PDA

Επιστροφή στο Forum : transmission fault bmw e60



aristent
22-09-13, 22:30
Best quality......:facepalm:

στο ταξιδακι μου στο Ναυπλιο ειχα θεμα με το σασμαν!!!:ranting2:

εβγαζε το παραπανω μηνυμα....και απ'οτι το εψαξα....ειναι συνηθισμενο!!!:ranting2:


ευτυχως παρουσιαστηκε μονο 2 φορες προς Ναυπλιο απο Λαρισα και 3 φορες στην επιστροφη!!!...η λυση ηταν να σταματησω το οχημα, να σβησω για 5 δευτερολεπτα και μετα εξαφανιζοταν.....


συμφωνα με τον Αλεξη(alexm) πιθανοτερη αιτια ειναι η χαμηλη δυναμη της μπαταριας(αν και δεν μου κανει "νουμερα" κατα την εκκινηση).....βεβαια αυριο θα παω να το δω και σε διαγνωστικο,αλλα εντελως πληροφοριακα η μπαταρια μου ειναι η πρωτης τοποθετησης απο αρχες του 2008....


εδω ενα βιντεο απο το youtube με το ιδιο θεμα:
https://www.youtube.com/watch?v=ZEwgqEFp2BQ

VanVIC
22-09-13, 22:35
Best quality......:facepalm:

στο ταξιδακι μου στο Ναυπλιο ειχα θεμα με το σασμαν!!!:ranting2:



Δεν φταίει η BMW, κάτι σου είπα στο Λουτράκι...
Πρώτα ο deep μετά εσύ...
Ευχέλεο είναι η λύση !
Πάρτε και λίγο αγιασμό να τα ραντίσετε.
(Σε βλέπω που γελάς...)
Δεν αστειευομαι !
Ο Bigbrother καραδοκεί και κυρίως, δεν κάθεται με σταυρωμένα τα χέρια...
:drive:

tokiko
22-09-13, 22:51
Άρη κοίταξες το βιβλίο σου, μήπως το αναφέρει...?

aristent
22-09-13, 22:57
Οχι ακομη,δεν κοιταξα κατι,αυριο το πρωϊ θα το ριξω και αυτο μια ματια.thumb

BILL007
23-09-13, 02:16
Εγω παρατήρησα και κάτι άλλο στο βίντεο. Είδατε ότι ανεβάζει απότομα καμία 1000άρα στροφές?
Επίσης οταν γίνεται αυτό και βγαίνει το μήνυμα κρατάει σχέση ή βάζει νεκρά?
Ο τύπος είπε ότι πήγαινε με 100 χιλιόμετρα και του το έβγαλε!

aristent
23-09-13, 06:57
Εγω παρατήρησα και κάτι άλλο στο βίντεο. Είδατε ότι ανεβάζει απότομα καμία 1000άρα στροφές?
Επίσης οταν γίνεται αυτό και βγαίνει το μήνυμα κρατάει σχέση ή βάζει νεκρά?
Ο τύπος είπε ότι πήγαινε με 100 χιλιόμετρα και του το έβγαλε!

εγω πηγαινα με 140χιλ/ωρα και απο 6η κατεβασε 4η!!!

ευτυχως δεν βαζει νεκρα και μπορεις και προχωρας,αλλα ταχυτητα δεν αλλαζει!!!!

....πας το λεβιε στη χειροκινητη αλλαγη ταχυτητων και στο ξαναγυριζει πισω στο D....

δεν μπορω να πω οτι "πειραματιστηκα" περισσοτερο,αφου ο σκοπος ηταν να φτασω στην εδρα μου,αλλα δεν εχει και κανενα νοημα αφου σου "εξαφανιζει" την βλαβη μολις σβησεις το οχημα.....

VanVIC
23-09-13, 07:26
Στράτος, deep, aristent, την ίδια μέρα, σύμπτωση θά´ναι.

Konstantinos E60
23-09-13, 07:44
Τι γίνεται ρε φούστη μου το δικό μου μπεκ, το δικό σου σασμάν,του Βαγγέλη τι έπαθε ?
Οσον αφορά την μπαταρία στο δικό που ακομα εχω την εργοστασιακή ( 5ος του 2007) τελευταία μου έχει βγαλει 3-4 φορές την ένδειξη " High rate of battery discharge "
αλλα ευτυχώς τέτοιο θέμα δεν είχα.
Λογικά πάμε για μπαταρία. Ξέρει κανεις να μας πει κόστος πανω κάτω ?

Bazil Van Sinner
23-09-13, 08:46
Αν εχεις την εργοαστασιακη μπαταρια,λογικα εχει ενα μαραφετι πανω της που αλλαζει χρωμα οσο "γερναει' ,ειναι ενας καλος τροπος για αρχη να το τσεκαρεις.

Για την αντικατασταση της οι τιμες παιζουν απο 60Ε και βαλε,αναλογα με την ποιοτητα και την φιρμα.

PANOS-E60
23-09-13, 08:51
Αρη, πήγαινέ το γιά διάγνωση και αν φταίει το εγκεφαλάκι που είναι κάτω από τον επιλογέα, έχει ο σειτάν να σου δώσει το δικό του, μην αγοράσεις.

m-power_01
23-09-13, 08:54
Αρη, πήγαινέ το γιά διάγνωση και αν φταίει το εγκεφαλάκι που είναι κάτω από τον επιλογέα, έχει ο σειτάν να σου δώσει το δικό του, μην αγοράσεις.

Δεν νομίζω να του το δωσει...
Λογικά το χρειάζεται σε περίπτωση που θέλει να προγραμματίσει κάτι στο αυτοκίνητο.

PANOS-E60
23-09-13, 08:55
Δεν νομίζω να του το δωσει...
Λογικά το χρειάζεται σε περίπτωση που θέλει να προγραμματίσει κάτι στο αυτοκίνητο.

τον ρώτησα και το δίνει.

Konstantinos E60
23-09-13, 09:04
Αν εχεις την εργοαστασιακη μπαταρια,λογικα εχει ενα μαραφετι πανω της που αλλαζει χρωμα οσο "γερναει' ,ειναι ενας καλος τροπος για αρχη να το τσεκαρεις.

Για την αντικατασταση της οι τιμες παιζουν απο 60Ε και βαλε,αναλογα με την ποιοτητα και την φιρμα.

Καλά θα ήταν να την βγάζαμε με 60-70 Ε Βασίλη αλλα το 300αρι δεν βλέπω να το γλυτώνουμε.

Konstantinos E60
23-09-13, 09:07
Αρη, πήγαινέ το γιά διάγνωση και αν φταίει το εγκεφαλάκι που είναι κάτω από τον επιλογέα, έχει ο σειτάν να σου δώσει το δικό του, μην αγοράσεις.

Κουμπώνει πανω σε αλλο αυτοκίνητο ?

PANOS-E60
23-09-13, 09:08
Κουμπώνει πανω σε αλλο αυτοκίνητο ?

κουμπώνει, το πολύ - πολύ να χρειαστεί προγραμματισμό.

Konstantinos E60
23-09-13, 09:14
Για τον προγραμματισμό-κωδικοποίηση αναρωτιέμαι και εγω Πάνο αλλα αφου λετε οτι μπαινει Οκ !

race850i
23-09-13, 10:06
ποσα χλμ εχει το αμαξι;
Δεν φταιει ο εγκεφαλος η η μπαταρια, φταιει το ιδιο το σαζμαν!
Ο μετατροπεας ροπης ανοιγοκλεινει αυτοβουλα με αποτελεσμα να "πατιναρει" ανεβοκατεβαζει στροφες μονο του.

Konstantinos E60
23-09-13, 10:17
ποσα χλμ εχει το αμαξι;
Δεν φταιει ο εγκεφαλος η η μπαταρια, φταιει το ιδιο το σαζμαν!
Ο μετατροπεας ροπης ανοιγοκλεινει αυτοβουλα με αποτελεσμα να "πατιναρει" ανεβοκατεβαζει στροφες μονο του.

:shok: Λεγε μας τέτοια τωρα !

deepBLUE
23-09-13, 10:23
Εγω δεν έπαθα κατι .
Η μπαταρία σε banner gel πρεπει να εχει κανα 350¤ με επιφύλαξη

aristent
23-09-13, 11:59
Τεταρτη πρωϊ εχω ραντεβου να μπει σε διαγνωστικο.....ελπιζω να ειναι "ελαφρυς ο πελεκυς" που θα πεσει....

ΥΣ...ευχαριστω τον Αρουλη για την προσφορα του,αχρειαστος να ειναι,ομως ελπιζω να ειναι απλα η μπαταρια.....σημερα παντως δεν εκανε καμμια βλαβη...

Ε91
23-09-13, 12:15
Επέστρεψε στα πάτρια εδάφη και ηρέμησε το εργαΛείο, Άρη.
Μάλλον στη ματιάσανε την κούκλα. Ελπίζω να μην είναι κάτι σημαντικό πάντως.
Σε κάθε περίπτωση, καλά ξεμπερδέρματα!

E60_Arkadia
23-09-13, 12:16
Άρη πουλάς και παίρνεις E60 6κυλ, προ φεις αλλα με Μ54 πανω :thumbsup: Ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρο.Κωσταντινε εγώ την μπαταρία την έχω απ το 05 δεν έχει αλλαχτεί ποτέ,φτου φτου,αν την αλλάξεις μην ξεχάσεις να την δηλωσεις στον εγκεφαλο

Ptboul
23-09-13, 12:33
Άρη πουλάς και παίρνεις E60 6κυλ, προ φεις αλλα με Μ54 πανω :thumbsup: Ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρο.Κωσταντινε εγώ την μπαταρία την έχω απ το 05 δεν έχει αλλαχτεί ποτέ,φτου φτου,αν την αλλάξεις μην ξεχάσεις να την δηλωσεις στον εγκεφαλο

Εμένα δεν έχει αλλαχτεί ποτέ από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του (06/2006) αλλά επειδή το είχα παρατήσει ένα μήνα φυσικά έπεσε.

Όταν το κούμπωσα σε δότη πήρε άνετα αλλά μου χουν μείνει μόνιμα αναμένα το DTC (κίτρινο) + το λαμπάκι των φρένων (εξίσου κίτρινο).

Το περίεργο όμως είναι ότι το αμάξι ακόμα δεν έχει ισιώσει και πράγματι δεν έχω dtc (φεύγει για πλάκα στον δρόμο).

Είναι και αυτό άραγε απόρροια πεσμένης μπαταρίας όπως του Άρη ή υπάρχει θέμα;

Θέλω να πω πως είναι πράγματι δυνατόν από μια μπαταρία να καταλήξεις να έχεις σοβαρά θέματα στα ηλεκτρονικά του αμαξιού;;;

Konstantinos E60
23-09-13, 12:43
Δυστυχώς είναι δυνατόν Πανο. Κατι κουφό μου έλεγε ο Alex το καλοκαιρι που συμβαινει
οταν πέφτει η μπαταρία αλλα δεν μπορω να θυμηθώ.

Panos 316T
23-09-13, 12:47
Δυστυχώς είναι δυνατόν Πανο. Κατι κουφό μου έλεγε ο Alex το καλοκαιρι που συμβαινει
οταν πέφτει η μπαταρία αλλα δεν μπορω να θυμηθώ.

μήπως ότι δεν παίρνει μπρος ; :hystericalbs1:

Ptboul
23-09-13, 12:47
Ok, για να καταλάβω δηλ. αν σου τελειώσει η μπαταρία μπορεί να χτυπήσει οπουδήποτε και να χρειαστείς την μάνα σου και τον πατέρα σου για επισκευή/αντικατάσταση;

Tα λέω καλά; Είναι οκ αυτό με εσάς σαν καταναλωτές; :wassat::wacko: Συμβαίνει και αλλού;

Bazil Van Sinner
23-09-13, 12:57
Θέλω να πω πως είναι πράγματι δυνατόν από μια μπαταρία να καταλήξεις να έχεις σοβαρά θέματα στα ηλεκτρονικά του αμαξιού;;;

Ναι ετσι ειναι ,η μπαταρια στα πενβε ειναι κατι παραπανω απο καρδια.

Τα ιδια συμπτωματα ειχα και γω Πανο και τελικα την γλυτωσα.

Ριξε μια ματια και εδω (https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=15287) thumb

aristent
25-09-13, 18:19
Αφου ειχα κλεισει ραντεβου για σημερα το πρωϊ σε συνεργειο BMW στη Λαρισα οδ.Φαρσαλων,πηγα και συνδεσε ο μαστορας το οχημα στο GT1.

Οντως ειχε καταγραψει 4 φορες βλαβη στο συστημα συμπλεξης....

....ετσι γενικα ομως,ουτε απο τι, ουτε πως κλπ.....

Θα σας το γραψω οπως μου τα ειπε ο μαστορας:

" δεν δειχνει τι και πως....απλα μια βλαβη στο συμπλεκτη.....και αφου δεν σου το παρουσιαζει συνεχεια,πιθανον να ηταν τυχαιο και να μπερδεψε καποιες εντολες ......οποτε αν σου παρουσιαστει ξανα,ελα τοτε να το δουμε και να κρατησουμε το οχημα σου εδω για καποιους ελεγχους.....

..... εχει βγαλει το διαγνωστικο μια λιστα με πιθανοτητες προελευσης της βλαβης,αλλα θα χρειαστει αρκετο χρονο για να τις δουμε"

του ειπα για την μπαταρια και δεν δεχτηκε οτι ειναι αυτο....ουτε καν να το τσεκαρει....τελος παντων ηταν η πρωτη φορα που πηγα στο συγκεκριμενο συνεργειο,δεν επεμενα αλλο ,ΔΕΝ με χρεωσε ομως κατι για την διαγνωση!!!

...τον ευχαριστησα και εφυγα.:original:


.....το θεμα τωρα ειναι, σε ποιον Αγιο θα αναβω κερακι πριν ξεκινησω ταξιδι???

mark e92
25-09-13, 18:35
Ωραία Πράγματα Αρη:thumbsdown:
Κάθε ταξίδι και μία έκπληξη:thumbsdown:

aristent
25-09-13, 19:04
Ωραία Πράγματα Αρη:thumbsdown:
Κάθε ταξίδι και μία έκπληξη:thumbsdown:

Κinder εκπληξη......:facepalm:

Η αληθεια ειναι οτι ηθελα να ριξω μια ματια να δω αυτη τη λιστα για το τι του προτεινε να ελεγξει το διαγνωστικο, που ηταν πλαγια διπλα μου, αλλα ειχε μια οθονη τοσο φθαρμενη που με τα βιας διαβαζες κατι, ακομη και οταν την εβλεπες στα ισια !!!...επρεπε να του πω "κανει στη ακρη να δω τι λεει"!!!

....αλλα πρωτη φορα στο μαγαζι του, δεν ηθελα να γινω αδιακριτος και αγενης και να του ζητησω κατι τετοιο.....αυτη η ευγενεια θα με φαει....

Βεβαια αν το ζητουσα, η απαντηση πιστευω θα ηταν:
"ωραια,ελα να δεις!!! τι θα καταλαβεις???...θα λεει λυσε το ταδε, μπριζωσε το ταδε, κατεβασε το ταδε,κλπ.....δεν εχει νοημα...."

με βλεπω να τραγουδαω στα ταξιδια μου :

https://www.youtube.com/watch?v=aVtUixKdWWE"]https://www.youtube.com/watch?v=aVtUixKdWWE

:drive:

E60_Arkadia
25-09-13, 19:05
Θα ανεβω Θεσ/νικη το παραππανω Σαβ/κο,Περνωντας απο Λαρισα κανουμε ανταλλαγη τα Ε60αρια και σου λεω ακριβως τι κανει.Θα στο ξεμπουκωσω κιολας αιντε :thumbsup: Θα εχεις και για 3 μερες 6κυλ :whistle:

aristent
25-09-13, 19:09
Θα ανεβω Θεσ/νικη το παραππανω Σαβ/κο,Περνωντας απο Λαρισα κανουμε ανταλλαγη τα Ε60αρια και σου λεω ακριβως τι κανει.Θα στο ξεμπουκωσω κιολας αιντε :thumbsup: Θα εχεις και για 3 μερες 6κυλ :whistle:

και εσυ .....//Μ5!!!:D :thumbsup:

Lambros46
25-09-13, 19:27
.....το θεμα τωρα ειναι, σε ποιον Αγιο θα αναβω κερακι πριν ξεκινησω ταξιδι???

Στην Αγία "Οδική βοήθεια" :hystericalbs1:

tokiko
25-09-13, 21:10
Μήπως χρειάζεσαι μια δεύτερη γνώμη Άρη... :D

aristent
25-09-13, 21:25
Μήπως χρειάζεσαι μια δεύτερη γνώμη Άρη... :D

πες εσυ και εγω ακουω!!!:thumbsup:

Konstantinos E60
25-09-13, 21:36
Ανέβα Θεσσαλονίκη.

aristent
25-09-13, 21:37
για πες!!!....τουλαχιστον μεχρι εκει και στη διαδρομη κατι θα βγαλει παλι.....:facepalm:

Leonidas_E39
25-09-13, 22:26
Πoυ αλλου Αρη στον Καζακο :D:D:D:D:D
Παρτον και ενα τηλεφωνο αυριο να μιλησεις μαζι του μηπως ειναι κατι απλο.

aristent
30-12-13, 22:52
Ανέβα Θεσσαλονίκη.


για πες!!!....τουλαχιστον μεχρι εκει και στη διαδρομη κατι θα βγαλει παλι.....:facepalm:

Mαγος ειμαι........:ranting2:

σημερα ανεβηκα αυθημερων μεσημερι στη Θεσ/νικη και γυρισα απογευμα παλι Λαρισα....μαντεψτε......τρανσμ ισιον φαουλ.... και αϊντε να μην πω για την κουαλιτη!!!:ranting2:

και που το εκανε???...οταν πηγαινα και αφου εφτασα στη Θεσ/νικη,μεσα στην κινηση της περιφεριακης!!!....με "κρεμασε" κατεβαζωντας ταχυτητα και παλι!!!!..... αναγκαστικα επιασα ακρη εσβησα και ως δια μαγειας εξαφανιζεται το σφαλμα!!!......μετα απο δυο χιλιομετρα ξανα......εφτασα στο Κοσμος και απο τοτε τιποτε ξανα.....

βεβαια δεν ξαναχρησιμοποιησα την χρηση D/S που ειναι για σπορ αλλαγες ταχυτητων σε πιο υψηλες στροφες και πιο αποτομο "αφημα του συμπλεκτη" ,οπως επισης το πηγαινα γενικα πολυ "μαλακωσα" και μεχρι 120 χιλ.τελικης ταχυτητας το πολυ....

.....μεχρι που ηρθα εδω Λαρισα,δεν ξαναναψε

βεβαια απο τοτε στο Λουτρακι και μεχρι σημερα δεν το εκανε ξανα,παρ'ολο που πηγα μια φορα στα Τρικαλα και εκανα αρκετα χιλιομετρα μεσα στην πολη.

ενα καινουργιο που μου παρουσιασε μαζι μ'αυτο,ηταν καποιο "κομπιασμα" στην ομαλη λειτουργια της μηχανης και με στιγμιαιο ανεβασμα στροφων του ρελαντι, με τη θεση του επιλογεα στο D(drive),απο τις 800 στις 1,000 και ενω ημουν ακινητοποιημενος στην κινηση της πολης.......:facepalm:

best quality.......ψυγειο,πολλαπλασια τες,πολος(ευτυχως προληπτικα,παρ'ολα αυτα δεν εκαναν τιποτα.... απλα τον ειδαν :facepalm: ...),σασμαν,.....και τι αλλο με περιμενει δεν ξερω....


ΥΣ....επιμενει ο Αλεξης οτι ειναι η μπαταρια,δεν λεω πως εχει αδικο,αλλα περιμενα να "κλωτσησει" στην εκκινηση,ή τελος παντων να βγαλει καποια ενδειξη που να εχει σχεση με την μπαταρια!!!

