PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα 1.16d ή 1.16i???



timxon
18-10-13, 01:49
Καλησπερα σε ολους,,, αγορασε ο αδερφος μου εδω και μια ευδομαδα την 1.16d και ειναι και αυτος αλλα και εγω ενθουσιασμενοςι.. Σκεφτομαι να προχωρησω και εγω στην ιδια αγορα αλλα δεν ξερω αν πρεπει παρω το diesel η να παω σε βενζινη... Η τιμη ειναι ιδια πλεον επειδη κανουν καλη εκπτωση στο diesel αυτην την περιοδο,,, οποτε δεν υπαρχει το ερωτημα ποτε θα γινει αποσβεση λογο της διαφορας στην τιμη οπωςς συνηθως υπαρχει.
Θα μπορουσε καποιος φιλος να μου πει τι καταναλωση εχει η βενζινη,,, μιλαω για τα 136hp...

Επισης εχω και μια αλλη ερωτηση ασχετη,,,
Σκεφτομαι για καποιον συναγερμο,, οχι της bmw,,, αξιζει καποιος? επισης εχει καποιος αποψη για τα gps tracker?

Ευχαριστω!!!

playmaker
18-10-13, 08:33
Εγω φιλε προτείνω diesel αν μενεις σε αστικό κέντρο

120ie87
18-10-13, 08:45
...Άλλη μια περίεργη απάντηση (!) η οποία σε πρώτη ανάγνωση μπορεί να είναι παρεξηγήσιμη αλλά στην πράξη είναι απόλυτα νορμάλ (έτσι νομίζω τουλάχιστον!) :

Για να σε απασχολεί η κατανάλωση, σημαίνει ότι σκοπεύεις να κάνεις χιλιόμετρα με το αμάξι.

Ρώτα πόσο θα σου στοιχίσει η εγκατάσταση συστήματος υγραερίου στον κινητήρα άμεσου ψεκασμού του 116i και αναλόγως προχωράς στο ένα ή στο άλλο.

Η κατανάλωση του αυτοκινήτου έχει άμεση σχέση με τις συνθήκες (φορτίο) κάτω από τις οποίες λειτουργεί ο κινητήρας.
Με το υγραέριο η οικονομία θα είναι της τάξης του 40% περίπου σε σχέση με την κατανάλωση σε βενζίνη, λόγω διαφορετικής τιμής καυσίμου.



Υ.Γ έχοντας κάνει 30.000χλμ περίπου με υγραέριο... μετάνιωσα που δεν το είχα βάλει πιο πριν (!!!) :)
Υ.Γ2 όσοι δεν έχουν βάλει σύστημα υγραερίου θα στάξουν χολή.... αν είχαν βάλει όμως θα ήξεραν.... ;)

Alex_
18-10-13, 09:07
diesel κ ξεμπερδεψες..
σκεψου την διαφορα τιμης βενζινης-πετρελαιου + οτι το diesel εχει κ μικροτερη καταναλωση απο το αντιστοιχο 116 με την βενζινη..

timxon
18-10-13, 09:27
Εχεις καποιος να μου δωσει νουμερα καταναλωσης απο την βενζινη απο προσωπικη του εμπειρια;; Επισης για τον συναγερμο εχει κανεις γνωμη;;

GanKostas-E90
18-10-13, 09:47
Diesel ειναι η λύση για οικονομία όλα τα αλλά ειναι πατέντες και δημιουργούν προβλήματα thumb

Moufas E46
18-10-13, 10:29
με κλειστα τα ματια παρε diesel. περα απο τα προφανη που ειπαν και τα παιδια πιο πανω σκεψου και το θεμα μεταπωλησης μελλοντικα thumb

Ptboul
18-10-13, 11:01
Επειδή θα σκάσεις ένα κάρο λ7 και πρέπει να σε γεμίζει η αγορά σου, θα πρότεινα να οδηγήσεις και την βενζινοκίνητη έκδοση και να δεις την διαφορά μεταξυ των 2 κινητήρων.

