PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα VANOS!



mosby
29-09-13, 21:45
καλησπέρα σε όλους
Θα ήθελα μερικές γνώμες σχετικά με ενα προβλημα που εχει βγάλει το αυτοκινητο εδω και ένα χρόνο (Ε81 116) και δεν λεει να λυθει με τιποτα.

Ανάβει συνεχώς με συχνοτητα 10 ημερών κατα μεσο όρο κιτρινο λαμπάκι μηχανης.
Το αμαξι δεν ρεταρει απλα χανει σε ισχυ (μαλλον μπαίνει σε λειτουργια safe mode ) . Αν το αφησω ενα βραδυ σβηνει καμια φορα μονη της η βλαβη και επανερχεται μετα απο λιγες μέρες παλι.

αρχικα το διαγνωστικο εδειξε προβλημα σε vanos εξαγωγης (μαγκώνει μηχανικά εγραφε επι λέξη) το οποιο και αλλαξα
ομως το θεμα δεν λυθηκε και το λαμπακι συνεχισε να αναβει και καθε φορα το διαγνωστικο δειχνει αλλες βλαβες.
ετσι αλλαχτηκαν με τη σειρα vanos εξαγωγής , βαλβιδα εισαγωγης , βαλβιδα εξαγωγης , αισθητηρας εκκεντροφόρων και κατι δακτυλιδια μεσα στο vanos.

οπως καταλαβαινετε όλα αυτα επειτα από απιστευτα νεύρα , Κοστος , και ταλαιπωρια στο συνεργειο (το πηγα και σε επισημο και σε μη).
οι τυποι προφανως είναι ασχετοι.

το θεμα ακομα παραμενει και το διαγνωστικο αρχιζει και ξαναβγάζει κατι από τα παραπάνω. πλεον μου προτεινουν να μου αλλαζουν τα αλλαγμενα μηπως εχουν θεμα κ αυτα. Εχω μαλωσει απειρες φορες - δεν μπορω να παω ταξιδι και ουτε επισης να είμαι καθε εβδομάδα στα συνεργεία.:ranting2:

Εχει κανεις καμια ιδέα τι μπορεί να φταιει ? η καποια λύση να προτείνει?
ευχαριστώ.

Leonidas_E39
29-09-13, 21:57
Μοτερ Vanos εχεις αλλαξει?

mosby
29-09-13, 22:08
Μοτερ Vanos εχεις αλλαξει?

οχι , δεν ξερω και καλα τα parts toυ vanos αλλα μοτερ vanos δεν εχει δειξει ο ελεγχος οποτε δεν μου το αλλαξαν.

Leonidas_E39
29-09-13, 22:10
καλησπέρα σε όλους
Θα ήθελα μερικές γνώμες σχετικά με ενα προβλημα που εχει βγάλει το αυτοκινητο εδω και ένα χρόνο (Ε81 116) και δεν λεει να λυθει με τιποτα.

Ανάβει συνεχώς με συχνοτητα 10 ημερών κατα μεσο όρο κιτρινο λαμπάκι μηχανης.
Το αμαξι δεν ρεταρει απλα χανει σε ισχυ (μαλλον μπαίνει σε λειτουργια safe mode ) . Αν το αφησω ενα βραδυ σβηνει καμια φορα μονη της η βλαβη και επανερχεται μετα απο λιγες μέρες παλι.

αρχικα το διαγνωστικο εδειξε προβλημα σε vanos εξαγωγης (μαγκώνει μηχανικά εγραφε επι λέξη) το οποιο και αλλαξα
ομως το θεμα δεν λυθηκε και το λαμπακι συνεχισε να αναβει και καθε φορα το διαγνωστικο δειχνει αλλες βλαβες.
ετσι αλλαχτηκαν με τη σειρα vanos εξαγωγής , βαλβιδα εισαγωγης , βαλβιδα εξαγωγης , αισθητηρας εκκεντροφόρων και κατι δακτυλιδια μεσα στο vanos.

οπως καταλαβαινετε όλα αυτα επειτα από απιστευτα νεύρα , Κοστος , και ταλαιπωρια στο συνεργειο (το πηγα και σε επισημο και σε μη).
οι τυποι προφανως είναι ασχετοι.

