PDA

Επιστροφή στο Forum : M3 Ε46 SMG VS MANUAL...



Z-man
01-04-10, 21:14
Κυριοι κατοχοι Μ3 ή γνωστες του ειδους ,το θεμα που θετω ειναι για να πουμε (οσοι γνωριζουν) κ να μαθουμε (οσοι δεν γνωριζουν) τα πλεονεκτηματα κ τα μειονεκτηματα αυτων των μεταδοσεων στο συγκεκριμενο αμαξι-κινητηρα.Οποιοι μπορουν να βοηθησουν στη γνωση παρακαλω τις αποψεις τεκμηριωμενες κ οχι απλα απο παθος ή συναισθηματισμους.....

chief
01-04-10, 23:38
Λοιπόν η γνωμη μου ειναι οτι το smg υπερτερει του manual σε πολλα σημεια και ειναι μακραν καλυτερο.
- Κατ αρχην ολες οι αυτοκινητοβιομηχανίες που βγαζουν γρηγορα αμαξια εχουν καταργησει το μανιουαλ. Ακομη και τα Ιαπωνεζικα σπορ αμαξια με ημιαυτοματο κιβωτιο βγαινουν τωρα. Σε λιγα χρονια δεν θα υπαρχουν καθολου.
- Ειναι πιο ξεκουραστο. Εγω πλεον δεν φανταζομαι τον εαυτο μου σε μποτιλιαρισμα να παταω και να ξεπαταω τον συμπλεκτη, να βαζω και να ξεβγαζω ταχυτητα και την ιδια ωρα να μιλω στο κινητο ή να καυγαδιζω με τον γιο μου.
- Επίσης η αισθηση που δινει το smg δεν ειναι αισθηση ατοματου κιβωτιου αλλα πολύ γρηγορου μανιουαλ και πιστευω οτι παει με τον χαραχτηρα του Μ3 καλυτερα απο το manual. Δεν γινετε τωρα αμαξι πολυτελειας (γιατι ειναι το Μ3 και ας εχουν περασει τα χρονια) και να ειναι manual...
- Η ξερογκαζια στα κατεβασματα ειναι ολα τα λεφτα. Πολυ αγωνιστική νοτα. Σου θυμιζει ακομη και σε χαλαρους ρυθμους οτι εχεις γρηγορο αμαξι...Το ιδιο και οι κλοτσιες που δινει σε καθε αλλαγη οταν πας γρηγορα. Ακομη δεν νομιζω να υπαρχει οδηγος που να κανει τοσο γρηγορες αλλαγες και με συνεχομενο ρυθμο που κανει το smg.
- Πολοι λενε οτι δεν εχει καλη αισθηση στο κατεβασμα ή οτι δεν "γυριζει" και δεν "τοποθετητε" στην στροφη οπως ενα manual αμαξι κλπ. Εγω, τα γραφομενα αυτα (γιατι παντα γραφομενα ειναι) τα ακουω βερεσε απο δημοσιογραφους που εγραφαν αρθρα γαι το φορντ εσκορτ πριν 30 χρονια και θελουν να το παιξουν και καλα ρομαντικοι και χεραδες. Μαλακιες ειναι ολα αυτα.

Ειχα και αλλα γρηγορα αμαξια πριν το Μ3 και ειχα τους προβληματισμους μου πριν παρω το smg. Τωρα αμφιβαλω αν θα ξαναπαρω manual αμαξι. Αυτο μπορει να το επιβεβαιωσει ο Θωμας και ο Στρατος που μου ετυχε πριν λιγες μερες η περιπτωση ενος 335 και εκανα λιγο πισω και το σκεφτομουνα γιατι ηταν manual.

