PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικά με M aerodynamic kit Retrofit σε Ε60



S8N
01-04-10, 22:34
Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μου έδινε τα φώτα του όσον αφορά το ως άνω κιτ.

Είμαι σίγουρος πως ήδη κάποιοι σκέπτονται: "Μα καλά, αυτός ακόμη δεν το πήρε το ρημάδι το αυτοκίνητο κι άρχισε ήδη να σκέφτεται μετατροπές?" :whistle: Για να πάρουμε όμως τα πράγματα από τη αρχή:

Η 5άρα που μόλις απέκτησα ήταν μεν ατρακάριστη αλλά είχε την ατυχία να οδηγείται επί 27.000km από κάποιον ο οποίος προφανώς είχε χέρια αγορασμένα απ' τον Μπακάκο. Είναι απορίας άξιο πως είναι δυνατόν οι ζάντες να είναι αγρατζούνιστες, εντούτοις οι προφυλακτήρες να έχουν σε όλες τις γωνίες εκδορές. Κι όλα αυτά με βοηθό ένα από τα καλύτερα parktronic που υπάρχουν. Για του λόγου το αληθές:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/IMG_4087-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/IMG_4090-1.jpg

Επίσης κάποιος καλοθελητής φρόντισε να δείξει εμπράκτως την απέχθειά του είτε στο αυτοκίνητο, είτε στον προηγούμενο ιδιοκτήτη του ή ακόμη και γενικότερα στη ΛΜΑΤ (λούμπεν μεσοαστική τάξη) με το να διακοσμήσει το μπροστινό φτερό καθώς και την πόρτα του οδηγού της 5άρας χρησιμοποιώντας το κλειδί του:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/IMG_4088-1.jpg

Για το τελευταίο θα επιληφθεί -ελπίζω- o Monsta. Τους προφυλακτήρες όμως δε θα ήθελα να τους επισκευάσω αλλά να τους αντικαταστήσω. Και μιας και έχουμε το απαραίτητο WAF για το κιτ της M-Pack, είπα να προχωρήσω.

Ψάχνοντας λοιπόν, βρήκα αυτούς τους κωδικούς:

https://bmwfans.info/parts/catalog/E60N/Sedan/Europe/520i-N43/LHD/N/2008/january/browse/vehicle_trim/retrofit_m_aerodynamic_kit/

Μιας και δε γνωρίσω καθόλου τυχόν ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου μοντέλου, θα μπορούσε κάποιος να επιβεβαιώσει πως για τη δική μου Ε60 LCI με xenon και parktronic το σωστό kit είναι εκείνο με κωδικό 51 71 0 396 684?

Θα ήθελα το βάψιμο και την τοποθέτηση να την κάνει ενας πολύ καλός φανοποιός που γνωρίζω και όχι κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Σε γενικές γραμμές, αυτή η εργασία μήπως απαιτεί κάτι το ιδιαίτερο που να με αναγκάζει να απευθυνθώ αποκλειστικά σε εξουσιοδοτημένο συγκρότημα ή πρόκειται για κάτι σχετικά απλό?

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων! Ορίστε και μερικές ακόμη φωτό της μπέμπας...

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/IMG_4084-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/IMG_4085-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/IMG_4086-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/IMG_4089-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/IMG_4092-1.jpg

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/IMG_4091-1.jpg

Τώρα που τη βλέπω, φωνάζει και για μεγαλύτερα παπούτσια... τα 17άρια χάνονται σε τόσα στρέμματα λαμαρίνας. Φτου. Ποιος την ακούει τη γυναίκα μου.

NickE60
01-04-10, 22:47
Καλοτάξιδη Άρη. Να τη χαίρεσαι!! Έχει και σπορ πακέτο βλέπω! thumb

Δυστυχώς δεν έχουν όλοι οι ιδιοκτήτες την ίδια ευαισθησία όσον αφορά τις μικροζημιές... :ranting2: Ευτυχώς, δεν είναι κάτι σοβαρό.

Ναι σωστός είναι ο κωδικός για PDC. Το Μ αεροδυναμικό πακέτο παραμένει το ιδιο για προ facelift και για facelift.

Όχι δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, είναι σχετικά εύκολη η μετατροπή.

....θέλεις τουλάχιστον 18" για να "δείξει" το Μ πακέτο... :original:


εδώ είναι οι οδηγίες του retrofit

gant
01-04-10, 23:16
Δεν είναι απαραίτητο τους προφυλακτήρες να τους έγδαρε ο προηγούμενος κάτοχος.
Ενα κόρσα που έχω έχει χειρότερα πράγματα από άσχετους η απρόσεκτους η και κακεντρεχείς ακόμη. (Ποτέ δεν λείπουν οι τελευταίοι).

Konstantinos E60
01-04-10, 23:36
Καλοτάξιδη να είναι και εσυ γερός για να την χαρείς !!!!
Με το καλό να την κάνεις και όπως επιθυμείς !!!
Και όπως κατάλαβες εμείς οι 60άρηδες είμαστε ολίγον τι φαρδόκωλοι που έχουμε τον Γκουρού των Ε60 NickE60 στο φορουμ.
Thanks Νίκο για άλλη μια φορά.....:thnx:

S8N
01-04-10, 23:42
Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση Νίκο, καθώς και για το .pdf!

Άντε να έρθει η Τρίτη να αρχίσω να το μαζεύω γιατί δεν αντέχω να το βλέπω έτσι. Μόνο service κατάφερα να του κάνω μέχρι στιγμής. Η τιμή που μου είπαν πάντως -τηλεφωνικώς- για το κιτ χθες ήταν πολύ λογική (κοντά στα 1300 ευρώ στο Σπανό). Φυσικά δεν περιλαμβάνεται η βαφή και η τοποθέτηση.

