PDA

Επιστροφή στο Forum : PDC failure....



Konstantinos E60
01-04-10, 08:05
Σαν να μην έφτανε ο αισθητήρας Nox μας βγήκε και άλλος μπελάς.
PDC failure έδειξε στην οθόνη πρωί πρωί....για να μου σπάσει τα νεύρα Πασχαλιάτικα !!!!
Τέλος πάντων, έκανα έναν γρήγορο έλεγχο τους αισθητήρες εμπρός-πίσω και φαίνονται εντάξει,χωρίς να δείχνει κάποιος πως είναι χτυπημένος.
Μήπως πάω για module ?????:ranting2:

NickE60
01-04-10, 08:31
Σαν να μην έφτανε ο αισθητήρας Nox μας βγήκε και άλλος μπελάς.
PDC failure έδειξε στην οθόνη πρωί πρωί....για να μου σπάσει τα νεύρα Πασχαλιάτικα !!!!
Τέλος πάντων, έκανα έναν γρήγορο έλεγχο τους αισθητήρες εμπρός-πίσω και φαίνονται εντάξει,χωρίς να δείχνει κάποιος πως είναι χτυπημένος.
Μήπως πάω για module ?????:ranting2:

99% κάποιος αισθητήρας είναι Κώστα, δεν χρειάζεται να χτυπηθεί, αρκετές φορές παθαίνουν κι από μόνοι τους... ήχο έχεις? αν δεν έχεις, τότε ίσως να είναι το μοντουλ... :thumbsdown:

Konstantinos E60
01-04-10, 08:46
Το μπουτόν του PDC αναβοσβήνει και όλο το συστημα είναι νεκρό.Κάποια στιγμή είχαν ένδειξη δυο αιθητήρες απο μπροστά αλλα "πάγωσαν" στην οθόνη,ήχο εκείνη την στιγμή είχε αλλα μετά.....τίποτα ούτε ήχο ούτε ενδείξεις (πρασινο-κιτρινο-κόκκινο).
Κατα την επιλογή της όπισθεν η οθόνη "ανοίγει" κανονικά στην λειτουργεία του PDC και βγάζει την ένδειξη pdc failure.

NickE60
01-04-10, 08:49
Το μπουτόν του PDC αναβοσβήνει και όλο το συστημα είναι νεκρό.Κάποια στιγμή είχαν ένδειξη δυο αιθητήρες απο μπροστά αλλα "πάγωσαν" στην οθόνη,ήχο εκείνη την στιγμή είχε αλλα μετά.....τίποτα ούτε ήχο ούτε ενδείξεις (πρασινο-κιτρινο-κόκκινο).
Κατα την επιλογή της όπισθεν η οθόνη "ανοίγει" κανονικά στην λειτουργεία του PDC και βγάζει την ένδειξη pdc failure.

Για βγάλε τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας για 20 λεπτά και δες μετα τι γίνεται. Μπορεί να έχει μπλοκάρει. thumb
(πρόσεξε να μην κλείσεις κατα λάθος το πορτ μπαγκαζ)

Konstantinos E60
01-04-10, 09:09
Για βγάλε τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας για 20 λεπτά και δες μετα τι γίνεται. Μπορεί να έχει μπλοκάρει. thumb
(πρόσεξε να μην κλείσεις κατα λάθος το πορτ μπαγκαζ)

Λες ρε Νικόλα να κάνουμε κάτι έτσι ?? Μακάρι. Θα το κάνω το μεσημέρι που θα πάω σπίτι.

Vasilis
01-04-10, 09:55
βαλε κ κανα ματακι.....

δεν σε παει κ πολυ τον τελευταιο καιρο.....!

Konstantinos E60
01-04-10, 10:32
βαλε κ κανα ματακι.....

δεν σε παει κ πολυ τον τελευταιο καιρο.....!

