PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΣΕ Ε36



HLIAS - E36
29-09-13, 03:49
Οπως λεει και ο τιτλος απο τα μεσα του επομενου μηνα και για διαρκεια 3 χρονων (περιπου) θα αρχισει να αναβαθμιζεται η μπεμπα μου βημα βημα δηλαδη καθε μηνα θα καταθετω αρκετα ¤¤¤ ωσπου να φτασει σε σημειο να ειναι ετοιμη να δεχτει ''μεγαλη καρδια'' 6κυλινδρη...

1ο βημα που θα υλοποιηθει εντος του επομενου μηνα θα ειναι το συστημα αναρτησης... Εχω προταση για Bilstein κιτρινα στα 500¤ καινουρια (χωρις ελατηρια)...

Ακουω εναλλακτικες προτασεις και εμπειριες επι του θεματος! (χωρις να ξεφυγουμε οικονομικα)

Ευχαριστω εκ των προτερων!:thnx:

Υ.Γ.: Μου το ειχαν πει, ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΟΥΜΠΑΡΑΣ ΟΙ BMW!!!:mpaks:

nikos1400
29-09-13, 04:30
Προσεξε Ηλια, η αναρτηση που θα βαλεις τωρα σε τετρακυλινδρο, ΔΕΝ κανει για το εξακυλινδρο.

Τωρα, να βαλεις απο τωρα αναρτηση εξακυλινδρου και να καταληξεις (λεμε τωρα) να βαλεις μοτερ τελικα μετα 3 χρονια....
Παλι δε λεει.

Και δευτερον, σχετικα με Bilstein κιτρινα.
Για εμενα, ΔΕΝ εχουνε το value for money factor που θα ηθελα. Ακριβα, σκληρα, χωρις ιδιαιτερο "αποτελεσμα". Τα ειχα (με ελατηρια h&r 40/15) σε εξακυλινδρο Ε36 και σε χρηση δρομου ητανε απλως χαμηλο και σκληρο. Τιποτα αλλο. Δεν ειχανε αποσβεση, ουτε μπορω να πω οτι ειχα μειωμενες κλισεις (σχετικα, αφου δεν ειχα αλλαξει αντιστρεπτικες).
Αν ειναι να δωσεις 500 για αμορτισερ μονο, δε δινεις λιγα παραπανω (οσο θα κανουνε τα ελατηρια) να βαλεις δοκιμασμενα coil-over ??

Bassakos
29-09-13, 10:21
+1
οπως τα ειπε ο Νικος!

leo328
29-09-13, 13:47
κοιτα εφοσον θα βαλεις 6κυλινδρο αργοτερα βαλε μονο αμορτισερ για αρχη (ιδια ειναι-μονο στο m3 αλλαζουν) και στην μετατροπη αλλαζεις και ελατηρια.(εκει ειναι διαφορετικα στο 6κυλινδρο).
για μενα απεφυγε bilstein και χαμηλωματα...
βαλε κατι πιο ηπιο οπως m-pack...
βαλε αμορτισερ sachs advatage για m-pack αναρτηση με κανα 350ε τοποθετημενα περιπου (πιο μαλακη αποσβεση απο τα bilstein) και οταν κανεις την μετατροπη του πετας και 4 ελατηρια m-pack μεταχειρο και εισαι λουκουμι...μονο ετσι δεν θα ριχνεις καντηλια με τους ελληνικους καροδρομους...:ranting2:τα χω δοκιμασει ολα και ξερω...:original:

HLIAS - E36
29-09-13, 20:54
κοιτα εφοσον θα βαλεις 6κυλινδρο αργοτερα βαλε μονο αμορτισερ για αρχη (ιδια ειναι-μονο στο m3 αλλαζουν) και στην μετατροπη αλλαζεις και ελατηρια.(εκει ειναι διαφορετικα στο 6κυλινδρο).
για μενα απεφυγε bilstein και χαμηλωματα...
βαλε κατι πιο ηπιο οπως m-pack...
βαλε αμορτισερ sachs advatage για m-pack αναρτηση με κανα 350ε τοποθετημενα περιπου (πιο μαλακη αποσβεση απο τα bilstein) και οταν κανεις την μετατροπη του πετας και 4 ελατηρια m-pack μεταχειρο και εισαι λουκουμι...μονο ετσι δεν θα ριχνεις καντηλια με τους ελληνικους καροδρομους...:ranting2:τα χω δοκιμασει ολα και ξερω...:original:

Για καινουρια μιλαμε τα M-pack σε αυτην την τιμη?

HLIAS - E36
29-09-13, 21:02
Νικο θα κοιταξω και γι'αυτα που μου ειπες ομως δεν θελω να ξεφυγω πολυ οικονομικα εκτος κι αν το καθυστερησω και περιμενω για τελη Νοεμβρη...

leo328
29-09-13, 21:16
Για καινουρια μιλαμε τα M-pack σε αυτην την τιμη?

αμορτισερ ναι καινουργια sachs advatage τοποθετημενα...ειναι πιο οικονομικα απο τα bilstein τα κιτρινα...

HLIAS - E36
30-09-13, 18:53
αμορτισερ ναι καινουργια sachs advatage τοποθετημενα...ειναι πιο οικονομικα απο τα bilstein τα κιτρινα...

Θα το ψαξω, ακουγεται αρκετα ενδιαφερον...

E60_Arkadia
30-09-13, 19:29
αμορτισερ ναι καινουργια sachs advatage τοποθετημενα...ειναι πιο οικονομικα απο τα bilstein τα κιτρινα...

Τα advatage συνδυαζονται με ελατηρια χαμηλωματος? Τα εβαλα στο πολακι βαζοντας παλι τα ελατηρια που φορουσε μαμα (πριν ειχα σπορ ελατηρια),αλλα εχει σηκωθει πααρα πολυ μπροστα,πιο πολυ και απ τα ιδια απλα σε αναρτηση.Καλο αμορτισερ παντως αλλα το τιμονι δεν εχει καλη επαναφορα και υπαρχει ασαφεια στις υψηλες ταχυτητες,σε σχεση με πριν...

leo328
30-09-13, 19:49
Τα advatage συνδυαζονται με ελατηρια χαμηλωματος? Τα εβαλα στο πολακι βαζοντας παλι τα ελατηρια που φορουσε μαμα (πριν ειχα σπορ ελατηρια),αλλα εχει σηκωθει πααρα πολυ μπροστα,πιο πολυ και απ τα ιδια απλα σε αναρτηση.Καλο αμορτισερ παντως αλλα το τιμονι δεν εχει καλη επαναφορα και υπαρχει ασαφεια στις υψηλες ταχυτητες,σε σχεση με πριν...

ειχες συνηθησει με τα σπορ ελατηρια...με τα μαμα ελατηρια ειναι λογικο αυτο που περιγραφεις...

E60_Arkadia
30-09-13, 19:55
ειχες συνηθησει με τα σπορ ελατηρια...με τα μαμα ελατηρια ειναι λογικο αυτο που περιγραφεις...

Τελευταια ερωτηση,συνδυαζονται με τα σπορ ελατηρια που ειχα η θα κανει τραμπαλα πανω κατω αν τα βαλω?

HLIAS - E36
01-10-13, 17:51
Ρωτησα στον μηχανικο μου και μου ειπε οτι αν δεν εχω τα ελατηρια χαμηλωματος δεν μπαινουν με τα απλα... Οταν ανεβω Λαρισα θα παω να το κοιταξει και θα παραγγειλουμε αναλογως... Η τιμη που μου ειπε ηταν στα 430¤ (χωρις ελατηρια)

leo328
02-10-13, 08:50
Τελευταια ερωτηση,συνδυαζονται με τα σπορ ελατηρια που ειχα η θα κανει τραμπαλα πανω κατω αν τα βαλω?

κοιτα τα advatage ειναι ημιχαμηλωματος αμορτισερ φαντασου..δεν νομιζω να χεις θεμα..εξαρταται το χαμηλωμα που δινουν τα ελατηρια...
αν ειναι μεχρι 3ποντα κανουν τα advatage..αν ειναι παραπανω δεν θα δουλεουν σωστα...thumb


Ρωτησα στον μηχανικο μου και μου ειπε οτι αν δεν εχω τα ελατηρια χαμηλωματος δεν μπαινουν με τα απλα... Οταν ανεβω Λαρισα θα παω να το κοιταξει και θα παραγγειλουμε αναλογως... Η τιμη που μου ειπε ηταν στα 430¤ (χωρις ελατηρια)

430ε για ποια αμορτισερ?με τοποθετηση μαζι?
τι σου ειπε δεν μπαινει με τι δεν καταλαβα...

dark knight
02-10-13, 09:01
https://www.car.gr/parts/view/3590058/ κανε ενα τηλεφωνο και εδω να ρωτησεις.δεν ξερω κατι απλα το ειδα στο καρ

HLIAS - E36
02-10-13, 17:27
κοιτα τα advatage ειναι ημιχαμηλωματος αμορτισερ φαντασου..δεν νομιζω να χεις θεμα..εξαρταται το χαμηλωμα που δινουν τα ελατηρια...
αν ειναι μεχρι 3ποντα κανουν τα advatage..αν ειναι παραπανω δεν θα δουλεουν σωστα...thumb



430ε για ποια αμορτισερ?με τοποθετηση μαζι?
τι σου ειπε δεν μπαινει με τι δεν καταλαβα...

Για τα M-pack που μου ειπες τα sachs και μου ειπε οτι ειναι απαραιτητα τα ελατηρια χαμηλωματος γιατι με τα μαμα απο 316 δεν μπαινουν...

HLIAS - E36
02-10-13, 17:28
https://www.car.gr/parts/view/3590058/ κανε ενα τηλεφωνο και εδω να ρωτησεις.δεν ξερω κατι απλα το ειδα στο καρ

Δεν ηθελα να ξεφυγω απο τα 500¤ και για μεταχειρισμενα εχω μια επιφυλαξη...

leo328
02-10-13, 18:46
Για τα M-pack που μου ειπες τα sachs και μου ειπε οτι ειναι απαραιτητα τα ελατηρια χαμηλωματος γιατι με τα μαμα απο 316 δεν μπαινουν...

μπαινουν κανονικα...
ισα ισα που με τα χαληλωματος τα advatage δεν θα χουν και καλη αποσβεση..(ειδικα αμα ειναι τιπτ 4ποντα-5ποντα ελατηρια θα τελειωσουν γρηγορα τα αμορτισερ αυτα...φαντασου ειναι για 2 ποντους χαμηλωμα φτιαγνμενα τα advatage....

HLIAS - E36
03-10-13, 07:46
μπαινουν κανονικα...
ισα ισα που με τα χαληλωματος τα advatage δεν θα χουν και καλη αποσβεση..(ειδικα αμα ειναι τιπτ 4ποντα-5ποντα ελατηρια θα τελειωσουν γρηγορα τα αμορτισερ αυτα...φαντασου ειναι για 2 ποντους χαμηλωμα φτιαγνμενα τα advatage....

Η τιμη δεν ειναι λιγο τσιμπημενη? Θα ρωτησω και αλλου μηπως τα βρω φθηνοτερα...

Kostas Maras
03-10-13, 08:02
Δεν ηθελα να ξεφυγω απο τα 500¤ και για μεταχειρισμενα εχω μια επιφυλαξη...

Φιλε μου καλυτερα να βαλεις αυτα απο το car.gr κι ας ειναι μεταχειρισμενα..... ειναι pss9 και στην τελικη τα πας σε ενα αμορτισερομετρο και τα ελεγχεις. Εγω στη θεση σου αυτο θα εκανα......ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα για εμενα!

Panos 316T
03-10-13, 11:19
απορία : τα pss9 στην αγγελία προορίζονται για όλα τα μοντέλα 4κύλινδρα , 6κύλινδρα και Μ ; :confused:

leo328
03-10-13, 17:47
απορία : τα pss9 στην αγγελία προορίζονται για όλα τα μοντέλα 4κύλινδρα , 6κύλινδρα και Μ ; :confused:

ειναι αλλη για m3 και αλλη για τα υπολοιπα...thumb

HLIAS - E36
06-10-13, 12:56
ειναι αλλη για m3 και αλλη για τα υπολοιπα...thumb

Δηλαδή καλύτερα να κοιτάξω να βάλω κάτι για μετά που θα μπει 6κύλινδρο πάνω για να μην αλλάζω ξανα όταν έρθει εκείνη η ώρα...

HLIAS - E36
09-10-13, 19:05
Έχει κανείς καμία πρόταση για να βρω σε καλύτερη τιμή τα M-pack τα Sachs Advatage?

