PDA

Επιστροφή στο Forum : turbo z3 m43b19



chris z3
04-10-13, 18:01
ξεκιναω ενα project πολυ σιγα σιγα απλα ειπα να ανοιξω ενα θεμα να ανταλαξουμε 5 αποψεις και να αναφερω καθε βημα που θα κανω....σκοπος μου ειναι να κανω τo z3 μου να παρει λιγο τα ποδια του (40 αλογακια ακομα θα ιεναι μια χαρα) αλλα και να μαστορεψω λιγο μιας και ειναι απο τις αγαπημενες μου ασχολιες! :thumbsup:

σκεφτομαι για Light turbo δλδ να δουλευει σε 0.4-0.5 max πιεση αξιοπιστα...
οποιεςδηποτε εργασιες θα γινουν απο μενα και φιλους...

οποτε οποιοδηποτε σχολιο βοηθεια λεπτομερεια γνωριζει καποιος δεκτη!!

paganis
04-10-13, 18:15
καλη αρχη...και οτι θες , παρε τηλ.

VanVIC
04-10-13, 18:17
ξεκιναω ενα project πολυ σιγα σιγα απλα ειπα να ανοιξω ενα θεμα να ανταλαξουμε 5 αποψεις και να αναφερω καθε βημα που θα κανω....σκοπος μου ειναι να κανω τo z3 μου να παρει λιγο τα ποδια του (40 αλογακια ακομα θα ιεναι μια χαρα) αλλα και να μαστορεψω λιγο μιας και ειναι απο τις αγαπημενες μου ασχολιες! :thumbsup:

σκεφτομαι για Light turbo δλδ να δουλευει σε 0.4-0.5 max πιεση αξιοπιστα...
οποιεςδηποτε εργασιες θα γινουν απο μενα και φιλους...

οποτε οποιοδηποτε σχολιο βοηθεια λεπτομερεια γνωριζει καποιος δεκτη!!

Σου απάντησε ήδη ο "άνθρωπος για την περίσταση".
Καλή επιτυχία !

chris z3
04-10-13, 18:21
χαχαχαχαχα εννοειται λευτερη!θα σε ενοχλησω οτι ειναι thnks! εχω καιρο να μαστορεψω και με τρωει χαχαχα το πολυ πολυ να το χαλασω!

bmw316turbo
04-10-13, 18:42
Ξεκίνα με το καλο και μην φοβασαι τίποτα.Αυτα τα κασονια δύσκολα χαλάνε....

Χρίστος
04-10-13, 20:13
Σαν να εχει ζωντανεψει το φορουμ απο μετατροπες και project τωρα τελευταια.........

Χρησταρα, καλη αρχη φιλε και ευχομαι το αποτελεσμα να σου αποζημιωσει οποια προσπαθεια και κοπο!!

BILL007
04-10-13, 20:15
Σαν να εχει ζωντανεψει το φορουμ απο μετατροπες και project τωρα τελευταια.........


:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:thumbthumb thumbthumb

paganis
04-10-13, 20:46
θα παρακαλουθα οποιος στελνει θετικη...αλλα πεταει και το ειρωνικο του σχολιο, να αναφερει και το ονομα του, ωστε να ξερουμε με ποιον κομπλεξικο εχουμε να κανουμε...
συγνωμη Χρηστο για το σχολιο..αλλα επρεπε να το αναφερω...

Panos 316T
04-10-13, 21:11
ξεκιναω ενα project πολυ σιγα σιγα απλα ειπα να ανοιξω ενα θεμα να ανταλαξουμε 5 αποψεις και να αναφερω καθε βημα που θα κανω....σκοπος μου ειναι να κανω τo z3 μου να παρει λιγο τα ποδια του (40 αλογακια ακομα θα ιεναι μια χαρα) αλλα και να μαστορεψω λιγο μιας και ειναι απο τις αγαπημενες μου ασχολιες! :thumbsup:

σκεφτομαι για Light turbo δλδ να δουλευει σε 0.4-0.5 max πιεση αξιοπιστα...
οποιεςδηποτε εργασιες θα γινουν απο μενα και φιλους...

οποτε οποιοδηποτε σχολιο βοηθεια λεπτομερεια γνωριζει καποιος δεκτη!!

φιλε μου καλη επιτυχια να χεις.

μακαρι να αρκεστεις με αυτες τις πιεσεις γιατι μετα θα αρχισει ο κατηφορος :)

mormon
04-10-13, 21:49
ε ρε οι Χρηστασες με τα turbo τι παθαμε!
χαχαχαχαχα!
καλη αρχη φιλε κ εγω στον ιδιο δρομο ειμαι!

teo21
04-10-13, 21:57
Light turbo αξιόπιστο σε M44 παίζει? Και για τι κόστος μιλάμε? Μη μου πει κανείς για εξακύλινδρο κτλ...

Χρίστος
04-10-13, 22:35
καλο ειναι τον is να μν τον πιεσεις.
Υπαρχουν μερικες εφαρμογες αλλα δεν προτεινεται λογο του οτι ειναι ηδη πιεσμενο ως μοτερ

Nick bmwlover
05-10-13, 00:28
Καλη αρχη Χρησταρα,ολα καλα να σου πανε!!!

kapamaru1
05-10-13, 01:38
ξεκιναω ενα project πολυ σιγα σιγα απλα ειπα να ανοιξω ενα θεμα να ανταλαξουμε 5 αποψεις και να αναφερω καθε βημα που θα κανω....σκοπος μου ειναι να κανω τo z3 μου να παρει λιγο τα ποδια του (40 αλογακια ακομα θα ιεναι μια χαρα) αλλα και να μαστορεψω λιγο μιας και ειναι απο τις αγαπημενες μου ασχολιες! :thumbsup:

σκεφτομαι για Light turbo δλδ να δουλευει σε 0.4-0.5 max πιεση αξιοπιστα...
οποιεςδηποτε εργασιες θα γινουν απο μενα και φιλους...

