PDA

Επιστροφή στο Forum : lightweight flywheel



stefm5
26-10-13, 09:48
έχει βάλει κάποιος μονής μάζας βολάν; εντυπώσεις;
όπως γνωρίζετε τα διπλής μάζας είναι θεόβαρα με όλες τις συνέπειες

έχω βρει αυτό
https://www.epytec.de/detail/index/sArticle/2536/sCategory/1342

deepBLUE
26-10-13, 10:05
Θα έλεγα πως το αποτέλεσμα ειναι εντυπωσιακό τουλάχιστον όσο αφορά το Ζ3.
Το αμαξι στροφάρει πιο καλά ειναι πιο άμεσο .

stefm5
26-10-13, 10:44
για το στροφάρισμα είμαι σίγουρος όταν από 12 κιλά μάζα πέφτεις στα 4,9.
αυτό που με απασχολεί είναι το επίπεδο του θορύβου στο ρελαντί

deepBLUE
26-10-13, 11:16
Εγω που εχω βαλει το βολάν δίσκο πλατό απο E34 πέτυχα φιλικότατη συμπεριφορά πετάλι όπως το μαμά και ισως ,ισως λιιγο παραπάνω θόρυβο .

stefm5
26-10-13, 11:21
Εγω που εχω βαλει το βολάν δίσκο πλατό απο E34 πέτυχα φιλικότατη συμπεριφορά πετάλι όπως το μαμά και ισως ,ισως λιιγο παραπάνω θόρυβο .

από Μ5 3.6?
αυτό το επίπεδο θορύβου είναι ανεκτό, γιατί το έχω ζήσει

zaharias
26-10-13, 20:04
Το σκεφτομουν κι εγω.. ποσο θορυβο παραπανω κανει δλδ ρε παιδια?


Υπαρχουν πλεονεκτηματα+μειονεκτημα α?


(επισης σκεφτομουν και για lightweight τροχαλιες)

Stunt Mike
26-10-13, 20:07
Εγω φοραω αλουμινενιο βολαν 5κg της Sachs,μονης μαζας φυσικα και δεν εχω ουτε θορυβους,ουτε κραδασμους στο ρελαντι....Αν ειναι καλο το βολαν,ή ακομα καλυτερα εργοστασιακο μονης μαζας,δεν νομιζω να'χεις θεματα

VanVIC
26-10-13, 20:29
Το σκεφτομουν κι εγω.. ποσο θορυβο παραπανω κανει δλδ ρε παιδια?


Υπαρχουν πλεονεκτηματα+μειονεκτημα α?


(επισης σκεφτομουν και για lightweight τροχαλιες)


Ζαχαρία το στροφάρισμα γίνεται πολύ πιο άμεσα, βέβαια και όταν αφήνεις το γκάζι (λέμε τώρα...) οι στροφές πέφτουν πιο γρήγορα (αλλά είμαι σίγουρος οτι και στις αλλαγές είσαι πιστόλι).

Μην σκέφτεσαι θέμα θορύβου, ΟΚ θα είναι, μια χάρα (στο Ζ3 που τό'χω κάνει κι εγώ, είναι εξαίρετο upgrade)
Η λύση είναι απο Μ5 Ε34 αλλά απο 'κείνο με τον κινητήρα 3,6 (προσοχή γιατί στο 3,8 έχει διπλή μάζας με διπλάσιο βάρος).

Σχετικά με τις τροχαλίες, τό'χω κάνει (απο Rogue Eng. αν θυμάμαι καλά), το'χα κάνει πρίν μπεί ο κομπρέσορας, δε νομίζω να μού'δωσε πάνω απο 2-3 άλογα. Δε νομίζω οτι άξιζε τέτοια δαπάνη (δε είναι και φθηνό το kit).

dionisisM3
26-10-13, 22:37
Στο Μ3 μου πάντως (ε46 manual) έβγαζε πολύ θόρυβο και αναγκάστηκα να το βγάλω γιατι με χάλαγε. Απο στροφαρισμα στα χαμηλά ήταν σαφώς καλύτερο αλλά όταν αφηνες το γκάζι στην ουσία το αμαξι "φρεναρε ´

stefm5
27-10-13, 19:49
αν βάλεις μονής μάζας βολάν χωρίς να αλλάξεις το δίσκο από απλό σε δίσκο με χτένια, τότε δεν υπάρχει καμία απόσβεση κραδασμών.
απ' ό,τι διαβάζω όλοι βάζουν δίσκο πλατό από s38b36

zaharias
27-10-13, 20:53
αν βάλεις μονής μάζας βολάν χωρίς να αλλάξεις το δίσκο από απλό σε δίσκο με χτένια, τότε δεν υπάρχει καμία απόσβεση κραδασμών.
απ' ό,τι διαβάζω όλοι βάζουν δίσκο πλατό από s38b36

Με το θορυβο τι γινεται? Ποσο παραπανω κανει?

zaharias
27-10-13, 22:23
Επισης τι κοστος εχουν του Μ5 Ε34 Βαγγεληδες..?? Τα ειχατε παρει καινουργια?