Ο Βασίλης (dafidack) μου είπε από internet... Να κοιτάξω απο e-bay κ.λ.π.? Υπάρχει εμπιστοσύνη σε τέτοιες αγορές? Ή αν γνωρίζει κανείς κάποιο κατάστημα με καλές τιμές Αθήνα να πάω να κοιτάξω το Σάββατο που θα κατέβω...

dafidack
09-10-13, 19:48
Οχι ρε Ηλια,οταν σου ειπα απο ΝΕΤ εννοουσα απο την εγχωρια αγορα.Στις μεγαλες πολεις ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλυτερος και κατα συνεπεια οι τιμες χαμηλοτερες απ'οτι εδω που μερικοι την εχουν δει μονοπωλιο.:whistle:Τωρα για ebay δεν ξερω.Σιγουρα καποιο παιδι απο δω μεσα να μας διαφωτησει.thumb:original:

6ylinder
11-10-13, 12:51
Στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή υπάρχει έλλειψη από Sachs Advantage. Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν τα φέρνουν. Μόνο αν τα έχει κανείς σε stock για κάποιο λόγο. Υπάρχει ηλεκτρονικό κατάστημα που λέει ότι τα έχει σε αστρονομική όμως τιμή. Είχα ρωτήσει και εγώ εδώ στην Αθήνα και αυτοί που "νόμιζαν" ότι υπάρχουν μου έλεγαν τιμή ~230-250¤. Όταν όμως ήθελα να τα παραγγείλω μου έλεγαν όλοι ότι δεν υπάρχουν πια. Η αντιπροσωπεία στη Θεσσαλονίκη λέει ότι δεν τα εισάγει πλέον.......

Στο ebay είναι ακριβά.

E60_Arkadia
11-10-13, 23:46
Στο πολακι τα εβαλα πριν 2 βδομαδες,αυτο που λες για ελλειψη ισχυει μονο για bmw? μαλλον θα τα συνδυασω με ελατηρια 2ποντα η 3ποντα γτ δεν παλευεται με τα μαμα.

HLIAS - E36
11-10-13, 23:50
Αλλη ερώτηση που με προβλημάτισε σήμερα... Τα sachs advatage δεν είναι αρκετά σκληρά και δεν έχουν καμία τρομερή διαφορά από τα εργοστασιακά ενώ με τα sachs ultra θα δω διαφορά σύμφωνα με έναν "μάστορα" που μίλησα τηλεφωνικώς από Λάρισα... Ισχύει? Τι παίζει ρε παιδιά? Ο καθένας μου λέει τα δικά του... Το μόνο κοινό που μου είπαν και οι δύο μηχανικοί είναι ότι θα χρειαστώ ελατήρια χαμηλώματος γιατί με τα μαμα δεν μπαίνουν...

leo328
12-10-13, 09:25
Αλλη ερώτηση που με προβλημάτισε σήμερα... Τα sachs advatage δεν είναι αρκετά σκληρά και δεν έχουν καμία τρομερή διαφορά από τα εργοστασιακά ενώ με τα sachs ultra θα δω διαφορά σύμφωνα με έναν "μάστορα" που μίλησα τηλεφωνικώς από Λάρισα... Ισχύει? Τι παίζει ρε παιδιά? Ο καθένας μου λέει τα δικά του... Το μόνο κοινό που μου είπαν και οι δύο μηχανικοί είναι ότι θα χρειαστώ ελατήρια χαμηλώματος γιατί με τα μαμα δεν μπαίνουν...

sachs ultra????τι ειναι τουτο?πρωτη φορα το ακουω...
οντως μου φαινεται ο καθενας λεει οτι θελει...
για ρωτα εδω μπας και εχουν.....https://www.siriocenter.gr/Products/Detail/4758/312067

Stunt Mike
12-10-13, 09:46
Με 500-600 ευρω βαζεις μια coilover και παυεις ν'ασχολεισαι με συνδυασμους αμορτισερ-ελατηριων ακομη κι αν μετεπειτα αλλαξεις μοτερ.....Ολα τ'αλλα ειναι ημιμετρα....

6ylinder
12-10-13, 10:27
Στο πολακι τα εβαλα πριν 2 βδομαδες,αυτο που λες για ελλειψη ισχυει μονο για bmw? μαλλον θα τα συνδυασω με ελατηρια 2ποντα η 3ποντα γτ δεν παλευεται με τα μαμα.

Τι εννοείς δεν παλεύεται με τα μαμά?


Μάλλον για BMW θα ισχύει αυτό που είπα...

E60_Arkadia
12-10-13, 11:53
Είναι παααρα πολύ ψηλό και υπάρχει ασάφεια στο τιμόνι καθώς και δεν στρίβει καλα παρόλο που τα αμορτισέρ είναι σκληρουτσικα,πιστεύω με 2ποντα να φτιαξει

E60_Arkadia
12-10-13, 16:10
Αν κόψω μια σπείρα τα ελατήρια που έχω,υπάρχει κίνδυνος;

skaros
12-10-13, 17:57
Αν κόψω μια σπείρα τα ελατήρια που έχω,υπάρχει κίνδυνος;

Το να τα κοψεις, δεν ειναι και η καλυτερη ιδεα, αφου αλλαζει η γεωμετρια.
Παρε χαμηλοτερα ελατηρια.
Επισης μπορεις να ρωτησεις καποιον που το εχει χαμηλωσει να σου πει εντυπωσεις ή ακομα καλυτερα να το δοκιμασεις να δεις αν ειναι του γουστου σου. thumb

E60_Arkadia
12-10-13, 18:43
χαμηλο 5 ποντους μπροστα, 4 πισω το ειχα απλα πιστευα θα γινει οπως ηταν πριν το χαμηλωσω σε υψος αλλα αυτο καθεται σουζα

HLIAS - E36
14-10-13, 05:43
Το Σάββατο βρέθηκα με την KonstantinaM3 και αφού της είπα ότι ψάχνομαι για αμορτιερ μου έκανε μια πόταση ένας γνωστός της για τα μπροστινά Bilstein κίτρινα (χοντρομπούκαλα) μαζί με 4άδα ελατήρια χαμηλώματος σχεδόν ολοκαίνουρια στα 100 ευρώ...

Επιπλέον μου είπε ότι κι εκείνη αυτά φοράει στο μίτριο και δεν είναι ιδιαίτερα σκληρά... Αν βάλω Βilstein με συμφέρει πολύ αυτή η προσφορά αν όντως είναι σε καλή κατάσταση... Μέσα στη βδομάδα πρέπει να πάρω μία απόφαση!

6ylinder
14-10-13, 10:27
Να μπεις σε κάποιο 36άρι με Bilstein και ίδιας διαμέτρου ζάντα με το δικό σου για να καταλάβεις κ μετά αποφασίζεις. Το κοπάνημα είναι κάτι το υποκειμενικό. Προσωπικά τα Bilstein τα απεχθάνομαι...

HLIAS - E36
14-10-13, 13:10
Λοιπόν θα "χτυπήσω" τη προσφορά που μου έκαναν δηλαδή τα μπροστινά Bilstein ελαφρως μεταχειρισμένα μαζί με τετράδα ελατήρια χαμηλώματος για 100 ευρώ και θα βάλω και πίσω καινούρια αμορτισερ και σε περίπτωση που δεν μου αρέσει η συμπεριφορά στο δρόμο τότε βλέπουμε... Προς το παρόν θέλω το αμάξι να "σφίξει" γιατί πάει "βάρκα-γυαλό" και δεν μου αρέσει καθόλου...:thumbsdown:

Απ' ότι συνενοήθηκα θα τα πάρω σε 1-2 βδομάδες και μιλώντας με τον μηχανικό μου στη Λάρισα θα κανονίσω ημερομηνία τοποθέτησης μέσα στο Νοέμβριο...

Ξέρω ότι μπαίνω σε αγωνιστικά πλαίσια με τα βήματα που κάνω και δεν θα έχω τις ανέσεις που είχα στο δρόμο ή θα μπορούσα να έχω επιλέγοντας κάτι πιο συμβατικό όμως το αμάξι προορίζεται για ψηλά και καλό είναι να ανέβει επίπεδο απ' όλες τις απόψεις...:warriorsmiley:

Καταθέστε απόψεις και αναμείνατε νεότερα...!:thumbsup:

Stunt Mike
14-10-13, 14:22
Σε αγωνιστικα πλαισια επειδη βαζεις μια 4αδα bilstein με ελατηρια???Ουτε καν για 2 γυρους σε πιστα δεν κανουν φιλε μου....καθαρα δρομισιο σετ απ επιλεγεις....

Andri
14-10-13, 14:39
Σωστός ο Stunt Mike, επίσης τα bilstein είναι περίεργα από άποψης άνεσης, έχω ακούσει από άτομα(που τα έχουν φορέσει πάντα) πως τους βόλευαν απίστευτα(παρόλο το κοπάνημα) και από άλλους πως δεν τα άντεχαν ,επίσης στους δρόμους μας χωρίς ιδιαίτερη προσοχή μπορεί από το να στραβώσει μέχρι να "σπάσει" (βγάζει λάδι-κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι πως μου το είχε πει ακριβώς) έχει γίνει σε άτομο και μάλιστα σε λίγα σχετικά χιλ χλμ και με ήρεμη οδήγηση.
Βέβαια θα μου πεις εκείνος είχε εξακύλινδρο(πιο βαρύ μπροστά μέρος) , μπορεί να έτυχε , μπορεί να έπεσε σε "καλή" λακούβα πολλά μπορεί....

JimE36
14-10-13, 17:06
Στο δικο μου φοραω bilstein κιτρινα τα χοντρα, με h/r ελατηρια κοκκινα,με 18αρες, 225/40/18 μπροστα και 255/35/18 πισω.Η αληθεια ειναι οτι κοπαναει λιγο, αλλα δεν με ενοχλει και ιδιεταιρα.Επισης απο θεμα συμπεριφορας στο δρομο,ειμαι αρκετα ευχαριστημενος,αν και στο θεμα συμπεριφορας παιζουν πολλα πραγματα ρολο.Παντως πορωμενο σε ακουω οποτε δεν πιστευω να εχεις θεμα με την σκληρωτητα της αναρτησης.Αλλωστε η ηλικια μας για τετοια ειναι. :thumbsup: Τα πιο χαλαρα set up μετα τα σαραντα :whistle::whistle:

Andri
14-10-13, 17:18
Το καλό είναι που δεν φοράς runflat ελαστικά, στις διαστάσεις που λες με Μ-Pack αναρτήσεις κτλπ σε 92αρι και runflat ελαστικά μέσα στην πόλη σε ενοχλεί κάπως το κοπάνημα...

HLIAS - E36
14-10-13, 19:41
Σε αγωνιστικα πλαισια επειδη βαζεις μια 4αδα bilstein με ελατηρια???Ουτε καν για 2 γυρους σε πιστα δεν κανουν φιλε μου....καθαρα δρομισιο σετ απ επιλεγεις....

Δεν τα ξέρω τα αμορτισερ αλλά από αυτά που ακούω με πήρε από κάτω με τόσα αρνητικά σχόλια για τη σκληρότητα... Τώρα θα αποκτήσω και προσωπική άποψη!

HLIAS - E36
14-10-13, 19:48
Στο δικο μου φοραω bilstein κιτρινα τα χοντρα, με h/r ελατηρια κοκκινα,με 18αρες, 225/40/18 μπροστα και 255/35/18 πισω.Η αληθεια ειναι οτι κοπαναει λιγο, αλλα δεν με ενοχλει και ιδιεταιρα.Επισης απο θεμα συμπεριφορας στο δρομο,ειμαι αρκετα ευχαριστημενος,αν και στο θεμα συμπεριφορας παιζουν πολλα πραγματα ρολο.Παντως πορωμενο σε ακουω οποτε δεν πιστευω να εχεις θεμα με την σκληρωτητα της αναρτησης.Αλλωστε η ηλικια μας για τετοια ειναι. :thumbsup: Τα πιο χαλαρα set up μετα τα σαραντα :whistle::whistle:

JIM36 ούτε κι εγώ πιστεύω ότι θα έχω πρόβλημα με τη σκληρότητα ειδικά μετά την απογοήτευση που πήρα το Σάββατο που με πήγε η KonstantinaM3 στην αλάνα στο Κορωπί να κάνω κανένα παντιλίκι και πήγαινα σαν ψαροκάικο σε τρικυμία σε κάθε αλλαγή φορτίου... Ήταν βέβαια και η πρώτη μου φορά σε τόσο ολισθηρό οδόστρωμα και δεν μπορούσα να το συμμαζέψω με τίποτα...:thumbsdown:

Ελπίζω να "δέσει" το αμάξι και να το αισθάνομαι πιο στιβαρό στα χέρια μου, ειδικά τις στιγμές εκείνες που "χορεύει" πίσω να νιώθω περισσότερη σιγουριά για τα πατήματά του...

