PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια πολύ όμορφη και οικονομική απόδραση



VanVIC
27-10-13, 22:47
Κυριακή πρωϊ 27ης Οκτωβρίου έχω τα εξής δεδομένα:
α) Ο καιρός δείχνει εξαίρετος, ιδανικός για βόλτα
β) Η οικογένεια θέλει να βγεί απ'το σπίτι, θέλει βόλτα
γ) Δεν έχω διάθεση για "έξοδα"
δ) Εχω στη διάθεσή μου για test drive ένα καινούργιο Skoda Rapid 1.6 diesel
ε) Δεν έχουμε κατι συγκεκριμένο στο ημερήσιο πρόγραμμα οπότε ώρα υπάρχει

Πρωϊνό πήραμε και η ώρα είναι 10:00 (με την αλλαγή). Ας ξεκινήσουμε για βόλτα...
Γυαλιά ηλίου, φορτιστής κινητού, φορητό ψυγείο αυτοκινήτου (με νεράκια, χυμούς και αναψυκτικά), στάση στα Mikl Αμαρουσίου για 2 διπλούς espresso freddo και Αττική οδός, προς Ελευσίνα...

Είμαστε 2 ενήλικες και τα 2 μας παιδιά (5 και 9) χωρίς αποσκευές.

Το Rapid μου το έδωσαν (με 1400 χλμ. στο οδόμετρο) φουλαρισμένο και έχω "γράψει" ήδη περίπου 90-100 χλμ "εντός των τοιχών" και ακόμα ο δείκτης ρεζερβουάρ δεν έχει κουνηθεί απο το FULL (1ο αξιοπερίεργο).Είναι καλά εξοπλισμένο και με ακρετά άνετους χώρους. Το bluetooth του εργοστασιακού Radio-CD-MP3 δέχει διαβάσει το iPhone μου, τον τηλεφωνικό του κατάλογο και όλα τα τραγούδια και playlists και τα παίζει χωρίς κανένα καλώδιο σε άψογη ποιότητα ! (τί γίνεται ρε εδώ λέω, πόσο κάνει αυτό το αμάξι ; ! )
O χαρακτηριστικός θόρυβος του κινητήρα πετρελαίου ακούγεται μόνο στην 1η ταχήτητα, στα γεμίσματα ενώ απο την 2α και μετά δεν ακούγεται όπως νομίζετε (2ο αξιοπερίεργο).
Σετάρω το cruise control στα 125 χλμ/ώρα και κινούμαι με χαλαρά και αθόρυβα. Θέλω να δώ κατανάλωση στο ταξίδι.
Λέω, δεν πάμε μέχρι Καλαμάτα να δούμε και τον καινούργιο δρόμο ;
Συμφωνεί η σύζηγος, τα παιδιά πίσω δεν έχουν λόγo να έχουν ένσταση βλέπουν DVD, ΟΚ σε φορητό δικό τους, δεν έχει το Skoda, μην τρελαθούμε κιόλας...

Ο δρόμος ανοιχτός, δεν έχει κίνηση και απολαμβάνουμε το χαλαρό cruising με ωραία μουσική απο το iPhone μεσω bluetooth (να μην ξεχνιόμαστε...)

Δεν θα σας πώ ακόμα τί κατανάλωση δείχνει το trip computer... :facepalm:
Δεν το πιστευω αυτό που γράφει και αναμένω να δώ πιο χειροπιαστά πράγματα αλλά ήδη το μυαλό μου κάνει πράξεις αναλογιζόμενος το GLK μου :hyper:

Περνάμε έξοδο για Αργος και συνεχίζουμε, χαλαρά, πολύ χαλαρά αλλά και η μέση κατανάλωση δείχνει να χαλαρώνει κι αλλο... :drive:

Περνάμε και Τρίπολη αλά και έξοδο για Σπάρτη και μετά απο 20-30 λεπτά δεχόμαστε τηλεφωνική κλήση απο συγγενικό μας πρόσωπο:
Ελα, τί γίνεται; τί κάνετε; πού είστε;
Λέμε οτι πάμε "εκδρομή προς Καλαμάτα και θα επιστρέψουμε Αθήνα το μεσημερο-απόγευμα.
Μας λέει: Είμαστε στο Καραβοστάσι, δίπλα στο Οίτυλο, είστε μακριά ;
Tί να πώ τώρα;
Θέλετε να έρθετε να φάμε παρέα σ'ενα ωραίο παραλιακό ταβερνάκι εδώ κοντά το οποίο κάνει και εκπληκτική αστακομακαρονάδα; λέει πρίν προλάβω να απαντήσω πρίν.
(Σκέφτομαι: Αμαν ! Πλάκα θά'χει να εννοεί στου Τάκη στο Λιμένι...)
Απαντώ: "Δεν φαντάζομαι να εννοείς στο Λιμένι, στου Τάκη ; !!! "
Ναί εκεί λέω, στου Τάκη !


https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=22343&stc=1&d=1382910229


Απαντώ "ΟΚ, got it (δεν λές όχι σε τέτοια πρόταση...), βάζω νέες συντεταγμένες και χαράσω πορεία, να μας περιμένετε, υπολογίζω οτι θα είμαι εκεί σε 1 ώρα περίπου".
Οσοι ξέρουν το μέρος, πιτευω με δικαιολογούν που "παρασύρθηκα"...

Εχουμε περάσει προ πολλού την έξοδο για Σπάρτη (απο 'κει θα έπρεπε να πάμε) αφού σχεδόν έχουμε φτάσει Καλαμάτα. Εχουμε δρόμο μπροστά μας και όχι πλεον σε αυτοκινητόδρομο αλλά σε ανηφόρες-κατηφόρες δειδίσεις διαδρομές προς Λακωνική Μάνη.

Ο ρυθμός πρέπει να ανέβει γιατί η μία ώρα που είπα οτι θα χρειαστώ, μάλλον δεν αρκεί.

Λοιπόν κύριοι (και όποιες κυρίες), μέχρι Καλαμάτα, το trip-computer έχει γράψει μέση κατανάλωση... 4,7 lt/100km !!! :hyper:
(3ο αξιοπερίεργο, αλλά αυτό είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ)
Δεν είνα δυνατόν λέω μέσα μου, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ! :facepalm:
Θυμίζω οτι μέχρι εδώ το cruise control μας πήγαινε με 125 km/h

Η διαδρομή απο Καλαμάτα προς Λακωνική Μάνη είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ! Είναι και ο ήλιος έτσι που δείνει ένα fucking blue χρώμα στη θάλασσα που βλέπεις -συνήθως- στα δεξιά σου, είτε απο ψηλά είτε απο χαμηλά. Η θερμοκρασία είναι γύρωσ τους 23-25 οC και γενικότερα οι συνθήκες ιδανικές για τέτοιες περιηγήσεις.
Οποιος ξέρει απο την περιοχή, ξέρει οτι η διαδρομή είναι απαιτητική και σε "γεμίσματα" αλλά και σε φρένα.
Το Rapid (ναι το 1.6 diesel κύριοι) ΠΑΛΙΚΑΡΙ ! Ροπιάζει απο χαμηλά και "τραβάει" γερά μέχρι και τις 4+ (δεν χρειάζεται να πιέσεις παραπάνω, ανόφελο θά'ναι) και στα φρένα ακούραστο ! (Μπράβο η SKoda file:///D:\Profiles\Evina\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_i mage007.gif)
Πιέζω πολύ και πάμε γρήγορα, η μέση κατανάλωση φτάνει τα 5,2 lt/100Km (τί γίνεται ρε π@@στη μου λέω !!!) Δεν κάνω πια πράξεις γιατί και η διαδρομή με έχει συνεπάρει αλλά και οδηγώ γρήγορα και πρέπει να είμαι -κυρίως- προσηλωμένος στην οδήγηση.
Αααα !!! Τόσες ώρες δούλευε και ο κλιματισμός, στο αυτόματο !!!
Σβήνω κλιματισμό, ανοίγουμε παράθυρα. Κρίμα που δεν το είχαμε κάνει τόση ώρα !
Μυρωδιές και χρώματα σε ένταση που εξιτάρουν τις αισθήσεις. Είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ !!!

Φτάνουμε στο Λιμένι, 10 λεπτά αργότερα απ'ότι υπολόγιζα (αν και δεν είχα ξαναπάει απο 'κει, πάλι καλά...).


https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=22342&stc=1&d=1382910126



Πολύς ο κόσμος, χαμός στου Τάκη (κάτι μας έιπες τώρα...).
Ευτυχώς οι δικοί μας είχαν προπορυετεί και οι παραγελίες είχαν δοθεί.
Εντάξει, κάποιοι καταλαβαίνουν ... οσο και καλές να είναι οι φωτογραφίες, ούτε την ατμόσφαιρα, ούτε τις μυρωδιές, ούτε τις γευσεις μπορούν να μεταφέρουν (ΝΑ ΠΑΤΕ !!!, αξίζει !!!)

Καθόμαστε και για έναν καφέ στο Καραβοστάσι, στο ξενοδοχείο (PORTOVITILO) όπου διανυκέρευε ο συγγενής. Ωραίο, προσεγμένο στη λεπτομέρεια και με "πλούσιο parking", Mmmmm !!!



https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=22344&stc=1&d=1382910313
Γύρω στις 6 ετοιμαζόμαστε να φύγουμε πρέπει να είμαστε πίσω στο σπίτι στις 9 (γίνεται; ). Μέσω Σπάρτης θα πάμε, για να δούμε...
Εχω ποοοολλά χρόνια να την κάνω την διαδρομή (αυτή την έχω ξανακάνει) και έχει δύσει ο Ηλιος (είπαμε, η ώρα άλλαξε).
Ξεκινάμε, τα παιδιά λαγοκοιμούνται, αποκοιμούνται. "Πλακώνομαι"...
Ρε παιδιά 1600 είναι αυτό; Diesel ;


Πιέζω, πιέζω, πιέζω και αυτό πάει...
Φτάνουμε έξω απο Τρίπολη, τώρα θα δείς λέω... Πάμε "τάπα", κόβουμε λίγο, ξανά "τάπα" και ξανά...

Δόξα το Θεό, φτάνουμε σπίτι (Αθήνα λέμε), δεν θα σας πώ τί ώρα thumb
αλλά θα σας πώ ότι "έγραψα" 607 km με 7ώρες και 18 λεπτά οδήγηση.
Μην σας ξεγαλά ή μέση ωριαία (όσοι το υπλογογίσατε), όσοι ξέρουν τί διαδρομή ακολούθησα, ξέρουν αν βγαίνει ευκολα σε τόση ώρα και με δεδομένο οτι απο Αθήνα μέχρι καλαμάτα πηγαίναμε με 125km/h στο κοντέρ (όχι μέση ωριαία του trip-computer).

Το 4ο αξιοπερίεργο είναι οτι το trip-computer, στο τέλος του ταξιδιού έγραφε RANGE: 140 Km (δηλαδή οτι μπορούσα να κάνω ακόμα 140 km με το καυσιμο που είχε απομείνει)
Επίσης η ολική μέση κατανάλωση της ημέρας ... 5,4 lt/100km !!!
Πρίν μπούμε σπίτι, πήγα στο βενζινάδικο της γειτονιάς να φουλάρω... 48 ευρώ κύριοι !!! Τόσα έκαψα (μαζί με τα 90-100 χλμ που είχα κάνει πρίν το "ταξίδι")

Σκέφτομαι και υπολογίζω (όσο ψύχαραιμα μπορώ...)
Αν είχα κάνει σήμερα την συγκεκριμένη "απόδραση" με το GLK και οδηγούσα όπως οδηγούσα το Rapid, θα ήθελα μέση κατανάλωση 13-15 lt/100km δηλαδή περίπου 165 ευρώ σε βενζίνη (μόνο για τα 607 Κm της εκδρομής)
Τί να λέμε τώρα...
Ιδια ώρα έκανα, τό ίδιο άνετα και χαλαρά πήγα... Δυστυχώς έτσι είναι...


Ομως όπως και να το δώ, ήταν μια πολύ ωραία μέρα, την απολαυσαμε.
Ηταν μια όμορφη και οικονομική* αποδραση !



*Πράγματι οικονομική γιατί ακόμα και τα ψητά –στην άλμη- ψάρια και η εκπληκτική αστακομακαρονάδα του Τάκη, προέκυψαν κερασμένα.
Τελικά μόνο για τα καυσιμα πλήρωσα (48 ευρώ diesel…)

120ie87
27-10-13, 22:50
ΜΑΝΗ ΛΕΩ ΚΑΙ ΚΛΑΙΩ......



υπέροχα μέρη, ευχαριστούμε για το ταξίδι!!!



(με μπροστοκίνητα δεν ασχολούμαι, δεν παν να κάινε και αέρα....) :D

Bellof-3
27-10-13, 23:00
Η μανη ειναι απο τα μερη της ελλαδας που σε κανουν να ερωτευτεις τον τοπο...

εχω παει 2 φορες μια στη στουπα για διακοπες, και για ενα γαμο στο παλιο οιτυλο με διαμονη στο porto vitilo (τελη σεπτεμβρη με ιδανικο καιρο)...

Dermatis
27-10-13, 23:08
To ξερουμε το ξερουμε το μερος.....ειναι κλασικη εξορμηση καλοκαιριου ( απο Νεαπολη Λακωνιας) Η διαδρομη που φανταζομαι απο ενα σημειο και επειτα ακολουθω την ιδια ηταν η πρωτη μου βολτα με την μπεμπα μονος μου ( ενα 4 μηνο αφοτου ειχα παρει το διπλωμα) και ειναι συναισθηματικα φορτισμενη για εμενα ....περαν αυτου ειναι πολυ ωραια-οδηγικα και απο τοπιο- διαδρομη.
Η αστακομακαροναδα η ατιμη οταν την πληρωνουν αλλη ειναι ακομα πιο ωραια :hystericalbs1::hystericalbs1:
Για οσους δεν εχουν παει να πανε ειτε για την ταβερνα ειτε για διακοπες ...ΑΞΙΖΕΙ ΟΝΤΩΣ

Οσο για το σκοντα ......γιατι οχι...? Μπραβο του:warriorsmiley::warriorsmiley::warriorsmiley :

Να χαιρεσαι την οικογενεια σου.....παντα τετοιες εξορμησεις!

edit: Για το test drive πληρωνεις κατι.....? Τι σου ζηταν για να το παρεις το οποιοδηποτε οχημα? Για διαφωτισε ενα ασχετο! Μπας και παμε καμια βολτα για αστακομακαροναδα :hystericalbs1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

VanVIC
27-10-13, 23:11
... Για το test drive πληρωνεις κατι.....? Τι σου ζηταν για να το παρεις το οποιοδηποτε οχημα? Για διαφωτισε ενα ασχετο! ...

Με την λογική οτι θα μπορούσαμε στην εταιρία να σκεφτόμαστε να αλλάξουμε κάποια αυτοκίνητα πωλητών...
Πωλήσεις θέλουν οι άνθρωποι και ξέρουν οτι για εταιρικό, το συγκεκριμένο κάνει.