υ.γ. Δεν εχω ουτε παθος ουτε συναισθηματισμους με το Μ3 μου ή με μαρκες

Thomelef
02-04-10, 20:37
έτσι όπως τα λές είναι συμπέθερε.
συμφωνώ σε όλα εκτός απο κάνα δυο ενστασούλες που έχω για το εν λόγο κιβώτιο.
μου την δίνει που σε κατηφόρες είναι άγαρμπο και σε κάποιες τέτοιες φάσεις μου
λείπει εκείνη η μαλακή αποσύμπλεξη που κάνεις σε ένα χειροκίνητο κιβώτιο χωρίς
να καταπονείς το αμάξι. αυτό το θέμα μου έχει σπάσει τόσο τα νεύρα που πλέον
αναγκάζομαι να βγάζω νεκρά λίγο πριν ακινητοποιηθεί για αποφυγή του σπαστικού κατεβάσματος.
επίσεις στα μπαντηλήκια όταν ανεβάζεις ταχύτητα πχ απο δευτέρα σε τρίτη θέλει προσοχή,
γιατί είσαι αναγκασμένος να έχεις τουλάχιστο s5. το τίναγμα σε εκείνα τα χιλιόμετρα
είναι κάπως αγχωτικό. τουλάχιστο εγώ μετά απο τόσα χρόνια κάθε φορά που ανεβάζω
ταχύτητα στη συγκεκριμένη φάση με πιάνει ένα ψιλοάγχος, μέχρι να κλειδώσω το τιμόνι
στη σωστή θέση. επειδή όμως όλα είναι μια συνήθεια, στο τέλος αυτό που μένει είναι πως
το συγκεκριμένο αμάξι κουβαλάει το κατάλληλο κιβώτιο για το χαρακτήρα του.
όσο για τους δημοσιογράφους που κοιτάνε να πνίξουν αυτού του είδους τα κιβώτια, ο
μανοδικός που επιμένει τόσο είναι ο βλάρκσον. και ξέρετε γιατί??? δε μπορώ να το πάω, άρα δεν είναι και καλό...
πάντως συμπέθερε οφείλω να ομολογήσω πως έκανες την τέλεια περιγραφή για το κιβώτιο μας...

Monsta
03-04-10, 20:19
proswpika meta to dsg sto gti pou eixa, eipa pote kxana automatic.

Gia mena i aisthisi tis xeirokinitis allagis k' i ikanopoiisi pou mou dinei den borei na tin adikatastisei kanena allo kivwtio, ki as eimai pio argos.

Sorry gia ta greeklish alla eimai ektos...

VanVIC
03-04-10, 20:24
proswpika meta to dsg sto gti pou eixa, eipa pote kxana automatic.

Gia mena i aisthisi tis xeirokinitis allagis k' i ikanopoiisi pou mou dinei den borei na tin adikatastisei kanena allo kivwtio, ki as eimai pio argos.

Sorry gia ta greeklish alla eimai ektos...

και να φανταστείς ότι είχα ακούσει τα καλύτερα, ειδικά για το DSG της VW...

Monsta
03-04-10, 20:41
fovero kivwtio einai vaggeli, an k exei ta spastika tou...

den boreis na kaneis tetoies allages me to xeri me tpt, apla einai what suits you best....:original:

VanVIC
03-04-10, 20:47
...what suits you best...

κι εγώ του "ανακατώματος" είμαι με το λεβιέ αλλά σε καθημερινές συνθήκες (ειδικά στην κίνηση) το αυτόματο έχει τις χάρες του, όπως και να το κάνουμε.

PATSIMINI
03-04-10, 20:58
αν και δεν εχω Μ3 μπορω να πω οτι οδηγωντας Golf 6 DSG εμεινα καταπληκτος απο τις ταχυτατες αναιπεσθεητες αλλαγες...απο την αλλη ομως στα υπολοιπα αμαξια που οδηγω τρελενομαι οταν καταφερνω να συχρονιζω στροφες στα κατεβασματα συνηθεια που πλεον εγινε λατρεια....ιδανικη περιπτωση για μενα χειροκινητο σασμαν με διαδρομες χοντα S2000 και βαρυ συμλπεκτη...αργοτερες αλλαγες μεν περισσοτερη ευχαριστηση δε....αυτα απο μενα....

GEO
03-04-10, 21:17
αν και δεν εχω Μ3 μπορω να πω οτι οδηγωντας Golf 6 DSG εμεινα καταπληκτος απο τις ταχυτατες αναιπεσθεητες αλλαγες...απο την αλλη ομως στα υπολοιπα αμαξια που οδηγω τρελενομαι οταν καταφερνω να συχρονιζω στροφες στα κατεβασματα συνηθεια που πλεον εγινε λατρεια....ιδανικη περιπτωση για μενα χειροκινητο σασμαν με διαδρομες χοντα S2000 και βαρυ συμλπεκτη...αργοτερες αλλαγες μεν περισσοτερη ευχαριστηση δε....αυτα απο μενα....

