PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW 520i E60 facelift



Donjimbeam
24-09-13, 23:27
παιδες καλησπερα και πολλα μπραβο για την ωραια δουλεια σας.Αποφασισα να αγορασω αυτο το αυτοκινητο και να μπω και εγω στο club.Απλα θελω να παραθεσω καποια ερωτηματα και αν γνωριζετε να μου τα απαντησετε.
1.το facelift ποια χρονολογια κυκλοφορησε στην ελλαδα?
2.Βλεπω καποια αυτοκινητα που εχουν τελικο εξατμισεις με δυο μπουκες και καποια με ενα.ειναι εξτρα το διπλο?
3.Μπορω να βρω 520ι με zf κιβωτιο και οχι steptronic ?
4.Ξερετε αν μπορω να βαλω το τριακτινο τιμονι το σπορ και ποσο κοστιζει?
5.Επισης μπορει να μπουν εργοστασιακα θερμαινομενα?
6.Τα περισσοτερα bmw που εχω δει εχουνε μεσα το ξυλο το παπουδιστικο και δεν μου αρεσει ξερετε αν αλλαζει να το κανω μαυρο
7.Η αλλαγη του facelift βγηκε και το μαγνητικο κλειδι?

Αυτα για αρχη αν θυμηθω και κατι αλλο το ρωταω
Ευχαριστω πολυ!

BILL007
25-09-13, 10:14
Καλωσήρθες φίλε μου στην παρέα μας! :thumbsup: :viannen_01:

Εδώ υπάρχουν αρκετοί με Ε60 πορωμένοι, οπότε θα βρεις σίγουρα τις απαντήσεις που ζητάς thumb Περίμενε λιγο να δουν το thread σου :original:

Ptboul
25-09-13, 10:49
Καλως ήρθες και από εμένα και καλή διαμονή και να θυμάσαι, όλα γίνονται και μπαίνουν με ανάλογο αλάφρωμα της τσέπης.

ps: To δικό μου δίλημμα αν επέλεγα Ε60 θα ήταν παλιό και 6κύλινδρο ή φρέσκο και τετρακύλινδρο.

Christopherk
25-09-13, 10:51
Καλως ήρθες και από εμένα και καλή διαμονή και να θυμάσαι, όλα γίνονται και μπαίνουν με ανάλογο αλάφρωμα της τσέπης.

ps: To δικό μου δίλημμα αν επέλεγα Ε60 θα ήταν παλιό και 6κύλινδρο ή φρέσκο και τετρακύλινδρο.

6 cyl rules :warriorsmiley:

PANOS-E60
25-09-13, 11:02
:viannen_01:
ρίξε μιά ματιά εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=18804 καταρχήν και ότι άλλες απορίες έχεις, εδώ είμαστε.

E60_Arkadia
25-09-13, 11:32
Επειδή είμαι δουλεια θα σου γραψω στα γρηγορα:
1)τέλη 07
2)Διπλο έχουν μόνο τα 6κυλινδρα
3)Μπορεις
4)Μπορείς,μτχ γυρο στο 800αρι
5)Μπορούν αλλα πρέπει να βρεις όλο το σετ,πολύ χρημα και μπλεξιμο
6)Αλλαζουν,αλλα μαύρα δεν εβαλε ποτέ η bmw απο το εργοστάσιο,οπότε τα βαφεις εσυ
7)Όχι,μπήκε απ τον 09/05 αν θυμάμαι

Konstantinos E60
25-09-13, 12:00
παιδες καλησπερα και πολλα μπραβο για την ωραια δουλεια σας.Αποφασισα να αγορασω αυτο το αυτοκινητο και να μπω και εγω στο club.Απλα θελω να παραθεσω καποια ερωτηματα και αν γνωριζετε να μου τα απαντησετε.
1.το facelift ποια χρονολογια κυκλοφορησε στην ελλαδα?
2.Βλεπω καποια αυτοκινητα που εχουν τελικο εξατμισεις με δυο μπουκες και καποια με ενα.ειναι εξτρα το διπλο?
3.Μπορω να βρω 520ι με zf κιβωτιο και οχι steptronic ?
4.Ξερετε αν μπορω να βαλω το τριακτινο τιμονι το σπορ και ποσο κοστιζει?
5.Επισης μπορει να μπουν εργοστασιακα θερμαινομενα?
6.Τα περισσοτερα bmw που εχω δει εχουνε μεσα το ξυλο το παπουδιστικο και δεν μου αρεσει ξερετε αν αλλαζει να το κανω μαυρο
7.Η αλλαγη του facelift βγηκε και το μαγνητικο κλειδι?

Αυτα για αρχη αν θυμηθω και κατι αλλο το ρωταω
Ευχαριστω πολυ!

