PDA

Επιστροφή στο Forum : 2009 Ε60 530xi N53 κραδασμοι στο ρελαντι



Wolfgeorge
10-11-13, 19:50
Καλησπερα κυριοι

Εχω ενα Ε60 530xi του 2009 με το Ν53 μοτερ και εχω το εξης προβλημα: Οταν το βαλω μπρος πρωτη φορα δεν εχω σταθερο ρεναλντι και κραδασμους, κανει σας να δουλευει με 2 κιλυνδρους μειον!

Το πηγα σε εξουσιοδοτιμενο συνεργειο και μου φανηκαν συνηθυσμενοι με το προβλημα(!) και μου αλλαξαν και τους εξι πολλαπλασιαστες.
Το δοκιμαζω το επομενο πρωι και παλι τα ιδια!!

Παιρνω τηλ στο συνεργειο και μου λενε οτι ειχε βγαλει προβλημα και οι καταλυτες!!!
Εγω υποπτευομαι αυτο εγινε λογο ατελης καυσης λογο του ανωτερο προβληματος!

Εκανα μια ερευνα στο ιντερνετ και ειδα οτι ΟΛΑ τα αυτοκινητα τις BMW εχουν αυτο το θεμα! Ειτε ειναι 4κυλινδρα, 6κυλινδρα ακομα και Μ cars!! :eek:

Ολοι λενε οτι απο καπου περνει αερα!

Γνωριζει κανεις κατι σχετικο?? Δεν μπορω να πληρωνω αδικα!! Οι καταλυτες κοστιζουν κοντα στα 4 χιλιαρικα απο οσο μου ειπαν!

Ευχαριστω :thanks:
Γιωργος!

HLIAS - E36
10-11-13, 20:14
Καλησπερα κυριοι

Εχω ενα Ε60 530xi του 2009 με το Ν53 μοτερ και εχω το εξης προβλημα: Οταν το βαλω μπρος πρωτη φορα δεν εχω σταθερο ρεναλντι και κραδασμους, κανει σας να δουλευει με 2 κιλυνδρους μειον!

Το πηγα σε εξουσιοδοτιμενο συνεργειο και μου φανηκαν συνηθυσμενοι με το προβλημα(!) και μου αλλαξαν και τους εξι πολλαπλασιαστες.
Το δοκιμαζω το επομενο πρωι και παλι τα ιδια!!

Παιρνω τηλ στο συνεργειο και μου λενε οτι ειχε βγαλει προβλημα και οι καταλυτες!!!
Εγω υποπτευομαι αυτο εγινε λογο ατελης καυσης λογο του ανωτερο προβληματος!

Εκανα μια ερευνα στο ιντερνετ και ειδα οτι ΟΛΑ τα αυτοκινητα τις BMW εχουν αυτο το θεμα! Ειτε ειναι 4κυλινδρα, 6κυλινδρα ακομα και Μ cars!! :eek:

Ολοι λενε οτι απο καπου περνει αερα!

Γνωριζει κανεις κατι σχετικο?? Δεν μπορω να πληρωνω αδικα!! Οι καταλυτες κοστιζουν κοντα στα 4 χιλιαρικα απο οσο μου ειπαν!

Ευχαριστω :thanks:
Γιωργος!

Αυτό το κάνει μόνο όταν είναι κρύο ή και ζεστο???

Konstantinos E60
10-11-13, 20:25
Μπεκ είναι.

aristent
10-11-13, 20:51
καλα,αλλαξαν πολ/στες ετσι για την υποψια???...επειδη "φημιζονται" για τα προβληματα τους????.....κανεις απο τους μηχανικους δε σκεφτηκε τα μπεκ???

Dimimav
10-11-13, 21:02
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω την λογική τον μαστόρων στο αλλάζω το πληρώνεις
αλλα τελικά δεν ειναι αυτο και έλα μωρε καλη καρδιά.
Οχι να πας να ζητήσεις τα χρήματα σου πίσω δεν μπορεί εσυ να πληρώνεις την ανικανότητα
ως προς την εξεύρεση της βλάβης απο το κάθε μάστορα.
Πάντως μάλλον μπεκ ειναι γνωστό το πρόβλημα

tasos.kamv
10-11-13, 21:03
Φίλε Wolfgeorge να πας αύριο στο συνεργείο που πήγες και να σου βάλουν πίσω τους πολλαπλασιαστές που είχες και να σου δώσουν και τα χρήματα πίσω!!!!!! :ranting2:
Η "μέθοδος της δοκιμής" για την επίλυση ενός προβλήματος δεν αρμόζει πλέον στην εποχή... :thumbsdown:

HLIAS - E36
10-11-13, 21:05
Φίλε Wolfgeorge να πας αύριο στο συνεργείο που πήγες και να σου βάλουν πίσω τους πολλαπλασιαστές που είχες και να σου δώσουν και τα χρήματα πίσω!!!!!! :ranting2:
Η "μέθοδος της δοκιμής" για την επίλυση ενός προβλήματος δεν αρμόζει πλέον στην εποχή... :thumbsdown:

Συμφωνώ!thumb Γιατί να τους τα χαρίσεις, τους τα χρωστούσες???

mark e92
10-11-13, 21:27
Οταν το σύνδεσαν με το διαγνωστικό δεν είδαν πιο είναι το πρόβλημα?

