PDA

Επιστροφή στο Forum : hand made edc αναρτηση για Μ3



ΔημήτρηςΜ3
10-10-13, 00:47
εχει καιρο που με τρωει αυτη η πατεντα και σκεφτομαι να δοκιμάσω
κατι τρελο!!!δεν ξερω αν δουλεψει αλλα γνωριζω οτι με καποια ελατηρια
χαμηλώματος η αναρτηση δουλεύει κανονικα(λεγομενα απο τους αμερικανοκίνητους) μιλαω παντα για edc οχι την απλη!
σκεφτομαι την ιδια πατεντα που εχει κανει αυτος στισ φωτο να κανω και γω!
καλα αν δουλεψει θα κανω κατοχύρωση πατεντας! :thumbsup:

ΔημήτρηςΜ3
10-10-13, 00:50
και αυτες !!!
δε νομιζω να ειναι δυσκολο βασικα μονο οι εμπρος μπουκαλες θα γινουν

Bazil Van Sinner
10-10-13, 07:35
Τι γινεται εδω,δεν το πιασα..

paganis
10-10-13, 08:32
πολλα πολλα χρονια, γινεται αυτο...δεν ειναι κατι δυσκολο και γι αυτο φυσικα υπαρχουν κιτακια για σπειρωματα.

Vasilis M3
10-10-13, 09:46
Καλή φάση thumb

gant
10-10-13, 10:16
Έχω μια απορία, με το χειροποίητο τι κερδίζουμε? Βγαίνει αρκετά περισσότερο οικονομική η είναι απλά η χαρά της δημιουργίας?

ΔημήτρηςΜ3
10-10-13, 13:12
Σίγουρα στην απλή ανάρτηση γίνετε
Χωρίς θέμα αλλα στην edc????
Πως την επηρεάζει !
πέρα απο τη χαρα της δημιουργίας
Αντί να αγοράσεις μια φορά ελατήρια και δεν μπορείς να παίξεις με την ανάρτηση
Με το συγκεκριμένο αν δουλέψει μπορείς να το χαμηλωσεις όσο θέλεις
Βασικα όσο παίρνει για να δουλέψει !

mark e92
10-10-13, 15:34
Εγώ λέω Δημήτρη να το κόψεις το ίντερνετ... τι λες;;;

freddys
10-10-13, 15:42
Σίγουρα στην απλή ανάρτηση γίνετε
Χωρίς θέμα αλλα στην edc????
Πως την επηρεάζει !
πέρα απο τη χαρα της δημιουργίας
Αντί να αγοράσεις μια φορά ελατήρια και δεν μπορείς να παίξεις με την ανάρτηση
Με το συγκεκριμένο αν δουλέψει μπορείς να το χαμηλωσεις όσο θέλεις
Βασικα όσο παίρνει για να δουλέψει !


Ο Ηλεκτρονικός Έλεγχος της Ανάρτησης (Electronic Damper Control – EDC) ρυθμίζει (αυτόματα ή χειροκίνητα) ξεχωριστά κάθε αμορτισέρ του αυτοκινήτου, ώστε να προσαρμόζεται στις εκάστοτε οδηγικές συνθήκες. Αυτό σημαίνει ότι μπορούμε να απολαμβάνουμε ταυτόχρονα απαράμιλλη άνεση και σπορτίφ συμπεριφορά, συνδυασμένα με την οδηγική ασφάλεια που προσφέρει μια BMW. Το σύστημα EDC μειώνει τις διακυμάνσεις στις δυνάμεις που ασκούνται σε κάθε τροχό και φροντίζει ώστε και τα 4 ελαστικά να έχουν άριστη πρόσφυση. Επιπλέον, μειώνει τις κλίσεις του αμαξώματος που οφείλονται στην μεταφορά φορτίου (π.χ. σε μια στροφή), ανεξαρτήτως του βάρους του οχήματος (π.χ. φορτωμένο με επιβάτες και αποσκευές ή άδειο) και της κατάστασης του οδοστρώματος.