JimE36
14-10-13, 21:24
Παντως χρειαζονται και αλλα πραγματα για να ''δεσει'',οπως λες, το αμαξι.Σιγα σιγα ομως thumb
Αμα περνας απο λαμια καμια μερα ψησου για κανα καφεδακι.Να γνωριστουμε κιολας και να σε παω στην ''πρωσοπικη'' μου πιστα στην λαμια, οπου το λιωνω και εγω.(με προσοχη παντα) :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

HLIAS - E36
15-10-13, 20:08
Προς μεγάλη μου λύπη και απογοήτευση πριν λίγη ώρα ενημερώθηκα από το άτομο που θα αγόραζα τα αμορτισερ ότι τελικά δεν τα έχει και το ανακάλυψε σήμερα το απόγευμα(λίγο πριν το ραντεβου μας στο μεσον της διαδρομής Αθήνα-Χαλκίδα για να γίνει η αγορά)... Τα αμορτισερ όπως μου είπε τα πούλησε ο πατέρας του χωρίς να έχει ιδέα ο ίδιος... Τα νεύρα μου προσωρινά "τεντωσαν" αλλά.............."κάθε εμπόδιο σε καλό"!

Φτου κι απ' την αρχή πάλι!



Παντως χρειαζονται και αλλα πραγματα για να ''δεσει'',οπως λες, το αμαξι.Σιγα σιγα ομως thumb
Αμα περνας απο λαμια καμια μερα ψησου για κανα καφεδακι.Να γνωριστουμε κιολας και να σε παω στην ''πρωσοπικη'' μου πιστα στην λαμια, οπου το λιωνω και εγω.(με προσοχη παντα) :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:


Περνάω συχνά από Λαμία επιστρέφοντας Λάρισα από Χαλκίδα αλλά συνήθως έχω άτομα και δεν βολεύει να σταματήσω... Θα το παλέψω όμως! Στείλε μου αν θες τον αριθμό σου με πμ και όποτε μπορώ θα το κανονίσουμε...:cheers:

HLIAS - E36
26-10-13, 09:35
Καλημέρα σε όλους! Σήμερα μια και ήρθα στην πόλη μου είπα να το ψάξω λιγο για τα αμορτισέρ... Μου είπαν για coil over, για Bilstein κλπ αλλά αυτό που μου έμεινε ήταν όταν στο τέλος πήγα στον μηχανικό μου και ήταν εκεί και ο "μάστορας" από Θεσ/νίκη που μου έδωσε την έγκριση να πάρω την BMW όταν την είχα πάει για έλεγχο να δω αν όλα είναι κομπλέ πριν την αγοράσω...

Ο τύπος λοιπόν μου είπε Bilstein κίτρινα sport μπροστά και από Μ3 Ε46 πίσω...!:shok: Ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον και ψαγμένο... Θα το ψάξουν μεσα στη βδομάδα για τιμές κλπ και περιμένω απάντηση...

Stunt Mike
26-10-13, 20:30
Καλημέρα σε όλους! Σήμερα μια και ήρθα στην πόλη μου είπα να το ψάξω λιγο για τα αμορτισέρ... Μου είπαν για coil over, για Bilstein κλπ αλλά αυτό που μου έμεινε ήταν όταν στο τέλος πήγα στον μηχανικό μου και ήταν εκεί και ο "μάστορας" από Θεσ/νίκη που μου έδωσε την έγκριση να πάρω την BMW όταν την είχα πάει για έλεγχο να δω αν όλα είναι κομπλέ πριν την αγοράσω...

Ο τύπος λοιπόν μου είπε Bilstein κίτρινα sport μπροστά και από Μ3 Ε46 πίσω...!:shok: Ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον και ψαγμένο... Θα το ψάξουν μεσα στη βδομάδα για τιμές κλπ και περιμένω απάντηση...

ΩΩΩΩ!!Οντως!Αλλα ακου κατι πιο ψαγμενο ακομα:Κονι κιτρινα απο Ιντεγκραλε μπροστα και πισω KYB απο Toyota Carina!Εστριβε τεζα στα Λιμανακια μεγαλε σε λεωωωω! Οτι να'ναι ακουμε τελευταια και το λεμε και ''ψαγμενο''.....

HLIAS - E36
26-10-13, 22:28
Κοίτα δεν μπορώ να εκφέρω σοβαρή άποψη γιατί δεν είχα μπει ποτέ στη διαδικασία να ασχοληθώ ξανά με αμορτισερ και γι'αυτό ζήτησα και τη γνώμη κάποιων που λόγω εμπειρίας ίσως ξέρουν κάτι παραπάνω...

Ελπίζω η τελική μου απόφαση να μου βγει σε καλό... Απλά ακόμα συλλέγω πληροφορίες!

Stunt Mike
26-10-13, 22:49
Κοίτα δεν μπορώ να εκφέρω σοβαρή άποψη γιατί δεν είχα μπει ποτέ στη διαδικασία να ασχοληθώ ξανά με αμορτισερ και γι'αυτό ζήτησα και τη γνώμη κάποιων που λόγω εμπειρίας ίσως ξέρουν κάτι παραπάνω...

Ελπίζω η τελική μου απόφαση να μου βγει σε καλό... Απλά ακόμα συλλέγω πληροφορίες!

Επειδη η επαγγελματικη μου εμπειρια,πανω στους μαστορους της επαρχιας και της Αθηνας φυσικα,μονο κακα παραδειγματα μπορει να σου φερει,κανε τη χαρη στον εαυτο σου και στ'αμαξακι σου,να μην ακους οτι παπαρολογια-Greek patent λεει ο καθενας που στο παιζει ειδημονας ειδικα οταν δεν συντρεχουν ιδιαιτεροι λογοι για να τον πιστεψεις κιολας!!Πχ μεγας γνωστος μηχανικος σε αγωνες με μεγαλο παλμαρε αυτοκινητων που εχουν διαπρεψει,εχει εναν λογο παραπανω οταν σου προτεινει μια λυση δοκιμασμενη...Τωρα ο μεσος μπαρμπα-Μητσος της Ελληνικης επαρχιας που ειναι ικανος να σου ρυθμισει και το καρμπυρατερ :hystericalbs1: του Ε36 σου και να παρεις 30 αλογα!!Γ@μ@ τα δλδ,τι να σου πει?.....Βαλε κατω τα οικονομικα σου και παρε για το Ε36 σου κατι δοκιμασμενο(αλιμονο,20 ετων αμαξι ειναι πια,εχουν δοκιμασει τα παντα!!) που να βολευει το στυλ οδηγησης σου και τη χρηση που το θες....

HLIAS - E36
28-10-13, 16:02
Aφου δεν έχω προσωπική εμπειρία όμως και δεν ξέρω πως θα αλλάξει η συμπεριφορά του αυτοκινήτου με την κάθε "υποψήφια" ανάρτηση και κατά πόσο θα πετύχω αυτό που ζητάω πρέπει κάπως να βγάλω μια άκρη έστω και απλά ρωτώντας κάποιον που ίσως ξέρει κάτι παραπάνω είτε λόγω επαγγέλματος είτε εμπειρίας και διασταυρώνοντας αυτά που ακούω να καταλήξω κάπου...

Εννοείται ότι δεν βάζω παροπίδες στα λεγόμενα κάποιου και ακολουθώ "τυφλά" τις θεωρίες του απλά παίρνω γνώμες... Θα μιλήσω από κοντα και με τον JimE36 μόλις κατέβει προς Χαλκίδα που έχει τα Bilstein και θα δω προς τα που θα κινηθώ...

HLIAS - E36
10-11-13, 16:18
Κατά 99% πάμε σε Bilstein sport (κιτρινα χοντρομπούκαλα)...

Με τι ελατήρια μπορώ να συνδυάσω ωστε να "κάτσει" καλά το αμάξι και να μην είναι ασύμετρο μπροστά με πίσω??? Δεν θέλω να χαμηλώσει τρομερά και να γίνει καγκούρικο... Πόσους πόντους περίπου θα είναι καλά???

6ylinder
10-11-13, 16:25
Τα αμορτισέρ που θα βάλεις συνδυάζονται μόνο με ελατήρια νορμάλ ύψους. Δεν είναι για χαμήλωμα.

Παρεπιμπτόντως...καλά τριξίματα...αργά ή γρήγορα!

dark knight
10-11-13, 16:27
Τα sprint ειναι για χαμηλωμα

gregE36
10-11-13, 16:34
https://www.racelandus.com/bmw-e36-ultimo-coilovers.html

teo36
10-11-13, 16:51
bilstein eibach δοκιμασμενες λυσεις χρονια τωρα!

6ylinder
10-11-13, 16:53
Έχω την εντύπωση ότι αυτές οι αναρτήσεις σε αυτά τα χρήματα πρέπει να είναι εντελώς κούτσουρα....χώρια που δεν θεωρώ σοβαρό το να λένε ότι μπορείς να χαμηλώσεις το αυτοκίνητο 4 ίντσες!!!! Δλδ 10cm!!!! Η γεωμετρία του αυτοκινήτου πάει για βρούβες....

ghost-rider
10-11-13, 17:09
Κατά 99% πάμε σε Bilstein sport (κιτρινα χοντρομπούκαλα)...

Με τι ελατήρια μπορώ να συνδυάσω ωστε να "κάτσει" καλά το αμάξι και να μην είναι ασύμετρο μπροστά με πίσω??? Δεν θέλω να χαμηλώσει τρομερά και να γίνει καγκούρικο... Πόσους πόντους περίπου θα είναι καλά???

Eξαιρετικο αμορτισερ. Θα κοντρολαρει ιδανικα την καροτσα και αμα το κυνηγας λιγο θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος.
Το sport ειναι για εργοστασιακο υψος.
Για χαμηλωμα ειναι το sprint. Επι της ουσιας το ιδιο αμορτισερ με λιγο πιο κοντο καλαμι.
Το sprint ειναι αυτο που βγαινει και χοντρομπουκαλο(ανεστραμμε ο δλδ. Με τον μηχανισμο επανω και τον αξονα κατω. Αυτο που βλεπεις εσυ ειναι ενα κανονικο αμορτισερ με πολυ χοντρο καλαμι πανω γιατι επι της ουσιας εχει τις βαλβιδες κλπ μεσα).
Αν δεν το ζητησεις αυτο που θα σου ερθει ειναι το απλο.

Ελατηρια για χαμηλωμα κοιτα το pro kit της eibach, εχουν εξαιρετικη συμπεριφορα και σφιγγουν ωραια το αμαξι. Το χαμηλωνουν 2,5 ποντους μπροστα και 1 πισω. Κατι τετοιο, δεν θυμαμαι ακριβως.

Επισης πολυ καλα ειναι και τα ελατηρια της h&r που στο πρωτο σταδιο σε ριχνουν 3,5 μπροστα και 1,5 πισω απ οσο θυμαμαι.
Δεν ειμαι σιγουρος κυριως για τα χαμηλωματα πισω. Ψαχτο λιγο(ασε που τα χαμηλωματα που αναφερω ισχυουν για Ε46 αλλα νομιζω οτι ιδια ειναι και στο Ε36).

Προσωπικα προτιμω το eibach. Eιναι λιγο πιο σφιχτο, πιο απολυτο.
Το h&r στον αντιποδα ειναι λιγο πιο προοδευτικο.

JimE36
10-11-13, 17:13
Eγω τα φοραω με h&r και ειναι νορμαλ το χαμηλωμα.Ουτε τεζα κατω να βρισκω παντου, ουτε να φενεται σαν τζιπ.

HLIAS - E36
10-11-13, 17:19
Για αμορτισερ ξέρω ότι τα sprint χαμηλώνουν και γι' αυτό σκέφτηκα τα sport για να μην "βουλιάξει" το αμάξι...

Ελατήρια έχω ακούσει καλά λόγια και για eibach και για h&r γι' αυτό ρωτάω... Μέσα από αυτά τα δύο θα επιλέξω λογικά (μεταχειρισμένα μάλλον)


https://www.racelandus.com/bmw-e36-ultimo-coilovers.html

Μου τα είχε προτείνει κι άλλος αλλά δεν το εμπιστεύομαι και πολύ σαν λύση αν και φαίνεται δελεαστική...

HLIAS - E36
10-11-13, 17:27
Τα αμορτισέρ που θα βάλεις συνδυάζονται μόνο με ελατήρια νορμάλ ύψους. Δεν είναι για χαμήλωμα.

Παρεπιμπτόντως...καλά τριξίματα...αργά ή γρήγορα!