το θεμα ακομα παραμενει και το διαγνωστικο αρχιζει και ξαναβγάζει κατι από τα παραπάνω. πλεον μου προτεινουν να μου αλλαζουν τα αλλαγμενα μηπως εχουν θεμα κ αυτα. Εχω μαλωσει απειρες φορες - δεν μπορω να παω ταξιδι και ουτε επισης να είμαι καθε εβδομάδα στα συνεργεία.:ranting2:

Εχει κανεις καμια ιδέα τι μπορεί να φταιει ? η καποια λύση να προτείνει?
ευχαριστώ.

Αυτο σε 2 αμαξια που ξερω και το εβγαλε σαν βλάβη ηταν το μοτερ.

Αλλαξε συνεργειο απο που εισαι?

mosby
29-09-13, 22:14
αθηνα
εχεις να προτεινεις καποιο?
μεχρι τωρα το εχω παει σπανο και στη θεοκαρ

το θεμα ειναι οτι τους εχω σκασει ενα σωρο λεφτα και δεν προκειται να το αφησω ετσι αν μου αλλαζουν τοσο καιρο αλλα ντι αλλων. Αν παω σε αλλο συνεργειο δν θα ξερουν το ιστορικο.

Leonidas_E39
29-09-13, 22:17
Δυστηχως απο Αθηνα δεν γνωριζω, κανε λιγο υπομονη να δουν το θεμα σου τα παιδια απο Αθηνα για να σου δωσουν απαντησεις.

enatos
29-09-13, 22:40
Μια διευκρίνιση άλλαξες τις ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες των vanos και αισθητήρα εκκεντροφόρου εισαγωγής και εξαγωγής σωστά?Το πρωί παίρνει με την μία μπρος???

mosby
29-09-13, 22:45
Μια διευκρίνιση άλλαξες τις ηλεκτρομαγνητικές βαλβίδες των vanos και αισθητήρα εκκεντροφόρου εισαγωγής και εξαγωγής σωστά?Το πρωί παίρνει με την μία μπρος???

Σωστα. ναι αμεσως

enatos
30-09-13, 10:04
Τότε πρέπει να κοιταχτείς με τις τροχαλίες των vanos όπως λέει και ο Leonidas e39, το ψιλο-αποκλείω για αισθητήρα στροφάλου μιας και παίρνει αμέσως...

mosby
30-09-13, 12:25
παντως ο χρονισμος ελεγθηκε επισης και βγηκε σωστος. αν εφταιγαν οι τροχαλιες δεν θα είχε προβλημα ο χρονισμός?

enatos
30-09-13, 16:58
Ναι αλλά αυτό μπορεί να συμβαίνει μερικές φορές όταν μπλοκάρει η τροχαλία εξαγωγής που ανιχνεύει ο εγκέφαλος από τον αισθητήρα εκκεντροφόρου εξαγωγής (ο οποίος είναι και καινούργιος). Έχεις δει με τα μάτια σου την βλάβη που βγάζει στο διαγνωστικό?Αν ναι θυμάσαι κωδικό βλάβης bmw??

mosby
30-09-13, 17:28
μερικες φορες το εχω δει. στο σπανο δεν με αφησαν να το δω.
πιθανα προβληματα που βγαζει ειναι vanos και πιεση λαδιου
αν επιλεξουν vanos (opoy αναφερει "μαγκωνει μηχανικα") βγαζει ως λυση η vanos εξαγωγης ή εισαγωγης ή ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα εισαγωγης-εξαγωγης . Καθε φορα καποιο απο αυτά.
(πιεση λαδιου επισης ελενχθηκε.)

ομως κωδικο σφαλματος δεν θυμαμαι νουμερο.
σημερα περασα απο ενα νεο συνεργειο και αφου τους ανεφερα το θεμα μου ειπαν πως δεν υπαρχει τιποτα αλλο να αλλαξει και να τους το αφησω να το δουν κλπ κλπ μηπως εχει θεμα η μηχανη

enatos
30-09-13, 18:27
Τροχαλίες vanos δεν έχεις αλλάξει έτσι??Η πίεση λαδιού συνοδεύεται και από ένδειξη στο καντραν κιτρινη ή κόκκινη ανάλογα με τις συνθήκες είχες κάποια ένδειξη??Στην περιγραφή της βλάβης στο διαγνωστικό για την πίεση λαδιού τι έγραφε.Πάντως εκτιμώ ότι οι 2 βλάβες σχετίζονται.

mosby
30-09-13, 18:45
δεν ξερω αν τα γραναζια vanos θεωρουνται ξεχωριστο εξαρτημα από τις τροχαλίες η αν αλλαζονται ολα μαζι.
ξερω εχoυn αλλαχθει γραναζια vanos. θα πρεπει ν ρωτησω.