Μιας και το ανέφερε ο αγαπητός gant, για να είναι τα χτυπήματα από τη δεξιά μόνο πλευρά πρέπει ο τύπος να είχε δύσκολο parking, δεν εξηγείται διαφορετικά. Πάντως μιλάμε για σχετικά αδιάφορο ιδιοκτήτη. Γενικά, ενώ δεν έχει σοβαρά πράγματα το αυτοκίνητο, δεν παύει να είναι παραμελημένο. Δεν το περίμενα αυτό από στέλεχος της ίδιας της BMW Ηellas, αφού επιβεβαιωμένα δεν ήταν test drive ή press vehicle. Το εσωτερικό π.χ. ήταν μες στη σκόνη, ενώ στα πίσω καθίσματα είχε ξεραθεί κάποιο... λευκό υγρό (πιθανότατα γάλα μωρού, μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό!). Το εξωτερικό πλύσιμο πρέπει να γινόταν σε βενζινάδικο αποκλειστικά, το δε σουάζ και η βούρτσα έχουν πάει... σύννεφο. Βάλτε και ότι το αυτοκίνητο ήταν παρατημένο σε χώρο αποθήκευσης logistics στη Μαγούλα από το Δεκέμβριο και παίρνετε μια ιδέα... Βλέπω να γίνομαι αντικείμενο του νέου εξευτελιστικού thread του Monsta στο θέμα 'Περιποίηση'. Άντε να δούμε!

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους! Καλό βράδυ!

Z4 DCT
02-04-10, 10:17
Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μου έδινε τα φώτα του όσον αφορά το ως άνω κιτ.

Είμαι σίγουρος πως ήδη κάποιοι σκέπτονται: "Μα καλά, αυτός ακόμη δεν το πήρε το ρημάδι το αυτοκίνητο κι άρχισε ήδη να σκέφτεται μετατροπές?" :whistle: Για να πάρουμε όμως τα πράγματα από τη αρχή:

Η 5άρα που μόλις απέκτησα ήταν μεν ατρακάριστη αλλά είχε την ατυχία να οδηγείται επί 27.000km από κάποιον ο οποίος προφανώς είχε χέρια αγορασμένα απ' τον Μπακάκο. Είναι απορίας άξιο πως είναι δυνατόν οι ζάντες να είναι αγρατζούνιστες, εντούτοις οι προφυλακτήρες να έχουν σε όλες τις γωνίες εκδορές. Κι όλα αυτά με βοηθό ένα από τα καλύτερα parktronic που υπάρχουν. Για του λόγου το αληθές:



Επίσης κάποιος καλοθελητής φρόντισε να δείξει εμπράκτως την απέχθειά του είτε στο αυτοκίνητο, είτε στον προηγούμενο ιδιοκτήτη του ή ακόμη και γενικότερα στη ΛΜΑΤ (λούμπεν μεσοαστική τάξη) με το να διακοσμήσει το μπροστινό φτερό καθώς και την πόρτα του οδηγού της 5άρας χρησιμοποιώντας το κλειδί του:


Για το τελευταίο θα επιληφθεί -ελπίζω- o Monsta. Τους προφυλακτήρες όμως δε θα ήθελα να τους επισκευάσω αλλά να τους αντικαταστήσω. Και μιας και έχουμε το απαραίτητο WAF για το κιτ της M-Pack, είπα να προχωρήσω.

Ψάχνοντας λοιπόν, βρήκα αυτούς τους κωδικούς:


Μιας και δε γνωρίσω καθόλου τυχόν ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου μοντέλου, θα μπορούσε κάποιος να επιβεβαιώσει πως για τη δική μου Ε60 LCI με xenon και parktronic το σωστό kit είναι εκείνο με κωδικό 51 71 0 396 684?

Θα ήθελα το βάψιμο και την τοποθέτηση να την κάνει ενας πολύ καλός φανοποιός που γνωρίζω και όχι κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Σε γενικές γραμμές, αυτή η εργασία μήπως απαιτεί κάτι το ιδιαίτερο που να με αναγκάζει να απευθυνθώ αποκλειστικά σε εξουσιοδοτημένο συγκρότημα ή πρόκειται για κάτι σχετικά απλό?

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων! Ορίστε και μερικές ακόμη φωτό της μπέμπας...



Τώρα που τη βλέπω, φωνάζει και για μεγαλύτερα παπούτσια... τα 17άρια χάνονται σε τόσα στρέμματα λαμαρίνας. Φτου. Ποιος την ακούει τη γυναίκα μου.



:hystericalbs1: :hystericalbs1: :hystericalbs1: :th_Laie_67-1: (το γελιο ειναι για τον μπακακο!!!)



ΠΩ ΠΩ ΚΟΥΚΛΑ!!!!!!!!....Βαλε απ ολα!!!!!!!!

aristent
03-04-10, 13:04
Αρη τα φωτα τα πηρες (θα μας τρελλανει με τις γνωσεις του ο Νικος!!!)αν θελεις και πισω προφυλακτηρα εχεις μηνυμα.

Vasilis
03-04-10, 13:18
καλοριζικη...

το πρωτο μπαξιμο.....φιμε τζαμακια (με ξεγελαει η φωτο...νομιζω οτι δεν εχεις) κ ενα ματακι......!(ετσι... για το κακο το ματι)

S8N
03-04-10, 14:42
Σας ευχαριστώ για τις ευχές!

Άρη, έχεις κι εσύ pm.

Άντε να 'ρθει η Τρίτη ν' αρχίσουν οι παραγγελίες μήπως και το συμμαζέψω.

Όσο για τα φιμέ, είναι στο πρόγραμμα... Λίγο το άφησα στον ήλιο σήμερα κι έγινε θερμοκήπιο. Έχει εργοστασιακά φιμέ από τη μέση και πίσω αλλά ούτε αυτά κάνουν τίποτα σπουδαίο.

Καλή Ανάσταση σε όλους!