Αθάνατη BMW!!!

VanVIC
10-11-13, 21:50
Οταν το σύνδεσαν με το διαγνωστικό δεν είδαν πιο είναι το πρόβλημα?

Αθάνατη BMW!!!

H BMW δεν φταίει για την "λάθος" διάγνωση αλλά για τις επιλογές συνεργατών...

nikos bob
10-11-13, 22:07
Τους πολλαπλασιαστες δεν νομιζω να τους πληρωσες ....γιατι εχουν καμπανια αντικαταστασης για το συγκεκριμενο μοτερ, το προβλημα ομως οπως το περιγραφεις ειναι μπεκ σε καποιον κυλινδρο ('η και περισσοτερους απο εναν) γιατι το πρωϊ χανει την πιεση και δουλευει κολημενο.
Προσεκτικο ελεγχο θελει και θα το βρουνε, ειναι ''υπουλο'' συμπτωμα και δεν εμφανιζεται στη διαγνωση χωρις ψαξιμο πιο κατω.
Αυτα και ζητα να σου αλλαξουν και τα μπουζακια κι ας μην ειναι ο καιρος τους, φτηνα ειναι,.... καπου στο 100ρικο.

alexm
10-11-13, 22:30
Καλησπερα κυριοι

Εχω ενα Ε60 530xi του 2009 με το Ν53 μοτερ και εχω το εξης προβλημα: Οταν το βαλω μπρος πρωτη φορα δεν εχω σταθερο ρεναλντι και κραδασμους, κανει σας να δουλευει με 2 κιλυνδρους μειον!

Το πηγα σε εξουσιοδοτιμενο συνεργειο και μου φανηκαν συνηθυσμενοι με το προβλημα(!) και μου αλλαξαν και τους εξι πολλαπλασιαστες.
Το δοκιμαζω το επομενο πρωι και παλι τα ιδια!!

Παιρνω τηλ στο συνεργειο και μου λενε οτι ειχε βγαλει προβλημα και οι καταλυτες!!!
Εγω υποπτευομαι αυτο εγινε λογο ατελης καυσης λογο του ανωτερο προβληματος!

Εκανα μια ερευνα στο ιντερνετ και ειδα οτι ΟΛΑ τα αυτοκινητα τις BMW εχουν αυτο το θεμα! Ειτε ειναι 4κυλινδρα, 6κυλινδρα ακομα και Μ cars!! :eek:

Ολοι λενε οτι απο καπου περνει αερα!

Γνωριζει κανεις κατι σχετικο?? Δεν μπορω να πληρωνω αδικα!! Οι καταλυτες κοστιζουν κοντα στα 4 χιλιαρικα απο οσο μου ειπαν!

Ευχαριστω :thanks:
Γιωργος!

Η καμπανια της bmw προς τους επισημους επισκευαστες λεει αλλαγη ολων των πολλαπλασιαστων και εαν ο πελατης παραπονεθει για συνεχεια του προβληματος, αλλαγη μπεκ!!!
Η ολη διαδικασια ειναι δωρεαν και δεν πληρωνεις τιποτα!!!

Wolfgeorge
10-11-13, 22:42
Οτι και να πειτε εχετε δικιο!!
Μου ειπαν οτι εβγαλε σφαλμα σε 2 πολλαπλασιαστες και καταλυτη!

Λετε να πω για μπεκ?

Το κανει μονο οταν ειναι κρυο, και μονο μια φορα την ημερα.
Αν δουλεψει για 5 λεπτα, το σβησω, και το ξαναβαλω μπρος το βραδυ δουλευει ρολοι!
Δεν παρατηρησα διαφορα στην αποδοση, χρησιμοποιω μονο 100ron βενζινη γιατι με απλη μου κανει πειρακια!

ο κινητηρας σε νορμαλ οδηγηση δουλει σε πολυ χαμηλες στροφες (1.500 -2500), η καταναλωση με νορμαλ οδηγηση (μεχρι 130-140 max) ειναι στα 9.7 - 9.9lit/100km μετρημενο με κομπιουτερακι .. πολλες φορες το μετρησα.

