PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα του Άσσου μου



paan71
29-10-13, 20:09
Καλησπέρα.
Μετά από 20 μέρες συμβίωσης (όχι τρελές ώρες αλλά περίπου 800 χλμ), έχω τα παρακάτω προβλήματα:
1- δεν δουλεύει το Pdc που έχει από την μάνα του.
Σύμφωνα με τον Κορφιάτη, έχει "καεί" το module και θέλει αλλαγή (210¤).
Το θέμα είναι ότι μου έδωσε τον κωδικό (66 20 6 982 400) μήπως το βρώ από έξω, αλλά ενόψη αλλαγής του business σε professional, διάβασα (https://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/116i-N45/browse/distance_systems_cruise_control/park_distance_control_pdc/) ότι δεν είναι συμβατό αυτό που μου έδωσε να βρω.
2- τρίζει δαιμονισμένα το δεξί πλαστικό της κολόνας στο παρμπρίζ (σφήνωσα δύο κομματάκια χαρτί και προσωρινά σταμάτησε αλλά ...τα νεύρα τσατάλια)
3- Προχθές μπαίνοντας να βάλω μπροστά, μου άναψε ένα μεγάλο πορτοκαλί σήμα -αν θυμάμαι καλά- με το τιμόνι και δεν έπαιρνε μπροστά μέχρι να κάνω στο τιμόνι δυο τρία δεξιά/αριστερά και να κάνει σαν να κλειδώνει. Το ίδο μου το έκανε και χθές, με την ίδια λύση. Ελπίζω να μην είναι το θέμα με τη "κολόνα" του τιμονιού αλλά να φταίει το ότι είχα συνηθίσει όταν παρκάρω να "κλειδώνω το τιμόνι.Υπόψη ότι το είχα σκίσει να "παίζω" με το cruise control, βάλε-βγάλε στην εθνική (Χαλκίδα).

Το πιο σημαντικό, είναι το σήμα με το τιμόνι, ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι?

Vasilis M3
29-10-13, 20:11
Ο άσσος είναι καινούργιος ή μεταχειρησμένος?

paan71
29-10-13, 20:57
Μεταχειρισμενος μοντ 2006 με 79000 χλμ.

BILL007
29-10-13, 21:09
για την κολώνα μάλλον το πρόβλημα σου ανήκει στην κλασσική κατηγορία των άσσων με το πρόβλημα στην κολώνα τιμονιού...:( Μάλλον δεν το αποφεύγεις με τίποτα και θα τσούξει αρκετά ως κόστος εφόσον δεν σε καλύπτει εγγύηση.

Για το pdc πρέπει να γίνει διάγνωση και τεστάρισμα για να ξέρεις αν είναι το module ή οι αισθητήρες ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο (π.χ καλωδίωση). Σε περίπτωση που εχει όντως καεί, μόνο μεταχειρισμένο σε συμφέρει να βρεις και σε καμία περίπτωση να πάρεις καινούργιο.

paan71
29-10-13, 21:45
Για την κολόνα, ελπίζω να μην.....
Πρέπει οπωσδήποτε να πάω εξουσιοδοτημένο (σωστά?) για έλεγχο.
Για το pdc περιμένω και το rcd να τα δώ όλα μαζί, συν το aux in που επιμένει να μην παίζει.
Για το pdc ψάχνω από αγγλία-γερμανία, που πάνε γύρω στα 120-150 αλλά το θέμα μου είναι τι κωδικό να ψάχνω μιάς και ο μόνος συμβατός φαίνεται να είναι ο 66 20 6 982 402.
Το κυριότερο θέμα με τον κωδικό είναι ότι βρίσκω φθηνότερα τον 66 21 6 982 402 (πχ https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E81-E82-E83-E87-E90-E91-E92-E93-PDC-MODULE-66216982402-/171058270907?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item27d3de12bb) και ψάχνω τι διαφορά έχει με τον 66 20.
Keep looking.