Dermatis
27-10-13, 23:14
Με την λογική οτι θα μπορούσαμε στην εταιρία να σκεφτόμαστε να αλλάξουμε κάποια αυτοκίνητα πωλητών...
Πωλήσεις θέλουν οι άνθρωποι και ξέρουν οτι για εταιρικό, το συγκεκριμένο κάνει.
Ισχυει .....thumb

doctore
28-10-13, 06:58
:D

Αργησες 10 λεπτά να πας Τάκη ή δεν άργησες ?
Τι 4.7 και 5.2
Δεν κάνει για πωλητές .
Στα 10 λεπτά πάει ο πελάτης, χάθηκε :D







P.S.: Ζηλεύω που έτρωγες στον Τάκη.

VanVIC
28-10-13, 07:18
:D

Αργησες 10 λεπτά να πας Τάκη ή δεν άργησες ?
...

Ρε Βασίλη είχα τα παιδιά μέσα. Αν ήμουν μόνος θα ήμουν στην ώρα μου, δεν ήταν ανέφικτο.

Πάντως την συγκεκριμένη διαδρομή (Καλαμάτα-Όιτυλο) να την κάνεις με το Carrera, θα με θυμηθείς...

Samaro
28-10-13, 07:34
Συμπέρασμα : Αφού ήταν τέστ για τη δουλειά, δεν έπρεπε να πάρεις μαζί τα παιδιά ! :original:

Alex_
28-10-13, 07:52
πολυ ωραια η βολτα, μας ταξιδεψες κ εμας τους βορειους..:thnx::thnx:

ερωτηση: τι ντεποζιτο εχει?
απο τις μετρησεις που εκανα 607km (το ταξιδι) + 140km(range) + 100km που ειχες ηδη κανει μας βγαζει 847km εμβελεια με 5,2l στα 100km αν εχει 60 lit ντεποζιτο θεωρω οτι βγαζει λιγα χιλιομετρα για 1600, αν ειναι μικροτερο κατι κανει..
το λεω γιατι το δικο μου 1995cc (2000 στην ουσια) με 7,5-8 lit/100 μεικτη διαδρομη 400+ χιλιομετρα, μιση με cruise control στα 130 κ αρκετα πατηματα μεχρι τα 200+ μου εχει βγαλει το πιο πολυ εως τωρα 930 range-φουλαρα μετα το ταξιδι - (σιγουρα μπορω να το ανεβασω κ αλλο αλλα το ποδι ειναι βαρυ:whistle:) με 61 lit ρεζερβουαρ, το λεω γιατι κ τα BMW αν τα παμε νορμαλ:th_Laie_67-1: ... κανουν οικονομια κ μιλαμε για το X1 23dthumb

παντως παρολα ταυτα τα καινουρια diesel οποιας μαρκας κ να ειναι σου γλιτωνουν λεφτα ή αλλιως σου κερνανε την ταβερνα στα ταξιδιαthumbthumb

VanVIC
28-10-13, 08:55
...ερωτηση: τι ντεποζιτο εχει?
απο τις μετρησεις που εκανα 607km (το ταξιδι) + 140km(range) + 100km που ειχες ηδη κανει μας βγαζει 847km εμβελεια με 5,2l στα 100km αν εχει 60 lit ντεποζιτο θεωρω οτι βγαζει λιγα χιλιομετρα για 1600, αν ειναι μικροτερο κατι κανει...

Απο ένα γρήγορη αναζήτηση στο internet* διαβάζω οτι η χωρητικότητα του ρεζερβουάρ είναι 55 lt.
Ακολούθως συμπεραίνω οτι εκτός απο τα αρχικά "δικά μου" 90-100 χλμ. εντός των τοιχών, προφανώς είχαν γίνει κι'άλλα πρίν, απο τον αντιπρόσωπο που μου το παρέδωσε.
Εγραψα οτι μου το έδωσαν φουλαρισμένο γιατί όταν το παρέλαβα είδα τον δείκτη καυσίμου στο max. Αναλογιζόμενος οτι και κατά την δική μου περιήγηση, ο συγκεκριμένος δείκτης άργησε πολύ να αλλάξει θέση (πολύ ωραίο αυτό...), μάλλον αυτό συνέβει.

