PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτο service σε 116d



timxon
14-11-13, 22:22
Μετα απο 15 μερες περιπου που εχω τον ασσο μου 116d εχω καποιες αποριες σε σχεςη με τον υπολογιστη του αυτοκινητου και το service. Εχω κανει 1500km και μου λεει οτι πρεπει να παω για service σε 27000 km ενω ειχα ξεκινησει με 30000... Επισης ο αδερφος μου με ιδιο αυτοκινητο και 3500km του βγαζει οτι πρεπει να παει σε 23000 km... Τα χιλιομετρα που κανουμε ειναι η διαδρομη θεσσαλονικη Χαλκιδικη,,, ελαχιστα ειναι μεσα στην πολη,,, ειναι φυσιολογικο αυτο,,,, γιατι βλεπω να πηγαινω για service στα 15000 αντι για τα 30000 που λεει η bmw... Το καταλαβαινω φυσικα οτι ο υπολογιστης αναλογα με την χρηση που κανεις σε ενημερωνει και αλλαζει τα διαστηματα του service αλλα δεν παυει να ειναι λιγο τραβηγμενο κατα την γνωμη μου.

Ευχαριστω!!!

strof
14-11-13, 22:33
Ουτως ή αλλως εσυ θα πας για μια ενδιαμεση αλλαγη λαδιων και φιλτρου οταν το bc φτασει στα 15000. Μην το αφησεις τοσα πολλα χλμ κι ας λενε στην bmw. Απο το e90 ξερω οτι το bc μετραει πολλες παραμετρους οποτε δεν μπορεις να πεις πως κατι "δεν ειναι φυσιολογικο". Και στα τακακια θα δεις τα χλμ να αλλαζουν δυσαναλογα. Εμενα για τα πισω ειχε φτασει 1000 υπολοιπο και οταν πηγα να τα αλλαξω εδειχναν πως ειχαν πολυ ακομη. Εβγαλαν νομιζω ακομη 5000 χλμ πριν αναψει η κοκκινη ενδειξη.
Γενικα το bc σου δινει μια εικονα δεν αποτελει ομως απαραιτητα μπουσουλα. Τουλαχιστον αυτο ισχυε στο e90, δεν ξερω αν το εχουν βελτιωσει.

farouk1
15-11-13, 23:30
και στο δικλο μου τα ιδια γίνονται έχω 3500χλμ και μου αανφέρει αλλαγλη λαδιων σε 23000
αρα σύνολο μέχρι στιγμής 26500 , σε κάθε περίπτωση εγω θα τα αλλάξω στο εξάμηνο δεν τα αφήμω δύο χρόνια με τίποτα
στα τακάκια βέβαια η ένδειξη ειναι σταθερή 50κ χλμ δεν έχει κατέβει
Σε κάθε περίπτωση όμως ο υπολογιστής της bmw ειναι κλάσεις ανώτερος απο την mercedes
όπου είναι απλός ημερολογιακός

mrclouzo
19-12-13, 16:13
Πήγα για την πρώτη αλλαγή λαδιών στην 116 d στα 15.000 χλμ (το bc έδινε άλλα 8.000 χλμ). Την επόμενη μέρα διαπίστωσα ότι στο εξουσιοδοτημένο bmw service είχαν βάλει λάδια bmw super power 5-40 longlife-98 ενώ στο βιβλίο του αυτοκινήτου γράφει καθαρά ότι η μόνη προδιαγραφή για το εν λόγω μοτέρ (1600 diesel) είναι η longlife-04 και στην περίπτωση που χρειαστεί συμπλήρωμα λαδιού μπορώ να προσθέσω μέχρι ένα λίτρο λάδι προδιαγραφών ACEA C3 (ούτε αυτή την προδιαγραφή πληρούν τα λάδια που μου έβαλαν). Τι κάνω? Ζητάω άμεσα αλλαγή με longlife-04 ή δεν έχω κάποιο θέμα όπως με διαβεβαίωσαν όταν τους πήρα τηλ? Τα ίδια έπαθε και ένας φίλος μου με το ίδιο αυτοκίνητο σε άλλη αντιπροσωπεία bmw.