Διασταυρώνονται οι απόψεις περί αυτού του θέματος... Από άτομα που έχουν ήδη Bilstein κίτρινα σε 36άρι έχω ακούσει θετικά σχόλια (KonstantinaM3, JimE36, και άλλους) και από την άλλη έχω ακούσει και πολύ αρνητικά είτε από δω μέσα είτε από άτομα έξω δικά μου... Απο την στιγμη που δεν μπόρεσα να βρω κάτι άλλο αξιόλογο, θα προτιμήσω τα Bilstein εκτος κι αν βρω κάτι που θα μου αλλάξει την γνώμη... Για coilover έχω σταματήσει να το σκέφτομαι όπως και για τα sachs advantage γιατί δεν είναι αρκετά "σφιχτά"

ghost-rider
10-11-13, 18:55
Για αμορτισερ ξέρω ότι τα sprint χαμηλώνουν και γι' αυτό σκέφτηκα τα sport για να μην "βουλιάξει" το αμάξι...



Oχι δεν σου χαμηλωνουν το αμαξι τα αμορτισερ.
Τα sport εχουν καλαμι καταλληλο για το εργοστασιακο υψος.
Τα sprint εχουν πιο κοντο για χαμηλωμα.

Δεν αλλαζουν το υψος κυλησης.

Αμα βαλεις sport με ελατηρια χαμηλωματος θα κινδυνευουν απο τερματισμο.

Αν βαλεις sprint με εργοστασιακη αναρτηση θα ειναι πιο ανοικτα στη θεση ισορροπιας.

Σε καθε περιπτωση η θεση που θα κατσει το αυτοκινητο σου εξαρταται απο το ελατηριο.

Εξαιρεση τα χοντρομπουκαλα sprint.
Τα ειχα(αμεσως μετα απο τα απλα srint) και τα ειχα μετρησει. Ηταν πιο κοντα στο κομματι μεταξυ ακρου και κατω πιατελο ελατηριου με αποτελεσμα να μου κατεβασουν λιγο τη μουρη.

Μιλαμε ομως για λιγοτερο απο ποντο.

leo328
10-11-13, 19:03
αμα θες χαμηλωμα εδω:https://www.ebay.de/itm/Weitec-Sportfahrwerk-Fahrwerk-Ultra-GT-BMW-3er-318-318is-E36-30-15mm-/320894935875?pt=DE_Autoteile&fits=Platform%3AE36&hash=item4ab6d42343

και εδω:https://www.ebay.de/itm/VOGTLAND-Fahrwerk-BMW-3-E36-Lim-Sedan-Coupe-Cabrio-4-cyl-316i-318i-318TDS-/360609369966?pt=DE_Autoteile&hash=item53f5fe4f6e

πιο οικονομικη η 2η,πιο light χαμηλωμα η 1η+οτι ναι made by kw...
παρε ετοιμο κιτ αμορτισερ-ελατηρια και μην πας σε παντρεμα....θα δουλευουν-συνεργαζονται πιο καλα...(εκτος αν πας σε μ-πακ ελατηρια εκε βαλε οτι θελεις απο αμορτισερ.).
μακρια απο φτηνες ρυθμιζομενες....


επιμενω παντως:m-pak αναρτηση=καταλληλοτερη για ελλαδα.απλα τελεια....

HLIAS - E36
10-11-13, 19:21
αμα θες χαμηλωμα εδω:https://www.ebay.de/itm/Weitec-Sportfahrwerk-Fahrwerk-Ultra-GT-BMW-3er-318-318is-E36-30-15mm-/320894935875?pt=DE_Autoteile&fits=Platform%3AE36&hash=item4ab6d42343

και εδω:https://www.ebay.de/itm/VOGTLAND-Fahrwerk-BMW-3-E36-Lim-Sedan-Coupe-Cabrio-4-cyl-316i-318i-318TDS-/360609369966?pt=DE_Autoteile&hash=item53f5fe4f6e

πιο οικονομικη η 2η,πιο light χαμηλωμα η 1η+οτι ναι made by kw...
παρε ετοιμο κιτ αμορτισερ-ελατηρια και μην πας σε παντρεμα....θα δουλευουν-συνεργαζονται πιο καλα...(εκτος αν πας σε μ-πακ ελατηρια εκε βαλε οτι θελεις απο αμορτισερ.).
μακρια απο φτηνες ρυθμιζομενες....


επιμενω παντως:m-pak αναρτηση=καταλληλοτερη για ελλαδα.απλα τελεια....

Με τι ελατήρια λες για την m-pack?
Αν αντι για τα sachs advantage που είναι η m-pack που λες βάλω τα sachs ultimate??? Είναι πιο σκληρά... Tο έχει δοκιμάσει κανείς?


Oχι δεν σου χαμηλωνουν το αμαξι τα αμορτισερ.
Τα sport εχουν καλαμι καταλληλο για το εργοστασιακο υψος.
Τα sprint εχουν πιο κοντο για χαμηλωμα.

Δεν αλλαζουν το υψος κυλησης.

Αμα βαλεις sport με ελατηρια χαμηλωματος θα κινδυνευουν απο τερματισμο.

Αν βαλεις sprint με εργοστασιακη αναρτηση θα ειναι πιο ανοικτα στη θεση ισορροπιας.

Σε καθε περιπτωση η θεση που θα κατσει το αυτοκινητο σου εξαρταται απο το ελατηριο.

Εξαιρεση τα χοντρομπουκαλα sprint.
Τα ειχα(αμεσως μετα απο τα απλα srint) και τα ειχα μετρησει. Ηταν πιο κοντα στο κομματι μεταξυ ακρου και κατω πιατελο ελατηριου με αποτελεσμα να μου κατεβασουν λιγο τη μουρη.

Μιλαμε ομως για λιγοτερο απο ποντο.

Δηλαδή προτείνεις την sprint? Sport με ελατήρια χαμηλώματος (όχι πολύ) δεν θα στηθει καλύτερα?

ghost-rider
10-11-13, 19:24
παρε ετοιμο κιτ αμορτισερ-ελατηρια και μην πας σε παντρεμα....θα δουλευουν-συνεργαζονται πιο καλα...(εκτος αν πας σε μ-πακ ελατηρια εκε βαλε οτι θελεις απο αμορτισερ.).


Διαφωνω καθετα σε αυτο. Υπαρχουν συνδυασμοι που εχουν αποδειξει την αξια τους και εχουν αποδειχθει αχτυπητοι (bilstein-eibach η h&r).
Βεβαια γουστα ειναι αυτα. Αναλογα με το ποσο τραπεζι θελει και ο καθενας το αμαξι του.

Προσωπικα τα Μ πακ(και τα sachs γενικα) τα βρισκω πολυ καθημερινα. Πολυ ηπια.
Γερνουν πολυ στην τιμονια και δε γλιτωνεις τη σφαλιαρα μετα απο γλιστρημα σε ασφαλτο με καλο γκριπ.



μακρια απο φτηνες ρυθμιζομενες....


Εδω με βρισκεις απολυτα συμφωνοthumb

HLIAS - E36
10-11-13, 19:30
μακρια απο φτηνες ρυθμιζομενες....


Κι εγώ συμφωνώ εδώ γι' αυτό και είχα απορρίψει αμέσως και τις ρυθμιζόμενες coilover που μου πρότεινε ένας μάστορας στη Λάρισα με 450¤ (τοποθετημένες)...


Διαφωνω καθετα σε αυτο. Υπαρχουν συνδυασμοι που εχουν αποδειξει την αξια τους και εχουν αποδειχθει αχτυπητοι (bilstein-eibach η h&r).
Βεβαια γουστα ειναι αυτα. Αναλογα με το ποσο τραπεζι θελει και ο καθενας το αμαξι του.


Μάλλον για 'κει το κόβω...! Θέλω κάτι δυνατό για να μείνει και μετά γιατί στόχος είναι να ετοιμάζομαι σιγά σιγά για 6κύλινδρο...:thumbsup:

6ylinder
10-11-13, 19:34
Με τι ελατήρια λες για την m-pack?
Αν αντι για τα sachs advantage που είναι η m-pack που λες βάλω τα sachs ultimate??? Είναι πιο σκληρά... Tο έχει δοκιμάσει κανείς?



Δηλαδή προτείνεις την sprint? Sport με ελατήρια χαμηλώματος (όχι πολύ) δεν θα στηθει καλύτερα?

Η μ-πακ μπαίνει αποκλειστικά με μ-πακ κ έχεις σωστό αυτοκίνητο._

Τα sport δεν πάνε με ελατήρια χαμηλώματος._

Sachs ultimate δεν υπάρχουν. Ποιός άκυρος το είπε αυτό;;;;;;;;;;;;;

HLIAS - E36
10-11-13, 19:34
Eγω τα φοραω με h&r και ειναι νορμαλ το χαμηλωμα.Ουτε τεζα κατω να βρισκω παντου, ουτε να φενεται σαν τζιπ.

Ποιά Bilstein φοράς εσύ πάνω???

HLIAS - E36
10-11-13, 19:40
Η μ-πακ μπαίνει αποκλειστικά με μ-πακ κ έχεις σωστό αυτοκίνητο._

Τα sport δεν πάνε με ελατήρια χαμηλώματος._

Sachs ultimate δεν υπάρχουν. Ποιός άκυρος το είπε αυτό;;;;;;;;;;;;;

Λάθος! Sachs Performance ήθελα να γράψω...

6ylinder
10-11-13, 19:43
Μάλλον για 'κει το κόβω...! Θέλω κάτι δυνατό για να μείνει και μετά γιατί στόχος είναι να ετοιμάζομαι σιγά σιγά για 6κύλινδρο...:thumbsup:

Φίλε μου δεν γίνονται αυτά που λες. Η ανάρτηση (μπροστά) για 4κύλινδρο δεν κάνει για 6κύλινδρο. Θέλεις άλλα ελατήρια κ άλλα αμορτισέρ.

Sachs performance έχουν καταργηθεί.

Ελατήρια H&R μόνο με sprint bilstein μπαίνουν γιατί είναι χαμηλώματος.

HLIAS - E36
10-11-13, 19:46
Φίλε μου δεν γίνονται αυτά που λες. Η ανάρτηση (μπροστά) για 4κύλινδρο δεν κάνει για 6κύλινδρο. Θέλεις άλλα ελατήρια κ άλλα αμορτισέρ.
.

Aν μπουν Bilstein sprint με ελατήρια χαμηλώματος τι πρόβλημα θα έχει στην πορεία αν γίνει 6κύλινδρο? Και στην τελική αν δεν συμβαδίζει με το βάρος μπροστά δεν μπορώ να αλλάξω μόνο τα ελατήρια με πιο σκληρά και μετά να είναι κομπλέ?

6ylinder
10-11-13, 19:54
Τα αμορτισέρ έχουν να διαχειριστούν ένα συγκεκριμένο βάρος και να συνδυαστούν με ελατήρια ανάλογης σκληρότητας. Με το να παντρεύεις πράγματα που δεν είναι σχεδιασμένα να συνλειτουργήσουν, απλά χαλάς το αυτοκίνητο.

Τουλάχιστον αυτό ισχύει στα Sachs. Πριν υποθέσεις, να κοιτάς πάντα τι κωδικούς δίνει η κάθε εταιρεία για το κάθε μοντέλο. Αν είναι ίδιο έχει καλώς. Κ μην ακούς τι σου λένε οι μηχανικοί.

HLIAS - E36
10-11-13, 19:57
Τα αμορτισέρ έχουν να διαχειριστούν ένα συγκεκριμένο βάρος και να συνδυαστούν με ελατήρια ανάλογης σκληρότητας. Με το να παντρεύεις πράγματα που δεν είναι σχεδιασμένα να συνλειτουργήσουν, απλά χαλάς το αυτοκίνητο.

Αυτή τη λύση την βρήκα μέσω της KonstantinasM3 που έχει τον Μ3 πάνω με Bilstein ανάρτηση και μου είπε οτι το αμάξι είναι πολύ καλά στημένο και σκέφτηκα να ακολουθήσω αυτό το δρόμο...

Με τα sachs (m-pack) δεν θα υπάρχει το ίδιο πρόβλημα που λες?

6ylinder
10-11-13, 20:05
Δεν κατάλαβα για ποιό πρόβλημα λες...

H Sachs δίνει άλλα αμορτισέρ για is και άλλα για 328 πχ (μπροστά). Η Bilstein δεν ξέρω.

ghost-rider
10-11-13, 20:06
Aν μπουν Bilstein sprint με ελατήρια χαμηλώματος τι πρόβλημα θα έχει στην πορεία αν γίνει 6κύλινδρο? Και στην τελική αν δεν συμβαδίζει με το βάρος μπροστά δεν μπορώ να αλλάξω μόνο τα ελατήρια με πιο σκληρά και μετά να είναι κομπλέ?

Tα αμορτισερ απ οσο θυμαμαι ειναι ιδια(τουλαχιστον τα bilstein) .
Τα ελατηρια αλλαζουν(τα εμπρος).

