PDA

Επιστροφή στο Forum : ESS M3 E92 σε Ελληνικο εδαφος



m3est
03-04-10, 22:33
Εδω και 5 μερες περιπου ξεκινησε να δουλευει με αλλη πνοη ο κινητηρας μιας Ε92 Μ3.Το συγκεκριμενο Μ3 ειναι με 6ταχυτο χειροκινητο κιβωτιο μοντελο 08 με 20.000χλμ περιπου.Ο τυχερος ιδιοκτητης της ενας φιλος και πελατης της Speed & Style (καρδιολογος στο επαγγελμα) που ειχε τοποθετησει ηδη μια Akrapovic Evolution εξατμιση τιτανιου αποφασισε να προχωρησει σε τοποθετηση Kompressor kit απο την ESS TUNING ωστε να οδηγει ενα απο τα γρηγοροτερα Μ στην Ελλαδα.
Αφου εγινε η παραγγελια το κιτ εφθασε περιπου σε διαστημα δεκα ημερων.Αμεσως ξεκινησε η τοποθετηση στο συνεργειο Σιττας-Φλασκης που για οσους δεν γνωριζουν συνεργαζεται η Speed & Style για τις τοποθετησεις και εφαρμογες βελτιωτικων προιοντων και μετατροπων.Η τοποθετηση ολοκληρωθηκε με επιτυχια χωρις δυσκολιες και εμποδια που δειχνει ποσο εχει μελετησει την κατασκευη του κιτ η ESS.Επειτα απο καποιες ατυχεις καθυστερησεις εφτασε και ο εγκεφαλος που ειδικα στα Μ3 στελνεται στην Αριζονα που βρισκεται το κεντρο προγραμματισμου της ESS στην Αμερικη.
Ετσι την τριτη που μας περασε βγηκε το αυτοκινητο στο δρομο.Ανελαβα προσωπικα το στρωσιμο του κομπρεσσορα και την προσαρμογη του εγκεφαλου που οπως προτεινε ο κατασκευαστης επρεπε τουλαχιστον για 300 χιλιομετρα να μην ξεπερασει τις 4.5 με 5 χιλιαδες στροφες.Μετα τα πρωτα 250 που εγιναν στην εθνικη οδο αθηνων κορινθου ευλαβικα αρχισα προοδευτικα το πατημα στις 6 με 7 χιλιαδες στροφες.Το αυτοκινητο εδειχνε μια προθυμια μεχρι και με 6η ταχυτητα και χαμηλες στροφες αλλα και γραμμικη δυναμη μεχρι τις 6000.Απο τις 6000 μεχρι και τις 8400 εκανε ενα δυνατο ξεσπασμα.
Την τεταρτη συνεχισα τα χιλιομετρα στην εθνικη οδο αλλα με πιο αγριες διαθεσεις και ο εγκεφαλος εδειχνε να προσαρμοζεται με τον αλλαγμενο τροπο οδηγησης.Συνολικα μετα απο 400 περιπου χιλιομετρα επρεπε να γινει συγκριση με καποιο αλλο αυτοκινητο ωστε να βγουν τα συμπερασματα.Ετσι προσφερθηκε ο φιλος και συνφορουμιτης lourbas να ανοιξει φιλικα μαζι μου ωστε να δουμε αν τα 155 επιπλεον αλογα που υποσχεται το 2ο σταδιο ειναι πραγματικα.Το Μ3 του ειναι χειροκινητο και φοραει Akrapovic Evolution οποτε συγκρινουμε δυο ιδια Μ3 με την μονη διαφορα στο κιτ της ESS.
Μετα τα διοδια της ελευσινας συνανταω το Μ3 του Πανου να ετοιμαζεται να πατησει μ ενα C63 AMG οποτε χωρις δευτερη σκεψη παω γρηγορα πισω απ το Μ3 και με δευτερα περιμενω να ανοιξουν.Το σημα δινεται και το πατημα ξεκιναει.Στο τελειωμα της δευτερας αρχιζω να πλησιαζω οποτε βρισκω κενο δεξια και βαζοντας τριτη βρισκομαι διπλα τους να ξεκολαω σιγα σιγα περιπου μια καροτσα.Βαζοντας τεταρτη η καροτσες εγιναν δυο και στη συνεχεια με πεμπτη εγιναν τεσσερις.Χωρις να το συνηδειτοποιησω τους κοιταγα απο τον μεσαιο καθρεπτη και απορουσα αν ειχαν κοψει.Κοβω λοιπον ταχυτητα και ερχονται διπλα μου εκπληκτοι απορωντας τι συνεβει.Ετσι στηνουμε τα δυο Μ3 και το AMG διπλα διπλα και ξεκιναει αλλο ενα πατημα δευτερας αυτη τη φορα λογω μεγαλης ευθειας μεχρι και εκτη.Αποτελεσμα η αποσταση εφτασε τις 8-10 καροτσες διαφορα.Εχω μεινει αφωνος οπως και οι υπολοιποι που το ειδαν.
Σταματησαμε λοιπον λιγο πιο κατω και δεν πιστευαμε αυτο που εγινε.To αποτελεσμα της αναμετρησης ηταν εντυπωσιακο καθως το AMG με το αλλο Μ3 σφαζονταν μεταξυ τους σχεδον διπλα διπλα ενω εβλεπαν το ESS να απομακρυνεται με καταιγιστικους ρυθμους μπροστα τους.
Το Κιτ δευτερου σταδιου της ESS που υποσχεται 575PS μαζι με την Akrapovic Evolution θεωρητικα γυρω στα 600PS μας απεδειξε οτι λεει αληθεια με πολυ εντυπωσιακο τροπο.
Εκτος ομως απ την πολυ και γραμμικη δυναμη αυτο που αξιζει συγχαρητηρια ειναι οτι κατα τ αλλα το αυτοκινητο εξακολουθει να ειναι οδηγησιμο στην κινηση και να διατηρει τον αψογο οδηγικο χαρακτηρα που ειχε και πριν.Επισης η ESS καθυστερησε αρκετα να βγαλει το κιτ προς πωληση καθως εκανε δοκιμες μακρας διαρκειας ωστε οταν το παρουσιασει να ειναι ενα αξιοπιστο κιτ βελτιωσης οπως ο καθενας μας θα το ηθελε.
Εδω επισυναπτω μερικες φωτογραφιες απο την τοποθετηση.Στις πρωτες δυο φαινεται ο κομπρεσσορας της Vortech που ειναι αρκετα μεγαλος απο κοντα στην τριτη φαινεται η υδροψυκτη εισαγωγη αερος και στην τελευταια το ψυγειο που δροσιζει το νερο της εισαγωγης με μια ηλεκτρικη αντλια νερου που αναλαμβανει την κυκλοφορια στο κυκλωμα νερου του κιτ. Σε λιγες μερες θα ακολουθησουν οι χρονοι που θα μετρηθουν με to V-BOX.Τωρα σειρα εχουν καποια M3 DCT που συντομα θα ακολουθησουν τον ιδιο δρομο.

stratos
03-04-10, 22:42
Εμείς φεύγουμε για εκκλησία και εσύ σηκώνεις τέτοια thread?

Πάντα τέτοια Νίκο. Πάω να κάνω Ανάσταση και έρχομαι να το διαβάσω όλο

VanVIC
03-04-10, 22:46
Στο πνέυματων ημερών, το Μ3 Ε92 Ανέστη !
Πιστευω οτι σε έπεισε η δουλειά της ESS με τον καλύτερο τρόπο.
ESSence of Power & Fun...

Ελπίζω να ακολουθήσουν κι άλλοι.

Χρίστος
03-04-10, 22:49
ποοοποοοοοοο.
με τη λαμπαδα στο χερι εχω μεινει.....

m3est
03-04-10, 23:09
Κοιμουνται τα πιτσιρικια οποτε εχω χρονο και ησυχια για γραψιμο.Φετος φωναξα τη λεξη Ανασταση μεσα στο γρηγοροτερο Μ3 που εχω οδηγησει.Χριστος Ανεστη σε ολους.

m3est
03-04-10, 23:12
Κι ενα παραδειγμα που βρηκα στο διαδικτυο.
https://www.youtube.com/watch?v=BA1NiBDxecQ&NR=1

Monsta
03-04-10, 23:15
bravo re niko!

Allo ena deigma aristis efarmogis apo tin S&S!

VanVIC
04-04-10, 00:20
...Φετος φωναξα τη λεξη Ανασταση μεσα στο γρηγοροτερο Μ3 που εχω οδηγησει...

Γράφεις για Μ3 αλλά... έχεις οδηγήσει πιο γρήγορο Μ γενικά ;
;)

m3est
04-04-10, 00:42
Γράφεις για Μ3 αλλά... έχεις οδηγήσει πιο γρήγορο Μ γενικά ;
;)

Οχι ακομα.Μεχρι στιγμης αυτο ειναι το πιο γρηγορο.

Thomelef
04-04-10, 09:46
καλή φάση...
επίσεις πολύ καλή φάση θα ήταν να δοκιμαστεί
με το αυτοκίνητο του γεωργίου και να δούμε πιο
αποδίδει καλύερα.
η εισαγωγή φαίνεται καλά μελετημένη σε σχέση
με τις μεταλικές που βλέπαμε στα Ε46.
ΥΓ. μεγάλη μου περιέργεια είναι αν θα υπάρξει
κάνα 92άρι με ελεύθερη εισαγωγή και Α/Ν. λογικά
το οκτακύλινδρο θα κάνει πολύυυυυυ θόρυβο...

Thomelef
04-04-10, 09:51
https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=212797

αυτό έχει πολύ ενδιαφέρον σε αυτό που έγραψα...
υγ. σόρυ για το οφ τόπικ μιας και ξέφυγα απο το θρεντ του
νίκου με το κομπρέσορ. 1000 συγνώμη, απλά υποτροποιάζω.

Monsta
04-04-10, 10:21
καλή φάση...
επίσεις πολύ καλή φάση θα ήταν να δοκιμαστεί
με το αυτοκίνητο του γεωργίου και να δούμε πιο
αποδίδει καλύερα.

Afto tha xei poly endiaferon, an kai to allo einai dkg + eixe thema me to logismiko stis allages opws eixan grapsei k' sto drive.

As to kanonisoun oi Nikolides me to periodiko pou exoun k' tis akres

m3est
04-04-10, 11:33
Εχει ηδη γινει προσκληση στον Κυριο Γεωργιου αλλα ειχε φυγει εκτος αθηνων.Οταν επιστρεψει θα γινει δοκιμη φιλικη καθαρα για τα συμπερασματα μας.Σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει υφος κοντρας αφου εχουμε ξαναβρεθει και εχω οδηγησει το αυτοκινητο του.
Ειναι πολυ φιλικος και με χιουμορ στην παρεα.

Thomelef
04-04-10, 17:24
ε ναι...
καθαρά για θέμα λύσης απωρείας.
πιστεύω πολύς κόσμος θα ήθελε
να μάθει τα αποτελέσματα μιας
τέτοιας αναμέτρησης.

BILL007
04-04-10, 18:20
Εχει ηδη γινει προσκληση στον Κυριο Γεωργιου αλλα ειχε φυγει εκτος αθηνων.Οταν επιστρεψει θα γινει δοκιμη φιλικη καθαρα για τα συμπερασματα μας.Σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει υφος κοντρας αφου εχουμε ξαναβρεθει και εχω οδηγησει το αυτοκινητο του.
Ειναι πολυ φιλικος και με χιουμορ στην παρεα.

Aυτό νομίζω θα είναι πολύ καλό συγκριτικό...:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:Αναμένουμε...:original: :original: :original:

NickE60
04-04-10, 18:34
...με τρέλα ...που λέει και η Αννίτα thumb

VanVIC
04-04-10, 19:07
Εχει ηδη γινει προσκληση στον Κυριο Γεωργιου αλλα ειχε φυγει εκτος αθηνων.Οταν επιστρεψει θα γινει δοκιμη φιλικη καθαρα για τα συμπερασματα μας.Σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει υφος κοντρας αφου εχουμε ξαναβρεθει και εχω οδηγησει το αυτοκινητο του.
Ειναι πολυ φιλικος και με χιουμορ στην παρεα.

Νίκο, πέραν της φιλικής δοκιμής, δε νομίζεις οτι και μια παράλληλη δυναμομέτρηση θα έδειχνε ενδιαφέροντα αποτελέσματα ?

Αν οι ιπποδυνάμεις είναι παραπλήσιες, με δεδομένο οτι το ένα Μ3 είναι με χειροκίνητο κιβώτιο και το άλλο με το "απόλυτο" αυτόματο, τα αποτελέσματα δεν θα΄ναι και πολύ ξεκάθαρα.
Το θέμα είναι η επιλογή του δυναμομέτρου...

Είναι ιδανική περίπτωση ο κύριος Γεωργίου μιας και δείχνει ιδιαίτερα "φιλικός" και φαίνεται να θέλει κι αυτός να "μάθει".


Υ.Γ.1: Για το δικό σου Μ3 "παραγγέλνεις" την Τρίτη ? thumb
Υ.Γ.2: Πιστευω οτι το επόμενο πιο γρήγορο Μ που θα οδηγήσεις θα είναι το δικό σου Μ5 (F10) το οποίο υποψιάζομαι οτι θα ακουμπήσει τους 700 (με το καλό !) :thumbsup:

lourbas
04-04-10, 19:45
Εγω με την σειρα μου να πω οτι εχασα την μπαλα....
Κ στο μεταξυ μας πατημα, που σαφως περιμενα μια δυνατη διαφορα, αλλα ΟΧΙ τετοιο πραγμα.....

Σας το λεω υπευθηνα ....καναμε φιλικη δοκιμη το Μ3 μου με ενα C63 amg......μεχρι τα 180-190 μας αφησε πολυυυυ πισω, κ μετα τα 200 μας ''εξαφανισε''.....

Θεωρω οτι ειναι οτι πιο γρηγορο εχω δει απο κοντα σε μαρκα BMW τα τελευταια χρονια....

H doyleia φαινετε κ ειναι πολυ ποιοτικη...μπραβο κ στον ιδιοκτητη για την αποπφαση, αλλα κ στον Νικο που τολμησε κ θεωρω οτι ειναι μεγαλο βημα που θα πετυχει....

Monsta
04-04-10, 20:12
Μάλλον ο Νίκος θα πρέπει να οδηγήσει το Μ3 ESS, αφού ο Γεωργίου θα έχει το πλεονέκτημα λόγω κιβωτίου.

Μόνο Νίκο πρόσεχε μην αρχίσεις τα παντιλίκια στο γιατρό και πάθει καμιά καρδιά...... :th_Laie_67-1:

VanVIC
04-04-10, 20:24
Μάλλον ο Νίκος θα πρέπει να οδηγήσει το Μ3 ESS, αφού ο Γεωργίου θα έχει το πλεονέκτημα λόγω κιβωτίου.

Μόνο Νίκο πρόσεχε μην αρχίσεις τα παντιλίκια στο γιατρό και πάθει καμιά καρδιά...... :th_Laie_67-1:

Καλός ο Νίκος, μέγας χεράς αλλά το DKG με τις αλλάγές που κάνει δεν "παλευεται"...
:think:

m3est
04-04-10, 21:41
Δυναμομετρηση δεν σκοπευω να κανω.Μια φορα δοκιμασα το Μ3 με την Akrapovic σε δυναμομετρο και εβαλα τα γελια.Το Μ3 δεν μετριεται σε δικινητο δυναμομετρο γιατι διαβαζουν οι αισθητηρες ταχυτητας αλλα εμπρος που δεν κινουνται και αλλα πισω που τρεχουν με αποτελεσμα να γινεται μπερδεμα και να αναβουν ολα τα λαμπακια στο καντραν και φυσικα ο εγκεφαλος τρελενεται και ριχνει προγραμμα.Επισης κανενα δυναμομετρο στην Ελλαδα δεν φυσαει αερα με την πραγματικη ταχυτητα στα ψυγεια οποτε εχουμε υψηλες θερμοκρασιες και δεν δουλευουν τα Ramair ωστε το συγκεκριμενο αυτοκινητο να μην αποδιδει.

