PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα στο χ3



spyrosK
09-11-13, 13:36
καλησπέρα στo forum. πριν λιγες μερες που πηγα σε εξειδικευμενο σερβις για ν αλλαξω λαδια παρατηρησαμε διαρροη λαδιου.απο οτι μου ειπαν τα παιδια εκει, η διαρροη ειναι απο την αντλια υποπιεσης / κενου , αλλα επειδη το κοστος ειναι υψηλο περιπου 350 ¤, προτεινε ν αλλαξει τη φλαντζα στο καπακι και καποια αλλα λαστιχακια ωστε να αποφυγουμε την αλλαγη της αντλιας.
Σημερα ειπα να παρω δευτερη γνωμη σε γνωστο εξειδικευμενο των ΒΠ. Ηταν απολυτος για αλλαγη αντλιας και φλαντζας με συνολικο κοστος (με εργασια,φπα και εκπτωση) στα 450 ¤. τι λετε για το προβλημα? σημειωτεον οτι μου ειπαν και οι δυο οτι ειναι συχνο προβλημα στα χ3 και στις προηγουμενες 3αρες.
τελος να ρωτησω αν υπαρχει κινδυνος επειδη σταζει και πανω στην εξατμιση.

gnx
09-11-13, 14:06
Σύνηθες πρόβλημα, όπως και ο αισθητήρας εκκεντροφόρου, το μοτερ του βαλβτρόνικ και το παγούρι υπερχείλισης του κυκλώματος ψύξης.

Ξεκίνα καλύτερα με αλλαγή στα λαστιχάκια.

bill_m3
09-11-13, 14:40
Όπως τα λέει και ο Γιώργος, σύνηθες πρόβλημα!!
Ξεκίνα με τα λαστιχάκια!!!!

tasos.kamv
09-11-13, 18:47
Φίλε Σπύρο, όπως ανέφεραν και οι προλαλήσαντες δυστυχώς είναι κλασικό πρόβλημα η αντλία κενού (vacuum pump)... :thumbsdown:
Επειδή όμως η συγκεκριμένη αντλία σου δίνει υποπίεση στην αντλία των φρένων.... και επειδή με τα φρένα ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ, σκέψου το καλά αν θες να επιχειρήσεις "χειρουργείο" στην αντλία αλλάζοντας μόνο τα λαστιχάκια....
Το γνωρίζω ότι η μαμίσια είναι πανάκριβη... επειδή έχω αλλάξει και εγώ ήδη δύο φορές αυτό το σατανικό εξάρτημα, παλιότερα ψάχνοντας στο διαδίκτυο κάπου είχα βρει την ίδια αντλία κενού σε μάρκα pierburg, η οποία ήταν σημαντικά φθηνότερη...
Το "χειρουργείο" μπορεί και να πετύχει, αλλά πρέπει να είσαι 1.000.000% σίγουρος ότι όλα έγιναν σωστά!

trueno
10-11-13, 07:48
Σπύρο , με αυτά που διαβάζω περιμένω κι εγώ τη σειρά μου....αν και μέχρι τώρα δεν έχω θέματα...Με το καλό να αποκατασταθεί το πρόβλημα.

Nino
14-12-13, 12:24
Εγω σημερα το πρωι ανακαλυψα οτι το Χ3 εχει θεμα με τις αντλιες... γενικοτερα...
ετσι θα χρειαστει
https://johnnyvest.hubpages.com/hub/BMW-X3-Washer-Fluid-Leak-Fix#

Ντι μπεστεν κουαλιτατ... μαι ας!!

spyrosK
16-12-13, 18:27
Καλησπέρα στο forum, εγώ τελικά άλλαξα τη φλαντζα που συζητουσαμε. Φαίνεται ότι τελικά είναι προδιαγεγραμμένα τα προβλήματα στο Χ3. Nino εσένα τι σου εβγαλε;

Nino
16-12-13, 19:26
Αντλια πλυστικου παρμπριζ.

stef
16-12-13, 20:11
Αντλια πλυστικου παρμπριζ.

Και του πατέρα μου έχει λίγα υγρά σαπουνόνερου γύρω γύρω...
Πόσο σου κόστισε;

Nino
16-12-13, 22:15
Και του πατέρα μου έχει λίγα υγρά σαπουνόνερου γύρω γύρω...
Πόσο σου κόστισε;

δεν την αλλαξα ακομα αλλα στο συνεργειο που πηγα μου ειπαν οτι κανει 49 ευρω μαμα.

stef
16-12-13, 22:22
Ε δεν είναι μεγάλο κόστος
Πάλι καλά!

spyrosK
17-12-13, 19:31
Και μένα κατα σατανικη συμπτωση είχαν χαλάσει και οι δυο αντλίες πλυστικης σε διάστημα 1 εβδομάδας !!!! Τελικά τους άλλαξα και τους δυο με κόστος κάπου 85 ¤ πριν 1 χρόνο .


Sent from my iPhone using Tapatalk (https://tapatalk.com/m?id=1)

sotiris
01-05-14, 19:36
και λάδια έσταζαν απο το αυτόματο κιβώτιο (ήταν στην εγγυηση ,αλλαξα φλάντζα) και το πλυστικο αριστερου φανού 49 ¤ στα 4 χρόνια . Τώρα στα 5 χρόνια σταζει πάλι το υγρο τζαμιών αλλα απο συνδεση που ξεκιναει απο το δοχειο του υγρου .