για πιεση λαδιου δν εχει αναψει καποια ξεχωριστη ενδειξη οχι. οταν αναβει αναβει το κιτρινο λαμπακι μηχανης.

Kostase46
30-09-13, 19:04
δεν ξερω αν τα γραναζια vanos θεωρουνται ξεχωριστο εξαρτημα από τις τροχαλίες η αν αλλαζονται ολα μαζι.
ξερω εχoυn αλλαχθει γραναζια vanos. θα πρεπει ν ρωτησω.

για πιεση λαδιου δν εχει αναψει καποια ξεχωριστη ενδειξη οχι. οταν αναβει αναβει το κιτρινο λαμπακι μηχανης.

Μέτρα πίεση λαδιου, επειδή ολα αυτά δουλεύουνε με την πίεση. Γράψε και τον τύπο του κινητήρα σου.

mosby
30-09-13, 19:12
N43B16

Kostase46
30-09-13, 19:23
N43B16

Τα προβληματικά Ν43 το ίδιο έχω σε 2000cc
Έχω και στο δικό μου πρόβλημα με το vanos, το έχω αγοράσει αλλά δε το αλλαξα ακόμα πρέπει να βρω χρόνο μια Κυριακή να αλλάξω!
Τι χιλιόμετρα έχει το δικό σου;

mosby
30-09-13, 19:26
προβληματικα ?? μα γιατι το λες αυτο?
Καλυτερα θα την εφτιαχνα μονος μου τη μηχανη πιστευω.


εχεις αγορασει ολη τη μονάδα του vanos?
51000 εχει

Kostase46
30-09-13, 21:25
προβληματικα ?? μα γιατι το λες αυτο?
Καλυτερα θα την εφτιαχνα μονος μου τη μηχανη πιστευω.


εχεις αγορασει ολη τη μονάδα του vanos?
51000 εχει

Είναι το γρανάζι vanos στη διάγνωση το ονομάζουνε σαν μονάδα vanos,
Δεν ξέρω μέχρι που φτάνουμε οι γνώσεις σου αν θα μπορούσες να το φτιάξεις μόνος σου! Εγω έχω αγοράσει και τα εργαλεία χρόνισμου και μια Κυριακή θα ασχοληθώ, αν και στο δικό μου δες ανάβει βλάβη μηχανής αλλά κανει κάτι κομπιασματα!

ninja2
01-10-13, 01:29
Ειχα παρομοια προβληματα στο Bmw 128i E82 και φυσικα ειχα και υψηλη καταναλωση με ενδειξη στο διαγνωστικο σαν (Venos προβλημα) και τελικα μου αλαξανε εγκεφαλο και ολα ηταν οκ μεχρει που το πουλησα ! αλλα ηταν στην εγγυηση.

enatos
01-10-13, 08:21
Η κίτρινη ένδειξη υποδηλώνει πτώση πίεσης χωρίς ταυτόχρονη απώλεια λαδιού, οπότε πράγματι έχουν σχέση οι δύο βλάβες μιας και η λείτουργία των vanos βασίζεται στην μεταβολή ροής λαδιού μέσα από τις μονάδες-τροχαλίες-γρανάζια (πολλά ονόματα).Εσυ πριν αναψει η ένδειξη της μηχανής βλέπεις κομπιάσματα-μπερδεματα στην λειτουργία του κινητήρα??

enatos
01-10-13, 08:27
Ας τα συγκεντρώσουμε από τις παρακάτω φωτό ποιά νούμερα άλλαξες?
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=UB71&mospid=51165&btnr=11_3189&hg=11&fg=25
και
https://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=UB71&mospid=51165&btnr=11_4058&hg=11&fg=15

mosby
01-10-13, 09:40
εχω αλλαξει σιγουρα το νουμερο 1 ( 2 tetoia ενα για την εισαγωγη και την εξαγωγη) καθως τ ειδα με τα ματια μου.
απο εκει και περα τα τα δακτυλιδια φανταζομαι ειναι τα 2,3
ενω τα vanos εξαγωγης και εισαγωγης δεν μπορω να ξερω (το ειχα αφησει μεσα το αμαξι) αλλα θα ρωτησω

για να μου λενε γραναζια φανταζομαι 4,5 (oi τιμες που πληρωσα ταιριαζουν πανω κατω)


οχι κομπιασματα δεν κανει καθολου.μονο με το που αναβει ενδειξη μπαινει σε λειτουργια safe mode.