Ετσι αποφασισα να παρω ενα V-BOX που μετραει μεσω δορυφορικου σηματος τις επιδοσεις.Αυτο ειναι πιο ενδιαφερον αφου δεν αμφιβαλλω καθολου για την ιπποδυναμη που ανακοινωνουν οι ανθρωποι της ESS.Η μετρηση των επιδοσεων ειναι μια σημαντικη αποδειξη για το αν εχει βελτιωθει ενα αυτοκινητο η οχι.

Τωρα για το DCT σιγουρα ειναι πιο γρηγορο αφου εχω προσωπικη εμπειρια και ειναι και πιο σιγουρο στο να μην χασεις αλλαγη.Ειναι ομως τοσο δυνατο το συγκεκριμενο χειροκινητο που δεν με αγχωνει το αποτελεσμα.Εγινε αλλο ενα πατημα με φιλου Gallardo Superleggera που στα πολλα το Μ3 εφυγε καθαρα γυρω στις 3-4 καροτσες εμπρος.Να σημειωσω πως το συγκεκριμενο ιταλικο πανεμορφο εργαλειο ειναι παναλαφρο λογω πολλης χρησης ανθρακονηματων και με σειριακο κιβωτιο E-GEAR οποτε ειχε και πλεονεκτημα στις αλλαγες.Μετα απ αυτο πραγματικα εχω μεινει αφωνος με το τι μπορει να δωσει η Μ3 με μονο 0,38 μπαρ πιεση και παραλληλα να οδηγειται το ιδιο στρωτα οπως πριν.Αν ειναι και αξιοπιστο οπως λενε οι αμερικανοι που το δοκιμασαν πρωτοι δεν χρειαζεται κατι αλλο.Μονο ενα σετακι φρενα γιατι τα βλεπω να υποφερουν λιγακι.

VanVIC
04-04-10, 22:00
...Η μετρηση των επιδοσεων ειναι μια σημαντικη αποδειξη για το αν εχει βελτιωθει ενα αυτοκινητο η οχι...

Ε καλά, μετά κι απ'αυτά που έζησες και μας μετέφερες, δε νομίζω οτι κανείς αμφιβάλει για το αν έχει βελτιωθεί το αυτοκίνητο thumb



...εχω μεινει αφωνος με το τι μπορει να δωσει η Μ3 με μονο 0,38 μπαρ πιεση...

Μέχρι τόσο το πάει η ESS σε πίεση ή υπάρχει (προβλέπεται) κι άλλο στάδιο ?

m3est
04-04-10, 22:14
Εχει και παραπανω αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται.

BILL007
04-04-10, 22:17
Μέχρι τόσο το πάει η ESS σε πίεση ή υπάρχει (προβλέπεται) κι άλλο στάδιο ?

Bαγγέλη η ESS προς το παρόν δίνει δυο kitάκια...

https://www.esstuning.com/categories/BMW/E9X-3%252dSeries/M3/

VT1 και VT2 :original:

Επίσης...
self contained Vortech V3 supercharger unit in Si trim which which is capable of up to 775hp (για τους τολμηρούς...)thumb thumb thumb

deepBLUE
05-04-10, 00:03
Αχ ΑΧ..τι να πει κανεις γι αυτο το τερας !!!
Οταν το ειδα επαθα πλακα !!!!
Καλοταξιδο να πεις του Γιατρου και τωρα περιμενω και ενα cabrio Μ3 να κανει το μπαξιμο...:whistle::whistle:

NICK_M3
05-04-10, 00:07
einai apisteuto to prama k imoun k apo tous prwtouspou to eide...
K kserw k ton niko tosa xronia k diskola kanei etsi gia amaksi....
Me trwei o pwpos mou...

deepBLUE
05-04-10, 00:07
Δυναμομετρηση δεν σκοπευω να κανω.Μια φορα δοκιμασα το Μ3 με την Akrapovic σε δυναμομετρο και εβαλα τα γελια.Το Μ3 δεν μετριεται σε δικινητο δυναμομετρο γιατι διαβαζουν οι αισθητηρες ταχυτητας αλλα εμπρος που δεν κινουνται και αλλα πισω που τρεχουν με αποτελεσμα να γινεται μπερδεμα και να αναβουν ολα τα λαμπακια στο καντραν και φυσικα ο εγκεφαλος τρελενεται και ριχνει προγραμμα.Επισης κανενα δυναμομετρο στην Ελλαδα δεν φυσαει αερα με την πραγματικη ταχυτητα στα ψυγεια οποτε εχουμε υψηλες θερμοκρασιες και δεν δουλευουν τα Ramair ωστε το συγκεκριμενο αυτοκινητο να μην αποδιδει.

Ετσι αποφασισα να παρω ενα V-BOX που μετραει μεσω δορυφορικου σηματος τις επιδοσεις.Αυτο ειναι πιο ενδιαφερον αφου δεν αμφιβαλλω καθολου για την ιπποδυναμη που ανακοινωνουν οι ανθρωποι της ESS.Η μετρηση των επιδοσεων ειναι μια σημαντικη αποδειξη για το αν εχει βελτιωθει ενα αυτοκινητο η οχι.

Τωρα για το DCT σιγουρα ειναι πιο γρηγορο αφου εχω προσωπικη εμπειρια και ειναι και πιο σιγουρο στο να μην χασεις αλλαγη.Ειναι ομως τοσο δυνατο το συγκεκριμενο χειροκινητο που δεν με αγχωνει το αποτελεσμα.Εγινε αλλο ενα πατημα με φιλου Gallardo Superleggera που στα πολλα το Μ3 εφυγε καθαρα γυρω στις 3-4 καροτσες εμπρος.Να σημειωσω πως το συγκεκριμενο ιταλικο πανεμορφο εργαλειο ειναι παναλαφρο λογω πολλης χρησης ανθρακονηματων και με σειριακο κιβωτιο E-GEAR οποτε ειχε και πλεονεκτημα στις αλλαγες.Μετα απ αυτο πραγματικα εχω μεινει αφωνος με το τι μπορει να δωσει η Μ3 με μονο 0,38 μπαρ πιεση και παραλληλα να οδηγειται το ιδιο στρωτα οπως πριν.Αν ειναι και αξιοπιστο οπως λενε οι αμερικανοι που το δοκιμασαν πρωτοι δεν χρειαζεται κατι αλλο.Μονο ενα σετακι φρενα γιατι τα βλεπω να υποφερουν λιγακι.

Βαλε μας στην πριζα κανε μας τρελους,αρρωστους......:shok:

Χρίστος
05-04-10, 01:13
Με τoσους γιατρους κανω παρεα, χαθηκε να τον ξερω κι αυτον???:ranting2::th_Laie_67-1:

Ο κυριος με το καμπριο που λετε ή ακομα χωνευει ή εχει αρχισει τα τηλεφωνα για τις παραγγελιες.:warriorsmiley:


Οστοσο με τις λιγες γνωσεις μου εχω μια απορεια.
Δε θα σταθω σε ερωτησεις περι αξιοπιστιας γιατι ακομα ειναι νωρις για να μιλησουμε.
Η ερωτηση μου εχει να κανει με το προγραμμα.
Αφου οπως λετε και τωρα αλλα και στο παρελθον οι υπολοιπο eesαρισμενοι στειλανε εγκεφαλους εξω.Αρα φτιαχτηκε ενα προγραμμα "κονσερβα" που να ανταποκρινεται στο νεο set up.
Πως γινεται αυτο το προγραμμα να ειναι 100% σωστο για εδω????
Πως μπορει να αποδωσει το 100%????
Δε μπορω να πιστεψω οτι οι βενζινες μας και πανω απ ολα το κλιμα μας ειναι το ιδιο με τις αριζονα και καθε αλλη χ-ψ.Και φυσικα ουτε οτι οι (για μενα) καταπληκτικοι προγραμματιστες της ess tuning εχουν κατσει και εχουν φτιαξει 1002 διαφορετικες "κονσερβες" για καθε περισταση.
Διορθωστε με αν κανω λαθος στα παραπανω αλλα εχω ακουσει και εχω δει τοσα απο τους νεους εγκεφαλους που μονο χαζοι δεν ειναι

stratos
05-04-10, 01:58
Δυναμομετρηση δεν σκοπευω να κανω.Μια φορα δοκιμασα το Μ3 με την Akrapovic σε δυναμομετρο και εβαλα τα γελια.Το Μ3 δεν μετριεται σε δικινητο δυναμομετρο γιατι διαβαζουν οι αισθητηρες ταχυτητας αλλα εμπρος που δεν κινουνται και αλλα πισω που τρεχουν με αποτελεσμα να γινεται μπερδεμα και να αναβουν ολα τα λαμπακια στο καντραν και φυσικα ο εγκεφαλος τρελενεται και ριχνει προγραμμα.Επισης κανενα δυναμομετρο στην Ελλαδα δεν φυσαει αερα με την πραγματικη ταχυτητα στα ψυγεια οποτε εχουμε υψηλες θερμοκρασιες και δεν δουλευουν τα Ramair ωστε το συγκεκριμενο αυτοκινητο να μην αποδιδει.

Ετσι αποφασισα να παρω ενα V-BOX που μετραει μεσω δορυφορικου σηματος τις επιδοσεις.Αυτο ειναι πιο ενδιαφερον αφου δεν αμφιβαλλω καθολου για την ιπποδυναμη που ανακοινωνουν οι ανθρωποι της ESS.Η μετρηση των επιδοσεων ειναι μια σημαντικη αποδειξη για το αν εχει βελτιωθει ενα αυτοκινητο η οχι.

Τωρα για το DCT σιγουρα ειναι πιο γρηγορο αφου εχω προσωπικη εμπειρια και ειναι και πιο σιγουρο στο να μην χασεις αλλαγη.Ειναι ομως τοσο δυνατο το συγκεκριμενο χειροκινητο που δεν με αγχωνει το αποτελεσμα.Εγινε αλλο ενα πατημα με φιλου Gallardo Superleggera που στα πολλα το Μ3 εφυγε καθαρα γυρω στις 3-4 καροτσες εμπρος.Να σημειωσω πως το συγκεκριμενο ιταλικο πανεμορφο εργαλειο ειναι παναλαφρο λογω πολλης χρησης ανθρακονηματων και με σειριακο κιβωτιο E-GEAR οποτε ειχε και πλεονεκτημα στις αλλαγες.Μετα απ αυτο πραγματικα εχω μεινει αφωνος με το τι μπορει να δωσει η Μ3 με μονο 0,38 μπαρ πιεση και παραλληλα να οδηγειται το ιδιο στρωτα οπως πριν.Αν ειναι και αξιοπιστο οπως λενε οι αμερικανοι που το δοκιμασαν πρωτοι δεν χρειαζεται κατι αλλο.Μονο ενα σετακι φρενα γιατι τα βλεπω να υποφερουν λιγακι.

Θα διαφωνήσω λίγο στο ramair effect αφού πλέον δεν είναι ατμοσφαιρικό οπότε δεν παίζει ρόλο

VanVIC
05-04-10, 10:05
Νίκο (m3est) να υποθέσω οτι τομ "πακετάκι" μαζί με την Akrapovich και την τοποθέτηση, ακουμπάει τα 20Κ ?

m3est
05-04-10, 10:35
Με τoσους γιατρους κανω παρεα, χαθηκε να τον ξερω κι αυτον???:ranting2::th_Laie_67-1:

Ο κυριος με το καμπριο που λετε ή ακομα χωνευει ή εχει αρχισει τα τηλεφωνα για τις παραγγελιες.:warriorsmiley:


Οστοσο με τις λιγες γνωσεις μου εχω μια απορεια.
Δε θα σταθω σε ερωτησεις περι αξιοπιστιας γιατι ακομα ειναι νωρις για να μιλησουμε.
Η ερωτηση μου εχει να κανει με το προγραμμα.
Αφου οπως λετε και τωρα αλλα και στο παρελθον οι υπολοιπο eesαρισμενοι στειλανε εγκεφαλους εξω.Αρα φτιαχτηκε ενα προγραμμα "κονσερβα" που να ανταποκρινεται στο νεο set up.
Πως γινεται αυτο το προγραμμα να ειναι 100% σωστο για εδω????
Πως μπορει να αποδωσει το 100%????
Δε μπορω να πιστεψω οτι οι βενζινες μας και πανω απ ολα το κλιμα μας ειναι το ιδιο με τις αριζονα και καθε αλλη χ-ψ.Και φυσικα ουτε οτι οι (για μενα) καταπληκτικοι προγραμματιστες της ess tuning εχουν κατσει και εχουν φτιαξει 1002 διαφορετικες "κονσερβες" για καθε περισταση.
Διορθωστε με αν κανω λαθος στα παραπανω αλλα εχω ακουσει και εχω δει τοσα απο τους νεους εγκεφαλους που μονο χαζοι δεν ειναι

Ευτυχως που το προγραμμα φτιαχνεται στην Αριζονα αφου η ζεστη εκει φτανει σε επιπεδα Ελλαδας.Ενω η Νορβηγια εχει μαθει μονο στα κρυα.Γι αυτο επελεξα και το σταδιο με την υδροψυξη.

m3est
05-04-10, 10:37
Νίκο (m3est) να υποθέσω οτι τομ "πακετάκι" μαζί με την Akrapovich και την τοποθέτηση, ακουμπάει τα 20Κ ?

Οχι Βαν δεν ακουμπαει.Πλησιαζει κοντα ομως.

