PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισκευή ζάντας Star spoke style 230 9x19 Rear



le-pa
23-09-13, 10:38
Καλημέρα στους συμφορουμίτες,

Όπως θα έίδατε από τον τίτλο, βρίσκομαι σε αναζήτηση αυτής της ζάντας, λόγω ραγίσματος ( με το παραμικρό ανοίγει η κόληση και χάνει αέρα το ελαστικό :ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:). Έχει ήδη επισκευαστεί 2 φορές και συνεχίζουμε ακάθεκτοι.

Όποιος έχει καμία πρόταση, θα χαρώ να την ακούσω

Ευχαριστώ και καλή εβδομάδα.

Ptboul
24-09-13, 13:33
Στέργιος και/ή Πέττας, που αλλού;

Συγκεκριμένα στον Στέργιο έχω πάει:

Λ. Αθηνών 261 και τηλ. 210 5900621

Θα δουν το θέμα σου και θα σου πουν χωρίς περιστροφές ακριβώς τι μπορεί να γίνει και αν μπορεί.

Christos 330
24-09-13, 13:41
Φιλε μου δεν φταιει η ζαντα αλλα τα ελαστικα σου . . .

Διοτι οπως καταλαβαινω φορας ελαστικα run flat τα οποια ειναι θεοσκληρα !!!

Την επομενη φορα που θα αλλαξεις ελαστικα δοκιμασε να βαλεις απλα συμβατικα . . .

Και ανεση θα κερδισεις και διαφορα τιμης και φυσικα δεν θα σου ραγισει η ζαντα !!!

Και να την κανεις την ζαντα και αλλη να παρεις ολοκαινουργια θα εχεις τα ιδια

προβληματα . . .

Ειχα τις ιδιες ζαντες που εχεις εσυ στο δικο μου αυτοκινητο με συμβατικα ελαστικα και

ποτε μου δεν ειχα θεμα (335 τις φορουσε με μολις 19κ χιλιομετρα ευτηχως δεν προλαβαν να ανοιξουν και αυτες) δεν μπορει η bbs να κανει λαθος υλικου (οχι οτι δεν γινεται) μιας

και αυτο το σχεδιο το κατασκευαζει για λογαριασμο τις bmw η εν λογω εταιρια !!!

le-pa
24-09-13, 13:59
Δηλαδή Christos 330, λες να φταίει το Runflat;; Η ζάντα είχε ενα crack το οποίο ανοίγει σχεδόν κάθε μήνα, με το παραμικρό. Η ζάντα αυτή, από όσο ξέρω είναι για run flat, πράγμα που σημαίνει πως κάποια ενίσχυση θα έχει (δε το ξέρω, το υποθέτω). Πάντως δε ξέρω, λες να υπάρχει μάστορας που να μπορεί νακανει το κάτι διαφορετίκο στη κόληση;;; ώστε να γεμίσει το crack πιο σωστά. Οι παραπάνω που αναφέρονται, εχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν είναι εύκολο να πάω (κατοικώ μακριά σχετικά)

le-pa
24-09-13, 14:11
Άρα, κρατάω τη ζάντα ή την ψάχνω για αντικατάσταση;;

Christos 330
24-09-13, 16:57
Οσες φορες επισκευασα ζαντα αλλες τοσες φορες ανοιξε με raunflat φιλε μου !!!

Και στον καλυτερο να πας οπως σου λενε τα παιδια παλι θα εχεις θεμα !!!

Ολες οι ζαντες εχουν καποιο κραμα στην προκειμενη φαση οι ζαντες τις Bmw με ranflut

εχουν θεμα ειδικα οι 19αρες !!!

