PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτόματο σασμάν



abadon
27-10-13, 15:59
Είναι λογικό να σκουνταει το αμάξι με αυτόματο κιβώτιο όταν τα βάζεις στη θέση R ή D;;; Αναφέρομαι για ένα E60

fanisk
27-10-13, 16:00
Ναι κλωτσαει λιγο.

abadon
27-10-13, 16:00
Όταν από νεκρά δηλαδή κουμπώσω ταχύτητα κάνει ένα σκούντημα.

abadon
27-10-13, 16:01
Ναι κλωτσαει λιγο.

Το συγκεκριμένο κάνει λίγο παραπάνω όμως. Παίζει να είναι δίσκος;

Vasilis M3
27-10-13, 16:09
Νομίζω πως όλα τα αυτόματα όταν απο νεκρά επιλέξεις 1η κάνουν ένα σκούντηγμα...τουλάχιστον σε όσα αυτόματα έχω μπει γίνεται το ίδιο:original:

Karizma Z4
27-10-13, 18:21
Επιβεβαιωνω και εγω το ανωθεν γεγονος ως ιδιοκτητης DCT!!!

stef
28-10-13, 08:44
Ισχύει και από εμένα επιβεβαιώνεται!

race850i
28-10-13, 12:51
Οχι δεν ειναι λογικο.
Οσα αυτοματα σκουντανε αρχιζουν να εχουν προβλημα.
Συμβαινει σχεδον παντα μετα τα 100 120.000 χλμ.

abadon
28-10-13, 13:25
Αυτό ξέρω και εγώ.
Και να ήταν ένα μικρό σκούντημα οκ, αυτό το καταβαίνεις για τα καλά.
Το θέμα είναι αν ρυθμίζετε αυτό (γιατί προφανώς αποσυμπλέκει πολύ γρήγορα για αυτό σκουνταει) ή αν θέλει επισκευή η αλλαγή σασμάν.

race850i
28-10-13, 16:05
Δεν υπαρχει αποσυμπλεξη στα αυτοματα και δεν μπορει να ρυθμιστει.
σκουνταει για καθυστερει να βαλει ταχυτητα και οταν το κανει την βαζει αποτομα.
δεν χρειαζεται επισκευη ουτε αλλαγη το σασμαν.
Αυτο που χρειαζεται ειναι "πλυσιμο" η μια βαρβατη αλλαγη λαδιων δηλαδη να φυγουν ΟΛΑ τα λαδια!

alexm
28-10-13, 17:07
Η λυση που σου εδωσε ο race850i ειναι σωστη, για καποιο διαστημα ομως.
Εαν θελεις να λυσεις οριστικα το προβλημα πρεπει μαζι με τα λαδια να αλλαξεις και το φιλτρο, που δυστηχως δινεται μαζι με την ελαιολεκανη και στοιχιζει περιπου 230-250 ευρω.
Στα αυτοματα της bmw εαν αλλαζεις καθε 100000-120000 χλμ το φιλτρο μαζι με τα λαδια, το σασμαν θα δουλευει σαν καινουργιο για 300000 χλμ τουλαχιστον.
Εχω φιλο με αυτοματο 530 Ε60 diesel, στα 150000 χλμ το σασμαν αρχισε τα κουλα, του ελεγαν διαφορα τα μαστορια.....:whistle:, μολις αλλαξε φιλτρο λαδια ολα ok.....thumb

abadon
28-10-13, 18:00
Τα 250 ευρω δεν ειναι τιποτα κοντα στα 1000-1500 που θελω για να βαλω αλλο σασμαν. το ερωτημα ειναι εαν το σκουντιμα προερχετε και απο κατι αλλο, εαν δηλαδη υπαρχει περιστωση να εχει καποια αλλη πιο σοβαρη βλαβη, αλλιος νομιζω πως αν ξεμπερδεψω με 300 ευρω θα ειμαι αρχοντας