Kostase46
01-10-13, 10:10
εχω αλλαξει σιγουρα το νουμερο 1 ( 2 tetoia ενα για την εισαγωγη και την εξαγωγη) καθως τ ειδα με τα ματια μου.
απο εκει και περα τα τα δακτυλιδια φανταζομαι ειναι τα 2,3
ενω τα vanos εξαγωγης και εισαγωγης δεν μπορω να ξερω (το ειχα αφησει μεσα το αμαξι) αλλα θα ρωτησω

για να μου λενε γραναζια φανταζομαι 4,5 (oi τιμες που πληρωσα ταιριαζουν πανω κατω)


οχι κομπιασματα δεν κανει καθολου.μονο με το που αναβει ενδειξη μπαινει σε λειτουργια safe mode.
Τα vanos ειναι το 4 και το 5
Αυτά που αλλάξεις ειναι οι βαλβίδες.

mosby
01-10-13, 11:05
και 4, 5 αλλαξα

enatos
01-10-13, 14:40
Τσέκαρε από τις αποδείξεις μιας και πήγες στα "μεγάλα" ονόματα-"μαστόρια" τα part no για να σιγουρευτούμε τι και πως...

mosby
17-10-13, 16:00
Επανερχομαι
Σε δυο διαγνωστικα που μπηκε εκ νεου το αυτοκινητο (σπανος) βγαζει βαλβιδα εισαγωγης (no1) και αισθητηρα εισαγωγης. Σε ενα τρίτο γραναζι εισαγωγης (no 4)
Τους ειπα πως τα εχω αλλαξει . και επιμενουν τα ανταλλακτικα ειναι ελατωματικα.
μολις δοκιμάζουν καινουργια φευγει το προβλημα μολις ξαναβαζουν τα παλιά επανερχεται η ενδειξη.
ειναι σιγουροι πως φταει αυτό.
πιεση λαδιου , χρονισμος είναι οκ.
πολυ φοβαμαι πως αν τα αλλαξω θα μεταφερθει το προβλημα στην εξαγωγη και θα μου λενε οτι και εκει μου εβαλαν ελαττωματικα ανταλλακτικα.
Ολοι μου λενε δουλευουν με το διαγνωτικο και αφου τους βγαζει αυτο δεν μπορει να ειναι κατι αλλο.:ranting2:

αυτα γινονται πλεον στην επισημη αντιπροσωπια αφου εκει τους τα εχω ακουμπησει και δεν προκειται να τους αφησω ετσι. Το να παω σε αλλο συνεργειο σημαινει οτι θα θελουν λεφτα από την αρχή και λογικο αφου δν εχουν γνωση του προβληματος.

Το θεμα ειναι αν μετα την τελευταια αλλαγη (2η) (βαλβιδα και αισθητηρας εισαγωγης) παρουσιαστει εκ νεου προβλημα τι λυσεις εχω?

επιστολη bmw hellas , bmw γερμανιας ??

enatos
17-10-13, 16:14
Θα τους πεις να κάνουν τράμπα εισαγωγής αισθητήρα και βαλβίδα με τα εξαγωγής που είνα ίδια, να δούμε αν θα παει η βλάβη στα εξαγωγής αφού λένε οι φωστήρες ότι είναι ελαττωματικά.

mosby
17-10-13, 16:36
Σωστός.ok θα τους πω να κανουνε και αυτην τη δοκιμη.
:thnx:


Τους το εχω απο τη δευτερα αφησει, μου ειπανε εκαναν 250 χλμ με τα καινουργια ανταλλακτικα και δεν εβγαλε τιποτα.

geokats
10-01-14, 16:44
Τι έγινε τελικά;...Την επιδιόρθωσες τη βλάβη;...Τι έφταιγε;;

Nick bmwlover
10-01-14, 16:55
Τι έγινε τελικά;...



μου ειπανε εκαναν 250 χλμ .

Εχουνε φτασει Θεσ/νικη λογικα τωρα...:hystericalbs1:
Περα απο το χιουμορ,ελπιζω να λυθει το προβλημα,ενημερωσε μας για τα νεοτερα!!!