PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαιμου λαστιχα υπαρχουν??



dimtz
17-10-13, 11:25
Καλημερα στην παρεα, οσοι γνωριζουν ας απαντησουν, λοιπον βρηκα απο Βουλγαρια λαστιχα χειμωνιατικα gislaved 100 ευρο κατω απ οτι τα δινουν εδω περα, με ημερομηνια κατασκευης το 2013, αυτο που θελω να πω υπαρχει περιπτωση να ειναι τριτης διαλογης λαστιχα? να εινα αναγομωμενα?? ξερετε τι παιζει? υπαρχει καποιο σημαδι που να φαινετε?? τι λετε εσεις?? υπαρχουν μαιμου λαστιχα?? ευχαριστω εκ των προτερων!!

120ie87
17-10-13, 12:51
Να σου απαντήσει κάποιος υπεύθυνα αποκλείεται μέσα από το forum! (από τη στιγμή που δεν βλέπουμε καν τα ελαστικά...)


Μια και ανέβηκε το θέμα, ορίστε μια ερώτηση που νομίζω ενδιαφέρει πολλούς:
Ξέρει κανείς τι ποσοστό κέρδους έχουν οι λαστιχάδες ας πούμε για μια δημοφιλή διάσταση για BMW 225/45/17 και ένα εμπορικό ελαστικό όπως τα Continental sc5. H τετράδα τοποθετημένη-ζυγοσταθμισμένη παίζει στα 480-500 ευρώ. Από αυτά τι κέρδος έχει ο λαστιχάς ξέρουμε?
(εννοείται ότι θα κοπεί κανονικά απόδειξη)

dimtz
17-10-13, 13:25
δε χρειαζετε να τα δεις τα λαστιχα φιλε μου, απλα λεω αν κυκλοφορουνε επωνυμα μαιμου ελαστικα, ξερω οτι ενα λαστιχο κατασκευαζετε σε διαφορες χωρες, το που κατασκευαζονται δεν υπαρχει θεμα, το θεμα μου ειναι αν υπαρχει περιπτωση καποιος τριτος να μπορει να παραγει ελαστικα που να ειναι ολοιδια με τα επωνυμα.......

120ie87
17-10-13, 13:34
Εδώ φτιάχνονται "μαϊμου" κινητά, γιατί να μην μπορούν να φτιαχτούν ελαστικά?


Η απάντηση λοιπόν στη θεωρητική ερώτηση είναι ναι. :)

Christos 330
17-10-13, 13:39
Oχι δεν υπαρχει αυτη η περιπτωση για μαιμου φιλε μου . ..

Ο λαστιχας τις βουλγαριας πηρε μεγαλη ποσοτητα δεν εχει φπα και ετσι βγαινει η τιμη που λες !!!

Τι διασταση σε ενδιαφερει ομως δεν μας ειπες ; ; ;

dimtz
17-10-13, 13:50
Oχι δεν υπαρχει αυτη η περιπτωση για μαιμου φιλε μου . ..

Ο λαστιχας τις βουλαριας πηρε μεγαλη ποσοτητα δεν εχει φπα και ετσι βγαινει η τιμη που λες !!!

Τι διασταση σε ενδιαφερει ομως δεν μας ειπες ; ; ;

μιλαμε για 185/65/15 :original:

120ie87
17-10-13, 14:16
To "e" που θα έχουν στο πλάι μέσα σε "κουτάκι" ή κύκλο να είναι ανάγλυφο (προς τα έξω να βγαίνει το αναγλυφο του) και όχι να έχει γίνει με πίεση (https://www.civinfo.com/forum/wheels-tyres-suspension-brakes/7232-warning-fake-tyres-being-sold-including-goodyear-f1.html)

(αυτό δηλώνει ότι έχουν φτιαχτεί σύμφωνα με τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές ασφάλειας- ελαστικά χωρίς το e έχουν φτιαχτεί για άλλες χώρες εκτός ΕΕ με κατώτερες προδιαγραφές και τιμή).

dimtz
17-10-13, 14:21
που το βρηκες το λινκ ρε φιλε? απο το 2007 ειναι:thumbsup:, χαχαχ τεσπα απ οτι διαβασα λεει οτι ολα τα ευρωπαικα λαστιχα φερουν το σημα Ε στο πλαι, οποιος κανει βολτουλα σημερα με το οχημα ας ριξει μια ματια στα ελαστικα του εχει το Ε?? δε ξερουμε κατα ποσο ισχυει αυτο

Christos 330
17-10-13, 14:29
Εδω ποσο σου ειπανε αν επιτρεπεται ; ; ;

dimtz
17-10-13, 14:48
Εδω ποσο σου ειπανε αν επιτρεπεται ; ; ;

320 γιουρο με περαστικα, σ εναν ρωτησα, μαλλον θα τα παρω απ εξω, απ οτι γνωριζω πολλοι ειναι αυτοι που ειναι κοντα στα συνορα και περνανε ελαστικα απο εκει, δεν ακουσα κατι παραξενο αλλα μονο απο ενα ατομο το οποιο δε δοκιμασε, απλα ειπε την αποψη του (για μαιμου), γι αυτο και ανοιξα αυτο το θεμα μπας και εχει καποιος αναλογη εμπειρια

mark e92
17-10-13, 15:52
Εδω ποσο σου ειπανε αν επιτρεπεται ; ; ;

Γιατί δεν του λές τιμή Mr??? Να μην ψάχνει...