abadon
28-10-13, 18:21
Αυτο ειναι το φιλτρο;
https://www.ebay.de/itm/GETRIEBEFILTER-SATZ-AUTOMATIK-GETRIEBE-BMW-5-ER-E39-E60-7-ER-E38-E65-E66-/370927126324?pt=DE_Autoteile&fits=Make%3ABMW%7CPlatform%3AE60&hash=item565cfac734

alexm
28-10-13, 18:22
Τα 250 ευρω δεν ειναι τιποτα κοντα στα 1000-1500 που θελω για να βαλω αλλο σασμαν. το ερωτημα ειναι εαν το σκουντιμα προερχετε και απο κατι αλλο, εαν δηλαδη υπαρχει περιστωση να εχει καποια αλλη πιο σοβαρη βλαβη, αλλιος νομιζω πως αν ξεμπερδεψω με 300 ευρω θα ειμαι αρχοντας

Ποσα χλμ εχει το σασμαν, εχεις αλλαξει ποτε λαδια;

abadon
28-10-13, 18:27
Το αμαξι το παζαρευω για αγορα αλλα μου ξυνησε λιγο αυτο το προβλημα. Εχει 190.000χλμ και εχει και βιβλιο σερβις, λογικα μεσα στα σερβις δεν θα πρεπει να εχουν αλλάξει τα λαδια του σασμαν;

alexm
28-10-13, 18:37
Αυτο ειναι σκετο φιλτρο αφτερ μαρκετ και δεν ξερω εαν κανει ή οχι, η bmw δινει αυτο https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=NE71&mospid=48463&btnr=24_1044&hg=24&fg=15&lang=el και ειναι μαζι με την λεκανη.
Ο δικος μου αυτο αλλαξε: < 24117571217>
Ψαξτο λιγο με αυτο που εχεις βαλει φωτο, φτηνο και εαν ταιριαζει στην δικη σου ελαιολεκανη μια χαρα ειναι, το πολυ-πολυ να το αλλαζεις καθε 80000 χλμ....thumb

alexm
28-10-13, 18:39
Το αμαξι το παζαρευω για αγορα αλλα μου ξυνησε λιγο αυτο το προβλημα. Εχει 190.000χλμ και εχει και βιβλιο σερβις, λογικα μεσα στα σερβις δεν θα πρεπει να εχουν αλλάξει τα λαδια του σασμαν;

Λογικα οχι!!!
Δεν αναφερει στο βιβλιο του σερβις αλλαγη λαδιων στο σασμαν.....thumb

abadon
28-10-13, 18:42
Αυτο ειναι σκετο φιλτρο αφτερ μαρκετ και δεν ξερω εαν κανει ή οχι, η bmw δινει αυτο https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=NE71&mospid=48463&btnr=24_1044&hg=24&fg=15&lang=el και ειναι μαζι με την λεκανη.
Ο δικος μου αυτο αλλαξε: < 24117571217>
Ψαξτο λιγο με αυτο που εχεις βαλει φωτο, φτηνο και εαν ταιριαζει στην δικη σου ελαιολεκανη μια χαρα ειναι, το πολυ-πολυ να το αλλαζεις καθε 80000 χλμ....thumb

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:

abadon
28-10-13, 18:43
Λογικα οχι!!!
Δεν αναφερει στο βιβλιο του σερβις αλλαγη λαδιων στο σασμαν.....thumb

Μακαρι να ειναι μονο αυτο το προβλημα λοιπον, θα ξεμπλεξω ευκολα και ισως του κατεβασω και αρκετα την τιμη

VanVIC
28-10-13, 18:45
Το αμαξι το παζαρευω για αγορα αλλα μου ξυνησε λιγο αυτο το προβλημα. Εχει 190.000χλμ και εχει και βιβλιο σερβις, λογικα μεσα στα σερβις δεν θα πρεπει να εχουν αλλάξει τα λαδια του σασμαν;


Λογικα οχι!!!
Δεν αναφερει στο βιβλιο του σερβις αλλαγη λαδιων στο σασμαν.....thumb

Μπορεί να προβλέπεται Αλέξη αλλά ποτέ (αν δεν είσαι μπροστά) δεν μπορείς να ξέρεις...
Στα mercedes στα 7-Gtronic όπως στο GLK, κάθε 50Κ Km εχει αλλαγή λαδιών κιβωτίου και καταγράφεται. Αν ζητήσεις να μην σου τα αλλάξουν και πάλι σου καταγράφεται οτι η συγκεκριμένη εργασία δεν έγινε κατ'απαίτηση του ιδιοκτήτη.