Ο εξακυλινδρος ειναι πιο βαρυς.
Αν εχεις εξακυλινδρο με ελατηρια για τετρακυλινδρο το αμαξι θα καθησει πιο χαμηλα.

Σαφως και αν αλλαξεις τα εμπρος ελατηρια μετα τη μετατροπη θα εισαι οκ.

HLIAS - E36
10-11-13, 20:11
Δεν κατάλαβα για ποιό πρόβλημα λες...

H Sachs δίνει άλλα αμορτισέρ για is και άλλα για 328 πχ (μπροστά). Η Bilstein δεν ξέρω.

Αυτό ακριβώς που λέει ο ghost rider λέω... Με τα Bilstein θα μπορώ να κρατήσω τα ίδια αμορτισέρ και να βάλω μετά τον Μ3 αλλάζοντας απλά τα ελατήρια εφόσον χρειαστεί λόγω βάρους όπως είπατε και οι δύο παραπάνω...thumb

6ylinder
10-11-13, 20:13
Άμα η Bilstein δίνει ίδιους κωδικούς τότε θα είσαι κομπλέ με άλλα ελατήρια μόνο.

HLIAS - E36
10-11-13, 20:22
Tώρα σαν συνδυασμός αμορτισερ Bilstein sprint (χοντρομπουκαλα) με ελατήρια Eibach pro-kit ( https://www.car.gr/parts/view/2802838/ ) ή Η&R ( https://www.car.gr/parts/view/4275940/ https://www.car.gr/parts/view/3901244/ ) ???

Υ.Γ.: Παράδειγμα είναι οι αγγελίες... Τα H&R είναι πολύ πιο οικονομικά ακόμα και καινουρια...

JimE36
10-11-13, 20:26
Bilstein sprint εχω εγω Ηλια.

HLIAS - E36
10-11-13, 20:28
Bilstein sprint εχω εγω Ηλια.

Θυμάσαι πόσα χιλιοστά (ή πόντους) είναι τα ελατήρια H&R που έχεις???

Stunt Mike
10-11-13, 20:52
Ηλια,ποσα χρηματα εχεις σκοπο να δωσεις για αμορτισερ-ελατηρια??Γιατι διαβαζω οτι δεν σκεφτεσαι για φτηνη coilover(και καλα κανεις) αλλα θες να βαλεις μεταχειρισμενα bilstein(εντελως λαθος,καλυτερα βαλε καινουρια raceland)...Απο την αλλη αν πας σε καινουρια bilstein-eibach το κοστος φτανει και ξεπερναει μια καλη coilover!Μετα διαβαζω οτι ακους τον καθενα που σου λεει οτι τ'αμαξι του ειναι πολυ καλα στημενο(???) με τον ταδε συνδυασμο,χωρις να τα οδηγησεις κι εσυ να δεις αν σου ταιριαζει...ενω απορριπτεις αυτους που σου λενε αρνητικα για τον συνδυασμο που εχεις επιλεξει.....Ο καθενας εχει διαφορετικες απαιτησεις απο τ'αμαξι του και δεν μπορεις να βασιστεις μονο στα λογια....αμα δεν θες να μετανιωνεις μετα,οδηγησε 2-3 διαφορετικους συνδυασμους μπας και βγαλεις ακρη......

HLIAS - E36
10-11-13, 20:58
Ηλια,ποσα χρηματα εχεις σκοπο να δωσεις για αμορτισερ-ελατηρια??Γιατι διαβαζω οτι δεν σκεφτεσαι για φτηνη coilover(και καλα κανεις) αλλα θες να βαλεις μεταχειρισμενα bilstein(εντελως λαθος,καλυτερα βαλε καινουρια raceland)...Απο την αλλη αν πας σε καινουρια bilstein-eibach το κοστος φτανει και ξεπερναει μια καλη coilover!Μετα διαβαζω οτι ακους τον καθενα που σου λεει οτι τ'αμαξι του ειναι πολυ καλα στημενο(???) με τον ταδε συνδυασμο,χωρις να τα οδηγησεις κι εσυ να δεις αν σου ταιριαζει...ενω απορριπτεις αυτους που σου λενε αρνητικα για τον συνδυασμο που εχεις επιλεξει.....Ο καθενας εχει διαφορετικες απαιτησεις απο τ'αμαξι του και δεν μπορεις να βασιστεις μονο στα λογια....αμα δεν θες να μετανιωνεις μετα,οδηγησε 2-3 διαφορετικους συνδυασμους μπας και βγαλεις ακρη......

Μεταχειρισμένη ανάρτηση δεν βάζω σε καμία περίπτωση! Μόνο ελατήρια σκέφτομαι για μεταχειρισμένα... Όσον αφορά τα χρήματα δεν θέλω να ξεπεράσω τα 500¤ και με τον συνδυασμό Bilstein sprint με H&R ελατήρια είμαι κάπου στα 600¤ (ήδη εκτος προϋπολογισμού) αλλά τα εμπιστεύομαι πιο πολύ τα Bilstein από coilover...

Stunt Mike
10-11-13, 21:30
Αρα μια coilover των 600-800 ευρω θεωρεις οτι θα'ναι σε τι,χειροτερη απο τα bilstein???Τι ακριβως εμπιστευεσαι???
Και περα απο αυτο...πως ακριβως επιθυμεις να οδηγεις τ'αμαξι σου?το θες για πολη-ταξιδια?Μεικτη οδηγηση και καμια πιστα αραια και που??Μεικτη οδηγηση χαλαρη ή να το χωνεις ολημερις στο στροφιλικι της περιοχης σου??Οταν ο καθενας σου λεει τη γνωμη του,το πρωτο που πρεπει να δεις ειναι,αν συμπιπτει ο τροπος οδηγησης σας....Πως θα δεχτεις την δικη μου γνωμη πχ,πανω στα bilstein,οταν τ'αμαξι μου προοριζεται μονο για λιωσιμο??Πως δεχεσαι την γνωμη καποιου αλλου που εχει τ'αμαξι μονο για ευθειες αντε και για καμια βολτα μεχρι το χωριο???Καταλαβαινεις οτι ολα αυτα παιζουν τεραστιο ρολο στην επιλογη της αναρτησης που θα επιλεξεις......
Εγω πχ οταν ειχα το 328 ως βολταδικο-στριψαδικο-παντιλικαδικο κατεστρεψα 2 bilstein sprint μεσα σε 1.5 χρονο!Και ποτε ικανοποιημενος δεν ημουν.....Καλα για πιστα δεν το συζηταμε καν!!Ουτε να περασουν απ'εξω δεν ειναι!

HLIAS - E36
10-11-13, 21:57
Aν σου έλεγα δηλαδή ότι η χρήση είναι πιο πολύ εκτος πόλης αλλά το θέλω να κρατάει στις στροφές με υψηλές ταχύτητες και εντός πόλης όταν το παίρνω έχω την τάση να κάνω την πόλη "πίστα" και το λιώνω στο drift τι θα πρότεινες? Τώρα το αμάξι σε κάθε μου τρέλα πάει βάρκα-γυαλό... Αυτό θέλω να διορθώσω και να το αισθάνομαι πιο σίγουρο στα χέρια μου δηλαδή να μπορώ να το υπολογίζω με μεγαλύτερη ακρίβεια...


Βασικά εσύ είσαι υπέρ της m-pack ανάρτησης? (για την χρήση που ανέφερα)

Stunt Mike
10-11-13, 22:10
Οποιαδηποτε εργοστασιακη αναρτηση,συμπεριλαμβανομε ης της Μ-πακ,ειναι απλως ''μαλακη'' για τετοια χρηση.Επισης το Ε36 εργοστασιακα ειναι πολυ υποστροφικο και η Μ-πακ δεν το αλλαζει αυτο,καθως αφηνει τη μουρη σχετικα ψηλα.Οι aftermarket συνδυασμοι ελατηριων συνηθως χαμηλωνουν τη μουρη 2-3 ποντους περισσοτερο ακριβως γι'αυτο το λογο...
Τα παντιλικια στο συνηθως λειο οδοστρωμα της πολης δεν χρειαζονται ιδιαιτερα σκληρη αναρτηση,καθως δεν εχει μεταφορες βαρους ακραιες.Σε γρηγορη οδηγηση σε ορεινο δρομο με μεικτο οδοστρωμα,συνηθως μια απλη αναρτηση τυπου bilstein-H&R φαινεται υπερ του δεοντος ικανοποιητικη...ομως στις ανωμαλιες του δρομου,χανεις πιο ευκολα τον ελεγχο,απ'οτι με μια καλη coilover λογω σχεσης bound-rebound και κατασκευης ελατηριων...
Δεν μου απαντησες ομως τον λογο που εμπιστευεσαι την bilstein περισσοτερο απο μια coilover της ιδιας αξιας....

HLIAS - E36
10-11-13, 22:16
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει ποτέ πως συμπεριφέρεται μια ανάρτηση coilover απλά επειδή είχα εντυπωσιαστεί με τη συμπεριφορά των Bilstein (σε άλλα αυτοκίνητα) την είχα πάντα πολύ ψηλά... Εσύ για coilover ρυθμιζόμενη λες? Μου είχαν κάνει και μια τέτοια πρόταση στα 450¤ αλλά δεν μπήκα καν στον κόπο να το σκεφτώ γιατί απλά πίστευα ότι δεν ήταν κάτι αξιόλογο...

Stunt Mike
10-11-13, 22:39
Προσωπικα πιστευω οτι η φτηνοτερη coilover ειναι καλυτερη σε συμπεριφορα απο οποιοδηποτε συνδυασμο bilstein-ελατηριων,μονο και μονο λογω κατασκευης και ''ταιριασματος'' αμορτισερ-ελατηριων...Απλως θα απεφευγα τις φτηνες για λογους αξιοπιστιας,ελλειψης ρυθμισης της σκληροτητας,ενω καποιες οπως πχ η Raceland ειχαν και εντελως λαθος σετ απ ελατηριων για το Ε36.
Σαφεστατα και η καλυτερη λυση ειναι ν'ανεβεις στο φασμα των 700-1000 ευρω για coilover επωνυμη,αλλα υπαρχουν καλες και στο φασμα των 500-600...Παντα με φουλ ρυθμισιμοτητα σε υψος και σκληροτητα...Ψαξου λιγο ιντερνετικα,ετσι για να'χεις και μια αλλη αποψη περαν των,επι χρονια,καθιερωμενων....Ο μονος λογος υπαρξης,για μενα,των αμορτισερ τυπου bilstein sport-sprint κτλ,ειναι για να'χεις ανεση κυλισης σε συνδυασμο με εργοστασιακα ή Μ-πακ ελατηρια και λιιιιγο πιο σπορτιφ αισθηση στο δρομο,πηγαινοντας απο το Α στο Β.....Οταν πας σε ελατηρια τυπου H&R-Eibach κτλ,επειδη γουσταρεις να οδηγεις λιγο πιο extreme,απλως χαλας τον συνδυασμο τους και ειναι καλυτερα να πηγαινεις σε κατι πιο εξειδικευμενο....

HLIAS - E36
10-11-13, 22:43
ΟΚ! Θα το ψάξω και αυτό που μου λες... Ίσως βρω κάτι πιο ενδιαφέρον... Όταν βρω κάτι νεότερο θα ξαναζητήσω γνώμες πριν κάνω κίνηση για αγορά...thumb

:thnx:

Stunt Mike
10-11-13, 23:11
Σκοπος μου εδω,δεν ειναι να αποδειξω αν οι coilover ειναι καλυτερες απο τις απλες,αλλα να καταλαβεις εσυ πρωτον τι θες ακριβως απο τ'αμαξι σου και την αναρτηση του και δευτερον να γνωριζεις τις εναλλακτικες κι οχι τι λεει ο καθενας....Σκεψου δλδ να γνωριζες μονο εμενα πχ και να σου'λεγα ''βαλε Ohlins,γ@μ@νε,κρατημα φοβερο,ταπαααα στις στροφες,ντριφτ κτλ'' και να αλαφρωνες απο καμποσα χιλιαρικοευρουλακια για ν'ανακαλυψεις μετα απο λιγο οτι εχασες 2 σφραγισματα πηγαινοντας σε δημοσιο δρομο και δεν αντεχει ουτε η μανα σου η κακομοιρα να την πας μεχρι την λαικη μεσα στους Ελληνικους κατσικοδρομους,ενω εγω το'χω φουλ ενισχυμενο και μονο για πιστα!!
Ειτε να ακουσεις τον μεσο χρηστη που κανει καμια κοντρα-μπουζουκια-καφετερια κι ενιοτε μια βολτα μεχρι το χωριο και να βαλεις εναν μαλακο συνδυασμο που ελαχιστη σχεση εχει μ'αυτο που φανταζοσουνα...Ειδικα οταν τ'αμαξι αυτο ειναι το μοναδικο σου,πρεπει ν'αποκτησεις γνωση και αποψη στο τι ακριβως σου ταιριαζει......Με δοκιμες ειναι ακομη πιο ευκολο...αλλιως τα πληρωνεις 2-3 φορες μεχρι να κατασταλαξεις..... :(

JimE36
10-11-13, 23:21
Παντως δεν εχει αδικο ο Μιχαλης.Ψαξε για coilover.Και εμενα οταν χρειαστουν αλλαγη coilover θα βαλω.

