PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με σημα ραδιοφωνου



Tsik.D.
08-10-13, 19:48
καλησπερα σε ολους !! εχω ενα θεματακι με το ραδιοσιντι λοιπον μου το οποιο δεν μπορω να λυσω μεχρι στιγμης..ενημερωτικα ας αναφερω οτι εχω συνδεσει στο αμαξι 2 οβαλ ηχεια στην εταζερα και εναν ενισχυτη μονος μου, οπως και την καλωδιωση και ολα δουλευουν αψογα καθως εκανα οσο καλητερη δουλεια μπορουσα.. το προβλημα μου ομως ειναι με το ραδιο γιατι δεν πιανει καλο σημα πλεον. ειδικα μεσα στην πολη ολοι οι σταθμοι παιζουν χαλια !!! φανταζομαι πως φταιει κατι αλλο και οχι ο ενισχυτης που συνδεσα αλλα δεν μπορω να σκεφτω τι μπορει να ειναι μιας και δεν βρηκα καποια απαντηση στον γουγλη... φυσικα και θα παω να το τσεκαρει μαστορας απλα θα ηθελα να δοκιμασω καποια λυση μονος μου πριν καταληξω σε καποιον ηλεκτρολογο μιας και δεν ειμαι τελειως κουλος. η πηγη ειναι pioneer σε περιπτωση που παιζει καποιο ρολο !!! ευχαριστω προκαταβολικα οσους βοηθησουν !!!!

θανασης Φιλιππου
08-10-13, 19:52
Κοιτα μηπως οταν εβγαλες και εβαλες την πηγη σου εφυγε το καρφι για την κεραια.

Tsik.D.
08-10-13, 19:57
την εχω ξαναβγαλει 2 φορες για να τσεκαρω ακριβως αυτο αλλα ειναι αρκετα σφιχτη η κεραια για να ξεκουμπωσει βαζοντας την πηγη.. μηπως παιζει ρολο τιποτα με την κεραια στο τζαμι ?? με το καλωδιο που πηγαινει απο την πηγη πισω δηλαδη ?

θανασης Φιλιππου
08-10-13, 20:14
την εχω ξαναβγαλει 2 φορες για να τσεκαρω ακριβως αυτο αλλα ειναι αρκετα σφιχτη η κεραια για να ξεκουμπωσει βαζοντας την πηγη.. μηπως παιζει ρολο τιποτα με την κεραια στο τζαμι ?? με το καλωδιο που πηγαινει απο την πηγη πισω δηλαδη ?Πριν βαλεις τον ενισχυτη ειχε σημα;Αυτες οι κεραιες δε φημιζονται και για το σημα τους.

dafidack
08-10-13, 20:19
Εγω θα πω κατι ασχετο τωρα,αλλα εχει συμβει σε μοντερετορα το ιδιο οταν εβαλε λευκα angel eyes στο Ε60 του :whistle:

aristent
08-10-13, 21:05
Εγω θα πω κατι ασχετο τωρα,αλλα εχει συμβει σε μοντερετορα το ιδιο οταν εβαλε λευκα angel eyes στο Ε60 του :whistle:

:hystericalbs1:

Σε Ε36 δεν υπαρχει τετοιο θεμα....ακομα και αν μπορουσε να εβαζε τετοιες λαμπες!!!thumb




Στο θεμα μας:

Πιστευω οτι στις ρυθμισεις του ραδιοφωνου εχει μια επιλογη που λεγετε:Local

εαν ειναι ενεργοποιημενη,"εξασθενει" κατα καποιο τροπο την ισχυ ληψης της κεραιας,ωστε να πιανει μονο δυνατους τοπικους σταθμους.....ισως να συμβαινει αυτο.:original:

Tsik.D.
08-10-13, 21:16
Πριν βαλεις τον ενισχυτη ειχε σημα;Αυτες οι κεραιες δε φημιζονται και για το σημα τους.

ναι κανονικα !! και μεσα στην πυλωτη επιανα σημα καμπανα !!!


Εγω θα πω κατι ασχετο τωρα,αλλα εχει συμβει σε μοντερετορα το ιδιο οταν εβαλε λευκα angel eyes στο Ε60 του :whistle:

δεν νομιζω να παιζει καποιο ρολο γιατι τα φαναρια τα εβαλα πολυ πριν μπει ο ενισχυτης.. πλακα θα ειχε ομως :hystericalbs1:


:hystericalbs1:

Σε Ε36 δεν υπαρχει τετοιο θεμα....ακομα και αν μπορουσε να εβαζε τετοιες λαμπες!!!thumb




Στο θεμα μας:

Πιστευω οτι στις ρυθμισεις του ραδιοφωνου εχει μια επιλογη που λεγετε:Local

εαν ειναι ενεργοποιημενη,"εξασθενει" κατα καποιο τροπο την ισχυ ληψης της κεραιας,ωστε να πιανει μονο δυνατους τοπικους σταθμους.....ισως να συμβαινει αυτο.:original:

αυτο δεν το ηξερα καν !! θα το τσεκαρω και θα αναφερω αποτελεσματα εαν υπαρχει αυτη η ρυθμιση, γιατι ενα φιλαρακι μου τωρα που αναφερθηκε προσπαθησε να ρυθμισει τον ηχο μεσω της πηγης... παιζει να εκανε και καμια μακακια δεν το αποκλειω !!!

nikos valvetronic
08-10-13, 23:19
Πριν βαλεις τον ενισχυτη ειχε σημα;Αυτες οι κεραιες δε φημιζονται και για το σημα τους.

Στο 46αρι πάντως που την έχει και αυτό μέσα στο τζάμι πιάνει πολύ καλά,δεν ξέρω αν διαφέρουν σαν ποιότητα.

gant
08-10-13, 23:26
Καθαρά θέμα κεραίας η δέκτου είναι η ασθενής λήψη. Η ενίσχυση ΧΣ δεν παίζει κανένα ρόλο.

Tsik.D.
08-10-13, 23:50
Καθαρά θέμα κεραίας η δέκτου είναι η ασθενής λήψη. Η ενίσχυση ΧΣ δεν παίζει κανένα ρόλο.

ναι αλλα μου κανει εντυπωση οτι με την ιδια πηγη και ιδια κεραια επεζε κανονικα.. δηλαδη απλως ηρθε η ωρα να χαλασει μολις τοποθετησα τον ενισχυτη ?

DaywalkeR
09-10-13, 13:39
ναι αλλα μου κανει εντυπωση οτι με την ιδια πηγη και ιδια κεραια επεζε κανονικα.. δηλαδη απλως ηρθε η ωρα να χαλασει μολις τοποθετησα τον ενισχυτη ?

Για να σε προφυλάξει από την καγκουριά ρε δεν δουλεύει, για να τον ξηλώσεις και να τον πετάξεις, που θέλεις και ενισχυτές στο αμάξι, αντί να το ελαφρώσεις προσθέτεις βάρος παλιοκάγκουρα :fountwtis:


(με την καλή την έννοια)

Kostas_1
09-10-13, 19:43
ελεγξε το καλωδιο της κεραιας με πολυμετρο μηπως "γειωνει" ή κοβει το σημα (πχ απο τσακισμενο ή γδαρμενο καλωδιο, βραχυκυκλωμα, κλπ)

Tsik.D.
09-10-13, 21:58
Για να σε προφυλάξει από την καγκουριά ρε δεν δουλεύει, για να τον ξηλώσεις και να τον πετάξεις, που θέλεις και ενισχυτές στο αμάξι, αντί να το ελαφρώσεις προσθέτεις βάρος παλιοκάγκουρα :fountwtis:


(με την καλή την έννοια)

ελα ρε φιλε μην μου τα χωνεις ετσι ασχημα :whistle: εξαλλου μονο ενισχυτη και 2 οβαλ εβαλα... καγκουρια θα ηταν να εβαζα και ενα γουφερ ισα με το πορτ μπαγκαζ :shok: !!! δεν εχει καλες ενοιες σε αυτα !!! τωρα παρεξηγηθηκα δεν το παιρνεις πισω :hystericalbs1: .


τελικα σημερα ασχοληθηκα λιγο και βρηκα τι φταει.. ειναι το καρφακι της κεραιας που μπαινει πισω στην πηγη το οποιο απο το βαλε βγαλε τα'παιξε και αυριο παω να παρω ενα καινουργιο και να το τοποθετησω.τελος ας σας ευχαριστησω ολους για την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας !!!!:thanks: :thanks:

θανος.Ρ
17-10-13, 22:38
Γειά σας παιδία πάνω κάτω έχω το ίδιο πρόβλημα με το ραδιόφωνο η πηγή ειναι μια alpine οι σταθμοι πέζανε καμπάνα μέχρι που ο τεχνικός ενός εξουσιοδοτημένου συνεργείου μου εγκατέστησε εναν συναγερμό μαρκάς gemini
από τότε οι σταθμοί πέζανε με αδύναμη λύψη και παράσυτα ειδικά οταν είμουν στον δρόμο... επικοινώνησα με τον συγκεκριμένο τεχνικό και μου είπε πως ο συναγερμός δεν εχει καμία σχέση με το συγκεκριμένο πρόβήμα επικοινώνησα με την αντιπροσοπεία και ο τεχνικός μου είπε πως κατι δεν θα έχει γίνει σωστά στην εγκατάσταση...:whistle::whistle: