PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ε34] φιλτρο καμπινας



γιαννης λαρισα
19-09-13, 22:28
καλησπερα παιδια.πριν 2 μερες αγορασα ενα Ε34 απο εναν παππου σε καλη κατασταση με 170.000 χιλιομετρα.εχει κλιματισμο,συναγερμο μανισιο,4 ηλεκτρικα παραθυρα μιλαμε εχω παθει πλακα για την ηλικια του.εχει ομως ενα θεμα βρωμαει μεσα η καμπινα λες και ηταν σε γουρουνοστασιο.οι αεραγωγοι βγαζουν βρωμικο αερα.μηπως ξερει καποιος που ειναι το φιλτρο καμπινας?

ευχαριστω!

BILL007
20-09-13, 00:18
Αν και δεν είμαι σχετικός με τα Ε34 εδώ είναι μια σελίδα με φωτό (τις έχει σε links) για το πως γίνεται η αλλαγή βήμα προς βήμα https://www.nmia.com/~dgnrg/page_4.htm :original:

γιαννης λαρισα
20-09-13, 10:01
ευχαριστω αδερφε με βοηθησε πολυ θα το δοκιμασω κιολας να δω αν ειναι εκει αν και στην αντιπρωσοπεια που ρωτησα μου ειπανε οτι μαλλον δεν εχει φιλτρο καμπινας.γινεται ομως να εχει κλιμα και να μην εχει φιλτρο?

θανασης Φιλιππου
20-09-13, 10:22
ευχαριστω αδερφε με βοηθησε πολυ θα το δοκιμασω κιολας να δω αν ειναι εκει αν και στην αντιπρωσοπεια που ρωτησα μου ειπανε οτι μαλλον δεν εχει φιλτρο καμπινας.γινεται ομως να εχει κλιμα και να μην εχει φιλτρο?Ναι γινεται σε ορισμενα μοντελα.Πανε καπου που ασχολουντε με κλιματισμο και παρε τη λεγομενη χειροβομβιδα,σπρευ μιας χρησεως ειναι και ριξτο μηπως και βελτιωθει η κατασταση.

Βασιλης
28-09-13, 19:28
Φιλε εχει φιλτρο καμπινας και ειναι πανευκολο να το αλαξεις.
Βγαζεις ντουλαπακι,εχει 2 κλιπς στην κατω μερια.Τα σπρωχνεις προς τα εμπρος και παιρνεις το ντουλαπακι στα χερια.Λυνεις το πλαινο κοματι της μοκετας με σταυροκατσαβιδο,Λυνεις το κοματι πανω απο την πλαινη μοκετα[εχει και 2 καλωδια + -] αστο να κρεμεται.Βγαζεις τον αεραγωγο για τα ποδια και βλεπεις μια πλακετα σε κουτι με 2 φισες,αυτη στο πανω μερος εχει ενα κλιπς το πιεζεις και την τραβας εξω για να εχεις χωρο να βγαλεις το φιλτρο που ειναι αναμεσα απο το ψυγειο ac και την πλακετα.Το ψυγειο ac εχει καλυμα με 7 βιδες τορκς αν το λυσεις εχεις ποιο ευκολη προσβαση.Στο κατω μερος εκει που ειναι το φιλτρο,εχει μια βιδα τορκς χωνευτη μεσα σε κυκλικο κιτρινωπο πλαστικο αυτη την λυνεις.Στο πανω μερις εχει εναν μοχλο πεταλουδα,τον περιστρεφεις αριστεροστροφα και το τραβας εξω.Επειδη μεσα θα εχει σκονη βαλε ηλεκτρικη σκουπα και φυσατο και με αερα αν εχεις.Αν θελεις στιψε και 2 λεμονια σουρωσε τον χυμο βαλτον σε ψεκαστηρι και ψεκασε το ψυγειο και την φτερωτη του μοτερ,ετσι κανεις και απολυμανση.
Αν θες τα ξηλονω και βαζω φωτο,η σου στελνω με πμ το τηλεφωνο μου.
Αν εισαι κοντα στην Ταναγρα κερναω καφε και τοποθετηση:original:

nikos valvetronic
28-09-13, 22:49
Βασίλη αν αυτό είναι πανέυκολο τότε στο 46άρι τι είναι?? Πλάκα κάνω έτσι thumb Η BMW ή του ύψους ή του βάθους είναι στο 36άρι θέλεις μισή ώρα για αλλαγή αν ξέρεις που είναι και στο 46άρι 30 δευτερόλεπτα με δεμμένα μάτια!!