Stefanos_Cool
03-04-10, 17:04
Τώρα που τη βλέπω, φωνάζει και για μεγαλύτερα παπούτσια... τα 17άρια χάνονται σε τόσα στρέμματα λαμαρίνας. Φτου. Ποιος την ακούει τη γυναίκα μου.

Δεν χρειάζεται να τα μαθαίνουν όλα οι γυναίκες, μπορείς εύκολα να κάνεις όλα τα μπαξίματα λέγοντάς της ότι τα βρήκες π.χ. μεταχειρισμένα από ένα φίλο σε πάρα πολύ καλή τιμή !!! thumb

yannisv
03-04-10, 17:29
Δεν χρειάζεται να τα μαθαίνουν όλα οι γυναίκες, μπορείς εύκολα να κάνεις όλα τα μπαξίματα λέγοντάς της ότι τα βρήκες π.χ. μεταχειρισμένα από ένα φίλο σε πάρα πολύ καλή τιμή !!! thumb

Τοσα ψέμματα ούτε ερωμένες να ήταν οι μπέμπες!! :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:
Πάντως και εγώ προτεινω τη λύση του Στέφανου είναι η πιο ανώδυνη! thumb

bill_m3
03-04-10, 17:47
Δεν χρειάζεται να τα μαθαίνουν όλα οι γυναίκες, μπορείς εύκολα να κάνεις όλα τα μπαξίματα λέγοντάς της ότι τα βρήκες π.χ. μεταχειρισμένα από ένα φίλο σε πάρα πολύ καλή τιμή !!! thumb


Τοσα ψέμματα ούτε ερωμένες να ήταν οι μπέμπες!! :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:
Πάντως και εγώ προτεινω τη λύση του Στέφανου είναι η πιο ανώδυνη! thumb

Την έχουμε εφαρμόσει ουκ ολίγες φορές :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Apostolos
03-04-10, 23:28
Καλορίζική φίλε μου και καλοτάξιδη να είναι. Καλωσόρισες στο φόρουμ μας με την όμορφη 5άρα σου:original:...Άντε σιγά σιγά να μεγαλώνει η παρέα των 60άρηδων (και δεν εννοώ σε ηλικία χαχαχαχαχαχα:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:)

S8N
04-04-10, 11:06
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας.

Παρεπιπτόντως, αυτό το χαρτί με τα μπαξίματα-ευκαιρίες το έχω κάψει πλέον μετά από τόσα χρόνια! Πρέπει να βρω άλλο σχέδιο δράσης...

joseph
04-04-10, 11:52
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας.

Παρεπιπτόντως, αυτό το χαρτί με τα μπαξίματα-ευκαιρίες το έχω κάψει πλέον μετά από τόσα χρόνια! Πρέπει να βρω άλλο σχέδιο δράσης...

Χμμμ.... μην το λες, θα λες οτι ειναι ευκαιριες λογω κρισης!!!

gant
04-04-10, 20:31
Δεν χρειάζεται να τα μαθαίνουν όλα οι γυναίκες, μπορείς εύκολα να κάνεις όλα τα μπαξίματα λέγοντάς της ότι τα βρήκες π.χ. μεταχειρισμένα από ένα φίλο σε πάρα πολύ καλή τιμή !!! thumb

Η δικια μου πάντως αν δεν πέσει καρφωτή, πρέφα δεν παίρνει, μόνο αν αλλάξω εξωτερικό χρώμα θα το καταλάβει. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

sierra
04-04-10, 21:17
thumb Καλορίζικη και καλοτάξιδη και με υγεία να τη χαρείς. Περιμένουμε να δούμε τις εξελίξεις της μεταμόρφωσης. Χρόνια πολλά... :thumbsup:

Monsta
06-04-10, 13:37
Θα ήθελα το βάψιμο και την τοποθέτηση να την κάνει ενας πολύ καλός φανοποιός που γνωρίζω και όχι κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Σε γενικές γραμμές, αυτή η εργασία μήπως απαιτεί κάτι το ιδιαίτερο που να με αναγκάζει να απευθυνθώ αποκλειστικά σε εξουσιοδοτημένο συγκρότημα ή πρόκειται για κάτι σχετικά απλό?



Άρη, τώρα το είδα αυτό το θρεντ...

Στη παραπάνω ερώτησή σου για το βάψιμο & τη τοποθέτηση, όχι δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο ώστε να πας αντιπροσωπεία.

Το βάλε-βγάλε των προφυλακτήρων του Ε60 είναι straight-forward procedure.

Άρα αν έχεις φανοποιό δικό σου, πήγαινέ τους να σου τους βάψει και όταν τους έχει στεγνώσει ΚΑΛΑ (δες θρεντ που έχω ανοίξει περί στεγνώματος), πας και τους τοποθετεί.

