PDA

Επιστροφή στο Forum : [E46 M3] Supersprint



manos///3
31-03-10, 14:21
Επιτελους το μοτερ ακουγεται απο τις χαμηλες στροφες!
Μολις τοποθετησα τελικο supersprint racing lightweight με κωδικο 044006.
Η ποιοτητα του τελικου φενεται πολυ καλη και το σημαντικο ειναι παναλαφρο.
Μολις 11.3 κιλα. Εχουμε κερδος δηλαδη 11.7 κιλα , αφου το εργοστασιακο ζυγιζει 23 κιλα.
Η τοποθετηση του ευκολη υποθεση, κουμπωνει ακριβως στις βιδες του ΟΕΜ.
Το δυσκολο ηταν να βγαλω το τεραστιο και βαρυ ΟΕΜ , μιας και ο χωρος ειναι λιγο στεναχωρος.

Εδω το τελικο SS
https://img143.imageshack.us/img143/5901/dsc03805ss1.jpg (https://img143.imageshack.us/i/dsc03805ss1.jpg/)

Ετοιμο για κουμπωμα
https://img12.imageshack.us/img12/5227/dsc03807ss3.jpg (https://img12.imageshack.us/i/dsc03807ss3.jpg/)

Εδω το ΟΕΜ
https://img515.imageshack.us/img515/3681/dsc03810oem4.jpg (https://img515.imageshack.us/i/dsc03810oem4.jpg/)

Και οι καταλυτες ss. θα μπουν αργοτερα.
https://img340.imageshack.us/img340/5540/dsc03806ss2cats.jpg (https://img340.imageshack.us/i/dsc03806ss2cats.jpg/)

Ο θορυβος ειναι πολυ πιο μπασος στις χαμηλες.
Στις μεσαιες αρχιζει να γινεται οξυς.
Στις υψηλες δε μπορω να αντιληφθώ και πολλα αφου η εισαγωγη μπροστα ουρλιαζει περισσοτερο απο την εξατμιση.
Φανταζομαι απο εξω να ακουγεται πολυ οξυς.
Την επομενη εβδομαδα θα βαλω τους καταλυτες. Θα υπαρξει σιγουρα αυξηση θορυβου αλλα και ροπης στις υψηλες στροφες.

Kostas_1
31-03-10, 14:23
:thumbsup::thumbsup: με γεια!!!!!!!!!!

merlin
31-03-10, 14:24
Ωραία πράγματα !!!thumb

Keep Baxing......

chief
31-03-10, 14:40
Η καλύτερη επιλογή. Αλλά μάλλον θα είναι πολύς ο θόρυβος. Και μετά από λίγα χιλιόμετρα θα είναι πιο πολύς. Μένει το x pipe Μανο...

Πόσο στοίχισαν ;;

BILL007
31-03-10, 14:42
Mεγειά!!!!:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thum bsup:

manos///3
31-03-10, 14:54
Η καλύτερη επιλογή. Αλλά μάλλον θα είναι πολύς ο θόρυβος. Και μετά από λίγα χιλιόμετρα θα είναι πιο πολύς. Μένει το x pipe Μανο...

Πόσο στοίχισαν ;;

Θα σκεφτω πολυ για το x pipe. Θα αυξηθει πολυ ο θορυβος με αυτο.

Τα αγορασα απο Αγγλια με τιμολογιο και δε πληρωσα φπα.
Τελικο 1150 ευρο
Καταλυτες 1180 ευρο
Μεταφορικα γυρω στα 150.

ΔημήτρηςΜ3
31-03-10, 14:59
all the fucking money!!!
ωραιος!!!!!!!! τελειο!!!
κατι μου λεει πως η αγορα εγινε απο CA automotive?

manos///3
31-03-10, 15:04
Νομιζω οτι ελειπε το τελικο απο το οχημα.
Με το ΟΕΜ ειναι παρα πολυ ησυχο στις χαμηλες.

Στο ρελαντι με το SS δεν ακουγεται σχεδον καθολου.
Επισης αν οδηγας ομορφα δεν σε ενοχλει ο θορυβος αλλα ουτε ενοχλεις.