...αυτος ο φωστηρας προγραμματιστης της BMW. δεν μπορουσε να προβλεψει οτι μια "κακη" μπαταρια θα βαζει μεν μπροστα το οχημα,αλλα θα βγαζει ενα σωρο αλλες "ψευτικες βλαβες" σε ενδειξη???:facepalm:


πανω που νομιζα οτι εληξε....ειμαι για μπαταρια......

alexm
30-12-13, 23:25
σε λαθος ανθρωπο εκανε το δωρο ο Αι Βασιλης.....:th_Laie_67-1::hystericalbs1:

https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=23222&d=1388442258

aristent
11-01-14, 20:24
Αλλαξα μπαταρια σε καποιον φιλο με ηλεκτρολογιο αυτοκινητων (ειναι και πελατης μου) και εβαλα Varta Silver F18 85ah

https://www.battery-import.cz/user/shop/big/248%281%29.jpg

η μπαταρια που ειχε επανω το αυτοκινητο απο το εργοστασιο ηταν της BMW 80Ah,πιθανον Varta,αλλα δεν ηταν γραμμενο σε καποιο εμφανη σημειο.....

... κατα την αντικατασταση δεν διακοψαμε το ρευμα,συνδεοντας μια αλλη εξωτερικη μπαταρια παραλληλα......οκ,δεν την δηλωσαμε......κακως,θα το κανουμε και αυτο μολις παω σε επισημο αντιπροσωπο.:original:

σε Λαπτοπ που συνδεσε το οχημα με την OBD και στο καταλογο της BMW που αφορα το οχημα μου,δεν βρηκε 85αρα προς αντικατασταση και ηταν και αυτος ενας λογος που ενω ειχε τη δυνατοτητα,δεν την δηλωσαμε....ισως σε επισημο να γινεται,αλλα αυτο,συμφωνα με τον ηλεκτρολογο, δεν ειναι απαραιτητο......σε ερωτηση εαν θα τη φορτιζει κανονικα,η απαντηση ηταν:"Βεβαιως!!! φυσικα και δεν θα εχει προβλημα στη φορτιση της!!!"

αυτο ειναι υπο συζητηση.....ακουω και τις δικες σας γνωμες.....

σημερα που ξαναπηγα στον ηλεκτρολογο και κατοπιν συννενοησης μαζι του,δεχτηκε να παρει επιστροφη την μπαταρια,ομως δεν του την εδωσα αφου ετσι κι αλλιως καποια στιγμη θα με "αφησει" η παλια μου που ειναι ηδη 5,5χρονια επανω.....δε βαριεσαι,ελπιζω απο θεμα μπαταριας να μην ξανασχοληθω,αφου τη "δηλωσω" συντομα και αυτη.


στο θεμα του "transmission fault":
η βλαβη ξαναπαρουσιαστηκε στο ταξιδι στην Ιτεα,με την νεα μπαταρια επανω και σημερα ειδα και τον κωδικο της βλαβης:bmw fault code 4f83

googlαρετε.....θα δειτε την πιο δημοφιλη βλαβη των αυτοματων κιβωτιων....:facepalm:

στον επισημο λοιπον,να δουμε τι συμβαινει,μια και η προτεινομενες "επισκευες" ειναι ο επαναπρογραμματισμος και update του εγκεφαλου του κιβωτιου,μετα ο ελεγχος της ποσοτητας βαλβολινης του σασμαν και καποια αλλα που δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη....παντως δεν μιλαει για μηχανικη βλαβη...τουλαχιστον οχι σ'αυτη τη φαση :drive:

deepBLUE
11-01-14, 20:37
Να ξέρεις πως τα σασμαν αυτα για να δουλεύουν σωστα θέλουν και σωστή τάση .
Αν η μπαταρία ειχε θέματα μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα στο σασμαν
Varta απο μαμά λίγο δύσκολο μου φαινεται .
Χlite,banner ποιο πιθανό μου μοιάζει

aristent
11-01-14, 20:46
το θεμα ειναι οτι η μπαταρια μου δεν ειχε προβλημα τελικα,ή τουλαχιστον δεν ηταν εμφανες.......

....,σημερα την τσεκαρε ο ηλεκτρολογος εκτος αυτοκινητου(καθοταν περιπου μια εβδομαδα εκτος οχηματος) και εδειχνε 12,14 βολτ και στην "ξεφορτιση" η τιμη επαιζε απο 10 βολτ και πανω......στο 9 αν ηταν, θα ειχε προβλημα μου ειπε.....αλλα και παλι αυτο δεν λεει ποσο "ζωη" της μενει.....η χρηση ειναι χρηση και 5,5χρονια ζωης ειναι ικανοποιητικα.....

Konstantinos E60
11-01-14, 21:05
το θεμα ειναι οτι η μπαταρια μου δεν ειχε προβλημα τελικα,ή τουλαχιστον δεν ηταν εμφανες.......

....,σημερα την τσεκαρε ο ηλεκτρολογος εκτος αυτοκινητου(καθοταν περιπου μια εβδομαδα εκτος οχηματος) και εδειχνε 12,14 βολτ και στην "ξεφορτιση" η τιμη επαιζε απο 10 βολτ και πανω......στο 9 αν ηταν, θα ειχε προβλημα μου ειπε.....αλλα και παλι αυτο δεν λεει ποσο "ζωη" της μενει.....η χρηση ειναι χρηση και 5,5χρονια ζωης ειναι ικανοποιητικα.....

Εμενα με άφησε την Παρασκευή χωρίς καποια ένδειξη οτι υπάρχει πρόβλημα.:thumbsdown: "Ξαφνικός θάνατος" !!! Ανοιγε ο διακοπτης αλλα αρνούνταν πεισματικά να πάρει μπροστά.Ουτε κιχ δεν έκανε !! Τηλεφωνο στον Καζάκο ο οποίος αφου με ρωτησε τι ακριβως κάνει το αμαξι μου ειπε κατηγορηματικά "Μπαταρία" !! (Να είσαι καλά ρε Χρηστάρα thumb)
Το εβαλα μπροστά με καλωδια με την βοήθεια ενός φίλου και Δευτέρα πάμε για αντικατάσταση με καινούργια....χρυσάφι εχει μέσα η ρουφιάνα και κοστίζει τόσο...???

Και λίγα για τις μπαταρίες.


Μπαταρίες υπάρχουν τεσσάρων ειδών:

Οι μπαταρίες μολύβδου-αντιμονίου.

Είναι οι συμβατικές μπαταρίες με τα στοιχεία μολύβδου και τον υγρό ηλεκτρολύτη (διάλυμα θειικού οξέος), αυτές που ελέγχουμε τη στάθμη των υγρών και προσθέτουμε όταν χρειάζεται. Οι ιδιότητες αυτού του τύπου μπαταριών (για την ακρίβεια τα μειονεκτήματά τους, για τα οποία και σχεδόν καταργήθηκαν) είναι:

α. Κατά την φόρτιση-εκφόρτισή τους παράγονται εκρηκτικά αέρια με πιο επικίνδυνο το υδρογόνο. Έτσι η επικινδυνότητά τους είναι μεγάλη όταν ο χώρος που βρίσκονται δεν αερίζεται επαρκώς (βλέπε camper).

β. Αφήνουν αναθυμιάσεις οι οποίες είναι διαβρωτικού τύπου (όξινες).

γ. Έχουν μεγάλο βαθμό αυτοεκφόρτισης. Δηλαδή, η χρονική περίοδος ακινησίας τους δεν πρέπει να ξεπερνάει τον ένα μήνα, ενώ μετά από μια ολοκληρωτική αποφόρτιση είναι πολύ πιθανή η αχρήστευσή τους.

δ. Παρουσιάζουν λειτουργικά προβλήματα στις ταλαντώσεις και στους κραδασμούς.

ε. Πέραν του ενός μηνός ακινησίας παθαίνουν θειίκωση (Sulfation), δηλαδή καταστρέφεται η ενεργή μάζα των πλακιδίων τους.

Και ενώ αυτού του είδους οι μπαταρίες ήταν καλές (και φτηνές) για τα αυτοκίνητα και τις μοτοσικλέτες και δεν εγκυμονούσαν κινδύνους έκρηξης ή πυρκαγιάς αφού η θέση τους ήταν σε ανοιχτό περιβάλλον, για τα μηχανοστάσια των σκαφών αλλά και για το «σπίτι» του camper θεωρούνται εντελώς ακατάλληλες (επικίνδυνες)

2. Οι μπαταρίες με υγρά, κλειστού τύπου.

Αυτές έχουν τις εξής ιδιότητες :

α. Δεν αφήνουν αναθυμιάσεις.

β. Έχουν άμεση και δυνατή απόδοση ισχύος ρεύματος (ανταποκρίνονται σωστά στις ανάγκες εκκίνησης της μίζας.

γ. Δεν είναι βαθιάς εκφόρτισης.

3. Οι μπαταρίες AGM (Absorbed Glass Matted). Είναι χωρίς υγρά, αφού το διάλυμα του θειϊκού οξέος είναι απορροφημένο στους διαχωριστές (battery separators).

4. Οι μπαταρίες GEL.

Οι ιδιότητες των μπαταριών AGM και GEL είναι:

α. Έχουν ελάχιστο βαθμό αυτοεκφόρτισης. Στους 20°C η λειτουργική τους διάρκεια σε ακινησία είναι 10-12 μήνες, η οποία, όμως, μειώνεται κάπως με τις αυξομειώσεις της θερμοκρασίας.

β. Δεν παράγουν εκρηκτικά αέρια ούτε αναθυμιάσεις.

γ. Η λειτουργικότητά τους δεν επηρεάζεται από τη θέση τοποθέτησής τους, εκτός από κάποιους τύπους που δεν πρέπει να τοποθετούνται ανάποδα (upside down).

δ. Είναι πολύ ανθεκτικές σε κραδασμούς και ταλαντώσεις.

ε. Αποδίδουν μεγαλύτερη ισχύ ρεύματος εκκίνησης και έχουν μεγαλύτερη χωρητικότητα από ίδιας ονομαστικής ισχύος συμβατικές ενώ συνδυάζουν και την βαθιά εκφόρτιση (οι GEL υπερτερούν σΆ αυτό το χαρακτηριστικό των AGM.αλλά με μειονέκτημα το αρκετά μεγαλύτερο κόστος τους).

Σύγκριση μεταξύ AGM και GEL

α. Οι AGM έχουν το μικρότερο βάρος και είναι φθηνότερες από τις GEL.

β. Οι GEL έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, κοστίζουν ακριβότερα από τις AGM ενώ όταν λήξει η ζωή τους αυτό θα συμβεί με… ξαφνικό θάνατο.

Ο χαμηλός βαθμός αυτοεκφόρτισης των AGM και των GEL οφείλεται στην κατασκευή μιας νέας γενιάς πλακιδίων από κράματα μολύβδου-ασβεστίου (Pb-Ca), μολύβδου-κασσιτέρου (Pb-Sn) και καθαρού μολύβδου-κασσιτέρου (purePb-Sn).

Όπως αντιλαμβάνεστε, αλλά και όπως συμβαίνει στην πραγματικότητα, οι συμβατικές μπαταρίες μολύβδου-αντιμονίου τείνουν να εξαφανιστούν από τη γενικότερη χρήση και δεν τις συστήνει πια κανείς.

Αυτοί είναι οι γενικοί κανόνες. Ωστόσο, στο camper έχουμε μια ιδιαίτερη ανάγκη: Τη μπαταρία του «σπιτιού» δεν τη θέλουμε «δυνατή» στην εκφόρτιση, αλλά να αποδίδει το ρεύμα της σε μεγάλη διάρκεια. Δηλαδή, για το «σπίτι» του camper χρειαζόμαστε μπαταρία «βαθιάς» εκφόρτισης. Συνεπώς θα πρέπει να αποκλείσετε και τις κλειστού τύπου με τα υγρά (για τις πρώτες δεν το συζητάμε).

Και πάμε τώρα σΆ αυτό που ανέφερα στην αρχή, τη μικρή σχετικά ζωή της μπαταρίας που αντικαθιστά την εργοστασιακή. Θεωρητικά, μια μπαταρία AGM και περισσότερο η GEL, δεν θα πρέπει να διαφέρει σε τίποτα από την εργοστασιακή, αν είναι «φρέσκια». Δηλαδή, αν ο πωλητής της μπαταρίας AGM ή GEL σας προμηθεύσει μπαταρία που το… ταξίδι της από τον κατασκευαστή μέχρι τον καταναλωτή δεν ξεπερνάει τους 2-3 μήνες, τότε η μπαταρία δεν θα έχει καμία διαφορά από την εργοστασιακή. Αν, όμως, από την έξοδό της από το εργοστάσιο έχει περάσει από το στάδιο της πλήρους αποφόρτισής της και φορτίστηκε πριν δοθεί στον καταναλωτή, τότε η ζωή της έχει μειωθεί σημαντικά. Δηλαδή, είναι θέμα τύχης τι ηλικίας μπαταρία θα σας δώσουν.

Και ενώ όσον αφορά στις μπαταρίες AGM και GEL η ζωή της αντικαταστάτριας μπαταρίας είναι θέμα τύχης, στις κλειστού τύπου με υγρά είναι στο χέρι σας να πάρετε μπαταρία εφάμιλλη της εργοστασιακής, και να πώς

Όταν πάτε να αγοράσετε τέτοιου τύπου μπαταρία μη δεχτείτε να πάρετε μια έτοιμη, έστω κι αν σας τη δίνουν στο κουτί της. Οι μπαταρίες αυτές εισάγονται σφραγισμένες και κενές από υγρά, με τα υγρά, και αυτά σφραγισμένα, σε ειδικές θήκες. Ζητήστε να σας δώσουν έτσι τη μπαταρία, στην οποία εσείς θα τοποθετήσετε τα υγρά. Και αφού το κάνετε αυτό, θα την αφήσετε να κρυώσει τελείως (μόλις βάλετε τα υγρά η μπαταρία θα αρχίσει να ζεσταίνεται). Στη συνέχεια θα την βάλετε σε αργή φόρτιση, όσο πιο αργή γίνεται (με ένα πολύ μικρής ισχύος φορτιστή που θα βρείτε στα ειδικά καταστήματα και είναι φθηνός). Αφού φορτιστεί πλήρως (θα σας το δείξει η βελόνα του φορτιστή) θα την αφήσετε πάλι να κρυώσει και μετά θα την τοποθετήσετε στο αυτοκίνητό σας.

Αυτή είναι η αλήθεια για τις μπαταρίες και, όπως καταλαβαίνετε, το όφελος της δικής σας φροντίδας περιορίζεται μόνον στις μπαταρίες κλειστού τύπου με υγρά, αφού μόνον σΆ αυτές μπορείτε να επέμβετε και οι οποίες κάνουν μόνον για τον κινητήρα του camper. Για το «σπίτι» κάντε την επιλογή σας μεταξύ AGM και GEL και… κάντε το σταυρό σας.

πηγή : https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B5 %CF%82%20%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%B D%CE%B7%CF%84%CE%BF%CF%85%20gel&source=web&cd=10&ved=0CIkBEBYwCQ&url=http%3A%2F%2Fwww.ribandsea.com%2Fmain%2Findex. php%2Fcampers%2Ftexnika-themata%2F1200-bataries-mythos-kai-pragmatikotita&ei=mKHRUpWTC7L6yAPDn4HwAQ&usg=AFQjCNHtEuSYEjVFh_Uf6ekjOJfYlQmIQw&sig2=UuJf_T8-wHnCIsUjOVXyiA&bvm=bv.59026428,d.bGQ

Konstantinos E60
11-01-14, 21:18
Αρη έπειτα απο συζήτηση που είχα με τον Καζάκο η συμβουλή του είναι να αντικατασταθεί με "μαμά" μπαταρία μόνο και με ακριβώς τα ιδια αμπερ!! Κατι παραπάνω θα ξέρει !! thumb

scania124
11-01-14, 21:43
Δεν πιστεύω να υπάρχει το παραμικρό με τα 5 αμπερ παραπάνω!!!!!
Τι ειναι διαστημοπλοιο????:th_Laie_67-1:?
Επίσης δεν πιστεύω να ειναι απαραίτητο να μπει η -και καλα-γνησια απο την αντιπροσωπία που θα εχει στανταρ ενα 300αρι.πιστεύω σε επώνυμη εκτος αντιπρόσωπιας θα καθαρίσεις με τα μισα.

Παντως μου κανει εντύπωση που φοραει μονο 80Α μπαταρια......το δικο μου φοραει 105 η 110Α.

pilot
11-01-14, 23:46
για γνησια σιγουρα δεν υπαρχει προβλημα, τα χαρακτηριστικα της ομως πρεπει να ειναι αυτα που οριζει ο κατασκευαστης! Να εισαι σιγουρος οτι 5 αμπερ μπορουν να κανουν ''ζημια''! Ειναι πολυ π@υστικα τα ηλεκτρονικα!

nikos bob
12-01-14, 07:26
Μπορεις να βαλεις 80 ή 90 Α αλλα μεχρι εκει και οχι παραπανω.
Μετα την τοποθετηση ομως της καινουργιας πρεπει να δηλωθει η μπαταρια για εναν και μονο λογο : να ξερει ο δυναμος ποσο φορτιο να στειλει.
Αυτο γινεται πλεον με επιλογη απο τον μαυρο πολο (αρνητικο) που εχει επανω του τον μετρητη θερμοκρασιας της μπαταριας, με αυτον τον τροπο ρυθμιζεται η εκφορτιση και επαναφορτιση της μπαταριας.
Αυτες πλεον οι ''μαυρες'' AGM που μπαινουν δεν ειναι ποτε πληρως φορτισμενες και δεν χρειαζεται να ειναι, παντα βρισκονται σε μια μεση κατασταση και για αυτο φροντιζει ο αρνητικος με τον IBS (INTELIGENT BATERY SENSOR)γιαυτο παντα μια αλλαγη πρεπει να γινεται σε συνεργειο της μαμας και ο διαγνωστης να δηλωνει την μπαταρια και τα δεδομενα της στον εγκεφαλο του αυτοκινητου, ολα πλεον διαχειριζονται απο την DME ή DDE (DIESEL)
Οσο για το προβλημα του σασμαν, με μια προχειρη εκτιμηση μαλλον ειναι θεμα προσαρμογων και εκκαθαρισης βλαβων (adaptation values, reset fault memories & update)

aristent
12-01-14, 11:40
Κων/νε με 'γεια και εσυ την μπαταρια!!!!

Την μπαταρια την πληρωσα 180ευρω μαζι με τον φπα,αλλα τελικα δεν ειναι απλα τα πραγματα,συμφωνα μ'αυτα που γραψατε!!!

Με προβληματιζει μεν το 85αμπερ,αφου ενδιαμεσο με μια πρωτη ματια,δεν δινει η "μαμα εταιρεια"....αλλα σε αντικατασταση απο 80 σε 90αμπερ ναι τη δινει...και 110 αμπερ δινει......δηλαδη εκει δεν θα παθουν ζημια τα κυκλωματα????.....λεω,δεν ξερω,με απλη λογικη σκεφτομαι .....αφου περα απο τα αμπερ/βολτ, εχει και αλλα χαρακτηριστικα που αφορουν την αντικατασταση.

στο ψαξιμο ομως,βρηκα και ενα σαϊτ,που λεει οτι η μπαταρια μου ειναι AGM!!!:shok:
...ακομη και ας μην το γραφει επανω!!!! δειτε:
https://denkapowerblog.wordpress.com/tag/efb-battery/
κατι που απο την αρχη υποστηριζε,φωναζε,με εκραζε θα ελεγα...ο Πατρινος!!!

η 2η φωτο που βλεπετε την μπαταρια της BMW, ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ!!!!:shok:
και λεει:

As above, BMW just has “Sealed Do Not Open”, but if it is BMW Original Equipment, black cased batteries are AGM, White cased batteries are normal flooded



ισχυει η επιστροφη της μπαταριας,οχι των χρηματων,μια και εχω να κανω καποιες επισκευες στο φορτηγακι της δουλειας μου στον συγκεκριμενο,......μαλλον πρεπει να κανω τη σωστη κινηση......

nikos bob,σε ευχαριστω ιδαιτερα για τις πολυτιμες πληροφοριες,μιας και εχεις δηλωσει οτι δεν εχεις "καλη σχεση" με το πληκτρολογιο.thumb

επισημως, θα μαθω τι και πως και θα σας ενημερωσω απο εβδομαδα.:original:

tokiko
12-01-14, 17:05
Άρη τελικά τι έχει γίνει με την ένδειξη βρήκες το πρόβλημα?
Ποια είναι η βλάβη που ανέφερες?