Kostase46
29-10-13, 21:46
Καλησπέρα.
Μετά από 20 μέρες συμβίωσης (όχι τρελές ώρες αλλά περίπου 800 χλμ), έχω τα παρακάτω προβλήματα:
1- δεν δουλεύει το Pdc που έχει από την μάνα του.
Σύμφωνα με τον Κορφιάτη, έχει "καεί" το module και θέλει αλλαγή (210¤).
Το θέμα είναι ότι μου έδωσε τον κωδικό (66 20 6 982 400) μήπως το βρώ από έξω, αλλά ενόψη αλλαγής του business σε professional, διάβασα (https://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/116i-N45/browse/distance_systems_cruise_control/park_distance_control_pdc/) ότι δεν είναι συμβατό αυτό που μου έδωσε να βρω.
2- τρίζει δαιμονισμένα το δεξί πλαστικό της κολόνας στο παρμπρίζ (σφήνωσα δύο κομματάκια χαρτί και προσωρινά σταμάτησε αλλά ...τα νεύρα τσατάλια)
3- Προχθές μπαίνοντας να βάλω μπροστά, μου άναψε ένα μεγάλο πορτοκαλί σήμα -αν θυμάμαι καλά- με το τιμόνι και δεν έπαιρνε μπροστά μέχρι να κάνω στο τιμόνι δυο τρία δεξιά/αριστερά και να κάνει σαν να κλειδώνει. Το ίδο μου το έκανε και χθές, με την ίδια λύση. Ελπίζω να μην είναι το θέμα με τη "κολόνα" του τιμονιού αλλά να φταίει το ότι είχα συνηθίσει όταν παρκάρω να "κλειδώνω το τιμόνι.Υπόψη ότι το είχα σκίσει να "παίζω" με το cruise control, βάλε-βγάλε στην εθνική (Χαλκίδα).

Το πιο σημαντικό, είναι το σήμα με το τιμόνι, ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι?

Αν σ' ενδιαφερει εχω δυο τετοιες μοναδες.

paan71
29-10-13, 21:52
Kostase46,
pm me.

120ie87
30-10-13, 02:00
Για την κολόνα, ελπίζω να μην.....
Πρέπει οπωσδήποτε να πάω εξουσιοδοτημένο (σωστά?) για έλεγχο.
Για το pdc περιμένω και το rcd να τα δώ όλα μαζί, συν το aux in που επιμένει να μην παίζει.
Για το pdc ψάχνω από αγγλία-γερμανία, που πάνε γύρω στα 120-150 αλλά το θέμα μου είναι τι κωδικό να ψάχνω μιάς και ο μόνος συμβατός φαίνεται να είναι ο 66 20 6 982 402.
Το κυριότερο θέμα με τον κωδικό είναι ότι βρίσκω φθηνότερα τον 66 21 6 982 402 (πχ https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E81-E82-E83-E87-E90-E91-E92-E93-PDC-MODULE-66216982402-/171058270907?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item27d3de12bb) και ψάχνω τι διαφορά έχει με τον 66 20.
Keep looking.


Καλορίζικο να είναι το αμάξι...

Όταν παρκάρεις να αφήνεις πάντα το τιμόνι στη θέση της ευθείας

giannis79
30-10-13, 08:33
ελπιζω να μην εχεις θεμα με την κωλονα......καλοταξιδο....το pdc τι ακριβως κανει?

Ptboul
30-10-13, 09:19
Οι αισθητήρες παρκαρίσματος είναι.

Λοιπόν ακριβώς τα ίδια προβλήματα είχε βγάλει και του ξάδερφου μου (το πήρε καινούριο το 2006) με έξτρα μπόνους μεγάλη διαρροή νερού στο εσωτερικό όταν έβρεχε.

(εννούνται πολλαπλασιαστές και κάτι άλλα ψιλολόγια)

Ούτε με ένα χιλιάρικο δεν είχε ξεμπερδέψει και ακόμα νομίζω δεν λύθηκε το θέμα της διαρροής. Η αντιπροσωπεία στο τέλος παρήγγηλε από εξωτερικό ένα υγρό (κάτι σαν σκιαγραφικό όταν πας να κάνεις μαγνητική) φωσφορίζον ώστε να δουν την πορεία του νερού.

Δεν ξέρω από εκεί και πέρα τι έχει γίνει, θα τον ρωτήσω λεπτομέρειες ως προς τα άλλα, όμοια με τα δικά σου προβλήματα.

Ο ίδιος πάντως είναι εξαιρετικά απογοητευμένος με το αμάξι και σκέφτεται να το δώσει. Βασικά πήρε ένα γιάρις και κάνει την δουλειά του με αυτό.

paan71
30-10-13, 12:55
Ξέχασα στα προβλήματα και την εμφάνιση νερού στο πατάκι του οδηγού μετά από τις βροχές της περασμένης βδομάδας.
Έριξα κάργα νερό με το λάστιχο, μόνος μου, νερα δεν είδα.
Που στην ευχή μπαίνει, άγνωστες αι βουλαι του άσσου.
Ναι κι εγώ έχω ξενερώνει ολίγον αλλά μεταχείριση πήρα έχοντας γνώση των κινδύνων.
Τώρα αν ο άσσος είπε να μου βγει Ιντιάνα Τζοόυνς....