VanVIC
31-03-10, 15:13
Ουσιαστική αναβάθμιση !
Ωραίος

NickE60
31-03-10, 15:23
μεγειά Μάνο!! Πως κατάληξες σε SS?

Κι εγώ SS τελικό έχω αλλά ...για Ε46 Μ3 παίζουν κι άλλα τελικά, ίσως πιο θορυβώδη... δεν ήθελες να κάνει πολύ φασαρία?

chief
31-03-10, 15:27
το racing lightweight ειναι αρκετα θορυβωδη Νικο.

manos///3
31-03-10, 15:30
μεγειά Μάνο!! Πως κατάληξες σε SS?

Κι εγώ SS τελικό έχω αλλά ...για Ε46 Μ3 παίζουν κι άλλα τελικά, ίσως πιο θορυβώδη... δεν ήθελες να κάνει πολύ φασαρία?

Nικο ναι υπαρχουν πολλα τελικα στην αγορα.
Ηθελα κατι με οξυ θορυβο και οχι μπασο ,ωστε να μη χαλασω την ακουστικη χροια του s54 στα ψηλα.
Επιπλεον με το συγκεκριμενο κερδιζω πολλα κιλα, ισως να ακουγεται ασημαντο αλλα για μενα εχει διαφορα. Εχω βαλει στοχο 1350 κιλα συνολικο βαρος (τωρα ειμαι στα 1410 αδειος). Ειδα μεγαλη διαφορα στις Σερρες οταν ημουν διπλος.
Τι να κανω? εχω μανια με τα δεκατα :original:

Vasilis
31-03-10, 15:32
καλοριζικα...καλοφορετα κ καλοταξιδα...!!!!

NickE60
31-03-10, 15:32
το racing lightweight ειναι αρκετα θορυβωδη Νικο.

στα επίπεδα δηλαδή eisenmann Race, bastuk, κλπ??

NickE60
31-03-10, 15:35
Nικο ναι υπαρχουν πολλα τελικα στην αγορα.
Ηθελα κατι με οξυ θορυβο και οχι μπασο ,ωστε να μη χαλασω την ακουστικη χροια του s54 στα ψηλα.
Επιπλεον με το συγκεκριμενο κερδιζω πολλα κιλα, ισως να ακουγεται ασημαντο αλλα για μενα εχει διαφορα. Εχω βαλει στοχο 1350 κιλα συνολικο βαρος (τωρα ειμαι στα 1410 αδειος). Ειδα μεγαλη διαφορα στις Σερρες οταν ημουν διπλος.
Τι να κανω? εχω μανια με τα δεκατα :original:

Οκ, κατάλαβα!

Σωστά thumb

NICK_M3
31-03-10, 15:56
καβουκα εμπρός
καταλύτες
race πίσω...
ΚΟΛΑΣΗΗΗ !!!!

να γίνει κανα πιστάκι να πανε μαζί τα τουτουνια πίστα να γινει της ποταν@ς !!!!

με γειες ρε κ μπάξε γρήγορα κ καταλύτες

fanisk
31-03-10, 16:17
Καλοριζικα και καλοκαφτα Μανο thumb

Thomelef
31-03-10, 17:22
το racing lightweight ειναι αρκετα θορυβωδη Νικο.


ειδικά όταν συνοδεύεται και με τους καταλύτες, που απο ότι είδα ο συμπέθερος 2
τους έχει είδη.
μανωλιό καλορίζικα ρε...
αν δεν έκανα την επισκευή που έκανα θα τις φορούσα είδη!!!
και απο ότι είδα θα μου έβγαινε και φτηνότερα!!!:ranting2::ranting2:

manos///3
31-03-10, 18:03
Σε ευχαριστω συμπεθερε 1.
Σιγα σιγα ολα θα γινουν...

GEO
31-03-10, 19:26
mano πως τα καταφερες να πας σε αυτα τα κιλα για δωσε καμια ιδεα

turbodog
31-03-10, 20:44
mano πως τα καταφερες να πας σε αυτα τα κιλα για δωσε καμια ιδεα

Εσυ αμεσως, πως εχασε κιλα ο αλλος...Θα σου δωσω ιδεες εγω...Κοψε τις μακαροναδες στην δουλεια. Θα τρως μονο ενα γιαουρτακι σκετο.
(Σ.Σ. Εχω μαρτυρες για τις μακαροναδες :sm-angry05:)
Και θα δεις πως πεφτουν τα κιλα...εγγυημενο το αποτελεσμα :grin::grin:

Monsta
31-03-10, 23:38
Μάνο καλορίζικα, είναι πανέμορφα!

Εγώ προβληματίζομαι με την επιλογή της εξάτμισης.

Είμαι μεταξύ supersprint και Eisenmann. Εϊμαι σχεδόν έτοιμος να φέρω από Αγγλία την Eisenmann Sport μόνο και μόνο επειδή είχα ακούσει το κολασμένο ήχο της Race και είχα ανατριχιάσει. Βέβαια δεν αντέχεται σε καθημερινή βάση γι αυτό και στρέφομαι προς την απλή, τη sport.

Θα μπορούσες ίσως (αν έχεις εμπειρία) να περιγράψεις τον ήχο της μίας vs της άλλης? Ίσως κάποιο βίντεο κάποια στιγμή, αν έβρισκες το χρόνο?

Μιας που έχω και γω τη καβούκα, θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον, το πως ακούγεται το αμάξι με τελικό (αρχικά) και ύστερα με τους καταλύτες.

Μου κάνει επίσης εντύπωση που δεν ακούς τα τελικά στις ψηλές....το καταλαβαίνω ότι ο ήχος της εισαγωγής είναι τρομακτικός, αλλά και πάλι δε θα πρεπε κάτι να ακούγεται? Απ έξω το χει ακούσει κανένας να σου πει γνώμη?

deepBLUE
01-04-10, 00:30
Αψογη επιλογη !!!!!

manos///3
01-04-10, 12:24
mano πως τα καταφερες να πας σε αυτα τα κιλα για δωσε καμια ιδεα

Aπλα τα πραγματα! Φοραω οτι φοραει ενα csl.
To εχω ζυγισει δυο φορες σε διαφορετικα μαγαζια.

GEO
01-04-10, 12:29
Aπλα τα πραγματα! Φοραω οτι φοραει ενα csl.
To εχω ζυγισει δυο φορες σε διαφορετικα μαγαζια.

δηλαδη φορας και καθισματα?

manos///3
01-04-10, 12:30
Θα μπορούσες ίσως (αν έχεις εμπειρία) να περιγράψεις τον ήχο της μίας vs της άλλης? Ίσως κάποιο βίντεο κάποια στιγμή, αν έβρισκες το χρόνο?

Μιας που έχω και γω τη καβούκα, θα είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον, το πως ακούγεται το αμάξι με τελικό (αρχικά) και ύστερα με τους καταλύτες.

Μου κάνει επίσης εντύπωση που δεν ακούς τα τελικά στις ψηλές....το καταλαβαίνω ότι ο ήχος της εισαγωγής είναι τρομακτικός, αλλά και πάλι δε θα πρεπε κάτι να ακούγεται? Απ έξω το χει ακούσει κανένας να σου πει γνώμη?

Αν βρω χρονο θα ανεβασω βιντεο. Υπαρχουν ομως στο νετ αρκετα βιντεακια.
Ομως πρεπει να τις ακουσεις live για να αποφασισεις.Στα βινετο ο ηχος δεν ανταποκρινεται στη πραγματικοτητα.

Τους καταλυτες θα τους μπαξω μετα το Πασχα....οποτε υπομονη!

Και ομως στις ψηλες ακους περισσοτερο την εισαγωγη. Αντε να εχει ανεβει στα αυτια μου ενα κλικ πανω..Απο εξω σιγουρα ειναι διαφορετικα.