bomer
05-04-10, 10:44
Εδω και 5 μερες περιπου ξεκινησε να δουλευει με αλλη πνοη ο κινητηρας μιας Ε92 Μ3.Το συγκεκριμενο Μ3 ειναι με 6ταχυτο χειροκινητο κιβωτιο μοντελο 08 με 20.000χλμ περιπου.Ο τυχερος ιδιοκτητης της ενας φιλος και πελατης της Speed & Style (καρδιολογος στο επαγγελμα) που ειχε τοποθετησει ηδη μια Akrapovic Evolution εξατμιση τιτανιου αποφασισε να προχωρησει σε τοποθετηση Kompressor kit απο την ESS TUNING ωστε να οδηγει ενα απο τα γρηγοροτερα Μ στην Ελλαδα.
Αφου εγινε η παραγγελια το κιτ εφθασε περιπου σε διαστημα δεκα ημερων.Αμεσως ξεκινησε η τοποθετηση στο συνεργειο Σιττας-Φλασκης που για οσους δεν γνωριζουν συνεργαζεται η Speed & Style για τις τοποθετησεις και εφαρμογες βελτιωτικων προιοντων και μετατροπων.Η τοποθετηση ολοκληρωθηκε με επιτυχια χωρις δυσκολιες και εμποδια που δειχνει ποσο εχει μελετησει την κατασκευη του κιτ η ESS.Επειτα απο καποιες ατυχεις καθυστερησεις εφτασε και ο εγκεφαλος που ειδικα στα Μ3 στελνεται στην Αριζονα που βρισκεται το κεντρο προγραμματισμου της ESS στην Αμερικη.
Ετσι την τριτη που μας περασε βγηκε το αυτοκινητο στο δρομο.Ανελαβα προσωπικα το στρωσιμο του κομπρεσσορα και την προσαρμογη του εγκεφαλου που οπως προτεινε ο κατασκευαστης επρεπε τουλαχιστον για 300 χιλιομετρα να μην ξεπερασει τις 4.5 με 5 χιλιαδες στροφες.Μετα τα πρωτα 250 που εγιναν στην εθνικη οδο αθηνων κορινθου ευλαβικα αρχισα προοδευτικα το πατημα στις 6 με 7 χιλιαδες στροφες.Το αυτοκινητο εδειχνε μια προθυμια μεχρι και με 6η ταχυτητα και χαμηλες στροφες αλλα και γραμμικη δυναμη μεχρι τις 6000.Απο τις 6000 μεχρι και τις 8400 εκανε ενα δυνατο ξεσπασμα.
Την τεταρτη συνεχισα τα χιλιομετρα στην εθνικη οδο αλλα με πιο αγριες διαθεσεις και ο εγκεφαλος εδειχνε να προσαρμοζεται με τον αλλαγμενο τροπο οδηγησης.Συνολικα μετα απο 400 περιπου χιλιομετρα επρεπε να γινει συγκριση με καποιο αλλο αυτοκινητο ωστε να βγουν τα συμπερασματα.Ετσι προσφερθηκε ο φιλος και συνφορουμιτης lourbas να ανοιξει φιλικα μαζι μου ωστε να δουμε αν τα 155 επιπλεον αλογα που υποσχεται το 2ο σταδιο ειναι πραγματικα.Το Μ3 του ειναι χειροκινητο και φοραει Akrapovic Evolution οποτε συγκρινουμε δυο ιδια Μ3 με την μονη διαφορα στο κιτ της ESS.
Μετα τα διοδια της ελευσινας συνανταω το Μ3 του Πανου να ετοιμαζεται να πατησει μ ενα C63 AMG οποτε χωρις δευτερη σκεψη παω γρηγορα πισω απ το Μ3 και με δευτερα περιμενω να ανοιξουν.Το σημα δινεται και το πατημα ξεκιναει.Στο τελειωμα της δευτερας αρχιζω να πλησιαζω οποτε βρισκω κενο δεξια και βαζοντας τριτη βρισκομαι διπλα τους να ξεκολαω σιγα σιγα περιπου μια καροτσα.Βαζοντας τεταρτη η καροτσες εγιναν δυο και στη συνεχεια με πεμπτη εγιναν τεσσερις.Χωρις να το συνηδειτοποιησω τους κοιταγα απο τον μεσαιο καθρεπτη και απορουσα αν ειχαν κοψει.Κοβω λοιπον ταχυτητα και ερχονται διπλα μου εκπληκτοι απορωντας τι συνεβει.Ετσι στηνουμε τα δυο Μ3 και το AMG διπλα διπλα και ξεκιναει αλλο ενα πατημα δευτερας αυτη τη φορα λογω μεγαλης ευθειας μεχρι και εκτη.Αποτελεσμα η αποσταση εφτασε τις 8-10 καροτσες διαφορα.Εχω μεινει αφωνος οπως και οι υπολοιποι που το ειδαν.
Σταματησαμε λοιπον λιγο πιο κατω και δεν πιστευαμε αυτο που εγινε.To αποτελεσμα της αναμετρησης ηταν εντυπωσιακο καθως το AMG με το αλλο Μ3 σφαζονταν μεταξυ τους σχεδον διπλα διπλα ενω εβλεπαν το ESS να απομακρυνεται με καταιγιστικους ρυθμους μπροστα τους.
Το Κιτ δευτερου σταδιου της ESS που υποσχεται 575PS μαζι με την Akrapovic Evolution θεωρητικα γυρω στα 600PS μας απεδειξε οτι λεει αληθεια με πολυ εντυπωσιακο τροπο.
Εκτος ομως απ την πολυ και γραμμικη δυναμη αυτο που αξιζει συγχαρητηρια ειναι οτι κατα τ αλλα το αυτοκινητο εξακολουθει να ειναι οδηγησιμο στην κινηση και να διατηρει τον αψογο οδηγικο χαρακτηρα που ειχε και πριν.Επισης η ESS καθυστερησε αρκετα να βγαλει το κιτ προς πωληση καθως εκανε δοκιμες μακρας διαρκειας ωστε οταν το παρουσιασει να ειναι ενα αξιοπιστο κιτ βελτιωσης οπως ο καθενας μας θα το ηθελε.
Εδω επισυναπτω μερικες φωτογραφιες απο την τοποθετηση.Στις πρωτες δυο φαινεται ο κομπρεσσορας της Vortech που ειναι αρκετα μεγαλος απο κοντα στην τριτη φαινεται η υδροψυκτη εισαγωγη αερος και στην τελευταια το ψυγειο που δροσιζει το νερο της εισαγωγης με μια ηλεκτρικη αντλια νερου που αναλαμβανει την κυκλοφορια στο κυκλωμα νερου του κιτ. Σε λιγες μερες θα ακολουθησουν οι χρονοι που θα μετρηθουν με to V-BOX.Τωρα σειρα εχουν καποια M3 DCT που συντομα θα ακολουθησουν τον ιδιο δρομο.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!
ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΚΙΤ ΜΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ?
ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΣΕ M3V8-DKG?
ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΑΝΖΜΑΝ, ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 540NM ΡΟΠΗ, ΠΑΡΑΔΙΔΟΥΝ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ???
(ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ?)
ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ......ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ.
ΠΟΛΛΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ!
bomer
WWW.GETRIEBE.TV
BOCHUM

VanVIC
05-04-10, 10:53
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!
ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΚΙΤ ΜΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ?
ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΣΕ M3V8-DKG?
ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΑΝΖΜΑΝ, ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 540NM ΡΟΠΗ, ΠΑΡΑΔΙΔΟΥΝ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ???
(ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ?)
ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ......ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ.
ΠΟΛΛΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ!
bomer
WWW.GETRIEBE.TV
BOCHUM

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά !

Νομίζω οτι προσφορές πρέπει να δίνονται κατ'ιδίαν. Εδώ (στο forum) ενημέρωση έκανε ο m3est για την εφαρμογή και τα πρώτα αποτελέσματα.

Αν διάβασες προσεκτικά, θα πρόσεξες οτι η συγκεκριμένη εφαρμογή έγινε σε Μ3Ε92 με χειροκίνητο κιβώτιο. Αν του είχε προκύψει κάτι τέτοιο στο αυτόματο, θα μας έλεγε φαντάζομαι. Αλλά γιατί δεν ρωτάς απ'ευθείας την ESS αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις απο πρώτο χέρι ?
Αν έχεις να μας αντιπαραθέσεις κάποια "δική σου" αντίστοιχη εφαρμογή, παρακαλώ άνοιξε ενα σχετικό thread και ενημέρωσέ μας όπως προβλέπεται.

Επίσης, απ'τους κανόνες του forum, ζητείται να μην γράφετε με κεφαλαία. Παρακαλώ να το σεβαστείς.

Ευχαριστώ

m3est
05-04-10, 11:18
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!
ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΚΙΤ ΜΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ?
ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΣΕ M3V8-DKG?
ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΑΝΖΜΑΝ, ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 540NM ΡΟΠΗ, ΠΑΡΑΔΙΔΟΥΝ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ???
(ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ?)
ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ......ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ.
ΠΟΛΛΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ!
bomer
WWW.GETRIEBE.TV
BOCHUM

Χρονια πολλα και σε σενα.
Η τιμη για το 1ο σταδιο VT1-535 με Τελωνειο+ΦΠΑ+Μεταφορικα+το οθετηση τελειωμενο θα παραδιδεται στα 9.800 και το 2ο σταδιο VT2-575 στα 13.800ευρω.
Συμφωνα με τους ιδιοκτητες αντιστοιχων Μ3 στην Αμερικη δεν εχει παρουσιαστει κανενα προβλημα ακομη.Επικοινωνω με πμ μεσω Μ3post forum με αρκετους ESS κομπρεσσαρισμενους και μου γραφουν τα καλυτερα.Εχουν βαλει αρκετα κιτ και σε χειροκινητα και σε DKG και μεχρι στιγμης δουλευουν ολα αψογα.Τωρα αν αρχισουν τα κιβωτια μετα απο αρκετα χιλιομετρα και καταπονηση να χαλανε θα μας στειλεις εσυ απο κει που βρισκεσαι.Τι την εχουμε την γνωριμια.

yodas
05-04-10, 11:18
Πφφφφ...τράβα και ένα video ρε Νίκο...να κάνουμε και εμείς ανάσταση

m3est
05-04-10, 11:22
Πφφφφ...τράβα και ένα video ρε Νίκο...να κάνουμε και εμείς ανάσταση

Προσπαθησαμε αλλα μας φευγει η καμερα απο τα χερια.:th_Laie_67-1:

turbodog
05-04-10, 11:28
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!
ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΚΙΤ ΜΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ?
ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΣΕ M3V8-DKG?
ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΑΝΖΜΑΝ, ΕΦΟΣΟΝ ΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 540NM ΡΟΠΗ, ΠΑΡΑΔΙΔΟΥΝ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ???
(ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ?)
ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ......ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ.
ΠΟΛΛΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ!
bomer
WWW.GETRIEBE.TV
BOCHUM

Επειδη δεν μας ειναι γνωστο που ακριβως παραδιδουν το πνευμα, και μιας και που εμεις δεν γνωριζουμε 'τα απο μεσα' μηπως ο κυριος bomer μπορει να μας διαφωτισει με περισσοτερες πληροφοριες? Το 'απο μεσα' εμενα δεν μου λεει και πολλα...Και τα μηχανικα κιβωτια, συμφωνα με το 'απο μεσα' νωριτερα?
Παντως στα Ε46 το κιβωτιο δεν εσπαγε με τιποτα. Η HPF που εχει φταξει αρκετα Μ3 Ε46 στα 600-800 αλογα δεν ειχε κανενα προβλημα με τα κιβωτια. Τωρα αν το μηχανικο κιβωτιο, οπως υποστηριζει ο κ. bomer εγινε πιο ευπαθες στα Ε92 (αμφιβαλλω) δεν το γνωριζω. Αν εχει τεκμηριωμενες πληροφοριες οτι αυτο ισχυει, μπορει να τις παραθεσει ωστε να υποστηριξει τεκμηριωμενα τις αποψεις του.

Monsta
05-04-10, 11:33
Χρονια πολλα και σε σενα.
Η τιμη για το 1ο σταδιο VT1-535 με Τελωνειο+ΦΠΑ+Μεταφορικα+το οθετηση τελειωμενο θα παραδιδεται στα 9.800 και το 2ο σταδιο VT2-575 στα 13.800ευρω.


Αν αναλογιστεί κανείς ότι μόνο ο ΦΠΑ είναι 21%, ε ν ν έ α ο κ τ α κ ό σ ι α με το κλειδί στο χέρι, εμένα μου ακούγεται μάλλον για ευκαιρία.

Μπράβο ρε Νίκο!!!!

thumb

lourbas
05-04-10, 13:38
Προσπαθησαμε αλλα μας φευγει η καμερα απο τα χερια.:th_Laie_67-1:


To εχω δη σκεφτει.....θα καθισω ακριβως στο πισω καθισμα απο εσενα....κ θα τραβαω κοντερ ..απο 50-60 εως απογειωση...330-340....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


Α.Ο. βραδυ κ καθαρο δρομο....thumb

lourbas
05-04-10, 13:40
Κ για να σας 'φτιαξω'΄λιγο ανεβαζω κ εδω το βιντεακι στο δευτερο πατημα με το Gallardo το οποιο ειναι για περιπου 500 μετρα....
Δυστηχως στο 1ο δεν ημουν μεσα στο αμαξι για να τραβηξω βιντεο κ δεν μπορεσα να εχουμε κ την μεγαλη διαφορα ειδικα μετα τα 600 μετρα....


https://www.youtube.com/watch?v=xoggLUGDVSI

Σορυ για την οποια ποιοτητα ρε παιδια αλλα απο κινητο ηταν..οτι μπορουσα εκανα...

NickE60
05-04-10, 13:49
Κ για να σας 'φτιαξω'΄λιγο ανεβαζω κ εδω το βιντεακι στο δευτερο πατημα με το Gallardo το οποιο ειναι για περιπου 500 μετρα....
Δυστηχως στο 1ο δεν ημουν μεσα στο αμαξι για να τραβηξω βιντεο κ δεν μπορεσα να εχουμε κ την μεγαλη διαφορα ειδικα μετα τα 600 μετρα....

https://www.youtube.com/watch?v=xoggLUGDVSI

Σορυ για την οποια ποιοτητα ρε παιδια αλλα απο κινητο ηταν..οτι μπορουσα εκανα...

:hyper: :gun_bandana: :sealed: :grin:

turbodog
05-04-10, 13:53
Αν αναλογιστεί κανείς ότι μόνο ο ΦΠΑ είναι 21%, ε ν ν έ α ο κ τ α κ ό σ ι α με το κλειδί στο χέρι, εμένα μου ακούγεται μάλλον για ευκαιρία.

Μπράβο ρε Νίκο!!!!

thumb

Η τιμη ειναι οκ, αλλα μην τρελλαθουμε κιολας, ευκαιρια δεν ειναι...μην ξεχνας οτι το VT1 δεν εχει IC. Η προσωπικη μου αποψη, στην μεχρι τωρα εμπειρια που εχω αποκομισει πανω σε FI projects, ειναι οτι το κιτ χωρις IC δεν θα δουλεψει σωστα, σε ενα μοτερ με τοσο υψηλη συμπιεση, σε θερμοκρασιες ανω των 30C (συχνο φαινομενο) και με την 'αριστη ποιοτητα' των ελληνικων καυσιμων, μιας και θα υποφερει απο φαινομενα προαναφλεξης. Και για να γινω πιο συγκεκριμενος, το αντιμετωπισαμε αυτο στα κιτακια της ESS για Ε46 Μ3, καθως το heat soak και η συνεχης μειωση του αβανς για να προστατευτει το μοτερ απο προαναφλεξη, εδινε απογοητευτικες καμπυλες ροπης-ιπποδυναμης.
Οποτε το VT2 (ακομη και αν χρησιμοποιηθει η τροχαλια μικρης πιεσης απο το VT1 για λιγοτερη καταπονηση) ειναι μονοδρομος για την αυξημενη ασφαλεια και αξιοπιστια του κινητηρα.
Οποτε μιλαμε για περιπου 15Κ Ευρω αν αναλογιστουμε και το κοστος της εξατμισης που κρινεται απαραιτητη για αυτο το project.
Δεν προσπαθω να αποτρεψω ιδιοκτητες απο την αποφαση του FI. Αλλωστε FI ειμαι και εγω και ξερω τι σημαινει αυτο για την τσεπη μου. Αν ειχα το συγκεκριμενο αυτοκινητο και το αναλογο budget να διαθεσω, πιθανον να το εφτιαχνα και εγω. Απλα μην νομιζετε οτι τα project αυτα ειναι φθηνα και πραγματικες ευκαιριες να εχουμε ευκολα αλογα. Η αξιοπιστια τους σε βαθος χρονου θα δειξει αν αξιζουν τα λεφτα τους μιας και το ποσο που απαιτειται δεν ειναι καθολου ευκαταφρονητο. Ποσο μαλλον αν η μειωμενη αξιοπιστια τους ανεβασει κατα πολυ το budget με μια ενδεχομενη καταστροφη του μοτερ, οπως και εγινε με καποια απο τα κιτακια της Gpower στην Αμερικη.

m3est
05-04-10, 14:47
Κι εγω για Ελλαδα το σταδιο 2 θα προτεινα ακριβως λογω θερμοκρασιων.

Monsta
05-04-10, 14:54
μην ξεχνας οτι το VT1 δεν εχει IC.

Έχεις δίκιο Δημήτρη, μου είχε διαφύγει αυτή η 'μικρή' λεπτομέρεια. :original:

VanVIC
05-04-10, 15:27
...Οποτε μιλαμε για περιπου 15Κ Ευρω αν αναλογιστουμε και το κοστος της εξατμισης που κρινεται απαραιτητη για αυτο το project...

Αν είχες Μ3Ε92 και έκανες τέτοια "αναβάθμιση", δεν θα έβαζες και την Akrapovic ?
Ισως με άλλη εξάτμιση το κόστος να ήταν κοντά σε αυτό που λές αλλά με την Akrapovic, όπως ίσως θα διάβασες παραπάνω, το "πακετάτι" πλησιάζει τα 20Κ.
Σκέψου όμως τί θα κυκλοφορείς μετά... :whistle:

Π Ο Ρ Ω Σ Η !!!

turbodog
05-04-10, 15:44
Αν είχες Μ3Ε92 και έκανες τέτοια "αναβάθμιση", δεν θα έβαζες και την Akrapovic ?
Ισως με άλλη εξάτμιση το κόστος να ήταν κοντά σε αυτό που λές αλλά με την Akrapovic, όπως ίσως θα διάβασες παραπάνω, το "πακετάτι" πλησιάζει τα 20Κ.
Σκέψου όμως τί θα κυκλοφορείς μετά... :whistle:

Π Ο Ρ Ω Σ Η !!!