οποτε οποιοδηποτε σχολιο βοηθεια λεπτομερεια γνωριζει καποιος δεκτη!!

Φιλαράκο καλή αρχή! Ζηλεύω τρελά με το Turbo. Ελπίζω να μη χρειαστεί να ξοδέψεις πολλά λεφτά.
Υ.Γ. Όταν το τελειώσεις το project βρες κ μια λύση για εμάς με Ζ4 2.0λ να πάρει κ αυτή με τη σειρά της λίγο τα πόδια της....

ΔημήτρηςΜ3
05-10-13, 10:19
Σαν να εχει ζωντανεψει το φορουμ απο μετατροπες και project τωρα τελευταια.........

Χρησταρα, καλη αρχη φιλε και ευχομαι το αποτελεσμα να σου αποζημιωσει οποια προσπαθεια και κοπο!!

Το παρατήρησα εδω και καιρο
Παρα είχαμε πιάσει μούχλα και σαπίλα εδω μέσα
:fountwtis::fountwtis:

JimE36
05-10-13, 10:47
καλο ειναι τον is να μν τον πιεσεις.
Υπαρχουν μερικες εφαρμογες αλλα δεν προτεινεται λογο του οτι ειναι ηδη πιεσμενο ως μοτερ

Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο.Εγω ξερω οτι μεχρι 200-210 αλογα ο ις φτανει αρκετα αξιοπιστα (με σωστα πραγματα και ολοκληρωμενο tuning παντα).Οχι του τυπου το τουρμπισα αλλα Π.χ. δεν αλλαξα μεταλλα ή μπουζονια στο καπακι.Με μια ολοκληρωμενη βελτιωση πιστευω δεν υπαρχει καποιο προβλημα.Για το δικο μου παντως που ειναι Μ42 για ενα light εχω υπολογισει μονο για αγορα των πραγματων γυρω στα 2200 ευρω.

Καλη αρχη χρηστο στο project σου.

paganis
05-10-13, 14:04
και τον μ42 τον κομπρεσσαρεις ή τον τουρμπιζεις μεχρι το 0,6 χωρις να πειραξεις ουτε καν φλαντζα.
για μ43... μεχρι 0,8 δεν χρειαζεται να ανοιξεις τιποτα.

Panos 316T
05-10-13, 14:28
επαληθευεται απο 2ο ατομο,απο Κορινθο πλευρα, μ43 μονο με αλλαγη συμπιεσης, 1.35 πιεση με το ποδι στο πατωμα!:whistle:

chris z3
08-10-13, 00:42
για να δουμε λοιπον...αρχισα αρχικα με το χταποδι....το ειδε ενας φιλος που ασχολειται να βγαλει σχεδιο...

Χρίστος
08-10-13, 02:22
Βρε κερατα zografia τι κανεις like στο παιδι?

Ξερογλυφεσαι κουλαδι???

Panos 316T
08-10-13, 06:03
Αν το φτιάξετε εσείς το κόστος λογικά θα είναι στο 150αρι.

Φρόντισε να είναι ισομήκη για καλύτερη απόδοση και το πάχος πάνω από 1,5 για αξιοπιστία.

Από την άλλη ,πιστεύω για 0.4-0.5 αρκεί το "λουκάνικο".

Η τουρμπίνα θα είναι από πάνω ή από κάτω ;

paganis
08-10-13, 10:17
να προσεξετε στην κατασκευη του χταποδιου να μην τοποθετησετε την τουρμπινα , πολυ χαμηλα και δεν αδειαζει απο το λαδι και καπνιζει.
αποψη μου ομως ειναι οτι ..αν θες να μεινεις στο ο.4-ο.5..δεν χρειαζεται να φτιαξεις πολλαπλη..απλα να φτιαξεις εναν ανταπτορα(πλακακι) για να βιδωσεις την τουρμπινα πανω στο μαμα λουκανικο..
επισης με το μαμα...ελαχιστοποιεις τις πιθανοτητες για λασκαρισματα στα μπουζονια και ραγισματα της πολλαπλης. αλλα και να ραγισει με 20-30 ευρω παιρνεις αλλο..

astraxan
08-10-13, 13:44
καλη αρχη, και εγω το ιδιο θα αρχισω να ετοιμαζω, πρωτα να μαζεψω τα κομματια βεβαια,
υπαρχει απο ebay της obx πολλαπλη ετοιμη με 350 ευρω, απο εκει και περα υπολογισα πως θα χρειαστω ιντερκουλερ φυσικα με τις σωληνωσεις, εξατμιση μεχρι τον λαμδα με νταουνπαιπ , τουρμπινα φυσικα μαλλον παω για γκαρετ 2.5αρα , σωληνωσεις λαδιου ανταπτορας φιλτρου λαδιου, μια τουρμποφλατζα παχια για συμπιεση, βιδες και ενα καλο σφιξιματακι στο κεφαλαρι, μπεκ 650αρια, μια τρομπουλα βενζινης και με αυτα πιστευω και ενα προγραμματακι εισαι φουλ αξιοπιστος στα 170 αλογα περιπου, για παραπανω προσθετεις εναν αγραφο εγκεφαλο , και πας μεχρι 230-250 αλογα απροβληματιστα, μετα προσθετεις και σφυριλατα ....

paganis
08-10-13, 13:51
καλη αρχη, και εγω το ιδιο θα αρχισω να ετοιμαζω, πρωτα να μαζεψω τα κομματια βεβαια,
υπαρχει απο ebay της obx πολλαπλη ετοιμη με 350 ευρω, απο εκει και περα υπολογισα πως θα χρειαστω ιντερκουλερ φυσικα με τις σωληνωσεις, εξατμιση μεχρι τον λαμδα με νταουνπαιπ , τουρμπινα φυσικα μαλλον παω για γκαρετ 2.5αρα , σωληνωσεις λαδιου ανταπτορας φιλτρου λαδιου, μια τουρμποφλατζα παχια για συμπιεση, βιδες και ενα καλο σφιξιματακι στο κεφαλαρι, μπεκ 650αρια, μια τρομπουλα βενζινης και με αυτα πιστευω και ενα προγραμματακι εισαι φουλ αξιοπιστος στα 170 αλογα περιπου, για παραπανω προσθετεις εναν αγραφο εγκεφαλο , και πας μεχρι 230-250 αλογα απροβληματιστα, μετα προσθετεις και σφυριλατα ....

650cc μπεκ για 170 αλογα???? 300αρια και πολυ ειναι..

bmw316turbo
08-10-13, 15:49
καλη αρχη, και εγω το ιδιο θα αρχισω να ετοιμαζω, πρωτα να μαζεψω τα κομματια βεβαια,
υπαρχει απο ebay της obx πολλαπλη ετοιμη με 350 ευρω, απο εκει και περα υπολογισα πως θα χρειαστω ιντερκουλερ φυσικα με τις σωληνωσεις, εξατμιση μεχρι τον λαμδα με νταουνπαιπ , τουρμπινα φυσικα μαλλον παω για γκαρετ 2.5αρα , σωληνωσεις λαδιου ανταπτορας φιλτρου λαδιου, μια τουρμποφλατζα παχια για συμπιεση, βιδες και ενα καλο σφιξιματακι στο κεφαλαρι, μπεκ 650αρια, μια τρομπουλα βενζινης και με αυτα πιστευω και ενα προγραμματακι εισαι φουλ αξιοπιστος στα 170 αλογα περιπου, για παραπανω προσθετεις εναν αγραφο εγκεφαλο , και πας μεχρι 230-250 αλογα απροβληματιστα, μετα προσθετεις και σφυριλατα ....

Οπως ειπε και ο λευτερης δεν χρειαζεσαι 650 μπεκ.νομιζω στα 170 αλογα με 25αρα αρκετα ειναι και τα 300αρια.για αντλια η γνωμη μου ειναιι ουτε λογος για μεγαλυτερη..

paganis
08-10-13, 16:42
Οπως ειπε και ο λευτερης δεν χρειαζεσαι 650 μπεκ.νομιζω στα 170 αλογα με 25αρα αρκετα ειναι και τα 300αρια.για αντλια η γνωμη μου ειναιι ουτε λογος για μεγαλυτερη..

να προσθεσω πως και για τα 230 αλογα..δεν ειναι απαραιτητος ο αγραφος, αφου και με εναν οικονομικο, αλλα καλο παραλληλο κανεις παπαδες.

Nick bmwlover
09-10-13, 01:30
να προσθεσω πως και για τα 230 αλογα..δεν ειναι απαραιτητος ο αγραφος, αφου και με εναν οικονομικο, αλλα καλο παραλληλο κανεις παπαδες.

Κ αμα γινουν οι "παπαδες" μετα θα γινονται οι "κηδειες":whistle:

astraxan
09-10-13, 13:06
μιλησα 650 για το προτζεκτ μου, μιας και ο στοχος μου ειναι μεχρι 350 αλογα. καποιος που το εχει φτασει τοσο ?

Vasilis M3
09-10-13, 13:27
350 άλογα σε καρότσι Ζ3 δεν νομίζεις ότι θα είναι.."κάπως"?:think:

NIKOS Z3
09-10-13, 13:39
μιλησα 650 για το προτζεκτ μου, μιας και ο στοχος μου ειναι μεχρι 350 αλογα. καποιος που το εχει φτασει τοσο ?

300 εμενα στο 1.2 αλλα τα 350 θα τα γραψει στο 1.6 πιστευω

astraxan
09-10-13, 14:26
350 σε καροτσι ε36 καμπριο...
το μπατζετ που διαθετω μεχρι στιγμης ειναι 1000 ευρω , το θεμα ειναι οτι θελω και εγω κατατοπιση , πολυ μαλιστα μιας και δεν εχω ξανακανει κατι παρομοιο και για αρχη θα το δουλεψω 170 αλογα, αλλα θελω τα πραγματα που βαζω επανω να εχουν υποδομη για 300+ αλογα. ακουμε συμβουλες, και 200 αλογα να το δουλευα θα εβαζα σφυριλατα και παραλληλο γιατι καλιο γαιδουροδενε, παρα γαιδουρογυρευε...

Vasilis M3
09-10-13, 14:39
Γράψε λάθος φίλε νόμιζα ότι το ποστ το είχε γράψει ο φίλος Chris Z3 thumb

Panos 316T
09-10-13, 15:02
350 σε καροτσι ε36 καμπριο...
το μπατζετ που διαθετω μεχρι στιγμης ειναι 1000 ευρω , το θεμα ειναι οτι θελω και εγω κατατοπιση , πολυ μαλιστα μιας και δεν εχω ξανακανει κατι παρομοιο και για αρχη θα το δουλεψω 170 αλογα, αλλα θελω τα πραγματα που βαζω επανω να εχουν υποδομη για 300+ αλογα. ακουμε συμβουλες, και 200 αλογα να το δουλευα θα εβαζα σφυριλατα και παραλληλο γιατι καλιο γαιδουροδενε, παρα γαιδουρογυρευε...

αν νομιζεις οτι αξιζει να το κανεις τοε36 350 αλογα σε τετοιες εποχες νο προμπλεμο

αλλα να υπολογιζεις τα 10πλασια πανω κατω για ολοκληρωμενο προτζεκτ απο οτι εχεις τωρα και ειδικα απο τη στιγμη που πας στα τυφλα.

paganis
10-10-13, 12:13
350 σε καροτσι ε36 καμπριο...
το μπατζετ που διαθετω μεχρι στιγμης ειναι 1000 ευρω , το θεμα ειναι οτι θελω και εγω κατατοπιση , πολυ μαλιστα μιας και δεν εχω ξανακανει κατι παρομοιο και για αρχη θα το δουλεψω 170 αλογα, αλλα θελω τα πραγματα που βαζω επανω να εχουν υποδομη για 300+ αλογα. ακουμε συμβουλες, και 200 αλογα να το δουλευα θα εβαζα σφυριλατα και παραλληλο γιατι καλιο γαιδουροδενε, παρα γαιδουρογυρευε...

αστα καλυτερα στην ακρη το 1000...γιατι δεν σου φτανουν ουτε για τις βενζινες και τις μικροαναποδιες μετα..

astraxan
12-10-13, 12:32
το 1000αρι 1500αρι θα ειναι για να δω πως θα την παλεψει μεχρι 170-180 αλογα και σιγα σιγα χτησιμο, αν δεν προχωρησει και δεν μου αρεσει σαν κινητηρας, λογικα θα βαλω τον πολυαγαπημενο μου 2300 που απο το 30αρι που ειχα ψηνομουν να τουρμπισω..

paganis
12-10-13, 16:18
1000 ευρω για να τουρμπισεις το αμαξι...δεν σου φτανουν ακομα και με μεταχειρισμενα το 100% των πραγματων που θα χρειαστεις.
θελεις εργασια...προγραμματισμο...κ αι ποιος ξερει τι αλλαγες-επισκευες θα χρειαζεται το μοτερ σου..
επισης ποιο 2300 μοτερ εννοεις???

panose30
12-10-13, 17:01
1000 ευρω για να τουρμπισεις το αμαξι...δεν σου φτανουν ακομα και με μεταχειρισμενα το 100% των πραγματων που θα χρειαστεις.
θελεις εργασια...προγραμματισμο...κ αι ποιος ξερει τι αλλαγες-επισκευες θα χρειαζεται το μοτερ σου..
επισης ποιο 2300 μοτερ εννοεις???

Λογικα το Μ20 αφου ηταν σε Ε30

Stunt Mike
12-10-13, 20:29
350 σε καροτσι ε36 καμπριο...
το μπατζετ που διαθετω μεχρι στιγμης ειναι 1000 ευρω , το θεμα ειναι οτι θελω και εγω κατατοπιση , πολυ μαλιστα μιας και δεν εχω ξανακανει κατι παρομοιο και για αρχη θα το δουλεψω 170 αλογα, αλλα θελω τα πραγματα που βαζω επανω να εχουν υποδομη για 300+ αλογα. ακουμε συμβουλες, και 200 αλογα να το δουλευα θα εβαζα σφυριλατα και παραλληλο γιατι καλιο γαιδουροδενε, παρα γαιδουρογυρευε...

Προφανως ειτε εχεις πολυ χιουμορ,ειτε δεν εχεις ιδεα......Τουρμπο-project σε μοτερ 1800 με υποδομη 300+hp και κοστος 1000 ευρω,ειναι τουλαχιστον ανεκδοτο οπως σου'πε και ο Paganis....Και μονος σου να τα κατασκευαζεις,δεν παιζει αυτο το ποσό..... :thumbsdown:

paganis
12-10-13, 22:01
Λογικα το Μ20 αφου ηταν σε Ε30

αυτο περιμενω να μου επιβεβαιωσει..για να γελασω χωρις τυψεις..

m-power_01
12-10-13, 22:34
Λογικα το Μ20 αφου ηταν σε Ε30

ή s14

chris z3
15-10-13, 17:11
ευχαριστω για τις πληροφοριες παιδες! ψαχνομαι για τουρμπινιτσα σιγα σιγα....

astraxan
16-10-13, 02:55
ή δεν ξερεις να διαβαζεις ή δεν βλεπεις καλα, με 1000 ευρω παιρνεις καινουρια τουρμπινα, ιντερκουλερ σωληνωσεις και κουλουρια για το δρομο με τα ρεστα συμφωνω.

Stunt Mike
16-10-13, 09:18
ή δεν ξερεις να διαβαζεις ή δεν βλεπεις καλα, με 1000 ευρω παιρνεις καινουρια τουρμπινα, ιντερκουλερ σωληνωσεις και κουλουρια για το δρομο με τα ρεστα συμφωνω.