γιαννης λαρισα
01-10-13, 22:11
καλο μου ακουγεται αλλα δεν ειμαι κοντα στην ταναγρα ειμαι λαρισα.παντως απο το διαβασμα και μονο εχει πολυ φασαρια.ρωτησα σε ενα συνεργειο και μου ειπανε 45 ευρο μαζι με την τοποθετηση και θα μου ριξει και μια μπομπα για απολυμανση.απο 120 που ζητουσε η αντιπρωσοπεια καλα ειναι πιστευω.θα δω πως θα το βγαλει αυτος και την επομενη φορα θα το αλλαξω μονος μου.ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.

Τωρα απεκτησα αλλο θεμα μου σβηνουνε σιγα σιγα τα νουμερα που μετρανε τα χιλιομετρα για παραδειγμα στο το 4 δεν εχει την καθετη γραμη και στα 172000 που ειμαι εγω μου δειχνει 1 20 0.τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση?

BILL007
01-10-13, 22:46
το πρόβλημα αυτό είναι γνωστό κυρίως στα Ε34,Ε38,Ε39 με τα pixel (αλλά και σε άλλα μοντέλα).

Εδώ είσαι https://pixelfix.net/eng/bmw.html ή εδώ για πιο φθηνά https://www.diyspareparts.net/bmw.html


BMW E34 dash speedometer display ribbon cable
# 254-004

The dashboard instrument cluster in several BMW E34 models came with digital mileage display - both at diesel and petrol powered models.


23.00euro

Αν πιάνουν τα χέρια σου, παίρνεις κιτάκι και ξεκινάς ;)

γιαννης λαρισα
02-10-13, 12:11
καλαο μου φαινεται και φτηνο αλλα να σε ρωτησω BILL πως γινεται ολη αυτην η διαδικασια υπαρχει καποιο σχεδιο να το δω γιατι απο BMW δεν ξερω ενα μηνα το εχω το αυτοκινητο και ακομα το μαθαινω

BILL007
02-10-13, 12:34
Πρέπει να βγάλεις και ανοίξεις το καντράν. Απο τα δυο link που σου πόσταρα πριν, το πιο ακριβό (αυτό με τα 40κάτι ευρώ) νομίζω λέει πως έχει και οδηγίες για την εγκατάσταση. Αν και αν ψάξεις στο youtube είμαι σίγουρος πως θα υπάρχει σχετικό βιντεάκι :original:

γιαννης λαρισα
02-10-13, 16:58
δεν μπορω να βρω στο youtube βιντεο αλλα και στο google ουτε σχεδιο βρηκα.το μονο που βρηκα ηταν ενα παλιο σας αρχειο που ειχε ενα ιδιο προβλημα ενα παιδι και τελικα ηταν καμενες οι ψειρες αλλα και εκει δεν αναφερει πως βγαινει το καντραν

BILL007
02-10-13, 17:20
https://www.ebay.com/itm/LCD-Display-Pixel-Repair-Ribbon-BMW-E34-/271066538629?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item3f1cd32285

Πάρε καλύτερα απο αυτόν εδώ ;) Λέει ότι έχει αναλυτικές οδηγίες και το κόστος είναι γύρω στα 25 ευρώ + ότι σου δίνει και το T-tip για το κολλητήρι ;)

Επίσης διάβασε και εδω https://my-car-blog.blogspot.co.uk/2011/10/lcd-pixel-failure-repair.html που ο τύπος που το έκανε παραθέτει και τι να προσέξεις ιδιαίτερα ;)