Μία άλλη παράμετρος είναι και τα ετήσια Km που διανύεις, αν σκοπεύεις να κρατήσεις το αμάξι χρόνια και κάνεις πολλά km, τότε σίγουρα ντήζελ.

Προσωπικά θα επέλεγα μάλλον ντήζελ καθαρά λόγο συμβιβασμού και της κουρελιασμένης κατάστασης στην οποία έχουμε περιέλθει.

Ειδάλλως μπιτΖίνα ασυζητητή.

Για συναγερμούς κλπ κάνε μια αναζήτηση, νομίζω κάτι υπάρχει.

timxon
18-10-13, 12:36
Ευχαριστω για τις απαντησεις... Μολις γυρισα απο την αντιπροσωπεια και εκλεισα το diesel..

E60_Arkadia
18-10-13, 16:27
Βενζινη γτ πάει τον κ@λο του,ντίζελ γτ δεν καίει,εσύ αποφασιζεις

Samaro
18-10-13, 17:00
Βενζινη γτ πάει τον κ@λο του,ντίζελ γτ δεν καίει,εσύ αποφασιζεις

Ακριβώς !

Είναι θέμα οδηγικής προτίμησης .
Πετρέλαιο ίσον ροπή, βενζίνη ίσον άλογα (ιδιαίτερα με κάποιο προγραματάκι).


Το συναγερμό, στον κάνουν δώρο όλες οι αντιπροσωπείες.

playmaker
18-10-13, 17:12
Τον oem συναγερμό ομως ;

stef
18-10-13, 19:08
Επίσης σκέψου τι κιβώτιο θες...
Αν θες αυτόματο, τότε πας αναγκαστικά σε 116 i ...

timxon
18-10-13, 19:10
Ευχαριστω για τις απαντησεις,, το αμαξι το εκλεισα και ειναι diesel

Alex_
18-10-13, 19:39
καλοταξιδο κ παντα με ασφαλεια!!

stef
18-10-13, 21:38
Kαλοτάξιδο & καλά & ασφαλή χλμ

giannis79
19-10-13, 13:20
καλοταξιδο...και εγω ειμαι φουλ για diesel...δεν θα το μετανιωσεις ,,,θα ακους για βενζινη και θα γελας

freddys
19-10-13, 14:29
...Άλλη μια περίεργη απάντηση (!) η οποία σε πρώτη ανάγνωση μπορεί να είναι παρεξηγήσιμη αλλά στην πράξη είναι απόλυτα νορμάλ (έτσι νομίζω τουλάχιστον!) :

Για να σε απασχολεί η κατανάλωση, σημαίνει ότι σκοπεύεις να κάνεις χιλιόμετρα με το αμάξι.

Ρώτα πόσο θα σου στοιχίσει η εγκατάσταση συστήματος υγραερίου στον κινητήρα άμεσου ψεκασμού του 116i και αναλόγως προχωράς στο ένα ή στο άλλο.

Η κατανάλωση του αυτοκινήτου έχει άμεση σχέση με τις συνθήκες (φορτίο) κάτω από τις οποίες λειτουργεί ο κινητήρας.
Με το υγραέριο η οικονομία θα είναι της τάξης του 40% περίπου σε σχέση με την κατανάλωση σε βενζίνη, λόγω διαφορετικής τιμής καυσίμου.