Θα παω και σε εξωτερικο συνεργειο ... απογοητευτικα πληρως απο το συνεργειο της BMW!

alexm
10-11-13, 22:43
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω την λογική τον μαστόρων στο αλλάζω το πληρώνεις
αλλα τελικά δεν ειναι αυτο και έλα μωρε καλη καρδιά.
Οχι να πας να ζητήσεις τα χρήματα σου πίσω δεν μπορεί εσυ να πληρώνεις την ανικανότητα
ως προς την εξεύρεση της βλάβης απο το κάθε μάστορα.
Πάντως μάλλον μπεκ ειναι γνωστό το πρόβλημα


Φίλε Wolfgeorge να πας αύριο στο συνεργείο που πήγες και να σου βάλουν πίσω τους πολλαπλασιαστές που είχες και να σου δώσουν και τα χρήματα πίσω!!!!!! :ranting2:
Η "μέθοδος της δοκιμής" για την επίλυση ενός προβλήματος δεν αρμόζει πλέον στην εποχή... :thumbsdown:


Συμφωνώ!thumb Γιατί να τους τα χαρίσεις, τους τα χρωστούσες???

Δεν ανεφερε πουθενα οτι τους πληρωσε!!!
Καλα εκαναν και τους αλλαξαν, αφου ειναι αποδεδειγμενο πλεον οτι οι πολλαπλασιαστες με τον παλιο κωδικο αργα ή γρηγορα θα πανε στον καλαθο των αχρηστων......thumb


Τους πολλαπλασιαστες δεν νομιζω να τους πληρωσες ....γιατι εχουν καμπανια αντικαταστασης για το συγκεκριμενο μοτερ, το προβλημα ομως οπως το περιγραφεις ειναι μπεκ σε καποιον κυλινδρο ('η και περισσοτερους απο εναν) γιατι το πρωϊ χανει την πιεση και δουλευει κολημενο.
Προσεκτικο ελεγχο θελει και θα το βρουνε, ειναι ''υπουλο'' συμπτωμα και δεν εμφανιζεται στη διαγνωση χωρις ψαξιμο πιο κατω.
Αυτα και ζητα να σου αλλαξουν και τα μπουζακια κι ας μην ειναι ο καιρος τους, φτηνα ειναι,.... καπου στο 100ρικο.

Ετσι ακριβως και μαλιστα η καμπανια λεει οτι με την αλλαγη των πολλαπλασιαστων εαν το αυτοκινητο ειναι στην διχρονη εγγυηση να αλλαζονται και τα μπουζι!!!
Εαν δεν ειναι σε εγγυηση λες στον μαστορα κατσε να παρω απο τα ανταλακτικα 4-6 μπουζι, μιας και το εχεις λυσει να τα αλλαξουμε....thumb
Εαν το προβλημα συνεχιστει αλλαγη μπεκ με τον νεο κωδικο, εντελως δωρεαν!!!

alexm
10-11-13, 22:51
Οτι και να πειτε εχετε δικιο!!
Μου ειπαν οτι εβγαλε σφαλμα σε 2 πολλαπλασιαστες και καταλυτη!

Λετε να πω για μπεκ?

Το κανει μονο οταν ειναι κρυο, και μονο μια φορα την ημερα.
Αν δουλεψει για 5 λεπτα, το σβησω, και το ξαναβαλω μπρος το βραδυ δουλευει ρολοι!
Δεν παρατηρησα διαφορα στην αποδοση, χρησιμοποιω μονο 100ron βενζινη γιατι με απλη μου κανει πειρακια!

ο κινητηρας σε νορμαλ οδηγηση δουλει σε πολυ χαμηλες στροφες (1.500 -2500), η καταναλωση με νορμαλ οδηγηση (μεχρι 130-140 max) ειναι στα 9.7 - 9.9lit/100km μετρημενο με κομπιουτερακι .. πολλες φορες το μετρησα.

Θα παω και σε εξωτερικο συνεργειο ... απογοητευτικα πληρως απο το συνεργειο της BMW!

Οι καμπανιες δεν γινονται σε εξωτερικα συγεργεια!!!
Η καμπανια ειναι ασχετη με την διχρονη εγγυηση του κατασκευαστη, πας σε οποιοδηποτε εξουσιοδοτημενο στου πλανητη.... και την κανεις!!!
Γραψε μας εαν πληρωσες, εαν ειχες στο παρελθον ξανα αλλαξει πολλαπλασιαστες μεσω καμπανιας και θα την βρουμε την λυση!!!

Dimimav
10-11-13, 22:55
Οι καμπανιες δεν γινονται σε εξωτερικα συγεργεια!!!
Η καμπανια ειναι ασχετη με την διχρονη εγγυηση του κατασκευαστη, πας σε οποιοδηποτε εξουσιοδοτημενο στου πλανητη.... και την κανεις!!!
Γραψε μας εαν πληρωσες, εαν ειχες στο παρελθον ξανα αλλαξει πολλαπλασιαστες μεσω καμπανιας και θα την βρουμε την λυση!!!