Με 20Κ ομως πλησιαζεις σε τιμες αυτοκινητα που εγω προσωπικα θεωρω πιο ολοκληρωμενα πχ GTR η 997 turbo. Ενα Μ3 με 550-600 αλογα δεν θα ειναι και οτι καλυτερο στα Ελληνικα παγοδρομια. Αν ειχα να δωσω +20Κ πανω απο την αγορα του Ε92, θα εδινα και αλλα 10 να αγορασω κατι απο τα παραπανω. Αυτη ειναι καθαρα η προσωπικη μου αποψη thumb

VanVIC
05-04-10, 15:46
Κ για να σας 'φτιαξω'΄λιγο ανεβαζω κ εδω το βιντεακι στο δευτερο πατημα με το Gallardo το οποιο ειναι για περιπου 500 μετρα....
Δυστηχως στο 1ο δεν ημουν μεσα στο αμαξι για να τραβηξω βιντεο κ δεν μπορεσα να εχουμε κ την μεγαλη διαφορα ειδικα μετα τα 600 μετρα....

https://www.youtube.com/watch?v=xoggLUGDVSI

Σορυ για την οποια ποιοτητα ρε παιδια αλλα απο κινητο ηταν..οτι μπορουσα εκανα...

:worthy::worthy:

Πριν περίπου 2 χρόνια οταν συζητούσα με τον Νίκο την περίπτωση του κομπρέσορα (τότε είχε "εκείνο" το 335i...) μου έλεγε οτι δεν του άρεσαν οι κομπρέσορες γενικότερα, προτιμούσε τα turbo, ειδικά τα διπλά.

Πραγματικά ήθελα να ήμουν μέσα στο μυαλό του, εκεί στο video που τον βλέπουμε προσηλωμένο στον δρόμο μπροστά του, να διαβάσω την σκέψη του όταν έβλεπε (απο την άκρη του αριστερού του ματιού) οτι το Calliardo δεν ήταν ούτε καν στο πλάϊ του ( :shok: )

:viannen_01: on board (https://www.bmwfans.gr/forum/group.php?groupid=8) !



:thnx:

m3est
05-04-10, 15:55
:worthy::worthy:

Πριν περίπου 2 χρόνια οταν συζητούσα με τον Νίκο την περίπτωση του κομπρέσορα (τότε είχε "εκείνο" το 335i...) μου έλεγε οτι δεν του άρεσαν οι κομπρέσορες γενικότερα, προτιμούσε τα turbo, ειδικά τα διπλά.

Πραγματικά ήθελα να ήμουν μέσα στο μυαλό του, εκεί στο video που τον βλέπουμε προσηλωμένο στον δρόμο μπροστά του, να διαβάσω την σκέψη του όταν έβλεπε (απο την άκρη του αριστερού του ματιού) οτι το Calliardo δεν ήταν ούτε καν στο πλάϊ του ( :shok: )

:viannen_01: on board (https://www.bmwfans.gr/forum/group.php?groupid=8) !


Το 335 με τη βελτιωση μου προσεφερε πολυ ροπη και αρκετα καλη δυναμη.Δεν ειχε ομως το τιμονι της Μ3.

Η Μ3 με το τελειο τιμονι και το απιστευτο ζυγισμα δεν ειχε το κολημα στο καθισμα που ειχε το 335.

Να ναι καλα αυτοι που φροντισαν μ ενα κιτ να εχει η Μ3 απ ολα.

VanVIC
05-04-10, 15:56
Με 20Κ ομως πλησιαζεις σε τιμες αυτοκινητα που εγω προσωπικα θεωρω πιο ολοκληρωμενα πχ GTR η 997 turbo. Ενα Μ3 με 550-600 αλογα δεν θα ειναι και οτι καλυτερο στα Ελληνικα παγοδρομια. Αν ειχα να δωσω +20Κ πανω απο την αγορα του Ε92, θα εδινα και αλλα 10 να αγορασω κατι απο τα παραπανω. Αυτη ειναι καθαρα η προσωπικη μου αποψη thumb

Αν και τα ανωτέρω 2 στα οποία αναφέρεσαι, αμφιβάλω αν έχουν τις επιδόσεις που έχει το Μ3Ε92 με ESS stage 2, σίγουρα σαν σκεπτικό με βρίσκεις κι εμένα σύμφωνο.
Ενα αυτοκίνητο δεν είναι μόνο οι επιδόσεις του, είναι πολλά περισότερα.
Επίσης σίγουρο είναι οτι τα 2 στα οποία αναφέρεσαι είναι και ασφαλέστερα στους ελληνικούς δρόμους.

Υπάρχει όμως και ένα άλλο θέμα...
Καμιά φορά, αυτό που αγοράζεις δεν σου είναι "αρκετό" όπως είναι, θές να προσθέσεις και την δική σου "πινελιά", θές να το κάνεις ξεχωριστό.
Νομίζω οτι σε τέτοιες περιπτώσεις απευθύνεται η "αναβάθμιση" που μας παρουσίασε ο m3est.

Λές ο ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου Μ3 (ο γιατρός) να μην είχε την δυνατότητα να αγοράσει ή το GT-R ή το Porsche ?

Σκέψου την δική σου περίπτωση αλλά και τόσων άλλων "ομοιοπαθούντων" εδώ μέσα (το'χουν οι BMWέδες φαίνεται). Κι εγώ μια απ'τα ίδια...
:thumbsup:

VanVIC
05-04-10, 16:02
...οταν συζητούσα με τον Νίκο την περίπτωση του κομπρέσορα (τότε είχε "εκείνο" το 335i...) μου έλεγε οτι δεν του άρεσαν οι κομπρέσορες γενικότερα, ...

Πραγματικά ήθελα να ήμουν μέσα στο μυαλό του, εκεί στο video που τον βλέπουμε προσηλωμένο στον δρόμο μπροστά του, να διαβάσω την σκέψη του όταν έβλεπε (απο την άκρη του αριστερού του ματιού) οτι το Calliardo δεν ήταν ούτε καν στο πλάϊ του ...


...Να ναι καλα αυτοι που φροντισαν μ ενα κιτ να εχει η Μ3 απ ολα.

Ελα τώρα, παραδέξου οτι δεν το περίμενες αυτό που ζούσες !
Μαρτύρα ! :th_Laie_67-1:

m3est
05-04-10, 16:08
Εννοειται πως δεν το περιμενα.Ειπα καλα θα πηγαινει αλλα αυτο παραπαει.Μακαρι να βγει και αξιοπιστο οσο λενε και δεν θελω κατι αλλο.Μ αυτο εγκαταλειπω και την ιδεα της νεας Μ5.

Monsta
05-04-10, 16:10
Calliardo [/B]




Ρε συ ηθελημένα το σκότωσες το Gallardo???? :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

m3est
05-04-10, 16:11
Περιμενα να το κραταω απο κοντα οχι να του φυγω.

VanVIC
05-04-10, 16:14
Εννοειται πως δεν το περιμενα.Ειπα καλα θα πηγαινει αλλα αυτο παραπαει.Μακαρι να βγει και αξιοπιστο οσο λενε και δεν θελω κατι αλλο.Μ αυτο εγκαταλειπω και την ιδεα της νεας Μ5.

Νομίζω οτι δικαιωματικά αξίζω ένα test-ride.
OK όχι με του γιατρού αλλά με το δικό σου όταν με το καλό...

Οσο για το νέο Μ5, επειδή το επόμενο νέο Μ3 (με τα διπλά...) θα αργήσει λίγο, είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα το πάρεις, θα το τουμπανιάσεις και μετά θα το πουλήσεις και θα πάρεις το επόμενο Μ3 (που θα σου αρέσει περισσότερο απο το κομπρεσαριστό).
That's life Nick (σου εύχομαι ΥΓΕΙΑ και όλα με την ώρα τους...)
Μέχρι τότε... :warriorsmiley:

VanVIC
05-04-10, 16:18
Ρε συ ηθελημένα το σκότωσες το Gallardo???? :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Ο Νίκος το "σακάτεψε" στην ουσία, εγώ μόνο το όνομα του στραπάτσαρα λίγο αλλά ήρθες εσύ (που η δουλειά σουν είναι να τα ομορφαίνεις όλα) και το έφτιαξες !
:thanks:

Αλήθεια ο οδηγός της Lambo, "ήξερε" ?
Ελπίζω να "ηξερε" για να ήταν και λίγο υποψιασμένος γιατί διαφορετικά... :hystericalbs1:

m3est
05-04-10, 16:29
Βεβαιως και ηξερε.Απλα κι αυτος εντυπωσιαστηκε με το αποτελεσμα ιδιαιτερα στην 5η και στην 6η που το Μ3 ξεμακραινε.Παλι καλα που δεχτηκε ο ανθρωπος το ανοιγμα με 2ες ρολλ γιατι αν ηθελε σταση ακομα θα σπιναριζε το Μ.

Monsta
05-04-10, 16:29
Μ αυτο εγκαταλειπω και την ιδεα της νεας Μ5.




Οσο για το νέο Μ5, επειδή το επόμενο νέο Μ3 (με τα διπλά...) θα αργήσει λίγο, είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα το πάρεις, θα το τουμπανιάσεις και μετά θα το πουλήσεις και θα πάρεις το επόμενο Μ3 (που θα σου αρέσει περισσότερο απο το κομπρεσαριστό).




Μάλλον ο Νίκος έχει βάλει στόχο να πουλήσει μπόλικο tuning (που ούτως η άλλως αυτή είναι η κύρια ενασχόληση της S&S), άρα και θα κρατήσει το ///Μ3 για demo purposes... thumb

turbodog
05-04-10, 16:40
Αν και τα ανωτέρω 2 στα οποία αναφέρεσαι, αμφιβάλω αν έχουν τις επιδόσεις που έχει το Μ3Ε92 με ESS stage 2, σίγουρα σαν σκεπτικό με βρίσκεις κι εμένα σύμφωνο.
Ενα αυτοκίνητο δεν είναι μόνο οι επιδόσεις του, είναι πολλά περισότερα.
Επίσης σίγουρο είναι οτι τα 2 στα οποία αναφέρεσαι είναι και ασφαλέστερα στους ελληνικούς δρόμους.

Υπάρχει όμως και ένα άλλο θέμα...
Καμιά φορά, αυτό που αγοράζεις δεν σου είναι "αρκετό" όπως είναι, θές να προσθέσεις και την δική σου "πινελιά", θές να το κάνεις ξεχωριστό.
Νομίζω οτι σε τέτοιες περιπτώσεις απευθύνεται η "αναβάθμιση" που μας παρουσίασε ο m3est.

Λές ο ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου Μ3 (ο γιατρός) να μην είχε την δυνατότητα να αγοράσει ή το GT-R ή το Porsche ?

Σκέψου την δική σου περίπτωση αλλά και τόσων άλλων "ομοιοπαθούντων" εδώ μέσα (το'χουν οι BMWέδες φαίνεται). Κι εγώ μια απ'τα ίδια...
:thumbsup:
Οι επιδοσεις των παραπανω σε ενα light upgrade απο stock ειναι σιγουρα καλυτερες, πιο αξιοπιστες και πολυ φθηνοτερες. Και εκει το Μ3 δεν εχει τυχη. Αν και αμφιβαλλω οτι ακομα και stock να ειναι, επειδη εχουν καλυτερη διαχειριση της ιπποδυναμης τους, το Μ3 θα τα βρει σκουρα στο 80% των περιπτωσεων.
Εχεις δικιο οτι το αυτοκινητο δεν ειναι μονο οι επιδοσεις του...δεν πιστευω ομως οτι το Μ3 ειναι καλυτερο απο τα παραπανω στους αλλους τομεις, στους οποιους αναφερεσαι. Η διαχειριση πανω απο 500 αλογα δεν ειναι ευκολη υποθεση στον ενα αξονα, στην συνηθισμενη μετρια ποιοτητας ασφαλτου.
Μ3 εχω και εγω, αλλα θελω να βλεπω τα πραγματα οσο πιο αντικειμενικα μπορω. Εγω παντως, και μιλωντας το τι θα εκανα εγω αν ειχα αυτο το budget οπως προειπα, θα αγοραζα κατι αλλο. Ο καθενας βεβαια εχει το δικαιωμα να ξοδεψει τα λεφτα του οπως ακριβως θελει...

bmw
05-04-10, 16:47
Ο Νίκος το "σακάτεψε" στην ουσία, εγώ μόνο το όνομα του στραπάτσαρα λίγο αλλά ήρθες εσύ (που η δουλειά σουν είναι να τα ομορφαίνεις όλα) και το έφτιαξες !
:thanks:

Αλήθεια ο οδηγός της Lambo, "ήξερε" ?
Ελπίζω να "ηξερε" για να ήταν και λίγο υποψιασμένος γιατί διαφορετικά... :hystericalbs1:

Καλά δε θα σταματήσει και η παραγωγή το St Aggata επειδή έφαγε 3 κενά ο TTP !!! :D :D... To SL είναι σε ΑΛΛΟ επιπεδο έτσι και αλλιώς

Ο ΤΤΡ προφανώς και ξέρει τι αμάξι έχει αφού είχε 996 600+ και 997 800 άλογα και άλλα πολλά ... και μάλλον δεν έχει το Leggera για να κάνει καριέρα !!!


... Εγω παντως, και μιλωντας το τι θα εκανα εγω αν ειχα αυτο το budget οπως προειπα, θα αγοραζα κατι αλλο. Ο καθενας βεβαια εχει το δικαιωμα να ξοδεψει τα λεφτα του οπως ακριβως θελει...

Κοίτα Μήτσο το κόνσεπτ του Μ3 δεν είναι έτσι και αλλιώς οι απόλυτες επιδόσεις στην ευθεία !!! ... στα 90 χιλ που κάνει καινούργιο αγοράζεις ένα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ all around όχημα ...

αν θέλει κάποιος καριέρα στη BP μάλλον θα πρέπει να πάρει κάτι άλλο (με μπλοκ gt1 ή 4G63 π.χ. xexexe)

Monsta
05-04-10, 17:19
Οι επιδοσεις των παραπανω σε ενα light upgrade απο stock ειναι σιγουρα καλυτερες, πιο αξιοπιστες και πολυ φθηνοτερες.

Εγω παντως, και μιλωντας το τι θα εκανα εγω αν ειχα αυτο το budget οπως προειπα, θα αγοραζα κατι αλλο. Ο καθενας βεβαια εχει το δικαιωμα να ξοδεψει τα λεφτα του οπως ακριβως θελει...

Για το Πόρκι θα συμφωνήσω, αλλά για το Καγιάρντο δε νομίζω πως ούτε φθηνή είναι η όποια αναβάθμιση, ούτε ως ατμό θα πάρει κάτι το ιδιαίτερο...

Όσο για τα υπόλοιπα που λες, έρχεσαι σε πλήρη αντίθεση με τα δικά σου πιστεύω.

Το Μ3 σου μαζί με τη πρόσφατη αναβάθμιση που έκανες, εύκολα έχεις φτάσει σε αξία μιας 996ΤΤ. Και ούτε εσύ στέκεσαι στο δρόμο με τέτοια δύναμη.

Το θέμα είναι ότι κανένας δε περιμένει το bmw να είναι μπροστά από lambo ή 911 και εκεί είναι όλη η γλύκα alltogether....

bmw
05-04-10, 17:28
Ρε συ τι αναβάθμιση να κάνεις στο Super Leggera ????????????? ... θα πρέπει να είσαι ΒΕΒΗΛΟΣ για να πειράξεις το πράμα !!! ... είπαμε αν θες να κάνεις καριέρα στη ΒΡ ξεκινάς με ΑΛΛΑ μοτερ με υποδομή ... gt1 block , 4g23 , rb26 ,rb30 etc

m3est
05-04-10, 17:37
Παιδια το Superleggera ειναι ενα απιστευτο αυτοκινητο και απιαστο σε τιμη.Το οτι ο Κωστης ηρθε να κανουμε ενα πατημα δεν σημαινει πως το Μ3 που περασε μπροστα ειναι καλυτερο συνολικα.Απλα με μια καλη βελτιωση το Μ3 στεκεται σε επιδοσεις σε αυτοκινητα απιαστα οικονομικα οπως Ferrari-Lamborghini κλπ.Οταν μπηκα στο Superleggera ομολογω πως η αισθηση ειναι μοναδικη.Εξωτικο εργαλειο.
Παρ ολα αυτα συνεχιζω να ειμαι βαμμενος BMWδακιας.