Προφανεστατα πλεον δεν εχεις ιδεα!!Αυτα μονο χρειαζεσαι για ενα τουρμπισμα σε bmw με υποδομη 300+ ιππων??Πες μου οτι εισαι και μηχανικος τωρα,να γελασω ελευθερα!

paganis
16-10-13, 09:21
ή δεν ξερεις να διαβαζεις ή δεν βλεπεις καλα, με 1000 ευρω παιρνεις καινουρια τουρμπινα, ιντερκουλερ σωληνωσεις και κουλουρια για το δρομο με τα ρεστα συμφωνω.

εχεις δικιο...τα αγοραζεις με το 1000..και τα βαζεις στο ραφι να τα κοιταζεις..γιατι στο αμαξι για να μπουνε και να δουλεψουνε θελουν αλλα 1,5 με 2χιλ.
οσο για το αρχικο σχολιο..παλι δικιο εχεις , γιατι και μυωπια εχω αλλα και το δημοτικο το εβγαλα με το ζορι...

paganis
16-10-13, 09:32
Προφανεστατα πλεον δεν εχεις ιδεα!!Αυτα μονο χρειαζεσαι για ενα τουρμπισμα σε bmw με υποδομη 300+ ιππων??Πες μου οτι εισαι και μηχανικος τωρα,να γελασω ελευθερα!

δεν αντιλαμβανεσαι το πνευμα του...
αρχικα θα τα αγορασει..και μετα θα τα βαλει επανω........στο πορτ παγκαζ.
μετα θα μαζεψει και τα υπολοιπα λεφτα...και θα βαλει στην τραπεζα, μιας και τα 1000 του φτανουν για τα εχει επανω στο αμαξι...........................μην ξεχνιομαστε, στο πορτ παγκαζ.

astraxan
19-10-13, 18:51
φιλε οταν μιλαω ξερω πολυ καλα τι λεω, και για το τι εχω στο νου μου δεν ειμαι υποχρεωμενος να δινω λογαριασμο,
εχω βρει με 800 ευρω τουρμπινα garret 25ara , πολαπλή εισαγωγης ,intercooler, σωληνωσεις ,σκαστρα, εξατμιση μεχρι και τον λαμδα, ρυθμιστη πιεσης καυσιμου,4 mpek, εγκεφαλο με προγραμμα 180ps απο φιλο που τα εβαλε πανω το ειχε στο 1.2 και οταν το πηγε στο 1.6 σκαλιζοντας το με μαμα εντοσθια του εκαψε φλατζα , τωρα μου δινει τα πραγματα , και συμφωνα με καποια πραγματα που εχω διαβασει δεν θες και τρελλες γνωσεις για να τουρμπισεις το μοτερ αυτο
https://www.bmwforums.info/forced-induction-forum/6922-wandas-turbocharged-set-up-e36-1-8-m43.html

βεβαια αν εσας σας αρεσει να δινετε λεφτα σε μηχανικους γουστο σας, εγω μιλησα για την περιπτωση μου, μπορεις καλλιστα να πας και να αγορασεις καινουρια τα πραγματα δινοντας 3000 ευρω.
εχω παραγγειλει το μεγαλυτερο ψυγειο και κατι αλλα ψιλολοιδια, αλλα δεν μπορω να βρω με τιποτα σφυριλατα μπιελοπιστονα (απο 2014 το βλεπω) για m43b18 βρισκω για m40 , m44 m42 αλλα δεν υπαρχει τιποτα για m43 ξερει καποιος αν ειναι συμβατα?
προς το παρων ειμαι σε αναζητηση μιας τουρμποφλατζας για να κατεβασω τη συμπιεση ξερει κανεις που θα βρω?

astraxan
19-10-13, 19:00
paganis και stunt mike διαβαστε απτην αρχη τα ποστ μου με τη σειρα και προσπαθηστε να δειτε τι καταλαβατε λαθος και εδω ειμαι εγω για να σας ξεμπλεξω οπου μπερδευτειτε, τα 1000 περιπου ευρω θα φυγουν για να παω περιπου στα 170 αλογα με τα πραγματα που εχω βρει , δεν μιλησα ουτε για καινουρια ουτε για 300 αλογα, μετα ειπα για περιπου 300 αλογα με σφυριλατα και εσεις υποθεσατε οτι με 1000 παιρνω τα παντα καινουρια και το ριξατε στο καλαμπουρι

paganis
19-10-13, 19:22
καπως ετσι ξεκινησα και εγω το πρωτο μου τουρμπισμα...αγορασα ενα μεταχειρισμενο ολοκληρωμενο κιτ...στο χιλιαρικο και εφτασα να δωσω ακομα 1 μιση με 2 για να λειτουργησει υποτιθεται σωστα , κανεις δεν σου εγγυατε την κατασταση της τουρμπινας . το σωστο προγραμμα στο δικο σου αμαξι και το ποσο θα αντεξουν.
θα σου τελειωσω ,,,λεγοντας , πως ολα αυτα ξηλωθηκαν απο το αμαξι μου στο τριμηνο και εγινε βαρβατη δουλεια απο την αρχη...πληρωνοντας για την εποχη , ενα σκασμο λεφτα,
κανεις δεν ξυλωνει ενα τουρμπο κιτ που δουλευει σωστα...παρα μονο αν εχει φαληρισει με τις ζημιες του..! παρτο εσυ λοιπον , μπας και εισαι τυχερος και δουλεψει..
παντως αν εσυ ξερεις καλα ,για τι μιλας....., εμεις που τα εχουμε περασει...ας σωπασουμε.
you are on your own...