Konstantinos E60
12-01-14, 17:10
Πιθανόν Άρη η διαφορές στα αμπερ εχουν να κανουν με τον εξοπλισμό του καθε μοντέλου και τι φορτίο χρειάζεται.

aristent
12-01-14, 17:30
Άρη τελικά τι έχει γίνει με την ένδειξη βρήκες το πρόβλημα?
Ποια είναι η βλάβη που ανέφερες?

H βλαβη εχει μια ονομασια οπως ειδες 4f83,αλλα για να δει καποιος σε τι ακριβως αναφερεται,πρεπει να συνδεθει η OBD σε επισημο ντηλερ.....πραγμα που θα γινει απο εβδομαδα,εκει που μου ειπες.thumb





Πιθανόν Άρη η διαφορές στα αμπερ εχουν να κανουν με τον εξοπλισμό του καθε μοντέλου και τι φορτίο χρειάζεται.

Αν δεις, συμφωνα με το σειριακο αριθμο του αυτοκινητου μου,στο realoem,η αντικατασταση διχως πολλες εξηγησεις και αφου λεει εχει καταργηθει η 80αρα,ΠΡΕΠΕΙ να γινει με 90αρα!!!:shok:

δες εδω:https://realoem.com/bmw/showparts.do?model=NT31&mospid=50465&btnr=61_1742&hg=61&fg=30

το θεμα ειναι οτι στη λιστα εχει και AGM και απλες.....η δικη μου δεν γραφει πουθενα AGM.....ειναι AKΡΙΒΩΣ οπως της φωτο:
https://denkapowerblog.files.wordpress.com/2013/03/bmw-oe-agm.jpg
σορυ για το μεγεθος της φωτο....


.....υπαρχει πιθανοτητα να ειναι ΑGM????......ο κωδικος της δικης μου,οπως βλεπετε ειναι:61217555718 ενω εαν ηταν AGM :61217555719 συμφωνα με τον καταλογο του realoem......για ενα νουμερο διαφορα.......τι να πω,μπερδεμενα μας τα λενε.......

aristent
12-01-14, 17:38
οσο για τη Varta-BMW,οντως υπηρχε ή και υπαρχει συνεργασια,δειτε εδω:
https://www.pieseauto.ro/poze/vand-baterie-originala-bmw/vand-baterie-originala-bmw-fdf4be96da90e7125-800-600-1-95-1.jpg

tokiko
12-01-14, 17:51
Άρη και εμένα η μπαταρία που φορούσε ήτανε bosch όχι ότι το έγραφε πουθενά, την αντικατέστησα με καινούργια bosch ίδιων αριθμών και δουλεύει πραγματικά πολύ καλά μιας και με το που πατάς το μπουτόν παίρνει πολύ γρήγορα. Γιατί λοιπόν αναφέρεστε σε αλλαγή των αμπερ γιατί μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει. Ούτως η άλλος θα βγάλει ένδειξη το αυτοκίνητο αν του λείπουν αμπέρ. Οι μπαταρίες για την αντοχή τους έχει να κάνει καθαρά η συνεργασία δυναμού και μπαταρίας (κυκλώματος με λίγα λόγια).

tokiko
12-01-14, 17:58
Διαβάζω στο realoem και βλέπω ότι σου λέει να την αντικαταστήσεις με την 90αρα για να αποφύγεις την εγγραφή της.

Προσοχή: Σε περίπτωση κατάργησης
παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την μπαταρία
7 604 822 (90Ah)!
Δεν απαιτείται προσαρμογή της εντολής
οχήματος!

Ή δεν κατάλαβα καλά.

aristent
12-01-14, 18:12
Άρη και εμένα η μπαταρία που φορούσε ήτανε bosch όχι ότι το έγραφε πουθενά, την αντικατέστησα με καινούργια bosch ίδιων αριθμών και δουλεύει πραγματικά πολύ καλά μιας και με το που πατάς το μπουτόν παίρνει πολύ γρήγορα. Γιατί λοιπόν αναφέρεστε σε αλλαγή των αμπερ γιατί μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει. Ούτως η άλλος θα βγάλει ένδειξη το αυτοκίνητο αν του λείπουν αμπέρ. Οι μπαταρίες για την αντοχή τους έχει να κάνει καθαρά η συνεργασία δυναμού και μπαταρίας (κυκλώματος με λίγα λόγια).

Yπαρχουν καποια σημαντικα θεματα που αφορουν την αντικατασταση της μπαταριας,που δυστυχως καποιοι τεχνικοι τα περνουν στο ντουκου,εχοντας υποψη τους γενικους κανονες που ισχυουν για ολα τα οχηματα.....


καποιες λεπτομερειες λοιπον ειναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ για τα δικα μας συγχρονα και "κομπιουτεροκρατουμενα" οχηματα!!!!

Η μπαταρια ενω φορτιζει απο τον δυναμο,ειναι αυτη που δινει το ρευμα σε ολους τους εγκεφαλους του οχηματος......λιγο ρευμα να "ληψει" και τα Φαουλ "πεφτουν" σωριδον!!!

Ο μαστορας απλα σκεπτομενος,του φανταζουν υπερβολικες αυτες η λεπτομερειες,αφου στο παρελθον αλλαζες μια μπαταρια οταν απλα δεν επαιρνε μπροστα το αυτοκινητο.....τωρα χρειαζεται να αλλαξεις και οταν δεν λειτουργει σωστα :thumbsdown:

...ο δικος μου ηλεκτρολογος που μου αλλαξε την μπαταρια, ναι μεν αποδεχεται και το υποστηριζει κιολας το παραπανω γεγονος,ομως δεν συμφωνει στις λεπτομερειες,πχ.απο τα 80 πηγαμε στα 85 αμπερ,κλαϊν μαϊν....καταχωρηση??? σιγα τα ωα!!!....θα φορτισει......τι εξωτικα συστηματα μπορει να εχει ενα BMW που θα αφησει "ξεφορτιστα" τα 5 επιπλεον αμπερ???......


Και ομως ολα εχουν σημασια,και τα αμπερ και η καταχωρηση και ο τυπος της μπαταριας......

....αν αποδειχθει πχ.οτι η δικη μου ηταν τυπου AGM η νεα που δεν ειναι αυτου του τυπου,δεν θα φορτιζει!!!!....και οχι εξαιτιας των αμπερ,αλλα λογο της χαμηλοτερης φορτισης που ειναι προγραμματισμενο το οχημα να φορτιζει μια τυπου AGM.....


τελος παντων,μεγαλη ιστορια ειναι τελικα οι μπαταριες μας,μεχρι και εκρηξη σε πορτμπαγκαζ εχει σημειωθει λογο μη καταχωρησης της αλλαγης στο οχημα!!!:shok:

δες εδω:https://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=468750

tokiko
12-01-14, 18:16
Ε γιαυτό λέμε ότι βγάζεις βάζεις thumb

BILL007
12-01-14, 18:28
Αρη τραβα σε κανα ντιλερ,πληρωσε τη κανα 200αρι να βρεις την υγεια σου ;-) αλλωστε μια 5ετια θα σου βγαλει χαλαρα,οποτε κανεις αποσβεση ;-) B-)

aristent
12-01-14, 20:38
Eτοιμος ειμαι Μπιλ,στο δρομο θα ειμαι απο εβδομαδα!!!:thumbsup:

....:whistle: πανω απο 200 ευρω περιμενω το "λογαριασμο".....

alexm
12-01-14, 21:11
Παντως μου κανει εντύπωση που φοραει μονο 80Α μπαταρια......το δικο μου φοραει 105 η 110Α.

Θειο...., κατι εχεις μπερδεψει.....:original:

scania124
12-01-14, 21:14
Θειο...., κατι εχεις μπερδεψει.....:original:

Θειο Αλέξη σημερα την ειδα.......90Α φοραει τελικα.

alexm
12-01-14, 21:21
Θειο Αλέξη σημερα την ειδα.......90Α φοραει τελικα.

Θανο ειναι AGM;

scania124
12-01-14, 22:42
Θανο ειναι AGM;

Θα δω το πρωι.

scania124
13-01-14, 12:03
Τελικα ειναι 90Α AGM.

aristent
14-01-14, 21:37
Τα νεοτερα απο το "μετωπο"....

Σημερα πηγα στον επισημο συνεργατη της BMW στην Καρδιτσα,το σφαλμα παρουσιαστηκε και στο δρομο προς τα εκει,οποτε ειχε(μαζι μ'αυτη) καταγραφει 3φορες η βλαβη!!!

Ο αντιπροσωπος εκει ηταν πολυ ευγενικος και εξυπηρετικος,βαζοντας αμεσως το οχημα μεσα για τη διαγνωση!!!(στα + μεχρι και οχημα εξυπηρετησης πελατων μου εδωσε να παω στην πολη μεσα της Καρδιτσας!!!!...το συνεργειο ειναι εκτος πολης)

Τι εδειξε η διαγνωση???....γενικα πραγματα,οτι ειδα και στο λαπτοπ του ηλεκτρολογου της γειτονιας μου.....

.....ενα απ'ολα ηταν η αναβαθμιση του λογισμικου του σασμαν!!!!
.... και ηταν το πρωτο που εκανε, μαζι με μια αναβαθμιση του λογισμικου του κινητηρα.

φυσικα εγινε και καποιος οπτικος ελεγχος της σταθμης του λιπαντικου του σασμαν,που ηταν ΟΚ.

δοκιμη στο δρομο μαζι με τον μαστορα και ολα εδειχναν καλα!!!.....μεχρι 180χιλ τελικης και δεν εβγαλε τιποτα!!!!

....συμφωνησα και εγω οτι μαλλον απο το update ηταν το προβλημα,ηδη η λειτουργια του οχηματος ηταν πιο ομαλη,οχι μερα με νυχτα,καλα πηγαινε και πριν,αλλα καπως καλυτερα,ομαλοτερα και πιο "στοχευμενα" γινοταν πλεον οι αλλαγες των ταχυτητων.

Τελος, αποφασιζουμε να βαλουμε την παλια δικη μου μπαταρια επανω,που την ειχα παρει μαζι μου και την ειχε βαλει απο την πρωτη στιγμη που εφτασα να φορτισει,αν και ηταν αρκετα δυνατη,βγαζοντας την Varta 85Ah που εβαλα πριν μια εβδομαδα... ...το τονιζω λιγο,μηπως και επαιξε ρολο....

Λογαριασμο (εντελως πληροφοριακα 125 ευρω μαζι με φπα23%) και φευγω.....


20 χιλ.εξω απο την Καρδιτσα :ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2:

τρανσμισιον και παλι!!!!:ranting2:

η αληθεια ειναι οτι επιτηδες πηγαινα με 160-180 χιλ.ωστε να δω εαν εμφανιστει και δυστυχως εμφανιστικε!!!:ranting2:


Επιστροφη και ξανα πριζωμα!!!......βαζει ο μαστορας,απ'οτι μου ειπε,ενα προγραμμα να διαβασει το προβλημα ,αφου κανω παλι τη διαδρομη στις ιδιες συνθηκες!!!

Ξαναβγαινω λοιπον,επιτηδες απο την αρχη "πλακωμενος" και τσουπ να το παλι,σε ουτε 10 χιλ. πλεον αποσταση,επιστροφη,πριζωμα ,αναγνωση:

Υλικα προς αντικατασταση:
Transmission

:drive: :drive: :drive:

μου εκανε πριντ σκριν την οθονη που δειχνει την βλαβη.......δεν ειναι δυνατον λεω,"δεν εχω κατι αλλο να κανω" μου λεει.....μονο να πετυχω καμμια εκπτωση(μεχρι 50%) λογο λιγων χιλιομετρων(57.000)απο την BMW,σε καποιο προγραμμα goodwill .......

Δεν ξερω τι να πω.......σασμαν μονο εχει 4,700 ευρω,+εργασιες,προγραμμα,λι παντικα κλπ......οση εκπτωση και να γινει.....

Η αληθεια ειναι οτι αμφιβαλλω λιγο ως προς τη διαγνωση και ο λογος ειναι οτι δεν ειδα κατι που να δειχνει και να τσεκαρει τα επι μερους τμηματα του σασμαν.....δηλαδη ολο το σασμαν ειναι για πεταμα???.....εδω "βλεπουν" αλλα κι αλλα επιμερους θεματα,μεχρι και λαμπες καμμενες!!!!..... και στο σασμαν δεν δειχνει κατι κατεστραμμενο, αλλα ολο το σασμαν???

Θα μου τα πει και Πατρινος,αλλα πιστευω οτι ακομα κατι παιζει και με την μπαταρια....ή τουλαχιστον ετσι θελω να ελπιζω.....

....του λεω του μαστορα να μην διακοψει το ρευμα,οταν θα ξαναβαλει επανω την παλια μου μπαταρια και μου απανταει:
"δεν θα εχεις κανενα προβλημα αφου θα το πριζωσω και καταχωρισω τα παντα,δεν τρεχει κατι..."
.....μηπως τελικα ομως "τρεχει"???...λεω εγω τωρα.....

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας,ευχομαι οι ειδικοι να μου δωσουν καποια αλλη λυση,γιατι αυτη που ακουσα σημερα,δεν με "βολευει" με τιποτα!!!!


ΥΣ....σορυ για το μακρυ κειμενο,αλλα ηθελα να ξερετε ολες τις λεπτομερειες που πιθανον να βοηθησουν στην "τηλεδιαγνωση"!!!:thnx:

micz
14-01-14, 22:09
Άρη τεχνικά εγώ δεν εκφέρω άποψη διότι δεν γνωρίζω, αλλά συμπάσχω μαζί σου και σε καταλαβαίνω τέτοιες εποχές να ακούς αυτά.
Μπορώ να σου πω μόνο να κλείσεις ραντεβού με μεγάλη αντιπροσωπεία των Αθηνών που έχει και περισσότερη πείρα στην αντιμετώπιση τεχνικών προβλημάτων λόγω μεγάλης προσέλευσης αυτοκινήτων, για να το δουν και να ακούσεις και άλλες γνώμες (σαν τους γιατρούς ένα πράμα). Κάνε και μια επαφή με τον Νίκο (speed and style) όλο και κάτι θα ξέρει, επίσης πολύ καλό διαγνωστικό και τεχνικούς έχει και ο Σίττας Φλασκής.
Νομίζω τελικά μόνο Αθήνα θα λύσεις το πρόβλημα που χωρίς να γνωρίζω, αισθάνομαι ότι δεν θέλει αλλαγή όλο το κιβώτιο.

scania124
14-01-14, 22:10
Πικρα Άρη....μονο αυτό εχω να πω.
Ειναι πολυ ψυχοφθορο το να μην βρίσκεται η βλάβη,το εχω ζησει και σε καταλαβαίνω.
Παντως αν φτάσει η δουλεια στην αντικατασταση του σασμάν καλο θα ηταν να στείλεις ενα μειλ στην γερμανια.....57000 και αλλαγη σασμαν δεν πανε μαζι.....best quality και π@@@@ες μπλε.!!!!:ranting2:

Dimimav
14-01-14, 22:16
Θα της λες σιγά σιγα αυτές τις τιμές γιατι ζω στον πέμπτο
και ειναι κοντά το μπαλκόνι :ranting2: :ranting2:

deepBLUE
14-01-14, 22:17
Τα νεοτερα απο το "μετωπο"....

Σημερα πηγα στον επισημο συνεργατη της BMW στην Καρδιτσα,το σφαλμα παρουσιαστηκε και στο δρομο προς τα εκει,οποτε ειχε(μαζι μ'αυτη) καταγραφει 3φορες η βλαβη!!!

Ο αντιπροσωπος εκει ηταν πολυ ευγενικος και εξυπηρετικος,βαζοντας αμεσως το οχημα μεσα για τη διαγνωση!!!(στα + μεχρι και οχημα εξυπηρετησης πελατων μου εδωσε να παω στην πολη μεσα της Καρδιτσας!!!!...το συνεργειο ειναι εκτος πολης)

Τι εδειξε η διαγνωση???....γενικα πραγματα,οτι ειδα και στο λαπτοπ του ηλεκτρολογου της γειτονιας μου.....

.....ενα απ'ολα ηταν η αναβαθμιση του λογισμικου του σασμαν!!!!
.... και ηταν το πρωτο που εκανε, μαζι με μια αναβαθμιση του λογισμικου του κινητηρα.

φυσικα εγινε και καποιος οπτικος ελεγχος της σταθμης του λιπαντικου του σασμαν,που ηταν ΟΚ.

δοκιμη στο δρομο μαζι με τον μαστορα και ολα εδειχναν καλα!!!.....μεχρι 180χιλ τελικης και δεν εβγαλε τιποτα!!!!

....συμφωνησα και εγω οτι μαλλον απο το update ηταν το προβλημα,ηδη η λειτουργια του οχηματος ηταν πιο ομαλη,οχι μερα με νυχτα,καλα πηγαινε και πριν,αλλα καπως καλυτερα,ομαλοτερα και πιο "στοχευμενα" γινοταν πλεον οι αλλαγες των ταχυτητων.

Τελος αποφασιζουμε να βαλουμε την παλια δικη μου μπαταρια επανω,βγαζοντας την Varta 85Ah και αφου την ειχε βαλει απο την πρωτη στιγμη που εφτασα να φορτισει,αν και ηταν αρκετα δυνατη.

Λογαριασμο (εντελως πληροφοριακα 125 ευρω μαζι με φπα23%) και φευγω.....


20 χιλ.εξω απο την Καρδιτσα :ranting2: :ranting2: :ranting2: :ranting2:

τρανσμισιον και παλι!!!!:ranting2:

η αληθεια ειναι οτι επιτηδες πηγαινα με 160-180 χιλ.ωστε να δω εαν εμφανιστει και δυστυχως εμφανιστικε!!!:ranting2:


Επιστροφη και ξανα πριζωμα!!!......βαζει ο μαστορας,απ'οτι μου ειπε,ενα προγραμμα να διαβασει το προβλημα ,αφου κανω παλι τη διαδρομη στις ιδιες συνθηκες!!!

Ξαναβγαινω λοιπον,επιτηδες απο την αρχη "πλακωμενος" και τσουπ να το παλι,σε ουτε 10 χιλ. πλεον αποσταση,επιστροφη,πριζωμα ,αναγνωση:

Υλικα προς αντικατασταση:
Transmission

:drive: :drive: :drive:

μου εκανε πριντ σκριν την οθονη που δειχνει την βλαβη.......δεν ειναι δυνατον λεω,"δεν εχω κατι αλλο να κανω" μου λεει.....μονο να πετυχω καμμια εκπτωση(μεχρι 50%) λογο λιγων χιλιομετρων(57.000)απο την BMW,σε καποιο προγραμμα goodwill .......

Δεν ξερω τι να πω.......σασμαν μονο εχει 4,700 ευρω,+εργασιες,προγραμμα,λι παντικα κλπ......οση εκπτωση και να γινει.....

Η αληθεια ειναι οτι αμφιβαλλω λιγο ως προς τη διαγνωση και ο λογος ειναι οτι δεν ειδα κατι που να δειχνει και να τσεκαρει τα επι μερους τμηματα του σασμαν.....δηλαδη ολο το σασμαν ειναι για πεταμα???.....εδω "βλεπουν" αλλα κι αλλα επιμερους θεματα,μεχρι και λαμπες καμμενες!!!!..... και στο σασμαν δεν δειχνει κατι κατεστραμμενο, αλλα ολο το σασμαν???

Θα μου τα πει και Πατρινος,αλλα πιστευω οτι κατι παιζει και με την μπαταρια ακομα.....του λεω του μαστορα να μην διακοψει το ρευμα,οταν θα ξαναβαλει επανω την παλια μου μπαταρια και μου απανταει:
"δεν θα εχεις κανενα προβλημα αφου θα το πριζωσω και καταχωρισω τα παντα,δεν τρεχει κατι...".....μηπως τελικα ομως εχει???...λεω εγω τωρα.....

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας,ευχομαι οι ειδικοι να μου δωσουν καποια αλλη λυση,γιατι αυτη που ακουσα σημερα,δεν με βολευει με τιποτα!!!!