PANOS-E60
07-04-10, 09:01
φίλε Αρη, με την ευκαιρία που μας δίνεις θα το thread αυτό που ξεκίνησες, θα μοιραστώ μαζί με τους συμφορουμίτες τις πρόσφατες εμπειρίες μου μετά την απόκτηση της δικής μου (μεταχειρισμένης) Ε-60. Την πήρα από κάποιον στη Χαλκίδα (έμπορο αυτοκινήτων στο επάγγελμα) ο οποίος την χρησιμοποιούσε γιά προσωπικό του αυτοκίνητο. Ο λόγος που την επέλεξα ήταν πρωτίστως η εντυπωσιακά χαμηλή τιμή της γιά τον εξοπλισμό που έχει (αυτονόητο αυτό) και δευτερευόντως τον πολύ ιδιαίτερο χρώμα της (amethyst gray) το οποίο είναι πολύ του γούστου μου. Επίσης, θα μου επιτρέψεις, να θεωρήσω μεγάλο πλεονέκτημα του αυτοκινήτου, ότι φοράει τον πολυβραβευμένο εξακύλιδρο Μ54 και όχι τον μεταγενέστερο τετρακύλινδρο που φοράνε τα facelift.
Δυσάρεστη εντύπωση μου έκανε από την πρώτη στιγμή το πόσο παραμελημένο ήταν το αυτοκίνητο, δεδομένου ότι ανήκε σε άνθρωπο που επαγγελματικά ανήκει, κατά τεκμήριο τουλάχιστον, στους γνώστες του αντικειμένου. Κυκλοφορούσε με αμορτισέρ "κουρέλια" ενώ την παραμονή της μεταβίβασης του σε μένα είχε επιστρέψει από ταξίδι στη Βουλγαρία μαζί με τα παδιά του ! Τα αντικατέστησα αμέσως με Bilstein B6. Τα πλαστικά flaps που υπάρχουν πίσω από τα νεφρά της μουσούδας γιά να κόβουν την εισαγωγή κρύου αέρα τα παγωμένα πρωινά, κρεμόντουσαν κυριολεκτικά από μιά κλωστή. Ο αναπτήρας χαλασμένος, η όψη της cdιέρας που βρίσκεται στο ντουλαπάκι του συνοδηγού πεσμένη, το κάλυμμα του ηλεκτρικού μηχανισμού γιά το κάθισμα του συνοδηγού πεσμένο, το εμπρός αριστερό φανάρι είχα καμμένη όλη τη σειρά των led από υγρασία, τα δέρματα (dakota) ασυντήρητα, πολλά σημάδια στο βερνίκι του χρώματος (από scotch brite !) ... και άλλα λιγότερο εντυπωσιακά.
Με την ευκαιρία αυτή θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον (φίλο πλέον) και πραγματικό γκουρού της Ε-60 Νίκο (Nick Ε-60) γιά τις ατελείωτες ώρες που μου αφιέρωσε, χωρίς πρότερη γνωριμία μας, ώστε να αποκατασταθούν όλα τα παραπάνω, με το ελάχιστο κόστος.
Εχοντας πλέον 2 μήνες το αυτοκίνητο στην κατοχή μου, και αφού έχω κάνει πάνω από 3.000 km μαζί του, θα ήθελα να συνεισφέρω στον προβληματισμό σου γύρω από την αλλαγή ζαντών. Το δικό μου φοράει sport ελατήρια από τη μαμά του, κίτρινα bilstein ολοκαίνουργα και 235/40/18 μπροστά, 275/35/18 πίσω runflat. Οι ζάντες είναι το σχέδιο 124 (φωτό στο garage μου). Είμαι απόλυτα θετικός γιά τις 18αρες, αλλά προσοχή στην παγίδα που ακούει στο όνομα runflat ! Είναι τόσο άκαμπτα τα λινά τους που θα χάσεις τελείως αυτό που σήμερα περιγράφεις σαν "μαγικό χαλί". Το δε χειρότερο είναι ότι θα αρχίσεις να ακούς "τσικ τσικ" από πλαστικά στο εσωτερικό, που αμαυρώνουν την εικόνα του φινιρίσματος ενός τέτοιου αυτοκινήτου.
Ακόμα, έχω μιά επιφύλαξη και νιώθω πως πρέπει να την πω, σχετικά με την επιλογή των Μ-Pack προφυλακτήρων. Θα ανοίξεις "πληγή", οικονομική εννοώ, που δεν θα κλείσει αν δεν εκταμιεύσεις αρκετά χιλιάρικα στη συνέχεια ... γιατί εδώ στον κόσμο της BMW, το ένα φέρνει το άλλο ! Αντε μετά γιά sport σαλόνι, άντε γιά M-pack ανάρτηση, ζάντες, λάστιχα κλπ. Και αφού γίνουν όλα αυτά, τότε (ώ, τι έκπληξη !) ανακαλύπτεις ότι το αμάξι δεν έχει δύναμη ! Και τότε, τι ...?
Ψυχραιμία λοιπόν σε αυτά τα πρώτα σου βήματα διότι οι δικαιολογίες του στυλ "μωρό μου, το βρήκα τσάμπα, αλήθεια σου λέω" δεν πολυπιάνουν πιά ... οι περισσότεροι εδώ μέσα το ξέρουμε καλά αυτό !
Γιά μιά ακόμα φορά, καλορίζικη, καλοτάξιδη και γιά ότι μπορούμε να βοηθήσουμε εμείς οι παλιότεροι, ρώτα το Νίκο !!! Χα χα ! (sorry φίλε αλλά είσαι άπαιχτος). :th_Laie_67-1:

S8N
07-04-10, 10:46
Αγαπητέ Πάνο, το αυτοκίνητό σου το είχα δει στο Γέρακα! Το πρόσεξα γιατί οι πινακίδες του GTI που είχα μέχρι και πριν ένα μήνα έμοιαζαν πολύ με τις δικές σου (ΙΖΖ ....). Είναι όντως πανέμορφο, να το χαίρεσαι! Το χρώμα του πάει πολύ.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Θα κοιτάξω σήμερα πόσο έρχεται το κονδύλι για το M-Pack και θα πάρω την απόφασή μου. Τα καρούλια (17'') θα τα κρατήσω τουλάχιστον μέχρι την επόμενη αλλαγή ελαστικών, η οποία δεν αργεί (φθινόπωρο) αφού ήδη χθες με το ψιλόβροχο πήγαινα σαν τον Μπομπ τον Σφουγγαράκη. Εννοείται πως αν μπουν 18άρες θα καταργήσω τα runflat. Προς το παρόν το αυτοκίνητο είναι πράγματι μαγικό χαλί, πολύ πιο άνετο κι από την Χ5 με αερανάρτηση του πατέρα μου. Να φανταστείς, η μικρή κοιμάται χωρίς κανένα πρόβλημα πλέον όταν στο Golf γκρίνιαζε ασταμάτητα!