Stunt Mike
19-10-13, 21:19
350 σε καροτσι ε36 καμπριο...
το μπατζετ που διαθετω μεχρι στιγμης ειναι 1000 ευρω , το θεμα ειναι οτι θελω και εγω κατατοπιση , πολυ μαλιστα μιας και δεν εχω ξανακανει κατι παρομοιο και για αρχη θα το δουλεψω 170 αλογα, αλλα θελω τα πραγματα που βαζω επανω να εχουν υποδομη για 300+ αλογα. ακουμε συμβουλες, και 200 αλογα να το δουλευα θα εβαζα σφυριλατα και παραλληλο γιατι καλιο γαιδουροδενε, παρα γαιδουρογυρευε...


paganis και stunt mike διαβαστε απτην αρχη τα ποστ μου με τη σειρα και προσπαθηστε να δειτε τι καταλαβατε λαθος και εδω ειμαι εγω για να σας ξεμπλεξω οπου μπερδευτειτε, τα 1000 περιπου ευρω θα φυγουν για να παω περιπου στα 170 αλογα με τα πραγματα που εχω βρει , δεν μιλησα ουτε για καινουρια ουτε για 300 αλογα, μετα ειπα για περιπου 300 αλογα με σφυριλατα και εσεις υποθεσατε οτι με 1000 παιρνω τα παντα καινουρια και το ριξατε στο καλαμπουρι

Εγω δεν μπερδευτηκα καθολου...διαβασε τι εχεις γραψει παραπανω γιατι τα γραπτα μενουν.....Τωρα αν εσυ βρηκες τα πραγματα που περιγραφεις με 800 ευρω και πιστευεις οτι αυτα μονο χρειαζεσαι για να τουρμπισεις ενα bmw E36,προχωρα.....Εμεις οι υπολοιποι θα συνεχισουμε να πληρωνουμε κερατιατικα στους μηχανικους μας.....

Stunt Mike
19-10-13, 21:25
Να συμπληρωσω βεβαια οτι εχουμε καθε καλη διαθεση να βοηθησουμε οποιονδηποτε εχει ορεξη και θεληση να μαθει 5 πραγματα παραπανω απο αυτα που νομιζει οτι ξερει.....Ομως στους ξεροκεφαλους ξερολες αξιζει να παθουν για να μαθουν....Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω την ψυχολογια καποιου που εχει ηδη αποφασισει τι θελει να κανει,αλλα εντουτοις μπαινει σ'ενα φορουμ να ρωτησει και γειωνει οποιον προσπαθει να του πει 5 πραγματακια παραπανω...Οπως ειπε και ο Λευτερης,you're on your own......

astraxan
21-10-13, 00:37
και αυτος ο καποιος δεν μπορει να καταλαβει την ψυχολογια καποιων κουτων που αρπαζονται ειρωνευονται και μιλανε δειχνοντας την παιδεια τους ανοιχτα σε ενα φορουμ, δεν ειπα οτι τα ξερω ολα, εδωσα λινκ, ειπα τι πραγματα εχω βρει για αν φτασει το αμαξι μου μεχρι 170 αλογα, τωρα το αν σε ποιασαν κοροιδο με καποιο μεταχειρισμενο κιτακι τωρα αυτο ειναι δικο σου θεμα, δεν με απασχολει. και η τουρμπινα παλι δεν με απασχολει, ή την κανω σερβις ή την πουλαω και παιρνω καινουρια απο εξω. εδω μπηκα για να δω απο καποιον που εχει κανει την ιδια μετατροπη στο αμαξι του τι προβληματα αντιμετωπισε οχι επειδη ψωνισε σκαρτα πραγματα. το κιτ εκανε ακριβως 22 χιλιαδες χιλιομετρα και αφου εκαψε φλατζα αποφασισε να βαλει το 1.8 ις. και ετσι εβγαλε το τουρμπισμα γιατι δεν ειχε χρηματα για αγραφους και σφυριλατα που ηθελε μετα και επειδη τα 150 αλογα που εχει τωρα του αρκουν

Stunt Mike
21-10-13, 01:08
Πρωτον κανεις,ουτε ο Paganis και σιγουρα οχι εγω δεν σε βρισαμε,οπως κανεις εσυ τωρα και δειχνεις την παιδεια σου....Επεμενες εμφανεστατα και ειρωνικα(με 800 ευρωπουλα τουρμπιζω και τα ρεστα κουλουρια!) οτι εχεις δικιο σε κατι που εμεις θεωρουσαμε λαθος και σου απαντησαμε αναλογα....Και τωρα προσπαθεις να το σωσεις...σου ειπα παραπανω,τα γραπτα μενουν....
Και για να παμε στο θεμα:τι σε κανει να πιστευεις οτι τα πραγματα που αγοραζεις εσυ,ειναι υπεραρκετα για ενα 1ο σταδιο τουρμπισματος??Επειδη το'κανε ο αλλος που τελικα εκαψε φλαντζα και προτιμησε να μεινει ατμοσφαιρικος???Δεν σου λεει κατι αυτο??
Κι αντε και το πηρες,εβαλες και φλαντζα,βιδες και αγραφο(+2500ευρω δλδ) κι εφτασες τα 220+hp ταβανι....Θα θελεις να αναβαθμιστεις(μπας και φτασεις τα πολυποθητα 300) και δεν θα μπορεις γιατι και να πουλησεις την Τ25,θες κι αλλο χταποδι για να βαλεις Τ28 πχ γιατι εχει αλλο ''πατημα''!!Δλδ παπαλα τα αρχικα 800 ευρω!Φτου και παλι απο την αρχη.....Ποιος ειναι το κοροιδο τωρα??
Το τουρμπισμα θελει σοβαρη μελετη απο την αρχη,με βαση το μοτερ σου και το που θες να φτασεις....Αλλιως αφηνεις τα παραμυθια για 300+hp υποδομες με 800 ευρωπουλα και καθεσαι στ'αυγα σου ή ικανοποιεισαι με ενα 1ο σταδιο που στην χειροτερη θα στοιχισει αλλο 1.5χιλιαρικο+τα 800 αρχικα και θα παιζεις στο 0.45bar και αποδοση 190-200hp σ'ενα 318ις...Ολα τ'αλλα ειναι συζητησεις της καφετεριας.....