ΥΣ....σορυ για το μακρυ κειμενο,αλλα ηθελα να ξερετε ολες τις λεπτομερειες που πιθανον να βοηθησουν στην "τηλεδιαγνωση"!!!:thnx:

Άρη έλα μια Αθήνα ρε φίλε να το ψάξουμε και αλλού .
Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως αν έρθεις θα βρεθεί η βλάβη ουτε πως θέλω να μειώσω κάποιον άλλο μηχανικό αλλά ποτέ δε ξέρεις .
Κάνε ενα κόπο και αν χρειαστείς αμάξι μετακίνησης θα σου δώσω τη Ζέτα .

aristent
14-01-14, 22:28
Άρη έλα μια Αθήνα ρε φίλε να το ψάξουμε και αλλού .
Αυτό βέβαια δε σημαίνει πως αν έρθεις θα βρεθεί η βλάβη ουτε πως θέλω να μειώσω κάποιον άλλο μηχανικό αλλά ποτέ δε ξέρεις .
Κάνε ενα κόπο και αν χρειαστείς αμάξι μετακίνησης θα σου δώσω τη Ζέτα .

αν μη τι αλλο θα ευχαριστηθω κοντρες στην παραλιακη!!!!ερε "τσαγακια" που θα κερασω!!!!:thumbsup:

Βαγγελη,ευχαριστω!!!thumb ....θα δουμε,δεν ξερω τι θα κανω ακομη....


ενα στοιχειο που δεν εγραψα καθαρα,ειναι οτι το προβλημα παρουσιαζεται οταν ξεπερναω τα 140χιλ.τελικης και πανω και μαλιστα το στροφομετρο να δειχνει πανω απο 4000χιλ.στροφες......τοτε ειναι που αναβει η κιτρινη ενδειξη του σασμαν και ταυτοχρονα κατεβαζει αποτομα απο 6η σε 4 η ταχυτητα μεχρι και νεκρα βαζει για λιγα δευτερολεπτα!!!:shok:....μετα μενει κολλημενο στην 4η και προχωραω μεχρι να σταματησω και το σβησω καπου,οπου "εξαφανιζει" την βλαβη.....

deepBLUE
14-01-14, 22:33
Έλα μια μέρα πρωί πρωί για να μήνα χρειαστεί να μείνεις αν δε το θες και θα φωνάξουμε και τον Πατρινό στο συνεργείο αν θες και σε κάνει να νιώσεις καλύτερα .
Έλα δυό ώρες δρόμος ειναι

gant
14-01-14, 22:36
Με τον Καζάκο μίλησες?

dafidack
14-01-14, 22:36
Και τι ειναι τα 4700 ρε φιλε? πες του,στραγαλια?Τετοια ποσα δεν δινονται ελαφρα την καρδια.Ισως,οπως γραφουνε και πιο πανω Αρη,θα επρεπε να το δει και καποια αντιπροσωπεια με περισσοτερη επισκεψιμοτητα.Δυστυχως δεν ειμαι ειδικος στις τηλεδιαγνωσεις (ολοι τον Πατρινο συμβουλευομαστε thumb) αλλα σε καθε περιπτωση ευχομαι να βρεθει το προβλημα με το μικροτερο δυνατο κοστος!

tokiko
14-01-14, 22:48
Άρη μήπως να κάνεις μια μέτρηση τον δυναμό σου?

aristent
14-01-14, 23:04
Έλα μια μέρα πρωί πρωί για να μήν χρειαστεί να μείνεις αν δε το θες και θα φωνάξουμε και τον Πατρινό στο συνεργείο αν θες και σε κάνει να νιώσεις καλύτερα .
Έλα δυό ώρες δρόμος ειναι

Το προβλημα Βαγγελη δεν ειναι να ειναι ο Πατρινος εκει,το θεμα ειναι ο μαστορας να μπορει να δωσει λυση,εχοντας εμπειρια απο παρομοια ή ακομη καλυτερα απο ΙΔΙΑ περιπτωση!!!...στο ιντερνετ θα διαβασεις πολλες τετοιες.....τον μαστορα δεν βρηκα!!!


Με τον Καζάκο μίλησες?

του εστειλα εδω και μερες ΠΜ.....δεν απαντησε και φυσικα τον δικαιολογω απολυτα!!!

...αφου δεν ειναι υποχρεωμενος να μοιραζει τις γνωσεις του ετσι αφιλοκερδως.thumb


Και τι ειναι τα 4700 ρε φιλε? πες του,στραγαλια?Τετοια ποσα δεν δινονται ελαφρα την καρδια.Ισως,οπως γραφουνε και πιο πανω Αρη,θα επρεπε να το δει και καποια αντιπροσωπεια με περισσοτερη επισκεψιμοτητα.Δυστυχως δεν ειμαι ειδικος στις τηλεδιαγνωσεις (ολοι τον Πατρινο συμβουλευομαστε thumb) αλλα σε καθε περιπτωση ευχομαι να βρεθει το προβλημα με το μικροτερο δυνατο κοστος!

:thnx: Μπιλ,τα αυτοματα σασμαν ειναι σπαζοκεφαλια σε βλαβες για πολλους μαστορους,που μπορει κατα τ'αλλα να ειναι πολυ καλοι.:original:


Άρη μήπως να κάνεις μια μέτρηση τον δυναμό σου?

δηλαδη θα επρεπε να το σκεφτω εγω αυτο και κανενας απο αυτους που επισκεφτηκα???......

pilot
14-01-14, 23:17
Aρη, πάρε το αμάξι και έλα εδώ. ο Χρήστος, όπως κάθε σοβαρός μηχανικός, δεν κάνει ''τηλεδιάγνωση''..γιατί πολύ απλά δεν θέλει να λέει ''μπούρδες''..αυτό που θα σου πει θέλει να είναι σίγουρος και θα σου δώσει λύση..

Έχω δει πάρα μα πααααρα πολλούς που έχουν έρθει σε αυτόν μετά απο επίσημα συνεργεία που τους είχαν πει για ζημιές χιλιάδων ευρώ..τελευταία περίπτωση ένα μαύρο Χ6 5λιτρο που κόμπιαζε και του είπαν σε γνωστή αντιπροσωπία 2500 για φτιάξιμο.. ήρθε στον Καζάκο και το πρόβλημα λύθηκε μέσα σε 2 ώρες με κόστος 150 ευρώ!!

E60_Arkadia
14-01-14, 23:22
Άρη πισμωσε το μωρο πολύ που τα έστησες με την παλιοcorolla του Πατρινού!! Πέρα απ την πλάκα,κατεβα Αθήνα,μια γκαζιά είναι,και τα παιδιά θα σε περιποιηθούν κατάλληλα!! Υπερβολικό μου φαίνεται να θες αντικατάσταση σασμάν...δεν επιτρέπονται αυτα τα πράγματα σε πεντακάθαρα αυτοκίνητα όπως η ασπρουλα σου...

gant
14-01-14, 23:52
Aρη, πάρε το αμάξι και έλα εδώ. ο Χρήστος, όπως κάθε σοβαρός μηχανικός, δεν κάνει ''τηλεδιάγνωση''..γιατί πολύ απλά δεν θέλει να λέει ''μπούρδες''..αυτό που θα σου πει θέλει να είναι σίγουρος και θα σου δώσει λύση..

Έχω δει πάρα μα πααααρα πολλούς που έχουν έρθει σε αυτόν μετά απο επίσημα συνεργεία που τους είχαν πει για ζημιές χιλιάδων ευρώ..τελευταία περίπτωση ένα μαύρο Χ6 5λιτρο που κόμπιαζε και του είπαν σε γνωστή αντιπροσωπία 2500 για φτιάξιμο.. ήρθε στον Καζάκο και το πρόβλημα λύθηκε μέσα σε 2 ώρες με κόστος 150 ευρώ!!

Ετσι όπως τα λέει ο Γιώργος.
Επίσης Ε92 325 αφού μπήκε-βγήκε πολλές φορές σε αντιπροσωπεία, δεν θέλω να πω περισσότερα, σπαταλώντας αρκετά χρήματα, στο τέλος η λύση δόθηκε απ τον Καζάκο.

Επίσης με το p.m δεν γίνεται δουλειά, ρίξε του ένα τηλεφώνημα.

aristent
15-01-14, 01:25
Ετσι όπως τα λέει ο Γιώργος.
Επίσης Ε92 325 αφού μπήκε-βγήκε πολλές φορές σε αντιπροσωπεία, δεν θέλω να πω περισσότερα, σπαταλώντας αρκετά χρήματα, στο τέλος η λύση δόθηκε απ τον Καζάκο.

Επίσης με το p.m δεν γίνεται δουλειά, ρίξε του ένα τηλεφώνημα.

εχετε δικιο για το Χρηστο,επειδη δεν απαντησε στο πμ.μου δεν σημαινει οτι δεν θελει να με βοηθησει,αντιθετα θα ελεγα, αφου μεσω του Κων/νου Ε60,απο την αρχη μου ειπε οτι πρεπει να κανω οπωσδηποτε καταχωρηση νεας μπαταριας!!!!....αμα θελω να ξεκινησω να βρω τη λυση στο προβλημα,...... με καλη εννοια λεω οτι δεν ειναι υποχρεωμενος να με βοηθησει.thumb

tokiko
15-01-14, 01:29
δηλαδη θα επρεπε να το σκεφτω εγω αυτο και κανενας απο αυτους που επισκεφτηκα???......

Άρη ότι και να λέμε δεν αλλάζει κάτι.thumb
Τα αυτοκίνητα αυτά είναι 10 χρόνια μπροστά από τα μαστόρια, τώρα το ότι πας ακόμα και στην αντιπροσωπία και βλέπουν απλά ένα κωδικό χέσε ψιλά και αγνάντευε. Θέλεις σπουδαγμένο άνθρωπο ή έστω να έχει εμπειρία (εννοείται δεν το λέω για να μειώσω κανένα φίλο εδώ μέσα).

PANOS-E60
15-01-14, 08:06
θα συμφωνήσω με τα παιδιά που έγραψαν νωρίτερα, ούτε 1 στο εκατομμύριο δεν δέχομαι την αλλαγή του σαζμάν σε αυτοκίνητο με 57.000 χλμ.

από τις περιγραφές καταλαβαίνω ότι κάποια ηλεκτρονική μ@λακία παίζεται, που θέλει πολύ έμπειρο μηχανικό γιά να εντοπιστεί.

κλείσε ένα ραντεβού με τον Καζάκο Αρη και αν χρειαστεί άσε εκεί το αυτοκίνητο να το ψάξει ο άνθρωπος, αυτό θα έκανα εγω.

alexm
15-01-14, 11:51
Αρουλη θα σε στενοχωρησω το ξερω, αλλα δυστυχως θελεις αλλαγη σασμαν.
Μην τα βαζεις με την τυχη σου γιατι δεν εισαι ο μονος, ουτε παιζουν ρολο τα λιγα χλμ, εχουν αλλαχθει πολλα σασμαν τετοιου τυπου......:thumbsdown:
Αυτα τα σασμαν σε αντιθεση με τα smg, ειναι κλειστου τυπου, ολα τα συστηματα λειτουργιας ειναι μεσα στο σασμαν και γιαυτο αλλαζει ολοκληρο.
Το να το ανοιξει καποιος μπορει, αλλα τι να αλλαξει και αν συμφερει, για να αντικαταστησει το Mechatronik θες 3000 ευρω μονο το ανταλλακτικο.
Οι επιλογες που εχεις ειναι δυο και καταληγουν στην εξης μια, αλλαγη σασμαν 1: μεταχειρισμενο σασμαν 2: καινουργιο σασμαν.
Η γνωμη μου ειναι να γινει η αιτηση στην bmw, να δουμε τι εκπτωση θα σου δωσουν και βλεπουμε.
Καποια εκπτωση θα σου δωσουν για αρχη και μετα θα τους πλακωσουμε στα τηλεφωνα.....:whistle:, εχουμε υπερ μας τα λιγα χλμ, αλλα και μειον οτι εχει περασει την πενταετια!!!

Υ.Γ: επειδη εσυ εισαι λιγο ντροπαλουλης....:tt1:, εαν θελεις τα τηλ στην bmw θα τα κανω εγω, δεν χρειαζονται φωνες, τροπο θελει το πραγμα!!!

friendgr
15-01-14, 13:46
Χοντρό. Πολύ χοντρό.

και είναι ακόμα χειρότερο γιατί δεν μιλάμε για κανά αυτοκίνητο επιδόσεων που να έχει μεγάλες καταπονήσεις σε σασμάν κλπ...

απλά Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο

Ελπίζω κι εγώ σε μιά εκλογικευμένη τιμολογιακή κατάληξη από την μεριά της bmw.


πω πω αυτά διαβάζω και σφίγγεται πάλι το στομάχι μου με τα μεταχειρισμένα.....να σου τύχει κανά τέτοιο την επόμενη μέρα ε;

dafidack
15-01-14, 15:06
πω πω αυτά διαβάζω και σφίγγεται πάλι το στομάχι μου με τα μεταχειρισμένα.....να σου τύχει κανά τέτοιο την επόμενη μέρα ε;

Νομιζω πως το αμαξι ο Αρης το πηρε καινουριο,αλλα εστω και μεταχ.να το επαιρνε με 57000 παλι καινουριο το λες.

nikos bob
15-01-14, 15:24
Χωρις πολλα λογια, θα επαναλαβω αυτα που εγραψα πιο πανω, εν ολιγοις :
-Αλλαξε μια μπαταρια ''μαμας'' 90 Α AGM
-Δηλωσε την με επισημο μηχανημα να μπορει ο εγκεφαλος DME να διαχειριστει σωστα τα ρευματα (στις ταχυτητες που ανεφερες στην Καρδιτσα οτι στο εκανε, οι απαιτησεις σε αμπερ ηταν αρκετα μεγαλες και η μπαταρια σου δεν τις ειχε, ενω πριν στην αντιπροσωπεια ειχες αφησει πανω στον προγραμματισμο την καινουργια , μετα στον δρομο την ξαναλλαξες).
-Οπου κι αν καταληξεις να ζητησεις εσυ να δοκιμασουν το δυναμο με ολα τα φορτια ενεργα για να δοκιμασθουν οι καθαρες αποδοσεις του (αν κανει διακυμανση κατω απο τα 14,5 volt μιλαμε για αλλα πραγματα
-σε καθε περιπτωση το σασμαν ειναι το τελευταιο που φταιει και μια περιπτωση που μου'ρχεται στο μυαλο τωρα ειναι σε εκεινες τις ταχυτητες να το κοβει ''overheated'' που σημαινει οτι πρεπει οι κωδικοι βλαβων να επεξεργαστουν σωστα και οχι απλα να διαγραφουν.
Αν ειναι αυτο το τελευταιο το σεναριο, τοτε φιλε μου το εξω μερος των κυψελων του ψυγειου του αυτοκινητου εχει πιασει βρωμα (το εξω μερος δεν φαινεται γιατι το σκεπαζει το A/C ) και θελει βγαλσιμο λυσιμο και ξεπλυμα (πανω στο αυτοκινητο δεν καθαριζει οσο κι αν το χτυπησεις με πιεση γιατι η βρωμα παει πιο μεσα).

Τελος απ'οτι ειδες εκανα την ''υπερβαση'' με τα πληκτρα ...!

micz
15-01-14, 15:36
Άρη επειδή έχω την τύχη να γνωρίζω τον nikos bob προσωπικά θα έλεγα να λάβεις πολύ σοβαρά υπ´ όψη σου την άποψή του, γιατί εκτός του ότι έχετε ίδιο αμάξι, ο Νίκος έχει εμπειρία και γνώσεις και προσπαθεί να βοηθήσει κόσμο, πολλές φορές και με κίνδυνο να παρεξηγηθεί ή να εκτεθεί.

aristent
15-01-14, 22:07
Δεν εχω λογια να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον σας!!!
...ειδικα οσους με πηραν και τηλεφωνο!!!

:thanks: :thnx: :thanks: :thnx: :thanks:

Στα συμπερασματα και στις σκεψεις μου,ακομα δεν εχει σβησει εντελως η ελπιδα οτι η βλαβη ειναι επισκευασιμη,αντικαθιστων ας με σωστη διαδικασια την μπαταρια και στη συνεχεια κανοντας ολους τους υπολοιπους ελεγχους που εχετε προτεινει.

Εννοητε οτι εκτιμω αφανταστα την πολυτιμη βοηθεια του Αλεξη,που τρεχει εκει στην Πατρα να μαθει τι και πως,αλλα δυστυχως δεν με "βολευουν" τα "μαντατα"......

Νικος bob,σε ευχαριστω ιδιαιτερα για την "υπερβαση" με τα πληκτρα,υποψιαζομαι οτι η βοηθεια σου εδω στο φορουμ, θα ειναι υπερπολυτιμη και πιστευω θα αναγνωριστει συντομα.thumb


....βεβαια ολοι φωναζετε για ελεγχο στα ρευματα!!!....και ειναι μια λυση που με βολευει.....

με πρωτη ευκαιρια θα παω σε πολυ "ειδικο" μαστορα ,μετρ των αυτοματων σασμαν,ονοματι Μελος Δημητρης,οχι για να δει το σασμαν,αφου σημερα που μιλησα στο τηλεφωνο μαζι του,ηταν καθετος και αυτος!!!...."ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!....ελα απο εδω να μετρησουμε την μπαταρια σου σε κατασταση ηρεμιας και στη συνεχεια το δυναμο!!!"


αντε παλι......:drive:

alexm
16-01-14, 00:06
Δεν εχω λογια να σας ευχαριστησω ολους για το ενδιαφερον σας!!!
...ειδικα οσους με πηραν και τηλεφωνο!!!

:thanks: :thnx: :thanks: :thnx: :thanks:

Στα συμπερασματα και στις σκεψεις μου,ακομα δεν εχει σβησει εντελως η ελπιδα οτι η βλαβη ειναι επισκευασιμη,αντικαθιστων ας με σωστη διαδικασια την μπαταρια και στη συνεχεια κανοντας ολους τους υπολοιπους ελεγχους που εχετε προτεινει.

Εννοητε οτι εκτιμω αφανταστα την πολυτιμη βοηθεια του Αλεξη,που τρεχει εκει στην Πατρα να μαθει τι και πως,αλλα δυστυχως δεν με "βολευουν" τα "μαντατα"......

Νικος bob,σε ευχαριστω ιδιαιτερα για την "υπερβαση" με τα πληκτρα,υποψιαζομαι οτι η βοηθεια σου εδω στο φορουμ, θα ειναι υπερπολυτιμη και πιστευω θα αναγνωριστει συντομα.thumb


....βεβαια ολοι φωναζετε για ελεγχο στα ρευματα!!!....και ειναι μια λυση που με βολευει.....

με πρωτη ευκαιρια θα παω σε πολυ "ειδικο" μαστορα ,μετρ των αυτοματων σασμαν,ονοματι Μελος Δημητρης,οχι για να δει το σασμαν,αφου σημερα που μιλησα στο τηλεφωνο μαζι του,ηταν καθετος και αυτος!!!...."ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!....ελα απο εδω να μετρησουμε την μπαταρια σου σε κατασταση ηρεμιας και στη συνεχεια το δυναμο!!!"


αντε παλι......:drive:

Σας εβγαλε στην διαγνωση μηνυμα χαμηλης τασης;
Εαν σας εβγαλε τετοιο μηνυμα (εσυ δεν ανεφερες κατι τετοιο) εχεις σοβαρες ελπιδες να την γλυτωσεις.
Εαν ηταν θεμα ρευματος ομως, το ISTA δεν θα ελεγε αλλαγη σασμαν!!!
Ο επισημος επισκευαστης παντως, δεν μπορει να κανει κατι αλλο απο το να ακουλουθησει τις οδηγιες του συστηματος διαγνωσης.....thumb
Το συζητησα λιγο αποψε, θα δουμε το πρωι εαν εχει στο PUMA καποια αναφορα σε τετοια βλαβη.

aristent
16-01-14, 06:44
Στο συνεργειο/επισημο ντηλερ,ον λαϊν με BMW κλπ.που πηγα στην Καρδιτσα,επαναλαμβανω οτι ηταν πολυ ευγενικοι/εξυπηρετικοτατοι/καλοι τεχνικοι κλπ. .thumb


.....ομως το κομπιουτερ/οθονη ηταν σε εναν απομονωμενο χωρο/δωματιο!!!!....και το καλωδιο της OBD πηγαινε σε ενα φις στο τοιχο και απο εκει και μετα ο τεχνικος εφευγε και εκανε τον ελεγχο χωρις να εχει οπτικη επαφη με το οχημα,οχι οτι αυτο σημαινει κατι,αλλα ενω με αφησαν να ειμαι μεσα στο χωρο του συνεργειου,εκει δεν ζητησα να παω γιατι το θεωρησα υπερβολη!!!