επειδη ειχα honda s2000 που να δεις το m3 μου τωρα που μετα την τοποθετηση του short shift της auto solution η διαδρομη εχει γινει σαν του honda εκει να δεις γλεντια:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumb sup:

5555
04-04-10, 01:00
Χριστος Ανεστη με υγεια
Με καλυψε ο chief σε ολα
Ολα μου πλεον τα αυτοκινητα ''auto'' no more manual

NICK_M3
05-04-10, 00:14
eixa 36ari fisika manual
Exw 46ari manual k auto to pira xwris skepsi
An parw 92ari tha einai DCT.....

bmw
05-04-10, 18:11
...- Κατ αρχην ολες οι αυτοκινητοβιομηχανίες που βγαζουν γρηγορα αμαξια εχουν καταργησει το μανιουαλ. Ακομη και τα Ιαπωνεζικα σπορ αμαξια με ημιαυτοματο κιβωτιο βγαινουν τωρα...

2010 gt3 rs 3.8

2007 gt3 rs 3.6

gt2 3.6

997TT

galliardo lp 580

murcielago lp 640

2008 corvette zr1

2009 Aston Martin Vantage v12

2009 lotus evora

2010 audi r8 v10

κλπ κλπ

όλα αυτά είναι είτε ΜΟΝΟ με manual είτε ΚΑΙ με maual !!

p.s. To SMG ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΜΙΑΥΤΟΜAΤΟ είναι MANUAL ... Sequential Manual Gearbox !!!!

Stathis
05-04-10, 19:26
σε bmw smg και ξερο ψωμι...

αλλα σε 997 μεταξυ τιπτρονικ και χειροκινητου, μαλλον θα διαλεγα χειροκινητο...

chief
05-04-10, 19:31
360 modena
360 modena stradale
430 scouderia
enzo
pagani zonda
Bugati Veyron
Labo E-GEAR
2010 porsche turbo
audi R8
nissan GTR
M5
M6
KOENIGSEGG CCXR
και ολα σχεδον τα σοβαρα αγωνιστικα...

Thomelef
06-04-10, 08:31
ok μη τρελένεσται ρε παίδες.
όπως και να έχει όλα τα αυτοκίνητα που γράψατε, κουβαλάνε κορυφαία
σαζμάν είτε χειροκίνητα είτε ημιχειροκίνητα είτε ημιαυτόματα.
δεν υπάρχει τελειότερο σε σύγκριση του ενός με του άλλου, παρά μόνο
στο μυαλό του καθενός απο εμάς.
πχ στα gt3 rs & gt3 ένα πράγμα που με τρελαίνει αφάνταστα είναι που
βγαίνουν μόνο χειροκίνητα, κάτι το οποίο ταιριάζει απόλυτα με το σπαρτιάτικο
χαρακτήρα τους

VanVIC
06-04-10, 08:42
σε bmw smg και ξερο ψωμι...

αλλα σε 997 μεταξυ τιπτρονικ και χειροκινητου, μαλλον θα διαλεγα χειροκινητο...

Το tiptronic παλιά...
Τώρα με το PDK είναι αλλιώς, έτσι τουλάχιστον λένε και γράφουν στον ειδικό τύπο.

merbeind
06-04-10, 08:51
To smg δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το dsg τoυ ομιλου vw.Ειχα για λιγο καιρο GTI με dsg και τωρα z4 με smg.Στο dsg οι αλλαγες ειναι λες και γινονται σε ηλεκτρονικο.Καμια αισθηση απολυτως.Το smg δινει την αισθηση του κουμπωματος.Οταν εψαχνα για z4 ηθελα μονο smg.
Μην συγκρινουμε διαφορετικα κιβωτια.Σε bmw προσωπικα μονο smg και το 2 της m3 e46 ειναι για εμενα ακομα καλυτερο και απο το 3 που δοκιμασα σε m6 σε αισθηση παντα.Τωρα αν αλλαζει 0.01sec πιο γρηγορα δεν μου λεει κατι.
Σε οποιοδηποτε αλλο αμαξι θα διαλεγα χειροκινητο.

Stathis
06-04-10, 12:38
Το tiptronic παλιά...
Τώρα με το PDK είναι αλλιώς, έτσι τουλάχιστον λένε και γράφουν στον ειδικό τύπο.

μη βιαζεσαι.
τα μεταχειρισμενα που πωλουνται ειναι με τιπτρονικ.
τα pdk δεν εχουν κυκλοφορησει ακομα...;)

Z4///M
06-04-10, 13:19
κι εγώ του "ανακατώματος" είμαι με το λεβιέ αλλά σε καθημερινές συνθήκες (ειδικά στην κίνηση) το αυτόματο έχει τις χάρες του, όπως και να το κάνουμε.