1.4ος του 2007
2.Ολα με ενα καζανάκι 2μπουκο βγαίνουν. Οτιδήποτε αλλο είναι ή φτιαχτό η Μ5 αν εννοεις μια εξατμιση αριστερά και μια δεξιά.
3.ZF ειναι το εργοστάσιο που φτιαχνει τα σασμάν.Ολα τα facelift zf φοράνε.
4. Μπορείς να το βαλεις αλλα καλυτερα να το αγορασεις με τετοιο παρα να ψαχνεσαι για μετά.
5. Μπαινουν αλλα στο face ειναι μεγάλος μπελάς και στην Ελλάδα ψιλοαχρείαστα εκτος αν ζεις στο Νευροκόπι.
6. Αλλάζουν ευκολα.
7.Ναι.

Αυτά για τα face για τα προface ισχύουν αλλα !

PANOS-E60
25-09-13, 12:02
το steptronic είναι κατασκευής ZF.
για τριάκτινο τιμόνι, μαζί με το στρογγυλό αερόσακκο, ψάξε στο ebay, αν είσαι τυχερός θα τα βρεις κανένα 800αρι σύνολο.

E60_Arkadia
25-09-13, 12:19
1.4ος του 2007
2.Ολα με ενα καζανάκι 2μπουκο βγαίνουν. Οτιδήποτε αλλο είναι ή φτιαχτό η Μ5 αν εννοεις μια εξατμιση αριστερά και μια δεξιά.
3.ZF ειναι το εργοστάσιο που φτιαχνει τα σασμάν.Ολα τα facelift zf φοράνε.
4. Μπορείς να το βαλεις αλλα καλυτερα να το αγορασεις με τετοιο παρα να ψαχνεσαι για μετά.
5. Μπαινουν αλλα στο face ειναι μεγάλος μπελάς και στην Ελλάδα ψιλοαχρείαστα εκτος αν ζεις στο Νευροκόπι.
6. Αλλάζουν ευκολα.
7.Ναι.

Αυτά για τα face για τα προface ισχύουν αλλα !

Κωστή τα 4κυλ έχουν μόνη μπουκα

Konstantinos E60
25-09-13, 12:33
Ναι εχεις δίκιο.

Donjimbeam
25-09-13, 16:02
καλησπερα παιδια κ παλι κ ευχαριστω για τις απαντησεις.αποτι εχω δει το facelift βγαινει με μια μπουκα και το εξαλυλινδρο με δυο τωρα καποιος γνωστης θα μας το επιβαιβαιωσει.για το σασμαν μαλλον εκανα λαθος και δεν το ονομασα σωστα.θελω το σασμαν που εχει το κουμπι το σπορτ που καποιος συναδελφος το εβαλε εδω μεσα υπαρχει και θεμα πως λεγεται το σασμαν αυτο.και τα δυο ειναι της zf δηλαδη το ενα ειναι steptronic και το αλλο εχει αλλο σχεδιο και εχει και κουμπι σπορτ?απο ταχυτητες ποσες εχει το καθενα?

Donjimbeam
25-09-13, 16:10
Βλεπω καποια μεταχειρισμενα στο car και εχουν ενα ξυλο που μοιαζει με το μαυρο γυαλιστερο.ξερει κανεις πως λεγεται και ποσο κοστιζει να το βαλω?Γενικα που να απευθυνθω σε αντιπροσωπειες?Ευχαριστω!

katsaraios
25-09-13, 16:15
Βλεπω καποια μεταχειρισμενα στο car και εχουν ενα ξυλο που μοιαζει με το μαυρο γυαλιστερο.ξερει κανεις πως λεγεται και ποσο κοστιζει να το βαλω?Γενικα που να απευθυνθω σε αντιπροσωπειες?Ευχαριστω!
Καλησπερα φιλε,
οτι βλεπεις απο εσωτερικα τριμ ειναι πλαστικα με αποχρωσεις ξυλου η οτι αλλο χρωμα εχει η BMW ..
Μπορεις ευκολα οταν με το καλο παρεις το αυτοκινητο να τα αλλαξεις η να τα βαψεις η να τα ντυσεις..
Μακαρι να ειναι αυτο το μικροτερο που θα σε απασχολησει στο θεμα αγορας μεταχειρισμενου.

E60_Arkadia
25-09-13, 16:29
καλησπερα παιδια κ παλι κ ευχαριστω για τις απαντησεις.αποτι εχω δει το facelift βγαινει με μια μπουκα και το εξαλυλινδρο με δυο τωρα καποιος γνωστης θα μας το επιβαιβαιωσει.για το σασμαν μαλλον εκανα λαθος και δεν το ονομασα σωστα.θελω το σασμαν που εχει το κουμπι το σπορτ που καποιος συναδελφος το εβαλε εδω μεσα υπαρχει και θεμα πως λεγεται το σασμαν αυτο.και τα δυο ειναι της zf δηλαδη το ενα ειναι steptronic και το αλλο εχει αλλο σχεδιο και εχει και κουμπι σπορτ?απο ταχυτητες ποσες εχει το καθενα?