Mε 55lt πετρέλαιο, το συγκεκριμένο πρέπει ευκολα να έχει ακτίνα δράσης (range) 1100-1200 χλμ.
Δηλαδή πάς Αθήνα-Σέρρες και επιστρέφεις Αθήνα με 70 ευρώ καυσιμο :facepalm:


...παντως παρολα ταυτα τα καινουρια diesel οποιας μαρκας κ να ειναι σου γλιτωνουν λεφτα ή αλλιως σου κερνανε την ταβερνα στα ταξιδιαthumbthumb

Αυτό είδα κι εγώ.
thumb



*https://www.skoda.gr/SiteCollectionDocuments/Katalog/Rapid_Catalogue.pdf

doctore
28-10-13, 09:22
Ρε Βασίλη είχα τα παιδιά μέσα. Αν ήμουν μόνος θα ήμουν στην ώρα μου, δεν ήταν ανέφικτο.

Πάντως την συγκεκριμένη διαδρομή (Καλαμάτα-Όιτυλο) να την κάνεις με το Carrera, θα με θυμηθείς...

:thumbsup:
80 χλμ υπερειδική !!! :thumbsup:

Αθήνα Καλαμάτα πόση ώρα έκανες Βαγγέλη ?

VanVIC
28-10-13, 09:23
...
Αθήνα Καλαμάτα πόση ώρα έκανες Βαγγέλη ?

Περίπου 2,5 ώρες

120ie87
28-10-13, 11:49
:thumbsup:
80 χλμ υπερειδική !!! :thumbsup:

Αθήνα Καλαμάτα πόση ώρα έκανες Βαγγέλη ?


:hystericalbs1: νομίζω ότι κάποιος παλαβός πριν χρόνια, βράδυ χωρίς κίνηση είχε κάνει Αθήνα-Καλαμάτα κάποτε 1:50 (από τον παλιό δρόμο τρίπολη ως καλαμάτα)



και Αθηνα-Αρεόπολη 2:10

Konstantinos E60
28-10-13, 20:23
Μόνο που διάβασα ΜΑΝΗ ζαλιστηκα !!!!:hyper:

Ωραία μας ταξιδεψες Βαγγέλη...!

Konstantinos E60
28-10-13, 20:32
Σχετικό- άσχετο. Στην πανελλήνια στους Πόρους το ματζικ polo 1.6 tdi dsg του Μερλιν δεν ξέρω πόσο έκαψε από Αθήνα αλλά ο δείκτης δεν είχε κουνηθεί καθόλου !

aristent
28-10-13, 20:34
Σχετικό- άσχετο. Στην πανελλήνια στους Πόρους το ματζικ polo 1.6 tdi dsg του Μερλιν δεν ξέρω πόσο έκαψε από Αθήνα αλλά ο δείκτης δεν είχε κουνηθεί καθόλου !

απο τοτε,.....προχθες εβαλε ξανα πετρελαιο....

Konstantinos E60
28-10-13, 20:39
απο τοτε,.....προχθες εβαλε ξανα πετρελαιο....

Καλά λέγε εσύ !!! Έτοιμος είμαι να την κάνω την μ@Λ@κια !

VanVIC
28-10-13, 20:39
Σχετικό- άσχετο. Στην πανελλήνια στους Πόρους το ματζικ polo 1.6 tdi dsg του Μερλιν δεν ξέρω πόσο έκαψε από Αθήνα αλλά ο δείκτης δεν είχε κουνηθεί καθόλου !

