PDA

Επιστροφή στο Forum : Που παει το παραφλου;



Γιαννης Ε39
18-10-13, 09:19
Καλημερα σε ολους.Εδω και 20 μερες αντιμετωπιζω ενα προβλημα με το παραφλου.Συγκεκριμενα μου αναψε 2 φορες(αν 10 μερες περιπου) φευγοντας απο την δουλεια η ενδειξη στο καντραν για χαμηλη σταθμη ψυκτικου υγρου.Και τις 2 φορες συμπληρωσα λιγο πανω απο το 0,5 του λιτρου.Το ψυγειο εχει αλλαχθει πριν 20.000 χλμ,η τρομπα νερου πριν 15,000 και πουθενα μεσα στον κινητηρα(απο οσο μπορω να δω)δεν υπαρχουν νερα,οπως επισης και μεσα στα λαδια.Το αυτοκινητο κανει καθημερινα 25 χλμ με 80-100 χλμ μεσο ορο ταχυτητα και αυτα στην εθνικη και μονο.Ο κλιματισμος ειναι στους 25 βαθμους και το μονο που μου παει στο μυαλο ειναι να χανει καπου στο κυκλωμα του καλοριφερ.Καμια ιδεα κανεις ή καμια ιδεα πως μπορω να το τσεκαρω;Ευχαριστω εκ των προτερων.

stefm5
18-10-13, 09:23
κάνε έλεγχο στα κολάρα και στο πλαστικό παγούρι το οποίο μπορεί να φαίνεται μια χαρά αλλά στην πίεση να δακρύζει από μια αμελητέα ρωγμή

Γιαννης Ε39
18-10-13, 09:28
Τα κολαρα ειναι στεγνα(τσεκαρισμενα με το χερι,2-3 λεπτα αφου εφτασα σπιτι και το εσβησα).Το δε παγουρι επισης στεγνο(το παγουρι ηταν και ο λογος που αλλαξα ψυγειο,τοποθετοντας παλι γνησιο με το παγουρι του).

Panos 316T
18-10-13, 09:53
Άσπρο καπνό βλέπεις πίσω στην εξάτμιση ;

στο δρόμο αισθάνεσαι ρεταρισματάκι όπου καθαρίζει μετά το πάτημα του γκαζιού ;

le-pa
18-10-13, 09:58
Τα κολαρα ειναι στεγνα(τσεκαρισμενα με το χερι,2-3 λεπτα αφου εφτασα σπιτι και το εσβησα).Το δε παγουρι επισης στεγνο(το παγουρι ηταν και ο λογος που αλλαξα ψυγειο,τοποθετοντας παλι γνησιο με το παγουρι του).

Θα προτείνω κάτι που έχει τύχει παλιά σε άλλο αυτοκίνητο, στο οποίο αναρωτιόμουν και εγώ που πάει το παραφλού.

Δές μέσα στο σαλόνι του αυτοκινήτου, κάτω από τα πατάκια είναι νωπά-βρεγμένα ή έχουν λεκέδες. Εάν συμβαίνει αυτό, τότε έχεις θέμα με το ψυγείο του καλοριφέρ

Γιαννης Ε39
18-10-13, 09:58
Οχι Πανο,ουτε καπνο,ουτε ρεταρισμα,ουτε και θερμοκρασια.Το αμαξι δουλευει ρολοι.Πιστευω οτι ειναι απο το καλοριφερ και φανταζομαι οτι ειναι προς τα πισω που δεν μπορω να δω.Εχει και ποδια απο κατω που δεν αφηνει να πεσουν νερα στο γκαραζ και να βρω το σημειο.

Dermatis
18-10-13, 10:11
Θα προτείνω κάτι που έχει τύχει παλιά σε άλλο αυτοκίνητο, στο οποίο αναρωτιόμουν και εγώ που πάει το παραφλού.

Δές μέσα στο σαλόνι του αυτοκινήτου, κάτω από τα πατάκια είναι νωπά-βρεγμένα ή έχουν λεκέδες. Εάν συμβαίνει αυτό, τότε έχεις θέμα με το ψυγείο του καλοριφέρ

+1000 Καταρχην αναψε και ασε το αμαξι να ζεσταθει μετα αναψε καλοριφερ και τσεκαρε αν λειτουργει κανονικα δλδ αν ζεσταινει επαρκως. Αν οχι τοτε εχεις θεμα εκει. Δευτερον λογικα το ψυγειο του καλοριφερ θα βρισκεται πισω απο την μοναδα του καλοριφερ περιπου βαθια μεσα στο ταμπλο οποτε νερα θα εχεις σιγουρα απο την μερια του οδηγου ή του συνοδηγου ......τσεκαρε αν ειναι νοπες οι μοκετες κατω απο τα πατακια και δες αν μυριζει παραφλου!