Βρε φιλε τα Ε60 με τετρακυλινδρα μοτέρ,δηλαδη 520d η 520i αλλα μόνο face lift το δευτερο δηλαδη τετρακυλινδρο έχουν ΜΙΑ μπουκα.Το 520i προ face φοράει 6κυλ 2.2 και μαζί με αυτο και οοοοολα τα 6κυλ είτε face είτε προ face έχουν 2,καθώς και ολα τα v8 ουφ....thumb Πωλειται πεντακάθαρο Ε60 απο δω,δες αγγελιες

aristent
25-09-13, 16:48
.......αποτι εχω δει το facelift βγαινει με μια μπουκα και το εξακυλινδρο με δυο,...... τωρα καποιος γνωστης θα μας το επιβεβαιωσει.

επιβεβαιωνω!!!:thumbsup:

οτι ειναι με μονη μπουκα και δεν εχει κανει καποια αλλαγη ο κατοχος,ειναι το 4κυλινδρο 520 LCi(facelift 7ος του 2007 και μετα)




......θελω το σασμαν που εχει το κουμπι το σπορτ που καποιος συναδελφος το εβαλε εδω μεσα



..αρα εισαι συναδελφος του Αρη μας!!! nickname: S8N!!! κοινως...¨Σωχτον!!!:thumbsup:





...υπαρχει και θεμα πως λεγεται το σασμαν αυτο.και τα δυο ειναι της zf δηλαδη το ενα ειναι steptronic και το αλλο εχει αλλο σχεδιο και εχει και κουμπι σπορτ?απο ταχυτητες ποσες εχει το καθενα?

Προφανως εννοεις σχεδιο του λεβιε,ναι αυτο με το κουμπι σπορτ ειναι αλλιως,αλλα εχει και αυτο το ιδιο σασμαν (ημι/αυτοματο 6αρι της Zf) απλα με αλλο συστημα ,σχετικο θρεντ του συναδελφου σου με την μετατροπη που εκανε εδω:https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=5080&highlight=sport+button


και καλως μας ηρθες!!!

:viannen_01: :viannen_01: :viannen_01:

BMWNAOUSSA
26-09-13, 08:02
Tα Ε60 φοράνε σασμάν της gm και όχι ΖF σύμφωνα με τον μηχανικό μου
δεν παίρνω και όρκο βέβαια,

Konstantinos E60
26-09-13, 10:44
Tα Ε60 φοράνε σασμάν της gm και όχι ΖF σύμφωνα με τον μηχανικό μου
δεν παίρνω και όρκο βέβαια,

Πες στον μηχανικό σου να το ξαναψάξει.Το εργοστάσιο αλλάζει και βαζει οτι το συμφέρει χωρις προειδοποίηση.thumb

Donjimbeam
26-09-13, 23:20
αυτο το σασμαν μπαινει και σε 523ι του 2007 ?? Ξερουμε ??

individual
27-09-13, 01:36
στα 5αρια προηγουμενων χρονων πχ το ε39,τα ντιζελ φορουσαν GM,και τα βενζινοκινητα ZF.....καθολου παραξενο να ειναι το ιδιο και στο ε60......το ξερω γιατι ημουν παθων!!!

Konstantinos E60
27-09-13, 07:17
αυτο το σασμαν μπαινει και σε 523ι του 2007 ?? Ξερουμε ??

Το δικό μου 523 zf φοραει.

Donjimbeam
30-09-13, 12:44
παιδια για 520 facelift δλδ απο το 2007 και μετα ποια ειναι μια λογικη τιμη γιατι βρισκω μεγαλες αποκλισεις απο 12 χιλιαρικα μεχρι 25 χιλιαρικα.και για να το πουλησεις καποιος σε μαντρα του το ξεφτιλιζει.....

Konstantinos E60
30-09-13, 13:02
Λογική με την ευρύτερη έννοια στην αγορά πλέον δεν υπάρχει ! Ανάλογα με τον "πόνο" του πωλητή πάει και η "παστίλια" του αγοραστή.
Γενικότερα στην υπο καταρευση αγορά δεν έχουν μείνει και πολλά καθαρά αυτοκίνητα
και οι κατοχοί τους δύσκολα θα τα ξεφτιλήσουν σε αντίθεση με αυτον που πουλαει γιατι
δεν το "σηκώνει" αλλο και πρεπει να το ξεφορτωθεί.

aristent
30-09-13, 13:03
Δεν μπορει να υπαρχει λογικη τιμη λογο της κακης εποχης για αγοραπωλησιες αυτοκινητων!!!