farouk1
23-12-13, 22:10
το κόστος για τα λάδια πόσο ήταν ?
για να έχουμε και μια εικόνα απο τιμές

I_MNL
25-12-13, 13:06
Πήγα για την πρώτη αλλαγή λαδιών στην 116 d στα 15.000 χλμ (το bc έδινε άλλα 8.000 χλμ). Την επόμενη μέρα διαπίστωσα ότι στο εξουσιοδοτημένο bmw service είχαν βάλει λάδια bmw super power 5-40 longlife-98 ενώ στο βιβλίο του αυτοκινήτου γράφει καθαρά ότι η μόνη προδιαγραφή για το εν λόγω μοτέρ (1600 diesel) είναι η longlife-04 και στην περίπτωση που χρειαστεί συμπλήρωμα λαδιού μπορώ να προσθέσω μέχρι ένα λίτρο λάδι προδιαγραφών ACEA C3 (ούτε αυτή την προδιαγραφή πληρούν τα λάδια που μου έβαλαν). Τι κάνω? Ζητάω άμεσα αλλαγή με longlife-04 ή δεν έχω κάποιο θέμα όπως με διαβεβαίωσαν όταν τους πήρα τηλ? Τα ίδια έπαθε και ένας φίλος μου με το ίδιο αυτοκίνητο σε άλλη αντιπροσωπεία bmw.


Πιστεύω πως μπορεί ο πελάτης να διαλέξει τα λάδια που θέλει.
Το αμάξι του φίλου σου είχε πρόβλημα μετά την αλλαγή;

freddys
27-12-13, 16:57
Σημερα πηγα για αλλαγη στα τακακια!!!Κοστος μου ειπαν 190 ευρω...Επισης βρηκαν 2 προωθητικες ενεργειες,η μια αφορα τον εγκεφαλο και η δευτερη μονωση στο καλωδιο της μπαταριας!!!Εχει ακουσει κανεις κατι;;Η τιμη πως σας φαινεται μονο για τακακια;;Ευχαριστω!!!

ntinos
27-12-13, 18:42
Δεν εχω αποψη για το κοστος αλλαγης...
Ποσα χλμ ειχες κανει ?

freddys
27-12-13, 19:25
Δεν εχω αποψη για το κοστος αλλαγης...
Ποσα χλμ ειχες κανει ?

22608...Oταν μιλαμε για αλλαγη τακακια ξερει κανεις ποιο ακριβως κομματι αλλαζει απο το σχεδιαγραμμα;Το 12;
https://gr.bmwfans.info/parts-catalog/F20/Europe/116d_ed-N47N/L-N/may2012/browse/brakes/rear_brake_pad_wear_sensor/#6850569_12

:thanks::thanks:

ntinos
27-12-13, 20:20
Ναι τα τακακια ειναι το 12
Δεν ξερω (δε νομιζω) αν αλλαζουν και τιποτε αλλο περιφεριακο...

giannis_compact
27-12-13, 20:28
Νομίζω στις καινούριες σειρές χρειάζεται με κάθε αλλαγή στα τακάκια, χρειάζεται αλλαγή και το καλώδιο. Τόσα λίγα χιλιόμετρα και χρειάζεσαι τακάκια;

freddys
28-12-13, 01:49
Νομίζω στις καινούριες σειρές χρειάζεται με κάθε αλλαγή στα τακάκια, χρειάζεται αλλαγή και το καλώδιο. Τόσα λίγα χιλιόμετρα και χρειάζεσαι τακάκια;

