχα η BMW ήταν κάπου στην 10+ θέση με τα 46αρια και ακόμα τα βλέπω στους δρόμους και μάλιστα πολλά σε αριθμό, μήπως κυκλοφορούν φαντάσματα ή δεν βλέπω καλά??

enatos
02-01-14, 21:02
Συμφωνώ γιατι στα 3χρόνια με τις ανακλήσεις, τσάμπα αντικαταστάσεις (εαν ζείς ακόμα) κλπ κάνεις νέες φιλίες εμπιστοσύνης...
Βασικά είχα μια απορία κατα το 2000 θυμάμαι η τουότα πούλαγε κοντά στα 1000 τεμάχια το μήνα στην Ελλάδα σύμφωνα με το autoτρίτη και καταλάμβανε μια εκ των 3 πρώτων θέσεων (μαζί με όπελ και χιούντακα) που πήγαν όλα αυτά τα αξιόπιστα αυτοκίνητα του millenium με vvt???Αντίστοιχα η BMW ήταν κάπου στην 10+ θέση με τα 46αρια και ακόμα τα βλέπω στους δρόμους και μάλιστα πολλά σε αριθμό, μήπως κυκλοφορούν φαντάσματα ή δεν βλέπω καλά??

Για να φρεσκάρω την μνήμη όλων και να με διορθώσω...
https://www.autotriti.gr/data/newcars/bestseller/markes/2000.asp

scania124
02-01-14, 21:05
3 χρονια εγγυηση εχουν τα τουοτα. Τα +3 ειναι του εδω εισαγωγεα και ειναι σχεδον ανυπαρκτη. Δεν εχω ακουσει κανεναν να καλυπτεται στα +3 χρονια.
6 εργοστασιακα εχει η ΚΙΑ.

Παναγιώτη 5 χρόνια το ειχα το corollaki και μου κάλυψαν τα παντα......μεχρι αμορτισερ αλλαξα με 6 ποντους χαμήλωμα στα 4.5 χρονια.
Μαλλον εχει να κανει με το αντιπρόσωπο που παει ο καθενας.
Οσο για το vvt........μετα απο 150.000χλμ βασανιστικά δεν ζήτησε ουτε μπεκ, ουτε πολλαπλασιαστες, ουτε νοξ.
Ενταξει ολοι αγαπαμε την bmw αλλα μην βγαλουμε άχρηστη και την τουοτα.

E461800
02-01-14, 23:05
https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=929664


Ποιοι θα επωφεληθούν ????:shok: Θα δείξει ο χρόνος ...Όχι ότι μου αρέσει βέβαια BMW ΜΕ TOYOTA................

E461800
02-01-14, 23:08
https://www.wheels24.co.za/NewModels/Details-BMW-powered-Verso-20131218

Μάλλον δεν μπορούσε να βγάλει πετρελαιοκινητήρα η TOYOTA με τα σημερινά δεδομένα και ζήτησε βοήθεια από την BMW :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

enatos
12-02-14, 10:13
Ωραίο υβριδικό σύστημα θα δώσει στην BMW η Τουότα....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
https://www.zougla.gr/automoto/article/anaklisi-19-ekat-toyota-prius

gnx
12-02-14, 10:27
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Ptboul
12-02-14, 10:38
Εμ οι άνθρωποι την ψάχνουν την δουλειά και σέβονται τον καταναλωτή, δεν σε αφήνουν να βγάζεις εσύ το φίδι απ την τρύπα https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/02/vilserpent-1.gif

Leonidas_E39
12-02-14, 11:05
Προτιμαω να εχω κατι που να χαλαει και να με φτιαχνει παρα κατι το οποιο δεν θα μου κεντριζει το ενδιαφερον ουτε απο μεσα ουτε απο εξω και να μην χαλαει ιδιως εκεινο το Γαμ@ρολοι που εχει βαλει ο ιαπωνας 40 χρονια τωρα σε ολα τα του αυτοκινητα πρεπει να ειχε φτιαξει αρκετα δεν εξηγειται αλλιως. Η τογιοτα ηταν μεχρι την τελευταια γενια της κορολλα απο εκει και μετα παει πεταξε και αυτη.

gnx
12-02-14, 13:33
Ωραίο υβριδικό σύστημα θα δώσει στην BMW η Τουότα....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
https://www.zougla.gr/automoto/article/anaklisi-19-ekat-toyota-prius

Αυτό που είναι ωραίο, και δεν είναι καθόλου για γέλια, είναι τα κάρμπον σασί που θα κατασκευάζει η θυγατρική της BMW και θα πουλά στην Τογιότα με αποτέλεσμα να δημιουργήσει οικονομίες κλίμακος που θα της επιτρέψουν να φτιάξει διθέσια σπορ αυτοκίνητα με χαμηλό βάρος.

https://www.f30post.com/forums/showthread.php?t=937442

Τί, γέλασε κανείς;

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

fanisk
13-02-14, 01:12
Συμφωνώ γιατι στα 3χρόνια με τις ανακλήσεις, τσάμπα αντικαταστάσεις (εαν ζείς ακόμα) κλπ κάνεις νέες φιλίες εμπιστοσύνης...
Βασικά είχα μια απορία κατα το 2000 θυμάμαι η τουότα πούλαγε κοντά στα 1000 τεμάχια το μήνα στην Ελλάδα σύμφωνα με το autoτρίτη και καταλάμβανε μια εκ των 3 πρώτων θέσεων (μαζί με όπελ και χιούντακα) που πήγαν όλα αυτά τα αξιόπιστα αυτοκίνητα του millenium με vvt???Αντίστοιχα η BMW ήταν κάπου στην 10+ θέση με τα 46αρια και ακόμα τα βλέπω στους δρόμους και μάλιστα πολλά σε αριθμό, μήπως κυκλοφορούν φαντάσματα ή δεν βλέπω καλά??

Μηπως τα BMW τοτε καναν 50 χιλιαρικα και τωρα πιανουν 5 με το ζορι?