Konstantinos E60
28-10-13, 18:52
Εγώ τα άλλαξα στα 90.000 χλμ μαζί με φίλτρο και είδα μεγάλη διαφορά. Στην Γερμανία που βρίσκεσαι αποκλείεται να τα έχουν αλλάξει μιας και η BMW τα δίνει εφ όρου ζωής.

abadon
28-10-13, 19:01
Το αμάξι είναι πολύ καλό και η τιμή επίσης καλή, εάν το όλο θέμα λοιπόν είναι ένα φίλτρο και καινούρια λάδια, τότε μάλλον πρέπει να βιαστώ να μη το χάσω.

alexm
28-10-13, 19:22
Μπορεί να προβλέπεται Αλέξη αλλά ποτέ (αν δεν είσαι μπροστά) δεν μπορείς να ξέρεις...
Στα mercedes στα 7-Gtronic όπως στο GLK, κάθε 50Κ Km εχει αλλαγή λαδιών κιβωτίου και καταγράφεται. Αν ζητήσεις να μην σου τα αλλάξουν και πάλι σου καταγράφεται οτι η συγκεκριμένη εργασία δεν έγινε κατ'απαίτηση του ιδιοκτήτη.

Βαγγελη οπως ειπε και ο Κωσταντινος πιο πανω, στα bmw δεν προβλεπεται....thumb

race850i
29-10-13, 10:54
εχεις το 6HP26 ZF σασμαν.
Η αλλαγη λαδιων που προανεφερα ειναι να γινει οπωσδηποτε με αλλαγη καρτερ/φιλτρο,μονο που δεν το εγραψα.
Αλλαγη λαδιων δεν εχει γινει στο αυτοκινητο γιατι απλα κανενας δεν κανει.
Αντι για ΟΕΜ καρτερ παρε Vaico/Vemo Vierol Part number: V20-0574. εχει την μιση τιμη.
Λαδι Pentosin απο BMW ειναι πανακριβο,κοντα στα 30¤ το λιτρο,εσυ ψαξε να βρεις Fuchs Titan ATF 5005 παλι στην μιση τιμη η φθηνοτερα!!!
Κανενα αλλο λαδι δεν κανει!!!!!!!!!!
Αλλο ενα Τιρ.... αγορασε απο την ΒΜW και ενα καλυμμα της φυσσας του σασμαν που σχεδον παντα χανει λαδια και τοποθετησε το πανω στην αλλαγη. Το καρτερ πρεπει να ειναι εξω.

race850i
29-10-13, 11:23
τσιμπα και μερικες φωτο.
Προσεξε το παλιο λαδι ποσο βρωμικο ειναι και ο μαγνητης του παλιου καρτερ ποσα ρινισματα εχει.
το αυτοκινητο ηταν ενα 335i με 120000 χλμ.