Αυτο ισχύει και για τα εξειδικευμένα?
Μήπως ο φίλος πήγε σε εξειδικευμένο και οχι εξουσιοδοτημένο?
Ας μας καθοδηγήσει περισσότερο

alexm
10-11-13, 23:06
Αυτο ισχύει και για τα εξειδικευμένα?


Οχι, μονο στους εξουσιοδοτημενους επισκευαστες.

scania124
10-11-13, 23:30
Εχει εδω και δυο εβδομαδες το κανει και το δικο μου.....μου το κανει μονο το πρωι που βαζω ........

Μολις βαλω μπροστα ανεβαζει κατευθείαν 1000-1100 στροφες ......μετα απο λιγο πεφτουν στις 750 και ξαφνικα το πιάνει αυτην η ασταθεια στο ρελαντι.το καταλαβε μεχρι και η μεγαλη μου κορη, μετα απο λιγο στρωνει μονο του.

Πολλαπλασιαστες εχω αλλαξει στην ανάκληση, αλεξη να παω στην αντιπροσωποια και να τους πω για τα μπεκ??

Wolfgeorge
10-11-13, 23:33
Φυσικα και πληρωσα.. 470¤!

Γινεται κατι τσαμπα σε αντιπροσωπιες?

Εχει και ο πατερας μου BMW, ενα Χ5 Ε70 3.0d, αυτος δεν ειχε καποιο προβλημα μεχρι τωρα, το πηρε καινουριο το 2008 και εχει κανει 140.000 χιλ.

Στο μαγαζι μου αφου επαθε το αμαξι οτι επαθε αρχισα να ρωταω πελλατες με BMW για τυχον προβληματα! Λοιπον επαθα πλακα!! Ολοι... Μα ολοι το επαθαν αυτο σε καποια φαση της ζωης του αυτοκινητου!! Σ'αυτους το παρουσιασαν τα αυτοκινητα τους μεσα στην εγγυηση, και αλλαζαν πολλαπλασιαστες! Εγω ειμαι ο γκαντεμης!

aristent
10-11-13, 23:45
Στο βιβλιο σερβις,αν το ψαξεις, μια και δεν το πηρες καινουργιο το οχημα,θα βρεις εαν εχουν εκτελεσει εργασια αλλαγης πολ/στων στα πλαισια καμπανιας που δεν εχει σχεση με βλαβη ή την εγγυηση του οχηματος!!!


Υποψιαζομαι οτι πληρωσες κατι που δεν επρεπε να πληρωσεις....και δεν ειναι λιγα τα 470 ευρω......

Andri
10-11-13, 23:49
Έχουν δωρεάν αντικατάσταση και στα Ν43 τα μπεκ αν το ζητήσει κάποιος?? Ξέρει κάποιος να μας πει σίγουρα??

aristent
10-11-13, 23:51
Έχουν δωρεάν αντικατάσταση και στα Ν43 τα μπεκ αν το ζητήσει κάποιος?? Ξέρει κάποιος να μας πει σίγουρα??

ισως ο Alexm,αν του δωσεις βεβαια τον αριθμο πλαισιου σου.thumb

Wolfgeorge
10-11-13, 23:51
Οχι το δικο μου δεν το πηρα καινουριο.
Αλλα δεν θυμαμαι να ειδα κατι τετοιο στο βιβλιο σερβις, θα το τσεκαρω αυριο!

aristent
11-11-13, 00:01
Οχι το δικο μου δεν το πηρα καινουριο.
Αλλα δεν θυμαμαι να ειδα κατι τετοιο στο βιβλιο σερβις, θα το τσεκαρω αυριο!

Δες εδω το δικο μου θεμα:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=13452&highlight=%E4%F9%F1%E5%E1%ED+%E1%ED%F4%E9%EA%E1%F4 %E1%F3%F4%E1%F3%E7+%F0%EF%EB%EB%E1%F0%EB%E1%F3%E9% E1%F3%F4%E5%F2

και θα καταλαβεις γιατι ειμαι καχυποπτος.thumb

εν τω μεταξυ η αντιπροσωπεια BMW Λαρισας εχει αλλαξει χερια απο τοτε και εχει αναλαβει στις ιδιες εγκαταστασεις ο κ.Παπαδοπουλος απο την Θεσ/νικη.

δεν χρειαστηκε κατι αλλο το οχημα μου απο τοτε,εκτος απο αλλαγη λαδιων και ετσι δεν εχω αποψη για το τι γινετε σημερα με τετοια θεματα,αλλα απο την συντομη γνωριμια μου με τον Σαββα Παπαδοπουλο,συμπεραινω οτι προσεχουν πολυ περισσοτερο τωρα, ωστε να μην συμβαινουν τετοιες παρανοησεις με τις καμπανιες.

alexm
11-11-13, 00:08
Έχουν δωρεάν αντικατάσταση και στα Ν43 τα μπεκ αν το ζητήσει κάποιος?? Ξέρει κάποιος να μας πει σίγουρα??