Κοιτουσα για UUC αλλα ειναι πανακριβα...

VanVIC
27-10-13, 22:56
Επισης τι κοστος εχουν του Μ5 Ε34 Βαγγεληδες..?? Τα ειχατε παρει καινουργια?

Κοιτουσα για UUC αλλα ειναι πανακριβα...

Αν θυμάμαι καλά, μαζί με εργασία γύρω στα 800 ευρώ τότε.
Κάτι είχε αγοραστεί καινούργιο και κάτι είχε βρεθεί μτχ.

Το UUC δείχνει κόσμημα αλλά πλέον, "είναι πολλά τα λεφτά Αρη"

stefm5
28-10-13, 08:11
ζαχαρία ο αυξημένος θόρυβος είναι στο ρελαντί χωρίς να πατάς συμπλέκτη.
πιστεύω όμως ότι με το σωστό δίσκο είναι χαμηλός. άλλωστε μέχρι το 1993 τα βολάν ήταν μονής μάζας και μια χαρά ήταν τα bmw.
μετά πήραν την ανάρτηση από τον δίσκο και την έβαλαν στο βολάν.

τα uuc είναι πανάκριβα δυστυχώς. ένα aftermarket βολάν ή από Μ5 στην ευρώπη έχει από 300-400 ευρώ. δισκόπλατο δεν έχω ψάξει

VanVIC
28-10-13, 08:33
Αν θυμάμαι καλά, μαζί με εργασία γύρω στα 800 ευρώ τότε.
Κάτι είχε αγοραστεί καινούργιο και κάτι είχε βρεθεί μτχ.
...

Noμίζω οτι το βολάν είχε βρεθεί μτχ ενώ το δίσκο-πλατώ ήταν καινούργια.
Είναι ρίσκο να πάρεις μτχ δίσκο-πλατώ thumb

zaharias
28-10-13, 09:53
Noμίζω οτι το βολάν είχε βρεθεί μτχ ενώ το δίσκο-πλατώ ήταν καινούργια.
Είναι ρίσκο να πάρεις μτχ δίσκο-πλατώ thumb

Εννοειται ρε συ... οχι μτχ δισκο πλατω..

Βολαν (απο Μ5 Ε34 3.6) βεβαια ειναι πολυ δυσκολο να βρεις..

Αφτερμαρκετ υπαρχουν πολλα, το θεμα ειναι ποιο ειναι το καλυτερο/αξιοπιστο/κανει λιγοτερο θορυβο..

Πραγματικα, δεν μπορω να φανταστω ποση διαφορα μπορει να εχει απο την αλλαγη του βολαν..

stefm5
28-10-13, 11:01
Εννοειται ρε συ... οχι μτχ δισκο πλατω..

Βολαν (απο Μ5 Ε34 3.6) βεβαια ειναι πολυ δυσκολο να βρεις..

Αφτερμαρκετ υπαρχουν πολλα, το θεμα ειναι ποιο ειναι το καλυτερο/αξιοπιστο/κανει λιγοτερο θορυβο..

Πραγματικα, δεν μπορω να φανταστω ποση διαφορα μπορει να εχει απο την αλλαγη του βολαν..

έχω βρει δύο μεταχειρισμένα αλλά στην τιμή που τα δίνουν (350 ¤) παίρνεις καινούριο και λίγο πιό ελαφρύ.
επίσης δεν κάνει θόρυβο κανένα βολάν. ο θόρυβος προερχεται από τον συντονισμό των γραναζιών του σασμάν.

VanVIC
28-10-13, 11:09
Εννοειται ρε συ... οχι μτχ δισκο πλατω..

Βολαν (απο Μ5 Ε34 3.6) βεβαια ειναι πολυ δυσκολο να βρεις..

Αφτερμαρκετ υπαρχουν πολλα, το θεμα ειναι ποιο ειναι το καλυτερο/αξιοπιστο/κανει λιγοτερο θορυβο..

Πραγματικα, δεν μπορω να φανταστω ποση διαφορα μπορει να εχει απο την αλλαγη του βολαν..

Δε νομίζω οτι είναι και τόσο δύσκολο να βρεθεί.
Εγώ έκανα αυτή την αναβάθμιση σχεδόν ταυτόχρονα με deepBLUE και ο Φλασκής μας βρήκε 2 άμεσα.