Η μεγαλη διαφορα στον ηχο ειναι στις χαμηλες..

Για την eisenmann δεν εχω αποψη.

GEO
01-04-10, 12:49
εγω ειχα την eisenmann race κανει λιγο βαβουρα στα χαμηλα αλλα ψηλα κανει ορεο μεταλλικο ηχο. ειχα δυναμομετρηση το αμαξι μαμα οπως ειναι με μονο το τελικο στον δημητριαδη και εβγαλε 292 τροχο και 31 kg ρoπη τροχο. αυτη την στιγμη εχω το τελικο τηw μανας του και εχο βαλει καταλυτες milltek kai xpipe supersprint λογικα την αλλη βδομαδα θα δυναμομετρησω και θα σας πω αποτελεσματα. παντως απο ηχο οπως ειμαι τωρα με τους καταλυτες και το xpipe το αμαξι κανει απιστευτο ηχο και το σημαντικο χωρις να σε κουραζει

manos///3
01-04-10, 12:55
Αυτο που εκανες ειναι η καλυτερη λυση.
Δηλαδη καταλητες και μεσαιο. Το τελικο δε δινει τιποτα περα απο βαβουρα.
Τα αλλα δυο ομως δινουν αρκετα σε ιππους και ροπη και κρατανε το θορυβο σε χαμηλα επιπεδα.

NickM3CS
14-04-10, 10:14
Μάνο καλορίζικο. εκανες πολυ καλη επιλογή. επειδη ενδιαφερομαι και εγω να βάλω τελικο θα σε πειραζε να βρισκόμασταν να ακουσω τον ηχο live; θέλω να κερδίσω σε κιλά αλλά δεν θελω πολύ περισσότερο θόρυβο από αυτό της μαμας τελικο (λιγο παραπανω δεν με πειραζει). δεν θέλω να με κουράζει στα ταξίδια

stratos
14-04-10, 10:21
Καλορίζικο Μάνο. Να το σκίζεις συνέχεια στα ψηλά και να κατεβάζεις τους χρόνους σου συνέχεια :)

NickM3CS
14-04-10, 10:23
εχεισ κανεισ μόνο τελικο σαν αυτό που έβαλε ο μανος η ισως κατι αλλο ελαφρύτερο χωρίς όμως να εχει μεγάλη διαφορά στο θόρυβο. δεν θέλω να με κουράζει στα ταξίδια και να έχω πονοκέφαλο. στόχοσ μου ειναι καλύτερο τελικό για να κερδίσω σε κιλά χωρίς όμως να εχω περισσότερο θόρυβο. καμια καλή ιδεα. εχει κανείς να προτείνει κάτι με βάση αυτα τα κριτήρια και μόνο. ευχαριστω

manos///3
14-04-10, 11:49
εχεισ κανεισ μόνο τελικο σαν αυτό που έβαλε ο μανος η ισως κατι αλλο ελαφρύτερο χωρίς όμως να εχει μεγάλη διαφορά στο θόρυβο. δεν θέλω να με κουράζει στα ταξίδια και να έχω πονοκέφαλο. στόχοσ μου ειναι καλύτερο τελικό για να κερδίσω σε κιλά χωρίς όμως να εχω περισσότερο θόρυβο. καμια καλή ιδεα. εχει κανείς να προτείνει κάτι με βάση αυτα τα κριτήρια και μόνο. ευχαριστω

Niko τωρα φοραω μονο το τελικο και μαλλον δε κανει για σενα. Κανει φασαρια.
Σιγουρα θα βρεις πιο ελαφρυ απο το μαμα.
Η SS βγαζει τελικο race με λιγοτερο θορυβο.

Θα σου προτεινα ,αφου δε θελεις πολυ βαβουρα, να βαλεις καταλυτες, αντε και κανα μεσαιο και να κρατησεις το ΟΕΜ τελικο.
Κερδιζεις ετσι δυναμη στα μεσαια και ο θορυβος ειναι σε ικανοποιητικα επιπεδα.