Οχι δεν εχουν αν δεν εισαι στην διχρονη εγγυηση!!!
Εαν κανεις την καμπανια αλλαγης πολ/στων μεσα στην εγγυηση και το προβλημα συνεχιζει, πηγαινουν στα μπεκ.
Eαν εχεις τα μπεκ με τον παλιο κωδικο σου τα αλλαζουν με τα καινουργια.
Ολες οι εργασιες γινονται μεσω διαγνωσης .....thumb

alexm
11-11-13, 00:10
Οχι το δικο μου δεν το πηρα καινουριο.
Αλλα δεν θυμαμαι να ειδα κατι τετοιο στο βιβλιο σερβις, θα το τσεκαρω αυριο!

δεν αναγραφονται στο βιβλιο σερβις οι καμπανιες, φαινονται μονο μεσω διαγνωσης.

Wolfgeorge
11-11-13, 00:15
Μαλιστα...

Λοιπον απο Παπαδοπουλο και Αδαμιδη ειχα κακη εμπειρια ... Ακομα και σαν πωληση αυτοκινητου ηταν χαλιες και οι δυο!

alexm
11-11-13, 00:15
Εχει εδω και δυο εβδομαδες το κανει και το δικο μου.....μου το κανει μονο το πρωι που βαζω ........

Μολις βαλω μπροστα ανεβαζει κατευθείαν 1000-1100 στροφες ......μετα απο λιγο πεφτουν στις 750 και ξαφνικα το πιάνει αυτην η ασταθεια στο ρελαντι.το καταλαβε μεχρι και η μεγαλη μου κορη, μετα απο λιγο στρωνει μονο του.

Πολλαπλασιαστες εχω αλλαξει στην ανάκληση, αλεξη να παω στην αντιπροσωποια και να τους πω για τα μπεκ??

Θανο να δεις εαν εχεις τα καινουργια μπεκ, εαν εισαι εκτος εγγυησης και χρειαστουν αλλαγη να εισαι προετοιμασμενος οτι θα τα πληρωσεις.....thumb

scania124
11-11-13, 00:15
Δηλαδή εγω που αλλαξα πολλαπλασιαστες μεσω ανακλήσης και εκτος εγγυήσης θα τα πληρωσω τα μπεκ αν θελουν αλλαγμα???


Με προλαβες......πως ξερω αν εχω παλια η καινούργια? ?

alexm
11-11-13, 00:23
Δηλαδή εγω που αλλαξα πολλαπλασιαστες μεσω ανακλήσης και εκτος εγγυήσης θα τα πληρωσω τα μπεκ αν θελουν αλλαγμα???


Με προλαβες......πως ξερω αν εχω παλια η καινούργια? ?

Δυστυχως σε προλαβα.....:th_Laie_67-1:
Εχουν αλλαξει το χρωμα μαυρο με γκρι, αλλα δεν θυμαμαι ποιο χρωμα ειναι τα παλια και ποιο τα καινουργια.
Εαν δεν βγαλεις ακρη, μπορω να μαθω!!!

Andri
11-11-13, 00:26
Δυστυχως σε προλαβα.....:th_Laie_67-1:
Εχουν αλλαξει το χρωμα μαυρο με γκρι, αλλα δεν θυμαμαι ποιο χρωμα ειναι τα παλια και ποιο τα καινουργια.
Εαν δεν βγαλεις ακρη, μπορω να μαθω!!!

Αν έχει τα παλιά μπεκ του τα αλλάζουν δωρεάν με τα καινούργια ακόμα και εκτός της εγγύησης? (στην εγγύηση καινούργιου οχήματος αναφέρεσαι ή έχει εγγύηση μετά την ανάκληση πολ/στων?)

scania124
11-11-13, 00:26
Δυστυχως σε προλαβα.....:th_Laie_67-1:
Εχουν αλλαξει το χρωμα μαυρο με γκρι, αλλα δεν θυμαμαι ποιο χρωμα ειναι τα παλια και ποιο τα καινουργια.
Εαν δεν βγαλεις ακρη, μπορω να μαθω!!!

Αν φοραω τα παλια.....που μαλλον αυτα θα φοραει για τον λογο οτι ειναι απο τα πρωτα n43 τα αλλαζουν τζαμπα εκτός εγγύησης? ?

Wolfgeorge
11-11-13, 00:29
Ισχυει κατι τετοιο και για το Ν53??