Γενικά είδα ότι μπάζει νερά και ειδικά στα πίσω καθίσματα, όπου είναι και το PDF module.
Σε λίγο θα βάζουμε καμμιά γάτα μέσα να δούμε αν την επόμενη είναι μέσα και όχι αν ψοφησε (παλιό κλασικό Wartburg ανέκδοτο)

Driver M
30-10-13, 14:35
Καλησπέρα.
Μετά από 20 μέρες συμβίωσης (όχι τρελές ώρες αλλά περίπου 800 χλμ), έχω τα παρακάτω προβλήματα:
1- δεν δουλεύει το Pdc που έχει από την μάνα του.
Σύμφωνα με τον Κορφιάτη, έχει "καεί" το module και θέλει αλλαγή (210¤).
Το θέμα είναι ότι μου έδωσε τον κωδικό (66 20 6 982 400) μήπως το βρώ από έξω, αλλά ενόψη αλλαγής του business σε professional, διάβασα (https://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/116i-N45/browse/distance_systems_cruise_control/park_distance_control_pdc/) ότι δεν είναι συμβατό αυτό που μου έδωσε να βρω.
2- τρίζει δαιμονισμένα το δεξί πλαστικό της κολόνας στο παρμπρίζ (σφήνωσα δύο κομματάκια χαρτί και προσωρινά σταμάτησε αλλά ...τα νεύρα τσατάλια)
3- Προχθές μπαίνοντας να βάλω μπροστά, μου άναψε ένα μεγάλο πορτοκαλί σήμα -αν θυμάμαι καλά- με το τιμόνι και δεν έπαιρνε μπροστά μέχρι να κάνω στο τιμόνι δυο τρία δεξιά/αριστερά και να κάνει σαν να κλειδώνει. Το ίδο μου το έκανε και χθές, με την ίδια λύση. Ελπίζω να μην είναι το θέμα με τη "κολόνα" του τιμονιού αλλά να φταίει το ότι είχα συνηθίσει όταν παρκάρω να "κλειδώνω το τιμόνι.Υπόψη ότι το είχα σκίσει να "παίζω" με το cruise control, βάλε-βγάλε στην εθνική (Χαλκίδα).

Το πιο σημαντικό, είναι το σήμα με το τιμόνι, ξέρει κάποιος τι μπορεί να είναι?
Το τιμονι ειναι σιγουρα κολωνα.
Μπορει με κωδικοποιηση να φτιαξει, αλλα αν δεν τοτε δυστυχως θες κανα 600αρι στο νερο.

Kostase46
30-10-13, 22:50
Ξέχασα στα προβλήματα και την εμφάνιση νερού στο πατάκι του οδηγού μετά από τις βροχές της περασμένης βδομάδας.
Έριξα κάργα νερό με το λάστιχο, μόνος μου, νερα δεν είδα.
Που στην ευχή μπαίνει, άγνωστες αι βουλαι του άσσου.
Ναι κι εγώ έχω ξενερώνει ολίγον αλλά μεταχείριση πήρα έχοντας γνώση των κινδύνων.
Τώρα αν ο άσσος είπε να μου βγει Ιντιάνα Τζοόυνς....

Γενικά είδα ότι μπάζει νερά και ειδικά στα πίσω καθίσματα, όπου είναι και το PDF module.
Σε λίγο θα βάζουμε καμμιά γάτα μέσα να δούμε αν την επόμενη είναι μέσα και όχι αν ψοφησε (παλιό κλασικό Wartburg ανέκδοτο)

Συνηθως αρχιζει να μπαζει νερο οταν ανοιξεις το προστατευτηκο της πορτας και δε το κολισεις καλα, ξεκινα απο αυτο!

paan71
31-10-13, 16:02
Κώστα φαντάζομαι το προστατευτικό μέσα στην πόρτα σαν μεμβράνη που κολλάει με ¨τσιχλα¨.
Αυτό φαντάστηκα αλλά έριξα κι εγώ και ένας φίλος αλλά και στο πλυντήριο νερό στο παράθυρο και δεν μπήκε τίποτα.

Kostase46
31-10-13, 19:36
Κώστα φαντάζομαι το προστατευτικό μέσα στην πόρτα σαν μεμβράνη που κολλάει με ¨τσιχλα¨.
Αυτό φαντάστηκα αλλά έριξα κι εγώ και ένας φίλος αλλά και στο πλυντήριο νερό στο παράθυρο και δεν μπήκε τίποτα.

Αν το ρίξεις απλά με το λάστιχο δε παίρνει στις βροχές όμως παίρνει άνοιξε την ταπετσαρια και τσεκαρισε το.