BILL007
29-10-13, 11:39
:shok::shok::shok::shok::shok: SWEET JESUS!

abadon
29-10-13, 13:20
1000 ευχαριστώ σε όλους σας και ιδικά σε εσένα race850ι.
Πιθανότητα δημιουργίας άλλης βλάβης ή προβλήματος λόγο μη αλλαγής λαδιών;

race850i
30-10-13, 10:55
1000 ευχαριστώ σε όλους σας και ιδικά σε εσένα race850ι.
Πιθανότητα δημιουργίας άλλης βλάβης ή προβλήματος λόγο μη αλλαγής λαδιών;

μεχρι στιγμης οχι .
Απλα με τον χρονο χειροτερευει.
Απλη αλλαγη λαδιων ισως να μην καλυτερεψει την κατασταση του.
Για να γινει σωστη δουλεια πρεπει να πλυθει το σασμαν εσωτερικα και να πεταχτουν και τα 9.5 λιτρα λαδι που εχει μεσα.

abadon
01-11-13, 09:39
Για το πλύσιμο μάλλον χρειάζεται ιδικό μηχάνημα έτσι;

Δεν βάζω νερό και Dixan:eek::eek::eek:

Εάν το συνεργείο μου δε έχει τέτοιο μηχάνημα, υπάρχει άλλος τρόπος;
Ίσως δηλαδή να βάλω λάδια (κάποια φτηνά ίσως) να κάνω μια βόλτα και να τα πετάξω μετά;;;

race850i
02-11-13, 18:33
Για το πλύσιμο μάλλον χρειάζεται ιδικό μηχάνημα έτσι;

Δεν βάζω νερό και Dixan:eek::eek::eek:

Εάν το συνεργείο μου δε έχει τέτοιο μηχάνημα, υπάρχει άλλος τρόπος;
Ίσως δηλαδή να βάλω λάδια (κάποια φτηνά ίσως) να κάνω μια βόλτα και να τα πετάξω μετά;;;

+30-2410-555430
Παρε τον τηλεφωνο, ειναι ο μονος στην Ελλαδα που μπορει να σε βοηθησει.
Εχει το μηχανημα που χρειαζεται.
Βρισκετε στην Λαρισσα ομως.

aristent
02-11-13, 18:44
+30-2410-555430
Παρε τον τηλεφωνο, ειναι ο μονος στην Ελλαδα που μπορει να σε βοηθησει.
Εχει το μηχανημα που χρειαζεται.
Βρισκετε στην Λαρισα ομως.

λεγετε Μελλος Δημητρης και ειναι στο 3o χλμ. ΠΕΟ Λάρισας-Θεσ/νίκης.thumb


....ειναι φιλος και πελατης μου,αλλα και εγω ειμαι πελατης του,αφου εχω κανει αρκετα σερβις εκει,αλλα δεν ηξερα οτι ειναι μοναδικος στο εσωτερικο πλυσιμο σασμαν.

Leonidas_E39
02-11-13, 18:46
Πως πλενονται τα σαζμαν ξερουμε και τι κανει το μηχανημα ακριβως?

abadon
03-11-13, 09:36
+30-2410-555430
Παρε τον τηλεφωνο, ειναι ο μονος στην Ελλαδα που μπορει να σε βοηθησει.
Εχει το μηχανημα που χρειαζεται.
Βρισκετε στην Λαρισσα ομως.

Και εγω Μοναχο.......:sad:

race850i
03-11-13, 21:53
Και γιατί δεν μιλάς ρε; Εγώ στην κοντά στην Ζυριχη είμαι,έλα να στο κάνω εγώ, αλλιώς θα ψάξω κάποιον στο Μόναχο.

abadon
04-11-13, 18:59
Και γιατί δεν μιλάς ρε; Εγώ στην κοντά στην Ζυριχη είμαι,έλα να στο κάνω εγώ, αλλιώς θα ψάξω κάποιον στο Μόναχο.

:thnx:

Όλη αυτή η κουβέντα έγινε επειδή έδωσα τα χέρια με κάποιον και είπε θα μου κρατήσει το αμάξι μέχρι και αύριο, όπου αύριο θα πήγαινα να το πάρω.
Δυστυχώς το παλικάρι το πούλησε το αμάξι και έτσι δεν τίθεται πλέον λόγος να πλύνω κανένα σασμάν…..

Σας ευχαριστώ όμως όλους σας για τις γνώσεις που μου μεταδώσατε, σίγουρα δεν θα πάνε χαμένες!!!

abadon
19-11-14, 16:54
Μετά από ένα χρόνο σχεδόν, επανέρχομαι στο θέμα μιας και το αμάξι που πήρα χρειάζεται και αυτό αλλαγή λαδιών κτλ.
Παραθέτω κάποιες σελίδες για φίλτρα και λάδια που βρήκα.
Τι να επιλέξω;
Μετά από ένα χρόνο σχεδόν, επανέρχομαι στο θέμα μιας και το αμάξι που πήρα χρειάζεται και αυτό αλλαγή λαδιών κτλ.
Παραθέτω κάποιες σελίδες για φίλτρα και λάδια που βρήκα.
Τι να επιλέξω;

https://www.ebay.de/itm/GETRIEBEFILTER-OLWECHSELKIT-SATZ-AUTOMATIK-GETRIEBE-BMW-5-ER-E39-E60-520-530-/371152949542?pt=DE_Autoteile&hash=item566a709126

https://www.ebay.de/itm/Getriebe-Filter-Olwanne-OW-10001-1-Getriebeolwanne-f-BMW-ZF-Automatikgetriebe-/400806350069?pt=DE_Autoteile&hash=item5d51eb8cf5

https://www.ebay.de/itm/Vaico-Getriebeolwanne-Olwanne-Automatikgetriebe-BMW-3er-5er-6er-7er-X3-X5-X6-/200906811449?pt=DE_Autoteile&hash=item2ec6faa839

https://www.ebay.de/itm/Olwanne-Automatikgetriebe-BMW-5-/231274516451?pt=DE_Autoteile&hash=item35d9090fe3

aristent
19-11-14, 18:09
Πως πλενονται τα σαζμαν ξερουμε και τι κανει το μηχανημα ακριβως?

Μιλησα με τον Δημητρη Μελο γι'αυτο το θεμα και μου ειπε οτι ουσιαστικα "πλυσιμο" ειναι να κανεις αλλαγη λαδιων με καποια "σπαταλη"!!!

δηλαδη,αλλαζεις μια φορα(πχ.γυρω στα 5λιτρα)το δουλευεις για λιγα χιλιομετρα,ξαναλλαζεις αλλα τοσα και ισως ακομη μια φορα αλλα τοσα....αυτο εχει ως συνεπεια να μπει νεο λαδι σχεδον σ'ολο το σασμαν με αναμειξη του παλιου στο μικροτερο δυνατο ποσοστο.

Για οσους δεν γνωριζουν,ο κονβερτορ μεσα στο σασμαν, κραταει αρκετο λαδι,που δυστυχως δεν βγαινει απο εκει και γι'αυτο αλλαζονται περιπου 4 με 5λιτρα,ενω η πληρη ποσοτητα λαδιου που εχει απο τον κατασκευαστη το σασμαν,ειναι 9 Λιτρα!!!!!

aristent
19-11-14, 18:10
Μετά από ένα χρόνο σχεδόν, επανέρχομαι στο θέμα μιας και το αμάξι που πήρα χρειάζεται και αυτό αλλαγή λαδιών κτλ.
Παραθέτω κάποιες σελίδες για φίλτρα και λάδια που βρήκα.
Τι να επιλέξω;

https://www.ebay.de/itm/GETRIEBEFILTER-OLWECHSELKIT-SATZ-AUTOMATIK-GETRIEBE-BMW-5-ER-E39-E60-520-530-/371152949542?pt=DE_Autoteile&hash=item566a709126

https://www.ebay.de/itm/Getriebe-Filter-Olwanne-OW-10001-1-Getriebeolwanne-f-BMW-ZF-Automatikgetriebe-/400806350069?pt=DE_Autoteile&hash=item5d51eb8cf5

https://www.ebay.de/itm/Vaico-Getriebeolwanne-Olwanne-Automatikgetriebe-BMW-3er-5er-6er-7er-X3-X5-X6-/200906811449?pt=DE_Autoteile&hash=item2ec6faa839

https://www.ebay.de/itm/Olwanne-Automatikgetriebe-BMW-5-/231274516451?pt=DE_Autoteile&hash=item35d9090fe3