VanVIC
05-04-10, 18:16
...Ενα αυτοκίνητο δεν είναι μόνο οι επιδόσεις του, είναι πολλά περισότερα. ...


...Εχεις δικιο οτι το αυτοκινητο δεν ειναι μονο οι επιδοσεις του...δεν πιστευω ομως οτι το Μ3 ειναι καλυτερο απο τα παραπανω στους αλλους τομεις, στους οποιους αναφερεσαι...

Σαφώς εννοούσα οτι τα 2 που ανέφερες, εκτός απο τις επιδόσεις σε σχέση με το συγκεκριμένο Μ3, είναι καλύτερα γενικότερα (ειδικά το Porsche)



Ο Νίκος το "σακάτεψε" στην ουσία, εγώ μόνο το όνομα του στραπάτσαρα λίγο...

του "σακάταψε" το ηθικό εννοούσα...




Καλά δε θα σταματήσει και η παραγωγή το St Aggata επειδή έφαγε 3 κενά ο TTP !!! :D :D...

Πας στο άλλο άκρο, δεν υπάρχει λόγος έτσι κι αλλιώς.



... To SL είναι σε ΑΛΛΟ επιπεδο έτσι και αλλιώς...

κανείς δεν θα διαφωνούσε μ'αυτό.



...Αλήθεια ο οδηγός της Lambo, "ήξερε" ?
Ελπίζω να "ηξερε" για να ήταν και λίγο υποψιασμένος γιατί διαφορετικά... :hystericalbs1:


...Ο ΤΤΡ προφανώς και ξέρει τι αμάξι έχει αφού είχε 996 600+ και 997 800 άλογα και άλλα πολλά ... και μάλλον δεν έχει το Leggera για να κάνει καριέρα !!! ...

Για όσους δεν κατάλαβαν, εννοούσα αν ο οδηγός της Lambo ήξερε με τί Μ3 άνοιγε. Ευτυχώς οι περισσότεροι κατάλαβαν.



...για το Καγιάρντο δε νομίζω πως ούτε φθηνή είναι η όποια αναβάθμιση, ούτε ως ατμό θα πάρει κάτι το ιδιαίτερο...


Ρε συ τι αναβάθμιση να κάνεις στο Super Leggera ????????????? ... θα πρέπει να είσαι ΒΕΒΗΛΟΣ για να πειράξεις το πράμα !!! ...

Να υποθέσω οτι και η προσθήκη κομπρέσορα (μεταξύ άλλων) στο Μ3 CSL απο την ESS για την δημιουργία του CSL Loaded ήταν κι αυτό βέβηλη πράξη ?
Τώρα δηλαδή που έβαλε χέρι και στο Μ3 Ε92, η ESS πρέπει να καεί στην κόλαση ?

Τί να πώ ? Εξαρτάται πώς το βλέπει ο καθένας θεωρητικά γιατί πρακτικά, ο καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του και κάνει τα γούστα του.
Πάντως τα χρονόμετρα γράφουν...
Δεν ξέρω αν κάποιος βελτιωτής έχει βάλει χέρι στο μοτέρ της Lambo Gallardo SL αλλά ξέρω ότι πρόσφατα ανακοινώθηκε τοποθέτηση twin-compressor στο 10-κύλινδρο Αudi R8. To ίδιο μοτέρ δεν φοράει και η SL ?
Νομίζω οτι και η SL το ίδιο μοτέρ φοράει αλλά στο Audi είναι -on purpose- λίγο "πνιγμένο".


...Το θέμα είναι ότι κανένας δε περιμένει το bmw να είναι μπροστά από lambo ή 911 και εκεί είναι όλη η γλύκα alltogether....
Πράγματι σε κάτι τέτοια σκηνικά παίζεται όλο το έργο (η πλάκα) :thumbsup:



Παιδια το Superleggera ειναι ενα απιστευτο αυτοκινητο και απιαστο σε τιμη.Το οτι ο Κωστης ηρθε να κανουμε ενα πατημα δεν σημαινει πως το Μ3 που περασε μπροστα ειναι καλυτερο συνολικα.Απλα με μια καλη βελτιωση το Μ3 στεκεται σε επιδοσεις σε αυτοκινητα απιαστα οικονομικα οπως Ferrari-Lamborghini κλπ...

Συμφωνώ 100%

bmw
05-04-10, 18:24
Το Superleggera είναι ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ Lambo !!!! ... το R8 είναι ένα γρήγορο group vag ...

δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ... ακόμα και αν φοράνε το ίδιο μοτέρ και πολλά κοινά ανταλλακτικά αφού πλέον στο St Aggata μιλάνε ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ !!! ...

το να βάλεις κομπρέσσορα στο SL είναι σα να θέλεις να βάλεις τα βυζιά της Pamella Anderson στη Νatalie Portman !!!!!

για το πρότζεκτ κομπρέσσορας στο τσε εσ ελ την ξέρεις τη γνώμη μου !!!

το Μ3 Ε92 όπως και το Ε46 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΙΔΙΚΑ όσο το τσε εσ ελ ή το Λεγγέρα !!! οπότε ας βάλουνε και ΥΓΡΑΕΡΙΟ δικαιωμά τους

Ο Κωστής ΤΤΡ κάνει κόντρες από το 90 ... λες να του είπε ο Νίκος ότι το Μ3 είναι μαμα ?????

turbodog
05-04-10, 18:40
Για το Πόρκι θα συμφωνήσω, αλλά για το Καγιάρντο δε νομίζω πως ούτε φθηνή είναι η όποια αναβάθμιση, ούτε ως ατμό θα πάρει κάτι το ιδιαίτερο...

Όσο για τα υπόλοιπα που λες, έρχεσαι σε πλήρη αντίθεση με τα δικά σου πιστεύω.

Το Μ3 σου μαζί με τη πρόσφατη αναβάθμιση που έκανες, εύκολα έχεις φτάσει σε αξία μιας 996ΤΤ. Και ούτε εσύ στέκεσαι στο δρόμο με τέτοια δύναμη.

Το θέμα είναι ότι κανένας δε περιμένει το bmw να είναι μπροστά από lambo ή 911 και εκεί είναι όλη η γλύκα alltogether....

Το 996 αυτη την στιγμη ειναι σιγουρα ακριβοτερο κατα πολλες χιλιαδες ευρω απο την αξια του δικου μου + τα extra μου. Εκτος αν αναφερεσαι σε κανα ριμαδι με 200.000χλμ. Εγω δεν συγκρινα Ε46 Μ3 FI με 996 turbo και πιο ειναι καλυτερο αλλα 997 η GTR με Ε92 FI. Και σε αυτην την συγκριση συνεχιζω να πιστευω ακραδαντα οτι το 997 η το GTR ειναι καλυτερα overall για τις ελληνικες συνθηκες.
Και οπως εγω δεν στεκομαι στο δρομο, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ουτε το Ε92 θα στεκεται. Το Gallardo επειδη ειναι σε απαγορευτικο price range για τις δικες μου δυνατοτητες(κυριως) και σιγουρα οχι το καλυτερο value for money δεν θα το ειχα στην λιστα μου. Βεβαια αν τα ειχα ισως και να το αγοραζα...
Οσο για το αν το BMW ειναι μπροστα απο ενα 997 που φοραει μονο ενα προγραμμα (ακομα και απο ρολλ, και σε καλη ασφαλτο,και με αρκετες στροφες στο μοτερ για να εχει πιεση ο centrifugal κομπρεσσορας και γενικα οτι ευνοει το Μ3) εχω τις αμφιβολιες μου... απο σταση βεβαια η οπου αλλου δεν μπορει να διαχειριστει τα αλογα του πχ σε μια μεση ελληνικη ασφαλτο μεχρι και τα 100χαω, ισως και παραπανω, το αποτελεσμα το γνωριζετε.

bmw
05-04-10, 18:48
Δεδομένου ότι το SL ήταν ΠΙΣΩ από Ζ06 (με λίγα πράγματα το κορβετ πάνω κάτω στα άλογα του Λάμπο 530-550) περίπου όσο και από το Μ3 κι εγώ πιστέυω ότι με ένα 997 τύπου APR (600 hp) δεν έχει τύχη το Μ3 ...

Από την άλλη όμως ΠΑΕΙ εξωφρενικά καλά ... όπως και το δικό σου Μήτσο !!! ...

Λόγω ΠΟΛΥ μακρυού (σικ) χειροκίνητου κιβωτίου και διαφορικού του Ε92 ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΤΟ Λεγγέρα !!! ... Απο 1ες και 2ες ... θεωρώ ότι μπορεί να έχουμε έκπληξη !!! ... επίσης καλό θα ήταν να δεις και διαφορές και με το Ε92

skandalis447
05-04-10, 19:06
Χρονια πολλα σε ολους...GT1 block ακουσα...996 700αρια...997 APR...ε...ειπα να γραψω και εγω...
Καταρχην μπραβο στον Νικο (Μ3 εστοριλ) που καταφερε να κανει ενα κομπρεσσορατο Μ3 να δουλεψει σωστα...Η απολυτη δυναμη δεν εχει τοση σημασια...οσο η σωστη λειτουργια...Παντα υπαρχει πιο γρηγορος...το θεμα ειναι να αρεσει στον καθενα το αυτ/το του και να γουσταρει να το οδηγαει...
Επισης θεωρω οτι ειναι λαθος να συγκρινουμε ΣΑΝ ΑΜΑΞΙΑ το Μ3 με οτιδηποτε αλλο...ειτε αυτο ειναι λαμπο,ειτε νισαν ειτε πορσε...Το καθε ενα εχει την χαρη του...
Τωρα για το θεμα του γκαζιου...οπως πολλοι γνωριζετε,ενα καλα περιφεριακα βελτιωμενο 996ΤΤ (οχι 997 αφου ειναι καπως βαρυτερο)ακουμπαει τα 700/720 αλογα...Πιστεψτε με...τιποτα δεν το περναει στο δρομο με ιδιο σταδιο βελτιωσης...και δεν μιλαω για ειδικες κατασκευες...ιδιως οσο ανεβαινουν τα χλμ...το δικο μου το πουλησα πλεον...αλλα προχτες ημουνα σε γρηγορη βολτα με το μπλε 18g του παλλ...(αφου πλεον εγω ειμαι αργος) και στην κατηφορα της ΕΚΟ στην ΑΟ αφησε γκαζι στα 353...ειναι απλα απιστευτο το πως ανεβαζει χλμ...
Νικο βαλε το Vbox και πες μας ποσο κανει 100-200?κατω απο 7δλ?
Περιμενω με πολυ ενδιαφερον ενα γραφημα σου...
Ευαγγελε...το ΑPR ειναι παντα διαθεσιμο για καμμια δοκιμουλα...ακομα μονο προγραμμα εχει...την περιμενω την εξατμιση...Αρκει το αλλο αμαξι να ειναι καποιο αντιστοιχο...και οχι ειδικη κατασκευη...

Stathis
05-04-10, 19:15
με τη σειρα μου να ευχηθω τα καλοριζικα στο γιατρο και να δωσω τα ευσημα στο νικο για την ολοκληρωση του προτζεκτ.

το σχολιο μου ειναι οτι θα πρεπει να περιμενουμε ωστε να δουμε πως δουλευει και ποσο αξιοπιστο θα αποδειχθει στην πραξη.
και το προτζεκτ του γιωργου πολλα ειχαν ακουστει στην αρχη και ακομα περισσοτερα στην πορεια...

η αποψη μου προσεγγιζει αυτες των δημητρη, turbodog και bmw.

ολα αυτα τα "μπαξιματα" και κοντρα "μπαξιματα" ειναι πεταμενα λεφτα.

οταν αυτο που εχεις δεν σου φτανει, καλο ειναι να πηγαινεις "παρακατω"...

ετσι οπως τα 330 ess δεν θα γινουν ποτε Μ3, ετσι και το Μ3 δεν θα γινει ποτε 911ΤΤ, SL ή 430.

καθε τετοιο αυτοκινητο εχει τη θεση του στο λιμπρο ντ΄ορο αυτοκινησης. δεν οφελει -κατα τη γνωμη μου παντοτε- ουτε εχει και καποιο νοημα να χαλαμε τετοια οχηματα.
(εξαιρω το loaded για τους λογους που εχω εξηγησει στο παρελθον).

εκτιμω οτι αυτο το αυτοκινητο οπουδηποτε αλλου εκτος της ευθειας θα ειναι πιο αργο απο το νορμαλ.
τον συνδυασμο της πισω κινησης, των 500+ ιππων και της ελληνικης ασφαλτου, τον γνωριζω -δυστυχως- πολυ καλα...

ειναι ματαιος πονος να βελτιωνεται προς αυτην την κατετυθυνση αυτο το αυτοκινητο. ακομα και σουπερ αξιοπιστο να αποδειχθει (πραγμα συζητησιμο, αφου τα Μ ειναι ουτως ή αλλως πολυ κοντα στο οριο), σε πραγματικες συνθηκες θα ειναι πιο αργο απο αυτοκινητα με τη μιση ιπποδυναμη. για να δειξει τι μπορει να κανει θα πρεπει να ολες οι συνθηκες (ασφαλτος, θερμοκρασια, σ.α.λ, σχεση κιβωτιου) να ειναι μελετημενες υπερ του...
π.χ. απο φαναρι σε φαναρι, ενα απλο S3 θα ειναι για πλακα μπροστα, δεν συζηταμε για εβο ή sti...

επισης ας δοκιμασει καποιος να κανει 4-5 απανωτα launches σε απολυτα "μαμα" Μ...
ποσο μαλλον με μια βελτιωση +40%...
σκεφτειτε επισης οτι δεν υπαρχει -απ' οσο ξερω- ενισχυμενος δισκος, οποτε θα καταλαβετε ποσο συχνα θα χρειαζεται αλλαγη.
αυτα δεν τα λενε στα φορουμ, ουτε τα αναφερουν οι βελτιωτες, διοτι τα θεωρουν λιγο-πολυ φυσιολογικα.
οπως τα gpower V10 που πανε για αλλαγη δισκου καθε τριτο πατημα...

εν κατακλειδι οποιος πειραζει Μ σε τετοιο βαθμο με σκοπο να "τρεχει" στην ευθεια, θεωρω -ειδικα στην ελλαδα- οτι κανει υπερβολη.

οπως ειπε ο bmw οποιος θελει να κανει τετοιου ειδους καριερα, υπαρχουν πολυ καταλληλοτερα αυτοκινητα. και καποια ειναι και φθηνοτερα.

οποιος θελει απλα να παει γρηγορα δεν χρειαζεται τοση δυναμη. αντιθετα η υπερβολικη δυναμη θα κανει το αυτοκινητο πιο αποτομο, πιο δυσκολο, πιο επικυνδυνο και τελικα πιο αργο...
παντου -εκτος της ευθειας και υπο προυποθεσεις- οπως προανεφερα...

κινησεις εντυπωσιασμου χωρις ουσια... οπως ειπε ο δημητρης τα 911 παρομοιας ιπποδυναμης ειναι αλλου...

bmw
05-04-10, 19:44
...Ευαγγελε...το ΑPR ειναι παντα διαθεσιμο για καμμια δοκιμουλα...ακομα μονο προγραμμα εχει...την περιμενω την εξατμιση...Αρκει το αλλο αμαξι να ειναι καποιο αντιστοιχο...και οχι ειδικη κατασκευη...

???? ... εγώ είπα ότι Ε92 F/I ΔΕΝ έχει καμία τύχη !!! ...