Θεωρω οτι οταν εχεις ενα πισωκινητο αμαξι πρεπει να το μαθεις,να το ελεγχεις να βρεις τα ορια του και τα ορια σου.Στα πλαισια αυτης της εκπαιδευσης εμαθα ποσο αξιζουν τα ηλεκτρονικα απενεργοποιημενα και ενεργοποιημενα.Τι κανω σε παγο-βροχη.:whistle::whistle:Επισης μιας και ειχα την δυνατοτητα να το τεσταρω σε ιδιωτικους δρομους,το φρενο το ειχα λιωσει στην αρχη μεχρι να μαθω να υπολογιζω σωστα κλπ κλπ κλπ..:facepalm:.Ενα ακομα λαθος που μαλλον εκανα ηταν να τα λιωνω στην ανηφορα.:facepalm:Δηλαδη,ανηφορ ικος ο δρομος με στοπ ερχοταν ο αλλος απο πισω,πατημα φρενο μεχρι να ''σφιξει'' γιατι φοβομουν μην μου φυγει προς τα πισω:drive::facepalm:
.Γενικα αυτο το ''σφιξιμο'' του φρενου με εκανε να νιωθω πως το αμαξι δεν θα φυγει,και ειχα ενα αισθημα ασφαλειας.:Που πλεον αυτο το αισθημα εχει φυγει,αλλα εχω μαθει πως να μην το ''σφιγγω'' και να νιωθω ασφαλης...(για εμενα αλλα και για τους απεναντι).

mrclouzo
28-12-13, 09:46
το κόστος για τα λάδια πόσο ήταν ?
για να έχουμε και μια εικόνα απο τιμές

Νομίζω με χρέωσαν μόνο τα λάδια (6 λίτρα) και το φίλτρο λαδιού. 100 ευρώ όπως έγραψα.


Πιστεύω πως μπορεί ο πελάτης να διαλέξει τα λάδια που θέλει.
Το αμάξι του φίλου σου είχε πρόβλημα μετά την αλλαγή;

Λογικά αν τους πας ένα λάδι προδιαγραφών bmw θα στο βάλουν αλλά δεν θα τους αρέσει γιατί χάνουν λεφτά. Πρόβλημα προφανώς δεν θα βγάλει το αμάξι άμεσα. Αλλά μακροπρόθεσμα όταν βάζεις λάδια εκτός προδιαγραφών δεν ξέρεις τι γίνεται. Ενημερωτικά τα λάδια αλλάχτηκαν πάλι με αυτά που ορίζει η bmw (longlife-04 5-30) δωρεάν.

Όσον αφορά τα τακάκια μετά από 16.000 χλμ στο δικό μου είναι σαν καινούρια (όπως και οι δίσκοι). Στον υπολογιστή του αυτοκινήτου μου βγάζει αλλαγή σε 60.000 χλμ :shok: Στην πόλη δεν οδηγάω νευρικά με άσκοπες επιταχύνσεις και μετά από 100 μέτρα ανούσια τσαρουχώματα. Σαν κόστος τόσο πρέπει να κοστίζουν σε επίσημο bmw service.

farouk1
28-12-13, 10:43
πάντος με τον ρυθμό που κατεβαινει ο υπολογιστής με βλέπω για λάδια ατα 13 με 15κ χλμ
αλλά το αμάξι είναι τραίνο . και γάζώνει.
Clouzo ευχαριστώ για την ασπάντηση

freddys
28-12-13, 14:31
Νομίζω με χρέωσαν μόνο τα λάδια (6 λίτρα) και το φίλτρο λαδιού. 100 ευρώ όπως έγραψα.



Λογικά αν τους πας ένα λάδι προδιαγραφών bmw θα στο βάλουν αλλά δεν θα τους αρέσει γιατί χάνουν λεφτά. Πρόβλημα προφανώς δεν θα βγάλει το αμάξι άμεσα. Αλλά μακροπρόθεσμα όταν βάζεις λάδια εκτός προδιαγραφών δεν ξέρεις τι γίνεται. Ενημερωτικά τα λάδια αλλάχτηκαν πάλι με αυτά που ορίζει η bmw (longlife-04 5-30) δωρεάν.