Μας είχε πεί όμως οτι πήγαινε με 90-100 Km/h, max. 110.
Με τέτοια ταχύτητα, η κατανάλωση θα πέφτει και κάτω απο 4 lt/100Km.
Επίσης εκείνο το 1,6 είχε το set-up τω 90 ίππων, και η καρότσα είναι πιο ελαφριά οπότε καταλαβαίνεις πάει "με τον αέρα"...

doctore
28-10-13, 20:47
Σχετικό- άσχετο. Στην πανελλήνια στους Πόρους το ματζικ polo 1.6 tdi dsg του Μερλιν δεν ξέρω πόσο έκαψε από Αθήνα αλλά ο δείκτης δεν είχε κουνηθεί καθόλου !

Τι polo και skoda ?
O καλύτερος στους Πόρους με μεγάλη διαφορά ήτανε ο Χαντές !
Έκαψε με to Smart, όσο ακριβώς καίει ένα Μ3 Ε46.

aristent
28-10-13, 20:49
Καλά λέγε εσύ !!! Έτοιμος είμαι να την κάνω την μ@Λ@κια !

ναι αληθεια λεω,το 'χει κλεισμενο στο γκαραζ και δουλευει με αλλο οχημα!!!:thumbsup:

πως και πως περιμενω να γραψει στο φορουμ τις εμπειριες απο την νεα του δουλεια,η οποια εχει πολυυυυ ενδιαφερον και πολλες ιστοριες να μας πει....

οσο για την οικονομια στα καυσιμα,εσυ δεν εχεις θεμα μ'αυτο....μαλλον οι φοροι και τα τελη της Ε60 σε "τσουζουν".....thumb

VanVIC
28-10-13, 20:50
Κάποτε φουλάραμε (και V-Power Special) και δε μας ένοιαζε.
Τώρα για να πάς Θεσσαλονίκη το σκέφτεσαι...
Δεν το συζητάμε για να γυρίσεις.

aristent
28-10-13, 20:57
Τι polo και skoda ?
O καλύτερος στους Πόρους με μεγάλη διαφορά ήτανε ο Χαντές !
Έκαψε με to Smart, όσο ακριβώς καίει ένα Μ3 Ε46.

:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

οικονομια και αηδιες...........like a boss ο Χαντουλης!!!:thumbsup:

katsaraios
29-10-13, 17:24
LPG rulezzzz:whistle::whistle::whistle:

Βαγγελη αν ξανασκεφτεις για Καλαματα στειλε π.μ μπας και βρεθουμε παρεα με Τζοσεφ..thumb

doctore
30-10-13, 09:25
Τι polo και skoda ?
O καλύτερος στους Πόρους με μεγάλη διαφορά ήτανε ο Χαντές !
Έκαψε με to Smart, όσο ακριβώς καίει ένα Μ3 Ε46.

Υψηλή κατανάλωση => Μεγάλη ποσότητα ρύπων

Κανονικά λοιπόν ο Χαντές πρέπει να εξαιρεθεί του μέτρου μηδενικών τελών, και να πληρώνει όσο πλήρωνε όταν είχε το Μ3. :original:

Έτσι θα είναι πιο δίκαιο το σύστημα.
320 γρ/χλμ βγάζει το Μ3, άντε ο Χαντες να βγάζει 300. :D

Είναι κατάφωρη αδικία !
Πληρώνω τα μαλλιοκέφαλά μου, όπως και οι ιδιοκτήτες Μ3, και ο Χαντές τίποτα.

Χώρια ότι το δικό μου είναι πιο οικολογικό.
Τo έχει πει και ο Κλάρκσον, και μάλιστα για το turbo.
Σε μερικές μολυσμένες πόλεις, ο αέρας που βγαίνει απ' την εξάτμιση είναι πιο καθαρός απ' τον αέρα που μπαίνει στην εισαγωγή !
:D

Χαντέ πάρε επιτέλους ένα turbo, το περιβάλλον δεν το σκέφτεσαι ?