Κατ'αρχην καλοταξιδο!!!:thumbsup:

για πες μας ποιο μοντελο ακριβως εχεις παρει???

giannisaris
19-11-14, 18:23
μια χαζη ερωτηση...αμα βγαλεις το ψυγειο λαδιου και βαλεις το αμαξι ρελαντι για λιγο δεν θα κανει κυκλο το λαδι με αποτελεσμα να αδειασει ολο????

aristent
19-11-14, 19:39
μια χαζη ερωτηση...αμα βγαλεις το ψυγειο λαδιου και βαλεις το αμαξι ρελαντι για λιγο δεν θα κανει κυκλο το λαδι με αποτελεσμα να αδειασει ολο????

στο δικο μου Ε60 με τον 2λιτρο N43B20OL,το ψυγειο νερου του μοτερ,εχει στο κατω μερος, ενσωματωμενο και το ψυγειο λαδιου του σασμαν....δεν ξερω γιατι,προφανως το κοστος.....


..... σε οτι αλλαγη λαδιων σε αυτοματο σασμαν της BMW εχω διαβασει σε διαφορα ξενα και ντοπια φορουμ,ολοι αλλαζουν μονο αυτα τα 4-5 λιτρα...οσοι τελος παντων εχουν καταλαβει οτι δεν ειναι lifetime.


...πιθανον να μην το εχει κανει καποιος αυτο που λες,αφου η πιθανοτητα να πεσει σε safe mode ή να βγαλει fault και να σταματησει να δινει κινηση το σασμαν,οταν το οχημα ειναι επανω στο ανυψωτικο στο συνεργειο,ειναι πολυ μεγαλη.

giannisaris
19-11-14, 20:48
στο δικο μου Ε60 με τον 2λιτρο N43B20OL,το ψυγειο νερου του μοτερ,εχει στο κατω μερος, ενσωματωμενο και το ψυγειο λαδιου του σασμαν....δεν ξερω γιατι,προφανως το κοστος.....


..... σε οτι αλλαγη λαδιων σε αυτοματο σασμαν της BMW εχω διαβασει σε διαφορα ξενα και ντοπια φορουμ,ολοι αλλαζουν μονο αυτα τα 4-5 λιτρα...οσοι τελος παντων εχουν καταλαβει οτι δεν ειναι lifetime.


...πιθανον να μην το εχει κανει καποιος αυτο που λες,αφου η πιθανοτητα να πεσει σε safe mode ή να βγαλει fault και να σταματησει να δινει κινηση το σασμαν,οταν το οχημα ειναι επανω στο ανυψωτικο στο συνεργειο,ειναι πολυ μεγαλη.
ενσωματωμενο δεν θπαρχει περιπτωση να ειναι...αλλο το λαδι και αλλο το νερο...σιγουρα αλλη εισοδο/εξοδο στο ψυγειο εχει το νερο και αλλη το λαδι...

aristent
20-11-14, 07:44
ενσωματωμενο δεν θπαρχει περιπτωση να ειναι...αλλο το λαδι και αλλο το νερο...σιγουρα αλλη εισοδο/εξοδο στο ψυγειο εχει το νερο και αλλη το λαδι...

εννοητε οτι εχει αλλη εισοδο/εξοδο,αλλα ειναι ενιαιο ως κατασκευη,ειναι αυτο εδω:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/11/autopartradiatorbmw171175192111711751920-1.jpg

giannisaris
20-11-14, 10:15
εννοητε οτι εχει αλλη εισοδο/εξοδο,αλλα ειναι ενιαιο ως κατασκευη,ειναι αυτο εδω:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/11/autopartradiatorbmw171175192111711751920-1.jpg