Όσον αφορά τα τακάκια μετά από 16.000 χλμ στο δικό μου είναι σαν καινούρια (όπως και οι δίσκοι). Στον υπολογιστή του αυτοκινήτου μου βγάζει αλλαγή σε 60.000 χλμ :shok: Στην πόλη δεν οδηγάω νευρικά με άσκοπες επιταχύνσεις και μετά από 100 μέτρα ανούσια τσαρουχώματα. Σαν κόστος τόσο πρέπει να κοστίζουν σε επίσημο bmw service.

Είσαι ο ορισμός της οικονομίας -οικονομικής οδήγησης ...Ο υπολογιστής αν δεν κάνω λάθος τα δίνει στην αρχή 50.000 και κάποια 30-35.000..

chriseel
03-02-15, 12:58
Καλησπέρα, είμαι και'γω για πρώτο service στα 17κ, μετά από πρώτη αλλαγή λαδιών στα 6κ.

Τι γίνεται με βιβλίο service και εγγύηση? Πρέπει να πάω στην αντιπροσωπεία που το πήρα?
Εκτός από λάδια/φίλτρο τι άλλο πιθανόν να χρειάζεται?

ntinos
03-02-15, 14:26
Δεν ειχει βιβλιο απο οτι ξερω. Ολα περνανε στο bc

mrclouzo
03-02-15, 15:47
Όλες οι εργασίες περνιούνται στο κλειδί του αυτοκινήτου, δεν υπάρχει book service. Σε όποιο επίσημο ή εξειδικευμένο bmw service και αν πας δεν χάνεται η εγγύηση. Φυσικά και δεν είναι υποχρεωτικό να πας στην αντιπροσωπεία από την οποία αγόρασες το αυτοκίνητο.
Αν έχουν περάσει 2 χρόνια από την αγορά θα αλλαχτούν τα λάδια και όλα τα φίλτρα (λαδιού, αέρα, καμπίνας). Ίσως και τα υγρά φρένων.
Αν δεν έχουν περάσει 2 χρόνια, στα 17.000 χλμ μόνο λάδια-φίλτρα και τσεκ σε φίλτρο αέρα και καμπίνας. Ενημερωτικά εγώ έκανα την πρώτη αλλαγή λαδιών στα 15.000 χλμ και στα 30.000 χλμ έκανα το δεύτερο service (δεν είχαν συμπληρωθεί 2 χρόνια) όπου και αλλάχτηκαν όλα τα φίλτρα, τα λάδια και έγιναν οι απαραίτητοι έλεγχοι (κόστος 200 ευρώ). Στο επόμενο service θα αλλάξω και τα υγρά φρένων και το φίλτρο καυσίμου (είναι πετρέλαιο). Το σίγουρο είναι ότι θα τους πηγαίνω εγώ τα λάδια από εδώ και πέρα, τελευταία φορά μου χρεώσαν το bmw longlife 5-30 περίπου 14 ευρώ το λίτρο και το παρήγγειλα από Γερμανία κάτω από 7 ευρώ το λίτρο (μαζί με τα μεταφορικά)... Και φυσικά φυλάω όλα τα τιμολόγια που μου δίνουν, πιστεύω ότι όταν έρθει η ώρα της πώλησης θα μετρήσει και αυτό.

dreamer
03-02-15, 17:07
εμενα παντως για την ε87 παροτι περνιουνται στο κλειδι μου εδωσαν και βιβλιο στο οποιο σφραγιζουν κανονικα τα σερβις.

karavag116d
03-02-15, 18:58
Εγω αλλαξα λαδια στις 11.000 προληπτικα και σερβις εκανα στις 20000. εχω 30000 και ειμαι καλα....