Υ.Γ έχοντας κάνει 30.000χλμ περίπου με υγραέριο... μετάνιωσα που δεν το είχα βάλει πιο πριν (!!!) :)
Υ.Γ2 όσοι δεν έχουν βάλει σύστημα υγραερίου θα στάξουν χολή.... αν είχαν βάλει όμως θα ήξεραν.... ;)

Αυτο για το υγραεριο,παντα μου προκαλουσε απορια!Αν μια εγκατασταση υγραεριου ειναι απο 500ευρω μεχρι 1000ευρω στα ποσα χλμ θα πρεπει να προσφερει κερδος;Θεωρητικα με τις σημερινες τιμες παντα!Εχοντας φυσικα υποψην οτι η καταναλωση αυξανεται,με το υγραεριο της ταξεως 10% περιπου...:thanks:

Οσο για το diesel ή βενζινη,θα σου πω πως το δικο μου diesel,κανει τον βενζινα να με ξεχναει.Το καλοκαιρι Θεσσαλονικη-Σπαρτη μου πηγαν πιο ακριβα τα διοδια παρα το πετρελαιο που εκαψα!Για την βενζινη πραγματικα δεν ξερω,αλλα πιστευω οτι πανω κατω ιδια καταναλωση,αλλα η διαφορα στην τιμη που αναφερεται πιο πανω κανει την διαφορα...

120ie87
19-10-13, 17:53
Αυτο για το υγραεριο,παντα μου προκαλουσε απορια!Αν μια εγκατασταση υγραεριου ειναι απο 500ευρω μεχρι 1000ευρω στα ποσα χλμ θα πρεπει να προσφερει κερδος;Θεωρητικα με τις σημερινες τιμες παντα!Εχοντας φυσικα υποψην οτι η καταναλωση αυξανεται,με το υγραεριο της ταξεως 10% περιπου...:thanks:

Οσο για το diesel ή βενζινη,θα σου πω πως το δικο μου diesel,κανει τον βενζινα να με ξεχναει.Το καλοκαιρι Θεσσαλονικη-Σπαρτη μου πηγαν πιο ακριβα τα διοδια παρα το πετρελαιο που εκαψα!Για την βενζινη πραγματικα δεν ξερω,αλλα πιστευω οτι πανω κατω ιδια καταναλωση,αλλα η διαφορα στην τιμη που αναφερεται πιο πανω κανει την διαφορα...


Στα 13.000-14.000χλμ (για 1000 ευρώ σύστημα) έχεις κάνει απόσβεση.

Όταν κάνεις 600χλμ με 40 ευρώ (πραγματική κατανάλωση σε συνθήκες ταξιδιού με ταχύτητες 120χλμ εθνική και σβέλτα στον επαρχιακό- 120i με μοτέρ Ν46Β20) , εκεί να δεις τι αμνησία παθαίνει ο βενζινάς...

..και με επιδόσεις βενζίνης έτσι?



-->στα diesel πιθανή βλάβη αντλίας υψηλής (έτσι δεν λέγεται το σύστημα που ανεβάζει την πίεση στα μπεκ πριν μπει το καύσιμο στον θάλαμο καύσης?) λόγω υπέροχης ποιότητας πετρελαίου στην ελλάδα, πόσο κοστολογείται?



Υ.Γ τα παραπάνω εννοείται φιλικά έτσι?

GanKostas-E90
19-10-13, 18:14
Εγω νομιζω φιλε μου πως οι πιθανοτητες βλαβης ειναι στα αυτοκινητα με αεριο και οχι σε αυτα με πετρελαιο που αν μη τι αλλο ειναι εργοστασιακα

120ie87
19-10-13, 18:21
Εγω νομιζω φιλε μου πως οι πιθανοτητες βλαβης ειναι στα αυτοκινητα με αεριο και οχι σε αυτα με πετρελαιο που αν μη τι αλλο ειναι εργοστασιακα



καθένας μπορεί να νομίζει ότι θέλει :original:


ειδικά να πιστεύει κάτι τέτοια και να παρηγορείται που πληρώνει χρυσάφι τη βενζίνη.
Πολλές χιλιάδες αυτοκίνητα με υγραέριο στην ευρώπη μόνο και πολλά χρόνια τώρα παίδες.......