Γιαννης Ε39
18-10-13, 10:27
Το καλοριφερ δουλευει σωστα(τουλαχιστον τα 10-15 λεπτα που κανω να γυρισω σπιτι απο την δουλεια)και τα δαπεδο ειναι στεγνο...

Dermatis
18-10-13, 10:32
Τοτε ( με επιφυλαξη ) δεν ειναι εχεις θεμα με το κυκλωμα αυτο.....
Πηγαινε σε ενα συνεργειο να σουν κανουν ενα ελεγχο διαρροων με στου σωληνες- κολαρα. Εφαρμοζουν πιεση και βλεπουν αν χανει !
Σε νιωυω ....ενα μηνα ετρεχα το πολο της οικογενειας να βρω απο που χανει το ατιμο! (Τελικα εχανε απο το καλοριφερ για την ιστορια):ranting2:

Panos 316T
18-10-13, 10:33
Μήπως να πας να σου "φουσκώσουν" το κύκλωμα ;

πρέπει μάλλον να το ψάξεις από την αρχή το θέμα "κρίκο-κρίκο"

Γιαννης Ε39
18-10-13, 10:34
Αυτο θα κανω,απο Δευτερα που θα εχω ρεπο...

Dermatis
18-10-13, 10:42
Μήπως να πας να σου "φουσκώσουν" το κύκλωμα ;

πρέπει μάλλον να το ψάξεις από την αρχή το θέμα "κρίκο-κρίκο"

+1 αυτο ηθελα να πω χαχαχαχ:hystericalbs1:

6ylinder
18-10-13, 11:09
Να τσεκάρεις τον διακλαδωτήρα, είναι πολύ πιθανό να είναι αυτό το πρόβλημα.

ssaliaris
18-10-13, 11:09
Στο αντίστοιχο πρόβλημα που το αντιμετώπισα πέρυσι το καλοκαίρι, παρότι είχα αλλάξει ψυγείο και παγούρι, συνέχιζε να χάνει υγρό απο το διακλαδωτήρα πάνω απο την μηχανή και να γλείφει μέσα στο δίσκο. Φυσικά δεν μπορούσα να διακρίνω απο που έχανε υγρά γιατί εξαλείφονταν με τη θερμοκρασία στο δίσκο.

Γιαννης Ε39
18-10-13, 11:19
Που βρισκεται ο διακλαδωτηρας;

ssaliaris
18-10-13, 11:44
Στο πίσω μέρος του κινητήρα και κάτω από τον νεροχύτη του παρμπρίζ, λίγο πάνω απο το σαζμάν.

send from my mobile

BILL007
18-10-13, 11:49
Στο αντίστοιχο πρόβλημα που το αντιμετώπισα πέρυσι το καλοκαίρι, παρότι είχα αλλάξει ψυγείο και παγούρι, συνέχιζε να χάνει υγρό απο το διακλαδωτήρα πάνω απο την μηχανή και να γλείφει μέσα στο δίσκο. Φυσικά δεν μπορούσα να διακρίνω απο που έχανε υγρά γιατί εξαλείφονταν με τη θερμοκρασία στο δίσκο.

+1 thumb

Driver M
18-10-13, 12:21
Άσπρο καπνό βλέπεις πίσω στην εξάτμιση ;

στο δρόμο αισθάνεσαι ρεταρισματάκι όπου καθαρίζει μετά το πάτημα του γκαζιού ;
Aν τα εκανε αυτα Πανο τι παιζει να ηταν?
Φλατζα κεφαλης?

Panos 316T
18-10-13, 14:28
οοohhh yes !

Vasilis M3
18-10-13, 15:02
Μόνο εγώ ήμουν τόσο άτυχος και έσπασε το σωληνάκι του καλοριφέρ και γίνανε όλα κwλος?:facepalm:

Καλοκαίρι με 40άρια να κάθομαι με το σεσουάρ να στεγνώνω την μοκέτα στα πετάλια... :ranting2:

dklitiro
18-10-13, 19:01
Διακρίνεις μήπως κάποιο ελαφρύ θάμπωμα στο παρ μπριζ όταν ανοίγεις τον κλιματισμό;

Kostas_1
18-10-13, 19:28
Μου εχει τυχει 2 φορες και μου βγηκε η ψυχη μεχρι να το βρω:

α) στο ε46 ηταν ο διακλαδωτηρας
β) στο Ζ4 ηταν το ψυγειο. Ειχε αδιορατες τρυπουλες (κοιτα στην πισω μερια του ψυγειου αν εχει στιγματακια απο τυχον παραφλου που βγαινει και εξατμιζεται - αφηνει ενα υποχρωμα)