εκτός αν θέλεις να πάμε βολτάκι να με φουντώσεις με το πράμα !!!! ...

p.s. Πάντως τόσο το Ε92 όσο και το Ε46 του Δημήτρη (τουρμποντόγκ) θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ανοίγανε ΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΑΜΑ 997ΤΤ ρολ 2ες ή με πολύ πρώτο στάδιο 996 με μαμά Κ16 (άντε και 16g to πολύ) ... αλλά άντε να βρέις τέτοιο πορκί !!! ... χειρότερα από ΕΒΟ γίνατε !!! δε βρίσκεις μαμά ούτε για δείγμα :D :D

turbodog
05-04-10, 19:45
Δεδομένου ότι το SL ήταν ΠΙΣΩ από Ζ06 (με λίγα πράγματα το κορβετ πάνω κάτω στα άλογα του Λάμπο 530-550) περίπου όσο και από το Μ3 κι εγώ πιστέυω ότι με ένα 997 τύπου APR (600 hp) δεν έχει τύχη το Μ3 ...

Από την άλλη όμως ΠΑΕΙ εξωφρενικά καλά ... όπως και το δικό σου Μήτσο !!! ...

Λόγω ΠΟΛΥ μακρυού (σικ) χειροκίνητου κιβωτίου και διαφορικού του Ε92 ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΜΕ ΤΟ Λεγγέρα !!! ... Απο 1ες και 2ες ... θεωρώ ότι μπορεί να έχουμε έκπληξη !!! ... επίσης καλό θα ήταν να δεις και διαφορές και με το Ε92

ναι δεν εχω προβλημα..ενδιαφερον μου ακουγεται να κανω και εγω ενα ανοιγμα με αυτο το Μ3 πχ 50-250 για να δουμε διαφορες, αν δεν εχει καποιο προβλημα ο κατοχος του. Δεν ευελπιστω να ειμαι μπροστα βεβαια και αφου δεν ειμαι κοντρακιας καριερας, δεν με πειραζει να ειμαι πισω, αλλα θα ηταν ενδιαφερον να δουμε την διαφορα ενος FI Ε46 με ενα Ε92. Οσον αφορα το lambo ουτε και εκει εχω προβλημα αν και ετσι οπως παταμε, του αφαιρουμε ενα απο τα βασικα οπλα του , την τετρακινηση του.
Βεβαια, ενα ακομα ενδιαφερον πατημα θα ειναι και το 997 του σκανδαλη με το Ε92 που απο οτι γνωριζω εχει μονο ενα προγραμμα, ωστε να δουμε κατα ποσο αυτα που ισχυριζομαι παραπανω ειναι η οχι η πραγματικοτητα.

bmw
05-04-10, 19:47
Το APR είναι 600 άλογα και ΔΕΝ υπάρχει επαφή με το Ε92 !!! ... αφού manual 997 με APR ήτανε κοπίο με το 997 του ΤΤΡ (700) μέχρι τα 220 ...

Monsta
05-04-10, 20:00
Εγώ πάντως αν ήξερα ότι μια τέτοια λύση θα ήταν και αξιόπιστη, θα προχωρούσα να το κάνω. Μπράβο δλδ στο καρδιολόγο και στο Δημήτρη (turbodog) για την υλοποίηση του project.

Το θέμα είναι να ξέρεις πότε θα δώσεις WOT σε ένα Μ3 FI ή σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο τόσο δυνατό, όχι μόνο στους ελληνικούς δρόμους, αλλά ΠΑΝΤΟΥ! Είπαμε όλες αυτές οι αταξίες πρέπει να γίνονται κάτω από ιδανικές συνθήκες και όχι από φανάρι σε φανάρι.

Δλδ δείτε το παρακάτω βιντ και πείτε μου ότι δεν πορώνεστε. Το αγαπημένο μου σημείο στο 0:49.....η πλάκα που έχει πάθει ο ιδιοκτήτης από τη πολύ δύναμη.....που φαντάζομαι ότι κάπως έτσι θα αντέδρασε στην αρχή ο Νίκος και στη συνέχεια ο καρδιολόγος.....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Παρακολουθήστε τις αστραπιαίες αλλαγές στο dkg......


https://www.youtube.com/watch?v=NwjOODTsCnU&playnext_from=TL&videos=6u4R2ijpIV0

Νίκο, φαντάζομαι και το ESS με water & meth θα δίνει παραπλήσιους χρόνους? Για βάλε το Vbox να δούμε καμιά ρεπρίζ ρε φίλε....

Επίσης ρίχτε μια ματιά στο 0-60 mph (0-100 km) για όσους λένε ότι με τόση δύναμη το Μ3 δε θα ξεκινάει... (ναι ναι ξέρω.....αμερικάνικη άσφαλτος....)

Και δε ξέρω τι λέτε εσείς για βελτιωμένες 911, αλλά το να είναι το Μ3 μπροστά από μαμά gt2, slr, lp560, παρέα με 996tt evo gt 660 & ΖR-1 και μια 'ανάσα' πίσω από enzo και carrera gt, ευχαριστώ πολύ αλλά εμένα προσωπικά μού φτάνει και μου περισεύει.

yodas
05-04-10, 20:00
Πάντως τελικά και οι 15-20κ σε μια βελτίωση είναι όπως και να το κάνουμε αρκετά λεφτά. Παρόλα αυτά εφόσον κάποιος τα έχει και θέλει να μεταμορφώσει ένα σκάφος το οποίο ήδη λατρεύει δεν βλέπω τον λόγο να μην το κάνει. Άλλωστε και η οποιαδήποτε βελτίωση γίνεται πρώτα για να ικανοποιήσει τον ευτυχισμένο κάτοχο και μετά για όλα τα άλλα. Οπότε το θέμα του αν θα έπερνε κάποιος κάτι άλλο με αυτά τα λεφτά και πάλι είναι θεωρητικό αφού μπορεί να έχει τα άλογα που θέλει στο καβούκι που γουστάρει.

bmw
05-04-10, 20:12
...Και δε ξέρω τι λέτε εσείς για βελτιωμένες 911, αλλά το να είναι το Μ3 μπροστά από μαμά gt2, slr, lp560, παρέα με 996tt evo gt 660 & ΖR-1 και μια 'ανάσα' πίσω από enzo και carrera gt, ευχαριστώ πολύ αλλά εμένα προσωπικά μού φτάνει και μου περισεύει.

παρέα με τα αμάξια που λες είναι ΜΟΝΟ όταν έχουν παρκάρει μαζί !!! ...

εξαιρώ το Lp 560 που όπως είδαμε στην κόντρα με το Leggera από ρολ ίσως όντως πάνε παρέα !!! ... ΚΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ μαμα 997 ΤΤ που ΙΣΩΣ από ρολ να υπάρχει μικρή επαφή !!! (και για αυτό έγραψα και πριν ότι θα είχε ενδιαφέρον η κόντρα)

αλλά 997 GT2 , slr , ZR1 κλπ είναι ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ...

τα περί ENZO & Carrera GT θεωρώ ότι τα έγραψες για να γελάσουμε !!! :D

stratos
05-04-10, 20:18
Επόμενος αντίπαλος το Μ3 V6 twinturbo βελτιωμένο χαχαχαχα

Monsta
05-04-10, 20:24
παρέα με τα αμάξια που λες είναι ΜΟΝΟ όταν έχουν παρκάρει μαζί !!! ...


αλλά 997 GT2 , slr , ZR1 κλπ είναι ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ...


τα περί ENZO & Carrera GT θεωρώ ότι τα έγραψες για να γελάσουμε !!! :D

Καλό! :th_Laie_67-1:

Δεν τα έγραψα εγώ, κόπι-πάστε έκανα από το βίντεο....το κοίταξες καθόλου?

bmw
05-04-10, 20:27
και RB26 Meins το λευκο το λεγόμενο και response freak !!!


https://www.youtube.com/watch?v=42KwIMakoaE

το μόνο αμάξι που τρόμαξε τον Τσουσίγια !!!

Monsta
05-04-10, 20:34
Το θυμάμαι αυτό το βιντ, το είχα δει πριν 5 περίπου χρόνια από τη best motoring....απίστευτο το νισσαν!!!

skandalis447
05-04-10, 21:09
Το προγραμμα ειναι με διακοπτη...οποτε γινεται μαμα αμεσως...Απο σταση παντως μπροστα απο μαμα GT2 ακουγεται λιγο τραβηγμενο...

m3est
05-04-10, 21:13
Πάντως τελικά και οι 15-20κ σε μια βελτίωση είναι όπως και να το κάνουμε αρκετά λεφτά. Παρόλα αυτά εφόσον κάποιος τα έχει και θέλει να μεταμορφώσει ένα σκάφος το οποίο ήδη λατρεύει δεν βλέπω τον λόγο να μην το κάνει. Άλλωστε και η οποιαδήποτε βελτίωση γίνεται πρώτα για να ικανοποιήσει τον ευτυχισμένο κάτοχο και μετά για όλα τα άλλα. Οπότε το θέμα του αν θα έπερνε κάποιος κάτι άλλο με αυτά τα λεφτά και πάλι είναι θεωρητικό αφού μπορεί να έχει τα άλογα που θέλει στο καβούκι που γουστάρει.

Πεστα χρυσοστομε.

Ξεφυγε λιγο η κουβεντα αλλα δεν πειραζει.Λετε οτι θελετε.Παω να κανω καμια βολτα με το λαθος αυτο Μ3 στη χαλια ελληνικη ασφαλτο κι οτι κι αν λετε η χαρα μεσα μου δεν περιγραφεται.:thumbsup:

bmw
05-04-10, 21:16
Ρε συ όλοι είπαμε ότι πάει ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ καλά το πράμα ... δεν είπε κανείς ότι είναι λάθος !!!

απλά ειπώθηκαν μερικές υπερβολές για 997 Gt2 και ενζο !!! ... κλπ κλπ

θα ανοίξετε με το 46άρι ????

skandalis447
05-04-10, 21:17
O χρονος 7,7 στο 60-130 ειναι πολυ καλος...Ευαγγελε ο Αννιβας ειχε και εξατμιση οταν πατησε με τον κωστη,οποτε υπολογισε +30 απο εμενα και ειναι και μανιουαλ...
Παραθετω ενα πινακα με διαπιστευμενες μετρησεις του εγκυροτερου φορουμ στην αλλη πλευρα του Ατλαντικου...Ολες απο Vbox...Γιαυτο περιμενω να δω τους χρονους...
60 -130 mph (96.5-209.2 kph):

4.25 - dk996tt / 997TT AWD / 1-shift (stock internals)
4.25 - art4iza / RWD / 0-shifts
4.54 - Keithta / 997TT AWD / 1-shift (stock internals)
4.62 - Markski / RWD / 2-shifts
4.67 - Divexxtreme / RWD 996TT / 2-shifts
4.81 - Joetwint / RWD / 2-shifts
4.85 - topgun / AWD / 2-shifts
4.89 - Powell / AWD / 1-shift (stock internals)
5.18 - Chris Green / RWD / 1-shift (stock internals)
5.23 - KPG / AWD / 1-shift
5.44 - gtovan / 997 GT2 / 1-shift (stock internals)
5.49 - Divexxtreme / GT2 / 2-shifts (stock internals)
5.55 - AtomicZ / GT2 / 1-shift (stock internals)
5.64 - EVOMS / RWD / 2-shifts
5.79 - Dr Jitsu / GT2 / 1-shift (stock internals)
5.85 - MBailey / RWD / 0-shifts (stock internals)
5.91 - bmoores / AWD / 1-shift (stock internals)
5.93 - OhioGT2 / GT2 / 1-shift (stock internals)
5.99 - ttboost / RWD / 1-shift (stock internals)
6.00 - Palette / AWD / 1-shift
6.04 - Vividracing / 997TT AWD / 2-shifts
6.15 - DMK / RWD / 0-shifts
6.26 - Chinitowest / AWD / 1-shift
6.32 - Skandalis447 / AWD / 1-shift
6.33 - VividRacingTX / RWD / Tiptronic
6.37 - Onelove / RWD / 1-shift
6.40 - uaeturbo / 997TT AWD TIP
6.45 - RenntechV12 / GT2 / 0-shifts
6.48 - Madsex323 / AWD / 1-shift
6.55 - Acicchelli / 997TT AWD TIP
6.75 - 997John / 997TT AWD TIP
6.60 - Adam Bowles / AWD / 1-shift
6.90 - Woodtster / AWD / 2-shifts
6.99 - Eclou / 997TT AWD / 1-shift
7.01 - Seal Grey Matte / AWD / 1-shift
7.06 - Zuluracerx / AWD / 2-shifts
7.18 - Madsex323 / 997TT AWD / 1-shift
7.25 - Colorinc / AWD / 1-shift
7.26 - RS38 / GT2 / 0-shifts
7.32 - TTdude / 997TT AWD / 0-shifts
7.50 - Szpet / AWD / 1-shift
7.59 - SPI / AWD / 1-shift
7.83 - Torresmd / AWD / 1-shift
7.84 - 9Eleven / GT2 / 1-shift
7.89 - Pierre996TT / AWD / 0-shifts
7.92 - TXGold / RWD / 1-shift (stock K16's)
8.25 - Adam Bowles / 1-shift
8.76 - Scotty slc / AWD / 1-shift
9.00 - OS Inspector / AWD / 1-shift
8.86 - Haudimal / 997TT AWD / Tiptronic
9.10 - Waymegelli / AWD / TIP
9.53 - Woosh / AWD / 1-shift
9.54 - Roadsterdoc / AWD / 1-shift
9.56 - Topgun / AWD / 3-shifts
10.06 - Panas001 / AWD / 1-shift

6speed member's other cars:
3.53 - Underground / TT Gallardo / 2-shifts
4.09 - Acicchelli / TT Gallardo / 1-shift
4.52 - jbsteven / SC&TT Ford GT 994 rwhp / 1-shift
4.53 - HoustonT / 880 rwhp Supra / 1-shift
4.87 - Oz / Supra / 1-shift
5.14 - Hllywood / TT Viper / 93 octane/ 2-shifts
5.27 – Lil Powell / C5 Vette with big motor and NOS
5.61 - RaceMX-M3 / Turbocharged E46 M3 / 1-shift
5.74 - Divexxtreme / Supercharged C6 Z06 / 1-shift
5.88 - Blacksheep / Supercharged C6 Z51 Corvette / 1-shift
6.36 - Jmoney / Supercharged E92 M3 11 psi, 1-shift
6.65 - Acicchelli / Renntech SLR
6.89 - Vrybad / C5 Z06TT (APS Turbo, no cats, stock muffler, 573 rwhp @ 9.5 psi) / 1-shift
6.95 - hotrod182 / 335i w/ JB3 piggyback ECU and Nitrous / 2-shifts
7.24 - Acicchelli / Stock SLR
7.48 - Acicchelli / Renntech SL65 AMG
7.59 - Blacksheep / C6 Corvette Z51 (heads/cam, 484 rwhp) / 2-shifts
7.74 - HoustonT / GT-R / 640 HP (downpipes, y-pipe, BC, hard IC pipes, custom tune)
7.76 - DLSJ5 / SC'd E92 M3 DCT / 3-shifts
7.85 - Acicchelli / Stock LP640 / 2-shifts
7.86 - Divexxtreme / Stock C6 Z06 / 2-shifts
7.95 - Byzantine / '06 Gallardo 6-MT, catless exhaust & 105lb weight reduction, 2-shifts
8.24 - DrivenAgain / CL600 AMG
8.31 - biglare / SC'd E90 M3 DCT / 2-shifts
8.45 - TMC CL65 / Kleeman CL65
8.46 - Dads C63 / Bolt-On C63 AMG
8.59 - Dr Jitsu / Supercharged M3 / 1-shift
8.67 - DLSJ5 / Supercharged E46 M3 SMG / 2-shifts
8.95 - sammyrusso / Supercharged E92 M3 DCT / 3 shifts
9.62 - M6koo / M6 SMG (intake, exhaust, pulley, tune) / 2-shifts
9.92 - Byzantine / '06 Gallardo 6-MT, 2-shifts
10.13- Acicchelli / Stock F430 / 3-shifts
10.71- DLSJ5 / Bolt-On E92 M3 DCT / 3-shifts
10.72- Acicchelli / Cayenne Turbo S GT700
10.93- Acicchelli / Stock Mercedes E63 / Auto
10.97- WK446 / Nissan GT-R with updated Launch Control firmware
11.81- HoustonT / Stock Lexus IS-F / Sequential
13.77- Acicchelli / Bentley GTC / Auto
14.39- Acicchelli / Stock Mercedes ML63 / Auto

bmw
05-04-10, 21:26
εσένα φαντάζομαι είναι με το APR ... 0.32-0.12 πάνω από το χρόνο που έκανε ο Κώστας όταν φόραγε το APR στο μάνουαλ !!!