Αστα να πάνε Βασίλη.Ποιος π@@στης το μάτιαξε...:ranting2:

stratos
01-04-10, 10:56
Αστα να πάνε Βασίλη.Ποιος π@@στης το μάτιαξε...:ranting2:

Ξανθιά γαλανομάτα Σαββατογενημένη. Πήγαινε την μια βόλτα να στανιάρει :th_Laie_67-1:

Konstantinos E60
01-04-10, 11:05
Ξανθιά γαλανομάτα Σαββατογενημένη. Πήγαινε την μια βόλτα να στανιάρει :th_Laie_67-1:

Θα της μαλακώσω τα κόκαλα αν την πιάσω.....και μετά θα την πάω ΒΟΛΤΑ :th_Laie_67-1:

Konstantinos E60
01-04-10, 20:05
Για βγάλε τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας για 20 λεπτά και δες μετα τι γίνεται. Μπορεί να έχει μπλοκάρει. thumb
(πρόσεξε να μην κλείσεις κατα λάθος το πορτ μπαγκαζ)

Το έκανα Νικόλα και διορθώθηκε.Αλλαξα και την ασφάλεια προληπτικά.
Προσωρινά όμως γιατι πριν λίγο έκανε πάλι τα ίδια :thumbsdown:
Καμιά άλλη ιδέα ???

NickE60
01-04-10, 21:24
Το έκανα Νικόλα και διορθώθηκε.Αλλαξα και την ασφάλεια προληπτικά.
Προσωρινά όμως γιατι πριν λίγο έκανε πάλι τα ίδια :thumbsdown:
Καμιά άλλη ιδέα ???

O controller είναι πίσω κάτω από τη ρεζέρβα. Βγάλε τα φις ρίξε λίγο σπρευ καθαρισμου επαφών (αν έχεις) και ξαναβάλε τα....

Δες οδηγία..

Konstantinos E60
01-04-10, 21:44
O controller είναι πίσω κάτω από τη ρεζέρβα. Βγάλε τα φις ρίξε λίγο σπρευ καθαρισμου επαφών (αν έχεις) και ξαναβάλε τα....

Δες οδηγία..

Εχω σπρευ αλλα είναι με λάδι και δεν νομίζω να κάνει.Θα πάω το Σάββατο να πάρω και θα το κάνω.
Χρειάζεται να ξαναβγεί η μπαταρία όσο θα τα δουλεύω ???

NickE60
01-04-10, 22:22
Εχω σπρευ αλλα είναι με λάδι και δεν νομίζω να κάνει.Θα πάω το Σάββατο να πάρω και θα το κάνω.
Χρειάζεται να ξαναβγεί η μπαταρία όσο θα τα δουλεύω ???

Όχι δεν χρειάζεται να τη βγάλεις.

Κάνε μια δοκιμή χωρίς σπρευ να τα βγάλεις και να τα ξαναβάλεις, δεν ξέρεις καμιά φορά... :whistle:

Konstantinos E60
02-04-10, 21:08
Μάλλον είναι πιο μεγάλο το πρόβλημα...σήμερα μπλόκαρε όλο το idrive !

NickE60
02-04-10, 23:34
Μάλλον είναι πιο μεγάλο το πρόβλημα...σήμερα μπλόκαρε όλο το idrive !

Από ρεύμα πως πας? Η μπαταρία είναι σωστή?? Σου έχει βγάλει κάποιο μήνυμα για κακή φόρτιση ή υψηλή αποφόρτιση κλπ??

Konstantinos E60
02-04-10, 23:53
Από ρεύμα πως πας? Η μπαταρία είναι σωστή?? Σου έχει βγάλει κάποιο μήνυμα για κακή φόρτιση ή υψηλή αποφόρτιση κλπ??

Το σκέφτηκα και εγω για την μπαταρία αλλα 2 χρονών είναι, εργοστασιακή απο την αγορά του αυτ/ου και την προσέχω γενικότερα.Δεν ανοιγω-κλείνω ούτε παραθυρα-ηλιοροφή όταν είναι σβηστό το αμάξι.
Μπήκα στο iDrive για να κάνω ρυθμίσεις για το κλιματιστικό και δεν έκανε επιστροφή στο κεντρικό menu.Σταμάτησα έσβησα μηχανή,έβγαλα κλειδί και η οθόνη περέμεινε αναμένη για κανένα λεπτό ενω σβήνει αμέσως μολις αφαιρέσεις το κλειδί απο την μίζα.Εβαλα έβγαλα κανα δυο φορές και μετά έστρωσε.Το PDC failure φυσικά παραμένει.
Ενδειξή καμία ουτε για μπαταρία ούτε για κάτι άλλο:sm-scared5:

NickE60
03-04-10, 10:46
Το σκέφτηκα και εγω για την μπαταρία αλλα 2 χρονών είναι, εργοστασιακή απο την αγορά του αυτ/ου και την προσέχω γενικότερα.Δεν ανοιγω-κλείνω ούτε παραθυρα-ηλιοροφή όταν είναι σβηστό το αμάξι.
Μπήκα στο iDrive για να κάνω ρυθμίσεις για το κλιματιστικό και δεν έκανε επιστροφή στο κεντρικό menu.Σταμάτησα έσβησα μηχανή,έβγαλα κλειδί και η οθόνη περέμεινε αναμένη για κανένα λεπτό ενω σβήνει αμέσως μολις αφαιρέσεις το κλειδί απο την μίζα.Εβαλα έβγαλα κανα δυο φορές και μετά έστρωσε.Το PDC failure φυσικά παραμένει.
Ενδειξή καμία ουτε για μπαταρία ούτε για κάτι άλλο:sm-scared5:



Αν ήταν η μπαταρία ή το δυναμό ή o IBS (αισθητήρας κατάστασης/φόρτισης μπαταρίας) θα σου έβγαζε μήνυμα.

Μύνημα δεν βγάζει μόνο το MPM (Micro Power Module - ελέγχει αν υπάρχει αρκετό ρεύμα και ενεργοποιεί ή διακόπτει τη λειτουργία της CCC ... I-drive - navi, εικόνα, ήχος) το οποίο είναι δίπλα από το modul του PDC στη λεκάνη κάτω από τη ρεζέρβα ....και σκέφτομαι :think: ...μήπως έχεις υγρασία στον χώρο εκεί? Μήπως σου έχει χυθεί υγρό στο πορτ παγκαζ? Μήπως έχεις είσοδο νερού από κάποιο σημείο και έχει κατασταλάξει εκεί (έχει συμβεί, να "γλύφει" νερό πίσω από κάποιο φανάρι και να καταλήγει εκεί)

Αν δεν είναι κι αυτό, σηκώνω τα χέρια ψηλά :original:
Μια διάγνωση πάντως δεν τη γλυτώνεις..... επίσης και PDC controller και MPM χρειάζονται κωδικοποίηση.....

aristent
03-04-10, 13:00
Αν ήταν η μπαταρία ή το δυναμό ή o IBS (αισθητήρας κατάστασης/φόρτισης μπαταρίας) θα σου έβγαζε μήνυμα.

Μύνημα δεν βγάζει μόνο το MPM (Micro Power Module - ελέγχει αν υπάρχει αρκετό ρεύμα και ενεργοποιεί ή διακόπτει τη λειτουργία της CCC ... I-drive - navi, εικόνα, ήχος) το οποίο είναι δίπλα από το modul του PDC στη λεκάνη κάτω από τη ρεζέρβα ....και σκέφτομαι :think: ...μήπως έχεις υγρασία στον χώρο εκεί? Μήπως σου έχει χυθεί υγρό στο πορτ παγκαζ? Μήπως έχεις είσοδο νερού από κάποιο σημείο και έχει κατασταλάξει εκεί (έχει συμβεί, να "γλύφει" νερό πίσω από κάποιο φανάρι και να καταλήγει εκεί)

Αν δεν είναι κι αυτό, σηκώνω τα χέρια ψηλά :original:
Μια διάγνωση πάντως δεν τη γλυτώνεις..... επίσης και PDC controller και MPM χρειάζονται κωδικοποίηση.....

Nικο μου θυμιζει τη διαφημηση με την κοπελα που λεει στον πατερα της για το προβλημα που ειχε στον υπολογιστη της και απανταει ο πατερας "στη μανα σου το ειπες..."(αφου δεν ειχε καταλαβει τιποτα...):th_Laie_67-1:

S8N
03-04-10, 14:54
Nικο μου θυμιζει τη διαφημηση με την κοπελα που λεει στον πατερα της για το προβλημα που ειχε στον υπολογιστη της και απανταει ο πατερας "στη μανα σου το ειπες..."(αφου δεν ειχε καταλαβει τιποτα...):th_Laie_67-1:

+1. Έχω πάθει πλάκα μ' αυτά που διαβάζω.

Konstantinos E60
03-04-10, 16:06
Αν ήταν η μπαταρία ή το δυναμό ή o IBS (αισθητήρας κατάστασης/φόρτισης μπαταρίας) θα σου έβγαζε μήνυμα.

Μύνημα δεν βγάζει μόνο το MPM (Micro Power Module - ελέγχει αν υπάρχει αρκετό ρεύμα και ενεργοποιεί ή διακόπτει τη λειτουργία της CCC ... I-drive - navi, εικόνα, ήχος) το οποίο είναι δίπλα από το modul του PDC στη λεκάνη κάτω από τη ρεζέρβα ....και σκέφτομαι :think: ...μήπως έχεις υγρασία στον χώρο εκεί? Μήπως σου έχει χυθεί υγρό στο πορτ παγκαζ? Μήπως έχεις είσοδο νερού από κάποιο σημείο και έχει κατασταλάξει εκεί (έχει συμβεί, να "γλύφει" νερό πίσω από κάποιο φανάρι και να καταλήγει εκεί)

Αν δεν είναι κι αυτό, σηκώνω τα χέρια ψηλά :original:
Μια διάγνωση πάντως δεν τη γλυτώνεις..... επίσης και PDC controller και MPM χρειάζονται κωδικοποίηση.....

Δεν έχει καθόλου υγρασία σε κανένα σημείο του πορτ παγκάζ. Πάμε για διάγνωση μέσα στην εβδομάδα και βλέπουμε. :thumbsdown:

E60_Arkadia
30-04-10, 00:08
Τελικα συνονοματε τι εγινε με το προβλημα? Διορθωθηκε η ακομα τα ιδια. Μερικες φορες τα i-drive τρωνε κολληματακια.Εμενα μια μερα βαζω το κλειδι το γυριζω,αναψαν τα λαμπακια του καντραν,αλλα η οθονη τπτ! Πατησα κανα τριαρη φορες γρηγορα το κουμπι που ελεγε μενου και επανηλθε.Απο τοτε δεν το χει ξανακανει.Καλα ο Νικος ειναι πραγματικος γκουρου των Ε60.Ξερει τα παντα.:notworthy:

Konstantinos E60
30-04-10, 00:19
Αισθητήρας καμένος.Τον περιμένω απο Γερμανία :ranting2:

E60_Arkadia
30-04-10, 00:31
Αισθητηρας του pdc?

Konstantinos E60
30-04-10, 00:46
Αισθητηρας του pdc?

Ναι.Δηστυχως καίγονται!! Πάλι καλα που δεν ηταν το module.

giannis_compact
30-04-10, 02:34
Ποσο βγηκε φιλε?Πρεπει να'ναι λιγο ακριβο αυτο το ''ματακι'' σωστα?

Konstantinos E60
30-04-10, 07:03
Ποσο βγηκε φιλε?Πρεπει να'ναι λιγο ακριβο αυτο το ''ματακι'' σωστα?

Δεν ξέρω ακριβώς την τιμή, υπολογίζω γυρω στα 150€ (1 τμχ).Οταν έρθει με το καλό θα ενημερώσω για τις τιμές (ανταλλακτικών και τοποθέτησης).

Christos 330
30-04-10, 08:41
Δεν ξέρω ακριβώς την τιμή, υπολογίζω γυρω στα 150€ (1 τμχ).Οταν έρθει με το καλό θα ενημερώσω για τις τιμές (ανταλλακτικών και τοποθέτησης).

Και δεν πιναμε 1 μπουκαλακι ρε φιλε ; ; ;

Να δουμε και κανενα κ@@@ακι . . .

Με το καλο να τελειωσει αυτη η ιστορια σου Κωστα . . .

Konstantinos E60
30-04-10, 08:46
Και δεν πιναμε 1 μπουκαλακι ρε φιλε ; ; ;

Να δουμε και κανενα κ@@@ακι . . .

Με το καλο να τελειωσει αυτη η ιστορια σου Κωστα . . .

Θα το πιούμε......!!!! Αρκεί να μην εξατμηστείς στο 10λεπτο όπως την τελευταία φορά !!!!!

Konstantinos E60
15-05-10, 00:54
Ηρθε ο αισθητήρας απο Γερμανία και έχουμε και λέμε :

Αισθητήρας PDC.....146.35-10% εκπτωση =131,71
Τοποθέτηση.......... 35.00-4% '' = 33.61

Συνολο...................................... ..........165.32
ΦΠΑ 21%............................................. 34.72
ΣΥΝΟΛΟ...................................... .........200.04

:ranting2::ranting2::ranting2:

Apostolos
15-05-10, 10:09
Ηρθε ο αισθητήρας απο Γερμανία και έχουμε και λέμε :

Αισθητήρας PDC.....146.35-10% εκπτωση =131,71
Τοποθέτηση.......... 35.00-4% '' = 33.61

Συνολο...................................... ..........165.32
ΦΠΑ 21%............................................. 34.72
ΣΥΝΟΛΟ...................................... .........200.04

:ranting2::ranting2::ranting2:

Holly mother of god!!! 200¤ για μια απλή αντικατάσταση ενός καμμένου αισθητήρα!!! Πωπω βρε Κωνσταντίνε!!! Ο αισθητήρας ήρθε έτοιμος βαμμένος στο χρώμα του αμαξώματος?

Konstantinos E60
15-05-10, 13:12
Holly mother of god!!! 200 για μια απλή αντικατάσταση ενός καμμένου αισθητήρα!!! Πωπω βρε Κωνσταντίνε!!! Ο αισθητήρας ήρθε έτοιμος βαμμένος στο χρώμα του αμαξώματος?

Ετοιμος βαμμένος ήρθε Δημήτρη .Γι'αυτό οι 60άρηδες αγοράστε κανέναν απο e-bay να έχετε γιατί βρώμα η δουλειά.Δεν λέει 150 για έναν αφου βάφονται χωρίς προβλημα απ'ότι λέει ο Νίκος Ε60.
Νίκο η διαδικασία βαψίματος των αισθητήρων ποιά είναι ????

Apostolos
15-05-10, 13:24
Ετοιμος βαμμένος ήρθε Δημήτρη .Γι'αυτό οι 60άρηδες αγοράστε κανέναν απο e-bay να έχετε γιατί βρώμα η δουλειά.Δεν λέει 150 για έναν αφου βάφονται χωρίς προβλημα απ'ότι λέει ο Νίκος Ε60.
Νίκο η διαδικασία βαψίματος των αισθητήρων ποιά είναι ????

Χμμμ. Αγόρασα και εγώ μια τετράδα αισθητήρες μεταχειρισμένους σε άλλο χρώμα από το χρώμα του αυτοκινήτου μου. Τους τρίψαμε ελαφρά με ένα πολύ ψιλό γυαλόχαρτο και τους επαναβάψαμε στο χρώμα του αυτοκινήτου μου. Δεν τους έχω κουμπώσει επάνω ακόμα και δεν ξέρω αν "βλέπουν" σωστά πάντως. Μόλις τους βάλω θα σε ενημερώσω thumbthumb

E60_Arkadia
15-05-10, 16:10
Παλι καλα που δεν εχω pdc! 200 για εναν αισθητηρα ε,αρκετα λεφτα.

Apostolos
15-05-10, 16:28
Παλι καλα που δεν εχω pdc! 200 για εναν αισθητηρα ε,αρκετα λεφτα.

Ουτε εγω ειχα στο αυτοκινητο μου εγκατεστημενο ρdc απλα επειδη ειχα αγορασει προφυλακτηρες με ετοιμες τις αναμονες και βρηκα κομπλε 8 μεταχειρισμενους αισθητηρες καλωδιωσεις και το mοdulακι :) Επισης μιας και ο πολυδιακοπτης στο ταμπλο μου εχει το κουμπακι με τη λειτουργια του pdc και μιας και το ccc μου που ηρθε καινουργιο ετοιμο και κωδικοποιημενο απο τη siemens με τη λειτουργια του pdc ενεργοποιημενη ειπα να πειραματιστω λιγακι ως συνηθως χαχαχαχαχαχαχα :) :) :) Τωρα για το αποτελεσμα...οψομεθα. Απο βδομαδα θα ξερουμε :) :) χαχαχαχα

Stamatis
17-05-10, 06:59
Τι τρομερες τιμες ειναι αυτες;
Πωπωπω.
Σκεψου οτι με 120 εβαλα after market τοποθετημενο το οποιο συνεργαζεται και με την καμερα οπισθοπορειας και δειχνει και μετριξ τις αποστασεις στην οθονη.
Απαπαπαπα να σου καει αισθητηρας δηλαδη ειναι χειροτερο απο πολλαπλασιαστη.
Ρε αφτερ μαρκετ σε λεω.

Konstantinos E60
17-05-10, 08:49
Τι τρομερες τιμες ειναι αυτες;
Πωπωπω.
Σκεψου οτι με 120 εβαλα after market τοποθετημενο το οποιο συνεργαζεται και με την καμερα οπισθοπορειας και δειχνει και μετριξ τις αποστασεις στην οθονη.
Απαπαπαπα να σου καει αισθητηρας δηλαδη ειναι χειροτερο απο πολλαπλασιαστη.
Ρε αφτερ μαρκετ σε λεω.

Αν δεν έχεις βάζεις αφτερ αν έχεις απο την "μανούλα του" όμως,τί κάνεις ??

Κάθεσαι και την τρώς...!!:thumbsdown:

NickE60
17-05-10, 09:37
Ετοιμος βαμμένος ήρθε Δημήτρη .Γι'αυτό οι 60άρηδες αγοράστε κανέναν απο e-bay να έχετε γιατί βρώμα η δουλειά.Δεν λέει 150 για έναν αφου βάφονται χωρίς προβλημα απ'ότι λέει ο Νίκος Ε60.
Νίκο η διαδικασία βαψίματος των αισθητήρων ποιά είναι ????

Καμία διαφορά. κανονικό βάψιμο διπλής όπως όλα τα υπόλοιπα, μόνο που καλό είναι να μην χρησιμοποιήσεις κανονικό πιστόλι βαφής, γίνεται πιο εύκολα με αερογράφο (μικρότερο πιστόλι βαφής με μικρότερο μπεκ από τα κανονικά) για να πέσει λιγότερο χρώμα και βερνίκι, όσο ακριβώς χρειάζεται ....όχι ότι αν πέσει περισσότερο χρώμα δεν θα λειτουργεί σωστά...

Apostolos
22-05-10, 08:14
Καμία διαφορά. κανονικό βάψιμο διπλής όπως όλα τα υπόλοιπα, μόνο που καλό είναι να μην χρησιμοποιήσεις κανονικό πιστόλι βαφής, γίνεται πιο εύκολα με αερογράφο (μικρότερο πιστόλι βαφής με μικρότερο μπεκ από τα κανονικά) για να πέσει λιγότερο χρώμα και βερνίκι, όσο ακριβώς χρειάζεται ....όχι ότι αν πέσει περισσότερο χρώμα δεν θα λειτουργεί σωστά...

Έτσι ακριβώς όπως τα λέει ο Νικόλας. Αγόρασα 8 μεταχειρισμένους αισθητήρες (ήδη βαμμένους σε διαφορετικό χρώμα από το χρώμα του αυτοκινήτου μου) τους τρίψαμε πολύ απαλά, τους βάψαμε και "διαβάζουνε" μια χαρά τα εμπόδια... Ομολογώ πως είχα τις επιφυλάξεις μου, αλλά τελικά όλα πήγαν μια χαρά. Γεια σου ρε Αντρίκο, πάλι έκανες το θαύμα σου:original::original::original: Γι'αυτό άλλη φορά παιδιά, μεταχειρισμένους άφοβα, δουλεύουν μια χαρά!!!

E60_Arkadia
22-05-10, 23:35
Εμφανιζεται κανονικα στην οθονη το αυτοκινητο οταν πατας το pdc?

Konstantinos E60
22-05-10, 23:46
Εμφανιζεται κανονικα στην οθονη το αυτοκινητο οταν πατας το pdc?



Ετσι....https://www.youtube.com/watch?v=oVWJ0Cx46x4

Apostolos
23-05-10, 04:07
Εμφανιζεται κανονικα στην οθονη το αυτοκινητο οταν πατας το pdc?

Σαν να βγήκε έτσι από την αντιπροσωπεία.:original: Αν τα βρεις τα πράγματα μεταχειρισμένα (όπως εγώ) αξίζει τον κόπο αλλιώς είναι πολύ ακριβά αν τα αγοράσεις καινούργια για να τα εγκαταστήσεις. Αναλογίσου ότι τα 8 ματάκια κοστίζουν καινούργια γύρω στο 120άρι το ένα βάλε και τις καλωδιώσεις τους και το εγκεφαλάκι πίσω στο πορτ μπαγκάζ συν τον διακόπτη στο ταμπλό και θα καταλάβεις πως μιλάμε για κοστολόγιο αρκετά μεγάλο.