NickM3CS
14-04-10, 13:59
οκ. ευχαριστώ για την συμβουλη. αν και βασικός μου στόχος δεν ειναι να κερδίσω σε απόδοση απλά να χάσω σε κιλά και με το τελικό που εχεις βαλει και εχεισ χάσει 11 κιλά το θεωρώ πολύ σημαντικό!!!!! το αμάξι κινείται καλύτερα με λιγότερα κιλα!!!

manos///3
14-04-10, 15:53
οκ. ευχαριστώ για την συμβουλη. αν και βασικός μου στόχος δεν ειναι να κερδίσω σε απόδοση απλά να χάσω σε κιλά και με το τελικό που εχεις βαλει και εχεισ χάσει 11 κιλά το θεωρώ πολύ σημαντικό!!!!! το αμάξι κινείται καλύτερα με λιγότερα κιλα!!!

Nαι, ειδες τι βλακας ειμαι...αντι να κοψω τη μπουκα ,μιας και ειμαι 12 κιλα υπερβαρος , εδωσα επιπλεον χρηματα να τα κοψω απο αλλου :th_Laie_67-1:

yodas
14-04-10, 16:28
Μάνο όλοι το ίδο θέμα έχουμε....η μπούκα δεν κόβεται εύκολα...

Christos 330
14-04-10, 16:29
Μάνο όλοι το ίδο θέμα έχουμε....η μπούκα δεν κόβεται εύκολα...

Τι να καταλαβουν τα pantzer κυριε Γιωργο απο περιτα κιλα ; ; ;

manos///3
20-04-10, 18:32
Μπηκαν και οι καταλυτες SS.
O θορυβος εγινε ακομα πιο οξυς και πολυ , μα πολυ ''μεταλικος'' (οπως οταν ειναι κρυο ενα μαμα Μ3).
Εχω παρατηρησει μια μικρη βελτιωση στα μεσαια και πανω.

Επισης μπηκε και το κορωνοπηνιο 4.10...χωρις υπερβολη αλλαζει ταχυτητες σαν μηχανη σουπερσπορτ..εχω χεστει πανω μου..θα ανοιξω θρεντ για το 4.10 με μετρησεις και συγκρητικα αργοτερα.

z3 2.2
20-04-10, 19:05
Μπραβοοο!!!:thumbsup:
Δε χωνεις και κανα βιντεακι να κλ@σουμε πανω μας ρε συ Μανο???:hyper:

ΔημήτρηςΜ3
20-04-10, 19:37
Μπηκαν και οι καταλυτες SS.
O θορυβος εγινε ακομα πιο οξυς και πολυ , μα πολυ ''μεταλικος'' (οπως οταν ειναι κρυο ενα μαμα Μ3).
Εχω παρατηρησει μια μικρη βελτιωση στα μεσαια και πανω.

Επισης μπηκε και το κορωνοπηνιο 4.10...χωρις υπερβολη αλλαζει ταχυτητες σαν μηχανη σουπερσπορτ..εχω χεστει πανω μου..θα ανοιξω θρεντ για το 4.10 με μετρησεις και συγκρητικα αργοτερα.

για ενημερωσε για το 4.10
γιατι εχω αλλες πληροφοριες εγω!
αν οπως λες και συ το αμαξι τρελενετε τοτε παμε για 4,10~thumb

manos///3
20-04-10, 19:52
για ενημερωσε για το 4.10
γιατι εχω αλλες πληροφοριες εγω!
αν οπως λες και συ το αμαξι τρελενετε τοτε παμε για 4,10~thumb

:hyper::hyper::clap::clap::w00t::w00t::dance1:

Monsta
20-04-10, 19:58
Επισης μπηκε και το κορωνοπηνιο 4.10...χωρις υπερβολη αλλαζει ταχυτητες σαν μηχανη σουπερσπορτ..εχω χεστει πανω μου..θα ανοιξω θρεντ για το 4.10 με μετρησεις και συγκρητικα αργοτερα.

Άντε Μάνο, βγες έξω και ξεκίνα τις μετρήσεις !!!! thumb