Konstantinos E60
11-11-13, 08:05
Τζάμπα μπέκ δεν αλλάζουν Θανούλη !!! Θα πλερώσεις !!!:th_Laie_67-1:


Οχι δεν εχουν αν δεν εισαι στην διχρονη εγγυηση!!!
Εαν κανεις την καμπανια αλλαγης πολ/στων μεσα στην εγγυηση και το προβλημα συνεχιζει, πηγαινουν στα μπεκ.
Eαν εχεις τα μπεκ με τον παλιο κωδικο σου τα αλλαζουν με τα καινουργια.
Ολες οι εργασιες γινονται μεσω διαγνωσης .....thumb

Konstantinos E60
11-11-13, 08:23
Ισχυει κατι τετοιο και για το Ν53??

Για να μην παιδευεσαι άδικα αλλαξε και όλα τα μπεκ για να ησυχάσεις μια και καλή ! Τουλαχιστων μέχρι να μας ξαναβγάλουν πρόβλημα. Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγω πριν λίγο καιρο, τρέμουλο στο ρελαντι τα πρωινά, στρώσιμο λες και δεν εχει τίποτα όταν ζεσταινόταν.
Το αφησα 3 μέρες στον Χρήστο και αφου "έπαιξε" λίγο με τους πολλαπλασιαστές αποφάνθηκε οτι είναι μπεκ και οτι καλό θα ήταν να τα αλλάξουμε όλα με τον καινούργιο κωδικό. Φυσικά αλλάχτηκαν και τα μπουζί.

Το θέμα το δικό μου όμως είναι άλλο !!!
Λες οτι χρησιμοποιείς μόνο 100άρα βενζίνη γιατι με την απλή χτυπαει πειράκια.
Ελα όμως που όποτε είχα παρόμοια προβλήματα, κυρίως με πολλαπλασιαστές, είχα μέσα 100άρα !! Για καλύτερα την βάζουμε και την πληρώνουμε χρυσάφι αλλα μπας και εχει κάποιο πρόσθετο που δημιουργει πρόβλημα?

ps Στου αφεντικού μου το S class απο την αντιπροσωπεία συνέστησαν να μην χρησιμοποιεί 100αρα γιατι έχουν τα ίδια προβλήματα !

stefm5
11-11-13, 08:48
μα πώς να μη βάζει κατοστάρα όταν ο κινητήρας έχει 12:1 συμπίεση;

Konstantinos E60
11-11-13, 08:53
μα πώς να μη βάζει κατοστάρα όταν ο κινητήρας έχει 12:1 συμπίεση;

Γιατι εχεις δει εσυ πουθενά η BMW να συστηνει 100αρα ?

stefm5
11-11-13, 08:55
δεν έχω δει αλλά με την ποιότητα βενζίνης που κυκλοφορεί εδώ η προανάφλεξη είναι μόνιμο φαινόμενο

Konstantinos E60
11-11-13, 09:06
δεν έχω δει αλλά με την ποιότητα βενζίνης που κυκλοφορεί εδώ η προανάφλεξη είναι μόνιμο φαινόμενο

Σε αυτό συμφωνούμε. Για το αν επηρεάζει η 100αρα πως θα μαθουμε?

Wolfgeorge
11-11-13, 15:50
Λοιπον... Θα βαλω και την απολη βενζινη να δουμε τι θα γινει...
Στο ρεζερβουαρ λεει 98αρα βενζινη, αλλα ναι κανει πειρακια ειδικα μεσα στη πολη ασε - πατα γκαζι κανε συχνα πειρακια.

Τι ποσο θα περιμενω να πληρωσω για τα μπεκ?


Γιωργος

scania124
12-11-13, 21:11
Το δικο μου πορισμα βγηκε.......και και ονομάζετε ΜΠΕΚ!!!! Παμε για αλλαγη και στα τεσσερα!!!!!!

Ευλογίαν........:worthy::worthy::worthy::w orthy:

Wolfgeorge
12-11-13, 21:12
Ποσο θα κανουν τα 6 για μενα?? Γνωριζει κανεις??

alexm
12-11-13, 21:26
Ποσο θα κανουν τα 6 για μενα?? Γνωριζει κανεις??

Στην Ελλαδα χωρις εκπτωση 150 x 6 = 900 ευρω.

Μπορεις να τα παρεις απο εδω https://www.online-teile.com/bmw/advanced_search_result.php?XTCsid=64cf1a88c691f04e d00090264456be1e&keywords=13537589048&x=6&y=9 + μεταφορικα 58,40

104,65 χ 6 = 627,9 + 58,40 = 686,9 ευρω.

aristent
12-11-13, 21:29
τωρα αισθανομαι καλυτερα που, αν χρειαστω, θελω μονο 4!!!:thumbsup:

....4cylinder roules!!!:D

nikos valvetronic
12-11-13, 21:36
Εγώ έχω μια απορία.Το knock sensor δεν 'ακούει' τα πειράκια?? Πως γίνεται να μην τα προλαβαίνει.Εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ πειράκια και έχω βάλει βενζίνη απ'όλα τα Βαλκάνια.Νοιώθω την πτώση στην απόδοση από κακό κάυσιμο αλλά όχι πειράκια.Τι παίζει???

Konstantinos E60
12-11-13, 22:25
Εγώ έχω μια απορία.Το knock sensor δεν 'ακούει' τα πειράκια?? Πως γίνεται να μην τα προλαβαίνει.Εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ πειράκια και έχω βάλει βενζίνη απ'όλα τα Βαλκάνια.Νοιώθω την πτώση στην απόδοση από κακό κάυσιμο αλλά όχι πειράκια.Τι παίζει???

Το πρόβλημα είναι ποιο έντονο στα αυτόματα απ'όσο έχω καταλάβει, λόγω του ότι το αυτόματο δουλεύει πάντα με μια δύο σχέσεις πάνω με ότι αυτό συνεπάγεται.
Τώρα γιατι δεν διορθώνει είναι και δική μου απορία!

nikos valvetronic
12-11-13, 22:32
Εγώ πιστεύω ότι αυτό συμβαίνει μόνο στα παλιοεξακύλινδρα :thumbsup:
Τώρα ρε Κώστα μέχρι να συνεννοηθούν 6 κύλινδροι 6 μπεκ και 24 βαλβίδες περνάει χρόνος ενω στα τετρακύλινδρα είναι πιο μπιζμπιζέ η φάση,τα βρίσκουν εύκολα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Υ.Γ Καθαρά μηχανολογική εξήγηση έτσι??? :whistle:

Konstantinos E60
12-11-13, 22:34
Εγώ πιστεύω ότι αυτό συμβαίνει μόνο στα παλιοεξακύλινδρα :thumbsup:
Τώρα ρε Κώστα μέχρι να συνεννοηθούν 6 κύλινδροι 6 μπεκ και 24 βαλβίδες περνάει χρόνος ενω στα τετρακύλινδρα είναι πιο μπιζμπιζέ η φάση,τα βρίσκουν εύκολα :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Υ.Γ Καθαρά μηχανολογική εξήγηση έτσι??? :whistle:

Στάνταρ ο Καζακος στο είπε !:th_Laie_67-1:

nikos valvetronic
12-11-13, 22:38
Ναι ρε ο άνθρωπος είπε ότι θέλετε ρωτήστε με :th_Laie_67-1:

Wolfgeorge
13-11-13, 07:42
Δεν εχετε αδικο σ'αυτο πουλετε για την προαναφλεξΟ κινητηρας ειναι παντα κρεμασμενος, με το παραμικρο χαιδεμα στο γκαζι κατεβαζει μια σχεση.

Ειμαι λιγο πνιγμενος με την δουλεια τελευταια και δεν το πηγα πουθενα να το δειξω.

E60_Arkadia
13-11-13, 13:08
Ακου φίλτατε με το 530 το FACELIFT!! Ήρθε η ώρα να πάρεις ένα πολύ όμορφο Ε60 αλλα....προ facelift και Μ54...:fountwtis:

Wolfgeorge
13-11-13, 15:04
Με συγχωρεις αλλα προτημω το facelift... !!:thumbsup:
Τωρα για τον κινητηρα... Παιζεται! Αν και τα 40 αλογακια παραπανω και η χαμηλη καταναλωση (γυρω στα 10lit/100km) δεν με χαλανε!

Το εχω μονο για τις μετακινησεις τις οικογενειας, για γουστα ψαχνω ενα Ε28 Μ5 ή τι να κανω με ενα Ε28 που ηδη εχω!:drive:

aristent
13-11-13, 17:26
Ακου φίλτατε με το 530 το FACELIFT!! Ήρθε η ώρα να πάρεις ένα πολύ όμορφο Ε60 αλλα....προ facelift και Μ54...:fountwtis:


Με συγχωρεις αλλα προτημω το facelift... !!:thumbsup:
Τωρα για τον κινητηρα... Παιζεται! Αν και τα 40 αλογακια παραπανω και η χαμηλη καταναλωση (γυρω στα 10lit/100km) δεν με χαλανε!


Γιωργο,αστους να λενε!!!LCI και dry bread!!!!:thumbsup:

E60_Arkadia
13-11-13, 22:00
Γιωργο,αστους να λενε!!!LCI και dry bread!!!!:thumbsup:

Βρε faceliftαδες ότι κερδίζετε σε καυσιμο τα δινετε σε βλαβες :thumbsup: (πλακα ετσι) μακαρι να λυθει το πρόβλημα του φιλου μας Ε60αρη οσο το δυνατον γρηγοροτερα

Wolfgeorge
14-11-13, 00:49
Φιλε σε ευχαριστω...
Το βαζω μπρος για να κουβαλαω τα παιδια καθε μερα στην μητερα το απογευμα και το σκεφτομαι να βαλω μπρος!
Μεγαλη ξενερα!

