PDA

Επιστροφή στο Forum : τσιμουχα παραθυρου



kplc16
19-10-13, 08:26
επισυναπτω μερικες φωτογραφιες απο το πισινο παραθυρο του Ε46 ci προ facelift.
https://s1163.photobucket.com/user/sv2qqn/media/20131019_083609.jpg.html?sort=3&o=1

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/10/20131019_083609-1.jpg
https://s1163.photobucket.com/user/sv2qqn/media/2013-10-19083701.jpg.html

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2013/10/20131019083701-1.jpg

Οπως βλεπετε η κουρμπαριστη τσιμουχα εχει φθορα. Ξερω οτι η κοντη ευθυγραμμη στον οριζοντιο αξονα ειναι διοκοσμητικη και δε στεγανοποιει το φινιστρινι.

Με την κουρμπαριστη τι παιζει απο κοστος και ποιος ειναι ο ρολος της πραγματικα;

asteris777
19-10-13, 10:42
αν εχεις θραυση κρυσταλλων στην ασφαλια πηγαινε να το αλλαξεις
προχτες αλλαξα για αυτο το λογο στο δικο μου

katsaraios
19-10-13, 11:17
επισυναπτω μερικες φωτογραφιες απο το πισινο παραθυρο του Ε46 ci προ facelift.
https://s1163.photobucket.com/user/sv2qqn/media/20131019_083609.jpg.html?sort=3&o=1
https://s1163.photobucket.com/user/sv2qqn/media/2013-10-19083701.jpg.html

Οπως βλεπετε η κουρμπαριστη τσιμουχα εχει φθορα. Ξερω οτι η κοντη ευθυγραμμη στον οριζοντιο αξονα ειναι διοκοσμητικη και δε στεγανοποιει το φινιστρινι.

Με την κουρμπαριστη τι παιζει απο κοστος και ποιος ειναι ο ρολος της πραγματικα;
Μιλαμε για 200 ευρω κοστος επειδη αυτο το μικρο κομματακι λαστιχο ειναι ενσωματωμενο στο τριμ που πιανει ολο το εξωτερικο μερος στα κουπε απο μπρος εως πισω..:thumbsdown::thumbsdown:
Στο δικο μου δεν υπαρχει απο την μια μερια καθολου και χρειαζεται αντικατασταση .

Εντιτ..η εξωφρενικη τιμη ειναι για το ενα τριμ οχι και για τις δυο πλευρες...ντι μπεστεν κουαλιτατ...

αν εχεις θραυση κρυσταλλων στην ασφαλια πηγαινε να το αλλαξεις
προχτες αλλαξα για αυτο το λογο στο δικο μου
Εισαι σιγουρος οτι αλλαξες και τα τριμ η μονο καποιο τζαμι??
Ενημερωσε μας δημοσια γιατι πρωτη φορα το ακουω και θα με ενδιεφερε να βρω και εγω τετοια λυση.

Bazil Van Sinner
19-10-13, 12:55
αν εχεις θραυση κρυσταλλων στην ασφαλια πηγαινε να το αλλαξεις
προχτες αλλαξα για αυτο το λογο στο δικο μου

Δωσε απαντησε 777 !!!!

asteris777
19-10-13, 19:33
πηγα τους ειπα αν γινετε να μου αλλαξουν μονο το λαστιχο γυρο απο το παραθυρο
και μου ειπε οτι πρεπει να αλλαξουν και το τζαμι μαζι
ρωτησα τι μαρκα βαζουν και μου ειπανε οτι τα πλαινα εινα μονο απο αντιπροσωπια bmw ενω το πορτμπαγκαζ και το παρμπιζ ειναι η μαρκα που βαζει η bmw αλλα χωρις την σφραγιδα
τελος παντων πηγα εκει πειρε τα στοιχεια μου αδεια διπλωμα ασφαλεια και σε 3 μερες ειχα το τζαμι μου το αλλαξανε με ολοκαινουριο τζαμι και τσιμουχα γυρο γυρο
επισης μου κολησανε και τις ταπετσαριες στις πορτες (αφου το ζητησα) που ηταν στον αερα και απαλαχθικα απο τριγμους
ολα αυτα χωρις να δωσω ουτε ευρω
το αλλο 6μηνο θα παω να αλλαξω και απο την αλλη πλευρα

kplc16
19-10-13, 20:06
πηγα τους ειπα αν γινετε να μου αλλαξουν μονο το λαστιχο γυρο απο το παραθυρο
και μου ειπε οτι πρεπει να αλλαξουν και το τζαμι μαζι
ρωτησα τι μαρκα βαζουν και μου ειπανε οτι τα πλαινα εινα μονο απο αντιπροσωπια bmw ενω το πορτμπαγκαζ και το παρμπιζ ειναι η μαρκα που βαζει η bmw αλλα χωρις την σφραγιδα
τελος παντων πηγα εκει πειρε τα στοιχεια μου αδεια διπλωμα ασφαλεια και σε 3 μερες ειχα το τζαμι μου το αλλαξανε με ολοκαινουριο τζαμι και τσιμουχα γυρο γυρο
επισης μου κολησανε και τις ταπετσαριες στις πορτες (αφου το ζητησα) που ηταν στον αερα και απαλαχθικα απο τριγμους
ολα αυτα χωρις να δωσω ουτε ευρω
το αλλο 6μηνο θα παω να αλλαξω και απο την αλλη πλευρα
Σε ποια ασφαλιστικη εισαι; Τι συμβολαιο εχεις; Η εταιρεια που ανελαβε την επισκευη εχει dealer στη Θεσσαλονικη;
Το τζαμι σου ειχα προβλημα;

katsaraios
20-10-13, 14:13
Τωρα ειδα οτι εχω ραγισμενο το πισω τζαμι ..θα παω να ζητησω αλλαγη:whistle:

kplc16
20-10-13, 18:58
πολλα 46αρια μαζευτηκαν.