οποτε Αλεξ, "ιδίοις όμμασι" δεν μπορουσα να δω λεπτομερειες...οτι μου ελεγε ο ευγενικοτατος τεχνικος.:original:


... σε χωρους συνεργειων, σεβομαι τον κανονα οτι δεν πρεπει να "τριγυρνανε" πελατες σαν τουριστες αναμεσα στα οχηματα!!!....βεβαια εκει δεν ημουν ο μονος που τριγυρνουσα μεσα,αλλα στον αλλον χωρο με το κομπιουτερ, δεν ειδα να παει καποιος αλλος ,εκτος των τεχνικων.

ΥΣ...μολις βρω χρονο, θα προχωρησω στην μετρηση της μπαταριας και ελπιζω οτι θα εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα.

:thnx:

Bazil Van Sinner
16-01-14, 07:00
Αρη δεν εχεις στο κρυφο μενου λειτουργια που μετραει την ταση?
Νομιζω ειναι ο πιο ευκολος και γρηγορος τροπος να το τσεκαρεις.

aristent
16-01-14, 07:30
Αρη δεν εχεις στο κρυφο μενου λειτουργια που μετραει την ταση?
Νομιζω ειναι ο πιο ευκολος και γρηγορος τροπος να το τσεκαρεις.

και να εχει,φανταζομαι οτι την λεπτομερια που θελει να "δει" ο τεχνικος που θα παω,δεν θα τη δειχνει.thumb

μου μιλησε για ενα πολυ ειδικο μηχανημα μετρησης της μπαταριας,οχι ενα απλο, που η τεχνικη συνηθως γι'αυτα, ειναι να "βραχυκυκλωνουν" τους πολους για να δουν τι "παιζει" στο βολτομετρο κλπ...

.....αντε να δουμε.....η αληθεια ειναι οτι ειναι γνωστης(δουλεψε και σε συνεργειο BMW στη Γερμανια) και απο τους πιο σιγουρους για τη δουλεια του τεχνικους, που εχω γνωρισει,.....οχι οτι δεν υπαρχουν και αλλοι.thumb

friendgr
16-01-14, 08:53
Κανονικό θρίλερ μιλάμε.

Εχω περιέργεια για το τελικό αποτέλεσμα.

E60_Arkadia
16-01-14, 10:47
Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι ο Άρης να πάρει ένα Ε60 με τον υπέροχο Μ54 χειροκίνητο σασμάν και λουκ Μ5...:cheers:.Κανουμε και καμμιά πλάκα γτ έχει στεναχωρηθεί για την όλη περιπέτεια....και ποιος δεν θα είχε βεβαια.

Ptboul
16-01-14, 10:55
και ποιος δεν θα είχε βεβαια.

Αν δεν το φας δεν μπορείς να το καταλάβεις.

Στην ίδια απόγνωση είχα φτάσει και εγώ με τον καταλύτη όπου αδυνατούσα να πιστέψω πως ένα αμάξι των 50Κ στις 20 χιλιάδες km μπορεί να ζητήσει καταλύτη αξίας 1.500€.

Και οκ, μπορεί να συμβεί, βάση λογικής όμως ξέρω πως δεν μπορεί να φταίει ο καταλύτης (εκτός αν είναι ελλατωματικός), αυτό που με έφτασε σε απόγνωση είναι η άρνηση των συνεργείων να το πάνε λίγο ψαχτά και πάνε με την εύκολη λύση του διαγνωστικού.

Σαν καταναλωτής όπου το κοιτάζω από την πλευρά μου και δεν γνωρίζω πολλά, θα περίμενα εύρεση και άλλων λύσεων όπως κάνω και εγώ στην δουλειά μου όταν συναντώ κάποιο εμπόδιο. Ξέρω βέβαια, όλα αυτά είναι πολύ σχετικά.

Άρη εύχομαι να την βγάλεις όσο πιο φθηνά γίνεται._

friendgr
16-01-14, 11:36
Επειδή γνωρίζω αντιπροσωπεία λευκών συσκευών, σας λέω ότι έχει πέσει "γραμμή" στους τεχνικούς όχι μόνο στα αμάξια αλλά και σε άλλα είδη π.χ. λευκές συσκευές, ότι χαλάει αλλάζεται . Δεν επισκευάζεται τίποτα.

Τεχνικός από επίσημο service ούτε με σφαίρες δεν θα κάτσει να ψάξει διεξοδικά. Πρέπει να είναι όχι απλά γνωστός αλλά κολλητός για να κάτσει να ασχοληθεί.....και πάλι δύσκολα γιατί θα πρέπει να δικαιολογήσει τις ώρες που "έφαγε" .

Panos 316T
16-01-14, 11:36
ας ταλαιπωρηθείς αρκεί να λυθεί όσο γίνεται ανέξοδα το πρόβλημα σου Άρη !

αυτό με τις 4000στρ.με "πάει" αλλού σαν πρόβλημα, αλλά με τρενάρει η μπαταρία που αναφέρεις οπότε δεν λέω την μπαρούφα μου

υγ:σε ποιές στροφές έχεις την μέγιστη ροπή ; :D

friendgr
16-01-14, 11:44
Αν δεν το φας δεν μπορείς να το καταλάβεις.

Στην ίδια απόγνωση είχα φτάσει και εγώ με τον καταλύτη όπου αδυνατούσα να πιστέψω πως ένα αμάξι των 50Κ στις 20 χιλιάδες km μπορεί να ζητήσει καταλύτη αξίας 1.500¤.

Και οκ, μπορεί να συμβεί, βάση λογικής όμως ξέρω πως δεν μπορεί να φταίει ο καταλύτης (εκτός αν είναι ελλατωματικός), αυτό που με έφτασε σε απόγνωση είναι η άρνηση των συνεργείων να το πάνε λίγο ψαχτά και πάνε με την εύκολη λύση του διαγνωστικού.

Σαν καταναλωτής όπου το κοιτάζω από την πλευρά μου και δεν γνωρίζω πολλά, θα περίμενα εύρεση και άλλων λύσεων όπως κάνω και εγώ στην δουλειά μου όταν συναντώ κάποιο εμπόδιο. Ξέρω βέβαια, όλα αυτά είναι πολύ σχετικά.

Άρη εύχομαι να την βγάλεις όσο πιο φθηνά γίνεται._

Βγαίνω offtopic τώρα αλλά ώσπου να μας πει ο Αρης νεότερα, τελικά τι ήταν το δικό σου; όντως καταλύτης;

Ptboul
16-01-14, 11:52
Έτσι αποφάνθηκαν 2 εξουσιοδοτημένα και 1 bmw specialist.

Προχώρησα στην λύση του αντάπτορα (κάνει πιο χαλαρό το διάβασμα των καυσαερίων) χωρίς όμως επιτυχία.

Κάποια στιγμή που το αμάξι έμεινε από μπαταρία δεν ξανα άναψε! Τώρα έχω καταθέσει οπότε δεν το κινώ οποτε δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί η φάση.

Μετά από αρκετό διάβασμα σε ξένα φόρα δείχνει να φταίει η υπερβολική ευαισθησία στην ανάγνωση του καυσαερίου ή κάπως έτσι.

Πόσο τυχαίο μπορεί να είναι το γεγονός ότι κάμποσα si έβγαλαν το ίδιο πρόβλημα;;

BILL007
16-01-14, 13:28
Επειδή γνωρίζω αντιπροσωπεία λευκών συσκευών, σας λέω ότι έχει πέσει "γραμμή" στους τεχνικούς όχι μόνο στα αμάξια αλλά και σε άλλα είδη π.χ. λευκές συσκευές, ότι χαλάει αλλάζεται . Δεν επισκευάζεται τίποτα.

Apple style thumb

Άρη μακάρι να είναι κάτι ηλεκτρονικής φύσεως και να επιδέχεται λύση. Μην ξεχνάμε ότι αστοχία μπορεί να γίνει στα πάντα, πόσο μάλλον σε αυτά τα σασμάν. Ατυχία θα μου πεις, αλλά όλα είναι στο παιχνίδι δυστυχώς...

spar@
16-01-14, 18:30
και γιατι δεν το "κανεις" "σειριακο"?
Αλεξη ποιος ειναι ο κωδικος του σασμαν να δω κατι?

alexm
16-01-14, 18:44
και γιατι δεν το "κανεις" "σειριακο"?
Αλεξη ποιος ειναι ο κωδικος του σασμαν να δω κατι?

Σπυρο ο κωδικος ειναι GA6HP19Z

mark e92
16-01-14, 21:13
Τι έκανες τελικά φίλε;;;
Βρήκαν πιο είναι το πρόβλημα;

aristent
16-01-14, 21:23
Τι έκανες τελικά φίλε;;;
Βρήκαν ποιο είναι το πρόβλημα;

οι επισημοι λενε σασμαν,οι ανεπισημοι λενε αλλα.....δεν εληξε εντελως το θεμα....θα δουμε,καλως ή κακως, στα αυτια μου ειναι καλοδεχουμενοι οι ανεπισημοι,αλλα αυτο επειδη ετσι με βολευει.......αυριο θα το δει απο κοντα ενας ακομα τοπικος μαστορας, ειδικος στα σασμαν.....

pilot
16-01-14, 21:35
δεν πιστεύω οτι δεν υπάρχει λύση πέραν της αντικαταστάσης..αυτό που είπαν τα παιδιά για τις ''εντολές'' που έχουν οι επίσημοι για αντικατάσταση ισχύει..είναι το ποιο εύκολο,γρήγορο και φυσικά επικερδές για αυτούς..

αυτό βέβαια το κάνουν και πολλοί ανεπίσημοι και συνεργεία γενικά διότι εγώ προσωπικά κατατάσσω τους μηχανικούς σε δυο κατηγορίες:

1) οι ''εμπειροτεχνίτες'' τσαγκάρηδες που απλά ΔΕΝ μπορούν να βρουν λύση και να κάνουν διάγνωση διότι δεν κατέχουν τις γνώσεις και την εμπειρία να το κάνουν αυτό και αρκούνται απλά στο ''βάλε-βγάλε'' ανταλλακτικών

2) πραγματικοί μηχανικοί/διαγνώστες που έχουν τις γνώσεις και τα προσόντα ώστε να βρουν λύσεις σωστές και κατά το δυνατόν οικονομικές για τους πελάτες τους..

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι στην περίπτωση μας δεν απαιτείται αντικατάσταση, δυστυχώς δεν το γνωρίζω, απλά είναι μια ευκαιρία να πω αυτά που πιστεύω. Είναι πολύ εύκολο και ''απαίδευτο'' να αντικαταστήσεις απλά κάτι χωρίς να προσπαθήσεις να βρεις τι πραγματικά φταίει, αν μπορεί να γίνει κάτι άλλο, να σκεφτείς και λίγο τον πελάτη και την τσέπη του..

aristent
16-01-14, 21:53
+1 Γιωργο thumb

αυτοι ειναι και οι κυριοτεροι λογοι που με κανουν να αμφισβητω την διαγνωση!!!

δηλαδη,ο τεχνικος βγηκε απο το "θαλαμο διαγνωσης" και μου ειπε με ενα πικρο χαμογελο,χωρις να αφησει περιθωρια επανελεγχου:"δυστυχως φιλε μου, εβγαλε αντικατασταση σασμαν"......ουτε καν περιθωριο,ξερεις..."θα το ψαξουμε κτλ."...αντιθετα,πηγε στο σασμαν εχει τοσο....και θα δουμε καποια εκπτωση κλπ.

Αλλα δεν ειναι δικη του ευθυνη απ' οτι εμαθα,να κανει αλλη προσπαθεια ανιχνευσης της βλαβης,μιας και ειναι εντολη να εμπιστευονται το διαγνωστικο και μονο αυτο!!!...οι ιδιοι δεν πρεπει να βγαζουν δικα τους συμπερασματα και ακομη χειροτερα να αμφισβητουν τη διαγνωση....

εγω ομως, εχω δικαιωμα να παρω μια δευτερη γνωμη.thumb

scania124
16-01-14, 21:53
Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο........

Αρη δεν τον θειο αλεξη να ξεκινήσει τις συζητήσεις για την καλύτερη τιμη????? Μιας και εσυ εισαι ντροπαλο παιδι!!!??:original:

aristent
16-01-14, 21:58
.....
Αρη δεν λες τον θειο αλεξη να ξεκινήσει τις συζητήσεις για την καλύτερη τιμη????? Μιας και εσυ εισαι ντροπαλο παιδι!!!??:original:


δεν εμαθες???...εχουν ξεκινησει ηδη οι απολυσεις στο τμημα παραγωγης σασμαν!!!:hystericalbs1: :th_Laie_67-1: :hystericalbs1:

το δε e-mail του εχει καταχωρηθει στα spam!!! :hystericalbs1: :th_Laie_67-1:

mark e92
16-01-14, 22:23
οι επισημοι λενε σασμαν,οι ανεπισημοι λενε αλλα.....δεν εληξε εντελως το θεμα....θα δουμε,καλως ή κακως, στα αυτια μου ειναι καλοδεχουμενοι οι ανεπισημοι,αλλα αυτο επειδη ετσι με βολευει.......αυριο θα το δει απο κοντα ενας ακομα τοπικος μαστορας, ειδικος στα σασμαν.....

καλή επιτυχία!!!

aristent
17-01-14, 17:48
Eκανα την μετρηση της μπαταριας σημερα,στον τεχνικο που ειχα προαναφερει(Μελος Δημ.)και τα αποτελεσματα σε "ηρεμια",δηλαδη ανοιχτο διακοπτη και σβηστο το μοτερ ηταν:

11,8volt στο μοτερ

12.2volt στο σασμαν

εννοητε οτι αφορα την ταση στον αντιστοιχο εγκεφαλο και οχι στους πολους της μπαταριας.

Συμφωνα με τον τεχνικο:

η ταση αυτη θα επρεπε να ειναι αναμεσα απο 12,5-12,9volt ....."λειπουν" δηλαδη καποια μιλιβολτ!!!

αιτια που λειπουν ειναι η "κουρασμενη" μπαταρια και οι μερες ακινησιας μαζι με τον τροπο χρησης του οχηματος μου.

δηλαδη,ανα δυο μερες που παιρνει μπροστα,ή απο σαββατοκυριακο σε σαββατοκυριακο,που μενει σταθμευμενο στο γκαραζ το οχημα και μετα η μετακινηση του ειναι σε μια διαδρομη πολης (παμε για καφε πχ.μαξ 15 χιλ.πηγαινε-ελα)δεν ειναι "ικανη" για μια πληρη φορτιση!!!
.... η κανονικη φορτιση θελει χιλιομετρα(εστω και συντομα ταξιδακια),αλλα και καποιες ωρες λειτουργιας.

σας τα γραφω οπως τα ακουσα....

συμπερασμα:αν δεν αλλαξω μπαταρια,δεν θα προχωρησει ο συγκεκριμενος τεχνικος σε παραπανω διαγνωση!!!

υποψια:οταν αφησαμε την 85αρα Βαρτα στην Καρδιτσα,στη δοκιμη του τεχνικου στη διαδρομη και μεχρι τελικης ταχυτητας 180χιλ.δεν εβγαλε κανενα προβλημα,βεβαια ηταν μικρη η χρονικη διαρκεια της τελικης.....ουτε 1-1,5λεπτο,αλλα ετσι εγινε.....αλλαξαμε μπαταρια και ξαναρχισαμε απο την αρχη!!!!


....η μετρηση της τασης στα επιμερους εξαρτηματα ειναι πανευκολη!!!:shok:...πολυ απλα μεσω της OBD και το λαπτοπ ανα χειρας ,ειδε οτι ηθελε,αφου υπαρχει προβλεψη να δινει ολες της πληροφοριες το ιδιο το αμαξι!!!....δεν χρειαστηκε καποιο ειδικο οργανο μετρησης που φανταστηκα εγω χωρις να ξερω.

.....με τον ιδιο τροπο τσεκαρε και το δυναμο,...... ειμαστε ΟΚ εκει.

αρα,πριν απ'ολα,η μπαταρια.....αλλα αυτη τη φορα θα πρεπει να μπει η σωστη.

Ο τεχνικος,δεν θελησε να εξασφαλισει 100% οτι δεν εχει προβλημα το σασμαν,αφου τα συμπερασματα θα πρεπει να βγαινουν με τη σειρα....αν και ειναι πολυ μεγαλη η πιθανοτητα να ληξει το προβλημα με την αλλαγη της μπαταριας,κανενας δεν μπορει να εγγυηθει οτι θα ληξει στα σιγουρα.

Ιδωμεν......

Konstantinos E60
17-01-14, 18:04
Ψηφίζω μπαταρία.

aristent
17-01-14, 18:21
Eκανα την μετρηση της μπαταριας σημερα,στον τεχνικο που ειχα προαναφερει(Μελος Δημ.)και τα αποτελεσματα σε "ηρεμια",δηλαδη ανοιχτο διακοπτη και σβηστο το μοτερ ηταν:

11,8volt στο μοτερ

12.2volt στο σασμαν

εννοητε οτι αφορα την ταση στον αντιστοιχο εγκεφαλο και οχι στους πολους της μπαταριας.

Συμφωνα με τον τεχνικο:


η ταση αυτη θα επρεπε να ειναι αναμεσα απο 12,5-12,9volt ....."λειπουν" δηλαδη καποια μιλιβολτ!!!

αιτια που λειπουν ειναι η "κουρασμενη" μπαταρια και οι μερες ακινησιας μαζι με τον τροπο χρησης του οχηματος μου.

δηλαδη,ανα δυο μερες που παιρνει μπροστα,ή απο σαββατοκυριακο σε σαββατοκυριακο,που μενει σταθμευμενο στο γκαραζ το οχημα και μετα η μετακινηση του ειναι σε μια διαδρομη πολης (παμε για καφε πχ.μαξ 15 χιλ.πηγαινε-ελα)δεν ειναι "ικανη" για μια πληρη φορτιση!!!
.... η κανονικη φορτιση θελει χιλιομετρα(εστω και συντομα ταξιδακια),αλλα και καποιες ωρες λειτουργιας.

σας τα γραφω οπως τα ακουσα....

συμπερασμα:αν δεν αλλαξω μπαταρια,δεν θα προχωρησει ο συγκεκριμενος τεχνικος σε παραπανω διαγνωση!!!

υποψια:οταν αφησαμε την 85αρα Βαρτα στην Καρδιτσα,στη δοκιμη του τεχνικου στη διαδρομη και μεχρι τελικης ταχυτητας 180χιλ.δεν εβγαλε κανενα προβλημα,βεβαια ηταν μικρη η χρονικη διαρκεια της τελικης.....ουτε 1-1,5λεπτο,αλλα ετσι εγινε.....αλλαξαμε μπαταρια και ξαναρχισαμε απο την αρχη!!!!


....η μετρηση της τασης στα επιμερους εξαρτηματα ειναι πανευκολη!!!:shok:...πολυ απλα μεσω της OBD και το λαπτοπ ανα χειρας ,ειδε οτι ηθελε,αφου υπαρχει προβλεψη να δινει ολες της πληροφοριες το ιδιο το αμαξι!!!....δεν χρειαστηκε καποιο ειδικο οργανο μετρησης που φανταστηκα εγω χωρις να ξερω.

.....με τον ιδιο τροπο τσεκαρε και το δυναμο,...... ειμαστε ΟΚ εκει.

αρα,πριν απ'ολα,η μπαταρια.....αλλα αυτη τη φορα θα πρεπει να μπει η σωστη.

Ο τεχνικος,δεν θελησε να εξασφαλισει 100% οτι δεν εχει προβλημα το σασμαν,αφου τα συμπερασματα θα πρεπει να βγαινουν με τη σειρα....αν και ειναι πολυ μεγαλη η πιθανοτητα να ληξει το προβλημα με την αλλαγη της μπαταριας,κανενας δεν μπορει να εγγυηθει οτι θα ληξει στα σιγουρα.

Ιδωμεν......


Ψηφίζω μπαταρία.