HLIAS - E36
11-11-13, 16:02
https://www.ebay.com/itm/BMW-E36-3-Series-M3-Adjustable-Coilover-Coilovers-Street-Racing-Suspension-kit-/151042355137?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item232ad36fc1&vxp=mtr

Σε αυτό το επίπεδο μιλάμε για καλή ανάρτηση ή είναι στην κατηγορία που είπε ο Leo328 "μακρια από φθηνες ρυθμιζόμενες"? Με ένα τέτοιο κιτ πάντως δεν βγαίνω και εκτός προϋπολογισμού...thumb

Το συγκεκριμένο κίτ νομίζω είναι και στα σχέδια ενός ακόμα μέλους με 36άρι...

Λογικά θα με βολέψει και στην πορεία γιατί δεν πιστείω να χρειαστεί αλλαγή βάζοντας 6κύλινδρο... Απλά θα χρειαστεί ρύθμισμα έτσι?

Υ.Γ.: Να αγοράσω απο e-bay ή καλύτερα εντος Ελλάδας για να έχω και υποστήριξη μην τυχον συμβει κάτι στραβό?

Kostas Maras
11-11-13, 16:43
Εχουν γραφτει πολλα για αναρτησεις για το e36 και σιγουρα ο καθενας εχει την δικη του προτιμηση για το αμαξι του.
Ετσι λοιπον σας λεω και την δικη μου εμπειρια οπου ξεκινησα απο koni με διαφορα ελατηρια υψους και σκληροτητας και λιγο πριν την τελευταια μου αλλαγη φορουσα coilover bilstein pss και υστερα απο παρα πολλα χιλιομετρα παρεδωσαν το πνευμα τους......η pss λοιπον ηταν πολυ καλη επιλογη και το αυτοκινητο ειχε γινει τρένο.....πλην ομως σκληροπυρινικη για τους ελληνικους δρομους και φυσικα με αναλογο τιμημα ευτυχως σε αρχικο σταδιο δυο-τρια ραγιζματακια στους εμπρος θολους και ενα μικρο στον πισω......βεβαιως και επισκευαστηκαν αμεσα! Η επισκευη τις pss ηταν μια λυση αλλα εγω υστερα απο πολυχρονη συμβιωση με αυτην και ελεω τις μικροζημιας στους θολους αποφασισα να γυρισω σε κατι πιο soft εαν το πει καποιος soft......σε bilstein sprint b8 και ελατηρια h&r 60mm-30mm......επισης ξεχασα να αναφερω οτι επισκευασα μονο τα πισω pss διοτι ειναι πιο performance και απο καινουργια b8.
Το αποτελεσμα ειναι να εχω μια sport αναρτηση με προοδευτικα ελατηρια και το αμαξωμα πλεον να εχει παρει σημαντικες ''ανασες'' οπως επισης και η μεσουλα μου........σιγουρα ομως ειναι κι αυτη σκληρη (b8) αλλα οχι οπως η pss.
Η pss αναφερω πως η διαδρομη του εμβολου (στα μπροστινα) ηταν μεγαλυτερη και φυσικα παρα πολυ δυσκολο να τερματισει οπως η b8........αυτα τα λιγα απο εμενα κι ελπιζω να μην σας μπερδεψα γραφοντας παντα την δικη μου αποψη!

leo328
11-11-13, 19:53
δοκιμες απο το 2003 που πηρα το ε36 εως σημερα (10 χρονια).

bilstein b6- μαμα ελατηρια μ-πακ-16αρες μ-πακ=λουκουμι σχικτο χωρις να κουραζει...
σαν νεος και γω τοτε ηθελα χαμηλη μουρη και μπηκα στο τρυπακι του χαληλωματος..
αλλαγη ελατηριων (με β8 αμορτισερ) σε vogtland=ερπετο στο δρομο αλλα δεν περναγα απο οπυ ηθελα,κοινως εγλυφα σε ψηλα σαμαρια...
βγαζω τα vogtland βαζω eibach...=πολυ νταπα ντουπα για τα δικα μου γουστα και πολυ γαμωσταυριδι στους ελληνικους καροδρομους με 18αρες...
βγαζω eibach-βαζω h'r=λιγο πιο ανθρωπινα για τα δικα μου γουστα αλλα παλι σκληρο σε ανωμαλιες..(μικρη διαφορα που εβαλα 17ρες).
βγαζω h'r Βαζω schnitzer (bilstein b8 παντα)=πιο καλη αποσβεση αλλα λογω σαυριασης δεν αφηνε το αμορτισερ να δουλεψει καλα μετα απο καποια χλμ που κατσανε καλα...(τα ελατηρια παντα θελουν 5.000 χλμ να κατσουνε στο σωστο υψος...δεν βγαζεις συμπερασμα απο την αρχη αμα δεν δουλεψουνε).
αφηνω σνιτζερ πανω βαζω sachs perfomance αμορτισερ...=νομιζα οτι βρηκα το τελειο αλλα παλι μετα απο 4.000 χλμ ειχαμε συμπτωματα bilstein...
τωρα τα perfomance τα φοραω με μ-πακ+ασσυμετρες 17αρες απο m3 (εκει που ημουν στην αρχη)...
στην αρχη με κοροιδευανε λογω look της μουρης του στυλ τι κατσικι ειναι αυτο και κατι τετοια...(στα παπακια μου τους εγραφα).
στο δρομο πλεον οταν βλεπω καροδρομο (το οταν στην ελλαδα ειναι πολυ σπανιο) επιτανχυνω επιτηδες...(μαγικο χαλι το εχω ονομασει..).
στα στροφιλικια παρολο που ειναι λιγο σηκωμενη η μουρη κραταει καλα λογω των αμορτισερ που οτι πιο σκληρο εβγαζε τοτε η sachs...το οποιο αμορτισερ αποροφα καλυτερα-πιο ηπια απο το bilstein...

για μενα η χρυση τομη ανεσης-κρατηματος ειναι μ-πακ ελατηρια με καποιο ενισχυμενο αλλα οχι κουτσουρο αμορτισερ (λεγε με β8).
τωρα οσον αφορα τις ρυθμιζομενες για μενα αξιζουν αμα μπαινεις πιστες κανεις αλλαγες τακτα κ.λ.π.
για αμαξι δρομου καθαρα βολταδικο δεν συντρεχει λογος εκτος αν πας πλαγιως συνεχεια στις στροφες...
ειχα μπει σε m3 286 με fk highsport ρυθμιζομενη (η ακριβη σειρα με 500ε οχι η φτηνη) και σε κρατημα ηταν ελαφρως καλυτερο απο το δικο μου με μικρη διαφορα (ετσι το ενισωσα) αλλα στην ανεση δεν με αφησε ικανοποιημενο..σαφως πιο σκληρο..(καποιος αλλος θα λεγε ποπω πως αποροφαει....).

α και να ξερετε το τριποντο χαμηλωμα μετα απο 6 μηνες γινεται 4ποντο με τους καροδρομους που εχουμε...
μ-πακ και παλι μ-πακ...(και μονο τα ελατηρια κανουν διαφορα).
οσον αφορα το λεγομενο παντρεμα που ελεγα που διαφωνησε ο φιλος (ghost rider νομιζω):και που ξερει π.χ. η eibach τι bound-rebound εχουν τα bilstein π.χ. για να συνεργαζονται σωστα?και τι να το κανω εγω αν ειναι τραπεζι στο κυνηγημα-εθνικη αμα μπαινω σε καναν επαρχιακο και γαμωσταυριζω συνεχεια απο τα σφραγισματα και την μεσουλα μου που πονανε?(πιστευω να με νιωθεις).
αμα εμενα γερμανια θα βαζα μια kw να κερναω πονο...εδω κερνανε οι δρομοι πονο οποτε ευχαριστω...αρκετα πονεσα....οπως λεει και ο χατζηγιαννης δεν εχω χρονο για αλλο πονο...thumb:th_Laie_67-1:
ολα αυτα βεβαια προσωπικες αποψεις-εμπειριες...:original:

HLIAS - E36
11-11-13, 22:27
Aυτά περίμενα να δω... Προσωπικες απόψεις, γνώμες και εμπειρίες επί του θέματος και στη συνέχεια να τα βάλω κάτω και να βγάλω τα δικά μου συμπεράσματα σύμφωνα με τα δεδομένα μου και να αποφασίσω τι ακριβώς θέλω...

Επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να τεστάρω προσωπικά την κάθε ανάρτηση και να δω τι μου ταιριάζει αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος για να σχηματίσω μια εικόνα (γενική μεν αλλά βοηθάει) σχετικά με τις επιλογές που έχω...

Τουλάχιστον μέσω αυτού του θρεντ κατάφερα να βλέπω μια ανάρτηση (τώρα που είμαι στο ψάξιμο) και να ξέρω τι βλέπω...thumb

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!:thnx:

Οποιεσδήποτε γνώμες δεκτές μέχρι να ρίξω την αυλαία και να κάνω την αγορά...:thumbsup: Στη συνέχεια θα κάνετε κριτική...!:facepalm:

m3e36
12-11-13, 00:50
Φιλε ηλια εγω φοραω την d2coilover.για να μην καθομαι και γραφω τα συν και πλην επειδη βλεπω στο προφιλ σου οτι εισαι απο λαρισα μπορω να σε κανω μια βολτα μια κυριακη για να δεις και απο μονος σου τα υπερ και τα κατα.στειλε αν θες με π.μ το κινητο σου

6ylinder
12-11-13, 08:56
Κ μένα η εμπειρία μου από Βιλστειν Β8 με H&R ήταν τραγική. Απλά είχα σιχαθεί το αμάξι. Σε έκανε φραπέ. Χώρια που δεν με αντάμοιβε με το στρίψιμό του.

Stunt Mike
12-11-13, 09:36
Φιλε ηλια εγω φοραω την d2coilover.για να μην καθομαι και γραφω τα συν και πλην επειδη βλεπω στο προφιλ σου οτι εισαι απο λαρισα μπορω να σε κανω μια βολτα μια κυριακη για να δεις και απο μονος σου τα υπερ και τα κατα.στειλε αν θες με π.μ το κινητο σου

Γραψε βρε Δημητρη,να μαθαινουν και τα υπολοιπα παιδια! :-)
Τωρα βαδιζει σωστα το thread.....

HLIAS - E36
12-11-13, 10:24
Γραψε βρε Δημητρη,να μαθαινουν και τα υπολοιπα παιδια! :-)
Τωρα βαδιζει σωστα το thread.....

Θα "μιλήσει" η βόλτα...:thumbsup:

Ελπίζω μόνο μετά τη βόλτα να θέλω ακόμα να αλλάξω αμορτισερ και όχι μοτερ...!!!:th_Laie_67-1:


Φιλε ηλια εγω φοραω την d2coilover.για να μην καθομαι και γραφω τα συν και πλην επειδη βλεπω στο προφιλ σου οτι εισαι απο λαρισα μπορω να σε κανω μια βολτα μια κυριακη για να δεις και απο μονος σου τα υπερ και τα κατα.στειλε αν θες με π.μ το κινητο σου

Σου έστειλα πμ... Λογικά θα το κανονίσουμε την Κυριακή 8 Δεκεμβρίου αν μπορείς γιατί τότε θα γυρίσω από Πάτρα... Πάρε με τηλέφωνο να συνενοηθούμε...thumb

HLIAS - E36
12-11-13, 10:38
Φιλε ηλια εγω φοραω την d2coilover.για να μην καθομαι και γραφω τα συν και πλην επειδη βλεπω στο προφιλ σου οτι εισαι απο λαρισα μπορω να σε κανω μια βολτα μια κυριακη για να δεις και απο μονος σου τα υπερ και τα κατα.στειλε αν θες με π.μ το κινητο σου

Αυτήν έχεις? https://www.ebay.com/itm/D2-RACING-RS-COILOVER-95-99-BMW-E36-M3-36-STEP-ADJUSTABLE-SUSPENSION-COILOVERS-/121137390285?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3ABMW&hash=item1c3459e2cd&vxp=mtr

m3e36
12-11-13, 13:14
Αυτήν έχεις? https://www.ebay.com/itm/D2-RACING-RS-COILOVER-95-99-BMW-E36-M3-36-STEP-ADJUSTABLE-SUSPENSION-COILOVERS-/121137390285?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3ABMW&hash=item1c3459e2cd&vxp=mtr
Οχι αυτη.δες τις φωτο στο garage μου να δεις ποια εχω.θα σου στειλω μην να εχεις το κινητο μου και οταν ερθεις λαρισα με περνεις τηλ να το κανονισουμε.