το 6.48 του Αννίβα είναι ΜΑΜΑ ??? , ή με εξάτμιση χωρίς πρόγραμμα ???

ωχ τώρα το είδα ... ο αννίβας με το 997 έκανε 7.18 άρα το 6.48 με τι είναι ???

αν ισχύει το 7.7 σε σχέση με το 6.48 τότε μάλλον δεν υπάρχει επαφή !!! ... βέβαια ίσως να μη συμφέρει την κλιμάκωση του Μ3 η μέτρηση 100-200 αφού ίσως είναι πολύ κοντά στον κόφτη 2ας !!!

αν ο χρόνος του 997 είναι τελικά 7.18 σημαίνει ότι είναι αρκετά κοντά με το Μ3 (εφόσον ισχύει το 7.7)

πάντως αν ο Αννίβας είναι ακόμα ΧΩΡΙΣ πρόγραμμα θα ήταν καλή φάση να ανοίγανε με το Ε92 ΚΑΙ ΤΟ Ε46 από ρολ !!!

skandalis447
05-04-10, 21:45
Τα νουμερα τα δικα μου και του αννιβα ειναι με τα 996...με το 997 δεν εχω μετρησει ακομα...ο κωστας δεν γνωριζω αν εχει μετρησει με το 997...
Βαγγελη αυτα τα νομυρα ειναι 60-130 μιλια...οχι 100-200χλμ...

bmw
05-04-10, 22:50
6.32 - Skandalis447 / AWD / 1-shift
6.48 - Madsex323 / AWD / 1-shift
7.18 - Madsex323 / 997TT AWD / 1-shift

ο Κώστας δε στο ντραγκστερ είπε ότι το 997 όταν φόραγε το APR το είχε μετρήσει 100-200 από 6 έως 6.20

οκ 60-130 είναι πιο μεγάλο εύρος από 100-200 !!! ...

τέσπα όπως και να έχει αν ο Αννίβας είναι ακόμα χωρίς προγραμμα και θέλει ρολλ να πατήσει με τον Τουρμποντογκ και τον Αλλώ να δούμε τι παίζει !!!

Z4///M
06-04-10, 01:51
Πεστα χρυσοστομε.

Ξεφυγε λιγο η κουβεντα αλλα δεν πειραζει.Λετε οτι θελετε.Παω να κανω καμια βολτα με το λαθος αυτο Μ3 στη χαλια ελληνικη ασφαλτο κι οτι κι αν λετε η χαρα μεσα μου δεν περιγραφεται.:thumbsup:

δε ξερω αν στο πα..κ αν με θυμασαι! αλλα ξανα θελω βολτα!! με ESS αυτη τη φορα!!

Nikos
06-04-10, 09:56
Well done Nick......σιγουρα κατι πολυ ενδιαφερον για τον ιδιοκτητη Μ3 (και για εμας ενημερωτικα) που ψαχνει μια καλη και δυνατη βελτιωση η οποια ελπιζω ν'αποδειχθει και αξιοπιστη μεσα στο χρονο.
Απο εκει και περα..."περι ορεξεως..κολοκυθοπιττα" που ελεγαν οι παλαιοι.....

m3est
06-04-10, 15:26
Well done Nick......σιγουρα κατι πολυ ενδιαφερον για τον ιδιοκτητη Μ3 (και για εμας ενημερωτικα) που ψαχνει μια καλη και δυνατη βελτιωση η οποια ελπιζω ν'αποδειχθει και αξιοπιστη μεσα στο χρονο.
Απο εκει και περα..."περι ορεξεως..κολοκυθοπιττα" που ελεγαν οι παλαιοι.....

Να σαι καλα Νικο.Ελπιζω να τα πουμε συντομα κι απο κοντα.

bmw
06-04-10, 15:56
Τελικά θα γίνει το πάτημα με το 46άρι του Τουρμποντόγκ ??????????

chief
06-04-10, 17:15
Να γίνει, να γίνει

z3 2.2
06-04-10, 17:31
ρε παιδια...ημαρτον...θα με σκασετε!!!
με εχετε "καψει" εντελως.κλεινω τα ματια μου και το οδηγω!!!
πφφφφ παω να κανω ενα τσιγαρο....αφου λουστω με βενζινη πρωτα!!!

bill_m3
06-04-10, 18:12
ρε παιδια...ημαρτον...θα με σκασετε!!!
με εχετε "καψει" εντελως.κλεινω τα ματια μου και το οδηγω!!!
πφφφφ παω να κανω ενα τσιγαρο....αφου λουστω με βενζινη πρωτα!!!

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Μία από τα ίδια!!!!!!!!


Ένα μεγάλο μπράβο στον Νίκο για την υλοποίηση του πρότζεκτ :thumbsup::thumbsup:

lourbas
06-04-10, 21:15
Φανταστειτε σε τι κατασταση βρισκομαι εγω που εχω ε92 , που μπηκα κ μεσα....
Εχω αρχισει να σπαω κουμπαραδες....:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

m3est
06-04-10, 22:07
Εγω τι να πω που το πηρε χτες ο Doctor?Πανω που το συνηθιζα εμεινα με αδεια χερια.Μου ειπε σημερα πως χτες πηγαινωντας σπιτι εξαερωσε ενα μαυρο R8.Τι να πω?

VanVIC
06-04-10, 22:10
...εξαερωσε...

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

skandalis447
06-04-10, 22:30
Με προλαβες Βαγγελη...Εξαερωσε...:hystericalbs1 :
Παιδια εχει πετυχει κανεις R8 V10?

stratos
07-04-10, 00:03
Με προλαβες Βαγγελη...Εξαερωσε...:hystericalbs1 :
Παιδια εχει πετυχει κανεις R8 V10?

Εγώ μόνο V8 όταν ήμουν μόνο πρόγραμμα.... ελπίζω να ξαναπετύχω ένα έτσι όπως είμαι

Monsta
07-04-10, 08:51
εξαερωσε


Χωρίς ίχνος υπερβολής ο doctor! Και απόλυτα λογικό όταν το R8 V8 με το Μ3 πάνε μαζί thumb

bmw
07-04-10, 15:41
το R8 V8 είναι κασόνι ολκής !!!

lourbas
08-04-10, 01:23
το R8 V8 είναι κασόνι ολκής !!!

Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα!thumb

skandalis447
08-04-10, 01:27
ρε παιδια...εχει αλλα χαρισματα...κασονι ολκης...!!!καθε αμαξι εχει τα τα + και τα - του...τι να κανουμε...το R8 εχει πλαισιο απο αλουμινιο,εμφανιση εκπληκτικη και διαφορα αλλα,αλλα λιγο γκαζι για την ομορφια του...

Konstantinos
08-04-10, 08:29
το R8 V8 είναι κασόνι ολκής !!!

Αν καταντήσαμε να λέμε ένα R8 κασόνι ολκής, τότε ένα Α5 είναι κουβαρίστρα ολκής και ένα Α3... για πέταμα στο χαντάκι.
Έχουμε χάσει λίγο το μέτρο και τα άλογα μου φαίνεται. Μακάρι να είχα ένα τέτοιο κασόνι και ας με πέρναγαν όλοι οι άλλοι με τα "πραγματικά" αυτοκίνητα από πάνω, αλλά μάλλον δεν θα βγάλω σε όλη μου τη ζωή αρκετά για να το πάρω.

Πιθανότατα καταλαβαίνω τι εννοείς βέβαια.. Το R8 το "μικρό" δεν είναι supercar,γρήγορο κλπ ώστε να κοντράρει πραγματικά τα υπόλοιπα. Αλλά όχι και κασόνι ένα R8...

yodas
08-04-10, 08:34
Ας το είχα εγώ και ας ήτανε και κασόνι...

Stathis
08-04-10, 09:05
λευτερια στα κασονια ολου του κοσμου!!!:th_Laie_67-1:

(κασονο-ιδιοκτητης...):original:

bmw
08-04-10, 18:01
το δικό σου το κασόνι μια φορά αν πετύχει κανά R8 V8 και θέλει ο φουκαράς ο γκρουπ να σου πει κάτι θα πρέπει να σε πατύχει σε ουρά στα διόδια στο σχηματάρι !!! ... στάσου μύγδαλα ένα πράμα !!! ... το v10 του division είναι ΑΛΛΟΥ λέμε !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Stathis
08-04-10, 18:11
θα πρέπει να σε πετύχει σε ουρά στα διόδια στο σχηματάρι !!! ... στάσου μύγδαλα ένα πράμα !!!

:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Monsta
08-04-10, 18:37
Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση Στάθη να πετύχεις το 10-κύλινδρο, να μη προσέξεις τα μικρά - τοσοδούλια σηματάκια V10 πάνω στα εμπρός φτερά και να δημιουργηθεί θεματάκι χοντρό :D

bmw
08-04-10, 18:56
θα κοπούνε και με το v10 !!! ... δεν είναι και κανας πύραυλος !!! ... ειδικά στα πολλά το Μ6 είναι ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΟ !!!!!!!!

PATSIMINI
08-04-10, 19:56
σορυ που το λεω αλλα οποιος εδω μεσα θεωρει το R8 ειναι απλα εθελοτυφλει και δεν ειναι σε θεση να παραδεχτει οτι το αμαξι αυτο ειναι πολυ ανωτερο απο αλλα με τα οποια συγκρινεται......υπαρχουν κασονια και κασονια αλλα το R8 μονο τετοιο δεν ειναι....μη λεμε μαλ...ες............ελεος πια.............

bmw
08-04-10, 19:59
αφου δεν πάει βήμα ... τι να κάνουμε τώρα ... να αρχίσουμε τα βαφτήσια ???? πύραυλος το r8 ... πριόνι , σκάβει κλπ ???

PATSIMINI
08-04-10, 20:03
αν σου απαντησω και σου πω οτι δεν παει τοτε θα λεω εγω μαλ....ες...............

chief
08-04-10, 20:05
ποιο audi πηγαινε και θα παει αυτο ?

bmw
08-04-10, 20:42
το s1 !!!!


https://www.youtube.com/watch?v=vpy0R0ImgNY&feature=related

Aγαπάμε Μισελ Μουτόν !!!!!!!!!!

chief
08-04-10, 21:46
Aγαπάμε Μισελ Μουτόν !!!!!!!!!!
πως να μην την αγαπαμε....

Οταν ηταν νεα , και εμεις στη εφηβεια...
ειχε αλλαξει σχημα η παλαμη μας.

skandalis447
08-04-10, 22:12
πως να μην την αγαπαμε....

Οταν ηταν νεα , και εμεις στη εφηβεια...
ειχε αλλαξει σχημα η παλαμη μας.
Τι ειπε ο ανθρωπος...:hystericalbs1::hystericalbs1:: hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1:

Thomelef
09-04-10, 08:22
πως να μην την αγαπαμε....

Οταν ηταν νεα , και εμεις στη εφηβεια...
ειχε αλλαξει σχημα η παλαμη μας.


για αυτό δεν έχεις δακτυλικά αποτυπώματα ρε???

aristent
09-04-10, 17:33
πως να μην την αγαπαμε....

Οταν ηταν νεα , και εμεις στη εφηβεια...
ειχε αλλαξει σχημα η παλαμη μας.

:th_Laie_67-1:προσεξτε στο βιντεο στο 0,47min ο συνοδηγος που εχει τα χερια!!
....λες να ...μπα...:th_Laie_67-1:

m3est
10-04-10, 20:25
Εχετε ξεφυγει εντελως.

yodas
10-04-10, 21:03
Σε λίγο θα αρχίσουν και οι συγκρίσεις με F16...αν έχουνε παραπάνω ροπή κτλ...

skandalis447
11-04-10, 09:42
Πριν τη μετακαυση?

yodas
11-04-10, 14:02
Προφανώς...μετά θα πρέπει να περάσουμε σε star wars καταστάσεις...

BILL007
11-04-10, 14:50
Σε τί εξυπηρετεί η χρήση μετάκαυση;

Η χρήση της αποσκοπεί στην αύξηση της προωστικής δύναμης, σε ποσοστό που κυμαίνεται από 40 έως 70% ανάλογα με τον κινητήρα, σε σχέση με την ξηρά ώση. Χρησιμοποιείται κυρίως κατά την φάση της απογείωσης, για την επίτευξη μέγιστης ταχύτητας και για την ταχεία ανάκτηση κινητικής ενέργειας μετά την από ενεργοβόρους ελιγμούς. Η επιπλέον ώθηση δημιουργείται από την έγχυση επιπλέον καυσίμου στην απόληξη του κινητήρα, με αποτέλεσμα την ανάφλεξή του, την περαιτέρω θέρμανση των αερίων και την αύξηση της ταχύτητας του αεροσκάφους.
Η χρήση μετάκαυσης αυξάνει την κατανάλωση καυσίμου έως και τρεις φορές, κάτι που σημαίνει ότι η χρήσης περιορίζεται σε ελάχιστα λεπτά κατά την διάρκεια μίας αποστολής. Με δεδομένο ότι η τριπλάσια κατανάλωση οδηγεί σε αύξηση μόλις 40% έως 70% της τελικής ταχύτητας, γίνεται φανερό ότι η απόδοση της μετάκαυσης είναι εξαιρετικά μειωμένη.

thumb thumb thumb thumb

zannis
15-04-10, 14:51
καλή φάση...
επίσεις πολύ καλή φάση θα ήταν να δοκιμαστεί
με το αυτοκίνητο του γεωργίου και να δούμε πιο
αποδίδει καλύερα.
η εισαγωγή φαίνεται καλά μελετημένη σε σχέση
με τις μεταλικές που βλέπαμε στα Ε46.
ΥΓ. μεγάλη μου περιέργεια είναι αν θα υπάρξει
κάνα 92άρι με ελεύθερη εισαγωγή και Α/Ν. λογικά
το οκτακύλινδρο θα κάνει πολύυυυυυ θόρυβο...

pare 1 VIDEAKI kalo na dis ti diafora !!!! :original:

https://www.youtube.com/watch?v=bridx7yK6q8

ΔημήτρηςΜ3
15-04-10, 14:57
ερε αυτοι οι κινεζοι θα μας τρελανουν!

NickE60
15-04-10, 15:24
pare 1 VIDEAKI kalo na dis ti diafora !!!! :original:
https://www.youtube.com/watch?v=bridx7yK6q8

Το θέμα Γιάννη είναι και πόσες φορές θα αντέξει το καθένα να το ξανακάνει αυτό.... (αξιοπιστία) :original:
ωραίο συγκριτικό πάντως :thumbsup:

zannis
15-04-10, 15:35
Το θέμα Γιάννη είναι και πόσες φορές θα αντέξει το καθένα να το ξανακάνει αυτό.... (αξιοπιστία) :original:
ωραίο συγκριτικό πάντως :thumbsup:

Σωστη η παρατηρηση σου, συμφωνω.:original:

skandalis447
15-04-10, 17:53
Εγω εχω να παραθεσω,οτι απο τα 150 και πανω,τα αμαξια κρατανε μια ΣΤΑΘΕΡΗ διαφορα 10-12χλμ σε ταχυτητα κατα την επιταχυνση τους...Αρα μαλλον εχουν παρομοια δυναμη...Τωρα ποιος πατησε πρωτος...κανεις δεν ξερει...

m3est
15-04-10, 19:09
Πρωτον δεν τα βλεπουμε να πατανε διπλα διπλα και δευτερον το ESS γραφει οτι εχει χειμερινα λαστιχα.Ο τυπος που κανει την παρουσιαση ειναι αντιπροσωπος G-power οποτε αν δεν παινεσει το σπιτι του θα πεσει να τον πλακωσει.Σωστο θα ηταν να τα δουμε σε βιντεο εξωτερικο ν ανοιγουν μαζι.