Στα μ3 ε9χ που ΔΕΝ εχου runflat ποτε μα ποτε δεν εχει ανοιξει ζαντα και φυσικα εχουν

τρομερες πιεσεις απο ενα απλο ε9χ !!!

le-pa
24-09-13, 20:28
Άρα, τι κάνουμε ως λύση;; εάν σκεφτούμε το γεγονός πως λεφτά δεν υπάρχουν για αλλαγή ελαστικών τώρα, δεδομένου πως τα λάστιχα που φοράω είναι σχεδόν καινούρια; Επισκευή ζάντας δε παίζει, αφού θα ανοίγει συνέχεια!!! Ζάντα καινούρια, ίσως να παίξει κάποια στιγμή (μεταχείρο εάν βρω και είναι καλη). Μήπως να βάλω μια σαμπρέλα στο λάστιχο και ο,τι γίνει; Δε ξέρω, τι λέτε;;;; λέτε να γίνει καμιά μ@λ@κιά;; θα είναι εντάξει ή θα έχει τίποτα θέματα; Το ξέρω πως αντενδείκνυται να μπεί σαμπρέλα σε tubeless ελαστικό, αλλά τι να κάνω, πείτε καμία ιδέα............δε μπορώ να σκεφτώ κατι άλλο χωρίς να φύγει χιλιάρικο και πλέον είναι δυσεύρετο.............

HULK
24-09-13, 20:56
Τον Πεττα δεν τον προτεινω γιατι μου κατεστρεψε μια BBS CH ζαντα καποτε αφου την τορναρε εσωτερικα και εχανε αερα.Σου προτεινω τον Στεργιο που εχω παει και τον Ζανια που ασχολειται προσωπικα ενας Ελληνας νεαρος και μπορεις να δεις και επιτοπου τι της κανει επειδη προσφατα εκανα ενα ισιωμα εκει.Πιστευω οτι οσες φορες και να πας να την κολλησεις παντα θα ξεκολλαει.Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι το εξης και να το συζητησεις και εκει που θα πας να στην φτιαξουν.Πρωτον εαν την εχεις απο την πλευρα του συνοδηγου ισως να την βαλεις απο την πλευρα του οδηγου μηπως τρωει λιγοτερη καταπονηση απο φρεατια λακουβες κτλ που ειναι συνηθως δεξια.Δευτερον να τους ζητησεις να σου ενισχυσουν το σημειο που θα στην κολλησουν κανοντας κανενα χοντρο καρουμπαλο με γεμισμα για να μην σπαει ευκολα.Τριτον υπαρχει μια αλλη λυση οπου σου κοβουν ενα μερος του στεφανιου(ολοκληρο) της ζαντας που εχει το σπασιμο και σου προσθετουν αλλο απο αλλη και την κολλανε καθετα.

stef
25-09-13, 00:23
Νίκος Τζόκας
Θεοφιλοπούλου 11, Ν.Κόσμος
Αν δεν μπορεί να την φτιάξει αυτός, δεν μπορεί κανείς
Ο άνθρωπος είναι ΜΑΣΤΟΡΑΣ

Christos 330
25-09-13, 10:47
ΤΙ ΣΑΜΠΡΕΛΑ ; ; ; ;

Οχι ρε φιλε καταρχας δεν εχει 19 νουμερο σε σαμπρελα και να ειχε ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΟΤΕ !!!!

Κανεις την ζαντα σου και προσοχη στον δρομο δεν υπαρχει λυση μιας και ειναι ο καιρος

σου για αλλγη ελαστικου !!!

ntinos
25-09-13, 12:35
Καλημέρα στους συμφορουμίτες,

Όπως θα έίδατε από τον τίτλο, βρίσκομαι σε αναζήτηση αυτής της ζάντας, λόγω ραγίσματος ( με το παραμικρό ανοίγει η κόληση και χάνει αέρα το ελαστικό :ranting2::ranting2::ranting2::ranting2:). Έχει ήδη επισκευαστεί 2 φορές και συνεχίζουμε ακάθεκτοι.

Όποιος έχει καμία πρόταση, θα χαρώ να την ακούσω

Ευχαριστώ και καλή εβδομάδα.

Σε κανα ebay κοιταξες ?

mark e92
25-09-13, 13:27
Είχα το ιδιο πρόβλημα φταίνε τα 19 R/F δυστυχώς πας ή για επισκευή ή για αλλαγή ζάντας.
Σε άλλο αμάξι που έχω συμβατικά 19" δεν έχω κανένα πρόβλημα.