...ισως να μπορουσαμε να μιλησουμε για λογικη αντιστοιχια τιμης/εξοπλισμου και κατασταση του οχηματος που θελεις να αγορασεις.thumb

προτεινε μας καποιο και εμεις θα σου πουμε την γνωμη μας με τα υπερ και κατα.

jimdros
30-09-13, 16:32
τελικα ο S8N το εδωσε το 5αρι γιατι δεν το βλεπω στο car, και ειναι ενα πανεμορφο οχημα...ενδεχομενως αν μπορουσα να απαλλαγω απο το ε46 θα με ενδιεφερε πολυ...:original:

Konstantinos E60
30-09-13, 17:35
τελικα ο S8N το εδωσε το 5αρι γιατι δεν το βλεπω στο car, και ειναι ενα πανεμορφο οχημα...ενδεχομενως αν μπορουσα να απαλλαγω απο το ε46 θα με ενδιεφερε πολυ...:original:

Οχι δεν το εδωσε.

Christos 330
30-09-13, 18:09
Οχι δεν το εδωσε.

Ελα προωθησε το δικο σου ο αλλος σε περιμενει να σε αγγαλιασει . . .

Donjimbeam
01-10-13, 08:05
τα βασικα του εξοπλισμου που θελω ειναι αυτοματο κιβωτιο ηλιοροφη θερμαινομενα καθισματα και μαυρο χρωμα.ποτηροθηκες στο ταμπλο.navi τηλεφωνο και τηλεοραση εχουν ολα τα exclusive ξερει κανεις?

Donjimbeam
01-10-13, 08:07
Οχι δεν το εδωσε.

ποιο ηταν το πενταρι του φιλου μας?καποια χαρακτηριστικα?

Konstantinos E60
01-10-13, 08:11
ποιο ηταν το πενταρι του φιλου μας?καποια χαρακτηριστικα?

Δες το γκαραζ του S8N.

Donjimbeam
01-10-13, 21:26
Δες το γκαραζ του S8N.

το πουλαει ακομη το αυτοκινητο παιδες ξερει κανεις??

Leonidas_E39
01-10-13, 21:32
https://www.bmwfans.gr/forum/dto_garage.php?&do=viewvehicle&vehicle_id=1246

Donjimbeam
02-10-13, 09:50
Ναι το ειδα το αυτοκινητο πολυ ωραιο πραγματικα.Οι ζαντες που φοραει ξερουμε τι ειναι?Το πουλαει ακομη το αυτοκινητο ?

Ptboul
02-10-13, 09:52
90% το πουλάει ακόμα. Θέλεις να σου δώσω το τηλ. του; (Να τον ρωτήσω κιόλας πρώτα αν πράγματι το πουλάει).

PANOS-E60
02-10-13, 10:00
Ναι το ειδα το αυτοκινητο πολυ ωραιο πραγματικα.Οι ζαντες που φοραει ξερουμε τι ειναι?Το πουλαει ακομη το αυτοκινητο ?

οι ζάντες που φοράει είναι οι style 32 (ΟΕΜ), ασύμμετρες 8" εμπρός, 9" πίσω, με runflat bridgestone RE050A σε διαστάσεις 245/40/18 και 275/35/18.

το πουλάει ακόμα.

Donjimbeam
02-10-13, 11:34
απλα παιδες το ειχα δει το αυτοκινητο στο car και πραγματικα ηταν ωραιο απλα μετα η αγγελια εξαφανιστηκε......

Donjimbeam
02-10-13, 11:35
το αναγνωρισα απο τις ζαντες....γιατι ειναι το μονο που τις φοραει...

Donjimbeam
02-10-13, 11:40
υπαρχει καπου η αγγελια του αυτοκινητου??

Donjimbeam
02-10-13, 23:51
παιδες βρηκα ενα 520 lci του 2008 με 115 χιλιαδες χιλιομετρα αλλα το δινει σε ξεφτιλα τιμη.Αν μετα το ελενχο αγορας πανε ολα καλα σε αντιπροσωπειες κτλπ να το παρω αξιζει η θεωρουνται τα χιλιομετρα πολλα?ποσο αντεχουν περιπου τα 520 με προσεγμενη οδηγηση και σερβις?ευχαριστω!!!!!

Ptboul
03-10-13, 08:06
Ένας βενζινοκινητήρας θεωρητικά έχει ζωή τουλ. 300.000Km με σωστή συντήρηση.

Από την άλλη τα πολλά km δηλώνουν πως πολλά και ακριβά αναλώσιμα του αμαξιού χρήζουν αντικατάστασης. Αν όλα είναι εντάξει, προσωπικά σε μία Bmw δεν θα φοβόμουν τα 100+ km.

Vasilis M3
03-10-13, 09:57
Όταν λες ξεφτύλα τιμή?:original:

Donjimbeam
03-10-13, 20:00
10000 ευρω