NickE60
15-04-10, 19:27
A δεν το είχα προσέξει! εκτός από τα χειμερινά είναι και 4πορτο της ESS thumb

NICK_M3
16-04-10, 08:20
Πρωτον δεν τα βλεπουμε να πατανε διπλα διπλα και δευτερον το ESS γραφει οτι εχει χειμερινα λαστιχα.Ο τυπος που κανει την παρουσιαση ειναι αντιπροσωπος G-power οποτε αν δεν παινεσει το σπιτι του θα πεσει να τον πλακωσει.Σωστο θα ηταν να τα δουμε σε βιντεο εξωτερικο ν ανοιγουν μαζι.

εφτασεεεεεεε


https://www.youtube.com/watch?v=eSF6U7wm7FI

Z4 DCT
16-04-10, 08:25
Καλα ο αντ/πος δεν ελεγε οτι το gpower ηταν μπροστα.....:whistle::th_Laie_67-1:ρε τον ποιητη

deepBLUE
16-04-10, 08:26
Δε καταλαβαινω ποιο το Νοημα της συγκρισης?
Ο καθενας μια και εχει το δικαιωμα της επιλογης τοποθετει αυτο που θελει που του αρεσει και νομιζει καλυτερο.
Το thread αυτο το τσακισαμε μιας και μιλαει για καποιο συγκεκριμενο project.

NickE60
16-04-10, 10:09
Σωστό κι αυτό, είναι θέμα επιλογής, εγώ (αν είχα Μ3) θα προτιμούσα το πιο αξιόπιστο, αυτό πχ. που θα μου έβγαζε 100Κ km χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και ας ήμουν 1 κενό μπροστά ή 2 κενά πίσω. Δεν θα με χάλαγε καθόλου να είμαι μπροστά από Μ5 παντού... αλλά η αξιοπιστία είναι το #1 θέμα σε τέτοιου είδους αναβαθμίσεις. thumb

lourbas
16-04-10, 11:52
Ποιο Μ5 βρε συ....

Εδω μιλαμε οτι το αμαξι οργωνει....

Θεωρω οτι λιγοτερο απο 2κολονες δεν τρωει πρωτο σταδιο Μ5 αν πατησει με το συγκεκριμενο Μ3 (ΕΣΣ) απο τα 50 μεχρι κ τα 270....

Παντως γενικα απο forum πυ διαβαζω στο εξωτερικο, θεωρω οτι το ESS einai πιο ολοκληρωμενο/δοκιμασμενο , αρα κ το Νο1 υποψηφιο....thumb

m3est
16-04-10, 14:03
Δε λεω καλη και η Gpower αλλα θελει δουλεια με τα προγραμματα της.Το DKG ακομα δεν το εχει καταφερει να δουλεψει σωστα.

Dim135
16-04-10, 14:37
Δε λεω καλη και η Gpower αλλα θελει δουλεια με τα προγραμματα της.Το DKG ακομα δεν το εχει καταφερει να δουλεψει σωστα.

+1000

lourbas
17-04-10, 10:15
Δε λεω καλη και η Gpower αλλα θελει δουλεια με τα προγραμματα της.Το DKG ακομα δεν το εχει καταφερει να δουλεψει σωστα.

Nai ρε συ Νικο αλλα πανε κ σχεδον 3 χρονια απο την επισιμη κυκλοφορια του μοντελου κ ακομα οσοι εχουν dkg ειναι στο περιμενε....
Συν οτι ακομα κ στο εξωτερικο προβληματα αναφερονται κ απο κατοχους 6MT.....
Aυτο που λεω σαφως δεν σημαινει πως η εταιρια δεν μπορει να κανει κατι...απλα θεωρω πως στην παρουσα φαση ειναι πισω απο τον ανταγωνισμο....

turbodog
17-04-10, 16:51
Nai ρε συ Νικο αλλα πανε κ σχεδον 3 χρονια απο την επισιμη κυκλοφορια του μοντελου κ ακομα οσοι εχουν dkg ειναι στο περιμενε....
Συν οτι ακομα κ στο εξωτερικο προβληματα αναφερονται κ απο κατοχους 6MT.....
Aυτο που λεω σαφως δεν σημαινει πως η εταιρια δεν μπορει να κανει κατι...απλα θεωρω πως στην παρουσα φαση ειναι πισω απο τον ανταγωνισμο....

Η αποψη μου ειναι οτι το hardware ειναι εξισου καλο και απο τις δυο εταιρειες. Το tuning βεβαια, που ειναι και το κλειδι της υποθεσης...δεν εχω γνωμη. Το προγραμμα της ESS σε Ε46 Μ3 δεν δουλεψε ποτε. Μπορεις να ρωτησεις και το Νικο Σοκιν για αυτο. Και η βοηθεια απο τους Νορβηγους οταν δημιουργηθηκε το προβλημα ηταν ανυπαρκτη. Οποτε οδηγηθηκε σε custom tuning σε ανθρωπο που γνωριζεις πολυ καλα και εσυ.
Οχι οτι η Gpower ειναι καλυτερη...τα πρωτα Ε92 Gpower ουτε και αυτα δουλεψαν..με καποια απο αυτα με καταστροφικα αποτελεσματα. Ισως η λυση του custom tuning απο ανθρωπο που γνωριζει τι κανει, να ειναι και η πιο ενδεδειγμενη. Ειναι ακομη πολυ νωρις να βγαλουμε συμπερασματα για τα SCed Ε92 M3.

lourbas
18-04-10, 11:51
Μα κοιτα εγω δεν διαφωνω σε τιποτα απο τα παραπανω.....ισα ισα ειμαι υπερ...
Ειδικα στο θεμα ρυθμιση, κ ποσο τεραστια διαφορα μπορει να εχει η καλη μεν, αλλα ''κονσερβα'' δε ρυθμιση, σε σχεση με μια custom εκεινη την στιγμη με ελληνικες βενζινες θερμοκρασιες κτλπ....εκει σαφως θα δουμε αλλα πραγματα ακομα πιο καλα...

Αυτο που βλεπω ομως σαν 'καταναλωτης' ειναι οτι η G-power που ειναι ναι μεν μια τεραστια εταιρια εχει αποδεδειγμενα προβληματα κ εδω στην ελλαδα, αλλα ιδιως στο εξωτερικο που η αγορα ειναι τεραστια, κ απο αμεσα εμπλεκομενους k forum που διαβαζω ακομα λυση ΔΕΝ δινει ......
Σαφως στην στραβη μπορει κ η ESS να κανει το κουνελι....αλλα μεχρι τωρα που μιλαμε δειχνει να μην εχει καν προβληματα γενικα.....
Βεβαια πολυ σωστα ακομα ειναι νωρις.......εγω αν μεχρι τωρα εχω εκτιμησει live απο κοντα 90% την βελτιωση που δινει η ESS, θα το εκανα 150% αν υπηρχε αμαξι με τετοιο set-up καθε μερα στο δρομο ,κ να σκιζετε πρωι βραδυ, κ να ειναι ολα οκ......

Επηδει ξερω πολυ καλα οτι ο επομενος που θα βαλει ess ειναι μεγιστος καυτης...χαχαχαχα (m3est) εκει θα φανει πολυ μεγλο μερος της αξιπιστιας του κιτ απο θεμα προβληματων!.....Νικο δεν νομιζω να πας κ σαν ανθρωπος απο τν ωρα που θα βγει το αμαξι.......χαχαχαχαχα

VanVIC
18-04-10, 12:43
Μην ξεχνάμε οτι η θέση του Νίκου (m3est) είναι ιδιαίτερα λεπτή αλλά δεν την φοβάμαι την υλοποίηση της ESS.
Ο Νίκος είναι γενικά εγκρατής για να μην πώ δύσπιστος. Πρώτη φορά τον βλέπω τόσο έκδηλα ενθουσιασμένο. Είναι πρόκληση γι'αυτόν και πιστευω οτι θα το ξεζουμίσει προκειμένου να πεισθεί 100%.
"Οψόμεθα" που λένε...

lourbas
18-04-10, 19:21
Μην ξεχνάμε οτι η θέση του Νίκου (m3est) είναι ιδιαίτερα λεπτή αλλά δεν την φοβάμαι την υλοποίηση της ESS.
Ο Νίκος είναι γενικά εγκρατής για να μην πώ δύσπιστος. Πρώτη φορά τον βλέπω τόσο έκδηλα ενθουσιασμένο. Είναι πρόκληση γι'αυτόν και πιστευω οτι θα το ξεζουμίσει προκειμένου να πεισθεί 100%.
"Οψόμεθα" που λένε...

+1000thumb

m3est
18-04-10, 20:29
Μα κοιτα εγω δεν διαφωνω σε τιποτα απο τα παραπανω.....ισα ισα ειμαι υπερ...
Ειδικα στο θεμα ρυθμιση, κ ποσο τεραστια διαφορα μπορει να εχει η καλη μεν, αλλα ''κονσερβα'' δε ρυθμιση, σε σχεση με μια custom εκεινη την στιγμη με ελληνικες βενζινες θερμοκρασιες κτλπ....εκει σαφως θα δουμε αλλα πραγματα ακομα πιο καλα...

Αυτο που βλεπω ομως σαν 'καταναλωτης' ειναι οτι η G-power που ειναι ναι μεν μια τεραστια εταιρια εχει αποδεδειγμενα προβληματα κ εδω στην ελλαδα, αλλα ιδιως στο εξωτερικο που η αγορα ειναι τεραστια, κ απο αμεσα εμπλεκομενους k forum που διαβαζω ακομα λυση ΔΕΝ δινει ......
Σαφως στην στραβη μπορει κ η ESS να κανει το κουνελι....αλλα μεχρι τωρα που μιλαμε δειχνει να μην εχει καν προβληματα γενικα.....
Βεβαια πολυ σωστα ακομα ειναι νωρις.......εγω αν μεχρι τωρα εχω εκτιμησει live απο κοντα 90% την βελτιωση που δινει η ESS, θα το εκανα 150% αν υπηρχε αμαξι με τετοιο set-up καθε μερα στο δρομο ,κ να σκιζετε πρωι βραδυ, κ να ειναι ολα οκ......

Επηδει ξερω πολυ καλα οτι ο επομενος που θα βαλει ess ειναι μεγιστος καυτης...χαχαχαχα (m3est) εκει θα φανει πολυ μεγλο μερος της αξιπιστιας του κιτ απο θεμα προβληματων!.....Νικο δεν νομιζω να πας κ σαν ανθρωπος απο τν ωρα που θα βγει το αμαξι.......χαχαχαχαχα

Θα δειξει.Θα κανω οπως και με του γιατρου 300χλμ για στρωσιμο οπως συστηνει ο κατασκευαστης με νορμαλ στροφες και μετα σταδιακο πλακωμα.
Ενα βραδυ βολτα ειναι.Μετα δεν υποσχομαι τιποτα...

VanVIC
18-04-10, 21:12
Θα δειξει.Θα κανω οπως και με του γιατρου 300χλμ για στρωσιμο οπως συστηνει ο κατασκευαστης με νορμαλ στροφες και μετα σταδιακο πλακωμα.
Ενα βραδυ βολτα ειναι.Μετα δεν υποσχομαι τιποτα...

Με το καλό να γίνει Νίκο και να το χαρείς κι εσύ αλλά κι εμείς που θα ζούμε (ελπίζω) νοερά τις εντυπώσεις σου μέσα απο τα γραπτά σου.

Πιστευω οτι προσωπικά δικαιούμε και βόλτα (να μην ξεχνιόμαστε...)

m3est
20-04-10, 16:26
Με το καλό να γίνει Νίκο και να το χαρείς κι εσύ αλλά κι εμείς που θα ζούμε (ελπίζω) νοερά τις εντυπώσεις σου μέσα απο τα γραπτά σου.

Πιστευω οτι προσωπικά δικαιούμε και βόλτα (να μην ξεχνιόμαστε...)

Μολις θα γινει εννοειται πως θα παμε βολτα.Ελπιζω συντομα.

lourbas
28-04-10, 12:45
Niko κανα νεο απο το μετωπο???thumb

Κρατα μας ενημερους....thumb

m3est
28-04-10, 16:00
Περιμενω να μου στειλουν το tracking να δω που βρισκονται.Λογικα απο βδομαδα πρεπει να ειναι εδω.

yodas
28-04-10, 16:08
άναψα τα κάρβουνα Νικόλα και σιγοψήνομαι....

Vasilis
28-04-10, 16:20
θα μου επιτρεψει ο φιλος ο γιατρος.....να ανεβασω το βιντεακι που ''προλαβα'' να τραβηξω στην χθεσινη βολτα.....

το εργαλειο ολα τα λεφτα απο ηχο κ απο δυναμη....

ειλικρινα ...οσοι θυμουνται το κιτρινο S2000 στην κηφισου-παραλιακη....μαλλον για πρωινο θα το ειχε....

να το χαιρεσαι κ παλι φιλε μου......

m3est
28-04-10, 18:22
Δεν νομιζω να τον απασχολει Βασιλη αν περναει η οχι ενα S2000.Ο Δημητρης δεν κυνηγιεται σας κι εμας.Του αρεσουν ομως οι γρηγορες βολτες και η δυναμη.

M_Dolce
28-04-10, 18:42
Δεν νομιζω να τον απασχολει Βασιλη αν περναει η οχι ενα S2000.Ο Δημητρης δεν κυνηγιεται σας κι εμας.Του αρεσουν ομως οι γρηγορες βολτες και η δυναμη.

Tωρα που αλλαξα τασια στο clio και εβαλα καινουρια παιζει να ειμαι και διπλα του μεχρι τα 200+. Λεω να οργανωσεις ενα φιλικο ανοιγμα να δω αν επιασαν τοπο τα 40 ευρω που εδωσα...

lourbas
29-04-10, 11:20
Αν μιλαμε για το ιδιο s2000 κιτρινο τουρμπατο που ετυχε να πετυχω κ εγω μια φορα στην Α.Ο τοτε μιλαμε για πολυ δυναμη, ομως compr το ε92 στα πολλα χλμ μπορει να το χτυπησει...στα λιγα μετρα οχι....

Απο κει κ περα εχω γνωρισει τον ιδιοκτητη του Μ/ε92/comp κ δεν θεωρω οτι θα τον δω ποτε να κυνηγαει σε φαναρια τετοιου ειδους κοντρες....
Νομιζω δεν τον ενδιαφερουν καθολου τετοιου ειδους 'δοκιμες'....

Αν ας πουμε μιλαγαμε για μενα, θα το βλεπαμε καθε μερα στα γνωστα μερη....χαχαχαχαχαχα

Nick bmwlover
29-04-10, 14:04
Αν μιλαμε για το ιδιο s2000 κιτρινο τουρμπατο που ετυχε να πετυχω κ εγω μια φορα στην Α.Ο τοτε μιλαμε για πολυ δυναμη, ομως compr το ε92 στα πολλα χλμ μπορει να το χτυπησει...στα λιγα μετρα οχι....

Απο κει κ περα εχω γνωρισει τον ιδιοκτητη του Μ/ε92/comp κ δεν θεωρω οτι θα τον δω ποτε να κυνηγαει σε φαναρια τετοιου ειδους κοντρες....
Νομιζω δεν τον ενδιαφερουν καθολου τετοιου ειδους 'δοκιμες'....

Αν ας πουμε μιλαγαμε για μενα, θα το βλεπαμε καθε μερα στα γνωστα μερη....χαχαχαχαχαχα

Το ιδιο ειναι,τωρα πιο θα ηταν το αποτελεσμα,αγνωστο...

m3est
10-07-10, 19:51
Το ιδιο ειναι,τωρα πιο θα ηταν το αποτελεσμα,αγνωστο...

Δεν νομιζω κι εγω οτι θα υπηρχε ενδιαφερον.Το Μ3 μολις καβαλησει τα 200 αρχιζει και απλωνει.Τα κυβικα μιλανε ψηλα.