Andri
19-10-13, 18:29
Το αμάξι σου Ηλία πάντως με το αέριο πάει σαν βενζίνη, δοκιμασμένο. Από θέμα αξιοπιστίας , με τη δουλειά που έκανες και το ψάξιμο για να βάλεις το εν λόγω κιτ πιστεύω πως δεν θα έχεις ποτέ θέμα ειδικά με τη φροντίδα που του δείχνεις.

Δεν τα λέω αυτά επειδή σε ξέρω και είσαι φίλος μου αλλά γιατί έχω δει και άλλα με αέριο από κοντά και έπαθα πλάκα για το πως "σέρνονται" .

Το θέμα αξιοπιστίας μοτέρ στις θερμοκρασίες που σηκώνουν είναι θέμα για πολλούς, αλλά πιστεύω η λύση είναι στο σωστό προγραμματισμό ψεκάσματος του μείγματος αερίου-βενζίνης από κάποια χλμ και πάνω

120ie87
19-10-13, 18:37
Αντρέα μου, υπάρχουν πραγματικά καλά συστήματα. Όπως και αυτοκίνητα που έχουν πρόβλημα στη βενζίνη (δεν πάνε όπως πρέπει για διάφορους λόγους, συντήρηση κλπ) και έχουν θέματα όπως είναι φυσικό και στο υγραέριο.


Για παράδειγμα, εγώ θα ήθελα να μας γράψει ΕΝΑΣ μόνο που έβαλε σύστημα της (ολανδικής) prins και είχε πρόβλημα.
όχι δεύτερος, ας γράψει μόνο ΕΝΑΣ :)


Υ.Γ κάναμε το νήμα χάλια και φταίω εγώ :) , συγνώμη


Υ.Γ 2 είμαι τόσο ψείρας και προσπαθώ να το ψάχνω το θέμα που αν είχε προκύψει πρόβλημα θα το φώναζα.... ;)

GanKostas-E90
19-10-13, 19:47
Ο καθενας εχει την αποψη του η δικια μου ειναι οτι με το αεριο μετα απο πολλα χιλ δημιουργουν προβληματα σε βαλβιδες τουλαχιστον τωρα τα συστηματα πρινσ και τετοια δεν ξερω παντως ακουω πολλα και βλεπω εγω αυτο που εγραψα ηταν για προηγουμενο ποστ που εγραψες οτι υπαρχουν πιθανοτητες να σου βγαλει προβλημα το πετρελαιο λιγο δυσκολο νομιζω

karavag116d
19-10-13, 19:49
Καλοριζικο καλοταξιδο και όλα τα συναφη! Ως κάτοχος ιδιου αυτοκινητου σε καλωσορίζω και σου επισημαινω οτι κάθε μερα θα σου αρέσει όλο και πιο πολυ η επιλογή σου. Για πες το πακετο που εκλεισες χρώμα εξτρα κτλ δλδ

timxon
19-10-13, 20:03
Σε ευχαριστω...

Το αμαξι ειναι μαυρο,,,δεν εβαλα καποιο line,,,, αλλα εβαλα αλλα extra,,,
Xenon, spor δερματινο τιμονι ,,, usb, τηλεφωνο,, δερματινη σαλονι,, διζωνικο κλιματισμο,, το πακετο advantage που δεν θυμαμαι ακριβως τι εχει,,, φυσικα ζαντες αλουμινιου... Αυτα νομιζω

freddys
19-10-13, 20:21
Σε ευχαριστω...

Το αμαξι ειναι μαυρο,,,δεν εβαλα καποιο line,,,, αλλα εβαλα αλλα extra,,,
Xenon, spor δερματινο τιμονι ,,, usb, τηλεφωνο,, δερματινη σαλονι,, διζωνικο κλιματισμο,, το πακετο advantage που δεν θυμαμαι ακριβως τι εχει,,, φυσικα ζαντες αλουμινιου... Αυτα νομιζω

Mονο τα xenon που αναφερεις εχουν πονεσει πολλους (οταν εμαθαν για την μετεγκατασταση)...Οσο για τα υπολοιπα,ακουγεται ωραιο πακετο,καλοταξιδο,με πολλα χιλιομετρα,να το χαρεις!Μια ερωτηση cruise control εβαλες/εχει;;;

vagmag
19-10-13, 20:38
Καλόταξιδο .
Καλα χιλιόμετρα .