σε καθημερινες συνθηκες παιρνεις το Smart που κανει αλλαγες σε 0,χχχ δευτερα κ δεν σε νοιαζει κιολας

Z4 DCT
06-04-10, 13:22
σε καθημερινες συνθηκες παιρνεις το Smart που κανει αλλαγες σε 0,χχχ δευτερα κ δεν σε νοιαζει κιολας

Δημητρη εννοεις....2" ειναι πιο αργο και απο την αργη κινηση το αυτοματο του σμαρτ...:th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

Driver M
06-04-10, 13:36
Με την έλευση εδώ και κάποια χρόνια των αυτόματων κιβωτίων διπλού συμπλέκτη, η διαφορά στις επιδόσεις είναι ξεκάθαρη υπέρ των κιβωτίων αυτών, σε σχέση με τα χειροκίνητα, όσο καλά κι αν είναι τα τελευταία και όσο άριστος χειριστής και να είναι ο οδηγός τους. Και πράγματι, η συντριπτική πλειοψηφία των supercar, χρησιμοποιεί αυτόματα κιβώτια, αφού το ζητούμενο είναι οι καλύτεροι χρόνοι.

Από εκεί και πέρα, η αίσθηση είναι άλλο θέμα, αν κι εκεί υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, αφού άλλος θέλει να κάνει τον τέλειο χειροκίνητο συγχρονισμό (κάτι που στο αυτόματο δε γίνεται αφού όλα είναι αυτοματοποιημένα), άλλος δεν θέλει να παίρνει ούτε δευτερόλεπτο το χέρι απ'τό τιμόνι (κάτι που με το manual δε γίνεται) κοκ. Εγώ, έχοντας συνηθίσει με χειροκίνητο, μπορώ να πω ότι θα το προτιμούσα σε ένα νορμάλ έως γρήγορο αυτοκίνητο, για να απολαμβάνω τις χειροκίνητες αλλαγές και να προσπαθώ να κάνω ολοένα και καλύτερο συγχρονισμό με το συμπλέκτη. Από Μ3 και πάνω όμως, σίγουρα θα επέλεγα ημιαυτόματο-αυτόματο.

manos///3
06-04-10, 14:20
Πιστευω οποιος κανει χρηση smg δυσκολα θα ξεκολλησει..
Η αισθηση του μοναδικη.
Ολα τα λεφτα το ''μυτη τακουνι'', μιας και μεγαλωσα πια για να το μαθω σε χειροκινητο...
Στη πιστα δε, δεν υπαρχει πιο παιχνιδιαρικο!

Thomelef
06-04-10, 14:29
Ολα τα λεφτα το ''μυτη τακουνι'', μιας και μεγαλωσα πια για να το μαθω σε χειροκινητο...
Στη πιστα δε, δεν υπαρχει πιο παιχνιδιαρικο!

άστα να πάνε μάνο...εγώ που είμαι και 2 μέτρα με το ζόρι αν κολήσω το κάθισμα
τέρμα πίσω και πάλι χρειάζομαι αστράγαλο μπαλαρίνας για να το κάνω.

mo328i
31-08-10, 23:58
smg δαγκωτο!!!το πρωτο post τα λεει ολα!!

ΔημήτρηςΜ3
01-09-10, 00:57
ελα ελα βαλτε μου φωτιες να το κανω smg!

Gregory_///M
01-09-10, 08:39
ελα ελα βαλτε μου φωτιες να το κανω smg!

Πολύ θες εσύ... :hystericalbs1: :hystericalbs1:

greg_de_m3
04-09-10, 12:32
Kαι το δικό μου smg είναι και πραγματικά δεν υπάρχει επαφή με το manual.

Z4///M
04-09-10, 13:30
κι εγώ του "ανακατώματος" είμαι με το λεβιέ αλλά σε καθημερινές συνθήκες (ειδικά στην κίνηση) το αυτόματο έχει τις χάρες του, όπως και να το κάνουμε.

για μες τη πολη δεν θες σπορ αυτοκινητο, μες τη πολη smartaki αυτοματο.

///m μονο manual για μενα.

dark knight
04-09-10, 15:51
εχοντας μπει μονο σαν συνοδηγος περιστασιακα και σε χειροκινητο και σε αυτοματο Μ3.δεν μπορω να εκφερω ξεκαθαρη γνωμη.ειμαι οπαδος των χειροκινητων και ας ειναι και λιγο πιο κουραστικα απο τα αυτοματα.εκεινο που θα ηθελα να μαθω ειναι το εξης.οταν κανουμε παντιλικια μπορουμε να κρατησουμε την ιδια σχεση στο αυτοματο και να χτυπαμε κοφτη συνεχομενα(οπως συμβαινει στο χειροκινητο)Η το αυτοματο μολις χτυπησει κοφτη επιλεγει αυτοματως την επομενη σχεση???