Ευτυχώς το αυτοκίνητο δε χρειάζεται άλλα μαζέματα. Το εσωτερικό καθαρίστηκε και δεν έχει την παραμικρή φθορά, ενώ μετά από συμβουλή του Κώστα (Monsta) μόλις επισκευαστεί και η γραντζουνιά θα γίνει ένα κέρωμα μόνο κι αυτό είναι όλο. Το σαλόνι δε μου πάει καρδιά να το πειράξω, είναι τόσο πολυτελές με το μπεζ Dakota και το ανθρακί μπαμπού που το μόνο που λείπει είναι... το καρφωτό ξύλινο δάπεδο, ένα μπουχάρα από τη Μιραράκη κι ένα τζάκι (Clarkson style).

Ο κινητήρας είναι άλλο θέμα, σκέψου όμως πως από τον Οκτώβρη με 2 βρέφη μέσα και με καθημερινή διαδρομή Θρακομακεδόνες - Παπάγου μέσω Εθνικής και Αττικής Οδού υπερκαλύπτομαι. Η γυναίκα μου δηλαδή, γιατί εκείνη το οδηγεί ως επί το πλείστον. Στα ταξίδια αλλάζει βέβαια το θέμα... Εκεί θα παίζουμε μόνο με κεκτημένες!

Και πάλι ευχαριστώ για τις ευχές! Ελπίζω να τα πούμε από κοντά όλοι μαζί, σε κάποια λουκανικοσυνάντηση -και όχι μόνο- στο προσεχές μέλλον!

PANOS-E60
07-04-10, 11:17
Αρη, σε ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια και χαίρομαι γιά τη θετική σου αξιολόγηση όσον αφορά το χρώμα του αυτοκινήτου μου, το οποίο ομολογουμένως είναι γενικότερα αμφιλεγόμενο. Για την πληρότητα της εικόνας, θα προσθέσω ότι το πήρα με 92.000 km και σήμερα έχει 95.500 km. Ο κινητήρας και τα υπόλοιπα μηχανικά του μέρη είναι σε άψογη κατάσταση, αποτέλεσμα στο οποίο, κατά τη γνώμη μου, συντελεί και η Γερμανική του προέλευση. Εχει "στρωθεί" σε autobahn και όχι στην Κορίνθου - Πατρών ... Παρέλειψα στο προηγούμενο post μου να σου γράψω την υπερθετική άποψή μου όσον αφορά τις μεμβράνες που σκέφτεσαι να τοποθετήσεις. Τις έβαλα και εγώ την Μεγάλη Βδομάδα (ότι ακριβώς προβλέπεται από τον καινούργιο νόμο, γιά εμπρός και γιά πίσω) και μπορώ να πω απερίφραστα ότι σώθηκα. Το αυτοκίνητο είναι κινούμενος φούρνος χωρίς αυτές. Να σου δώσω και μιά εικόνα της κατανάλωσής του γιά τις (αναπόφευκτες) συγκρίσεις : 10,7λ/100 μικτή, σαφώς κάτω από 10λ. σε ταξίδι με μέση ταχύτητα 160km/h.

S8N
08-04-10, 11:06
Μια ακόμη ερώτηση για τους γνώστες:

Προφανώς πέραν του σετ προφυλακτήρων-μαρσπιέ Μ-Pack χρειάζομαι κι ένα σωρό ακόμη συμπαρομαρτούντα όπως καλωδιώσεις, brackets, αμορτισέρ προφυλακτήρων κλπ. Αυτά δεν κοστίζουν πολύ.

Αυτό που κοστίζει όμως σχεδόν όσο όλο το κιτ μαζί είναι οι αισθητήρες PDC. Στο Σπανό μου είπαν πως χρειάζομαι απαραιτήτως και τους 8 γιατί οι δικοί μου (LCI) είναι μεγαλύτεροι και δε μπορούν να μπουν στους προφυλακτήρες Μ-Pack.

Γνωρίζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Z4 DCT
08-04-10, 11:09
Μια ακόμη ερώτηση για τους γνώστες:

Προφανώς πέραν του σετ προφυλακτήρων-μαρσπιέ Μ-Pack χρειάζομαι κι ένα σωρό ακόμη συμπαρομαρτούντα όπως καλωδιώσεις, brackets, αμορτισέρ προφυλακτήρων κλπ. Αυτά δεν κοστίζουν πολύ.

Αυτό που κοστίζει όμως σχεδόν όσο όλο το κιτ μαζί είναι οι αισθητήρες PDC. Στο Σπανό μου είπαν πως χρειάζομαι απαραιτήτως και τους 8 γιατί οι δικοί μου (LCI) είναι μεγαλύτεροι και δε μπορούν να μπουν στους προφυλακτήρες Μ-Pack.

Γνωρίζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο.....

Christos 330
08-04-10, 11:10
Τι ειναι αυτα τωρα πλακα κανουν ; ; ;

Δηλαδη εχει αλλους αισθητηρες το Lci αλλο το m pack ???

Για ψαξτε το λιγο στο realoem . ..

NickE60
08-04-10, 11:36
Μια ακόμη ερώτηση για τους γνώστες:

Προφανώς πέραν του σετ προφυλακτήρων-μαρσπιέ Μ-Pack χρειάζομαι κι ένα σωρό ακόμη συμπαρομαρτούντα όπως καλωδιώσεις, brackets, αμορτισέρ προφυλακτήρων κλπ. Αυτά δεν κοστίζουν πολύ.

Αυτό που κοστίζει όμως σχεδόν όσο όλο το κιτ μαζί είναι οι αισθητήρες PDC. Στο Σπανό μου είπαν πως χρειάζομαι απαραιτήτως και τους 8 γιατί οι δικοί μου (LCI) είναι μεγαλύτεροι και δε μπορούν να μπουν στους προφυλακτήρες Μ-Pack.

Γνωρίζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Τι ειναι αυτα τωρα πλακα κανουν ; ; ;

Δηλαδη εχει αλλους αισθητηρες το Lci αλλο το m pack ???

Για ψαξτε το λιγο στο realoem . ..

Ναι δυστυχώς αυτό είδα, στο LCI δίνει διαφορετικούς ενώ στο pre-Lci και στο Μpack δίνει τους ίδιους :thumbsdown:

αν έχεις λογαριασμό στο ebay θα τους βρείς με περίπου 30 ευρώ μτχ ή περίπου 60 καινούριους.

Konstantinos E60
08-04-10, 11:37
Απο τις φωτό που έβαλες είναι μικρότεροι όχι μεγαλύτεροι.Οι δικοί μου σαν να έχουν και δυο δαχτυλίδια επιπλέον.
https://www.car.gr/373393

NickE60
08-04-10, 11:52
50 ευρώ/τεμ. καινούριοι
https://cgi.ebay.co.uk/BMW-E60-E61-PDC-PARKING-SENSORS-NEW_W0QQitemZ320512739972QQcmdZViewItemQQptZUK_Car sParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item4aa00c4a84#ht _3188wt_939

30 ευρώ/τεμ. μτχ
https://cgi.ebay.co.uk/bmw-e60-rear-pdc-sensors-in-dark-blue-2006_W0QQitemZ220585218541QQcmdZViewItemQQptZUK_Ca rsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item335be751ed#h t_500wt_1182

κι αν δεν κάνω λάθος θέλεις μόνο τους πίσω

S8N
08-04-10, 17:26
Δυστυχώς χρειάζομαι και τους οκτώ!

Οι μπροστινοί έχουν κωδικό 66200306567 ενώ οι πίσω 66200309540.

Κοστίζουν 146.35 + 21% ΦΠΑ ο καθένας. Ήτοι 1416,66 ευρώ μόνο οι αισθητήρες! Παρεπιπτόντως, έρχονται βαμμένοι στο χρώμα του αυτοκινήτου. Τι παρηγοριά...

Σε περίπτωση που κάποιος σκέπτεται να κάνει το ίδιο, ορίστε και τα Part # όλων των απαιτούμενων ανταλλακτικών για ενα Ε60 LCI με parktronic και Bixenon (χωρίς κάμερες δηλαδή):

Κωδικός/Περιγραφή/Ποσότητα/Τιμή μονάδας/Καθαρή αξία/Αξία με ΦΠΑ

51 71 0 396 684/ΣΕΤ ΑΕΡΟΔΥΝ. Μ/1,00/1126,96/1126,96/1363,62
66 54 6 962 500/Bracket/1,00/83,91/83,91/101,53
66 31 6 774 678/Holder, sensor SRR/1,00/3,86/3,86/4,67
66 31 6 777 310/Holder, sensor LRR/1,00/10,95/10,95/13,25
66 20 0 306 567/Ultrasonic-sensor/4,00/146,35/585,40/708,33
66 20 0 309 540/Ultrasonic-sensor/4,00/146,35/585,40/708,33
61 12 0 416 440/Extension cable/1,00/13,67/13,67/16,54
61 12 6 928 362/Set of cables front/1,00/36,81/36,81/44,54
61 12 6 928 366/Set of cables rear/1,00/36,81/36,81/44,54
61 12 9 122 282/wiring set/1,00/65,41/65,41/79,15
51 11 7 148 586/bumper carrier front/1,00/241,57/241,57/292,30
51 11 7 896 589/shock absorber front left/1,00/16,44/16,44/19,89
51 11 7 896 590/shock absorber front right/1,00/16,44/16,44/19,89

ΣΥΝΟΛΟ: 2823,63 + 21% ΦΠΑ (592,95) = 3416,58

Οι τιμές είναι της 7ης Απριλίου 2009 από τον Σπανό. Η έκπτωση που μπορεί κάποιος με 'δόντι' να πετύχει είναι 12% γιατι τα ανταλλακτικά αυτά είναι κατηγορίας 'Ε' (αν αυτό λέει κάτι σε κάποιον).

Αυτά τοποθέτηση και χωρίς βαφή του αεροδυναμικού σετ (τα υπόλοιπα έρχονται βαμμένα). Μπορεί να γίνει παραγγελία του αεροδυναμικού σετ ώστε να έρθει βαμμένο από το εργοστάσιο με κόστος επιπλέον 1100 ευρώ περίπου.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/Timber-1.gif


Μήπως είναι πολλά τα https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2010/04/thmoney1-1.gif Άρη?

Konstantinos E60
08-04-10, 17:42
Οπότε στρέφεσαι σε μεταχειρισμένα....

NickE60
08-04-10, 18:00
Θέλεις όλα αυτά Άρη + τους αισθητήρες PDC (τους αισθητήρες τους παίρνεις απ' έξω.. βάφονται πολύ εύκολα και χωρίς κόστος ..εκεί που θα βάψεις και τα υπόλοιπα)