paan71
18-12-13, 22:24
Μρτα απο αλλες 2 επισκεψεις στον κορφ.
Θελει αλλαγη στην μεμβρανη(την παρηγγειλα απο αυτον-50 με τα εργατικα)
Σε σχεση με το αλλο θεμα (αλλαγη μπεκ misfire-https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=19294&page=5) εκανα αλλαγη στο μπεκ του 4ου κυλινδρου συν μπουζι.
Του ζητησα να μου δωσει αυτα που εβγαλε και το μονο που μπορεσα να δω ειναι το ενα απο τα μπουζι να ειναι καταμαυρο και με κατι σαν σκουρια κολημενο στον πολο.
Απο μεσα μου ψολοχαλαστηκα γιατι του ειχα ζητησει να ελεγξει την πρωτη φορα τα μπουζι και μου ειπε οτι ειναι ολα καλα.
5 μερες μετα το μπουκωμα-κρατημα- misfire ή οτι στο &£₩¥£&$#@ ειναι αυτο, εμφανιστηκε και παλι, ο κιτρινος κινητηρας εμφανιστηκε παλι 2-3φορες και ξαναεσβησε.
Τι στην ευχη ειναι αυτο?
Την προηγουμενη φορα μου ειπε οτι ο εγκεφαλος δεν ειχε δειξει κατι οποτε παλι τιποτα δεν θα δειξει.
Εχει κανεις καμμια αλλη ιδεα, γιατι μου εχει μπει στο μυαλο οτι το μπεκ τσαμπα το αλλαξα, και οτι το παμε στην τυχη.
Επειδη βαζω 100αρα μονο, υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο?

Nick bmwlover
18-12-13, 23:39
Mπορει να ειναι κ οι αισθητηρες εκκεντροφορου

paan71
29-12-13, 13:06
Μετα απο προτροπη μελους πήγα σε εξειδικευμενο
Το παιδι εξαιρετικο σε συνεννοηση, μου ειπε οτι οπως του περιγραφω το προβλημα, αισθηση φτερουγισματος μου το περιεγραψε με δικα του λογια, φαινεται να ειναι πολλαπλασιαστες.
Χωρις 2η κουβεντα τους αλλαξαμε.
3 μερες χωρις προβλημα και χθες βραδυ, βγαινω εθνικη ανεβαζοντας στροφες με 3η και στις 3500 με 4000 χιλ στα 100 πες, μου το ξανακανει, μικρο ρεταρισμα, αναβοσβημα κιτρινης ενδειξης μηχανης, αφημα γκαζιου (με παραλληλα καντηλια απο μεσα μου γιατι ειχα και τον μικρο μεσα), και σταματησε.
Μεχρι το καπανδριτι δεν μου το ξανακανε, και στην επιστροφη, παλι με αρκετα εντονα ανεβασματα στροφων απο 2 εως 4 χιλ παλι δεν μου ξαναβγαλε.
Μαμο το κερατο του, θα ξαναπαω αυριο μεθαυριο αλλα οπως το βλεπω, ψαχνωντας θα καταληξουμε με οσα εχω διαβάσει, αλλαγες ολων των μπεκ, αισθητηρα στροφων, εκκεντροφορων, νοξ, και εγκεφαλου.
Η γυναικα μου λεει, αστο παιδακι μου, εγω δεν το καταλαβαινω.
Σε κανεναν δεν εχει τυχει αυτο το ρεταρισμα και φτερουγισμα?
Επειδη με ρωτησε και ο μακης στο συνεργείο, safe mode θα το καταλαβαινα αν έμπαινε, ετσι δεν ειναι? Το φανταζομαι σαν να κλεινει για ωρα η μιση μηχανη, σωστα?

mark e92
29-12-13, 15:11
Δεν το στέλνεις ...

paan71
29-12-13, 20:56
Πρώτα θα το φτιάξω! !!.

Nick bmwlover
29-12-13, 22:27
Επειδη με ρωτησε και ο μακης στο συνεργείο, safe mode θα το καταλαβαινα αν έμπαινε, ετσι δεν ειναι? Το φανταζομαι σαν να κλεινει για ωρα η μιση μηχανη, σωστα?
Aν ειχε μπει σε safe mode μαλλον δεν θα επαιρνε καθολου...Να ειναι καμια αντλια,τρομπα,τι να πω...

nikos bob
10-02-14, 16:59
Πρωτον για το τιμονι :
Όταν παρκάρεις να αφήνεις πάντα το τιμόνι στη θέση της ευθείας

Κι οταν βαζεις το κλειδι-καρτα στην υποδοχη να ''ψαχνεις'' λιγο και τα κενα του τιμονιου οπως καναμε με τις παλιες κλειδαριες τιμονιων.

Για τα προβληματα με τα ''φτερουγισματα'' ψαξε μπουζι τετραδα και πολλαπλασιαστες πακετο και μην αφηνεις το δεικτη καυσιμου κατω απο το 1/4 ...ρεζερβα.

Κανε αυτα σε πρωτο βημα και για τα νερα σιγουρα ειναι μετα απο βαλε - βγαλε ταπετσαριας η μεμβρανη.

m-power_01
10-02-14, 23:32
Η βλάβη της κολόνας τιμονιού επισκευάζεται πλέον χωρίς αντικατάσταση στις περισσότερες περιπτώσεις. Και με αρκετά χαμηλότερο κόστος