Ειδικοί αισθητήρες παρακολουθούν συνεχώς όλες τις παραμέτρους που επηρεάζουν την δυναμική συμπεριφορά του αυτοκινήτου και την άνεση των επιβατών, έτσι ώστε να ρυθμίσουν με ακρίβεια τα αμορτισέρ. Σε κλάσμα του δευτερολέπτου, τα σήματα των αισθητήρων αναλύονται από τον ΅ΆεγκέφαλοΆΆ του συστήματος EDC και οι ανάλογες εντολές μεταβιβάζονται στα αμορτισέρ. Αυτά λειτουργούν με μαγνητικές βαλβίδες, οι οποίες μπορούν να μεταβάλλονται συνεχώς, ώστε να προσφέρουν την ιδανική ανάρτηση κάθε φορά. Χάρη σε αυτό το σύστημα, το βύθισμα του εμπρός μέρους του αυτοκινήτου (΅ΆμυτησμαΆΆ) κατά το φρενάρισμα, σχεδόν εξαλείφεται. Οι τρύπες και οι κακοτεχνίες του οδοστρώματος έχουν ελάχιστο αντίκτυπο στην ανάρτηση και στην άνεση των επιβατών.

Επιπροσθέτως της αυξημένης άνεσης και της βελτιωμένης οδικής συμπεριφοράς, το EDC συνεισφέρει και στην σταθερότητα και ασφάλεια του αυτοκινήτου. Μειώνοντας το ΅ΆμυτησμαΆΆ κατά το φρενάρισμα και την πρόσφυση των ελαστικών, μειώνεται και η απαιτούμενη απόσταση φρεναρίσματος. Η συνεχώς μεταβαλλόμενη δύναμη των αμορτισέρ σημαίνει ότι ακόμα και σε φρενάρισμα πανικού με ενεργοποιημένο το ABS, το αυτοκίνητο παραμένει οριζόντιο σε σχέση με το οδόστρωμα και οι 4 τροχοί έχον την μεγαλύτερη δυνατή επιφάνεια επαφής με τον δρόμο.

Και στον επιλογο!Ο λόγος να παίξει κάποιος με ένα τέτοιο σύστημα(ακριβό) που προσφέρει ασφαλεια;Για ομορφια;Και από εγγυήσεις ποιος τις δινει;Το χέρι του Θεού που μας προστατεύει μπαρμπαμητσος της γειτονιας,ή το δικό μας χέρι είναι καλύτερο από κάποιον που δουλεύει 10 χρόνια σε ένα εργοστάσιο BMW M...
Από την άλλη να μην ξεχνάμε ότι μια εταιρία κατέκτησε όλον τον κόσμο ως καταξιωμένο brand name για το 2013,μονο και μόνο γιατί είχε ανθρώπους που σκεφτόταν διαφορετικα.Πιστευω είτε το προχωρήσεις είτε όχι όλο το φόρουμ θα σε στηρίξει στην προσπάθεια και ο καθένας θα προσφέρει τις γνώσεις του!!!
Καλή τύχη!!!!

ΔημήτρηςΜ3
10-10-13, 16:51
Ο Ηλεκτρονικός Έλεγχος της Ανάρτησης (Electronic Damper Control – EDC) ρυθμίζει (αυτόματα ή χειροκίνητα) ξεχωριστά κάθε αμορτισέρ του αυτοκινήτου, ώστε να προσαρμόζεται στις εκάστοτε οδηγικές συνθήκες. Αυτό σημαίνει ότι μπορούμε να απολαμβάνουμε ταυτόχρονα απαράμιλλη άνεση και σπορτίφ συμπεριφορά, συνδυασμένα με την οδηγική ασφάλεια που προσφέρει μια BMW. Το σύστημα EDC μειώνει τις διακυμάνσεις στις δυνάμεις που ασκούνται σε κάθε τροχό και φροντίζει ώστε και τα 4 ελαστικά να έχουν άριστη πρόσφυση. Επιπλέον, μειώνει τις κλίσεις του αμαξώματος που οφείλονται στην μεταφορά φορτίου (π.χ. σε μια στροφή), ανεξαρτήτως του βάρους του οχήματος (π.χ. φορτωμένο με επιβάτες και αποσκευές ή άδειο) και της κατάστασης του οδοστρώματος.