Κατα τ' αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος! Εχει γκαζια αλλα οι στροφες πρεπει να ξεπερασουν τις 3.500 για να νιωσει κατι αλλα η ροπη γραμικη μεχρι το οριο στροφων.
Η καταναλωση οπως ειπα ειναι καλη, ο πατερας μου εχει ενα Χ5 Ε70 3.0d και καιει 8.8-9 lit/100km και εγω ειμαι στα 9.7-10lit/100km.

Χθες εβαλα και τα χειμερινα οποτε τωρα μενει μονο να αλλαξω μπεκ!

stefm5
14-11-13, 08:01
Γιωργο,αστους να λενε!!!LCI και dry bread!!!!:thumbsup:

για πείτε και σε μας που έχουμε αλλεργία στα Ε60 ποιές είναι οι διαφορές απλού με LCI :whistle:

Wolfgeorge
14-11-13, 08:22
Χα χα.. Ετσι ονομασαν το facelift LCI (Life Cycle Impulse)
Οιι διαφορες με το προ facelift εδω:
https://5series.net/info/2008_LCI_Detailed_Changes.pdf


George

cpapasp
14-11-13, 20:21
Ρίξτε ενα μπουκάλι απο τα εκατοντάδες υλικά καθαρισμού μπεκ που κυκλοφορούν στην βενζίνη και μετά τα ξανά λέμε!!!!!!!!!!!





Καλησπερα κυριοι

Εχω ενα Ε60 530xi του 2009 με το Ν53 μοτερ και εχω το εξης προβλημα: Οταν το βαλω μπρος πρωτη φορα δεν εχω σταθερο ρεναλντι και κραδασμους, κανει σας να δουλευει με 2 κιλυνδρους μειον!

Το πηγα σε εξουσιοδοτιμενο συνεργειο και μου φανηκαν συνηθυσμενοι με το προβλημα(!) και μου αλλαξαν και τους εξι πολλαπλασιαστες.
Το δοκιμαζω το επομενο πρωι και παλι τα ιδια!!

Παιρνω τηλ στο συνεργειο και μου λενε οτι ειχε βγαλει προβλημα και οι καταλυτες!!!
Εγω υποπτευομαι αυτο εγινε λογο ατελης καυσης λογο του ανωτερο προβληματος!

Εκανα μια ερευνα στο ιντερνετ και ειδα οτι ΟΛΑ τα αυτοκινητα τις BMW εχουν αυτο το θεμα! Ειτε ειναι 4κυλινδρα, 6κυλινδρα ακομα και Μ cars!! :eek:

Ολοι λενε οτι απο καπου περνει αερα!

Γνωριζει κανεις κατι σχετικο?? Δεν μπορω να πληρωνω αδικα!! Οι καταλυτες κοστιζουν κοντα στα 4 χιλιαρικα απο οσο μου ειπαν!

Ευχαριστω :thanks:
Γιωργος!

Wolfgeorge
14-11-13, 22:38
Δεν εχεις αδικο αλλα αν εχει θεμα τωρα με τα μπεκ, ειναι αργα!
Τι να σου κανει τωρα το καθαριστικο...

cpapasp
15-11-13, 18:37
Δοκίμασε και τα λεμε πάλι

Wolfgeorge
15-11-13, 20:39
Στο επομενο γεμισμα θα βαλω!
ΔΛΔ μαλλον αυριο!!

Wolfgeorge
20-11-13, 07:32
Έκαψα σχεδόν ολο το ρεζερβουάρ, έβαλα ένα μπουκαλακι καθαριστικο injection και τίποτα!
Πρέπει να πάω για αλλαγή μπέκ μάλλον!

Wolfgeorge
28-11-13, 20:30
Λοιπον μια ενημερωση επι του θεματος.
Το προβλημα εχει εξαληφθει τη τελευταια βδομαδα, αφου εκαψα ολο το ρεζερβουαρ με το καθαριστικο μπεκ απο το επομενο φουλαρισμα δεν εχω προβληματα!! Καθολου! Μπορει να κανει κατι ελαφρια αλλα δεν δινω σημασια!

Δυστυχως δεν συγκρατησα πιας εταιριας ηταν το καθαριστικο μπεκ αλλα θα παω να το ψαξω στο ιδιο μαγαζι!

kostaspap
13-02-14, 15:55
Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα στη 525i.Στο συνεργείο πρότειναν να αλλάξουμε και τα 6 μπεκ...
Τελικά το πρόβλημα σταμάτησε μόνο του.
Απλά σημειώνω ότι έχουν ήδη αλλαχθεί δυο φορές όλοι οι πολλαπλασιαστές και μια φορά τα μπεκ.