JiMk86
07-11-13, 12:44
Αυτό εδώ μας κάνει παιδιά?

https://www.ebay.com/itm/OEM-BMW-E46-M3-EXTERIOR-BLACK-WINDOW-TRIM-GENUINE-BMW-UPGRADE-323-328-330-COUPES-/251369631018?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3a86cc2d2a&vxp=mtr

BILL007
07-11-13, 13:35
Οχι δυστυχώς αυτό δεν κάνει :( Ο λόγος είναι γιατί το λάστιχο είναι πάνω στο τζαμάκι και όχι στο trim του link

katsaraios
07-11-13, 13:37
Αυτό εδώ μας κάνει παιδιά?

https://www.ebay.com/itm/OEM-BMW-E46-M3-EXTERIOR-BLACK-WINDOW-TRIM-GENUINE-BMW-UPGRADE-323-328-330-COUPES-/251369631018?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3a86cc2d2a&vxp=mtr

Αυτο ακριβως ειναι !
Δεν το στελνουν ομως απο εξωτερικο λογω ογκου και πιθανοτητας ζημιας δλδ να τσακισει το τριμ κατα την μετα φορα.
Το λαστιχο ειναι στο πισω μερος του τριμ.

BILL007
07-11-13, 13:49
Το λαστιχο ειναι στο πισω μερος του τριμ.

Είσαι σίγουρος Γιώργο?Εχω την εντύπωση ότι το λάστιχο είναι στο τζαμάκι και όχι στο trim.Γι'αυτό σου λένε για αλλαγή σε όλο το τζαμάκι thumb Μπορεί και να κάνω λάθος, κοίταξε το προσεκτικά και πες μας.

katsaraios
07-11-13, 14:00
]Μιλαμε για 200 ευρω κοστος επειδη αυτο το μικρο κομματακι λαστιχο ειναι ενσωματωμενο στο τριμ που πιανει ολο το εξωτερικο μερος στα κουπε απο μπρος εως πισω..:thumbsdown::thumbsdown:[/B]
Στο δικο μου δεν υπαρχει απο την μια μερια καθολου και χρειαζεται αντικατασταση .

Εντιτ..η εξωφρενικη τιμη ειναι για το ενα τριμ οχι και για τις δυο πλευρες...ντι μπεστεν κουαλιτατ...



Είσαι σίγουρος Γιώργο?Εχω την εντύπωση ότι το λάστιχο είναι στο τζαμάκι και όχι στο trim.Γι'αυτό σου λένε για αλλαγή σε όλο το τζαμάκι thumb Μπορεί και να κάνω λάθος, κοίταξε το προσεκτικά και πες μας.

Eχω απαντησει στα αρχικα ποστ.

Φαινεται και στην φωτο απο το ebay ξεκαθαρα.

JiMk86
12-11-13, 21:22
https://www.ebay.com/itm/300992672917?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Για ένα τέτοιο σετάκι είμαστε όλοι μου φένετε.

Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει το ένα ζευγάρι είναι το μεγάλο τριμ έξω απο τις πόρτες, το άλλο είναι οριζόντια με το παράθυρο απο την έξω μεριά που εφάπτετε με το τζάμι, η άλλη δυάδα για ποιο σημείο του αυτοκινήτου είναι?

JiMk86
08-03-14, 01:55
Επειδή κ τα δικά μου είναι κομμένα, είδα κάποιος τα έχει αλλαξει μέσω ασφαλιστικης, μεικτή έχει ο κύριος;


Sent from my iPhone using Tapatalk

kplc16
08-03-14, 07:25
τα ευθυγραμμα τοποθετουται μεταξυ τζαμιου και πορτας στνο οριζοντιο αξονα.

Bazil Van Sinner
08-03-14, 07:33
https://www.ebay.com/itm/300992672917?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Για ένα τέτοιο σετάκι είμαστε όλοι μου φένετε.

Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει το ένα ζευγάρι είναι το μεγάλο τριμ έξω απο τις πόρτες, το άλλο είναι οριζόντια με το παράθυρο απο την έξω μεριά που εφάπτετε με το τζάμι, η άλλη δυάδα για ποιο σημείο του αυτοκινήτου είναι?

ended !



μην το κουραζουμε άδικα σε όλες τις πολεις υπαρχουν τζαμαδες,μια ερωτηση πρεπει να κανουμε και θα μαθουμε.

παρακαλω να διαγραφει το νημα μην μας παρουν χαμπαρι!!!!

JiMk86
08-03-14, 11:51
ended !







μην το κουραζουμε άδικα σε όλες τις πολεις υπαρχουν τζαμαδες,μια ερωτηση πρεπει να κανουμε και θα μαθουμε.