HLIAS - E36
12-11-13, 13:36
Οχι αυτη.δες τις φωτο στο garage μου να δεις ποια εχω.θα σου στειλω μην να εχεις το κινητο μου και οταν ερθεις λαρισα με περνεις τηλ να το κανονισουμε.

Nαι τις είδα...thumb Ξεφεύγω όμως αρκετά από τα 500¤ που είχα βάλει ως όριο...:thumbsdown: Ενα κλικ παρακάτω τι δίνει η coilover?

Υ.Γ.: Οκ το πήρα το μήνυμα...thumb Είναι what's up?

aggelosmk2
12-11-13, 14:02
H D2 είναι οτι καλύτερο μπορείς να πάρεις όπως και η BC

D2 ήθελα κ εγώ αλλά τα χρήματα δε φτάνουν κ διάλεξα εκείνη την noname που ανέβασες κ εσύ σε προηγούμενο ποστ.
Δεδομένου οτι έχει το ιδανικό spring rate για Ε36 8 kg μπρος-πίσω ,οι ρυθμίσεις που μπορεί να πάρει για μένα θα είναι ιδανικές.
Συν οτι περιορίζει την υποστροφική του τάση.

Έχω μπεί σε 2 Ε36 με D2 . Το ένα με σκληρή ρύθμιση του Stunt Mike που ήταν άψογο στη πίστα και το άλλο του Miken636 σε ρύθμιση βόλτας που ήταν μια χαρά σφιχτό .
Ουτε τα σφραγίσματα σου έφευγαν ουτε τίποτα.

Εχω δει τους συνδυασμους Bilstein -ελατήρια τάδε κ δεν με ικανοποίησαν .
Περιορισμένες επιλογές.

Στο προηγούμενο 36αρι φόρεσα Raceland. 40.000 χλμ μέχρι στιγμής κ συνεχίζει να δουλευει μια χαρά. Κ είχε μπει κ πίστα.
Παρα λοιπόν τον όχι ιδανικό συνδυασμό ελατηρίων 350 εμπρός -300 πίσω που ενίσχυε την υποστροφική συμπεριφορά ήταν καλύτερο απο οποιοδήποτε συνδυασμό Bilstein -κάτι. Και κόστος 200 ευρώ.

Καταλήγω λοιπόν οτι μια coilover ανάρτηση θα είναι πάντα καλύτερη στο συνδυασμό bound-rebound απο οποιαδήποτε συμβατική.

HLIAS - E36
12-11-13, 14:07
H τιμή της D2 έξω στην αγορά ξέρει κανείς που κυμαίνεται? (όχι από ιντερνετ ebay κλπ)

aggelosmk2
12-11-13, 14:39
Πάντως κ απο Ebay αξίζει. Βάζουν κ προσφορές που κ που κ πέφτει λίγο η τιμή της .

Την προηγούμενη βδομάδα ερχόταν νομίζω με 800 ευρώ στη πόρτα σου.

HLIAS - E36
12-11-13, 15:03
Χμ! Δυσκολάκι... Είναι και τα τέλη τώρα και δεν με παίρνει...:thumbsdown:

Το πολύ να ξέφευγα ως τα 600¤... Θα δούμε τι λεφτά θα μπουν τέλος του μήνα και ανάλογα με αυτά που θα περισσέψουν από αυτόν τον μήνα θα κάνω κίνηση...thumb

Υ.Γ.: Πάω και για φρένα την Παρασκευή πίσω από 328 που δεν ήταν στο πρόγραμμα και βγαίνω λίγο εκτός προϋπολογισμού...:think:

Andri
12-11-13, 15:10
Ηλία θα βάλεις πίσω φρένα από 328 και μπροστά θα έχεις από 316?

Δεν επηρεάζει αυτή σου η κίνηση την λειτουργία των φρένων??

Δεν ξέρω, ας πει καλύτερα κάποιος που γνωρίζει....

HLIAS - E36
12-11-13, 15:19
Ηλία θα βάλεις πίσω φρένα από 328 και μπροστά θα έχεις από 316?

Δεν επηρεάζει αυτή σου η κίνηση την λειτουργία των φρένων??

Δεν ξέρω, ας πει καλύτερα κάποιος που γνωρίζει....

Όχι Αντρίκο δεν θα τα περάσω... Θα τα αγοράσω απλά τώρα γιατί τα βρήκα σε καλή τιμή (πιστεύω)... Βρήκα δαγκάνες, δίσκους (αεριζόμενους) και τακάκια όλα κομπλε στα 150¤... Θα περιμένω να βρω και από 330 Ε46 για μπροστά και μετά θα βάλω όλα μαζί...thumb

Αλλιώς πίσω θα πιάνει καλύτερα από μπροστά, ειδικά στην κατάσταση που είναι τα μπροστινά...:th_Laie_67-1:

Andri
12-11-13, 15:28
Όλα αυτά θέλεις να τα αγοράσεις για όταν γίνει Μ3 ή απλά για ομορφιά και γούστο?

Μ3 πότε σκοπεύεις να το κάνεις?

Σε ρωτάω γιατί ενδεχομένως να πετάς λεφτά σε πράγματα που δεν θα σου χρειαστούν άμεσα και να παραμερίζεις άλλα που τα χρειάζεσαι άμεσα

Βέβαια η τσέπη δική σου είναι και κουμάντο κάνεις εσύ και μόνο...

HLIAS - E36
12-11-13, 16:43
Αμορτισερ και φρένα θα άλλαζα ούτως ή άλλως γιατί το αμάξι έχει καταντήσει επικίνδυνο όπως επίσης και λάστιχα οπότε αφού το κάνω που το κάνω λέω να τα αναβαθμίσω κιόλας να είναι και έτοιμα για το Μ3 που θα έρθει στην επόμενη 3ετία...:thumbsup:

Τα λάστιχα παίζει να τα αφήσω για μετά τα Χριστούγεννα γιατί μπορει να αλλάξω και ζάντούλες...:thumbsup:

Και θα βοηθήσει οικονομικά στην μετατροπή αν έχει ήδη από πριν κάποια πράγματα πάνω για να μην τρέχω σαν τρελός εκείνο τον καιρό που θα ασχολούμαι με αυτό να αλλάξω και χίλια ακόμα πράγματα περιφεριακά...thumb

Stunt Mike
12-11-13, 21:36
Αφου θα το κανεις Μ3,γιατι βαζεις φρενα απο 328??Ειναι που ειναι αδυναμα της bmw τα φρενα,θα βαλεις κι απο ενα μοντελο κατω??Κι αφου ορθως θες να βαλεις φρενα 330 Ε46 μπροστα,βαλε και πισω τουλαχιστον απο Μ3,το μοτερ που ισως βαλεις αργοτερα....

HLIAS - E36
12-11-13, 22:06
Αφου θα το κανεις Μ3,γιατι βαζεις φρενα απο 328??Ειναι που ειναι αδυναμα της bmw τα φρενα,θα βαλεις κι απο ενα μοντελο κατω??Κι αφου ορθως θες να βαλεις φρενα 330 Ε46 μπροστα,βαλε και πισω τουλαχιστον απο Μ3,το μοτερ που ισως βαλεις αργοτερα....

Μπαίνουν? Νομίζω ότι δεν "κουμπώνουν"... Απο 328 46άρι είναι αυτά που είδα και τα επέλεξα γιατί ξέρω ότι μπαίνουν χωρις να αλλαχτει τίποτα παραπάνω...

Τι εναλλακτικές λύσεις έχω και τι μετατροπές πρέπει να κάνω?

Stunt Mike
12-11-13, 22:13
Ηλια μας μπερδεψες.....εννοουσα πισω να βαλεις φρενα απο Μ3 Ε36,οχι Ε46...και φυσικα κουμπωνουν.Τωρα του 328 Ε46 δεν γνωριζω τι μεγεθος εχουν.Αν ειναι μεγαλυτερα πισω απο του Μ3 Ε36,βαλε αυτα....

Stunt Mike
12-11-13, 22:24
Και τελικα ισχυει αυτο που λεω...του 328 Ε46 πισω ειναι 294χ19 οταν του Μ3 Ε36 3.0 και του 3.2 ειναι 312χ20.....

HLIAS - E36
12-11-13, 22:50
Και τελικα ισχυει αυτο που λεω...του 328 Ε46 πισω ειναι 294χ19 οταν του Μ3 Ε36 3.0 και του 3.2 ειναι 312χ20.....

Τα Μ3 του Ε36 κουμπώνουν κομπλέ πάνω στο δικό μου? Δεν έχει διαφορετικά άκρα το Μ3 και βάσεις για δαγκάνες?

Μόνο για τα πίσω λες έτσι??? Μπροστά θα είναι καλύτερα απο 330 Ε46?

HLIAS - E36
27-12-13, 15:08
Καλησπέρα και χρόνια πολλά!:original:

:mpaks: :mpaks: :mpaks: :mpaks: :mpaks: :mpaks: :mpaks: :mpaks: :mpaks: :mpaks:

Σήμερα ήταν η μεγάλη μέρα! Μετά από τόσο ψάξιμο, ερωτήσεις, γνώμες, προσφορές και άγχος, έκλεισε το μεγάλο αυτό κεφάλαιο που αφορούσε την ανάρτηση στην 36άρα μου...:up:

Δυστυχώς ή ευτυχώς ξέφυγα αρκετά από άποψη χρημάτων σχετικά με τα αρχικά μου σχέδια αναζητώντας το καλύτερο αποτέλεσμα...thumb Έτσι ξέχασα τελείως τα Bilstein (sprint ή sport) και μπήκα στο τρυπάκι των ρυθμιζόμενων... Αρχικά μου μπήκε η ιδέα για τις coilover street racing που έβαλε και ο aggelosmk2 στο δικό του 36άρι, μετά από συζητήσεις μπήκα στο "λούκι" να ανέβω λίγο στην τιμη και να βάλω κάτι πιο σωστό όπως η coilover D2 που μου πρότειναν ο Stund Mike και ο Δημήτρης (m3e36) o oποίος μου έδωσε και την ευκαιρία να δώ από κοντά την συμπεριφορά της ανάρτησης τόσο στο δρόμο εντός όσο και εκτός πόλης σε "υψηλές" ταχύτητες...:thumbsup: Απάνω που αρχίσαμε μαζί με το φιλαράκι μου (μηχανικός) να ψάχνουμε τιμές για την D2 βρήκε προσφορά ένα κιτ Bilstein pss9 από έναν προμηθευτή του και όπως και πριν είπα για ακόμη μία φορά αναζητώντας κάτι κορυφαίο ας ανεβάσουμε λίγο ακόμα τα στάνταρ της τιμής (ξεπερνώντας το 1000ρικο):shok:

Σήμερα πρωί- πρωί μπήκε η μπέμπα στο συνεργείο:

https://s29.postimg.org/7j7mq969z/DSC_0791.jpg (https://postimg.org/image/adas3p8g3/full/)
free image hosting (https://postimage.org/)
https://s27.postimg.org/4wthvftv7/DSC_0792.jpg (https://postimg.org/image/e4lqc50xb/full/)
screen grab (https://postimage.org/app.php)
https://s7.postimg.org/u4iesjzbv/DSC_0793.jpg (https://postimg.org/image/bc6joz2xj/full/)
free screen capture (https://postimage.org/app.php)

HLIAS - E36
27-12-13, 15:09
Η ανάρτηση για μπροστά είναι αυτή:

https://s28.postimg.org/45cvq7app/DSC_0803.jpg (https://postimg.org/image/yzk4nxgc9/full/)
img (https://postimage.org/)
https://s21.postimg.org/5vk0rcmxz/DSC_0805.jpg (https://postimg.org/image/68bexj57n/full/)
free jpeg images (https://postimage.org/)

...και πίσω:

https://s21.postimg.org/6owmjysyv/DSC_0799.jpg (https://postimg.org/image/ay1cm4w83/full/)
image hosting (https://postimage.org/)
https://s14.postimg.org/oiy3qzzwx/DSC_0808.jpg (https://postimg.org/image/8kpe0v5ot/full/)
image url upload (https://postimage.org/)

Παρεπιπτόντως ορίστε και μία ενδεικτική φωτό από το πίσω αριστερά ελαστικό:

https://s13.postimg.org/wshqn76sn/DSC_0795.jpg (https://postimg.org/image/9r15hg74z/full/)
how to do a screen shot (https://postimage.org/app.php)

Τα πίσω λάστιχα έχουν 15.000 χλμ
:shok: :shok: :shok: :shok: :shok: :shok: :shok: :shok: :shok: :shok:

HLIAS - E36
27-12-13, 15:10
Στη συνέχεια ξεκίνησε η αφαίρεση των παλιών αναρτήσεων:

https://s7.postimg.org/5441xqftn/DSC_0794.jpg (https://postimg.org/image/t7utm0yaf/full/)
free upload pictures (https://postimage.org/)
https://s16.postimg.org/6g7398bqt/DSC_0796.jpg (https://postimg.org/image/elp57dzzl/full/)
how to use print screen (https://postimage.org/app.php)
https://s14.postimg.org/yyn4297kh/DSC_0802.jpg (https://postimg.org/image/56q1n2kr1/full/)
free pic (https://postimage.org/)
https://s27.postimg.org/xkozig0dv/DSC_0804.jpg (https://postimg.org/image/kgjf5r8bz/full/)
print screen (https://postimage.org/app.php)

...και η τοποθέτηση των καινούριων::thumbsup:

https://s21.postimg.org/hbi7o6wpz/DSC_0806.jpg (https://postimg.org/image/mzoif312b/full/)
photo storage (https://postimage.org/)
https://s21.postimg.org/3mfp97yuf/DSC_0817.jpg (https://postimg.org/image/iv5mmzsir/full/)
screenshot software (https://postimage.org/app.php)
https://s14.postimg.org/7kckrtok1/DSC_0807.jpg (https://postimg.org/image/z7pa5x9ql/full/)
screen capture (https://postimage.org/app.php)

Το αποτέλεσμα:

https://s2.postimg.org/gidbq36q1/DSC_0818.jpg (https://postimg.org/image/s7hbe1xol/full/)
online photo storage (https://postimage.org/)

Η ρύθμιση σκληρότητας έγινε στην 5η σκάλα (από τις 9) και το ύψος θα παραμείνει ως έχει γιατί στα πρώτα χιλιόμετρα περιμένουμε να "κάτσει" γύρω στον μισό πόντο...