Αναφορικά με τη διαφορά που θα κάνει, εσύ που στο νησί έχεις "κλειστές-σφιχτές" διαδρομές, θα το καταλάβεις αμέσως και θα το ευχαριστηθείς πολύ.
Προχώρα το.

dark knight
28-10-13, 11:24
Οι τροχαλιες προσφερουν καποιο οφελος στο στροφαρισμα;εχω παρει εδω και 2 χρονια και δεν τις εχω βαλει.εχουν καποιο μειονεκτημα;

VanVIC
28-10-13, 12:16
Οι τροχαλιες προσφερουν καποιο οφελος στο στροφαρισμα;εχω παρει εδω και 2 χρονια και δεν τις εχω βαλει.εχουν καποιο μειονεκτημα;

Το kit των τροχαλιών υπόσχεται μικρότερες απώλειες.
Δεν επηρεάζουν το στροφάρισμα.

stefm5
29-10-13, 15:00
άλλη μία περίπτωση από αγγλία

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Lite-single-mass-flywheel-Track-Race-Rally-Drift-All-models-available-/380748446814?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Car+Make%3ABMW&hash=item58a6603c5e

zaharias
29-10-13, 18:15
Ταιριαζει απο 36αρι Μ3?

https://www.driftworks.com/driftworks-bmw-e36-m3-s50-lightweight-chromoly-flywheel.html

https://www.ebay.co.uk/itm/COMPETITION-CLUTCH-BMW-E36-M3-95-99-ULTRA-LIGHT-WEIGHT-FLYWHEEL-WITH-BOLTS-Z1452-/330920688317?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4d0c68fabd

Λεει και για Μ50/52..

https://phoenixmotorsport.co.uk/Products/parts_folder/flywheels.php

dionisisM3
29-10-13, 19:23
άλλη μία περίπτωση από αγγλία

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-Lite-single-mass-flywheel-Track-Race-Rally-Drift-All-models-available-/380748446814?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Car+Make%3ABMW&hash=item58a6603c5e

Αυτο αγόρασα και εγω αλλά λόγω οτι έβαλα το μαμά δίσκο πλάτο το κατέβασα στις 5 μέρες . Εάν το θέλει κάποιος με 250 ευρω δικό του :thumbsup:

stefm5
29-10-13, 19:51
Ταιριαζει απο 36αρι Μ3?

https://www.driftworks.com/driftworks-bmw-e36-m3-s50-lightweight-chromoly-flywheel.html

https://www.ebay.co.uk/itm/COMPETITION-CLUTCH-BMW-E36-M3-95-99-ULTRA-LIGHT-WEIGHT-FLYWHEEL-WITH-BOLTS-Z1452-/330920688317?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4d0c68fabd

Λεει και για Μ50/52..

https://phoenixmotorsport.co.uk/Products/parts_folder/flywheels.php

όλα τα βολάν κάνουν εφόσον παίρνουν 240mm δίσκο

zaharias
29-10-13, 23:58
Εχουμε bmw part number για το βολαν του Μ5 Ε34 3.6?

deepBLUE
30-10-13, 07:16
Βολάν : 11221312491
Δίσκος πλατό ρουλεμαν : 21212226428
Μοχλός αποσυμπλεξης : 21511204229
Ασφάλεια : 21511204327
Πείρος : 21511202659

stefm5
30-10-13, 22:17
για όσους τα πάνε καλά με τα αγγλικά, απόσπασμα από τεχνικό άρθρο με τίτλο
Crankshaft Torsion and Dampers

4. Other Rotating Group Parts
• Heavy vs Light Flywheels – Light flywheels lower the whole system inertia, move the high
torsion stress point a little farther forward (away from the flywheel), raise the first mode frequency
a bit, and sometimes allow a little smaller damper. They also allow more crank lugging motion
which usually shows up as gear rattle in the transmission. (This is called “rigid body motion” in
the torsion trade since the crank is just seeing rpm variation without twist)
• Light vs. Heavy Pulleys – Heavy pulleys are just more parasitic inertia at the light end of the crank
and make the dampersΆ job more difficult. They lower the frequency a bit but make the crank seem
larger to the damper; ie. a larger damper ring needed.
• Blower Drives – Mechanical blower drives for Roots type blowers can actually help the damper
by acting as more damping at the front of the crank. Mechanically driven blown engines generally
are no worse torsionally than unblown. Turbos usually are worse.
• Dry Sump Drives – Not much effect other than some torque required to drive the pump.
• Cam Chains – Cam chains can take a beating from the torsion peaks. Same for cam gear drives.
The vibration motion tries to make the cam drive do the same motion and jerks the chain back and
forth. If this motion gets through to the cam, it doesnΆt help cam dynamics and can also show up in
the spark scatter with cam driven distributors.
• Spark Scatter – If the spark is taken off the front of the crank, the torsion motion is in the trigger
wheel as well. The best place for the trigger wheel is near the rear of the crank where torsion
motion is smallest. (guess where the OEMΆs are putting their sensors now)
• Transmission Gear Rattle – This is mostly caused by low frequency torque pulses (“rigid body
motion”) in the crank at lower speeds when flywheel energy is low, although this motion usually
persists out as far as 2000-3000 rpm. Aluminum flywheels make it worse for the obvious reason.
These frequencies are way lower than the damper is designed for and the damper has virtually no
effect on the gear rattle problem. Dual mass flywheels go after this problem.