Πόσο σου βγήκε ;

freddys
19-10-13, 20:41
Στα 13.000-14.000χλμ (για 1000 ευρώ σύστημα) έχεις κάνει απόσβεση.

Όταν κάνεις 600χλμ με 40 ευρώ (πραγματική κατανάλωση σε συνθήκες ταξιδιού με ταχύτητες 120χλμ εθνική και σβέλτα στον επαρχιακό- 120i με μοτέρ Ν46Β20) , εκεί να δεις τι αμνησία παθαίνει ο βενζινάς...

..και με επιδόσεις βενζίνης έτσι?



-->στα diesel πιθανή βλάβη αντλίας υψηλής (έτσι δεν λέγεται το σύστημα που ανεβάζει την πίεση στα μπεκ πριν μπει το καύσιμο στον θάλαμο καύσης?) λόγω υπέροχης ποιότητας πετρελαίου στην ελλάδα, πόσο κοστολογείται?



Υ.Γ τα παραπάνω εννοείται φιλικά έτσι?


Με εχεις σοκαρει...Οχι για καποιον αλλο λογο,τα χιλιομετρα που αναφερεις ειναι πολλα,αλλα τα ιδιο ευκολα εκαιγε και το πετρελαιο στα 120-130...
Δεν ξερω τι νομιζεις,και χωρις να θελω να προσβαλω οποιονδηποτε,αν πραγματικα σου δινει αυτες τις επιδοσεις,σου βγαζω το καπελο,και μαγκια σου που το εβαλες!!!Αλλα πλεον τα αυτοκινητα με νεα τεχνολογια κοιτανε να καινε λιγα και να περπατανε πολυ.Τωρα σε εποχες δυσκολες,που και το τελευταιο σεντ παιζει ρολο,νομιζω οτι κανεις καλα και ενημερωνεις.

Οσο για τα προβληματα,ενα αμαξι χαλαει με 3 τροπους.
Ενας απροσεκτος ιδιοκτητης=χαλασμενο αμαξι
Ενας προσεγμενος (τριχας) ιδιοκτητης=χαλασμενο αμαξι (ατυχιες συμβαινουν,εφυγε απο την αντιπροσωπια και αναψε το λαμπακι κινητηρα)
Ενας τυχερος ιδιοκτητης=εχει μια χαρα αμαξι,ουτε τριγμους ουτε τιποτα,αλλα επειδη δεν εχει παραλλαγη καμουφλαζ ή το σουπερ ουλτρα εξτρα τουρμπονιτρουδρογοναθρακι κο συστημα επιδοσεων/εξοικονομισης το εγκαταστει χωρις την απαραιτητη γνωση με αποτελεσμα να χαλασει καπου στην διαδρομη...

timxon
20-10-13, 02:31
Mονο τα xenon που αναφερεις εχουν πονεσει πολλους (οταν εμαθαν για την μετεγκατασταση)...Οσο για τα υπολοιπα,ακουγεται ωραιο πακετο,καλοταξιδο,με πολλα χιλιομετρα,να το χαρεις!Μια ερωτηση cruise control εβαλες/εχει;;;


Σε ευχαριστώ,,,
Δεν το καταλαβα αυτο για τα xenon,,, τι εννοεις μετεγκατασταση;; cruise δεν εχει.

Andri
20-10-13, 10:58
Εννοεί πως αν δεν βάλεις αρχικά xenon μετά δεν είναι και το πιο εύκολο για DIY. Θέλει διαδικασία...

Καλορίζικο !! πολλά και ασφαλή χλμ να έχεις