ΕΓΩ ΝΑ ΔΕΙΣ!!!!:thumbsup:

aristent
18-01-14, 09:20
απο το πολυ "ψαξιμο" στο νετ,για παρηγορια....... διαπιστωνω οτι "τιποτε δεν ειναι πολυ ασπρο,ομως ουτε και πολυ μαυρο"......υπαρχουν πολλες εκδοχες/αποψεις που "αφηνουν" παραθυρακια αμφισβητησης της "καταστροφικης" διαγνωσης ολοκληρωτικης αντικαταστασης του σασμαν!!!

ενα κομμενο λαστιχακι,μια ψιλοδιαρροη κανουν "δυσκολη" τη διαγνωση μεσω ηλεκτρονικων,αφου μιλαμε για μηχανικη, κατα καποιο τροπο, βλαβη.....

δειτε εδω:https://www.autohausnc.com/zf-transmission/
https://www.autohausnc.com/wp-content/uploads/MechatronicsSeal2.jpg
στο παραδειγμα κατω για την 7αρα.thumb

aristent
18-01-14, 09:43
Επι της ευκαιριας,να αναφερω και να ευχαριστησω(ασχετα αν δε διαβαζει το φορουμ και γενικα ολο το ιντερνετ)τον μηχανικο Δημητρη Μελο, για την ΔΩΡΕΑΝ διαγνωση!!!

:thnx:

aristent
18-01-14, 20:56
στη συνεχεια "αναζητησης παρηγοριας" βρηκα ακομη εναν "συναδελφο" που του ειπαν ακριβως οτι ειπαν και σε μενα:

I just want to describe fault that I had in my car for quite long time now before I finally fixed it for good.

Basically it started around a year ago when I got gearbox problem message on iDrive for the first time. Transmission would then go into limp mode there was only one gear available. Error disappeared every time I turned off ignition. At the beginning that happened every 5 weeks once. So I went to a mechanic and he diagnosed that as gearbox oil problem. So I replaced oil filter and put new oil in. That was around 5 months ago. After oil was replaced car was driving fine for around 4 weeks. And then it happened again. So I went to different mechanic who diagnosed it as mechatronics failure. Quoted me ¤2000 for remanufactured one. At this point I wanted to another opinion so I went to BMW dealer for diagnosis. They told me that gearbox have to be replaced - ¤4000!!!!
At this point I decided to drive with that error because didn't have money to fix it.

Recently that error was on almost all the time. So I decided to diagnose it myself just to be sure. I found great deal for Launch diagnostic device online. Bought it and got it in few days. As soon as it came in I connected it and read trouble codes. The error I was getting was "5088 - Sensors, transmission switch L1-L4". At this point it was clear that the problem is gear selector mechanism.
So I ordered new one. Got it in 2 days and fitted it few days ago. Finally car drives well

Sometimes if you want something to be done well do it yourself.

Anyway it seems that this problem is very rare because I could not find anything on error 5088 on the web.
https://www.bmw-driver.net/forum/attachment.php?attachmentid=37582&stc=1&d=1371914505
https://www.bmw-driver.net/forum/attachment.php?attachmentid=37583&stc=1&d=1371914564
https://www.bmw-driver.net/forum/attachment.php?attachmentid=37586&stc=1&d=1371914762



πηγη:https://www.bmw-driver.net/forum/showthread.php?t=46960

aristent
18-01-14, 21:13
Ομως και τα "καταστροφικα" σεναρια ζουν και βασιλευουν κανονικα στο νετ:

BMW Code 4F83 - Ratio Monitoring Clutch C

Any transmission can give off many different codes when it starts to have trouble. A common code with BMW transmissions is 4F83 - ratio monitoring clutch c. This is usually a sign of bad things to come. Often times a "check transmission" or "service engine soon" light will also appear on the dash. The root cause of the fault code is a failure inside of the transmission itself. For a short period the vehicle may operate as usual but it is only a matter of time before a catastrophic failure occurs. Park Cities Eagle Transmission has seen this situation many times before. Our experts will fully diagnose the total extent of the problem and coordinate necessary repairs. Give us a call today so you can get back on the road.


πηγη:https://parkcitiestransmission.com/news/bmw-code-4f83-ratio-monitoring-clutch-c

:ranting2:

strof
19-01-14, 21:31
ειμαι στα 57.000χιλ.και δεν εχω αλλαξει υγρα στο σασμαν.......ελπιζω τα "life-time λαδια" να μην ειναι η αιτια των προβληματων μου.....αν ειναι ομως????.....θελουν κρεμασμα εκει στην BMW!!!


και παλι συγχαρητηρια Αντωνη για το θρεντ.thumb

ΥΣ...λειπουν καποιες φωτο,ισως να μην τις εμφανιζει για καποιο λογο....

Αρη στο πρωην δικο μου δεν ειχα αλλαξει λαδια και κοντευε τις 200.000 χλμ χωρις προβλημα. Καποια στιγμη κλωτσουσε λιγο παραπανω σε αλλαγη απο 2α σε 3η, με εναν προγραμματισμο ομως (διαρκειας 6 ωρων) εφτιαξε. Ο προγραμματισμος εγινε σε γνωστο συνεργειο της Αθηνας και με πηγε εκει ο Βαγγελης (deepblue). Μαζι αναβαθμησε το idrive (μετα επαιζε mp3 που δεν επαιζε μεχρι τοτε, το bluetooth και κατι στην ηλιοροφη). Ολα αυτα φυσικα δεν τα εκαναν ποτε σε επισημες (metalaxis κλπ). Μηπως το προβλημα σου ειναι μια απλη αναβαθμηση; Ιδιο σασμαν δεν ειχαμε; Εμενα ειχε και διπλασια ροπη να διαχειριστεί. Δεν πας μια βολτα κι εσυ μηπως βρεις τελικα λυση;
Απο εξυπηρετηση και τιμη απλα απαιχτος!

Το κλωτσιμα το εκανε επειδη για καποιο λογο κρατουσε την δευτερα μεχρι ψηλα, λιγο πριν τον κοφτη.

Στάλθηκε από το GT-P5110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aristent
19-01-14, 22:02
Εχω μιλησει τηλ/κα με τον συγκεκριμενο που πηγες και εσυ,αλλα οπως και να 'χει,δεν ειναι δυνατο απο το τηλεφωνο,ουτε μεσω ιντερνετ να αποφανθει καποιος 100% ποια ειναι η λυση και ποιο το προβλημα.....οσο αναλυτικα και να το περιγραφω.thumb

Θα μου πεις ,γιατι δεν παω απο εκει?....ενταξη,κυκλοφορω ακομη,δεν εμεινα στο δρομο.........αλλα κυριως δεν ειναι ο καταλληλος καιρος ,απο οικονομικης "αποψης",να κανω ταξιδακι στην Αθηνα και να πληρωσω οτι πιθανον προκυψει...

aristent
19-01-14, 22:06
"προγραμματισμο" μου εκαναν και στην επισημη αντιπροσωπεια στην Καρδιτσα,μονο για το σασμαν ομως και διαρκειας 1,5 ωρας...

.....δεν απεδωσε,απ'οτι εδειξε....εκτος εαν δεν εγινε κατι σωστα,δεν μπορω να ξερω,οτι μου ειπαν αυτα και επρεπε να δεχτω και δεν μπορω να τα αμφισβητησω,εκτος εαν τα αντιπαραθεσω με αποτελεσματα απο αλλον διαγνωστη.thumb

strof
19-01-14, 22:31
Θυμαμαι μετα τον προγραμματισμο για κανα μηνα περιπου το κιβωτιο δεν δουλευε οπως πριν. Ειχα την αισθηση πως ειχε γινει reset, καπως ετσι το καταλαβα. Εσενα το κανει;
Επισης θυμαμαι οτι το σταδιο της αναβαθμησης το εμφανιζε στην οθονη του idrive. Καποιες φορες εγραφε "πατηστε φρενο", "βαλτε R χωρις να πατησετε το κουμπακι του λεβιε" και κατι τετοια. Εσυ τα ειδες ολα αυτα;

aristent
19-01-14, 22:41
Οχι,δεν ειδα κατι......

το μονο που καταλαβα,ηταν μια "διαφορετικη" λειτουργια στις αλλαγες.....πιο συγχρονισμενη να πω???....πιο ομαλη ισως...

...αν και κανει κατι "παλαβα" που και που,μουγκρισμα εχω ακουσει,ασταθεια ρελαντι εχω δει την ωρα που περιμενω στο φαναρι με πατημενο το φρενο και επιλογη στο D....ολα αυτα αραια και σπανια.....αλλα τα ειδα.....

Konstantinos E60
20-01-14, 09:59
Οχι,δεν ειδα κατι......

το μονο που καταλαβα,ηταν μια "διαφορετικη" λειτουργια στις αλλαγες.....πιο συγχρονισμενη να πω???....πιο ομαλη ισως...

...αν και κανει κατι "παλαβα" που και που,μουγκρισμα εχω ακουσει,ασταθεια ρελαντι εχω δει την ωρα που περιμενω στο φαναρι με πατημενο το φρενο και επιλογη στο D....ολα αυτα αραια και σπανια.....αλλα τα ειδα.....

Εγω πάντως στα φανάρια βαζω "Ν". Καλό κακό δεν ξέρω αλλα μου την σπάει που το αμαξι "σπρώχνει" και εγω το κρατάω με το φρένο.

dafidack
20-01-14, 14:05
Μαζι αναβαθμησε το idrive (μετα επαιζε mp3 που δεν επαιζε μεχρι τοτε...

Ειχε δικιο ο Πατρινος οταν μου ελεγε πηγαινε καντο αναβαθμιση να παιζει mp3.Αλλα οι στοκοι στην αντιπροσωπεια επιμεναν οτι δεν γινεται.Το ιδιο μου ειπανε κι απο την αντιπροσωπεια της Θεσσαλονικης. :ranting2:
Προς το παρον ειμαι χωρις πινακιδες,οταν με το καλο το βγαλω σε κυκλοφορια θα ζητησω πληροφοριες! :original:

scania124
20-01-14, 16:50
Ειχε δικιο ο Πατρινος οταν μου ελεγε πηγαινε καντο αναβαθμιση να παιζει mp3.Αλλα οι στοκοι στην αντιπροσωπεια επιμεναν οτι δεν γινεται.Το ιδιο μου ειπανε κι απο την αντιπροσωπεια της Θεσσαλονικης. :ranting2:
Προς το παρον ειμαι χωρις πινακιδες,οταν με το καλο το βγαλω σε κυκλοφορια θα ζητησω πληροφοριες! :original:

Όπως στο δικο μου δεν έμπαινε το Cruise control σε καμια αντιπροσωπία και δια μαγειας μπηκε σε αλλη.

Andri
20-01-14, 16:56
Όπως στο δικο μου δεν έμπαινε το Cruise control σε καμια αντιπροσωπία και δια μαγειας μπηκε σε αλλη.

O Κώστας δεν στο έβαλε? Άνοιξε αντιπροσωπεία? :whistle:

scania124
20-01-14, 18:23
O Κώστας δεν στο έβαλε? Άνοιξε αντιπροσωπεία? :whistle:

Αντρεα εγω το έβαλα οταν αγορασα το αυτοκίνητο.το πηρα απο λαρισα απο την μεταλαξης.....μου ειπαν οτι δεν μπαίνει....παω αδαμιδη....δεν μπαινει.
Παω μια μερα στο Cosmos στην Θεσσαλονίκη και πετάχτηκα μεχρι τον Παπαδόπουλο στην θέρμη.
μπαίνει??
Κανονικά μου λέει.....προκαταβολή και σε μια εβδομάδα το εβαλα

Andri
20-01-14, 20:49
Αντρεα εγω το έβαλα οταν αγορασα το αυτοκίνητο.το πηρα απο λαρισα απο την μεταλαξης.....μου ειπαν οτι δεν μπαίνει....παω αδαμιδη....δεν μπαινει.
Παω μια μερα στο Cosmos στην Θεσσαλονίκη και πετάχτηκα μεχρι τον Παπαδόπουλο στην θέρμη.
μπαίνει??
Κανονικά μου λέει.....προκαταβολή και σε μια εβδομάδα το εβαλα

Πότε θα κάνουμε DIY και στο δικό μου?:whistle:

friendgr
21-01-14, 09:41
13 σελίδες και το μυστήριο παραμένει.

Που βρισκομαστε τώρα;

Konstantinos E60
21-01-14, 11:50
13 σελίδες και το μυστήριο παραμένει.

Που βρισκομαστε τώρα;

Ποιο πολύ αγχος βγάζεις εσυ παρά ο Αρης.

aristent
21-01-14, 12:05
13 σελίδες και το μυστήριο παραμένει.

Που βρισκομαστε τώρα;

Προς το παρων "σφυριζω αδιαφορα"......οι λογοι ειναι:
Α. δεν εχω θεμα με μετακινηση σε χαμηλες ταχυτητες(κατω απο 130χιλ),κατα συνεπεια και εντος πολεως....

Β. εαν το θεμα ειναι απο την μπαταρια,"κοντα σιμα τα Γιαννενα" ας με "αφησει" εντελως και θα αντικατασταθει με αλλη, στα αμπερ και στις προδιαγραφες που πρεπει με κανονικη καταχωρηση στη DME του οχηματος.

Γ.εαν το σασμαν "οδευει" σε ολικη ανακατασκευη/αντικατασταση/καταστροφη,θα με αποσχολησει μια και καλη.

Δ.λογο εποχικοτητας(ανοιξη-καλοκαιρι) της δουλειας μου,η "ρευστοτητα" ειναι περιορισμενη αυτη την εποχη,αυτος ειναι και ο σημαντικοτερος παραγοντας του "δεν κανω τιποτα τωρα".


παντως, ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον σας!!!

:thnx:

friendgr
21-01-14, 13:43
Ποιο πολύ αγχος βγάζεις εσυ παρά ο Αρης.

Είχα περιέργεια αν το 50% έκπτωση ήταν λόγια του αέρα ή όντως μπορεί να επιτευχθεί τέτοια έκπτωση μετά το (πολύ) πέρας της εγγύησης κλπ.

Το άγχος έχει να κάνει διότι η περίπτωση αυτή καθ αυτή επιβεβαιώνει 100% τις απόψεις μου περί μεταχειρισμένων. Φαντάσου να το πάρεις και να το ανακαλύψεις π.χ. την επόμενη μέρα που θα βγεις εθνική.......θα βρίζεις ναι ή όχι; ή θα ζητήσεις τα ρέστα από τον πωλητή; :hystericalbs1: διότι είναι από τα πολύ ύπουλα προβλήματα. Εξάλλου, δεν νομίζω να κάνει κανείς test drive μεταχειρισμένο με 180km/h .....

Και καλά να είναι 520 Ε60 να την βγάλεις με 4-5 χιλιάρικα ή να πετύχεις με φωνές καμιά έκπτωση. Αν σου κάτσει σε jaguaromaseratoferraroporsche θα μετράς πακέτα χιλιάρικα όπως στα μηχανήματα στα ταμεία στις τράπεζες......χαλαρά μπορεί να πληρώσεις και μισό αμάξι από την τιμή που το πήρες.....συν το ότι θα έχεις ξενερώσει. Τελείως όμως.


Υ.Γ. μετά μου λένε εδώ μέσα αμάξια με 80 και 90 χιλιάδες χιλιόμετρα "κούτα" :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1: Επιμένω και λέω: αμάξι δεν είναι μόνο η μηχανή. Λίγα χιλιόμετρα=λιγότερο ρίσκο. Νόμος.

Konstantinos E60
21-01-14, 14:04
Το άγχος έχει να κάνει διότι η περίπτωση αυτή καθ αυτή επιβεβαιώνει 100% τις απόψεις μου περί μεταχειρισμένων. Φαντάσου να το πάρεις και να το ανακαλύψεις π.χ. την επόμενη μέρα που θα βγεις εθνική.......θα βρίζεις ναι ή όχι; ή θα ζητήσεις τα ρέστα από τον πωλητή; :hystericalbs1: διότι είναι από τα πολύ ύπουλα προβλήματα. Εξάλλου, δεν νομίζω να κάνει κανείς test drive μεταχειρισμένο με 180km/h .....
Τα εχουμε ξαναπεί, κορόνα γράμμα είναι το μεταχειρο ,αλλα για τόλμα να το παρεις καινούργιο ? Ασε που με τα λεφτά που γλυτώνεις αλλάζεις καμια δεκαριά σασμάν οπως πχ στην περίπτωσή μας.


Και καλά να είναι 520 Ε60 να την βγάλεις με 4-5 χιλιάρικα ή να πετύχεις με φωνές καμιά έκπτωση. Αν σου κάτσει σε jaguaromaseratoferraroporsche θα μετράς πακέτα χιλιάρικα όπως στα μηχανήματα στα ταμεία στις τράπεζες......χαλαρά μπορεί να πληρώσεις και μισό αμάξι από την τιμή που το πήρες.....συν το ότι θα έχεις ξενερώσει. Τελείως όμως.

Εδω κολάει η παροιμία "τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδεξιους κώλους" πλεον !!


Υ.Γ. μετά μου λένε εδώ μέσα αμάξια με 80 και 90 χιλιάδες χιλιόμετρα "κούτα" :hystericalbs1::hystericalbs1::hystericalbs1: Επιμένω και λέω: αμάξι δεν είναι μόνο η μηχανή. Λίγα χιλιόμετρα=λιγότερο ρίσκο. Νόμος
Εδω σηκώνει πολύ συζητηση πάντως εν μέρη διαφωνω με την άποψή σου.

aristent
21-01-14, 16:23
Καινουργια και μεταχειρισμενα, ΟΛΑ κρυβουν και απο μια εκπληξη,σε οποιαδηποτε μαρκα!!!

αλλοτε ειναι μεγαλη,αλλοτε μικρη...

Ενα ειναι σιγουρο,αν αποφασισω να πουλησω το εν λογο οχημα,θα φτιαξω σωστα καθε βλαβη που θα εχει εμφανιστει, μεχρι εκεινη τη στιγμη!!!

Σ'αυτο περιλαμβανεται ακομα και η αντικατασταση του σασμαν,ασχετα εαν δεν εμφανιζετε συνεχεια το προβλημα!!!!

Βεβαια υποθετικα μιλαω για πωληση,δεν ειναι στο μυαλο μου,αλλα αν υποθεσω οτι οικονομικα δεν θα μπορω να το φτιαξω και χρειαστει να το πουλησω, θα πω στον αγοραστη ΟΛΗ την ΑΛΗΘΕΙΑ για το/τα προβλημα/τα,κανοντας αντιστοιχη εκπτωση στην τιμη πωλησης του.thumb



ΥΣ...δεν εχω παρει ακομη απαντηση απο τον επισημο στην Καρδιτσα για την προσφορα της "μαμας" εταιρειας στο προγραμμα goodwill......εχω δει σε διαφορα αλλα φορουμ(για μεχρι 5ετιας) να κανουν 1/3 της τιμης....το 50% δεν ειναι απιθανο!!!.....αναμενω....

nikos bob
23-01-14, 21:59
Καινουργια και μεταχειρισμενα, ΟΛΑ κρυβουν και απο μια εκπληξη,σε οποιαδηποτε μαρκα!!!

αλλοτε ειναι μεγαλη,αλλοτε μικρη...

Ενα ειναι σιγουρο,αν αποφασισω να πουλησω το εν λογο οχημα,θα φτιαξω σωστα καθε βλαβη που θα εχει εμφανιστει, μεχρι εκεινη τη στιγμη!!!

Σ'αυτο περιλαμβανεται ακομα και η αντικατασταση του σασμαν,ασχετα εαν δεν εμφανιζετε συνεχεια το προβλημα!!!!

Βεβαια υποθετικα μιλαω για πωληση,δεν ειναι στο μυαλο μου,αλλα αν υποθεσω οτι οικονομικα δεν θα μπορω να το φτιαξω και χρειαστει να το πουλησω, θα πω στον αγοραστη ΟΛΗ την ΑΛΗΘΕΙΑ για το/τα προβλημα/τα,κανοντας αντιστοιχη εκπτωση στην τιμη πωλησης του.thumb



ΥΣ...δεν εχω παρει ακομη απαντηση απο τον επισημο στην Καρδιτσα για την προσφορα της "μαμας" εταιρειας στο προγραμμα goodwill......εχω δει σε διαφορα αλλα φορουμ(για μεχρι 5ετιας) να κανουν 1/3 της τιμης....το 50% δεν ειναι απιθανο!!!.....αναμενω....