παρακαλω να διαγραφει το νημα μην μας παρουν χαμπαρι!!!!


Μ´αρέσει η σιγουριά σου!!! Α κ πες μου σε ποια πόλη μένεις, πολύ θα θελα να μάθω την πόλη των θεών-τζαμάδων.


Sent from my iPhone using Tapatalk

mark e92
08-03-14, 15:10
Εχει δουλειά για να βγούν αυτά , είναι μαζί με τους νεροχύτες ...
Πιο καλά να πάτε σε τζαμά ή αντιπροσωπεία ...

GEORGE BMW 316ci
08-03-14, 15:15
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα η τιμη που μου ειπαν πριν ενα μηνα σε συνεργειο για bmw ειναι εξωφρενικη γιατι η τσιομουχα μαλλον ειναι ενσωματωμενη με το τριμ 400 ευρω εχω και νικελ και ειναι πιο ακριβο απο το απλο τριμ .Ημαρτον :thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Bazil Van Sinner
08-03-14, 15:19
Μ΄αρέσει η σιγουριά σου!!! Α κ πες μου σε ποια πόλη μένεις, πολύ θα θελα να μάθω την πόλη των θεών-τζαμάδων.



τι εγινε?

mark e92
08-03-14, 15:21
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα η τιμη που μου ειπαν πριν ενα μηνα σε συνεργειο για bmw ειναι εξωφρενικη γιατι η τσιομουχα μαλλον ειναι ενσωματωμενη με το τριμ 400 ευρω εχω και νικελ και ειναι πιο ακριβο απο το απλο τριμ .Ημαρτον :thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Φυσικά αφου θα ξηλώσουν το μισο αυτοκίνητο.

GEORGE BMW 316ci
08-03-14, 15:23
Φυσικά αφου θα ξηλώσουν το μισο αυτοκίνητο.

Τι ακριβως θα κανουν γιατι 400 ευρω ειναι πολλα:shok::shok::shok::shok:

Dermatis
08-03-14, 15:28
Τι ακριβως θα κανουν γιατι 400 ευρω ειναι πολλα:shok::shok::shok::shok:

Ειμουν σιγουρος οτι θα εμφανιστεις σε αυτο το thread :hystericalbs1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

mark e92
08-03-14, 15:36
Τι ακριβως θα κανουν γιατι 400 ευρω ειναι πολλα:shok::shok::shok::shok:

Εξαγωγη φινιστρινια νομίζω και πίσω ταπετσαρίες
Εχεις δει που βιδώνουν ?
Το ανταλλακτικό πόσο κάνει ?

GEORGE BMW 316ci
08-03-14, 15:36
Ειμουν σιγουρος οτι θα εμφανιστεις σε αυτο το thread :hystericalbs1::hystericalbs1::th_Laie_67-1:

Μπροστα ησουν οταν μου το ειπε 400 :no::no::no::no::sm-angry05::sm-angry05::sm-angry05:

GEORGE BMW 316ci
08-03-14, 15:42
Εξαγωγη φινιστρινια νομίζω και πίσω ταπετσαρίες
Εχεις δει που βιδώνουν ?
Το ανταλλακτικό πόσο κάνει ?


Νομιζω το ανταλλακτικο με το που μου ειπε 400 ευρω δεν το ρωτησα τιποτα αλλο επεσα απο τα συννεφα ουτε εχω δει πως τα βαζουν αλλα μην τρελλαθουμε τωρα 400 ευρω ποσο να κανει η εργασια, δεν πιστευω οτι ειναι τρελλη δουλεια.Πισω καθησματα?

mark e92
08-03-14, 16:07
Το 15 δεν θέλεις ?
Σαν ανταλλακτικό το έχει περίπου 300 ε μόνο !!!
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BL51&mospid=47607&btnr=51_3691&hg=51&fg=20

JiMk86
08-03-14, 18:58
τι εγινε?

Τί σχέση έχεις ο τζαμάς φίλε μου? με την ασφαλιστική μας δε πρέπει να συνενοηθούμε?

Υπάρχει κάποιος που να άλλαξε τα τριμ μέσω ασφαλιστικής να μας εξηγήσει τι ενέργειες πρέπει να κάνουμε? τα δικά μου είναι μαύρο γυαλιστερό κ έχουν 400¤ τα 2 ΜΟΝΟ το ανταλακτικό υπάρχουν βιντεάκια στο youtube έχει αρκετό ξύλωμα. Σε εμένα όμως είναι κομμένα κ τα λαστιχάκια στο κάτω μέρος, ορίστε κ μια φώτο. Αυτά τα έχω αγοράσει 38¤ γνήσια κ έχω σκοπό να τα βάλω όλα μαζί αφού βγάλουμε μια άκρη μήπως γίνεται κούτρα η δουλειά με ασφαλιστική. Ειδάλλως έχω βρει μεταχειρισμένα σε καλύτερη κατάσταση απ τα δικά μου σε ΠΟΛΥ χαμηλό κόστος.


https://img.tapatalk.com/d/14/03/09/a8u3u7y4.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

S54POWER
08-03-14, 19:23
Νομιζω πως το ανταλλακτικο που περιμεναμε ηρθε !!! Νο16

JiMk86
08-03-14, 19:24
Νομιζω πως το ανταλλακτικο που περιμεναμε ηρθε !!! Νο16

Αυτό πάλι 1η φορά το βλέπω.

https://img.tapatalk.com/d/14/03/09/9asevama.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

S54POWER
08-03-14, 19:35
Πολυ συχνο προβλημα σε 46 κουπε, εγω εχω αλλαξει 1 φορα και παω για δευτερη...( και το κατω!!)

mark e92
08-03-14, 19:38
Δεν νομίζω οτι είναι το Νο 16 .

S54POWER
08-03-14, 19:43
Μια δοκιμη θα μας πισει !! Τελος του μηνα που θα παω ετσι και αλλιως για αλλα πραγματα θα το παρω και θα πω...

mark e92
08-03-14, 19:48
Αυτό πάλι 1η φορά το βλέπω.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/03/9asevama-1.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το κάτω δεν είναι ενιαίο με το υπόλοιπο ?

mark e92
08-03-14, 19:57
Τί σχέση έχεις ο τζαμάς φίλε μου? με την ασφαλιστική μας δε πρέπει να συνενοηθούμε?

Υπάρχει κάποιος που να άλλαξε τα τριμ μέσω ασφαλιστικής να μας εξηγήσει τι ενέργειες πρέπει να κάνουμε? τα δικά μου είναι μαύρο γυαλιστερό κ έχουν 400¤ τα 2 ΜΟΝΟ το ανταλακτικό υπάρχουν βιντεάκια στο youtube έχει αρκετό ξύλωμα. Σε εμένα όμως είναι κομμένα κ τα λαστιχάκια στο κάτω μέρος, ορίστε κ μια φώτο. Αυτά τα έχω αγοράσει 38¤ γνήσια κ έχω σκοπό να τα βάλω όλα μαζί αφού βγάλουμε μια άκρη μήπως γίνεται κούτρα η δουλειά με ασφαλιστική. Ειδάλλως έχω βρει μεταχειρισμένα σε καλύτερη κατάσταση απ τα δικά μου σε ΠΟΛΥ χαμηλό κόστος.


https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/03/a8u3u7y4-1.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk
Μια ερώτηση σε μια Carglass θα σου λύσει την απορία .

JiMk86
08-03-14, 20:12
Πολυ συχνο προβλημα σε 46 κουπε, εγω εχω αλλαξει 1 φορα και παω για δευτερη...( και το κατω!!)

Καινούργια τα έβαλες ή μετέχειρα?

Bazil Van Sinner
08-03-14, 20:49
Τί σχέση έχεις ο τζαμάς φίλε μου? με την ασφαλιστική μας δε πρέπει να συνενοηθούμε?


Ο ασφαλιστής θα κάνει τις εργασίες για την αλλαγή δηλαδή?

Και να σε κάνω και άλλη μια ερώτηση,θα πάς στον πρώτο που θα σου υποδείξουν απο την ασφαλιστική?

JiMk86
08-03-14, 21:00
Ο ασφαλιστής θα κάνει τις εργασίες για την αλλαγή δηλαδή?

Και να σε κάνω και άλλη μια ερώτηση,θα πάς στον πρώτο που θα σου υποδείξουν απο την ασφαλιστική?

Ο τζαμάς θα το κάνει αλλα δε θα πρέπει πρώτα να σιγουρευτούμε αν το καλύπτει το ασφαλιστικό μας συμβόλαιο αυτό ( γιατι μόνο τζάμι δε θα αλλάξουμε, εδώ έχει 2-3 τσιμούχες που κοστίζουν κοντά 500ευρώ μόνο τα υλικά όλα μαζί ίσως και παραπάνω) μέσω του "δικού μας ανθρώπου" ασφαλιστή? Προσωπικά θα διαλέξω αυτόν που θα μου υποδείξουν μιας κ είμαι σε σοβαρή εταιρία ασφαλισμένος κ θα έχουν την ευθύνη αυτοί.

JiMk86
08-03-14, 21:03
Το κάτω δεν είναι ενιαίο με το υπόλοιπο ?

Όχι φίλε μου δεν είναι ενιαίο, αυτό που βλέπεις είναι ένα κομμάτι κ το ζευγάρι έχει 38¤ γνήσια.

ghost-rider
08-03-14, 21:33
Όχι φίλε μου δεν είναι ενιαίο, αυτό που βλέπεις είναι ένα κομμάτι κ το ζευγάρι έχει 38¤ γνήσια.

Σωστα. Και αλλαζει και παρα πολυ ευκολα.
Οταν τα ειχα παρει νομιζα οτι πρεπει να ξηλωσω μεχρι και το παραθυρο για να τα βαλω.

Τελικα με ενα σεσουαρ(ειναι κολλημενο με ταινια διπλης οψης) και την αφαιρεση ενος κλιπς που εχει οταν ανοιγεις την πορτα ειναι κυριολεκτικα 10 λεπτα υποθεση.

Να συμπληρωσω οτι ολα τα λαστιχακια που βλεπουμε εξωτερικα στα πισω παραθυρα των κουπε ειναι διακοσμητικα κυριως.

Η τσιμουχα στεγανοποιησης ειναι εσωτερικα ξεχωρο κομματι. Δεν φαινεται, δεν την βαραει ο ηλιος, δυσκολα ξεραινεται...