γιαννης λαρισα
03-10-13, 14:40
σημερα αλλαξα το φιλτρο καμπινας και ηταν σαν να αδεισα την σακουλα απο την ηλεκτρικη σκουπα για πολυ βρωμια μιλαμε και μετα λυπης διαπιστωσα οτι χανει φρεο το ψυγειο που εχει μεσα και γινεται μουσκεμα το φιλτρο.σε αυτην την περιπτωση τι κανουμε εχεις κανενας καμια ιδεα?και κατι αλλο που μπορω να βρω τα διακοσμιτικα που ειναι στο παρ-μπριζ απο εξω κατι μαυρα εννοω που ειναι γυρω γυρω απο το τζαμι

tokiko
03-10-13, 17:26
Γιάννη κάτσε πήρες φόρα με το εργαλείο. Καταρχήν κάτι σημαντικό που πρέπει να κάνεις είναι βγάλεις το φίλτρο καμπίνας και να ρίξεις ένα απολυμαντικό-καθαριστικό σπρέι A/C αυτοκινήτου διότι το φρέο είναι δηλητήριο. Κατά προτίμηση και επειδή το έχω δοκιμάσει πάρε από τη Wurth στην Π.Ε.Ο. Λάρισας-Αθηνών μιας και είσαι Λαρισαίος από το μικέλ ντουγρού για Θεσσαλονίκη στο αριστερό σου χέρι λίγο πριν τη γέφυρα ,είναι λίγο ακριβό αλλά θα σου καθαρίσει τη μούχλα και την κακοσμία (διάβασε τις οδηγίες για την εφαρμογή). Τώρα για το ψυγείο στη Βόλου είναι ένας καλός μάστορας που επισκευάζει ψυγεία αλλά δεν θυμάμαι πως τον λένε, λογικά μπορείς να περάσεις για μια διάγνωση να σου πει τι φταίει. Είναι στην αρχή μαζί με τους εξατμισάδες :whistle:

γιαννης λαρισα
03-10-13, 18:31
μιχαλη πηγα στον βαγγελη τον μπακαλη μαζι με τον θαναση που ειναι 2 συνεταιροι στην φαρσαλων και μου αλλαξαν το φιλτρο και μου ριξαν και σπρει μεσα το τι εγινε δεν στο συζηταω βγηκαμε ολοι εξω απο το μαγαζι.οποτε εγινε και ο καθαρισμος για την μουχλα.θα μου ξηλωσει το ταμπλο και την κονσολα για να το βγαλει γιατι αυτο θελω να αποφυγω γιατι ολοι ζητανε 250 ευρω για αυτην την δουλεια χωρια το ψυγειο.

tokiko
03-10-13, 18:40
Δεν τα ξέρω τα παιδιά αλλά αφού έγινε... thumb

tokiko
03-10-13, 18:43
Ποιο ε34 έχεις γιατί το Μ5 είναι η συμπάθειά μου?

γιαννης λαρισα
03-10-13, 18:44
στην φαρσαλων ειναι στην στροφη του βαλαβανη δουλευαν παλια στην center motors καλα μαστορια.για να βγει το ψυγειο πρεπει να βγει και το ταμπλο?

tokiko
03-10-13, 18:53
στην φαρσαλων ειναι στην στροφη του βαλαβανη δουλευαν παλια στην center motors καλα μαστορια.για να βγει το ψυγειο πρεπει να βγει και το ταμπλο?

Για το ψυγείο δεν ξέρω ανάλογα που έχεις διαρροή, αλλά για το άλλο η center motors δεν φημιζόταν για τα μαστόρια της.
Βάλε καμιά φωτό να δούμε το όχημα!

γιαννης λαρισα
03-10-13, 18:57
μεσα στο φιλτρο καμπινας σταζει.λογικα πρεπει να βγει και οταν το ξανακουμπωσουν θα τριζουν ολα οποτε το αφηνω οπως ειναι.εμενα παντως μου καναν σωστη δουλεια.

tokiko
03-10-13, 19:05
μεσα στο φιλτρο καμπινας σταζει.λογικα πρεπει να βγει και οταν το ξανακουμπωσουν θα τριζουν ολα οποτε το αφηνω οπως ειναι.εμενα παντως μου καναν σωστη δουλεια.

Αν κουμπωθεί σωστά με όλα του τα κλιπσάκια δεν θα έχεις πρόβλημα. Εδώ θα σου πει ο ΔημήτρηςΜ3 που ξήλωσε και ξανάφτιαξε ένα ε90 ακόμα ποιο δύσκολο στο κούμπωμα του ταμπλό με περισσότερες καλωδιώσεις κλπ. :thumbsup:

Θα σου στείλω π.μ :whistle:

γιαννης λαρισα
03-10-13, 19:13
απλα το εργοστασιακο κουμπωμα εχει αλλη χαρη ασε που εχει και σφουγγαρια μεσα αντε να τα βαλεις στην θεση τους παλη.θα περιμενω π.μ