Retrofit kit M aerodynamic package PDC (Set primed un-painted) 1074 ¤ +

Part number-Name-Supplement-Quantity

07 12 9 901 653 Body nut ST4,8-6 ZNS 4
07 12 9 904 150 Body nut ST4,8-9-ZNS3 16
07 14 7 137 416 Fillister head self-tapping screw 5
07 14 7 142 326 Clip 2
51 11 7 061 659 Spring 2
51 11 7 070 199 Hex head screw 6
51 11 7 896 586 Grid, centre M 1
51 11 7 896 587 Front left brake air duct M 1
51 11 7 896 588 Front right brake air duct M 1
51 11 7 896 597 Dummy plug left M 1
51 11 7 896 598 Dummy plug right M 1
51 11 7 896 601 Lever left M 1
51 11 7 896 602 Lever right M 1
51 11 7 896 603 Cover, fog lamp, left M 1
51 11 7 896 604 Cover, fog lamp, right M 1
51 11 7 896 611 Adapter M 2
51 11 7 897 183 Grid ACC, right M 1
51 11 7 897 184 Grid, right M 1
51 11 7 897 185 Grid left M - NIVI 1
51 11 7 897 186 Grid left M 1
51 11 7 897 208 Primed front bumper trim M 1
51 11 7 897 210 Flap, towing eye, primed M 1
51 11 7 897 211 Prime coated left flap M 1
51 11 7 897 212 Flap prime coated right M 1
51 11 7 897 271 Licence plate base primed M 1
51 11 7 897 272 Licence plate base primed M 1
51 11 8 032 081 Adapter strip M 1
51 12 7 004 445 Plug 6
51 12 7 896 615 Mount, bumper rear left M 1
51 12 7 896 616 Mount, bumper rear right M 1
51 12 7 896 619 Guide, bottom centre M 1
51 12 7 897 144 Guide, bottom centre M 1
51 12 7 897 215 Cover for diffuser, primed M 1
51 12 7 897 216 Cover for diffuser, primed M 1
51 12 7 897 217 Flap, towing eye, primed M 1
51 12 7 897 222 Bumper trim panel, rear, primed M 1
51 12 7 897 224 Trailer hitch flap, prime-coated M 1
51 18 1 813 017 Covering cap WEISS 4
51 71 1 932 996 Grommet D=9,1 - GRUN 20
51 71 7 066 220 Clip 4
51 71 7 066 223 Clip 16
51 71 7 066 226 Spacer clip 16
51 71 7 066 229 Securing pin 16
51 71 7 896 607 Cover, bottom left 1
51 71 7 896 608 Cover, bottom right 1
51 71 7 896 625 Cover, battery tray 1
51 71 7 897 173 Air duct front bottom M 1
51 71 7 897 174 Air duct front bottom 1
51 71 7 905 332 Air duct, bottom M 1
51 71 8 036 575 Air duct set, front left M 1
51 71 8 036 576 Air duct set, front right M 1
51 77 7 907 177 Door sill cover, primed left M 1
51 77 7 907 178 Door sill cover, primed right M 1
63 17 7 897 187 Fog lights, left 1
63 17 7 897 188 Fog lights, right 1
64 11 1 375 497 Covering cap BLAU 4

https://bmwfans.info/parts/catalog/51710396684/#set

NickE60
08-04-10, 18:10
Οπότε στρέφεσαι σε μεταχειρισμένα....

Κι αυτό παίζει αλλά θέλει πολλά πραγματάκια (βάσεις, βίδες, σίτες, αεραγωγούς, καπάκια, προβολείς ομίχλης και και και :original:

S8N
08-04-10, 18:11
Οπότε στρέφεσαι σε μεταχειρισμένα....

Τουλάχιστον όσον αφορά τους αισθητήρες...

Με προβληματίζει όμως η βαφή τους και το κατά πόσον θα λειτουργούν σωστά μετά. Γιατί το να πετύχω μεταχειρισμένους για M Pack σε χρώμα Space Gray είναι μάλλον απίθανο.

S8N
08-04-10, 18:14
Μόλις είδα το post σου Νίκο...

Το κιτάκι αυτό καθαυτό δεν είναι ακριβό. Οι αισθητήρες είναι που μας τα χαλάνε. Θ' αρχίσω ψάξιμο. Το link στο e-bay δεν ξεκαθαρίζει αν είναι για M-Pack η όχι, αλλά και πάλι έχει μόνο 2 διαθέσιμους. Κλάψ.

Konstantinos E60
08-04-10, 18:19
Κι αυτό παίζει αλλά θέλει πολλά πραγματάκια (βάσεις, βίδες, σίτες, αεραγωγούς, καπάκια, προβολείς ομίχλης και και και :original:

Για ολόκληρα κομμάτια δεν παίζει να βρεί κάτι (προφυλακτηρες μαζί με τους αισθητήρες) ? Και ας μην είναι LCI.

NickE60
08-04-10, 18:21
https://cgi.ebay.co.uk/BMW-E39-E53-E60-E61-E63-E64-E85-E86-R50-PDC-SENSORS_W0QQitemZ260582501250QQcmdZViewItemQQptZUK _CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item3cabed6b8 2#ht_4217wt_1165

https://cgi.ebay.co.uk/BMW-E60-5-Series-Rear-PDC-Sensor-2003-2007-Prefacelift_W0QQitemZ370358165629QQcmdZViewItemQQp tZUK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item563b1 1207d#ht_630wt_1165

https://cgi.ebay.co.uk/bmw-e60-rear-pdc-sensors-in-dark-blue-2006_W0QQitemZ220585218541QQcmdZViewItemQQptZUK_Ca rsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item335be751ed#h t_500wt_1182

Monsta
08-04-10, 18:26
Μπορεί να γίνει παραγγελία του αεροδυναμικού σετ ώστε να έρθει βαμμένο από το εργοστάσιο με κόστος επιπλέον 1100 ευρώ περίπου.





:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


Μόνο??

Ρώτα τους πόσο επιπλέον θέλουν να στους διπλο-βερνικάρουν για περισσότερη αντοχή!




Τουλάχιστον όσον αφορά τους αισθητήρες...

Με προβληματίζει όμως η βαφή τους και το κατά πόσον θα λειτουργούν σωστά μετά. Γιατί το να πετύχω μεταχειρισμένους για M Pack σε χρώμα Space Gray είναι μάλλον απίθανο.



Εδώ μπορώ να σου εγγυηθώ Άρη ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα εάν βαφτούν ξεχωριστά...

We do it all the time......no problemo at all ! thumb

NickE60
08-04-10, 18:30
Μόλις είδα το post σου Νίκο...