Bazil Van Sinner
08-03-14, 23:09
Άρα η σώστη έρωτηση στην απορία που έχω και γώ,είναι
τι ασφάλεια σε καλύπτει.Απλή ή μικτή ?
Για μικτή το κόβω.

JiMk86
08-03-14, 23:16
Άρα η σώστη έρωτηση στην απορία που έχω και γώ,είναι
τι ασφάλεια σε καλύπτει.Απλή ή μικτή ?
Για μικτή το κόβω.


Με απλή θραύση κρυστάλλων απ ότι λένε οι παραπάνω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Bazil Van Sinner
08-03-14, 23:18
Με απλή θραύση κρυστάλλων απ ότι λένε οι παραπάνω.



μακάρι αλλα πολυ καλο για να ειναι αληθινο,
περιμενε θα βγει καποιος σε λιγο
να χυσει το γαλα:whistle:

ghost-rider
09-03-14, 00:17
Γιατι να πληρωσει η ασφαλεια διακοσμητικα τριμ ρε παιδια?

mark e92
09-03-14, 13:32
Αυτό πάλι 1η φορά το βλέπω.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/03/9asevama-1.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό το λάστιχο δεν είναι ενιαίο;

ghost-rider
09-03-14, 14:06
Αυτό το λάστιχο δεν είναι ενιαίο;

Ειναι αλλο το πανω που γυριζει πισω κ κανει την κουρμπα.
Αλλο το κατω που τρεχει κατα μηκος της κατω ακμης του παραθυρου.
Και τα δυο πανε πακετο με τα διακοσμητικα φιλετακια.

Η τσιμουχα στεγανοποιησης ειναι αλλο τεμαχιο. Δεν φαινεται απ εξω.

Αυτα που φαινονται στη φωτο δεν εχουν να κανουν με τη στεγανοποιηση.
Διακοσμητικα ειναι.

katsaraios
09-03-14, 14:31
Η anytime αραγε το κανει??
Αν ειναι να κατεβω με την βαριοπουλα τωρα κατω...
Η μ@@@κια ειναι οτι σαν ανταλλακτικο απο τον μπεη δεν το στελνουν γιατι ειναι ογκωδες και φοβουνται (δικαιολογημενα) μην "τσακισει" το τριμ κατα την μεταφορα..
Ενδεικτικα τα ειχα βρει 60 λιρες αγορα ΟΛΑ και μαλιστα γκλος αποχρωση για Μ-ΠΑΚ...

wheelman
09-03-14, 14:37
Η anytime αραγε το κανει??
Αν ειναι να κατεβω με την βαριοπουλα τωρα κατω...
Η μ@@@κια ειναι οτι σαν ανταλλακτικο απο τον μπεη δεν το στελνουν γιατι ειναι ογκωδες και φοβουνται (δικαιολογημενα) μην "τσακισει" το τριμ κατα την μεταφορα..
Ενδεικτικα τα ειχα βρει 60 λιρες αγορα ΟΛΑ και μαλιστα γκλος αποχρωση για Μ-ΠΑΚ...

Η imteramerican έχει σίγουρα σύμβαση με την carglass, δεν νομίζω να ισχύει κάτι διαφορετικό για την anytime.

Δες το συμβόλαιο σου,
αν και δεν νομίζω να καλύπτουν τα trim ρε Γιώργο...

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

katsaraios
09-03-14, 14:43
Η imteramerican έχει σίγουρα σύμβαση με την carglass, δεν νομίζω να ισχύει κάτι διαφορετικό για την anytime.

Δες το συμβόλαιο σου,
αν και δεν νομίζω να καλύπτουν τα trim ρε Γιώργο...

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

Eχω θραυση κρυσταλλων αλλα και εμενα μου φαινεται περιεργο για τα τριμ,πριν καποια ποστ ρωτησα το παληκαρι που το ειπε πρωτος...
:popcorn:

wheelman
09-03-14, 14:45
Eχω θραυση κρυσταλλων αλλα και εμενα μου φαινεται περιεργο για τα τριμ,πριν καποια ποστ ρωτησα το παληκαρι που το ειπε πρωτος...
:popcorn:

Να έρθω από εκεί μια βόλτα με την βαριά, και θα λυθεί σε όλους μας η απορία :D:D:D

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

katsaraios
09-03-14, 14:46
Να έρθω από εκεί μια βόλτα με την βαριά, και θα λυθεί σε όλους μας η απορία :D:D:D

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

Οχι σημερα ρε φιλε βρεχει:th_Laie_67-1::th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:

Dermatis
09-03-14, 14:54
Παιδια εσπασα το δικο μου για δοκιμη....
εεεε εννοω ρωτησα τον ασφαλιστη :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Με πηρε ο ασφαλιστης για την ανανεωση και τον ρωτησα προς τερψην του φορουμ τι γινεται με το θεμα αυτο!
Η απαντηση ηταν οτι εφοσον εχεις θραυση κρυσταλων σου αλλαζει το κρυσταλο και οτι αλλο ειναι απαραιτητο για την αλλαγη του κρυσταλου.
Αν τα τριμς ειναι ξχωριστο ανταλλακτικο και δεν ειναι αναγκαιο να αλλαχτουν τοτε μονο με ρεμουλα γινεται δουλεια!
Πχ υπερτιμολογιση του κρυστταλου :whistle: και χωνεις μεσα και τα τριμς!
Ασφαλεια Υδρογειος

katsaraios
09-03-14, 15:02
Παιδια εσπασα το δικο μου για δοκιμη....
εεεε εννοω ρωτησα τον ασφαλιστη :th_Laie_67-1::th_Laie_67-1:
Με πηρε ο ασφαλιστης για την ανανεωση και τον ρωτησα προς τερψην του φορουμ τι γινεται με το θεμα αυτο!
Η απαντηση ηταν οτι εφοσον εχεις θραυση κρυσταλων σου αλλαζει το κρυσταλο και οτι αλλο ειναι απαραιτητο για την αλλαγη του κρυσταλου.
Αν τα τριμς ειναι ξχωριστο ανταλλακτικο και δεν ειναι αναγκαιο να αλλαχτουν τοτε μονο με ρεμουλα γινεται δουλεια!
Πχ υπερτιμολογιση του κρυστταλου :whistle: και χωνεις μεσα και τα τριμς!
Ασφαλεια Υδρογειος

καλα δλδ θα υπερτιμολογησει 300 ευρω το τζαμι?????:hyper::hyper:
μακαρι να το δεχτουν...

Dermatis
09-03-14, 15:21
Xaxaxaxa
Μα ο ασφαλιστης μου δεν ηξερε για τι τσιμουχα του ελεγα :hystericalbs1::hystericalbs1:
Ο ανθρωπος θα φανταστηκε το πολυ κανα 50αρικο :th_Laie_67-1:

katsaraios
09-03-14, 15:23
Xaxaxaxa
Μα ο ασφαλιστης μου δεν ηξερε για τι τσιμουχα του ελεγα :hystericalbs1::hystericalbs1:
Ο ανθρωπος θα φανταστηκε το πολυ κανα 50αρικο :th_Laie_67-1:

Και αν δει το 300αρι και σου πει οχι ??
Τοτε απλα θα το αφησεις ετσι??

wheelman
09-03-14, 15:25
Και αν δει το 300αρι και σου πει οχι ??
Τοτε απλα θα το αφησεις ετσι??

Sedan έχει το παιδί ρε,
Ρώτησε τον ασφαλιστή για να μάθουμε εμείς...

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 997D using Tapatalk

Dermatis
09-03-14, 15:32
Σενταν ειμαι εγω....αν και δεν εχω θεμα με τα τριμς !
Γενικα το αποτελεσμα ειναι οτι τουλαχιστον σε αυτη την ασφαλεια μονο με ρεμουλα γινεται η δουλεια......βεβαια ποια θα ειναι η ρεμουλα ειναι αλλο θεμα!thumb

ghost-rider
09-03-14, 18:38
Σε ολες ετσι ειναι.
Δεν καλυπτονται απο καμια ασφαλεια αυτα.
Ειναι ασχετα με το τζαμι.
Τωρα με πλαγιο τροπο μεχρι κ δερμα στο τιμονι ισως να μπορεις να αλλαξεις.
Αλλου παππα ευαγγελιο αυτο...

Lykouras
10-03-14, 10:30
Καλημέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα.

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα και με τα ίσια trims και με τα κουρμπαριστά που πάνε μέχρι μπροστα (Ε46 318Ci Mod. 2000).
Σε αντιπροσωπεία των Νοτίων Προαστίων που πήγα και ρώτησα μου είπαν ότι το κουρμπαριστό είναι πολύ ακριβό και ότι δεν αξίζει να το φτιάξω.Μάλιστα μου είπαν να πάω στα κεντρικά όπου υπάρχει φανοποιός για να γίνει σωστά η αντικατάσταση.
Τελικά άλλαξα μόνο τα ίσια trims στις ακμές του φινιστρινιού και στα δύο πίσω φινιστρίνια (κανά εικοσάρικο το ένα αν θυμάμαι καλά) και τον νεροχύτη του παρμπρίζ επί τη ευκαιρία (κανά πενηντάρικο αυτός, άλλο κλασσικό πρόβλημα απ' ότι έχω καταλάβει)(150 ευρω σύνολο).
Πάντως αυτά τα trims, όπως προανέφεραν και πολλοί προλαλήσαντες, πρέπει να έχουν διακοσμητικό χαρακτήρα και όχι στεγανωτκό , διότι διαφορετικά στην αντιπροσωπεία θα μου είχαν πει να τα αλλάξω και τα κουρμπαριστά.
Αλλά αλλάζοντάς τα. το αισθητικό αποτέλεσμα όντως τα άξιζε τα λεφτά του .thumb

Bazil Van Sinner
10-03-14, 12:31
καλως τον Λυκουρα!~

S54POWER
23-04-14, 20:55
Νομιζω πως το ανταλλακτικο που περιμεναμε ηρθε !!! Νο16

AΚΥΡΟ τελικα δεν ειναι αυτο....:thumbsdown: Ειναι ενα κομματι λεπτο μαυρο αφρολεξ με ταινια διπλης οψεος, ενας θεος ξερει που παει και τι κανει...

christar
27-04-14, 23:22
Φανταζομαι οτι αυτο το ανταλακτικο δεν κανει?