Ειδικοί αισθητήρες παρακολουθούν συνεχώς όλες τις παραμέτρους που επηρεάζουν την δυναμική συμπεριφορά του αυτοκινήτου και την άνεση των επιβατών, έτσι ώστε να ρυθμίσουν με ακρίβεια τα αμορτισέρ. Σε κλάσμα του δευτερολέπτου, τα σήματα των αισθητήρων αναλύονται από τον ΅ΆεγκέφαλοΆΆ του συστήματος EDC και οι ανάλογες εντολές μεταβιβάζονται στα αμορτισέρ. Αυτά λειτουργούν με μαγνητικές βαλβίδες, οι οποίες μπορούν να μεταβάλλονται συνεχώς, ώστε να προσφέρουν την ιδανική ανάρτηση κάθε φορά. Χάρη σε αυτό το σύστημα, το βύθισμα του εμπρός μέρους του αυτοκινήτου (΅ΆμυτησμαΆΆ) κατά το φρενάρισμα, σχεδόν εξαλείφεται. Οι τρύπες και οι κακοτεχνίες του οδοστρώματος έχουν ελάχιστο αντίκτυπο στην ανάρτηση και στην άνεση των επιβατών.

Επιπροσθέτως της αυξημένης άνεσης και της βελτιωμένης οδικής συμπεριφοράς, το EDC συνεισφέρει και στην σταθερότητα και ασφάλεια του αυτοκινήτου. Μειώνοντας το ΅ΆμυτησμαΆΆ κατά το φρενάρισμα και την πρόσφυση των ελαστικών, μειώνεται και η απαιτούμενη απόσταση φρεναρίσματος. Η συνεχώς μεταβαλλόμενη δύναμη των αμορτισέρ σημαίνει ότι ακόμα και σε φρενάρισμα πανικού με ενεργοποιημένο το ABS, το αυτοκίνητο παραμένει οριζόντιο σε σχέση με το οδόστρωμα και οι 4 τροχοί έχον την μεγαλύτερη δυνατή επιφάνεια επαφής με τον δρόμο.

Και στον επιλογο!Ο λόγος να παίξει κάποιος με ένα τέτοιο σύστημα(ακριβό) που προσφέρει ασφαλεια;Για ομορφια;Και από εγγυήσεις ποιος τις δινει;Το χέρι του Θεού που μας προστατεύει μπαρμπαμητσος της γειτονιας,ή το δικό μας χέρι είναι καλύτερο από κάποιον που δουλεύει 10 χρόνια σε ένα εργοστάσιο BMW M...
Από την άλλη να μην ξεχνάμε ότι μια εταιρία κατέκτησε όλον τον κόσμο ως καταξιωμένο brand name για το 2013,μονο και μόνο γιατί είχε ανθρώπους που σκεφτόταν διαφορετικα.Πιστευω είτε το προχωρήσεις είτε όχι όλο το φόρουμ θα σε στηρίξει στην προσπάθεια και ο καθένας θα προσφέρει τις γνώσεις του!!!
Καλή τύχη!!!!
Μαζι σου σε οτι γράφεις !!!
Αλλα τουλάχιστον εγω ποτε δεν ήμουν απο αυτούς που λενε
Αφου το λέει ο αντιπρόσωπος ειναι οκ
Ξέρεις ποσα έχω ακούσει για το αμαξι μου οτι δε μπαίνουν!
Στη χειρότερη θα χαλάσουμε μια ανάρτηση
Το καλο ειναι οτι έχω μια εξτρα coilovers !!

Leonidas_E39
10-10-13, 16:55
Δωσε πονο Μητσο οτι δεν γινόταν στα Ε90 εσυ οχι μονο το καταφερες αλλα το ξεφτυλισες. :thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup: :thumbsup::thumbsup:

ΔημήτρηςΜ3
11-10-13, 12:53
με προλαβε άλλος!! :ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2:

https://www.m3post.com/forums/showthread.php?t=834784

ΔημήτρηςΜ3
14-10-13, 16:22
γνωριζει καποιος να μου πει τις διαφορες
e92/90 Μ3 τα αμορτισερ εχουν διαφορετικους κωδικους
γνωριζει καποις να μου πει??

alexm
14-10-13, 18:09
γνωριζει καποιος να μου πει τις διαφορες
e92/90 Μ3 τα αμορτισερ εχουν διαφορετικους κωδικους
γνωριζει καποις να μου πει??