Μετα απο οοοολα αυτα που εχουν γινει, αλλα και με την δοκιμη που ο ιδιος εκανες στην Καρδιτσα με την αλλη μπαταρια, γιατι απλα δεν δοκιμαζεις αυτην τη λυση και να σου φυγει ο βραχνας γιατι νομιζω -αν και απο τα πληκτρα δεν κανει κανένας διαγνωση- οτι μαλλον εχω δικιο.
Να συμπληρωσω οτι ειδα πως εχεις αλλαξει ψυγειο και αρα οι κυψελες ειναι (υποθετικα) καθαρες για την εξωτερικη πλευρα μιλωντας παντα.

Anyway it's your choice !

aristent
23-01-14, 22:21
Τις κυψελες οντως θα τις τσεκαρω αν ειναι καθαρες,ασχετα εαν εχω αλλαξει ψυγειο πριν εναμιση χρονο περιπου....δες εδω:
https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=14575&page=4

οντως με υποψιαζει το θεμα αυτο...... το προηγουμενο εκει χαμηλα ειχε πιασει τοσα μυγακια που ηταν σαν κερηθρα!!!:shok:...ηταν μονο 4χρονων με 45,000χιλ. και τακτικοτατο πλυσιμο!!!.....αν και δεν φευγουν, απ'οτι καταλαβα ,με το πιεστικο απο εκει!!!:ranting2:

Στο θεμα τις μπαταριας,θυμαμαι οτι ο τεχνικος ειπε οτι και η 85αρα Βαρτα που ειχα επανω, δεν ηταν και πολυ καλα φορτισμενη...μα του λεω ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ!!!......δεν καταλαβα γιατι το ειπε,δεν του αρεσε η μπαταρια???....παντως τη δικη μου(εργοστασιακη) την ειχε σε φορτιστη πριν τη βαλει επανω.....αρα εστω και για λιγο που εφυγα θα πρεπει να ειχε τα αμπερ που χρειαζοταν,εκτος εαν δεν αρκουσαν και παλι!!!....τελος παντων,θα δω ξανα το θεμα με την μπαταρια.thumb

aristent
23-01-14, 23:17
...καπου διαβασα μια αποψη σε ξενο BMW φορουμ:


Σε πολλες περιπτωσης διαγνωσης προβληματος σε αυτοματο σασμαν, η διαγνωση λεει:
ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ!!!!!

ε,λοιπον οχι φιλοι μου!!!!....,αν σας ελεγαν το ιδιο για τον κινητηρα σας, εσεις θα το δεχοσασταν ετσι απλα???

...το αμεσως ακριβοτερο μηχανικο εξαρτημα του οχηματος μας, μετα τον κινητηρα,ειναι το σασμαν!!!!

....,εκει δηλαδη δεν πρεπει να δειτε τα επιμερους εξαρτηματα, αν κατι δεν παει καλα???

...στον κινητηρα γιατι θα το ψαχνατε,ενω στο σασμαν δεχεστε οτι πρεπει να αντικατασταθει???

...ετσι το λεει η ΒΜW ε?

συνηθως αυτο που παθαινει "ζημια" δεν ειναι το κελυφος του σασμαν,ουτε και τα μηχανικα του μερη,αλλα η κεντρικη μοναδα ελεγχου μαζι με καποια αλλα περιφεριακα (λαστιχακια κλπ.) που εαν αναζητηθουν, ΟΛΑ μπορουν να αντικατασταθουν,φυσικα για αυτη την εργασια απευθυνομαστε σε συνεργειο που εχει την αναλογη τεχνογνωσια!!!

μιλαμε για πολυ μικροτερο κοστος επισκευης,σε σχεση παντα με την αντικατασταση η ολικο rebuilding!!!
και φυσικα δεν εχει "ρισκο επισκευης",αφου το σασμαν εχει φτιαχτει για πολλλλααααα χιλιομετρα!!!!

Τα δε "longlife" λιπαντικα ειναι συνηθως η αιτια του κακου!!!
,και ομως η BMW δεν δινει αντικατασταση, εστω και καθε 50,000χιλ.!!!!
αλλα αντιθετα δινει με μεγαλη ευκολια:replace transmission .......


μ'αρεσει......καλα τα λεει.....

Andri
23-01-14, 23:21
Άρη δοκίμασε αυτό με την μπαταρία δεν έχεις να χάσεις κάτι... μην μπλέκεσαι με τίποτα άλλο πριν δοκιμάσεις αυτό που φαίνεται λογικότατη αιτία του προβλήματος...

Αλλιώς ετοιμάσου, μαζί με το V10 δώρο ένα σασμάν... thumb

scania124
29-01-14, 11:33
Αρη εγω παντος μετά απο τοσα που διαβασα αλλαξα στο δικο μου βαλβολινες προχθές. ......για καλο και για κακο.....ειπα να αλλαξω και το διαφορικό αλλα δεν εχει ταπα αλλαγης,μονο για συμπλήρωμα :ranting2:

Το κορυφαίο ειναι οτι δεν εχουν φίλτρο βενζίνης. ....ελεος ρε π@@@η μου!!!!

alexm
29-01-14, 12:31
Αρη εγω παντος μετά απο τοσα που διαβασα αλλαξα στο δικο μου βαλβολινες προχθές. ......για καλο και για κακο.....ειπα να αλλαξω και το διαφορικό αλλα δεν εχει ταπα αλλαγης,μονο για συμπλήρωμα :ranting2:

Το κορυφαίο ειναι οτι δεν εχουν φίλτρο βενζίνης. ....ελεος ρε π@@@η μου!!!!

Θανουλη..... και στο 530 που ειχα κανει μπλοκε δεν ειχε ταπα αλλαγης, βαζεις την ρουφηχτρα αλλαγης λαδιων και δεν μενει ιχνος βαλβολινης μεσα....thumb
Πληροφοριακα, 1,2 λιτρα βαλβολινης θα χρειαστεις....:fountwtis:

nikos bob
29-01-14, 13:37
Αρη εγω παντος μετά απο τοσα που διαβασα αλλαξα στο δικο μου βαλβολινες προχθές. ......για καλο και για κακο.....ειπα να αλλαξω και το διαφορικό αλλα δεν εχει ταπα αλλαγης,μονο για συμπλήρωμα :ranting2:

Το κορυφαίο ειναι οτι δεν εχουν φίλτρο βενζίνης. ....ελεος ρε π@@@η μου!!!!

Συγνωμη....''βαλβολινες'' ;;;;;; στο σασμαν ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ή λαδια αυτοματου κιβωτιου ;; ...γιατι αν εβαλες βαλβολινες στα νεα σασμαν, σασμαν ''καπουτ'' !

και φιλτρο βενζινης υπαρχει κυκλωνισμου μεσα σε ολα, αν ηξερα με πμ πιο εχεις θα σου εδειχνα και ''που '' το εχει !

scania124
29-01-14, 18:30
Θανουλη..... και στο 530 που ειχα κανει μπλοκε δεν ειχε ταπα αλλαγης, βαζεις την ρουφηχτρα αλλαγης λαδιων και δεν μενει ιχνος βαλβολινης μεσα....thumb
Πληροφοριακα, 1,2 λιτρα βαλβολινης θα χρειαστεις....:fountwtis:

Αυτο και εγινε αλεξ.....συριγγα εβαλα και δεν εμεινε τιποτα μεσα.!!!!

scania124
29-01-14, 18:54
Συγνωμη....''βαλβολινες'' ;;;;;; στο σασμαν ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

ή λαδια αυτοματου κιβωτιου ;; ...γιατι αν εβαλες βαλβολινες στα νεα σασμαν, σασμαν ''καπουτ'' !

και φιλτρο βενζινης υπαρχει κυκλωνισμου μεσα σε ολα, αν ηξερα με πμ πιο εχεις θα σου εδειχνα και ''που '' το εχει !

Νικο εβαλα το πσρακατω τις φωτο.
Το αυτοκίνητο ειναι e90 316 n43 δωσε μου τα φώτα σου.
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=23547&d=1391018063

alexm
29-01-14, 21:00
Αυτο και εγινε αλεξ.....συριγγα εβαλα και δεν εμεινε τιποτα μεσα.!!!!

Θανο ποση βαλβολινη πηρε;

scania124
29-01-14, 21:27
Θανο ποση βαλβολινη πηρε;

0.8 λιτρα σχεδον.

nikos bob
29-01-14, 22:05
Νικο εβαλα το πσρακατω τις φωτο.
Το αυτοκίνητο ειναι e90 316 n43 δωσε μου τα φώτα σου.
https://www.bmwfans.gr/forum/attachment.php?attachmentid=23547&d=1391018063

Αυτο ειναι οκ (για το κιβωτιο μονο)
Για διαφορικο 80-140 ¨η 90 - 140 Foul synthetic

scania124
29-01-14, 22:21
Αυτο ειναι οκ (για το κιβωτιο μονο)
Για διαφορικο 80-140 ¨η 90 - 140 Foul synthetic

Δεν θυμάμαι. ..θα δω το κουτι.
Δωσε info για το φίλτρο.

nikos bob
30-01-14, 09:59
Δεν θυμάμαι. ..θα δω το κουτι.
Δωσε info για το φίλτρο.

Φιλτρο : https://bmwfans.info/parts-catalog/E90N/Europe/316i-N43/L-N/may2008/browse/fuel_supply/fuel_filter_pump_fuel_level_sensor/

Το Νο :2

scania124
30-01-14, 10:29
Φιλτρο : https://bmwfans.info/parts-catalog/E90N/Europe/316i-N43/L-N/may2008/browse/fuel_supply/fuel_filter_pump_fuel_level_sensor/

Το Νο :2
Αυτο το ξερω.....παει κομπλε με την αντλια!!!!!

aristent
30-01-14, 11:37
Αυτο το ξερω.....παει κομπλε με την αντλια!!!!!

εδω ρε φιλε για ενα λαστιχακι που μπορει να εχει φθαρει,παει "κομπλε" ολο το σασμαν........

scania124
30-01-14, 11:46
εδω ρε φιλε για ενα λαστιχακι που μπορει να εχει φθαρει,παει "κομπλε" ολο το σασμαν........

Γ@@@@σετα Αρη.........πολυ μπροστα η bmw στο να πη@@ει τους πελάτες της!!!!
Μακραν η καλύτερη! !

fanisk
30-01-14, 12:19
Στην αντλια SMG που αλλαξα, κλασαν 2 τσιμουχακια. 980¤ για 2 ΤΣΙΜΟΥΧΑΚΙΑ.
Στο sticky steering φταιει το "ρουλεμαν" της κολωνας. Τι κριμα που η κασα του ρουλεμαν ειναι η ιδια η κολωνα, με τις μπιλιες στο κεντρο. Φατε 1500¤ για νεα κολωνα.

Ντι μπεστεν ε?

scania124
30-01-14, 12:40
Στην αντλια SMG που αλλαξα, κλασαν 2 τσιμουχακια. 980¤ για 2 ΤΣΙΜΟΥΧΑΚΙΑ.
Στο sticky steering φταιει το "ρουλεμαν" της κολωνας. Τι κριμα που η κασα του ρουλεμαν ειναι η ιδια η κολωνα, με τις μπιλιες στο κεντρο. Φατε 1500¤ για νεα κολωνα.

Ντι μπεστεν ε?

Ντι μπεστεν ντι μπεστεν! !!!!!!!! Αχχχχχ κορολακι αθάνατο! !!

BILL007
30-01-14, 13:19
Γ@@@@σετα Αρη.........πολυ μπροστα η bmw στο να πη@@ει τους πελάτες της!!!!
Μακραν η καλύτερη! !

Γιατί άλλες premium μάρκες δηλαδή δεν κάνουν τα ίδια??? Τα ίδια και χειρότερα κάνουν...

Τα μεταξωτά βρακιά ...

Γενικά στα αυτοκίνητα δεν είναι το θέμα η απόκτηση όπως πολλοί πιστεύουν λανθασμένα, αλλά κυρίως η συντήρηση. Τι να το κάνω να πάρω Ferrari με 10.000 και να μην έχω να βάλω τα τακάκια της που κάνουν 3000 ή να φτιάξω μια βλάβη που μπορεί να κοστίζει όσο το πήρα. Είναι ένα αυτοκίνητο που πραγματική αξία έχει καπου 150.000-200.000 και αυτό δεν αλλάζει που και να στο χαρίσουν για 1 ευρώ! Και 20.000 βλάβη να βγάλει είναι το 1/10 της αξίας και κανένας δεν μπορεί να κατηγορήσει την εταιρία. Δεν είναι ούτε το 1/3 ούτε το 1/2

Κλείνοντας το οφτόπικ, το Μ3 Ε46 είχε τιμολόγιο αγοράς περι τα 80.000 ευρώ. Μια αντλία SMG μετά από 70-100.000 χιλιόμετρα που κάνει 1500 ευρώ πες, αναλογικά με την αξία του αυτοκινήτου τι είναι? Άσχημα είναι? ή άσχημα είναι που σε ένα αυτοκίνητο μη καθημερινής χρήσης κρατάει τόσο πολύ? (ρητορικές ερωτήσεις)

Υ.Γ Θάνο έχω το δικό σου quote αλλά δεν απευθύνομαι προσωπικά σε εσένα, είναι γενικότερη η παρατήρηση μου thumb

aristent
30-01-14, 13:35
συμφωνω Μπιλ,αλλα ενα οχημα που ξεκιναει να πωλειται σε διπλασια τιμη απο το αντιστοιχο φτηνοτερο της κατηγοριας του,θα επρεπε ειναι "ανταξιο" της τιμης αποκτησης του.thumb

Konstantinos E60
30-01-14, 13:40
συμφωνω Μπιλ,αλλα ενα οχημα που ξεκιναει να πωλειται σε διπλασια τιμη απο το αντιστοιχο φτηνοτερο της κατηγοριας του,θα επρεπε ειναι "ανταξιο" της τιμης αποκτησης του.thumb

Πρό φόρων ή μετά ? Γιατι απο τα 67.000 που έσκασα εγω τα 28.500 ήταν φόροι και τα 38.500 η αξία του αυτοκινητου.Οπότε δεν μιλάμε και ΓΙΑ ΤΗΝ Πιότητα !!

aristent
30-01-14, 13:42
Πρό φόρων ή μετά ? Γιατι απο τα 67.000 που έσκασα εγω τα 28.500 ήταν φόροι και τα 38.500 η αξία του αυτοκινητου.Οπότε δεν μιλάμε και ΓΙΑ ΤΗΝ Πιότητα !!

δεν ντρεπεσαι που λες τετοια νουμερα την σημερον ημερα!!!!:D

aristent
30-01-14, 13:45
Κων/νε,οι φοροι ειναι αλλο κεφαλαιο,η αξια φορολογειτε συμφωνα με την εργοστασιακη τιμη.....η οποια ειναι "αντιστοιχη"(? στην περιπτωση μας) με το οχημα!!!

pilot
30-01-14, 14:00
ΟΛΑ έχουν τα θεματάκια τους..τι να πουν και οι καημένοι οι κουVAGιτες δηλαδή που σε καινούργια αυτοκίνητα τα σασμάν, τα μοτέρ και οι τουρμπίνες πάνε σύννεφο...

Η τεχνολογία και τα πολλά μλιπλίκια έτσι είναι..χαλάνε εύκολα! Και αυτό με την τιμή δεν είναι πανάκεια, αν ήταν έτσι το Airbus που κοστίζει 50 μύρια δεν θα έπρεπε να χαλάει πότε! Για π.χ. μονάδα FMU κόστος 300 χιλιαρικάκια, εγώ μόνο έχω αλλάξει 4 στα 6 χρόνια που είμαι στην εταιρία! χαχαχαχαχαχαχα...

Konstantinos E60
30-01-14, 14:12
δεν ντρεπεσαι που λες τετοια νουμερα την σημερον ημερα!!!!:D

Δουλεμένα ήταν οπότε δεν ντρέπομαι καθολου αλλα μην με ρωτήσεις αν το μετάνιωσα.:th_Laie_67-1:


Κων/νε,οι φοροι ειναι αλλο κεφαλαιο,η αξια φορολογειτε συμφωνα με την εργοστασιακη τιμη.....η οποια ειναι "αντιστοιχη"(? στην περιπτωση μας) με το οχημα!!!

Το ιδιο πραγμα λεμε Αρη. Είναι τελικά premium ή τα κάνουν οι φόροι premium ?

aristent
30-01-14, 14:15
Πληρωνεις πχ.ενα Lacoste μπλουζακι(μιλαμε για γνησιο παντα) σε μια υψηλη τιμη και απαιτεις (κατα καποιο τροπο) να ειναι καλυτερο και μεγαλυτερης αντοχης, απο ενα (φαινομενικα) ιδιο που πηρες απο το σουπερμαρκετ με 4,90 ευρω!!!

...αυτο ειναι που λενε οτι πληρωνεις παιρνεις.....αν και ολα χαλανε στο τελος.....αλλα το θεμα ειναι ποσο συντομα......

aristent
30-01-14, 14:21
....... Είναι τελικά premium ή τα κάνουν οι φόροι premium ?

δεν ξερω,αλλα θα απαντησω συντομα τι ειναι....... premium.....

μετα την "απορριπτικη" απαντηση για goodwill στον τεχνικο που εβγαλε τη διαγνωση στο σασμαν μου,σημερα εστειλα επιστολη με e-mail, στο τμημα after sales της Bmw Hellas.......αναμενω απαντηση.......

nikos bob
30-01-14, 14:29
Αυτο το ξερω.....παει κομπλε με την αντλια!!!!!

ΔΕΝ παει κομπλε με την αντλια, η αντλια ειναι το Νο 1, αυτο παει με το αριστερο φλοτερ και σε συγκριση με ενα γιαπωνεζικο π.χ. Honda εχει τα μισα λεφτα !

Konstantinos E60
30-01-14, 14:32
Ακυρο το goodwill λοιπον. Αν όντως φταίει κατι απο το σασμαν και δεν είναι τελικά τα αμπερ αλλαξε το mechatronic με τα μισά λεφτά,εννοείται εκτός αντιπροσωπείας, και βγάλε και μια φωτο τα @@ σου να εχουν να τα βλέπουν.

pilot
30-01-14, 14:32
συμφωνω για το mechatronic..

aristent
02-02-14, 20:54
απο το πολυ "ιντερνετικο" ψαξιμο :wacko: ,βρηκα οτι το συγκεκριμενο σασμαν μπαινει και σε Volkswagen και Audi!!!! :mad:

κατοπιν πολλων προβληματων και με οδηγια απο την ιδια την εταιρια, να προτρεπει σε επεκταση της εγγυησης στα 100,000μιλια για το σασμαν μονο!!!:shok:

https://etereman.com/blog/automatic-transmission-2/here-are-two-problems-common-found-with-the-6hp19-transmission/
https://imageshack.com/a/img22/9159/ktkv.jpg
https://imageshack.com/a/img198/5256/hs2z.jpg

https://www.prlog.org/11758814-zf-6hp19-6hp28-transmission-failures-due-to-bad-valve-body-and-computer-programming-information.html


Ζητω συγνωμη που σας ζαλιζω και δεν παω στον Καζακο πχ. η σε καποιον αλλον να παρω 2η και 3η γνωμη,αλλα οπως εχω δηλωσει αυτη την εποχη μονο θεωρια θα κανω,......"πραξη" θα κανω μονο οταν (αν....) ξεκινησει η δουλεια μου,ωστε να μπορω να ανταποκριθω σε οτι κοστος ζητηθει,μικρο ή μεγαλο.:original:


Αυτο που παρατηρησα,ειναι οτι βαζοντας Ν(εκρα),το οχημα δουλευει ησυχα και δεν ακουγεται τιποτα,μολις ομως βαλω D ή R ξεκιναει ενας κραδασμος :shok: του στυλ οπως οταν ακουμπαει η εξατμιση στο σασι!!!....βεβαια στο δρομο αυτο δεν γινεται αντιληπτο!!!!