Εντυπώσεις από τα πρώτα χιλιόμετρα πολύ θετικές... Το αυτοκίνητο έγινε πιο στιβαρό και πιο δεμένο και παρόλο που δεν έχω λάστιχα και η πόλη σήμερα βροχερή στις στροφές ήταν "τρενο" χωρίς κλίσεις και προσφέροντας απίστευτη σιγουριά...thumb

Εντός πόλης οι λακούβες φυσικά και γίνονται αισθητές (παρά τους ελιγμούς προς αποφυγή) όμως όχι ενοχλητικές και αυτό με ησύχασε γιατί το φοβόμουν αρκετά...

Εκτός πόλης μέχρι και τα 140 παρέμενε ακέραιο και μπορώ να πω πιο άνετο από πριν καθώς και σε απότομες αλλαγές κατεύθυνσης ακολουθούσε άφοβα κάθε μου κίνηση με το τιμόνι...thumb

Σε μεγαλύτερες ταχύτητες δεν το δοκίμασα αφού δεν έπιασα ακόμη εθνική κυρίως λόγω καιρού-ελαστικών...:thumbsdown:

Η παλιά ανάρτηση:

https://s18.postimg.org/unkgwgwu1/DSC_0816.jpg (https://postimg.org/image/c7zzz2iph/full/)
how to screen capture (https://postimage.org/app.php)

Υ.Γ.: Σωστές φωτό θα ανεβάσω σύντομα γιατί αυτές αδικούν το αποτέλεσμα... Ξέρω η κατάσταση του αυτοκινήτου είναι άθλια (αν και το έπλυνα και χθες) λόγω του βροχερού καιρού το τελευταίο 3ήμερο...:ranting2:

Ευχαριστώ πολύ όσους ασχολήθηκαν και με βοήθησαν...!!!:thnx:

gregE36
27-12-13, 15:22
ωραιος !με γειες!!!!

Kostas Maras
27-12-13, 17:53
Καλορίζικες φιλε και με προσοχη διοτι ''ανεβηκε'' η προσφυση και δυναμη από μοτερ δεν εχεις.....

aristent
27-12-13, 18:19
με΄γεια,αλλα θα σε μαλωσω.....θελεις ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!!!

HLIAS - E36
27-12-13, 20:57
με΄γεια,αλλα θα σε μαλωσω.....θελεις ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!!!

Δευτέρα Άρη! Επειγόντως! Και θα κάνω και ευθυγράμμιση...:thumbsup:

Σας ευχαριστώ όλους!!!:thanks:

HLIAS - E36
27-12-13, 21:08
Και μία φωτό που φαίνεται κάπως καλύτερα ότι το αυτοκίνητο χαμήλωσε ειδικά το μπροστινό μέρος και δεν μοιάζει με offroad όχημα όπως πριν...
https://s28.postimg.org/dw5aho4cd/DSC_0813.jpg (https://postimg.org/image/6sxf21ywp/full/)
online photo sharing (https://postimage.org/)

Υ.Γ.: Το σκουπόξυλο είναι εκεί για να μην ανοίξει κανένα κεφάλι γιατί τα αμορτισεράκια είναι με το ένα πόδι στον τάφο...:th_Laie_67-1:

aristent
28-12-13, 00:12
...... Το σκουπόξυλο είναι εκεί για να μην ανοίξει κανένα κεφάλι γιατί τα αμορτισεράκια είναι με το ένα πόδι στον τάφο...:th_Laie_67-1:

γιατι ο μαστορας που θα δουλευει κατω απο το καπω τι ειναι???.....εχει βαρος το ρημαδι!!!!...ειδικα αμα το φας ανυποψιαστος!!!

m3e36
28-12-13, 00:30
Καλοριζικη Ηλια.
Καποια κυριακη να με κανεις μια βολτα να δω συμπεριφορα.
Την συγκεκριμενη που εβαλες την φορουσε φιλος πριν χρονια σε καμπριο 36αρι κι απο οτι θυμαμαι ηταν λιγο σκληρη ειδικα μεσα στην πολη.εχουν περασει ομως πολλα χρονια και δεν θυμαμαι και πολλα.

HLIAS - E36
28-12-13, 01:00
γιατι ο μαστορας που θα δουλευει κατω απο το καπω τι ειναι???.....εχει βαρος το ρημαδι!!!!...ειδικα αμα το φας ανυποψιαστος!!!

Ο μάστορας που έβαλε το σκουπόξυλο τα είχε τα ραμματάκια του από παλιά εμπειρία...:facepalm:


Καλοριζικη Ηλια.
Καποια κυριακη να με κανεις μια βολτα να δω συμπεριφορα.
Την συγκεκριμενη που εβαλες την φορουσε φιλος πριν χρονια σε καμπριο 36αρι κι απο οτι θυμαμαι ηταν λιγο σκληρη ειδικα μεσα στην πολη.εχουν περασει ομως πολλα χρονια και δεν θυμαμαι και πολλα.

Eννοείται Δημήτρη... Όποτε θέλεις πάρε με τηλέφωνο...thumb

Είναι σχετικά σκληρή στην 5η από τις 9 σκάλες όμως όχι σε ενοχλητικό βαθμό (για μένα τουλάχιστον)... Αν το άλλαζα θα την πήγαινα στην 4η, όχι παρακάτω...! Και σκέφτομαι να το βάλω στην 4η ή ακόμα και 3η σκάλα τώρα που είναι αρχή για να στρώσουν λιγάκι και μετα από 2000 χλμ περίπου να κάτσω και να ρυθμίσω ακριβώς σκληρότητα και ύψος...

gregE36
28-12-13, 08:06
1 κλικ τα μουτρα κατω θελουν παντως,,,

Kostas Maras
28-12-13, 12:14
Καλορίζικες φιλε και με προσοχη διοτι ''ανεβηκε'' η προσφυση και δυναμη από μοτερ δεν εχεις.....

H επιλογή σου είναι στα λεφτα που εδωσες είναι ότι καλυτερο φιλε μου......κι είναι κι ακριβοτερη......πολύ καλο deal λεμε!

HLIAS - E36
28-12-13, 13:46
1 κλικ τα μουτρα κατω θελουν παντως,,,

Eπειδή θα πέσει γύρω στον μισό πόντο ακόμα το αφήσαμε εκεί για τα πρώτα χιλιόμετρα και στη συνέχεια θα ρυθμιστεί ακριβώς...thumb


H επιλογή σου είναι στα λεφτα που εδωσες είναι ότι καλυτερο φιλε μου......κι είναι κι ακριβοτερη......πολύ καλο deal λεμε!

Από άποψη τιμής είμαι απόλυτα ικανοποιημένος επειδή έβαλα μία ανάρτηση αξίας 1600¤ (απο ebay) και 1800¤ (από την δική μας αγορά) με πολύ λιγότερα χρήματα... Η συγκεκριμένη ανάρτηση είχε γίνει παραγγελία από έναν άλλον πριν αρκετό καιρό ο οποίος δεν εμφανίστηκε ποτέ να την πάρει και για το λόγο αυτό ο τύπος αυτός για να την ξεφορτωθεί την έδωσε όσο όσο... Ειλικρινά ήταν ευκαιρία!:thumbsup:

mark e92
28-12-13, 16:51
Καλορίζικη Ηλία !!!!
Δεν άντεξες τελικά ε?

HLIAS - E36
28-12-13, 16:53
Καλορίζικη Ηλία !!!!
Δεν άντεξες τελικά ε?

Mάρκο όχι απλά δεν άντεξα, ανέβηκα επίπεδο κιόλας...!!!:thumbsup:

Ευχαριστώ!:thnx:

gant
29-12-13, 10:56
Μπράβο σου Ηλία. Μπάξιμο ουσίας μιας και συντελεί στην ενεργητική ασφάλεια και προσφέρει οδηγική βελτίωση.
Να χεις πολλά ασφαλή και ευχάριστα χιλιόμετρα.

dafidack
29-12-13, 13:22
Με γειες Ηλια!!!!:thumbsup:Ειμαι σιγουρος πως αν αλλαξεις και μια τετραδα λαστιχα το αποτελεσμα θα ειναι ακομα πιο ικανοποιητικο!!!!Ελπιζω μεχρι το κοπη τη πιτα να εχεις βαλει τουλαχιστον δυο πισω,μη γυριζουμε με τα ποδια στη Λαρισα!!!:th_Laie_67-1:

HLIAS - E36
29-12-13, 20:42
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!:thanks:


Με γειες Ηλια!!!!:thumbsup:Ειμαι σιγουρος πως αν αλλαξεις και μια τετραδα λαστιχα το αποτελεσμα θα ειναι ακομα πιο ικανοποιητικο!!!!Ελπιζω μεχρι το κοπη τη πιτα να εχεις βαλει τουλαχιστον δυο πισω,μη γυριζουμε με τα ποδια στη Λαρισα!!!:th_Laie_67-1:

Βασίλη μην αγχώνεσαι, αύριο πρωί πρωί πάω για λάστιχα και στο καπάκι για ευθυγράμμιση και πιο ακριβή ρύθμιση της ανάρτησης... ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ θα γίνει...!!!:thumbsup:

Σήμερα εν τω μεταξύ "έφαγα" και τα τελευταία κομμάτια γόμας που είχαν μείνει στα λάστιχα...:drive:

aristent
29-12-13, 20:49
Σήμερα εν τω μεταξύ "έφαγα" και τα τελευταία κομμάτια γόμας που είχαν μείνει στα λάστιχα...:drive:

συρματα θες να πεις.....η γομα σ'εχει χαιρετησει εδω και καιρο!!!:D

Στέφανος
30-12-13, 11:33
μπραβο μπραβο ξαδερφε πολυ ωραιο το bmw σου μεγια σου το ειχα πει και εγω για τα λαστιχα οταν ειδα τα συρματα
αντε και θελω και βολτα τωρα

HLIAS - E36
30-12-13, 23:03
Σήμερα άλλαξα και τα λάστιχα και έγινε και ευθυγράμμιση...:thumbsup: Το αμάξι "φυσάει" στο δρόμο, τεράστια διαφορά στην κύληση... Επίσης κατεβάσαμε και μία σκάλα τη σκληρότητα, πήγε στην 4η από τις 9 σκάλες για καλύτερη λειτουργία τώρα στην αρχή και στην πορεια βλέπουμε... Μπορώ να πω πως πλέον είναι έτοιμο!:rally:


μπραβο μπραβο ξαδερφε πολυ ωραιο το bmw σου μεγια σου το ειχα πει και εγω για τα λαστιχα οταν ειδα τα συρματα
αντε και θελω και βολτα τωρα

Τώρα που δεν κινδυνεύουμε πάμε όποτε θες...!!!thumb :th_Laie_67-1:

Στέφανος
30-12-13, 23:17
Με εσενα στο τιμονι δεν κινδινευουμε ποτε ρε μην μασας χΔ αυριο αυριο σπιτι μου