PDA

Επιστροφή στο Forum : Bmw e34 Φίλτρο



E34Rd
07-11-13, 22:21
Καλησπέρα!Αν βάλω Bmc βαρελάκι σε κινητήρα Μ50 θα χασω ή θα κερδίσω απόδοση.? Η μήπως θα είναι καλύτερα να βαλω ενα Ελευθερας στον ίδιο τον παπα και αν ναι θα έχω διαφορά στον ήχο και στην απόδοση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
:thanks:

BILL007
08-11-13, 12:15
Χωρίς να γνωρίζω για το M50 σαν πιο παλιό μοτέρ αν το βαρελάκι θα του κάνει κακό παρά καλό, η πιο ασφαλής επιλογή είναι σίγουρα να βάλεις όντως ένα φίλτρο μέσα στον ίδιο τον παπά. Καλύτερα όμως να περιμένεις απαντήσεις απο μέλη που έχουν περισσότερα νταλαβέρια με το συγκεκριμένο μοτέρ ;)

NikoZ3
08-11-13, 15:58
Το μονο που θα μπορουσε να σου προσφερει ενα BMC βαρελακι -το οποιο αν δεν κανω λαθος ειναι απο ανθρακονημα- ειναι ισως η εισρροη λιγο περισσοτερο κρυου αερα στο μοτερ απο οτι το "μαμα" φιλτροκουτι επειδη το ανθρακονημα φημιζεται οτι κρατα μακρυα τις θερμοκρασιες πιο ευκολοτερα απο το "μαμα". Βεβαια αυτο δεν ειναι και αμελητεο γιατι κατι τετοιο βοηθα τον κινητηρα να αποδιδει πιο σωστα, αλλα μεχρι εκει. Γιατι σαν φιλτρο δεν ειναι και κατι το φοβερο.

Εγω θα προτεινα ειτε ειναι Μ50 2λιτρο ειτε 2.5λιτρο -παροτι ειναι οτι πιο αξιοπιστο εβγαλε ποτε η BMW στην αγορα- μετρουν ηδη γεματη 20ετια στην πλατη και καλυτερα να το βοηθησεις μην βαζοντας κατι ελευθερο παρα μονον το "μαμα" φιλτρο και αλλαγη καθε 6 μηνες οπως κανω κι εγω στο δικο μου που ειναι Μ52 και εχει φυσικα κι αυτο αρκετα χρονακια στην πλατη. Εχω βρει φτηνα φιλτρα της MEYLE και οποτε αγοραζω τα παιρνω 4-5 τη φορα να'χω ν'αλλαζω. Ετσι προστατευεις τα μεγιστα και το MAF που ειναι κρισιμο για την αποδοση του μοτερ.

Αν θες βελτιωση και αν ειναι φυσικα ο Μ50Β25, τοτε βαλε αλλα 100-150 παραπανω απ'οσα θα εδινες για το BMC και φερε προγραμμα απο Αμερικη και μονο, οπου για πλακα θα παρεις καμμια 15αρια αλογακια και θα γινει πυροβολο. Αν ειναι ο διλιτρος μην το πειραζεις καθολου. thumb

E34Rd
08-11-13, 22:19
Ευχαριστώ πολύ φίλε Bill.!Φίλε νικο είναι 2.5 .σκευτομουν για κανένα πρόγραμμα.αλλα δεν εχω βρει ακόμα καποιον που έχει ασχοληθεί πολύ με τέτοια μοτερ.αν γνωριζεις κανεναν στιλε μου σε μνμ! Ευχαριστώ!

NikoZ3
09-11-13, 11:43
Ευχαριστώ πολύ φίλε Bill.!Φίλε νικο είναι 2.5 .σκευτομουν για κανένα πρόγραμμα.αλλα δεν εχω βρει ακόμα καποιον που έχει ασχοληθεί πολύ με τέτοια μοτερ.αν γνωριζεις κανεναν στιλε μου σε μνμ! Ευχαριστώ!

O 25αρης o Μ50 παιρνει τα περισσοτερα αλογα με προγραμμα απο οποιοδηποτε αλλο ατμοσφαιρικο BMW 6κυλινδρο μεχρι σημερα ! thumb


Πες μου μονο αν εισαι με η' χωρις vanos και επισης αν ο εγκεφαλος που εχει το μοτερ σου ειναι ο 413 με το κοκκινο ταμπελακι,

δηλ αυτος :

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2012/09/100_1134Copy1_zpsa697e52b-1.jpg

E34Rd
09-11-13, 23:57
Είναι χωρίς βανος..και το ταμπελακι αν θυμάμαι καλά είναι αυτο!!θα το κοιτάξω αύριο και θα σου πω..γνωρίζεις καπιον που να ασχολείται με αυτους τους κινητήρες?

opsyktikos
03-01-14, 17:59
O 25αρης o Μ50 παιρνει τα περισσοτερα αλογα με προγραμμα απο οποιοδηποτε αλλο ατμοσφαιρικο BMW 6κυλινδρο μεχρι σημερα ! thumb


Πες μου μονο αν εισαι με η' χωρις vanos και επισης αν ο εγκεφαλος που εχει το μοτερ σου ειναι ο 413 με το κοκκινο ταμπελακι,

δηλ αυτος :

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2012/09/100_1134Copy1_zpsa697e52b-1.jpgεχεις καπιον γνωστο που περναει το προγραμμα αυτο και ποσο στοιχοιζει μπορεις να μου πεις????