Οσοι θυμαστε οτι εχω αλλαξει ψυγειο,μηπως λεω εγω τωρα,μιας και συνδεετε με το σασμαν για ψυξη των λαδιων,κατα την αντικατασταση "χαθηκαν" καποια λαδια και δεν συμπληρωθηκαν ποτε???....αποτελεσμα ολων των προβληματων???.....υπαρχει αραγε ηλεκτρονικη ενδειξη για την ποσοτητα που πρεπει να εχει μεσα???...θα αναβε καποια ενδειξη???....το overheating που ανεφερε ο Νικος Μποπ,μηπως προερχεται απο ελλειπη λιπανση????.......

παντως δεν ειναι καλο που εχω κραδασμους.......

BILL007
02-02-14, 22:28
Άρα Άρη αν δεν υπήρχε κάποιος παράγοντας όπως ελλειπής λίπανση, δυστυχώς μιλάμε για αστοχία υλικού βάσει αυτού που πόσταρες :(

nikos bob
03-02-14, 10:10
Υπαρχει διαδικασια μετρησης των λαδιων του σασμαν (λαδια & οχι βαλβολινες) και αυτη μπορει να γινει με διαγνωστικο γνησιο μπριζωμενο στο αμαξι, δοκιμη στο δρομο για ''εκμαθηση'' (αλλαγων) και συμπληρωμα ξανα οσο χρειαζεται, βεβαια ενας εμπειρος τεχνικος θα τα κανει ολα αυτα στο ανυψωτικο με μπριζωμενο το αυτοκινητο (επαναλαμβανω) ....αλλα με το ρευμα , τι εκανες ;
Εχει ξαναεμφανισει ''fault'' or save mode ?

Ξαναλεω : ''δεν ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ βλαβη σασμαν, αν δεν ελεγχθουν ολα τα άλλα''

aristent
03-02-14, 12:09
:thanks: για την απαντηση Νικο!!!

Με την μπαταρια δεν εκανα τιποτε,αλλα ουτε και κανενα ταξιδι εκανα για να ξαναπαρουσιαστει το fault και φυσικα ουτε εχει μπει σε save mode.


Υποψιαζομαι σοβαρα,οτι εχω ελλειψη σε λαδια.....απορω γιατι δεν το τσεκαρε ή εστω να το αναφερει, καποιος απο τους τεχνικους που εχω επισκεφτει????!!!!.....ολοι για την μπαταρια ειχανε υποψιες,εκτος του τελευταιου που ηταν επισημος και "εβγαλε" οφ ολο το σασμαν!!!:mad:

Επειδη πριν απο λιγο επισκεφτηκα και ρωτησα εναν πρωην τεχνικο υπαλληλο της BMW Λαρισας,που ανοιξε δικο του συνεργειο εξειδικευμενο εννοητε BMW,μου επιβεβαιωσε τις υποψιες μου για ελλειψη λαδιων στο σασμαν,αφου το ψυγειο μου βγηκε,μια φορα στα 6,000χιλ. για καποια επισκευη και ακομη μια φορα στα 40,000 χιλ. που αντικατασταθηκε με καινουργιο λογο του οτι τρυπησε!!!!

....,αρα καποια ποσοστητα θα λειπει σιγουρα,αφου ουτε μια στο εκατομυριο δεν εχει συμπληρωθει σταγονα στο σασμαν!!!!.....:whistle:και να φανταστεις, την πρωτη φορα αυτος ο ιδιος εκανε την επισκευη!!!...αλλα τοτε ας υποθεσω οτι εμειναν στο κυκλωμα τα υγρα και χαθηκαν μονο καποια λιγα στο βαλε-βγαλε,αλλα την 2η φορα που εγινε αντικατασταση ψυγειου,θα ηταν πολυ μεγαλυτερες οι απωλειες!!!:ranting2:


εν τω μεταξυ,μολις τωρα εχω επισημη απαντηση απο την BMW για το κοστος αντικαταστασης με εκπτωση!!!! :drive:
..... :eek: 3.695 ευρω!!!! :wacko:
:facepalm:
.....αναλυτικα:3.370 ανταλλακτικα+325 εργασια......


ελπιζω τωρα να με καταλαβαινετε, γιατι "ψαχνομαι" να βρω αλλη λυση......

friendgr
03-02-14, 12:16
Σκοτώθηκαν στην έκπτωση βλέπω..... :thumbsdown:

Η φάση θέλει κάποιον γνώστη με μεράκι και υπομονή για ψάξιμο, πράγμα που σημαίνει ξεχνάς επίσημο bmw.

Μακάρι να είσαι τυχερός να είναι κάτι απλό π.χ. λάδι.

nikos bob
03-02-14, 12:49
:thanks: για την απαντηση Νικο!!!

Με την μπαταρια δεν εκανα τιποτε,αλλα ουτε και κανενα ταξιδι εκανα για να ξαναπαρουσιαστει το fault και φυσικα ουτε εχει μπει σε save mode.


Υποψιαζομαι σοβαρα,οτι εχω ελλειψη σε λαδια.....απορω γιατι δεν το τσεκαρε ή εστω να το αναφερει, καποιος απο τους τεχνικους που εχω επισκεφτει????!!!!.....ολοι για την μπαταρια ειχανε υποψιες,εκτος του τελευταιου που ηταν επισημος και "εβγαλε" οφ ολο το σασμαν!!!:mad:

Επειδη πριν απο λιγο επισκεφτηκα και ρωτησα εναν πρωην τεχνικο υπαλληλο της BMW Λαρισας,που ανοιξε δικο του συνεργειο εξειδικευμενο εννοητε BMW,μου επιβεβαιωσε τις υποψιες μου για ελλειψη λαδιων στο σασμαν,αφου το ψυγειο μου βγηκε,μια φορα στα 6,000χιλ. για καποια επισκευη και ακομη μια φορα στα 40,000 χιλ. που αντικατασταθηκε με καινουργιο λογο του οτι τρυπησε!!!!

....,αρα καποια ποσοστητα θα λειπει σιγουρα,αφου ουτε μια στο εκατομυριο δεν εχει συμπληρωθει σταγονα στο σασμαν!!!!.....:whistle:και να φανταστεις, την πρωτη φορα αυτος ο ιδιος εκανε την επισκευη!!!...αλλα τοτε ας υποθεσω οτι εμειναν στο κυκλωμα τα υγρα και χαθηκαν μονο καποια λιγα στο βαλε-βγαλε,αλλα την 2η φορα που εγινε αντικατασταση ψυγειου,θα ηταν πολυ μεγαλυτερες οι απωλειες!!!:ranting2:


εν τω μεταξυ,μολις τωρα εχω επισημη απαντηση απο την BMW για το κοστος αντικαταστασης με εκπτωση!!!! :drive:
..... :eek: 3.695 ευρω!!!! :wacko:
:facepalm:
.....αναλυτικα:3.370 ανταλλακτικα+325 εργασια......


ελπιζω τωρα να με καταλαβαινετε, γιατι "ψαχνομαι" να βρω αλλη λυση......

Για να μην επαναλαμβανομαι το γραφω (πιστευω) για τελευταια φορα :
1) ελεγχουμε σωστα την ταση και το φορτιο της μπαταριας -οχι με βολτομετρα- αλλα με BAT Test,
2)Σου εχω πει απο την αρχη νομιζω πριν γινει...σηριαλ... για overheating αφου το κανει σε διαδρομες με φουλ φορτιο (foul throtle) kaι μετα απο καποια χλμ . Αυτο και απο μονο του σημαινει πολλα που μονο γνώστες του αντικειμενου μπορουν να εντοπισουν και αυτοι υπαρχουν...ψαξτους.
3)τελος -προσωπικη αποψη μου- αν δεν εισαι απολυτα σιγουρος μην κανεις τιποτα παραπανω αν δεν γινει κατι μονιμα προβληματικο, δεν ειναι τοσο απλο ακομα και ο ελεγχος λαδιων του αυτοματου κιβωτιου.
Και τελος μην κατηγορατε αδικα τους ''επισημους'' γιατι ετσι κι αλλιως οσο προχωραει η τεχνολογια τοσο πιο κλειστα γινονται τα ''διαφορα κουτια''.

Αλλιως παμε και βρισκουμε ολοι εναν σκαραβαιο και ενα 127 και δεν βαζουμε κατσαβιδι πανω του και κανουμε τον σταυρο μας πριν ξεκινησουμε...με 30χλμ/ω.

...παντως το gw...''δουλεψε''

aristent
03-02-14, 13:18
Σκοτώθηκαν στην έκπτωση βλέπω..... :thumbsdown:

Η φάση θέλει κάποιον γνώστη με μεράκι και υπομονή για ψάξιμο, πράγμα που σημαίνει ξεχνάς επίσημο bmw.

Μακάρι να είσαι τυχερός να είναι κάτι απλό π.χ. λάδι.

δεν ξερω ποση εκπτωση εγινε,αλλα υποθετω οτι εφτασε το 50%!!!
ηξερα οτι μονο το σασμαν(ανακατασκευασμενο παντα)εχει κοστος κοντα στα 6,000 ευρω!!!.....βαλε και τα υπολοιπα.......λεω χωρις να εχω τσεκαρει επ'ακριβως......

συμφωνω οτι θελει ψαξιμο,αν μη τι αλλο αξιζει τον κοπο με τετοιο κοστος,αλλα θα συμφωνησω με τον Νικος Μποπ οτι οι επισημοι επισκευαστες ,κατα καποιο τροπο,εχουν δεμενα χερια απεναντι στην τεχνικη διαγνωσης!!!

Αλλιως ή θα κανουν του κεφαλιου τους,που τις περισσοτερες φορες ΔΕΝ τους βγαινει σε καλο,η θα κανουν αυτο που λεει η διαγνωση,αφου τους βοηθα απιστευτα!!!!

.....ομως η διαγνωση στο "χαλασε",ακολουθει συνηθως την ενεργεια "βγαλε-αντικατεστησε"....δεν αφηνει περιθωρια για πειραματα.....αλλιως θελει εμπειρια και σιγουρια!!!

.....φανταζεσαι να μου λενε "ναι μωρε η μπαταρια ειναι" 300ευρω!!!...."ναι μωρε τα λαδια ειναι" 450ευρω!!! ....αλλα τελικα "δυστυχως ειναι το σασμαν"??????......

επιφυλασσομαι σε ολες τις εκδοχες προς το παρων.....





.....
1) ελεγχουμε σωστα την ταση και το φορτιο της μπαταριας -οχι με βολτομετρα- αλλα με BAT Test,......


Αν δεν το εχεις δει,ειχα γραψει οτι τσεκαρα σε τεχνικο μεσο OBD και ειχα στον εγκεφαλο του σασμαν 12,2 βολτ, σε κατασταση ηρεμιας(σβηστο οχημα)....

συμφωνα με τον τεχνικο,αυτο θα επρεπε να ειναι 12,5-12,9....εσυ τι λες???...ετσι ειναι???


επισης, βαζοντας εμπρος την μηχανη, τσεκαρε και τον δυναμο ,ο οποιος ειχε ελαχιστες απωλειες, δινοντας 14,3 βολτ και πανω.....

nikos bob
03-02-14, 21:38
Αν δεν γνωριζουν οι τεχνικοι που πας σε τι ακριβως αναφερομαι και τι σημαινει τοτε...: π.χ. https://www.ebay.co.uk/itm/BOSCH-BATTERY-TESTER-BAT131-/190702110383

aristent
03-02-14, 22:00
Νικο,αν δεν το εχεις δει,ειχα γραψει οτι τσεκαρα σε τεχνικο μεσο OBD και ειχα στον εγκεφαλο του σασμαν 12,2 βολτ, σε κατασταση ηρεμιας(σβηστο οχημα)....
συμφωνα με τον τεχνικο,αυτο θα επρεπε να ειναι 12,5-12,9....εσυ τι λες???...ετσι ειναι???
επισης, βαζοντας εμπρος την μηχανη, τσεκαρε και τον δυναμο ,ο οποιος ειχε ελαχιστες απωλειες, δινοντας 14,3 βολτ και πανω.....

για τα βολτ αυτα, τι λες???


Αν δεν γνωριζουν οι τεχνικοι που πας σε τι ακριβως αναφερομαι και τι σημαινει τοτε...: π.χ. https://www.ebay.co.uk/itm/BOSCH-BATTERY-TESTER-BAT131-/190702110383

Η μπαταρια ειχε τσεκαριστει απο την πρωτη φορα που πηγα σε τεχνικο και εδειξε οτι ειναι μια χαρα σε ενα παρομοιο μ'αυτο που δειχνεις μηχανακι!!!thumb

παρ'ολα αυτα την αλλαξα,για λιγο,με μια καινουργια,χωρις αποτελεσμα....

VanVIC
08-02-14, 07:03
Άρη χθές το βράδυ έμαθα για το "θέμα" σου απ´το Θάνο, δεν το έχω διαβάσει το thread αλλά απ´αυτά που άκουσα, για να βρείς "την υγειά σου" σου προτείνω να απευθυνθείς σε έναν απο τους "γιατρούς" (ελάχιστοι είναι στην Ελλάδα) που ασχολούνται με την επισκευή-αναβάθμιση των σασμάν του Nissan GT-R (μη γελάς).
Αν κάποιοι μπορούν να ανοίξουν και να επέμβουν σε τόσο πολύπλοκα σασμάν, αυτοί είναι.
Νομίζω στην Ελλάδα έιναι 1-2.
Ίσως ο Lourbas ή/και ο Karizma μπορούν να σε βοηθήσουν να τους βρείς και να έρθεις σε επαφή.
Ευχομαι να βρείς μια σωστή λύση στο πρόβλημά σου.

Andri
08-02-14, 09:05
Μόνο το καπό μην τους αφήσεις να ανοίξουν Άρη... !!!

aristent
08-02-14, 09:36
δε χρειαζεται να ανοιξω καπο......συνδεση στην OBD και βλεπουν τα παντα!!!:thumbsup:

https://www.bmwfans.gr/forum/images/imported/2014/02/20110110193129-1.jpg

βλεπετε που εχει μεχρι και ελεγχο σταθμης λαδιου???

aristent
18-06-14, 18:38
κατα 99% το προβλημα λυθηκε!!!!
:clap::banana::clap1::dance1::pimp::sm-angry05::gr::notworthy::thjacked::rockz: :drive: :thnx:

βεβαια 100% δεν ειναι σιγουρο,διοτι λενε οτι πολλες φορες μετα ερχεται δριμυτερο fault.....
:facepalm:

επισης ,δεν εχω κανει καποιο μεγαλο ταξιδι,απλα ανοιξα για αρκετη ωρα πανω απο 160 χιλ./ωρα,δηλαδη με ταχυτητα που θα παρουσιαζε σιγουρα το προβλημα.



Η λυση λοιπον δοθηκε με την αντικαστασταση λαδιων στο σασμαν!!!:shok:

ουτε μπαταρια,ουτε ρευματα.......

μια απλη αλλαγη λαδιων εκανα σε εξειδικευμενο συνεργειο BMW (Παλιοκωστας Χρηστος) στη Λαρισα,αλλαζοντας οπως οριζει και η BMW την ελαιολεκανη που εμπεριεχει και το φιλτρο,αλλα βαζοντας λαδια της Mayle.

Το κοστος μαζι με την εργασια ηταν 250 ευρω,ενω στην BMW, με τα "δικα της" λαδια ,ηταν 550 ευρω!!!

ευχομαι και ελπιζω να μην ξανακουσω για: "transmission replace".....

:thnx:

tokiko
18-06-14, 19:48
Άρη όταν λύσατε τη μαγνητική για να βγει το λάδι είχε ρινίσματα επάνω?

aristent
18-06-14, 21:12
Άρη όταν λύσατε τη μαγνητική για να βγει το λάδι είχε ρινίσματα επάνω?

οχι δεν ειχε ρινισματα,τουλαχιστον οχι τετοιο μεγεθος που να φαινεται στην υφη.......μονο την κλασσικη λιγδα.thumb

....,ομως τα λαδια οντως εδειχναν αρκετα δουλεμενα.....πιθανον η θερμοκρασιες της Λαρισας,ισως τα πολλα χιλιομετρα εντος πολης,ισως....ισως....δεν ξερω......

αλλωστε πως να τα συγκρινω,αφου δεν βλεπω και καθε μερα λαδια αυτοματου σασμαν,εμπιστευομαι ομως τον τεχνικο,που μου ειπε οτι συμφωνα με την εμφανιση και την υφη τους,εχρηζαν αμεσης αντικαταστασης.

mark e92
18-06-14, 21:12
Δεν είχες ξανα αλλάξει Βαλβολίνες Αρη???
Πόσα χλμ έχει?

aristent
18-06-14, 21:16
Δεν είχες ξανα αλλάξει Βαλβολίνες Αρη???

58,000 χιλ.εχω κανει απο τοτε που το πηρα καινουργιο.....δεν ελεγε πουθενα οτι αναλογα με τη χρηση θα χρειαζοταν καποια αλλαγη σε λαδι(δεν εχει βαλβολινες).....κατι λενε τωρα οτι στις 100,000 χιλιομετρα εχει ερθει νεα οδηγια για ολα τα αυτοματα να αλλαζουν τα λαδια τους.

mark e92
18-06-14, 21:26
58,000 χιλ.εχω κανει απο τοτε που το πηρα καινουργιο.....δεν ελεγε πουθενα οτι αναλογα με τη χρηση θα χρειαζοταν καποια αλλαγη σε λαδι(δεν εχει βαλβολινες).....κατι λενε τωρα οτι στις 100,000 χιλιομετρα εχει ερθει νεα οδηγια για ολα τα αυτοματα να αλλαζουν τα λαδια τους.

Μόνο 58000 !!!!!
καλά λες και εγω που είχα ρωτήσει μου είχαν πει Long Life ...

tokiko
18-06-14, 23:18
οχι δεν ειχε ρινισματα,τουλαχιστον οχι τετοιο μεγεθος που να φαινεται στην υφη.......μονο την κλασσικη λιγδα.thumb

Αυτή η λίγδα περιέχει και ρινίσματα μέσα θες δε θες, αλλά εφόσον δεν είχε σε μεγάλο βαθμό μια χαρά. :original:

I_MNL
10-06-16, 10:40
Τελικα Αρη το προβλημα λυθηκε ή...ακομα;

nikosk81
10-06-16, 19:27
Ακόμα, του ξανά άναψε στο δρόμο την Κυριακή που πηγαίναμε στην πανελλήνια.
Το ίδιο πρόβλημα είχε και ο πεθερός μου και το έλυσε ένας μάστορας από Αθήνα, με την τοποθέτηση 2 δαχτυλιδιών μεταξύ 4ης και 5ης. Από τότε δεν του παρουσιάστηκε ξανά, τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aristent
11-06-16, 14:29
Τελικα Αρη το προβλημα λυθηκε ή...ακομα;

...δυστυχως, οχι δεν λυθηκε.....


Ακόμα, του ξανά άναψε στο δρόμο την Κυριακή που πηγαίναμε στην πανελλήνια.
Το ίδιο πρόβλημα είχε και ο πεθερός μου και το έλυσε ένας μάστορας από Αθήνα, με την τοποθέτηση 2 δαχτυλιδιών μεταξύ 4ης και 5ης. Από τότε δεν του παρουσιάστηκε ξανά, τουλάχιστον μέχρι τώρα.


Ως προσωρινη λυση,ειχα βρει το "κολπο" να αλλαζω χειροκινητα ταχυτητες στα ταξιδια,αφου μονο τοτε παρουσιαζεται το προβλημα,....αλλα ειδικα η 5η,αμα δεν προσεξω το "φορτιο" των στροφων.....παει κατευθειαν σε safe mode.....:ranting2:....εχει τυχει, εδω και 4χρονια σχεδον, να κανω ταξιδι με αυτον τον τροπο, χωρις καμμια βλαβη.....


Τελος παντων, με πρωτη ευκαιρια (κυριως "οικονομικη".....) θα ασχοληθω ξανα με το θεμα.....


Νικο,αυτο που του ειπαν του πεθερου σου για δαχτυλιδια,μπορει να μην ειναι συγκεκριμενα για την 4η-5η ταχυτητα,αλλα καποια πλαστικα που ειναι αναμεσα απο το σασμαν με το μεκατρονικ(υδραυλικος εγκεφαλος)....μπορει και οχι,δεν ξερω....αλλα σιγουρα θα εχουν σχεση με την υδραυλικη πιεση και οχι με τα δισκακια.....θα το δουμε ομως οταν ειμαι ετοιμος και θα μιλησω με τον ανθρωπο που μου ειπες.thumb