Thomelef
04-09-10, 15:56
μπορείς αν θές μέχρι και να το σπάσεις κρατόντας την ίδια ταχύτητα...

pilot
04-09-10, 16:04
SMG for ever!!!!:rally:

Κωνσταντίνος
04-09-10, 16:14
Mα το smg δεν έχει και manual σειριακή λειτουργία ; Ή κάνω λάθος ;;

Thomelef
04-09-10, 16:38
Mα το smg δεν έχει και manual σειριακή λειτουργία ; Ή κάνω λάθος ;;


ακριβώς...
βασικά όπως έχουμε ξαναπεί σε πάααααρα πολά θρεντ, το σαζμάν είναι
ημιχειροκίνητο και όχι ημιαυτόματο:original::original:

Christos 330
04-09-10, 16:47
Ενας πολυ καλος οικογενειακος φιλος μας οταν πηρε αυτοματο αμαξι το 2205
(320 Ε90) . . .

Τον ρωτησα γιατι αυτοματο ; ; ;

Μου ειπε την δουλεια που την κανει το εργοστασιο γιατι να την κανω εγω ; ; ;

Οσο με προβληματισε η απαντηση του τοσο μου αρεσε . . .

Σε θεμα βολτας με smg μπορω να πω οτι ειναι μακραν μπροστα απο το manual . . .

Παλια ελεγα ειναι δυνατον να μην μπορεις να τραβηξεις την τριτη ταχυτητα πως θα

διπλωσει ; ; ;

Ελα μου ντε που και αυτο το εχουν ρυθμισει απολυτα . . .

Η την βλακεια που ειπαμε ολοι μας (τι ειμαστε αναπηροι ) και θα παρουμε

αυτοματο ; ; ;

Αν προκειται να παρω αυτοκινητο με πολλα κυβικα δυσκολα να παρω manual . . .

Κωνσταντίνος
04-09-10, 16:48
ακριβώς...
βασικά όπως έχουμε ξαναπεί σε πάααααρα πολά θρεντ, το σαζμάν είναι
ημιχειροκίνητο και όχι ημιαυτόματο:original::original:

Aρα ποιός ο λόγος να προτιμήσει κάποιος manual ;
Αφού με το smg τα έχει και τα δύο.

Thomelef
04-09-10, 16:58
Aρα ποιός ο λόγος να προτιμήσει κάποιος manual ;
Αφού με το smg τα έχει και τα δύο.


έτσι όπως τα λές είναι συμπέθερε.
συμφωνώ σε όλα εκτός απο κάνα δυο ενστασούλες που έχω για το εν λόγο κιβώτιο.
μου την δίνει που σε κατηφόρες είναι άγαρμπο και σε κάποιες τέτοιες φάσεις μου
λείπει εκείνη η μαλακή αποσύμπλεξη που κάνεις σε ένα χειροκίνητο κιβώτιο χωρίς
να καταπονείς το αμάξι. αυτό το θέμα μου έχει σπάσει τόσο τα νεύρα που πλέον
αναγκάζομαι να βγάζω νεκρά λίγο πριν ακινητοποιηθεί για αποφυγή του σπαστικού κατεβάσματος.
επίσεις στα μπαντηλήκια όταν ανεβάζεις ταχύτητα πχ απο δευτέρα σε τρίτη θέλει προσοχή,
γιατί είσαι αναγκασμένος να έχεις τουλάχιστο s5. το τίναγμα σε εκείνα τα χιλιόμετρα
είναι κάπως αγχωτικό. τουλάχιστο εγώ μετά απο τόσα χρόνια κάθε φορά που ανεβάζω
ταχύτητα στη συγκεκριμένη φάση με πιάνει ένα ψιλοάγχος, μέχρι να κλειδώσω το τιμόνι
στη σωστή θέση.

εμένα πάντως αυτά μου την ψιλοσπάνε...σε κάποιους άλλους σίγουρα κάτι
άλλο...
οκ έχει τα θεματάκια του και αυτό, αλλά σε γενικές γραμμές τα οφέλη είναι
περισότερα...
το σίγουρο παλι είναι πως και το χειροκίνητο έχει τις χαρές του!!!