NIKOS Z3
21-10-13, 13:04
Πρωτον κανεις,ουτε ο Paganis και σιγουρα οχι εγω δεν σε βρισαμε,οπως κανεις εσυ τωρα και δειχνεις την παιδεια σου....Επεμενες εμφανεστατα και ειρωνικα(με 800 ευρωπουλα τουρμπιζω και τα ρεστα κουλουρια!) οτι εχεις δικιο σε κατι που εμεις θεωρουσαμε λαθος και σου απαντησαμε αναλογα....Και τωρα προσπαθεις να το σωσεις...σου ειπα παραπανω,τα γραπτα μενουν....
Και για να παμε στο θεμα:τι σε κανει να πιστευεις οτι τα πραγματα που αγοραζεις εσυ,ειναι υπεραρκετα για ενα 1ο σταδιο τουρμπισματος??Επειδη το'κανε ο αλλος που τελικα εκαψε φλαντζα και προτιμησε να μεινει ατμοσφαιρικος???Δεν σου λεει κατι αυτο??
Κι αντε και το πηρες,εβαλες και φλαντζα,βιδες και αγραφο(+2500ευρω δλδ) κι εφτασες τα 220+hp ταβανι....Θα θελεις να αναβαθμιστεις(μπας και φτασεις τα πολυποθητα 300) και δεν θα μπορεις γιατι και να πουλησεις την Τ25,θες κι αλλο χταποδι για να βαλεις Τ28 πχ γιατι εχει αλλο ''πατημα''!!Δλδ παπαλα τα αρχικα 800 ευρω!Φτου και παλι απο την αρχη.....Ποιος ειναι το κοροιδο τωρα??
Το τουρμπισμα θελει σοβαρη μελετη απο την αρχη,με βαση το μοτερ σου και το που θες να φτασεις....Αλλιως αφηνεις τα παραμυθια για 300+hp υποδομες με 800 ευρωπουλα και καθεσαι στ'αυγα σου ή ικανοποιεισαι με ενα 1ο σταδιο που στην χειροτερη θα στοιχισει αλλο 1.5χιλιαρικο+τα 800 αρχικα και θα παιζεις στο 0.45bar και αποδοση 190-200hp σ'ενα 318ις...Ολα τ'αλλα ειναι συζητησεις της καφετεριας.....
ΠΩ ΠΩ μιλαμε το δικαιολογισες τελεια....ελα ομως πες την αληθεια εχεις κανει και εσυ συζητησεις της καφετεριας...χα χα χα ΑΑΑΑ να σε ευχαριστησω και δημοσια για τις συμβουλες περι ψαλιδιων....αν και δεν εγινε σε καφετερια μου γλιτωσες αρκετα χρηματα.....

astraxan
21-10-13, 14:17
κατι εχεις παρεξηγησει, ειπα οτι με τα χρηματα αυτα θα μπορω να παω μεχρι 170-180 αλογα, υστερα για να παει απο 170 στα 300 , ειναι αλλο κοστουμι, τελικα δεν θα παρω τα πραγματα αυτα γιατι η τουρμπινα που κοιταξα δεν φτανει για τοσα, και αν παει ειναι οριακα, επισεις απτο κιτακι δεν εμπιστευομαι πολυ την τουρμπινα που σημαινει αλλα 300 για σερβις, και τον εγκεφαλο με το προγραμμα, που σημαινει αλλα 300-600 για ενα προγραμμα, οποτε στα ιδια χρηματα παιρνω ενα καμπριο ε36 που βρηκα με m52b25 2.3ι και τουρμπιζω αυτο, λογικα θα ανοιξω καποιο thread για βοηθεια, μιας και υπαρχουν απειρα πραγματα στο εμποριο για τους κινιτηρες αυτους(γιαυτο και επελεξα αυτο τον δρομο) και δεν ξερω τι να πρωτοδιαλεξω

paganis
21-10-13, 14:29
https://www.youtube.com/watch?v=D0Hx7nq2qsY

astraxan
21-10-13, 14:48
μπραβο φιλε το βρηκες απο εκει το πηρα το ψευδωνυμο.

paganis
21-10-13, 14:52
μπραβο φιλε το βρηκες απο εκει το πηρα το ψευδωνυμο.

για μυωπας, αμορφωτος, απαιδευτος και κουτος...καλα το θυμομουν .