Το κιτάκι αυτό καθαυτό δεν είναι ακριβό. Οι αισθητήρες είναι που μας τα χαλάνε. Θ' αρχίσω ψάξιμο. Το link στο e-bay δεν ξεκαθαρίζει αν είναι για M-Pack η όχι, αλλά και πάλι έχει μόνο 2 διαθέσιμους. Κλάψ.

Καινούριοι, γνήσιοι, 40 ευρώ/τεμ. έχει όσους θέλεις, στέλνει Ελλάδα thumb

https://cgi.ebay.de/BMW-E46-E60-E61-X5-X3-E39-PDC-SENSOR-ORIGINAL-UND-NEU_W0QQitemZ200456348996QQcmdZViewItemQQptZAutote ile_Zubeh%C3%B6r?hash=item2eac212544#ht_534wt_1165

S8N
08-04-10, 19:07
@ Monsta:

Κώστα κοίτα ξανά το καρνέ σου γιατί τελικά θα σε βάλω να φτιάξεις και τους εργοστασιακούς προφυλάκτήρες καλού κακού! Όχι 3 μέρες, 13 σε βλέπω να το κρατάς! Και, που ΄σαι, εκτός από διπλοβερνίκωμα θέλω και στούκο βενετσιάνο.

@ NickE60:

:thanks::thanks::thanks:

Είσαι θησαυρός!

aristent
08-04-10, 20:33
@ Monsta:

Κώστα κοίτα ξανά το καρνέ σου γιατί τελικά θα σε βάλω να φτιάξεις και τους εργοστασιακούς προφυλάκτήρες καλού κακού! Όχι 3 μέρες, 13 σε βλέπω να το κρατάς! Και, που ΄σαι, εκτός από διπλοβερνίκωμα θέλω και στούκο βενετσιάνο.

@ NickE60:

:thanks::thanks::thanks:

Είσαι θησαυρός!

Αυτο το ψαξιμο του Νικου στο διαδικτυο δεν εχει ορια!

Εχει βρει πληρες σετ φρενων Μ5 ελαφρως μεταχειρ.με 660 δολ.
και μετα μου λεει οτι ημουν τυχερος που πηρα και εγω το ιδιο σετ με 1000 ευρω!:whistle:

Oσο για τις μεταροπες μας:

https://www.youtube.com/watch?v=RgdyKNqf4mg&feature=player_embedded"]https://www.youtube.com/watch?v=RgdyKNqf4mg&feature=player_embedded

NickE60
10-04-10, 23:25
Αυτο το ψαξιμο του Νικου στο διαδικτυο δεν εχει ορια!

Εχει βρει πληρες σετ φρενων Μ5 ελαφρως μεταχειρ.με 660 δολ.
και μετα μου λεει οτι ημουν τυχερος που πηρα και εγω το ιδιο σετ με 1000 ευρω!:whistle:



Εμένα μου στοίχισε παραπάνω όμως ...85 κιλά πράγματα σε 2 δέματα σε παλέτα από Αμερική με UPS, ούτε θέλω να θυμάμαι πόσα είχα πληρώσει.... συν τον εκτελωνισμό... έκανα αμάν για να τους πείσω ότι είναι μεταχειρισμένα, αλλιώς θα πλήρωνα 800¤ μόνο τελωνείο :thumbsdown:

Apostolos
11-04-10, 09:09
Εμένα μου στοίχισε παραπάνω όμως ...85 κιλά πράγματα σε 2 δέματα σε παλέτα από Αμερική με UPS, ούτε θέλω να θυμάμαι πόσα είχα πληρώσει.... συν τον εκτελωνισμό... έκανα αμάν για να τους πείσω ότι είναι μεταχειρισμένα, αλλιώς θα πλήρωνα 800¤ μόνο τελωνείο :thumbsdown:

Kαι που να δείτε ένας συμφορουμίτης μας ο Δημήτρης (που νομίζω γράφει σαν Apostolos) :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: πόσα είχε πληρώσει, αλλά στην περίπτωσή του αν ενθυμούμαι καλώς ήταν όλα brand new :original::original:

aristent
11-04-10, 09:27
Kαι που να δείτε ένας συμφορουμίτης μας ο Δημήτρης (που νομίζω γράφει σαν Apostolos) :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1: πόσα είχε πληρώσει, αλλά στην περίπτωσή του αν ενθυμούμαι καλώς ήταν όλα brand new :original::original:

Βρε Δημητρη,βρε Δημητρη και ηθελα να σε ρωτησω γιατι?
Ειδα σε ενα μυνημα του Νικου με τις εξατμισεις που το ελεγε και δεν το ειχα καταλαβει.
Αpostolos=αποστολή για ? η Αποστολος Πετρος,Παυλος κλπ.?:original:

Apostolos
11-04-10, 09:37
Βρε Δημητρη,βρε Δημητρη και ηθελα να σε ρωτησω γιατι?
Ειδα σε ενα μυνημα του Νικου με τις εξατμισεις που το ελεγε και δεν το ειχα καταλαβει.
Αpostolos=αποστολή για ? η Αποστολος Πετρος,Παυλος κλπ.?:original:

χαχαχαχαχαχαχαχαχα....:th_Laie_6 7-1::th_Laie_67-1: hystericalbs1::hystericalbs1: καλή σου μέρα Άρη :th_Laie_67-1:

Stefanos_Cool
11-04-10, 15:48
Η δικια μου πάντως αν δεν πέσει καρφωτή, πρέφα δεν παίρνει, μόνο αν αλλάξω εξωτερικό χρώμα θα το καταλάβει. :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:


καλό είναι αυτό και η δικιά μου δεν πολύ σκαμπάζει αλλά στο τελευταίο μπάξιμο την πήρε πρέφα την αλλαγή, να είναι καλά όμως που ο Νίκος (m3est) το μπάλωσε μια χαρά και έτσι ούτε γάτα ούτε ζημιά!thumb