Γιαννης Ε39
18-10-13, 21:55
Λοιπόν σήμερα είδα λιγη υγρασία στην μερια του συνοδηγού και συγκεκριμένα αριστερά στο δάπεδο.Επίσης βρήκα και στους αεραγωγούς για τα πόδια των πίσω δεξιά επιβατών και εκεί ήταν πιο έντονη.Πάμε για ψυγείο;

HLIAS - E36
19-10-13, 07:16
Πριν πας για ψυγείο ψάξε καλά το κύκλωμα... Μην το αλλάξεις τζάμπα και το πρόβλημα είναι αλλού... Πήγαμε να την πατήσουμε πριν 2-3 χρόνια με το Vectra B του πατέρα μου έτσι, ψαχναμε για διαρροή και δεν είχε πουθενά και απάνω που είπαμε να αλλάξουμε ψυγείο βρήκαμε ένα σκισιματάκι στο κολάρο ψυγείου-θερμοστάτη από κάτω που δεν φαίνονταν καν και όταν σβήναμε το αμάξι και ψάχναμε για διαρροή δεν υπήρχε πουθενά γιατί λόγω της θερμοκρασίας εξατμίζονταν αμέσως όλα τα υγρά...

θανασης Φιλιππου
19-10-13, 10:51
Λοιπόν σήμερα είδα λιγη υγρασία στην μερια του συνοδηγού και συγκεκριμένα αριστερά στο δάπεδο.Επίσης βρήκα και στους αεραγωγούς για τα πόδια των πίσω δεξιά επιβατών και εκεί ήταν πιο έντονη.Πάμε για ψυγείο;Δυστηχως ειναι ψυγειο.

Γιαννης Ε39
19-10-13, 14:30
Γνωρίζει κάποιος κόστος στο περίπου;

nikos1400
05-10-14, 11:54
Μια απο τα ιδια μαλλον...
Προ ολιγου ανεβαιναμε χωριο και μου αναψε "χαμηλη σταθμη ψυκτικου".
Ανοιξα σιγα σιγα καπακι ψυγειου και εννοειται ητανε στην κορυφη ο δεικτης λογω θερμοκρασιας.
Ο δεικτης θερμοκρασιας απο οτι ειδα δεν ανεβηκε.
Το αμαξι Ε46 με ν46β18.
Καλα ειδα λοιπον προχθες λιγο υγρο κατω απο το αυτοκινητο....
Επαθα αρνηση ομως και δεν ηθελα να το πιστεψω.
Και τωρα που κοιταξα κρυο πλεον, φαινεται λιγο υγρο στην ποδια απο μεσα και η σταθμη χαμηλη.
Ελπιζω μονο να μας παει σπιτι χωρις θεμα με συμπληρωμα υγρων.

Το θεμα μου ομως ποιο ειναι;;;
Οταν σταματησα μετα το λαμπακι, σχεδον αμεσως, ανοιξα καπο και εβγαινε καπνος απο δω.....

26540

Εκει μεσα απο εκει που ειναι η βαλβιδουλα του a/c.
Ποιο πολυ σαν να εξατμιζοτανε ψυκτικο που επεφτε καπου καυτα.
Ενα τετοιο πραμα. "Λεπτος" καπνος και οχι τοσο σαν να καιγεται κατι.
Εσβησα εννοειται και εβγαλα και μπαταρια προληπτικα.
Μετα που κοιταξα υγρα ψυγειου ξαναεβαλα μπρος. Δεν αναψε τιποτα και ηρθαμε τα υπολοιπα 5-6 χλμ ως το χωριο.

Το πρωι (ελπιζω) λοιπον θα δουμε....

Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

nikos1400
07-10-14, 22:46
τελικα εχανε απο μια φλατζα εκει μεσα στη μπαταρια διπλα/μεσα, και εσταζε (μαλλον πανω στην εξατμιση).
φτηνα τη βγαλαμε thumb

nikos valvetronic
09-10-14, 21:46
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=12150&page=2 thumb

Εγώ πάντως Νικόλα από τότε που το πήρα δεν θυμάμαι να ησύχασα ποτέ από νερά :thumbsdown: Μια αυτό το πλαστικό μια το παγούρι διαστολής μια από τον αισθητήρα θερμοκρασίας :thumbsdown:.Έχω nippon παρελθόν και δεν είχα ασχοληθεί ποτέ μα ποτέ με το θέμα ,μόνο λάδια κοίταγα και αυτό έτσι για να ανοίξω καπώ,μ'αυτήν την αλλανιάρα ελέγχω τρεις την ώρα :th_Laie_67-1:

Γιαννης Ε39
25-12-14, 22:55
Χρόνια πολλα σε εσάς και τις οικογένειες σας και πάντα με υγεία.Δυστηχως άλλο ενα πρόβλημα στο κύκλωμα ψύξης...Βάζοντας μπροστά σημερα μου ανάβει ένδειξη για τα νερά.Ανοίγω την τάπα του ψυγείου για να συμπληρώσω παραφλου και το κύκλωμα ειχε κρατήσει πίεση με αέρα.Το αυτοκίνητο ήταν σταματημένο 2-3 μέρες και δεν είχε σηκώσει ακομα θερμοκρασία.Συμπληρώνω και φεύγω για δουλειά(ειμαι από τους άτυχους που εργάζονται και τέτοιες μέρες)μιας και είχα ψιλοαργησει.Κατά της 21:00 που βρηκα ευκαιρίαπάω στο αυτοκίνητο να κάνω μια εξαερωση μπας και αλλάξει κάτι.Κρύο το αυτοκίνητο από της 14:00 που πήγα για δουλειά,ανοίγω την τάπα,παλι αέρας.Κάνω εξαερωση και στης 22:00 σχολαω και φεύγω.Μόλις σήκωσε την θερμοκρασία στην μέση,εκει που δουλεύει δηλαδη,σταματώ,ανοίγω την τάπα και μου φουσκώνει τα νερά,ενώ πριν την ανοίξω τσεκάρω τα κολαρα τα οποία είναι ζεστά αλλα κούτσουρα.Θερμοκρασία δεν έχει ανεβάσει καθόλου,ενω τρόμπα άλλαξα πριν 20000 χλμ και ψυγείο πριν 40000....Τι μπορεί να φταίει;;;;

Γιαννης Ε39
25-12-14, 23:26
Υπάρχει περίπτωση να φταίει η τάπα του δοχείου του ψυγείου;

katsaraios
25-12-14, 23:59
.Μόλις σήκωσε την θερμοκρασία στην μέση,εκει που δουλεύει δηλαδη,σταματώ,ανοίγω την τάπα και μου φουσκώνει τα νερά,ενώ πριν την ανοίξω τσεκάρω τα κολαρα τα οποία είναι ζεστά αλλα κούτσουρα.Θερμοκρασία δεν έχει ανεβάσει καθόλου,ενω τρόμπα άλλαξα πριν 20000 χλμ και ψυγείο πριν 40000....Τι μπορεί να φταίει;;;;

Για ποιο λογο ανοιξες την ταπα ενω η θερμοκρασια ειναι κανονικα στην μεση?

Γιαννης Ε39
26-12-14, 01:13
Γιατί φτάνοντας σπίτι,έπιασα τα κολαρα και ήταν κούτσουρο.Είπα να σπάσω λίγο την πίεση για να μην σπάσει κάνα ψυγείο.Οσες φορές το άνοιξα σε αμάξια που είχα στο παρελθόν,ακόμα και σε αυτο κάποια στιγμή πριν αλλάξω το ψυγείο,που συμπλήρωνα νερο,με τον κινητήρα σε λειτουργία και σε κανονική θερμοκρασία, ποτέ δεν έβγαλε νερά κανένα.Μόνο λίγους υδρατμούς και τέλος.

katsaraios
26-12-14, 05:14
Ετσι ειναι τα κολαρα σηκωνουν πολυ πιεση ,δεν σπανε τα ψυγεια ...μαλλον μια χαρα ειναι το αμαξι ,εκτος αν παρατηρησεις σε πορεια τον δεικτη να φευγει προς τα δεξια ...
Αν χανεις παραφλου πανω στο παγουρι αλλαζεις την ταπα ..

Γιαννης Ε39
26-12-14, 08:49
Δηλαδη είναι λογικό μετά από 2 μέρες ακινησίας τα κολαρα να είναι κούτσουρα και μόλις ανοίξω την τάπα χωρίς καν να έχω βάλει μπροστά το αυτοκίνητο,να βγάζει αέρα τόση ώρα;Πριν δεν έκανε ετσι.Άνοιγα την τάπα έκανε ενα τσαφ και τέλος,άσε που και τα κολαρα ήταν μαλακά και πιεζοντουσαν.Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις.

Γιαννης Ε39
26-12-14, 08:56
Για να καταλάβεις,όταν πήγα να κάνω εξαερωση,με το αμάξι παγωμένο,όταν άνοιξα την πλαστική τάπα με το κατσαβίδι,μόλις έλυσαν κάποιες βόλτες και πριν λύσει τελείως,ξεκίναγε και πέταγε νερό,πράγμα που σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό.Για την ιστορία πρώτα άνοιξα την τάπα μετά την τρόμπα και όχι αυτή στο ψυγείο.