βλεπεις οτι υπαρχουν 2 εισοδοι και 2 εξοδοι....βγαλε το κολαρο εξαγωγης του λαδιου και ασε στο ρελαντι το αμαξι..λογικα θα το κανει κυκλο και θα το βγαλει...αυτο το εχω διαβασει και ακουσει απο μηχανικο της bmw...δεν ξερω αν αληθευει ομως....

abadon
24-11-14, 12:08
βλεπεις οτι υπαρχουν 2 εισοδοι και 2 εξοδοι....βγαλε το κολαρο εξαγωγης του λαδιου και ασε στο ρελαντι το αμαξι..λογικα θα το κανει κυκλο και θα το βγαλει...αυτο το εχω διαβασει και ακουσει απο μηχανικο της bmw...δεν ξερω αν αληθευει ομως....


Με πιο τρόπο θα βγει έξω το λάδι; Λογικά πρέπει να υπάρχει αντλία; Σωστά; Εάν ναι, δεν θα είναι πρόβλημα εάν η αντλία δουλέψει έστω και για λίγο στεγνή;

giannisaris
30-05-15, 18:59
λοιπον μετα απο πολυ καιρο επιστρεφω στο θεμα μας.πηγα στην ZF Dortmund για σερβις.πληρωσα 545ευρω.εκτος απο λαδια και καρτερ αλαξαν και κατι αλλα πραγματα.πλυσιμο δεν χρειαστηκε αν και το ειχα ζητησει.με πλυσιμο θα πληρωνα 615.πρωτες εντυπωσεις.μαλακωσαν οι αλαγες και γενικα σου δινει την εντυπωση οτι δουλευει καλυτερα...τωρα το μονο προβλημα που εχω ειναι οταν ειναι στασιμο το αμαξι για καποιες ωρες και ξεκιναω στην πρωτη αλαγη εχω ενα αποτομο σπρωξιμο.μετα οι επομενες αλαγες ειναι ΟΚ....τι μπορει να φταιει????

aristent
01-06-15, 08:36
λοιπον μετα απο πολυ καιρο επιστρεφω στο θεμα μας.πηγα στην ZF Dortmund για σερβις.πληρωσα 545ευρω.εκτος απο λαδια και καρτερ αλλαξαν και κατι αλλα πραγματα.πλυσιμο δεν χρειαστηκε αν και το ειχα ζητησει.με πλυσιμο θα πληρωνα 615.πρωτες εντυπωσεις.μαλακωσαν οι αλαγες και γενικα σου δινει την εντυπωση οτι δουλευει καλυτερα...τωρα το μονο προβλημα που εχω ειναι οταν ειναι στασιμο το αμαξι για καποιες ωρες και ξεκιναω στην πρωτη αλαγη εχω ενα αποτομο σπρωξιμο.μετα οι επομενες αλαγες ειναι ΟΚ....τι μπορει να φταιει????

σ'αυτο το σασμαν το μονα "αλλα ψιλο πραγματα", ειναι η φλαντζα & οι βιδες του καρτερ και στην καλυτερη μια πλαστικη φυσα που κουμπωνει το καλωδιο του εγκεφαλου....πραγματα που φαινονται πχ. σ'αυτη τη φωτο:
https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2015/06/_35JPGset_id880000500F-1.jpg?set_id=880000500f



οσο για τις αποτομες αλλαγες,υπαρχει μια πιθανοτητα να λυθει το θεμα με αρχικοποιηση/μηδενισμος της μνημης του σασμαν.....αυτο εχει μια μεθοδο που μπορεις να την κανεις και μονος σου:

https://www.youtube.com/watch?v=l1Ar1tg_BdQ

αλλα δεν ειναι δεδομενο οτι θα "πιασει το κολπο",αφου το πιο σιγουρο ειναι να το κανουν με το διαγνωστικο της BMW.thumb

η χειροτερη των περιπτωσεων,ειναι να εχουν προβλημα οι ηλεκτροβαλβιδες του mechatronic που ειναι μεσα στο σασμαν και να θελουν και αυτες αλλαγη....

τελος παντων, ειναι μια πολυπλοκη υποθεση το αυτοματο σασμαν και δυστυχως ειναι λιγοι οι μηχανικοι που ασχολουνται με την επισκευη του....στην BMW δε???....το πρωτο πραγμα που σου λενε???.... ειναι η αντικατασταση του!!!:shok:

...ενταξη δεν φταινε οι ανθρωποι εκει,αφου η εξτρα εκπαιδευση να επισκευαζουν αυτοματα σασμαν, ειναι μαλλον ασυμφορη και θελει πιο ειδικες γνωσεις.....απ'οσο γνωριζω,αν ο πελατης επιμενει να το επισκευασει,το κατεβαζουν και το στελνουν σε εξωτερικους συνεργατες.

.... δεν ειμαι μηχανικος για να σου πω τι θα πρεπει να κανεις με βεβαιοτητα 100%,.....αλλα επειδη ταλαιπωρουμαι και εγω απο το σασμαν,εχω διαβασει αρκετα ξενα κυριως φορουμ και ενα απο τα πιο ενημερωτικα σου το παραθετω εδω:
https://5series.net/forums/diy-do-yourself-14/kylebs-6hp19-service-thread-137584/

Good luck.:original:

abadon
17-05-18, 22:23
Καλησπέρα σε όλους!
Επανέρχομαι στο θέμα της αλλαγής ταχυτήτων και σκοντσαρισμα....
Έχει λίγο καιρό που παρατηρώ πως το αμάξι όταν είναι κρύο κάνει πολύ άτσαλες αλλαγές.
Λες κ οδηγάς αμάξι με απλό σασμάν κ αφήνεις τον συμπλέκτη πολύ απότομα.
Μάλιστα μια φορά, ενώ έκοβα γιατί πλησίαζα σε κόκκινο φανάρι, το αμάξι παρα λίγο να σβήσει.
Σαν να πατούσα φρένο σε αυτοκίνητο με απλό σασμάν και δεν πάτησα συμπλέκτη.
Εδώ να πω πως λάδια σασμάν άλλαξα πέρυσι.
Πήγα κατευθείαν στον σεφ όπως τους λένε εδώ στη Γερμανία.
Δεν του λέω τίποτα, μου το μπριζωνει, και όταν τελειώνει το διαβασμα το διαγνωστικό, μου λέει:
Σου αλλάζει απότομα ταχύτητες όταν είναι κρύο και καμία φορά στο φανάρι κάνει σαν να πάει να σβήσει;
Δε φαντάζεστε το χαμόγελο μου όταν το άκουσα αυτό! Είχα συνηθίσει να ψάχνουμε κανα 3μηνο για να βγάλουμε άκρη...
Ναι αυτο ακριβώς κάνει του λέω!
Και μου λέει πως θέλει αλλαγή ο 1ος 2ος 4ος και 5ος προθερμαντηρας (το αμάξι είναι Diesel)
Και το εγγεφαλακι που τα διαχειριζεται όλα αυτά.
Κοστολόγιο οι 6 προθέρμανσης μαζί με το εγγεφαλακι 160€
Δυστηχως δεν έχω χρόνο να το κάνω μια κ το αμάξι σε 2 μέρες φεύγει για Ελλάδα.
Το ξέρω πως φαίνεται κουφό αλλά για να το λέει ο συγκεκριμένος (είναι sef στη BMW) έτσι θα είναι τα πράγματα.
Με διαβεβαίωσε πως δεν είναι κάτι που πρέπει να γίνει άμεσα. Απλά πρέπει να το κανείς πριν το χειμώνα.
Απλά μια μικρή ενημέρωση στην ομάδα ήθελα να κάνω, μήπως αντιμετωπίζει κάποιος το ίδιο πρόβλημα κ μπορέσω έτσι να βοηθήσω!
Όταν έρθει η ώρα να το κάνω, θα σας γράψω το αποτέλεμα!!

Αυτά, να είστε ολοι καλα!