E90 με EDC
εμπρος αριστερα 31312284097

E90 χωρις EDC
εμπρος αριστερα 31312284005

Ε92 με EDC
εμπρος αριστερα 31312284095

Ε92 χωρις EDC
εμπρος αριστερα 31312284005

Χωρις EDC ειναι τα ιδια, με EDC εχουν αλλους κωδικους.

ΔημήτρηςΜ3
14-10-13, 18:29
Το ξερω Αλεξ τα έχω δει και ευχαριστω
Αλλα το θέμα μου ειναι αλλου
Νομιζω οτι πρέπει να έχουν άλλη διάμετρο
Οι μπουκάλες αυτο θελω να δω και αν μπορούμε
Δλδ να δούμε τέτοιες πληροφορίες

alexm
14-10-13, 22:35
Το ξερω Αλεξ τα έχω δει και ευχαριστω
Αλλα το θέμα μου ειναι αλλου
Νομιζω οτι πρέπει να έχουν άλλη διάμετρο
Οι μπουκάλες αυτο θελω να δω και αν μπορούμε
Δλδ να δούμε τέτοιες πληροφορίες

Δημητρη δεν βλεπω καμια διαφορα στο παχος της μπουκαλας.....thumb

Ε 92 με EDC: https://www.ecstuning.com/ES249143/

E 90 με EDC: https://www.ebay.co.uk/itm/BMW-E90-M3-FRONT-SUSPENSION-DAMPER-STRUT-USED-GENUINE-/331040580770?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4d138e64a2

Ε 90 χωρις EDC: https://www.ecstuning.com/ES49976/PriceAlert/

Εαν δεις προσεκτικα στην ecs που μεγαλωνουν οι φωτο, ειτε εχουν EDC ειτε οχι οι μπουκαλες εξωτερικα ειναι ακριβως οι ιδιες!!!

ΔημήτρηςΜ3
14-10-13, 23:49
I had the occasion to compare 1M, E90EDC E92EDC and E93EDC E92 front dampers.

here my findings (dampers tested by hand without EDC signal I=0A)

From softer to harder:
1M E92 E92EDC E90EDC E93EDC

The E90EDC + E92EDC and non EDC have the same length

In the 1M front dampers the body is exactly the same as E92 but the shaft goes 8mm less out.
I don't know if the shaft is shorter or if simply the internal higher bump stop is thicker in the 1M dampers???????? maybe someone could fin this out???
The same for the rear, body the same but shaft going out 6mm less

I found that the E93EDC front left damper has the shaft as short as the 1M damper, but the right damper has the same as the E92 damper!!!!!
This is completely crazy, I thought the E93 damper was defective, I bought another 2 E93EDC dampers and exactly the same, one is like the E92 the other is shorter like the 1M.
Is intentionally by BMW to make different length dampers L/R???? I could not get my hands on rear E93EDC dampers to compare....

ΔημήτρηςΜ3
15-06-14, 16:34
γνωριζει καποιος να μου πει ποιος ειναι αντιπρόσωπος Ελλάδας για
τις KW αναρτήσεις!

bill_m3
15-06-14, 16:39
ΤΡΟΧΟΣ Α.Ε.Β.Ε. Γιαννιτσών 109, Περιστέρι 2105907406
Αυτοί πρέπει να ειναι!

JiMk86
15-06-14, 16:40
ΤΡΟΧΟΣ Α.Β.Ε.Ε.
Γιαννιτσών 109, Περιστέρι 121 31
2105907406
https://www.troxos.com/

beck m power
15-06-14, 16:41
Στις Kw αντιπρόσωπος είναι η τροχός ΑΕΒΕ
Τηλ 210 5907406

beck m power
15-06-14, 16:42
Χαχα όλοι μαζί!!!!!

bill_m3
15-06-14, 16:44
Χαχαχαχαχαχ σας έφαγα όλους!!! :th_Laie_67-1: :th_Laie_67-1:

ΔημήτρηςΜ3
15-06-14, 16:56
σας ευχαριστω ολους...
ετοιμαζω αυτο εδω έτοιμο κιτ απο την KW ...

https://www.m3post.com/forums/showthread.php?t=502621