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E46-Coupe-Rear-Quarter-Window-Seal-NS-/291123333838

ghost-rider
28-04-14, 11:02
Φανταζομαι οτι αυτο το ανταλακτικο δεν κανει?

https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E46-Coupe-Rear-Quarter-Window-Seal-NS-/291123333838

Αυτο ειναι που στεγανοποιει και δεν μπαζει νερα το παραθυρο.
Ειναι η τσιμουχα.
Αμα σου μπαζει νερα η αμα εχει ξεκολλησει απο μεσα και κρεμεται (οπως παθαινουν οι μπροστινες τσιμουχες στα κουπε) τοτε κανει.

Αλλα δεν εχει καμια σχεση με τα τριμς που βλεπεις απ εξω.

katrin_bmw
28-04-14, 17:17
Αυτό πάλι 1η φορά το βλέπω.

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/03/9asevama-1.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

ακριβως το ιδιο προβλημα εχω κ εγω...ξερετε απο που μπορω να τα αγορασω γτ το ebay δεν τα στελνει.

mark e92
28-04-14, 20:29
ακριβως το ιδιο προβλημα εχω κ εγω...ξερετε απο που μπορω να τα αγορασω γτ το ebay δεν τα στελνει.

Μάλλον αντιπροσωπεία σε βλέπω...

katrin_bmw
28-04-14, 21:54
έλεγα μήπως γλύτωνα τίποτα...

christar
28-04-14, 23:30
Σκεφτομαι κ εγω να αλλαξω το κατω κομματι και το πλαινο να το βγαλω κ να δω αν διορθωνεται με καποιο τροπο. Εφοσον ειναι διακοσμητικα ισως κατι να γινεται.

Στάλθηκε από το ONDA A9 Core4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

JiMk86
26-05-14, 16:21
Δείτε λίγο αυτό, το αποτέλεσμα είναι τέλειο κ γίνετε οικονομικά. Δεν έχω καταλάβει τι τσιμούχα πρέπει να αγοράσουμε.https://www.m3forum.net/m3forum/showthread.php?t=373831&highlight=rear+window+seal+diy

christar
29-05-14, 17:36
Μου ηρθε σημερα, εγω πηρα αυτο:
https://www.amazon.com/gp/product/B000MK77X6/ref=oh_details_o00_s00_i00?ie=UTF8&psc=1

γιατι το αλλο της 3Μ που συζητανε δεν το βρηκα και το link που δινει καποιος δεν ειναι ακριβως το ιδιο σχημα με αυτο που πηρα.
Σε λιγες μερες θα εχει τοποθετηση.
Για οποιον το επιχειρησει, διαβασα οτι μεσα στην τρυπα της τσιμουχας, περνας αλλο ενα λαστιχο για να μην τσακιζει και να εφαρμοζει καλυτερα.

christar
29-05-14, 17:42
Αυτο το μεγεθος
https://www.amazon.com/Watts-SVGE20-Pre-Cut-Diameter-20-Foot/dp/B0046ECKY0/ref=sr_1_1?s=hi&ie=UTF8&qid=1390085961&sr=1-1&keywords=watts%20clear%20vinyl%20tubing?tag=citofg amonlco-20&tag=5336432729-20

Bazil Van Sinner
29-05-14, 18:21
christar σε παρακαλώ να μας κρατήσεις ενήμερους και με πολλές φωτογραφίες!

Καλή επιτυχία:thumbsup:

katrin_bmw
29-05-14, 19:48
Christar τοποθετησες το ενα μεσα στο αλλο?? δεν καταλαβα...αν μπορεις βαλε φωτο!

katsaraios
29-05-14, 20:14
Ουτε και εγω καταλαβα,το συγκεκριμενο λαστιχο που φθειρεται ειναι "κολλημενο" πανω στο τριμ στο αμαξωμα..
Τι ακριβως θα κανεις???

christar
29-05-14, 22:47
Οταν το τοποθετησω θα δωσω λεπτομερειες. Στο λινκ λιγο πιο πανω γραφονται ολα τα βηματα, αλλα νομιζω υστερει λιγο σε φωτογραφιες.

christar
29-05-14, 23:00
Christar τοποθετησες το ενα μεσα στο αλλο?? δεν καταλαβα...αν μπορεις βαλε φωτο!

Θα βαλω οταν το κανω. Το 2ο λαστιχο μπαινει για να μην τσακιζει το κυριως πανω στην καμπυλη.






Ουτε και εγω καταλαβα,το συγκεκριμενο λαστιχο που φθειρεται ειναι "κολλημενο" πανω στο τριμ στο αμαξωμα..
Τι ακριβως θα κανεις???

Μια χαρα το καταλαβες. Θα αλλαξω το λαστιχο με αυτο που πηρα, αν το προσεξες εχει κολλα απο την κατω πλευρα. Βγαζεις το τριμ, ξεκολλας το παλιο λαστιχο κ κολλας το νεο.

Θα δειξει ποσο καλο θα ειναι! Αλλωστε με 240¤ που εχει το κομματι στη αντιπροσωπεια , αξιζει την προσπαθεια...

katsaraios
29-05-14, 23:21
Μια χαρα το καταλαβες. Θα αλλαξω το λαστιχο με αυτο που πηρα, αν το προσεξες εχει κολλα απο την κατω πλευρα. Βγαζεις το τριμ, ξεκολλας το παλιο λαστιχο κ κολλας το νεο.

