PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζάντες & Μή-Αναρτώμενο Βάρος



320d
17-09-13, 12:14
Με αφορμή την επικείμενη αλλαγή των ζαντών μου,μπήκαν διάφορες ιδέες στο κεφάλι μου..

Ας μπώ στο θέμα..

Οι ζάντες μου (χωρίς λάστιχο) ζυγίζουν 9.8kgr η καθεμία 8.5x18


Εαν πάω σε 8x17 με βάρος 7.7kgr

**Τα 18 λάστιχα έχω την εντύπωση οτι είναι βαρ΄τερα σε σχέση με αυτά των 17 ιντσών.**


Τι διαφορές προς το καλύτερο/χειρότερο μπορεί να προκύψουν???


Προς Θεού δεν προσπαθώ να ελαφρύνω ένα 320d αλλά πιστεύω ότι θα γίνει που θα γίνει η αλλαγή ας μην είναι μόνο το οπτικό σύνολο διαφορετικό αλλά και κάτι καλύτερο σε επιδόσεις!

Bassakos
17-09-13, 12:26
2 κιλα οφελος σε καθε ζαντα ειναι σεβαστο νουμερο!

διαφορα προς το καλυτερο σε:
λειτουργια της αναρτησης και ανεση
καταναλωση καυσιμου , αφου εχεις μικροτερη αδρανεια στους τροχους
επιδωσεις

zaharias
17-09-13, 15:17
Οι παλιες BBS RC 303 8.5Χ18 ΕΤ38 που ειχα.. ζυγιζε σκετη η μια 7κιλα!!! (χωρις βαλβιδες, χωρις λαστιχο, χωρις τπτ πανω, σκετη ζαντα) Κατασκευης 1997!!! Τις φορουσα μπροστα με ολοκαινουργια Falken χωρις ζυγοσταθμιση.. και αφηνα τα χερια και το τιμονι δεν εκανε το παραμικρο.. (225/40/18 εμπρος-πισω)
Δλδ, παρολο που ηταν ελαφριες ζαντες και 15+ χρονων ζαντα, δεν ειχαν στραβωματα κτλ.. ηταν πολυ ανθεκτικες..
Οταν εβαζα πανω τις Apex.. (που φοραω τωρα) 9.5Χ18 ΕΤ35 με 255/35/18 εμπρος πισω.. (και πισω εχω κατι αρχαια run flat του 06), καταλαβαινα οτι με τις BBS ειχε διαφορα προς το καλυτερο το αυτοκινητο..
Οι Apex (9.5x18) ζυγιζει σκετη ζαντα, χωρις λαστιχο 8.5κιλα..

Οπως και να χει Χρηστο, θα χασεις λιγο σε εμφανιση.. αν πας απο 18 σε 17..
Απο εκει και περα, θα εχεις λιγο φθηνοτερα ελαστικα, καλυτερη ανεση.. αναλογως τη ζαντα και το βαρος.. θα εχεις και καλυτερη καταναλωση/επιδοσεις..

Ποια σκεφτεσαι σε 17?

nikos1400
17-09-13, 15:46
εαν δεν εχεις νουμερα βαρους στην πραξη μετρημενα για συγκεκριμενα λαστιχα,
τσεκαρε στο tirerack.com να δεις βαρος καθε ελαστικου
στη διασταση που σε ενδιαφερει.
εχουνε και τα λαστιχα αξιοσημειωτες διαφορες στο βαρος.

προς θεου βεβαια, οχι οτι θα προτιμησεις νανκανγκ αντι για κοντι για μισο κιλο διαφορα...


Στάλθηκε από το GT-S5839i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2