Stunt Mike
21-10-13, 15:17
Αφου τελικα καταφεραμε να βγαλουμε ακρη,εδω ειμαστε να βοηθησουμε σε οποιο προτζεκτ επιλεξεις...κι εγω Μ52Β28 turbo εχω,το'χω φιλοσοφησει με την συγκεκριμενη γενια κινητηρων πλεον...

astraxan
21-10-13, 16:58
και εγω για αυτο τον κινητηρα προοριζομουν, ειχα βρει ενα καμπριο οταν ηταν να διαλεξω απο πατρα με τον 2.8 dual vanos φουλ εχτρα με αεριο και ηλεκτρικα καθισματα με προτζεκτορες μπροστα και αναρτησεις ζαντες κεσκιν και και και απο πατρα για 2500 ευρω και το χασα μεσα απτα χερια μου, παραλιγο να πεσω σε καταθλιψη...
μου αρεσει πολυ το 2.3 γιατι συνδιαζει επιδοσεις και σχετικη οικονομια, η ροπη ειναι ιδια με τον 2.5 απλα λιγο πιο φιμωμενο, παρολα αυτα η μετατροπη ειναι σχεδον ιδια και τα πραγματα που θα χρειαστουν, το παν ειναι νομιζω να κανεις καλο διαγραμμα ωστε να πετυχεις τη μεγιστη αποδοση. σε καποιες μετατροπες 6κυλινδρες ή μη , βλεπω που μιλαν για μετατροπη απο obd2 σε 1 και αντιστροφα, τι πετυχαινουμε με αυτο?
επισεις αλλη μια ερωτηση, σε εξουσιοδοτημενα συνεργεια, ποσο περιπου παιρνουν για να ταιριαξουν τα ews απο αλλο εγκεφαλο ?

spar@
21-10-13, 18:20
Μου σβησατε το ποστ προς τον Μιχαλη!
που ειπα οτι εγω θελω 800 μονο για φλατζα, δεν ειμαι επαγγελματιας τα ανταλλακτικα εβγαλα...
γιατι λετε για βιδες να δεθει καλα το καπακι και αυτες στοιχιζουν 200ευρα (arp γαρρ), φλατζα, λαδια,αντιψυκτικο, τρομπα νερου, τεντωτηρας καδενας(μετα απο τοσα κμ), τσιμουχακια κλπ!!!
δεν ειναι 800 ειναι 500, αλλα με χαρτι και μολυβι ξερετε τι φτιαχνουμε???
εγω μπορω να σας φτιαξω με μολυβι και χαρτι m43 1200ps 2τουρμπινο με 1200ευρο!


ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ......

chris z3
22-10-13, 21:04
παιδες καμια προταση σε μεταχειρισμενη 25αρα τουρμπινιτσα παιζει???

Option Garage
22-10-13, 23:05
καλησπερα φιλε μου.εχω μια υβριδικη 2871 με 360 θρος σε αριστη κατασταση.παρε αυριο τηλ στο 2106725215,αν σε ενδιαφερει.σε 2000 κυβικα ειχε φουλ πιεση κοντα στις 3000 στοφες με 8,5:1 συμπιεση.ευχαριστω θανος

chris z3
24-10-13, 16:33
ευχαριστω θα σε καλεσω... ερωτηση τεχνικης αποψεως για οσους γνωριζουν.... παιζει απο φιλο ενα διαφορικο 3.73 απο ε30 325... αυτο ακριβως... https://diffsonline.com/bmw-e30-325-m3-differentials.html#.Umkvzfnxp7V τι χρειαζομαι για να το βαλω?

zografias
24-10-13, 18:12
Βρε κερατα zografia τι κανεις like στο παιδι?

Ξερογλυφεσαι κουλαδι???

:offtopic::ban::ban:
Μουχρίτσα εγώ θα ακολουθήσω το δρόμο σου μάλλον...

paganis
24-10-13, 19:25
:offtopic::ban::ban:
Μουχρίτσα εγώ θα ακολουθήσω το δρόμο σου μάλλον...

προσεχε ..θα σου ριξω ραουνταπ.

paganis
24-10-13, 19:27
ευχαριστω θα σε καλεσω... ερωτηση τεχνικης αποψεως για οσους γνωριζουν.... παιζει απο φιλο ενα διαφορικο 3.73 απο ε30 325... αυτο ακριβως... https://diffsonline.com/bmw-e30-325-m3-differentials.html#.Umkvzfnxp7V τι χρειαζομαι για να το βαλω?

επειδη θα τουρμπισεις και ακομα , δεν ξερεις ποσα θα βγαλεις..εγω θα σου ελεγα να περιμενεις να δεις , πως θα αποδιδει το αμαξι και βλεπεις.
στο τελος εγω πιστευω, πως θα ψαχνεις για μακρυτερο...

chris z3
25-10-13, 14:24
λεφτερη το διαφορικο ειναι φιλου...οποτε το περνω σε καλη τιμη...αν δω οτι δν μ κανει το αλλαζω...απλα δεν ξερω αν μου κουμπωνει και τι χρειαζεται...μην κατεβασω γεφυρα τσαμπα....

paganis
27-10-13, 19:09
αν δεν μου κανει...ακομα και τζαμπα να στο δωσει, τι θα το κανεις??

chris z3
30-10-13, 21:01
βρε συ αυτο λεω....οτι θεωρω οτι θα μου κανει....λιγο πιο κοντες σχεσεις,λιγα αλογα παραπανω αυτο θελω νομιζω σε τελικη αναλυση.....