Θα δειξει ποσο καλο θα ειναι! Αλλωστε με 240¤ που εχει το κομματι στη αντιπροσωπεια , αξιζει την προσπαθεια...

Kαλη τυχη και προσοχη πολυ στο βγαλε-βαλε του τριμ !
Αν μπορεσεις ενημερωσε με φωτογραφιες .
thumb

chris41
30-05-14, 00:50
Οταν το τοποθετησω θα δωσω λεπτομερειες. Στο λινκ λιγο πιο πανω γραφονται ολα τα βηματα, αλλα νομιζω υστερει λιγο σε φωτογραφιες.

Δωσε φωτοοο στον λαοοο :warriorsmiley: Ολοι εχουμε αυτο το προβλημα μου φαινεται...χάλι μαύρο :facepalm: (Εγω πηγα και στην carglass για αλλαγη και μ λεει o τυπος εκει "δεν εχω τιμολογιο γι'αυτο" lol)

christar
10-06-14, 02:05
Ξεκινησα την διαδικασια και σε κανα δυο μερες θα σας εχω υλικο...

Στάλθηκε από το ONDA A9 Core4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BILL007
10-06-14, 13:03
Ξεκινησα την διαδικασια και σε κανα δυο μερες θα σας εχω υλικο...




:thnx::thnx::thnx::thnx::thnx::thnx::thumbsup::thu mbsup::thumbsup:

christar
11-06-14, 19:26
https://img.tapatalk.com/d/14/06/12/amupe9aj.jpg
Μια πρωτη εικόνα....

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bazil Van Sinner
11-06-14, 20:22
Noμίζω ,φαίνεται πολύ καλό.

mark e92
11-06-14, 20:49
Αυτο το μεγεθος
https://www.amazon.com/Watts-SVGE20-Pre-Cut-Diameter-20-Foot/dp/B0046ECKY0/ref=sr_1_1?s=hi&ie=UTF8&qid=1390085961&sr=1-1&keywords=watts%20clear%20vinyl%20tubing?tag=citofg amonlco-20&tag=5336432729-20

Αυτό δεν μπορείτε να το βρείτε σε κάποιο παμπριζά ? πχ Νικήτα???

dionisisM3
11-06-14, 22:27
Αυριο το πρωι παραγγελνω . Ειναι κανεις γοα group buy.??

Bazil Van Sinner
11-06-14, 23:46
Μέσα ειμαι και γώ,περιμένουμε επιβεβαίωση απο τον christar !!

christar
12-06-14, 01:03
Το αποτελεσμα εμφανισιακα τουλαχιστον ειναι εξαιρετικο. Η αντοχη του λιγο με προβληματιζει.
Αυριο θα γραψω εναν οδηγο με καποια πραγματα που πρεπει να προσεξει οποιος το επιχειρησει....

Στάλθηκε από το ONDA A9 Core4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

βασιληςe46
13-06-14, 15:28
Καλησπερα καιαπο εμενα και καλως σας βρηκα.
Οντας κατοχος bmw e46 coupe εχω και εγω το ιδιο προβλημα με τα τριμ τα εξωτερικα τα αγορασα τα καθετα στα 50 ευρω αλλα θελω τα λαστιχα στεγανοποιησης ξερει κανεις αν τα περναει η ασφαλεια στην θραυση?

mark e92
13-06-14, 16:47
Καλησπερα καιαπο εμενα και καλως σας βρηκα.
Οντας κατοχος bmw e46 coupe εχω και εγω το ιδιο προβλημα με τα τριμ τα εξωτερικα τα αγορασα τα καθετα στα 50 ευρω αλλα θελω τα λαστιχα στεγανοποιησης ξερει κανεις αν τα περναει η ασφαλεια στην θραυση?

Οχι δεν τα δικαιολογεί .

βασιληςe46
16-06-14, 00:29
δεν τα καλυπτει ουτε σε περιπτωση που σπασουν τα παραθυρα?
εχει κανεις υποψην του αν μπορω να τα βρω μετ/να και ποσο περιπου

fast-enough
16-06-14, 09:41
Αυριο το πρωι παραγγελνω . Ειναι κανεις γοα group buy.??

Παρήγγειλες;
Εγώ θα ήθελα να μπω στο group buy.

katsaraios
16-06-14, 10:42
Παρήγγειλες;
Εγώ θα ήθελα να μπω στο group buy.

και εγω μεσα...

mark e92
16-06-14, 16:29
Noμίζω ,φαίνεται πολύ καλό.

Ακόμα δεν το πήρες? ...

dionisisM3
17-06-14, 07:17
Δεν έχω παραγγείλει ακόμα λόγω οτι δεν έχω λογαριασμό στο amazon . Θα κάνω την παραγγελία τέλος της εβδομάδας . Οποίος θέλει ας μου στείλει ενα πμ . Μονο που λόγω της δουλειάς μου οταν έρθουν πρέπει να έρθετε να τα παρα λάβετε , μην με χωσετε με ταχυδρομεία γιατι δεν προλαβαίνω ;-)

βασιληςe46
17-06-14, 12:13
dionisisM3 σε τι τιμη τα βρηκες στο αμαζον αν εχεις καποιο λινκ να μου στειλειε σε παρακαλω